2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Түркістан облысы Мақтаарал аудандық мәслихатының 2025 жылғы 24 желтоқсандағы № 35-213-VIІI шешiмi
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 7-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына, 91-бабының 3-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Мақтаарал аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Мақтаарал ауданының 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджеті 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға мынадай көлемде бекiтiлсiн:
1) кiрiстер – 12 447 870 мың теңге:
салықтық түсiмдер – 5 459 184 мың теңге;
салықтық емес түсiмдер – 43 362 мың теңге;
трансферттер түсiмi – 6 945 324 мың теңге;
2) шығындар – 12 447 870 мың теңге;
3) таза бюджеттiк кредиттеу – 172 159 мың тг:
бюджеттік кредиттер – 475 750 мың тг;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 303 591 мың тг;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо- 0:
қаржы активтерін сатып алу – 0;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -172 159 мың тг;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 172 159 мың тг:
қарыздар түсімі – 475 750 мың тг;
қарыздарды өтеу – 303 591 мың тг;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 0 мың теңге.".
2. 2026 жылы облыстық бюджеттен аудандық бюджетке берілетін субвенция мөлшерінің жалпы сомасы 3 098 842 мың теңге болып белгіленсін.
3. 2026 жылға аудандық бюджеттен кент, ауылдық округ бюджеттеріне берілетін субвенциялар мөлшерінің жалпы сомасы 260 526 мың теңге болып қарастырылсын, оның ішінде:
Достық ауылдық округі– 20 718 мың теңге;
Еңбекші ауылдық округі – 42 649 мың теңге;
Жаңа жол ауылдық округі– 32 105 мың теңге;
Иіржар ауылдық округі – 30 000 мың теңге;
Ж.Нұрлыбаев ауылдық округі – 31 719 мың теңге;

О районном бюджете на 2026-2028 годы
Решение Мактааральского районного маслихата Туркестанской области от 24 декабря 2025 года № 35-213-VIІI
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2026.
В соответствии с подпунктом 3 пункта 1 статьи 7, пунктом 3 статьи 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Мактааральский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет Мактааральского района на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3, в том числена 2026 года следующих объемах:
1) доходы – 12 447 870 тысяч тенге:
налоговые поступления – 5 459 184 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 43 362 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 6 945 324 тысяч тенге;
2) затраты – 12 447 870 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 172 159 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 475 750 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 303 591 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0:
приобретение финансовых активов – 0;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0;
5) дефицит(профицит) бюджета - -172 159 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета– 172 159 тысяч тенге:
поступление займов – 475 750 тысяч тенге;
погашение займов – 303 591 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0 тысяч тенге.".
2. Предусмотреть на 2026 год размер субвенций, передаваемых из областного бюджета в бюджет Мактааральского района в сумме 3 098 842 тысяч тенге.
3. Предусмотреть на 2026 год размеры субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов общей сумме 260 526 тысяч тенге, в том числе:
Сельский округ Достык – 20 718 тысяч тенге;
Сельский округ Енбекши – 42 649 тысяч тенге;
Сельский округ Жана жол – 32 105 тысяч тенге;
Сельский округ Ииржар – 30 000 тысяч тенге;
Сельский округ Ж.Нурлыбаев – 31 719 тысяч тенге;

Бірлік ауылдық округі – 34 517 мың теңге;
А.Қалыбеков ауылдық округі – 33 700 мың теңге;
Жамбыл ауылдық округі – 35 118 мың теңге.
4. Аудан әкімдігінің 2026 жылға арналған резервi 129 809 мың теңге сомасында белгіленсін.
5. Бюджеттік инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) іске асыруға бағытталған бюджеттік бағдарламалар бөлінісінде 2026 жылға арналған аудан бюджеттінің даму бағдарламалар тізбесі 4-қосымшаға сәйкес бекітілсін.

Сельский округ Бирлик – 34 517 тысяч тенге;
Сельский округ А.Калыбеков – 33 700 тысяч тенге;
Сельский округ Жамбыл – 35 118 тысяч тенге.
4. Утвердить резерв акимата района на 2026 год в сумме 129 809 тысяч тенге.
5. Утвердить перечень бюджетных программ развития районного бюджета на 2026 год с разделением на бюджетные программы, направленные на реализацию бюджетных инвестиционных проектов (программ), согласно приложению 4.

3 716 645
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
810 410
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
810 410
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
810 410
2
Әлеуметтiк көмек
2 748 793
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
2 748 793
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
46 899
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
7 643
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
381 074
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
11 681
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
1 002 945
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
1 298 551
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
157 442
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
157 442
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
124 194
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
2 558
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
0
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
30 690
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
953 213
2
Коммуналдық шаруашылық
145 266
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
145 266
012
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
35 559
027
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі газ жүйелерін қолдануды ұйымдастыру
85 932
029
Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
23 775
3
Елді-мекендерді көркейту
807 947
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі

3 716 645
1
Социальное обеспечение
810 410
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
810 410
005
Государственная адресная социальная помощь
810 410
2
Социальная помощь
2 748 793
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
2 748 793
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
46 899
006
Оказание жилищной помощи
7 643
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
381 074
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
11 681
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
1 002 945
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
1 298 551
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
157 442
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
157 442
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
124 194
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
2 558
021
Капитальные расходы государственного органа
0
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
30 690
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
953 213
2
Коммунальное хозяйство
145 266
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
145 266
012
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
35 559
027
Организация эксплуатации сетей газификации, находящихся в коммунальной собственности районов (городов областного значения)
85 932
029
Развитие системы водоснабжения и водоотведения
23 775
3
Благоустройство населенных пунктов
807 947
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)

492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
028
Коммуналдық шаруашылығын дамыту
029
Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
048
Қаланы және елді мекендерді абаттандыруды дамыту
058
Елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
007
Қаланы және елді мекендерді абаттандыруды дамыту
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк
2
Спорт
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
008
Cпорт объектілерін дамыту
09
Отын-энергетика кешенi және жер қойнауын пайдалану
9
Отын-энергетика кешені және жер қойнауын пайдалану саласындағы өзге де қызметтер
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
036
Газ тасымалдау жүйесін дамыту

492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
028
Развитие коммунального хозяйства
029
Развитие системы водоснабжения и водоотведения
048
Развитие благоустройства городов и населенных пунктов
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
007
Развитие благоустройства городов и населенных пунктов
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
2
Спорт
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
008
Развитие объектов спорта
09
Топливно-энергетический комплекс и недропользование
9
Прочие услуги в области топливно-энергетического комплекса и недропользования
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
036
Развитие газотранспортной системы