2026-2028 жылдарға арналға қалалық бюджет туралы
Түркістан облысы Кентау қалалық мәслихатының 2025 жылғы 19 желтоқсандағы № 232 шешiмi.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 85-бабының 2-тармағына, 91-бабының 3-тармағына және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6 бабы, 1 тармағының 1 тармақшасына сәйкес Кентау қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Кентау қаласының 2026-2028 жылдарға арналған қалалық бюджеті 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2026 жылға мынадай көлемде бекiтiлсiн:
1) кiрiстер – 18 261 752 мың теңге, оның iшiнде:
салықтық түсiмдер – 6 964 033 мың теңге;
салықтық емес түсiмдер – 100 515 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 793 054 мың теңге;
арнаулы түсімдер – 0 теңге;
трансферттер түсiмi – 10 404 150 мың теңге;
2) шығындар –18 192 923 мың теңге;
3) таза бюджеттiк кредиттеу – -1 067 907 мың теңге;
бюджеттік кредиттер – 17 300 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 1 085 207 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттік қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 1 136 736 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – -1 136 736 мың теңге;
қарыздар түсімі – 17 300 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 1 794 374 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 640 338 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Түркістан облысы Кентау қалалық мәслихатының 09.04.2026 № 271 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) шешiмiмен.
2. 2026 жылы салық түсімдерінен қаланың бюджетіне әлеуметтік салықтан 50,0 пайыз аударылатын болып және облыстық бюджеттен қаланың бюджетіне берілетін бюджеттік субвенциялар 4 108 922 мың теңге көлемінде бекітілсін.
3. Қала әкімдігінің 2026 жылға арналған резерві 127 842 мың теңге сомасында белгіленсін.

О городском бюджете на 2026-2028 годы
Решение Кентауского городского маслихата Туркестанской области от 19 декабря 2025 года № 232.
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2026.
В соответствии с пунктом 2 статьи 85, пунктом 3 статьи 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Кентауский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить городской бюджет города Кентау на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 18 471 557 тысяч тенге, в том числе по:
налоговые поступления – 7 038 681 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 107 924 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 885 468 тысяч тенге;
специальные поступления – 0 тенге;
поступления трансфертов – 10 439 484 тысяч тенге;
2) затраты – 18 402 728 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – -1 067 907 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 17 300 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 1 085 207 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства– 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 1 136 736 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета - -1 136 736 тысяч тенге;
поступления займов – 17 300 тысяч тенге;
погашение займов – 1 794 374 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 640 338 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Кентауского городского маслихата Туркестанской области от 08.05.2026 № 275 (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Установить на 2026 год норматив распределения в городской бюджет от общей суммы поступления социального налога в размере 50,0 процентов и объемы бюджетных субвенций, передаваемых из областного бюджета в бюджет города 4 108 922 тысяч тенге.
3. Утвердить резерв акимат города на 2026 год в сумме 127 842 тысяч тенге.

4. 2026 жылға қала бюджетінен ауыл бюджеттеріне берілетін субвенциялар мөлшерінің жалпы сомасы 364 691 мың теңге болып 4-қосымшаға сәйкес қарастырылсын, оның ішінде:
Ащысай ауылы 77 156 мың теңге;
Байылдыр ауылы 66 221 мың теңге;
Қарнақ ауылы 116 309 мың теңге;
Хантағы ауылы 105 005 мың теңге;
5. Осы шешім 2026 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Кентау қалалық мәслихатының төрағасы Қ.Елеусизов
Кентау қалалық мәслихатының
2025 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 232 шешіміне 1 қосымша
2026 жылға арналған қалалық бюджет
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Түркістан облысы Кентау қалалық мәслихатының 09.04.2026 № 271 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) шешiмiмен.
Санаты
Сома (мың теңге)
Сыныбы
Кіші сыныбы
Атауы
1
2
3

4. Предусмотреть на 2026 год размеры субвенций, передаваемых из городского бюджета в бюджеты сельских округов в общей сумме 364 691 тысяч тенге, согласно приложению 4, в том числе:
село Ащысай 77 156 тысяч тенге;
село Байылдыр 66 221 тысяч тенге;
село Карнак 116 309 тысяч тенге;
село Хантаги 105 005 тысяч тенге;
5. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель Кентауского городского маслихата К.Елеусизов
Приложение 1 к решению
Кентауского городского маслихата
от 19 декабря 2025 года № 232
Городской бюджет на 2026 год
Сноска. Приложение 1 в редакции решения Кентауского городского маслихата Туркестанской области от 08.05.2026 № 275 (вводится в действие с 01.01.2026).
Категория
Сумма (тысяч тенге)
Класс
Подкласс
Наименование
1
2
3

113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
10 000
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
101 648
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
101 648
02
Қорғаныс
164 111
1
Әскери мұқтаждар
52 721
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
52 721
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
52 721
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
111 390
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
111 390
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
16 272
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
95 118
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
19 298
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
19 298
485
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
19 298
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
19 298
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
2 832 446
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
702 359
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
702 359
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
702 359
2
Әлеуметтiк көмек
1 902 208
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1 902 208
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
10 497
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
1 098
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
152 570
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
5 450
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
351 867
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдар әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
239 225
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарға протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүріп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектерге қолмен көрсететін тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
1 141 501
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
227 879

113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
10 000
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
101 648
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
101 508
015
Капитальные расходы государственного органа
140
02
Оборона
158 345
1
Военные нужды
52 721
122
Аппарат акима района (города областного значения)
52 721
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
52 721
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
105 624
122
Аппарат акима района (города областного значения)
105 624
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
10 506
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
95 118
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
18 234
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
18 234
485
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
18 234
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
18 234
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
2 864 611
1
Социальное обеспечение
702 359
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
702 359
005
Государственная адресная социальная помощь
702 359
2
Социальная помощь
1 923 173
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 923 173
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
10 497
006
Оказание жилищной помощи
1 098
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
152 570
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
5 450
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
358 566
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
246 226
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лиц с инвалидностью
1 148 766
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
239 079