2026-2028 жылдарға арналға қалалық бюджет туралы
Түркістан облысы Кентау қалалық мәслихатының 2025 жылғы 19 желтоқсандағы № 232 шешiмi
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 85-бабының 2-тармағына, 91-бабының 3-тармағына және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6 бабы, 1 тармағының 1 тармақшасына сәйкес Кентау қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Кентау қаласының 2026-2028 жылдарға арналған қалалық бюджеті 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2026 жылға мынадай көлемде бекiтiлсiн:
1) кiрiстер – 15 662 779 мың теңге, оның iшiнде:
салықтық түсiмдер – 6 165 937 мың теңге;
салықтық емес түсiмдер – 100 515 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 54 426 мың теңге;
арнаулы түсімдер – 0 теңге;
трансферттер түсiмi – 9 341 901 мың теңге;
2) шығындар – 15 662 779 мың теңге;
3) таза бюджеттiк кредиттеу – -1 777 074 мың теңге;
бюджеттік кредиттер – 17 300 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 1 794 374 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттік қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 1 777 074 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – -1 777 074 мың теңге;
қарыздар түсімі – 17 300 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 1 794 374 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 0 теңге.
2. 2026 жылы салық түсімдерінен қаланың бюджетіне әлеуметтік салықтан 50,0 пайыз аударылатын болып және облыстық бюджеттен қаланың бюджетіне берілетін бюджеттік субвенциялар 4 108 922 мың теңге көлемінде бекітілсін.
3. Қала әкімдігінің 2026 жылға арналған резерві 127 842 мың теңге сомасында белгіленсін.

О городском бюджете на 2026-2028 годы
Решение Кентауского городского маслихата Туркестанской области от 19 декабря 2025 года № 232
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2026.
В соответствии с пунктом 2 статьи 85, пунктом 3 статьи 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Кентауский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить городской бюджет города Кентау на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 15 662 779 тысяч тенге, в том числе по:
налоговые поступления – 6 165 937 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 100 515 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 54 426 тысяч тенге;
специальные поступления – 0 тенге;
поступления трансфертов – 9 341 901 тысяч тенге;
2) затраты – 15 662 779 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – -1 777 074 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 17 300 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 1 794 374 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства– 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 1 777 074 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета - -1 777 074 тысяч тенге;
поступления займов – 17 300 тысяч тенге;
погашение займов – 1 794 374 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0 тенге.
2. Установить на 2026 год норматив распределения в городской бюджет от общей суммы поступления социального налога в размере 50,0 процентов и объемы бюджетных субвенций, передаваемых из областного бюджета в бюджет города 4 108 922 тысяч тенге.
3. Утвердить резерв акимат города на 2026 год в сумме 127 842 тысяч тенге.

233 379
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарға протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүріп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектерге қолмен көрсететін тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
1 141 501
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
208 956
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
208 956
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
83 262
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
5 466
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
79 067
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
41 161
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
1 772 290
1
Тұрғын үй шаруашылығы
321 016
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
41 922
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алуКоммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
41 922
487
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
279 094
001
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй қоры саласында жергілікті деңгейде мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша қызметтер
218 744
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
60 350
2
Коммуналдық шаруашылық
341 391
487
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
341 391
018
Қаланы және елді мекендерді абаттандыруды дамыту
200 000
027
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі газдандыру желілерін пайдалануды ұйымдастыру
141 391
3
Елді-мекендерді көркейту
1 109 883
487
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
1 109 883
025
Елдi мекендердегі көшелердi жарықтандыру
209 944
030
Елдi мекендердi абаттандыру және көгалдандыру
896 189
031
Жерлеу орындарын ұстау және туыстары жоқ адамдарды жерлеу
3 750
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк
2 121 024
1
Мәдениет саласындағы қызмет

233 379
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лиц с инвалидностью
1 141 501
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
208 956
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
208 956
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
83 262
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
5 466
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
79 067
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
41 161
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
1 772 290
1
Жилищное хозяйство
321 016
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
41 922
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
41 922
487
Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции района (города областного значения)
279 094
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства и жилищного фонда
218 744
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
60 350
2
Коммунальное хозяйство
341 391
487
Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции района (города областного значения)
341 391
018
Развитие благоустройства городов и населенных пунктов
200 000
027
Организация эксплуатации сетей газификации, находящихся в коммунальной собственности районов (городов областного значения)
141 391
3
Благоустройство населенных пунктов
1 109 883
487
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
1 109 883
025
Освещение улиц в населенных пунктах
209 944
030
Благоустройство и озеленение населенных пунктов
896 189
031
Содержание мест захоронений и захоронение безродных
3 750
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
2 121 024
1
Деятельность в области культуры

103 078
02
Қорғаныс
2 745 012
1
Әскери мұқтаждар
53 660
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
53 660
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
53 660
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
2 691 352
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
2 691 352
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
2 655 336
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
36 016
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
37 900
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
37 900
485
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
37 900
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
37 900
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
2 937 153
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
720 646
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
720 646
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
720 646
2
Әлеуметтiк көмек
2 003 804
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
2 003 804
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
10 864
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
1 136
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
157 910
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
5 641
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
352 053
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдар әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
235 922
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарға протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүріп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектерге қолмен көрсететін тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
1 240 278
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
212 703
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
212 703

103 078
02
Оборона
2 745 012
1
Военные нужды
53 660
122
Аппарат акима района (города областного значения)
53 660
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
53 660
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
2 691 352
122
Аппарат акима района (города областного значения)
2 691 352
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
2 655 336
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
36 016
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
37 900
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
37 900
485
Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
37 900
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
37 900
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
2 937 153
1
Социальное обеспечение
720 646
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
720 646
Государственная адресная социальная помощь
720 646
2
Социальная помощь
2 003 804
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
2 003 804
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
10 864
006
Оказание жилищной помощи
1 136
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
157 910
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
5 641
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
352 053
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
235 922
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лиц с инвалидностью
1 240 278
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
212 703
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
212 703