2026-2028 жылдарға арналған Шемонаиха ауданының бюджеті туралы
Шығыс Қазақстан облысы Шемонаиха аудандық мәслихатының 2025 жылғы 19 желтоқсандағы № 42/2-VIII шешімі
Ескерту. Шешім мен қосымшалардың барлық мәтіні бойынша "тенге" сөзі "теңге" деген сөзбен алмастырылсын - Шығыс Қазақстан облысы Шемонаиха аудандық мәслихатының 04.08.2026 № 49/2-VIII шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01 2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 91-бабына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Шемонаиха аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға мынадай көлемдерде бекiтiлсiн:
1) кірістер – 7 095 091,9 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 4 911 788,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 23 594,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 574 217,2 мың теңге;
арнаулы түсімдер – 0 теңге;
трансферттер түсімдері –1 585 492,7 мың теңге;
2) шығындар – 7 591 700,0 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 12 056,0 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 34 600,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 22 544,0 мың теңге;
4) қаржылық активтермен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, оның ішінде:
қаржылық активтерді сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржылық активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -508 664,1 мың теңге;
7) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 508 664,1 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 355 752,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 35 334,0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 188 246,1 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Шемонаиха аудандық мәслихатының 04.08.2026 № 49/2-VIII шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2026 жылға арналған аудан бюджетіне кірістерді бөлу нормативтері әлеуметтік салық бойынша 1% мөлшерде қабылдансын.
3. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте 540 845,0 мың теңге сомасында аудандық маңызы бар қала, кенттер, ауылдық округтер бюджеттеріне аудандық бюджеттен берілетін субвенциялар көлемі қарастырылсын, оның ішінде:
Шемонаиха қаласы – 82 529,0 мың теңге;
Первомайский кенті – 57 184,0 мың теңге;
Усть-Таловка кенті – 115 474,0 мың теңге;
Вавилон ауылдық округі – 18 895,0 мың теңге;
Верх-Уба ауылдық округі – 37 778,0 мың теңге;

О бюджете Шемонаихинского района на 2026-2028 годы
Решение Шемонаихинского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 19 декабря 2025 года № 42/2-VIII
Сноска. По всему тексту решения и приложений слово "теңге" заменить словом "теңге" решением - Шемонаихинского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 04.08.2026 № 49/2-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2026.
В соответствии со статьей 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Шемонаихинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы –7 095 091,9 тысяча теңге, в том числе:
налоговые поступления –4 911 788,0 тысяч теңге;
неналоговые поступления –23 594,0 тысячи теңге;
поступления от продажи основного капитала – 574 217,2 тысяч теңге;
специальные поступления – 0 теңге;
поступления трансфертов –1 585 492,7 тысячи теңге;
2) затраты – 7 591 700,0 тысяч теңге;
3) чистое бюджетное кредитование – 12 056,0 тысяч теңге, в том числе:
бюджетные кредиты – 34 600,0 тысяч теңге;
погашение бюджетных кредитов – 22 544,0 тысячи теңге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 теңге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 теңге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 теңге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -508 664,1 тысячи теңге;
7) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 508 664,1 тысячи теңге, в том числе:
поступление займов – 355 752,0 тысячи теңге;
погашение займов – 35 334,0 тысячи теңге;
используемые остатки бюджетных средств – 188 246,1 тысяч теңге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Шемонаихинского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 04.08.2026 № 49/2-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Принять к исполнению на 2026 год нормативы распределения доходов в бюджет района по социальному налогу в размере 1%.
3. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты города районного значения, поселков, сельских округов в сумме 540 845,0 тысяч теңге, в том числе:
город Шемонаиха – 82 529,0 тысяч теңге;
поселок Первомайский – 57 184,0 тысячи теңге;
поселок Усть-Таловка – 115 474,0 тысячи теңге;
Вавилонский сельский округ – 18 895,0 тысяч теңге;
Верх-Убинский сельский округ – 37 778,0 тысяч теңге;

Выдриха ауылдық округі – 44 138,0 мың теңге;
Волчанка ауылдық округі – 40 395,0 мың теңге;
Зевакино ауылдық округі – 42 544,0 мың теңге;
Каменевский ауылдық округі – 29 997,0 мың теңге;
Октябрьское ауылдық округі – 36 895,0 мың теңге;
Разин ауылдық округі – 35 016,0 мың теңге.
4. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2026 жылға арналған резерві 243 235,0 мың теңге сомасында бекітілсін.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Шемонаиха аудандық мәслихатының 02.04.2026 № 45/4 -VIII шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
5. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте 1 668 710,0 мың теңге сомасындабюджеттік алып коюлар көзделсін.

Выдрихинский сельский округ – 44 138,0 тысяч теңге;
Волчанский сельский округ – 40 395,0 тысяч теңге;
Зевакинский сельский округ – 42 544,0 тысячи теңге;
Каменевский сельский округ – 29 997,0 тысяч теңге;
Октябрьский сельский округ – 36 895,0 тысяч теңге;
Разинский сельский округ – 35 016,0 тысяч теңге.
4. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2026 год в сумме 243 235,0 тысяч теңге.
Сноска. Пункт 4 - в редакции решения Шемонаихинского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 02.04.2026 № 45/4 -VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
5. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год бюджетные изъятияв сумме 1 668 710,0 тысяч теңге.

5-1. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте 382 902,2 мың теңге білім беру саласындағы және оларға ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелердегі атқарушы органдардың функциялары мен штат саны лимиттерінің өзгеруіне байланысты нысаналы ағымдағы трансферттер көзделсін.
Ескерту. Шешім 5-1-тармақпен толықтырылды - Шығыс Қазақстан облысы Шемонаиха аудандық мәслихатының 02.04.2026 № 45/4 -VIII (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда Шығыс Қазақстан облысы Шемонаиха аудандық мәслихатының 04.08.2026 № 49/2-VIII (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.

5-1. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год целевые текущие трансферты на компенсацию потерь вышестоящего бюджета в связи с изменением функций и лимитов штатной численности исполнительных органов в области образования и подведомственных им государственных учреждений 382 902,2 тысячи теңге.
Сноска. Решение дополнено пунктом 5-1 - в соответствии с решением Шемонаихинского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 02.04.2026 № 45/4 -VIII (вводится в действие с 01.01.2026); в редакции решения Шемонаихинского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 04.08.2026 № 49/2-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).

5-2. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте Волчанка ауылдық округінің бюджетінен аудан бюджетіне 5 820,0 мың теңге трансферттер түсімі көзделсін.
Ескерту. Шешім 5-2-тармақпен толықтырылды - Шығыс Қазақстан облысы Шемонаиха аудандық мәслихатының 02.04.2026 № 45/4 -VIII шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
6. Осы шешiм 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiледi.
Шемонаиха аудандық мәслихатының төрағасы Г. Акулов
Шемонаиха аудандық мәслихатының

5-2. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год поступление трансфертов из бюджета Волчанского сельского округа бюджету района 5 820,0 тысяч теңге.
Сноска. Решение дополнено пунктом 5-2 - в соответствии с решением Шемонаихинского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 02.04.2026 № 45/4 -VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
6. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель Шемонаихинского районного маслихата Г. Акулов
Приложение 1 к решению
Шемонаихинского районного маслихата

51 290,0
2
Әлеуметтiк көмек
506 216,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар бөлiмi
506 216,0
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
33 440,0
007
Жергiлiктi өкiлеттi органдардың шешiмi бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтiк көмек
81 191,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
9 342,0
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
258 415,0
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
123 828,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
169 675,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
169 675,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
69 237,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
500,0
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
17 298,0
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту
52 640,0
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
26 000,0
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
4 000,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
838 725,0
1
Тұрғын үй шаруашылығы
660 179,0
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
660 179,0
033
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
660 179,0
2
Коммуналдық шаруашылық
178 000,0
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
178 000,0
016
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі

51 290,0
2
Социальная помощь
506 216,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
506 216,0
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
33 440,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
81 191,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
9 342,0
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
258 415,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
123 828,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
169 675,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
169 675,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
69 237,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
500,0
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
17 298,0
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
52 640,0
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
26 000,0
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
4 000,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
838 725,0
1
Жилищное хозяйство
660 179,0
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
660 179,0
033
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
660 179,0
2
Коммунальное хозяйство
178 000,0
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
178 000,0
016
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения