Құрманғазы ауданы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Атырау облысы Құрманғазы аудандық мәслихатының 2025 жылғы 24 қарашадағы № 243-VIII шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабына және "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес Құрманғазы аудандық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Құрманғазы ауданы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарлары осы шешімнің 1-19 қосымшаларына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы Г. Калиева
Құрманғазы аудандық
мәслихатының 2025 жылғы
24 қарашадағы № 243-VIII
шешім 1 қосымша
Құрманғазы ауылы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Осы Атырау облысы, Құрманғазы ауданы, Құрманғазы ауылы бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік - аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы жоспардың 1-қосымшасына сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес;

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Курмангазинскому району на 2026-2030 годы
Решение Курмангазинского районного маслихата Атырауской области от 24 ноября 2025 года № 243-VIII
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и подпунктом 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" Курмангазинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управления пастбищами и их использованию по Курмангазинскому району на 2026-2030 годы согласно приложениям 1-19 к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования
Председатель маслихата Г. Калиева
Приложение 1
к решению районного
маслихата от 24 ноября
2025 года № 243-VIII
План по управлению пастбищами и их использованию по сельскому округу Құрманғазы 2026-2030 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по сельскому округу Құрманғазы Курмангазинского района Атырауской области на 2025-2030 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064) .
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно - территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбище оборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;

4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы жоспардың 4-қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес;
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы Жоспардың 7-қосымшасына.
8) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасыосы Жоспардың 8-қосымшасынасәйкес;
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Жергілікті атқарушы органмен ауылдық елді-мекендердегі жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары айқындалуы мүмкін.
Құрманғазы ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 9895 га, оның ішінде елді мекен жерлері - 9895 га, босалқы жерлер жоқ.
Құрманғазы ауылдық округінің жер бедері-жазық. Округ аумағы Каспий маңы ойпатының орталық бөлігінде орналасқан. Аумақтың климаты тым континенттік, құрғақ. Қаңтардың орташа температурасы -14 °С, шілдеде 22-23 °С. Жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 220-280 мм. Шөлейт топырақтарда алабота, жусан, қырық буынбуын, ошаған өседі.
Топырағы негізінен шырынды көп жылдық сортаңдары басым жайылымдар.
Құрманғазы ауылдық округінде (жеке ауласында) 3033 бас ірі қара, 1010 бас ұсақ мал, 661 бас жылқы, 75 түйе бар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын МІҚ - 18 га/бас, ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 74397 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 3033 бас.*18га./бас=54594 га.
Ұсақ мал үшін – 1010 бас.*3,6га./бас= 3636 га.
Жылқы үшін – 661 бас.*21,6га./бас=14277 га.
Түйе үшін – 75 бас.*25,2 га./бас=1890 га.
54594 га.+ 3636 га.+ 14277 га.+ 1890 га.= 74397 га.
Құрманғазы ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 5091 бас, ұсақ мал 5445 бас, жылқы 2078 бас, түйе 309 бас құрайды.
ЖШС-нің, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 163910 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін –5091 бас *18га./бас=91638 га.
Ұсақ мал үшін – 5445 бас *3,6га./бас=19602 га.
Жылқы үшін – 2078 бас *21,6га./бас=44884 га.
Түйе үшін – 309 бас *25,2 га./бас =7786 га.
91638 га.+ 19602 га.+ 44884 га.+ 7786 га.=163910 га.
Құрманғазы ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Құрманғазы ауылдық округі аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 139685 га құрайды.
Құрманғазы ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Құрманғазы ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Құрманғазы ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы осы жоспардың5-қосымшасына сәйкес шалғайдағы жайыйлымдарға ауыстырылады.
Құрманғазы ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Құрманғазы ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Құрманғазы ауылдық округі бойынша жеке және заңды тұлғаларының ауыл шарушалығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ–9166 бас Ұсақ мал – 6315 бас Жылқы – 3517 бас Түйе– 358 бас
0
74397
-74397
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ – 5091 бас Ұсақ мал – 5445 бас Жылқы – 2078 бас Түйе – 309 бас
0
163910
-163910
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
Құрманғазы ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 2 қосымша
Құрманғазы ауылдық округі бойынша жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Құрманғазы ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Құрманғазы ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Құрманғазы округі бойынша
2025-2030 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Құрманғазы ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 6 қосымша
Құрманғазы ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Құрманғазы ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Өрістердің нөмірлері
1
2
3
4
1
Құрманғазы ауылдық округі
25 сәуір мен 24 маусым көктемі
25 маусым мен 24 тамыз жазғы
25 тамыздан 24 қазанға күзгі
демалыс
Құрманғазы ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 8 қосымша
Құрманғазы ауылдық округі бойынша жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Құрманғазы аудандық
мәслихатының 2025 жылғы
24 қарашадағы № 243-VIII
шешім 2 қосымша

4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану;
8) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей согласно приложению 8 к настоящему плану;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Местным исполнительным органом могут быть определены границы и площади пастбищ для нужд населения, в том числе общественных, по выпасу сельскохозяйственных животных в частном подворье в сельских населлных пунктах.
Общая площадь территории Курмангазинского сельского округа 9895 гектар(га), из них земли населенных пунктов – 9895 га, земли запаса- нет.
Рельеф территории Курмангазинского сельского округа — равнинный. Территория округа расположена в центральной части Прикаспийской низменности. Климат резко континентальный: короткая малоснежная, но довольно холодная зима и жаркое продолжительное лето. Средние температуры января −14 °С, июля 22—23 °С. Среднегодовое количество атмосферных осадков 220—280 мм. Большая часть занята солонцеватыми и засоленными почвами. На полупустынных почвах произрастают типчак, ковыль, полынь, чертополох. Почвы в основном Пастбища с преобладанием сочных многолетних солянок (лебеды бородавчатой, сведы, поташника, соляно колос-ника)
На 1 сентября 2024 года в Курмангазинском сельском округе насчитывается (личное подворье) крупного рогатого скота 3212 голов, мелкого скота 2289 голов, 382 голов лошадей, 86 верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения при норме нагрузки на голову КРС – 18 га/гол., мелкого скота – 3,6 га/гол., лошадей – 21,6 га/гол., верблюдов – 25,2 га/гол. требуется 76508 га. пастбищ.
Расчет:
Для КРС – 3212 гол.* 18га./гол.= 57816 га.
Для мелкого скота – 2289 гол.* 3,6га./гол.= 8240 га.
Для лошадей – 382 гол.* 21,6га./гол.= 8251 га.
Для верблюдов – 86 гол.* 25,2 га./гол.= 2201 га.
57816 га.+ 8240 га.+ 8251 га.+ 2201 га.=76508 га.
Площадь пастбищ в пределах территории населенных пунктов Курмангазы, Томан – 0 гектар.
На 1 сентября 2024годагода поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Курмангазинского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 3394 головы, мелкого скота 3183 голов, 1255голов лошадей, 304голов верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств требуется 82320га пастбищ.
Расчет:
Для КРС –3394 гол.*18га./гол.= 61093 га.
Для мелкого скота –3183 гол.*3,6га./гол.= 11459 га.
Для лошадей – 1255 гол.*21,6га./гол.= 27108га.
Для верблюдов – 304 гол.*25,2 га./гол.=7660 га.
61093 га.+11459га.+27108 га.+7660 га.=82320 га.
На территории Курмангазинского сельского округа имеется 1 (один) скотомогильник.
На территории Курмангазинского сельского округа нет аридных пастбищ.
В сельском округе Құрманғазы не установлены сервитуты для выгона скота.
Скот физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в черте города, переводится на отдаленные пастбища в соответствии с приложением 5 к настоящему плану.
Приложение 1
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Құрманғазы
на 2025-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Құрманғазы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании
Сведения о перераспределении пасбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц по Курмангазинскому сельскому округу
Таблица 1
наименование
наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-) Излишки / избыток (+), га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельско хозяйственных животных в личном подворье населения
КРС-9166 голов Мелкий рогатый
0
74397
-74397
перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельско хозяйственных животных крестьянских и фермерских хозяйств
КРС-5091 голов Мелкий рогатый скот-5445 голов Лошадей - 2078 голов Верблюд-309 голов
0
163910
-163910
перемещение на отгонные пастбища
Приложение 2
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Құрманғазы
на 2025-2030 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов по сельскому округу Құрманғазы
Приложение 3
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Құрманғазы
на 2025-2030 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Құрманғазы
на 2025-2030 годы
Схема доступа пастбищных пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Құрманғазы
на 2025-2030 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Құрманғазы
на 2025-2030 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе Құрманғазы
Приложение 7
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Құрманғазы
на 2025-2030 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование населенного пункта
Номер полей
1
Курмангазинский сельский округ
1
2
3
4
с 25 апреля по 24 июня весений
с 25 июня по 24 августа летний
с 25 августа до 24 октября осений
отдых
Приложение 8
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Құрманғазы
на 2025-2030 годы
Карта сельского округа Құрманғазы с указанием внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения потребностей населения в выпасе сельскохозяйственных животных в личных подворьях в зависимости от местных условий и особенностей
Приложение 2
к решению районного
маслихата от 24 ноября
2025 года № 243-VIII

Орлы ауылы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Осы Атырау облысы, Құрманғазы ауданы, Орлы ауылы бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік - аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы жоспардың 1-қосымшасына сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы жоспардың 4-қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес;
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы Жоспардың 7-қосымшасына.

План по управлению пастбищами и их использованию по Орлинскому сельскому округу на 2026-2030 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Орлинскому сельскому округуКурмангазинского района Атырауской области на 2025-2030 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064) .
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно - территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбище оборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану;

8) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасыосы Жоспардың 8-қосымшасынасәйкес;
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Жергілікті атқарушы органмен ауылдық елді-мекендердегі жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары айқындалуы мүмкін.
Құрманғазы ауданының елді мекендеріндегі жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарлары елді мекен шегінен тыс жайылымдарға айдауға жатады.
Орлыауылдық округі аумағының жалпы ауданы 1876 га, оның ішінде елді мекен жерлері - 1117 га, босалқы жерлер 58267 га.
Орлыауылдық округінің жер бедері-жазық. Округ аумағы Каспий маңы ойпатының орталық бөлігінде орналасқан. Аумақтың климаты тым континенттік, құрғақ. Қаңтардың орташа температурасы -14 °С, шілдеде 22-23 °С. Жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 220-280 мм. Шөлейт топырақтарда алабота, жусан, адыраспан, шытыр өседі.
Топырағы негізінен шырынды көп жылдық сортаңдары басым жайылымдар.
2025 жылдың 1 маусымы барлық ауылдық округінде (жеке ауласында) 1522 бас ірі қара, 1037 бас ұсақ мал, 618 бас жылқы, 43түйе бар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын МІҚ - 18 га/бас, ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 43477 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 1522 бас.*18га./бас=23850 га.
Ұсақ мал үшін – 1037 бас.*3,6га./бас= 3229 га.
Жылқы үшін – 618 бас.*21,6га./бас=7516 га.
Түйе үшін – 43 бас.*25,2 га./бас=882 га.
23850 га.+ 3229 га.+ 7516 га.+ 882 га.= 43477 га.
Орлыауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1742 бас, ұсақ мал 2932 бас, жылқы 649 бас, түйе 131 бас құрайды.
ЖШС-нің, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 53840 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін –1742 бас *18га./бас=31436 га.

8) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей согласно приложению 8 к настоящему плану;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Местным исполнительным органом могут быть определены границы и площади пастбищ для нужд населения, в том числе общественных, по выпасу сельскохозяйственных животных в частном подворье в сельских населенных пунктах.
Общая площадь территории Орлинского сельского округа 1876 гектар(га), из них земли населенных пунктов – 1117 га, земли запаса- 58267 га.
Рельеф территории Орлинского сельского округа — равнинный. Территория округа расположена в центральной части Прикаспийской низменности. Климат резко континентальный: короткая малоснежная, но довольно холодная зима и жаркое продолжительное лето. Средние температуры января −14 °С, июля 22—23 °С. Среднегодовое количество атмосферных осадков 220—280 мм. Большая часть занята солонцеватыми и засоленными почвами. На полупустынных почвах произрастают типчак, ковыль, полынь.
На 1 сентября 2024 года2022 года в Орлинском сельском округе насчитывается (личное подворье) крупного рогатого скота 1325 голов, мелкого скота 897 голов, 348 голов лошадей, 35 верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения при норме нагрузки на голову КРС – 18 га/гол., мелкого скота – 3,6 га/гол., лошадей – 21,6 га/гол., верблюдов – 25,2 га/гол. требуется 35477 га. пастбищ.
Расчет:
Для КРС – 1325 гол.* 18га./гол.= 23850 га.
Для мелкого скота – 897 гол.* 3,6га./гол.= 3229 га.
Для лошадей – 348 гол.* 21,6га./гол.= 7516 га.
Для верблюдов – 35 гол.* 25,2 га./гол.= 882 га.
23850 га.+ 3229 га.+ 7516 га.+ 882 га.=35477 га.
На 1 сентября 2024 года2022 года поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Орлинского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1742 головы, мелкого скота 2932 голов, 649 голова лошадей, 131 голов верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств требуется 59230 га пастбищ.
Расчет:
Для КРС –1742 гол.*18га./гол.= 31356 га.

Ұсақ мал үшін – 2932 бас *3,6га./бас=10555 га.
Жылқы үшін – 649 бас *21,6га./бас=14018 га.
Түйе үшін – 131 бас *25,2 га./бас =3301 га.
31436 га.+ 10555 га.+ 14018 га.+ 3301 га.= 59230 га.
Құрманғазыауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Орлы ауылдық округі аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 895 га құрайды.
Орлы ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Орлы ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Орлы ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы осы жоспардың
5-қосымшасына сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Орлы ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Орлы ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Орлы ауылдық округі бойынша жеке және заңды тұлғаларының ауыл шарушалығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ–1522 бас Ұсақ мал – 1037бас Жылқы – 618бас Түйе– 43 бас
0
43477
-43477
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ – 1742 бас Ұсақ мал – 2932 бас Жылқы – 649 бас Түйе – 131 бас
895
53840
-52 945
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
Орлы ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 2 қосымша
Орлы ауылдық округі бойынша жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Орлы ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Орлы ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Орлы ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Орлы ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 6 қосымша
Орлы ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Орлы ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Өрістердің нөмірлері
1
2
3
4
1
Орлыауылдық округі
25 сәуір мен 24 маусым көктемі
25 маусым мен 24 тамыз жазғы
25 тамыздан 24 қазанға күзгі
демалыс
Орлы ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 8 қосымша
Орлы ауылдық округі бойынша жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Құрманғазы аудандық
мәслихатының 2025 жылғы
24 қарашадағы № 243-VIII
шешім 3 қосымша

Для мелкого скота – 2932 гол.*3,6га./гол.= 10555 га.
Для лошадей – 649 гол.*21,6га./гол.= 14018 га.
Для верблюдов – 131 гол.*25,2 га./гол.= 3301 га.
31356 га.+ 10555 га.+ 14018 га.+ 3301 га.= 59230 га.
Согласно сведениям земельного баланса Курмангазинского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств на территории Орлинского сельского округа, составляет 895 га.
На территории Орлинского сельского округа имеется 1 (один) скотомогильник.
На территории Орлинского сельского округа нет аридных пастбищ.
В Орлинском сельском округе не установлены сервитуты для выгона скота.
Скот физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в черте города, переводится на отдаленные пастбища в соответствии с приложением 5 к настоящему плану.
Приложение 1
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
Орлинскому сельскому округу на
2025-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Орлинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пасбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц по Орлинского сельского округа
Таблица-1
наименование
наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-) Излишки / избыток (+), га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельско хозяйственных животных в личном подворье населения
КРС-1325 голов Мелкий рогатый скот-897 голов Лошадей-348 голов Верблюд-35 голов
0
35477
-35477
перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельско хозяйственных животных крестьянских и фермерских хозяйств
КРС-1742голов Мелкий рогатый скот-2932 голов Лошадей - 649 голов Верблюд-131 голов
0
59230
-59230
перемещение на отгонные пастбища
Приложение 2
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Орлинскому сельскому округу
на 2025-2030 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов по Орлинскому сельскому округу
Приложение 3
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Орлинскому сельскому округу
на 2025-2030 год
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Орлинскому сельскому округу
на 2025-2030 годы
Схема доступа пастбищных пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Орлинскому сельскому округу
на 2025-2030 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Орлинскому сельскому округу
на 2025-2030 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Орлинского сельского округа
Приложение 7
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Орлинскому сельскому округу
на 2025-2030 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование населенного пункта
Номер полей
1
2
3
4
1 1
Орлинский сельский округ
с 25 апреля по 24 июня весений
с 25 июня по 24 августа летний
с 25 августа до 24 октября осений
о
Приложение 8
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Орлинскому сельскому округу
на 2025-2030 годы
Карта Орлинского сельского округа указанием внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения потребностей населения в выпасе сельскохозяйственных животных в личных подворьях в зависимости от местных условий и особенностей
Приложение 3
к решению районного
маслихата от 24 ноября
2025 года № 243-VIII

Бірлік ауылы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Осы Атырау облысы, Құрманғазы ауданы, Бірлік ауылы бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік - аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы жоспардың 1-қосымшасына сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы жоспардың 4-қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес;
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы Жоспардың 7-қосымшасына.

План по управлению пастбищами и их использованию по Бирликскому сельскому округу на 2026-2030 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Бирликскому сельскому округу Курмангазинского района Атырауской области на 2025-2030 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064) .
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно - территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбище оборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану;

8) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасыосы Жоспардың 8-қосымшасынасәйкес;
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Жергілікті атқарушы органмен ауылдық елді-мекендердегі жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары айқындалуы мүмкін.
Бірлік ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 4850 га, оның ішінде елді мекен жерлері - 4850 га, босалқы жерлер жоқ.
Бірлік ауылдық округінің жер бедері-жазық. Округ аумағы Каспий маңы ойпатының орталық бөлігінде орналасқан. Аумақтың климаты тым континенттік, құрғақ. Қаңтардың орташа температурасы -14 °С, шілдеде 22-23 °С. Жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 220-280 мм. Шөлейт топырақтарда алабота, жусан, қырық сексеул өседі.
Топырағы негізінен шырынды көп жылдық сортаңдары басым жайылымдар.
Бірлік ауылдық округінде (жеке ауласында) 1419 бас ірі қара, 397 бас ұсақ мал, 266 бас жылқы, 2 түйе бар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын МІҚ - 18 га/бас, ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 32766 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 1419 бас.*18га./бас=25542 га.
Ұсақ мал үшін – 397 бас.*3,6га./бас= 1429 га.
Жылқы үшін – 266 бас.*21,6га./бас=5745 га.
Түйе үшін – 2 бас.*25,2 га./бас=50 га.
25542 га.+ 1429 га.+ 5745 га.+ 50 га.= 32766 га.
_Бірлікауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал459 бас, ұсақ мал 62 бас, жылқы 176 бас, түйе 1 бас құрайды.
ЖШС-нің, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 12312га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін –459 бас *18га./бас=8262 га.

8) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей согласно приложению 8 к настоящему плану;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Местным исполнительным органом могут быть определены границы и площади пастбищ для нужд населения, в том числе общественных, по выпасу сельскохозяйственных животных в частном подворье в сельских населенных пунктах.
Общая площадь территории Бирликского сельского округа 4850 гектар(га), из них земли населенных пунктов – 4850 га, земли запаса- нет имеются.
Рельеф территории Бирликского сельского округа — равнинный. Территория округа расположена в центральной части Прикаспийской низменности. Климат резко континентальный: короткая малоснежная, но довольно холодная зима и жаркое продолжительное лето. Средние температуры января −14 °С, июля 22—23 °С. Среднегодовое количество атмосферных осадков 300—350 мм. Большая часть занята солонцеватыми и засоленными почвами. На полупустынных почвах произрастают типчак, ковыль, полынь.
На 1 сентября 2024 года в Бирликском сельском округе насчитывается (личное подворье)крупного рогатого скота 1419 голов, мелкого скота 397 голов, 266 голов лошадей, 2 верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения при норме нагрузки на голову КРС – 18 га/гол., мелкого скота – 3,6 га/гол., лошадей – 21,6 га/гол., верблюдов – 25,2 га/гол. требуется 32766 га. пастбищ.
Расчет:
Для КРС – 1419 гол.* 18га./гол.= 25542 га.
Для мелкого скота – 397 гол.* 3,6га./гол.= 1429га.
Для лошадей – 266 гол.* 21,6га./гол.= 5745га.
Для верблюдов – 2 гол.* 25,2 га./гол.= 50 га.
25542 га.+ 1429 га.+ 5745 га.+ 50 га.= 32766 га.
На 1 сентября 2024 года поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Бирликского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 459 головы, мелкого скота 62 голов, 176 голов лошадей, 1 голов верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств требуется 12312 га пастбищ.
Расчет:
Для КРС –459 гол.*18га./гол.= 8262 га.

Ұсақ мал үшін – 62 бас *3,6га./бас=223 га.
Жылқы үшін – 176 бас *21,6га./бас=3802 га.
Түйе үшін – 1 бас *25,2 га./бас =25 га.
8262 га.+ 223 га.+ 3802 га.+ 25 га.=12312 га.
Құрманғазы ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Бірлік ауылдық округі аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 1131 га құрайды.
Бірлік ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Бірлік ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Бірлік ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы осы жоспардың
5-қосымшасына сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Бірлік ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Бірлік ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Бірлік ауылдық округі бойынша жеке және заңды тұлғаларының ауыл шарушалығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ–1419 бас Ұсақ мал – 397бас Жылқы – 266 бас Түйе– 2 бас
0
32766
-32766
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ – 459 бас Ұсақ мал – 62 бас Жылқы – 176 бас Түйе – 1 бас
0
12312
-12312
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
Жүктеу
Бірлік ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 2 қосымша
Бірлік ауылдық округі бойынша жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Бірлік ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Бірлік ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Бірлік ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Бірлік ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 6 қосымша
Бірлік ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Бірлік ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Өрістердің нөмірлері
1
2
3
4
1
Бірлік ауылдық округі
25 сәуір мен 24 маусым көктемі
25 маусым мен 24 тамыз жазғы
25 тамыздан 24 қазанға күзгі
демалыс
Бірлік ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 8 қосымша
Бірлік ауылдық округі бойынша жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Құрманғазы аудандық
мәслихатының 2025 жылғы
24 қарашадағы № 243-VIII
шешім 4 қосымша

Для мелкого скота – 62 гол.*3,6га./гол.= 223 га.
Для лошадей – 176 гол.*21,6га./гол.= 3802 га.
Для верблюдов – 1 гол.*25,2 га./гол.= 25,2 га.
8262 га.+ 223 га.+ 3802 га.+ 25,2 га.= 12312 га
Согласно сведениям земельного баланса Курмангазинского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств на территории Бирликского сельского округа, составляет 1131 га.
На а территории Бирликского сельского округа имеется 1 (один) скотомогильник.
На территории Бирликского сельского округа нет аридных пастбищ.
В Бирликском сельском округене установлены сервитуты для выгона скота.
Скот физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в черте города, переводится на отдаленные пастбища в соответствии с приложением 5 к настоящему плану.
Приложение 1
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
Бирликскому сельскому округу на
2025-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Бирликского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пасбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Бирликскому сельскому округу
Таблица-1
наименование
наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-) Излишки / избыток (+), га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельско хозяйственных животных в личном подворье населения
КРС-1419 голов Мелкий рогатый скот-397 голов Лошадей-266 голов Верблюд-2 голов
0
32766
-32766
перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельско хозяйственных животных крестьянских и фермерских хозяйств
КРС-459голов Мелкий рогатый скот-62 голов Лошадей - 176 голов Верблюд-1 голов
0
12312
-12312
перемещение на отгонные пастбища
Приложение 2
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Бирликскому сельскому округу
на 2025-2030 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов по Бирликскому сельскому округу
Приложение 3
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Бирликскому сельскому округу
на 2025-2030 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Бирликскому сельскому округу
на 2025-2030 годы
Схема доступа пастбищных пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Бирликскому сельскому округу
на 2025-2030 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Бирликскому сельскому округу
на 2025-2030 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Бирликском сельском округе
Приложение 7
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Бирликскому сельскому округу
на 2025-2030 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование населенного пункта
Номер полей
1
2
3
4
1 1
Бирликский сельский округ
с 25 апреля по 24 июня весений
с 25 июня по 24 августа летний
с 25 августа до 24 октября осений
отдых
Приложение 8
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Бирликскому сельскому округу
на 2025-2030 годы
Карта Бирликскому сельского округа указанием внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения потребностей населения в выпасе сельскохозяйственных животных в личных подворьях в зависимости от местных условий и особенностей
Приложение 4
к решению районного
маслихата от 24 ноября
2025 года № 243-VIII

Кудряшов ауылы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Осы Атырау облысы, Құрманғазы ауданы, Кудряшов ауылы бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік - аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы жоспардың 1-қосымшасына сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы жоспардың 4-қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес;
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы Жоспардың 7-қосымшасына.

План по управлению пастбищами и их использованию по Кудряшовскому сельскому округу на 2026-2030 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Кудряшовскому сельскому округу Курмангазинского района Атырауской области на 2025-2030 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064) .
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно - территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбище оборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану;

8) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы осы Жоспардың 8-қосымшасына сәйкес;
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Жергілікті атқарушы органмен ауылдық елді-мекендердегі жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары айқындалуы мүмкін.
Құрманғазы ауданының елді мекендеріндегі жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарлары елді мекен шегінен тыс жайылымдарға айдауға жатады.
Кудряшов ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 6735 га, оның ішінде елді мекен жерлері - 6555 га, босалқы жерлер 180 га.
Кудряшов ауылдық округінің жер бедері-жазық. Округ аумағы Каспий маңы ойпатының орталық бөлігінде орналасқан. Аумақтың климаты тым континенттік, құрғақ. Қаңтардың орташа температурасы -14 °С, шілдеде 22-23 °С. Жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 220-280 мм. Шөлейт топырақтарда алабота, жусан, адыраспан, жантақ өседі.
Топырағы негізінен шырынды көп жылдық сортаңдары басым жайылымдар.
Кудряшов ауылдық округінде (жеке ауласында) 991 бас ірі қара, 158 бас ұсақ мал, 180 бас жылқы бар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын МІҚ - 18 га/бас, ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 22294 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 991 бас.*18га./бас=17838 га.
Ұсақ мал үшін – 158 бас.*3,6га./бас= 568 га.
Жылқы үшін – 180 бас.*21,6га./бас=3888 га.
17838 га.+ 568 га.+ 3888 га.= 22294 га.
_ Кудряшовауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 763 бас, ұсақ мал 689 бас, жылқы 722 бас, түйе 32 бас құрайды.
ЖШС-нің, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 32615га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін –763 бас *18га./бас=13734 га.
Ұсақ мал үшін – 689 бас *3,6га./бас=2480 га.
Жылқы үшін – 722 бас *21,6га./бас=15595 га.

8) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей согласно приложению 8 к настоящему плану;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Местным исполнительным органом могут быть определены границы и площади пастбищ для нужд населения, в том числе общественных, по выпасу сельскохозяйственных животных в частном подворье в сельских населенных пунктах.
Общая площадь территории Кудряшовского сельского округа 6735 гектар(га), из них земли населенных пунктов – 6555га, земли запаса- 180 га.
Рельеф территории Кудряшовского сельского округа — равнинный. Территория округа расположена в центральной части Прикаспийской низменности. Климат резко континентальный: короткая малоснежная, но довольно холодная зима и жаркое продолжительное лето. Средние температуры января −14 °С, июля 22—23 °С. Среднегодовое количество атмосферных осадков 220-280 мм. Большая часть занята солонцеватыми и засоленными почвами. На полупустынных почвах произрастают типчак, ковыль, полынь.
На 1 сентября 2024 года в Кудряшовском сельском округе насчитывается (личное подворье) крупного рогатого скота 991 голов, мелкого скота 158 голов,180 голов лошадей.
Для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения при норме нагрузки на голову КРС – 18 га/гол., мелкого скота – 3,6 га/гол., лошадей – 21,6 га/гол., верблюдов – 25,2 га/гол. требуется 22294 га. пастбищ.
Расчет:
Для КРС – 991 гол.* 18га./гол.= 17838 га.
Для мелкого скота – 158 гол.* 3,6га./гол.= 568 га.
Для лошадей – 180 гол.* 21,6га./гол.= 3888 га.
17838 га.+ 568 га.+ 3888 га.= 22294 га.
На 1 сентября 2024 года поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Кудряшовского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 763 головы, мелкого скота 689 голов, 722 голов лошадей, 32 голов верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств требуется 32615 га пастбищ.
Расчет:
Для КРС –763 гол.*18га./гол.= 13734 га.
Для мелкого скота – 689 гол.*3,6га./гол.= 2480 га.
Для лошадей – 722 гол.*21,6га./гол.= 15595 га.

Түйе үшін – 32 бас *25,2 га./бас =806 га.
13734 га.+ 2480 га.+ 15595 га.+ 806 га.= 32615 га.
Құрманғазы ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Кудряшов ауылдық округі аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 246 га құрайды.
Кудряшов ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Кудряшов ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Кудряшов ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы осы жоспардың
5-қосымшасына сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Кудряшов ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Кудряшов ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Кудряшов ауылдық округі бойынша жеке және заңды тұлғаларының ауыл шарушалығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ–991 бас Ұсақ мал – 158 бас Жылқы – 180 бас
0
22294
-22294
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ – 763 бас Ұсақ мал – 689 бас Жылқы – 722 бас Түйе – 32 бас
0
32615
-32615
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
Кудряшов ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 2 қосымша
Кудряшов ауылдық округі бойынша жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Кудряшов ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Кудряшов ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Кудряшов ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Кудряшов ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 6 қосымша
Кудряшов ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Кудряшовауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Өрістердің нөмірлері
1
2
3
4
1
Кудряшов ауылдық округі
25 сәуір мен 24 маусым көктемі
25 маусым мен 24 тамыз жазғы
25 тамыздан 24 қазанға күзгі
демалыс
Кудряшов ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 8 қосымша
Кудряшов ауылдық округі бойынша жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Құрманғазы аудандық
мәслихатының 2025 жылғы
24 қарашадағы № 243-VIII
шешім 5 қосымша

Для верблюдов – 32 гол.*25,2 га./гол.= 806 га.
13734 га.+ 2480 га.+ 15595 га.+ 806 га.= 32615 га.
Согласно сведениям земельного баланса Курмангазинского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств на территории Кудряшовского сельского округа, составляет 246 га.
На территории Кудряшовского сельского округа нет аридных пастбищ.
В Кудряшовском сельском округе не установлены сервитуты для выгона скота.
Скот физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в черте города, переводится на отдаленные пастбища в соответствии с приложением 5 к настоящему плану.
Приложение 1
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
Кудряшовскому сельскому округу
на 2025-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Кудряшовского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пасбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Кудряшовскому сельскому округу
Таблица-1
наименование
наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-) Излишки / избыток (+), га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельско хозяйственных животных в личном подворье населения
КРС-991 голов Мелкий рогатый скот-158 голов Лошадей-180 голов
0
22294
-22294
перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельско хозяйственных животных крестьянских и фермерских хозяйств
КРС-763 голов Мелкий рогатый скот-689 голов Лошадей 689 голов Верблюд-32 голов
0
32615
-32615
перемещение на отгонные пастбища
Приложение 2
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Кудряшовскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов по Кудряшовскому сельскому округу
Приложение 3
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Кудряшовскому сельскому округу
на 2025-2030 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Кудряшовскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Схема доступа пастбищных пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Кудряшовскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Кудряшовскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при кудряшовском сельском округа
Приложение 7
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Кудряшовскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование населенного пункта
Номер полей
1
2
3
4
1 1
Кудряшовский сельский округ
с 25 апреля по 24 июня весений
с 25 июня по 24 августа летний
с 25 августа до 24 октября осений
отдых
Приложение 8
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Кудряшовскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Карта Кудряшовского сельского округа указанием внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения потребностей населения в выпасе сельскохозяйственных животных в личных подворьях в зависимости от местных условий и особенностей
Приложение 5
к решению районного
маслихата от 24 ноября
2025 года № 243-VIII

Еңбекші ауылы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Осы Атырау облысы, Құрманғазы ауданы, Еңбекші ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік - аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы жоспардың 1-қосымшасына сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы жоспардың 4-қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес;
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы Жоспардың 7-қосымшасына.

План по управлению пастбищами и их использованию по Енбекшинскому сельскому округу на 2026-2030 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Енбекшинскому сельскому округу Курмангазинского района Атырауской области на 2025-2030 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно - территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбище оборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану;

8) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы осы Жоспардың 8-қосымшасына сәйкес;
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Жергілікті атқарушы органмен ауылдық елді-мекендердегі жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары айқындалуы мүмкін.
Құрманғазы ауданының елді мекендеріндегі жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарлары елді мекен шегінен тыс жайылымдарға айдауға жатады.
Еңбекші ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 173905 га, оның ішінде елді мекен жерлері - 8124 га, босалқы жерлер 104970 га.
Еңбекші ауылдық округінің жер бедері-жазық. Округ аумағы Каспий маңы ойпатының орталық бөлігінде орналасқан. Аумақтың климаты тым континенттік, құрғақ. Қаңтардың орташа температурасы -14 °С, шілдеде 22-23 °С. Жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 220-280 мм. Шөлейт топырақтарда алабота, жусан, шытыр өседі.
Топырағы негізінен шырынды көп жылдық сортаңдары басым жайылымдар.
Еңбекші ауылдық округінде (жеке ауласында) 3034 бас ірі қара, 3477 бас ұсақ мал, 770 бас жылқы, 202 түйе бар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын МІҚ - 18 га/бас, ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 88851 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 3034 бас.*18га./бас=54612 га.
Ұсақ мал үшін – 3477 бас.*3,6га./бас= 12517 га.
Жылқы үшін – 770 бас.*21,6га./бас=16632 га.
Түйе үшін – 202 бас.*25,2 га./бас=5090 га.
54612 га.+ 12517 га.+ 16632 га.+ 5090 га.= 88851 га.
_Еңбекшіауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 3917 бас, ұсақ мал 8362 бас, жылқы 1454 бас, түйе 347 бас құрайды.
ЖШС-нің, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 140759 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін –3917 бас *18га./бас=70506 га.

8) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей согласно приложению 8 к настоящему плану;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Местным исполнительным органом могут быть определены границы и площади пастбищ для нужд населения, в том числе общественных, по выпасу сельскохозяйственных животных в частном подворье в сельских населенных пунктах.
Общая площадь территории Енбекшинского сельского округа 173905 гектар(га), из них земли населенных пунктов – 8124 га, земли запаса- 104970 га.
Рельеф территории Енбекшинского сельского округа — равнинный. Территория округа расположена в центральной части Прикаспийской низменности. Климат резко континентальный: короткая малоснежная, но довольно холодная зима и жаркое продолжительное лето. Средние температуры января −14 °С, июля 22—23 °С. Среднегодовое количество атмосферных осадков 220—280 мм. Большая часть занята солонцеватыми и засоленными почвами. На полупустынных почвах произрастают типчак, ковыль, полынь.
На 1 сентября 2024 года в Енбекшинском сельском округе насчитывается (личное подворье)крупного рогатого скота 3034 голов, мелкого скота 3477 голов, 770 голов лошадей, 202 верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения при норме нагрузки на голову КРС – 18 га/гол., мелкого скота – 3,6 га/гол., лошадей – 21,6 га/гол., верблюдов – 25,2 га/гол. требуется 88851га. пастбищ.
Расчет:
Для КРС – 3034 гол.* 18га./гол.= 54612 га.
Для мелкого скота – 3477 гол.* 3,6га./гол.= 12517 га.
Для лошадей – 770 гол.* 21,6га./гол.= 16632 га.
Для верблюдов – 202 гол.* 25,2 га./гол.= 5090 га.
54612 га.+ 12517 га.+ 16632 га.+ 5090 га.= 88851 га.
На 1 сентября 2024 года поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Енбекшинского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 3917 головы, мелкого скота 8362 голов, 1454голов лошадей, 347 голов верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств требуется 140759 га пастбищ.
Расчет:
Для КРС –3917 гол.*18га./гол.= 70506 га.

Ұсақ мал үшін – 8362 бас *3,6га./бас=30103 га.
Жылқы үшін – 1454 бас *21,6га./бас=31406 га.
Түйе үшін – 347 бас *25,2 га./бас =8744 га.
70506 га.+ 30103 га.+ 31406 га.+ 8744 га.= 140759 га.
Құрманғазы ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Еңбекші ауылдық округі аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 7829 га құрайды.
Еңбекші ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Еңбекші ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Еңбекші ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы осы жоспардың
5-қосымшасына сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Еңбекші ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Еңбекші ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Еңбекші ауылдық округі бойынша жеке және заңды тұлғаларының ауыл шарушалығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ–3034 бас Ұсақ мал – 3477 бас Жылқы – 770 бас Түйе– 202 бас
0
88851
-88851
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ – 3917 бас Ұсақ мал – 8362 бас Жылқы – 1454 бас Түйе – 347 бас
0
140759
-140759
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
Еңбекші ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 2 қосымша
Еңбекші ауылдық округі бойынша жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Еңбекші ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Еңбекші ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Еңбекші ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Еңбекші ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 6 қосымша
Еңбекші ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Еңбекші ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Өрістердің нөмірлері
1
2
3
4
1
Еңбекші ауылдық округі
25 сәуір мен 24 маусым көктемі
25 маусым мен 24 тамыз жазғы
25 тамыздан 24 қазанға күзгі
демалыс
Жүктеу
Еңбекші ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 8 қосымша
Еңбекші ауылдық округі бойынша жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Құрманғазы аудандық
мәслихатының 2025 жылғы
24 қарашадағы № 243-VIII
шешім 6 қосымша

Для мелкого скота – 8362 гол.*3,6га./гол.= 30103 га.
Для лошадей – 1454 гол.*21,6га./гол.= 31406 га.
Для верблюдов – 347 гол.*25,2 га./гол.= 8744 га.
70506 га.+ 30103 га.+ 31406 га.+ 8744 га.= 140759 га.
Согласно сведениям земельного баланса Курмангазинского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств на территории Енбекшинского сельского округа, составляет 7829 га.
На территории Енбекшинского сельского округа нет аридных пастбищ.
В Енбекшинском сельском округе не установлены сервитуты для выгона скота.
Скот физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в черте города, переводится на отдаленные пастбища в соответствии с приложением 5 к настоящему плану.
Приложение 1
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
Енбекшинскому сельскому округу
на 2025-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Енбекшинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пасбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Енбекшинскомусельскому округу
Таблица-1
наименование
наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-) Излишки / избыток (+), га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельскохозяйственных животных в личном подворье населения
КРС-3034 голов Мелкий рогатый скот-3477голов Лошадей-770 голов Верблюд-202 голов
0
88851
-88851
перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельскохозяйственных животных крестьянских и фермерских хозяйств
КРС-3917голов Мелкий рогатый скот-8362 голов Лошадей - 1454 голов Верблюд-347 голов
0
140759
-140759
перемещение на отгонные пастбища
Приложение 2
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Енбекшинскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов по Енбекшинскому сельскому округу
Приложение 3
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Енбекшинскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Енбекшинскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Схема доступа пастбищных пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Енбекшинскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Енбекшинскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Енбекшинском сельском округе
Приложение 7
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Енбекшинскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование населенного пункта
Номер полей
1
2
3
4
1 1
Бирликский сельский округ
с 25 апреля по 24 июня весений
с 25 июня по 24 августа летний
с 25 августа до 24 октября осений
отдых
Приложение 8
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Енбекшинскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Карта Енбекшинского сельского округа указанием внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения потребностей населения в выпасе сельскохозяйственных животных в личных подворьях в зависимости от местных условий и особенностей
Приложение 6
к решению районного
маслихата от 24 ноября
2025 года № 243-VIII

Бөкейхан ауылы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Осы Атырау облысы, Құрманғазы ауданы, Бөкейхан ауылы бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік - аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы жоспардың 1-қосымшасына сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы жоспардың 4-қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес;
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы Жоспардың 7-қосымшасына.

План по управлению пастбищами и их использованию по сельскому округу Бокейхан на 2026-2030 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по сельскому округу Бокейхан Курмангазинского района Атырауской области на 2025-2030 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно - территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбище оборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану;

8) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы осы Жоспардың 8-қосымшасына сәйкес;
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Жергілікті атқарушы органмен ауылдық елді-мекендердегі жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары айқындалуы мүмкін.
Құрманғазы ауданының елді мекендеріндегі жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарлары елді мекен шегінен тыс жайылымдарға айдауға жатады.
Бөкейхан ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 263,36 га, оның ішінде елді мекен жерлері – 30,444 га, босалқы жерлер жоқ.
Бөкейхан ауылдық округінің жер бедері-жазық. Округ аумағы Каспий маңы ойпатының орталық бөлігінде орналасқан. Аумақтың климаты тым континенттік, құрғақ. Қаңтардың орташа температурасы -14 °С, шілдеде 22-23 °С. Жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 220-280 мм. Шөлейт топырақтарда алабота, жусан, шытыр, жантақ өседі.
Топырағы негізінен шырынды көп жылдық сортаңдары басым жайылымдар.
Бөкейхан ауылдық округінде (жеке ауласында) 829 бас ірі қара, 842 бас ұсақ мал, 154 бас жылқы бар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын МІҚ - 18 га/бас, ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 21179 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 829 бас.*18га./бас=14922 га.
Ұсақ мал үшін – 842 бас.*3,6га./бас= 3031 га.
Жылқы үшін – 154 бас.*21,6га./бас=3326 га.
14922 га.+ 3031 га.+ 3326 га.=21179 га.
Бөкейхан ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 624 бас, ұсақ мал 635 бас, жылқы 295 бас, түйе 52 бас құрайды.
ЖШС-нің, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 21200 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін –624 бас *18га./бас=11232 га.
Ұсақ мал үшін – 635 бас *3,6га./бас=2286 га.
Жылқы үшін – 295 бас *21,6га./бас=6372 га.
Түйе үшін – 52 бас *25,2 га./бас =21200 га.

8) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей согласно приложению 8 к настоящему плану;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Местным исполнительным органом могут быть определены границы и площади пастбищ для нужд населения, в том числе общественных, по выпасу сельскохозяйственных животных в частном подворье в сельских населенных пунктах.
Общая площадь территории сельского округа Бокейхан 263,36 гектар(га), из них земли населенных пунктов – 30,444 га, земли запаса- не имеется.
Рельеф территории сельского округа Бокейхан — равнинный. Территория округа расположена в центральной части Прикаспийской низменности. Климат резко континентальный: короткая малоснежная, но довольно холодная зима и жаркое продолжительное лето. Средние температуры января −14 °С, июля 22—23 °С. Среднегодовое количество атмосферных осадков 220—280 мм. Большая часть занята солонцеватыми и засоленными почвами. На полупустынных почвах произрастают типчак, ковыль, полынь.
На 1 сентября 2024 года в сельском округе Бокейхан насчитывается (личное подворье) крупного рогатого скота 829 голов, мелкого скота 842 голов, 154 голов лошадей.
Для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения при норме нагрузки на голову КРС – 18 га/гол., мелкого скота – 3,6 га/гол., лошадей – 21,6 га/гол., верблюдов – 25,2 га/гол. требуется 21179га. пастбищ.
Расчет:
Для КРС – 829 гол.* 18га./гол.= 14922 га.
Для мелкого скота – 842 гол.* 3,6га./гол.= 3031 га.
Для лошадей – 154 гол.* 21,6га./гол.= 3326 га.
14922 га.+ 3031 га.+ 3326 га= 21179 га.
На 1 сентября 2024 года поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах сельского округа Бокейхан составляет: крупного рогатого скота 624 головы, мелкого скота 635 голов, 295 голов лошадей, 52 голов верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств требуется 21200 га пастбищ.
Расчет:
Для КРС –624 гол.*18га./гол.= 11232га.
Для мелкого скота – 635 гол.*3,6га./гол.= 2286 га.
Для лошадей – 295 гол.*21,6га./гол.= 6372 га.
Для верблюдов – 52 гол.*25,2 га./гол.= 1310 га.

11232 га.+2286 га.+ 6372 га.+ 1310 га.= 21200 га.
Құрманғазы ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Бөкейхан ауылдық округі аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 54 га құрайды.
Бөкейхан ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Бөкейхан ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Бөкейхан ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы осы жоспардың
5-қосымшасына сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Бөкейхан ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Бөкейхан ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Бөкейхан ауылдық округі бойынша жеке және заңды тұлғаларының ауыл шарушалығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ–1522 бас Ұсақ мал – 1037бас Жылқы – 618бас Түйе– 43 бас
0
43477
-43477
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ – 1742 бас Ұсақ мал – 2932 бас Жылқы – 649 бас Түйе – 131 бас
895
53840
-52 945
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
Бөкейхан ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 2 қосымша
Бөкейхан ауылдық округі бойынша жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Бөкейхан ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Бөкейхан ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Бөкейхан ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Бөкейхан ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 6 қосымша
Бөкейхан ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Бөкейхан ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Өрістердің нөмірлері
1
2
3
4
1
Бөкейхан ауылдық округі
25 сәуір мен 24 маусым көктемі
25 маусым мен 24 тамыз жазғы
25 тамыздан 24 қазанға күзгі
демалыс
Бөкейхан ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 8 қосымша
Бөкейхан ауылдық округі бойынша жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Құрманғазы аудандық
мәслихатының 2025 жылғы
24 қарашадағы № 243-VIII
шешім 7 қосымша

11232 га.+2286 га.+ 6372 га.+ 1310 га.= 21200 га.
На территории сельского округа Бокейхан округа имеется 1 (один) скотомогильник.
На территории сельского округа Бокейхан нет аридных пастбищ.
В сельском округе Бокейхан не установлены сервитуты для выгона скота.
Скот физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в черте города, переводится на отдаленные пастбища в соответствии с приложением 5 к настоящему плану.
Приложение 1
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
сельскому округу Бокейхан
на 2025-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельскому округа Бокейхан в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пасбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц сельскому округу Бокейхан
Таблица-1
наименование
наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-) Излишки / избыток (+), га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельско хозяйственных животных в личном подворье населения
КРС-829 голов Мелкий рогатый скот-842 голов Лошадей-154 голов
0
21179
-21179
перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельско хозяйственных животных крестьянских и фермерских хозяйств
КРС-624голов Мелкий рогатый скот-635 голов Лошадей - 295 голов Верблюд-52 голов
0
21200
-21200
перемещение на отгонные пастбища
Приложение 2
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Бокейхан
на 2025-2030 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов по сельскому округу Бокейхан
Приложение 3
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Бокейхан
на 2025-2030 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Бокейхан
на 2025-2030 годы
Схема доступа пастбищных пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Бокейхан
на 2025-2030 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Бокейхан
на 2025-2030 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе Бокейхан
Приложение 7
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Бокейхан сельскому округу
на 2025-2030 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование населенного пункта
Номер полей
1
2
3
4
1 1
сельский округ Бокейхан
с 25 апреля по 24 июня весений
с 25 июня по 24 августа летний
с 25 августа до 24 октября осений
отдых
Приложение 8
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Бокейхан
на 2025-2030 годы
Карта сельского округа Бокейхан указанием внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения потребностей населения в выпасе сельскохозяйственных животных в личных подворьях в зависимости от местных условий и особенностей
Приложение 7
к решению районного
маслихата от 24 ноября
2025 года № 243-VIII

Шортанбай ауылы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Осы Атырау облысы, Құрманғазы ауданы, Шортанбай ауылы бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік - аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы жоспардың 1-қосымшасына сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы жоспардың 4-қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес;
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы Жоспардың 7-қосымшасына.

План по управлению пастбищами и их использованию по Шортанбайского сельскому округа на 2026-2030 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Шортанбайского сельскому округу Курмангазинского района Атырауской области на 2025-2030 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064) .
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно - территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбище оборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану;

8) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы осы Жоспардың 8-қосымшасына сәйкес;
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Жергілікті атқарушы органмен ауылдық елді-мекендердегі жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары айқындалуы мүмкін.
Құрманғазы ауданының елді мекендеріндегі жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарлары елді мекен шегінен тыс жайылымдарға айдауға жатады.
Шортанбай ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 1892 га, оның ішінде елді мекен жерлері - 1246 га, босалқы жерлер 220 га.
Шортанбай ауылдық округінің жер бедері-жазық. Округ аумағы Каспий маңы ойпатының орталық бөлігінде орналасқан. Аумақтың климаты тым континенттік, құрғақ. Қаңтардың орташа температурасы -14 °С, шілдеде 22-23 °С. Жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 220-280 мм. Шөлейт топырақтарда алабота, жусан өседі.
Топырағы негізінен шырынды көп жылдық сортаңдары басым жайылымдар.
Шортанбай ауылдық округінде (жеке ауласында) 781 бас ірі қара, 759 бас ұсақ мал, 320 бас жылқы, 21 түйе бар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын МІҚ - 18 га/бас, ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 24231 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 781 бас.*18га./бас=14058 га.
Ұсақ мал үшін – 759 бас.*3,6га./бас= 2732 га.
Жылқы үшін – 320 бас.*21,6га./бас=6912 га.
Түйе үшін – 21 бас.*25,2 га./бас=529 га.
14058 га.+ 2732 га.+ 6912 га.+ 529 га.= 24231 га.
_Шортанбайауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 508 бас, ұсақ мал 506 бас, жылқы 233 бас, түйе 34 бас құрайды.
ЖШС-нің, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 16853 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін –508 бас *18га./бас=9144 га.

8) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей согласно приложению 8 к настоящему плану;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Местным исполнительным органом могут быть определены границы и площади пастбищ для нужд населения, в том числе общественных, по выпасу сельскохозяйственных животных в частном подворье в сельских населенных пунктах.
Общая площадь территории Шортанбайского сельского округа 1892 гектар(га), из них земли населенных пунктов – 1246 га, земли запаса- 220 га.
Рельеф территории Шортанбайского сельского округа — равнинный. Территория округа расположена в центральной части Прикаспийской низменности. Климат резко континентальный: короткая малоснежная, но довольно холодная зима и жаркое продолжительное лето. Средние температуры января −14 °С, июля 22—23 °С. Среднегодовое количество атмосферных осадков 220—280 мм. Большая часть занята солонцеватыми и засоленными почвами. На полупустынных почвах произрастают типчак, ковыль, полынь.
На 1 сентября 2024 года в Шортанбайском сельском округе насчитывается (личное подворье)крупного рогатого скота 781 голов, мелкого скота 759 голов, 320 голов лошадей, 21 верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения при норме нагрузки на голову КРС – 18 га/гол., мелкого скота – 3,6 га/гол., лошадей – 21,6 га/гол., верблюдов – 25,2 га/гол. требуется 24231га. пастбищ.
Расчет:
Для КРС – 781 гол.* 18га./гол.= 14058 га.
Для мелкого скота – 759 гол.* 3,6га./гол.= 2732 га.
Для лошадей – 320 гол.* 21,6га./гол.= 6912 га.
Для верблюдов – 21 гол.* 25,2 га./гол.= 529 га.
14058 га.+ 2732 га.+ 6912 га.+ 529 га.= 24231га.
На 1 сентября 2024 года поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Шортанбайского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 508 головы, мелкого скота 506 голов, 233 голова лошадей, 34 голов верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств требуется 16853 га пастбищ.
Расчет:
Для КРС –508 гол.*18га./гол.= 9144 га.

Ұсақ мал үшін – 506 бас *3,6га./бас=1821 га.
Жылқы үшін – 233 бас *21,6га./бас=5032 га.
Түйе үшін – 34 бас *25,2 га./бас =856 га.
9144 га.+ 1821 га.+ 5032 га.+ 856 га.= 16853 га.
Құрманғазы ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Шортанбай ауылдық округі аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 898 га құрайды.
Шортанбай ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Шортанбай ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Шортанбай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы осы жоспардың
5-қосымшасына сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Шортанбай ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Шортанбай ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шортанбайауылдық округі бойынша жеке және заңды тұлғаларының ауыл шарушалығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ–781 бас Ұсақ мал – 759 бас Жылқы – 320 бас Түйе– 21 бас
0
24231
-24231
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ – 508 бас Ұсақ мал – 506 бас Жылқы – 233 бас Түйе – 34 бас
0
16853
-16853
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
Шортанбай ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 2 қосымша
Шортанбай ауылдық округі бойынша жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Шортанбай ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Шортанбай ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шортанбай ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шортанбай ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 6 қосымша
Шортанбай ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шортанбай ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Өрістердің нөмірлері
1
2
3
4
1
Шортанбай ауылдық округі
25 сәуір мен 24 маусым көктемі
25 маусым мен 24 тамыз жазғы
25 тамыздан 24 қазанға күзгі
демалыс
Шортанбай ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 8 қосымша
Шортанбай ауылдық округі бойынша жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Құрманғазы аудандық
мәслихатының 2025 жылғы
24 қарашадағы № 243-VIII
шешім 8 қосымша

Для мелкого скота – 506 гол.*3,6га./гол.= 1821 га.
Для лошадей – 233 гол.*21,6га./гол.= 5032 га.
Для верблюдов – 34 гол.*25,2 га./гол.= 856 га.
9144 га.+ 1821 га.+ 5032 га.+ 856 га.= 16853 га.
Согласно сведениям земельного баланса Курмангазинского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств на территории Шортанбайского сельского округа, составляет 898 га.
На территории Шортанбайского сельского округа имеется 1 (один) скотомогильник.
На территории Шортанбайского сельского округа нет аридных пастбищ.
в Шортанбайском сельском округе не установлены сервитуты для выгона скота.
Скот физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в черте города, переводится на отдаленные пастбища в соответствии с приложением 5 к настоящему плану.
Приложение 1
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шортанбайскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Шортанбайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пасбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Шортанбайскомусельскому округу
Таблица-1
наименование
наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-) Излишки / избыток (+), га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельско хозяйственных животных в личном подворье населения
КРС-781 голов Мелкий рогатый скот-759 голов Лошадей-320 голов Верблюд-21 голов
0
24231
-24231
перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельско хозяйственных животных крестьянских и фермерских хозяйств
КРС-508голов Мелкий рогатый скот-506 голов Лошадей - 233 голов Верблюд-34 голов
0
16853
-16853
перемещение на отгонные пастбища
Приложение 2
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шортанбайскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов по Шортанбайскому сельскому округу
Приложение 3
плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шортанбайскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шортанбайскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Схема доступа пастбищных пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шортанбайскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шортанбайскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Шортанбайском сельском округе
Приложение 7
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шортанбайскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование населенного пункта
Номер полей
1
2
3
4
1 1
Шортанбайский сельский округ
с 25 апреля по 24 июня весений
с 25 июня по 24 августа летний
с 25 августа до 24 октября осений
отдых
Приложение 8
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шортанбайскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Карта Шортанбайского сельского округа указанием внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения потребностей населения в выпасе сельскохозяйственных животных в личных подворьях в зависимости от местных условий и особенностей
Приложение 8
к решению районного
маслихата от 24 ноября
2025 года № 243-VIII

Көптоғай ауылы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Осы Атырау облысы, Құрманғазы ауданы, Көптоғай ауылы бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік - аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы жоспардың 1-қосымшасына сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы жоспардың 4-қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес;
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы Жоспардың 7-қосымшасына.

План по управлению пастбищами и их использованию по Коптогайскому сельскому округу на 2026-2030 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Коптогайскому сельскому округу Курмангазинского района Атырауской области на 2025-2030 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064) .
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно - территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбище оборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану;

8) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы осы Жоспардың 8-қосымшасына сәйкес;
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Жергілікті атқарушы органмен ауылдық елді-мекендердегі жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары айқындалуы мүмкін.
Құрманғазы ауданының елді мекендеріндегі жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарлары елді мекен шегінен тыс жайылымдарға айдауға жатады.
Көптоғай ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 3326 га, оның ішінде елді мекен жерлері - 3234 га, босалқы жерлер 92 га.
Көптоғай ауылдық округінің жер бедері-жазық. Округ аумағы Каспий маңы ойпатының орталық бөлігінде орналасқан. Аумақтың климаты тым континенттік, құрғақ. Қаңтардың орташа температурасы -14 °С, шілдеде 22-23 °С. Жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 220-280 мм. Шөлейт топырақтарда алабота, жусан, мия өседі.
Топырағы негізінен шырынды көп жылдық сортаңдары басым жайылымдар.
Көптоғайауылдық округінде (жеке ауласында) 713 бас ірі қара, 674 бас ұсақ мал, 226 бас жылқы, 120 түйе бар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын МІҚ - 18 га/бас, ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 23165 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 713 бас.*18га./бас=12834 га.
Ұсақ мал үшін – 674 бас.*3,6га./бас= 2426 га.
Жылқы үшін – 226 бас.*21,6га./бас=4881 га.
Түйе үшін – 120 бас.*25,2 га./бас=3024 га.
12834 га.+ 2426 га.+ 4881 га.+ 3024 га.= 23165 га.
_Көптоғайауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 219 бас, ұсақ мал 767 бас, жылқы 195 бас, түйе 50 бас құрайды.
ЖШС-нің, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 12175 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін –219 бас *18га./бас=3942 га.
Ұсақ мал үшін – 767 бас *3,6га./бас=2761 га.
Жылқы үшін – 195 бас *21,6га./бас=4212 га.
Түйе үшін – 50 бас *25,2 га./бас =1260 га.
3942 га.+ 2761 га.+ 4212 га.+ 1260 га.= 12175 га.
Құрманғазы ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Көптоғай ауылдық округі аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 3142 га құрайды.
Көптоғай ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Көптоғай ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Көптоғай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы осы жоспардың
5-қосымшасына сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Көптоғай ауылдық округі

8) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей согласно приложению 8 к настоящему плану;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Местным исполнительным органом могут быть определены границы и площади пастбищ для нужд населения, в том числе общественных, по выпасу сельскохозяйственных животных в частном подворье в сельских населенных пунктах.
Общая площадь территории Коптогайского сельского округа 3326 гектар(га), из них земли населенных пунктов – 3234 га, земли запаса- 92 га.
Рельеф территории Коптогайского сельского округа — равнинный. Территория округа расположена в центральной части Прикаспийской низменности. Климат резко континентальный: короткая малоснежная, но довольно холодная зима и жаркое продолжительное лето. Средние температуры января −14 °С, июля 22—23 °С. Среднегодовое количество атмосферных осадков 220—280 мм. Большая часть занята солонцеватыми и засоленными почвами. На полупустынных почвах произрастают типчак, ковыль, полынь.
На 1 сентября 2024 в Коптогайском сельском округе насчитывается (личное подворье) крупного рогатого скота 713 голов, мелкого скота 674 голов, 226 голов лошадей, 120 верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения при норме нагрузки на голову КРС – 18 га/гол., мелкого скота – 3,6 га/гол., лошадей – 21,6 га/гол., верблюдов – 25,2 га/гол. требуется 23165 га. пастбищ.
Расчет:
Для КРС – 713 гол.* 18га./гол.= 12834 га.
Для мелкого скота – 674 гол.* 3,6га./гол.= 2426 га.
Для лошадей – 226 гол.* 21,6га./гол.= 4881 га.
Для верблюдов – 120 гол.* 25,2 га./гол.= 3024 га.
12834 га.+ 2426 га.+ 4881 га.+ 3024 га.= 23165 га.
На территории Коптогайского сельского округа имеется 1 (один) скотомогильник.
На территории Коптогайского сельского округа нет аридных пастбищ.
в Коптогайском сельском округе не установлены сервитуты для выгона скота.
Скот физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в черте города, переводится на отдаленные пастбища в соответствии с приложением 5 к настоящему плану.
Приложение 1
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Коптогайскому сельскому

бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Көптоғайауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Көптоғай ауылдық округі бойынша жеке және заңды тұлғаларының ауыл шарушалығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ–713 бас Ұсақ мал – 674 бас Жылқы – 226 бас Түйе– 120 бас
0
23165
-23165
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ – 219 бас Ұсақ мал – 767 бас Жылқы – 195 бас Түйе – 50 бас
0
12175
-12175
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
Көптоғай ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 2 қосымша
Көптоғай ауылдық округі бойынша жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Көптоғай ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Көптоғай ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес су көздерін (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Көптоғай ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Көптоғай ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 6 қосымша
Көптоғайауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Көптоғай ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқаружәне оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Өрістердің нөмірлері
1
2
3
4
1
Көптоғай ауылдық округі
25 сәуір мен 24 маусым көктемі
25 маусым мен 24 тамыз жазғы
25 тамыздан 24 қазанға күзгі
демалыс
Көптоғай ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 8 қосымша
Көптоғай ауылдық округі бойынша жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Құрманғазы аудандық
мәслихатының 2025 жылғы
24 қарашадағы № 243-VIII
шешім 9 қосымша

округу на 2025-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Коптогайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пасбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Коптогайскомусельскому округу
Таблица-1
наименование
наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-) Излишки / избыток (+), га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельско хозяйственных животных в личном подворье населения
КРС-713 голов Мелкий рогатый скот-674 голов Лошадей-226 голов Верблюд-120 голов
0
23165
-23165
перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельско хозяйственных животных крестьянских и фермерских хозяйств
КРС-219 голов Мелкий рогатый скот-767 голов Лошадей - 195 голов Верблюд-50 голов
0
12175
-12175
перемещение на отгонные пастбища
Приложение 2
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Коптогайскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов по Коптогайскому сельскому округу
Приложение 3
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Коптогайскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Коптогайскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Схема доступа пастбищных пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Коптогайскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Коптогайскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Коптогайском сельском округе
Приложение 7
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Коптогайскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование населенного пункта
Номер полей
1
2
3
4
1 1
Коптогайский сельский округ
с 25 апреля по 24 июня весений
с 25 июня по 24 августа летний
с 25 августа до 24 октября осений
отдых
Приложение 8
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Коптогайскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Карта Коптогайскогосельского округа указанием внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения потребностей населения в выпасе сельскохозяйственных животных в личных подворьях в зависимости от местных условий и особенностей
Приложение 9
к решению районного
маслихата от 24 ноября
2025 года № 243-VIII

Жаңаталап ауылы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Осы Атырау облысы, Құрманғазы ауданы, Жаңаталапауылы бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік - аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы жоспардың 1-қосымшасына сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы жоспардың 4-қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес;
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы Жоспардың 7-қосымшасына.

План по управлению пастбищами и их использованию по сельскому округу Жаңаталап на 2026-2030 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по сельскому округу Жаңаталап Курмангазинского района Атырауской области на 2025-2030 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064) .
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно - территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбище оборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану;

8) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы осы Жоспардың 8-қосымшасына сәйкес;
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Жергілікті атқарушы органмен ауылдық елді-мекендердегі жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары айқындалуы мүмкін.
Құрманғазы ауданының елді мекендеріндегі жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарлары елді мекен шегінен тыс жайылымдарға айдауға жатады.
Жаңаталап ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 110158 га, оның ішінде елді мекен жерлері - 14076 га, босалқы жерлер 96082.
Жаңаталап ауылдық округінің жер бедері-жазық. Округ аумағы Каспий маңы ойпатының орталық бөлігінде орналасқан. Аумақтың климаты тым континенттік, құрғақ. Қаңтардың орташа температурасы -14 °С, шілдеде 22-23 °С. Жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 220-280 мм. Шөлейт топырақтарда алабота, жусан, шағыр өседі.
Топырағы негізінен шырынды көп жылдық сортаңдары басым жайылымдар.
Жаңаталапауылдық округінде (жеке ауласында) 1923 бас ірі қара, 1491 бас ұсақ мал, 169 бас жылқы, 121 түйе бар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын МІҚ - 18 га/бас, ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 46680 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 1923 бас.*18га./бас=34614 га.
Ұсақ мал үшін – 1491 бас.*3,6га./бас= 5367 га.
Жылқы үшін – 169 бас.*21,6га./бас=3650 га.
Түйе үшін – 121 бас.*25,2 га./бас=3049 га.
34614 га.+ 5367 га.+ 3650 га.+ 3049 га.= 46680 га.
Жаңаталап ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 3072 бас, ұсақ мал 3537 бас, жылқы 528 бас, түйе 288 бас құрайды.
ЖШС-нің, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 86690 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін –3072 бас *18га./бас=55296 га.
Ұсақ мал үшін – 3537 бас *3,6га./бас=12733 га.
Жылқы үшін – 528 бас *21,6га./бас=11404 га.
Түйе үшін – 288 бас *25,2 га./бас =7257 га.
55296 га.+ 12733 га.+ 11404 га.+ 7257 га.= 86690 га.
Құрманғазы ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Жаңаталап ауылдық округі аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 13366 га құрайды.
Жаңаталап ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Жаңаталап ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Жаңаталап ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы осы жоспардың
5-қосымшасына сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Жаңаталап ауылдық округі

8) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей согласно приложению 8 к настоящему плану;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Местным исполнительным органом могут быть определены границы и площади пастбищ для нужд населения, в том числе общественных, по выпасу сельскохозяйственных животных в частном подворье в сельских населенных пунктах.
Общая площадь территории Жанаталапского сельского округа 110158 гектар(га), из них земли населенных пунктов – 14076га, земли запаса- 96082 га.
Рельеф территории Жанаталапского сельского округа — равнинный. Территория округа расположена в центральной части Прикаспийской низменности. Климат резко континентальный: короткая малоснежная, но довольно холодная зима и жаркое продолжительное лето. Средние температуры января −14 °С, июля 22—23 °С. Среднегодовое количество атмосферных осадков 220—280 мм. Большая часть занята солонцеватыми и засоленными почвами. На полупустынных почвах произрастают типчак, ковыль, полынь.
На 1 сентября 2024 года в сельском округе Жаңаталап насчитывается (личное подворье) крупного рогатого скота 1923 голов, мелкого скота 1491 голов, 169 голов лошадей, 121 верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения при норме нагрузки на голову КРС – 18 га/гол., мелкого скота – 3,6 га/гол., лошадей – 21,6 га/гол., верблюдов – 25,2 га/гол. требуется 46680 га. пастбищ.
Расчет:
Для КРС – 1923 гол.* 18га./гол.= 34614 га.
Для мелкого скота – 1491 гол.* 3,6га./гол.= 5367 га.
Для лошадей – 169 гол.* 21,6га./гол.= 3650 га.
Для верблюдов – 121 гол.* 25,2 га./гол.= 3049 га.
34614 га.+ 5367 га.+ 3650 га.+ 3049 га.= 46680 га.
На территории сельского округа Жаңаталап имеется 1 (один) скотомогильник.
На территории сельского округа Жаңаталап нет аридных пастбищ.
в сельского округа Жаңаталап установлены сервитуты для выгона скота.
Скот физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в черте города, переводится на отдаленные пастбища в соответствии с приложением 5 к настоящему плану.
Приложение 1
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
в сельском округе Жаңаталап

бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Бірлік ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жаңаталап ауылдық округі бойынша жеке және заңды тұлғаларының ауыл шарушалығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ–1923 бас Ұсақ мал – 1491 бас Жылқы – 169 бас Түйе– 121 бас
0
46680
-46680
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ – 3072 бас Ұсақ мал – 3537 бас Жылқы – 528 бас Түйе – 288 бас
0
86690
-86690
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
Жаңаталап ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 2 қосымша
Жаңаталап ауылдық округі бойынша жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Жаңаталап ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Жаңаталап ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жаңаталап ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 5 қосымша Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Жаңаталап ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 6 қосымша
Жаңаталап ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Жаңаталап ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Өрістердің нөмірлері
1
2
3
4
1
Жаңаталап ауылдық округі
25 сәуір мен 24 маусым көктемі
25 маусым мен 24 тамыз жазғы
25 тамыздан 24 қазанға күзгі
демалыс
Жаңаталап ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 8 қосымша
Жаңаталап ауылдық округі бойынша жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Құрманғазы аудандық
мәслихатының 2025 жылғы
24 қарашадағы № 243-VIII
шешім 10 қосымша

на 2025-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Жаңаталап в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пасбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц в сельском округе Жаңаталап
Таблица-1
наименование
наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-) Излишки / избыток (+), га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельско хозяйственных животных в личном подворье населения
КРС-1923 голов Мелкий рогатый скот-1491 голов Лошадей-169 голов Верблюд-121 голов
0
46680
-46680
перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельско хозяйственных животных крестьянских и фермерских хозяйств
КРС-3072 голов Мелкий рогатый скот-3537 голов Лошадей - 528 голов Верблюд-288 голов
0
86690
-86690
перемещение на отгонные пастбища
Приложение 2
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Жаңаталап
на 2025-2030 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов по сельскому округу Жаңаталап
Приложение 3
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Жаңаталап
на 2025-2030 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Жаңаталап
на 2025-2030 годы
Схема доступа пастбищных пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Жаңаталап
на 2025-2030 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Жаңаталап
на 2025-2030 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе Жаңаталап
Приложение 7
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Жаңаталап
на 2025-2030 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование населенного пункта
Номер полей
1
2
3
4
1 1
Жанаталапский сельский округ
с 25 апреля по 24 июня весений
с 25 июня по 24 августа летний
с 25 августа до 24 октября осений
отдых
Приложение 8
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Жаңаталап
на 2025-2030 годы
Карта сельского округа Жаңаталап указанием внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения потребностей населения в выпасе сельскохозяйственных животных в личных подворьях в зависимости от местных условий и особенностей
Приложение 10
к решению районного
маслихата от 24 ноября
2025 года № 243-VIII

Теңіз ауылы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Осы Атырау облысы, Құрманғазы ауданы, Теңіз ауылы бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік - аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы жоспардың 1-қосымшасына сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы жоспардың 4-қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес;
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы Жоспардың 7-қосымшасына.

План по управлению пастбищами и их использованию по Тенизскому сельскому округу на 2026-2030 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Тенизскому сельскому округу Курмангазинского района Атырауской области на 2025-2030 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064) .
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно - территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбище оборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану;

8) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы осы Жоспардың 8-қосымшасына сәйкес;
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Жергілікті атқарушы органмен ауылдық елді-мекендердегі жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары айқындалуы мүмкін.
Құрманғазы ауданының елді мекендеріндегі жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарлары елді мекен шегінен тыс жайылымдарға айдауға жатады.
Теңіз ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 3203 га, оның ішінде елді мекен жерлері - 570 га, босалқы жерлер 2633.
Теңіз ауылдық округінің жер бедері-жазық. Округ аумағы Каспий маңы ойпатының орталық бөлігінде орналасқан. Аумақтың климаты тым континенттік, құрғақ. Қаңтардың орташа температурасы -14 °С, шілдеде 22-23 °С. Жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 220-280 мм. Шөлейт топырақтарда алабота, жусан, ошаған өседі.
Топырағы негізінен шырынды көп жылдық сортаңдары басым жайылымдар.
Теңіз ауылдық округінде (жеке ауласында) 1371 бас ірі қара, 1063 бас ұсақ мал, 287 бас жылқы, 25 түйе бар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын МІҚ - 18 га/бас, ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 35333 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 1371 бас.*18га./бас=24678 га.
Ұсақ мал үшін – 1063 бас.*3,6га./бас= 3826 га.
Жылқы үшін – 287 бас.*21,6га./бас= 6199 га.
Түйе үшін – 25 бас.*25,2 га./бас=630 га.
24678 га.+ 3826,6га.+ 6199 га.+ 630 га.= 35333 га.
_Теңізауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1196 бас, ұсақ мал 1005 бас, жылқы 258 бас, түйе 28 бас құрайды.
ЖШС-нің, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 31424,6 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін –1196 бас *18га./бас=21528 га.

8) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей согласно приложению 8 к настоящему плану;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Местным исполнительным органом могут быть определены границы и площади пастбищ для нужд населения, в том числе общественных, по выпасу сельскохозяйственных животных в частном подворье в сельских населенных пунктах.
Общая площадь территории Тенизского сельского округа 3203 гектар(га), из них земли населенных пунктов – 570 га, земли запаса- 2633 га.
Рельеф территории Тенизского сельского округа — равнинный. Территория округа расположена в центральной части Прикаспийской низменности. Климат резко континентальный: короткая малоснежная, но довольно холодная зима и жаркое продолжительное лето. Средние температуры января −14 °С, июля 22—23 °С. Среднегодовое количество атмосферных осадков 220—2800 мм. Большая часть занята солонцеватыми и засоленными почвами. На полупустынных почвах произрастают типчак, ковыль, полынь.
На 1 сентября 2024 года в Тенизском сельском округе насчитывается (личное подворье) крупного рогатого скота 1371 голов, мелкого скота 1063 голов, 287 голов лошадей, 25 верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения при норме нагрузки на голову КРС – 18 га/гол., мелкого скота – 3,6 га/гол., лошадей – 21,6 га/гол., верблюдов – 25,2 га/гол. требуется 35333 га. пастбищ.
Расчет:
Для КРС – 1371 гол.* 18га./гол.= 24678 га.
Для мелкого скота – 1063 гол.* 3,6га./гол.= 3826 га.
Для лошадей – 287 гол.* 21,6га./гол.= 6199 га.
Для верблюдов – 25 гол.* 25,2 га./гол.= 630 га.
24678га.+ 3826га.+ 6199 га.+ 630 га.= 35333 га.
На 1 сентября 2024 года поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Тенизского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1196 головы, мелкого скота 1005 голов, 258 голов лошадей, 28 голов верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств требуется 31424,6 га пастбищ.
Расчет:
Для КРС –1196 гол.*18га./гол.= 21528га.

Ұсақ мал үшін – 1005 бас *3,6га./бас=3618 га.
Жылқы үшін – 258 бас *21,6га./бас=5573 га.
Түйе үшін – 28 бас *25,2 га./бас =705,6 га.
21528 га.+ 3618 га.+ 5573 га.+ 705,6 га.= 31424,6 га.
Құрманғазы ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Теңізауылдық округі аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 402 га құрайды.
Теңіз ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Теңіз ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Теңіз ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы осы жоспардың
5-қосымшасына сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Теңіз ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Теңізауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Теңіз ауылдық округі бойынша жеке және заңды тұлғаларының ауыл шарушалығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ–1371 бас Ұсақ мал – 1063 бас Жылқы – 287 бас Түйе– 25 бас
0
35333
-35333
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ – 1196 бас Ұсақ мал – 1005 бас Жылқы – 258 бас Түйе – 28 бас
0
31424,6
-31424,6
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
Теңіз ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 2 қосымша
Теңіз ауылдық округі бойынша жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Теңіз ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Теңіз ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Теңіз ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Теңіз ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 6 қосымша
Теңізауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Теңіз ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Өрістердің нөмірлері
1
2
3
4
1
Теңіз ауылдық округі
25 сәуір мен 24 маусым көктемі
25 маусым мен 24 тамыз жазғы
25 тамыздан 24 қазанға күзгі
демалыс
Теңіз ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 8 қосымша
Теңіз ауылдық округі бойынша жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Құрманғазы аудандық
мәслихатының 2025 жылғы
24 қарашадағы № 243-VIII
шешім 11 қосымша

Для мелкого скота – 1005 гол.*3,6га./гол.= 3618 га.
Для лошадей – 258 гол.*21,6га./гол.= 5573 га.
Для верблюдов – 28 гол.*25,2 га./гол.= 705,6 га.
21528 га.+ 3618 га.+ 5573 га.+ 705,6 га.= 31424,6 га.
Согласно сведениям земельного баланса Курмангазинского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств на территории Тенизского сельского округа, составляет 402 га.
На территории Тенизского сельского округаимеется 1 (один) скотомогильник.
На территории Тенизского сельского округа нет аридных пастбищ.
В Тенизском сельском округе не установлены сервитуты для выгона скота.
Скот физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в черте города, переводится на отдаленные пастбища в соответствии с приложением 5 к настоящему плану.
Приложение 1
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
Тенизскому сельскому округу
на 2025-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Тенизского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пасбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Тенизскому сельскому округу
Таблица-1
наименование
наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-) Излишки / избыток (+), га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельско хозяйственных животных в личном подворье населения
КРС-1371голов Мелкий рогатый скот-1063 голов Лошадей-287 голов Верблюд-25 голов
0
35333
-35333
перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельско хозяйственных животных крестьянских и фермерских хозяйств
КРС-1196 голов Мелкий рогатый скот-1005 голов Лошадей - 258 голов Верблюд-28 голов
0
31424,6
-31424,6
перемещение на отгонные пастбища
Приложение 2
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Тенизскому сельскому округу
на 2025-2030 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов по Тенизскому сельскому округу
Приложение 3
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Тенизскому сельскому округу
на 2025-2030 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Тенизскому сельскому округу
на 2025-2030 годы
Схема доступа пастбищных пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Тенизскому сельскому округу
на 2025-2030 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Тенизскому сельскому округу
на 2025-2030 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Тенизском сельском округе
Приложение 7
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Тенизскому сельскому округу
на 2025-2030 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование населенного пункта
Номер полей
1
2
3
4
1
Тенизскийсельский округ
с 25 апреля по 24 июня весений
с 25 июня по 24 августа летний
с 25 августа до 24 октября осений
отдых
Приложение 8
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Тенизскому сельскому округу
на 2025-2030 годы
Карта Тенизского сельского округа указанием внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения потребностей населения в выпасе сельскохозяйственных животных в личных подворьях в зависимости от местных условий и особенностей
Приложение 11
к решению районного
маслихата от 24 ноября
2025 года № 243-VIII

Нұржау ауылы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Осы Атырау облысы, Құрманғазы ауданы, Нұржау ауылы бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік - аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы жоспардың 1-қосымшасына сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы жоспардың 4-қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес;
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы Жоспардың 7-қосымшасына.

План по управлению пастбищами и их использованию по Нуржаускому сельскому округу на 2026-2030 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Нуржаускому сельскому округуКурмангазинского района Атырауской области на 2025-2030 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064) .
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно - территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбище оборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану;

8) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы осы Жоспардың 8-қосымшасына сәйкес;
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Жергілікті атқарушы органмен ауылдық елді-мекендердегі жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары айқындалуы мүмкін.
Құрманғазы ауданының елді мекендеріндегі жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарлары елді мекен шегінен тыс жайылымдарға айдауға жатады.
Нұржау ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 1586 га, оның ішінде елді мекен жерлері - 852,45 га, босалқы жерлер 929 га.
Нұржау ауылдық округінің жер бедері-жазық. Округ аумағы Каспий маңы ойпатының орталық бөлігінде орналасқан. Аумақтың климаты тым континенттік, құрғақ. Қаңтардың орташа температурасы -14 °С, шілдеде 22-23 °С. Жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 220-280 мм. Шөлейт топырақтарда алабота, жусан, қияқ өседі.
Топырағы негізінен шырынды көп жылдық сортаңдары басым жайылымдар.
Нұржау ауылдық округінде (жеке ауласында) 1581 бас ірі қара, 1260 бас ұсақ мал, 315 бас жылқы, 204 түйе бар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын МІҚ - 18 га/бас, ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 44900 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 1581 бас.*18га./бас=28458 га.
Ұсақ мал үшін – 1260 бас.*3,6га./бас= 4536 га.
Жылқы үшін – 315 бас.*21,6га./бас=6804 га.
Түйе үшін – 204 бас.*25,2 га./бас=5100 га
28458га.+ 4538 га.+ 6804 га.+ 5100 га.= 44900 га.
_Нұржауауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1631 бас, ұсақ мал 1891 бас, жылқы 760 бас, түйе 246 бас құрайды.
ЖШС-нің, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 58780,8 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін –1631 бас *18га./бас=29358 га.

8) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей согласно приложению 8 к настоящему плану;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Местным исполнительным органом могут быть определены границы и площади пастбищ для нужд населения, в том числе общественных, по выпасу сельскохозяйственных животных в частном подворье в сельских населенных пунктах.
Общая площадь территории Нуржауского сельского округа 1586 гектар(га), из них земли населенных пунктов – 852,45 га, земли запаса- 929 га.
Рельеф территории Нуржауского сельского округа — равнинный. Территория округа расположена в центральной части Прикаспийской низменности. Климат резко континентальный: короткая малоснежная, но довольно холодная зима и жаркое продолжительное лето. Средние температуры января −14 °С, июля 22—23 °С. Среднегодовое количество атмосферных осадков 200—280 мм. Большая часть занята солонцеватыми и засоленными почвами. На полупустынных почвах произрастают типчак, ковыль, полынь.
На 1 сентября 2024 года в Нуржауском сельском округе насчитывается (личное подворье)крупного рогатого скота 1581 голов, мелкого скота 1260 голов, 315 голов лошадей, 204 верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения при норме нагрузки на голову КРС – 18 га/гол., мелкого скота – 3,6 га/гол., лошадей – 21,6 га/гол., верблюдов – 25,2 га/гол. требуется 44900 га. пастбищ.
Расчет:
Для КРС – 1581 гол.* 18га./гол.= 28458 га.
Для мелкого скота – 1260 гол.* 3,6га./гол.= 4536 га.
Для лошадей – 315 гол.* 21,6га./гол.= 6804 га.
Для верблюдов –204 гол.* 25,2 га./гол.= 5100 га.
28458 га.+ 4538 га.+ 6804 га.+ 5100 га.= 44900 га.
На 1 сентября 2024 года поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Нуржауского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1631головы, мелкого скота 1891 голов, 760 голов лошадей, 246 голов верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств требуется 58780,8 га пастбищ.
Расчет:
Для КРС –1631 гол.*18га./гол.= 29358 га.

Ұсақ мал үшін – 1891 бас *3,6га./бас=6807,6 га.
Жылқы үшін – 760 бас *21,6га./бас=16416 га.
Түйе үшін – 246 бас *25,2 га./бас =6199,2 га.
29358 га.+ 6807,6 га.+ 16416 га.+ 6199,2 га.= 58780,8 га.
Құрманғазыауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Нұржауауылдық округі аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 929 га құрайды.
Нұржау ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Нұржау ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Нұржау ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы осы жоспардың
5-қосымшасына сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Нұржау ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Нұржау ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Нұржау ауылдық округі бойынша жеке және заңды тұлғаларының ауыл шарушалығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы

Для мелкого скота – 1891 гол.*3,6га./гол.= 6807,6 га.
Для лошадей – 760 гол.*21,6га./гол.= 16416 га.
Для верблюдов – 246 гол.*25,2 га./гол.= 6199,2 га.
29358га.+ 6807,6га.+ 16416 га.+ 6199,2 га.= 58780,8 га.
Согласно сведениям земельного баланса Курмангазинского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств на территории Нуржауского сельского округа, составляет 929 га.
На территории Нуржауского сельского округа имеется 1 (один) скотомогильник.
На территории Нуржауского сельского округа нет аридных пастбищ.
В Нуржауском сельском округе не установлены сервитуты для выгона скота.
Скот физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в черте города, переводится на отдаленные пастбища в соответствии с приложением 5 к настоящему плану.
Приложение 1
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
Нуржаускому сельскому округу
на 2025-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Нуржауского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пасбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Нуржаускомусельскому округу
Таблица-1
наименование
наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-) Излишки / избыток (+), га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельско хозяйственных животных в личном подворье населения

Ақкөл ауылы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Осы Атырау облысы, Құрманғазы ауданы, Ақкөл ауылы бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік - аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы жоспардың 1-қосымшасына сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы жоспардың 4-қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес;
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы Жоспардың 7-қосымшасына.

План по управлению пастбищами и их использованию по Аккольскому сельскому округу на 2026-2030 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Аккольскому сельскому округу Курмангазинского района Атырауской области на 2025-2030 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064) .
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно - территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбище оборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану;

8) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы осы Жоспардың 8-қосымшасына сәйкес;
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Жергілікті атқарушы органмен ауылдық елді-мекендердегі жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары айқындалуы мүмкін.
Құрманғазы ауданының елді мекендеріндегі жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарлары елді мекен шегінен тыс жайылымдарға айдауға жатады.
Ақкөл ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 55080 га, оның ішінде елді мекен жерлері - 2222 га, босалқы жерлер 52858 га.
Ақкөл ауылдық округінің жер бедері-жазық. Округ аумағы Каспий маңы ойпатының орталық бөлігінде орналасқан. Аумақтың климаты тым континенттік, құрғақ. Қаңтардың орташа температурасы -14 °С, шілдеде 22-23 °С. Жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 220-280 мм. Шөлейт топырақтарда алабота, жантақ өседі.
Топырағы негізінен шырынды көп жылдық сортаңдары басым жайылымдар.
Ақкөл ауылдық округінде (жеке ауласында) 2009 бас ірі қара, 1729 бас ұсақ мал, 337 бас жылқы, 290 түйе бар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын МІҚ - 18 га/бас, ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 56973 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін –2009 бас.*18га./бас=36162 га.
Ұсақ мал үшін – 1729 бас.*3,6га./бас= 6224 га.
Жылқы үшін –337 бас.*21,6га./бас=7279 га.
Түйе үшін – 290 бас.*25,2 га./бас=7308 га.
36162 га.+ 6224 га.+ 7279 га.+ 7308 га.= 56973 га.
_Ақкөлауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1024 бас, ұсақ мал 1486 бас, жылқы 328 бас, түйе 124 бас құрайды.
ЖШС-нің, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 37231,2 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін –1204 бас *18га./бас= 21672 га.

8) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей согласно приложению 8 к настоящему плану;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Местным исполнительным органом могут быть определены границы и площади пастбищ для нужд населения, в том числе общественных, по выпасу сельскохозяйственных животных в частном подворье в сельских населенных пунктах.
Общая площадь территории Аккольского сельского округа 55080 гектар(га), из них земли населенных пунктов – 2222 га, земли запаса- 52858 га.
Рельеф территории Аккольского сельского округа — равнинный. Территория округа расположена в центральной части Прикаспийской низменности. Климат резко континентальный: короткая малоснежная, но довольно холодная зима и жаркое продолжительное лето. Средние температуры января −14 °С, июля 22—23 °С. Среднегодовое количество атмосферных осадков 220—280 мм. Большая часть занята солонцеватыми и засоленными почвами. На полупустынных почвах произрастают типчак, ковыль, полынь.
На 1 сентября 2024 года в Аккольском сельском округе насчитывается (личное подворье) крупного рогатого скота 2009 голов, мелкого скота1729 голов, 337 голов лошадей, 290 верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения при норме нагрузки на голову КРС – 18 га/гол., мелкого скота – 3,6 га/гол., лошадей – 21,6 га/гол., верблюдов – 25,2 га/гол. требуется 56973 га. пастбищ.
Расчет:
Для КРС – 2009 гол.* 18га./гол.= 36162 га.
Для мелкого скота – 1729 гол.* 3,6га./гол.= 6224 га.
Для лошадей – 337 гол.* 21,6га./гол.= 7279 га.
Для верблюдов – 290 гол.* 25,2 га./гол.= 7308га.
36162 га.+ 6224 га.+ 7279 га.+ 7308 га.=56973 га.
На 1 сентября 2024 года поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Аккольского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1024 головы, мелкого скота 1486 голов, 328 голова лошадей, 124 голов верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств требуется 37231,2 га пастбищ.
Расчет:
Для КРС –1204 гол.*18га./гол.= 21672 га.

Ұсақ мал үшін – 1486 бас *3,6га./бас=5349,6 га.
Жылқы үшін –328 бас *21,6га./бас=7084,8 га.
Түйе үшін – 124 бас *25,2 га./бас =3124,8 га.
21672 га.+ 5349,6 га.+ 7084,8 га.+ 3124,8 га.= 37231,2 га.
Құрманғазыауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Ақкөл ауылдық округі аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 1447 га құрайды.
Ақкөл ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Ақкөл ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Ақкөл ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы осы жоспардың
5-қосымшасына сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Ақкөл ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқар және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Бірлік ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Ақкөл ауылдық округі бойынша жеке және заңды тұлғаларының ауыл шарушалығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ–2009 бас Ұсақ мал – 1729 бас Жылқы – 337 бас Түйе– 290 бас
0
56973
-56973
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ – 1024бас Ұсақ мал – 1486 бас Жылқы – 328бас Түйе – 124 бас
0
37231,2
-37231,2
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
Жүктеу
Ақкөл ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 2 қосымша
Ақкөл ауылдық округі бойынша жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Ақкөл ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Ақкөл ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Ақкөл ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Ақкөл ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 6 қосымша
Ақкөл ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ақкөл ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Өрістердің нөмірлері
1
2
3
4
1
Ақкөл ауылдық округі
25 сәуір мен 24 маусым көктемі
25 маусым мен 24 тамыз жазғы
25 тамыздан 24 қазанға күзгі
демалыс
Ақкөл ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 8 қосымша
Ақкөл ауылдық округі бойынша жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Құрманғазы аудандық
мәслихатының 2025 жылғы
24 қарашадағы № 243-VIII
шешім 13 қосымша

Для мелкого скота – 1486 гол.*3,6га./гол.= 5349,6 га.
Для лошадей – 328 гол.*21,6га./гол.= 7084,8 га.
Для верблюдов – 124 гол.*25,2 га./гол.= 3124,8 га.
21672 га.+ 5349,6 га.+ 7084,8 га.+ 3124,8 га.= 37231,2 га.
На территории Аккольского сельского округа имеется 1 (один) скотомогильник.
На территории Аккольского сельского округа нет аридных пастбищ.
В Аккольском сельском округе не установлены сервитуты для выгона скота.
Скот физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в черте города, переводится на отдаленные пастбища в соответствии с приложением 5 к настоящему плану.
Приложение 1
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
Аккольскому сельскому округу
на 2025-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Аккольского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пасбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Аккольскомусельскому округу
Таблица-1
наименование
наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-) Излишки / избыток (+), га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельско хозяйственных животных в личном подворье населения
КРС-2009 голов Мелкий рогатый скот-1729 голов Лошадей-337голов Верблюд-290 голов
0
56973
-56973
перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельско хозяйственных животных крестьянских и фермерских хозяйств
КРС-1024голов Мелкий рогатый скот-1486 голов Лошадей - 328 голов Верблюд-124 голов
0
37231,2
-37231,2
перемещение на отгонные пастбища
Приложение 2
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Аккольскому сельскому округу
на 2025-2030 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов по Аккольскому сельскому округу
Приложение 3
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Аккольскому сельскому округу
на 2025-2030 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Аккольскому сельскому округу
на 2025-2030 годы
Схема доступа пастбищных пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Аккольскому сельскому округу
на 2025-2030 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Аккольскому сельскому округу
на 2025-2030 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Аккольском сельском округе
Приложение 7
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Аккольскому сельскому округу
на 2025-2030 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование населенного пункта
Номер полей
1
2
3
4
1 1
Аккольский сельский округ
с 25 апреля по 24 июня весений
с 25 июня по 24 августа летний
с 25 августа до 24 октября осений
отдых
Приложение 8
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Аккольскому сельскому округу
на 2025-2030 годы
Карта Аккольского сельского округа указанием внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения потребностей населения в выпасе сельскохозяйственных животных в личных подворьях в зависимости от местных условий и особенностей
Приложение 13
к решению районного
маслихата от 24 ноября
2025 года № 243-VIII

Сафон ауылы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Осы Атырау облысы, Құрманғазы ауданы, Сафон ауылы бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік - аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы жоспардың 1-қосымшасына сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы жоспардың 4-қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес;
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы Жоспардың 7-қосымшасына.

План по управлению пастбищами и их использованию по Сафоновскому сельскому округу на 2026-2030 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Сафоновскому сельскому округу Курмангазинского района Атырауской области на 2025-2030 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064) .
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно - территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбище оборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану;

8) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы осы Жоспардың 8-қосымшасына сәйкес;
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Жергілікті атқарушы органмен ауылдық елді-мекендердегі жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары айқындалуы мүмкін.
Құрманғазы ауданының елді мекендеріндегі жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарлары елді мекен шегінен тыс жайылымдарға айдауға жатады.
Сафон ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 659 га, оның ішінде елді мекен жерлері - 394,43 га, босалқы жерлер 264,57 га.
Сафон ауылдық округінің жер бедері-жазық. Округ аумағы Каспий маңы ойпатының орталық бөлігінде орналасқан. Аумақтың климаты тым континенттік, құрғақ. Қаңтардың орташа температурасы -14 °С, шілдеде 22-23 °С. Жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 220-280 мм. Шөлейт топырақтарда алабота, жусан өседі.
Топырағы негізінен шырынды көп жылдық сортаңдары басым жайылымдар.
Сафон ауылдық округінде (жеке ауласында) 1084 бас ірі қара, 651бас ұсақ мал, 610 бас жылқы, 11 түйе бар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын МІҚ - 18 га/бас, ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 35309 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін –1084 бас.*18га./бас=19512 га.
Ұсақ мал үшін – 651 бас.*3,6га./бас= 2344 га.
Жылқы үшін – 610 бас.*21,6га./бас=13176 га.
Түйе үшін – 11 бас.*25,2 га./бас=277 га.
19512 га.+ 2344 га.+ 13176 га.+ 277 га.= 35309 га.
_Сафонауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 802 бас, ұсақ мал 378 бас, жылқы 540 бас, түйе 12 бас құрайды.
ЖШС-нің, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 27763 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін –802 бас *18га./бас=14436 га.

8) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей согласно приложению 8 к настоящему плану;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Местным исполнительным органом могут быть определены границы и площади пастбищ для нужд населения, в том числе общественных, по выпасу сельскохозяйственных животных в частном подворье в сельских населенных пунктах.
Общая площадь территории Сафоновского сельского округа 659 гектар(га), из них земли населенных пунктов – 394,43га, земли запаса- 264,57 га.
Рельеф территории Сафоновского сельского округа — равнинный. Территория округа расположена в центральной части Прикаспийской низменности. Климат резко континентальный: короткая малоснежная, но довольно холодная зима и жаркое продолжительное лето. Средние температуры января −14 °С, июля 22—23 °С. Среднегодовое количество атмосферных осадков 220—280 мм. Большая часть занята солонцеватыми и засоленными почвами. На полупустынных почвах произрастают типчак, ковыль, полынь.
На 1 сентября 2024 года в Сафоновском сельском округе насчитывается (личное подворье)крупного рогатого скота 1084 голов, мелкого скота 651 голов, 610 голов лошадей, 11 верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения при норме нагрузки на голову КРС – 18 га/гол., мелкого скота – 3,6 га/гол., лошадей – 21,6 га/гол., верблюдов – 25,2 га/гол. требуется 35309 га. пастбищ.
Расчет:
Для КРС – 1084гол.* 18га./гол.= 19512 га.
Для мелкого скота – 651 гол.* 3,6га./гол.= 2344 га.
Для лошадей – 610 гол.* 21,6га./гол.= 13176 га.
Для верблюдов – 11 гол.* 25,2 га./гол.= 277 га.
19512 га.+ 2344 га.+ 13176 га.+ 277 га.= 35309 га.
На 1 сентября 2024 года поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Сафоновского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 802 головы, мелкого скота 378 голов, 540 голов лошадей, 12 голов верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств требуется 27763 га пастбищ.
Расчет:
Для КРС –802 гол.*18га./гол.= 14436 га.

Ұсақ мал үшін – 378 бас *3,6га./бас=1361 га.
Жылқы үшін – 540 бас *21,6га./бас=11664 га.
Түйе үшін – 12 бас *25,2 га./бас =302,4 га.
14436 га.+ 1361.+ 11664 га.+ 302,4 га.= 27763 га.
Құрманғазы ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Сафон ауылдық округі аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 496 га құрайды.
Сафон ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Сафон ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Сафон ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы осы жоспардың
5-қосымшасына сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Сафон ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Сафон ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Сафон ауылдық округі бойынша жеке және заңды тұлғаларының ауыл шарушалығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы

Для мелкого скота – 378 гол.*3,6га./гол.= 1361 га.
Для лошадей – 540 гол.*21,6га./гол.= 11664 га.
Для верблюдов – 12 гол.*25,2 га./гол.= 302,4га.
14436 га.+ 1361.+ 11664 га.+ 302,4 га.= 27763 га.
На территории Сафоновского сельского округа имеется 1 (один) скотомогильник.
На территории Сафоновского сельского округа нет аридных пастбищ.
В Сафоновском сельском округе не установлены сервитуты для выгона скота.
Скот физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в черте города, переводится на отдаленные пастбища в соответствии с приложением 5 к настоящему плану.
Приложение 1
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Сафоновскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Сафоновского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пасбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Сафоновскому сельскому округу
Таблица-1
наименование
наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-) Излишки / избыток (+), га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельско хозяйственных животных в личном подворье населения

Мақаш ауылы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Осы Атырау облысы, Құрманғазы ауданы, Мақаш ауылы бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдег і № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік - аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы жоспардың 1-қосымшасына сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы жоспардың 4-қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес;
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы Жоспардың 7-қосымшасына.

План по управлению пастбищами и их использованию по Макашскому сельскому округу на 2026-2030 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Макашскому сельскому округу Курмангазинского района Атырауской области на 2025-2030 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064) .
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно - территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбище оборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану;

8) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы осы Жоспардың 8-қосымшасына сәйкес;
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Жергілікті атқарушы органмен ауылдық елді-мекендердегі жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары айқындалуы мүмкін.
Құрманғазы ауданының елді мекендеріндегі жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарлары елді мекен шегінен тыс жайылымдарға айдауға жатады.
Мақаш ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 52400 га, оның ішінде елді мекен жерлері - 8700 га, босалқы жерлер 43700 га.
Мақашауылдық округінің жер бедері-жазық. Округ аумағы Каспий маңы ойпатының орталық бөлігінде орналасқан. Аумақтың климаты тым континенттік, құрғақ. Қаңтардың орташа температурасы -14 °С, шілдеде 22-23 °С. Жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 220-280 мм. Шөлейт топырақтарда алабота, жусан, қарабарақ өседі.
Топырағы негізінен шырынды көп жылдық сортаңдары басым жайылымдар.
Мақаш ауылдық округінде (жеке ауласында) 2737 бас ірі қара, 1972 бас ұсақ мал, 427 бас жылқы, 144 түйе бар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын МІҚ - 18 га/бас, ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 69227 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 2737 бас.*18га./бас=49266 га.
Ұсақ мал үшін – 1972 бас.*3,6га./бас= 7099 га.
Жылқы үшін – 427 бас.*21,6га./бас=9233 га.
Түйе үшін – 144 бас.*25,2 га./бас=3629 га.
49266 га.+ 7099 га.+ 9233 га.+ 3629 га.= 69227 га.
_Мақашауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1695 бас, ұсақ мал 1700 бас, жылқы 218 бас, түйе 95 бас құрайды.
ЖШС-нің, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 43733 га жайылым қажет.
Есебі:

8) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей согласно приложению 8 к настоящему плану;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Местным исполнительным органом могут быть определены границы и площади пастбищ для нужд населения, в том числе общественных, по выпасу сельскохозяйственных животных в частном подворье в сельских населенных пунктах.
Общая площадь территории Макашского сельского округа 52400 гектар(га), из них земли населенных пунктов – 8700 га, земли запаса- 43700 га.
Рельеф территории Макашского сельского округа — равнинный. Территория округа расположена в центральной части Прикаспийской низменности. Климат резко континентальный: короткая малоснежная, но довольно холодная зима и жаркое продолжительное лето. Средние температуры января −14 °С, июля 22—23 °С. Среднегодовое количество атмосферных осадков 220—2800 мм. Большая часть занята солонцеватыми и засоленными почвами. На полупустынных почвах произрастают типчак, ковыль, полынь.
На 1 сентября 2024 года в Макашском сельском округе насчитывается (личное подворье) крупного рогатого скота 2737 голов, мелкого скота 1972 голов, 427 голов лошадей, 114 верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения при норме нагрузки на голову КРС – 18 га/гол., мелкого скота – 3,6 га/гол., лошадей – 21,6 га/гол., верблюдов – 25,2га/гол. требуется 69227 га. пастбищ.
Расчет:
Для КРС – 2737 гол.* 18га./гол.= 49266 га.
Для мелкого скота – 1972 гол.* 3,6га./гол.= 7099 га.
Для лошадей – 427 гол.* 21,6га./гол.= 9233 га.
Для верблюдов – 144 гол.* 25,2 га./гол.= 3629 га.
49266 га.+ 7099 га.+ 9233 га.+ 3629га.= 69227 га.
Площадь пастбищ в пределах территории населенных пунктов Макаш, Томан – 0 гектар.
На 1 сентября 2024 года года поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Макашского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1695 головы, мелкого скота 1700 голов, 218 голова лошадей, 95 голов верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств требуется 43733 га пастбищ.
Расчет:

МІҚ үшін –1695 бас *18га./бас=30510 га.
Ұсақ мал үшін – 1700 бас *3,6га./бас=6120 га.
Жылқы үшін – 218 бас *21,6га./бас=4709 га.
Түйе үшін – 95 бас *25,2 га./бас =2394 га.
30510 га.+ 6120га.+ 4709га.+ 2394 га.= 43733га.
Құрманғазы ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Мақаш ауылдық округі аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 6869 га құрайды.
Мақаш ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Мақаш ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Мақаш ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы осы жоспардың
5-қосымшасына сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Мақаш ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Мақаш ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Мақаш ауылдық округі бойынша жеке және заңды тұлғаларының ауыл шарушалығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ–2737 бас Ұсақ мал – 1972 бас Жылқы – 427 бас Түйе– 144 бас
0
69227
-69227
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ – 1695 бас Ұсақ мал – 1700 бас Жылқы – 218 бас Түйе – 95 бас
0
43733
-43733
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
Мақаш ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 2 қосымша
Мақаш ауылдық округі бойынша жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Мақаш ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Мақаш ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Мақаш ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Мақаш ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 6 қосымша
Мақаш ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Мақаш ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегіжоспарына 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Өрістердің нөмірлері
1
2
3
4
1
Мақаш ауылдық округі
25 сәуір мен 24 маусым көктемі
25 маусым мен 24 тамыз жазғы
25 тамыздан 24 қазанға күзгі
демалыс
Мақаш ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 8 қосымша
Мақаш ауылдық округі бойынша жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Құрманғазы аудандық
мәслихатының 2025 жылғы
24 қарашадағы № 243-VIII
шешім 15 қосымша

Для КРС –1695 гол.*18га./гол.= 30510 га.
Для мелкого скота – 1700гол.*3,6га./гол.= 6120 га.
Для лошадей – 218 гол.*21,6га./гол.= 4709 га.
Для верблюдов – 95 гол.*25,2 га./гол.= 2394 га.
30510 га.+ 6120га.+ 4709га.+ 2394га.= 43733 га.
На территории Макашского сельского округа имеется 1 (один) скотомогильник.
На территории Макашского сельского округа нет аридных пастбищ.
В Макашском сельском округе не установлены сервитуты для выгона скота.
Скот физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в черте города, переводится на отдаленные пастбища в соответствии с приложением 5 к настоящему плану.
Приложение 1
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Макашскому сельскому округу
на 2025-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Макашскогосельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пасбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Макашскомусельскому округу
Таблица-1
наименование
наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-) Излишки / избыток (+), га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельско хозяйственных животных в личном подворье населения
КРС-2737 голов Мелкий рогатый скот-1972 голов Лошадей-427 голов Верблюд-114 голов
0
69227
-69227
перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельско хозяйственных животных крестьянских и фермерских хозяйств
КРС-1695голов Мелкий рогатый скот-1700 голов Лошадей - 218 голов Верблюд-95голов
0
43733
-43733
перемещение на отгонные пастбища
Приложение 2
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Макашскому сельскому округу
на 2025-2030 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов по Макашскому сельскому округу
Приложение 3
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Макашскому сельскому округу
на 2025-2030 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Макашскому сельскому округу
на 2025-2030 годы
Схема доступа пастбищных пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Макашскому сельскому округу
на 2025-2030 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Макашскому сельскому округу
на 2025-2030 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Макашском сельском округе
Приложение 7
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Макашскому сельскому округу
на 2025-2030 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование населенного пункта
Номер полей
1
2
3
4
1 1
Макашский сельский округ
с 25 апреля по 24 июня весений
с 25 июня по 24 августа летний
с 25 августа до 24 октября осений
отдых
Приложение 8
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Макашскому сельскому округу
на 2025-2030 годы
Карта Макашского сельского округа указанием внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения потребностей населения в выпасе сельскохозяйственных животных в личных подворьях в зависимости от местных условий и особенностей
Приложение 15
к решению районного
маслихата от 24 ноября
2025 года № 243-VIII

Қиғаш ауылы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Осы Атырау облысы, Құрманғазы ауданы, Қиғаш ауылы бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік - аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы жоспардың 1-қосымшасына сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы жоспардың 4-қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес;
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы Жоспардың 7-қосымшасына.

План по управлению пастбищами и их использованию по Кигашскому сельскому округу на 2026-2030 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Кигашскому сельскому округуКурмангазинского района Атырауской области на 2025-2030 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064) .
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно - территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбище оборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану;

8) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы осы Жоспардың 8-қосымшасына сәйкес;
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Жергілікті атқарушы органмен ауылдық елді-мекендердегі жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары айқындалуы мүмкін.
Құрманғазы ауданының елді мекендеріндегі жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарлары елді мекен шегінен тыс жайылымдарға айдауға жатады.
Қиғаш ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 1487 га, оның ішінде елді мекен жерлері – 281 га, босалқы жерлер 1206 га.
Қиғашауылдық округінің жер бедері-жазық. Округ аумағы Каспий маңы ойпатының орталық бөлігінде орналасқан. Аумақтың климаты тым континенттік, құрғақ. Қаңтардың орташа температурасы -14 °С, шілдеде 22-23 °С. Жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 220-280 мм. Шөлейт топырақтарда алабота, жусан өседі.
Топырағы негізінен шырынды көп жылдық сортаңдары басым жайылымдар.
Қиғаш ауылдық округінде (жеке ауласында) 636 бас ірі қара, 1580 бас ұсақ мал, 194 бас жылқы, 64 түйе бар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын МІҚ - 18 га/бас, ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 22939 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 636 бас.*18га./бас=11448 га.
Ұсақ мал үшін – 1580 бас.*3,6га./бас= 5688 га.
Жылқы үшін – 194 бас.*21,6га./бас=4190 га.
Түйе үшін – 64 бас.*25,2 га./бас=1613 га.
11448 га.+ 5688 га.+ 4190 га.+ 1613 га.= 22939 га.
Қиғаш ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 15 бас, ұсақ мал 20 бас, жылқы 22 бас құрайды.
ЖШС-нің, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 817 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін –15 бас *18га./бас=270 га.
Ұсақ мал үшін – 20 бас *3,6га./бас=72 га.

8) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей согласно приложению 8 к настоящему плану;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Местным исполнительным органом могут быть определены границы и площади пастбищ для нужд населения, в том числе общественных, по выпасу сельскохозяйственных животных в частном подворье в сельских населенных пунктах.
Общая площадь территории Кигашского сельского округа 1487 гектар(га), из них земли населенных пунктов – 281 га, земли запаса- 1206 га.
Рельеф территории Кигашского сельского округа — равнинный. Территория округа расположена в центральной части Прикаспийской низменности. Климат резко континентальный: короткая малоснежная, но довольно холодная зима и жаркое продолжительное лето. Средние температуры января −14 °С, июля 22—23 °С. Среднегодовое количество атмосферных осадков 220—280 мм. Большая часть занята солонцеватыми и засоленными почвами. На полупустынных почвах произрастают типчак, ковыль, полынь.
На 1 сентября 2024 года в Кигашском сельском округе насчитывается (личное подворье) крупного рогатого скота 636 голов, мелкого скота1580 голов,194 голов лошадей, 64 верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения при норме нагрузки на голову КРС – 18 га/гол., мелкого скота – 3,6 га/гол., лошадей – 21,6 га/гол., верблюдов – 25,2 га/гол. требуется 22939 га. пастбищ.
Расчет:
Для КРС – 636 гол.* 18га./гол.= 11448 га.
Для мелкого скота – 1580 гол.* 3,6га./гол.= 5688 га.
Для лошадей – 194 гол.* 21,6га./гол.= 4190 га.
Для верблюдов – 64 гол.* 25,2 га./гол.= 1613 га.
11448 га.+ 5688 га.+ 4190 га.+ 1613 га.= 22939 га.
На 1 сентября 2024 года поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Кигашского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 15 головы, мелкого скота 20 голов, 22 голов лошадей.
Для выпаса сельскохозяйственных животных ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств дополнительно не требуется 817га.
Расчет:
Для КРС –15 гол.*18га./гол.= 270 га.
Для мелкого скота – 20 гол.*3,6га./гол.= 72 га.

Жылқы үшін – 22 бас *21,6га./бас=475 га.
270 га.+ 72 га.+ 475 га.= 817 га.
Құрманғазы ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Қиғашауылдық округі аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 1284 га құрайды.
Қиғаш ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Қиғаш ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Қиғаш ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы осы жоспардың
5-қосымшасына сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Қиғаш ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қиғаш ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Қиғаш ауылдық округі бойынша жеке және заңды тұлғаларының ауыл шарушалығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы

Для лошадей – 22 гол.*21,6га./гол.= 475 га.
270 га.+ 72 га.+ 475 га.= 817га.
На территории Кигашского сельского округа имеется 1 (один) скотомогильник.
На территории Кигашского сельского округа нет аридных пастбищ.
В Кигашском сельском округе не установлены сервитуты для выгона скота.
Скот физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в черте города, переводится на отдаленные пастбища в соответствии с приложением 5 к настоящему плану.
Приложение 1
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
Кигашскому сельскому округу
на 2025-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Кигашского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пасбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Кигашскомусельскому округу
Таблица-1
наименование
наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-) Излишки / избыток (+), га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельско хозяйственных животных в личном подворье населения

Дыңғызыл ауылы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Осы Атырау облысы, Құрманғазы ауданы, Дыңғызыл ауылы бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік - аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы жоспардың 1-қосымшасына сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы жоспардың 4-қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес;
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы Жоспардың 7-қосымшасына.

План по управлению пастбищами и их использованию по Дынгызылскому сельскому округу на 2026-2030 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Дынгызылскому сельскому округу Курмангазинского района Атырауской области на 2025-2030 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064) .
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно - территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбище оборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану;

8) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы осы Жоспардың 8-қосымшасына сәйкес;
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Жергілікті атқарушы органмен ауылдық елді-мекендердегі жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары айқындалуы мүмкін.
Құрманғазы ауданының елді мекендеріндегі жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарлары елді мекен шегінен тыс жайылымдарға айдауға жатады.
Дыңғызыл ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 490145,1 га, оның ішінде елді мекен жерлері - 168030 га, босалқы жерлер 322115 га.
Дыңғызыл ауылдық округінің жер бедері-жазық. Округ аумағы Каспий маңы ойпатының орталық бөлігінде орналасқан. Аумақтың климаты тым континенттік, құрғақ. Қаңтардың орташа температурасы -14 °С, шілдеде 22-23 °С. Жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 220-280 мм. Шөлейт топырақтарда алабота, жусан, жантақ өседі.
Топырағы негізінен шырынды көп жылдық сортаңдары басым жайылымдар.
Дыңғызыл ауылдық округінде (жеке ауласында) 3439 бас ірі қара, 8653 бас ұсақ мал, 1307 бас жылқы, 767 түйе бар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын МІҚ - 18 га/бас, ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 140612 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 3439 бас.*18га./бас=61902 га.
Ұсақ мал үшін – 8653 бас.*3,6га./бас= 31151 га.
Жылқы үшін – 1307 бас.*21,6га./бас=28231 га.
Түйе үшін – 767 бас.*25,2 га./бас=19328 га.
61902 га.+ 31151 га.+ 28231 га.+ 19328 га.= 140612 га.
_Дыңғызылауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1102 бас, ұсақ мал 2530 бас, жылқы 295 бас, түйе 128 бас құрайды.
ЖШС-нің, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 38542 га жайылым қажет.
Есебі:

8) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей согласно приложению 8 к настоящему плану;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Местным исполнительным органом могут быть определены границы и площади пастбищ для нужд населения, в том числе общественных, по выпасу сельскохозяйственных животных в частном подворье в сельских населенных пунктах.
Общая площадь территории Дынгызылского сельского округа 490145,1 гектар(га), из них земли населенных пунктов – 168030 га, земли запаса- 322115 га.
Рельеф территории Дынгызылского сельского округа — равнинный. Территория округа расположена в центральной части Прикаспийской низменности. Климат резко континентальный: короткая малоснежная, но довольно холодная зима и жаркое продолжительное лето. Средние температуры января −14 °С, июля 22—23 °С. Среднегодовое количество атмосферных осадков 220-280мм. Большая часть занята солонцеватыми и засоленными почвами. На полупустынных почвах произрастают типчак, ковыль, полынь.
На 1 сентября 2024 года в Дынгызылском сельском округе насчитывается (личное подворье) крупного рогатого скота 3439 голов, мелкого скота 8653 голов, 1307 голов лошадей, 767 верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения при норме нагрузки на голову КРС – 18 га/гол., мелкого скота – 3,6 га/гол., лошадей – 21,6 га/гол., верблюдов – 25,2 га/гол. требуется 140612 га. пастбищ.
Расчет:
Для КРС – 3439 гол.* 18га./гол.= 61902 га.
Для мелкого скота – 8653 гол.* 3,6га./гол.= 31151 га.
Для лошадей – 1307 гол.* 21,6га./гол.= 28231 га.
Для верблюдов – 767 гол.* 25,2 га./гол.= 19328 га.
61902 га.+ 31151 га.+ 28231 га.+ 19328 га.= 140612 га.
На 1 сентября 2024 года поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Дынгызылского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1102 головы, мелкого скота 2530 голов, 295 голов лошадей, 128 голов верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств дополнительно требуется 38542 га пастбищ.
Расчет:

МІҚ үшін –1102 бас *18га./бас=19836 га.
Ұсақ мал үшін –2530 бас *3,6га./бас=9108 га.
Жылқы үшін –295 бас *21,6га./бас=6372 га.
Түйе үшін – 128 бас *25,2 га./бас =3226 га.
19836 га.+ 9108 га.+ 6372 га.+ 3226 га.=38542 га.
Құрманғазы ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Дыңғызыл ауылдық округі аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 8773 га құрайды.
Дыңғызыл ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Дыңғызыл ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Дыңғызыл ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы осы жоспардың
5-қосымшасына сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Дыңғызыл ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Дыңғызыл ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Дыңғызыл ауылдық округі бойынша жеке және заңды тұлғаларының ауыл шарушалығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ–3439 бас Ұсақ мал – 8653 бас Жылқы – 1307 бас Түйе– 767 бас
0
140612
-140612
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ – 1102 бас Ұсақ мал – 2530 бас Жылқы – 295 бас Түйе – 128 бас
0
38542
-38542
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
Дыңғызыл ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 2 қосымша
Дыңғызыл ауылдық округі бойынша жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Дыңғызыл ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Дыңғызыл ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Дыңғызыл ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Дыңғызыл ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 6 қосымша
Дыңғызыл ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Дыңғызыл ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Өрістердің нөмірлері
1
2
3
4
1
Дыңғызыл ауылдық округі
25 сәуір мен 24 маусым көктемі
25 маусым мен 24 тамыз жазғы
25 тамыздан 24 қазанға күзгі
демалыс
Дыңғызыл ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 8 қосымша
Дыңғызыл ауылдық округі бойынша жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Құрманғазы аудандық
мәслихатының 2025 жылғы
24 қарашадағы № 243-VIII
шешім 17 қосымша

Для КРС –1102 гол.*18га./гол.= 19836 га.
Для мелкого скота – 2530 гол.*3,6га./гол.= 9108 га.
Для лошадей – 295 гол.*21,6га./гол.= 6372 га.
Для верблюдов – 128 гол.*25,2 га./гол.= 3226 га.
19836 га.+ 9108 га.+ 6372 га.+ 3226 га.= 38542га.
На территории Дынгызылского сельского округа имеется 1 (один) скотомогильник.
На территории Дынгызылского сельского округа нет аридных пастбищ.
В Дынгызылском сельском округе не установлены сервитуты для выгона скота.
Скот физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в черте города, переводится на отдаленные пастбища в соответствии с приложением 5 к настоящему плану.
Приложение 1
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Дынгызылскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Дынгызылского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
наименование
наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-) Излишки / избыток (+), га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельско хозяйственных животных в личном подворье населения
КРС-3439 голов Мелкий рогатый скот-8653 голов Лошадей-1307 голов Верблюд-767 голов
0
140612
-140612
перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельско хозяйственных животных крестьянских и фермерских хозяйств
КРС-1102голов Мелкий рогатый скот-2530 голов Лошадей - 295 голов Верблюд-128 голов
0
38542
-38542
перемещение на отгонные пастбища
Приложение 2
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Дынгызылскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов по Дынгызылскомусельскому округу
Приложение 3
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Дынгызылскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Дынгызылскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Схема доступа пастбищных пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Дынгызылскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Дынгызылскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Дынгызылском сельском округе
Приложение 7
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Дынгызылскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование населенного пункта
Номер полей
1
2
3
4
1 1
Дынгызылский сельский округ
с 25 апреля по 24 июня весений
с 25 июня по 24 августа летний
с 25 августа до 24 октября осений
отдых
Приложение 8
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Дынгызылскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Карта Дынгызылского сельского округа указанием внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения потребностей населения в выпасе сельскохозяйственных животных в личных подворьях в зависимости от местных условий и особенностей
Приложение 17
к решению районного
маслихата от 24 ноября
2025 года № 243-VIII

Асан ауылы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Осы Атырау облысы, Құрманғазы ауданы, Асан ауылы бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 Жайылымдар туралысәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік - аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы жоспардың 1-қосымшасына сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы жоспардың 4-қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес;
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы Жоспардың 7-қосымшасына.

План по управлению пастбищами и их использованию по Асанскому сельскому округу на 2026-2030 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Асанскому сельскому округу Курмангазинского района Атырауской области на 2025-2030 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064) .
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно - территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбище оборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану;

8) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы осы Жоспардың 8-қосымшасына сәйкес;
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Жергілікті атқарушы органмен ауылдық елді-мекендердегі жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары айқындалуы мүмкін.
Құрманғазы ауданының елді мекендеріндегі жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарлары елді мекен шегінен тыс жайылымдарға айдауға жатады.
Асан ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 149900 га, оның ішінде елді мекен жерлері - 260,63 га, босалқы жерлер 149639 га.
Асанауылдық округінің жер бедері-жазық. Округ аумағы Каспий маңы ойпатының орталық бөлігінде орналасқан. Аумақтың климаты тым континенттік, құрғақ. Қаңтардың орташа температурасы -14 °С, шілдеде 22-23 °С. Жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 220-280 мм. Шөлейт топырақтарда жусан, бидайшық, жантақ өседі.
Топырағы негізінен құмды көп жылдық сортаңдары басым жайылымдар.
Асан ауылдық округінде (жеке ауласында) 2851 бас ірі қара, 12802 бас ұсақ мал, 1214 бас жылқы, 272 түйе бар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын МІҚ - 18 га/бас, ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 130481га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін –2851 бас.*18га./бас=51318 га.
Ұсақ мал үшін – 12802 бас.*3,6га./бас= 46087 га.
Жылқы үшін – 1214 бас.*21,6га./бас=26222 га.
Түйе үшін – 272 бас.*25,2 га./бас=6854 га.
51318 га.+ 46087 га.+ 26222 га.+ 6854 га.= 130481 га.
Асан ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 3923 бас, ұсақ мал 10392 бас, жылқы 1837 бас, түйе 187 бас құрайды.
ЖШС-нің, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 152416 га жайылым қажет.
Есебі:

8) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей согласно приложению 8 к настоящему плану;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Местным исполнительным органом могут быть определены границы и площади пастбищ для нужд населения, в том числе общественных, по выпасу сельскохозяйственных животных в частном подворье в сельских населенных пунктах.
Общая площадь территории Асанского сельского округа 149900 гектар(га), из них земли населенных пунктов – 260,63 га, земли запаса- 149639 га.
Рельеф территории Асанского сельского округа — равнинный. Территория округа расположена в центральной части Прикаспийской низменности. Климат резко континентальный: короткая малоснежная, но довольно холодная зима и жаркое продолжительное лето. Средние температуры января −14 °С, июля 22—23 °С. Среднегодовое количество атмосферных осадков 220-280 мм. Большая часть занята солонцеватыми и засоленными почвами. На полупустынных почвах произрастают типчак, ковыль, полынь.
На 1 сентября 2024 года в Асанском сельском округе насчитывается (личное подворье) крупного рогатого скота 2851голов,мелкого скота 12802 голов, 1214 голов лошадей, 272 верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения при норме нагрузки на голову КРС – 18 га/гол., мелкого скота – 3,6 га/гол., лошадей – 21,6 га/гол., верблюдов – 25,2 га/гол. требуется 130481 га. пастбищ.
Расчет:
Для КРС – 2851 гол.* 18га./гол.= 51318га.
Для мелкого скота – 12802 гол.* 3,6га./гол.= 46087 га.
Для лошадей – 1214 гол.* 21,6га./гол.= 26222 га.
Для верблюдов – 272 гол.* 25,2 га./гол.= 6854 га.
51318 га.+ 46087 га.+ 26222га.+ 6854 га.= 130481 га.
На 1 сентября 2024 года поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Асанского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 3923 головы, мелкого скота 10392 голов, 1837 голов лошадей, 187 голов верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств дополнительно требуется 152416га пастбищ.
Расчет:

МІҚ үшін –3923 бас *18га./бас=70614 га.
Ұсақ мал үшін –10392 бас *3,6га./бас=37411 га.
Жылқы үшін – 1837 бас *21,6га./бас=39679 га.
Түйе үшін – 187 бас *25,2 га./бас = 4712 га.
70614 га.+ 37411 га.+ 39679 га.+ 4712 га.= 152416 га.
Құрманғазы ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Асанауылдық округі аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 140513 га құрайды.
Асан ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Асан ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Асан ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы осы жоспардың
5-қосымшасына сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Асан ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде
Асан ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Асан ауылдық округі бойынша жеке және заңды тұлғаларының ауыл шарушалығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы

Для КРС –3923 гол.*18га./гол.= 70614 га.
Для мелкого скота – 10392 гол.*3,6га./гол.= 37411 га.
Для лошадей – 1837 гол.*21,6га./гол.= 39679 га.
Для верблюдов – 187гол.*25,2 га./гол.= 4712 га.
70614 га.+ 37411 га.+ 39679 га.+ 4712 га.= 152416га.
На территории Асанского сельского округа имеется 1 (один) скотомогильник.
На территории Асанского сельского округа нет аридных пастбищ.
В Асанском сельском округе не установлены сервитуты для выгона скота.
Скот физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в черте города, переводится на отдаленные пастбища в соответствии с приложением 5 к настоящему плану.
Приложение 1
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Асанскому сельскому округу
на 2025-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Асанского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пасбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Асанскомусельскому округу
Таблица-1
наименование
наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-) Излишки / избыток (+), га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельско хозяйственных животных в личном подворье населения

Азғыр ауылы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Осы Атырау облысы, Құрманғазы ауданы, Азғыр ауылы бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік - аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы жоспардың 1-қосымшасына сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы жоспардың 4-қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес;
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы Жоспардың 7-қосымшасына.

План по управлению пастбищами и их использованию по Азгирскому сельскому округу на 2026-2030 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Азгирскому сельскому округу Курмангазинского района Атырауской области на 2025-2030 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064) .
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно - территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбище оборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану;

8) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы осы Жоспардың 8-қосымшасына сәйкес;
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Жергілікті атқарушы органмен ауылдық елді-мекендердегі жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары айқындалуы мүмкін.
Құрманғазы ауданының елді мекендеріндегі жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарлары елді мекен шегінен тыс жайылымдарға айдауға жатады.
Азғыр ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 195132 га, оның ішінде елді мекен жерлері - 38087 га, босалқы жерлер 157045 га.
Азғыр ауылдық округінің жер бедері-жазық. Округ аумағы Каспий маңы ойпатының орталық бөлігінде орналасқан. Аумақтың климаты тым континенттік, құрғақ. Қаңтардың орташа температурасы -14 °С, шілдеде 22-23 °С. Жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 220-280 мм. Шөлейт топырақтарда жусан, бидайшық, жантақ өседі.
Топырағы негізінен құмды көп жылдық сортаңдары басым жайылымдар.
Азғыр ауылдық округінде (жеке ауласында) 4341 бас ірі қара, 30819 бас ұсақ мал, 5183 бас жылқы, 52 түйе бар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын МІҚ - 18 га/бас, ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 302348 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін –4341 бас.*18га./бас=78138 га.
Ұсақ мал үшін – 30819 бас.*3,6га./бас= 110948 га.
Жылқы үшін – 5183 бас.*21,6га./бас=111952 га.
Түйе үшін – 52 бас.*25,2 га./бас=1310 га.
78138 га.+ 110948 га.+ 111952 га.+ 1310 га.= 302348 га.
Азғыр ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 3108 бас, ұсақ мал 14483 бас, жылқы 4228 бас, түйе 25 бас құрайды.
ЖШС-нің, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 129456 га жайылым қажет.
Есебі:

8) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей согласно приложению 8 к настоящему плану;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Местным исполнительным органом могут быть определены границы и площади пастбищ для нужд населения, в том числе общественных, по выпасу сельскохозяйственных животных в частном подворье в сельских населенных пунктах.
Общая площадь территории Азгирского сельского округа 195132 гектар(га), из них земли населенных пунктов – 38087 га, земли запаса- 157045 га.
Рельеф территории Азгирского сельского округа — равнинный. Территория округа расположена в центральной части Прикаспийской низменности. Климат резко континентальный: короткая малоснежная, но довольно холодная зима и жаркое продолжительное лето. Средние температуры января −14 °С, июля 22—23 °С. Среднегодовое количество атмосферных осадков 220-280 мм. Большая часть занята солонцеватыми и засоленными почвами. На полупустынных почвах произрастают типчак, ковыль, полынь.
На 1 сентября 2024 года в Азгирском сельском округе насчитывается (личное подворье) крупного рогатого скота 4341 голов, мелкого скота 30819 голов, 5183 голов лошадей, 52 верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения при норме нагрузки на голову КРС – 18 га/гол., мелкого скота – 3,6 га/гол., лошадей – 21,6 га/гол., верблюдов – 25,2га/гол. требуется 302348 га. пастбищ.
Расчет:
Для КРС – 4341 гол.* 18га./гол.= 78138 га.
Для мелкого скота – 30819 гол.* 3,6га./гол.= 110948 га.
Для лошадей – 5183 гол.* 21,6га./гол.= 111952 га.
Для верблюдов – 52 гол.* 25,2 га./гол.= 1310 га.
78138 га.+ 110948га.+ 111952 га.+ 1310 га.= 302348 га.
На 1 сентября 2024 года поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Азгирского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 3108 головы, мелкого скота 14483 голов, 4228 голова лошадей, 25 голов верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств дополнительно требуется 129456 га пастбищ.
Расчет:

МІҚ үшін –3108 бас *18га./бас=55944 га.
Ұсақ мал үшін – 14483 бас *3,6га./бас=52139 га.
Жылқы үшін – 4228 бас *21,6га./бас=91325 га.
Түйе үшін – 25 бас *25,2 га./бас =630 га.
55944 га.+ 52139 га.+ 91325 га.+ 630 га.= 200038 га.
Құрманғазы ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Азғыр ауылдық округі аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 36352 га құрайды.
Азғыр ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Азғыр ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Азғыр ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы осы жоспардың
5-қосымшасына сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Азғыр ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде
Бірлік ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Азғыр ауылдық округі бойынша жеке және заңды тұлғаларының ауыл шарушалығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы

Для КРС –3108 гол.*18га./гол.= 55944 га.
Для мелкого скота – 14483 гол.*3,6га./гол.= 52139 га.
Для лошадей – 4228 гол.*21,6га./гол.= 91325 га.
Для верблюдов – 25 гол.*25,2 га./гол.= 630га.
55944 га.+ 52139 га.+ 91325 га.+ 630 га.= 200038га.
На территории Азгирского сельского округа имеется 1 (один) скотомогильник.
На территории Азгирского сельского округа нет аридных пастбищ.
В Азгирском сельском округе не установлены сервитуты для выгона скота.
Скот физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в черте города, переводится на отдаленные пастбища в соответствии с приложением 5 к настоящему плану.
Приложение 1
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Азгирскому сельскому округу
на 2025-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Азгирского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пасбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Азгирскому сельскому округу
Таблица-1
наименование
наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-) Излишки / избыток (+), га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельско хозяйственных животных в личном подворье населения

Сүйіндік ауылы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Осы Атырау облысы, Құрманғазы ауданы, Сүйіндік ауылы бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік - аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы жоспардың 1-қосымшасына сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы жоспардың 4-қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес;
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы Жоспардың 7-қосымшасына.

План по управлению пастбищами и их использованию по Суюндукскому сельскому округу на 2026-2030 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Суюндукскому сельскому округуКурмангазинского района Атырауской области на 2025-2030 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064) .
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно - территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбище оборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану;

8) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы осы Жоспардың 8-қосымшасына сәйкес;
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Жергілікті атқарушы органмен ауылдық елді-мекендердегі жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары айқындалуы мүмкін.
Құрманғазы ауданының елді мекендеріндегі жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарлары елді мекен шегінен тыс жайылымдарға айдауға жатады.
Сүйіндік ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 230649 га, оның ішінде елді мекен жерлері - 24821 га, босалқы жерлер 205828.
Сүйіндік ауылдық округінің жер бедері-жазық. Округ аумағы Каспий маңы ойпатының орталық бөлігінде орналасқан. Аумақтың климаты тым континенттік, құрғақ. Қаңтардың орташа температурасы -14 °С, шілдеде 22-23 °С. Жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 220-280 мм. Шөлейт топырақтарда алабота, жусан, жантақ, шытыр өседі.
Топырағы негізінен құмды көп жылдық сортаңдары басым жайылымдар.
Сүйіндік ауылдық округінде (жеке ауласында) 5141 бас ірі қара, 47930 бас ұсақ мал, 2941 бас жылқы, 214 түйе бар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын МІҚ - 18 га/бас, ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 334005 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 5141 бас.*18га./бас=92538 га.
Ұсақ мал үшін – 47930 бас.*3,6га./бас= 172548 га.
Жылқы үшін – 2941 бас.*21,6га./бас=63526 га.
Түйе үшін – 214 бас.*25,2 га./бас=5393 га.
92538 га.+ 172548 га.+ 63526 га.+ 5393 га.= 334005 га.
_Сүйіндікауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 3619 бас, ұсақ мал 15907 бас, жылқы 2381 бас, түйе 57 бас құрайды.
ЖШС-нің, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 175273 га жайылым қажет.
Есебі:

8) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей согласно приложению 8 к настоящему плану;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Местным исполнительным органом могут быть определены границы и площади пастбищ для нужд населения, в том числе общественных, по выпасу сельскохозяйственных животных в частном подворье в сельских населенных пунктах.
Общая площадь территории Суюндукского сельского округа 230649 гектар(га), из них земли населенных пунктов – 24821 га, земли запаса- 205828 га.
Рельеф территории Суюндукского сельского округа — равнинный. Территория округа расположена в центральной части Прикаспийской низменности. Климат резко континентальный: короткая малоснежная, но довольно холодная зима и жаркое продолжительное лето. Средние температуры января −14 °С, июля 22—23 °С. Среднегодовое количество атмосферных осадков 220-280мм. Большая часть занята солонцеватыми и засоленными почвами. На полупустынных почвах произрастают типчак, ковыль, полынь.
На 1 сентября 2024 года в Суюндукском сельском округе насчитывается (личное подворье) крупного рогатого скота 5141голов,мелкого скота 47930 голов, 2941 голов лошадей, 214 верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения при норме нагрузки на голову КРС – 18 га/гол., мелкого скота – 3,6 га/гол., лошадей – 21,6 га/гол., верблюдов – 25,2 га/гол. требуется 334005 га. пастбищ.
Расчет:
Для КРС – 5141 гол.* 18га./гол.= 92538 га.
Для мелкого скота – 47930 гол.* 3,6га./гол.= 172548 га.
Для лошадей – 2941 гол.* 21,6га./гол.= 63526 га.
Для верблюдов – 214 гол.* 25,2 га./гол.= 5393 га.
92538 га.+ 172548га.+ 63526 га.+ 5393 га.= 334005 га.
На 1 сентября 2024 года поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Суюндукского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 3619 головы, мелкого скота 15907 голов, 2381 голов лошадей, 57 голов верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств дополнительно требуется 175273га пастбищ.
Расчет:

МІҚ үшін –3619 бас *18га./бас=65142 га.
Ұсақ мал үшін – 15907 бас *3,6га./бас=57265 га.
Жылқы үшін – 2381 бас *21,6га./бас=51430 га.
Түйе үшін – 57 бас *25,2 га./бас =1436 га.
65142 га.+ 57265 га.+ 51430 га.+ 1436 га.= 175273 га.
Құрманғазы ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Сүйіндік ауылдық округі аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 24477 га құрайды.
Сүйіндік ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Сүйіндік ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Сүйіндік ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы осы жоспардың
5-қосымшасына сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Сүйіндік ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде
Сүйіндік ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Сүйіндік ауылдық округі бойынша жеке және заңды тұлғаларының ауыл шарушалығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы

Для КРС –3619 гол.*18га./гол.= 65142 га.
Для мелкого скота – 15907 гол.*3,6га./гол.= 57265 га.
Для лошадей – 2381 гол.*21,6га./гол.= 51430 га.
Для верблюдов – 57 гол.*25,2 га./гол.= 1436га.
65142 га.+ 57265 га.+ 51430 га.+ 1436 га.= 175273 га.
На территории Суюндукского сельского округа имеется 1 (один) скотомогильник.
На территории Суюндукского сельского округа нет аридных пастбищ.
В Суюндукском сельском округе не установлены сервитуты для выгона скота.
Скот физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в черте города, переводится на отдаленные пастбища в соответствии с приложением 5 к настоящему плану.
Приложение 1
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Суюндукскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Суюндукского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пасбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Суюндукскому сельскому округу
наименование
наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-) Излишки / избыток (+), га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельско хозяйственных животных в личном подворье населения