Исатай ауданы бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Атырау облысы Исатай аудандық мәслихатының 2025 жылғы 24 қыркүйектегі № 195-VIII шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6 бабына және "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңының 8 бабының 1) тармақшасына сәйкес Исатай аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Бекітілсін:
1) осы шешімнің 1-қосымшасына сәйкес Аққыстау ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
2) осы шешімнің 2-қосымшасына сәйкес Тұщықұдық ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
3) осы шешімнің 3-қосымшасына сәйкес Қамысқала ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
4) осы шешімнің 4-қосымшасына сәйкес Жанбай ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
5) осы шешімнің 5-қосымшасына сәйкес Нарын ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
6) осы шешімнің 6-қосымшасына сәйкес Зинеден ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
7) осы шешімнің 7-қосымшасына сәйкес Исатай ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау Исатай аудандық мәслихатының бюджет, қаржы, экономика, кәсіпкерлікті дамыту, аграрлық мәселелер және экология жөніндегі тұрақты комиссиясының төрағасына жүктелсін.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихаттың төрағасы А. Рахметов
Исатай аудандық
мәслихатының 2025 жылғы
24 қыркүйектегі № 195-VIII
шешіміне 1 қосымша
Аққыстау ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Аққыстау ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 111938 нөмірмен тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 89660 нөмірмен тіркелген) сәйкес жасақталған.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Исатайскому району на 2025-2030 годы
Решение Исатайского районного маслихата Атырауской области от 24 сентября 2025 года № 195-VIII
В соответствии со cтатьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" Исатайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить:
1) план по управлению пастбищами и их использованию по Аккистаускому сельскому округу согласно приложению 1 к настоящему решению;
2) план по управлению пастбищами и их использованию по Тущыкудыкскому сельскому округу согласно приложению 2 к настоящему решению;
3) план по управлению пастбищами и их использованию по Камыскалинскому сельскому округу согласно приложению 3 к настоящему решению;
4) план по управлению пастбищами и их использованию по Жанбайскому сельскому округу согласно приложению 4 к настоящему решению;
5) план по управлению пастбищами и их использованию по Нарынскому сельскому округу согласно приложению 5 к настоящему решению;
6) план по управлению пастбищами и их использованию по Зинеденскому сельскому округу согласно приложению 6 к настоящему решению;
7) план по управлению пастбищами и их использованию по Исатайскому сельскому округу согласно приложению 7 к настоящему решению;
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на председателя постоянной комиссии Исатайского районного маслихата по бюджету, финансам, экономике, развитию предпринимательства, аграрным вопросам и экологии.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель районного маслихата А. Рахметов
Приложение 1 к решению
Исатайского районного
маслихата от 24 сентября
2025 года № 195-VIII
План по управлению пастбищами и их использованию по Аккистаускому сельскому округу на 2025-2030 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Аккистауском сельском округе на 2025-2030 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 111938), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 89660).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен қабылданды.
Аққыстау ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 171262 га, оның ішінде елді мекен жерлері - 30000 га, босалқы жерлер - 141 262 га.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Аққыстау ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.
Аққыстау ауылдық округінің жер бедері-жазық. Округ аумағы Каспий маңы ойпатының орталық бөлігінде орналасқан. Аумақтың көп бөлігін Нарын, Бозана және Мыңтеке құмдары алып жатыр, климаты күрт континенталды, қысқа қарлы, бірақ өте суық қыс және ыстық ұзақ жаз. Қаңтардың орташа температурасы -14 °С, шілдеде 22-23 °С. Жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 300-350 мм. Шөлейт топырақтарда типчак, ковыль, жусан өседі.
Топырағы негізінен шырынды көп жылдық сортаңдары басым жайылымдар (сарсазан, сүйелді аққулар, күмбездер, поташниктер, сортаң топырақтар).

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Аккистауского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбище оборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно с акимами сел, сельского округа и пастбище пользователей.
Общая площадь территории Аккистауского сельского округа 171262 гектар(га), из них земли населенных пунктов – 30000 га, земли запаса- 141262 га.
Рельеф территории Аккистауского сельского округа — равнинный. Территория округа расположена в центральной части Прикаспийской низменности. Большую часть территории занимают пески Нарын, Бузанай и Ментеке; Климат резко континентальный: короткая малоснежная, но довольно холодная зима и жаркое продолжительное лето. Средние температуры января −14 °С, июля 22—23 °С. Среднегодовое количество атмосферных осадков 300—350 мм. Большая часть занята солонцеватыми и засоленными почвами. На полупустынных почвах произрастают типчак, ковыль, полынь. Обитают волк, лисица, заяц, кабан, сайгак, суслик; гнездятся утка, гусь, чайка, чибис и другие.
Почвы в основном Пастбища с преобладанием сочных многолетних солянок (сар-сазана, лебеды бородавчатой, сведы, поташника, соляноколос-ника)

2025 жылдың 1 маусымында Аққыстау ауылдық округінде (жеке ауласында) 1294 бас ірі қара, 1483 бас ұсақ мал, 2456 бас жылқы, 665 түйе бар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын МІҚ - 18 га/бас., ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 98438,4 га га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 1294 гол.*18га./бас=23292 га.
Ұсақ мал үшін – 1483 гол.*3,6га./бас= 5338,8 га.
Жылқы үшін – 2456 гол.*21,6га./бас=53049,6 га.
Түйе үшін – 665 гол.*25,2 га./бас=16758 га.
23292 га.+ 5338,8 га.+ 53049,6 га.+ 16758 га.=98438,4 га.
Аққыстау, Томан елді мекендерінің аумағы шегіндегі жайылымдар алаңы – 0 гектар.
2025 жылдың 1 маусымында Аққыстау ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 342 бас, ұсақ мал 907 бас, жылқы 771 бас, түйе 174 бас құрайды.
ЖШС-нің, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін қолда бар жайылымдық алқаптары 5390 га болса, қосымша 25069, 6 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін –342бас *18га./бас=6156 га.
Ұсақ мал үшін – 907бас *3,6га./бас= 3265,2 га.
Жылқы үшін – 771бас *21,6га./бас=16653,6 га.
Түйе үшін – 174бас *25,2 га./бас =4384,8 га.
6156 га.+3265,2га.+16653,6 га.+4384,8 га.=30459,6 га.
30459,6-5390=25069,6 га.
Исатай ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Аққыстау ауылдық округі аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 5390 га құрайды.
Аққыстау ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Аққыстау ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Аққыстау ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 3-тармағына сәйкес, ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жергілікті халықтың жеке ауласындағы жәнеАққыстау ауылдық округінің шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарлары осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Аққыстау ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Аққыстау ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Аққыстау ауылдық округінің жеке және заңды тұлғаларының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ–1294 бас
Ұсақ мал – 1483 бас
Жылқы – 2456 бас
Түйе–665 бас
0
98438,4
-98438,4
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ – 342 бас
Ұсақ мал – 907 бас
Жылқы – 771 бас
Түйе – 174 бас

На 1 июня 2025 года в Аккистауском сельском округе насчитывается (личное подворье) крупного рогатого скота 1294 голов, мелкого скота 1483 голов, 2456 голов лошадей, 665 верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения при норме нагрузки на голову КРС – 18 га/гол., мелкого скота – 3,6 га/гол., лошадей – 21,6 га/гол., верблюдов – 25,2 га/гол.требуется 98438,4 га. пастбищ.
Расчет:
Для КРС – 1294 гол.* 18га./гол.= 23292 га.
Для мелкого скота – 1483 гол.* 3,6га./гол.= 5338,8 га.
Для лошадей – 2456 гол.* 21,6га./гол.= 53049,6 га.
Для верблюдов – 665 гол.* 25,2 га./гол.= 16758 га.
23292 га.+ 5338,8 га.+ 53049,6 га.+ 16758 га.=98438,4 га.
Площадь пастбищ в пределах территории населенных пунктов Аккистау, Томан – 0 гектар.
На 1 июня 2025 года поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Аккистауского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 342 головы, мелкого скота 907 голов, 771голова лошадей, 174 голов верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств при имеющихся пастбищных угодьях в 5390 га дополнительно требуется 25069,6 га пастбищ.
Расчет:
Для КРС –342 гол.*18га./гол.= 6156 га.
Для мелкого скота – 907 гол.*3,6га./гол.= 3265,2 га.
Для лошадей – 771 гол.*21,6га./гол.= 16653,6 га.
Для верблюдов – 174 гол.*25,2 га./гол.= 4384,8 га.
6156 га.+3265,2га.+16653,6 га.+4384,8 га.=30459,6 га.
30459,6-5390=25069,6 га.
Согласно сведениям земельного баланса Исатайского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств на территории Аккистауского сельского округа, составляет 5390 га.
На территории Аккистауского сельского округа имеется 1 (один) скотомогильник.
На территории Аккистауского сельского округа имеются аридные пастбища.
В Аккистауском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно п.3 ст.15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения, крестьянских и фермерских хозяйств в Аккистауском сельском округе, не обеспеченных пастбищами в пределах села перемещается на отгонные пастбища согласно приложению 5 к настоящему Плану.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Аккистаускому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Аккистауского сельского округав разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователейна основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Аккистауского сельского округа
Таблица № 1
Наименование
Наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-)/излишки(+) пастбищ, га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья населения
КРС - 1294 голов
мелкого скота – 1483 голов
Лошадей-2456 голов
Верблюдов –665 голов
0
98438,4
-98438,4
Перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельскохозяйственных животных крестьянских и фермерских хозяйств
КРС – 342 голов
мелкого скота - 907 голов
Лошадей – 771 голов
Верблюдов – 174 голов

5390
30459,6
-25069,6
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
Аққыстау ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Аққыстауауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Аққыстау ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Аққыстау ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Аққыстау ауылдық округінің аумағы арқылы ұзындығы 5 шақырым болатын "Есіркеп"және 16 шақырым болатын "Шыныбек" суландыру каналдары ағып өтеді.
Аққыстау ауылдық округі
Аққыстау ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Аққыстау ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 6-қосымша
Аққыстау ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Аққыстау ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Исатай аудандық
мәслихатының 2025 жылғы
24 қыркүйектегі № 195-VIII
шешіміне 2 қосымша
Тұщықұдық ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Тұщықұдық ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 111938 нөмірмен тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығының (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 89660 нөмірмен тіркелген) сәйкес жасақталған.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:

5390
30459,6
-25069,6
Перемещение на отгонные пастбища
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Аккистаускому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Схема пастбищеоборотов, приемлемая для Аккистауского сельского округа
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Аккистаускому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Аккистаускому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
По территории Аккистауского сельского округа протекает обводнительный канал "Есиркеп"протяженностью 5 километров и "Шыныбек" протяженностью 16 километров.
Аккистауский сельский округ
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Аккистаускому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Аккистаускому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Аккистауском сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Аккистаускому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Приложение 2 к решению
Исатайского районного
маслихата от 24 сентября
2025 года № 195-VIII
План по управлению пастбищами и их использованию по Тущыкудыкскому сельскому округу на 2025-2030 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Тущыкудыкском сельском округе на 2025-2030 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 111938), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 89660).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен қабылданды.
Тұщықұдық ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 435337 га, оның ішінде елді мекен жерлері - 42131 га, босалқы жерлер – 393206 га.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Тұщықұдық ауылдық округінде 3 ауылдық елді мекен бар.
Тұщықұдық ауылдық округінің жер бедері-жазық. Округ аумағы Каспий маңы ойпатының орталық бөлігінде орналасқан. Аумақтың көп бөлігін Нарын, Бозана және Мыңтеке құмдары алып жатыр, климаты күрт континенталды, қысқа қарлы, бірақ өте суық қыс және ыстық ұзақ жаз. Қаңтардың орташа температурасы -14 °С, шілдеде 22-23 °С. Жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 300-350 мм. Шөлейт топырақтарда типчак, ковыль, жусан өседі.
Топырақ негізінен нашар желінетін жусанның басым бөлігі бар жасыл жусанды жайылымдар (жоңғар, сантолинолиста, эстрагон, жұқа су, цитвар, бұта, биік, маршалл, бес сақиналы, шағыр, бургун).

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Тущыкудыкского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно с акимами сел, сельского округа и пастбищепользователей.
Общая площадь территории Тущыкудыкского сельского округа 435337 гектар (га), из них земли населенных пунктов – 42131 га, земли запаса- 393206га.
По административно-территориальному делению в Тущыкудыкском сельском округе имеются 3 сельских населенных пункта.
Рельеф территории Тущыкудыкского сельского округа — равнинный. Территория округа расположена в центральной части Прикаспийской низменности. Большую часть территории занимают пески Нарын, Бузанай и Ментеке; Климат резко континентальный: короткая малоснежная, но довольно холодная зима и жаркое продолжительное лето. Средние температуры января −14 °С, июля 22—23 °С. Среднегодовое количество атмосферных осадков 300—350 мм. Большая часть занята солонцеватыми и засоленными почвами. На полупустынных почвах произрастают типчак, ковыль, полынь.
Почвы в основном зеленополынные пастбища с преобладанием плохопоедаемых полыней (джунгарской, сантолинолистой, эстрагона, тонковойлочной, цитварной, кустарниковой, высокой, Маршалловской, пятидольчатой, шагыра, бургуна).

2025 жылдың 1 маусым Тұщықұдық ауылдық округінде (жеке ауласында) 2988 бас ірі қара мал, 5652 бас ұсақ мал, 2128 бас жылқы, 1563 түйе бар.
Тұщықұдық, Қызылүй, Айбас елді мекендерінің аумағы шегіндегі жайылымдар алаңы - 0 гектар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын МІҚ - 18 га/бас, ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы - 21,6 га/бас, түйе – 25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 159483,6 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 2988бас*18га./бас = 53784 га.
Ұсақ мал үшін – 5652 бас *3,6 га./бас= 20347,2 га.
Жылқы үшін – 2128 бас *21,6 га./бас = 45964,8 га.
Түйе үшін – 1563бас *25,2 га./бас = 39387,6 га.
53784 га.+ 20347,2 га.+45964,8 га.+ 39387,6 га.=159483,6 га.
2025 жылдың 1 маусым Тұщықұдық ауылдық округіндегі ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 3845 басты, ұсақ мал 6885 басты, жылқы 3516 басты, түйе 1163 басты құрайды.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдарға қажеттілік 243526,8 га құрайды, осы шаруашылықтардың жер пайдалануында 49720 га жайылымдық алқаптар бар, қосымша 149529,2 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 3845 бас *18га./бас = 69210 га.
Ұсақ мал үшін – 6885бас *3,6га./бас= 24786 га.
Жылқы үшін – 3516бас *21,6га./бас = 75945,6 га.
Түйе үшін – 1163бас *25,2 га./бас=29307,6 га.
69210 га.+ 24786 га.+ 75945,6га.+ 29307,6 га.=199249,2 га.
199249,2-49720=149529,2 га.
Исатай ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес Тұщықұдық ауылдық округі аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 49720 га құрайды.
Тұщықұдық ауылдық округі аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Тұщықұдық ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар бар.
Тұщықұдық ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 3-тармағына сәйкес, ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жергілікті халықтың жеке ауласындағы және Зинеден ауылдық округінің шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарлары осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Тұщықұдық ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Тұщықұдық ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Тұщықұдық ауылдық округінің жеке және заңды тұлғаларының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
1-Кесте
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ–2988 бас
Ұсақ мал – 5652 бас
Жылқы –2128 бас
Түйе – 1563 бас
0
159483,6
159483,6
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ – 3845 бас
Ұсақ мал – 6885 бас
Жылқы – 3516 бас
Түйе – 1163 бас

На 1 июня 2025 года в Тущыкудыкском сельском округе насчитывается (личное подворье) крупного рогатого скота 2988 голов, мелкого скота 5652 голов, 2128 голов лошадей, 1563 верблюдов.
Площадь пастбищ в пределах территории населенного пункта Тущыкудык, Кызылуй, Айбас – 0 гектар.
Для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населенияпри норме нагрузки на голову КРС – 18 га/гол., мелкого скота – 3,6 га/гол., лошадей – 21,4 га/гол., верблюдов – 25,2 га/гол.требуется 159483,6 га пастбищ.
Расчет:
Для КРС – 2988 гол.*18га./гол.= 53784 га.
Для мелкого скота – 5652 гол.*3,6га./гол.= 20347,2 га.
Для лошадей – 2128 гол.*21,4га./гол.= 45964,8 га.
Для верблюдов – 1563 гол.*25,2 га./гол.=39387,6 га.
53784 га.+ 20347,2 га.+45964,8 га.+ 39387,6 га.=159483,6 га.
На 1 июня 2025 года поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Тущыкудыкского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 3845 головы, мелкого скота 6885 голов, 3516 голов лошадей, 1163 головы верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств потребность в пастбищах составляет 243526,8 га, в землепользовании этих хозяйств имеется 49720 га пастбищных угодий, дополнительно требуется 149529,2 га пастбищ.
Расчет:
Для КРС – 3845 гол.*18 га./гол.=84590 га.
Для мелкого скота – 6885 гол.*3,6га./гол.= 30294 га.
Для лошадей – 3516 гол.*21,6га./гол.=92822,4 га.
Для верблюдов – 1163 гол.*25,2 га./гол.=35820,4 га.
69210 га.+ 24786 га.+ 75945,6га.+ 29307,6 га.=199249,2 га.
199249,2-49720=149529,2 га.
Согласно сведениям земельного баланса Исатайского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств на территории Тущыкудыкского сельского округа составляет 49720 га.
На территории Тущыкудыкского сельского округа имеется 1(один) скотомогильник.
На территории Тущыкудыкского сельского округа имеются аридные пастбища.
В Тущыкудыкском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно п.3 ст.15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения, крестьянских и фермерских хозяйств Зинеденского сельского округа, не обеспеченных пастбищами в пределах села перемещается на отгонные пастбища согласно приложению 5 к настоящему Плану.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Тущыкудыкскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Тущукудыкского сельского округав разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователейна основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Тущыкудыкского сельского округа
Таблица 1
Наименование
Наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-)/излишки(+) пастбищ, га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья населения
КРС - 2988 голов
мелкого скота – 5652 голов
Лошадей- 2128 голов
Верблюдов –1563 голов
0
159483,6
159483,6
Перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельскохозяйственных животных крестьянских и фермерских хозяйств
КРС – 3845 голов
мелкого скота - 6885 голов
Лошадей – 3516 голов
Верблюдов – 1163 голов

49720
199249,2
- 149529,2
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
Тұщықұдықауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Тұщықұдық ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Тұщықұдық ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Тұщықұдық ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Тұщықұдық ауылдық округінің аумағы арқылы ұзындығы 20 шақырым болатын "Қызылүй" суландыру каналы ағып өтеді.
Тұщықұдық ауылдық округі
Тұщықұдық ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Тұщықұдық ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 6-қосымша
Тұщықұдық ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Тұщықұдық ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Исатай аудандық
мәслихатының 2025 жылғы
24 қыркүйектегі № 195-VIII
шешіміне 3 қосымша
Қамысқала ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Қамысқала ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 111938 нөмірмен тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығының (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 89660 нөмірмен тіркелген) сәйкес жасақталған.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:

49720
199249,2
- 149529,2
Перемещение на отгонные пастбища
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Тущыкудыкскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Схема пастбищеоборотов, приемлемая для Тущыкудыкского сельского округа
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Тущыкудыкскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищамии их использованию
по Тущыкудыкскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
По территории Тущыкудыкского сельского округа протекает обводнительный канал "Кызылуй" протяженностью 20 километров.
Тущыкудыкский сельский округ
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Тущыкудыкскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Тущыкудыкскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Тущыкудыкском сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Тущыкудыкскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Приложение 3 к решению
Исатайского районного
маслихата от 24 сентября
2025 года № 195-VIII
План по управлению пастбищами и их использованию по Камыскалинскому сельскому округу на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Камыскалинском сельском округена 2025-2030 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 111938), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 89660).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен қабылданды.
Қамысқала ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 288 695 га, оның ішінде елді мекен жерлері - 21441 га, босалқы жерлер - 267254 га.
Қамысқала ауылдық округінің жер бедері-жазық. Округ аумағы Каспий маңы ойпатының орталық бөлігінде орналасқан. Аумақтың көп бөлігін Нарын, Бозана және Мыңтеке құмдары алып жатыр, климаты күрт континенталды, қысқа қарлы, бірақ өте суық қыс және ыстық ұзақ жаз. Қаңтардың орташа температурасы -14 °С, шілдеде 22-23 °С. Жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 300-350 мм. Шөлейт топырақтарда типчак, ковыль, жусан өседі.
Топырақ негізінен нашар желінетін жусанның басым бөлігі бар жасыл жусанды жайылымдар (жоңғар, сантолинолиста, эстрагон, жұқа су, цитвар, бұта, биік, маршалл, бес сақиналы, шағыр, бургун).

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Камыскалинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и земле пользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2)приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно с акимами сел, сельского округа и пастбищепользователей.
Общая площадь территории Камыскалинского сельского округа – 288 695 гектар(га), из них земли населенных пунктов – 21441 га, земли запаса–267254га.
Рельеф территории Камыскалинского сельского округа — равнинный. Территория округа расположена в центральной части Прикаспийской низменности. Большую часть территории занимают пески Нарын, Бузанай и Ментеке; Климат резко континентальный: короткая малоснежная, но довольно холодная зима и жаркое продолжительное лето. Средние температуры января − 14 °С, июля 22—23 °С. Среднегодовое количество атмосферных осадков 300—350 мм. Большая часть занята солонцеватыми и засоленными почвами. На полупустынных почвах произрастают типчак, ковыль, полынь. Обитают волк, лисица, заяц, кабан, сайгак, суслик; гнездятся утка, гусь, чайка, чибис и другие.
Почвы в основном пастбища с преобладанием плохопоедаемых полыней (джунгарской, сантолинолистой, эстрагона, тонковойлочной, цитварной, кустарниковой, высокой, Маршалловской, пятидольчатой, шагыра, бургуна).

2025 жылдың 1 маусымында Қамысқала ауылдық округінде (жеке ауласында) 1292 бас ірі қара, 1866 бас ұсақ мал, 957 бас жылқы, 378 түйе бар.
Х.Ерғалиев, Жасқайрат, Ауқайраң елді мекендерінің аумағы шегіндегі жайылымдар алаңы - 0 гектар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын МІҚ - 18 га/бас, ұсақ мал – 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе – 25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 60069,6 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚүшін– 1292 бас *18 га./бас= 23256 га.
Ұсақ мал үшін – 1866 бас * 3,6 га./бас= 6717,6 га.
Жылқы үшін – 957бас * 21,6 га./бас= 20671,2 га.
Түйе үшін – 374бас * 25,2 га./бас= 9424,8 га.
23256 га.+ 6717,6 га.+ 20671,2 га.+ 9424,8 га.= 60069,6 га.
2025 жылдың 1 маусымына Қамысқала ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 3 450 бас, ұсақ мал 2942 бас, жылқы 3425 бас, түйе 993 бас құрайды.
ЖШС-нің, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін қолда бар жайылым алқаптары 24198 га, қосымша 147496,8 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 3450 бас * 18 га./бас=62100 га.
Ұсақ мал үшін – 2942бас * 3,6 га./бас= 10591,2 га.
Жылқы үшін – 3425бас * 21,6 га./бас= 73980 га.
Түйе үшін – 993бас * 25,2 га./бас = 25023,6 га.
62100 га.+10591,2 га.+ 73980 га.+ 25023,6 га.= 171 694,8 га.
171694,8-24198 = 147496,8 га.
Исатай ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес Қамысқала ауылдық округі аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 24198 га құрайды.
Қамысқала ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Қамысқала ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар бар.
Қамысқала ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 3-тармағына сәйкес, ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жергілікті халықтың жеке ауласындағы және Қамысқала ауылдық округінің шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарлары осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Қамысқала ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қамысқала ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Қамысқала ауылдық округінің жеке және заңды тұлғаларының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
1-Кесте
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/ артығы (+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ– 1292 бас
Ұсақ мал – 1866 бас
Жылқы – 957 бас
Түйе – 374 бас
0
60069,6
-60069,6
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ – 3450 бас
Ұсақ малға– 2942 бас
Жылқы – 3425 бас
Түйе – 993 бас

На 1 июня 2025 года в Камыскалинском сельском округе насчитывается (личное подворье) крупного рогатого скота 1292 голов, мелкого скота 1866 голов, 957 головлошадей, 378 верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения при норме нагрузки на голову КРС – 18 га/гол., мелкого скота – 3,6 га/гол., лошадей – 21,6 га/гол., верблюдов – 25,2 га/гол. требуется 60069,6 га. пастбищ.
Расчет:
Для КРС – 1292 гол.* 18га./гол.= 23256 га.
Для мелкого скота – 1866 гол.* 3,6га./гол.= 6717,6 га.
Для лошадей – 957 гол.* 21,6га./гол.= 20671,2 га.
Для верблюдов – 374 гол.* 25,2 га./гол.= 9424,8 га.
23256 га.+ 6717,6 га.+ 20671,2 га.+ 9424,8 га.= 60069,6 га.
Площадь пастбищ в пределах территории населенных пунктов Х.Ергалиев, Жаскайрат, Аукайран – 0 гектар.
На 1 июня 2025 года поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Камыскалинского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 3450 голов, мелкого скота 2942 голов, 3425 голов лошадей, 993 голов верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств при имеющихся пастбищных угодьях в 24198 га. дополнительно требуется 147496,8 га пастбищ.
Расчет:
Для КРС – 3450гол.*22га./гол=62100 га.
Для мелкого скота – 2942 гол.*4,4га./гол.= 10591,2 га.
Для лошадей – 3425 гол.*26,4га./гол.= 73980 га.
Для верблюдов – 993 гол.*30,8 га./гол.= 25023,6 га.
62100 га.+10591,2 га.+ 73980 га.+ 25023,6 га.= 171 694,8 га.
171694,8-24198 = 147496,8 га.
Согласно сведениям земельного баланса Исатайского района площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств на территории Камыскалинского сельского округа, составляет 24198 га.
На территории Камыскалинского сельского округа имеется 1(один) скотомогильник.
На территории Камыскалинского сельского округа имеются аридные пастбища.
На территории Камыскалинского сельскогоокруга сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно п.3 ст.15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения, крестьянских и фермерских хозяйств Камыскалинского сельского округа, не обеспеченных пастбищами в пределах села перемещается на отгонные пастбища согласно приложению 5 к настоящему Плану.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Камыскалинскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Камыскалинского сельского округав разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Камыскалинского сельского округа
Таблица 1
Наименование
Наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка(-)/ излишки (+) пастбищ, га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья населения
КРС - 1292 голов
мелкого скота – 1866 голов
Лошадей-957 голов
Верблюдов –374 голов
0
60069,6
-60069,6
Перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельскохозяйственных животных крестьянских и фермерских хозяйств
КРС – 3450 голов
мелкого скота - 2942 голов
Лошадей – 3425 голов
Верблюдов – 993 голов

24198
171694,8
- 147496,8
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
Қамысқала ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Қамысқала ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Қамысқала ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Қамысқала ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Қамысқала ауылдық округінің аумағы арқылы ұзындығы 8 шақырым болатын "Жасқайрат"суландыру каналы ағып өтеді.
Қамысқала ауылдық округі
Қамысқала ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Қамысқала ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 6-қосымша
Қамысқала ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Қамысқала ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Исатай аудандық
мәслихатының 2025 жылғы
24 қыркүйектегі № 195-VIII
шешіміне 4 қосымша
Жанбай ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Жанбай ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 111938 нөмірмен тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығының (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 89660 нөмірмен тіркелген) сәйкес жасақталған.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:

24198
171694,8
- 147496,8
Перемещение на отгонные пастбища
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Камыскалинскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Схема пастбищеоборотов, приемлемая для Камыскалинского сельского округа
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Камыскалинскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Камыскалинскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
По территории Камыскалинского сельского округа протекает обводнительный канал "Жаскайрат" протяженностью 8 километров.
Камыскалинский сельский округ
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Камыскалинскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Камыскалинскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Камыскалинском сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Камыскалинскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Приложение 4 к решению
Исатайского районного
маслихата от 24 сентября
2025 года № 195-VIII
План по управлению пастбищами и их использованию по Жанбайскому сельскому округу на 2025-2030 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Жанбайском сельском округе на 2025-2030 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 111938), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 89660).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен қабылданды.
Жанбай ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 168904 га, оның ішінде елді мекен жерлері - 27642 га, босалқы жерлер - 141 262 га.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Жанбай ауылдық округінде 1 ауылдық елді мекен бар.
Жанбай ауылдық округі аумағының рельефі - жазық, Каспий жағалауында орналасқан, шөлейтті, жазық, топырақтың қабаты тұзды, сортаң, құрғақ, жері құмдақ және сортаң сұр топырақты болып келеді. Жанбай ауылдық округінің ауа райыкүрт құбылмалы, қысы салқын, жазы ұзак та ыстық болып келеді. Өсімдіктердің өсіп-өнетін кезеңінде жауын-шашын аз түседі 70-115 мм, ал бүкіл жыл бойында 150-205 мм. Мұның өзі бұл округтің ылғалға аса тапшы келетінін көрсетеді.
Топырақ негізінен жылдық сортаңдар басым жайылымдар (эбелека, татар квиноа, климакоптер, петросимоний, галимокнемис, солянки Паульсен және басқалар.)

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Жанбайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно с акимами сел, сельского округа и пастбищепользователей.
Общая площадь территории Жанбайского сельского округа 168904 гектар (га), из них земли населенных пунктов – 27642 га, земли запаса- 141262 га.
Рельеф территорииЖанбайского сельского округа-равнинный, территоия расположена на побережье Каспия, полупустынная, равнинная, почвенный покров солоноватый, сухой, супесчаный и солоновато-серый. КлиматЖанбайского сельского округа резко континентальный, зима прохладная, жаркое продолжительное лето. В период вегетации растений осадков выпадает меньше 70-115 мм, а в течение всего года-150-205 мм, что свидетельствует о дефиците осадков в округе.
Почвы в основном пастбища с преобладанием однолетних солянок (эбелека, лебеды татарской, климакоптер, петросимоний, галимокнемисов, солянки Паульсена и другие.)

2025 жылдың 1 маусымында Жанбай ауылдық округінде (жеке ауласында) 1834 бас ірі қара, 1365 бас ұсақ мал, 2160 бас жылқы, 1030 түйе бар.
Жанбай елді мекені аумағы шегіндегі жайылым алаңы – 0 гектар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын МІҚ - 18 га/бас, ұсақ мал-3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе - 25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 110538 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 1834 бас*18га./бас=33012 га.
Ұсақ мал үшін – 1365 бас*3,6га./бас= 4914 га.
Жылқы үшін – 2160 бас*21,6га./бас=46656 га.
Түйе үшін – 1030 бас*25,2 га./бас=25956 га.
33012 га.+4914 га.+46656 га.+25956 га.=110538 га.
2025 жылдың 1 маусымында Жанбай ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарындағы мал саны: ірі қара мал 1621 бас, ұсақ мал 1828 бас, жылқы 701 бас, түйе 226 басты құрайды.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдарға қажеттілік 69172,4 га құрайды, осы шаруашылықтардың жер пайдалануында 9730 га жайылымдық алқаптар бар, қосымша 45005,6 га. жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін– 1621 гол.*18га./бас.=29178 га.
Ұсақ мал үшін – 1828 гол.*3,6га./бас= 6580,8 га.
Жылқы үшін – 701 гол.*21,6га./бас=15141,6 га.
Түйе үшін – 226 гол.*25,2./бас=5695,2 га.
29178 га.+6580,8 га.+15141,6 га.+5695,2 га.=56595,6 га.
56595,6-11590=45005,6 га.
Исатай ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Жанбай ауылдық округі аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 11 590 га құрайды.
Жанбай ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Жанбай ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар бар.
Жанбай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 3-тармағына сәйкес, ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жергілікті халықтың жеке ауласындағы жәнеЖанбай ауылдық округінің шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарлары осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Жанбай ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Жанбай ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жанбай ауылдық округінің жеке және заңды тұлғаларының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
1-Кесте
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік(-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ– 1834 бас
Ұсақ мал – 1365бас
Жылқы– 2160 бас
Түйе–1030 бас
0
110538
- 110538
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ – 1621 бас
Ұсақ мал – 1828 бас
Жылқы – 701 бас
Түйе – 226 бас

На 1 июня 2025 года в Жанбайском сельском округе насчитывается (личное подворье) крупного рогатого скота 1834 голов, мелкого скота 1365 голов, 2160 голов лошадей, 1030 верблюдов.
Площадь пастбищ в пределах территории населенного пункта Жанбай – 0 гектар.
Для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населенияпри норме нагрузки на голову КРС – 18 га/гол., мелкого скота – 3,6 га/гол., лошадей – 21,6 га/гол., верблюдов – 25,2 га/гол.требуется 110538 га пастбищ.
Расчет:
Для КРС – 1834 гол.*18га./гол.= 33012 га.
Для мелкого скота – 1365 гол.*3,6га./гол.= 4914 га.
Для лошадей – 2160 гол.*21,6га./гол.= 46656 га.
Для верблюдов – 1030 гол.*25,2 га./гол.= 25956 га.
33012 га.+4914 га.+46656 га.+25956 га.=110538 га.
На 1 июня 2025 года поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Жанбайского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1621 головы, мелкого скота 1828 голов, 701голова лошадей, 226 голов верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств потребность в пастбищах составляет 69172,4 га, в землепользовании этих хозяйств имеется 11590 га пастбищных угодий, дополнительно требуется 45005,6 га пастбищ.
Расчет:
Для КРС – 1621 гол.*18га./гол.= 29178 га.
Для мелкого скота – 1828 гол.*3,6га./гол.= 6580,8 га.
Для лошадей – 701 гол.*21,6га./гол.= 15141,6 га.
Для верблюдов – 226 гол.*25,2 га./гол.= 5695,2 га.
29178 га.+6580,8 га.+15141,6 га.+5695,2 га.=56595,6 га.
56595,6-11590=45005,6 га.
Согласно сведениям земельного баланса Исатайского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств на территории Жанбайского сельского округа составляет 11 590 га.
На территории Жанбайского сельского округа имеется 1(один) скотомогильник.
На территории Жанбайского сельского округа имеются аридные пастбища.
В Жанбайском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно п.3 ст.15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения, крестьянских и фермерских хозяйств Жанбайского сельского округа, не обеспеченных пастбищами в пределах села перемещается на отгонные пастбища согласно приложению 5 к настоящемуПлану.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Жанбайскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Жанбайского сельского округав разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователейна основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Жанбайского сельского округа
Таблица 1
Наименование
Наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка(-)/излишки(+) пастбищ, га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья населения
КРС - 1834 голов
мелкого скота – 1365 голов
Лошадей-2160 голов
Верблюдов –1030 голов
0
110538
- 110538
Перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельскохозяйственных животных крестьянских и фермерских хозяйств
КРС – 1621 голов
мелкого скота - 1828 голов
Лошадей – 701 голов
Верблюдов – 226 голов

11 590
56595,6
- 45005,6
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
Жанбай ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Жанбай ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Жанбай ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Жанбай ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жанбай ауылдық округінің аумағы арқылы ұзындығы 50 шақырым "Нарын", ұзындығы 17 шақырым "Ақбас" суландыру каналдары ағып өтеді.
Жанбай ауылдық округі
Жанбай ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Жанбай ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 6-қосымша
Жанбай ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Жанбай ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Исатай аудандық
мәслихатының 2025 жылғы
24 қыркүйектегі № 195-VIII
шешіміне 5 қосымша
Нарын ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Нарын ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 111938 нөмірмен тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығының (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 89660 нөмірмен тіркелген) сәйкес жасақталған.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:

11 590
56595,6
- 45005,6
Перемещение на отгонные пастбища
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Жанбайскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Схема пастбищеоборотов, приемлемая для Жанбайского сельского округа
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Жанбайскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Жанбайскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
По территории Жанбайского сельского округа протекают обводнительные каналы "Нарын"протяженностью 50 километров, "Акбас" протяженностью 17 километров.
Жанбайский сельский округ
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Жанбайскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Жанбайскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Жанбайском сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Жанбайскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Приложение 5 к решению
Исатайского районного
маслихата от 24 сентября
2025 года № 195-VIII
План по управлению пастбищами и их использованию по Нарынскому сельскому округу на 2025-2030 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Нарынском сельском округе на 2025-2030 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 111938), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 89660).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен қабылданды.
Нарын ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 293692 га, оның ішінде елді мекен жерлері - 6572 га, босалқы жерлер - 293120 га.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Нарын ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.
Нарын ауылдық округінің жер бедері-жазық. Округ аумағы Каспий маңы ойпатының орталық бөлігінде орналасқан. Аумақтың көп бөлігін Нарын, Бозана және Мыңтеке құмдары алып жатыр, климаты күрт континенталды, қысқа қарлы, бірақ өте суық қыс және ыстық ұзақ жаз. Қаңтардың орташа температурасы -14 °С, шілдеде 22-23 °С. Жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 300-350 мм. Шөлейт топырақтарда типчак, ковыль, жусан өседі.
Топырақ негізінен нашар желінетін жусанның басым бөлігі бар жасыл жусанды жайылымдар (жоңғар, сантолинолиста, эстрагон, жұқа су, цитвар, бұта, биік, маршалл, бес сақиналы, шағыр, бургун).
2025 жылдың 1 маусымында Нарын ауылдық округінде (жеке ауласында) 2102 бас ірі қара, 2102 бас ұсақ мал, 2309 бас жылқы, 926 түйе бар.
Нарын, Жана Жанбай елді мекені аумағы шегіндегі жайылым алаңы – 0 гектар.

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Нарынского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами,с участием органов местного самоуправления совместно с акимами сел, сельского округа и пастбищепользователей .
Общая площадь территории Нарынского сельского округа 293692 гектар(га), из них земли населенных пунктов – 6572 га, земли запаса- 293120 га.
По административно-территориальному делению в Нарынском сельском округе имеются 2 сельских населенных пункта.
Рельеф территории Нарынского сельского округа — равнинный. Территория округа расположена в центральной части Прикаспийской низменности. Большую часть территории занимают пески Нарын, Бузанай и Ментеке; Климат резко континентальный: короткая малоснежная, но довольно холодная зима и жаркое продолжительное лето. Средние температуры января −14 °С, июля 22—23 °С. Среднегодовое количество атмосферных осадков 300—350 мм. Большая часть занята солонцеватыми и засоленными почвами. На полупустынных почвах произрастают типчак, ковыль, полынь.
Почвы в основном зеленополынные пастбища с преобладанием плохопоедаемых полыней (джунгарской, сантолинолистой, эстрагона, тонковойлочной, цитварной, кустарниковой, высокой, Маршалловской, пятидольчатой, шагыра, бургуна).
На 1 июня 2025 года в Нарынском сельском округе насчитывается (личное подворье) крупного рогатого скота 2102 голов, мелкого скота 7632 голов, 2309 голов лошадей, 926 верблюдов.
Площадь пастбищ в пределах территории населенного пункта Нарын, Жана Жанбай – 0 гектар.

Мал басына түсетін жүктеме нормасын МІҚ - 18 га/бас, ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы- 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 138520,8 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 2102 бас*18 га./бас=37836 га.
Ұсақ мал үшін – 7632 бас * 3,6га./бас= 27475,2 га.
Жылқы үшін – 2309 бас *21,6 га./бас = 49874,4 га.
Түйе үшін – 926 бас * 25,2 га./бас = 23335,2 га.
37836 га.+27475,2 га.+ 49874,4 га.+23335,2 га.=138520,8 га.
2025 жылдың 1 маусымына Нарын ауылдық округіндегі ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 911 бас, ұсақ мал 4430 бас, жылқы 752 бас, түйе 204 басты құрайды.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдарға қажеттілік 53730 га құрайды, осы шаруашылықтардың жер пайдалануында 13000 га жайылымдық алқаптар бар, қосымша 40730 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 911бас * 18 га./бас = 16398 га.
Ұсақ мал үшін – 4430 бас *3,6 га./бас= 15948 га.
Жылқы үшін – 752бас * 21,6 га./бас = 16243,2 га.
Түйе үшін – 204бас * 25,2 га./бас = 5140,8 га.
16398 га.+ 15948 га.+ 16243,2 га.+ 5140,8 га.= 53730 га.
53730-13000=40730 га.
Исатай ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Нарын ауылдық округі аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 13000 га құрайды.
Нарын ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Нарын ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар бар.
Нарын ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 3-тармағына сәйкес, ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жергілікті халықтың жеке ауласындағы және Зинеден ауылдық округінің шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарлары осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Нарын ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Нарын ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Нарын ауылдық округінің жеке және заңды тұлғаларының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
1-Кесте
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілік қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ–2988 бас
Ұсақ мал – 5652бас
Жылқы –2128 бас
Түйе–1563 бас
0
138520,8
- 138520,8
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ – 3845
Ұсақ мал–6885бас
Жылқы – 3516бас
Түйе – 1163 бас

Для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения при норме нагрузки на голову КРС – 18 га/гол., мелкого скота – 3,6 га/гол., лошадей – 21,6 га/гол., верблюдов – 25,2 га/гол. требуется 138520,8 га пастбищ.
Расчет:
Для КРС – 2102 гол.*18 га./гол.=37836 га.
Для мелкого скота – 7632 гол.*3,6га./гол.= 27475,2 га.
Для лошадей – 2309 гол.*21,6га./гол. = 49874,4 га.
Для верблюдов – 926 гол.*25,2 га./гол.= 23335,2 га.
37836 га.+27475,2 га.+ 49874,4 га.+23335,2 га.=138520,8 га.
На 1 июня 2025 года поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Нарынского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 911 головы, мелкого скота 4430 голов, 752 головы лошадей, 204 головы верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств потребность в пастбищах составляет 53730 га, в землепользовании этих хозяйств имеется 6683 га пастбищных угодий, дополнительно требуется 40730 га пастбищ.
Расчет:
Для КРС – 911 гол.*18 га./гол. = 16398 га.
Для мелкого скота – 4430 гол.*3,6га./гол.= 15948 га.
Для лошадей – 752 гол.*21,6 га./гол. = 16243,2 га.
Для верблюдов – 204 гол.* 25,2 га./гол.= 5140,8 га.
16398 га.+ 15948 га.+ 16243,2 га.+ 5140,8 га.= 53730 га.
53730-13000=40730 га.
Согласно сведениям земельного баланса Исатайского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств на территории Нарынского сельского округа составляет 13000 га.
На территории Нарынского сельского округа имеется 1(один) скотомогильник.
На территории Нарынского сельского округа имеются аридные пастбища.
В Нарынском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно п.3 ст.15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения, крестьянских и фермерских хозяйств Зинеденского сельского округа, не обеспеченных пастбищами в пределах села перемещается на отгонные пастбища согласно приложению 5 к настоящему Плану.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Нарынскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Нарынского сельского округав разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователейна основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Нарынского сельского округа
Таблица 1
Наименование
Наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-)/излишки(+) пастбищ, га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья населения
КРС - 2988 голов
мелкого скота – 5652 голов
Лошадей- 2128 голов
Верблюдов – 1563 голов
0
138520,8
- 138520,8
Перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельскохозяйственных животных крестьянских и фермерских хозяйств
КРС – 3845 голов
мелкого скота - 6885 голов
Лошадей – 3516 голов
Верблюдов – 1163 голов

13000
53730
- 40730
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
Нарын ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Нарын ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Нарын ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған Жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Нарын ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, апандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Нарын ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Нарын ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 6-қосымша
Нарын ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Нарын ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Исатай аудандық
мәслихатының 2025 жылғы
24 қыркүйектегі № 195-VIII
шешіміне 6 қосымша
Зинеден ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Зинеден ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 111938 нөмірмен тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 89660 нөмірмен тіркелген) сәйкес жасақталған.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:

13000
53730
- 40730
Перемещение на отгонные пастбища
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Нарынскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Приемлемые схемы пастбище оборотов
Схема пастбищеоборотов, приемлемая для Нарынского сельского округа
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Нарынскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Нарынскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Нарынский сельский округ
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Нарынскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Нарынскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Нарынском сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Нарынскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Приложение 6 к решению
Исатайского районного
маслихата от 24 сентября
2025 года № 195-VIII
План по управлению пастбищами и их использованию по Зинеденскому сельскому округу на 2025-2030 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Зинеденском сельском округена 2025-2030 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 111938), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 89660).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен қабылданды.
Зинеден ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 163596 га, оның ішінде елді мекен жерлері - 22334 га, босалқы жерлер - 141262 га.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Зинеден ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.
Зинеден ауылдық округі аумағының рельефі - жазық, Каспий жағалауында орналасқан, шөлейтті, жазық, топырақтың қабаты тұзды, сортаң, құрғақ, жері құмдақ және сортаң сұр топырақты болып келеді. Зинеден ауылдық округінің ауа райы күрт құбылмалы, қысы салқын, жазы ұзак та ыстық болып келеді. Өсімдіктердің өсіп-өнетін кезеңінде жауын-шашын аз түседі 70-115 мм, ал бүкіл жыл бойында 150-205 мм. Мұның өзі бұл округтің ылғалға аса тапшы келетінін көрсетеді.
Топырақ негізінен лерховский, тар дөңгелек, суық, австриялық, тұран, ақ-жер, сантолина, жетісу, жартылай құрғақ, күзгі, ақшыл, ситник, ащы, дерлік ақ, салмақты, іле, күшті, гурган жусандары басым серопол жайылымдары болып табылады.

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Зинеденского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно с акимами сел, сельского округа и пастбищепользователей.
Общая площадь территории Зинеденского сельского округа 163596 гектар(га), из них земли населенных пунктов – 22334 га, земли запаса- 141262 га.
По административно-территориальному делению в Зинеденском сельском округе имеются 2 сельских населенных пункта.
Рельеф территории Зинеденского сельского округа- равнинный, территория расположена на побережье Каспия, полупустынная, равнинная, почвенный покров солоноватый, сухой, супесчаный и солоновато-серый. Климат Зинеденского сельского округа резко континентальный, зима прохладная, жаркое продолжительное лето. В период вегетации растений осадков выпадает меньше 70-115 мм, а в течение всего года-150-205 мм, что свидетельствует о дефиците осадков в округе.
Почвы в основном серополынные пастбища с преобладанием полыней лерхов-ской, узкодольчатой, холодной, австрийской, туранской, бело-земельной, сантолинной, семиреченский, полусухой, осенней, беловатой, ситниковой, горькой, почти белой, развесистой, за-илийской, крепкой, гурганской.

2025 жылдың 1 маусымында Зинеден ауылдық округінде (жеке ауласында) 1470 бас ірі қара мал, 3787 бас ұсақ мал, 868 бас жылқы, 543 түйе бар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын МІҚ - 18 га/бас, ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас., түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 72525,6 га. жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 1470бас*18га./бас=26460 га.
Ұсақ мал үшін – 3787бас*3,6га./бас= 13633,2 га.
Жылқы үшін – 868бас*21,6га./бас=18748,8 га.
Түйе үшін – 543бас*25,2 га./бас=13683,6 га.
26460 га.+13633,2 га.+18748,8 га.+13683,6 га.=72525,6 га.
Зинеден, Амангелді елді мекендері аумағы шегіндегі жайылымдар алаңы – 0 гектар.
2025 жылдың 1 маусымында Зинеден ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 530 бас, ұсақ мал 2518 бас, жылқы 914 бас, түйе 142 басты құрайды.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдарға қажеттілік 51242 га құрайды, осы шаруашылықтардың жер пайдалануында 5820 га жайылымдық алқаптар бар, қосымша 36105,6 га. жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін –530 бас *18га./ба=9540 га.
Ұсақ мал үшін – 2518бас *3,6га./бас= 9064,8 га.
Жылқы үшін – 914бас *21,6га./бас=19742,4 га.
Түйе үшін – 142бас *25,2 га./бас=3578,4 га.
9540 га.+ 9064,8га.+ 19742,4 га.+ 3578,4 га.=41925,6 га.
41925,6-5820=36105,6 га.
Исатай ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес Зинеден ауылдық округі аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 5820 га құрайды.
Зинеден ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Зинеден ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар бар.
Зинеден ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 3-тармағына сәйкес, ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жергілікті халықтың жеке ауласындағы және Зинеден ауылдық округінің шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарлары осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Зинеден ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Зинеден ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Зинеден ауылдық округінің жеке және заңды тұлғаларының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік(-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ– 1470бас
Ұсақ мал – 3787бас
Жылқы -868бас
Түйе–543бас
0
72525,6
-72525,6
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ – 530бас
Ұсақ мал – 2518бас
Жылқы – 914бас
Түйе – 142бас

На 1 июня 2025 года в Зинеденского сельского округа насчитывается (личное подворье) крупного рогатого скота 1470голов, мелкого скота 3787 голов, 868 голов лошадей, 543 верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения при норме нагрузки на голову КРС – 18 га/гол., мелкого скота – 3,6 га/гол., лошадей – 21,6 га/гол., верблюдов – 25,2 га/гол.требуется 72525,6 га. пастбищ.
Расчет:
Для КРС – 1470 гол.*18га./гол.= 26460 га.
Для мелкого скота – 3787 гол.*3,6га./гол.= 13633,2 га.
Для лошадей – 868 гол.*21,6га./гол.= 18748,8 га.
Для верблюдов – 543 гол.*25,2 га./гол.= 13683,6 га.
26460 га.+13633,2 га.+18748,8 га.+13683,6 га.=72525,6 га.
Площадь пастбищ в пределах территории населенных пунктов Зинеден, Амангелди – 0 гектар.
На 1 июня 2025 года поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Зинеденского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 530 голов, мелкого скота 2518 голов, 914 головы лошадей, 142 головы верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств потребность в пастбищах составляет 51242 га, в землепользовании этих хозяйств имеется 5820 га пастбищных угодий, дополнительно требуется 36775,6 га пастбищ.
Расчет:
Для КРС –530 гол.*18га./гол.= 9540 га.
Для мелкого скота – 2518 гол.*3,6га./гол.= 9064,8 га.
Для лошадей – 914 гол.*21,6га./гол.= 19742,4 га.
Для верблюдов – 142 гол.*25,2 га./гол.= 3578,4 га.
9540 га.+ 9064,8га.+ 19742,4 га.+ 3578,4 га.=41925,6 га.
41925,6 -5150 = 36775,6 га.
Согласно сведениям земельного баланса Исатайского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств на территории Зинеденского сельского округа составляет 5820 га.
На территории Зинеденского сельского округа имеется 1(один) скотомогильник.
На территории Зинеденского сельского округа имеются аридные пастбища.
В Зинеденском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно п.3 ст.15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения, крестьянских и фермерских хозяйств Зинеденского сельского округа, не обеспеченных пастбищами в пределах села перемещается на отгонные пастбищасогласно приложению 5 к настоящемуПлану.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Зинеденскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Зинеденского сельского округав разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователейна
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Зинеденском сельского округа
Таблица 1
Наименование
Наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка(-)/излишки(+) пастбищ, га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья населения
КРС - 1470 голов
мелкого скота – 3787 голов
Лошадей-868 голов
Верблюдов –543 голов
0
72525,6
-72525,6
Перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельскохозяйственных животных крестьянских и фермерских хозяйств
КРС – 530 голов
мелкого скота - 2518 голов
Лошадей – 914 голов
Верблюдов – 142 голов

5820
41925,6
-36105,6
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
Зинеден ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Зинеден ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Зинеден ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Зинеден ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Зинеден ауылдық округінің аумағы арқылы ұзындығы 12 шақырым болатын "Кобяково-Забурын" суландыру каналы ағып өтеді.
Зинеден ауылдық округі
Зинеден ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және олардыпайдалану
жөніндегі жоспарға 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Зинеден ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 6-қосымша
Зинеден ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Зинеден ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Исатай аудандық
мәслихатының 2025 жылғы
24 қыркүйектегі № 195-VIII
шешіміне 7 қосымша
Исатай ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Исатай ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 111938 нөмірмен тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығының (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 89660 нөмірмен тіркелген)сәйкес жасақталған.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:

5820
41925,6
-36105,6
Перемещение на отгонные пастбища
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Зинеденскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Схема пастбищеоборотов, приемлемая для Зинеденского сельского округа
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Зинеденскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Зинеденскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
По территории Зинеденского сельского округа протекает обводнительный канал "Кобяково-Забурын" протяженностью 12 километров.
Зинеденский сельский округ
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Зинеденскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Зинеденском сельском округе
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Зинеденскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Зинеденскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Приложение 7 к решению
маслихата от 24 сентября
2025 года № 195-VIII
План по управлению пастбищами и их использованию по Исатайскому сельскому округу на 2025-2030 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Исатайском сельском округе на 2025-2030 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 111938), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 89660).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

2025 жылдың 1 маусымында Исатай ауылдық округінде (жеке ауласында) 740 бас ірі қара, 2187 бас ұсақ мал, 176 бас жылқы, 625 түйе бар.
Исатай елді мекені аумағы шегіндегі жайылымдардың ауданы – 0 гектар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын МІҚ - 18 га/бас, ұсақ мал – 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе - 25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 40744,8 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 740бас*18 га./бас=13320 га.
Ұсақ мал үшін – 2187бас*3,6 га./бас= 7873,2 га.
Жылқы үшін– 176 бас *21,6 га./бас = 3801,6 га.
Түйе үшін – 625бас * 25,2 га./бас =15750 га.
13320 га.+ 7873,2 га.+ 3801,6 га.+ 15750 га.= 40744,8 га.
2025 жылдың 1 маусымында Исатай ауылдық округіндегі ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 460 бас, ұсақ мал 1366 бас, 207 бас жылқы, 87 бас түйе құрайды.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдарға қажеттілік 24274,8 га құрайды, осы шаруашылықтардың жер пайдалануында 4165 га жайылымдық алқаптар бар, қосымша 13997 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 492 бас * 18 га./бас= 8856 га.
Ұсақ мал үшін – 1517 бас * 3,6 га./бас= 5461,2 га.
Жылқы үшін – 122 бас * 21,6 га./бас= 2635,2 га.
Түйе үшін – 48 бас * 25,2 га./бас=1209,6 га.
8856 га.+ 5461,2 га.+2635,2 га.+ 1209,6 га.= 18162 га.
18162 - 4165 = 13997 га.
Исатай ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Исатай ауылдық округі аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 4165 га құрайды.
Исатай ауылдық округі аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Исатай ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар бар.
Исатай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 3-тармағына сәйкес, ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жергілікті халықтың жеке ауласындағы жәнеИсатай ауылдық округінің шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарлары осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Исатай ауылдық округі|
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Исатай ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Исатай ауылдық округінің жеке және заңды тұлғаларының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
1-Кесте
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы (+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ- 2988бас
Ұсақ мал – 5652бас
Жылқы- 2128 бас
Түйе–1563 бас
0
40744,8
- 40744,8
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ – 3845бас
Ұсақ мал - 6885бас
Жылқы – 3516бас
Түйе – 1163бас

На 1 июня 2025 года в Исатайском сельском округе насчитывается (личное подворье) крупного рогатого скота 740 голов, мелкого скота 2187 голов,176 голов лошадей, 625 верблюдов.
Площадь пастбищ в пределах территории населенного пункта Исатай – 0 гектар.
Для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения при норме нагрузки на голову КРС – 18 га/гол., мелкого скота – 3,6 га/гол., лошадей – 21,6 га/гол., верблюдов – 25,2 га/гол.требуется 40744,8 га пастбищ.
Расчет:
Для КРС – 740 гол.*18 га./гол.= 13320 га.
Для мелкого скота – 2187 гол.*3,6 га./гол.= 7873,2 га.
Для лошадей – 176 гол.*21,6га./гол.= 3801,6 га.
Для верблюдов – 625 гол.*25,2 га./гол.= 15750 га.
13320 га.+ 7873,2 га.+ 3801,6 га.+ 15750 га.= 40744,8 га.
На 1 июня 2025 года поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Исатайского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 460 головы, мелкого скота 1366 голов, 207 голов лошадей, 87 голов верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств потребность в пастбищах составляет 24274,8га, в землепользовании этих хозяйств имеется 4165 га пастбищных угодий, дополнительно требуется 21459,8 га пастбищ.
Расчет:
Для КРС – 3845 гол.*18 га./гол.=84590 га.
Для мелкого скота – 6885 гол.*3,6га./гол.= 30294 га.
Для лошадей – 3516 гол.*21,6га./гол.=92822,4 га.
Для верблюдов – 1163 гол.*25,2 га./гол.=35820,4 га.
8856 га.+ 5461,2 га.+2635,2 га.+ 1209,6 га.= 18162 га.
18162 - 4165 = 13997 га.
Согласно сведениям земельного баланса Исатайского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств на территории Исатайского сельского округа составляет 4165 га.
На территории Исатайского сельского округа имеется 1(один) скотомогильник.
На территории Исатайского сельского округа имеются аридные пастбища.
В Исатайском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно п.3 ст.15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах",поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения, крестьянских и фермерских хозяйств Зинеденского сельского округа, не обеспеченных пастбищами в пределах села перемещается на отгонные пастбища согласно приложению 5 к настоящему Плану.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Исатайскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Исатайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Исатайского сельского округа
Таблица 1
Наименование
Наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-)/излишки(+) пастбищ, га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья населения
КРС - 2988 голов
мелкого скота – 5652 голов
Лошадей- 2128 голов
Верблюдов – 1563 голов
0
40744,8
- 40744,8
Перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельскохозяйственных животных крестьянских и фермерских хозяйств
КРС – 3845 голов
мелкого скота - 6885 голов
Лошадей – 3516 голов
Верблюдов – 1163 голов