Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2024 жылғы 13 желтоқсандағы № 16-1 "2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2025 жылғы 18 қарашадағы № 21-2 шешімі
Батыс Қазақстан облыстық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының "2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" 2024 жылғы 13 желтоқсандағы № 16-1 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 204 093 болып тіркелген) шешіміне мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген шешімнің 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. 2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджет 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 469 014 562 мың теңге:
салықтық түсімдер – 130 591 801 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 7 705 146 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 36 055 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 330 681 560 мың теңге;
2) шығындар – 470 487 259 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 36 262 120 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 51 809 919 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 15 547 799 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 37 734 817 мың теңге:
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 37 734 817 мың теңге:
қарыздар түсімі – 45 190 540 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 12 657 865 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 5 202 142 мың теңге.";
көрсетілген шешімнің 5-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"5. 2025 жылға арналған облыстық бюджетте аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерінен 2 858 871 мың теңге жалпы сомасында трансферттердің түсімдері ескерілсін.
Аталған сомаларды аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерінен бөлу Батыс Қазақстан облыс әкімдігінің қаулысы негізінде жүзеге асырылады.";
көрсетілген шешімнің 6-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"6. 2025 жылға арналған облыстық бюджетте облыстың жергiлiктi атқарушы органы қарыз алу мақсаттарының тізбесіне сәйкес шығыстарды қаржыландыру үшін iшкi нарықта айналысқа жiберу үшiн шығаратын мемлекеттiк бағалы қағаздар шығарылымынан түсетін түсімдер 27 014 814 мың теңге сомасында ескерілсін.";
көрсетілген шешімнің 7-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"7. 2025 жылға арналған облыстық бюджетте бюджеттік кредиттерді өтеу сомаларының түсімдері 15 547 799 мың теңге сомасында ескерілсін.";
көрсетілген шешімнің 10-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в решение Западно-Казахстанского областного маслихата от 13 декабря 2024 года № 16-1 "Об областном бюджете на 2025-2027 годы"
Решение Западно-Казахстанского областного маслихата от 18 ноября 2025 года № 21-2
Западно-Казахстанский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Западно-Казахстанского областного маслихата "Об областном бюджете на 2025-2027 годы" от 13 декабря 2024 года № 16-1 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 204 093) следующие изменения:
пункт 1 указанного решения изложить в новой редакции:
"1. Утвердить областной бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 469 014 562 тысячи тенге:
налоговые поступления – 130 591 801 тысяча тенге;
неналоговые поступления – 7 705 146 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 36 055 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 330 681 560 тысяч тенге;
2) затраты – 470 487 259 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 36 262 120 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 51 809 919 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 15 547 799 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 37 734 817 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 37 734 817 тысяч тенге:
поступление займов – 45 190 540 тысяч тенге;
погашение займов – 12 657 865 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 5 202 142 тысячи тенге.";
пункт 5 указанного решения изложить в новой редакции:
"5. Учесть в областном бюджете на 2025 год поступления трансфертов из районных (городов областного значения) бюджетов в общей сумме 2 858 871 тысяча тенге.
Распределение указанных сумм из районных (городов областного значения) бюджетов осуществляется на основании Постановления акимата Западно-Казахстанской области.";
пункт 6 указанного решения изложить в новой редакции:
"6. Учесть в областном бюджете на 2025 год поступления от выпуска государственных ценных бумаг, выпускаемых местным исполнительным органом области для обращения на внутреннем рынке для финансирования расходов в соответствии с Перечнем целей заимствований в сумме 27 014 814 тысяч тенге.";
пункт 7 указанного решения изложить в новой редакции:
"7. Учесть в областном бюджете на 2025 год поступления сумм погашения бюджетных кредитов в сумме 15 547 799 тысяч тенге.";
пункт 10 указанного решения изложить в новой редакции:

"10. 2025 жылға арналған облыстық бюджетте аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге облыстық бюджет қаражат есебінен бөлінетін нысаналы даму трансферттері және ағымдағы нысаналы трансферттер 32 931 969 мың теңге жалпы сомасында қарастырылғаны ескерілсін, соның ішінде:
26 944 781 мың теңге – ағымдағы нысаналы трансферттер;
5 987 188 мың теңге – нысаналы даму трансферттері.
Аталған сомаларды аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге бөлу Батыс Қазақстан облыс әкімдігінің қаулысы негізінде жүзеге асырылады.";
көрсетілген шешімнің 13-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:

"10. Учесть, что в областном бюджете на 2025 год предусмотрены целевые трансферты на развитие и целевые текущие трансферты районным (города областного значения) бюджетам, выделяемые за счет средств областного бюджета в общей сумме 32 931 969 тысяч тенге, в том числе:
26 944 781 тысяча тенге – целевые текущие трансферты;
5 987 188 тысяч тенге – целевые трансферты на развитие.
Распределение указанных сумм районным (города областного значения) бюджетам осуществляется на основании постановления акимата Западно-Казахстанской области.";
пункт 13 указанного решения изложить в новой редакции:

20 144 409
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
8 642 532
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
8 035 155
002
Жалпы үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
2 463 677
013
Психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық аурулармен ауыратын мүгедектігі бар адамдар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
2 593 911
014
Оңалту орталықтарында қарттарға, мүгедектігі бар адамдарға, оның ішінде мүгедектігі бар балаларға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
799 663
015
Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерінде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық патологиялары бар мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
925 235
064
Еңбек мобильділігі орталықтары мен мансап орталықтарының жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі азаматтарды әлеуметтік қолдау бойынша қызметін қамтамасыз ету
1 247 056
069
Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құруға жұмыс берушінің шығындарын субсидиялау
5 613
261
Облыстың білім басқармасы
607 377
015
Жетiм балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтік қамсыздандыру
398 774
092
Патронат тәрбиешілерге берілген баланы (балаларды) асырап бағу
208 603
2
Әлеуметтiк көмек
5 471 978
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
5 471 978
003
Мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтік қолдау
241 285
068
Жұмыспен қамту бағдарламасы
5 230 693
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
6 029 899
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
5 960 984
001
Жергілікті деңгейде жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету және халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды іске асыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
283 755
007
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
4 056
053
Кохлеарлық импланттарға дәлдеп сөйлеу процессорларын ауыстыру және келтіру бойынша қызмет көрсету
100 637
066
Сенім білдірілген агентке жастардың кәсіпкерлік бастамасына жәрдемдесу үшін бюджеттік кредиттер беру жөніндегі қызметтеріне ақы төлеу
24 096
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары

20 144 409
1
Социальное обеспечение
8 642 532
256
Управление координации занятости и социальных программ области
8 035 155
002
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых и лиц с инвалидностью в медико-социальных учреждениях (организациях) общего типа, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
2 463 677
013
Предоставление специальных социальных услуг для лиц с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями, в психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
2 593 911
014
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых, лиц с инвалидностью, в том числе детей с инвалидностью, в реабилитационных центрах
799 663
015
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
925 235
064
Обеспечение деятельности центров трудовой мобильности и карьерных центров по социальной поддержке граждан по вопросам занятости
1 247 056
069
Субсидирование затрат работодателя на создание специальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью
5 613
261
Управление образования области
607 377
015
Социальное обеспечение сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
398 774
092
Содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям
208 603
2
Социальная помощь
5 471 978
256
Управление координации занятости и социальных программ области
5 471 978
003
Социальная поддержка лиц с инвалидностью
241 285
068
Программа занятости
5 230 693
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
6 029 899
256
Управление координации занятости и социальных программ области
5 960 984
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
283 755
007
Капитальные расходы государственного органа
4 056
053
Услуги по замене и настройке речевых процессоров к кохлеарным имплантам
100 637
066
Оплата услуг поверенному агенту по предоставлению бюджетных кредитов для содействия предпринимательской инициативе молодежи
24 096
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций

197 076
014
Ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерге су жеткізу бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау
22 015
029
Ауыл шаруашылық дақылдарының зиянды организмдеріне қарсы күрес жөніндегі іс- шаралар
726 130
045
Тұқымдық және көшет отырғызылатын материалдың сорттық және себу сапаларын анықтау
38 094
046
Тракторларды, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен тетіктерін мемлекеттік есепке алуға және тіркеу
13 787
047
Тыңайтқыштар (органикалықтарды қоспағанда) құнын субсидиялау
711 000
050
Инвестициялар салынған жағдайда агроөнеркәсіптік кешен субъектісі көтерген шығыстардың бөліктерін өтеу
9 878 836
051
Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау
86 760
053
Мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды, асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды субсидиялау
9 183 779
056
Ауыл шаруашылығы малын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуға кредит беру, сондай-ақ лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
8 679 204
057
Мал шаруашылығы саласында терең қайта өңдеуден өткізілетін өнімдерді өндіру үшін ауыл шаруашылығы өнімін сатып алуға жұмсайтын өңдеуші кәсіпорындардың шығындарын субсидиялау
91 068
719
Облыстың ветеринария басқармасы
4 831 023
001
Жергілікті деңгейде ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
171 170
009
Ауру жануарларды санитариялық союды ұйымдастыру
50 764
010
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыру
14 288
011
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың құнын иелеріне өтеу
14 787
012
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу
27 580
013
Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру жөніндегі іс-шараларды өткізу
21 259
014
Эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізу
3 709 028
028
Уақытша сақтау пунктына ветеринариялық препараттарды тасымалдау бойынша қызметтер
3 750
031
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу үшін ветеринариялық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттарды, жануарға арналған ветеринариялық паспортты орталықтандырып сатып алу және оларды аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдау (жеткізу)
122 635
040
Мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарды материалдық-техникалық жабдықтау үшін, қызметкелердің жеке қорғану заттарын, аспаптарды, құралдарды, техниканы, жабдықтарды және инвентарды орталықтандырып сатып алу

197 076
014
Субсидирование стоимости услуг по доставке воды сельскохозяйственным товаропроизводителям
22 015
029
Мероприятия по борьбе с вредными организмами сельскохозяйственных культур
726 130
045
Определение сортовых и посевных качеств семенного и посадочного материала
38 094
046
Государственный учет и регистрация тракторов, прицепов к ним, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов
13 787
047
Субсидирование стоимости удобрений (за исключением органических)
711 000
050
Возмещение части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях
9 878 836
051
Субсидирование в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса
86 760
053
Субсидирование развития племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства
9 183 779
056
Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования
8 679 204
057
Субсидирование затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки в сфере животноводства
91 068
719
Управление ветеринарии области
4 831 023
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере ветеринарии
171 170
009
Организация санитарного убоя больных животных
50 764
010
Организация отлова и уничтожения бродячих собак и кошек
14 288
011
Возмещение владельцам стоимости обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека
14 787
012
Проведение ветеринарных мероприятий по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных
27 580
013
Проведение мероприятий по идентификации сельскохозяйственных животных
21 259
014
Проведение противоэпизоотических мероприятий
3 709 028
028
Услуги по транспортировке ветеринарных препаратов до пункта временного хранения
3 750
031
Централизованный закуп изделий и атрибутов ветеринарного назначения для проведения идентификации сельскохозяйственных животных, ветеринарного паспорта на животное и их транспортировка (доставка) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)
122 635
040
Централизованный закуп средств индивидуальной защиты работников, приборов, инструментов, техники, оборудования и инвентаря, для материально-технического оснащения государственных ветеринарных организаций