2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Батыс Қазақстан облысы Жәнібек аудандық мәслихатының 2025 жылғы 23 желтоқсандағы № 42-2 шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне және Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес Жәнібек аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
2026 – 2028 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 3 294 761 мың теңге:
салықтық түсімдер – 2 257 323 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 25 344 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 1 000 мың теңге;
трансферттер түсімі – 1 011 094 мың теңге;
2) шығындар – 3 059 102 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 18 322 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 71 363 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 53 041 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 217 337 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – - 217 337 мың теңге:
қарыздар түсімі – 71 363 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 386 027 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары - 97 327 мың теңге.
Ескерту. 1 тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Жәнібек аудандық мәслихатының 27.04.2026 № 45-1 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2026 жылға арналған аудандық бюджет түсімдері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының 2025 жылғы 8 желтоқсандағы "2026 - 2028 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" № 239 Заңына, Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 15 желтоқсандағы № 22-1 "2026 – 2028 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешіміне сәйкес қалыптастырылады.
3. Қазақстан Республикасының 2025 жылғы 8 желтоқсандағы "2026-2028 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" № 239 Заңы және Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 15 желтоқсандағы № 22-1 "2026 – 2028 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешімі қатерге және басшылыққа алынсын.
4. Жергілікті бюджеттің 2026 жылға кірістерді бөлу нормативі төмендегі ерекшеліктер кірістері бойынша белгіленсін:
1) ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы аудан бюджетіне – 100%;
2) төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы аудан бюджетіне – 100%;

О районном бюджете на 2026 - 2028 годы
Решение Жанибекского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 23 декабря 2025 года № 42-2
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Жанибекский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2026–2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 3 294 761 тысяча тенге:
налоговые поступления – 2 257 323 тысячи тенге;
неналоговые поступления – 25 344 тысячи тенге;
поступления от продажи основного капитала – 1 000 тысяча тенге;
поступления трансфертов – 1 011 094 тысячи тенге;
2) затраты – 3 059 102 тысячи тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 18 322 тысячи тенге:
бюджетные кредиты – 71 363 тысячи тенге;
погашение бюджетных кредитов – 53 041 тысяча тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами - 0 тенге:
приобретение финансовых активов - 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства - 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета - 217 337 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета - -217 337 тысяч тенге:
поступление займов – 71 363 тысячи тенге;
погашение займов – 386 027 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 97 327 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Жанибекского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 27.04.2026 № 45-1 (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Поступления в районный бюджет на 2026 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан от 8 декабря 2025 года № 239 "О республиканском бюджете на 2026-2028 годы", решением Западно-Казахстанского областного маслихата от 15 декабря 2025 года № 22-1 "Об областном бюджете на 2026-2028 годы".
3. Принять к сведению и руководству Закон Республики Казахстан от 8 декабря 2025 года № 239 "О республиканском бюджете на 2026-2028 годы" и решение Западно-Казахстанского областного маслихата от 15 декабря 2025 года № 22-1 "Об областном бюджете на 2026-2028 годы".
4. Установить на 2026 год норматив распределения доходов местного бюджета, по следующим спецификам доходов:
1) корпоративный подоходный налог с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора, зачисляется в районный бюджет – 100%;
2) индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты, зачисляется в районный бюджет – 100%;

3) төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы аудан бюджетіне – 100%;
4) төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы аудан бюджетіне – 100%;
5) аудан бюджетіне аударылатын әлеуметтік салық– 100%;
6) өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына және оның инфрақұрылымын дамытуға жер қойнауын пайдаланушылардың аударымдары аудан бюджетіне – 0%;
5. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен бөлінетін нысаналы трансферттердің жалпы сомасы 710 841 мың теңге көлемінде ескерілсін:
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 29 647 мың теңге;
кепілдендірілген әлеуметтік пакетке – 3 878 мың теңге;
Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға – 90 881 мың теңге;
мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін жергілікті атқарушы органдарға берілетін бюджеттік кредиттер – 71 363 мың теңге;
халықтың әлеуметтік жағынан әлсіз топтарына коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғынжайын сатып алуға – 207 610 мың теңге;
Жәнібек ауылындағы кітапхана құрысына – 307 462 мың теңге.
6. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджетке қайтарылатын 463 307 мың теңге түсімдер ескерілсін:
бюджеттік кредиттерді өтеу – 386 027 мың теңге;
бюджеттен берілген бюджеттік кредиттер бойынша сыйақылар – 77 280 мың теңге.
7. Жергілікті атқарушы органдарға қарасты мемлекеттік мекемелер ұсынатын қызметтер мен тауарларды өткізуден түсетін ақшалар Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі және Қазақстан Республикасының Үкіметі анықтаған тәртіпте пайдаланылады.
8. Облыстық бюджеттен 2026 жылға аудандық бюджетке берілетін субвенция көлемі 371 616 мың теңге болып белгіленсін.
9. 2026 жылға арналған аудандық бюджетке төмен тұрған бюджеттен бюджеттік алымдар қарастырылмайды деп белгіленсін.
10. 2026 жылы аудандық бюджеттен төмен тұрған бюджетіне берілетін субвенция көлемі 280 011 мың теңге болып белгіленсін.
11. 2026 жылға арналған ауданның жергілікті атқарушы органның резерві 48 570 мың теңге көлемінде бекітілсін.
12. 2026 жылдың 1 қаңтарынан бастап Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасымен белгіленген мамандар лауазымдарының тізбесіне сәйкес, ауылдық жерлерде жұмыс істейтін әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет және спорт саласының азаматтық қызметшілеріне қызметтің осы түрлерімен қалада айналысатын азаматтық қызметшілердің мөлшерлемесімен салыстырғанда лауазымдық айлықақылар 25 %-ға көтеру көзделсін.

3) индивидуальный подоходный налог с доходов, не облагаемых у источника выплаты, зачисляется в районный бюджет – 100%;
4) индивидуальный подоходный налог с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты, зачисляется в районный бюджет – 100%;
5) социальный налог, зачисляется в районный бюджет – 100%;
6) отчисления недропользователей на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры зачисляется в районный бюджет – 0%.
5. Учесть в районном бюджете на 2026 год поступление целевых трансфертов из областного бюджета в общей сумме 710 841 тысяча тенге:
на выплату государственной адресной социальной помощи – 29 647 тысяч тенге;
на гарантированный социальный пакет – 3 878 тысяч тенге;
на обеспечение прав и улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан – 90 881 тысяча тенге;
бюджетные кредиты местным исполнительным органам для реализации мер социальной поддержки специалистов – 71 363 тысячи тенге;
на приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально-уязвимых слоев населения – 207 610 тысяч тенге;
на строительство библиотеки в селе Жанибек – 307 462 тысячи тенге.
6. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год возврат поступлений в областной бюджет в сумме 463 307 тысяч тенге:
погашение бюджетных кредитов – 386 027 тысяч тенге;
вознаграждения по бюджетным кредитам – 77 280 тысяч тенге.
7. Деньги от реализации товаров и услуг, предоставляемых государственными учреждениями, подведомственных местным исполнительным органам, используются в порядке, определяемом Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Правительством Республики Казахстан.
8. Установить на 2026 год размер субвенций, передаваемых из областного бюджета в районный бюджет в размере 371 616 тысяч тенге.
9. Установить, что бюджетные изъятия из нижестоящих бюджетов в районный бюджет на 2026 год не предусматриваются.
10. Установить на 2026 год размер субвенций, передаваемых из районного бюджета в нижестоящие бюджеты в размере 280 011 тысяч тенге.
11. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2026 год в размере 48 570 тысяч тенге.
12. Предусмотреть гражданским служащим, социального обеспечения, культуры и спорта, работающим в сельской местности, согласно перечню должностей специалистов, определенных в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан, повышение на 25% должностных окладов по сравнению со ставками гражданских служащих, занимающихся этими видами деятельности в городских условиях, с 1 января 2026 года.

13. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте ауылдық елді мекендерге жұмыс істеуге және тұруға келген денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағымамандарға, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілеріне көтерме жәрдемақы және тұрғын үй алу немесе салу үшін әлеуметтік қолдау көзделсін.
14. Осы шешім 2026 жылғы 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы Т. Кадимов
Жәнібек аудандық
мәслихатының 2025 жылғы
23 желтоқсандағы № 42-2
шешіміне 1- қосымша
2026 жылға арналған аудандық бюджет

13. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год предоставление подъемного пособия и социальной поддержки для приобретения или строительства жилья специалистам в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, государственным служащим аппаратов акимов сельских округов, прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты.
14. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель маслихата Т. Кадимов
Приложение 1
к решению Жанибекского
районного маслихата
от 23 декабря 2025 года № 42-2
Районный бюджет на 2026 год