"2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы"
Түркістан облысы Ордабасы аудандық мәслихатының 2025 жылғы 25 желтоқсандағы № 40/1 шешiмi
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 7-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына, 91-бабының 3-тармағына және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6- бабы 1- тармағының 1) тармақшасына сәйкес Ордабасы аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Ордабасы ауданының 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджеті тиісінше 1 қосымшаға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға мынадай көлемде бекiтiлсiн:
1) кiрiстер – 17 383 818 мың теңге:
салықтық түсiмдер –10 903 954 мың теңге;
салықтық емес түсiмдер – 64 355 мың теңге;
негiзгi капиталды сатудан түсетiн түсiмдер – 98 262 мың теңге;
арнаулы түсімдер – 0;
трансферттер түсiмi – 6 317 247 мың теңге;
2) шығындар – 17 908 440 мың теңге;
3) таза бюджеттiк кредиттеу – 92 503 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 162 187 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 69 684 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо - 0:
қаржы активтерін сатып алу – 0;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -617 125 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 617 125 мың теңге:
қарыздар түсімі – 162 187 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 69 684 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 524 622 мың теңге.".
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Түркістан облысы Ордабасы аудандық мәслихатының 10.03.2026 № 44/1 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) шешiмiмен.
2. Бюджеттік инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) іске асыруға бағытталған бюджеттік бағдарламалар бөлінісінде 2026 жылға арналған аудан бюджеттінің даму бағдарламалар тізбесі 2- қосымшаға сәйкес бекітілсін.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - Түркістан облысы Ордабасы аудандық мәслихатының 10.03.2026 № 44/1 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) шешiмiмен.
3. Бюджеттік инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) іске асыруға бағытталған бюджеттік бағдарламалар бөлінісінде 2026 жылға арналған аудан бюджеттінің даму бағдарламалар тізбесі 4- қосымшаға сәйкес бекітілсін.
4. 2026 жылға аудандық маңызы бар ауылдық округтардың бюджеттерінен аудандық бюджетке бюджеттік алып қоюлардың жалпы көлемдері 354 868 мың теңге сомасында қарастырылсын, оның ішінде:
Бадам ауылдық округі – 76 467 мың теңге;
Қараспан ауылдық округі – 20 148 мың теңге;
Қажымұқан ауылдық округі – 135 378 мың теңге;
Төрткүл ауылдық округі – 23 846 мың теңге;

О районном бюджете на 2026-2028 годы
Решение Ордабасинского районного маслихата Туркестанской области от 25 декабря 2025 года № 40/1
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2026.
В соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 7, пунктом 3 статьи 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном самоуправлении" Ордабасинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет Ордабасинского района на 2026-2028 годы согласно приложению 1 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 17 383 818 тысяч тенге:
налоговые поступления –10 903 954 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 64 355 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 98 262 тысяч тенге;
специальные поступления – 0;
поступления трансфертов – 6 317 247 тысяч тенге;
2) затраты – 17 908 440 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 92 503 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 162 187 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 69 684 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0:
приобретение финансовых активов – 0;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0;
5) дефицит (профицит) бюджета – -617 125 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета– 617 125 тысяч тенге:
поступление займов – 162 187 тысяч тенге;
погашение займов – 69 684 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 524 622 тысяч тенге".
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Ордабасинского районного маслихата Туркестанской области от 10.03.2026 № 44/1 (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Утвердить перечень бюджетных программ развития районного бюджета на 2026 год с разделением на бюджетные программы, направленные на реализацию бюджетных инвестиционных проектов (программ), согласно приложению 2.
Сноска. Пункт 2 в редакции решения Ордабасинского районного маслихата Туркестанской области от 10.03.2026 № 44/1 (вводится в действие с 01.01.2026).
3. Утвердить перечень бюджетных программ развития районного бюджета на 2026 год с разделением на бюджетные программы, направленные на реализацию бюджетных инвестиционных проектов (программ), согласно приложению 4.
4. Предусмотреть на 2026 год объемы бюджетных изъятий из сельских округов в районого значения бюджетов в районный бюджет в общей сумме 354 868 тысяч тенге, в том числе:
Бадамский сельский округ – 76 467 тысяч тенге;
Караспанский сельский округ – 20 148 тысяч тенге;
Кажымуханский сельский округ – 135 378 тысяч тенге;
Торткульский сельский округ – 23 846 тысяч тенге;

Шұбарсу ауылдық округі – 99 029 мың теңге соммасында белгіленсін.
5. Аудан әкімдігінің 2026 жылға арналған резервi 237 674 мың теңге сомасында белгіленсін.
6. Елді мекен көшелерін жөндеуге бағытталатын бюджет қаражатының ең төменгі көлемі осы шешімнің 5-қосымшаға сәйкес бекiтiлсiн.
7. Облыстық бюджет және аудандық бюджет арасындағы 2026-2028 жылдарға арналған жалпы сипаттағы трансферттердің көлемінде ауданға ескерілген шығындар көлемі осы шешімнің 6-қосымшаға сәйкес бекiтiлсiн.

Шубарсуский сельский округ – 99 029 тысяч тенге;
5. Утвердить резерв акимата района на 2026 год в сумме 237 674 тысяч тенге.
6. Минимальный объем бюджетных средств, направляемых на ремонт улиц населҰнных пунктов, утвердить в соответствии с приложением 5 к настоящему решению.
7. Объем расходов, учтҰнных для района в составе объема общих трансфертов между областным бюджетом и районным бюджетом на 2026–2028 годы, утвердить в соответствии с приложением 6 к настоящему решению.

8. 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексінің 139-бабының 9-тармағына сәйкес, 2026 жылға азаматтық қызметшілер болып табылатын және ауылдық жерде аудандық бюджеттен қаржыландырылатын ұйымдарда жұмыс істейтін әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет саласындағы азаматтық қызметшілердің айлықақылармен және мөлшерлемелерімен салыстырғанда жиырма бес пайызға жоғарлатылған лауазымдық айлықақылары мен тарифтік мөлшерлемелері белгіленсін.

8. В соответствии с пунктом 9 статьи 139 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года на 2026 год установить должностные оклады и тарифные ставки гражданских служащих в сфере социального обеспечения и культуры, являющихся гражданскими служащими и работающих в организациях, финансируемых из районного бюджета и расположенных в сельской местности, в размере, повышенном на двадцать пять процентов по сравнению с их окладами и ставками.

201 939
066
Қоғамдық тәртіп пен қауіпсіздік объектілерін салу
201 939
6
Қылмыстық-атқару жүйесі
3 278
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
3 278
039
Қылмыстық жазасын өтеген адамдарды әлеуметтік бейімдеу мен оңалтуды ұйымдастыру және жүзеге асыру
3 278
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
100 000
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-оммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
100 000
021
Елді мекендерде жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету
100 000
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
2 063 439
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
533 536
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
533 536
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
533 536
2
Әлеуметтік көмек
1 357 322
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1 357 322
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
47 225
006
Тұрғын үйге көмек корсету
0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
191 776
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
14 908
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету
0
015
Зейнеткерлер мен мүгедектерге әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
255 247
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектердi мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектерге жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектерге қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтерін ұсыну
848 166
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
172 581
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
169 581
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
116 894
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
0
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі бар салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
52 687
067
Ведомствалық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
0

201 939
066
Строительство объектов общественного порядка и безопасности
201 939
6
Уголовно-исполнительная система
3 278
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
3 278
039
Организация и осуществление социальной адаптации и реабилитации лиц, отбывших уголовное наказание
3 278
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
100 000
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
100 000
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
100 000
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
2 063 439
1
Социальное обеспечение
533 536
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
533 536
005
Государственная адресная социальная помощь
533 536
2
Социальная помощь
1 357 322
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 357 322
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
47 225
006
Оказание помощи в обеспечении жильем
0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
191 776
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
14 908
014
Оказание социальной помощи на дому нуждающимся гражданам
0
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
255 247
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
848 166
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
172 581
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
169 581
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
116 894
021
Капитальные расходы государственного органа
0
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
52 687
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
0

1 308 228
Қараспан ауыл округі, Сарыарық елді мекенін табиғи газбен қамтамасыз етуге жеткізуші желі мен ішкі желі құрылысы
49 206
Қараспан а.о., Жұлдыз елді мекенін табиғи газбен қамтамасыз етуге жеткізуші желі мен ішкі желі құрылысы (Түзету)
39 027
Қараспан ауыл округі, Мәдениет елді мекенін табиғи ғазбен қамтамасыз етуге жеткізуші желі мен ішкі желі құрылысы(түзету)
50 511
Шұбар ауыл округі, Жусансай елді мекенін табиғи газбен қамтамасыз етуге жеткізуші желі мен ішкі желі құрылысы
50 913
Төрткүл а.о., Ақсары елді мекенін табиғи газбен қамтамасыз етуге жеткізуші желі мен ішкі желі құрылысы (Түзету)
42 514
Төрткүл а.о., Арыстанды елді мекенін табиғи газбен қамтамасыз етуге жеткізуші желі мен ішкі желі құрылысы (Түзету)
76 325
Төрткүл ауыл округі, Жайылма елді мекенін табиғи ғазбен қамтамасыз етуге жеткізуші желі мен ішкі желі құрылысы (түзету)
29 595
Қараспан ауыл округі Ақпан ауылы газ қубырының құрылысы
95 324
Шұбар ауыл округі Аққойлы ауылы газ құбырының құрылысы
74 813
Шұбарсу а.о. Шұбарсу елді мекенін табиғи газбен қамтамасыз етуге ішкі желі құрылысы (құрылыстың 1-кезегі)
75 000
Шұбарсу а.о. Шұбарсу елді мекенін табиғи газбен қамтамасыз етуге ішкі желі құрылысы (құрылыстың 2-кезегі)
75 000
Шұбарсу а.о. Шұбарсу елді мекенін табиғи газбен қамтамасыз етуге ішкі желі құрылысы (құрылыстың 3-кезегі)
75 000
Шұбарсу а.о. Шұбарсу елді мекенін табиғи газбен қамтамасыз етуге ішкі желі құрылысы (құрылыстың 4-кезегі)
75 000
Бадам ауылдық округі, Қарабастау елді мекенінің газ құбыр желілерін салу
100 000
Бадам ауылдық округі, Мамыр елді мекенін газбен жабдықтау жүйесінің құрылысы
200 000
Бадам ауылдық округі, Ордабасы елді мекенінің газ құбыр желілерін салу
200 000
12
Көлік және коммуникация
60 000
1
Автомобиль көлігі
60 000
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
60 000
020
Көлік инфрақұрылымын дамыту
60 000
015
Жергілікті бюджет қаражаты есебінен
60 000
Ордабасы ауданы Қаэымұқан ауылдық округі және Шұбар ауыл округі ауданында Арыс өзені арқылы өтетін мал айдауға арналған көпір салу
60 000
13
Басқалар
767 300
9
Басқалар
767 300

1 308 228
Cтроительство магистрального и внутреннего газопровода для обеспечения природным газом населҰнного пункта Сарыарык Караспанского сельского округа
49 206
Cтроительство магистрального и внутреннего газопровода для обеспечения природным газом населҰнного пункта Жулдыз Караспанского сельского округа (корректировка)
39 027
Cтроительство магистрального и внутреннего газопровода для обеспечения природным газом населҰнного пункта Мадениет Караспанского сельского округа (корректировка)
50 511
Cтроительство магистрального и внутреннего газопровода для обеспечения природным газом населҰнного пункта Жусансай Шубарского сельского округа
50 913
Cтроительство магистрального и внутреннего газопровода для обеспечения природным газом населҰнного пункта Аксары Торткульского сельского округа (корректировка)
42 514
Cтроительство магистрального и внутреннего газопровода для обеспечения природным газом населҰнного пункта Арыстанды Торткульского сельского округа (корректировка)
76 325
Cтроительство магистрального и внутреннего газопровода для обеспечения природным газом населҰнного пункта Жайылма Торткульского сельского округа (корректировка)
29 595
Cтроительство газопровода в селе Акпан Караспанского сельского округа
95 324
Cтроительство газопровода в селе Аккойлы Шубарского сельского округа
74 813
Cтроительство внутреннего газопровода для обеспечения природным газом населҰнного пункта Шубарсу Шубарсуского сельского округа (1 очередь строительства)
75 000
Cтроительство внутреннего газопровода для обеспечения природным газом населҰнного пункта Шубарсу Шубарсуского сельского округа (2 очередь строительства)
75 000
Cтроительство внутреннего газопровода для обеспечения природным газом населҰнного пункта Шубарсу Шубарсуского сельского округа (3 очередь строительства)
75 000
Cтроительство внутреннего газопровода для обеспечения природным газом населҰнного пункта Шубарсу Шубарсуского сельского округа (4 очередь строительства)
75 000
Cтроительство газопроводных сетей в населҰнном пункте Карабастау Бадамского сельского округа
100 000
Cтроительство системы газоснабжения населҰнного пункта Мамыр Бадамского сельского округа
200 000
Cтроительство газопроводных сетей в населҰнном пункте Ордабасы Бадамского сельского округа
200 000
12
Транспорт и коммуникации
60 000
1
Автомобильный транспорт
60 000
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
60 000
020
Развитие транспортной инфраструктуры
60 000
015
За счҰт местного бюджета
60 000
Строительство моста для перегонки скота через реку Арыс на территории Кажымуканского и Шубарского сельских округов Ордабасинского района
60 000
13
Прочие
767 300
9
Прочие
767 300