Құрманғазы аудандық мәслихатының 2024 жылғы 26 желтоқсандағы № 173-VІІІ "2025-2027 жылдарға арналған ауданның бюджетін бекіту туралы" шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Атырау облысы Құрманғазы аудандық мәслихатының 2025 жылғы 20 мамырдағы № 194-VIII шешімі
Құрманғазы аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Құрманғазы аудандық мәслихатының "2025-2027 жылдарға арналған ауданның бюджетін бекіту туралы" 2024 жылғы 26 желтоқсандағы №173-VІІІ шешіміне келесі өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген шешімнің 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 17 876 371 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 3 719 079 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 131 793 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 12 258 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 14 013 241 мың теңге;
2) шығындар – 18 692 381 мың теңге;
3) таза бюджеттік несиелендіру – 36 938 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 72 742 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 35 804 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 852 948 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 852 948 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 72 742 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 35 804 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланатын қалдықтары – 816 010 мың теңге."
келесі мазмұндағы 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 тармақтармен толықтырылсын:
"7. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен келесі көлемдерде нысаналы ағымдағы трансферттер көзделгені ескерілсін:
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге 166 245 мың теңге;
арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарындағы медицина қызметкерлерінің жалақысын көтеруге 5 465 мың теңге;
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасн жақсартуға 50 767 мың теңге;
азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлерінің жалақысын көтеруге 9 247 мың теңге;
халықтың әлеуметтік осал топтары үшін коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үйлер сатып алуға 212 422 мың теңге.
8. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен келесі көлемдерде нысаналы ағымдағы трансферттер көзделгені ескерілсін:

О внесении изменения и дополнения в решение Курмангазинского районного маслихата от 26 декабря 2024 года № 173-VІІІ "Об утверждении районного бюджета на 2025-2027 годы"
Решение Курмангазинского районного маслихата Атырауской области от 20 мая 2025 года № 194-VIII
Курмангазинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Курмангазинского районного маслихата "Об утверждении районного бюджета на 2025-2027 годы" от 26 декабря 2024 года №173-VІІІ следующее изменение и дополнение:
пункт 1 указанного решения изложить в новой редакции:
"1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 17 876 371 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 3 719 079 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 131 793 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 12 258 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 14 013 241 тысяч тенге;
2) затраты – 18 692 381 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 36 938 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 72 742 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 35 804 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 852 948 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 852 948 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 72 742 тысяч тенге;
погашение займов – 35 804 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 816 010 тысяч тенге."
дополнить пунктами 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 следующего содержания:
"7. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрены целевые текущие трансферты из республиканского бюджета в следующих объемах:
166 245 тысяч тенге на выплату государственной адресной социальной помощи;
5 465 тысяч тенге на повышение заработной платы медицинских работников центров оказания специальных социальных услуг;
50 767 тысяч тенге на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан;
9 247 тысяч тенге на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий;
212 422 тысяч тенге на приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения.
8. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрены целевые текущие трансферты из областного бюджета в следующих объемах:

мемлекеттік органдарға негізгі құрал жабдықтар сатып алуға 620 143 мың теңге;
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге 96 579 мың теңге;
отбасын қолдау орталықтарын ұстап тұру шығындарына 106 539 мың теңге;
әлеуметтік қорғау мекемелерінің ағымдағы шығындарына 167 837 мың теңге;
азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмекке 77 560 мың теңге;
мүгедектігі бар адамды оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мүгедектігі бар адамдардың техникалық көмекші (орын толтырушы) құралдарымен және (немесе) арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз етуге 38 194 мың теңге;
мәдениет ұйымдарын ағымдағы ұстауға, материалдық-техникалық жарақтандыруға және күрделі жөндеуге 221 660 мың теңге;
қысқы мерзімге дайындық жұмыстарын жүргізуге 369 654 мың теңге;
жаңа электр желілерін жүргізу,оларды ағымдағы және күрделі жөндеу, жобалау сметалық құжаттамасын жасақтау жұмыстарына 100 000 мың теңге;
сумен жабдықтау және кәріз желілерін ағымдағы және күрделі жөндеуге 190 803 мың теңге;
азаматтардың жекелеген санаттарына тұрғын үй сатып алуға 87 578 мың теңге;
топырақ зерттеу жұмыстарын жүргізуге, жасыл желектерді қоршау, көшеттер сатып алуға 14 000 мың теңге.
9. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан келесі көлемдерде нысаналы даму трансферттер көзделгені ескерілсін:
"Ауыл - Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымды дамытуға 1 750 000 мың теңге;
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға 181 298 мың теңге.
10. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен келесі көлемдерде нысаналы даму трансферттері көзделгені ескерілсін:
ауылдық елді мекендерде сумен жабдықтау және су бұру жүйесін дамытуға 219 717 мың теңге;
елді мекендерде жарықтандыру жүйесін дамытуға 36 060 мың теңге;
объектілерді салуға және қайта жаңартуға 35 939 мың теңге;
спорт объектілерін дамытуға 1 381 358 мың теңге;
мәдениет объектілерін дамытуға 2 415 028 мың теңге;
халықты, объектілер мен аумақтарды табиғи дүлей зілзалалардан инженерлік қорғау бойынша жұмыстарды жүргізуге 600 000 мың теңге;
тұрғын үй құрылысы үшін инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымның құрылысына 457 295 мың теңге;
көлік инфрақұрылымын дамытуға 3 200 000 мың теңге.
11. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте жергілікті атқарушы органдардың қарызын өтеу және борышына қызмет көрсету үшін 40 850 мың теңге көзделгені ескерілсін.
12. Аудан бюджетіне жалпы мемлекеттік салықтар түсімінің жалпы сома нормативі 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
корпоративтік табыс салығы - 50%;
төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы - 50%;
әлеуметтік салық - 50%.

620 143 тысяч тенге на приобретение основных средств для государственных органов;
96 579 тысяч тенге на выплату государственной адресной социальной помощи;
106 539 тысяч тенге на расходы содержание центров поддержки семьи;
167 837 тысяч тенге на текущее расходы учреждений социальной защиты;
77 560 тысяч тенге на социальная помощь отдельным категориям граждан;
38 194 тысяч тенге на обеспечения лиц с инвалидностью техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами и (или) специальными средствами передвижения в соответствии с индивидуальной программой реабилитации;
221 660 тысяч тенге на текущее содержание, материально-техническое оснащение и капитальный ремонт учреждений культуры;
369 654 тысяч тенге на проведение работ по подготовке к зимнему периоду;
100 000 тысяч тенге на проведение новых электрических сетей, текущий и капитальный ремонт, разработку проектно-сметной документации;
190 803 тысяч тенге на текущий и капитальный ремонт сетей водоснабжения и канализации;
87 578 тысяч тенге на приобретение жилья для отдельных категорий граждан;
14 000 тысяч тенге на проведение почвоведческих работ, ограждение зеленых насаждений, саженцев.
9. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрены целевые трансферты развития из республиканского бюджета и Национального фонда Республики Казахстан в следующих объемах:
1 750 000 тысяч тенге на развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл - Ел бесігі";
181 298 тысяч тенге на развитие транспортной инфраструктуры.
10. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрены целевые трансферты развития из областного бюджета в следующих объемах:
219 717 тысяч тенге на развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах;
36 060 тысяч тенге на развитие системы освещения населенных пунктов;
35 939 тысяч тенге на строительство и реконструкцию объектов;
1 381 358 тысяч тенге на развитие объектов спорта;
2 415 028 тысяч тенге на развитие объектов культуры;
600 000 тысяч тенге на проведение работ по инженерной защите населения, объектов и территорий от природных стихийных бедствий;
457 295 тысяч тенге на строительство инженерно-коммуникационной инфраструктуры для жилищного строительства;
3 200 000 тысяч тенге на развитие транспортной инфраструктуры.
11. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрено 40 850 тысяча тенге для погашения и обслуживания долга местных исполнительных органов.
12. Утвердить на 2025 год норматив общей суммы поступлений общегосударственных налогов в бюджет района в следующих объемах:
корпоративный подоходный налог – 50%;
индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты – 50%;
социальный налог – 50%.

13. 2025 жылға аудандық бюджетте ауылдық елді мекендерде жұмыс істеу және тұру үшін келген денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандарға, ауылдық округ әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілеріне жүз еселік айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде бір жолғы көтерме жәрдемақы және ауданның әкімшілік орталығы болып табылатын ауылдық елді мекендерге келген мамандар үшін айлық есептік көрсеткіштің екі мың бес жүз еселенген мөлшерінде, ауылдық елді мекендерге келген мамандар үшін айлық есептік көрсеткіштің екі мың еселенген мөлшерінде тұрғын үй сатып алуға немесе салу үшін бюджеттік кредиттер көзделгені ескерілсін.
14. 2025 жылға аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттеріне келесі көлемдерде трансферттер беру белгіленсін:
сумен жабдықтау және кәріз желілерін ағымдағы және күрделі жөндеуге 190 803 мың теңге;
топырақ зерттеу жұмыстарын жүргізуге, жасыл желектерді қоршау, көшеттер сатып алуға 5 000 мың теңге
қысқы мерзімге дайындық жұмыстарын жүргізуге 296 201 мың теңге;
мәдениет ұйымдарын ағымдағы ұстауға, материалдық-техникалық жарақтандыруға және күрделі жөндеуге 170 070 мың теңге;
азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлерінің жалақысын көтеруге 3 721 мың теңге."
2. Көрсетілген шешімнің 1-қосымшасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда мазмұндалсын.

13. Учесть в районном бюджете на 2025 год специалистам в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, государственным служащим аппаратов акимов сельских округов прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты, предусмотрено единовременное подъемное пособие в размере стократного месячного расчетного показателя и для специалистов прибывших в сельские населенные пункты являющиеся административным центром района бюджетные кредиты на приобретение или строительство жилья в размере двух тысяч пятисоткратного месячного расчетного показателя, для специалистов прибывших в сельские населенные пункты в размере двух тысячкратного месячного расчетного показателя.
14. Установить на 2025 год объемы трансфертов, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов в следующих объемах:
190 803 тысяч тенге на текущий и капитальный ремонт сетей водоснабжения и канализации;
5 000 тысяч тенге на проведение почвоведческих работ, ограждение зеленых насаждений, саженцев;
296 201 тысяч тенге на проведение работ по подготовке к зимнему периоду;
170 070 тысяч тенге на текущее содержание, материально-техническое оснащение и капитальный ремонт учреждений культуры;
3 721 тысяч тенге на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий."
2. Приложение 1 к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.

3. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы Г. Калиева
Құрманғазы аудандық
мәслихатының 2025 жылғы
20 мамырдағы № 194-VІII
шешіміне қосымша
Құрманғазы аудандық
мәслихатының 2024 жылғы
26 желтоқсандағы № 173-VIІI
шешіміне 1 қосымша
2025 жылға арналған аудан бюджеті
Санаты
Сомасы, мың теңге
Сыныбы
Ішкі сыныбы
Атауы
І. Кірістер
17 876 371
1
Салықтық түсімдер
3 719 079
01
Табыс салығы

3. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель маслихата Г. Калиева
Приложение
к решению Курмангазинского
районного маслихата № 194-VІІІ
от 20 мая 2025 года
Приложение 1
к решению Курмангазинского
районного маслихата № 173-VІІІ
от 26 декабря 2024 года
Районный бюджет на 2025 год
Категория
Сумма, тысяч тенге
Класс
Подкласс
Наименование
І. Доходы
17 876 371
1
Налоговые поступления
3 719 079
01
Подоходный налог

114475
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
1150
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
653769
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
61765
013
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
0
113
Жергілікті бюджеттерден берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
592004
02
Қорғаныс
8 808
1
Әскери мұқтаждар
6 508
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкiмiнiң аппараты
6 508
005
Жалпыға бiрдей әскери мiндеттi атқару шеңберiндегi iс-шаралар
6508
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
2 300
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкiмiнiң аппараты
2 300
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
0
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
2300
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
1 764 894
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
326 076
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
326 076
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
326 076
2
Әлеуметтiк көмек
1 137 591
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1137591
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, бiлiм беру, әлеуметтiк қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтiк көмек көрсету
50700
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
700
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
406554
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
6193
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
111199
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
179347
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
317588
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
65310
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындагы өзге де қызметтер

114 475
003
Капитальные расходы государственного органа
1 150
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
653 769
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции
61 765
013
Капитальные расходы государственного органа
0
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
592 004
02
Оборона
8 808
1
Военные нужды
6 508
122
Аппарат акима района (города областного значения)
6 508
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
6 508
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
2 300
122
Аппарат акима района (города областного значения)
2 300
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
0
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
2 300
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1 764 894
1
Социальное обеспечение
326 076
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
326 076
005
Государственная адресная социальная помощь
326 076
2
Социальная помощь
1 137 591
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 137 591
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
50 700
006
Оказание жилищной помощи
700
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
406 554
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
6 193
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
111 199
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
179 347
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
317 588
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения
65 310
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения