Аршалы ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2026-2030 жылдарға арналған жоспарды бекіту туралы
Ақмола облысы Аршалы аудандық мәслихатының 2026 жылғы 14 сәуірдегі № 52/3 шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына, "Жайылымдарды басқару жөніндегі Үлгілік жоспарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы ауыл шаруашылығы Министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 бұйрығына сәйкес (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34831 болып тіркелген), Аршалы аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Аршалы ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2026-2030 жылдарға арналған жоспар бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихатының төрағасы Ә. Балташев
Аршалы аудандық мәслихатының
2026 жылғы 14 сәуірдегі
№ 52/3 шешіміне қосымша
Жоспар Аршалы ауданы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану бойынша
Аршалы ауданы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі осы Жоспар (бұдан әрі - Жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 4-1) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, мал азығына қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бес жыл мерзімге бекітілетін нормативтік құқықтық акт болып табылады.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспарында мыналар ескеріледі:
өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері;
жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері;
мал қорымдары (биотермиялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;
жайылымдық инфрақұрылым объектілері және ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтер;
ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендірудің дерекқорынан олардың иелерін көрсете отырып алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер;
ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жастық топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректер;
шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы мәліметтер;
ауыл шаруашылығы жануарларын егістік және құрғақ жайылымдарда, орман қоры жерлерінде және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда жаюдың ерекшеліктері туралы деректер;
жайылым айналымдарының ұсынылатын схемалары;
мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер.
Жоспарда мыналар бар:

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Аршалынскому району на 2026-2030 годы
Решение Аршалынского районного маслихата Акмолинской области от 14 апреля 2026 года № 52/3
В соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 34831), Аршалынский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Аршалынскому району на 2026-2030 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель районного маслихата А. Балташев
Приложение
к решению Аршалынского
районного маслихата
от 14 апреля 2026 года № 52/3
План по управлению пастбищами и их использованию по Аршалынскому району на 2026 -2030 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Аршалынскому району на 2026-2030 годы (далее - План) разработан в соответствии с подпунктом 4-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О пастбищах".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План по управлению пастбищами и их использованию является нормативным правовым актом, утверждаемым сроком на пять лет.
План по управлению пастбищами и их использованию учитывает:
данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра;
сведения геоботанического обследования пастбищ; сведения о скотомогильниках (биотермических ямах);
сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных;
данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев;
данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных;
сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах;
данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, на землях лесного фонда и особо охраняемых природных территорий;
рекомендуемые схемы пастбищеоборотов;
иные данные, предоставленные государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
План содержит:

1) Әкімшілік-аумақтық бөлініс аумағында жайылымдардың орналасу сызбасы (картасы) жайылымдардың шекараларын, аудандарын және түрлерін, оның ішінде қоғамдық, шалғайдағы, маусымдық, құрғақ, мәдени жерлерді көрсете отырып, жер санаттары бойынша және олардың меншік иелері туралы мәліметтерді көрсете отырып немесе жер пайдаланушылар жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары негізінде (1-қосымша);
2) жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтажына арналған жайылымдарды, оның ішінде қоғамдық жайылымдарды белгілейтін сызба (карта) (2-қосымша).;
3) Жайылым айналымдарының ұсынылатын сызбалары көрсетілген сызбаны (картаны) (3-қосымша);
4) Ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленген сызба (карта) (4-қосымша);
5) Жайылымдарды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдарды көрсететін сызба (карта) (5-қосымша);
6) Жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдардың сызбасы (картасы) (6-қосымша);
7) Су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдер, өзендер, тоғандар, қазбалар, суару немесе суару каналдары, құбырлы немесе шахталық құдықтар) қол жеткізу схемасы (7-қосымша);
8) Ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы (8-қосымша);
9) Ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу) (9-қосымша);
10) тиісті әкімшілік-аумақтық бөліністе жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптар.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеудің жай-күйі туралы мәліметтерді, олардың иелері - жайылымдарды пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы мәліметтерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының басын қалыптастыру туралы
мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктерін ескере отырып қабылданды. мәдени және құрғақ жайылымдарда, мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректерді.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Аршалы ауданында Аршалы, Жібек Жолы елді мекендерінде 12 округ бар.
Табиғи жағдайлары бойынша Аршалы ауданының аумағы дала зонасының шегінде, агроклиматтық көрсеткіштері бойынша екі аймақта орналасқан агроклиматтық аймақтар: континенталдылықтың барлық ерекшеліктерімен сипатталатын шамалы құрғақ қоңыржай жылы (орталық және оңтүстік бөліктер) және құрғақ қоңыржай жылы (солтүстік бөліктер): қатал ұзақ қыс, қысқа орташа ыстық жаз, қыс пен жаз температураларының күрт қарама-қайшылығы, жылдық жауын-шашынның аз мөлшері.
Топырақтар негізінен оңтүстік қарашірігі аз, ауыр сазды қара топырақтар Аршалы ауданының жер көлемі 584,8 мың га. Аудан бойынша ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер 474,3 мың гектарды құрайды. Қордың жер қорындағы жер 26,0 мың гектар.

1) Схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель с указанием границ, площадей и видов пастбищ, в том числе, общественных, отгонных, сезонных, аридных, культурных и с отражением сведений об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок (приложение 1);
2) схему (карту) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ (приложение 2);
3) Схему (карту) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов (приложение 3);
4) Схему (карту) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям) (приложение 4);
5) Схему (карту) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям (приложение 5);
6) Схему (карту) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья (приложение 6);
7) Схему доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 7);
8) Схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах (приложение 8);
9) Проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ (приложение 9);
10) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Аршалынском районе имеются 12 округов п. Аршалы, п.Жибек Жолы .
По природным условиям территория Аршалынского района находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
Почвы в основном черноземы южные малогумусные тяжелосуглинистые Площадь земель Аршалынского района 584,8 тыс.гектар. Земли
сельскохозяйственного назначения по району составляет 474,3 тыс.гектар. Земли в земельном фонде запаса 26,0 тыс.гектар.

2026 жылғы 1 қаңтарға Аршалы ауданында 13 311 бас ірі қара мал (ІҚМ), оның ішінде аналық мал басы – 6 963 бас, ұсақ мал (ұсақ мал) – 20 636 бас, жылқы – 9 013 бас бар. Аршалы ауданы бойынша қажеттілік:
ІҚМ үшін-1 басына 11,2 гектар; Ұсақ мал үшін-1 басқа 2,2 гектар;
Жылқылар үшін-1 басына 13,5 гектар.
Аршалы ауданы аумағындағы жайылымдардың негізгі пайдаланушылары ауыл шаруашылығы құрылымдары болып табылады. Елді мекендер тұрғындарының ауыл шаруашылығы жануарлары елді мекендердің жерлерінде және ауыл шаруашылығы құрылымдарында жайылады.
1 Қосымша
үлгілік жоспарға
басқару бойынша
жайылымдармен және олардың
жайылымдарымен
пайдалануда
Нысан
Өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері
Кесте 1. Аршалы ауданының жайылымдарын жер санаттары бойынша бөлу, мың гектар
Ауылдық округтердің атауы
Әкімшілік- аумақтық объектілер сыныптауышыны ң коды
Санаттар Жер
Қорыты ндыжер
ауылдық шаруашылық тағайындаулар
елді мекендерде
өнеркәсіптің, көліктің, байланыстың және өзге де ауыл шаруашылығына арналмаған мақсаттағы
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың
орман қорының
су қорының
запастағ ы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
ВОЛГОДОНОВСКИЙ
С.О. (Елток)

На 1 января 2026 года в Аршалынском районе насчитывается крупного рогатого скота (КРС) – 13 311 голов, из них маточного поголовья – 6 963 голов, мелкого рогатого скота (МРС) – 20 636 голов, лошадей – 9 013 голова.
Потребность по Аршалынскому району:
Для КРС – 11,2 гектар на 1 голову; Для МРС – 2,2 гектар на 1 голову;
Для лошадей – 13,5 гектар на 1 голову.
Основными пользователями пастбищ на территории Аршалынского района являются сельскохозяйственные формирования. Сельскохозяйственные животные населения населенных пунктов пасутся на землях населенных пунктов и сельскохозяйственных формирований.
Приложение 1
к Типовому плану
по управлению
пастбищами и их
использованию
Форма
Данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра
Таблица 1. Распределение пастбищ по категориям земель Аршалынского района, тысяч гектаров
Наименованиесельскихо кругов
Код
классификатора административно
-
территориальных объектов
Категорииземель
Итогозе мель
сельско хозяйственногон азначения
населенных пунктов
промышленности, транспорта, связи и иного не сельскохозяйственног о назначения
особоохраняе мыхприродн ыхтерритори й
лесногофон да
водного фонда
запаса
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
ВОЛГОДОНОВСКИЙ
С.О. (Елток)