2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Батыс Қазақстан облысы Бөрлі аудандық мәслихатының 2025 жылғы 25 желтоқсандағы № 32-1 шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес, Бөрлі аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026 – 2028 жылдарға арналған аудандық бюджет 1, 2 және 3 - қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2026 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 44 932 767 мың теңге:
салықтық түсімдер – 42 145 778 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 173 600 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 99 970 мың теңге;
арнаулы түсімдер – 0 теңге;
трансферттер түсімі – 2 513 419 мың теңге;
2) шығындар – 52 958 427 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – - 1 145 499 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 121 100 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 1 266 599 мың теңге;
4) қаржылық активтермен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржылық активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржылық активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 6 880 161 мың теңге;
6) бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығы (профициті) - 0 теңге;
7) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 6 880 161 мың теңге;
қарыздар түсімі – 8 836 228 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 1 956 067 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 0 теңге.
2. 2026 жылға арналған аудандық бюджет түсімдері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының 2025 жылғы 8 желтоқсандағы "2026 – 2028 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" № 239-VIII Заңына сәйкес және осы шешімнің 3 - тармағына сәйкес қалыптастырылады.
3. Қазақстан Республикасының "2026–2028 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 7,9,11,13 баптары қатерге және басшылыққа алынсын.
4. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен бөлінетін нысаналы трансферттердің және кредиттердің жалпы сомасы 121 100 мың теңге көлемінде ескерілсін:
мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға бюджеттік кредиттер беруге – 121 100 мың теңге;
5. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен бөлінетін нысаналы трансферттердің және кредиттердің жалпы сомасы 10 756 577 мың теңге көлемінде ескерілсін:
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 35 240 мың теңге;
кепілдендірілген әлеуметтік пакет – 6 798 мың теңге;
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға – 123 989 мың теңге;

О районном бюджете на 2026-2028 годы
Решение Бурлинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 25 декабря 2025 года № 32-1
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Бурлинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2026 - 2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 44 932 767 тысяч тенге:
налоговые поступления – 42 145 778 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 173 600 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 99 970 тысяч тенге;
специальные поступления – 0 тенге;
поступления трансфертов – 2 513 419 тысяч тенге;
2) затраты – 52 958 427 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – -1 145 499 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 121 100 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 1 266 599 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 6 880 161 тысяча тенге;
6) ненефтяной дефицит (профицит) бюджета - 0 тенге;
7) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 6 880 161 тысяча тенге:
поступление займов – 8 836 228 тысяч тенге;
погашение займов – 1 956 067 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0 тенге.
2. Поступления в районный бюджет на 2026 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан № 239-VIII от 8 декабря 2025 года "О республиканском бюджете на 2026 – 2028 годы" и согласно пункту 3 настоящего решения.
3. Принять к сведению и руководству статью 7,9,11,13 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2026 – 2028 годы".
4. Учесть в районном бюджете на 2026 год поступление целевых трансфертов и кредитов из республиканского бюджета в общей сумме 121 100 тысяч тенге:
на кредитование для реализации мер социальной поддержки специалистов - 121 100 тысяч тенге.
5. Учесть в районном бюджете на 2026 год поступление целевых трансфертов и кредитов из областного бюджета в общей сумме 10 756 577 тысяч тенге:
на выплату государственной адресной социальной помощи – 35 240 тысяч тенге;
гарантированный социальный пакет – 6 798 тысяч тенге;
на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан – 123 989 тысяч тенге;

халықтың әлеуметтік осал топтары үшін коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алуға - 249 142 мың теңге;
Бөрлі ауданы Бөрлі ауылындағы Октябрьская, Амангелді Иманов, А. Л. Ковалев, Жамбыл Жабаев, Лесная, Куспинская, Степная, Колхозная көшелері бойынша автокөлік жолдарын қайта жаңартуға – 920 792 мың теңге;
Бөрлі ауданы Пугачево ауылының негізгі бөлігінің кентішілік жолдарын салуға - 705 488 мың теңге;
Бөрлі ауданының Ақсай қаласы оныншы шағын ауданында № 26 тоғызқабатты көппәтерлі тұрғын үй салуға (сыртқы инженерлік желілерсіз және абаттандырусыз) – 1 865 128 мың теңге;
Бөрлі ауданы Ақсай қаласындағы 4,5 канализациялық насосты станциясынан кәріз тазалайтын қондырғыға дейінгі кәріз жүйесін қайта жаңартуға - 1 000 000 мың теңге;
Бөрлі ауданы Ақсай қаласындағы 4,5 канализациялық насосты станциясынан өңдірістік аймаққа дейінгі кәріз жүйесін қайта жаңартуға – 1 000 000 мың теңге;
Бөрлі ауданы Ақсай қаласының оңтүстік (ішінара) және солтүстік бөлігіндегі су құбыры жүйесін қайта жаңартуға – 4 850 000 мың теңге.
6. Жалпы сипаттағы трансферттер көлемдері аудандық бюджетпен және аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттері арасында өзгерту құқығынсыз 4 - қосымшаға сәйкес белгіленсін.

на приобретение жилья из коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения - 249 142 тысячи тенге;
реконструкция автомобильной дороги по улицам Октябрьская, Амангельды Иманова, А. Л. Ковалева, Жамбыла Жабаева, Лесная, Куспинская, Степная, Колхозная в селе Бурлин Бурлинского района - 920 792 тысячи тенге;
строительство внутрипоселковых дорог основной части села Пугачево Бурлинского района - 705 488 тысяч тенге;
строительство девятиэтажного многоквартирного жилого дома № 26 в десятом микрорайоне города Аксай Бурлинского района (без наружных инженерных сетей и благоустройства) – 1 865 128 тысяч тенге;
реконструкция канализационных сетей от канализационной насосной станции 4,5 до канализационной очистительной станции в городе Аксай Бурлинского района - 1 000 000 тысяч тенге;
реконструкция коллектора от промышленной зоны до канализационной насосной станции 4,5 города Аксай Бурлинского района - 1 000 000 тысяч тенге;
реконструкция водопроводных сетей южной (частично) и северной части города Аксай Бурлинского района - 4 850 000 тысяч тенге.
6. Установить объемы трансфертов общего характера между районным бюджетом и бюджетами города районного значения, сел, поселков, сельских округов без права изменения объемов трансфертов общего характера, согласно приложения 4.

7. 2026 жылға арналған аудандық бюджеттен ауылдық және аудандық маңызы бар қаланың бюджеттеріне аудандық бюджет қаражаты есебінен бөлінетін ағымдағы нысаналы трансферттер 39 136 мың теңге жалпы сомасында қарастырылғаны ескерілсін. Аталған соманы ауылдық және аудандық маңызы бар қаланың бюджеттеріне бөлу Бөрлі ауданы әкімдігінің қаулысы негізінде жүзеге асырылады.
8. Жергілікті атқарушы органдарға қарасты мемлекеттік мекемелер ұсынатын тауарлар мен қызметтерді өткізуден түсетін ақшалар Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі және Қазақстан Республикасының Үкіметі анықтаған тәртіпте пайдаланылады.

7. Учесть, что в районном бюджете на 2026 год предусмотрены целевые текущие трансферты сельским бюджетам и бюджету города районного значения, выделяемые за счет средств районного бюджета в общей сумме 39 136 тысяч тенге. Распределение указанных сумм сельским бюджетам и бюджету города районного значения осуществляется на основании постановления акимата Бурлинского района.
8. Деньги от реализации товаров и услуг, предоставляемых государственными учреждениями, подведомственных местным исполнительным органам, используются ими в порядке, определяемом Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Правительством Республики Казахстан.

834664,00
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
84511,00
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
84511,00
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
84511,00
026
Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құруға жұмыс берушінің шығындарын субсидиялау
0,00
2
Әлеуметтік көмек
560351,00
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
560351,00
002
Жұмыспен қамту бағдарламасы
0,00
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
18372,00
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
1445,00
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
135417,00
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
6193,00
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету
177569,00
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
156796,00
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
64559,00
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
189802,00
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
189802,00
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
63118,00
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
1931,00
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
0,00
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
0,00
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
124753,00
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
0,00
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
0,00
7
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
9961437,00
1
Тұрғын үй шаруашылығы
2303568,00
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі

834664,00
1
Социальное обеспечение
84511,00
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
84511,00
005
Государственная адресная социальная помощь
84511,00
026
Субсидирование затрат работодателя на создание специальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью
0,00
2
Социальная помощь
560351,00
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
560351,00
002
Программа занятости
0,00
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
18372,00
006
Оказание жилищной помощи
1445,00
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
135417,00
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
6193,00
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
177569,00
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
156796,00
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения
64559,00
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
189802,00
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
189802,00
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
63118,00
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
1931,00
021
Капитальные расходы государственного органа
0,00
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
0,00
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
124753,00
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
0,00
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
0,00
7
Жилищно-коммунальное хозяйство
9961437,00
1
Жилищное хозяйство
2303568,00
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)

499580,00
006
Аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс iстеуi
492634,00
007
Мемлекеттiк тiлдi және Қазақстан халқының басқа да тiлдерін дамыту
6946,00
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
140929,00
002
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
140929,00
9
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiктi ұйымдастыру жөнiндегi өзге де қызметтер
215189,00
455
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
28834,00
001
Жергілікті деңгейде тілдерді және мәдениетті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
28834,00
010
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
0,00
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
186355,00
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
91297,00
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
95058,00
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі
0,00
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
187235,00
1
Ауыл шаруашылығы
79128,00
462
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ауыл шаруашылығы бөлімі
79128,00
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
79128,00
006
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
0,00
6
Жер қатынастары
61455,00
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
61455,00
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
50430,00
006
Аудандардың, облыстық маңызы бар, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің шекарасын белгілеу кезінде жүргізілетін жерге орналастыру
11025,00
007
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
0,00
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
46652,00
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
46652,00
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
46652,00
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
129697,00
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
129697,00
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
129697,00
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайла және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер

499580,00
006
Функционирование районных (городских) библиотек
492634,00
007
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
6946,00
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
140929,00
002
Услуги по проведению государственной информационной политики
140929,00
9
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства
215189,00
455
Отдел культуры и развития языков района (города областного значения)
28834,00
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития языков и культуры
28834,00
010
Капитальные расходы государственного органа
0,00
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
186355,00
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
91297,00
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
95058,00
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
0,00
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
187235,00
1
Сельское хозяйство
79128,00
462
Отдел сельского хозяйства района (города областного значения)
79128,00
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере сельского хозяйства
79128,00
006
Капитальные расходы государственного органа
0,00
6
Земельные отношения
61455,00
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
61455,00
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
50430,00
006
Землеустройство, проводимое при установлении границ районов, городов областного значения, районного значения, сельских округов, поселков, сел
11025,00
007
Капитальные расходы государственного органа
0,00
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
46652,00
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
46652,00
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
46652,00
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
129697,00
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
129697,00
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
129697,00
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)