Қызылқоға ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспарын бекіту туралы
Атырау облысы Қызылқоға аудандық мәслихатының 2025 жылғы 27 қарашадағы № 35-3 шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабына және "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңының 13-бабына сәйкес, Қызылқоға аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қызылқоға ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау аудандық мәслихаттың ауыл шаруашылығы, жер қатынастары, экология, әлеуметтік және қоғамдық мәселелер жөніндегі тұрақты комиссияға жүктелсін.
Аудандық мәслихат төрағасы Т. Бейсқали
Аудандық
мәслихаттың 2024 жылғы
27 қарашадағы № 35-3
шешіміне 1 қосымша
Қызылқоға ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Осы Қызылқоға ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік - аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы жоспардың 1 – 10 қосымшасына сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы жоспардың 11-20 қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы жоспардың 21-31 қосымшасына сәйкес;

Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Кызылкогинскому району на 2025-2029 годы
Решение Кызылкогинского районного маслихата Атырауской области от 27 ноября 2025 года № 35-3
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и статьей 13 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" Кызылкогинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить план по управлению пастбищами и их использованию по Кызылкогинскому району на 2025-2029 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию районного маслихата по сельскому хозяйству, земельным отношениям, экологии, социальным и общественным вопросам.
Председатель районного маслихата Т. Бейскали
Приложение
к решению районного
маслихата № 35-3 от 27
ноября 2025 года
План по управлению пастбищами и их использованию по Кызылкогинскому району на 2025-2029 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Кызылкогинскому району на 2025-2029 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно - территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 - 9 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбище оборотов, согласно приложению 10 – 18 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 19 - 27 к настоящему Плану;

4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы жоспардың 32-42 қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы жоспардың 42-52 қосымшасына сәйкес;
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы осы жоспардың 53-63 қосымшасына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы Жоспардың 64 қосымшасына сәйкес.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Қызылқоға ауданында 10 ауылдық округтер, 16 ауылдық елді-мекендер орналасқан.
Қызылқоға ауданының жалпы көлемі 2 060 913,14гектарды құрайды.
Қызылқоға ауданының жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде жайылым айналымдарының схемасы Қызылқоға ауданы әкімдігінің 2018 жылғы 19 қарашадағы № 313 қаулысымен бекітіліп, Атырау облысы Әділет департаментінде 2018 жылы 10 желтоқсанда нормативтік құқықтық актілерді тіркеу тізілімінде № 4286 болып тіркелді.
Аудан бойынша ауылдық округтерде 10 мал дәрігерлік пункті бар.
Қызылқоға ауданында 34852 бас мүйізді ірі қара, 145814 бас ұсақ мүйізді мал, 16253 бас жылқы, 1866 бас түйе саналады.
Аудан көлемі шөл-шөлейтті аймақ зонасына жатады. Топырағы ащы, ылғалы аз, жері сорлы. Өсетін шөптер негізінен жусан, жусан-бүйіргенді, сұр-жусанды және жусан тұқымдастар, ащы жерлерге көкпек, ебелек, бұйырғын, адыраспан өссе, құмды жерлерге қияқ, еркек, қияқ боз, селеу тағы да басқа шөптер өседі.
Миялы ауылдық округінің шекарасының жалпы ауданы 208891,29 гектар. Оның ішінде пайдаланып отырған ауыл шаруашылығының жер көлемі 77982 гектар (77 шаруа қожалық). Миялы ауылында мал саны 27206. Оның ішінде жазғы мезгілдегі ауыл басындағы аналық МІҚ мал саны 1949, аналық қой-ешкі мал саны 6057.

4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 28-36 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 37-45 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе, согласно приложению 46-54 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 55 к настоящему Плану;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Кызылкогинском районе имеются 10 сельских округов, 16 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Кызылкогинского района составляет 2 060 913,14 гектар.
На основании геоботанического обследования пастбищ Кызылкогинского района схема пастбищеоборотов утверждена постановлением акимата Кызылкогинского района от 19 ноября 2018 года № 313 и зарегистрирована в департаменте юстиции Атырауской области 10 декабря 2018 года в реестре регистрации нормативных правовых актов за № 4286. По району в сельских округах 10 ветеринарных пунктов.В Кызылкогинском районе насчитывается 33464 голов крупного рогатого скота, 141883 голов мелкого рогатого скота, 15745 голов лошадей, 1816 голов верблюдов.Площадь района относится к зоне пустынно-полупустынной зоны. Почва горькая, маловодная, земля сорная. Растущие травы в основном полынные, полынно-боковые, серо-полынные и полынно-злаковые, на горьких землях произрастают Кокпек, ежевика, Бузина, тетерева, на песчаных землях произрастают лишайники, полынь, полынь и другие травы.
Общая площадь границ Миялинского сельского округа составляет 208891,29 гектара. Из них площадь используемых земель сельского хозяйства составляет 77982 гектара (77 крестьянских хозяйств). Поголовье скота в селе Миялы 27206, из них в летний период в селе поголовье маточного поголовья КРС 1949, поголовье маточного поголовья овец и козы 6057.

Миялы ауылының ауыл маңынан халықтың малын жаюға жайылымдардың қажеті көлемі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығы негізінде мал басына сай қажеттілік 47406 гектарды құрады.
Есебі:
МІҚ үшін –1949бас.*15га./бас=29235 га.
Ұсақ мал үшін – 6057 бас.*3га./бас= 18171га
Барлығы 47406 га.
Жоспар бойынша бекітілетін ауыл маңындағы жайылым жер көлемі 15105 гектар құрайды, ауыл маңындағы жайылым жерге 32301 гектар қажет етеді.
Жангелдин ауылдық округінің шекарасының жалпы ауданы 57494,09 гектар.Оның ішінде пайдаланып отырған ауыл шаруашылығының жер көлемі 26 368 гектар.(26 шаруа қожалық) Жангелдин ауылында мал саны 24301. Оның ішінде жазғы мезгілдегі ауыл басындағы аналық МІҚ мал саны 948, аналық қой-ешкі мал саны 2335.
Жангелдин ауылының ауыл маңынан халықтың малын жаюға жайылымдардың қажеті көлемі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығы негізінде мал басына сай қажеттілік 21225 гектарды құрады.
Есебі:
МІҚ үшін – 948 бас.*15га./бас= 14220 га.
Ұсақ мал үшін – 2335 бас.*3га./бас= 7005 га.
Барлығы 21225 га.
Жоспар бойынша бекітілетін ауыл маңындағы жайылым жер көлемі 12320 гектар құрайды,ауыл маңындағы жайылым жерге 8905 гектар қажет етеді.
Ойыл ауылдық округінің шекарасының жалпы ауданы 108198,62 гектар. Оның ішінде пайдаланып отырған ауыл шаруашылығының жер көлемі 27571 гектар, (22 шаруа қожалық) Ойыл ауылында мал саны 33039. Оның ішінде жазғы мезгілдегі ауыл басындағы аналық МІҚ мал саны 1326, аналық қой-ешкі мал саны 3497.
Ойыл ауылдық округінде (Жасқайрат, Аққора) ауыл маңынан халықтың малын жаюға жайылымдардың қажеті көлемі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығы негізінде мал басына сай қажеттілік 30381 гектарды құрады.
Есебі:
МІҚ үшін – 1326 бас.*15га./бас= 19890 га.
Ұсақ мал үшін – 5452 бас.*3га./бас= 10491га.
Барлығы 30381 га.
Жоспар бойынша бекітілетін жайылым жер көлемі 26495 гектар, (Жасқайрат ауылы 20 920 га, Аққора ауылы 5575 га) ауыл маңындағы жайылым жерге 3886 гектар қажет етеді.
Көздіғара ауылдық округінің шекарасының жалпы ауданы 96386,1412 гектар. Оның ішінде пайдаланып отырған ауыл шаруашылығының жер көлемі 38230 гектар. (39 шаруа қожалық) Көздіғара ауылында мал саны 17303. Оның ішінде жазғы мезгілдегі ауыл басындағы аналық МІҚ мал саны 601, аналық қой-ешкі мал саны 2883.

На основании приказа министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" потребность в пастбищах составила 47406 га.
Отчет:
для КРС-1949г.*15га./ голова=29235 га.
для мелкого рогатого скота-6057 головы.* 3га./ голова = 18171га
Всего 47406 га.
Площадь закрепляемого по плану сельского пастбища составляет 15105 га, на земли сельского пастбища требуется 32301 га.
Общая площадь границ Жангельдинского сельского округа составляет 57494,09 гектара. Из них площадь используемых земель сельского хозяйства составляет 26 368 гектаров.(26 крестьянских хозяйств) Поголовье скота в селе Жангельдин 24301, из них в летний период в селе поголовье маточного поголовья КРС 948, маточного поголовья овец и козы 2335.
На основании приказа министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" потребность в пастбищах составила 21225 га.
Отчет:
для КРС – 948 голов.*15га./ голова = 14220 га.
для мелкого рогатого скота-2335 голов.* 3га./ голова = 7005га.
Всего 21225 га.
Площадь закрепляемого по плану сельского пастбища составляет 12320 га, на земли сельского пастбища требуется 8905 га.
Общая площадь границ Уилского сельского округа составляет 108198,62 гектара. Из них площадь используемых земель сельского хозяйства составляет 27571 гектар, (22 крестьянских хозяйства) Поголовье скота в селе Уиль 33039, из них в летний период в селе поголовье маточного поголовья КРС 1326, маточного поголовья овец и козы 3497.
В Уилском сельском округе (Жаскайрат, Аккора) на основании приказа министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" потребность в пастбищах составила 30381 га.
Отчет:
для КРС - 1326 головы.*15га./ голова = 19890 га.
для мелкого рогатого скота - 5452 головы.* 3га./ голова = 10491га.
Всего 30381 га.
Площадь закрепляемого по плану сельского пастбища составляет 26495 га, (с. Жаскайрат 20 920 га, с. Аккора 5575 га) на земли сельского пастбиша требуется 3886 га.
Общая площадь границ Куздигаринского сельского округа составляет 96386,1412 га. Из них площадь используемых земель сельского хозяйства составляет 38230 гектаров. (39 крестьянских хозяйств) Поголовье скота в селе Куздигаре 17303, из них в летний период в селе количество маточного поголовья КРС 601, количество маточного поголовья овец и козы 2883.

Көздіғара ауылдық округінде (Қоныстану, Қосқұлақ, Бүйрек) ауыл маңынан халықтың малын жаюға жайылымдардың қажеті көлемі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығы негізінде мал басына сай қажеттілік 17664 гектарды құрады.
Есебі:
МІҚ үшін – 601 бас.*15га./бас= 9015га.
Ұсақ мал үшін – 2883 бас.*3га./бас= 8649га.
Барлығы 17664 га.
Жоспар бойынша бекітілетін ауыл маңындағы жайылым жер көлемі 14220 гектар құрайды, ауыл маңындағы жайылым жерге 3444 гектар қажет етеді.
Жамбыл ауылдық округінің шекарасының жалпы ауданы 123069,845 гектар, Оның ішінде пайдаланып отырған ауыл шаруашылығының жер көлемі 40386 гектар. (31 шаруа қожалық) Жамбыл ауылында мал саны 19755. Оның ішінде жазғы мезгілдегі ауыл басындағы аналық МІҚ мал саны 871, аналық қой-ешкі мал саны 3621.
Жамбыл ауылдық округінде (Қаракөл, Айдын) ауыл маңынан халықтың малын жаюға жайылымдардың қажеті көлемі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығы негізінде мал басына сай қажеттілік 23928 гектарды құрады.
Есебі:
МІҚ үшін – 871 бас.*15га./бас= 13065 га.
Ұсақ мал үшін – 3621 бас.*3га./бас= 10863га.
Барлығы 23928 га.
Жоспар бойынша бекітілетін ауыл маңындағы жайылым жер көлемі 17066 гектар құрайды, 6862 гектарды қажет етеді.
Тасшағыл ауылдық округінің шекарасының жалпы ауданы 81269,1982 гектар, Оның ішінде пайдаланып отырған ауыл шаруашылығының жер көлемі 32725 гектар. (28 шаруа қожалық) Тасшағыл ауылында мал саны 18419. Оның ішінде аналық МІҚ мал саны - 919, аналық қой- ешкі мал саны 3709.
Тасшағыл ауылдық округінде (Тасшағыл, Қоғам, Қоңыраулы) ауыл маңынан халықтың малын жаюға жайылымдардың қажеті көлемі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығы негізінде мал басына сай қажеттілік 24912 гектарды құрады.
Есебі:
МІҚ үшін – 919 бас.*15га./бас= 13785га.
Ұсақ мал үшін – 3709 бас.*3га./бас= 11127га.
Барлығы 24912 га.
Жоспар бойынша бекітілетін ауыл маңындағы жайылым жер көлемі 16 683 гектар құрайды, ауыл маңындағы жайылым жерге 8229 гектар қажет етеді.
Қызылқоға ауылдық округінің шекарасының жалпы ауданы 131493,703 гектар. Оның ішінде пайдаланып отырған ауыл шаруашылығының жер көлемі 15900 гектар (18 шаруа қожалық) Қызылқоға ауылында мал саны 13338. Оның ішінде жазғы мезгілдегі ауыл басындағы аналық МІҚ мал саны- 539, аналық қой-ешкі мал саны 2979.

На основании приказа министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ " объем пастбищ для выпаса скота в Куздигаринского селького округе (Коныстану, Коскулак, Буйрек), потребность в пастбищах составила 17664 га.
Отчет:
для КРС – 601 голов.*15га./ голова = 9015га.
для мелкого рогатого скота-2883 голов.* 3га./ голова = 8649га.
Всего 17664 га.
Площадь закрепляемого по плану сельского пастбища составляет 14220 га, на земли сельского пастбища требуется 3444 га.
Общая площадь границ Жамбульского сельского округа составляет 123069,845 га, Из них площадь используемых земель сельского хозяйства составляет-40386 га. (31 крестьянское хозяйство) Поголовье скота в селе Жамбыл 19755, из них в летний период в селе поголовье маточного поголовья КРС 1230, маточного поголовья овец и козы 4263.
В Жамбульском сельском округе (Караколь, Айдын) на основании приказа министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" потребность в пастбищах составила 23928 га.
Отчет:
для КРС - 871 голов.*15га./ голов = 13065га.
для мелкого рогатого скота-3621 головы.* 3га./ голов = 10863га.
Всего 23928 га.
Площадь закрепляемого по плану сельского пастбища составляет 17066 га, требуется 6862 га.
Общая площадь границ Тасшагильского сельского округа составляет 81269,1982 гектара. Из них площадь используемых земель сельского хозяйства составляет -32725 гектар. (28 крестьянских хозяйств) Поголовье скота в селе Тасшагил 18419, из них в летний период в селе поголовые маточного поголовья КРС - 919, маточного поголовья овец и козы - 3709.
На основании приказа министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" в Тасшагильском сельском округе (Тасшагил, Когам, Коныраулы) потребность в пастбищах составила 24912 га.
Отчет:
для КРС - 919головы.*15га./ голова = 13785га.
для мелкого рогатого скота-3709 голов.* 3га./ голова = 11127га.
Всего 24912 га.
Площадь закрепляемого по плану сельского пастбища составляет 16 683 гектара, на земли сельского пастбища требуется 8229 гектар.
Общая площадь границ Кызылкогинского сельского округа составляет 131493,703 гектара. Из них площадь используемых земель сельского хозяйства составляет 15900 га (18 крестьянских хозяйств), Поголовье скота в селе Кызылкога - 13338, из них в летний период в селе поголовье маточного поголовья КРС в летний период-539, маточного поголовья овец и коз-2979.

Қызылқоға ауылдық округінде ауыл маңынан халықтың малын жаюға жайылымдардың қажеті көлемі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығы негізінде мал басына сай қажеттілік 17022гектарды құрады.
Есебі:
МІҚ үшін –539бас.*15га./бас= 1617 га.
Ұсақ мал үшін – 2979 бас.*3га./бас= 8937га.
Барлығы 17022 га.
Жоспар бойынша бекітілетін ауыл маңындағы жайылым жер көлемі 36135 гектар, жер көлемі жеткілікті деңгейде.
Тайсойған ауылдық округінің шекарасының жалпы көлемі 164256,607 гектар. Оның ішінде пайдаланып отырған ауыл шаруашылығы жер көлемі 74154 гектар (60 шаруа қожалық) Тайсойған ауылында мал саны 16465. Оның ішінде жазғы мезгілдегі ауыл басындағы аналық МІҚ мал саны- 574, аналық қой-ешкі мал саны 1520.
Тайсойған ауылдық округінде ауыл маңынан халықтың малын жаюға жайылымдардың қажеті көлемі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығы негізінде мал басына сай қажеттілік 13710 гектарды құрады.
Есебі:
МІҚ үшін – 574 бас.*15га./бас= 8610га.
Ұсақ мал үшін – 1520 бас.*3га./бас= 4560га.
Барлығы 13170га.
Жоспар бойынша бекітілетін ауыл маңындағы жайылым жер көлемі 17620 гектар жер көлемі жеткілікті деңгейде.
Сағыз ауылдық округінің шекарасының жалпы ауданы 465879,47 гектар. Оның ішінде пайдаланып отырған ауыл шаруашылығының жер көлемі 149796 гектар. (61 шаруа қожалық бар). Сағыз ауылында мал саны 44313. Оның ішінде жазғы мезгілдегі ауыл басындағы аналық МІҚ мал саны-862, аналық қой-ешкі мал саны 7543.
Сағыз ауылдық округінде (Кенбай, Қоңыраулы, Былқылдақты) ауыл маңынан халықтың малын жаюға жайылымдардың қажеті көлемі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығы негізінде мал басына сай қажеттілік 35559 гектарды құрады.
Есебі:
МІҚ үшін – 862 бас.*15га./бас= 12930 га.
Ұсақ мал үшін – 7543 бас.*3га./бас= 22629.
Барлығы 35559 га.
Жоспар бойынша бекітілетін ауыл маңындағы жайылым жер көлемі 59066 гектар, (Сағыз ауылы 24 407 га, Кенбай ауылы-13554га, Қоңыраулы ауылы 12763 га, Былқылдақты ауылы 8342га) ауыл маңындағы жайылым жерге 23507 гектар қажет етеді.
Мұқыр ауылдық округінің шекарасының жалпы ауданы 498974,1756 гектар. Оның ішінде пайдаланып отырған шаруашылығы жер көлемі 135398 гектар (64 шаруа қожалық) Мұқыр ауылында мал саны 43050. Оның ішінде жазғы мезгілдегі ауыл басындағы аналық МІҚ мал саны- 1346, аналық қой-ешкі мал саны 5987.

На основании приказа министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" в Кызылкогинском сельском округе потребность в пастбищах составила 17022 га.
Отчет:
для КРС –539 голов.*15га./ голова = 1617 га.
для мелкого рогатого скота-2979 голов.* 3га./ голова = 8937га.
Всего 17022 га.
Площадь закрепляемого по плану сельского пастбища составляет 36135 га, площадь земель достаточная.
Общая площадь границ Тайсойганского сельского округа составляет 164256,607 га. Из них площадь используемых земель сельского хозяйства составляет 74154 гектара (60 крестьянских хозяйств) Поголовье скота в селе Тайсойган 16465, из них в летний период в селе поголовье маточного поголовья КРС - 574, поголовье маточного поголовья овец и козы-1520.
На основании приказа министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" в Тайсойганском сельском округе потребность в пастбищах составила 13710 га.
Отчет:
Для КРС-574 голов.*15га./ голова = 8610га.
Для мелкого рогатого скота-1520 голов.* 3га./ голова = 4560га.
Всего 13170га.
Площадь закрепляемого по плану сельского пастбища составляет 17620 га, площадь земель достаточная.
Общая площадь границ Сагизского сельского округа составляет 465879,47 га. Из них площадь земель сельского хозяйства составляет 149796 га. (Имеется 61 крестьянское хозяйство). Поголовье скота в селе Сагиз 44313, из них в летний период в селе поголовье маточного поголовья КРС-862, маточного поголовья овец и козы-7543.
На основании приказа министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" в Сагизском сельском округе (Кенбай, Коныраулы, Былкылдакты) потребность в пастбищах составила 35559 га.
Отчет:
для КРС - 862 голов.*15га./ голова = 12930 га.
для мелкого рогатого скота-7543 головы.* 3га./ голова = 22629.
Всего 35559 га.
Площадь пастбищных угодий, утверждаемых по плану, составляет 59066 гектара, на земли сельского пастбища требуется 23507 гектар. (село Сагиз-24 407 га, село Кенбай-13554га, село Коныралы-12763 га, село Былкылдакты-8342га)
Общая площадь границ Мукурского сельского округа составляет 498974,1756 га. Из них площадь используемых земель сельского хозяйства составляет 135398 га (64 крестьянских хозяйств) Поголовье скота в селе Мукур 43050, в т. Из них в летний период в селе поголовья маточного поголовья КРС 1346-, поголовье маточного поголовья овец и козы-5987.

Мұқыр ауылдық округінде (Мұқыр ауылы Жантерек ауылы, Жамансор ауылы, Кенбай ауылы, Тасқұдық ауылы, Соркөл ауылы, Сарқұмақ ауылы) ауыл маңынан халықтың малын жаюға жайылымдардың қажеті көлемі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығы негізінде мал басына сай қажеттілік 38151 гектарды құрады..
Есебі:
МІҚ үшін – 1346 бас.*15га./бас= 20190га.
Ұсақ мал үшін – 5987 бас.*3га./бас= 17961
Барлығы 38151 га.
Жоспар бойынша бекітілетін ауыл маңындағы жайылым жер көлемі 97 257 гектар (Мұқыр ауылы 33840 га, Жантерек ауылы 10805 га, Жамансор ауылы 16594 га, Кенбай ауылы 13318 га, Тасқұдық ауылы 10551га, Соркөл ауылы 7140 га, Сарқұмақ ауылы 5009 га) жер көлемі жеткілікті деңгейде.
Қызылқоға ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарға 1 қосымша
Қызылқоға ауданы, Миялы ауылдық округінің құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік - аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу Схемасы (картасы)
Қызылқоға ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарға 2 қосымша
Қызылқоға ауданы, Жангелдин ауылдық округінің құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік - аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу Схемасы (картасы)
Қызылқоға ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарға 3 қосымша
Қызылқоға ауданы, Ойыл ауылдық округінің құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік - аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу Схемасы (картасы)
Қызылқоға ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарға 4 қосымша
Қызылқоға ауданы, Көздіғара ауылдық округінің құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік - аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу Схемасы (картасы)
Қызылқоға ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарға 5 қосымша
Қызылқоға ауданы, Тасшағыл ауылдық округінің құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік - аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу Схемасы (картасы)

На основании приказа министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" в Мукурском сельском округе (село Мукур, село Жантерек, село Жамансор, село Кенбай, село Таскудук, село Сорколь, село Саркумак) размер потребности пастбищ в выпасе скота из сельской местности потребность в поголовье скота составила 38151 га.
Отчет:
для КРС - 1346 голов.*15га./ бас= 20190га.
для мелкого рогатого скота-5987 голов.* 3га./ бас= 17961
Всего 38151 га.
Площадь пастбищных угодий, утверждаемых по плану, составляет 97 257 га, площадь земель достаточная. (село Мукур 33840 га, село Жантерек 10805 га, село Жамансор 16594 га, село Кенбай 13318 га, село Таскудук 10551га, село Сорколь 7140 га, село Саркумак 5009 га).
Приложение 1 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию по
Кызылкогинскому району
на 2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно - территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов Миялинского сельского округа Кызылкогинского района
Приложение 2 к Плану
по управлению пастбищами и их использованию по Кызылкогинскому району на 2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно - территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов Жангелдинского сельского округа Кызылкогинского района
Приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Кызылкогинскому району на 2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно - территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов Уильского сельского округа Кызылкогинского района
Приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Кызылкогинскому району на 2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно - территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов Куздыгаринского сельского округа Кызылкогинского района
Приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Кызылкогинскому району на 2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно - территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов Тасшагилского сельского округа Кызылкогинского района