2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Атырау облысы Қызылқоға аудандық мәслихатының 2025 жылғы 15 желтоқсандағы № 36-3 шешімі
Қазақстан Республикасының 2025 жылғы 15 наурыздағы Бюджет Кодексінің 7 бабына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6 бабының 1 тармағының 1) тармақшасына сәйкес және аудан әкімдігімен ұсынылған 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет жобасын қарап, VIІІ шақырылған Қызылқоға аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның iшiнде 2026 жылға мынадай көлемде бекітілсін:
1) кірістер – 16 888 192 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 2 657 958 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 45 026 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 8 555 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 14 176 653 мың теңге;
2) шығындар – 16 910 761 мың теңге;
3) таза бюджеттік несиелендіру – 69 199 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік несиелер – 69 199 мың теңге;
бюджеттік несиелерді өтеу – 38 004 мың теңге.
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 53 764 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 53 764 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 69 199 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 38 004 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 22 569 мың теңге.
Ескерту. 1 тармақ жаңа редакцияда - Атырау облысы Қызылқоға аудандық мәслихатының 17.06.2026 № 41-2 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледі).
2. Облыстық бюджеттен аудан бюджетіне берілетін субвенция көлемі 2026 жылға – 6 358 120 мың теңге сомасында белгіленсін.
3. Аудандық бюджеттен ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін субвенциялар көлемдері 2026 жылға 1 086 528 мың теңге сомасында, оның ішінде:
Миялы ауылдық округіне – 67 876 мың теңге;
Ойыл ауылдық округіне – 134 796 мың теңге;
Тасшағыл ауылдық округіне – 134 544 мың теңге;
Сағыз ауылдық округіне – 151 647 мың теңге;
Мұқыр ауылдық округіне – 96 177 мың теңге;
Көздіғара ауылдық округіне – 115 186 мың теңге;
Қызылқоға ауылдық округіне – 81 936 мың теңге;
Жамбыл ауылдық округіне – 108 479 мың теңге;

О районном бюджете на 2026-2028 годы
Решение Кызылкогинского районного маслихата Атырауской области от 15 декабря 2025 года № 36-3
В соответствии со статьей 7 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан от 15 марта 2025 года, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и рассмотрев предложенный акиматом района проект районного бюджета на 2026-2028 годы, Кызылкогинский районный маслихат VIІІ созыва РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 16 888 192 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 2 657 958 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 45 026 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 8 555 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 14 176 653 тысяч тенге;
2) затраты – 16 910 761 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 69 199 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 69 199 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 38 004 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 53 764 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета - 53 764 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 69 199 тысяч тенге;
погашение займов – 38 004 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 22 569 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения Кызылкогинского районного маслихата Атырауской области от 17.06.2026 № 41-2 (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Установить на 2026 год объемы субвенций, передаваемых из областного бюджета в районный бюджет в сумме - 6 358 120 тысяч тенге.
3. Предусмотреть на 2026 год объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов в сумме 1 086 528 тысяч тенге, в том числе:
Миялинскому сельскому округу – 67 876 тысяч тенге;
Уильскому сельскому округу – 134 796 тысяч тенге;
Тасшагильскому сельскому округу – 134 544 тысяч тенге;
Сагизскому сельскому округу – 151 647 тысяч тенге;
Мукурскому сельскому округу – 96 177 тысяч тенге;
Коздигаринскому сельскому округу – 115 186 тысяч тенге;
Кызылкогинскому сельскому округу – 81 936 тысяч тенге;
Жамбылскому сельскому округу – 108 479 тысяч тенге;

Жангелдин ауылдық округіне – 119 665 мың теңге;
Тайсойған ауылдық округіне – 76 222 мың теңге көзделсін.
4. 2026 жылға аудандық бюджетте ауылдық елдi мекендерде жұмыс iстеу және тұру үшін келген денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтiк қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандарға, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілеріне жүз еселік айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде бір жолғы көтерме жәрдемақы және ауданның әкімшілік орталығы болып табылатын ауылдық елді мекендерге келген мамандар үшін айлық есептік көрсеткіштің екі мың бес жүз еселенген мөлшерінде, ауылдық елді мекендерге келген мамандар үшін айлық есептік көрсеткіштің екі мың еселенген мөлшерінде тұрғын үй сатып алуға немесе салу үшін бюджеттік кредиттер көзделгені ескерілсін.

Жангелдинскому сельскому округу – 119 665 тысяч тенге;
Тайсойганскому сельскому округу – 76 222 тысяч тенге.
4. Учесть в районном бюджете на 2026 год специалистам в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры,спорта и агропромышленного комплекса, государственным служащим аппаратов акимов сельских округов прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты, предусмотрено единовременное подъемное пособие в размере стократного месячного расчетного показателя и для специалистов прибывших в сельские населенные пункты являющиеся административным центром района бюджетные кредиты на приобретение или строительство жилья в размере двух тысяч пятисоткратного месячного расчетного показателя, для специалистов прибывших в сельские населенные пункты в размере двух тысячкратного месячного расчетного показателя.

5. 2026 жылға жергілікті атқарушы органдарының резерві 59 395 мың теңге сомасында бекітілсін.
6. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте мамандарды және ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілерін әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін жергілікті атқарушы органдарға – 69 199 мың теңге сомасында бюджеттiк кредиттер көзделгенi ескерiлсiн.
7. Осы шешімнің орындалуын бақылау аудандық мәслихаттың бюджет, қаржы, экономика, кәсіпкерлікті дамыту, аграрлық мәселелер және экология жөніндегі тұрақты комиссияға жүктелсін.

5. Утвердить резерв местного исполнительного органа на 2026 год в сумме 59 395 тысяч тенге.
6. Учесть в районном бюджете на 2026 год предусмотрены бюджетные кредиты местным исполнительным органам в сумме 69 199 тысяч тенге на реализацию мер социальной поддержки специалистов и государственных служащих аппаратов акимов сельских округов.
7. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию районного маслихата по вопросам бюджета, финансов, экономики, развитию предпринимательства, аграрным вопросам и экологии.

3 984
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
35 444
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
35 444
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
33 744
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
1 700
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
895 166
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
113 880
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
113 880
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
88 880
018
Әлеуметтік қорғау саласында жартылай стационар жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
25 000
2
Әлеуметтiк көмек
690 252
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
690 252
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
38 428
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
200
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
165 566
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
4 107
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
10 522
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
218 406
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
192 627
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
60 396
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
91 034
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
91 034
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
58 949
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
2 085
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
30 000
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық

3 984
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
35 444
122
Аппарат акима района (города областного значения)
35 444
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
33 744
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
1 700
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
895 166
1
Социальное обеспечение
113 880
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
113 880
005
Государственная адресная социальная помощь
88 880
018
Предоставление специальных социальных услуг в условиях полустационара в области социальной защиты
25 000
2
Социальная помощь
690 252
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
690 252
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
38 428
006
Оказание жилищной помощи
200
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
165 566
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
4 107
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
10 522
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
218 406
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
192 627
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения
60 396
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
91 034
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
91 034
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
58 949
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
2 085
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
30 000
07
Жилищно-коммунальное хозяйство