Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігінің сақтандыру, қайта сақтандыру шарттарын жасасу және орындау жөніндегі есептілігінің тізбесін, нысандарын, ұсыну мерзімдері мен тәртібін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2025 жылғы 30 қыркүйектегі № 280-НҚ бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2024 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
"Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 10-5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігі есептілігінің тізбесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес активтер, міндеттемелер және капитал шоттары бойынша есеп;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақшалай қаражаттың қозғалысы туралы есеп;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша капиталдағы өзгерістер туралы есеп;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес кірістер мен шығындар шоттары бойынша есеп;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес сақтандыру резервтерін есептеу туралы есеп;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес сақтандыру сыйлықақылары туралы есеп;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес сақтандыру төлемдері туралы есеп;
9) осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес міндеттемелер көлемі бойынша есеп;
10) осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес қайта сақтандырушылардан алынатын сомалар, сақтанушылардан (қайта сақтандырушылардан) және делдалдардан алынатын сақтандыру сыйлықақылары туралы есеп;
11) осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес қайта сақтандыру қызметі туралы есеп;
12) осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары және қайта сақтандыруға берілген шарттарды есепке алу журналы;
13) осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігінің сақтандыру, қайта сақтандыру шарттарын жасасу және орындау жөніндегі есептілігін ұсыну мерзімдері мен тәртібі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Активтер және корпоративтік басқару департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күнінен бастап күнтізбелік бес күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына оны қазақ және орыс тілдерінде электрондық нысанда жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.

Об утверждении перечня, форм, сроков и порядка представления отчетности Экспортно-кредитным агентством Казахстана по заключению и исполнению договоров страхования, перестрахования
Приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 30 сентября 2025 года № 280-ОД
Вводится в действие с 1 января 2024 года.
В соответствии с подпунктом 10-5) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) перечень отчетности Экспортно-кредитного агентства Казахстана согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму отчета по счетам активов, обязательств и капитала согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) форму отчета о движении денежных средств согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) форму отчета об изменениях в капитале согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) форму отчета по счетам доходов и расходов согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) форму отчета о расчете страховых резервов согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) форму отчета о страховых премиях согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) форму отчета о страховых выплатах согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) форму отчета по объему обязательств согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) форму отчета о суммах к получению от перестраховщиков, страховых премиях к получению от страхователей (перестрахователей) и посредников согласно приложению 10 к настоящему приказу;
11) форму отчета о перестраховочной деятельности согласно приложению 11 к настоящему приказу;
12) форму отчета по действующим договорам, страхования (перестрахования) и договорам, переданных на перестрахование согласно приложению 12 к настоящему приказу;
13) сроки и порядок представления отчетности Экспортно-кредитным агентством Казахстана по заключению и исполнению договоров страхования, перестрахования согласно приложению 13 к настоящему приказу.
2. Департаменту активов и корпоративного управления Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней со дня подписания настоящего приказа направление его в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрі
А. Шаққалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
бұйрығына 1-қосымша
Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігінің есептілік тізбесі
Сауда қызметін реттеу саласындағы орталық уәкілетті органға ұсынылатын Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігінің есептілігі мыналарды қамтиды:
1) активтер, міндеттемелер және капитал шоттары туралы есеп нысаны;
2) ақшалай қаражаттардың қозғалысы туралы есеп нысаны;
3) капиталдағы өзгерістер туралы есеп нысаны;
4) кірістер мен шығындар шоттары бойынша есеп нысаны;
5) сақтандыру резервтерін есептеу туралы есеп нысаны;
6) сақтандыру сыйлықақылары туралы есеп нысаны;
7) сақтандыру төлемдері туралы есеп нысаны;
8) міндеттемелердің көлемі бойынша есеп нысаны;

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2024 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
А.Шаккалиев
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по регулированию
и развитию финансового рынка
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Перечень отчетности Экспортно-кредитного агентства Казахстана
Отчетность Экспортно-кредитного агентства Казахстана, предоставляемая в центральный уполномоченный орган в области регулирования торговой деятельности включает в себя:
1) форму отчета по счетам активов, обязательств и капитала;
2) форму отчета о движении денежных средств;
3) форму отчета об изменениях в капитале;
4) форму отчета по счетам доходов и расходов;
5) форму отчета о расчете страховых резервов;
6) форму отчета о страховых премиях;
7) форму отчета о страховых выплатах;
8) форму отчета по объему обязательств;

60.1
есепті кезеңдегі
60.2
Капитал жиыны
61
Капитал мен міндеттемелер жиыны
62
Атауы ____________________________________________
Мекенжайы _____________________
Телефон __________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы________________________________
____________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)
қолы, телефоны
Бас бухгалтер ________________________________
__________
__________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
қолы
күні
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға ________________________________
____________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)
қолы
Осы нысанды толтыру бойынша ескертпе:
3-бағанда есепті кезеңнің соңғы күнін қоса алғанда, есепті кезеңнің соңындағы деректер көрсетіледі;
4-бағанда өткен жылдың соңындағы деректер көрсетіледі;
1-ден 62-ге дейінгі кодтардың астындағы жолдар халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптарын ескере отырып, топтастырылған бас кітаптан алынған ақпарат және актуарлық есеп айырысулар бойынша ақпарат негізіндегі деректермен толтырылады.
бұйрығына 3-қосымша
Нысан
Ақшалай қаражаттың қозғалысы туралы есеп
Ұсынылады: сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органға.
Нысан индексі: Ф3-ЭКАр.
Кезеңділігі: тоқсан сайын/жыл сайын.
Есепті кезең: "___" ____________ 20___жылғы жағдай бойынша.
(мың теңгемен)
Баптардың атауы
Есепті кезеңде
Өткен жылдың ұқсас кезеңі ішінде
1
2
3
Операциялық қызметтен табыс салығын төлеуге дейінгі таза ақшалай қаражат ағындары
Операциялық қызметтен түскен ақша қаражатының жиыны
Инвестициялық қызметтен түскен таза ақша ағындары
Қаржылық қызметтен түскен ақшалай қаражат ағындары
Жыл соңындағы жағдай бойынша ақша қаражаттары және олардың баламалары
Атауы ________________________________________________
Мекенжайы _______
Телефон ________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________
Орындаушы __________________________
_______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)
қолы, телефоны
Бас бухгалтер ___________________
__________
__________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
қолы
күні
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға
__________________________
_______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)
қолы
Осы нысанды толтыру бойынша ескертпе:
1-бағанда баптардың атаулары ұйымның операцияларын негізге ала отырып, ерікті түрде толтырылады;
2-бағанда есепті кезеңнің соңғы күнін қоса алғанда, есепті кезеңдегі деректер көрсетіледі;
3-бағанда өткен жылдың ұқсас кезеңінің соңындағы деректер көрсетіледі.
бұйрығына 4-қосымша
Капиталдағы өзгерістер туралы есеп
Ұсынылады: сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органға.
Нысан индексі: Ф4-ЭКАр.
Кезеңділігі: тоқсан сайын/жыл сайын.
Есепті кезең: "___" ____________ 20___жылғы жағдай бойынша.
(мың теңгемен)
Баптардың атауы
Жарғылық капитал
Меншікті капитал компонентінің атауы
Капитал жиыны
1
2
n
Алдыңғы есепті жылдың соңына
Басқа жиынтық табыс
Кезең ішіндегі жалпы жиынтық кіріс/шығын
Есепті күндегі қалдық
Атауы ____________________________________________
Мекенжайы ________
____________________
Телефон ________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________
Орындаушы __________________________
_______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)
қолы, телефоны
Бас бухгалтер ___________________
__________
__________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
қолы
күні
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға
__________________________
_______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)
қолы
Осы нысанды толтыру бойынша ескертпе:
1-бағанда баптардың атаулары ұйымның операцияларын негізге ала отырып, ерікті түрде толтырылады;
нысандағы "Меншікті капитал компонентінің атауы" бағандарының санын Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігі ұйымның операцияларын негізге ала отырып дербес айқындайды;
нысанға енгізілген "Меншікті капитал компонентінің атауы" бағанының атауын Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігі ұйымның қызметі мен операцияларының ерекшелігін негізге ала отырып көрсетеді және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптарын ескере отырып, ерікті түрде толтырылады.
бұйрығына 5-қосымша
Нысан
Кірістер мен шығыстар шоттары бойынша есеп
Ұсынылады: сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органға.
Нысан индексі: Ф2-ЭКАр.
Кезеңділігі: тоқсан сайын/жыл сайын.
Есепті кезең: "___" ____________ 20___жылғы жағдай бойынша.
(мың теңгемен)
Баптың атауы
Жол коды
Ағымдағы жылдың басынан бергі кезең үшін (өспелі қорытындымен)
Өткен жылдың ұқсас кезеңі үшін
Өткен жылдың басынан бергі ұқсас кезең үшін (өспелі қорытындымен)
1
2
3
4
5
6
Кірістер
Сақтандыру қызметінен түсетін кірістер
Сақтандыру шарттары бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақылары
1
Қайта сақтандыру шарттары бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақылары
2
Қайта сақтандыруға берілген сақтандыру сыйлықақылары
3
Сақтандыру сыйлықақыларының таза сомасы
4
Еңбекпен табылмаған сыйлықақы резервінің өзгеруі
5
Еңбекпен табылмаған сыйлықақылар бойынша қайта сақтандыру активтерінің өзгеруі
6
Еңбекпен табылған сақтандыру сыйлықақыларының таза сомасы
7
Сақтандыру қызметі бойынша комиссиялық сыйақы түріндегі кірістер
8
Сақтандыру қызметінен түсетін басқа да кірістер
9
Инвестициялық қызметтен түсетін кірістер
Сыйақы алуға байланысты кірістер
10
оның ішінде:
бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы түріндегі кірістер

60.1
отчетного периода
60.2
Итого капитал
61
Итого капитал и обязательства
62
Наименование ____________________________________________
Адрес _____________________
Телефон __________________________________________________
Адрес электронной почты ___________________________________
Исполнитель________________________________
____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись, телефон
Главный бухгалтер ________________________________
__________
__________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись
дата
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности ________________________________
____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись
Примечание по заполнению настоящей формы:
в графе 3 указываются данные на конец отчетного периода, включая последний день отчетного периода;
в графе 4 указываются данные на конец предыдущего года;
строки, под кодами с 1 по 62 заполняются данными на основании информации из главной книги и данных по актуарным расчетам, сгруппированные с учетом требований международных стандартов финансовой отчетности.
Приложение 3 к приказу
Форма
Отчет о движении денежных средств
Представляется: в уполномоченный орган в области регулирования торговой деятельности.
Индекс формы: Ф3-ЭКАр.
Периодичность: ежеквартальная/ежегодная.
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___года.
(в тысячах тенге)
Наименование статей
За отчетный период
За аналогичный период предыдущего года
1
2
3
Чистые потоки денежных средств от операционной деятельности до уплаты подоходного налога
Итого денежных средств от операционной деятельности
Чистые потоки денежных средств от инвестиционной деятельности
Потоки денежных средств от финансовой деятельности
Денежные средства и их эквиваленты по состоянию на конец года
Наименование _____________________
_________________________________
Адрес _______________
____________________
Телефон ________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________
Исполнитель __________________________
_______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись, телефон
Главный бухгалтер ___________________
__________
__________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись
дата
Руководитель или лицо, исполняющее его
обязанности __________________________
_______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись
Примечание по заполнению настоящей формы:
в графе 1 наименования статей заполняются произвольно, исходя из операций организации;
в графе 2 указываются данные за отчетный период, включая последний день отчетного периода;
в графе 3 указываются данные на конец аналогичного периода предыдущего года.
Приложение 4 к приказу
Отчет об изменениях в капитале
Представляется: в уполномоченный орган в области регулирования торговой деятельности.
Индекс формы: Ф4-ЭКАр.
Периодичность: ежеквартальная/ежегодная.
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___года.
(в тысячах тенге)
Наименование статей
Уставный капитал
Наименование компонента собственного капитала
Итого капитал
1
2
n
На конец предыдущего отчетного года
Прочий совокупный доход
Общий совокупный доход/убыток за период
Остаток на отчетную дату
Наименование _____________________
_________________________________
Адрес _______________
____________________
Телефон ________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________
Исполнитель __________________________
_______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись, телефон
Главный бухгалтер ___________________
__________
__________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись
дата
Руководитель или лицо, исполняющее его
обязанности __________________________
_______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись
Примечание по заполнению настоящей формы:
в графе 1 наименования статей заполняются произвольно, исходя из операций организации;
количество граф "Наименование компонента собственного капитала" в форме определяется Экспортно-кредитным агентством Казахстана самостоятельно исходя из операций организации;
наименование графы (граф) "Наименование компонента собственного капитала", включенных в настоящую форму, указывается Экспортно-кредитным агентством Казахстана исходя из специфики деятельности и операций организации и заполняются произвольно с учетом требований международных стандартов финансовой отчетности.
Приложение 5 к приказу
Форма
Отчет по счетам доходов и расходов
Представляется: в уполномоченный орган в области регулирования торговой деятельности.
Индекс формы: Ф2-ЭКАр.
Периодичность: ежеквартальная/ежегодная.
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___года.
(в тысячах тенге)
Наименование статьи
Код строки
За период с начала текущего года (с нарастающим итогом)
За аналогичный период предыдущего года
За аналогичный период с начала предыдущего года (с нарастающим итогом)
1
2
3
4
5
6
Доходы
Доходы от страховой деятельности
Страховые премии, принятые по договорам страхования
1
Страховые премии, принятые по договорам перестрахования
2
Страховые премии, переданные на перестрахование
3
Чистая сумма страховых премий
4
Изменение резерва незаработанной премии
5
Изменение активов перестрахования по незаработанным премиям
6
Чистая сумма заработанных страховых премий
7
Доходы в виде комиссионного вознаграждения по страховой деятельности
8
Прочие доходы от страховой деятельности
9
Доходы от инвестиционной деятельности
Доходы, связанные с получением вознаграждения
10
в том числе:
доходы в виде вознаграждения по ценным бумагам

42.1
өзге қызметтен
42.2
Салықтарды төлегеннен кейінгі таза пайданың (залалдың) жиыны
43
Атауы ________________________
Мекен-жайы _____________________
Телефон _______________________________
Электрондық пошта мекенжайы _______________________________________
Орындаушы________________________________
____________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)
қолы, телефоны
Бас бухгалтер ________________________________
__________
__________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
қолы
күні
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға _______________________________
____________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)
қолы
Осы нысанды толтыру бойынша ескертпе:
3-бағанда есепті кезеңнің соңғы күнін қоса алғанда, есепті кезеңдегі деректер көрсетіледі;
4-бағанда ағымдағы жылдың басынан бергі кезеңдегі деректер (өспелі қорытындымен) көрсетіледі;
5-бағанда өткен жылдың ұқсас кезеңіндегі деректер көрсетіледі;
6-бағанда өткен жылдың басынан бергі ұқсас кезеңдегі деректер (өспелі қорытындымен) көрсетіледі;
1-ден 43-ге дейінгі кодтардың астындағы жолдар халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптарын ескере отырып, топтастырылған бас кітаптан алынған ақпарат және актуарлық есеп айырысулар бойынша ақпарат негізіндегі деректермен толтырылады.
бұйрығына 6-қосымша
Нысан
Сақтандыру резервтерін есептеу туралы есеп
Ұсынылады: сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органға
Нысан индексі: СР-ЭКАр.
Кезеңділігі: тоқсан сайын/жыл сайын
Есепті кезең: "___" ____________ 20___жылғы жағдай бойынша
Кесте. Сақтандыру резервтерін есептеу
(мың теңгемен)
Сақтандыру кластарының атауы
Еңбекпен табылмаған сыйлықақы резерві, жалпы сомасы
Еңбекпен табылмаған сыйлықақы резервіндегі қайта сақтандырушының үлесі
Еңбекпен табылмаған сыйлықақы резервінің таза сомасы
Болған, бірақ мәлімделмеген залалдар резерві
Болған, бірақ мәлімделмеген залалдар резервіндегі қайта сақтандырушының үлесі
Болған, бірақ мәлімделмеген залалдар резервінің таза сомасы
Мәлімделген, бірақ реттелмеген залалдар резерві, жалпы сомасы
Мәлімделген, бірақ реттелмеген залалдар резервіндегі қайта сақтандырушының үлесі
Мәлімделген, бірақ реттелмеген залалдар резервінің таза сомасы
Сақтандыру резервтерінің жалпы сомасы
Сақтандыру резервтерінің жалпы сомасындағы қайта сақтандырушының үлесі
Жалпы сақтандыру резервтерінің таза сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
1
Ерікті мүліктік сақтандыру
1-1
азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру,
1-2
заңды тұлғалардың қарыздарын сақтандыру
1-3
кепілдіктер мен кепілгерліктерді сақтандыру
1-4
басқа қаржылық шығындардан сақтандыру
1-5

42.1
от иной деятельности
42.2
Итого чистая прибыль (убыток) после уплаты налогов
43
Наименование ____________________________________________
Адрес _____________________
Телефон ____________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель________________________________
____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись, телефон
Главный бухгалтер ________________________________
__________
__________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись
дата
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности _______________________________
____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись
Примечание по заполнению настоящей формы:
в графе 3 указываются данные за отчетный период, включая последний день отчетного периода;
в графе 4 указываются данные за период с начала текущего года (с нарастающим итогом);
в графе 5 указываются данные за аналогичный период предыдущего года;
в графе 6 указываются данные за аналогичный период с начала предыдущего года (с нарастающим итогом);
строки, под кодами с 1 по 43 заполняются данными на основании информации из главной книги и данных по актуарным расчетам, сгруппированные с учетом требований международных стандартов финансовой отчетности.
Приложение 6 к приказу
Форма
Отчет о расчете страховых резервов
Представляется: в уполномоченный орган в области регулирования торговой деятельности
Индекс формы: СР-ЭКАр
Периодичность: ежеквартальная/ежегодная
Отчетный период: по состоянию на "___" _______20__года
Таблица. Расчет страховых резервов
(в тысячах тенге)
Наименование классов страхования
Резерв незаработанной премии, общая сумма
Доля перестраховщика в резерве незаработанной премии
Чистая сумма резерва незаработанной премии
Резерв произошедших, но незаявленных убытков
Доля перестраховщика в резерве произошедших, но незаявленных убытков
Чистая сумма резерва произошедших, но незаявленных убытков
Резерв заявленных, но неурегулированных убытков, общая сумма
Доля перестраховщика в резерве заявленных, но неурегулированных убытков
Чистая сумма резерва заявленных, но неурегулированных убытков
Общая сумма страховых резервов
Доля перестраховщика в общей сумме страховых резервов
Чистая сумма общих страховых резервов
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
1
Добровольное имущественное страхование
1-1
страхование гражданско-правовой ответственности,
1-2
страхование займов юридических лиц
1-3
страхование гарантий и поручительств
1-4
страхование от прочих финансовых убытков
1-5

осы кестенің 1-2, 1-3 және 1-4-жолдарында көрсетілген кластарды қоспағанда, қаржы ұйымдарының шығындарын сақтандыру
.
1-6
сақтандырудың өзге түрлері (кластары)
2
Барлығы
Атауы________________________________________________
Мекенжайы________________________________________________________
Телефон____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _______________________________________
Орындаушы:___________________________ ____________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) қолы, телефоны)
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген тұлға:
_____________________________________ ____________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) қолы)
Күні "____"______________ 20__ жыл
Осы нысанды толтыру бойынша ескертпе:
осы нысанда есепті кезеңнің соңындағы сақтандыру кластары бөлінісінде сақтандыру резервтерінің сомасы көрсетіледі;
сақтандыру резервтері "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 10-4) тармақшасына сәйкес бекітілген, Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігі жасасатын сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне, олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептеледі;
4-бағанда еңбекпен табылмаған сыйлықақы резервіндегі қайта сақтандырушының үлесі қайта сақтандыру (сақтандыру) шарты бойынша цедентке, сақтандыру брокеріне комиссиялық сыйақыны және қайта сақтандыруға берілетін тәуекелдер бойынша сақтандыру қорғауына жатпайтын сақтандыру делдалдарына және қайта сақтандырушыдан өзге тұлғаларға төленетін өзге де өтемақыларды қоспағанда көрсетіледі.
бұйрығына 7-қосымша
Нысан
Сақтандыру сыйлықақылары туралы есеп
Ұсынылады: сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органға.
Нысан индексі: СР-ЭКАр.
Кезеңділігі: тоқсан сайын/жыл сайын
Есепті кезең: "___" ____________ 20___жылғы жағдай бойынша
Кесте. Сақтандыру сыйлықақылары
(мың теңгемен)
Сақтандыру кластарының атауы
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақылары
Қайта сақтандыруға берілген сақтандыру сыйлықақылары
Қайта сақтандыруға берілген шарттарды бұзуға байланысты кірістер
Сақтандыру сыйлықақыларының таза сомасы
барлығы
оның ішінде
барлығы
оның ішінде
сақтандыру шарттары бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақылары
қайта сақтандыруға қабылданған шарттар бойынша сақтандыру сыйлықақылары
резидентке
бейрезидентке
барлығы
оның ішінде
барлығы
оның ішінде
онлайн режимде
резиденттен
бейрезиденттен
резиденттен
бейрезиденттен
жеке тұлғалар
заңды тұлғалар
жеке тұлғалар
заңды тұлғалар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
1
Ерікті мүліктік сақтандыру
1-1
азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру
1-2
заңды тұлғалардың қарыздарын сақтандыру
1-3
кепілдіктер мен кепілгерліктерді сақтандыру
1-4
басқа қаржылық шығындардан сақтандыру
1-5

страхование убытков финансовых организаций за исключением классов, указанных в строках 1-2, 1-3 и 1-4
настоящей таблицы
1-6
иные виды (классы) страхования
2
Всего
Наименование_________________________________________________
Адрес________________________________________________________
Телефон______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель:___________________________ _______________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон)
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета:
_____________________________________ ____________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись)
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание по заполнению настоящей формы:
в настоящей форме указывается сумма страховых резервов в разрезе классов страхования на конец отчетного периода;
страховые резервы рассчитываются в соответствии требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов по договорам страхования, перестрахования, заключаемым Экспортно-кредитным агентством, их структуре, утвержденными согласно подпункту 10-4) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности";
в графе 4 доля перестраховщика в резерве незаработанной премии указывается за исключением комиссионного вознаграждения цеденту, страховому брокеру по договору перестрахования (страхования) и иных возмещений, платежей страховым посредникам и иным лицам от перестраховщика, не относящихся к страховой защите по рискам, передаваемым в перестрахование.
Приложение 7 к приказу
Форма
Отчет о страховых премиях
Представляется: в уполномоченный орган в области регулирования торговой деятельности.
Индекс формы: СП-ЭКАр
Периодичность: ежеквартальная/ежегодная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__года
Таблица. Страховые премии
(в тысячах тенге)
Наименование классов страхования
Страховые премии, принятые по договорам страхования (перестрахования)
Страховые премии, переданные на перестрахование
Доходы, связанные с расторжением договоров, переданных на перестрахование
Чистая сумма страховых премий
всего
в том числе
всего
в том числе
страховые премии, принятые по договорам страхования
страховые премии, принятые по договорам перестрахования
резиденту
нерезиденту
всего
в том числе
всего
в том числе
В онлайн режиме
от резидента
от нерезидента
от резидента
от нерезидента
физические лица
юридические лица
физические лица
юридические лица
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
1
Добровольное имущественное страхование
1-1
страхование гражданско-правовой ответственности
1-2
страхование займов юридических лиц
1-3
страхование гарантий и поручительств
1-4
страхование от прочих финансовых убытков
1-5

осы кестенің 1-2, 1-3 және 1-4-жолдарында көрсетілген кластарды қоспағанда, қаржы ұйымдарының шығындарын сақтандыру
1-6
сақтандырудың өзге түрлері (кластары)
2
Барлығы
кестенің жалғасы:
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын бұзуға байланысты шығындар
Еңбекпен табылмаған сыйлықақы резервінің өзгеруі
Еңбекпен табылмаған сыйлықақы резервіндегі қайта сақтандыру активтерінің өзгеруі
Еңбекпен табылмаған сыйлықақы резервінің таза сомасының өзгеруі

страхование убытков финансовых организаций, за исключением классов, указанных в строках 1-2,, 1-3 и 1-4 настоящей таблицы
1-6
иные виды (классы) страхования
2
Всего
продолжение таблицы:
Расходы, связанные с расторжением договоров страхования (перестрахования)
Изменение резерва незаработанной премии
Изменение активов перестрахования в резерве незаработанной премии
Изменение чистой суммы резерва незаработанной премии

"Сақтандыру төлемдерінің саны" деген 10 және 11-бағандарда сақтандыру төлемін нақты алушы болып табылатын сақтанушы (пайда алушы) бойынша ақпарат көрсетіледі;
17-бағанда 12, 14-бағандарының мәндерін шегергендегі және 13-бағанның мәнін қосу арқылы 3-бағанның мәні көрсетіледі;
18-бағанда сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға байланысты қызметтерді (бағалаушылар қызметтерін және заң қызметтерін) сатып алу бойынша Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігінің қосымша шығындарының сомасы көрсетіледі.
бұйрығына 9-қосымша
Нысан
Міндеттемелер көлемі бойынша есеп
Ұсынылады: сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органға.
Нысан индексі: Обоб-ЭКАр.
Кезеңділігі: тоқсан сайын/жыл сайын
Есепті кезең: "___" ____________ 20___жылғы жағдай бойынша
Кесте. Міндеттемелер
Сақтандыру кластарының атауы
Ағымдағы жылдың басынан бергі кезең ішінде жасалған шарттардың саны (өспелі қорытындымен) (дана)
Ағымдағы жылдың басынан бергі кезең ішінде жасалған шарттар бойынша сақтандыру объектілерінің саны (дана)
Қолданыстағы шарттардың саны (дана)
Қолданыстағы шарттар бойынша сақтандыру объектілерінің саны (дана)
Қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша міндеттемелердің көлемі, мың теңгемен
Қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларының сомасы, мың теңгемен
барлығы
оның ішінде, онлайн режимде
барлығы
оның ішінде, қайта сақтандыруға берілген
барлығы
оның ішінде, қайта сақтандыруға берілген
резиденттерге
бейрезиденттерге
резиденттерге
бейрезиденттерге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
1
Ерікті мүліктік сақтандыру:
1-1
азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру,
1-2
заңды тұлғалардың қарыздарын сақтандыру
1-3
кепілдіктер мен кепілгерліктерді сақтандыру
1-4
басқа қаржылық шығындардан сақтандыру
1-5

в графах 10 и 11 "количество страховых выплат" указывается информация по страхователю (выгодоприобретателю), являющемуся фактическим получателем страховой выплаты;
в графе 17 указывается значение графы 3 за минусом значений граф 12, 14 и прибавлением значения графы 13;
в графе 18 указывается сумма дополнительных расходов Экспортно-кредитного агентства Казахстана по приобретению услуг (услуг оценщиков и юридических услуг), связанных с осуществлением страховых выплат.
Приложение 9 к приказу
Форма
Отчет по объему обязательств
Представляется: в уполномоченный орган в области регулирования торговой деятельности.
Индекс формы: Обоб-ЭКАр
Периодичность: ежеквартальная/ежегодная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__года
Таблица. Обязательства
Наименование классов страхования
Количество заключенных договоров за период с начала текущего года (с нарастающим итогом) (штук)
Количество объектов страхования по заключенным договорам за период с начала текущего года (штук)
Количество действующих договоров (штук)
Количество объектов страхования по действующим договорам (штук)
Объем обязательств по действующим договорам страхования (перестрахования), в тысячах тенге
Сумма страховых премий по действующим договорам страхования (перестрахования), в тысячах тенге
всего
в том числе, в онлайн режиме
всего
в том числе, переданные на перестрахование
всего
в том числе, переданные на перестрахование
резидентам
нерезидентам
резидентам
нерезидентам
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
1
Добровольное имущественное страхование:
1-1
страхование гражданско-правовой ответственности,
1-2
страхование займов юридических лиц
1-3
страхование гарантий и поручительств
1-4
страхование от прочих финансовых убытков
1-5

осы кестенің 1-2, 1-3 және 1-4-жолдарында көрсетілген кластарды қоспағанда, қаржы ұйымдарының шығындарын сақтандыру
1-6
сақтандырудың өзге түрлері (кластары)
2
Барлығы
Атауы_______________________________________________________
Мекенжайы _______________________________________________________
Телефон _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ______________________________________
Орындаушы____________________________ _____________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) қолы, телефоны)
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген тұлға
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) қолы)
Күні "____"______________ 20__ жыл
Осы нысанды толтыру бойынша ескертпе:
5 және 7-бағандарда сақтандыру объектілері бірліктерінің саны көрсетіледі, олардың негізінде сақтандыру сыйлықақысының мөлшері айқындалады;
әрбір сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша 5 және 7-бағандарда бір сақтандыру объектісі көрсетіледі;
8-бағанда қолданыстағы сақтандыру және кіріс қайта сақтандыру шарттары бойынша міндеттемелердің жалпы көлемі көрсетіледі;
11-бағанда қолданыстағы сақтандыру және кіріс қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
сақтандырудың бірнеше класы шегінде сақтандыру шарты жасалған жағдайда, сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша ақпарат:

страхование убытков финансовых организаций, за исключением классов, указанных в строках 1-2, 1-3 и 1-4 настоящей таблицы
1-6
иные виды (классы) страхования
2
Всего
Наименование_______________________________________________________
Адрес _______________________________________________________
Телефон _____________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель____________________________ _____________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон)
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
(фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись)
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание по заполнению настоящей формы:
в графах 5 и 7 указывается количество единиц объектов страхования, исходя из которых, определяется размер страховой премии;
по каждому договору страхования (перестрахования) в графах 5 и 7 указывается один объект страхования;
в графе 8 указывается общий объем обязательств по действующим договорам страхования и входящего перестрахования;
в графе 11 указывается сумма страховых премий по действующим договорам страхования и входящего перестрахования;
в случае заключения договора страхования в пределах нескольких классов страхования, информация по договору страхования (перестрахования):

1) 3, 4, 5, 6 және 7-бағандарда осы шарт бойынша міндеттемелер көлемінде ең көп үлесі бар сақтандыру класына сәйкес көрсетіледі;
2) 8, 9, 10 және 11-бағандарда сақтандырудың әрбір класы бойынша жеке көрсетіледі.
бұйрығына 10-қосымша
Нысан
Қайта сақтандырушылардан алынатын сомалар, сақтанушылардан (қайта сақтанушылардан) және делдалдардан алынатын сақтандыру сыйлықақылары туралы есеп
Ұсынылады: сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органға.
Нысан индексі: ДЗ-ЭКАр.
Кезеңділігі: тоқсан сайын/жыл сайын
Есепті кезең: "___" ____________ 20___жылғы жағдай бойынша
Кесте. Қайта сақтандырушылардан алынатын сомалар, сақтанушылардан (қайта сақтанушылардан) және делдалдардан алынатын сақтандыру сыйлықақылары
(мың теңгемен)
№ р/с
Қайта сақтандырушының/ сақтандыру агентінің/ қайта сақтандырушының (цеденттің)/ сақтандыру брокерінің/сақтанушының атауы
Сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру шарттары бойынша берешек
Құнсыздануға арналған резервтер
Барлығы
оның ішінде
мерзімі өткен берешегі жоқ
90 күнге дейін мерзімі өткен берешегі бар
90 күннен астам мерзімі өткен берешегі бар
1
2
3
4
5
6
7
1
Қайта сақтандырушылар
1.1
2
Сақтандыру агенттері
2.1
2.2
2.3
2.4
2.5
2.6
Басқа сақтандыру агенттері
3
Сақтандыру брокерлері
3.1
4
Қайта сақтандырушылар (цеденттер) / Сақтандырушылар
4.1
5
Сақтанушылар
5.1
5.2
5.3
5.4
5.5
5.6
6
Барлығы
Атауы ____________________________
Мекенжайы ____________________________
Телефон ___________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________________
Орындаушы_____________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) қолы, телефоны)
Бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға
______________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) қолы, телефоны)
Бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілеттік берілген тұлға
_______________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) қолы, телефоны)
Күні "____"______________ 20__ жыл
Осы нысанды толтыру бойынша ескертпе:
2-бағанда сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру шарттары бойынша берешегі бар қайта сақтандырушылардың, сақтандыру агенттерінің, cақтандыру брокерлерінің (делдалдарының), қайта сақтанушылардың (цеденттердің) және сақтанушылардың атауы көрсетіледі.
бұйрығына 11-қосымша
Нысан
Қайта сақтандыру қызметі туралы есеп
Ұсынылады: сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органға.
Нысан индексі: ПД-ЭКАр.
Кезеңділігі: тоқсан сайын/жыл сайын
Есепті кезең: "___" ____________ 20___жылғы жағдай бойынша
"Қайта сақтандыру қызметі" кестесі
№ р/с
Қайта сақтандыру ұйымының атауы
Бас компания
Рейтинг
Рейтингтік агенттіктің атауы
Қайта сақтандыру ұйымының орналасқан жері (елі)
Сақтандыру брокерінің атауы
Бейрезидент сақтандыру брокерінің орналасқан жері (елі)
Шетел валютасының атауы (валютаның мың бірлігінде)
Қайта сақтандыруға берілген міндеттемелердің көлемі (ағымдағы жылдың басынан бергі кезең үшін), мың теңгемен
атауы
ел коды
атауы
ел коды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
Бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары
1.1
2
Резидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары
2.1
3
Резидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары – АХҚО қатысушылары
3.1
4
Барлығы
кестенің жалғасы:
Қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша қайта сақтандыруға берілген міндеттемелердің көлемі, мың теңгемен
Қайта сақтандыру ұйымына берілген сақтандыру сыйлықақылары (ағымдағы жылдың басынан бергі кезең үшін), мың теңгемен
Қайта сақтандыру ұйымына берілген сақтандыру сыйлықақылары (ағымдағы жылдың басынан бергі кезең үшін), мыңдаған шетелдік валютамен
Қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша қайта сақтандыру ұйымына берілген сақтандыру сыйлықақылары, мың теңгемен
Қайта сақтандыру шарттары бойынша алынған тәуекелдер бойынша өтемақы (ағымдағы жылдың басынан бергі кезең үшін), мың теңгемен
Қайта сақтандыру шарттары бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақылары (ағымдағы жылдың басынан бергі кезең үшін), мың теңгемен
Қайта сақтандыруға қабылданған шарттар бойынша сақтандыру төлемдері (ағымдағы жылдың басынан бергі кезең үшін), мың теңгемен
Қайта сақтандыру түрі (факультативті/облигациялық)
Қайта сақтандыру нысаны (пропорционалды/пропорционалды емес)
Сақтандыру класының атауы
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Атауы ______________________________________________________
Мекенжайы______________________________________________________________
Телефон____________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы_____________________________________________
Орындаушы __________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) қолы, телефоны)
Бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға
________________________________________________ ________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) қолы, телефоны)
Бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілеттік берілген тұлға
_______________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) қолы, телефоны)
Күні "____"______________ 20__ жыл
Осы нысанды толтыру бойынша ескертпе:
2-бағанда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының толық атауы (аббревиатуралар мен қысқартуларды пайдаланбай) көрсетіледі;

1) в графах 3, 4, 5, 6 и 7 указывается в соответствии с классом страхования, имеющим наибольшую долю в объеме обязательств по данному договору;
2) в графах 8, 9, 10 и 11 указывается отдельно по каждому классу страхования.
Приложение 10 к приказу
Форма
Отчет о суммах к получению от перестраховщиков, страховых премиях к получению от страхователей (перестрахователей) и посредников
Представляется: в уполномоченный орган в области регулирования торговой деятельности.
Индекс формы: ДЗ-ЭКАр
Периодичность: ежеквартальная/ежегодная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__года
Таблица. Суммы к получению от перестраховщиков, страховые премии к получению от страхователей (перестрахователей) и посредников
(в тысячах тенге)
№ п/п
Наименование перестраховщика/ страхового агента/ перестрахователя (цедента)/ страхового брокера/страхователя
Задолженность по договорам страхования и (или) перестрахования
Резервы на обесценение
Всего
в том числе
по которой отсутствует просроченная задолженность
по которой имеется просроченная задолженность до 90 дней
по которой имеется просроченная задолженность свыше 90 дней
1
2
3
4
5
6
7
1
Перестраховщики
1.1
2
Страховые агенты
2.1
2.2
2.3
2.4
2.5
2.6
Прочие страховые агенты
3
Страховые брокеры
3.1
4
Перестрахователи (цеденты) / Страховщики
4.1
5
Страхователи
5.1
5.2
5.3
5.4
5.5
5.6
6
Всего
Наименование ____________________________
Адрес ____________________________
Телефон ___________________________________________________________
Адрес электронной почты ____________________________________________
Исполнитель______________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон)
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета
_______________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон)
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
_______________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон)
Дата "____"______________ 20__ года
Примечание по заполнению настоящей формы:
в столбце 2 указывается наименование перестраховщиков, страховых агентов, страховых брокеров (посредников), перестрахователей (цедентов) и страхователей, имеющих задолженность по договорам страхования и (или) перестрахования.
Приложение 11 к приказу
Форма
Отчет о перестраховочной деятельности
Представляется: в уполномоченный орган в области регулирования торговой деятельности.
Индекс формы: ПД-ЭКАр
Периодичность: ежеквартальная/ежегодная
Отчетный период: по состоянию на "___" _______20__года
Таблица "Перестраховочная деятельность"
№ п/п
Наименование перестраховочной организации
Материнская компания
Рейтинг
Наименование рейтингового агентства
Местонахождение (страна) перестраховочной организации
Наименование страхового брокера
Местонахождение (страна) страхового брокера - нерезидента
Наименование иностранной валюты (в тысячах единиц валюты)
Объем обязательств, переданных на перестрахование (за период с начала текущего года), в тысячах тенге
наименование
код страны
наименование
код страны
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
Страховые (перестраховочные) организации нерезиденты
1.1
2
Страховые (перестраховочные) организации резиденты
2.1
3
Страховые (перестраховочные) организации резиденты – участники МФЦА
3.1
4
Всего
продолжение таблицы:
Объем обязательств, переданных на перестрахование по действующим договорам страхования (перестрахования), в тысячах тенге
Страховые премии, переданные перестраховочной организации (за период с начала текущего года), в тысячах тенге
Страховые премии, переданные перестраховочной организации (за период с начала текущего года), в тысячах иностранной валюты
Страховые премии, переданные перестраховочной организации по действующим договорам страхования (перестрахования), в тысячах тенге
Возмещение по рискам, полученное по договорам перестрахования (за период с начала текущего года), в тысячах тенге
Страховые премии, принятые по договорам перестрахования (за период с начала текущего года), в тысячах тенге
Страховые выплаты по договорам, принятым на перестрахование (за период с начала текущего года), в тысячах тенге
Вид перестрахования (факультативное/облигаторное)
Форма перестрахования (пропорциональное/непропорциональное)
Наименование класса страхования
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Наименование ______________________________________________________
Адрес______________________________________________________________
Телефон____________________________________________________________
Адрес электронной почты_____________________________________________
Исполнитель _______________________________________ _____________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон)
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета
________________________________________________ ________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон)
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
_______________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон)
Дата: "____" ______________ 20__ года
Примечание по заполнению настоящей формы:
в столбце 2 указывается полное наименование страховой (перестраховочной) организации (без использования аббревиатур и сокращений);

3 және 8-бағандарда толық атауы (аббревиатуралар мен қысқартуларды пайдаланбай) көрсетіледі;
4-бағанда "Болу қажеттілігі қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін заңды тұлғалар және елдер үшін ең төменгі рейтингіні, осы рейтингіні беретін рейтингілік агенттіктер тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 желтоқсандағы № 385 қаулысына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8318 болып тіркелген) рейтингтік агенттіктердің бірі тағайындаған рейтинг көрсетіледі;
рейтинг болмаған жағдайда 4-бағанда "рейтингі жоқ" деп көрсетіледі;
11-бағанда "Валюталар мен қорларды ұсынуға арналған кодтар" 4217 ҚР ҰК 07 ISO Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес шарт валютасының коды көрсетіледі;
12-бағанда міндеттемелер көлемі есепті кезеңнің басынан бастап жасалған қайта сақтандыру шарттары бойынша көрсетіледі;
13-бағанның "Резиденттердің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары" жолы бойынша Қазақстан Республикасының резиденттеріне қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша қайта сақтандыруға берілген міндеттемелердің сомасы міндеттемелердің көлемі бойынша есептің 9-бағанының қорытынды сомасына сәйкес келеді;
13-бағанның "Бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары" жолы бойынша Қазақстан Республикасының бейрезиденттеріне қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша қайта сақтандыруға берілген міндеттемелердің сомасы міндеттемелердің көлемі бойынша есептің 10-бағанының қорытынды сомасына сәйкес келеді. 13-бағандағы қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша қайта сақтандыруға берілген міндеттемелердің қорытынды сомасы міндеттемелердің көлемі бойынша есептің 9 және 10-бағандарының сомасына сәйкес келеді;
14-бағанның "Резидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары" жолы бойынша Қазақстан Республикасының резиденттеріне берілген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы осы бұйрықтың 7-қосымшасының Сақтандыру сыйлықақылары кестесінің 14-бағанының қорытынды сомасына сәйкес келеді;
14-бағанның "Бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары" жолы бойынша Қазақстан Республикасының бейрезиденттеріне берілген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы осы бұйрықтың 7-қосымшасының Сақтандыру сыйлықақылары кестесінің 15-бағанының қорытынды сомасына сәйкес келеді;

в столбцах 3 и 8 указывается полное наименование (без использования аббревиатур и сокращений);
в графе 4 указывается рейтинг, присвоенный одним из рейтинговых агентств, в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года № 385 "Об установлении минимального рейтинга для юридических лиц и стран, необходимость наличия которого требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность финансовых организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, перечня рейтинговых агентств, присваивающих данный рейтинг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8318);
при отсутствии рейтинга в графе 4 указывается "нет рейтинга";
в графе 11 указывается код валюты договора в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов";
объем обязательств в столбце 12 указывается по договорам перестрахования, заключенным за период с начала отчетного периода;
сумма обязательств, переданных на перестрахование по действующим договорам страхования (перестрахования) резидентам Республики Казахстан, по строке "Страховые (перестраховочные) организации резиденты" столбца 13 соответствует итоговой сумме столбца 9 отчета по объему обязательств;
сумма обязательств, переданных на перестрахование по действующим договорам страхования (перестрахования) нерезидентам Республики Казахстан по строке "Страховые (перестраховочные) организации нерезиденты" столбца 13 соответствует итоговой сумме столбца 10 отчета по объему обязательств. Итоговая сумма обязательств, переданных на перестрахование по действующим договорам страхования (перестрахования) в столбце 13, соответствует сумме столбцов 9 и 10 отчета по объему обязательств;
сумма страховых премий, переданных резидентам Республики Казахстан по строке "Страховые (перестраховочные) организации резиденты" графы 14 соответствует итоговой сумме графы 14 Таблицы Страховые премии приложения 7 настоящего приказа;
сумма страховых премий, переданных нерезидентам Республики Казахстан, по строке "Страховые (перестраховочные) организации нерезиденты" графы 15 соответствует итоговой сумме графы 15 Таблицы Страховые премии приложения 7 настоящего приказа;

14-бағандағы қайта сақтандыру ұйымына берілген сақтандыру сыйлықақыларының қорытынды сомасы осы бұйрықтың 7-қосымшасының Сақтандыру сыйлықақылары кестесінің 13-бағанының қорытынды сомасына сәйкес келеді;
15-бағанда қайта сақтандыру ұйымы есепті кезеңнің басынан бастап берген шетел валютасындағы сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
17-бағанда қайта сақтандыру шарттары бойынша алынған тәуекелдер бойынша өтемақы туралы деректер көрсетіледі;
19-бағанда қайта сақтандыруға қабылданған шарттар бойынша сақтандыру төлемдерінің сомалары көрсетіледі;
22-бағанда сақтандыру класының атауы көрсетіледі. Егер бір қайта сақтандыру ұйымына сақтандырудың әртүрлі кластары бойынша сақтандыру сыйлықақылары берілген жағдайда, сақтандыру кластарының тізбесі бір жолда көрсетіледі.
бұйрығына 12-қосымша
Нысан
Қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары және қайта сақтандыруға берілген шарттар бойынша есеп
Ұсынылады: сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органға.
Нысан индексі: ЖРД-ЭКАр.
Кезеңділігі: тоқсан сайын/жыл сайын
Есепті кезең: "___" ____________ 20___жылғы жағдай бойынша
Сақтандыру класы
Сақтандыру түрі
Сақтанушы
Сақтанушының резиденттік мәртебесі
Сақтанушының Бизнес-сәйкестендіру нөмірі және (немесе) Жеке сәйкестендіру нөмірі
Қайта сақтанушы
Пайда алушы
Пайда алушының Бизнес-сәйкестендіру нөмірі және (немесе) Жеке сәйкестендіру нөмірі
Сақтандыру объектілерінің саны
Сақтандыру шартының (полисінің) (немесе) қосымша келісімнің нөмірі
Сақтандыру шартын және (немесе) қосымша келісімді жасасу күні
Сақтандыру шартының және (немесе) қосымша келісімнің қолданыла бастаған күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
кестенің жалғасы:
Сақтандыру шартының және (немесе) қосымша келісімнің қолданылуының аяқталған күні
Сақтандыру қорғанысының қолданылуы басталған күн
Сақтандыру қорғанысының қолданылуы аяқталған күн
Сақтандыру сомасының мөлшері (теңгемен)
Сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысының мөлшері (теңгемен)
Сақтандыру брокерінің, агентінің атауы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Комиссиялық сыйақы мөлшері (теңгемен)
Еңбекпен табылмаған сыйлықақылар резерві
.
Қайта сақтандыру шартының нөмірі
Қазақстан Республикасының резиденті қайта сақтандырушының сақтандыру сомасы (теңгемен)
Қазақстан Республикасының бейрезиденті қайта сақтандырушының сақтандыру сомасы (теңгемен)
Қайта сақтандыру шарты бойынша Қазақстан Республикасының резидентіне қайта сақтандыру сыйлықақысы (теңгемен)
Қайта сақтандыру шарты бойынша Қазақстан Республикасының бейрезидентіне қайта сақтандыру сыйлықақысы (теңгемен)
Қайта сақтандыру шартын жасасу күні
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
кестенің жалғасы:
Қайта сақтандыру шартының қолданыла бастаған күні
Қайта сақтандыру шартының қолданылуы аяқталған күн
Қайта сақтандыру шарты бойынша сақтандыру қорғауының қолданыла басталу күні
Қайта сақтандыру шарты бойынша сақтандыру қорғауының қолданылуы аяқталу күні
Қайта сақтандыру түрі (факультативті және (немесе) облигаторлық), Қайта сақтандыру нысаны (пропорционалды және (немесе) пропорционалды емес)
Қайта сақтандырушының атауы
Қайта сақтандырушыны рейтингтік бағалау
Рейтингтік агенттік
Қайта сақтандырушыдан комиссия мөлшері (теңгемен)
Қайта сақтандыру шарты бойынша сақтандыру брокерінің комиссиялық сыйақысы
Қайта сақтандырушының еңбекпен табылмаған сыйлықақылар резерві
пайызбен
Сома (теңгемен)
Брокердің атауы
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
Атауы________________________________________________
Орындаушы_____________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) қолы, телефоны)
Бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға
_____________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) қолы, телефоны)
Бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілеттік берілген тұлға
______________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) қолы, телефоны) (электрондық цифрлық қолтаңбасы)
Телефон нөмірі:_________________________
Есепке қол қойылған күн "___" __________ 20 ___ жыл
Осы нысанды толтыру бойынша ескертпе:
осы нысандағы деректер теңгемен көрсетіледі;
осы нысанда қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары және оларға жасалған барлық қосымша келісімдер көрсетіледі, бірнеше қосымша келісім болған жағдайда, әрбір қосымша келісім бойынша ақпарат жеке жолда беріледі;

итоговая сумма страховых премий, переданных перестраховочной организации в графе 14 соответствует итоговой сумме графы 13 Таблицы Страховые премии приложения 7 настоящего приказа;
столбце 15 указывается сумма страховых премий в иностранной валюте, переданных перестраховочной организацией за период с начала отчетного периода;
столбце 17 указываются данные о возмещении по рискам, полученным по договорам перестрахования;
в столбце 19 указываются суммы страховых выплат по договорам, принятым на перестрахование;
в столбце 22 указывается наименование класса страхования. В случае если одной перестраховочной организации были переданы страховые премии по разным классам страхования, перечень классов страхования указывается в одной строке.
Приложение 12 к приказу
Форма
Отчет по действующим договорам страхования (перестрахования) и договорам, переданных на перестрахование
Представляется: в уполномоченный орган в области регулирования торговой деятельности.
Индекс формы: ЖРД-ЭКАр
Периодичность: ежеквартальная/ежегодная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__года
Класс страхования
Вид страхования
Страхователь
Статус резидентства страхователя
Бизнес-идентификационный номер и (или) Индивидуальный идентификационный номер страхователя
Перестрахователь
Выгодоприобретатель
Бизнес-идентификация номер и (или) Индивидуальный идентификационный номер выгодоприобретателя
Количество объектов страхования
Номер договора (полиса) страхования (или) дополнительного соглашения
Дата заключения договора страхования и (или) дополнительного соглашения
Дата начала действия договора страхования и (или) дополнительного соглашения
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
продолжение таблицы:
Дата окончания действия договора страхования и (или) дополнительного соглашения
Дата начала действия страховой защиты
Дата окончания действия страховой защиты
Размер страховой суммы (в тенге)
Размер страховой премии по договору страхования (в тенге)
Наименование страхового брокера, агента (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Размер комиссионного вознаграждения (в тенге)
Резерв незаработанных премий
Номер договора перестрахования
Страховая сумма перестраховщика резидента Республики Казахстан (в тенге)
Страховая сумма перестраховщика нерезидента Республики Казахстан (в тенге)
Перестраховочная премия резиденту Республики Казахстан по договору перестрахования (в тенге)
Перестраховочная премия нерезиденту Республики Казахстан по договору перестрахования (в тенге)
Дата заключения договора перестрахования
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
продолжение таблицы:
Дата начала действия договора перестрахования
Дата окончания действия договора перестрахования
Дата начала действия страховой защиты по договору перестрахования
Дата окончания действия страховой защиты по договору перестрахования
Вид перестрахования (факультативное и (или) облигаторное), Форма перестрахования (пропорциональное и (или) непропорциональное)
Наименование перестраховщика
Рейтинговая оценка перестраховщика
Рейтинговое агентство
Размер комиссии от перестраховщика (в тенге
Комиссионное вознаграждение страхового брокера по договору перестрахования
Резерв незаработанных премий перестраховщика
в процентах
Сумма (в тенге)
Наименование брокера
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
Наименование________________________________________________
Исполнитель__________________________________________________ (фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон)
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета
_______________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон)
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
_______________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон (электронная цифровая подпись)
Номер телефона:_________________________
Дата подписания отчета "___" __________ 20 ___ года
Примечание по заполнению настоящей формы:
данные в настоящей форме указываются в тенге;
в настоящей форме указываются действующие договоры страхования (перестрахования) и все заключенные дополнительные соглашения к ним, при наличии нескольких дополнительных соглашений, информация по каждому дополнительному соглашению предоставляется в отдельной строке;

осы нысанның 2-бағанындағы сақтандыру класының атауы "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабында және сақтандырудың міндетті түрлерін реттейтін Қазақстан Республикасының өзге заңнамалық актілерінде көзделген атауға сәйкес толық көрсетіледі;
сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша ақпарат қосымша келісімдердің түзетулерін ескерусіз көрсетіледі;
егер сақтандыру шарты бірнеше қайта сақтандыру ұйымында қайта сақтандырылса, әрбір қайта сақтандыру шарты бойынша ақпарат жеке жолда, бұл ретте осы нысанның 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 және 16 бағандарында көрсетілген сақтандыру шарты бойынша ақпарат әр жолда көрсетіледі.
бұйрығына 13-қосымша
Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігінің сақтандыру, қайта сақтандыру шарттарын жасасу және орындау жөніндегі есептілікті ұсыну мерзімдері мен тәртібі
1. Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігі сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органға қағаз және электрондық форматта есептілікті ұсынады:
есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25 (жиырма бесінші) күнінен кешіктірілмейтін мерзімде тоқсан сайын;
есепті жылдан кейінгі жылдың 31 (отыз бірінші) мамырынан кешіктірілмейтін мерзімде жыл сайын.
2. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді.
500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
3. Толтырылған нысанға басшы (оның міндетін атқарушы тұлға), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
4. Мәліметтер болмаған жағдайда, есептілік нысандары толтырусыз ұсынылады.

название класса страхования в столбце 2 настоящей формы указывается полностью в соответствии с названием, предусмотренным статьей 6 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и иными законодательными актами Республики Казахстан, регулирующими обязательные виды страхования;
информация по договорам страхования (перестрахования) указывается без учета корректировок дополнительных соглашений;
если договор страхования перестраховывается в нескольких перестраховочных организациях, информация по каждому договору перестрахования указывается отдельной строкой, при этом информация по договору страхования, указанная в столбцах 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 и 16 настоящей формы, подлежит отражению в каждой строке.
Приложение 13 к приказу
Cроки и порядок представления отчетности Экспортно-кредитным агентством Казахстана по заключению и исполнению договоров страхования, перестрахования
1. Экспортно-кредитное агентство Казахстана представляет в уполномоченный орган в области регулирования торговой деятельности в бумажном и электронном формате отчетность:
ежеквартально в срок не позднее 25 (двадцать пятого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
ежегодно в срок не позднее 31 (тридцать первого) мая года, следующего за отчетным годом.
2. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в тысячах тенге.
Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
3. Заполненную форму подписывают руководитель (лицо, исполняющее его обязанности), главный бухгалтер и исполнитель.
4. В случае отсутствия сведений формы отчетности представляются без заполнения.