Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілікті айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2026 жылғы 29 мамырдағы № 571 бұйрығы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 25 мамырдағы № 124 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларының 153-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілікті айқындау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының Жауынгерлік даярлық департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың деректемелерін Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 11 шілдедегі № 472 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актілерiнiң мемлекеттiк тiзiлiмiн, Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актілерiнiң эталондық бақылау банкiн жүргiзу қағидалары 7-тармағының талаптарына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33059 болып тіркелген) қол қойылған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі авиация генерал-лейтенанты
Д. Қосанов
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2026 жылғы 29 мамырдағы
№ 571 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілікті айқындау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілікті айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің (бұдан әрі – ҚР ҚК) әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілікті айқындау тәртібін белгілейді.

Об утверждении Правил определения классной квалификации военнослужащим Вооруженных Сил Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 29 мая 2026 года № 571
В соответствии с пунктом 153 Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 25 мая 2006 года № 124, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения классной квалификации военнослужащим Вооруженных Сил Республики Казахстан.
2. Департаменту боевой подготовки Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление реквизитов настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан в электронном виде в течение пяти рабочих дней со дня его подписания на казахском и русском языках в соответствии с требованиями пункта 10 Правил ведения Государственного реестра нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 11 июля 2023 года № 472 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33059);
2) размещение настоящего приказа на интернет - ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней после дня первого официального опубликования настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
генерал-лейтенант авиации
Д. Косанов
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 29 мая 2026 года № 571
Правила определения классной квалификации военнослужащим Вооруженных Сил Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения классной квалификации военнослужащим Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – Правила) устанавливают порядок определения классной квалификации военнослужащим Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – ВС РК).

2. Сыныптық біліктілікті айқындау ҚР ҚК әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілікті беруді, растауды, сақтауды және төмендетуді қамтиды.
3. Сыныптық біліктілік әскери қызметшінің атқаратын әскери лауазымына сәйкес қол жеткізген жеке деңгейін сипаттайтын көрсеткіш болып табылады және оқу жылын қорытынды тексеру (әскери оқу орындарында білім алушыларды қорытынды аттестаттау) нәтижесі бойынша айқындалады.
4. Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының авиациялық персоналына сәйкес келетін лауазымда келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерге сыныптық біліктілікті айқындау "Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының авиациялық персоналына сыныптық біліктілік беру (растау және төмендету) жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2024 жылғы 28 ақпандағы № 199қбп бұйрығының талаптарына сәйкес жүргізіледі.
5. Сыныптық біліктілікті айқындау ҚР ҚК әрбір әскери қызметшісінің (бұдан әрі – әскери қызметші) кәсіби шеберлігін дамытуға ынталандыру мақсатында жүргізіледі.
6. ҚР ҚК-де:
1) келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерге, әскерге шақыру бойынша офицерлерге:
"3-сыныпты маман";
"2-сыныпты маман";
"1-сыныпты маман";
"1-сыныпты маман – тәлімгер (шебер)";
2) әскери оқу орнының курсанттарына, кадеттеріне және мерзімді қызмет әскери қызметшілеріне "3-сыныпты маман" сыныптық біліктілігі беріледі.
7. "3-сыныпты маман", "2-сыныпты маман", "1-сыныпты маман", "1-сыныпты маман – тәлімгер (шебер)" сыныптық біліктілігін беруді, растауды, сақтау мен төмендетуді:
1) Қорғаныс министрінің және Бас штаб бастығының орынбасарларына, ҚР Қорғаныс министрлігі (бұдан әрі – ҚМ), ҚК Бас штабы (бұдан әрі – БШ) құрылымдық бөлімшесінің әскери қызметшілеріне, әскер түрінің бас қолбасшыларына, Арнайы операциялар күштерінің және Десанттық-шабуылдау әскерлерінің қолбасшыларына, 14776 әскери бөлімінің командиріне, ҚР ҚК құрылымдық бөлімшесінің бастықтарына, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорғаныс университетінің бастығына, ҚМ және БШ құрылымдық бөлімшесіне бағынысты әскери бөлім (мекеме) командирлеріне (бастықтарына) – Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – ҚР ҚК Бас штабының бастығы;
2) бағынысты әскери қызметшіге – Қорғаныс министрінің орынбасары – Әуе қорғанысы күштерінің бас қолбасшысы, бас басқарма (басқарма) бастықтары, әскер түрінің бас қолбасшылары, өңірлік қолбасшылықтар әскерінің және әскер тегінің қолбасшылары, қорғаныс істері департаментінің, орталықтың, әскери оқу орнының бастықтары, әскери бөлім (мекеме) командирлері (бастықтары) жүзеге асырады.

2. Определение классной квалификации включает присвоение, подтверждение, сохранение и снижение классной квалификации военнослужащим ВС РК.
3. Классная квалификация является показателем, характеризующим достигнутый индивидуальный уровень военнослужащего в соответствии с занимаемой воинской должностью и определяется по результатам итоговой проверки за учебный год (итоговой аттестации обучающихся в военных учебных заведениях).
4. Определение классной квалификации военнослужащим, проходящим воинскую службу по контракту на должностях, соответствующих авиационному персоналу государственной авиации Республики Казахстан производится в соответствии с требованиями приказа Министра обороны Республики Казахстан от 28 февраля 2024 года № 199дсп "Об утверждении Инструкции по присвоению (подтверждению и снижению) классной квалификации авиационному персоналу государственной авиации Республики Казахстан".
5. Определение классной квалификации производится в целях стимулирования развития профессионального мастерства каждого военнослужащего ВС РК (далее – военнослужащие).
6. В ВС РК присваиваются следующие классные квалификации:
1) военнослужащим, проходящим воинскую службу по контракту, офицерам по призыву:
"специалист 3 класса";
"специалист 2 класса";
"специалист 1 класса";
"специалист 1 класса – наставник (мастер)";
2) курсантам, кадетам военных учебных заведений и военнослужащим срочной службы, "специалист 3 класса".
7. Присвоение, подтверждение, сохранение и снижение классных квалификаций "специалист 3 класса", "специалист 2 класса", "специалист 1 класса", "специалист 1 класса – наставник (мастер)" осуществляется:
1) первым заместителем Министра обороны – начальником Генерального штаба ВС РК – заместителям Министра обороны и начальника Генерального штаба, военнослужащим структурных подразделений Министерства обороны (далее – МО), Генерального штаба (далее – ГШ), главнокомандующим видами, командующим Силами специальных операций ВС РК и Десантно-штурмовыми войсками ВС РК, командиру войсковой части 14776, начальникам структурных подразделений ВС РК, начальнику Национального университета обороны Республики Казахстан, командирам (начальникам) воинских частей (учреждений) подчиненным структурным подразделениям МО и ГШ;
2) заместителем Министра обороны – главнокомандующим Силами воздушной обороны, начальниками главных управлений (управлений), главнокомандующими видами, командующими войсками региональных командований и родами войск, начальниками департаментов по делам обороны, центров, военных учебных заведений, командирами (начальниками) воинских частей (учреждений) – подчиненным военнослужащим.

8. Қорғаныс министрінің және Бас штаб бастығының орынбасарларына, ҚР ҚМ, БШ және ҚК құрылымдық бөлімшелерінің бастықтарына, әскер түрінің бас қолбасшыларына, ҚР ҚК Арнайы операциялар күштерінің және Десанттық-шабуылдау әскерлерінің қолбасшыларына, 14776 әскери бөлімінің командиріне, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорғаныс университетінің бастығына сыныптық біліктілікті айқындау үшін Жоғары біліктілік комиссиясы тағайындалады. Жоғары біліктілік комиссиясының отырысына сыныптық біліктілік беру туралы материалдарды дайындау мен ұсынуды ҚР ҚК БШ Жауынгерлік даярлық департаменті жүзеге асырады.
ҚР ҚК қалған әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілікті айқындау үшін біліктілік комиссиясы тағайындалады.
Біліктілік комиссияларының жұмыс тәртібі осы Қағидалардың 3-тарауында айқындалған.
2-тарау. Әскери қызметшілерге сыныптық біліктілікті айқындау тәртібі
9. Әскери қызметшілерге сыныптық біліктілік беру мынадай жүйелілікпен жүргізіледі: "3-сыныпты маман", "2-сыныпты маман", "1-сыныпты маман", "1-сыныпты маман – тәлімгер (шебер)".
Сыныптық біліктілік беру қорытынды тексеру (бақылау сабағы, әскери оқу орнында білім алушыларды қорытынды аттестаттау) нәтижесі бойынша:
1) "3-сыныпты маман" – барлық әскери қызмет өткеру кезеңіне беріледі;
2) "2-сыныпты маман" – кезекті берілгеннен кейін бір оқу жылы өткеннен кейін;
3) "1-сыныпты маман" – кезекті берілгеннен кейін екі оқу жылы өткеннен кейін;
4) "1-сыныпты маман – тәлімгер (шебер)" – кезекті берілгеннен кейін үш оқу жылы өткеннен кейін жүргізіледі.
Сыныптық біліктілігі 13-тармаққа сәйкес айқындалған әскери қызметшіге келесі сыныптық біліктілігін айқындау кезінде ағымдағы жыл толық оқу жылы деп саналсын.
10. ҚР ҚК Әскери-теңіз күштерінің кораблінде (кемесінде) немесе құрама (бөлім) қолбасшылығының (командир, штаб бастығы, командирдің жауынгерлік даярлық жөніндегі орынбасары) лауазымында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер үшін қосымша сыныптық біліктілікті айқындау:
1) кұрама (бөлім) қолбасшылығы үшін құраманы (бөлімді) және құрама (бөлім) құрамында болатын барлық жоба кораблін (кемесін) дербес басқаруға рұқсатнама алғаннан кейін;
2) корабль (кеме) командирлері және командирдің аға көмекшілері (көмекшілері) үшін корабльді (кемені) дербес басқаруға рұқсатнама алғаннан кейін;
3) жауынгерлік бөлім (топ) командирлері, корабль (кеме) старшиналары, команда старшиналары, бөлімше старшиналары үшін бөлімшені дербес басқаруға рұқсатнама алғаннан кейін;

8. Для определения классной квалификации заместителям Министра обороны и начальника Генерального штаба, начальникам структурных подразделений МО, ГШ и ВС РК, главнокомандующим видами, командующим Силами специальных операций ВС РК и Десантно-штурмовыми войсками ВС РК, командиру войсковой части 14776, начальнику Национального университета обороны Республики Казахстан назначается Высшая квалификационная комиссия. Подготовка и представление материалов о присвоении классной квалификации на заседание Высшей квалификационной комиссии осуществляется Департаментом боевой подготовки ГШ ВС РК.
Для определения классной квалификации остальным военнослужащим ВС РК назначается квалификационная комиссия.
Порядок работы квалификационных комиссий определен в главе 3 настоящих Правил.
Глава 2. Порядок определения классной квалификации военнослужащим
9. Присвоение классной квалификации военнослужащим производится в следующей последовательности: "специалист 3 класса", "специалист 2 класса", "специалист 1 класса", "специалист 1 класса – наставник (мастер)".
Присвоение классной квалификации производится по результатам итоговой проверки (контрольных занятий, итоговой аттестации обучающихся в военных учебных заведениях):
1) "специалист 3 класса" – присваивается на весь период прохождения воинской службы;
2) "специалист 2 класса" – через один учебный год, после очередного присвоения;
3) "специалист 1 класса" – через два учебных года, после очередного присвоения;
4) "специалист 1 класса – наставник (мастер)" – через три учебных года, после очередного присвоения.
Военнослужащим, которым классная квалификация определена в соответствии с пунктом 13 при определении последующей классной квалификации текущий год считать полным учебным годом.
10. Дополнительно для военнослужащих, проходящих воинскую службу по контракту на кораблях (судах) или на должностях командования соединения (части) Военно-морских сил ВС РК (командир, начальник штаба, заместитель командира по боевой подготовке) определение классной квалификации, производится:
1) для командования соединения (части), после получения допуска на самостоятельное управление соединением (частью) и кораблем (судном) всех проектов, находящихся в составе соединения (части);
2) для командиров кораблей (судов) и старших помощников (помощников) командира, после получения допуска на самостоятельное управление кораблем (судном);
3) для командиров боевых частей (групп), старшин кораблей (судов), старшин команд, старшин отделений, после получения допусков по самостоятельному управлению подразделением;

4) боцмандар мен техниктер үшін өз жұмыс орнына дербес қызмет көрсетуге және лауазымын атқаруға рұқсатнама алғаннан кейін жүргізіледі.
11. Сыныптық біліктілік берілген және әскери лауазымға әскери-есептік мамандығын өзгертіп тағайындалған әскери қызметшінің сыныптық біліктілігі күнтізбелік жылдың соңына дейін сақталады. Кейіннен бар сыныптық біліктілікті негізге алып, осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен айқындалады.
12. Өкімде тұрған, баласы үш жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты демалыста болатын әскери қызметшілердің, жүктілігі және бала тууы бойынша демалыста болатын әскери қызметші әйелдердің, Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттердің әскери оқу орындарында күндізгі оқу нысаны бойынша білім алатын әскери қызметшілердің сыныптық біліктілігі барлық кезең ішінде және осы негіздер тоқтатылғаннан кейін күнтізбелік жылдың соңына дейін сақталады. Кейіннен бар сыныптық біліктілікті негізге алып, осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен айқындалады.
13. Әскери қызметші демалыста, қызметтік іссапарда, емделуде болуы, науқастануы бойынша әскери қызмет міндеттерін орындаудан уақытша босатылуы себебінен қорытынды тексеруге қатыса алмаған жағдайда оған берілген сыныптық біліктілік осы негіз тоқтатылғанға дейін сақталады. Жоғарыда көрсетілген негіздер аяқталғаннан кейін әскери қызметшінің сыныптық біліктілігін айқындау мақсатында командир (бастық) әскери қызметшінің қызметке шыққан күнінен бастап 30 жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың талаптарына сәйкес тиісті бұйрық шығарып, бақылау сабақтарын қосымша өткізеді.
14. Қорытынды тексеруді тапсырған, бірақ жаңа қызмет орнына ауысуына байланысты командирдің (бастықтың) бұйрығына енгізілмеген әскери қызметшілерге сыныптық біліктілік әскери қызметшінің жаңа қызмет орны бойынша біліктілік комиссиясының қорытындысы негізінде әскери қызметшіге ұсынылған елтаңбалы мөрмен куәландырылған қорытынды тексеру бақылау сабағы нәтижесінің жиынтық бағалау ведомосын қарағаннан кейін әскери бөлім командирінің (мекеме бастығының) бұйрығымен айқындалады.
15. Қорытынды тексеру кезінде жыл сайынғы медициналық тексеру нәтижесі бойынша немесе емделуден кейін емдік дене шынықтыру тобына енгізілген әскери қызметшілер "дене шынықтыру дайындығы" оқыту пәні бойынша бағаланбайды.
Бұл жағдайда сыныптық біліктілік берілмейді, тек берілген сыныптық біліктілікті растау жүргізіледі.
16. Жүктілігі бар және әскери қызмет міндеттерін орындаудан ішінара босатылуға мұқтаж әскери қызметші әйелдер "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларын және әскери-дәрігерлік сараптама комиссиялары туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № 716 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21869 болып тіркелген) сәйкес "дене шынықтыру дайындығы", "саптық даярлық", "оқ ату даярлығы" оқыту пәні бойынша қорытынды тексеруді тапсыру кезінде бағаланбайды.
Бұл жағдайда сыныптық біліктілік берілмейді, тек берілген сыныптық біліктілікті растау жүргізіледі.

4) для боцманов и техников, после получения допусков на самостоятельное обслуживание своего заведования и исполнения должности.
11. Военнослужащим, имеющим классную квалификацию и назначенным на воинскую должность с изменением военно-учетной специальности, классная квалификация сохраняется до конца календарного года. В последующем, исходя из имеющейся классной квалификации, определяется в порядке, установленном настоящими Правилами.
12. Военнослужащим, находящимся в распоряжении, отпуске по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет, военнослужащим-женщинам, находящимся в отпуске по беременности и родам, на обучении по очной форме в военных учебных заведениях Республики Казахстан или иностранных государств классная квалификация сохраняется в течение всего периода и по прекращению данных оснований до конца календарного года. В последующем, исходя из имеющейся классной квалификации, определяется в порядке, установленном настоящими Правилами.
13. В случае невозможности участия военнослужащего в итоговой проверке по причине нахождения в отпуске, служебной командировке, на лечении, временного освобождения от исполнения обязанностей воинской службы по болезни, им сохраняется присвоенная классная квалификация до прекращения данных оснований. По окончании вышеуказанных оснований в целях определения классной квалификации военнослужащего, командиром (начальником) дополнительно проводятся контрольные занятия в течение 30 рабочих дней после выхода военнослужащего на службу с изданием соответствующих приказов, в соответствии с требованиями настоящих Правил.
14. Военнослужащим, сдавшим итоговую проверку, но не включенным в приказ командира (начальника) по причине перевода к новому месту службы, классная квалификация определяется приказом командира воинской части (начальника учреждения) по новому месту службы военнослужащего, на основании заключения квалификационной комиссии, после рассмотрения представленной на военнослужащего сводной оценочной ведомости результатов контрольных занятий итоговой проверки, заверенной гербовой печатью.
15. Военнослужащие, которые по результатам ежегодного медицинского обследования или после излечения, на момент проведения итоговой проверки включены в группу лечебной физической культуры, по предмету обучения "физическая подготовка" не оцениваются.
В этом случае присвоение классной квалификации не производится, производится только подтверждение имеющейся классной квалификации.
16. Военнослужащие-женщины, имеющие беременность и нуждающиеся в частичном освобождении от исполнения обязанностей воинской службы в соответствии с приказом Министра обороны Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № 716 "Об утверждении Правил проведения военно-врачебной экспертизы и Положения о комиссиях военно-врачебной экспертизы в Вооруженных Силах Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21869) при сдаче итоговой проверки по предметам обучения "физическая подготовка", "строевая подготовка", "огневая подготовка" не оцениваются.
В этом случае присвоение классной квалификации не производится, производится только подтверждение имеющейся классной квалификации.

17. Қазақстан Республикасының басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында қызмет өткерген әскери қызметшілердің және арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органы қызметкерлерінің берілген сыныптық біліктілігі ҚР ҚК-дегі әскери лауазымға ауысқан кезде күнтізбелік жылдың соңына дейін сақталады. Кейіннен бар сыныптық біліктілікті негізге алып, осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен айқындалады.
18. Авиациялық персонал лауазымында тұрған әскери қызметшілердің сыныптық біліктілігі авиациялық емес персонал лауазымына тағайындалған кезде күнтізбелік жылдың соңына дейін сақталады. Кейіннен бар сыныптық біліктілікті негізге алып, осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен айқындалады.
19. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінен, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарынан, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарынан бұдан бұрын шығарылған және келісімшарт бойынша әскери қызметке кірген адамдарға, егер қызметтен шығарылған күн мен әскерге шақырылған күн арасында бір жылдан аспаған болса, қызметтен шығарылған күніне бар сыныптық біліктілігі күнтізбелік жылдың соңына дейін (ол келісімшарт бойынша әскери қызметке шақырылған жылы) сақталады.
Егер қызметтен шығарылған күн мен әскерге шақырылған күннің арасында бір жылдан астам уақыт өткен жағдайда қызметтен шығарылған күні бар сыныптық біліктілігі әскери қызметші шақырылғаннан кейін 30 жұмыс күні ішінде қосымша бақылау сабақтарының қорытындысы бойынша күнтізбелік жылдың соңына дейін расталады.
Кейіннен сыныптық біліктілік осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен айқындалады.
20. "2-сыныпты маман", "1-сыныпты маман", "1-сыныпты маман – тәлімгер (шебер)" сыныптық біліктілігін растау жыл сайын жүзеге асырылады.
21. Әскери бөлімде (мекемеде) қорытынды тексеруді өткізу басталған сәтте күнтізбелік есептеумен еңбек сіңірген жылдары 25 және одан көп жыл болған әскери қызметшілерге бар "1-сыныпты маман – тәлімгер (шебер)" сыныптық біліктілігі одан әрі расталмай, әскери қызметі аяқталғанға дейін сақталады.
22. Әскери қызметшілердің даярлық деңгейі қорытынды тексеруді тапсыру кезінде бақылау сабағы, сондай-ақ осы Қағидалардың 13, 19-тармақтарында көрсетілген әскери қызметшілер үшін қосымша бақылау сабағы (әскери оқу орнында курсанттар мен кадеттерді қорытынды аттестаттау) барысында айқындалады.
Сыныптық біліктілікті айқындауға бақылау сабағы әскери қызметшілердің бұйрықтарда айқындалған оқу пәні бойынша теориялық және практикалық даярлығын тексеруді қамтиды.
23. ҚР ҚК әскери бөлімі (мекемесі) әскери қызметшілерінің даярлық деңгейі әскери қызметшіге ӘЕМ бойынша жүктелетін міндеттерді ескеріп, сондай-ақ жауынгерлік даярлық бағдарламасына (курсына) сәйкес алты оқу пәні бойынша бағаланады.
Пәндер тізбесі Қорғаныс министрінің орынбасары – Әуе қорғанысы күштері бас қолбасшысының, ҚР ҚК түрлері бас қолбасшыларының, ҚР ҚК Арнайы операциялар күштері қолбасшысының және ҚР ҚК Десанттық-шабуылдау әскерлері қолбасшысының, 14776 әскери бөлімі командирінің, бағынысты әскери бөлімдер үшін ҚР ҚМ, БШ мен ҚК құрылымдық бөлімшелері бастықтарының бұйрығымен айқындалады.
Бұйрық шығару өкілеттігі берілмеген ҚР ҚМ, БШ және ҚК құрылымдық бөлімшесіне бағынысты әскери бөлім үшін пәндер тізбесі Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – ҚР ҚК Бас штабы бастығының бұйрығымен айқындалады.
Сыныптық біліктілікті айқындау үшін пәндер тізбесіне міндетті түрде тактикалық (тактикалық-арнайы, арнайы), оқ ату (атыс) даярлығы мен дене шынықтыру дайындығы енгізіледі.

17. Военнослужащим, проходившим службу в других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан и сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, при переводе на воинскую должность в ВС РК имеющаяся классная квалификация сохраняется до конца календарного года. В последующем, исходя из имеющейся классной квалификации, определяется в порядке, установленном настоящими Правилами.
18. Военнослужащим, состоявшим на должностях авиационного персонала при назначении на должность не авиационного персонала классная квалификация сохраняется до конца календарного года. В последующем, исходя из имеющейся классной квалификации, определяется в порядке, установленном настоящими Правилами.
19. Лицам, ранее уволенным из ВС, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, специальных государственных и правоохранительных органов и поступившим на воинскую службу по контракту, имеющаяся классная квалификация на день увольнения сохраняется до конца календарного года (в котором он призван на воинскую службу по контракту), если между днем увольнения и днем призыва прошло не более одного года.
В случае, если между днем увольнения и днем призыва прошло более одного года, имеющаяся классная квалификация на день увольнения подтверждается до конца календарного года по итогам дополнительных контрольных занятий в течение 30 рабочих дней после призыва военнослужащего.
В последующем, классная квалификация определяется в порядке, установленном настоящими Правилами.
20. Подтверждение классной квалификации осуществляется – "специалист 2 класса", "специалист 1 класса", "специалист 1 класса – наставник (мастер)" – ежегодно".
21. Военнослужащим, имеющим выслугу 25 и более лет в календарном исчислении на момент начала проведения итоговой проверки в воинской части (учреждении), имеющаяся классная квалификация "специалист 1 класса – наставник (мастер)" сохраняется до окончания воинской службы без дальнейшего подтверждения.
22. Уровень подготовки военнослужащих определяется в ходе контрольных занятий при сдаче итоговой проверки, а также дополнительных контрольных занятий для военнослужащих указанных в пунктах 13, 19 настоящих Правил (итоговой аттестации курсантов и кадетов в военных учебных заведениях).
Контрольные занятия на определение классной квалификации включают в себя проверку теоретической и практической подготовки военнослужащих по предметам обучения определенных приказами.
23. Уровень подготовки военнослужащих воинских частей (учреждений) ВС РК оценивается по шести предметам обучения с учетом возлагаемых на военнослужащих задач по ВУС, а также в соответствии с программами (курсами) боевой подготовки.
Перечень предметов определяется приказами заместителя Министра обороны – главнокомандующего Силами воздушной обороны, главнокомандующих видами ВС РК, командующими Силами специальных операций ВС РК и Десантно-штурмовыми войсками ВС РК, командира войсковой части 14776, начальников структурных подразделений МО, ГШ и ВС РК для подчиненных воинских частей.
Для воинских частей подчиненных структурным подразделениям МО, ГШ и ВС РК которым не предоставлены полномочия по изданию приказов, перечень предметов определяется приказом первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба ВС РК.
В перечень предметов для определения классной квалификации в обязательном порядке включаются тактическая (тактико-специальная, специальная), огневая (стрелковая) и физическая подготовка.

24. ҚР Қорғаныс министрлігі, Бас штабы құрылымдық бөлімшелерінің, ҚК бас басқармаларының (басқармаларының), ҚР ҚК Тыл, Қару-жарақ бастығы басқармасының, жергілікті әскери басқару органдарының, әскери оқу орындарының, әскери кафедралардың, ҚР ҚК түрі бас қолбасшылары, әскер тегі мен өңірлік қолбасшылық әскері қолбасшылары басқармасының әскери қызметшілері үшін мынадай оқу пәні шығарылады:
1) арнайы даярлық (құрылымдық бөлімше қызметінің ерекшелігін ескеріп);
2) оқ ату даярлығы (атыс даярлығы);
3) дене шынықтыру дайындығы;
4) жалпыәскери жарғылар;
5) мемлекеттік-құқықтық даярлық.
25. ҚР ҚК әскери бөлімі әскери қызметшілерінің іс жүзіндегі дағдысын тексеру жауынгерлік даярлық бағдарламасында, оқ ату, көлік жүргізу курсында және жауынгерлік даярлық бойынша нормативте белгіленген оқу-жаттығу, сынақ және бақылау жаттығуын орындау арқылы жүргізіледі.
26. Кәсіби даярлық деңгейі бойынша әскери қызметшілерге мынадай сыныптық біліктілік айқындалады:
1) "3-сыныпты маман" – барлық пән бойынша "қанағаттанарлық" деген бағадан төмен емес бағаланса;
2) "2-сыныпты маман" – барлық тексерілген пән бойынша "жақсы" деген бағадан төмен емес бағаланса;
3) "1-сыныпты маман" – кемінде екі тексерілген пән бойынша, оның ішінде тактикалық (тактикалық-арнайы немесе арнайы) даярлық бойынша "өте жақсы", ал қалған пән бойынша "жақсы" деген бағадан төмен емес бағаланса;
4) "1-сыныпты маман – тәлімгер (шебер)" – кемінде үш тексерілген пән бойынша, оның ішінде тактикалық (тактикалық-арнайы немесе арнайы) даярлық бойынша "өте жақсы", ал қалған пән бойынша "жақсы" деген бағадан төмен емес бағаланса.
27. Осы Қағидалардың 26-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмеген кезде сыныптық біліктілікті бір сатыға төмендету жүзеге асырылады.
28. Сыныптық біліктілігін төмендету бойынша шаралар қабылданған әскери қызметші осы Қағидалардың 9-тармағының талаптары ескерілмей, бір оқу жылы өткеннен кейін сыныптық біліктілік алуға құқылы.
3-тарау. Біліктілік комиссиясының сыныптық біліктілікті айқындау бойынша жұмыс тәртібі
29. Сыныптық біліктілікті айқындау үшін комиссия құрылады. Оның құрамына төраға, төрағаның орынбасары, кемінде үш мүше және хатшы кіреді. Комиссия құрамы әскери бөлім командирінің (мекеме бастығының), ҚР ҚМ, БШ және ҚК құрылымдық бөлімшелері үшін Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – ҚР ҚК Бас штабы бастығының бұйрығымен бекітіледі.
30. Біліктілік комиссиясы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес үлгі бойынша сыныптық біліктілік беру, растау және төмендету материалын қарайды. Қажет болған жағдайда даярлық деңгейін айқындау үшін оқу бағдарламасын (курсын) орындауды есепке алу және есеп беру құжаттарына қатысты қосымша мәліметтерді талап етеді. Жұмыс нәтижесі бойынша осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес үлгі бойынша әскери қызметшілерге сыныптық біліктілікті айқындау туралы акт (бұдан әрі – акт) жасалады.
Актіге комиссия мүшелері қол қояды және ол комиссияны тағайындаған командирге (бастыққа) бекітуге беріледі. Акт бекітілгеннен кейін оқу жылының аяқталуынан кешіктірмей, даярлық кезеңін ескермей, бірақ күнтізбелік жылдың соңына дейін тиісті сыныптық біліктілік беру, растау және төмендету құқығы берілген командирдің (бастықтың) сыныптық біліктілікті айқындау туралы бұйрығы шығарылады.

24. Для военнослужащих структурных подразделений Министерства обороны, Генерального штаба, главных управлений (управлений) ВС РК, Управления начальника Тыла, Вооружения ВС РК, местных органов военного управления, военно-учебных заведений, военных кафедр, управлений главнокомандующих видами, командующих войсками региональных командований и родами войск ВС РК, выносятся следующие предметы обучения:
1) специальная подготовка (с учетом специфики деятельности структурного подразделения);
2) огневая подготовка (стрелковая подготовка);
3) физическая подготовка;
4) общевоинские уставы;
5) государственно-правовая подготовка.
25. Проверка практических навыков военнослужащих воинских частей ВС РК, проводится путем выполнения учебных, зачетных и контрольных упражнений, установленных программами боевой подготовки, курсами стрельб, вождения и нормативами по боевой подготовке.
26. По уровню индивидуальной подготовки классная квалификация военнослужащим определяется:
1) "специалист 3 класса" – по всем предметам оценен не ниже "удовлетворительно";
2) "специалист 2 класса" – по всем проверенным предметам оценен не ниже "хорошо";
3) "специалист 1 класса" – не менее чем по двум проверенным предметам оценен на "отлично", в том числе по тактической (тактико-специальной или специальной) подготовке, а по остальным не ниже "хорошо";
4) "специалист 1 класса – наставник (мастер)" – не менее чем по трем проверенным предметам оценен на "отлично", в том числе по тактической (тактико-специальной или специальной) подготовке, а по остальным не ниже "хорошо".
27. Снижение классной квалификации осуществляется на одну ступень при несоответствии требованиям, предусмотренным пунктам 26 настоящих Правил.
28. Военнослужащие, по которым приняты меры по снижению классной квалификации, имеют право на присвоение классной квалификации по истечению одного учебного года, без учета требований пункта 9 настоящих Правил.
Глава 3. Порядок работы квалификационных комиссий по определению классной квалификации
29. Для определения классной квалификации создается комиссия. В состав комиссии входит председатель, заместитель председателя, не менее трех членов и секретаря. Состав комиссии утверждается приказом командира воинской части (начальника учреждения), для структурных подразделений МО, ГШ и ВС РК приказом первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба ВС РК.
30. Квалификационная комиссия рассматривает материалы на присвоение, подтверждение, сохранение и снижение классной квалификации по образцу, согласно приложению 1 к настоящим Правилам. В случае необходимости истребует дополнительные сведения касающееся учетных и отчетных документов выполнения программ (курсов) обучения для определения уровня подготовки. По результатам работы, составляется акт по определению классной квалификации военнослужащим (далее - Акт), по образцу, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Акт подписывается членами комиссии и представляется на утверждение командиру (начальнику), назначившему комиссию. После утверждения акта, издается приказ об определении классной квалификации командира (начальника), которому представлено право присвоения, подтверждения, сохранения и снижения соответствующей классной квалификации, не ранее окончания учебного года, без учета подготовительного периода, но до конца календарного года.

31. Сыныптық біліктілік беру туралы бұйрықты жариялау, сондай-ақ "Дербестендірілген белгілердің, омырауға тағатын белгілердің және өзге де әскери-геральдикалық белгілердің, әскери оқу орындарын бітіргені туралы, сыныпты мамандарға арналған белгілердің, әскери-қолданбалы, қызметтік-қолданбалы, техникалық және басқа да спорттық іс-шаралардың жүлдегерлеріне арналған наградалық медальдардың (белгілердің) сипаттамасын, сондай-ақ оларды беру және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери қызметшілерінің тағып жүру тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 16 тамыздағы № 461 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15755 болып тіркелген) төсбелгіні табыс ету әскери қызметшілердің қызмет өткеретін жері бойынша салтанатты жағдайда өткізіледі.
32. Әскери қызметшілерге сыныптық біліктілікті айқындау жөніндегі материалдар (акт, жиынтық бағалау ведомосы) тиісті әскери бөлім (мекеме) штабында сақталады.
33. Сыныптық біліктілікті айқындау туралы бұйрықтан үзінді әскери қызметшінің жеке ісіне тігіледі.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
қызметшілеріне сыныптық
біліктілікті айқындау
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Әскери қызметшілерге сыныптық біліктілік беруге, растауға, сақтауға және төмендетуге оқыту пәні бойынша бақылау сабағы нәтижесінің жиынтық бағалау ведомосы(құрылымдық бөлімше, әскери бөлім көрсетіледі)
Р/с №
Әскери атағы, Т.А.Ә.
Лауазымы
Сыныптық біліктіліктің болуы
(кім берді, растады, күні және бұйрық нөмірі)
Еңбек өтілі
(күнтізбелік есептеуде)
Оқу пәні
Ұсынылатын сыныптық біліктілік
(беру,
растау, сақтау және төмендету)
Тактикалық даярлық
(ТАД, АД)
Мемлекеттік-құқықтық даярлық
Оқ ату даярлығы
Дене шынықтыру дайындығы
Жалпыәскери
жарғылар
Саптық даярлық
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
(басқарма, бөлім, бөлімше көрсетіледі)
1.
полковник
Баймұханов Әсет
Қанатұлы
Бөлім командирі
"1-сыныпты маман – шебер (тәлімгер)" сыныптық біліктілігін растау
БК ___ ж. № __ бұйрығы
41 жас
9 ай
4
5
5
4
5
5
ҚР ҚМ ___ ж.
№ __ бұйрығының
20-тармағына сәйкес
"1-сыныпты маман – шебер (тәлімгер)"
сыныптық біліктілігін кезекті растау –
20___ жылы
2.
полковник
Баймұханов Әсет
Қанатұлы
бөлім командирі
"1-сыныпты маман – шебер (тәлімгер)" сыныптық біліктілігін растау
БК ___ ж. № __ бұйрығы
41 жас
9 ай
4
5
5
4
5
5
ҚР ҚМ ___ ж.
№ __ бұйрығының
13-тармағына сәйкес
"1-сыныпты маман – шебер (тәлімгер)"
сыныптық біліктілігі сақталсын
3.
майор Ахметов Рауан Кәрібайұлы
басқарма бастығы
"1-сыныпты маман" сыныптық біліктілігін беру
БК ___ ж. № __ бұйрығы
38 жас
4 ай
5
4
5
5
4
5
ҚР ҚМ ___ ж.
№ __ бұйрығының
9-тармағына сәйкес
"1-сыныпты маман – шебер (тәлімгер)"
сыныптық біліктілігі берілсін
Бұдан әрі сыныптық біліктілік беруге, растауға, сақтауға және төмендетуге ұсынылатын әрбір әскери қызметші бойынша
Құрылымдық бөлімше (әскери бөлім) бастығы (командирі)
(лауазымды адамның қолтаңбасымен расталады)
Ескертпе: құрылымдық бөлімше (әскери бөлім) бастығы бағынысты жеке құрамға сыныптық біліктілік беруге (растауға), сақтауға, төмендетуге ұсыну бойынша жиынтық бағалау ведомосын қоса беріп, баянат (еркін нысанда) ұсынады. Баянатқа, жиынтық бағалау ведомосына құрылымдық бөлімшенің (әскери бөлімнің) бастығы қолтаңба қояды және белгіленген тәртіппен іс жүргізуде тіркеледі. Жоғарыда көрсетілген құжаттар біліктілік комиссиясының қарауына қағаз нұсқада (қол қойылған және тіркелген түпнұсқа) ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің
әскери қызметшілеріне
сыныптық біліктілікті айқындау
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
БЕКІТЕМІН
Әскери бөлім (құрылымдық
бөлімше) командирі (бастығы)
әскери атағы А.Ә.Т.
20 __ ж. "____" ______________
Сыныптық біліктілікті айқындау жөніндегі біліктілік комиссиясы отырысының актісі
(бұдан әрі кімге екені көрсетіледі)
20___ ж. "___" _________________ қ.

31. Объявление приказа о присвоении классной квалификации, а также вручение нагрудных знаков в соответствии с приказом Министра обороны Республики Казахстан от 16 августа 2017 года № 461 "Об утверждении описания персонифицированных знаков, нагрудных знаков и иных военно-геральдических знаков, знаков об окончании военных учебных заведений, для классных специалистов, наградных медалей (значков) для призеров военно-прикладных, служебно-прикладных, технических и других спортивных мероприятий, а также порядка их выдачи и ношения военнослужащими Вооруженных Сил Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15755), проводится по месту службы военнослужащих в торжественной обстановке.
32. Материалы по определению классной квалификации военнослужащим (акт, сводная оценочная ведомость) хранятся в штабах соответствующих воинских частей (учреждений).
33. Выписка из приказа об определении классной квалификации приобщается в личное дело военнослужащего.
Приложение 1 к Правилам
определения классной
квалификации военнослужащим
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
Сводная оценочная ведомость результатов контрольных занятий по предметам обучения на присвоение, подтверждение, сохранение и снижение классной квалификации военнослужащим (указывается структурное подразделение, воинская часть)
№ п/п
Воинское звание, ФИО
Должность
Наличие классной квалификации
(Кем присвоена, подтверждена, дата
и номер приказа).
Выслуга лет
(в календарном исчислении)
Предметы обучения
Предлагаемая классная квалификация (присвоение, подтверждение, сохранение и снижение)
Тактическая (ТСП, СП) подготовка
Государственно-правовая подготовка
Огневая подготовка
Физическая подготовка
Общевоинские уставы
Строевая подготовка
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
(указывается управление, отдел, подразделение)
1.
Полковник Баймуханов Асет Канатович
Командир части
Подтверждение классной квалификации "специалист 1 класса – мастер (наставник)"
пр. КЧ от ___ г. № __
41 год 9 мес.
4
5
5
4
5
5
В соответствии с п. 20 пр. МО РК от ___. № __ очередное подтверждение классной квалификации "специалист 1 класса – мастер (наставник)" в 20___ году
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
2.
полковник Баймуханов Асет Канатович
Командир части
Подтверждение классной квалификации "специалист 1 класса – мастер (наставник)"
пр. КЧ от ___ г.
№ __
41 год 9 мес.
4
5
5
4
5
5
В соответствии с п. 13 пр. МО РК от ___. № __ сохранить классную квалификацию
"специалист 1 класса – мастер (наставник)"
3.
майор Ахметов Рауан Карибаевич
Начальник управления
Присвоение классной квалификации "специалист 1 класса" пр. КЧ от ____ г. № ___
38 лет 4 мес.
5
4
5
5
4
5
В соответствии с п. 9 пр. МО РК от ___. № __ присвоить классную квалификацию "специалист 1 класса – мастер (наставник)"
И так далее по каждому военнослужащему, представляемому на присвоение, подтверждение, сохранение и снижение классной квалификации
Начальник (командир) структурного подразделения (воинской части)
(заверяется подписью должностного лица)
Примечания: начальником структурного подразделения (воинской части) представляется рапорт (в произвольной форме) с приложением сводной оценочной ведомости непосредственному начальнику на подчиненный личный состав по представлению их к присвоению (подтверждению), сохранению, снижению классной квалификации. Рапорт, сводная оценочная ведомость подписываются начальником структурного подразделения (воинской части) и регистрируются установленным порядком в делопроизводстве. Вышеуказанные документы представляются в бумажном варианте (оригиналы с подписями и регистрацией) на рассмотрение квалификационной комиссии.
Приложение 2 к Правилам
определения классной
квалификации военнослужащим
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
УТВЕРЖДАЮ
Командир (начальник)
воинской части
(структурного подразделения)
в/звание ФИО
"____" ______________ 20 __ г.
Акт
заседания квалификационной комиссии по определению классной квалификации (далее указывается кому)
"___" ____ _ 20___ г.

1. Құрылымдық бөлімше (әскери бөлім) әскери қызметшілерінің кәсіби қызметті жүзеге асыруға әзірлігін және олардың даярлық деңгейін (сыныптық біліктілігін) айқындау мақсатында бұйрықпен (кімнің бұйрығы, күні, нөмірі мен атауы көрсетіледі) тағайындалған мынадай құрамдағы комиссия:
комиссия төрағасы;
комиссия төрағасының орынбасары;
комиссия мүшелері – кемінде 3 адам;
комиссия хатшысы.
Біліктілік комиссиясы 20___ оқу жылының қорытындысы бойынша әскери қызметшінің (құрылымдық бөлімше, басқарма, бөлім, бөлімше көрсетіледі) сыныптық біліктілікті айқындау бойынша материалын қарау жөнінде отырыс өткізді.
2. Біліктілік комиссиясы қабылдаған шешім кестеде көрсетілген.
Р/с №
Әскери атағы, тегі, инициалы және атқаратын лауазымы
Біліктілік комиссиясының қорытындысы
(басқарма, бөлім, бөлімше көрсетіледі)
1.
полковник Г.К. Кан, штаб бастығы
"1-сыныпты маман – шебер (тәлімгер)" сыныптық біліктілігі расталсын
2.
майор Р.Н. Ахметов, бөлім бастығы
"1-сыныпты маман – шебер (тәлімгер)" сыныптық біліктілігі берілсін
Бұдан әрі сыныптық біліктілік беруге, растауға, сақтауға және төмендетуге ұсынылатын әрбір әскери қызметші бойынша
Ескертпе: 21-тармақта көрсетілген әскери қызметшілер санаты актіге енгізілмейді.
Біліктілік комиссиясының төрағасы:
ә/атағы тегі, инициалы
Біліктілік комиссиясы төрағасының орынбасары:
ә/атағы тегі, инициалы
жоғары біліктілік комиссиясының мүшелері:
ә/атағы тегі, инициалы
ә/атағы тегі, инициалы
ә/атағы тегі, инициалы
комиссия хатшысы:
ә/атағы тегі, инициалы
Ескертпе: актіге қол қойылып, бекітілгеннен кейін ол белгіленген тәртіппен іс жүргізуде тіркеледі.

1. В целях определения готовности военнослужащих структурных подразделений (воинских частей) к осуществлению профессиональной деятельности и уровня их подготовки (классной квалификации), назначенная комиссия приказом (указывается, чей приказ, дата, номер и название), в составе:
председатель комиссии;
заместитель председателя комиссии;
члены комиссии – не менее 3-х человек;
секретарь комиссии.
Квалификационная комиссия провела заседание по рассмотрению материалов военнослужащих (указываются структурные подразделения, управления, отделы, подразделения) по определению классной квалификации по итогам 20___ учебного года.
2. Принятое решение квалификационной комиссий указанно в таблице.
№ п/п
Воинское звание, фамилия, инициалы и занимаемая должность
Заключения квалификационной комиссии
(указывается управление, отдел, подразделение)
1.
полковник Кан Г.К., начальник штаба
Подтвердить классную квалификацию "специалист 1 класса – наставник (мастер)"
2.
майор Ахметов Р.Н., начальник отдела
Присвоить классную квалификацию "специалист 1 класса – наставник (мастер)"
И так далее по каждому военнослужащему, представляемому на присвоение, подтверждение, сохранение и снижение классной квалификации
Примечание категория военнослужащих указанная в пункте 21 в акт не включается.
Председатель квалификационной комиссии:
в/звание фамилия, инициалы
Заместитель председателя квалификационной комиссии:
в/звание фамилия, инициалы
члены высшей квалификационной комиссии:
в/звание фамилия, инициалы
в/звание фамилия, инициалы
в/звание фамилия, инициалы
секретарь комиссии:
в/звание фамилия, инициалы
Примечание: После подписания и утверждения акт регистрируется в установленном порядке в делопроизводстве.