2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Түркістан облысы Отырар аудандық мәслихатының 2025 жылғы 24 желтоқсандағы № 31/173-VIII шешiмi
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының 2025 жылғы 15 наурыздағы Бюджет кодексінің 91 - бабының 3- тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6 бабының 1 тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Отырар аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Отырар ауданының 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджеті тиісінше 1, 2, 3 және 4 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға мынадай көлемде бекітілсін:
1) кірістер – 8 579 488 мың теңге:
салықтық түсімдер – 4 820 380 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 19 433 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 2 163 мың теңге;
трансферттер түсімі – 3 737 512 мың теңге;
2) шығындар – 9 415 744 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 20 585 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 47 575 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 26 990 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0:
қаржы активтерiн сатып алу – 0;
мемлекеттiң қаржы активтерiн сатудан түсетiн түсiмдер – 0;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -856 841мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 856 841 мың теңге:
қарыздар түсімі – 47 575 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 26 990 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 836 256 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Түркістан облысы Отырар аудандық мәслихатының 06.03.2026 № 34/193-VIII (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) шешiмiмен.
2. 2026 жылға облыстық бюджетке және аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне кірістерді бөлу нормативтері келесідей мөлшерлерде белгіленсін:
ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы бойынша:
аудандық бюджетке –100,0 пайыз;
төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша:
аудандық бюджетке – 100,0 пайыз;
төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша:
аудандық бюджетке 100 пайыз;
төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша:
аудандық бюджетке – 100 пайыз;
әлеуметтік салық бойынша:
аудандық бюджетке – 50 пайыз;
облыстық бюджетке – 50 пайыз;
3. 2026 жылға облыстық бюджеттен аудандық бюджетке берілетін субвенция мөлшері 925 776 мың теңге болып белгіленсін.

О районном бюджете на 2026-2028 годы
Решение Отрарского районного маслихата Туркестанской области от 24 декабря 2025 года № 31/173-VIII
Примечание ИЗПИ!
Настоящее постановление вводится в действие с 01.01.2026.
В соответствии с пунктом 3 статьи 91, Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 15марта 2025 года, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Отырарский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет Отрарского района на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2, 3 и 4 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 8 579 488 тысяч тенге:
налоговые поступления – 4 820 380 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 19 433 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 2 163 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 3 737 512 тысяч тенге;
2) затраты – 9 415 744 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 20 585 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 47 575 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 26 990 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0:
приобретение финансовых активов – 0;
поступление от продажи финансовых активов государства – 0;
5) дефицит (профицит) бюджета – -856 841 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета –856 841 тысяч тенге;
поступление займов – 47 575 тысяч тенге;
погашение займов – 26 990 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 836 256 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Отрарского районного маслихата Туркестанской области от 06.03.2026 № 34/193-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Установить на 2026 год нормативы распределения доходов в областной бюджет и районные (городов областного значения) бюджеты в следующих размерах:
по корпоративному подоходному налогу с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора:
в районный бюджет – 100 процентов;
по индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты:
в районный бюджет – 100 процентов;
по индивидуальному подоходному налогу с доходов, не облагаемых у источника выплаты:
в районный бюджет – 100 процентов;
по индивидуальному подоходному налогу с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплатыв бюджеты районов (городов областного значения),
в районный бюджет – 100 процентов;
по социальному налогу
в районный бюджет – 50 процентов;
в областной бюджет – 50 процентов;
3. Предусмотреть на 2026 год размер субвенций, передаваемых из областного бюджета в районный бюджет в сумме 925 776 тысяч тенге.

4. 2026 жылға аудандық бюджеттен аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттеріне берілетін субвенциялар мөлшерінің жалпы сомасы 766847 мың теңге болып қарастырылсын, оның ішінде:
Қарақоңыр ауыл округі
57 215 мың теңге;
Аққұм ауыл округі
50 227 мың теңге;
Көксарай ауыл округі
66 797 мың теңге;
Балтакөл ауыл округі
58 510 мың теңге;
Талапты ауыл округі
69 279 мың теңге;
Шілік ауыл округі
52 213 мың теңге;
Шәуілдір ауыл округі
74 907 мың теңге;
Темір ауыл округі
61 777 мың теңге;
Маяқұм ауыл округі
60 082 мың теңге;
Отырар ауыл округі
60 571 мың теңге;
Ақтөбе ауыл округі
45 991 мың теңге;
Қоғам ауыл округі
58 143 мың теңге;
Қарғалы ауыл округі

4. Предусмотреть на 2026 год размеры субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов и поселков общей сумме766 847 тысяч тенге, в том числе:
Караконырский сельский округ
57 215 тысяч тенге;
Аккумский сельский округ
50 227 тысяч тенге;
Коксарайский сельский округ
66 797 тысяч тенге;
Балтаколский сельский округ
58 510 тысяч тенге;
Талаптынский сельский округ
69 279 тысяч тенге;
Шиликский сельский округ
52 213 тысяч тенге;
Шаульдерский сельский округ
74 907 тысяч тенге;
Тимурский сельский округ
61 777 тысяч тенге;
Маякумский сельский округ
60 082 тысяч тенге;
Отырарский сельский округ
Актюбинский сельский округ
60 571 тысяч тенге;
45 991 тысяч тенге;
Когамский сельский округ
58 143 тысяч тенге;
Каргалынский сельский округ

51 135 мың теңге.
5. Ауданның жергілікті атқарушы органның 2026 жылға арналған резерві 111 891 мың теңге сомасында бекітілсін.
6. Осы шешім 2026 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Отырар аудандық мәслихатының төрағасы У.Ұзақов
Отырар аудандық
мәслихатының 2025 жылғы
24 желтоқсандағы
№ 31/173-VIII шешіміне
1 қосымша
2026 жылға арналған аудан бюджеті
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Түркістан облысы Отырар аудандық мәслихатының 06.03.2026 № 34/193-VIII (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) шешiмiмен.
Санаты
А т а у ы
сомасы, мың теңге
Сыныбы
Кіші сыныбы

51 135 тысяч тенге.
5. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2026 год в сумме 111 891 тысяч тенге.
6. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель Отырарского районного маслихата У.Ұзақов
Приложение 1 к решению
Отырарского районного
маслихата от 24 декабря
2025 года №31/173-VIII
Районный бюджет на 2026 год
Сноска. Приложение 1 в редакции решения Отрарского районного маслихата Туркестанской области от 06.03.2026 № 34/193-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
Категория
Наименование
сумма, тысяч тенге
Класс
Подкласс

34 600
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
725
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
187 712
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
12 456
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
224 716
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
74 123
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
389 225
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
176 515
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
171 515
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
76 940
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
578
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
1 200
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
86 689
050
Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
3 200
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерінің және ұйымдарының күрделі шығыстары
2 908
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
5 000
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
5 000
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
2 538 981
1
Тұрғын үй шаруашылығы
713 761
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
16 000
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорының сақталуын ұйымдастыру
16 000
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
697 761
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
198 561
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
499 200
2
Коммуналдық шаруашылық
661 840
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
661 840
027
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі газ жүйелерін қолдануды ұйымдастыру

34 600
006
Оказание жилищной помощи
725
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
187 712
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
12 456
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
224 716
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
74 123
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
389 225
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
176 515
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
171 515
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
76 940
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
578
021
Капитальные расходы государственного органа
1 200
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
86 689
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
3 200
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
2 908
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
5 000
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
5 000
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
2 538 981
1
Жилищное хозяйство
713 761
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
16 000
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда
16 000
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
697 761
004
Проектирование, развитие, обустройство и (или) приобретение инженерно-коммуникационной инфраструктуры
198 561
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
499 200
2
Коммунальное хозяйство
661 840
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
661 840
027
Организация эксплуатации сетей газификации, находящихся в коммунальной собственности районов (городов областного значения)

541 440
Түркістан облысы, Отырар ауданы, Аққұм ауылдық округі, Аққұм елді мекеніндегі ауыз су желілері мен имараттарын қайта құру
241 440
Түркістан облысы, Отырар ауданы, Шілік ауылдық округі, Жаңа Шілік елді мекеніндегі ауыз су желілері мен имаратын қайта құру
300 000
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк
114 272
2
Спорт
114 272
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
114 272
008
Cпорт объектілерін дамыту
114 272
015
Жергілікті бюджет қаражаты есебінен
100 000
Балтакөл а/о жабық спорт кешенінің құрылысы (2025 өтпелі)
20 000
Маяқұм а/о жабық спорт кешенінің құрылысы (2025 өтпелі)
20 000
Шәуілдір а/о жабық спорт кешенінің құрылысы (2025 өтпелі)
20 000
Қарғалы а/о жабық спорт кешенінің құрылысы (2025 өтпелі)
20 000
Қоғам а/о жабық спорт кешенінің құрылысы (2025 өтпелі)
20 000
028
Облыстық бюджет қаражаты есебінен:
14 272
Түркістан облысы, Отырар ауданы, Қарақоңыр ауылы, Ш.Қалдаяқов ауылында шағын футболға арналған жабық спорт залының құрылысы
14 272
09
Отын-энергетика кешенi және жер қойнауын пайдалану
1 181 687
1
Отын және энергетика
50 000
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
50 000
019
Жылу-энергетикалық жүйені дамыту
50 000
015
Жергілікті бюджет қаражаты есебінен
50 000
Отырар ауданы, Балтакөл а/о, Ақкөл елді мекенін электр желімен қамту
25 000
Балтакөл ауыл округі Көлқұдық елді мекені көше бағаналарын ауыстыру
25 000
9
Отын-энергетика кешені және жер қойнауын пайдалану саласындағы өзге де қызметтер
1 131 687
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
1 131 687
036
Газ тасымалдау жүйесін дамыту
1 131 687
011
Республикалық бюджет қаражаты есебінен
250 000
Отырар ауданы, Маяқұм ауылдық округінің Қостерек ауылын газбен жабдықтау"
150 000
Отырар ауданы Көксарай ауылдық округінің Шеңгелді ауылын газбен жабдықтау
100 000
028
Жергілікті бюджет қаражаты есебінен
881 687
Отырар ауданы Көксарай а/о Жанкел елді мекеннің газбен жабдықтау"
88 741
Отырар ауданы Көксарай ауылдық округінің Ызакөл ауылын газбен жабдықтау"

541 440
Реконструкция сетей и сооружений питьевого водоснабжения в поселке Аккум, Аккумский сельский округ, Отырарский район, Туркестанская область
241 440
Реконструкция сетей питьевого водоснабжения и зданий в поселке Жана Шилик, Шиликский сельский округ, Отырарский район, Туркестанская область
300 000
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
114 272
2
Спорт
114 272
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
114 272
008
Развитие объектов спорта
114 272
015
За счет местного бюджета
100 000
Строительство крытого спортивного комплекса сельского округа Балтакол Отырарского района Туркестанская область (переходный этап 2025 г.)
20 000
Строительство крытого спортивного комплекса сельского округа Маякум Отырарского района Туркестанская область (переходный этап 2025 г.)
20 000
Строительство крытого спортивного комплекса сельского округа Шаульдер Отырарского района Туркестанская область (переходный этап 2025 г.)
20 000
Строительство крытого спортивного комплекса сельского округа Каргалы Отырарского района Туркестанская область (переходный этап 2025 г.)
20 000
Строительство крытого спортивного комплекса сельского округа Когам Отырарского района Туркестанская область (переходный этап 2025 г.)
20 000
028
За счет местного бюджета
14 272
Строительство крытого спортивного зала для мини-футбола в селе Ш. Калдаякова, село Караконыр, Отырский район, Туркестанская область.
14 272
09
Топливно-энергетический комплекс и недропользование
1 181 687
1
Топливо и энергетика
50 000
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
50 000
019
Развитие теплоэнергетической системы
50 000
015
За счет местного бюджета
50 000
Обеспечение электроэнергией поселка Аккол, сельский округ Балтакол, Отрарского района
25 000
Замена уличных столбов в поселке Колкудук сельского округа Балтакол Отрарского района
25 000
9
Топливно-энергетический комплекс и другие услуги в сфере недропользования
1 131 687
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
1 131 687
036
Развитие газотранспортной системы
1 131 687
011
За счет республиканского бюджета
250 000
Газирование села Костерек, сельский округ Маякум, Отырский район
150 000
Газирование села Шенгелди, сельский округ Коксарай, Отырский район
100 000
028
За счет местного бюджета
881 687
Газирование села Жанкел, сельский округ Коксарай, Отырский район
88 741
Газирование села Ызакол, сельский округ Коксарай, Отырский район

141 066
Отырар ауданы, Маяқұм ауылдық округінің Бестам ауылын газбен жабдықтау"
62 290
Отырар ауданы, Маяқұм ауылдық округінің Қостерек ауылын газбен жабдықтау"
39 590
Отырар ауданы Балтакөл ауылдық округінің Балтакөл ауылын газбен жабдықтау"
400 000
Отырар ауданы, Маяқұм ауыл округі, Маяқұм ауылы газ құбырының құрылысы"
150 000

141 066
Газирование села Бестам, сельский округ Маякум, Отырский район
62 290
Газирование села Костерек, сельский округ Маякум, Отырский район
39 590
Газирование села Балтакол, сельский округ Балтакол, Отырский район
400 000
Строительство газопровода в селе Маякум Отрарского района Маякумского сельского округа
150 000