"Сауран ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекеменің, Сауран ауданының ауылдық округтері әкімінің аппараттары мемлекеттік мекемелерінің Ережелерін бекіту туралы
Түркістан облысы Сауран ауданы әкiмдiгiнiң 2025 жылғы 12 қыркүйектегі № 200 қаулысы. Күші жойылды Түркістан облысы Сауран ауданы әкiмдiгiнiң 2025 жылғы 5 желтоқсандағы № 280 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Түркістан облысы Сауран ауданы әкiмдiгiнiң 05.12.2025 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31-бабына, "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 қаулысына сәйкес, Сауран ауданы әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған мемлекеттік мекемелердің Ережелері осы қаулының қосымшаларына сәйкес жаңа редацияда бекітілсін:
1) 1-қосымшасына сәйкес "Сауран ауданы әкімдігінің "Сауран ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесі;
2) 2-қосымшасына сәйкес "Сауран ауданы әкімдігінің "Бабайқорған ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесі;
3) 3-қосымшасына сәйкес "Сауран ауданы әкімдігінің "Ескі Иқан ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесі;
4) 4-қосымшасына сәйкес "Сауран ауданы әкімдігінің "Жаңа Иқан ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесі;
5) 5-қосымшасына сәйкес "Сауран ауданы әкімдігінің "Жүйнек ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесі;
6) 6-қосымшасына сәйкес "Сауран ауданы әкімдігінің "Жібек жолы ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесі;
7) 7-қосымшасына сәйкес "Сауран ауданы әкімдігінің "Иассы ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесі;
8) 8-қосымшасына сәйкес "Сауран ауданы әкімдігінің "Қарашық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесі;
9) 9-қосымшасына сәйкес "Сауран ауданы әкімдігінің "Майдантал ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесі;
10) 10-қосымшасына "Сауран ауданы әкімдігінің "Оранғай ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесі;

Об утверждении положения государственного учреждения "Аппарат акима района Сауран", государственных учреждении аппаратов акимов сельских округов района Сауран
Постановление акимата Сауранского района Туркестанской области от 12 сентября 2025 года № 200. Утратило силу постановлением акимата Сауранского района Туркестанской области от 5 декабря 2025 года № 280
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Сауранского района Туркестанской области от 05.12.2025 № 280 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 31 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений", с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстана "Об информатизации" акимат района Сауран ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Положения государственных учреждений в новой редакции согласно приложениям к настоящему постановлению:
1) Положение о государственном учреждении "Аппарат акима района Сауран" акимата района Сауран" согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) Положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Бабайкорган" акимата района Сауран" согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
3) Положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Ески Икан" акимата района Сауран" согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
4) Положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Жана Икан" акимата района Сауран" согласно приложению 4 к настоящему постановлению;
5) Положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Жуйнек" акимата района Сауран" согласно приложению 5 к настоящему постановлению;
6) Положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Жибек жолы" акимата района Сауран" согласно приложению 6 к настоящему постановлению;
7) Положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Иассы" акимата района Сауран" согласно приложению 7 к настоящему постановлению;
8) Положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Карашык" акимата района Сауран" согласно приложению 8 к настоящему постановлению;
9) Положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Майдантал" акимата района Сауран" согласно приложению 9 к настоящему постановлению;
10) Положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Орангай" акимата района Сауран" согласно приложению 10 к настоящему постановлению;

11) 11-қосымшасына "Сауран ауданы әкімдігінің "Үшқайық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесі;
12) 12-қосымшасына "Сауран ауданы әкімдігінің "Шаға ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесі;
13) 13-қосымшасына "Сауран ауданы әкімдігінің "Шорнақ ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесі.
2. Осы қаулының 14-қосымшасына сәйкес Сауран ауданы әкімдігінің кейбір қаулыларының күштері жойылды деп танылсын.
3. Сауран ауданы әкімдігінің "Сауран ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы қаулыға қол қойылған күннен бастап күнтізбелік бес жұмыс күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының Түркістан облысы бойынша филиалына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберілуін;
2) осы қаулының ресми жарияланғаннан кейін оның Сауран ауданы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Сауран ауданы әкімі аппаратының басшысына жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудан әкімі М.Таңғатаров
Сауран ауданы әкімдігінің
" 12 " қыркүйек 2025 жылғы
№ 200 қаулысына
1 қосымша
Сауран ауданы әкімдігінің "Сауран ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ЕРЕЖЕСІ 1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Сауран ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі-мемлекеттік мекеме) Сауран ауданы әкімі мен әкімдігінің қызметін ақпараттық-талдау, ұйымдық - құқықтық және материалдық - техникалық қамтамасыз ету салаларында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органы болып табылады.
2. Мемлекеттік мекеменің ведомстволары жоқ.
3. Мемлекеттік мекеме өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Мемлекеттік мекеме мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі және мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.

11) Положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Ушкайык" акимата района Сауран" согласно приложению 11 к настоящему постановлению;
12) Положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Шага" акимата района Сауран" согласно приложению 12 к настоящему постановлению;
13) Положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Шорнак" акимата района Сауран" согласно приложению 13 к настоящему постановлению;
2. Признать утратившими силу некоторые постановления акимата района Сауран согласно приложению 14 к настоящему постановлению.
3. Государственному учреждению "Аппарат акима района Сауран" акимата района Сауран" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию вышеуказанного Положения в органах юстиции в установленном законодательством порядке;
2) направление настоящего постановления в течение пять рабочих дней в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата района Сауран после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на руководителя аппарата акима района Сауран.
5. Настоящее решение вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким района Тангатаров М.
Приложение 1 к постановлению
акимата района Сауран
" 12 " сентября 2025 года
за № 200
ПОЛОЖЕНИЕ государственного учреждения "Аппарат акима района Сауран" акимата района Сауран Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима района Сауран" (далее- государственное учреждение) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сферах информационно-аналитического, организационно-правового и материально-технического обеспечения деятельности акимата и акима района Сауран.
2. Государственное учреждение не имеет ведомств.
3. Государственное учреждение осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.

5. Мемлекеттік мекеме азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Мемлекеттік мекеме Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда аудан әкімі және әкімдігі атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Мемлекеттік мекеме өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік мекеме басшысының актілерімен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Сауран ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Түркістан облысы, Сауран ауданы, Шорнақ ауылы, М.Темірбаев көшесі 30 үй, пошталық индексі 161221.
10. Осы Ереже мемлекеттік мекеменің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Мемлекеттік мекеменің қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Мемлекеттік мекемеге кәсіпкерлік субъектілерімен "Сауран ауданы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесінің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер мемлекеттік мекеме заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары, өкілеттіктері, құқықтары мен міндеттері
13. Мақсаттары:
1) аудан әкімі және әкімдігінің ақпараттық – талдау, құқықтық - ұйымдастырушылық, хаттамалық және материалдық – техникалық қызметтерін қамтамасыз ету;
2) аудан әкімінің және әкімдігінің актілерінің, әкімнің және әкім орынбасарлары мен аудан әкімдігінің тапсырмаларының орындалуын ұйымдастыру және орындалуына бақылау жасау;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасымен қарастырылған өзге де міндеттер.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
- мемлекеттік органдардан қажетті ақпаратты сұратуға және алуға, сондай-ақ өз құзыры шегінде оларға орындалуы міндетті тапсырмалар беруге;
- Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілері мен тапсырмаларының, облыс және аудан әкімдігі қаулыларының, облыс және аудан әкімі шешімдері мен өкімдерінің, облыс, аудан әкімі және оның орынбасарлары тапсырмаларының орындалуына талдау жүргізуге, анықталған заң бұзушылықтарды, оларды орындамау себептері мен жағдайларын жою жөнінен шаралар қабылдауға;
- заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардың билігіндегі ақпараттық деректер жиынтығын пайдалануға;
- заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік көлік құралдарын, байланыс және коммуникациялар жүйелерін пайдалануға;
- заңнамада белгіленген тәртіппен аудан әкімдігі мен әкімі қарайтын мәселелерді дайындауға және шешуге қатысуға аппараттың, аудандық бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдардың қызметкерлерін, кәсіпорындар мен ұйымдардың өкілдерін тартуға.

5. Государственное учреждение вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени акима и акимата района, если он уполномочен на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Государственное учреждение по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые актами руководителя государственного учреждения и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Аппарат акима района Сауран" утверждаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Туркестанский область, район Сауран, село Шорнак, улица М.Темирбаева, дом 30, почтовый индекс 161221.
10. Настоящее Положение является учредительным документом государственного учреждения.
11. Финансирование деятельности государственного учреждения осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Государственному учреждению "Аппарат акима района Сауран" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями государственного учреждения.
Если государственному учреждению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы, направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Респулики Казахстан.
Глава 2. Задачи, полномочия, права и обязанности государственного органа
13. Задачи:
1) информационно-аналитическое, правовое, организационное, протокольное, документационное и материально-техническое обеспечение деятельности акима и акимата района;
2) контроль за исполнением и организация исполнения актов акима и акимата района, поручений акима, заместителей акима и акимата района;
3) иные задачи, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
14. Полномочия:
1) права:
- запрашивать и получать от государственных органов необходимую информацию, а также давать, в пределах своей компетенции, им обязательные к исполнению поручения;
- проводить анализ исполнения актов и поручений Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, постановлений акимата района и области, решений, распоряжений и поручений акима района и области, его заместителей, принимать меры по устранению выявленных нарушений законодательства, причины и условия их неисполнения;
- в установленном законодательством порядке пользоваться информационными банками данных, имеющихся в распоряжении государственных органов;
- в установленном законодательством порядке использовать государственные транспортные средства, системы связи и коммуникаций;
- в установленном законодательством порядке привлекать работников аппарата, исполнительных органов, финансируемых из районного бюджета, представителей предприятий и организаций к участию в подготовке и решению вопросов, рассматриваемых акиматом и акимом района.

2) міндеттері:
- Қазақстан Республикасы Президенті және Үкіметі актілерінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі өкімдерінің, облыс әкімі мен әкімдігінің актілерінің, облыс әкімі мен оның орынбасарларының, аудан әкімі мен әкімдігінің тапсырмаларының орындалуына тексеріс жүргізу және анықталған кемшіліктерді жою жөнінде ұсыныстар енгізу;
- аудан әкімі аппаратының қарауына жатқызылған мәселелер бойынша мемлекеттік және мемлекеттік емес органдармен және ұйымдармен қызметтік хат алмасуды жүргізу;
- аудан әкіміне және оның орынбасарларына аудан әкімі аппаратының қызметкерлерін, кент, ауылдық округ әкімдері аппараттарының, аудандық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік органдардың басшылық құрамын қызметке тағайындау және қызметтен босату, оларды тәртіптік жауапқа тарту туралы ұсыныстар енгізу;
- аудан әкімдігінің, жергілікті атқару органдарының отырыстарына қатысу;
- аудан әкімінің тапсырмасы бойынша аудандық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік органдардың, кәсіпорындар, мекемелер және ұйымдар өкілдерін аудандық әкімдік отырысына мәселелерді әзірлеуге, аудан әкімі аппаратының құзыретіне жататын проблемалық мәселелерді зерделеуге және шешуге қатыстыру.
15. Функциялары:
1) ауданның әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеуге қатысу, мемлекеттік бағдарламалардың және әлеуметтік-экономикалық даму болжамының жүзеге асырылуына бақылау жасау, өзінің құзыреті шегінде ұсыныстарды қалыптастыру жолымен аудан аумағында Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің ішкі және сыртқы саясатының негізгі бағыттарының іске асырылуына қатысады;
2) орталық атқарушы органның берген өкілеттігіне сәйкес республикалық бағыныстағы кәсіпорындар, ұйымдар және мекемелер қызметін үйлестіреді, аудандық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік органдардың, республикалық бағыныстағы аумақтық органдардың қызметтерінің өзара әрекеттестігін және үйлестіруді қамтамасыз етеді;
3) Сауран ауданының әлеуметтік-экономикалық дамуы стратегиясын, оны жүзеге асыру, әлеуметтік-экономикалық реформаларды жүзеге асыру механизмі және тактикасын жетілдіру жөніндегі шаралар кешенің қалыптастыруға қатысады және осы мақсатта аудан аумағындағы атқарушы билік органдарының қызметтерін сұрау салу және олардан, талдау жасау, аудан әкімі және әкімдігінің актілерін әзірлеу үшін уақтылы ақпарат алу, олардың атқарылуын қадағалау, әлеуметтік-экономикалық жағдайдың дамуы мәселелері жөнінде ұсыныстар мен болжамдар қалыптастыру арқылы үйлестіруді жүзеге асырады;
4) Қазақстан Республикасы заңдарының, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілерінің орындалуын, облыс әкімі мен әкімдігінің, аудан мен аудан әкімдігінің актілерінің орындалуын бақылауды ұйымдастырады және қамтамасыз етеді;

2) обязанности:
- проводить проверку исполнения актов Президента и Правительства Республики Казахстан, распоряжений Премьер-Министра Республики Казахстан, актов акима и акимата области, поручений акима области и его заместителей, актов акима и акимата района, поручений акима района и вносить предложения по устранению выявленных недостатков;
- вести служебную переписку с государственными и негосударственными органами и организациями по вопросам, отнесенным к ведению аппарата акима района;
- вносить предложения акиму района и его заместителям о назначении на должность и освобождении от должности сотрудников аппарата акима района, руководящего состава аппаратов акимов сельских округов и поселков, государственных органов, финансируемых из районного бюджета, о привлечении их к дисциплинарной ответственности;
- участвовать в заседаниях акимата района, местных исполнительных органов;
- по поручению акима района привлекать сотрудников государственных органов, финансируемых из районного бюджета, представителей предприятий, учреждений и организаций к подготовке вопросов на заседания акимата района, к изучению и решению проблемных вопросов по вопросам, относящимся к компетенции аппарата акима района.
15. Функции:
1) участие в реализации на территории района основных направлений внутренней и внешней политики Президента, Правительства Республики Казахстан путем участия в разработке прогноза социально-экономического развития района и контроль за ходом реализации государственных программ и прогноза социально-экономического развития, выработки предложений в пределах своей компетенции;
2) координация деятельности предприятий, организаций и учреждений республиканской подчиненности в соответствии с полномочиями, делегированными центральным исполнительным органом, обеспечивание взаимодействия и координацию деятельности государственных органов, финансируемых из районного бюджета, территориальных органов республиканского подчинения;
3) участие в выработке стратегии социально-экономического развития района Сауран, комплекса мер по ее реализации, совершенствованию механизмов и тактики осуществления социально-экономических реформ и осуществление координации в этих целях деятельности органов исполнительной власти на территории района, путем запроса и своевременного получения от них информации для анализа, подготовки актов акима и акимата района, отслеживания их выполнения, формирования предложений и прогнозов по вопросам развития социально-экономической обстановки;
4) организация и обеспечивание исполнения законов Республики Казахстан, актов Президента и Правительства Республики Казахстан, контроль за исполнением актов акима и акимата области, актов акима и акимата района;

5) Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігімен, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесімен, министрліктермен, ведомстволармен, облыс әкімі аппараттарымен, аудандық мәслихатпен, кент, ауылдық округ ұйымдармен өзара әрекет етуді қамтамасыз етеді;
6) заң шығарушы және басқа да нормативтік құқықтық актілердің, аудан әкімі мен әкімдігінің, аудандық мәслихаттың актілерінің жобаларына ұсыныстар енгізеді;
7) аудан әкімі өткізетін активтердің, жиналыстардың, халықаралық кездесулердің, сапарлардың және басқа да шаралардың ақпараттық-талдау тұрғысынан, құқықтық, ұйымдастырушылық, хаттамалық, құжаттамалық және материалдық-техникалық жағынан қамтамасыз етеді, аудан әкімінің, оның орынбасарларының және аудан әкімі аппаратының қызметкерлерінің шаруашылық, қаржылық, материалдық-техникалық, әлеуметтік-тұрмыстық қызмет көрсету мәселелерін шешеді;
8) аудан әкімдігінің және аудан әкімі аппаратының Регламентінің сақталуын қамтамасыз етеді;
9) аудан әкімі және оның орынбасарларының қызметінің құжаттамалық қамтамасыз етуін, қызметтік құжаттардың, хаттардың, азаматтардың өтініштері мен шағымдарының қаралуын, азаматтардың жеке қабылдауын, азаматтардың келіп түскен хаттары мен өтініштерінің, құжат ағымының талдауын, іc жүргізуді қалыпқа келтіруді және жетілдіруді, құпия құжаттармен жұмыс істеуді, мемлекеттік және орыс тілдерінде ic жүргізуді icкe асырылуын ұйымдастырады;
10) аудан әкімінің шешімдері мен өкімдерінің, аудан әкімдігі қаулыларының, аппарат басшысының бұйрықтарының сақталуын қамтамасыз етеді;
11) жергілікті атқару билік органдарында кадр саясатын аудан әкімінің номенклатурасына енетін кадрлар бойынша ұсыныстарды зерделеу және енгізу, кадрлар резервін қалыптастыру, олардың оқуын, тәжірибеден және қайта даярлаудан өтуін ұйымдастыру арқылы жүзеге асырады;
12) аудан әкімдігі, аудан әкімінің және оның орынбасарларының, аппарат басшысының қызметін бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды, олармен өзара әрекет етуді, Қазақстан Республикасының Президенті және Үкіметі жүргізіп отырған ішкі және сыртқы саясатты, аудандағы экономикалық және әлеуметтік ахуалды, мәселелерді шешу жолдарын түсіндіруді ұйымдастырады;
13) аудан әкімі мен әкімдігінің құқық қорғау органдарымен және сот жүйесі органдарымен аудандағы заңдылықты және құқықтық тәртіпті нығайту сұрақтары бойынша үйлестіруді және өзара әрекеттесуін қамтамасыз етеді;
14) жұмылдыру дайындығы, азаматтық қорғаныс пен төтенше жағдайлар мәселелері жөнінде аудан әкімі мен әкімдігінің қызметін қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
15) аудан әкімі мен әкімдігінің норма шығармашылығы қызметінің тетігін жетілдіру жөнінде шаралар қабылдайды;

5) обеспечивание взаимодействия с Администрацией Президента Республики Казахстан, Канцелярией Премьер-Министра Республики Казахстан, министерствами, ведомствами, аппаратом акима области, аппаратами акимов сельских округов и поселков района, районным маслихатом, организациями;
6) внесений предложений по проектам законодательных и иных нормативных правовых актов, актов акима и акимата района, районного маслихата;
7) осуществление информационно-аналитического, правового, организационного, протокольного, документационного и материально-технического обеспечения активов, совещаний, международных встреч, визитов и других мероприятий, проводимых акимом, решения вопросов хозяйственного, финансового, материально-технического, социально-бытового обслуживания акима района, его заместителей и работников аппарата акима района;
8) обеспечивание соблюдения Регламента акимата и аппарата акима района;
9) организация документационного обеспечения деятельности акима района и его заместителей, рассмотрение служебных документов, писем, обращений и заявлений граждан, личный прием граждан, анализ поступивших писем и заявлений граждан, документопотока, налаживание и совершенствование делопроизводства, работу с секретной документацией, функционирование делопроизводства на государственном и русском языках;
10) обеспечивание хранения решений, распоряжений акима и постановлений акимата района, приказов руководителя аппарата;
11) осуществление кадровой политики в органах местной исполнительной власти путем организации изучения и внесения предложений по кадрам входящим в номенклатуру акима района, формирования резерва кадров, организации их учебы, стажировки и переподготовки;
12) организация освещения деятельности акимата района, акима района и его заместителей в средствах массовой информации, взаимодействие с ними, разъяснение проводимой Президентом и Правительством Республики Казахстан внутренней и внешней политики, экономического и социального положения в районе, путей решения вопросов;
13) обеспечивание координации и взаимодействия акима и акимата района с правоохранительными органами и органами судебной системы по вопросам укрепления законности и правопорядка в районе;
14) осуществляет обеспечение деятельности акимата и акима района, исполнительных органов района по вопросам мобилизационной работы, гражданской обороны и чрезвычайных ситуаций;
15) обеспечивание мер по совершенствованию механизма нормотворческой деятельности акима и акимата района;

16) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын арттыруды және ішкі бақылау жүргізуді қамтамасыз ету;
17) Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет туралы заңнамасын орындау бойынша мемлекеттік мекеменің құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіру;
18) грамотамен, мемлекеттік наградамен марапаттауға ұсыну үшін құжаттарды дайындау;
19) терроризмге қарсы комиссияның қызметін ұйымдастыру;
20) Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл, құқық бұзушылық профилактикасы, кәмелетке толмағандардың ісі және олардың құқықтарын қорғау жөніндегі аудан әкімдігі жанындағы комиссиялардың қызметін ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
21) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді;
22) аудан әкімінің баспасөз қызметін ұйымдастырушылық-ақпараттық тұрғысынан қамтамасыз етуді, баспасөз қызметі бойынша түзілген іс-шараларды қадағалау және оның орындалуын жүзеге асыруды ұйымдастыру;
23) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды іске асыру.
3-тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Мемлекеттік мекемені басқаруды аппарат басшысы жүзеге асырады, "Сауран ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Аппарат басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес аудан әкімімен лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Аппарат басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары жоқ.
19. Аппарат басшысының өкілеттіктері:
1) "Сауран ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің жұмысын ұйымдастырады және оған басшылық жасайды, "Сауран ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз функцияларын жүзеге асыруына жауапты болады;
2) дара басшылық ету принциптерінде іс-қимыл жасайды және Қазақстан Республикасының заңнамасымен және осы Ережемен белгіленген өз құзыретіне сәйкес "Сауран ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі қызметінің мәселелерін дербес шешеді;
3) "Сауран ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі атынан сенімхатсыз іс-қимыл жасайды;
4) барлық органдар мен ұйымдарда "Сауран ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің мүдделерін білдіреді;

16) обеспечение повышения качества и внутреннего контроля по оказанию государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
17) координация деятельности структурных подразделений государственного учреждения по исполнению законодательства Республики Казахстан о государственной службе;
18) подготовка документов для представления к награждению грамотами, государственными наградами;
19) организация деятельности антитеррористической комиссии;
20) организация и обеспечение деятельности комиссий при акимате по противодействию коррупции, профилактике правонарушений, по делам несовершеннолетних и защите их прав;
21) обеспечивают соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, требований по управлению данными.
22) организация информационно-организационного обеспечения пресс-службы акима района, контроль за мероприятиями, запланированными пресс-службой, и обеспечение их исполнения;
23) в пределах своей компетенции осуществление иных функций в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа.
16. Руководство государственным учреждением осуществляется руководителем аппарата, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Аппарат акима района Сауран" задач и осуществление им своих полномочий.
17. Руководитель аппарата назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан акимом района.
18. Руководитель аппарата не имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя государственного учреждения:
1) организует и руководит работой государственного учреждения "Аппарат акима района Сауран", несет ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Аппарат акима района Сауран" задач и осуществление им своих функций;
2) действует на принципах единоначалия и самостоятельно решает вопросы деятельности государственного учреждения "Аппарат акима района Сауран" в соответствии с его компетенцией, определяемой законодательством Республики Казахстан и настоящим Положением;
3) без доверенности действует от имени государственного учреждения "Аппарат акима района Сауран";
4) представляет интересы государственного учреждения "Аппарат акима района Сауран" во всех органах и организациях;

5) заңнамамен белгіленген жағдайлар мен шектерде "Сауран ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің мүлкіне билік етеді;
6) шарттар жасасады және сенімхаттар береді;
7) банктік шоттар ашады;
8) бұйрықтар шығарады және "Сауран ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі қызметкерлерінің орындаулары үшін міндетті нұсқаулар береді;
9) "Сауран ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы Ереженің және штат құрылымының жобаларын бекітеді;
10) "Сауран ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі құрылымдық бөлімшелері туралы Ережелерді және "Сауран ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
11) мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға қойылатын біліктілік талаптарын әзірлеуге басшылық жасайды;
12) Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерін, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі мен Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің тапсырмаларын, облыс және аудан әкімдігі қаулыларын және облыс, аудан әкімі шешімдері мен өкімдерін орындау жөнінен "Сауран ауданы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесі құрылымдық бөлімшелерінің жұмысын үйлестіреді;
13) Аппараттың мемлекеттік қызметшілерін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен іссапарға жіберу, оларға демалыстар беру, материалдық көмек көрсету, оларды даярлау, қайта даярлау, біліктілігін арттыру, көтермелеу, үстемақылар белгілеу, тәртіптік жауаптылығы мәселелері бойынша аудан әкіміне ұсыныс енгізеді;
14) "Сауран ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыратын қызметкерлерін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қабылдау, босату, оларға қатысты тәртіптік жаза белгілеу және көтермелеу жөнінде бұйрықтар шығарады;
15) өз құзыреті шегінде қызметтік құжаттамаға қол қояды;
16) заңнамамен және осы Ережемен жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
Мемлекеттік мекеменің басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерінің қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
20. Мемлекеттік мекемені Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын "Сауран ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің басшысы басқарады.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
21. Мемлекеттік мекеме заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Мемлекеттік мекеменің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.

5) в случаях и пределах, установленных законодательством, распоряжается имуществом государственного учреждения "Аппарат акима района Сауран";
6) заключает договоры и выдает доверенности;
7) открывает банковские счета;
8) издает приказы и дает указания, обязательные для исполнения работниками государственного учреждения "Аппарат акима района Сауран";
9) утверждает проекты Положения об аппарате, структуры штатов государственного учреждения "Аппарат акима района Сауран";
10) утверждает положения о структурных подразделениях государственного учреждения "Аппарат акима района Сауран", подведомственных организаций и должностные инструкции работников государственного учреждения "Аппарат акима района Сауран";
11) осуществляет руководство разработкой квалификационных требований к административным государственным должностям;
12) координирует работу структурных подразделений государственного учреждения "Аппарат акима Района Сауран" по исполнению актов Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, поручений Администрации Президента Республики Казахстан и Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, постановлений акимата и решений, распоряжений акима области и района;
13) вносит акиму района предложения по вопросам прикомандирования государственных служащих аппарата, предоставления им отпусков, оказания материальной помощи, их подготовки, переподготовки, повышения квалификации, поощрения, надбавок, применению дисциплинарных взысканий в порядке установленном законодательством Республики Казахстан;
14) издает приказы по приему, увольнению, применению дисциплинарных взысканий и поощрению работников, осуществляющих техническое обслуживание государственного учреждения "Аппарат акима района Сауран", в порядке установленном законодательством Республики Казахстан;
15) подписывает служебную документацию в пределах своей компетенции;
16) осуществляет иные функции, возложенные на него законодательством и настоящим Положением.
Исполнение полномочий руководителя государственного учреждения в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Государственное учреждение возглавляется руководителем государственного учреждения "Аппарат акима района Сауран", назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество государственного органа
21. Государственное учреждение может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество государственного учреждения формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

22. Мемлекеттік мекемеге бекітілген мүлік аудандық коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Сауран ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. "Сауран ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Сауран ауданы әкімдігінің
" 12 " қыркүйек 2025 жылғы
№ 200 қаулысына
2 қосымша
Сауран ауданы әкімдігінің "Бабайқорған ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ЕРЕЖЕСІ 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Сауран ауданы әкімдігінің "Бабайқорған ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – "Бабайқорған ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі) ауыл әкімінің (бұдан әрі – әкім) қызметін қамтамасыз ететін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік мекеме болып табылады.
2. "Бабайқорған ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.
3. "Бабайқорған ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Бабайқорған ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Бабайқорған ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. "Бабайқорған ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. "Бабайқорған ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен басшысының шешімдері мен өкімдері негізінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.

22. Имущество, закрепленное за государственным учреждением, относится к районной коммунальной собственности.
23. Государственное учреждение "Аппарат акима района Сауран" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Аппарата акима района Сауран" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 2 к постановлению
акимата района Сауран
" 12 " сентября 2025 года
за № 200
ПОЛОЖЕНИЕ О государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Бабайкорган" акимата района Сауран Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Бабайкорган" акимата района Сауран (далее – государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Бабайкорган") является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющий обеспечения деятельности акима села и осуществляющий иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Бабайкорган" не имеет ведомств.
3. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Бабайкорган" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Бабайкорган" является юридическим лицом в организационно - правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Бабайкорган" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Бабайкорган" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Бабайкорган" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые решениями и распоряжениями акима села Бабайқорган и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

8. "Бабайқорған ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. "Бабайқорған ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің заңды мекенжайы: Қазақстан Республикасы Түркістан облысы, Сауран ауданы, Бабайқорған ауыл округі, Бабайқорған елді мекені, Бабайбатыр көшесі, №47 құрылыс, индекс 161200.
10. Осы ереже "Бабайқорған ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
11. "Бабайқорған ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттерден, жүзеге асырылады.
12. "Бабайқорған ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі кәсіпкерлік субъектілермен жоғары органдардың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер "Бабайқорған ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
ақпараттық-талдамалық, ұйымдық-құқықтық, материалдық-техникалық қамтамасыз ету, сондай-ақ жергілікті маңызы бар мәселелерді шешу.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
мемлекеттік органдар мен басқа ұйымдардың лауазымды тұлғаларынан қажетті ақпаратты, құжаттарды және өзге де материалдарды сұрауға және алуға;
ауылдық округ әкiмi аппаратының қарауына жатқызылған мәселелер бойынша мемлекеттiк және мемлекеттiк емес органдармен және ұйымдармен қызметтiк хат алмасу жүргiзу;
жергілікті атқарушы органдарынан қажеттi құжаттар, ақпараттар сұратуға, ауыл әкімі, құзыретiне жатқызылатын мәселелердi шешу;
Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілерін, облыс, аудан әкімдігінің қаулылары мен әкімнің шешім, өкімдерінің орындалмау себептерін анықтау және анықталған заң бұзушылықтарды жою жөнінде шаралар қабылдауға;
аудан әкiмдiгінiң және мәслихаттың мәжiлiстерiне, ауданлық, аумақтық және өзге де атқарушы органдардың алауданрына қатысуға;
бұқаралық ақпарат құралдарында ауыл әкiмi мен әкiмдiктiң қызметтерiн көрсетудi қамтамасыз етуге.
ауылдық округ әкімінің қызметін құқықтық қамтамасыз ету;
ауылдық округте құқық реформасының, заңдылық пен құқық тәртібінің кешенді және динамикалық жүзеге асырылуын қамтамасыз ету, ауыл әкімінің нормашығармашылық қызметін жетілдіру;
ауылдық округ әкімінің шешімдері мен өкімдерінің жобаларына құқықтық сараптауды жүзеге асыру;
ауылдық округ әкімінің жұмысын бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау және олармен өзара әрекеттесу;
ауылдық округ әкімінің актілерін, құжаттарын редакциялау, тиісті ресімдеу және орындаушыға жіберу, оларды бұқаралық ақпараттар құралдарында жариялау;
осы ережемен көзделген өкілеттікті жүзеге асыру үшін мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдардан қажетті ақпарат, құжаттар және басқа да материалдар сұрау және алу;
барлық қажетті ақпаратты сұрау және алу құқығына ауылдық округ әкімі ие болады;
мүліктік және мүліктік емес құқықтарды алуға және жүзеге асыруға;
мемлекеттік басқару органдарының, мұрағаттардың, ғылыми мекемелердің ақпараттық деректер базаларын пайдалануға;
шарттар, келісімдер жасасуға;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көзделген өзге де құқықтарға ие болуға құқылы.
2) Міндеттер:
 "Бабайқорған ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі ақпараттық-талдамалық, ұйымдық-құқықтық, материалдық-техникалық қамтамасыз ету, сондай-ақ жергілікті маңызы бар мәселелерді шешу.
қолданыстағы заңнамаға сәйкес халыққа сапалы мемлекеттік қызметтер көрсету;
Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің және өзге де орталық атқарушы органдардың, облыс, аудан әкімінің және әкімдігінің актілері мен тапсырмаларын сапалы және уақтылы орындау;
қолданыстағы заңнамада көзделген өзге де міндеттерді жүзеге асыру.
15. Функциялар:
1) "Бабайқорған ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз құзыреті шегінде:
жергілікті қоғамдастық жиынын, ауыл, көше, көп пәтерлі тұрғын үй тұрғындарының бөлек жергілікті қоғамдастық жиынын, жергілікті қоғамдастық жиналысын өткізуді ұйымдастыруды қамтамасыз етеді;
бөлек жергілікті қоғамдастық жиынының, жергілікті қоғамдастық жиынының және жиналысының шақырылу уақытын, орнын және талқыланатын мәселелер туралы бұқаралық ақпарат құралдары арқылы немесе өзге де тәсілдермен олар өткізілетін күнге дейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей хабардар етеді;
жергілікті қоғамдастық жиынында немесе жергілікті қоғамдастық жиналысында қабылданған аудан, ауылдық округ әкімі мақұлдаған шешімдердің орындалуын қамтамасыз етеді.
ауданның және ауылдық округтің бюджетін жоспарлауды және атқаруды қамтамасыз етеді;
жергілікті қоғамдастықтың жиналысына және аудандық мәслихатқа ауылдық округ бюджетінің атқарылуы туралы есепті ұсынады;
ауылдық округ бюджетін іске асыру туралы шешімін қабылдайды;
жергілікті қоғамдасытықты дамыту бағдарламасын әзірлейді және оны жергілікті қоғамдастық жиналысының бекітуіне ұсынады;
ауылдық округтің коммуналдық мүлкіне жататын объектілерді салу, реконструкциялау және жөндеу бойынша тапсырыс беруші болады;
жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкінің нысаналы және тиімді пайдалануын бақылауды жүзеге асырады;
жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларына қатысты коммуналдық меншік құқығы субъектісінің құқықтарын жүзеге асырады;
мүлкі ауылдық округтің коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынға алып қойылған мүлікті кейіннен баланстан шығара отырып, өзге тұлғаға бергенге дейін күтіп ұстау және оның сақталуын қамтамасыз ету мерзімін белгілейді;
жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкінің мәселелері бойынша мемлекеттің мүдделерін білдіреді, ауылдық округтің меншік (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігі) құқығын қорғауды жүзеге асырады;
жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін сенімгерлікке басқару шарты бойынша міндеттемелерді сенімгерлік басқарушының орындауын бақылауды жүзеге асырады;
 ауылдық округтің коммуналдық меншігіндегі меншік (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларының орындалуын бақылауды және талдауды жүзеге асырады;
жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін есепке алуды ұйымдастырады, оның тиімді пайдалануын қамтамасыз етеді;
ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді;

8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Аппарат акима сельского округа Бабайкорган" утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан Туркестанской область, район Сауран, сельский округ Бабайкорган, село Бабайкорган, улица Бабайбатыра № 47, индекс 161200.
10. Настоящее положение является учредительным документом государственного учреждения "Аппарат акима сельского округа Бабайкорган".
11. Финансирование деятельности государственного учреждения "Аппарат акима сельского округа Бабайкорган" осуществляется из республиканского и местных бюджетов соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Государственному учреждению "Аппарат акима сельского округа Бабайкорган" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями государственного учреждения "Аппарат акима села Бабайкорган ".
Если государственному учреждению "Аппарат акима сельского округа Бабайкорган" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
Информационно-аналитическое, организационно-правовое, материально-техническое обеспечение деятельности акима, а также решение вопросов местного значения.
14. Полномочия:
права:
Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Бабайкорган" имеет право, в пределах своей компетенции:
- запрашивать и получать необходимую информацию, документы и иные материалы от должностных лиц государственных органов и других организаций;
- приобретать и осуществлять имущественные и неимущественные права;
- пользоваться информационными базами данных органов государственного управления, архивов, научных учреждений;
- заключать договора, соглашения;
- иметь иные права, предусмотренные в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
- обязанности государственного учреждения "Аппарат акима села Бабайкорган ", в пределах своей компетенции:
- качественно оказывать государственные услуги населению в соответствии с действющим законодательством;
- качественно и своевременно исполнять акты и поручения Президента, Правительства Республики Казахстан и иных центральных исполнительных органов, акима района, акима села;
- осуществлять иные обязанности, предусмотренные действующим законодательством.
15. Функции:
Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Бабайкорган" в рамках своей компетенции:
обеспечивает организацию проведение схода местного сообщество;
раздельного схода местного сообщества жителей села, улицы, многоквартирного жилого дома, собрания местного сообщества;
оповенщает о времени, месте созыва раздельного схода местного сообщества, схода и собрания местного сообщества и обсуждаемых вопросах не позднее чем за десять календарных дней до дня ихпроведения через средства массовой информации или иными способами;
обеспечивает исполнение решений, принятых на сходе местного сообщества или собрании местного сообщества и одобренных акимом района, сельского округа;
обеспечивает планирование и исполнение бюджета сельского округа;
представляет собранию местного сообщества и маслихат района отчет об исполнении бюджета сельского округа;
принимает решение о реализации бюджета сельского округа;
разрабатывает и представляет на утверждение собрания местного сообщества программу развития местного сообщества;
выступает заказчиком по строительству, реконструкции и ремонту объектов, относящихся к коммунальному имуществу сельского округа;
осуществляет контроль за целевым и эффективным использованием коммунального имущества местного самоуправления;
осуществляет права субъекта права коммунальной собственности по отношению к коммунальным юридическим лицам местного самоуправления;
устанавливает коммунальному государственному предприятию, имущество которого находится в коммунальной собственности сельского округа (коммунального имущества местного самоуправления), срок содержания и обеспечения сохранности изъятего имущество до его передачи иному лицу с последующим списанием с баланса;
представляет интересы государсва по вопросам коммунального имущества местного самоуправления, осуществляет защиту права собственности сельского округа (коммунального имущества местного самоуправления);
осуществляет контроль за выполнением доверительным управляющим обязательств по договору доверительного управления коммунальным коммунального имущества местного самоуправления;
осуществляет контроль и анализ выполнения планов разития коммунальных государственных предприятий, имущество которых находится в коммунальной собственности сельского округа (коммунального имущества местного самоуправления);
организует учет коммунального имущества местного самоуправления, обеспечивает его эффективное использование;
обеспечивают соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, требований по управлению данными;

Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодекстің 729 бабының 3-тармағында белгіленген әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарайды және әкімшілік жазалар қолданады.
2) "Бабайқорған ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша:
өз құзыреті шегінде жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін басқару саласындағы құқықтық актілержің жобаларын әзірлейді;
егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін басқарады, оны қорғау жөніндегі шараларды жүзеге асырады;
мүлкі ауылдық округтің коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорын қызметінің нысанасы мен мақсаттарын, сондай-ақ осындай қызметті жүзеге асыратын коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынның түрін (шаруашылық жүргізу құқығындағы немесе қазыналық кәсіпорын) айқындайды;
жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғасына берілген немесе өзінің шаруашылық қызметінің нәтижесінде өзі сатып алған мүлікті алып қоюды немесе қайта бөлуді жүзеге асырады;
жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларының артық, пайдаланылмайтын не мақсатқа сай пайдаланылмайтын мүлкін алып қоюды жүзеге асырады;
жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін жеке тұлғаларға және мемлекеттік емес заңды тұлғаларға кейіннен сатып алу құқығынсыз не кейіннен сатып алу құқығымен мүліктік жалдауға (жалға алуға), сенімгерлік басқаруға береді;
аудан әкімімен келісу бойынша жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларын құру, қайта ұйымдастыру, атауын өзгерту және тарату туралы шешім қабылдайды;
коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынға өзіне бекітіп берілген мүлікті (ол өндірген өнімді сатуды қоспағанда) иеліктен шығаруға немесе оған өзгеше тәсілмен билік етуге, филиалдар мен өкілдіктер құруға, сондай-ақ дебиторлық берешекті беруге және есептен шығаруға келісім береді;
жергілікті өзін-өзі басқарудың мемлекеттік заңды тұлғаларының жарғысын (ережесін), оған енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларды бекітеді;
мүлкі ауылдық округтің коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) коммуналдық мемлекеттік кәміпорындар қызметінің басым және бюджеттен қаржыландырылатын жұмыстарының (көрсетілетін қызметтерінің) міндетті көлемін айқындайды;
мүлкі ауылдық округтің коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларын және олардың орындалуы жөніндегі есептерді "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларда қарайды, келіседі және бекітеді;
жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін пайдалану, оның ішінде оны кепілге, жалға алуға, өтеусіз пайдалануға және сенімгерлік басқаруға беру туралы шешімдер қабылдайды;
жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларына бекітіп береді;
жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін иеліктен шығару туралы шешім қабылдайды;
өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды іске асырады.

Рассматривает дела об административных правонарушениях и налагает административные взыскания за административные правонарушения, установленные пунктом 3 статьи 729 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" ;
Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Бабайкорган" по согласованию с собранием местного сообщества:
разрабатывает проекты правовых актов в сфере управления коммунального имущества местного самоуправления в переделах своей компетенций;
управляет коммунального имущества местного самоуправления, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, осуществляет меры по его защите;
принимает решение и существляет приватизацию коммунального имущества местного самоуправления, в том числе обеспечивает его сохранность в процессе подготовки объекта к приватизации, привлекает посредника для организации процесса приватизации, обеспечивает оценку объекта приватизаци, осуществляет подготовку и заключение договоров купли-продажи объекта приватизации и контроль за соблюдением условий договоров купли-продажи;
определяет предмет и цели деятельности коммунального государственного предприятия, имущество которого находится в коммунальной собственности сельского округа (коммунального имущества местного самоуправления), а также вид коммунального государственного предприятия (на праве хозяственного ведения или казенное предприятие), ощуствляющего такую деятельность;
осущесвляет изъятие или перераспределение имущества, переданного коммунальному юридическому лицу местного самоуправления или риобретенного им в результате собственной хозяственной деятельности;
осуществляет изъятие излишнего, неиспользуемого либо используемого не по назначению имущества коммунальных юридических лиц местного самоуправления;
предоставляет коммунальное имущества местного самоуправления а имущественный наем (аренду), доверительного управление физическим лицам и негосударственным юридическим лицам без права последующего выкупа либо с правом последующего выкупа;
принимает решение о создании, реорганизаци, изменении наименования и ликвидации коммунальных юридических лиц местного самоуправления по согласованию с акимом района;
дает согласие коммунальному государсвенному предприятию на отчуждение или распоряжение иным способом, закрепленным за ним имуществом
(за исключением продажи произведенной им продукций), создание филиалов и предсатвительств, а также на передачу и списание дебиторской задолженности;
утверждает устав (положение) государственных юридических лиц местного сомоуправления, внесение в него изменений и дополнений;
определяет приоритетные направления деятельности и обязательные объемы работ (услуг), финансируемых из бюджета, коммунальных государственных предприятий, имущество которого находится в коммунальной собственности сельского округа (коммунального имущества местного самоуправления);
рассматривает, согласовывает в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе", и утверждает планы развития государственных предприятий, имущество которых находится в коммунальной собственности сельского округа, (коммунальной собственности местного самоуправления), и отчеты по их исполнению;
принимает решения об использовании коммунального имущества местного самоуправления, в том числе то передаче его в залог, аренду, безвозмездное пользование и доверительное управление;
закрепляет коммунальное имущество местного самоуправления за коммунальными юридическими лицами местного самоуправления;
принимает решение об утверждении коммунального имущества местного самоуправления;
в пределах своей компетенции осуществление иных функций в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

3- тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі мен өкілеттіктері
16. "Бабайқорған ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесін басқаруды бірінші басшы (бұдан әрі - Бабайқорған ауылдық округ әкімі) жүзеге асырады, ол "Бабайқорған ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Бабайқорған ауылдық округінің әкімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Бабайқорған ауылдық округі әкімнің өкілеттіктері:
әкім аппаратының жұмысын ұйымдастырады, оның қызметіне басшылық етуді жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Бабайқорған ауылының әкімі мекеменің барлық сот актілеріне қатысады немесе сенім хат береді;
жергілікті қоғамдастықтың жиынында немесе жергілікті қоғамдастықтың жиналысында қабылданған шешімдерді қарайды, олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
бюджет қаражатын үнемдеудің және (немесе) Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасында көзделген түсімдердің есебінен еңбек шарты бойынша жұмыскерлерді қабылдайды;
мемлекеттік мекемелердің өз иелігінде аудантын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін ақша түсімдері мен шығыстарының жиынтық жоспарын Қазақстан Республикасынң бюджет заңнамасына сәйкес жасайды және бекітеді;
ауылдың тұрғын үй қорын түгендеуді жүргізеді;
аудан әкімімен және жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша ауылдық округтің авариялық тұрғын үйлерін бұзуды ұйымдастырады;
мемлекеттік жоспарлау жүйесінің бағдарламалық құжаттары аясында ауыл халқына микрокредит беруге жәрдем көрсетеді;
Қазақстан Республикасының заңдарымен және өзге де нормативтік құқықтық актілермен жүктелген өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асырады.
19. Бабайқорған ауылдық округ әкімі болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнама сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады;
20. "Бабайқорған ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын ауыл әкімі басқарады;
4- тарау. Мемлекеттік органның мүлкі.
21. "Бабайқорған ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесі заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Бабайқорған ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.

Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство государственным учреждением "Аппарат акима сельского округа Бабайкорган" осуществляется первым руководителем (далее – аким села Бабайкорган), который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Бабайкорган" задач и осуществление им своих полномочий.
17. Аким села Бабайкорган назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республика Казахстан.
18. Полномочия акима села Бабайкорган :
организует работу аппарата акима, осуществляет руководство его деятельностью;
рассматривает решения, принятые на сходе местного сообщества или собрании местного сообщества, обеспечивает их исполнение;
в соответствии законодательством Республики Казахстанакима села Бабайкорган участвует в всех судебных актах или выдает доверенность;
принимает работников по трудовому договору за счет экономии бюджетных средств и (или) поступлений, предусмотренными законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении;
составляет и утверждает сводный план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении в соответствии с бюджетными законодательством Республики Казахстан;
проводит инвентаризацию жилищного фонда села;
организует по согласованию с акимом района и собранием местного сообщества снос аварийного жилья села;
оказывает содействие микрокредитованию сельского населения в рамках программных документов системы государственного планирования;
осуществляет иные полномочия, возложенные законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан. Исполнение полномочий акима села Бабайкорган в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
19. Аким села Бабайкорган пределяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством (если есть).
20. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Бабайкорган" возглавляется назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество государственного органа
21. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Бабайкорган" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

22. "Бабайқорған ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Бабайқорған ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5- тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату.
24. "Бабайқорған ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Сауран ауданы әкімдігінің
" 12 " қыркүйек 2025 жылғы
№ 200 қаулысына
3 қосымша
Сауран ауданы әкімдігінің "Ескі Иқан ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ЕРЕЖЕСІ 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Сауран ауданы әкімдігінің "Ескі Иқан ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – "Ескі Иқан ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі) ауыл әкімінің (бұдан әрі – әкім) қызметін қамтамасыз ететін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік мекеме болып табылады.
2. "Ескі Иқан ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.
3. "Ескі Иқан ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Ескі Иқан ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Ескі Иқан ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. "Ескі Иқан ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. "Ескі Иқан ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен басшысының шешімдері мен өкімдері негізінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.

22. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Аппарат акима сельского округа Бабайкорган" относится к коммунальной собственности.
23. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Бабайкорган" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и ликвидация государственного органа
24. Реорганизация и ликвидация государственного учреждения "Аппарат акима сельского округа Бабайкорган" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 3 к постановлению
акимата района Сауран
" 12 " сентября 2025 года
за № 200
ПОЛОЖЕНИЕ О государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Ески Икан" акимата района Сауран Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Ески Икан" акимата района Сауран (далее – государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Ески Икан") является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющий обеспечения деятельности акима села и осуществляющий иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Ески Икан" не имеет ведомств.
3. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Ески Икан" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Ески Икан" является юридическим лицом в организационно - правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Ески Икан" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Ески Икан" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Ески Икан" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые решениями и распоряжениями акима села Ески Икан и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

3- тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі мен өкілеттіктері
16. "Ескі Иқан ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесін басқаруды бірінші басшы (бұдан әрі - Ескі Иқан ауылдық округ әкімі) жүзеге асырады, ол "Ескі Иқан ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Ескі Иқан ауылдық округінің әкімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Ескі Иқан ауылдық округі әкімнің өкілеттіктері:
әкім аппаратының жұмысын ұйымдастырады, оның қызметіне басшылық етуді жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Ескі Иқан ауылының әкімі мекеменің барлық сот актілеріне қатысады немесе сенім хат береді;
жергілікті қоғамдастықтың жиынында немесе жергілікті қоғамдастықтың жиналысында қабылданған шешімдерді қарайды, олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
бюджет қаражатын үнемдеудің және (немесе) Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасында көзделген түсімдердің есебінен еңбек шарты бойынша жұмыскерлерді қабылдайды;
мемлекеттік мекемелердің өз иелігінде аудантын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін ақша түсімдері мен шығыстарының жиынтық жоспарын Қазақстан Республикасынң бюджет заңнамасына сәйкес жасайды және бекітеді;
ауылдың тұрғын үй қорын түгендеуді жүргізеді;
аудан әкімімен және жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша ауылдық округтің авариялық тұрғын үйлерін бұзуды ұйымдастырады;
мемлекеттік жоспарлау жүйесінің бағдарламалық құжаттары аясында ауыл халқына микрокредит беруге жәрдем көрсетеді;
Қазақстан Республикасының заңдарымен және өзге де нормативтік құқықтық актілермен жүктелген өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асырады.
19. Ескі Иқан ауылдық округ әкімі болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнама сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады;
20. "Ескі Иқан ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын ауыл әкімі басқарады;
4- тарау. Мемлекеттік органның мүлкі.
21. "Ескі Иқан ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесі заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Ескі Иқан ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.

Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство государственным учреждением "Аппарат акима сельского округа Ески Икан" осуществляется первым руководителем (далее – аким села Ески Икан), который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Ески Икан" задач и осуществление им своих полномочий.
17. Акима села Ески Икан назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республика Казахстан.
18. Полномочия акима села Ески Икан :
организует работу аппарата акима, осуществляет руководство его деятельностью;
рассматривает решения, принятые на сходе местного сообщества или собрании местного сообщества, обеспечивает их исполнение;
в соответствии законодательством Республики Казахстанакима села Ески Икан участвует в всех судебных актах или выдает доверенность;
принимает работников по трудовому договору за счет экономии бюджетных средств и (или) поступлений, предусмотренными законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении;
составляет и утверждает сводный план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении в соответствии с бюджетными законодательством Республики Казахстан;
проводит инвентаризацию жилищного фонда села;
организует по согласованию с акимом района и собранием местного сообщества снос аварийного жилья села;
оказывает содействие микрокредитованию сельского населения в рамках программных документов системы государственного планирования;
осуществляет иные полномочия, возложенные законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан. Исполнение полномочий акима села Ески Икан в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
19. Аким села Ески Икан определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством (если есть).
20. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Ески Икан" возглавляется назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество государственного органа
21. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Ески Икан" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

22. "Ескі Иқан ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Ескі Иқан ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5- тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату.
24. "Ескі Иқан ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Сауран ауданы әкімдігінің
" 12 " қыркүйек 2025 жылғы
№ 200 қаулысына
4 қосымша
Сауран ауданы әкімдігінің "Жаңа Иқан ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ЕРЕЖЕСІ 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Сауран ауданы әкімдігінің "Жаңа Иқан ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – "Жаңа Иқан ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі) ауыл әкімінің (бұдан әрі – әкім) қызметін қамтамасыз ететін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік мекеме болып табылады.
2. "Жаңа Иқан ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.
3. "Жаңа Иқан ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Жаңа Иқан ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Жаңа Иқан ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. "Жаңа Иқан ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. "Жаңа Иқан ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен басшысының шешімдері мен өкімдері негізінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.

22. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Аппарат акима сельского округа Ески Икан" относится к коммунальной собственности.
23. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Ески Икан" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и ликвидация государственного органа
24. Реорганизация и ликвидация государственного учреждения "Аппарат акима сельского округа Ески Икан" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 4 к постановлению
акимата района Сауран
" 12 " сентября 2025 года
за № 200
ПОЛОЖЕНИЕ О государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Жана Икан" акимата района Сауран Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жана Икан" акимата района Сауран (далее – государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жана Икан") является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющий обеспечения деятельности акима села и осуществляющий иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жана Икан" не имеет ведомств.
3. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жана Икан" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жана Икан" является юридическим лицом в организационно - правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жана Икан" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жана Икан" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жана Икан" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые решениями и распоряжениями акима села Жана Икан и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

3- тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі мен өкілеттіктері
16. "Жаңа Иқан ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесін басқаруды бірінші басшы (бұдан әрі - Жаңа Иқан ауылдық округ әкімі) жүзеге асырады, ол "Жаңа Иқан ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Жаңа Иқан ауылдық округінің әкімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Жаңа Иқан ауылдық округі әкімнің өкілеттіктері:
әкім аппаратының жұмысын ұйымдастырады, оның қызметіне басшылық етуді жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Жаңа Иқан ауылының әкімі мекеменің барлық сот актілеріне қатысады немесе сенім хат береді;
жергілікті қоғамдастықтың жиынында немесе жергілікті қоғамдастықтың жиналысында қабылданған шешімдерді қарайды, олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
бюджет қаражатын үнемдеудің және (немесе) Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасында көзделген түсімдердің есебінен еңбек шарты бойынша жұмыскерлерді қабылдайды;
мемлекеттік мекемелердің өз иелігінде аудантын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін ақша түсімдері мен шығыстарының жиынтық жоспарын Қазақстан Республикасынң бюджет заңнамасына сәйкес жасайды және бекітеді;
ауылдың тұрғын үй қорын түгендеуді жүргізеді;
аудан әкімімен және жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша ауылдық округтің авариялық тұрғын үйлерін бұзуды ұйымдастырады;
мемлекеттік жоспарлау жүйесінің бағдарламалық құжаттары аясында ауыл халқына микрокредит беруге жәрдем көрсетеді;
Қазақстан Республикасының заңдарымен және өзге де нормативтік құқықтық актілермен жүктелген өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асырады.
19. Жаңа Иқан ауылдық округ әкімі болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнама сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады;
20. "Жаңа Иқан ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын ауыл әкімі басқарады;
4- тарау. Мемлекеттік органның мүлкі.
21. "Жаңа Иқан ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесі заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Жаңа Иқан ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.

Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство государственным учреждением "Аппарат акима сельского округа Жана Икан" осуществляется первым руководителем (далее – аким села Жана Икан), который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жана Икан" задач и осуществление им своих полномочий.
17. Аким села Жана Икан назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республика Казахстан.
18. Полномочия акима села Жана Икан :
организует работу аппарата акима, осуществляет руководство его деятельностью;
рассматривает решения, принятые на сходе местного сообщества или собрании местного сообщества, обеспечивает их исполнение;
в соответствии законодательством Республики Казахстанакима села Жана Икан участвует в всех судебных актах или выдает доверенность;
принимает работников по трудовому договору за счет экономии бюджетных средств и (или) поступлений, предусмотренными законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении;
составляет и утверждает сводный план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении в соответствии с бюджетными законодательством Республики Казахстан;
проводит инвентаризацию жилищного фонда села;
организует по согласованию с акимом района и собранием местного сообщества снос аварийного жилья села;
оказывает содействие микрокредитованию сельского населения в рамках программных документов системы государственного планирования;
осуществляет иные полномочия, возложенные законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан. Исполнение полномочий акима села Жана Икан в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
19. Аким села Жана Икан определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством (если есть).
20. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жана Икан" возглавляется назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество государственного органа
21. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жана Икан" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

22. "Жаңа Иқан ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Жаңа Иқан ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5- тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату.
24. "Жаңа Иқан ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Сауран ауданы әкімдігінің
" 12 " қыркүйек 2025 жылғы
№ 200 қаулысына
5 қосымша
Сауран ауданы әкімдігінің "Жүйнек ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ЕРЕЖЕСІ 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Сауран ауданы әкімдігінің "Жүйнек ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – "Жүйнек ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі) ауыл әкімінің (бұдан әрі – әкім) қызметін қамтамасыз ететін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік мекеме болып табылады.
2. "Жүйнек ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.
3. "Жүйнек ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Жүйнек ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Жүйнек ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. "Жүйнек ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. "Жүйнек ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен басшысының шешімдері мен өкімдері негізінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.

22. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Аппарат акима сельского округа Жана Икан" относится к коммунальной собственности.
23. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жана Икан" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и ликвидация государственного органа
24. Реорганизация и ликвидация государственного учреждения "Аппарат акима сельского округа Жана Икан" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 5 к постановлению
акимата района Сауран
" 12 " сентября 2025 года
за № 200
ПОЛОЖЕНИЕ О государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Жуйнек" акимата района Сауран Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жуйнек" акимата района Сауран (далее – государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жуйнек") является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющий обеспечения деятельности акима села и осуществляющий иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жуйнек" не имеет ведомств.
3. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жуйнек" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жуйнек" является юридическим лицом в организационно - правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жуйнек" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жуйнек" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жуйнек" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые решениями и распоряжениями акима села Жуйнек и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

16. "Жүйнек ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесін басқаруды бірінші басшы (бұдан әрі - Жүйнек ауылдық округ әкімі) жүзеге асырады, ол "Жүйнек ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Жүйнек ауылдық округінің әкімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Жүйнек ауылдық округі әкімнің өкілеттіктері:
әкім аппаратының жұмысын ұйымдастырады, оның қызметіне басшылық етуді жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Жүйнек ауылының әкімі мекеменің барлық сот актілеріне қатысады немесе сенім хат береді;
жергілікті қоғамдастықтың жиынында немесе жергілікті қоғамдастықтың жиналысында қабылданған шешімдерді қарайды, олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
бюджет қаражатын үнемдеудің және (немесе) Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасында көзделген түсімдердің есебінен еңбек шарты бойынша жұмыскерлерді қабылдайды;
мемлекеттік мекемелердің өз иелігінде аудантын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін ақша түсімдері мен шығыстарының жиынтық жоспарын Қазақстан Республикасынң бюджет заңнамасына сәйкес жасайды және бекітеді;
ауылдың тұрғын үй қорын түгендеуді жүргізеді;
аудан әкімімен және жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша ауылдық округтің авариялық тұрғын үйлерін бұзуды ұйымдастырады;
мемлекеттік жоспарлау жүйесінің бағдарламалық құжаттары аясында ауыл халқына микрокредит беруге жәрдем көрсетеді;
Қазақстан Республикасының заңдарымен және өзге де нормативтік құқықтық актілермен жүктелген өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асырады.
19. Жүйнек ауылдық округ әкімі болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнама сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады;
20. "Жүйнек ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын ауыл әкімі басқарады;
4- тарау. Мемлекеттік органның мүлкі.
21. "Жүйнек ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесі заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Жүйнек ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.

16. Руководство государственным учреждением "Аппарат акима сельского округа Жуйнек" осуществляется первым руководителем (далее – аким села Жуйнек), который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жуйнек" задач и осуществление им своих полномочий.
17. Акима села Жуйнек назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республика Казахстан.
18. Полномочия акима села Жуйнек :
организует работу аппарата акима, осуществляет руководство его деятельностью;
рассматривает решения, принятые на сходе местного сообщества или собрании местного сообщества, обеспечивает их исполнение;
в соответствии законодательством Республики Казахстанакима села Жуйнек участвует в всех судебных актах или выдает доверенность;
принимает работников по трудовому договору за счет экономии бюджетных средств и (или) поступлений, предусмотренными законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении;
составляет и утверждает сводный план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении в соответствии с бюджетными законодательством Республики Казахстан;
проводит инвентаризацию жилищного фонда села;
организует по согласованию с акимом района и собранием местного сообщества снос аварийного жилья села;
оказывает содействие микрокредитованию сельского населения в рамках программных документов системы государственного планирования;
осуществляет иные полномочия, возложенные законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан. Исполнение полномочий акима села Жуйнек в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
19. Аким села Жуйнек определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством (если есть).
20. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жуйнек" возглавляется назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество государственного органа
21. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жуйнек" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

22. "Жүйнек ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Жүйнек ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5- тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату.
24. "Жүйнек ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Сауран ауданы әкімдігінің
" 12 " қыркүйек 2025 жылғы
№ 200 қаулысына
6 қосымша
Сауран ауданы әкімдігінің "Жібек жолы ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ЕРЕЖЕСІ 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Сауран ауданы әкімдігінің "Жібек жолы ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – "Жібек жолы ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі) ауыл әкімінің (бұдан әрі – әкім) қызметін қамтамасыз ететін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік мекеме болып табылады.
2. "Жібек жолы ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.
3. "Жібек жолы ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Жібек жолы ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Жібек жолы ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. "Жібек жолы ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. "Жібек жолы ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен басшысының шешімдері мен өкімдері негізінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.

22. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Аппарат акима сельского округа Жуйнек" относится к коммунальной собственности.
23. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жуйнек" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и ликвидация государственного органа
24. Реорганизация и ликвидация государственного учреждения "Аппарат акима сельского округа Жуйнек" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 6 к постановлению
акимата района Сауран
" 12 " сентября 2025 года
за № 200
ПОЛОЖЕНИЕ О государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Жибек жолы" акимата Сауранского района Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жибек жолы" акимата района Сауран (далее – государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жибек жолы") является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющий обеспечения деятельности акима села и осуществляющий иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жибек жолы" не имеет ведомств.
3. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жибек жолы" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жибек жолы" является юридическим лицом в организационно - правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жибек жолы" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жибек жолы" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жибек жолы" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые решениями и распоряжениями акима села Жибек жолы и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

3- тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі мен өкілеттіктері
16. "Жібек жолы ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесін басқаруды бірінші басшы (бұдан әрі - Жібек жолы ауылдық округ әкімі) жүзеге асырады, ол "Жібек жолы ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Жібек жолы ауылдық округінің әкімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Жібек жолы ауылдық округі әкімнің өкілеттіктері:
әкім аппаратының жұмысын ұйымдастырады, оның қызметіне басшылық етуді жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Жібек жолы ауылының әкімі мекеменің барлық сот актілеріне қатысады немесе сенім хат береді;
жергілікті қоғамдастықтың жиынында немесе жергілікті қоғамдастықтың жиналысында қабылданған шешімдерді қарайды, олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
бюджет қаражатын үнемдеудің және (немесе) Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасында көзделген түсімдердің есебінен еңбек шарты бойынша жұмыскерлерді қабылдайды;
мемлекеттік мекемелердің өз иелігінде аудантын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін ақша түсімдері мен шығыстарының жиынтық жоспарын Қазақстан Республикасынң бюджет заңнамасына сәйкес жасайды және бекітеді;
ауылдың тұрғын үй қорын түгендеуді жүргізеді;
аудан әкімімен және жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша ауылдық округтің авариялық тұрғын үйлерін бұзуды ұйымдастырады;
мемлекеттік жоспарлау жүйесінің бағдарламалық құжаттары аясында ауыл халқына микрокредит беруге жәрдем көрсетеді;
Қазақстан Республикасының заңдарымен және өзге де нормативтік құқықтық актілермен жүктелген өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асырады.
19. Жібек жолы ауылдық округ әкімі болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнама сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады;
20. "Жібек жолы ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын ауыл әкімі басқарады;
4- тарау. Мемлекеттік органның мүлкі.
21. "Жібек жолы ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесі заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Жібек жолы ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.

Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство государственным учреждением "Аппарат акима сельского округа Жибек жолы" осуществляется первым руководителем (далее – аким села Жибек жолы), который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жибек жолы" задач и осуществление им своих полномочий.
17. Акима села Жибек жолы назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республика Казахстан.
18. Полномочия акима села Жибек жолы :
организует работу аппарата акима, осуществляет руководство его деятельностью;
рассматривает решения, принятые на сходе местного сообщества или собрании местного сообщества, обеспечивает их исполнение;
в соответствии законодательством Республики Казахстанакима села Жибек жолы участвует в всех судебных актах или выдает доверенность;
принимает работников по трудовому договору за счет экономии бюджетных средств и (или) поступлений, предусмотренными законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении;
составляет и утверждает сводный план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении в соответствии с бюджетными законодательством Республики Казахстан;
проводит инвентаризацию жилищного фонда села;
организует по согласованию с акимом района и собранием местного сообщества снос аварийного жилья села;
оказывает содействие микрокредитованию сельского населения в рамках программных документов системы государственного планирования;
осуществляет иные полномочия, возложенные законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан. Исполнение полномочий акима села Жибек жолы в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
19. Аким села Жибек жолы определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством (если есть).
20. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жибек жолы" возглавляется назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество государственного органа
21. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жибек жолы" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

22. "Жібек жолы ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Жібек жолы ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5- тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату.
24. "Жібек жолы ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Сауран ауданы әкімдігінің
" 12 " қыркүйек 2025 жылғы
№ 200 қаулысына
7 қосымша
Сауран ауданы әкімдігінің "Иассы ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ЕРЕЖЕСІ 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Сауран ауданы әкімдігінің "Иассы ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – "Иассы ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі) ауыл әкімінің (бұдан әрі – әкім) қызметін қамтамасыз ететін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік мекеме болып табылады.
2. "Иассы ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.
3. "Иассы ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Иассы ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Иассы ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. "Иассы ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. "Иассы ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен басшысының шешімдері мен өкімдері негізінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.

22. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Аппарат акима сельского округа Жибек жолы" относится к коммунальной собственности.
23. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жибек жолы" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и ликвидация государственного органа
24. Реорганизация и ликвидация государственного учреждения "Аппарат акима сельского округа Жибек жолы" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 7 к постановлению
акимата района Сауран
" 12 " сентября 2025 года
за № 200
ПОЛОЖЕНИЕ О государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Иассы" акимата района Сауран Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Иассы" акимата района Сауран (далее – государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Иассы") является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющий обеспечения деятельности акима села и осуществляющий иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Иассы" не имеет ведомств.
3. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Иассы" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Иассы" является юридическим лицом в организационно - правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Иассы" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Иассы" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Иассы" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые решениями и распоряжениями акима села Иассы и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

3- тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі мен өкілеттіктері
16. "Иассы ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесін басқаруды бірінші басшы (бұдан әрі - Иассы ауылдық округ әкімі) жүзеге асырады, ол "Иассы ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Иассы ауылдық округінің әкімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Иассы ауылдық округі әкімнің өкілеттіктері:
әкім аппаратының жұмысын ұйымдастырады, оның қызметіне басшылық етуді жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Иассы ауылының әкімі мекеменің барлық сот актілеріне қатысады немесе сенім хат береді;
жергілікті қоғамдастықтың жиынында немесе жергілікті қоғамдастықтың жиналысында қабылданған шешімдерді қарайды, олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
бюджет қаражатын үнемдеудің және (немесе) Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасында көзделген түсімдердің есебінен еңбек шарты бойынша жұмыскерлерді қабылдайды;
мемлекеттік мекемелердің өз иелігінде аудантын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін ақша түсімдері мен шығыстарының жиынтық жоспарын Қазақстан Республикасынң бюджет заңнамасына сәйкес жасайды және бекітеді;
ауылдың тұрғын үй қорын түгендеуді жүргізеді;
аудан әкімімен және жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша ауылдық округтің авариялық тұрғын үйлерін бұзуды ұйымдастырады;
мемлекеттік жоспарлау жүйесінің бағдарламалық құжаттары аясында ауыл халқына микрокредит беруге жәрдем көрсетеді;
Қазақстан Республикасының заңдарымен және өзге де нормативтік құқықтық актілермен жүктелген өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асырады.
19. Иассы ауылдық округ әкімі болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнама сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады;
20. "Иассы ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын ауыл әкімі басқарады;
4- тарау. Мемлекеттік органның мүлкі.
21. "Иассы ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесі заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Иассы ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.

Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство государственным учреждением "Аппарат акима сельского округа Иассы" осуществляется первым руководителем (далее – аким села Иассы), который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Иассы" задач и осуществление им своих полномочий.
17. Аким села Иассы назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республика Казахстан.
18. Полномочия акима села Иассы :
организует работу аппарата акима, осуществляет руководство его деятельностью;
рассматривает решения, принятые на сходе местного сообщества или собрании местного сообщества, обеспечивает их исполнение;
в соответствии законодательством Республики Казахстан аким села Иассы участвует в всех судебных актах или выдает доверенность;
принимает работников по трудовому договору за счет экономии бюджетных средств и (или) поступлений, предусмотр судебных актах законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении;
составляет и утверждает сводный план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении в соответствии с бюджетными законодательством Республики Казахстан;
проводит инвентаризацию жилищного фонда села;
организует по согласованию с акимом района и собранием местного сообщества снос аварийного жилья села;
оказывает содействие микрокредитованию сельского населения в рамках программных документов системы государственного планирования;
осуществляет иные полномочия, возложенные законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан. Исполнение полномочий акима села Иассы в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
19. Аким села Иассы определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством (если есть).
20. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Иассы" возглавляется назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество государственного органа
21. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Иассы" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

22. "Иассы ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Иассы ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5- тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату.
24. "Иассы ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Сауран ауданы әкімдігінің
" 12 " қыркүйек 2025 жылғы
№ 200 қаулысына
8 қосымша
Сауран ауданы әкімдігінің "Қарашық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ЕРЕЖЕСІ 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Сауран ауданы әкімдігінің "Қарашық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – "Қарашық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі) ауыл әкімінің (бұдан әрі – әкім) қызметін қамтамасыз ететін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік мекеме болып табылады.
2. "Қарашық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.
3. "Қарашық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Қарашық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Қарашық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. "Қарашық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. "Қарашық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен басшысының шешімдері мен өкімдері негізінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.

22. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Аппарат акима сельского округа Иассы" относится к коммунальной собственности.
23. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Иассы" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и ликвидация государственного органа
24. Реорганизация и ликвидация государственного учреждения "Аппарат акима сельского округа Иассы" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 8 к постановлению
акимата района Сауран
" 12 " сентября 2025 года
за № 200
ПОЛОЖЕНИЕ О государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Карашык" акимата района Сауран Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Карашык" акимата района Сауран (далее – государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Карашык") является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющий обеспечения деятельности акима села и осуществляющий иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Карашык" не имеет ведомств.
3. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Карашык" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Карашык" является юридическим лицом в организационно - правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Карашык" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Карашык" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Карашык" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые решениями и распоряжениями акима села Карашык и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

3- тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі мен өкілеттіктері
16. "Қарашық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесін басқаруды бірінші басшы (бұдан әрі - Қарашық ауылдық округ әкімі) жүзеге асырады, ол "Қарашық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Қарашық ауылдық округінің әкімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Қарашық ауылдық округі әкімнің өкілеттіктері:
әкім аппаратының жұмысын ұйымдастырады, оның қызметіне басшылық етуді жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қарашық ауылының әкімі мекеменің барлық сот актілеріне қатысады немесе сенім хат береді;
жергілікті қоғамдастықтың жиынында немесе жергілікті қоғамдастықтың жиналысында қабылданған шешімдерді қарайды, олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
бюджет қаражатын үнемдеудің және (немесе) Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасында көзделген түсімдердің есебінен еңбек шарты бойынша жұмыскерлерді қабылдайды;
мемлекеттік мекемелердің өз иелігінде аудантын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін ақша түсімдері мен шығыстарының жиынтық жоспарын Қазақстан Республикасынң бюджет заңнамасына сәйкес жасайды және бекітеді;
ауылдың тұрғын үй қорын түгендеуді жүргізеді;
аудан әкімімен және жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша ауылдық округтің авариялық тұрғын үйлерін бұзуды ұйымдастырады;
мемлекеттік жоспарлау жүйесінің бағдарламалық құжаттары аясында ауыл халқына микрокредит беруге жәрдем көрсетеді;
Қазақстан Республикасының заңдарымен және өзге де нормативтік құқықтық актілермен жүктелген өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асырады.
19. Қарашық ауылдық округ әкімі болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнама сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады;
20. "Қарашық ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын ауыл әкімі басқарады;
4- тарау. Мемлекеттік органның мүлкі.
21. "Қарашық ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесі заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Қарашық ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.

Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство государственным учреждением "Аппарат акима сельского округа Карашык" осуществляется первым руководителем (далее – аким села Карашык), который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Карашык" задач и осуществление им своих полномочий.
17. Аким села Карашык назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республика Казахстан.
18. Полномочия акима села Карашык :
организует работу аппарата акима, осуществляет руководство его деятельностью;
рассматривает решения, принятые на сходе местного сообщества или собрании местного сообщества, обеспечивает их исполнение;
в соответствии законодательством Республики Казахстанакима села Карашык участвует в всех судебных актах или выдает доверенность;
принимает работников по трудовому договору за счет экономии бюджетных средств и (или) поступлений, предусмотренными законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении;
составляет и утверждает сводный план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении в соответствии с бюджетными законодательством Республики Казахстан;
проводит инвентаризацию жилищного фонда села;
организует по согласованию с акимом района и собранием местного сообщества снос аварийного жилья села;
оказывает содействие микрокредитованию сельского населения в рамках программных документов системы государственного планирования;
осуществляет иные полномочия, возложенные законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан. Исполнение полномочий акима села Карашык в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
19. Аким села Карашык определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством (если есть).
20. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Карашык" возглавляется назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество государственного органа
21. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Карашык" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

22. "Қарашық ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Қарашық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5- тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату.
24. "Қарашық ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Сауран ауданы әкімдігінің
" 12 " қыркүйек 2025 жылғы
№ 200 қаулысына
9 қосымша
Сауран ауданы әкімдігінің "Майдантал ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ЕРЕЖЕСІ 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Сауран ауданы әкімдігінің "Майдантал ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – "Майдантал ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі) ауыл әкімінің (бұдан әрі – әкім) қызметін қамтамасыз ететін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік мекеме болып табылады.
2. "Майдантал ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.
3. "Майдантал ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Майдантал ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Майдантал ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. "Майдантал ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. "Майдантал ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен басшысының шешімдері мен өкімдері негізінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.

22. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Аппарат акима сельского округа Карашык" относится к коммунальной собственности.
23. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Карашык" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и ликвидация государственного органа
24. Реорганизация и ликвидация государственного учреждения "Аппарат акима сельского округа Карашык" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 9 к постановлению
акимата района Сауран
" 12 " сентября 2025 года
за № 200
ПОЛОЖЕНИЕ О государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Майдантал" акимата района Сауран Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Майдантал" акимата района Сауран (далее – государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Майдантал") является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющий обеспечения деятельности акима села и осуществляющий иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Майдантал" не имеет ведомств.
3. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Майдантал" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Майдантал" является юридическим лицом в организационно - правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Майдантал" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Майдантал" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Майдантал" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые решениями и распоряжениями акима села Майдантал и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

3- тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі мен өкілеттіктері
16. "Майдантал ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесін басқаруды бірінші басшы (бұдан әрі - Майдантал ауылдық округ әкімі) жүзеге асырады, ол "Майдантал ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Майдантал ауылдық округінің әкімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Майдантал ауылдық округі әкімнің өкілеттіктері:
әкім аппаратының жұмысын ұйымдастырады, оның қызметіне басшылық етуді жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Майдантал ауылының әкімі мекеменің барлық сот актілеріне қатысады немесе сенім хат береді;
жергілікті қоғамдастықтың жиынында немесе жергілікті қоғамдастықтың жиналысында қабылданған шешімдерді қарайды, олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
бюджет қаражатын үнемдеудің және (немесе) Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасында көзделген түсімдердің есебінен еңбек шарты бойынша жұмыскерлерді қабылдайды;
мемлекеттік мекемелердің өз иелігінде аудантын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін ақша түсімдері мен шығыстарының жиынтық жоспарын Қазақстан Республикасынң бюджет заңнамасына сәйкес жасайды және бекітеді;
ауылдың тұрғын үй қорын түгендеуді жүргізеді;
аудан әкімімен және жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша ауылдық округтің авариялық тұрғын үйлерін бұзуды ұйымдастырады;
мемлекеттік жоспарлау жүйесінің бағдарламалық құжаттары аясында ауыл халқына микрокредит беруге жәрдем көрсетеді;
Қазақстан Республикасының заңдарымен және өзге де нормативтік құқықтық актілермен жүктелген өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асырады.
19. Майдантал ауылдық округ әкімі болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнама сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады;
20. "Майдантал ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын ауыл әкімі басқарады;
4- тарау. Мемлекеттік органның мүлкі.
21. "Майдантал ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесі заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Майдантал ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.

Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство государственным учреждением "Аппарат акима сельского округа Майдантал" осуществляется первым руководителем (далее – аким села Майдантал), который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Майдантал" задач и осуществление им своих полномочий.
17. Аким села Майдантал назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республика Казахстан.
18. Полномочия акима села Майдантал :
организует работу аппарата акима, осуществляет руководство его деятельностью;
рассматривает решения, принятые на сходе местного сообщества или собрании местного сообщества, обеспечивает их исполнение;
в соответствии законодательством Республики Казахстанакима села Майдантал участвует в всех судебных актах или выдает доверенность;
принимает работников по трудовому договору за счет экономии бюджетных средств и (или) поступлений, предусмотренными законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении;
составляет и утверждает сводный план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении в соответствии с бюджетными законодательством Республики Казахстан;
проводит инвентаризацию жилищного фонда села;
организует по согласованию с акимом района и собранием местного сообщества снос аварийного жилья села;
оказывает содействие микрокредитованию сельского населения в рамках программных документов системы государственного планирования;
осуществляет иные полномочия, возложенные законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан. Исполнение полномочий акима села Майдантал в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
19. Аким села Майдантал определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством (если есть).
20. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Майдантал" возглавляется назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество государственного органа
21. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Майдантал" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

22. "Майдантал ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Майдантал ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5- тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату.
24. "Майдантал ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Сауран ауданы әкімдігінің
" 12 " қыркүйек 2025 жылғы
№ 200 қаулысына
10 қосымша
Сауран ауданы әкімдігінің "Оранғай ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ЕРЕЖЕСІ 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Сауран ауданы әкімдігінің "Оранғай ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – "Оранғай ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі) ауыл әкімінің (бұдан әрі – әкім) қызметін қамтамасыз ететін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік мекеме болып табылады.
2. "Оранғай ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.
3. "Оранғай ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Оранғай ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Оранғай ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. "Оранғай ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. "Оранғай ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен басшысының шешімдері мен өкімдері негізінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.

22. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Аппарат акима сельского округа Майдантал" относится к коммунальной собственности.
23. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Майдантал" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и ликвидация государственного органа
24. Реорганизация и ликвидация государственного учреждения "Аппарат акима сельского округа Майдантал" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 10 к
постановлению
акимата района Сауран
" 12 " сентября 2025 года
за № 200
ПОЛОЖЕНИЕ О государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Орангай" акимата района Сауран Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Орангай" акимата района Сауран (далее – государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Орангай") является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющий обеспечения деятельности акима села и осуществляющий иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Орангай" не имеет ведомств.
3. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Орангай" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Орангай" является юридическим лицом в организационно - правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Орангай" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Орангай" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Орангай" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые решениями и распоряжениями акима села Орангай и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

3- тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі мен өкілеттіктері
16. "Оранғай ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесін басқаруды бірінші басшы (бұдан әрі - Оранғай ауылдық округ әкімі) жүзеге асырады, ол "Оранғай ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Оранғай ауылдық округінің әкімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Оранғай ауылдық округі әкімнің өкілеттіктері:
әкім аппаратының жұмысын ұйымдастырады, оның қызметіне басшылық етуді жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Оранғай ауылының әкімі мекеменің барлық сот актілеріне қатысады немесе сенім хат береді;
жергілікті қоғамдастықтың жиынында немесе жергілікті қоғамдастықтың жиналысында қабылданған шешімдерді қарайды, олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
бюджет қаражатын үнемдеудің және (немесе) Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасында көзделген түсімдердің есебінен еңбек шарты бойынша жұмыскерлерді қабылдайды;
мемлекеттік мекемелердің өз иелігінде аудантын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін ақша түсімдері мен шығыстарының жиынтық жоспарын Қазақстан Республикасынң бюджет заңнамасына сәйкес жасайды және бекітеді;
ауылдың тұрғын үй қорын түгендеуді жүргізеді;
аудан әкімімен және жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша ауылдық округтің авариялық тұрғын үйлерін бұзуды ұйымдастырады;
мемлекеттік жоспарлау жүйесінің бағдарламалық құжаттары аясында ауыл халқына микрокредит беруге жәрдем көрсетеді;
Қазақстан Республикасының заңдарымен және өзге де нормативтік құқықтық актілермен жүктелген өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асырады.
19. Оранғай ауылдық округ әкімі болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнама сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады;
20. "Оранғай ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын ауыл әкімі басқарады;
4- тарау. Мемлекеттік органның мүлкі.
21. "Оранғай ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесі заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Оранғай ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.

Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство государственным учреждением "Аппарат акима сельского округа Орангай" осуществляется первым руководителем (далее – аким села Орангай), который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Орангай" задач и осуществление им своих полномочий.
17. Акима села Орангай назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республика Казахстан.
18. Полномочия акима села Орангай:
организует работу аппарата акима, осуществляет руководство его деятельностью;
рассматривает решения, принятые на сходе местного сообщества или собрании местного сообщества, обеспечивает их исполнение;
в соответствии законодательством Республики Казахстан аким села Орангай участвует во всех судебных актах или выдает доверенность;
принимает работников по трудовому договору за счет экономии бюджетных средств и (или) поступлений, предусмотренными законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении;
составляет и утверждает сводный план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении в соответствии с бюджетными законодательством Республики Казахстан;
проводит инвентаризацию жилищного фонда села;
организует по согласованию с акимом района и собранием местного сообщества снос аварийного жилья села;
оказывает содействие микрокредитованию сельского населения в рамках программных документов системы государственного планирования;
осуществляет иные полномочия, возложенные законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан. Исполнение полномочий акима села Орангай в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
19. Аким села Орангай определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством (если есть).
20. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Орангай" возглавляется назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество государственного органа
21. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Орангай" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

22. "Оранғай ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Оранғай ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5- тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату.
24. "Оранғай ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Сауран ауданы әкімдігінің
" 12 " қыркүйек 2025 жылғы
№ 200 қаулысына
11 қосымша
Сауран ауданы әкімдігінің "Үшқайық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ЕРЕЖЕСІ 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Сауран ауданы әкімдігінің "Үшқайық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – "Үшқайық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі) ауыл әкімінің (бұдан әрі – әкім) қызметін қамтамасыз ететін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік мекеме болып табылады.
2. "Үшқайық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.
3. "Үшқайық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Үшқайық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Үшқайық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. "Үшқайық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. "Үшқайық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен басшысының шешімдері мен өкімдері негізінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.

22. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Аппарат акима сельского округа Орангай" относится к коммунальной собственности.
23. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Орангай" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и ликвидация государственного органа
24. Реорганизация и ликвидация государственного учреждения "Аппарат акима сельского округа Орангай" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 11к постановлению
акимата района Сауран
" 12 " сентября 2025 года
за № 200
ПОЛОЖЕНИЕ О государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Ушкайык" акимата района Сауран Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Ушкайык" акимата района Сауран (далее – государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Ушкайык") является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющий обеспечения деятельности акима села и осуществляющий иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Ушкайык" не имеет ведомств.
3. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Ушкайык" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Ушкайык" является юридическим лицом в организационно - правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Ушкайык" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Ушкайык" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Ушкайык" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые решениями и распоряжениями акима села Ушкайык и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

3- тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі мен өкілеттіктері
16. "Үшқайық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесін басқаруды бірінші басшы (бұдан әрі - Үшқайық ауылдық округ әкімі) жүзеге асырады, ол "Үшқайық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Үшқайық ауылдық округінің әкімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Үшқайық ауылдық округі әкімнің өкілеттіктері:
әкім аппаратының жұмысын ұйымдастырады, оның қызметіне басшылық етуді жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Үшқайық ауылының әкімі мекеменің барлық сот актілеріне қатысады немесе сенім хат береді;
жергілікті қоғамдастықтың жиынында немесе жергілікті қоғамдастықтың жиналысында қабылданған шешімдерді қарайды, олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
бюджет қаражатын үнемдеудің және (немесе) Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасында көзделген түсімдердің есебінен еңбек шарты бойынша жұмыскерлерді қабылдайды;
мемлекеттік мекемелердің өз иелігінде аудантын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін ақша түсімдері мен шығыстарының жиынтық жоспарын Қазақстан Республикасынң бюджет заңнамасына сәйкес жасайды және бекітеді;
ауылдың тұрғын үй қорын түгендеуді жүргізеді;
аудан әкімімен және жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша ауылдық округтің авариялық тұрғын үйлерін бұзуды ұйымдастырады;
мемлекеттік жоспарлау жүйесінің бағдарламалық құжаттары аясында ауыл халқына микрокредит беруге жәрдем көрсетеді;
Қазақстан Республикасының заңдарымен және өзге де нормативтік құқықтық актілермен жүктелген өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асырады.
19. Үшқайық ауылдық округ әкімі болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнама сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады;
20. "Үшқайық ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын ауыл әкімі басқарады;
4- тарау. Мемлекеттік органның мүлкі.
21. "Үшқайық ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесі заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Үшқайық ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.

Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство государственным учреждением "Аппарат акима сельского округа Ушкайык" осуществляется первым руководителем (далее – аким села Ушкайык), который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Ушкайык" задач и осуществление им своих полномочий.
17. Акима села Ушкайык назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республика Казахстан.
18. Полномочия акима села Ушкайык :
организует работу аппарата акима, осуществляет руководство его деятельностью;
рассматривает решения, принятые на сходе местного сообщества или собрании местного сообщества, обеспечивает их исполнение;
в соответствии законодательством Республики Казахстанакима села Ушкайык участвует в всех судебных актах или выдает доверенность;
принимает работников по трудовому договору за счет экономии бюджетных средств и (или) поступлений, предусмотренными законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении;
составляет и утверждает сводный план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении в соответствии с бюджетными законодательством Республики Казахстан;
проводит инвентаризацию жилищного фонда села;
организует по согласованию с акимом района и собранием местного сообщества снос аварийного жилья села;
оказывает содействие микрокредитованию сельского населения в рамках программных документов системы государственного планирования;
осуществляет иные полномочия, возложенные законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан. Исполнение полномочий акима села Ушкайык в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
19. Аким села Ушкайык определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством (если есть).
20. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Ушкайык" возглавляется назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество государственного органа
21. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Ушкайык" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

22. "Үшқайық ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Үшқайық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5- тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату.
24. "Үшқайық ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Сауран ауданы әкімдігінің
" 12 " қыркүйек 2025 жылғы
№ 200 қаулысына
12 қосымша
Сауран ауданы әкімдігінің "Шаға ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ЕРЕЖЕСІ 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Сауран ауданы әкімдігінің "Шаға ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – "Шаға ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі) ауыл әкімінің (бұдан әрі – әкім) қызметін қамтамасыз ететін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік мекеме болып табылады.
2. "Шаға ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.
3. "Шаға ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Шаға ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Шаға ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. "Шаға ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. "Шаға ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен басшысының шешімдері мен өкімдері негізінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.

22. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Аппарат акима сельского округа Ушкайык" относится к коммунальной собственности.
23. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Ушкайык" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и ликвидация государственного органа
24. Реорганизация и ликвидация государственного учреждения "Аппарат акима сельского округа Ушкайык" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 12 к
постановлению
акимата района Сауран
" 12 " сентября 2025 года
за № 200
ПОЛОЖЕНИЕ О государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Шага" акимата района Сауран Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Шага" акимата района Сауран (далее – государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Шага") является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющий обеспечения деятельности акима села и осуществляющий иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Шага" не имеет ведомств.
3. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Шага" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Шага" является юридическим лицом в организационно - правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Шага" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Шага" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Шага" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые решениями и распоряжениями акима села Шага и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

3- тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі мен өкілеттіктері
16. "Шаға ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесін басқаруды бірінші басшы (бұдан әрі - Шаға ауылдық округ әкімі) жүзеге асырады, ол "Шаға ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Шаға ауылдық округінің әкімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Шаға ауылдық округі әкімнің өкілеттіктері:
әкім аппаратының жұмысын ұйымдастырады, оның қызметіне басшылық етуді жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Шаға ауылының әкімі мекеменің барлық сот актілеріне қатысады немесе сенім хат береді;
жергілікті қоғамдастықтың жиынында немесе жергілікті қоғамдастықтың жиналысында қабылданған шешімдерді қарайды, олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
бюджет қаражатын үнемдеудің және (немесе) Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасында көзделген түсімдердің есебінен еңбек шарты бойынша жұмыскерлерді қабылдайды;
мемлекеттік мекемелердің өз иелігінде аудантын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін ақша түсімдері мен шығыстарының жиынтық жоспарын Қазақстан Республикасынң бюджет заңнамасына сәйкес жасайды және бекітеді;
ауылдың тұрғын үй қорын түгендеуді жүргізеді;
аудан әкімімен және жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша ауылдық округтің авариялық тұрғын үйлерін бұзуды ұйымдастырады;
мемлекеттік жоспарлау жүйесінің бағдарламалық құжаттары аясында ауыл халқына микрокредит беруге жәрдем көрсетеді;
Қазақстан Республикасының заңдарымен және өзге де нормативтік құқықтық актілермен жүктелген өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асырады.
19. Шаға ауылдық округ әкімі болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнама сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады;
20. "Шаға ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын ауыл әкімі басқарады;
4- тарау. Мемлекеттік органның мүлкі.
21. "Шаға ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесі заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Шаға ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.

Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство государственным учреждением "Аппарат акима сельского округа Шага" осуществляется первым руководителем (далее – аким сельского округа Шага), который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Шага" задач и осуществление им своих полномочий.
17. Акима сельского округа Шага назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республика Казахстан.
18. Полномочия акима села Шага:
организует работу аппарата акима, осуществляет руководство его деятельностью;
рассматривает решения, принятые на сходе местного сообщества или собрании местного сообщества, обеспечивает их исполнение;
в соответствии законодательством Республики Казахстанакима села Шага участвует в всех судебных актах или выдает доверенность;
принимает работников по трудовому договору за счет экономии бюджетных средств и (или) поступлений, предусмотренными законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении;
составляет и утверждает сводный план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении в соответствии с бюджетными законодательством Республики Казахстан;
проводит инвентаризацию жилищного фонда села;
организует по согласованию с акимом района и собранием местного сообщества снос аварийного жилья села;
оказывает содействие микрокредитованию сельского населения в рамках программных документов системы государственного планирования;
осуществляет иные полномочия, возложенные законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Исполнение полномочий акима сельского округа Шага в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
19. Аким сельского округа Шага определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством (если есть).
20. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Шага" возглавляется назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество государственного органа
21. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Шага" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

22. "Шаға ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Шаға ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5- тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату.
24. "Шаға ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Сауран ауданы әкімдігінің
" 12 " қыркүйек 2025 жылғы
№ 200 қаулысына
13 қосымша
Сауран ауданы әкімдігінің "Шорнақ ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ЕРЕЖЕСІ 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Сауран ауданы әкімдігінің "Шорнақ ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – "Шорнақ ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі) ауыл әкімінің (бұдан әрі – әкім) қызметін қамтамасыз ететін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік мекеме болып табылады.
2. "Шорнақ ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.
3. "Шорнақ ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Шорнақ ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Шорнақ ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. "Шорнақ ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. "Шорнақ ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен басшысының шешімдері мен өкімдері негізінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.

22. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Аппарат акима сельского округа Шага" относится к коммунальной собственности.
23. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Шага" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и ликвидация государственного органа
24. Реорганизация и ликвидация государственного учреждения "Аппарат акима сельского округа Шага" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 13 к
постановлению
акимата района Сауран
" 12 " сентября 2025 года
за № 200
ПОЛОЖЕНИЕ О государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Шорнак" акимата района Сауран Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Шорнак" акимата района Сауран (далее – государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Шорнак") является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющий обеспечения деятельности акима села и осуществляющий иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Шорнак" не имеет ведомств.
3. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Шорнак" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Шорнак" является юридическим лицом в организационно - правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Шорнак" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Шорнак" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Шорнак" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые решениями и распоряжениями акима села Шорнак и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

3- тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі мен өкілеттіктері
16. "Шорнақ ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесін басқаруды бірінші басшы (бұдан әрі - Шорнақ ауылдық округ әкімі) жүзеге асырады, ол "Шорнақ ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Шорнақ ауылдық округінің әкімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Шорнақ ауылдық округі әкімнің өкілеттіктері:
әкім аппаратының жұмысын ұйымдастырады, оның қызметіне басшылық етуді жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Шорнақ ауылының әкімі мекеменің барлық сот актілеріне қатысады немесе сенім хат береді;
жергілікті қоғамдастықтың жиынында немесе жергілікті қоғамдастықтың жиналысында қабылданған шешімдерді қарайды, олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
бюджет қаражатын үнемдеудің және (немесе) Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасында көзделген түсімдердің есебінен еңбек шарты бойынша жұмыскерлерді қабылдайды;
мемлекеттік мекемелердің өз иелігінде аудантын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін ақша түсімдері мен шығыстарының жиынтық жоспарын Қазақстан Республикасынң бюджет заңнамасына сәйкес жасайды және бекітеді;
ауылдың тұрғын үй қорын түгендеуді жүргізеді;
аудан әкімімен және жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша ауылдық округтің авариялық тұрғын үйлерін бұзуды ұйымдастырады;
мемлекеттік жоспарлау жүйесінің бағдарламалық құжаттары аясында ауыл халқына микрокредит беруге жәрдем көрсетеді;
Қазақстан Республикасының заңдарымен және өзге де нормативтік құқықтық актілермен жүктелген өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асырады.
19. Шорнақ ауылдық округ әкімі болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнама сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады;
20. "Шорнақ ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын ауыл әкімі басқарады;
4- тарау. Мемлекеттік органның мүлкі.
21. "Шорнақ ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесі заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Шорнақ ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.

Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство государственным учреждением "Аппарат акима сельского округа Шорнак" осуществляется первым руководителем (далее – аким сельского округа Шорнак), который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Шорнак" задач и осуществление им своих полномочий.
17. Акима сельского округа Шорнак назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республика Казахстан.
18. Полномочия акима села Шорнак:
организует работу аппарата акима, осуществляет руководство его деятельностью;
рассматривает решения, принятые на сходе местного сообщества или собрании местного сообщества, обеспечивает их исполнение;
в соответствии законодательством Республики Казахстанакима села Шорнак участвует в всех судебных актах или выдает доверенность;
принимает работников по трудовому договору за счет экономии бюджетных средств и (или) поступлений, предусмотренными законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении;
составляет и утверждает сводный план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении в соответствии с бюджетными законодательством Республики Казахстан;
проводит инвентаризацию жилищного фонда села;
организует по согласованию с акимом района и собранием местного сообщества снос аварийного жилья села;
оказывает содействие микрокредитованию сельского населения в рамках программных документов системы государственного планирования;
осуществляет иные полномочия, возложенные законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Исполнение полномочий акима сельского округа Шорнак в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
19. Аким сельского округа Шорнак определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством (если есть).
20. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Шорнак" возглавляется назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество государственного органа
21. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Шорнак" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

22. "Шорнақ ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Шорнақ ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5- тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату.
24. "Шорнақ ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Сауран ауданы әкімдігінің
" 12 " қыркүйек 2025 жылғы
№ 200 қаулысына
14 қосымша
Сауран ауданы әкімдігінің күші жойылған кейбір қаулыларының тізбесі.
1. Сауран ауданы әкімдігінің 2021 жылғы 28 шілдедегі "Сауран ауданы әкімдігінің 2021 жылғы 25 мамырдағы "Кентау қаласының коммуналдық меншігіндегі мемлекеттік заңды тұлғаларды Сауран ауданының коммуналдық меншігіне қабылдау туралы" №4 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" №26 қаулысы;
2. Сауран ауданы әкімдігінің 2023 жылғы 16 қаңтардағы "Сауран ауданы әкімі аппараты Ережесін бекіту туралы" №4 қаулысы.

22. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Аппарат акима сельского округа Шорнак" относится к коммунальной собственности.
23. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Шорнак" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и ликвидация государственного органа
24. Реорганизация и ликвидация государственного учреждения "Аппарат акима сельского округа Шорнак" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 14 к
постановлению
акимата района Сауран
" 12 " сентября 2025 года
за № 200
Перечень утративших силу некоторых постановлении акимата района Сауран
1. Постановление акимата района Сауран от 28 июля 2021 года №26 "О внесении изменений и дополнений в постановление акимата района Сауран №4 от 25 мая 2021 года "О принятии государственных юридических лиц, находящихся в коммунальной собственности города Кентау, в коммунальную собственность района Сауран";
2. Постановление акимата района Сауран от 16 января 2023 года №4 "Об утверждении Положения аппарата акима района Сауран".