2026-2028 жылдарға арналған Зайсан ауданының бюджеті туралы
Шығыс Қазақстан облысы Зайсан аудандық мәслихатының 2025 жылғы 19 желтоқсандағы № 45/2-VIII шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01 2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 91-бабына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына, "2026-2028 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2025 жылғы 9 желтоқсандағы №26/206-VIII шешіміне сәйкес, Зайсан аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған Зайсан ауданының бюджеті тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2026 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 5 409 150,4 мың теңге, соның ішінде:
салықтық түсімдер–3 168 355,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 99 151,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 12 000,0 мың теңге;
арнаулы түсімдер – 0,0 мың теңге;
трансферттертүсімдері – 2 129 644,4 мың теңге;
2) шығындар – 5 541 479,5 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 1 723 832,0 мың теңге, соның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 1 761 311,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 37 479,0 мың теңге;
4) қаржылық активтермен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0,0 мың теңге;
қаржылық активтерді сатып алу – 0,0 мың теңге;
мемлекеттің қаржылық активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0,0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 1 856 161,1 мың теңге;
6)бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығы (профициті) – 0,0 мың теңге;
7) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) –1 856 161,1 мың теңге;
қарыздар түсімі – 1 761 311,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 126 152,0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 221 002,1 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Зайсан аудандық мәслихатының 20.05.2026 № 50/3-VIII шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Аудан бюджетіне 2026 жылға арналған ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы, төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы, әлеуметтік салық бойынша кірістерді бөлу нормативтері 100 пайыз болып орындауға қабылдансын.
3. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттерiне берілетін субвенциялар көлемi 275 438,0 мың теңге сомасында белгіленсін, соның ішінде:
Айнабұлақ ауылдық округіне – 33 353,0 мың теңге;

О бюджете Зайсанского района на 2026-2028 годы
Решение Зайсанского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 19 декабря 2025 года № 45/2-VIII
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2026.
В соответствии со статьей 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", решением Восточно-Казахстанского областного маслихата от 9 декабря 2025 года №26/206-VIII "Об областном бюджете на 2026-2028 годы", Зайсанский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет Зайсанского района на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих бъемах:
1) доходы –5 409 150,4 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 3 168 355,0 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 99 151,0 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 12 000,0 тысяч тенге;
специальные поступления – 0,0 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 2 129 644,4 тысяч тенге;
2) затраты – 5 541 479,5 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 1 723 832,0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 1 761 311,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 37 479,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами –0,0 тысяч тенге;
приобретение финансовых активов – 0,0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0,0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 1 856 161,1 тысяч тенге;
6) ненефтяной дефицит (профицит) бюджета – 0,0 тысяч тенге;
7) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 1 856 161,1 тысяч тенге;
поступление займов – 1 761 311,0 тысяч тенге;
погашение займов – 126 152,0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 221 002,1 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Зайсанского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 20.05.2026 № 50/3-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Принять к исполнению на 2026 год нормативы распределения доходов в бюджет района по корпоративному подоходному налогу с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора, индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты, социальному налог в размере 100 процентов.
3. Установить бюджетные субвенции, передаваемые из районного бюджета в бюджеты сельских округов на 2026 год в сумме 275 438,0 тысяч тенге, в том числе:
Айнабулакскому сельскому округу – 33 353,0 тысяч тенге;

Біржан ауылдық округіне – 32 131,0 мың теңге;
Дайыр ауылдық округіне – 30 394,0 мың теңге;
Қарабұлақ ауылдық округіне – 32 902,0 мың теңге;
Қаратал ауылдық округіне – 33 964,0 мың теңге;
Кеңсай ауылдық округіне – 37 829,0 мың теңге;
Сарытерек ауылдық округіне – 34 121,0 мың теңге;
Шілікті ауылдық округіне – 40 744,0 мың теңге.
4. 2026 жылға ауданның жергілікті атқарушы органына арналған резерві 65 590,0 мың теңге сомасында бекітілсін.
5. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен нысаналы трансферттер 2 031 641,3 мың теңге сомасында ескерілсін.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Зайсан аудандық мәслихатының 20.05.2026 № 50/3-VIII шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
6. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен ауылдық елді мекендерге жұмыс істеу және тұру үшін келген денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен мамандарына, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілеріне әлеуметтік қолдау шараларын ұсынуға 60 550,0 мың теңге сомасында кредит ескерілсін.
6-1. 221 002,1 мың теңге бюджет қаражатының пайдаланатын қалдықтары осы шешімнің 4 қосымшасына сәйкес бөлінсін.

Биржанскому сельскому округу – 32 131,0 тысяч тенге;
Дайырскому сельскому округу – 30 394,0 тысяч тенге;
Карабулакскомусельскому округу – 32 902,0 тысяч тенге;
Каратальскому сельскому округу – 33 964,0 тысяч тенге;
Кенсайскому сельскому округу – 37 829,0 тысяч тенге;
Сарытерекскомусельскому округу – 34 121,0 тысяч тенге;
Шиликтинскому сельскому округу – 40 744,0 тысяч тенге.
4. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2026 год в сумме 65 590,0 тысяч тенге.
5. Учесть в районном бюджете на 2026 год целевые трансферты из областного бюджета в сумме 2 031 641,3 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 5 - в редакции решения Зайсанского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 20.05.2026 № 50/3-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
6. Учесть в районном бюджете на 2026 год кредит из республиканского бюджета кредит в сумме 60 550,0 тысяч тенге для предоставления мер социальной поддержки специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, государственным служащим аппаратов акимов сельских округов, прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты.
6-1. Используемые остатки бюджетных средств 221 002,1 тысяч тенге распределить согласно приложению 4 к настоящему решению.

Ескерту. Шешім 6-1-тармақпен толықтырылды - Шығыс Қазақстан облысы Зайсан аудандық мәслихатының 18.03.2026 № 48/17-VIII шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
6-2. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен ішкі қарыздарды тарту есебінен тұрғын үйлер сатып алуға кредит 1 700 761,0 мың теңге сомасында ескерілсін
Ескерту. Шешім 6-2-тармақпен толықтырылды - Шығыс Қазақстан облысы Зайсан аудандық мәслихатының 20.05.2026 № 50/3-VIII шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).

Сноска. Решение дополнено Пунктом 6-1 - в соответствии с решением Зайсанского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 18.03.2026 № 48/17-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
6-2. Учесть в районном бюджете на 2026 год кредит на приобретение жилья за счет привлечения внутренних займов из областного бюджета в сумме 1 700 761,0 тысяч тенге
Сноска. Решение дополнено Пунктом 6-2 - в соответствии с решением Зайсанского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 20.05.2026 № 50/3-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).

7. Осы шешім 2026 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Зайсан аудандық мәслихатының төрағасы Е. Загипаров
Зайсан аудандық мәслихатының
2025 жылғы 19 желтоқсандағы
№45/2-VIII шешіміне
1 қосымша
2026 жылға арналған аудан бюджеті
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Зайсан аудандық мәслихатының 20.05.2026 № 50/3-VIII шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
Санаты
Сома (мың теңге)
Сыныбы
Кішi сыныбы
Атауы
I. КІРІСТЕР

7. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель Зайсанского районного маслихата Е. Загипаров
Приложение 1 к решению
Зайсанского районного маслихата
№45/2-VIII
от 19 декабря 2025 года
Бюджет района на 2026 год
Сноска. Приложение 1 - в редакции решения Зайсанского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 20.05.2026 № 50/3-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
Категория
Сумма (тыс. тенге)
Класс
Подкласс
Наименование
I. ДОХОДЫ

004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
38 280,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
2 000,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
114 890,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
179 298,0
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
161 599,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
107 017,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
107 017,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
57 269,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
2 000,0
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
300,0
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту
21 000,0
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
26 448,0
7
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
335 815,2
1
Тұрғын үй шаруашылығы
239 206,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
239 206,0
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру
53 000,0
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
186 206,0
2
Коммуналдық шаруашылық
91 796,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
91 796,0
012
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
83 684,0
026
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі жылу жүйелерін қолдануды ұйымдастыру
8 112,0
3
Елді мекендерді көркейту
4 813,2
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
4 813,2
015
Елдi мекендердегі көшелердi жарықтандыру
2 313,2
016
Елдi мекендердiң санитариясын қамтамасыз ету

004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
38 280,0
006
Оказание жилищной помощи
2 000,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
114 890,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
179 298,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
161 599,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
107 017,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
107 017,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
57 269,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
2 000,0
021
Капитальные расходы государственного органа
300,0
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
21 000,0
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
26 448,0
7
Жилищно-коммунальное хозяйство
335 815,2
1
Жилищное хозяйство
239 206,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
239 206,0
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда
53 000,0
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
186 206,0
2
Коммунальное хозяйство
91 796,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
91 796,0
012
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
83 684,0
026
Организация эксплуатации тепловых сетей, находящихся в коммунальной собственности районов (городов областного значения)
8 112,0
3
Благоустройство населенных пунктов
4 813,2
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
4 813,2
015
Освещение улиц в населенных пунктах
2 313,2
016
Обеспечение санитарии населенных пунктов

81 543,0
2
Қорғаныс
62 339,0
1
Әскери мұқтаждар
33 577,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
33 577,0
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
33 577,0
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
28 762,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
28 762,0
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
2 604,0
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
26 158,0
3
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
2 140,0
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
2 140,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
2 140,0
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
2 140,0
6
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
452 302,0
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
35 000,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
35 000,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
35 000,0
2
Әлеуметтiк көмек
348 530,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
348 530,0
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
42 372,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
3 000,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
40 000,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
183 158,0
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
80 000,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
68 772,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
68 772,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
57 772,0

81 543,0
2
Оборона
62 339,0
1
Военные нужды
33 577,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
33 577,0
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
33 577,0
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
28 762,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
28 762,0
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
2 604,0
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
26 158,0
3
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
2 140,0
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
2 140,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
2 140,0
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
2 140,0
6
Социальная помощь и социальное обеспечение
452 302,0
1
Социальное обеспечение
35 000,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
35 000,0
005
Государственная адресная социальная помощь
35 000,0
2
Социальная помощь
348 530,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
348 530,0
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
42 372,0
006
Оказание жилищной помощи
3 000,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
40 000,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
183 158,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
80 000,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
68 772,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
68 772,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
57 772,0