Махамбет ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Атырау облысы Махамбет аудандық мәслихатының 2025 жылғы 21 қарашадағы № 238 шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабына және "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес Махамбет аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Бекітілсін:
1) осы шешімнің 1-қосымшасына сәйкес Ақжайық ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
2) осы шешімнің 2-қосымшасына сәйкес Ақтоғай ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
3) осы шешімнің 3-қосымшасына сәйкес Алға ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
4) осы шешімнің 4-қосымшасына сәйкес Бақсай ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
5) осы шешімнің 5-қосымшасына сәйкес Бейбарыс ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
6) осы шешімнің 6-қосымшасына сәйкес Есбол ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
7) осы шешімнің 7-қосымшасына сәйкес Жалғансай ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
8) осы шешімнің 8-қосымшасына сәйкес Махамбет ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
9) осы шешімнің 9-қосымшасына сәйкес Сарайшық ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары.
2. Осы шешім ол алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат төрағасы К. Мажиев
Аудандық мәслихаттың
2025 жылғы 21 қарашадағы
№ 238 шешіміне
1-қосымша
Ақжайық ауылдық округі бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Ақжайық ауылдық округі бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 15090 нөмірмен тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде № 11064 нөмірмен тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Махамбетскому району на 2025-2029 годы
Решение Махамбетского районного маслихата Атырауской области от 21 ноября 2025 года № 238
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" Махамбетский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить:
1) план по управлению пастбищами и их использованию по Акжайкскому сельскому округу согласно приложению 1 к настоящему решению;
2) план по управлению пастбищами и их использованию по Актогайскому сельскому округу согласно приложению 2 к настоящему решению;
3) план по управлению пастбищами и их использованию по Алгинскому сельскому округу согласно приложению 3 к настоящему решению;
4) план по управлению пастбищами и их использованию по Баксайскому сельскому округу согласно приложению 4 к настоящему решению;
5) план по управлению пастбищами и их использованию по Бейбарыскому сельскому округу согласно приложению 5 к настоящему решению;
6) план по управлению пастбищами и их использованию по Есболскому сельскому округу согласно приложению 6 к настоящему решению;
7) план по управлению пастбищами и их использованию по Жалгансайскому сельскому округу согласно приложению 7 к настоящему решению;
8) план по управлению пастбищами и их использованию по Махамбетскому сельскому округу согласно приложению 8 к настоящему решению;
9) план по управлению пастбищами и их использованию по Сарайчиковскому сельскому округу согласно приложению 9 к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель районного маслихата К. Мажиев
Приложение 1
к решению районного
маслихата от 21 ноября
2025 года № 238
План по управлению пастбищами и их использованию по Акжайыкскому сельскому округу на 2025-2029 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Акжайыкскому сельскому округу на 2025-2029 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов за № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) осы жоспардың 1-қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны;
4) осы жоспардың 4-қосымшасына сәйкес жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) осы жоспардың 7-қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен қабылданды.
Ақжайық ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 33918 га, оның ішінде елді-мекен жерлері - 141,26 га, босалқы жерлер – 22 644,74 га.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Ақжайық ауылдық округінде 1 ауылдық елді мекен бар.
Ауданның климаты күрт континентальды, өте құрғақшыл, жазы ыстық және қысы орташа суық.

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Акжайыкского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов согласно приложению 1 к настоящему плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов согласно приложению 2 к настоящему плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры согласно приложению 3 к настоящему плану;
4) схему доступа пастбище пользователей кводисточникам(озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды согласно приложению 4 к настоящему плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища согласно приложению 5 к настоящему плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе согласно приложению 6 к настоящему плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных согласно приложению 7 к настоящему плану.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев –пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно с акимами сел, сельского округа и пастбище пользователей.
Общая площадь территории Акжайыкского сельского округа 33918 га, из них земли населенных пунктов – 141,26га, земли запаса- 22 644,74 га.
Климат района резко континентальный, крайне засушливый, с жарким летом и умеренно холодной зимой.

Жаз ұзақ, ыстық, күнгей. Ол орта есеппен 6 айға созылады: сәуір айының ортасынан қазан айының ортасына дейін. Ең ыстық ай шілде, орташа айлық ауа температурасы 25,2о. Шілдеде және тамызда белгіленген температуралардың абсолюттік максимумы - + 45о.
Қыс өте ұзақ емес – 3-4 айға жуық, өте тұрақты аязды ауа райымен, шуақ күндері көп, жиі қатты жел болады. Ең салқын ай қаңтар болып табылады.
Климаттың күрт континентальды белгілерін қалыптастыруға осы аумаққа тән циркуляциялық процестер үлкен үлес қосады. Қыста мұнда Сібір антициклонының батыс сілемінің шеткері орналасқан. Бұл шығыс және оңтүстік-шығыс бағыттағы желдердің басым болуымен түсіндіріледі. Жылдың жылы мезгілінде - Ирандық термиялық депрессияның солтүстік-батыс перифериясы, сондықтан солтүстік-батыс және батыс бағыттарындағы жел басым болып отыр.
Аудан аумағы Каспий маңы ойпатының орталық бөлігі шегінде шөл-дала климаттық аймағында орналасқан. Ауыл аумағының қазіргі геоморфологиялық бейнесі геологиялық даму тарихымен тығыз байланысты және Каспий теңізінің тез ауытқуы кезінде неогендік кезеңде қалыптасқан аллювиальды-теңіз эрозионды-аккумулятивті террасаның үстіңгі қабатымен және осы жерден кейінгі Жайық өзенінің ежелгі атырауының пайда болуымен анықталады.
Өсімдік жамылғысы үшін ксерофильді жартылай шөптер үстемдігі тән, олар біркелкі, кесілген өсімдік жамылғысын құрайды.
Жайық өзенінің алқабында шалғынды-батпақты топырақтарда – аққулар таралған. Жазықтың батысы, шалғынды-батпақты топырақтардағы өзен алаптары бойынша өсімдіктер құрақ, шаңды-жусанды ажрек, түйнекөлең типтерінен тұрады.
Табиғи өсімдіктер шөлді, шалғынды, батпақты және орман өсімдіктерімен сипатталады.
Топырақ түзілу жағдайларының алуан түрлілігі салдарынан аудан аумағындағы топырақ жамылғысы алуан түрлілігімен ерекшеленеді. Шөлді аймақ қоңыр топырағы бар cолтүстік шөлді аймақтарға және сұр-қоңыр топырағы бар оңтүстік шөлді аймаққа бөлінеді. Топырақ жайылым ретінде пайдаланылады, суаруда ошақты егіншілік дамыған.
Ауданда аймақтық топырақтардан басқа ұрықсыз сорлар мен сортаңдар, құмдар мен гидроморфтық топырақтардың (шалғынды-қызғылт, шалғынды-қоңыр, шалғынды және лиманды-аплювиальды-шалғынды және шалғынды-батпақты) айтарлықтай алаңдары бар.
Аймақтың топырақтары аз өнімді жайылымдар ретінде пайдаланылады. Гидроморфты топырақ құнды жайылымдар мен шабындық жерлер болып табылады, көкөніс-бақша дақылдары мен тары өсірілетін суармалы егіншілік үшін пайдаланылады.

Лето продолжительное, жаркое, солнечное. Оно длится в среднем 6 месяцев: с середины апреля до середины октября. Самый жаркий месяц июль, со средней месячной температурой воздуха 25,2о. Абсолютный максимум температур, зафиксированный в июле и в августе - + 45о.
Зима здесь относительно не продолжительная – около 3-4 месяца, с достаточно устойчивой морозной погодой, большим числом солнечных дней, частыми сильными ветрами. Самым холодным месяцем является январь.
Большой вклад в формирование резко континентальных черт климата вносят циркуляционные процессы, характерные для данной территории. Зимой здесь располагается периферия западного отрога Сибирского антициклона. Этим объясняется преобладание в районе ветров восточного и юго-восточного направления. В теплое время года - северо-западная периферия Иранской термической депрессии, поэтому преобладающими становятся ветры северо-западных и западных направлений.
Территория района находится в пустынно – степной климатической зоне в пределах центральной части Прикаспийской низменности. Современный геоморфологический облик территории села тесным образом связан с историей геологического развития и определяется поверхностью аллювиально-морской эрозионно-аккумулятивной террасы, сформировавшейся в неогеновый период при быстром отступлении Каспийского моря, и последовавшем за этим наступлении древней дельты реки Жайык.
Для растительного покрова характерно господство ксерофильных полукустарников, которые образуют однообразный, изреженный растительный покров.
На лугово-болотных почвах по долине р. Урал – распространена лебеда. По западинам равнины, долинам рек на лугово-болотных почвах растительность представлена тростниковыми, пырейно-полынными ажрековыми, клубнекамышовыми типами.
Естественная растительность характеризуется пустынными, луговыми, болотными и лесными растениями.
Вследствие многообразия условий почвообразования, почвенный покров на территории района отличается большим разнообразием. Пустынная зона разделяется на подзоны северной пустыни с бурыми почвами и под зону южной пустыни с серо-бурыми почвами. Почвы используются как пастбища, на поливе развито очаговое земледелие.
Кроме зональных почв в районе имеются значительные площади почти бесплодных солончаков и солонцов, песков и гидроморфных почв (лугово-каштановые, лугово-бурые, луговые и лиманно-аплювиально-луговые и лугово-болотные).
Почвы зоны используются как малопродуктивные пастбища. Гидроморфные почвы представляют собой ценные пастбища и сенокосные угодья, используются для поливного земледелия возделывания овощебахчевых культур и проса.

2025 жылдың 1 қаңтарына Ақжайық ауылдық округінде (жеке ауласында) 1 557 бас ірі қара, 2 820 бас ұсақ мал, 289 бас жылқы,134 түйе бар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын МІҚ - 18 га/бас., ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 47 847,2 га га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 1 557 бас *18га./бас= 28 026 гектар.
Ұсақ мал үшін – 2 820 бас *3,6га./бас= 10 152ектар.
Жылқы үшін – 289 бас *21,6га./бас= 6 242,4гектар.
Түйе үшін – 134 бас *25,2 га./бас= 3 376,8 гектар.
28 076 га.+ 10 152 га.+ 6 242,4 га.+ 3 376,8 га.= 33 894 га.
47 847,2 - 33,18 = 47 814,02 га.
Ақжайық елді мекенінің аумағы шегіндегі жайылымдар алаңы – 33,18 га болса, қосымша 47 814,02 га жайылым қажет.
2025 жылдың 1 қаңтарына Ақжайық ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1 422 бас, ұсақ мал 4 641 бас, жылқы 279 бас, түйе 297 бас құрайды.
ЖШС-нің, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін қолда бар жайылымдық алқаптары 5 791 га болса, қосымша 50 023,4 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 1 422 бас *18га./бас= 25 596 гектар.
Ұсақ мал үшін – 4 641 бас *3,6га./бас= 16 707,6 гектар.
Жылқы үшін – 279 бас *21,6га./бас= 6 026,4 гектар.
Түйе үшін – 297 бас *25,2 га./бас = 7 484,4 гектар.
25 596 га.+ 16 707,6 га.+ 6 026,4 га.+ 7 484,4 га.= 55 814,4 гектар.
55 814,4 – 5 791= 50 023,4 гектар.
Махамбет ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Ақжайық ауылдық округі аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 5791 га құрайды.
Ақжайық ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Ақжайық ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Ақжайық ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 3-тармағына сәйкес, ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жергілікті халықтың жеке ауласындағы және Ақжайық ауылдық округінің шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарлары осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Ақжайық ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Ақжайық ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Ақжайық ауылдық округінің жеке және заңды тұлғаларының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ– 1557 бас
Ұсақ мал – 2820 бас
Жылқы – 289 бас
Түйе–134бас

На 1 января 2025 года в Акжайыкском сельском округе насчитывается (личное подворье)крупного рогатого скота 1 557 голов,мелкого скота 2 820 голов, 289 головлошадей, 134 верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения при норме нагрузки на голову КРС – 18 га/гол., мелкого скота – 3,6 га/гол., лошадей – 21,6 га/гол., верблюдов – 25,2 га/гол. Требуется 47 847,2 га. пастбищ.
Расчет:
Для КРС – 1 557 гол. * 18га./гол= 28 026 гектар.
Для мелкого скота – 2 820 гол. * 3,6га./гол.= 10 152 гектар.
Для лошадей – 289 гол. * 21,6га./гол.= 6 242,4 гектар.
Для верблюдов – 134 гол. * 25,2 га./гол.= 3 376,8 гектар.
28 026 га.+ 10 152га.+ 6 242,4 га.+ 3 376,8 га.= 47 847,2 гектар.
47 847,2 га. – 33,18 га.= 47 814,02 гектар.
Площадь пастбищ в пределах территории населенных пунктов Акжайык – 33,18 гектар дополнительно требуется 47 814,02 га пастбищ.
На 1 января 2025 года поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Акжайыкского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1 422 голов, мелкого скота 4 641 голов, 279 голова лошадей, 297 голов верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств при имеющихся пастбищных угодьях в 5791 га дополнительно требуется 50 023,4 га пастбищ.
Расчет:
Для КРС – 1 422 гол.*18га./гол.= 25 596 гектар.
Для мелкого скота –4 641 гол.*3,6га./гол.= 16 707,6 гектар.
Для лошадей – 279 гол.*21,6га./гол.= 6 026,4 гектар.
Для верблюдов – 297 гол.*25,2 га./гол.= 7 484,4 гектар.
25 596 га.+ 16 707,6 га.+ 6 026,4 га.+ 7 484,4 га.= 55 814,4 га.
55 814,4 – 5791 = 50 023,4 га.
Согласно сведениям земельного баланса Махамбетского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств на территории Акжайыкского сельского округа, составляет 5791 га.
На территории Акжайыкского сельского округа имеется 1(один) скотомогильник.
На территории Акжайыкского сельского округа не имеются аридные пастбища.
В Акжайыкском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно п.3 ст.15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения, крестьянских и фермерских хозяйств в Акжайыкском сельском округе, не обеспеченных пастбищами в пределах села перемещается на отгонные пастбищ асогласно приложению 5 к настоящему Плану.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Акжайыкскому сельскому
округу на 2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Акжайыкского сельского округав разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователейна основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Акжайыкского сельского округа
Таблица № 1
Наименование
Наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-)/излишки(+) пастбищ, га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья населения
КРС –1 557 голов;
Мелкого скота – 2 820 голов;
Лошадей-289 голов;
Верблюдов –134 голов.

33,18
47 847,2
- 47 814,02
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ – 1422 бас
Ұсақ мал – 4641 бас
Жылқы – 279 бас
Түйе – 297 бас
5 791
55 814,4
-50 023,4
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
Ақжайық ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Ақжайық ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Ақжайық ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Ақжайық ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Ақжайық ауылдық округінің аумағы арқылы ұзындығы 52 шақырым болатын "Ай-Сары" суландыру каналы ағып өтеді.
Ақжайық ауылдық округі
Ақжайық ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Ақжайық ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
6-қосымша
Ақжайық ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ақжайық ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Өрістердің нөмірлері
1
1
2
3
4
2
Ақжайық ауылдық округі
25 сәуір мен 24 маусым аралығында бір реттік мал
25 маусым мен 24 тамыз аралығында бір реттік мал
25 тамыздан 24 қазанға дейін бір реттік мал
демалыстан өріс
Аудандық мәслихаттың
2025 жылғы 21 қарашадағы
№ 238 шешіміне 2-қосымша
Ақтоғай ауылдық округі бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар

33,18
47 847,2
-47 814,02
Перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельскохозяйственных животных крестьянских и фермерских хозяйств
КРС – 1 422 голов;
мелкого скота –4 641 голов;
Лошадей – 279 голов;
Верблюдов – 297 голов.
5791
55 814,4
-50 023,4
Перемещение на отгонные пастбища
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Акжайыкскому сельскому
округу на 2025-2029 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Схема пастбищеоборотов, приемлемая для Акжайыкского сельского округа
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Акжайыкскому сельскому
округу на 2025-2029 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Акжайыкскому сельскому
округу на 2025-2029 годы
Схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды По территории Акжайыкского сельского округа протекает обводнительный канал "Ай-Сары" протяженностью 52 км.
Акжайыкский сельский округ
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Акжайыкскому сельскому
округу на 2025-2029 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Акжайыкскому сельскому
округу на 2025-2029 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Акжайыкском сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Акжайыкскому сельскому
округу на 2025-2029 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Номера полей
1
1
2
3
4
2
Акжайыкский сельский округ
разовый скот с 25 апреля по 24 июня
разовый скот с 25 июня по 24 августа
разовый скот с 25 августа до 24 октября
поле из отпуска
Приложение 2
к решению районного
маслихата от 21 ноября
2025 года № 238
План по управлению пастбищами и их использованию по Актогайскому сельскому округу на 2025-2029 годы

Осы Ақтоғай ауылдық округі бойынша 2025-2029 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде № 11064 тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) осы жоспардың 1-қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны;
4) осы жоспардың 4-қосымшасына сәйкес жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) осы жоспардың 7-қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен қабылданды.

Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Актогайскому сельскому округу на 2025-2029 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов за № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Актогайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов согласно приложению 1 к настоящему плану;
2) приемлемые схемы пастбище оборотов согласно приложению 2 к настоящему плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры согласно приложению 3 к настоящему плану;
4) схему доступа пастбище пользователей к вод источникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды согласно приложению 4 к настоящему плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища согласно приложению 5 к настоящему плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе согласно приложению 6 к настоящему плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных согласно приложению 7 к настоящему плану.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно с акимами сел, сельского округа и пастбище пользователей.

Ақтоғай ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 46045 га, оның ішінде елді-мекен жерлері –1 858 га, босалқы жерлер – 20 060 га.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Ақтоғай ауылдық округінде 4 – елді-мекен бар.
Ауданның климаты күрт континентальды, өте құрғақшыл, жазы ыстық және қысы орташа суық.
Жаз ұзақ, ыстық, күнгей болады. Ол орта есеппен 6 айға: сәуір айының ортасынан қазан айының ортасына дейін созылады. Ең ыстық ай - шілде айы, орташа айлық ауа температурасы 25,2оС болып табылады. Шілде және тамыз айларында белгіленген температуралардың абсолюттік максимумы - + 45оС дейін жетеді.
Қыс өте ұзақ емес – 3-4 айға жуық, өте тұрақты аязды ауа райымен, шуақ күндері көп, жиі қатты жел болады. Ең салқын ай қаңтар болып табылады.
Климаттың күрт континентальды белгілерін қалыптастыруға осы аумаққа тән циркуляциялық процестері үлкен үлес қосады. Қыста мұнда Сібір антициклонының батыс сілемінің шеткері орналасқан. Бұл шығыс және оңтүстік-шығыс бағыттағы желдердің басым болуымен түсіндіріледі. Жылдың жылы мезгілінде - Ирандық термиялық депрессияның солтүстік-батыс перифериясы басым түседі, сондықтан солтүстік-батыс және батыс бағыттарындағы жел басым болып отыр.
Аудан аумағы Каспий маңы ойпатының орталық бөлігі шегінде шөл-дала климаттық аймағында орналасқан. Ауыл аумағының қазіргі геоморфологиялық бейнесі геологиялық даму тарихымен тығыз байланысты және Каспий теңізінің тез ауытқуы кезінде неогендік кезеңде қалыптасқан аллювиальды-теңіз эрозионды-аккумулятивті террасаның үстіңгі қабатымен және осы жерден кейінгі Жайық өзенінің ежелгі атырауының пайда болуымен анықталады.
Өсімдік жамылғысы үшін ксерофильді жартылай шөптер үстемдігі тән, олар біркелкі, кесілген өсімдік жамылғысын құрайды.
Жайық өзенінің алқабында шалғынды-батпақты топырақтарда – аққулар таралған. Жазықтың батысы, шалғынды-батпақты топырақтардағы өзен алаптары бойынша өсімдіктер құрақ, шаңды-жусанды ажрек, түйнекөлең типтерінен тұрады.
Табиғи өсімдіктер шөлді, шалғынды, батпақты және орман өсімдіктерімен сипатталады.
Топырақ түзілу жағдайларының алуан түрлілігі салдарынан аудан аумағындағы топырақ жамылғысы алуан түрлілігімен ерекшеленеді. Шөлді аймақ қоңыр топырағы бар cолтүстік шөлді аймақтарға және сұр-қоңыр топырағы бар оңтүстік шөлді аймаққа бөлінеді. Топырақ жайылым ретінде пайдаланылады, суаруда ошақты егіншілік дамыған.
Ауданда аймақтық топырақтардан басқа ұрықсыз сорлар мен сортаңдар, құмдар мен гидроморфтық топырақтардың (шалғынды-қызғылт, шалғынды-қоңыр, шалғынды және лиманды-аплювиальды-шалғынды және шалғынды-батпақты) айтарлықтай алаңдары бар.
Аймақтың топырақтары аз өнімді жайылымдар ретінде пайдаланылады. Гидроморфты топырақ құнды жайылымдар мен шабындық жерлер болып табылады, көкөніс-бақша дақылдары мен тары өсірілетін суармалы егіншілік үшін пайдаланылады.

Общая площадь территории Актогайского сельского округа 46045 га, из них земли населенных пунктов – 1 858 га, земли запаса- 20 060 га.
Климат района резко континентальный, крайне засушливый, с жарким летом и умеренно холодной зимой.
Лето продолжительное, жаркое, солнечное. Оно длится в среднем 6 месяцев: с середины апреля до середины октября. Самый жаркий месяц июль, со средней месячной температурой воздуха 25,2оС. Абсолютный максимум температур, зафиксированный в июле и в августе - + 45,0оС.
Зима здесь относительно не продолжительная – около 3-4 месяца, с достаточно устойчивой морозной погодой, большим числом солнечных дней, частыми сильными ветрами. Самым холодным месяцем является январь.
Большой вклад в формирование резко континентальных черт климата вносят циркуляционные процессы, характерные для данной территории. Зимой здесь располагается периферия западного отрога Сибирского антициклона. Этим объясняется преобладание в районе ветров восточного и юго-восточного направления. В теплое время года - северо-западная периферия Иранской термической депрессии, поэтому преобладающими становятся ветры северо-западных и западных направлений.
Территория района находится в пустынно – степной климатической зоне в пределах центральной части Прикаспийской низменности. Современный геоморфологический облик территории села тесным образом связан с историей геологического развития и определяется поверхностью аллювиально-морской эрозионно-аккумулятивной террасы, сформировавшейся в неогеновый период при быстром отступлении Каспийского моря, и последовавшем за этим наступлении древней дельты реки Жайык.
Для растительного покрова характерно господство ксерофильных полукустарников, которые образуют однообразный, изреженный растительный покров.
На лугово-болотных почвах по долине р. Урал – распространена лебеда. По западинам равнины, долинам рек на лугово-болотных почвах растительность представлена тростниковыми, пырейно-полынными ажрековыми, клубне камышовыми типами.
Естественная растительность характеризуется пустынными, луговыми, болотными и лесными растениями.
Вследствие многообразия условий почвообразования, почвенный покров на территории района отличается большим разнообразием. Пустынная зона разделяется на подзоны северной пустыни с бурыми почвами и подзону южной пустыни с серо-бурыми почвами. Почвы используются как пастбища, на поливе развито очаговое земледелие.
Кроме зональных почв в районе имеются значительные площади почти бесплодных солончаков и солонцов, песков и гидроморфных почв (лугово-каштановые, лугово-бурые, луговые и лиманно-аллювиально-луговые, лугово-болотные).
Почвы зоны используются как малопродуктивные пастбища. Гидроморфные почвы представляют собой ценные пастбища и сенокосные угодья, используются для поливного земледелия возделывания овощебахчевых культур и проса.

2025 жылдың 1 қаңтарына Ақтоғай ауылдық округінде (жеке ауласында) 848 бас ірі қара, 2 111 бас ұсақ мал, 65 бас жылқы, 138 түйе бар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын МІҚ - 18 га/бас., ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 27 745,2 га га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 848 бас *18га./бас= 15 264гектар.
Ұсақ мал үшін – 2 111 бас *3,6га./бас= 7 599,6гектар.
Жылқы үшін – 65 бас *21,6га./бас= 1 404гектар.
Түйе үшін – 138 бас *25,2 га./бас= 3 477,6гектар.
15 264 га.+ 7 599,6 га.+ 1 404 га.+ 3 477,6 га.=27 745,2гектар.
27 745,2 - 1739 =26 006,2гектар.
Ақтоғай елді мекенінің аумағы шегіндегі жайылымдар алаңы – 1739 га болса, қосымша 26 006,2 га жайылым қажет.
2025 жылдың 1 қаңтарына Ақтоғай ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1 033 бас, ұсақ мал 2 012 бас, жылқы 978 бас, түйе 616 бас құрайды.
ЖШС-нің, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін қолда бар жайылымдық алқаптары 18 938 га болса, қосымша 43 548,2 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін –1 033 бас *18га./бас= 18 594гектар.
Ұсақ мал үшін – 2 012 бас *3,6га./бас= 7 243,2гектар.
Жылқы үшін – 978 бас *21,6га./бас= 21 124,8гектар.
Түйе үшін – 616 бас *25,2 га./бас = 15 523,2гектар.
18 594 га.+ 7 243,2 га.+ 21 124,8 га.+ 15 523,2 га.= 62 485,2гектар.
62 485,2 - 18 937 = 43 548,2гектар.
Махамбет ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Ақтоғай ауылдық округі аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 18 937 га құрайды.
Ақтоғай ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Ақтоғай ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Ақтоғай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 3-тармағына сәйкес, ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жергілікті халықтың жеке ауласындағы және Ақтоғай ауылдық округінің шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарлары осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Ақтоғай ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Ақтоғай ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Ақтоғай ауылдық округінің жеке және заңды тұлғаларының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ–848 бас

На 1 января 2025 года в Актогайском сельском округе на считывается (личное подворье)крупного рогатого скота 848 голов, мелкого скота 2 111 голов, 65 головлошадей, 138 верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения при норме нагрузки на голову КРС – 18 га/гол., мелкого скота – 3,6 га/гол., лошадей – 21,6 га/гол., верблюдов – 25,2 га/гол. требуется 27 745,2 га. пастбищ.
Расчет:
Для КРС – 848 гол.* 18га./гол.= 15 264гектар.
Для мелкого скота – 2 111 гол.* 3,6га./гол.= 7 599,6гектар.
Для лошадей – 65 гол.* 21,6га./гол.= 1 404гектар.
Для верблюдов – 138 гол.* 25,2 га./гол.= 3 477,6гектар.
15 264 га.+ 7 599,6 га.+ 1 404 га.+ 3 477,6 га.= 27 745,2гектар.
27 745,2 га. – 1739га.= 26 066,2гектар.
Площадь пастбищ в пределах территории населенных пунктов Актогай – 1739 гектар дополнительно требуется 26 066,2 га пастбищ.
На 1 января 2025 года поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Актогайского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1 033 головы, мелкого скота 2 012 голов, 978 голова лошадей, 616 голов верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств при имеющихся пастбищных угодьях в 18 938 га дополнительно требуется 43 548,2 га пастбищ.
Расчет:
Для КРС –1033 гол.*18га./гол.= 18 594 га.
Для мелкого скота –2 012 гол.*3,6га./гол.= 7 243,2 га.
Для лошадей – 978 гол.*21,6га./гол.= 21 124,8 га.
Для верблюдов – 616 гол.*25,2 га./гол.= 15 523,2 га.
18 594 га.+ 7 243,2 га.+ 21 124,8 га.+ 15 523,2 га.= 62 485,2 га.
62 485,2– 18 938 = 43 548,2 га.
Согласно сведениям земельного баланса Махамбетского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств на территории Актогайского сельского округа, составляет 18 938 га.
На территории Актогайского сельского округа имеется 1(один) скотомогильник.
На территории Актогайского сельского округа не имеются аридные пастбища.
В Актогайском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно п.3 ст.15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения, крестьянских и фермерских хозяйств в Актогайском сельском округе, не обеспеченных пастбищами в пределах села перемещается на отгонные пастбища согласно приложению 5 к настоящему Плану.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Актогайскому сельскому
округу на 2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Актогайского сельского округав разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователейна основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Актогайского сельского округа
Таблица № 1
Наименование
Наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-)/излишки(+) пастбищ, га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья населения
КРС -848 голов

Ұсақ мал – 2 111 бас
Жылқы – 65 бас
Түйе– 138 бас
1739
27 745,2
-26 006,2
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ – 1 033 бас
Ұсақ мал – 2 012 бас
Жылқы – 978 бас
Түйе – 616 бас
18 938
62 485,2
-43 548,2
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
Ақтоғай ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Ақтоғай ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Ақтоғай ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Ақтоғай ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Ақтоғай ауылдық округінің аумағы арқылы ұзындығы 16 шақырым болатын "Сборный" және 14 шақырым болатын "Нарын"суландыру каналдары ағып өтеді.
Ақтоғай ауылдық округі
Ақтоғай ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Ақтоғай ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
6-қосымша
Ақтоғай ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ақтоғай ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Өрістердің нөмірлері
1
1
2
3
4
2
Ақтоғай ауылдық округі
25 сәуір мен 24 маусым аралығында бір реттік мал
25 маусым мен 24 тамыз аралығында бір реттік мал
25 тамыздан 24 қазанға дейін бір реттік мал
демалыстан өріс
Аудандық мәслихаттың
2025 жылғы 21 қарашадағы
№ 238 шешіміне
3-қосымша
Алға ауылдық округі бойынша 2025-2029 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар

Мелкого скота –2 111голов
Лошадей-65 голов
Верблюдов –138 голов
1739
27 745,2
-26 006,2
Перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельскохозяйственных животных крестьянских и фермерских хозяйств
КРС – 1033 голов
Мелкого скота –2 012 голов
Лошадей – 978 голов
Верблюдов – 616 голов
18 938
62 485,2
-43 548,2
Перемещение на отгонные пастбища
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Актогайскому сельскому
округу на 2025-2029 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Схема пастбищеоборотов, приемлемая для Актогайского сельского округа
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Актогайскому сельскому
округу на 2025-2029 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Актогайскому сельскому
округу на 2025-2029 годы
Схема доступа пастбищепользователей к вод источникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды По территории Актогайского сельского округа протекает обводнительный канал "Сборный" протяженностью 16 километров и "Нарын" протяженностью 14 километров. Актогайский сельский округ
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами их использованию
по Актогайскому сельскому
округу на 2025-2029 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Актогайскому сельскому
округу на 2025-2029 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Актогайском сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Актогайскому сельскому
округу на 2025-2029 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Номера полей
1
1
2
3
4
2
Актогайскии сельский округ
разовый скот с 25 апреля по 24 июня
разовый скот с 25 июня по 24 августа
разовый скот с 25 августа до 24 октября
поле из отпуска
Приложение 3
к решению районного
маслихата от 21 ноября
2025 года № 238
План по управлению пастбищами и их использованию по Алгинскому сельскому округу на 2025-2029 годы

Осы Алға ауылдық округі бойынша 2025-2029 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде № 11064 тіркелген) сәйкес жасақталған.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) осы жоспардың 1-қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны;
4) осы жоспардың 4-қосымшасына сәйкес жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) осы жоспардың 7-қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен қабылданды.

Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Алгинскому сельскому округу на 2025-2029 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов за номером №15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов за №11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Алгинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов согласно приложению 1 к настоящему плану;
2) приемлемые схемы пастбище оборотов согласно приложению 2 к настоящему плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры согласно приложению 3 к настоящему плану;
4) схему доступа пастбище пользователей к вод источникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды согласно приложению 4 к настоящему плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища согласно приложению 5 к настоящему плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе согласно приложению 6 к настоящему плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных согласно приложению 7 к настоящему плану.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно с акимами сел, сельского округа и пастбище пользователей.

2025 жылдың 1 қаңтарына Алға ауылдық округінде (жеке ауласында) 441 бас ірі қара, 673 бас ұсақ мал, 281 бас жылқы, 126 түйе бар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын МІҚ - 18 га/бас., ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 19 605,6 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 441 бас *18га./бас= 7 938 гектар.
Ұсақ мал үшін – 673 бас*3,6га./бас= 2 422,8 гектар.
Жылқы үшін – 281 бас *21,6га./бас= 6 069,6 гектар.
Түйе үшін – 126 бас *25,2 га./бас= 3 175,2 гектар.
7 938 га.+ 2 422,8 га.+ 6 069,6 га.+ 3 175,2 га.= 19 605,6 гектар.
19 605,6 – 30,14 = 19 575,46 гектар.
Алға елді мекенінің аумағы шегіндегі жайылымдар алаңы – 30,14 га болса, қосымша 19 575,46 га жайылым қажет.
2025 жылдың 1 қаңтарына Алға ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1 409 бас, ұсақ мал 1 978 бас, жылқы 863 бас, түйе 228 бас құрайды.
ЖШС-нің, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін қолда бар жайылымдық алқаптары 10 145 га болса, қосымша 46 724,2 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 1 409 бас *18га./бас= 25 362 гектар.
Ұсақ мал үшін – 1 978 бас *3,6га./бас= 7 120,8 гектар.
Жылқы үшін – 863 бас *21,6га./бас= 18 640,8 гектар
Түйе үшін – 228 бас *25,2 га./бас = 5 745,6 гектар.
25 362 га.+ 7 120,8 га.+ 18 640,8 га.+ 5 745,6 га.= 56 869,2 гектар.
56 869,2 – 10 145 = 46 724,2 га.
Махамбет ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Алғаауылдық округі аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 10 145 га құрайды.
Алға ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Алға ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Алға ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 3-тармағына сәйкес, ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жергілікті халықтың жеке ауласындағы жәнеАлға ауылдық округінің шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарлары осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Алға ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Алға ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Алға ауылдық округінің жеке және заңды тұлғаларының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ–607 бас
Ұсақ мал – 1710 бас
Жылқы – 223 бас
Түйе–140бас

На 1 января 2025 года в Алгинском сельском округе на считывается (личное подворье)крупного рогатого скота 441 голов, мелкого скота 673 голов, 281 голов лошадей, 126 верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения при норме нагрузки на голову КРС – 18 га/гол., мелкого скота – 3,6 га/гол., лошадей – 21,6 га/гол., верблюдов – 25,2 га/гол. требуется 19 605,6 га. пастбищ.
Расчет:
Для КРС – 441 гол.* 18га./гол.= 7 938гектар.
Для мелкого скота – 1 710гол.* 3,6га./гол.= 2 422,8гектар.
Для лошадей – 281 гол.* 21,6га./гол.= 6 069,6гектар.
Для верблюдов – 126 гол.* 25,2 га./гол.= 3 175,2гектар.
7 938 га.+ 2 422,8 га.+ 6 069,6 га.+ 3 175,2 га.= 19 605,6гектар.
19 605,6 га. – 30,14 га.= 19 575,46 га.
Площадь пастбищ в пределах территории населенных пунктов Алга – 30,14 гектар дополнительно требуется 19 575,46 га пастбищ.
На 1 июля января года поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Алгинского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1 409 головы, мелкого скота 1 978 голов, 863 голова лошадей, 228 голов верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств при имеющихся пастбищных угодьях в 10 145 га дополнительно требуется 46 724,2 га пастбищ.
Расчет:
Для КРС – 1 409 гол.*18га./гол.= 25 362гектар.
Для мелкого скота –2 602 гол.*3,6га./гол.= 7 120,8гектар.
Для лошадей – 698 гол.*21,6га./гол.= 18 640,8гектар.
Для верблюдов – 233 гол.*25,2 га./гол.= 5 745,6гектар.
25 362 га.+ 7 120,8 га.+ 18 640,8 га.+ 5 745,6 га.= 56 869,2 гектар.
56 869,2– 10 145 = 46 724,2 га.
Согласно сведениям земельного баланса Махамбетского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств на территории Алгинского сельского округа, составляет 10 145 га.
На территории Алгинского сельского округа имеется 1(один) скотомогильник.
На территории Алгинского сельского округа не имеются аридные пастбища.
В Алгинском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно п.3 ст.15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения, крестьянских и фермерских хозяйств в Алгинском сельском округе, не обеспеченных пастбищами в пределах села перемещается на отгонные пастбища согласно приложению 5 к настоящему Плану.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Алгинскому сельскому округу
на 2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Алгинского сельского округав разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователейна основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Алгинского сельского округа
Таблица № 1
Наименование
Наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-)/излишки(+) пастбищ, га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья населения
КРС - 441 голов
мелкого скота – 673 голов
Лошадей-281 голов
Верблюдов –126 голов

30,14
25 426,8
-25 396,66
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ – 958бас
Ұсақ мал – 2 602 бас
Жылқы – 698бас
Түйе –233 бас
13 780
47 559,6
-33779,6
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
Алға ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Алғаауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Алға ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Алға ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Алға ауылдық округінің аумағы арқылы ұзындығы 1,7 шақырым болатын "Алға-Егіз" каналы ағып өтеді.
Алға ауылдық округі
Алға ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Алға ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
6-қосымша
Алға ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Алға ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Өрістердің нөмірлері
1
1
2
3
4
2
Алға ауылдық округі
25 сәуір мен 24 маусым аралығында бір реттік мал
25 маусым мен 24 тамыз аралығында бір реттік мал
25 тамыздан 24 қазанға дейін бір реттік мал
демалыстан өріс
Аудандық мәслихаттың
2025 жылғы 21 қарашадағы
№ 238 шешіміне
4-қосымша
Бақсай ауылдық округі бойынша 2025-2029 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Бақсай ауылдық округі бойынша 2025-2029 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде № 11064 нөмірмен тіркелген) сәйкес жасақталған.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:

30,14
19 605,6
-19 575,46
Перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельскохозяйственных животных крестьянских и фермерских хозяйств
КРС – 1 409 голов
мелкого скота – 1 978 голов
Лошадей – 863 голов
Верблюдов – 228 голов
10 145
56 869,2
-46 724,2
Перемещение на отгонные пастбища
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Алгинскому сельскому округу
на 2025-2029 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Схема пастбищеоборотов, приемлемая для Алгинского сельского округа
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Алгинскому сельскому округу
на 2025-2029 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Алгинскому сельскому округу
на 2025-2029 годы
Схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды По территории Алгинского сельского округа протекает обводнительный канал "Алга-Егиз" протяженностью 1,7 километров.
Алгинский сельский округ
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами ихиспользованию
по Алгинскому сельскому округу
на 2025-2029 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Алгинскому сельскому округу
на 2025-2029 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Алгинском сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Алгинскому сельскому округу
на 2025-2029 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Номера полей
1
1
2
3
4
2
Алгинский сельский округ
разовый скот с 25 апреля по 24 июня
разовый скот с 25 июня по 24 августа
разовый скот с 25 августа до 24 октября
поле из отпуска
Приложение 4
к решению районного
маслихата от 21 ноября
2025 года № 238
План по управлению пастбищами и их использованию по Баксайскому сельскому округу на 2025-2029 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Баксайскому сельскому округу на 2025-2029 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов за № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) осы жоспардың 1-қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны;
4) осы жоспардың 4-қосымшасына сәйкес жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) осы жоспардың 7-қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен қабылданды.
Бақсайауылдық округі аумағының жалпы ауданы 235324 га, оның ішінде елді мекен жерлері –36 124 га, босалқы жерлер –115 845,5489 га.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Бақсай ауылдық округінде 4 ауылдық елді мекен бар.
Ауданның климаты күрт континентальды, өте құрғақшыл, жазы ыстық және қысы орташа суық.
Жаз ұзақ, ыстық, күнгей болады. Ол орта есеппен 6 айға: сәуір айының ортасынан қазан айының ортасына дейін созылады. Ең ыстық ай - шілде айы, орташа айлық ауа температурасы 25,2оС болып табылады. Шілде және тамыз айларында белгіленген температуралардың абсолюттік максимумы - + 45оС дейін жетеді.

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Баксайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов согласно приложению 1 к настощему плану;
2) приемлемые схемы пастбище оборотов согласно приложению 2 к настощему плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры согласно приложению 3 к настощему плану;
4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды согласно приложению 4 к настощему плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища согласно приложению 5 к настощему плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе согласно приложению 6 к настощему плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных согласно приложению 7 к настощему плану.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно с акимами сел, сельского округа и пастбище пользователей.
Общая площадь территории Баксайского сельского округа 235324 га, из них земли населенных пунктов – 36 124 га, земли запаса- 115 845,5489 га.
Климат района резко континентальный, крайне засушливый, с жарким летом и умеренно холодной зимой.
Лето продолжительное, жаркое, солнечное. Оно длится в среднем 6 месяцев: с середины апреля до середины октября. Самый жаркий месяц июль, со средней месячной температурой воздуха 25,2оС. Абсолютный максимум температур, зафиксированный в июле и в августе - + 45,0оС.

МІҚ үшін – 1 448 бас *18га./бас= 26 064 гектар.
Ұсақ мал үшін – 3 571 бас *3,6га./бас= 12 855,6 гектар.
Жылқы үшін – 521 бас *21,6га./бас= 11 253,6 гектар.
Түйе үшін – 369 бас *25,2 га./бас= 9 298,8 гектар.
26 064 га.+ 12 855,6 га.+ 11 253,6 га.+ 9 298,8 га.= 59 472 гектар.
59 472 - 35 440 = 24 032 гектар.
Бақсай елді мекенінің аумағы шегіндегі жайылымдар алаңы – 35 440 га болса, қосымша 24 032 га жайылым қажет.
2025 жылдың 1 қаңтарына Бақсай ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 2 110 бас, ұсақ мал 2 163 бас, жылқы 1 565 бас, түйе 788 бас құрайды.
ЖШС-нің, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін қолда бар жайылымдық алқаптары 71 588 га болса, 27 840,4 га қосымша жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін –2 110 бас *18га./бас= 37 980гектар.
Ұсақ мал үшін – 2 163 бас *3,6га./бас= 7 786,8гектар.
Жылқы үшін – 1 565 бас *21,6га./бас= 33 804гектар.
Түйе үшін – 788 бас *25,2 га./бас =19 857,6гектар.
37980 га.+ 7 786,8 га.+ 33 804 га.+ 19 857,6 га.= 99 428,4гектар.
99 428,4 – 71 588 = 27 840,4 гектар.
Махамбет ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Бақсай ауылдық округі аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 71 588 га құрайды.
Бақсай ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Бақсай ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Бақсай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 3-тармағына сәйкес, ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жергілікті халықтың жеке ауласындағы және Бақсай ауылдық округінің шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарлары осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Бақсай ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Бақсай ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Бақсай ауылдық округінің жеке және заңды тұлғаларының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы

Для КРС – 1 448 гол.* 18 га./гол. = 26 064 гектар.
Для мелкого скота – 3 571 гол.* 3,6 га./гол. = 12 855,6 гектар.
Для лошадей – 521 гол.* 21,6 га./гол. = 11 253,6 гектар.
Для верблюдов – 369 гол.* 25,2 га./гол. = 9 298,8 гектар.
26 064 га.+ 12 855,6 га.+ 11 253,6 га.+ 9 298,8 га.= 59 472 гектар.
59 472 га. – 35 440га.= 24 032 гектар.
Площадь пастбищ в пределах территории населенных пунктов Баксай – 35 400 гектар дополнительно требуется 24 032 га пастбищ.
На 1 января 2025 года поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Баксайского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 2 110 головы, мелкого скота 2 163 голов, 1 565 голова лошадей, 788 голов верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств при имеющихся пастбищных угодьях в 71 588 га, дополнительно требуется 27 840,4 га пастбищ.
Расчет:
Для КРС –2 110 гол.*18 га./гол. = 37 980 гектар.
Для мелкого скота 2 163 гол.*3,6 га./гол.= 7 786,8 гектар.
Для лошадей – 1 565 гол.*21,6 га./гол. = 33 804 гектар.
Для верблюдов – 788 гол.*25,2 га./гол .= 19 857,6 гектар.
37 980 га.+ 7 786,8 га.+ 33 804 га.+ 19 857,6 га.= 99 428,4 гектар.
99 428,4 -71 588 = 27 840,4 гектар.
Согласно сведениям земельного баланса Махамбетского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств на территории Баксайского сельского округа, составляет 71 588 га.
На территории Баксайского сельского округа имеется 1(один) скотомогильник.
На территории Баксайского сельского округа не имеются аридные пастбища.
В Баксайском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно п.3 ст.15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения, крестьянских и фермерских хозяйств в Баксайском сельском округе, не обеспеченных пастбищами в пределах села перемещается на отгонные пастбища согласно приложению 5 к настоящему Плану.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Баксайскому сельскому округу
на 2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Баксайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Баксайского сельского округа
Таблица № 1
Наименование
Наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-)/излишки(+) пастбищ, га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья населения

МІҚ–1 448 бас
Ұсақ мал – 3 571 бас
Жылқы – 521 бас
Түйе–369бас
35 440
59 472
-24 032
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ – 2 110 бас
Ұсақ мал – 2 163 бас
Жылқы – 1 565 бас
Түйе – 788 бас
71 588
99 428,4
-27 840,4
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
Бақсай ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Бақсай ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Бақсай ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Бақсай ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Бақсай ауылдық округінің аумағы арқылы ұзындығы 50 шақырым болатын "Аксай" және 36 шақырым болатын "Нарын"сонымен қатар 80 шақырым болатын "Бақсай"суландыру каналдары ағып өтеді.
Бақсай ауылдық округі
Бақсай ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Бақсай ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
6-қосымша
Бақсай ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Бақсай ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Өрістердің нөмірлері
1
1
2
3
4
2
Бақсай ауылдық округі
25 сәуір мен 24 маусым аралығында бір реттік мал
25 маусым мен 24 тамыз аралығында бір реттік мал
25 тамыздан 24 қазанға дейін бір реттік мал
демалыстан өріс
Аудандық мәслихаттың
2025 жылғы 21 қарашадағы
№ 238 шешіміне 5-қосымша
Бейбарыс ауылдық округі бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар

КРС –1 448 голов
Мелкого скота – 3 571 голов
Лошадей- 521 голов
Верблюдов –369 голов
35 440
59 472
-24 032
Перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельскохозяйственных животных крестьянских и фермерских хозяйств
КРС – 959 голов
мелкого скота – 4 282 голов
Лошадей – 757 голов
Верблюдов – 603 голов
71 588
99 428,4
-27 840,4
Перемещение на отгонные пастбища
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищамии их использованию
по Баксайскому сельскому округу
на 2025-2029 годы
Приемлемые схемы пастбище оборотов Схема пастбище оборотов, приемлемая для Баксайского сельского округа
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Баксайскому сельскому округу
на 2025-2029 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Баксайскому сельскому округу
на 2025-2029 годы
Схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды По территории Баксайского сельского округа проходят обводнительные каналы "Аксай" протяженностью 50 км и "Нарын" протяженностью 36 км, а также "Баксай" протяженностью 80 км.
Баксайский сельский округ
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищамии их использованию
по Баксайскому сельскому округу
на 2025-2029 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Баксайскому сельскому
округу на 2025-2029 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Баксайском сельском округе
Приложение 7
к Планупо управлению
пастбищамии их использованию
по Баксайскому сельскому
округу на 2025-2029 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Номера полей
1
1
2
3
4
2
Баксайский сельский округ
разовый скот с 25 апреля по 24 июня
разовый скот с 25 июня по 24 августа
разовый скот с 25 августа до 24 октября
поле из отпуска
Приложение 5
к решению районного
маслихата от 21 ноября
2025 года № 238
План по управлению пастбищами и их использованию по Бейбарыскому сельскому округу на 2025-2029 годы

Осы Бейбарыс ауылдық округі бойынша 2025-2029 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде № 11064 тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) осы жоспардың 1-қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны;
4) осы жоспардың 4-қосымшасына сәйкес жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) осы жоспардың 7-қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен қабылданды.

Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Бейбарыскому сельскому округу на 2025-2029 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов за № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Бейбарыского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов согласно приложению 1 к настоящему плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов согласно приложению 2 к настоящему плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры согласно приложению 3 к настоящему плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды согласно приложению 4 к настоящему плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища согласно приложению 5 к настоящему плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе согласно приложению 6 к настоящему плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных согласно приложению 7 к настоящему плану.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно с акимами сел, сельского округа и пастбищепользователей.

2025 жылдың 1 қаңтарына Бейбарыс ауылдық округінде (жеке ауласында) 711 бас ірі қара, 1 329 бас ұсақ мал, 66 бас жылқы, 180 түйе бар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын МІҚ - 18 га/бас., ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 22 790 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 711 бас *18га./бас= 12 798гектар.
Ұсақ мал үшін – 1 329 бас.*3,6га./бас= 4 784,4 гектар.
Жылқы үшін – 66 бас *21,6га./бас= 1 425,6 гектар.
Түйе үшін – 180 бас *25,2 га./бас= 4 536 гектар.
12 798 га.+ 4 784,4 га.+ 1 425,6 га.+ 4 536 га =23 544 ггектар.
23 544 – 754 = 22 790 га.
Бейбарыс, Талдыкөл, Аққайың елді мекендерінің аумағы шегіндегі жайылымдар алаңы – 754 га болса, қосымша 22 790 га жайылым қажет.
2025 жылдың 1 қаңтарына Бейбарыс ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 323 бас, ұсақ мал 282 бас, жылқы 230 бас, түйе 164 бас құрайды.
ЖШС-нің, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін қолда бар жайылымдық алқаптары 9 261 га болса, қосымша 45 829,8 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 1 297 бас *18га./бас= 23 346 гектар.
Ұсақ мал үшін – 340 бас *3,6га./бас= 1 224 гектар.
Жылқы үшін – 538 бас *21,6га./бас= 11 620,8 гектар.
Түйе үшін – 750 бас *25,2 га./бас = 18 900 гектар.
23 346 га.+ 1 224 га.+ 11 620,8 га.+ 18 900 га.=55 090,8 гектар.
55 090,8 – 7 710 = 45 829,8 га.
Махамбет ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Бейбарысауылдық округі аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 9 261 га құрайды.
Бейбарыс ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Бейбарыс ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Бейбарыс ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 3-тармағына сәйкес, ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жергілікті халықтың жеке ауласындағы және Бейбарыс ауылдық округінің шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарлары осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Бейбарыс ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Бейбарыс ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Бейбарыс ауылдық округінің жеке және заңды тұлғаларының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ–711 бас

На 1 января 2025 года в Бейбарыском сельском округенасчитывается (личное подворье)крупного рогатого скота 711 голов,мелкого скота 1 329 голов, 66 головлошадей, 180 верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения при норме нагрузки на голову КРС – 18 га/гол., мелкого скота – 3,6 га/гол., лошадей – 21,6 га/гол., верблюдов – 25,2 га/гол. требуется 22 790 га. пастбищ.
Расчет:
Для КРС – 711 гол. * 18га./гол.= 12 798 гектар.
Для мелкого скота – 1 329 гол. * 3,6га./гол.= 4 784,4 гектар.
Для лошадей – 66 гол. * 21,6га./гол.= 1 425,6 гектар.
Для верблюдов – 180 гол. * 25,2 га./гол.= 4 536 гектар.
12 798 га.+ 4 784,4 га.+ 1 425,6 га.+ 4 536 га.= 23 544 гектар.
23 544 га. – 754 га.=22 790 га.
Площадь пастбищ в пределах территории населенных пунктов Акжайык – 754 гектар дополнительно требуется 22 790 га пастбищ.
На 1 января 2025 года поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Бейбарыского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1 297головы,мелкого скота 340 голов, 538 голова лошадей, 750 голов верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств при имеющихся пастбищных угодьях в 9 261 га дополнительно требуется 45 829,8 га пастбищ.
Расчет:
Для КРС –1 297 гол.*18га./гол.= 23 346 гектар.
Для мелкого скота –340 гол.*3,6га./гол.= 1 224 гектар.
Для лошадей – 538 гол.*21,6га./гол.= 11 620,8 га.
Для верблюдов – 750 гол.*25,2 га./гол.= 18 900 га.
23 346 га.+ 1 224 га.+ 11 620,8 га.+ 18 900 га.=15 930 га.
55 090,8 - 9261 = 45 829,8 га.
Согласно сведениям земельного баланса Махамбетского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств на территории Бейбарыского сельского округа, составляет 9 261 га.
На территории Бейбарыского сельского округа имеется 1(один) скотомогильник.
На территории Бейбарыского сельского округа не имеются аридные пастбища.
В Бейбарыском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно п.3 ст.15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения, крестьянских и фермерских хозяйств в Бейбарыском сельском округе, не обеспеченных пастбищами в пределах села перемещается на отгонные пастбища согласно приложению 5 к настоящемуПлану.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Бейбарыскому сельскому
округу на 2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Бейбарыского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и земле пользователей на основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Бейбарыского сельского округа
Таблица № 1
Наименование
Наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-)/излишки(+) пастбищ, га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья населения
КРС - 711 голов

Ұсақ мал – 1 329 бас
Жылқы – 66 бас
Түйе– 180 бас
754
23 544
-22 790
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ – 1 297 бас
Ұсақ мал – 340 бас
Жылқы – 538 бас
Түйе – 750 бас
9 261
55 090,8
-45 829,8
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
Бейбарыс ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Бейбарыс ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Бейбарыс ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Бейбарыс ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Бейбарыс ауылдық округінің аумағы арқылы ұзындығы 30 шақырым болатын "Сары-Өзек" және 5 шақырым болатын "Кұрсай"суландыру каналдары ағып өтеді.
Бейбарыс ауылдық округі
Бейбарыс ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Бейбарыс ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
6-қосымша
Бейбарыс ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Бейбарыс ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Өрістердің нөмірлері
1
1
2
3
4
2
Бейбарыс ауылдық округі
25 сәуір мен 24 маусым аралығында бір реттік мал
25 маусым мен 24 тамыз аралығында бір реттік мал
25 тамыздан 24 қазанға дейін бір реттік мал
демалыстан өріс
Аудандық мәслихаттың
2025 жылғы 21 қарашадағы
№ 238 шешіміне
6-қосымша
Есбол ауылдық округі бойынша 2025-2029 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Есбол ауылдық округі бойынша 2025-2029 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде № 11064 тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:

мелкого скота – 1 329 голов
Лошадей-66 голов
Верблюдов –180 голов
754
23 544
-22 790
Перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельскохозяйственных животных крестьянских и фермерских хозяйств
КРС – 1 297 голов
мелкого скота - 340 голов
Лошадей – 538 голов
Верблюдов – 750 голов
9 261
55 090,8
-45 829,8
Перемещение на отгонные пастбища
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Бейбарыскому сельскому
округу на 2025-2029 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Схема пастбище оборотов, приемлемая для Бейбарыского сельского округа
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Бейбарыскому сельскому
округу на 2025-2029 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Бейбарыскому сельскому
округу на 2025-2029 годы
Схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды По территории Бейбарыского сельского округа протекает обводнительный канал "Сары-Озек" протяженностью 30 километров и "Курсай" протяженностью 5 километров.
Бейбарыский сельский округ
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами их использованию
по Бейбарыскому сельскому
округу на 2025-2029 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Бейбарыскому сельскому
округу на 2025-2029 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Бейбарыском сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Бейбарыскому сельскому
округу на 2025-2029 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Номера полей
1
1
2
3
4
2
Бейбарыский сельский округ
разовый скот с 25 апреля по 24 июня
разовый скот с 25 июня по 24 августа
разовый скот с 25 августа до 24 октября
поле из отпуска
Приложение 6
к решению районного
маслихата от 21 ноября
2025 года № 238
План по управлению пастбищами и их использованию по Есболскому сельскому округу на 2025-2029 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Есболскому сельскому округу на 2025-2029 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 111938), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 89660).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

2025 жылдың 1қаңтарына Есбол ауылдық округінде (жеке ауласында) 1 409 бас ірі қара, 3 616 бас ұсақ мал, 286 бас жылқы, 80 түйе бар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын МІҚ - 18 га/бас., ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 38 653,2 га қосымша жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 1 409 бас *18га./бас= 25 362 гектар.
Ұсақ мал үшін – 3 616 бас *3,6га./бас= 13 017,6 гектар.
Жылқы үшін – 286 бас *21,6га./бас= 6 177,6 гектар.
Түйе үшін – 80 бас *25,2 га./бас= 2 016 гектар.
25 362 га.+ 13 017,6 га.+ 6 177,6 га.+ 2 016 га.= 46 573,2 гектар.
46 573,2 -7 920 = 38 653,2 га.
Ортақшыл, Есбол, Еңбекшіл елді мекендерінің аумағы шегіндегі жайылымдар алаңы – 7 920 га болса, қосымша 38 653,2 га жайылым қажет.
2025 жылдың 1 қаңтарында Есбол ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1 013 бас, ұсақ мал 1 425 бас, жылқы 1 275 бас, түйе 342 бас құрайды.
ЖШС-нің, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін қолда бар жайылымдық алқаптары 52 310 га болса, қосымша 7 212,4 га қосымша жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін –1 013бас *18га./бас=18 234 гектар.
Ұсақ мал үшін – 1 425бас *3,6га./бас= 5 130 гектар.
Жылқы үшін – 1 275 бас *21,6га./бас= 27 540 гектар.
Түйе үшін – 342 бас *25,2 га./бас = 8 618,4 гектар.
18 234 га.+5 130 га.+ 27 540 га.+ 8 618,4 га.= 59 522,4 гектар.
59 522,4 - 52 310 = 7 212,4 га.
Махамбет ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Есбол ауылдық округі аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 52 310 га құрайды.
Есбол ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Есбол ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Есбол ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 3-тармағына сәйкес, ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жергілікті халықтың жеке ауласындағы және Есбол ауылдық округінің шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарлары осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Есбол ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Есбол ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Есбол ауылдық округінің жеке және заңды тұлғаларының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы

На 1 января 2025 года в Есболском сельском округе насчитывается (личное подворье) крупного рогатого скота 1 409 голов, мелкого скота 3 616 голов, 286 голов лошадей, 80 верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения при норме нагрузки на голову КРС – 18 га/гол., мелкого скота – 3,6 га/гол., лошадей – 21,6 га/гол., верблюдов – 25,2 га/гол. требуется 38 653,2 га. пастбищ.
Расчет:
Для КРС – 1 409 гол. * 18 га./гол. = 25 362 га.
Для мелкого скота – 3 616 гол.* 3,6га./гол. = 13 017,6 га.
Для лошадей – 286 гол. * 21,6 га./гол. 6 177,6 га.
Для верблюдов – 80 гол. * 25,2 га./гол. = 2 016 га.
25 362 га. + 13 017,6 га. + 6 177,6 га.+ 2 016 га. = 46 573,2 га.
46 573,2 га. – 7 920 га. = 38 653,2 га.
Площадь пастбищ в пределах территории населенных пунктов Ортакшыл, Есбол, Енбеншил – 7 920 гектар дополнительно требуется 38 653,2 га пастбищ.
На 1 января 2025 года поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Есболского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1 013 головы, мелкого скота 1 425 голов, 1 275 голова лошадей, 342 голов верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств при имеющихся пастбищных угодьях в 52 310 га дополнительно требуется 7 212,4 га пастбищ.
Расчет:
Для КРС – 1 013 гол. *18 га./гол.= 18 234 га.
Для мелкого скота – 1 425 гол. * 3,6 га./гол. = 5 130 га.
Для лошадей – 1 275 гол. * 21,6 га./гол. = 27 540 га.
Для верблюдов – 342 гол. * 25,2 га./гол.= 8 618,4 га.
18 234 га. + 5 130 га.+27 540 га.+ 8 618,4 га.= 59 522,4 га.
59 522,4 – 52 310 = 7 212,4 га.
Согласно сведениям земельного баланса Махамбетского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств на территории Есболского сельского округа, составляет 52 310 га.
На территории Есболского сельского округа имеется 1(один) скотомогильник.
На территории Есболского сельского округа не имеются аридные пастбища.
В Есболского сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно п.3 ст.15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения, крестьянских и фермерских хозяйств в Есболском сельском округе, не обеспеченных пастбищами в пределах села перемещается на отгонные пастбища согласно приложению 5 к настоящему Плану.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Есболскому сельскому округу
на 2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Есболского сельского округов разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Есболского сельского округа
Таблица № 1
Наименование
Наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-)/излишки(+) пастбищ, га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья населения

МІҚ– 1 409 бас
Ұсақ мал – 3 616 бас
Жылқы – 286 бас
Түйе– 80 бас
7 920
46 573,2
- 38 653,2
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ – 762 бас
Ұсақ мал – 1 841 бас
Жылқы – 574 бас
Түйе – 200 бас
52 310
59 522,4
-7 212,4
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
Есбол ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Есбол ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Есбол ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Есбол ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Есбол ауылдық округінің аумағы арқылы ұзындығы 34 шақырым болатын "Ай-Сары" және 32 шақырым болатын "Терең-Өзек"суландыру каналдары ағып өтеді.
Есбол ауылдық округі
Есбол ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Есбол ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
6-қосымша
Есбол ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Есбол ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Өрістердің нөмірлері
1
1
2
3
4
2
Есбол ауылдық округі
25 сәуір мен 24 маусым көктемгі
25 маусым мен 24 тамыз жазғы
25 тамыздан 24 қазанға күзгі
демалыс
Аудандық мәслихаттың
2025 жылғы 21 қарашадағы
№ 238 шешіміне
7-қосымша
Жалғансай ауылдық округі бойынша 2025-2029 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Жалғансай ауылдық округі бойынша 2025-2029 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде № 11064 тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:

КРС –1 409 голов
мелкого скота – 3 616 голов
Лошадей- 286 голов
Верблюдов –80 голов
7 920
46 573,2
-38 653,2
Перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельскохозяйственных животных крестьянских и фермерских хозяйств
КРС – 1 013 голов
мелкого скота – 1 425 голов
Лошадей – 1 275 голов
Верблюдов – 342 голов
52 310
59 522,4
-7 212,4
Перемещение на отгонные пастбища
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Есболскому сельскому округу
на 2025-2029 годы
Приемлемые схемы пастбище оборотов Схема пастбище оборотов, приемлемая для Есболского сельского округа
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Есболскому сельскому округу
на 2025-2029 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Есболскому сельскому
округу на 2025-2029 годы
Схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды По территории Есболского сельского округа протекает обводнительный канал "Ай-Сары" протяженностью 34 километров и "Тере-Озек" протяженностью 32 километров.
Есболский сельский округ
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами их использованию
по Есболскому сельскому
округу на 2025-2029 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Есболскому сельскому округу
на 2025-2029 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Есболском сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Есболскому сельскому округу
на 2025-2029 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Номера полей
1
1
2
3
4
2
Есболский сельский округ
с 25 апреля по 24 июня весенней
с 25 июня по 24 августа летний
с 25 августа до 24 октября осенний
отдых
Приложение 7
к решению районного
маслихата от 21 ноября
2025 года № 238
План по управлению пастбищами и их использованию по Жалгансайскому сельскому округу на 2025-2029 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Жалгансайскому сельскому округу на 2025-2029 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 111938), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 89660).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

МІҚ үшін – 507 гол.*18га./бас= 9 126 гектар.
Ұсақ мал үшін – 745 гол.*3,6га./бас= 2 682 гектар.
Жылқы үшін – 58 гол.*21,6га./бас=1 252,8 гектар.
Түйе үшін – 7 гол.*25,2 га./бас= 176,4 гектар.
9 126 га.+ 2 682 га.+ 1 252,8 га.+ 176,4 га.=13 237,2 га.
13 237,2 – 1479 = 11 758,2 г.
Жалғансай елді мекенінің аумағы шегіндегі жайылымдар алаңы – 1479 га болса, қосымша 11 758,2 га жайылым қажет.
2025 жылдың 1 қаңтарына Жалғансай ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 103 бас, ұсақ мал 377 бас, жылқы 67 бас, түйе 60 бас құрайды.
ЖШС-нің, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін қолда бар жайылымдық алқаптары 5576 га болса, қосымша 594,4 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 103 бас *18га./бас= 1 854 гектар.
Ұсақ мал үшін – 377 бас *3,6га./бас= 1 357,2 гектар.
Жылқы үшін – 67 бас *21,6га./бас=1 447,2 гектар.
Түйе үшін – 60 бас *25,2 га./бас =1 512 гектар.
1 854 га.+1 357,2 га.+ 1 447,2 га.+ 1 512 га.= 6 170,4 га.
6 170,4 - 5576 = 594,4 гектар.
Махамбет ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Жалғансайауылдық округі аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 5576 га құрайды.
Жалғансай ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Жалғансай ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Жалғансай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 3-тармағына сәйкес, ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жергілікті халықтың жеке ауласындағы және Жалғансай ауылдық округінің шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарлары осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Жалғансай ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Жалғансай ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жалғансай ауылдық округінің жеке және заңды тұлғаларының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ– 507 бас
Ұсақ мал – 745 бас
Жылқы – 58 бас
Түйе–7 бас

Для КРС – 507 гол.* 18га./гол.= 9 126 гектар.
Для мелкого скота – 745 гол.* 3,6га./гол.= 2 682 гектар.
Для лошадей – 58 гол.* 21,6га./гол.= 1 252,8 гектар.
Для верблюдов – 7 гол.* 25,2 га./гол.= 176,4 гектар.
9 126 га.+ 2 682 га.+ 1 252,8 га.+ 176,4 га.=13 237,2 га.
13 237,2 га. – 1479 га.= 11 758,2 га.
Площадь пастбищ в пределах территории населенных пунктов Жалгансай –1479 гектар дополнительно требуется 11 758,2 га пастбищ.
На 1 января 2025 года поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Жалгансайского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 103 головы,мелкого скота 377 голов, 67 голова лошадей, 60 голов верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств при имеющихся пастбищных угодьях в 5 576 га дополнительно требуется 594,4 га пастбищ.
Расчет:
Для КРС –103 гол.*18га./гол.= 1 854гектар.
Для мелкого скота – 377 гол.*3,6га./гол.= 1 357,2гектар.
Для лошадей – 67 гол.*21,6га./гол.= 1 447,2гектар.
Для верблюдов – 60 гол.*25,2 га./гол.= 1 512гектар.
1 854 га.+ 1 357,2 га.+ 1447,2 га.+ 1 512 га.= 6 170,4 гектар.
6 170,4 – 5 576= 594,4 га.
Согласно сведениям земельного баланса Махамбетского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств на территории Жалгансайского сельского округа, составляет 5 576 га.
На территории Жалгансайского сельского округа имеется 1(один) скотомогильник.
На территории Жалгансайского сельского округа не имеются аридные пастбища.
В Жалгансайском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно п.3 ст.15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения, крестьянских и фермерских хозяйств в Жалгансайском сельском округе, не обеспеченных пастбищами в пределах села перемещается на отгонные пастбищасогласно приложению 5 к настоящемуПлану.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жалгансайскому сельскому
округу на 2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Жалгансайского сельского округов разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Жалгансайского сельского округа
Таблица № 1
Наименование
Наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-)/излишки(+) пастбищ, га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья населения
КРС –507 голов
мелкого скота – 745 голов
Лошадей-58 голов
Верблюдов – 7 голов

1479
13 237,2
-11 758,2
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ – 103 бас
Ұсақ мал – 377 бас
Жылқы – 67 бас
Түйе – 60 бас
5576
6 170,4
-594,4
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
Жалғансай ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Жалғансай ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Жалғансай ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Жалғансай ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жалғансай ауылдық округінің аумағы арқылы ұзындығы 13 шақырым болатын "Бақсай" суландыру каналы ағып өтеді.
Жалғансай ауылдық округі
Жалғансай ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Жалғансай ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
6-қосымша
Жалғансай ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Жалғансай ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Өрістердің нөмірлері
1
1
2
3
4
2
Жалғансай ауылдық округі
25 сәуір мен 24 маусым аралығында бір реттік мал
25 маусым мен 24 тамыз аралығында бір реттік мал
25 тамыздан 24 қазанға дейін бір реттік мал
демалыстан өріс
Аудандық мәслихаттың
2025 жылғы 21 қарашадағы
№ 238 шешіміне
8-қосымша
Сарайшық ауылдық округі бойынша 2025-2029 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Сарайшық ауылдық округі бойынша 2025-2029 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде № 11064 тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:

1479
13 237,2
-11 758,2
Перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельскохозяйственных животных крестьянских и фермерских хозяйств
КРС – 103 голов
мелкого скота - 377 голов
Лошадей – 67 голов
Верблюдов – 60 голов
5 576
6 170,4
-594,4
Перемещение на отгонные пастбища
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жалгансайскому сельскому
округе на 2025-2029 годы
Приемлемые схемы пастбище оборотов Схема пастбище оборотов, приемлемая для Жалгансайского сельского округа
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жалгансайскому сельскому
округу на 2025-2029 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жалгансайскому сельскому
округу на 2025-2029 годы
Схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды По территории Жалгансайского сельского округа протекает обводнительный канал "Баксай" протяженностью 13 километров.
Жалгансайский сельский округ
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами ихиспользованию
по Жалгансайскому сельскому
округу на 2025-2029 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жалгансайскому сельскому
округу на 2025-2029 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Жалгансайском сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жалгансайскому сельскому
округу на 2025-2029 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Номера полей
1
1
2
3
4
2
Жалгансайский сельский округ
разовый скот с 25 апреля по 24 июня
разовый скот с 25 июня по 24 августа
разовый скот с 25 августа до 24 октября
поле из отпуска
Приложение 8
к решению районного
маслихата от 21 ноября
2025 года № 238
План по управлению пастбищами и их использованию по Сарайчиковскому сельскому округу на 2025-2029 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Сарайчиковскому сельскому округу на 2025-2029 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 111938), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 89660).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

Мал басына түсетін жүктеме нормасын МІҚ - 18 га/бас., ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 23 295,6 га га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 675 бас *18га./бас= 12 150гектар.
Ұсақ мал үшін – 2 441 бас *3,6га./бас= 8 787,6гектар.
Жылқы үшін – 80 бас *21,6га./бас= 1 728гектар.
Түйе үшін – 25 бас *25,2 га./бас= 630гектар.
12 150 га.+ 8 787,6 га.+ 1 728 га.+ 630 га.=23 295,6гектар.
23 295,6 - 146 = 23 149,6гектар.
Сарайшық елді мекенінің аумағы шегіндегі жайылымдар алаңы – 146 га болса, қосымша 23 149,6 га жайылым қажет.
2025 жылдың 1 қаңтарына Сарайшық ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 890 бас, ұсақ мал 678 бас, жылқы 641 бас, түйе 452 бас құрайды.
ЖШС-нің, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін қолда бар жайылымдық алқаптары 15 280 га болса, қосымша 28 416,8 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 890 бас *18га./бас= 16 020гектар.
Ұсақ мал үшін – 678 бас *3,6га./бас= 2 440,8гектар.
Жылқы үшін – 641 бас *21,6га./бас= 13 845,6гектар.
Түйе үшін – 452 бас *25,2 га./бас = 11 390,4гектар.
16 020 га.+ 2 440,8 га.+ 13 845,6 га.+ 11 390,4 га.= 43 696,8гектар.
43 696,8 – 15 280 = 28 416,8гектар.
Махамбет ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Сарайшықауылдық округі аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 15 280 га құрайды.
Сарайшық ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Сарайшық ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Сарайшық ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 3-тармағына сәйкес, ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жергілікті халықтың жеке ауласындағы және Сарайшықауылдық округінің шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарлары осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Сарайшық ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Сарайшық ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Сарайшық ауылдық округінің жеке және заңды тұлғаларының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ–675 бас

Для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения при норме нагрузки на голову КРС – 18 га/гол., мелкого скота – 3,6 га/гол., лошадей – 21,6 га/гол., верблюдов – 25,2 га/гол. требуется 23 295,6 га. пастбищ.
Расчет:
Для КРС – 675 гол.* 18га./гол.= 12 150 га.
Для мелкого скота – 2 441 гол.* 3,6га./гол.= 8787,6 га.
Для лошадей – 80 гол.* 21,6га./гол.= 1 728 га.
Для верблюдов – 25 гол.* 25,2 га./гол.= 630 га.
12 150 га.+ 8787,6 га.+ 1 728 га.+ 630 га.= 23 295,6 га.
23 295,6 га. – 146 га.= 23 149,6 га.
Площадь пастбищ в пределах территории населенных пунктов Сарайчик, Старый Сарайчик – 146 гектар дополнительно требуется 23 149,6 га пастбищ.
На 1 июля 2025 года поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Сарайчиковского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 890 головы, мелкого скота 678 голов, 641 голова лошадей, 452 голов верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств при имеющихся пастбищных угодьях в 15 280 га дополнительно требуется 28 416,8 га пастбищ.
Расчет:
Для КРС –890 гол.*18га./гол.= 16 020 га.
Для мелкого скота –678 гол.*3,6га./гол.= 2 440,8 га.
Для лошадей – 641 гол.*21,6га./гол.= 13 845,6 га.
Для верблюдов – 452 гол.*25,2 га./гол.= 11 390,4 га.
16 020 га.+ 2 440,8 га.+ 13 845,6 га.+ 11 390,4 га.= 43 696,8 га.
43 696,8 – 15 280 = 28 416,8 га.
Согласно сведениям земельного баланса Махамбетского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств на территории Сарайчиковского сельского округа, составляет 15 280 га.
На территории Сарайчиковского сельского округа имеется 1(один) скотомогильник.
На территории Сарайчиковского сельского округа не имеются аридные пастбища.
В Сарайчиковском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно п.3 ст.15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения, крестьянских и фермерских хозяйств в Сарайчиковском сельском округе, не обеспеченных пастбищами в пределах села перемещается на отгонные пастбища согласно приложению 5 к настоящему Плану.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Сарайчиковскому сельскому
округу на 2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Сарайчикского сельского округов разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Сарайчиковского сельского округа
Таблица № 1
Наименование
Наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-)/излишки(+) пастбищ, га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья населения
КРС –675 голов

Ұсақ мал – 2 441 бас
Жылқы – 80 бас
Түйе– 25 бас
146
23 295,6
-23 149,6
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ – 890 бас
Ұсақ мал – 678 бас
Жылқы – 641 бас
Түйе – 452 бас
15 280
43 696,8
-28 416,8
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
Сарайшық ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары Сарайшық ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Сарайшық ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Сарайшық ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Сарайшық ауылдық округінің аумағы арқылы ұзындығы 27 шақырым болатын "Құрсай" суландыру каналы ағып өтеді.
Сарайшық ауылдық округі
Сарайшық ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Сарайшық ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
6-қосымша
Сарайшық ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Сарайшық ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Өрістердің нөмірлері
1
1
2
3
4
2
Сарайшық ауылдық округі
25 сәуір мен 24 маусым аралығында бір реттік мал
25 маусым мен 24 тамыз аралығында бір реттік мал
25 тамыздан 24 қазанға дейін бір реттік мал
демалыстан өріс
Аудандық мәслихаттың
2025 жылғы 21 қарашадағы
№ 238 шешіміне
9-қосымша
Махамбет ауылдық округі бойынша 2025-2029 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Махамбет ауылдық округі бойынша 2025-2029 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде № 11064 тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:

Мелкого скота – 2 441 голов
Лошадей- 80 голов
Верблюдов – 25 голов
146
23 295,6
-23 149,6
Перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельскохозяйственных животных крестьянских и фермерских хозяйств
КРС – 890 голов
Мелкого скота – 678 голов
Лошадей – 641 голов
Верблюдов – 452 голов
15 280
43 696,8
-28 416,8
Перемещение на отгонные пастбища
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Сарайчиковскому сельскому
округу на 2025-2029 годы
Приемлемые схемы пастбище оборотов Схема пастбище оборотов, приемлемая для Сарайчиковского сельского округа
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Сарайчиковскому сельскому
округу на 2025-2029 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Сарайчиковскому сельскому
округу на 2025-2029 годы
Схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды По территории Сарайчиковского сельского округа протекает обводнительные канал "Курсай" протяженностью 27 километров.
Сарайчиковский сельский округ
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами их использованию
по Сарайчиковскому сельскому
округу на 2025-2029 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Сарайчиковскому сельскому
округу на 2025-2029 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Сарайчиковском сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Сарайчиковскому сельскому
округу на 2025-2029 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Номера полей
1
1
2
3
4
2
Сарайчиковский сельский округ
разовый скот с 25 апреля по 24 июня
разовый скот с 25 июня по 24 августа
разовый скот с 25 августа до 24 октября
поле из отпуска
Приложение 9
к решению районного
маслихата от 21 ноября
2025 года № 238
План по управлению пастбищами и их использованию по Махамбетскому сельскому округу на 2025-2029 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Махамбетскому сельскому округу на 2025-2029 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 111938), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 89660).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

МІҚ үшін – 1 315 бас *18га./бас= 23 670 га.
Ұсақ мал үшін – 4 272 бас *3,6га./бас= 15 379,2 га.
Жылқы үшін – 243 бас *21,6га./бас= 5 248,8 га.
Түйе үшін – 131 бас *25,2 га./бас= 3 301,2 га.
23 670 га.+ 15 379,2 га.+ 5 248,8 га.+ 3 301,2 га.=47 599,2 га.
47 599,2 - 4 320= 43 279,2 га.
Махамбет елді мекенінің аумағы шегіндегі жайылымдар алаңы – 4320 болса, қосымша 43 279,2 га жайылым қажет.
2025 жылдың 1 қаңтарына Махамбет ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 872 бас, ұсақ мал 279 бас, жылқы 1 080 бас, түйе 145 бас құрайды.
ЖШС-нің, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін қолда бар жайылымдық алқаптары 1 115 га болса, қосымша 42 567,4 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 872 бас *18га./бас= 15 696 га.
Ұсақ мал үшін – 279 бас *3,6га./бас= 1 004,4 га.
Жылқы үшін – 1 080 бас *21,6га./бас= 23 328 га.
Түйе үшін – 145 бас *25,2 га./бас = 3 654 га.
15 696 га.+ 1 004,4 га.+ 23 328 га.+ 3 654 га.= 43 682,4 га.
43 682,4 -1 115 = 42 567,4 га.
Махамбет ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Махамбетауылдық округі аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 1 115 га құрайды.
Махамбет ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Махамбет ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Махамбет ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 3-тармағына сәйкес, ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жергілікті халықтың жеке ауласындағы жәнеМахамбет ауылдық округінің шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарлары осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Махамбет ауылдық округі
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған Жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Махамбет ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Махамбет ауылдық округінің жеке және заңды тұлғаларының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ–1 315 бас
Ұсақ мал – 4 272 бас
Жылқы – 243 бас
Түйе–131 бас

Для КРС – 1 315 гол.* 18га./гол.= 23 670 га.
Для мелкого скота – 4 272 гол.* 3,6га./гол.= 15 379,2 га.
Для лошадей – 243 гол.* 21,6га./гол.= 5 248,8 га.
Для верблюдов –131 гол.* 25,2 га./гол.= 3 301,2 га.
23 670 га.+ 15 379,2 га.+ 5 248,8 га.+ 3 301,2 га.= 47 599,2 га.
47 599,2 га. – 4 320га.= 43 279,2 га.
Площадь пастбищ в пределах территории населенных пунктов Махамбет, Сарытогай –4 320гектар дополнительно требуется 43 279,2 га пастбищ.
На 1 января 2025 года поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Махамбетского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 872 головы, мелкого скота 279 голов, 1 080 голова лошадей, 145 голов верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств при имеющихся пастбищных угодьях в 1 115 га дополнительно требуется 42 567,4 га пастбищ.
Расчет:
Для КРС – 872 гол.*18га./гол.= 15 696 га.
Для мелкого скота – 279 гол.*3,6га./гол.= 1004,4 га.
Для лошадей – 1 080 гол.*21,6га./гол.= 23 328 га.
Для верблюдов – 145 гол.*25,2 га./гол.= 3 654 га.
15 696 га.+ 1 004,4 га + 23 328 га +3 654 га.= 43 682,4 га.
43 682,4 -1 115 = 42 567,4 га.
Согласно сведениям земельного баланса Махамбетского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств на территории Махамбетского сельского округа, составляет 1 115 га.
На территории Махамбетского сельского округа имеется 1(один) скотомогильник.
На территории Махамбетского сельского округа не имеются аридные пастбища.
В Махамбетском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно п.3 ст.15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения, крестьянских и фермерских хозяйств в Махамбетском сельском округе, не обеспеченных пастбищами в пределах села перемещается на отгонные пастбища согласно приложению 5 к настоящему Плану.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Махамбетскому сельскому
округу на 2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Махамбетского сельского округов разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Махамбетского сельского округа
Таблица № 1
Наименование
Наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-)/излишки(+) пастбищ, га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья населения
КРС –1 409 голов
мелкого скота –5 219 голов
Лошадей- 124 голов
Верблюдов –102 голов