Жетісай ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы
Түркістан облысы Жетісай аудандық мәслихатының 2025 жылғы 27 маусымдағы № 30-187-VIII шешiмi
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6 бабының 1 тармағының 15) тармақшасына және "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 8 бабының 1) тармақшасына сәйкес аудандық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Жетісай ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспары қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихаттың төрағасы М.Касимов
Жетісай аудандық
мәслихатының 2025 жылғы 27
маусымдағы №30-187-VIII
шешіміне қосымша
Жетісай ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспары
Осы Жетісай ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспары (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" заңына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының заңына, "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары-Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 бұйрығына "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
1. Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін, жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию в Жетысайском районе на 2025-2029 годы
Решение Жетысайского районного маслихата Туркестанской области от 27 июля 2025 года № 30-187-VIII
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" Жетысайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию в Жетысайском районе на 2025-2029 годы согласно приложению.
2. Настоящее решение вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель районного маслихата М.Касимов
Приложение к решению
Жетысайского районного
маслихата от 27 июня 2025 года
за №30-187-VIII
План по управлению пастбищами и их использованию по Жетысайскому району на 2025-2029 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Жетысайскому району на 2025-2029 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан-Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
1. Содержание плана:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, к которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;

6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптар.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық мекемелер туралы деректер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Жетісай ауданының барлық жер көлемі 104634,0 гектарды құрайды. Барлық ауыл шаруашылығы алқаптарының жиынтығы 86337,0 гектар, оның ішінде егістік жерлер 77045,0 гектар, оның ішінде суармалы егістік 77045,0 гектар, көп жылдық ағашты өсімдіктер 698,0 гектар, жайылымдар 870,0 гектар.
Санаттары бойынша:
ауыл шаруашылық мақсаттары бойынша пайдаланатын жерлері 86337,0 гектар;
елді мекендердің жерлері 12070,0 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, қорғаныс және ауыл шаруашылық емес басқа мақсаттарда пайдаланатын жерлер 492,0 гектар;
су қорының жерлері 5101,0 гектар;
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Жетісай ауданында 1 қала (Жетісай қаласы), 1 кент (Асықата кенті), 11 ауылдық округтер (Абай, Ж.Ералиев, Атамекен, Ш.Ділдабеков, Қызылқұм, Мақталы, Ынтымақ, Жаңа ауыл, Жылы су, Қарақай, Қазыбек би), 103 елді мекендер орналасқан.
Мазмұны:
1 Табиғаты
2 Климаты
3 Гидрографиясы
4 Ауыл шаруашылығы
Табиғаты:
Жетісай ауданның жері негізінен жазықты тегіс шөлейт келеді. Солтүстігінде Келес ауданының жерлері қоршайды, батысында Шардара суқоймасымен, оңтүстігінде Мақтаарал ауданымен және оңтүстік батысында Өзбекстан Республикасымен шекараласады.
Жер қойнауында мәрмәр, құм, бентонит балшығы және шипалы минералды сулары бар. Ауданның солтүстігін бойлай Сырдария өзені ағып өтеді.
Жетісай аудан жерінің басым бөлігі тегіс жазықтығынан құралған. Жері ашық сұр топырақты және құмды келеді. Өсімдіктерден жусан, тікен, тобол, өзен бойларында қамыс, бұта аралас ағаш өседі. Жетісай ауданында мақта, көкөніс, бау-бақша, астық, жеміс-жидек, жүзім дақылдары мен мал шаруашылығының барлық түрлері жақсы дамыған.
Жетісай ауданы табиғи-шаруашылық бағыты бойынша суармалы егістігі дамыған дала аймағына жатады.
Климаты:

6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев-пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота, иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Общая площадь Жетысайского района составляет 104634,0 гектаров. Совокупность всех сельскохозяйственных угодий – 86337,0 гектаров, в том числе пашни 77045,0 гектаров, в том числе 77045,0 гектаров орошаемой пашни, 698,0 гектара многолетних насаждений, пастбищных земель –870,0 гектаров.
По категориям:
земли, используемые в сельскохозяйственных целях 86337,0 гектаров;
земли населенных пунктов 12070,0 гектаров;
земли, используемые не в целях промышленности, транспорта, связи, обороны, сельского хозяйства 492,0 гектаров;
земли водного фонда 5101,0 гектаров.
По административно-территориальному делению в Жетысайском районе имеются 1 город (город Жетысай), 1 поселок (поселок Асыката), 11 сельских округов (Абай, Ж.Ералиев, Атамекен, Ш.Дилдабеков, Кызылкум, Макталы, Ынтымак, Жана ауыл, Жылы су, Каракай, Казыбек би), 103 сельских населенных пунктов.
Содержание:
1. Природа
2. Климат
3. Гидрография
4. Сельское хозяйство
Природа:
Земли Жетысайского района преимущественно равнинная и пустынная. С севера окружают земли Келесского района, на западе Шардаринское водохранилище, с юга Мактааральский район и с юго-запада граничит Республикой Узбекистан.
Недра земли богаты мрамором, песком, глиной бентонита и лечебной минеральной водой. На севере района протекает река Сырдарьи.
Большая часть земли Жетысайского района плоскогорье. Земля в основном состоит из светлого грунта с песком. Из растительности преобладают в основном полынь, верблюжья колючка, тобол, на берегах реки растут камыш, деревья вперемешку с кустарниками. В Жетысайском районе хорошо развиты все виды хлопчатника, овощеводства, садоводства, зерновых, плодово-ягодных, виноградных культур и животноводства.
Жетысайский район по природо-хозяйственному направлению является регионом с высокоразвитой орошаемой пашней.
Климат:

Жетісай ауданының климаты континенттік, қуаң, қысы жұмсақ, жазы ыстық. Атмосфералық жауын-шашындардың орташа жылдық мөлшері 80 нен 300 мм-ге дейін жетеді. Жауын-шашынның көбі көктем айларына тиесілі. Орташа жылдық температурасы қаңтарда -2-3 С суық, шілдеде +35+38 С жылы болады. Кейбір шөлейт аймақтарда +42+45 С дейін барады.
Жетісай аудан аумағында табиғи ауа райына байланысты өте жоғары құрғақты ыстық шөл және шөлейт аймағына жатады.
Бұл аймаққа Жетісай қаласы, Асықата кенті және Атамекен, Абай, Қызылқұм, Мақталы, Ж.Ералиев, Ш.Ділдабеков, Ынтымақ, Жаңа ауыл, Жылы су, Қарақай, Қазыбек би ауылдық округтері енеді.
Бұл аймақтың рельефі төбелі жазық болып келеді. Ауа райы жылы, құрғақты болып ерекшеленеді. Қысы қысқа, негізінен жылы болады. Қардың қалыңдығы орта есеппен 11 см-ден аспайды.

Климат Жетысайского района континентальный, засушливый, зима мягкая, лето жаркое. Годовые атмосферные осадки в среднем составляет от 80 до 300 мм. Осадки в основном приходятся на весенний период времени. Средняя годовая температура в январе -2-3 С мороза, в июле месяце +35+38 С тепла. В некоторых засушливых регионах доходит до +42+45 С тепла.
Жетысайский район относится к зоне очень засушливых и жарких пустынь и полупустынь благодаря естественной погоде.
К этому региону входят город Жетысай, поселок Асыката и сельские округи Атамекен, Абай, Кызылкум, Макталы, Ж.Ералиев, Ш.Дилдабекова, Ынтымак, Жана ауыл, Жылы су, Каракай, Казыбек би.
Рельеф этой местности равнинный. Погода отличается теплотой, засушливостью. Зима короткая, в основном теплая. Снеговой покров в среднем не выше 11 см.

Жылдық ылғал мөлшері 80 нен 300 мм. 10 градустен жоғары кезеңде ылғалдың түсуі 60 мм-ден аспайды.
Геоботаникалық мәліметтер бойынша негізінен эфемерлі, эфемероидты ірі шөптердің барлық түрлері және бұталы өсімдіктері өседі.
Бұл аймақтың табиғи ауа райы төрт түліктің барлығына, ал мәдени өсімдіктен арпа, бидай, мақсары, жоңышқа өсіруге қолайлы.
Гидрографиясы:
Жетісай ауданның су қоры жер үсті мен жер асты суларынан тұрады. Жетісай ауданы аумағындағы су жүйелерінің каналдардың жалпы саны 778 дана, ұзындығы 1533,1 шақырым, арықтар 179 бірлік (ұзындығы 511,4 шақырым). Ағын су жүйелері арқылы аудандағы 86337 гектар көлеміндегі суармалы жерлер жоғарыда аталған каналдардың бойында іргелес жатуына байланысты сумен қамтамасыз етіледі.
Тәуелсіздіктің 20 жылдығы каналы Сырдария өзенінен бастау алып, Ш.Ділдабеков, Ынтымақ, Ж.Ералиев, Абай, Қызылқұм, Атамекен, Мақталы, Жылы су және Қазыбек би ауылдық округтерінің егістік жерлерін суландырылады.
Жетісай ауданы аумағындағы бірнеше ауылдық округтерін қиып өтіп су қашыртқылары Сырдария өзеніне құяды.
Өзбекстан Республикасы аумағынан бастау алатын Достық каналынан таратылған каналдар арқылы ауданның суармалы егістік жерлері ағын сумен қамтылады.

Годовая влажность от 80 до 300 мм. При температуре выше 10 градусов влажность не выше 60 мм.
По геоботаническим данным произрастают в основном все виды эфемерных, эфемероидных крупных трав и кустарников.
Климат этого региона благоприятен для выращивания всех видов животноводства, а также из культурных растений ячмень, пшеница, сафлора, люцерны.
Гидрография:
Водные ресурсы Жетысайского района состоят из надземных и подземных вод. Общее количество каналов в водной системе Жетысайского района составляет 778, протяженность 1533,1 км, канав 179 единиц (протяженность 511,4 км). 86 337 га орошаемых земель в районе обеспечены водой через канализацию за счет прилегания к указанным каналам.
Канал 20-летие независимости имеет начало с реки Сырдарьи, орошает поливные земли сельских округов Ш.Дильдабеков, Ынтымак, Ж.Ералиев, Абай, Кызылкум, Атамекен, Макталы, Жылысу и Казыбекби.
В Жетысайском районе в нескольких сельских округах проведены водоотведения, воды из которых вливаются в реку Сырдарья.
Поливные земли района орошаются также через проведенные каналы от главного канала Достык, который имеет начало в Республике Узбекистан.

Сондай-ақ бұл каналдардан басқа К-24-1-1-1, К-25, К-25-9, К-26, К-28, К-30, К-30а, К-30-ІІ, К-30-ІV және К-34 сияқты ірі каналдары бар. Осы каналдар арқылы ауданның толық суармалы егістік жерлері сумен қамтылады.
Ауыл шаруашылығы:
Жетісай ауданның ауыл шаруашылығына жарамды жерінің аумағы 86337,0 гектар. Оның ішінде егістік жерлер 77045,0 гектар, оның ішінде суармалы егістік 77045,0 гектар, көп жылдық ағашты өсімдіктер 698,0 гектар, жайылымдық 870,0 гектар.

Также, кроме этих каналов есть такие крупные каналы, как К-24-1-1-1, К-25, К-25-9, К-26, К-28, К-30, К-30а, К-30-ІІ, К-30-ІV и К-34. Через эти каналы все орошаемые поливные земли района полностью обеспечивается водой.
Сельское хозяйство:
Площадь пригодных для сельского хозяйства земель Жетысайского района составляет 86337,0 гектаров. В том числе угодий 77045,0 гектаров, в том числе орошаемой пашни 77045,0 гектаров, многолетних насаждений 698,0 гектара, пастбищ 870,0 гектаров.

Аудан бойынша барлығы 130998 бас (60176 бас ірі қара мал, 11877 жылқылар, 117370 ұсақ мал, 572 түйелер) малға көлемі 859651,1 гектар жайылымды пайдалануды қажет етеді.
Жетісай ауданындағы жайылымдық жердің жеткіліксіздігін шешу үшін, жайылымдық жерлерге түсетін жүктемені азайтып, мал өсіруді жайылымдық-қоралық жүйеден жайылымды қажет етпейтін мал өсіру жүйесіне (қорада ұстап бағу, бордақылау) ауыстыру қажет.
Жетісай ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспарға 1-қосымша

В общей сложности по району на 130998 голов скота (60176 голов крупного рогатого скота, 11877 лошадей, 117370 мелкий скот, 572 верблюдов) необходимость 859651,1 гектаров пастбищных земель.
Для решения проблемы дефицита пастбищ в Жетысайском районе, нужно перевести животноводство из пастбищной системы в систему содержание скота без пастбищ (заготовка, откорм) и уменьшить нагрузку на пастбища.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Жетысайском районе на 2025-2029 годы

Жетісай ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспарға 3-қосымша
3. Абай ауылдық округі
Орталығы–Жүзімдік ауылы.
Елді мекендері - Халықтар достығы, Жүзімдік, Отан, Бейбітшілік, Атажұрт және Алтын кемер.
Халық саны – 10385 адам.
Округтің жалпы жер көлемі - 2476,5 гектар.
Оның ішінде, елді мекеннің жайылымдық жері – 59 гектар;
ауыл шаруашылық жер - 2176,3 гектар;
жалпы егістік-2165,3 гектар.
суғармалы жер -2165,3 гектар;
көпжылдық екпелер – 6 гектар;
жайылымдық жер – 59 гектар;
шабындық жерлер – 0 гектар;
Елді мекендер бойынша ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер:
Елді мекен
Түйе
Жылқы
Ірі қара мал
Ұсақ мал
Құс
1
Халықтар достығы

Приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Жетысайском районе на 2025-2029 годы
3. Сельский округ Абай
Центр – село Жузимдик.
Населенные пункты – Халыктар достыгы, Жузимдик, Отан, Бейбитшилик, Атажурт, Алтын кемер.
Население – 10 385 человек.
Общая площадь округа – 2476,5 гектар.
В том числе: пастбища населенного пункта – 59 гектар;
сельскохозяйственные земли – 2176,3 гектар;
общая площадь пашни – 2165,3 гектар;
орошаемые земли – 2165,3 гектар;
многолетние насаждений – 6 гектар;
пастбищная земля – 59 гектар.
сенокосные земли – 0 гектар;
Данные о количестве поголовья скота сельскохозяйственных животных по населенным пунктам:
Населенный пункт
Верблюд
Лошадь
Крупный рогатый скот
Мелкий скот
Птица
1
Халыктар достыгы

92270,0
Жетісай ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспарға 6-қосымша
6. Ш.Ділдабеков ауылдық округі
Орталығы– Бірлік ауылы.
Елді мекендері - Алпамыс, Достық, Байдала, Қызылтаң, Сайлау, Бірлік, Сырабат, Сұлубұлақ, Күрішті, Жамбыл, Зерделі, Кемер, Жаңадала.
Халық саны – 12061 адам.
Округтің жалпы жер көлемі - 6800,0 гектар.
Оның ішінде, елді мекеннің жайылымдық жері – 3,29 гектар;
ауыл шаруашылық жер - 5450,0 гектар;
жалпы егістік - 5450,0 гектар.
суғармалы жер – 5450,0 гектар;
көпжылдық екпелер – 0 гектар;
жайылымдық жер –3,29 гектар;
шабындық жерлер – 0 гектар;
Елді мекендер бойынша ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер:
Елді мекен
Түйе
Жылқы
Ірі қара мал
Ұсақ мал
Құс
1
Жамбыл
84
48

92270,0
Приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Жетысайском районе на 2025-2029 годы
6. Сельский округ Ш.Дилдабекова
Центр – село Бирлик.
Населенные пункты – Алпамыс, Достык, Байдала, Кызылтан, Сайлау, Бирлик, Сырабат, Сулубулақ, Куришти, Жамбыл, Зердели, Кемер, Жанадала.
Население – 12061 человек.
Общая площадь округа – 6800,0 гектар.
В том числе: пастбища населенного пункта –3,29 гектар;
сельскохозяйственные земли – 5450,0 гектар;
общая площадь пашни – 5450,0 гектар;
орошаемые земли – 5450,0 гектар;
многолетние насаждений –0 гектар;
пастбищная земля –3,29 гектар.
сенокосные земли – 0 гектар;
Данные о количестве поголовья скота сельскохозяйственных животных по населенным пунктам:
Населенный пункт
Верблюд
Лошадь
Крупный рогатый скот
Мелкий скот
Птица
1
Жамбыл
84
48

8910
44830
Жетісай ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспарға 7-қосымша
7. Қызылқұм ауылдық округі
Орталығы– Қызылқұм ауылы.
Елді мекендері - Ақтөбе, Алғабас, Қызылту, Қосқұдық, Молшылық, Ақжайлау, Қостақыр, Қарасақал, Мақталы, Еңбекші, Первомайское, Жалпаққұм, Түркебай, Қызылқұм, Датқа, Көбек, Киров.
Халық саны – 11280 адам.
Округтің жалпы жер көлемі - 9185,0 гектар.

8910
44830
Приложение 7 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Жетысайском районе на 2025-2029 годы
7. Сельский округ Кызылкум
Центр – село Кызылкум.
Населенные пункты – Актобе, Алгабас, Кызылту, Коскудык, Молшылык, Акжайлау, Костақыр, Карасакал, Макталы, Енбекши, Первомайское, Жалпаккум, Туркебай, Кызылкум, Датка, Кобек, Киров.
Население – 11280 человек.
Общая площадь округа – 9185,0 гектар.

11655
64202
Жетісай ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспарға 8-қосымша
8. Мақталы ауылдық округі
Орталығы– Мақталы ауылы.
Елді мекендері - Алмалы, Алтынсарин, Дархан, Жайлаукөл, Жібек жолы, Мақталы, Сарқырама, Теміржол, Тың, Жетісу, Шолпанқұдық.
Халық саны – 9133 адам.
Округтің жалпы жер көлемі - 10022,0 гектар.
Оның ішінде, елді мекеннің жайылымдық жері –0 гектар;
ауыл шаруашылық жер - 8409,9гектар;
жалпы егістік - 8409,9 гектар.
суғармалы жер – 8409,9 гектар;

11655
64202
Приложение 8 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Жетысайском районе на 2025-2029 годы
8. Сельский округ Макталы
Центр – село Макталы.
Населенные пункты – Алмалы, Алтынсарин, Дархан, Жайлаукол, Жибек жолы, Макталы, Саркырама, Темиржол, Тын, Жетісу, Шолпанкудык.
Население – 9133 человек.
Общая площадь округа – 10022,0 гектар.
В том числе: пастбища населенного пункта –0 гектар;
сельскохозяйственные земли – 8409,9 гектар;
общая площадь пашни – 8409,9 гектар;
орошаемые земли – 8409,9 гектар;