Мұғалжар аудандық мәслихатының 2025 жылғы 19 желтоқсандағы № 490 "2026-2028 жылдарға арналған Мұғалжар аудандық бюджетін бекіту туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Ақтөбе облысы Мұғалжар аудандық мәслихатының 2026 жылғы 13 ақпандағы № 515 шешімі
Мұғалжар аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Мұғалжар аудандық мәслихатының "2026-2028 жылдарға арналған Мұғалжар аудандық бюджетін бекіту туралы" 2025 жылғы 19 желтоқсандағы № 490 шешіміне мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Бюджет Кодексінің 91 бабының 3 тармағына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабына сәйкес, Мұғалжар ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:";
1 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. 2026-2028 жылдарға арналған Мұғалжар аудандық бюджеті тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 15 636 469 мың теңге:
трансферттер түсімі – 1 904 590 мың теңге;
2) шығындар – 15 024 273,9 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – -171 137 мың теңге:
бюджеттік кредиттер –25 950 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 197 087 мың теңге:
4) қаржы активтерiмен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерiн сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 783 332,1 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – - 783 332,1 мың теңге:
қарыздар түсімі – 25 950 мың теңге;

О внесении изменений в решение Мугалжарского районного маслихата от 19 декабря 2025 года № 490 "Об утверждении Мугалжарского районного бюджета на 2026-2028 годы"
Решение Мугалжарского районного маслихата Актюбинской области от 13 февраля 2026 года № 515
Мугалжарский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Мугалжарского районного маслихата "Об утверждении Мугалжарского районного бюджета на 2026-2028 годы" от 19 декабря 2025 года № 490 следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 3 статьи 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Мугалжарский районный маслихат РЕШИЛ:";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить Мугалжарский районный бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 15 636 469 тысяч тенге:
поступления трансфертов – 1 904 590 тысяч тенге;
2) затраты – 15 024 273,9 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – -171 137 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 25 950 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 197 087 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге;
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 783 332,1 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – -783 332,1тысяч тенге:
поступление займов – 25 950 тысяч тенге;

156 030
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
1 164 722
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
121 136
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
121 136
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
121 136
2
Әлеуметтiк көмек
842 928
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
842 928
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
28 113
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
3 021
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
234 696
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
212 317
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
32 305
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
332 476
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
200 658
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
200 658
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
95 461
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
1 200
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
44 056
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
30 500
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
9 441
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
20 000
07
Тұрғын үй коммуналдық шаруашылық
393 981
1
Тұрғын үй шаруашылығы
200 380
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
40 100
004
Азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету
40 100
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі

156 030
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1 164 722
1
Социальное обеспечение
121 136
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
121 136
005
Государственная адресная социальная помощь
121 136
2
Социальная помощь
842 928
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
842 928
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
28 113
006
Оказание жилищной помощи
3 021
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
234 696
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
212 317
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
32 305
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
332 476
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
200 658
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
200 658
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
95 461
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
1 200
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
44 056
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
30 500
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
9 441
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
20 000
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
393 981
1
Жилищное хозяйство
200 380
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
40 100
004
Обеспечение жильем отдельных категорий граждан
40 100
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)

156 135
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
181 355
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
30 358
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
150 997
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
120 086
1
Ауыл шаруашылығы
6 150
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
6 150
025
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыру
6 150
6
Жер қатынастары
70 017
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
70 017
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
58 275
003
Елдi мекендердi жер-шаруашылық орналастыру
1 758
006
Аудандардың, облыстық маңызы бар, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердiң, ауылдардың, ауылдық округтердiң шекарасын белгiлеу кезiнде жүргiзiлетiн жерге орналастыру
9 984
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
43 919
453
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және бюджеттік жоспарлау бөлімі
43 919
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
43 919
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
58 244
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
58 244
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
58 244
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайла және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
52 043
013
Аудан аумағында қала құрылысын дамытудың кешенді схемаларын, аудандық (облыстық) маңызы бар қалалардың, кенттердің және өзге де ауылдық елді мекендердің бас жоспарларын әзірлеу
6 201
12
Көлiк және коммуникация
1 468 109
1
Автомобиль көлiгi
1 468 109
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
1 468 109
022
Көлік инфрақұрылымын дамыту
1 205 487
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
32 252
051
Көлiк инфрақұрылымының басым жобаларын іске асыру
230 370
13
Басқалар
217 183
3
Кәсiпкерлiк қызметтi қолдау және бәсекелестікті қорғау

156 135
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
181 355
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
30 358
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
150 997
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
120 086
1
Сельское хозяйство
6 150
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
6 150
025
Организация отлова и уничтожения бродячих собак и кошек
6 150
6
Земельные отношения
70 017
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
70 017
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
58 275
003
Земельно-хозяйственное устройство населенных пунктов
1 758
006
Землеустройство, проводимое при установлении границ районов, городов областного значения, районного значения, сельских округов, поселков, сел
9 984
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
43 919
453
Отдел экономики и бюджетного планирования района (города областного значения)
43 919
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
43 919
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
58 244
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
58 244
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
58 244
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)
52 043
013
Разработка схем градостроительного развития территории района, генеральных планов городов районного ( областного) значения, поселков и иных сельских населенных пунктов
6 201
12
Транспорт и коммуникации
1 468 109
1
Автомобильный транспорт
1 468 109
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
1 468 109
022
Развитие транспортной инфраструктуры
1 205 487
023
Обеспечение функционирования автомобильных дорог
32 252
051
Реализация приоритетных проектов транспортной инфраструктуры
230 370
13
Прочие
217 183
3
Поддержка предпринимательской деятельности и защита конкуренции