2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Түркістан облысы Мақтаарал аудандық мәслихатының 2025 жылғы 24 желтоқсандағы № 35-213-VIІI шешiмi
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 7-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына, 91-бабының 3-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Мақтаарал аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Мақтаарал ауданының 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджеті 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға мынадай көлемде бекiтiлсiн:
1) кірістер – 12 427 913 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 4 966 787 мың теңге; салықтық емес түсімдер – 46 781 мың теңге;
трансферттер түсімі – 7 414 345 мың теңге;
2) шығындар –12 918 119 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 172 159 мың теңге, оның ішінде:
Бюджеттік кредиттер – 475 750 мың теңге;
Бюджеттік кредиттерді өтеу – 303 591 мың теңге;
4) қаржы активтері мен операциялар бойынша сальдо–0, оның ішінде:
Қаржы активтерін сатып алу–0;
Мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер–0;
5) бюджет тапшылығы – - 662 365 мың теңге;
6)бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 662 365 мың теңге,оның ішінде:
қарыздар түсімі – 475 750 мың теңге; қарыздарды өтеу – 303 591 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 490 206 мың теңге".
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Түркістан облысы Мақтаарал аудандық мәслихатының 05.03.2026 № 38-232-VIII (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. 2026 жылы облыстық бюджеттен аудандық бюджетке берілетін субвенция мөлшерінің жалпы сомасы 3 098 842 мың теңге болып белгіленсін.
3. 2026 жылға аудандық бюджеттен кент, ауылдық округ бюджеттеріне берілетін субвенциялар мөлшерінің жалпы сомасы 260 526 мың теңге болып қарастырылсын, оның ішінде:
Достық ауылдық округі– 20 718 мың теңге;
Еңбекші ауылдық округі – 42 649 мың теңге;
Жаңа жол ауылдық округі– 32 105 мың теңге;
Иіржар ауылдық округі – 30 000 мың теңге;
Ж.Нұрлыбаев ауылдық округі – 31 719 мың теңге;
Бірлік ауылдық округі – 34 517 мың теңге;

О районном бюджете на 2026-2028 годы
Решение Мактааральского районного маслихата Туркестанской области от 24 декабря 2025 года № 35-213-VIІI
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2026.
В соответствии с подпунктом 3 пункта 1 статьи 7, пунктом 3 статьи 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Мактааральский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет Мактааральского района на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3, в том числена 2026 года следующих объемах:
1) доходы – 12 427 913 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 4 966 787 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 46 781 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 7 414 345 тысяч тенге;
2) затраты – 12 918 119 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 172 159 тысяч тенге, в том числе: бюджетные кредиты – 475 750 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 303 591 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0, в том числе: приобретение финансовых активов – 0;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 662 365 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 662 365 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 475 750 тысяч тенге;
погашение займов – 303 591 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 490 206 тысяч тенге".
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Мактааральского районного маслихата Туркестанской области от 05.03.2026 № 38-232-VIII (вводится в действие 01.01.2026).
2. Предусмотреть на 2026 год размер субвенций, передаваемых из областного бюджета в бюджет Мактааральского района в сумме 3 098 842 тысяч тенге.
3. Предусмотреть на 2026 год размеры субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов общей сумме 260 526 тысяч тенге, в том числе:
Сельский округ Достык – 20 718 тысяч тенге;
Сельский округ Енбекши – 42 649 тысяч тенге;
Сельский округ Жана жол – 32 105 тысяч тенге;
Сельский округ Ииржар – 30 000 тысяч тенге;
Сельский округ Ж.Нурлыбаев – 31 719 тысяч тенге;
Сельский округ Бирлик – 34 517 тысяч тенге;

А.Қалыбеков ауылдық округі – 33 700 мың теңге;
Жамбыл ауылдық округі – 35 118 мың теңге.
4. Аудан әкімдігінің 2026 жылға арналған резервi 129 809 мың теңге сомасында белгіленсін.
5. Бюджеттік инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) іске асыруға бағытталған бюджеттік бағдарламалар бөлінісінде 2026 жылға арналған аудан бюджеттінің даму бағдарламалар тізбесі 4-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
6. Осы шешім 2026 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізілсін.
Мақтаарал аудандық мәслихатының төрағасы К.Сарсекбаев
Мақтаарал аудандық
мәслихатының 2025 жылғы
24 желтоқсандағы №35-213-VІІІ
шешіміне 1 қосымша
2026 жылға арналған аудандық бюджет

Сельский округ А.Калыбеков – 33 700 тысяч тенге;
Сельский округ Жамбыл – 35 118 тысяч тенге.
4. Утвердить резерв акимата района на 2026 год в сумме 129 809 тысяч тенге.
5. Утвердить перечень бюджетных программ развития районного бюджета на 2026 год с разделением на бюджетные программы, направленные на реализацию бюджетных инвестиционных проектов (программ), согласно приложению 4.
6. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель маслихата Мактааральского района К.Сарсекбаев
Приложение 1 к решению
Мактааральского районного
маслихата от 24 декабря
2025 года №35-213-VIII
Районный бюджет на 2026 год

220 763
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
94 259
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
94 259
02
Қорғаныс
62 341
1
Әскери мұқтаждар
62 341
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
62 341
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
62 341
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
40 920
6
Қылмыстық-атқару жүйесі
10 230
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
10 230
039
Қылмыстық жазасын өтеген адамдарды әлеуметтік бейімдеу мен оңалтуды ұйымдастыру және жүзеге асыру
10 230
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
40 920
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
40 920
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
40 920
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
3 716 645
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
810 410
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
810 410
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
810 410
2
Әлеуметтiк көмек
2 748 793
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
2 748 793
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
46 899
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
7 643
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
381 074
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
11 681
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
1 002 945
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
1 298 551
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер

220 763
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
94 259
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции
94 259
02
Оборона
62 341
1
Военные нужды
62 341
122
Аппарат акима района (города областного значения)
62 341
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
62 341
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
40 920
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
10 230
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
10 230
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
10 230
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
40 920
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
40 920
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
40 920
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
3 716 645
1
Социальное обеспечение
810 410
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
810 410
005
Государственная адресная социальная помощь
810 410
2
Социальная помощь
2 748 793
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
2 748 793
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
46 899
006
Оказание жилищной помощи
7 643
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
381 074
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
11 681
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
1 002 945
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
1 298 551
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения

456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
166 508
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
75 629
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
90 878
006
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
0
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
37 407
001
Жергілікті деңгейде мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
37 407
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
375 153
6
Жер қатынастары
42 078
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
42 078
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
39 367
003
Елдi мекендердi жер-шаруашылық орналастыру
2 711
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
333 074
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
333 074
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
333 074
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
47 383
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
47 383
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
47 383
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайла және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
47 383
12
Көлiк және коммуникация
809 526
1
Автомобиль көлiгi
766 560
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
766 560
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
23 926
045
Аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді-мекендердің көшелерін күрделі және орташа жөндеу
742 634
9
Көлiк және коммуникациялар саласындағы өзге де қызметтер
42 966
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
42 966
037
Әлеуметтік маңызы бар қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдарын субсидиялау

456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
166 508
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
75 629
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
90 878
006
Капитальные расходы государственного органа
0
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
37 407
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области культуры, развития языков, физической культуры и спорта
37 407
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
375 153
6
Земельные отношения
42 078
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
42 078
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
39 367
003
Земельно-хозяйственное устройство населенных пунктов
2 711
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
333 074
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
333 074
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
333 074
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
47 383
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
47 383
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
47 383
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)
47 383
12
Транспорт и коммуникации
809 526
1
Автомобильный транспорт
766 560
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
766 560
023
Обеспечение функционирования автомобильных дорог
23 926
045
Капитальный и средний ремонт автомобильных дорог районного значения и улиц населенных пунктов
742 634
9
Прочие услуги в сфере транспорта и коммуникаций
42 966
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
42 966
037
Субсидирование пассажирских перевозок по социально значимым городским (сельским), пригородным и внутрирайонным сообщениям

466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
040
Мемлекеттік органдардың объектілерін дамыту
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
1
Тұрғын үй шаруашылығы
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
033
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
2
Коммуналдық шаруашылық
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
028
Коммуналдық шаруашылығын дамыту
029
Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
048
Қаланы және елді мекендерді абаттандыруды дамыту
058
Елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
007
Қаланы және елді мекендерді абаттандыруды дамыту
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк
2
Спорт
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
008
Cпорт объектілерін дамыту
09
Отын-энергетика кешенi және жер қойнауын пайдалану
9
Отын-энергетика кешені және жер қойнауын пайдалану саласындағы өзге де қызметтер
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
036
Газ тасымалдау жүйесін дамыту

466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
040
Развитие объектов государственных органов
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
1
Жилищное хозяйство
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
033
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
2
Коммунальное хозяйство
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
028
Развитие коммунального хозяйства
029
Развитие системы водоснабжения и водоотведения
048
Развитие благоустройства городов и населенных пунктов
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
007
Развитие благоустройства городов и населенных пунктов
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
2
Спорт
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
008
Развитие объектов спорта
09
Топливно-энергетический комплекс и недропользование
9
Прочие услуги в области топливно-энергетического комплекса и недропользования
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
036
Развитие газотранспортной системы