"Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ведомстволары, аумақтық органдары туралы ережелерді және оқу орындарының жарлықтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 1 қазандағы № 662 бұйрығына толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2026 жылғы 9 ақпандағы № 83 бұйрығы
"Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 29 қаңтардағы № 48 қаулысына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ведомстволары, аумақтық органдары туралы ережелерді және оқу орындарының жарлықтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 1 қазандағы № 662 бұйрығына мынадай толықтырулар енгізілсін:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 4-4) тармақшамен толықтырылсын:
"4-4) осы бұйрыққа 4-4-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Күзет қызметін бақылау комитеті туралы ереже;";
осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес 4-4-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Күзет қызметін бақылау комитеті (бұдан әрі – Комитет) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап он жұмыс күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
2) "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Комитет туралы ережені әділет органдарында тіркеу бойынша шаралар қабылдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) Ережені Комитеттің және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың полиция департаменттерінің күзет қызметін бақылау бөліністерінің жеке құрамымен, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары мамандандырылған күзет қызметі бөліністерімен зерделеуін ұйымдастыруды;
5) осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң мен нормашығармашылықты үйлестіру департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.

О внесении дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 октября 2014 года № 662 "Об утверждении положений о ведомствах, территориальных органах и уставов учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 9 февраля 2026 года № 83
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 января 2026 года № 48 "О некоторых вопросах Министерства внутренних дел Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 октября 2014 года № 662 "Об утверждении положений о ведомствах, территориальных органах и уставов учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан" следующие дополнения:
пункт 1 дополнить подпунктом 4-4) следующего содержания:
"4-4) Положение о Комитете по контролю за охранной деятельностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан согласно приложению 4-4 к настоящему приказу;";
дополнить приложением 4-4 согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по контролю за охранной деятельностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – Комитет) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение десяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа направление его в электронном виде на государственном и русском языках в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) принятие мер по регистрации положения о Комитете в органах юстиции в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
4) организацию изучения Положения личным составом Комитета и подразделений по контролю за охранной деятельностью департаментов полиции областей, городов республиканского значения и столицы, а также подразделениями специализированных служб охраны органов внутренних дел Республики Казахстан;
5) направление в Департамент юридической и нормотворческой координации Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына және Комитетке жүктелсін.
4. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі полиция генерал-лейтенанты
Е. Саденов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2026 жылғы 9 ақпандағы
№ 83 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 1 қазандағы
№ 662 бұйрығына
4-4-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Күзет қызметін бақылау комитеті туралы ЕРЕЖЕ
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Күзет қызметін бақылау комитеті (бұдан әрі – Комитет) күзет қызметін ұйымдастыру және мемлекеттік бақылау, сондай-ақ террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуының жай-күйі саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі – ІІМ) ведомствосы болып табылады.
2. Комитет өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңдарына, Президенті мен Үкіметінің актілеріне, халықаралық шарттарға, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Комитет мемлекеттік мекеме ұйымдастырушылық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Комитет азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседi.
5. Комитет, егер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілетті болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастар тарапынан түсуге құқығы бар.
6. Комитет өз құзыретіндегі мәселелер бойынша заңнамада белгіленген тәртіпте Комитет төрағасының бұйрықтарымен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Комитеттің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
8. Комитет ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер – Астана, Алматы, Шымкент, Жезқазған қалаларының, облыстардың және Үкіметтік мекемелерді және Дипломатиялық өкілдіктерді күзету жөніндегі мамандандырылған күзет қызметі басқармаларының қызметіне басшылықты және бақылауды жүзеге асырады.
9. Комитеттің заңды мекенжайы: индекс 010000, Қазақстан Республикасы, Астана қаласы, Байқоңыр ауданы, Шәкен Айманов көшесі, 4.
10. Комитеттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Күзет қызметін бақылау комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан и Комитет.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его подписания.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
генерал-лейтенант полиции
Е. Саденов
Приложение к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 9 февраля 2026 года № 83
Приложение 4-4
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 октября 2014 года № 662
ПОЛОЖЕНИЕ
о Комитете по контролю за охранной деятельностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Комитет по контролю за охранной деятельностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – Комитет) является ведомством Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – МВД), осуществляющим руководство в сфере организации и государственного контроля за охранной деятельностью, а также состояния антитеррористической защищенности объектов, уязвимых в террористическом отношении.
2. Комитет осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией, законами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, международными договорами, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Комитет является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Комитет вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Комитет имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если он уполномочен на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Комитет по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами председателя Комитета.
7. Структура и лимит штатной численности Комитета утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Комитет осуществляет руководство и контроль за деятельностью подведомственных государственных учреждений – управлений специализированной службы охраны городов Астана, Алматы, Шымкент, Жезказган, областей и по охране правительственных учреждений и дипломатических представительств.
9. Юридический адрес Комитета: индекс 010000, Республика Казахстан, город Астана, район Байконур, улица Шакена Айманова, 4.
10. Полное наименование Комитета – республиканское государственное учреждение "Комитет по контролю за охранной деятельностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан".

11. Осы Ереже Комитеттің құрылтай құжаты болып табылады.
12. Комитеттің қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
13. Комитетке кәсіпкерлiк субъектiлерімен Комитеттің функциялары болып табылатын мiндеттердi орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Комитетке заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2-тарау. Комитеттің мақсаты, құқықтары мен міндеттері
14. Мақсаты:
1) күзет қызметі және террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуы салаларында полиция департаменттерінің күзет қызметін бақылау бөліністерінің (бұдан әрі – КҚБб, КҚБт) жұмысын үйлестіру;
2) күзет қызметі саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыру және оның іске асырылуын қамтамасыз ету;
3) террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуының жай-күйін бақылауды ұйымдастыру;
4) мемлекеттік күзетілуі тиіс объектілерді және жеке тұлғаларды, сондай-ақ күзетілуі 1961 жылғы 18 сәуірдегі Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясына, 1963 жылғы 24 сәуірдегі Консулдық қатынастар туралы Вена конвенциясына (бұдан әрі – Вена конвенциясы) және өзге де халықаралық шарттарға сәйкес, Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі ІІМ-ге жыл сайын ұсынатын тізбеге сәйкес болу мемлекетіне жүктелген объектілерді күзету бойынша жұмысты ұйымдастыруды бақылау және қызметті үйлестіру;
5) күзет қызметі субъектілерінің, күзетшілерді даярлау жөніндегі мамандандырылған оқу орталықтарының, күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың заңнаманы сақтауына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
6) ІІМ бөліністері мен басқа да мемлекеттік органдар арасындағы күзет қызметін және террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын жүзеге асыру мәселелерінде өзара іс-қимыл жасасуды үйлестіру;
7) терроризм көріністеріне қарсы іс-қимыл жасау мақсатында қауіпсіздікті қамтамасыз ету, олардың техникалық нығайтылуын жетілдіру мәселелері бойынша мемлекеттік органдардың, ұйымдардың, заңды тұлғалардың әкімшілігімен және күзетілетін объектілердің лауазымды адамдарымен өзара іс-қимыл жасау;
8) күзет қызметі саласында цифрландыруды енгізу және дамыту бойынша жұмысты ұйымдастыру;
9) Комитетті және Комитеттің қарамағындағы мемлекеттік мекемелерді материалдық-техникалық қамтамасыз ету бойынша жұмысты ұйымдастыру;

11. Настоящее Положение является учредительным документом Комитета.
12. Финансирование деятельности Комитета осуществляется из республиканского бюджета.
13. Комитету запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Комитета.
Если Комитету законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
Глава 2. Задачи, права и обязанности Комитета
14. Задачи:
1) координация работы подразделений по контролю за охранной деятельностью департаментов полиции (далее – ОКОД, ГКОД) в сферах охранной деятельности и антитеррористической защищенности объектов, уязвимых в террористическом отношении
2) формирование государственной политики в сфере охранной деятельности и обеспечение ее реализации;
3) организация контроля за состоянием антитеррористической защищенности объектов, уязвимых в террористическом отношении;
4) контроль за организацией работы и координация деятельности по охране объектов и физических лиц, подлежащих государственной охране, а также объектов, охрана которых возложена на государство пребывания в соответствии с Венской конвенцией о дипломатических сношениях от 18 апреля 1961 года, Венской конвенцией о консульских сношениях от 24 апреля 1963 года (далее – Венская конвенция) и иными международными договорами согласно перечню, представляемому ежегодно Министерством иностранных дел Республики Казахстан в МВД;
5) осуществление государственного контроля за соблюдением законодательства субъектами охранной деятельности, специализированными учебными центрами по подготовке охранников, физическими и юридическими лицами, осуществляющими деятельность по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации;
6) координация взаимодействия между подразделениями МВД и другими государственными органами в вопросах осуществления охранной деятельности и антитеррористической защищенности объектов, уязвимых в террористическом отношении;
7) взаимодействие с администрацией государственных органов, организаций, юридических лиц и должностными лицами охраняемых объектов по вопросам обеспечения безопасности, совершенствования их технической укрепленности в целях противодействию проявлениям терроризма;
8) организация работы по внедрению и развитию цифровизации в сфере охранной деятельности;
9) организация работы по материально-техническому обеспечению Комитета и государственных учреждений, находящихся в ведении Комитета;

10) Комитеттің қарамағындағы мемлекеттік мекемелерді ұстауға бөлінген бюджет қаражатын игеру бойынша жұмысты ұйымдастыру, ақылы негізде көрсетілетін күзет қызметтерінен республикалық бюджеттің кіріс бөлігіне қаражаттың түсуін талдау;
11) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де міндеттерді орындау.
15. Функциялары:
1) күзет қызметін бақылау жөніндегі бөліністердің қызметін ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты әзірлейді;
2) Экстремизмге қарсы іс-қимыл департаментінің келісімі бойынша террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуы саласындағы нормативтік құқықтық реттеуді жетілдіреді;
3) мүдделі мемлекеттік органдармен бірлесіп терроризмге қарсы қорғалуға, оның ішінде профилактикалық және оқу іс-шараларын ұйымдастыруға, террористік көріністерге ден қою, сондай-ақ жасалған терроризм актісінің нәтижесінде туындаған техногендік сипаттағы қатерлерді жою мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасасуға, терроризмге қарсы қорғалудың үлгілік паспортын және террористік тұрғыдан осал объектінің инженерлік-техникалық жабдығын әзірлеуге және онымен жұмыс істеуге қойылатын талаптарды әзірлейді және өзектендіреді;
4) жеке күзет ұйымында басшы және күзетші лауазымдарын атқаратын жұмыскерлерді даярлау және олардың біліктілігін арттыру жөніндегі үлгілік оқу бағдарламалары мен үлгілік оқу жоспарларын әзірлейді;
5) күзет қызметін жүзеге асыру үшін біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесін әзірлейді;
6) бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын, күзет қызметін, жеке күзет ұйымында басшы және күзетші лауазымдарын атқаратын жұмыскерлерді даярлау және біліктілігін арттыру жөніндегі мамандандырылған оқу орталықтарының қызметін және күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті мемлекеттік бақылау бойынша тексеру парақтарын әзірлейді;
7) бақылау субъектісіне (объектісіне) барумен профилактикалық бақылау жүргізудің жартыжылдық тізімдерін және талаптарға сәйкестігіне тексерулер жүргізудің жылдық кестесін әзірлейді;
8) Ұлттық компаниялардың күзет ұйымдарын құру қағидаларын әзірлейді;
9) Күзет қызметі саласындағы мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларын әзірлейді;
10) жеке күзет ұйымдарының күзетші лауазымындағы қызметкерлерінің нысанды киім үлгілерін және оны киіп тәртібін әзірлейді;
11) жеке күзет ұйымының күзетшісі құжатының нысаны мен үлгісін әзірлейді;

10) организация работы по освоению бюджетных средств, выделенных на содержание государственных учреждений, находящихся в ведении Комитета, анализ поступления средств в доходную часть республиканского бюджета от оказываемых услуг охраны на возмездной основе;
11) выполнение иных задач, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
15. Функции:
1) разрабатывает Инструкцию по организации деятельности подразделений по контролю за охранной деятельностью;
2) по согласованию с Департаментом по противодействию экстремизму совершенствует нормативное правовое регулирование в сфере антитеррористической защищенности объектов, уязвимых в террористическом отношении;
3) совместно с заинтересованными государственными органами разрабатывают и актуализируют требования к антитеррористической защищҰнности, в том числе к организации профилактических и учебных мероприятий, взаимодействия по вопросам реагирования на террористические проявления, а также ликвидации угроз техногенного характера, возникших в результате совершенного акта терроризма, к разработке и обращению типового паспорта антитеррористической защищенности и инженерно-технического оборудования объекта, уязвимого в террористическом отношении;
4) разрабатывает типовые учебные программы и типовые учебные планы по подготовке и повышению квалификации работников, занимающих должности руководителя и охранника в частной охранной организации;
5) разрабатывает квалификационные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им, для осуществления охранной деятельности;
6) разрабатывает критерии оценки степени риска для отбора субъектов (объектов) контроля и надзора, проверочные листы по государственному контролю за охранной деятельностью, за деятельностью специализированных учебных центров по подготовке и повышению квалификации работников, занимающих должности руководителя и охранника в частной охранной организации, и за деятельностью по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации;
7) разрабатывает полугодовые списки проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и годовой график проведения проверок на соответствие требованием;
8) разрабатывает Правила учреждения охранных организаций национальными компаниями;
9) разрабатывает Правила оказания государственных услуг в сфере охранной деятельности;
10) разрабатывает образцы форменной одежды и порядок ее ношения работниками частной охранной деятельности, занимающих должность охранника;
11) разрабатывает формы и образец документа охранника частной охранной организации;

12) күзет қызметі субъектілерінің жұмыскерлерінің пайдалануы үшін арнайы құралдардың тізбесін әзірлейді;
13) жеке күзет ұйымы қызметкерлерінің санының нормативін әзірлейді;
14) Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының аумақтық күзет қызметін бақылау бөліністеріне кәсіпкерлік субъектілерінің есептілікті ұсыну нысанын әзірлейді;
15) Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының күзет қызметін бақылау бөліністері пайдаланатын есептілік нысанын әзірлейді және бекітеді;
16) күзет қызметімен айналысу құқығына берілген лицензиялардың (қолданыста бар) тізілімін жүргізеді;
17) күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметпен айналысу үшін хабарлама берген (қолданыста бар) субъектілердің тізілімін жүргізеді;
18) күзет қызметімен, жеке күзет ұйымында басшы және күзетші лауазымдарын атқаратын жұмыскерлерді даярлау және біліктілігін арттыру жөніндегі мамандандырылған оқу орталықтарының қызметін және күзет сигнализациясы құралдарын монтаждаумен, ретке келтірумен және техникалық қызмет көрсетумен айналысатын барлық субъектілерді бірыңғай есепке алуды жүзеге асырады;
19) есепті кезеңдегі ішкі істер органдарының аумақтық бөліністерінің күзет қызметі саласындағы қызметтік жұмысының нәтижелері туралы мәліметтерді (есептілікті) жинауды және талдауды жүзеге асырады;
20) өз құзыреті шегінде аумақтық ішкі істер органдарының күзет қызметі саласындағы мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасына мониторингтеуді және бағалауды жүзеге асырады;
21) өз құзыреті шеңберінде Қазақстан Республикасы ІІМ жанындағы аккредиттелген ұйымдармен өзара іс-қимыл жасайды;
22) құзыреті шегінде террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуының жай-күйін бақылайды;
23) өз қызметінің мәселелері бойынша Қазақстан Республикасы заңдарының және өзге де нормативтік құқықтық актілердің сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
24) заңды тұлғаларға күзет қызметімен айналысу құқығына лицензиялар беруді ұйымдастырады және бақылайды;
25) заңнамаға сәйкес уәкілетті органның жеке күзет ұйымында басшы және күзетші лауазымдарын атқаратын жұмыскерлерді даярлау және олардың біліктілігін арттыру жөніндегі мамандандырылған оқу орталықтарын айқындауы бойынша екінші санаттағы рұқсаттар беруді жүргізеді;
26) министрлік басшылығына талдамалық және ақпараттық-анықтамалық материалдарды және террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуының жай-күйін бақылауды ұйымдастыру мәселелері бойынша мәліметтерді жинауды, талдауды, дайындауды және ұсынуды жүзеге асырады;

12) разрабатывает перечень специальных средств для использования работниками субъектов охранной деятельности;
13) разрабатывает норматив численности работников частной охранной организации;
14) разрабатывает формы предоставления отчетности субъектами предпринимательства в территориальные подразделения по контролю за охранной деятельностью органов внутренних дел Республики Казахстан;
15) разрабатывает и утверждает формы отчетности, используемые подразделениями по контролю за охранной деятельностью органов внутренних дел Республики Казахстан;
16) ведет реестр выданных лицензий (действующие) на право занятия охранной деятельностью;
17) ведет реестр субъектов, подавших уведомление (действующие) для занятия деятельностью по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации;
18) осуществляет единый учет всех субъектов, занимающихся охранной деятельностью, монтажом, наладкой и техническим обслуживанием средств охранной сигнализации и специализированных учебных центров по подготовке и повышению квалификации работников, занимающих должность руководителя и охранника в частной охранной организации;
19) осуществляет сбор и анализ сведений (отчетность) о результатах служебной деятельности территориальных подразделений органов внутренних дел в сфере охранной деятельности за отчетный период;
20) в пределах своей компетенции осуществляет мониторинг и оценку качества оказания территориальными органами внутренних дел государственных услуг в сфере охранной деятельности;
21) взаимодействует в рамках своей компетенции с аккредитованными организациями при МВД Республики Казахстан;
22) в пределах компетенции контролирует состояние антитеррористической защищенности объектов, уязвимых в террористическом отношении;
23) осуществляет контроль за соблюдением законов Республики Казахстан и иных нормативных правовых актов по вопросам своей деятельности;
24) организует и контролирует выдачу лицензий юридическим лицам на право занятия охранной деятельностью;
25) в соответствии с законодательством производит выдачу разрешений второй категории по определению уполномоченным органом специализированных учебных центров по подготовке и повышению квалификации работников, занимающих должности руководителя и охранника в частной охранной организации;
26) осуществляет сбор, анализ, подготовку и представление руководству Министерства аналитических и информационно-справочных материалов и сведений по вопросам организации контроля за состоянием антитеррористической защищенности объектов, уязвимых в террористическом отношении;

27) уәкілетті органдарда кейіннен қарау үшін Экстремизмге қарсы іс-қимыл департаментімен келісілген, террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуы саласындағы заңнаманы жетілдіру бойынша ұсыныстарды талдайды және оларды енгізеді;
28) террористік тұрғыдан осал объектілердің басшыларын (меншік иелерін) терроризмге қарсы қорғауды қамтамасыз ету және оларға сеніп тапсырылған объектілердің тиісті қауіпсіздік деңгейін сақтау жөніндегі міндеттерді орындамағаны және (немесе) тиісінше орындамағаны үшін жауаптылыққа тарту бойынша құқық қолдану практикасын талдайды;
29) Экстремизмге қарсы іс-қимыл департаментімен бірлесіп, террористік тұрғыдан осал объектілердің персоналы үшін террористік қатерлерден осы объектілердің терроризмге қарсы қорғалуының тиімділігін қамтамасыз ету жөніндегі әдістемелік ұсынымдар әзірлейді;
30) террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз етуде өңірлік терроризмге қарсы комиссияларға әдістемелік көмек көрсетеді;
31) террористік тұрғыдан осал объектілердің басшыларымен (меншік иелерімен) осы объектілерді қазіргі заманғы қауіпсіздік жүйелерімен қамтамасыз ету бойынша түсіндіру жұмысын жүргізу бойынша жұмысты ұйымдастырады;
32) Терроризмге қарсы операцияны жүргізудің ведомствоаралық жоспарын әзірлеуге қатысады;
33) күзет қызметі саласында заңға тәуелді басқа да нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді;
34) Комитет қарамағындағы мемлекеттік мекемелер қызметінің басым бағыттарын айқындайды;
35) мемлекеттік күзетілуі тиіс объектілердің және жеке тұлғалардың, сондай-ақ күзетілуі Вена конвенциясына және өзге де халықаралық шарттарға сәйкес болу мемлекетіне жүктелген объектілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы жұмысты жетілдіруге бағытталған шараларды әзірлейді;
36) Комитет қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің қызмет атқаруын ұйымдастыру қағидаларын әзірлейді;
37) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің және мүдделі мемлекеттік органдардың объектішілік және өткізу режимдерін қамтамасыз ету жөніндегі қағидаларын бекіту бойынша бірлескен бұйрықтарды қарайды және келісуге енгізеді;
38) Комитет қарамағындағы мемлекеттік мекемелер қызметінің ұйымдастырушылық-құқықтық негіздерін жетілдіреді, олардың жұмысына озық тәжірибенің практикалық жетістіктерін, ғылым мен техника жетістіктерін енгізеді;
39) Комитет қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің жұмысын мемлекеттік күзетілуі тиіс объектілерді және жеке тұлғаларды, сондай-ақ күзетілуі Вена конвенциясына және өзге де халықаралық шарттарға сәйкес болу мемлекетіне жүктелген объектілерді күзету бойынша жұмысты бақылайды;

27) анализирует и вносит предложения, согласованные с Департаментом по противодействию экстремизму, по совершенствованию законодательства в сфере антитеррористической защищенности объектов, уязвимых в террористическом отношении, для последующего рассмотрения их в уполномоченных органах;
28) анализирует правоприменительную практику по привлечению руководителей (собственников) объектов, уязвимых в террористическом отношении, к ответственности за неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение обязанностей по обеспечению антитеррористической защиты и соблюдению должного уровня безопасности вверенных им объектов;
29) совместно с Департаментом по противодействию экстремизму разрабатывает методические рекомендации для персонала объектов, уязвимых в террористическом отношении, по обеспечению эффективности антитеррористической защищенности этих объектов от террористических угроз;
30) оказывает методическую помощь региональным антитеррористическим комиссиям в обеспечении антитеррористической защищенности объектов, уязвимых в террористическом отношении;
31) организовывает работу по проведению разъяснительной работы с руководителями (собственниками) объектов, уязвимых в террористическом отношении, по обеспечению данных объектов современными системами безопасности;
32) участвует в разработке Межведомственного плана проведения антитеррористической операции;
33) разрабатывает иные подзаконные нормативные правовые акты в сфере охранной деятельности;
34) определяет приоритетные направления деятельности государственных учреждений, находящихся в ведении Комитета;
35) разрабатывает меры, направленные на совершенствование работы в сфере обеспечения безопасности объектов и физических лиц, подлежащих государственной охране, а также объектов, охрана которых возложена на государство пребывания в соответствии с Венской конвенцией и иными международными договорами;
36) разрабатывает правила организации несения службы государственных учреждений, находящихся в ведении Комитета;
37) рассматривает и вносит на согласование совместные приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан и заинтересованных государственных органов по утверждению правил по обеспечению внутриобъектового и пропускного режимов;
38) совершенствует организационно-правовые основы деятельности государственных учреждений, находящихся в ведении Комитета, внедряет в их работу практические достижения передового опыта, достижения науки и техники;
39) контролирует работу государственных учреждений, находящихся в ведении Комитета по охране объектов и физических лиц, подлежащих государственной охране, а также объектов, охрана которых возложена на государство пребывания в соответствии с Венской конвенцией и иными международными договорами;

40) Аумақтық ІІО-мен бірлесіп, Комитет қарамағындағы мемлекеттік мекемелер күзететін объектілерде және полиция жасақшаларының патрульдеу бағыттарында құқық бұзушылықтардың алдын алу және жолын кесу бойынша іс-шараларды өткізуді ұйымдастырады;
41) күзетілетін объектілердің техникалық нығайтылуы бойынша және мемлекеттік күзетілуі тиіс объектілердің және жеке тұлғалардың, сондай-ақ күзетілуі Вена конвенциясына және өзге де халықаралық шарттарға сәйкес болу мемлекетіне жүктелген объектілердің күзетін ұйымдастыру мәселелері бойынша талдау жұмысын жүргізеді;
42) талдау негізінде мемлекеттік күзетілуі тиіс объектілерді және жеке тұлғаларды, сондай-ақ күзетілуі Вена конвенциясына және өзге де халықаралық шарттарға сәйкес болу мемлекетіне жүктелген объектілерді күзетуді ұйымдастыруды жетілдіру бойынша ұсыныстарды әзірлейді және оларды ІІМ басшылығына ұсынады;
43) Комитет қызметкерлері қызметтік және шетелдік іссапарларға мынадай мақсаттарда шығады:
– практикалық және әдістемелік көмек көрсете отырып, Комитет қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің қызметтік жұмысының ұйымдастырылуын тексеру;
– мемлекеттік күзетке қабылдау мәселесін қарау үшін мемлекеттік күзетілуі тиіс объектілердің, сондай-ақ күзетілуі Вена конвенциясына және өзге де халықаралық шарттарға сәйкес болу мемлекетіне жүктелген объектілердің инженерлік-техникалық нығайтылуын зерделеу;
– қажетті күзет бекетін анықтау үшін мемлекеттік күзетілуі тиіс объектілердің, сондай-ақ күзетілуі Вена конвенциясына және өзге де халықаралық шарттарға сәйкес болу мемлекетіне жүктелген объектілердің түгендеуін жүргізу;
– мемлекеттік органдар өткізетін командалық-штабтық оқу-жаттығуларға, сондай-ақ арнайы жедел жоспарлар бойынша оқу-жаттығуларға қатысу үшін;
– Комитет қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің дағдарыстық жағдайлар қатері және туындаған кездегі іс-қимылдарға жедел-қызметтік дайындық деңгейін бағалау бойынша қорытынды, нысаналы, кенеттен тексерулерді жүзеге асыру;
44) ақпаратты жинауды және талдауды, күзетілетін объектілердегі жедел жағдайдың мониторингін ұйымдастырады;
45) дағдарыстық жағдайлар туындаған кезде жеке құрамның және берілген күштердің іс-қимылдары жөніндегі арнайы жедел жоспарларды әзірлейді;
46) күзет қызметін іске асыру кезінде ІІМ, аумақтық ішкі істер органдарының бөліністері мен қызметтерінің іс-қимылдарының келісімділігін қамтамасыз етеді;
47) ІІМ бөліністері арасында қызметтік ақпаратпен, есептермен және талдамалық материалдармен алмасады;
48) күзет қызметі мәселелері бойынша мемлекеттік органдармен және ұйымдармен өзара іс-қимыл жасасуды қамтамасыз етеді;

40) организует совместно с территориальными ОВД проведение мероприятий по предупреждению и пресечению правонарушений на охраняемых объектах и маршрутах патрулирования нарядов государственных учреждений, находящихся в ведении Комитета;
41) проводит аналитическую работу по технической укрепленности охраняемых объектов и по вопросам организации охраны объектов и физических лиц, подлежащих государственной охране, а также объектов, охрана которых возложена на государство пребывания в соответствии с Венской конвенцией и иными международными договорами;
42) на основе анализа разрабатывает и представляет руководству МВД предложения по совершенствованию организации охраны объектов и физических лиц, подлежащих государственной охране, а также объектов, охрана которых возложена на пребывания в соответствии с Венской конвенцией и иными международными договорами;
43) сотрудники Комитета осуществляют выезды в служебные и заграничные командировки в целях:
– проверки организации служебной деятельности государственных учреждений, находящихся в ведении Комитета с оказанием им практической и методической помощи;
– изучения инженерно-технической укрепленности объектов, подлежащих государственной охране, а также объектов, охрана которых возложена на государство пребывания в соответствии с Венской конвенцией и иными международными договорами, для рассмотрения вопроса их принятия под государственную охрану;
– проведения ревизии объектов, подлежащих государственной охране, а также объектов, охрана которых возложена на государство пребывания в соответствии с Венской конвенцией и иными международными договорами для определения потребного количества постов охраны;
– для принятия участия в командно-штабных учениях, проводимых государственными органами, а также учениях по специальным оперативным планам;
– осуществления итоговых, целевых, внезапных проверок по оценке уровня оперативно-служебной готовности государственных учреждений, находящихся в ведении Комитета к действиям при угрозе и возникновении кризисной ситуации;
44) организует сбор и анализ информации, мониторинг оперативной обстановки на охраняемых объектах;
45) разрабатывает специальные оперативные планы по действиям личного состава и приданных сил при возникновении кризисных ситуаций;
46) обеспечивает согласованность действий подразделений и служб МВД, территориальных органов внутренних дел при реализации охранной деятельности;
47) обменивается служебной информацией, отчҰтами и аналитическими материалами между подразделениями МВД;
48) обеспечивает взаимодействия государственных органов и организаций по вопросам охранной деятельности;

49) күзет қызметінің өзекті мәселелері бойынша ведомствоаралық кеңестер, дөңгелек үстелдер және жұмыс топтарын өткізеді;
50) жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарайды, оларды есепке алу мен тіркеуді жүзеге асырады;
51) Комитеттің жұмыс бағыты бойынша ақпараттық және ақпараттық-талдамалық жүйелерді құрады, пайдаланады және жетілдіреді;
52) Мемлекеттік құпиялардың қорғалуын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі нұсқаулықтарының талаптарының орындалуына ведомстволық бақылауды қамтамасыз етеді;
53) қаржыландыру жоспарына сәйкес бөлінген бюджеттік қаражаттың мақсатты әрі тиімді игерілуін қамтамасыз етеді және Комитеттің қарамағындағы мемлекеттік мекемелер көрсететін қызметтерден республикалық бюджеттің кіріс бөлігіне түсетін қаражаттың түсуіне талдау жүргізеді;
54) Қазақстан Республикасының заңнамасына және ІІМ-нің халықаралық ынтымақтастық жоспарларына сәйкес Комитеттің және Комитеттің қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің қызметкерлерін біліктілікті арттыру, қайта даярлау курстарына, арнайы жиындарға және кәсіби оқытудың өзге де нысандарына, сондай-ақ халықаралық курстарға және біліктілікті арттыру бағдарламаларына жібереді;
55) қойылған міндеттерді полиция қызметкерлері табысты орындау үшін тәртіп пен заңдылықты нығайту бойынша Комитеттің және Комитеттің қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің жеке құрамымен идеологиялық және имидждік жұмысты, сондай-ақ профилактикалық жұмысты өткізуді ұйымдастырады;
56) Комитеттің қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің ережелерін және басшыларының лауазымдық нұсқаулықтарын әзірлейді, Комитеттің қарамағындағы мемлекеттік мекемелерде тиісті лауазымдық нұсқаулықтардың әзірленуі мен бекітілуін, сондай-ақ оларды жеке құраммен зерделеуін бақылауды жүзеге асырады;
57) өз құзыреті шегінде күзет қызметі саласындағы Қазақстан Республикасының құқықтық актілерінің жобаларын әзірлейді, бекітеді және келіседі;
58) Комитет мүдделерін соттарда және өзге де мемлекеттік органдарда қорғауды үйлестіреді және қамтамасыз етеді, сондай-ақ бұл жұмысты Комитеттің қарамағындағы мемлекеттік мекемелерде үйлестіреді;
59) Комитеттің қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің қызметінде заңдылықтың сақталуын қамтамасыз етеді;
60) өз құзыреті шегінде Комитеттің қызметтік жұмысына қатысты ведомстволық құқықтық актілерді шығарады және олардың орындалуын бақылайды;
61) мемлекеттік сатып алу рәсімін бақылауды жүзеге асырады, Комитеттің және Комитеттің қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің қызметкерлерін бекітілген тиесілік нормаларына сәйкес нысанды киім-кешекпен қамтамасыз етеді, сатып алынатын жылжымайтын мүлікке, автокөліктерге және басқа да материалдық құндылықтарға құқық белгілейтін құжаттарды ресімдеу бойынша мүдделі мемлекеттік органдармен және ұйымдармен уақтылы хат алмасуды қамтамасыз етеді;

49) проводит межведомственные совещания, круглые столы и рабочие группы по актуальным вопросам охранной деятельности;
50) рассматривает обращения физических и юридических лиц, осуществляет их учет и регистрацию;
51) создает, использует и совершенствует информационные и информационно-аналитические системы по линии работы Комитета;
52) обеспечивает защиту государственных секретов, а также ведомственный контроль за выполнением требований инструкций по защите государственных секретов Республики Казахстан;
53) обеспечивает целевое и эффективное освоение выделенных бюджетных средств согласно плану финансирования и проводит анализ поступления средств в доходную часть республиканского бюджета от услуг, оказываемых государственными учреждениями, находящимися в ведении Комитета;
54) направляет сотрудников Комитета и государственных учреждений, находящихся в ведении Комитета на курсы повышения квалификации, переподготовки, специальные сборы и иные формы профессионального обучения, а также на международные курсы и программы повышения квалификации в соответствии с законодательством Республики Казахстан и планами международного сотрудничества МВД;
55) организует идеологическую и имиджевую работу, а также проведение профилактической работы с личным составом Комитета государственными учреждениями, находящимися в ведении Комитета по укреплению дисциплины и законности для успешного выполнения сотрудниками полиции поставленных задач;
56) разрабатывает положения и должностные инструкции начальников государственных учреждений, находящихся в ведении Комитета, осуществляет контроль за разработкой и утверждением соответствующих должностных инструкций в государственных учреждениях, находящихся в ведении Комитета, а также изучением их личным составом;
57) разрабатывает, утверждает и согласовывает проекты правовых актов Республики Казахстан в сфере охранной деятельности в пределах своей компетенции;
58) координирует и обеспечивает защиту интересов Комитета в судах, иных государственных органах, а также координирует эту работу в государственных учреждениях, находящихся в ведении Комитета;
59) обеспечивает соблюдение законности в деятельности государственных учреждений, находящихся в ведении Комитета;
60) издает в пределах своей компетенции ведомственные правовые акты по вопросам служебной деятельности Комитета и контролирует их исполнение;
61) осуществляет контроль за процессом государственных закупок, снабжает сотрудников Комитета и государственных учреждений, находящихся в ведении Комитета форменным обмундированием, согласно утвержденным нормам положенности, обеспечивает своевременную переписку с заинтересованными государственными органами и организациями по оформлению правоустанавливающих документов на приобретаемую недвижимость, автотранспорт и другие материальные ценности;

62) Комитет теңгерімінде тұрған қаруды, оқ-дәрілерді, мүлікті және материалдық құндылықтарды сақтауды қамтамасыз етеді;
63) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қойылған міндеттер шеңберінде өзге де функцияларды жүзеге асырады.
16. Құқықтары мен міндеттері:
1) Комитеттің мақсаттары мен міндеттеріне және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес күзет қызметі мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерді жетілдіреді;
2) құзыреті шегінде мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардан қажетті ақпаратты сұратады, алады және тиісті жауаптар ұсынады;
3) меншік нысанына қарамастан, террористік тұрғыдан осал объектілердің басшыларынан немесе өзге де лауазымды адамдарынан "Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген талаптардың орындалуы туралы мәліметтерді сұратады;
4) күзет қызметі мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу, жетілдіру және іске асыру бойынша ұсыныстар енгізеді;
5) жетекшілік ететін мәселелер бойынша барлық құжаттармен және материалдармен танысады, олардың орындалуы туралы қажетті ақпарат алады;
6) Комитеттің құзыретіне жататын мәселелер бойынша ІІМ бөліністері мен қызметтері, ІІО аумақтық бөліністерінің басшылығы және ІІМ қарамағындағы ұйымдар орындауы міндетті нұсқаулар береді;
7) өз құзыретіне кіретін мәселелер бойынша кеңестер, семинарлар, конференциялар, оның ішінде Сыртқы істер министрлігінің және ІІМ басшылығының келісімі бойынша халықаралық іс-шараларды ұйымдастырады және өткізеді;
8) күзет қызметін жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу үшін комиссиялар мен жұмыс топтарын құру, сондай-ақ ғалымдар мен мамандарды, оның ішінде шетелдіктерді тарту бойынша ұсыныстар енгізеді;
9) Комитеттің қарамағындағы мемлекеттік мекемелерді құру, қайта ұйымдастыру, қайта орналастыру және тарату туралы ұсыныстар әзірлейді;
10) Комитетті және Комитеттің қарамағындағы мемлекеттік мекемелерді материалдық-техникалық қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
11) басқа мемлекеттік органдар мен ұйымдардан берілген мемлекеттік құпияны құрайтын ақпаратты, сондай-ақ олар құпиялаған мәліметтерді қорғауды қамтамасыз етеді;
12) біліктілікті арттыру, қайта даярлау курстарына, арнайы жиындарға және кәсіби оқытудың өзге де нысандарына, сондай-ақ халықаралық курстарға және біліктілікті арттыру бағдарламаларына оларды жіберуді арқылы Комитет және Комитеттің қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің қызметкерлерінің кәсіби деңгейін арттырады;
13) қолданыстағы заңнамалық актілерде көзделген өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асырады;

62) обеспечивает сохранность оружия, боеприпасов, имущества и материальных ценностей, находящихся на балансе Комитета;
63) осуществляет иные функции в пределах поставленных задач в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
16. Права и обязанности:
1) совершенствовать нормативные правовые акты по вопросам охранной деятельности в соответствии с целями и задачами Комитета и законодательством Республики Казахстан;
2) запрашивать в пределах компетенции и получать необходимую информацию от государственных органов и иных организаций и предоставлять соответствующие ответы;
3) запрашивать у руководителей или иных должностных лиц объектов, уязвимых в террористическом отношении, независимо от форм собственности сведения об исполнении ими требований, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О противодействии терроризму";
4) вносить предложения по разработке, совершенствованию и реализации нормативных правовых актов по вопросам охранной деятельности;
5) знакомиться со всеми документами и материалами по курируемым вопросам, получать необходимые сведения об их исполнении;
6) давать указания, обязательные для исполнения подразделениями службами МВД и руководством территориальных подразделений ОВД и организаций, находящихся в ведении МВД по вопросам, отнесенным к компетенции Комитета;
7) организовывать и проводить совещания, семинары, конференции, в том числе международные по согласованию с Министерством иностранных дел и руководством МВД, по вопросам, входящим в его компетенцию;
8) вносить предложения по созданию комиссий и рабочих групп, а также привлечению ученых и специалистов, в том числе зарубежных, для выработки предложений по совершенствованию охранной деятельности;
9) вырабатывать предложения о создании, реорганизации, передислокации и ликвидации государственных учреждений, находящихся в ведении Комитета;
10) организовывать материально-техническое обеспечение Комитета и государственных учреждений, находящихся в ведении Комитета;
11) обеспечивать защиту переданных им другими государственными органами и организациями сведений, составляющих государственные секреты, а также сведений, засекреченных ими;
12) повышать профессиональный уровень сотрудников Комитета и государственных учреждений, находящихся в ведении Комитета путем их направления на курсы повышения квалификации, переподготовки, специальные сборы и иные формы профессионального обучения, а также на международные курсы и программы повышения квалификации;
13) осуществлять иные права и обязанности, предусмотренные действующими законодательными актами.

3-тарау. Комитеттің қызметін ұйымдастыру кезіндегі оның төрағасының мәртебесі мен өкілеттіктері
17. Комитетке басшылық етуді Комитет төрағасы жүзеге асырады, ол Комитетке жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
18. Комитет төрағасы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
19. Комитет төрағасының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымынан босатылатын орынбасарлары болады.
20. Комитет төрағасының өкілеттіктері:
1) Комитеттің жұмысын ұйымдастырады, Комитеттің жұмыс жоспарларын бекітеді, Комитет қызметкерлерінің және Комитеттің қарамағындағы мемлекеттік мекемелер басшылығының лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
2) Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарында және өзге де ұйымдарында, сондай-ақ халықаралық қатынастарда Комитеттің мүддесін білдіреді;
3) өзінің орынбасарларының, Комитеттің құрылымдық бөліністері, Комитеттің қарамағындағы мемлекеттік мекемелер басшыларының міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды;
4) заңнамада белгіленген тәртіппен Комитеттің және оған ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің қызметкерлерін көтермелейді және оларға тәртіптік жазаларды қолданады;
5) Комитеттің және оның қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің құрылымы мен штаттық саны жөнінде Министрге ұсыныстар енгізеді;
6) заңнамаға және Министр бекітетін лауазымдар номенклатурасына сәйкес Комитеттің және оның қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің қызметкерлерін тағайындайды және қызметтен босатады, сондай-ақ Комитеттің қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің басшыларын, батальондар мен роталардың командирлерін, бөлімдер мен бөлімшелердің бастықтарын, сондай-ақ полиция департаменттерінің күзет қызметін бақылау бөліністерінің басшыларын қызметке тағайындау және қызметтен босату мәселелерін келіседі;
7) Комитеттің қарамағындағы мемлекеттік мекемелер басшыларын қызметке тағайындауға және қызметтен босатуға ұсынады;
8) Комитет қызметкерлеріне орта және жоғары басшы құрамның алғашқы арнаулы атақтарын, сондай-ақ полиция капитанына дейін қоса алғанда кезекті арнаулы атақтарды береді;
9) Комитеттің, сондай-ақ оның қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің қызметкерлерін белгіленген тәртіппен практикалық көмек көрсету, күзет қызметі бөліністерінің қызметін тексеру және өзге де қызметтік мәселелерді шешу үшін іссапарларға жібереді;

Глава 3. Статус и полномочия председателя Комитета при организации его деятельности
17. Руководство Комитетом осуществляется председателем Комитета, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач и осуществление им своих полномочий.
18. Председатель Комитета назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Председатель имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
20. Полномочия председателя Комитета:
1) организует работу Комитета, утверждает планы работы Комитета, утверждает должностные инструкции сотрудников Комитета и руководства государственных учреждений, находящихся в ведении Комитета;
2) представляет Комитет в государственных органах и иных организациях Республики Казахстан и в международных отношениях по вопросам, входящим в компетенцию Комитета;
3) определяет обязанности и полномочия своих заместителей, руководителей структурных подразделений Комитета, государственных учреждений, находящихся в ведении Комитета;
4) в установленном законодательством порядке поощряет, налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников Комитета и его подведомственных государственных учреждений;
5) вносит предложения Министру по структуре и штатной численности Комитета и государственных учреждений, находящихся в ведении Комитета;
6) в соответствии с законодательством и номенклатурой должностей, утверждаемой Министром, назначает на должности и освобождает от должностей сотрудников Комитета и государственных учреждений, находящихся в ведении Комитета, согласовывает назначение на должности и освобождение от должностей начальников государственных учреждений, находящихся в ведении Комитета и командиров батальонов, рот и начальников отделов и отделений, а также согласовывает назначение на должности начальников подразделений по контролю за охранной деятельностью департаментов полиции;
7) представляет к назначению и освобождению от должностей руководителей государственных учреждений, находящихся в ведении Комитета;
8) присваивает первые специальные звания среднего и старшего начальствующего состава, очередные специальные звания до капитана полиции включительно сотрудникам Комитета;
9) направляет в установленном порядке сотрудников Комитета, а также государственных учреждений, находящихся в ведении Комитета в командировки для оказания практической помощи и проведения проверок деятельности подразделений служб охраны, решения других служебных вопросов;

10) Комитеттің және оған ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің жеке құрамы арасында тәрбиелік жұмысты ұйымдастырады, тәртіптің, заңдылықтың, құпиялылық режимінің, қызметтік және кәсіптік даярлықтың сақталуын қамтамасыз етеді;
11) азаматтарды қабылдауды жүзеге асырады, шағымдар мен өтініштерді қарайды және олар бойынша шешімдер қабылдайды;
12) Комитетте сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға бағытталған шараларды қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы шаралардың іске асырылуына дербес жауапты болады;
13) Комитеттің ведомстволық бағынысты ұйымдарында штаттық тәртіптің сақталуын бақылайды;
14) Комитеттің және оның ведомстволық бағынысты ұйымдарының лимиттік және штаттық санын есепке алуды жүргізеді;
15) Министрдің бұйрықтарының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларының және өзге де нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлейді;
16) Комитеттің және оның қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің штаттық саны туралы есептіліктің жасалуын бақылайды;
17) заңнамаға сәйкес Комитеттің жеке құрамына, сондай-ақ ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің басшылығына еңбек демалыстарын береді;
18) Комитеттің және оның қарауындағы мемлекеттік мекемелердің қызметкерлері тарапынан тәртіп пен заңдылықты бұзу фактілері бойынша қызметтік тергеп-тексерулер жүргізу туралы шешімдер қабылдайды;
19) өз бұйрығымен Комитетте алқалы және консультативтік-кеңесші органдарды (кеңестер, жұмыс топтары, комиссиялар, оның ішінде құпиялылық режимі, аттестаттау, тәртіптік, тұрғын үй-тұрмыстық және өзге де комиссияларды) құрады;
20) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Комитет төрағасы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындау Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес оны алмастыратын тұлғаға жүктеледі.
4-тарау. Комитеттің мүлкі
21. Комитет заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлікке ие болуы мүмкін. Комитеттің мүлкі оған мемлекет берген мүліктен, сондай-ақ өз қызметінің нәтижесінде сатып алынған мүліктен (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздерден қалыптастырылады.
22. Комитетке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
23. Комитет заңнамада өзгеше көзделмесе, өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті дербес иеліктен шығаруға немесе өзге де тәсілмен оған билік етуге құқылы емес.
5-тарау. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

10) организует воспитательную работу среди личного состава Комитета, а также подведомственных государственных учреждений, обеспечивает соблюдение ими дисциплины, законности и режима секретности, служебной и боевой подготовки;
11) осуществляет прием граждан, рассматривает жалобы и обращения, принимает по ним решения;
12) принимает меры, направленные на противодействие коррупции в Комитете и несет персональную ответственность за реализацию антикоррупционных мер;
13) контролирует соблюдение штатной дисциплины в подведомственных организациях Комитета;
14) ведет учет лимитной и штатной численности Комитета, его подведомственных организаций;
15) разрабатывает проекты приказов Министра, постановлений Правительства Республики Казахстан и других нормативно-правовых актов;
16) контролирует составление отчетности о штатной численности Комитета и государственных учреждений, находящихся в ведении Комитета;
17) в соответствии с законодательством предоставляет отпуска личному составу Комитета, а также руководству подведомственных государственных учреждений;
18) принимает решения о проведении служебных расследований по фактам нарушений дисциплины и законности сотрудниками Комитета и государственных учреждений, находящихся в ведении Комитета;
19) своим приказом создает коллегиальные и консультативно-совещательные органы в Комитете (советы, рабочие группы, комиссии, в том числе по режиму секретности, аттестационная, дисциплинарная, жилищно-бытовая и другие);
20) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий председателя Комитета в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим, в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество Комитета
21. Комитет может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством. Имущество Комитета формируется за счет имущества, переданного ему государством, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Комитетом, относится к республиканской собственности.
23. Комитет не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не предусмотрено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Комитета
24. Реорганизация и упразднение Комитета осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.