Сарыағаш ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы
Түркістан облысы Сарыағаш аудандық мәслихатының 2025 жылғы 27 маусымдағы № 32-241-VIII шешiмi
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабының 1 тармағының 15) тармақшасына және "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 8 бабының 1) тармақшасына сәйкес аудандық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Сарыағаш ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспары қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат төрағасының міндетін уақытша атқарушы Ш. Ибрагимов
Сарыағаш аудандық
мәслихатының
2025 жылғы 27 маусымдағы
№ 32-24-VIII
шешімімен бекітілген
Сарыағаш ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспары Жалпы ережелер
Сарыағаш ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған осы жоспар (бұдан әрі-Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 9-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына, 13-бабына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 16-бабының 3-тармағының 2) тармақшасына және "Жайылымды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің №263 (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылы 29 шілдеде №34831 санды нөмірмен тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспарды әзірлеу кезінде:
1)ауданның (өңірдің) жер балансының және мемлекеттік жер кадастры ақпараттық жүйесінің деректері;
2)жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер;
3)жайылымдық инфрақұрылым объектілері және малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер;
4)сәйкестендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарларының басының саны туралы мәліметтер;
5)ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер;
6) жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың малдарын шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы саны жөніндегі мәліметтер;

Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию Сарыагашского района на 2025-2029 годы
Решение Сарыагашского районного маслихата Туркестанской области от 27 июня 2025 года № 32-241-VIII
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении" и подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию в Сарыагашском районе на 2025-2029 годы согласно приложению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Временно исполняющий обязанности председателя
районного маслихата Ш. Ибрагимов
Утвержден решением
Сарыагашского районного
маслихата от 27 июня
2025 года за №32-241-VIII
План по управлению пастбищами и их использованию Сарыагашского района на 2025-2029 годы Общие положения
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Сарыагашскому району на 2025-2029 годы (далее – План) разработан в соответствии с подпунктом 1) статьи 8, подпунктом 1) пункта 1 статьи 9 и статьи 13Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года №263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2024 года №34831).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План по управлению пастбищами и их использованию
При разработке Плана учитывались:
1) данные земельного баланса района (региона) и информационной системы государственного земельного кадастра;
2) сведения геоботанического обследования пастбищ;
3) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных;
4) данные численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных;
5) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных;
6) данные поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища;

7)мал шаруашылығына және өсімдік шаруашылығына қатысты ресми статистикалық ақпараттар ескерілді.
Сонымен қатар, осы Сарыағаш ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Жоспар мынадай қосымшалармен қамтылған:
1)әрбір ауылдық округ бойынша құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісіндегі әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2)әрбір ауылдық округ бойынша жайылым айналымдарының қолайлы схемасы мен жайылымдардың, оның ішінде сыртқы, ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
3)әрбір ауылдық округ бойынша жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құбырларға) қол жткізу схемасы;
4)әрбір ауылдық округ бойынша жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оларды берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
5)әрбір ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
6)әрбір ауылдық округ бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Сарыағаш ауданы Түркістан облысының оңтүстік аумағында орналасқан және аумақтық жағынан шығысында Қазығұрт ауданымен, солтүстігінде Арыс қаласымен, батысында Шардара және Келес аудандарымен, оңтүстігінде Өзбекстан Республикасымен шектеседі. Аудан 13 ауылдық округ пен 1 қаладан құралған, жалпы аудан аумағында 62 ауылдық елді мекен орналасқан. Аудан орталығы-Сарыағаш қаласы.
Сарыағаш ауданының жалпы жер көлемі 418 177 гектарды, аудан аумағы 417 243 гектарды құрайды. Барлық ауыл шаруашылығы алқаптарының жалпы жиынтығы 392 208 гектарды құрайды, оның ішінде егістік жерлер 92 832 гектар (суармалы егістігі 24 154 гектар), көп жылдық екпелер 2 586 гектар, тыңайған жерлер-6 082 гектар, шабындық жерлер 1 550 гектар және жайылымдық жерлер 289 158 гектар.
Жер санаттары бойынша:
-ауыл шаруашылық мақсаттары бойынша пайдаланатын жерлері – 339 680 гектар;

7) официальная статистическая информация по статистике животноводства и растениеводства.
Также План принят с учетом сведений о ветеринарно-санитарных объектах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
План содержит следующие приложения:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов по каждому сельскому округу;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов и карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры по каждому сельскому округу;
3) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды по каждому сельскому округу;
4) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища по каждому сельскому округу;
5) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе по каждому сельскому округу;
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных по каждому сельскому округу.
Сарыагашский район Туркестанской области расположен в южной части области и территория района граничит с востока с Казыгуртским районом, с севера с городом Арысь, на западе с Шардаринским и Келесскими районами, на юге с Республикой Узбекистан. В районе расположены 13 сельских округов, 1 город и 62 сельских населенных пунктов. Районный центр-город Сарыагаш
Общая площадь Сарыагашского района составляет 418 117 гектаров, территория района составляет 417 243 гектара. Совокупность всех сельскохозяйственных угодий 392 208 гектаров, в том числе пашни 92 832 гектара, из них 24 154 гектара орошаемой пашни, 2 586 гектаров многолетних насаждений, залежи 6 082 гектара, 1550 гектаров сенокосных угодий и пастбищные земли 289 158 гектаров.
По категориям земель:
земли используемые в сельскохозяйственных целях -339 680 гектаров;

-елді мекендердің жерлері – 53 796 гектар;
-өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс және ауыл шаруашылық емес басқа да мақсаттарда пайдаланатын жерлер – 5 074 гектар;
-су қорының жерлері - 889 гектар;
-босалқы жерлер – 18 678 гектар.
Мазмұны:
1. Табиғаты
2. Климаты
3. Гидрографиясы
4. Ауыл шаруашылығы
Табиғаты:
Аудан жерінің басым бөлігі төбелер мен тау етегі жазықтығынан құралған. Ауданның батысын бойлай Сырдария, оңтүстік-шығысынан Келес, Құркелес өзендері ағып өтеді.
Климаты:

земли населенных пунктов -53 796 гектаров;
земли промышленности, транспорта, связи, обороны и иного несельскохозяйственного назначения -5074 гектара;
земли водного фонда -889 гектаров;
земли запаса -18 678 гектаров.
Содержание:
1. Природа
2. Климат
3. Гидрография
4. Сельское хозяйство
Природа:
По западной стороне территории района проходит река Сырдарья, в южно-восточной части территории протекают реки Келес и Куркелес.
Климат:

Сарыағаш ауданының климаты континенттік, қысы жұмсақ, жазы ыстық, қуаң. Атмосфералық жауын-шашындардың орташа жылдық мөлшері 80-300 мм-ге дейін жетеді. Жауын-шашынның көбі қыс, көктем айларына тиесілі. Ауаның жылдық температурасы қаңтарда 2-3 С, шілдеде +24+28 С болады. Кейде құмды шөлді аймақтарда +40+45 С дейін барады. Аудан аумағы табиғи ауа райына байланысты шөлейтті және тауалды аймағында орналасқан. Негізгі ауыл шаруашылығы дақылдарынан бидай, картоп, жүзім және бау-бақша өсіріледі.
Гидрографиясы:
Ауданның су қоры жер беті мен жер асты суларынан тұрады. Сарыағаш ауданы аумағындағы су жүйелерінің жалпы саны 329 дана, ұзындығы 2232,7 шақырым, оның ішінде каналдар - 168 бірлік, ұзындығы 1401,7 шақырым және қашыртқылар - 161 бірлік, ұзындығы 831,0 шақырым. Ағын су жүйелері арқылы аудандағы 27,5 мың гектар көлеміндегі суармалы жерлер сумен қамтамасыз етіледі. Сарыағаш ауданы арқылы 3 ірі және кіші (Сырдария, Келес және Құркелес) өзендер ағып өтеді. Келес өзенінің ұзындығы 241 шақырымды құрайды, Шардара су бөгеніне келіп құяды. Келес өзеніне 10 шақты су тармақтары келіп құйылады. Сырдария өзені ауданның батыс жағынан Әлімтау ауылдық округінің батыс шекарасында ағып өтеді.
Ауыл шаруашылығы:

Климат Сарыагашского района континентальный, зима мягкая, лето сухое малооблачное, устойчиво жаркое, знойное. Среднегодовое количество осадков составляет 80-300 мм. Большинство осадков приходится на весенние месяцы. Среднегодовая температура в январе составляет 2-3 градуса, а в июле + 24 + 28 градусов. Иногда в пустынных районах температура воздуха достигает + 40 + 45 С. Территория района расположена в пустынной и предгорной зоне. Основными сельскохозяйственными культурами являются пшеница, хлопок, винограды, картофель и овощебахчевые культуры.
Гидрография:
Водный фонд района состоит из поверхностных и подземных вод. В Сарыагашском районе насчитывается 329 водных объектов общей протяженностью 2232,7 километров, в том числе каналы 168 единиц протяженностью 1401,7 километров, 161- коллекторов протяженностью 831 километр. Через эти водные сооружения орошаются 27,5 тысяч гектаров земли. По территории района протекают 3 больших и малых рек (Сырдарья, Келес, Куркелес) - Река Келес – длина реки составляет 241 километр, общая протяженность на территории района составляет 142,2 километра и вливается в Шардаринское водохранилище, в реку Келес вливаются около 10 коллекторов. Река Сырдарья протекает по западной границе Алимтауского сельского округа района.
Сельское хозяйство:

Барлық ауыл шаруашылығына жарамды жерінің жалпы аумағы 392 208 гектар, оның ішінде егістік жерлер 92 832 гектар (суармалы егістігі 24 154 гектар), көп жылдық екпелер (ағаштар мен жүзімдіктер) 2 586 гектар, тыңайған жерлер 6 082 гектар, шабындық жерлер 1550 гектар және жайылымдық жерлер 289 158 гектар.
Сарыағаш ауданы бойынша 120 бас түйе, 19 016 бас жылқы, 59 185 бас ірі қара мал, 414 298 бас ұсақ мал бар.
Өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері
1-кесте. Сарыағаш ауданының жайылымдарын жерлердің санаттары бойынша бөлу
Ауылдық округ атауы
Әкімшілік- аумақтық объектілер жіктеуішінің коды
Ауыл шаруа шылы- ғы мақс.
Елді мекен дер (ортақ жайылым)
Өнеркәсіп, көлік және өзге де жерлер
Ерекше қорғалған табиғи аумақ
Орман қоры
Су қоры
Босал қы жер
1
Ақжар

Совокупность всех сельскохозяйственных угодий составляет 392 208 гектаров, в том числе пашни 92 832 гектаров, из них орошаемые 24 154 гектара, 2 586 гектаров многолетних насаждений, 1550 гектаров сенокосных угодий, залежи 6 082 гектара и пастбищ 289 158 гектаров.
Всего в районе начитывается 120 голов верблюдов,19 016 голов лошадей, 59 185 голов крупно рогатого скота и 414 298 голов мелкорогатого скота.
Данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра
Таблица 1. Распределение пастбищ по категориям земель Сарыагашского района
Наимено- вание сельских округов
Код классифи- катора администра- тивно-терри- ториальных объектов
Земли сельско- хозяйст- венного назна-чения
Земли насе- ленных пунктов (общее пользо-вание)
Земли про- мышлен- ности,тран- спорта и иного не сельско- хозяйств. назначения
Земли особо охра- няемых терри- торий
Земли лесного фонда
Земли вод- ного фонда
Земли запаса
1
Акжар

768496
140751
1200
7115
5-кесте. Сарыағаш ауданы бойынша қосымша қажет етілетін жайылымдар
Босалқы жерлерден қажет етілетін қосымша жайылым- дар, гектар
Қосымша берілетін жайылымдар:
Жайылым пайдаланушы-ларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылым-дар, гектар
Жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қойылуға тиіс жайылымдар,
гектар
1
4 000
4 000
24 300
Сарыағаш ауданы аумағындағы елді мекендердегі жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға деген халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қойылуға тиіс жайылым жердің көлемі 24 300 гектар жерді құрайды. Елді мекендерге жақын жерлерде бос жайылым жерлер жоқ, ауданның арнайы жер қорындағы жайылым жерлер елді мекеннен шалғай жерде орналасқан. Сондықтан, бұл мәселені тек қана елді мекенге жақын орналасқан шаруа қожалықтары мен мемлекеттік емес заңды тұлғалардың мал жайылымы есебінен ғана шешуге болады. Жеке ауладағы мал басына жаюға қажетті жайылым жерлерді жер пайдаланушылар мен меншік иелерінің жайылым жерлерін мемлекет мұқтажы үшін қайтарып алып, елді мекендердің шегіне ортақ мал жайылымы ретінде енгізу қажет.
Жоғарыда аталған 24 300 гектар жайылым жерді Сарыағаш ауданының төмендегі ауылдық округтері аумағында орналасқан жер пайдаланушылар мен меншік иелерінің жайылым жерлерін мемлекет мұқтажы үшін қайтарып алып, елді мекендердің ортақ мал жайылымына енгізу ұсынылады:

768496
140751
1200
7115
Таблица 5. Требуемые дополнительные площади по Сарыагашскому району
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса, гектар
Дополнительно предоставляемые пастбища:
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, гектар
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу селскохозяйственных животных личного подворья, гектар
1
4 000
4 000
24 300
Площадь пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья по Сарыагашскому району составляет 24 300 гектаров. На близлежащих землях населенных пунктов не имеются свободные пастбищные земли, а пастбищные земли специального земельного фонда района расположены на отгонных участках. Поэтому данную проблему можно решать за счет пастбищных земель крестьянских хозяйств и негосударственных землепользователей, расположенных на близлежащих землях населенных пунктов. Считаем необходимым изъятие пастбищных земель крестьянских хозяйств и негосударственных землепользователей, расположенных на близлежащих землях населенных пунктов для государственных нужд и включить в черту населенных пунктов как пастбища общего пользования.
Предлагается изъятие вышеназванных 24 300 гектаров из земель пастбищных земель крестьянских хозяйств и негосударственных землепользователей для государственных нужд и включение их в черту населенных пунктов как пастбища общего пользования, расположенных на близлежащих землях населенных пунктов следующих сельских округов:

1)Әлімтау ауылдық округі, жалпы көлемі 4 500 гектар, оның ішінде елді мекендер бойынша:
- Әлімтау елді мекені-1320 гектар;
- Жайдаққұдық елді мекені-1680 гектар;
-Тасқұдық елді мекені-1500 гектар.
2)Дарбаза ауылдық округі, жалпы көлемі 9 000 гектар, оның ішінде елді мекендер бойынша:
- Дарбаза елді мекені-1500 гектар;
- Ердәуіт елді мекені-745 гектар;
- 51 разъезд елді мекені-2800 гектар:
-Тасқұдық елді мекені-1400 гектар.
-Құрысай елді мекені-1000 гектар;
-Сарысу елді мекені- 1555 гектар.

1)Сельский округ Алимтау, общая площадь 4 500 гектаров, в том числе по населенным пунктам:
- Алимтау -1320 гектаров;
- Жайдаккудык -1680 гектаров;
-Таскудык -1500 гектаров.
2)Сельский округ Дарбаза, общая площадь 9 000 гектаров, в том числе по населенным пунктам:
- Дарбаза -1500 гектаров;
- Ердаут -745 гектаров;
- 51 разъезд -2800 гектаров;
-Таскудык -1400 гектаров;
-Курысай -1000 гектаров;
-Сарысу - 1555 гектаров.

42159
337272
414298
30050
384248
768496
1 246 519
--957 361
Қорытынды
Сарыағаш ауданында жалпы жайылымдық жер көлемі 289 158 гектарды құрайды, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымның жалпы алаңы жүктемесінің, шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес, мал басына шаққандағы жайылымды есептей келе барлығы 1 246 519 гектар жайылым жер учаскесі қажет екендігі анықталды.
Аудан бойынша барлығы 492 499 бас мал (59 185 ірі қара, 19 016 жылқы, 414 298 уақ мал мен 120 түйе) көлемі 289 158 гектар жайылымды пайдаланады, осы көрсетілген малдардың ішінде барлығы 50 453 бас (17 026 ірі қара, 3 377 жылқы мен 30050 уақ мал) мал бір орында, қоралық жағдайда ұсталып, бордақыланады, сондықтан бұл мал басы жайылым жерді қажет етпейді.
Жоғарыда көрсетілгендердің негізінде Сарыағаш ауданы аумағында жалпы жайылым қажет ететін 442 046 бас малға (42 159 ірі қара, 15 639 жылқы мен 384 248 уақ мал) жалпы көлемі 957 361 гектар жайылым жер жеткіліксіз екендігі байқалады.
Сарыағаш ауданындағы жайылымдық жердің жеткіліксіздігін шешу үшін, жайылымдық жерлерге түсетін жүктемені азайтып, мал өсіруді жайылымдық-қоралық жүйеден жайылымды қажет етпейтін мал өсіру жүйесіне (қорада ұстап бағу, бордақылау) ауыстыру қажет.
Қосымшада ауылдық округтері бөлінісінде мәліметтер, схемалар мен карталар:
1-қосымша - Ақжар ауылдық округі
2-қосымша - Әлімтау ауылдық округі
3-қосымша - Дарбаза ауылдық округі
4-қосымша - Дербісек ауылдық округі
5-қосымша - Жемісті ауылдық округі
6-қосымша - Жылға ауылдық округі
7-қосымша- Көктерек ауылдық округі
8-қосымша - Қызылжар ауылдық округі
9-қосымша - Жартытөбе ауылдық округі
10-қосымша - Жібек жолы ауылдық округі
11-қосымша - Құркелес ауылдық округі
12-қосымша - Қабланбек ауылдық округі
13-қосымша - Тегісшіл ауылдық округі

42159
337272
414298
30050
384248
768496
1 246 519
--957 361
Заключение
Общая площадь пастбищ в Сарыагашском районе составляет 289 158 гектаров, согласно приказу Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан № 3-3/332 от 14 апреля 2015 года "Об утверждении предельно допустимых норм загрузки общей площади пастбищ" с учетом пастбищ на поголовье скота в общей сложности необходимо 1 246 519 гектаров пастбищных земель.
В общей сложности по району 492 499 голов скота (59 185 голов КРС, 19 016 лошадей, 414 298 голов МРС, 120 верблюдов) используют 289 158 гектаров пастбищ, из них 50 453 голов (17 026 голов КРС, 3 377 лошадей и 30 050 голов МРС) содержатся в неволе.
На основании вышеизложенного, на 442 046 голов сельскохозяйственных животных в Сарыагашском районе не хватает пастбищных угодий общей площадью 957 361 гектар.
Для решения проблемы дефицита пастбищ в Сарыагашском районе, нужно перевести животноводство из пастбищной системы в систему содержания скота без пастбищ (заготовка, откорма) и уменьшить нагрузку на пастбища.
В приложении содержатся данные, схемы и карты по сельским округам.
Приложение 1 – Акжарский сельский округ
Приложение 2 – Алимтауский сельский округ
Приложение 3 – Дарбазинский сельский округ
Приложение 4 – Дербисекский сельский округ
Приложение 5 – Жемистинский сельский округ
Приложение 6 – Жылгинский сельский округ
Приложение 7 – Коктерекский сельский округ
Приложение 8 – Кызылжарский сельский округ
Приложение 9 – Жартытобинский сельский округ
Приложение 10 – Жибекжолинский сельский округ
Приложение 11 – Куркелеский сельский округ
Приложение 12 – Кабланбекский сельский округ
Приложение 13 – Тегисшильский сельский округ

Жер санаттарыОкругтің жалпы жер көлемі – 1 749 гектар.Оның ішінде:ауыл шаруашылық жер- 361 гектаржалпы егістік – 305 гектар;оның ішінде суармалы егістік- 305 гектар;жайылым жер- 56 гектарСарыағаш ауданының Көктерек ауылдық округі бойынша құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісіндегі әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Сарыағаш ауданының Көктерек ауылдық округі бойынша жайылым айналымдарының қолайлы схемасы мен жайылымдардың, оның ішінде сыртқы, ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген картасы
Сарыағаш ауданының Көктерек ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдар пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі

Категория земель:общая площадь округа- 1 749 гектар в чом числе сельскохозяйственные земли- 361 гектар общие пахотные земли- 305 гектар в том числе орошаемые земли – 305 гектар пастбищные земли – 56 гектар
Приемлемые схемы пастбищеоборотов и карта с обозначанием внешных и внутренных границ и площадей пастбищ по Коктерекскому сельскому округуКалендарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных по Коктерекскому сельскому округу
Приемлемые схемы пастбищеоборотов и карта с обозначанием внешных и внутренных границ и площадей пастбищ по Коктерекскому сельскому округуКалендарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных по Коктерекскому сельскому округу