Зеренді аудандық мәслихатының 2025 жылғы 19 желтоқсандағы № 38-287 "Зеренді ауданының 2026-2028 жылдарға арналған бюджеті туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Ақмола облысы Зеренді аудандық мәслихатының 2026 жылғы 27 ақпандағы № 42-307 шешімі
Зеренді аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Зеренді аудандық мәслихатының "Зеренді ауданының 2026-2028 жылдарға арналған бюджеті туралы" 2025 жылғы 19 желтоқсандағы № 38-287 шешіміне келесі өзгерістер енгізілсін:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Зеренді ауданының 2026–2028 жылдарға арналған бюджеті тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, соның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 11 081 659,7 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 5 959 463,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 16 830,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер –1 981 996,6 мың теңге;
трансферттер түсімі – 3 123 370,1 мың теңге;
2) шығындар – 10 339 621,8 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 75 619,0 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 203 275,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 127 656,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге, оның ішінде:
қаржы активтерiн сатып алу – 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -666 418,9 мың теңге;

О внесении изменений в решение Зерендинского районного маслихата от 19 декабря 2025 года № 38-287 "О бюджете Зерендинского района на 2026-2028 годы"
Решение Зерендинского районного маслихата Акмолинской области от 27 февраля 2026 года № 42-307
Зерендинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Зерендинского районного маслихата "О бюджете Зерендинского района на 2026-2028 годы" от 19 декабря 2025 года № 38-287 следующие изменения:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить бюджет Зерендинского района на 2026–2028 годы, согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 11 081 659,7 тысячи тенге, в том числе:
налоговые поступления – 5 959 463,0 тысячи тенге;
неналоговые поступления – 16 830,0 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 1 981 996,6 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 3 123 370,1 тысячи тенге;
2) затраты – 10 339 621,8 тысяча тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 75 619,0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 203 275,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 127 656,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -666 418,9 тысяч тенге;

001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін
басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
124982,0
003
Салық салу мақсатында мүлікті бағалауды жүргізу
1667,7
010
Жекешелендіру, коммуналдық меншікті басқару, жекешелендіруден кейінгі қызмет және осыған байланысты дауларды реттеу
500,0
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
0
493
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік, өнеркәсіп және туризм бөлімі
31608,0
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті, өнеркәсіпті және туризмді дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
31608,0
02
Қорғаныс
17067,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
17067,0
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
11897,0
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
5170,0
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
7492,0
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
7492,0
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
7492,0
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
646307,1
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
646307,1
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
72514,6
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
65203,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
44677,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
3000,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
85396,5
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
1982,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
500,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
38453,4
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтік қызмет көрсету аумақтық орталығы
31159,1
017
Мүгедектігі бар мұқтаж адамдарды протездік-ортопедиялық, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, арнайы жүріп-тұру құралдарымен, міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, сондай-ақ мүгедектігі бар адамды абилитациялау мен оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес санаторий-курорттық емдеу, жестау тілі маманы, жеке көмекшілер қызметтерін ұсыну

001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
124982,0
003
Проведение оценки имущества в целях налогообложения
1667,7
010
Приватизация, управление коммунальным имуществом, постприватизационная деятельность и регулирование споров, связанных с этим
500,0
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
0
493
Отдел предпринимательства, промышленности и туризма района (города областного значения)
31608,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства, промышленности и туризма
31608,0
02
Оборона
17067,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
17067,0
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
11897,0
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуций масштаба района (города областного значения)
5170,0
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
7492,0
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
7492,0
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
7492,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
646307,1
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
646307,1
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
72514,6
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
65203,0
005
Государственная адресная социальная помощь
44677,0
006
Оказание жилищной помощи
3000,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
85396,5
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
1982,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
500,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
38453,4
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
31159,1
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью

159750,3
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
75862,0
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
75862,0
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
10,0
010
Ауыл шаруашылығы объектілерін дамыту
10,0
477
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ауыл шаруашылығы мен жер қатынастары бөлімі
83878,3
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы және жер қатынастары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
59784,2
011
Аудандардың, облыстық маңызы бар, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердiң, ауылдардың, ауылдық округтердiң шекарасын белгiлеу кезiнде жүргiзiлетiн жерге орналастыру
18000,0
013
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыру
4265,2
030
Қараусыз және қаңғыбас жануарларды уақытша ұстау
860,1
039
Қараусыз және қаңғыбас жануарларды анықтау
265,0
041
Қаңғыбас жануарларды вакцинациялау және зарарсыздандыру
703,8
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
114427,3
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
114427,3
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайла және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
99407,3
015
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
10,0
013
Аудан аумағында қала құрылысын дамытудың кешенді схемаларын, аудандық (облыстық) маңызы бар қалалардың, кенттердің және өзге де ауылдық елді мекендердің бас жоспарларын әзірлеу
15010,0
12
Көлiк және коммуникация
721414,0
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
721414,0
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
0
037
Әлеуметтік маңызы бар қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдарын субсидиялау
54135,0
045
Аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді-мекендердің көшелерін күрделі және орташа жөндеу
667279,0
13
Басқалар
166225,0
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
165725,0
012
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының резерві
165725,0
493
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік, өнеркәсіп және туризм бөлімі
500,0
006
Кәсіпкерлік қызметті қолдау
500,0
14
Борышқа қызмет көрсету
207948,0
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
207948,0
021
Жергілікті атқарушы органдардың облыстық бюджеттен қарыздар бойынша сыйақылар мен өзге де төлемдерді төлеу бойынша борышына қызмет көрсету

159750,3
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
75862,0
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
75862,0
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
10,0
010
Развитие обьектов сельского хозяйства
10,0
477
Отдел сельского хозяйства и земельных отношений района (города областного значения)
83878,3
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере сельского хозяйства и земельных отношений
59784,2
011
Землеустройство, проводимое при установлении границ районов, городов областного значения, районного значения, сельских округов, поселков, сел
18000,0
013
Организация отлова и уничтожения бродячих собак и кошек
4265,2
030
Временное содержание безнадзорных и бродячих животных
860,1
039
Идентификация безнадзорных и бродячих животных
265,0
041
Вакцинация и стерилизация бродячих животных
703,8
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
114427,3
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
114427,3
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)
99407,3
015
Капитальные расходы государственного органа
10,0
013
Разработка схем градостроительного развития территории района, генеральных планов городов районного 9областного) значения, поселков и иных сельских населенных пунктов
15010,0
12
Транспорт и коммуникации
721414,0
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
721414,0
023
Обеспечение функционирование автомобильных дорог
0
037
Субсидирование пассажирских перевозок по социально значимым городским (сельским), пригородным и внутрирайонным сообщениям
54135,0
045
Капитальный и средний ремонт автомобильных дорог районного значения и улиц населенных пунктов
667279,0
13
Прочие
166225,0
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
165725,0
012
Резерв местного исполнительного органа района (города областного значения)
165725,0
493
Отдел предпринимательства, промышленности и туризма района (города областного значения)
500,0
006
Поддержка предпринимательской деятельности
500,0
14
Обслуживание долга
207948,0
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
207948,0
021
Обслуживание долга местных исполнительных органов по выплате вознаграждений и иных платежей по займам из областного бюджета

59764,0
Ақмола облысы Зеренді ауданы Васильковка ауылында су құбыры желілерін салу
303941,0
Ақмола облысы Зеренді ауданы Өркен ауылында су құбыры желілерін салу
271929,0
Ақмола облысы Зеренді ауданы Баратай ауылында су құбыры желілерін салу
42124,0
Ақмола облысы Зеренді ауданы Қызылсая ауылында су құбыры мен су тарту желілерін салу
130224,0
Ақмола облысы Зеренді ауданы Көктерек ауылында су құбыры мен су жинау желілерінің құрылысы
213945,0
Ақмола облысы Зеренді ауданы Зеренді ауылында тарихи-өлкетану мұражайының құрылысы
878078,0
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
173385,0
Облыстық бюджеттен аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттерге мүгедектерді әлеуметтік қамсыздандыруға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттердің сомаларын бөлу
111627,0
Облыстық бюджеттен аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттерге ауылдық елді мекендерде тұратын және жұмыс істейтін мемлекеттік денсаулық сақтау, әлеуметтік қамсыздандыру, білім беру, мәдениет, спорт және ветеринария ұйымдарының мамандарына бюджет қаражаты есебінен коммуналдық қызметтерге ақы төлеуге және отын сатып алуға берілген ағымдағы нысаналы трансферттердің сомасын бөлу
55471,0
Облыстық бюджеттен аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттерге қарт адамдарға әлеуметтік қолдау көрсетуге берілген ағымдағы нысаналы трансферттердің сомасын бөлу
6287,0
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
200000,0
Зеренді ауданы, Ақкөл ауылдық округі аудандық маңызы бар "Нұр-Сұлтан-Петропавл, Көкшетау-Молодежное арқылы" ұзындығы 12 шақырым, жолды орташа жөндеу
200000,0
Бюджеттік кредиттер
1433767,0
оның iшiнде:
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
1433767,0
Республикалық бюджеттен мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін берілетін бюджеттік кредиттердің сомаларын бөлу
203275,0
Мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024 және 2025 жылдарда бөлінген бюджеттік кредиттер бойынша негізгі қарыздарды өтеу сомаларын бөлу
127656,0
Жергілікті атқарушы органның республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттері бойынша, сондай-ақ мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша борышын өтеу
894888,0
Бюджеттік кредиттер және ішкі қарыздар бойынша сыйақылардың сомаларын бөлу
207948,0
Мамандарды әлеуметтік қолдау көрсету бойынша шараларын іске асыру үшін
1891,0
Жұмыспен қамту Жол картасы шеңберінде іс-шараларды іске асыруға

59764,0
Строительство водопроводных сетей в селе Васильковка Зерендинского района Акмолинской области
303941,0
Строительство водопроводных сетей в селе Оркен Зерендинского района Акмолинской области
271929,0
Строительство водопроводных сетей в селе Баратай Зерендинского района Акмолинской области
42124,0
Строительство водовода и водозаборных сетей в селе Кызылсая Зерендинского района Акмолинской области
130224,0
Строительство водовода и водозаборных сетей в селе Коктерек Зерендинского района Акмолинской области
213945,0
Строительство историко-краеведческого музея в селе Зеренда Зерендинского района Акмолинской области
878078,0
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
173385,0
Распределение сумм бюджетных кредитов из республиканского бюджета для реализации мер социальной поддержки специалистов
111627,0
Распределение сумм целевых текущих трансфертов из областного бюджета на приобретение топлива и оплату коммунальных услуг для педагогов, проживающих в сельской местности
55471,0
Распределение сумм целевых текущих трансфертов из областного бюджета на социальную поддержку пожилых людей
6287,0
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
200000,0
Средний ремонт автомобильной дороги районного значения "Нур-Султан-Петропавловск, через Кокшетау-Молодежное" протяженностью 12 километров, Аккольского сельского округа Зерендинского района
200000,0
Бюджетные кредиты
1433767,0
в том числе:
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
1433767,0
Распределение сумм бюджетных кредитов из республиканского бюджета для реализации мер социальной поддержки специалистов
203275,0
Распределение сумм погашения основного долга по бюджетным кредитам, выделенных в 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024 и 2025 годах для реализации мер социальной поддержки специалистов
127656,0
Погашение долга местного исполнительного органа по бюджетным кредитам из республиканского бюджета,
а также по государственным эмиссионным ценным бумагам
894888,0
Распределение сумм вознаграждений по бюджетным кредитам и внутренним займам
207948,0
На реализацию мер по оказанию социальной поддержки специалистов
1891,0
На реализацию мероприятий в рамках Дорожной карты занятости