Жылыой ауданы бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Атырау облысы Жылыой аудандық мәслихатының 2025 жылғы 30 шілдедегі № 32-3 шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6- бабы 1-тармағының 13) тармақшасына және "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 8- бабының 1) тармақшасына, 13-бабына сәйкес Жылыой аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Бекітілсін:
1) осы шешімнің 1-қосымшасына сәйкес Құлсары қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
2) осы шешімнің 2-қосымшасына сәйкес Жаңа Қаратон кенті бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
3) осы шешімнің 3-қосымшасына сәйкес Қара Арна ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
4) осы шешімнің 4-қосымшасына сәйкес Жем ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
5) осы шешімнің 5-қосымшасына сәйкес Майкөмген ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
6) осы шешімнің 6-қосымшасына сәйкес Ақкиізтоғай ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
7) осы шешімнің 7-қосымшасына сәйкес Қосшағыл ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау әлеуметтік сала, құқық, коммуналдық шаруашылық, құрылыс, өндіріс, ауылшаруашылығы және экология мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасының
уақытша міндетін атқарушы
Б. Құлбаев
Жылыой аудандық
мәслихатының 2025 жылғы
30 шілдедегі №32-3 шешіміне
1-қосымша
Құлсары қаласы бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Атырау облысы, Жылыой ауданы, Құлсары қаласы бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Жылыойскому району на 2025-2030 годы
Решение Жылыойского районного маслихата Атырауской области от 30 июля 2025 года № 32-3
В соответствии с подпунктом 13) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", с подпунктом 1) статьи 8 и статьи 13 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" Жылыойский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить:
1) план по управлению пастбищами и их использованию по городу Кульсары согласно приложению 1 к настоящему решению;
2) план по управлению пастбищами и их использованию по поселку Жана Каратон согласно приложению 2 к настоящему решению;
3) план по управлению пастбищами и их использованию по Кара Арнинскому сельскому округу согласно приложению 3 к настоящему решению;
4) план по управлению пастбищами и их использованию по Жемскому сельскому округу согласно приложению 4 к настоящему решению;
5) план по управлению пастбищами и их использованию по Майкумгенскому сельскому округу согласно приложению 5 к настоящему решению;
6) план по управлению пастбищами и их использованию по Аккиизтогайскому сельскому округу согласно приложению 6 к настоящему решению;
7) план по управлению пастбищами и их использованию по Косчагильскому сельскому округу согласно приложению 7 к настоящему решению.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию районного маслихата по вопросам социальной отрасли, права, коммунального хозяйства, строительства, производства, сельского хозяйства и экологии.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Временно исполняющий обязанности
председателя маслихата
Б. Құлбаев
Приложение 1 к решению
Жылыойского районного
маслихата от 30 июля
2025 года № 32-3
План по управлению пастбищами и их использованию по городу Кульсары на 2025-2030 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по городу Кульсары Жылыойского района Атырауской области на 2025-2030 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064) .
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План включает:

1) осы Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) осы Жоспардың 3- қосымшасына сәйкес жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны;
4) осы Жоспардың 4-қосымшасына сәйкес жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) осы Жоспардың 6-қосымшасына сәйкес Құлсары қаласы маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) осы Жоспардың 7-қосымшасына ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті;
8) осы Жоспардың 8-қосымшасына жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасын қамтиды;
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер,ауыл шаруашылығы жануарлардың мал басы саны туралы иелері – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, қала әкімі және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен қабылданды.
Жергілікті атқарушы органмен ауылдық елді-мекендердегі жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары айқындалуы мүмкін.
Жылыой ауданының елді мекендеріндегі жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарлары елді мекен шегінен тыс жайылымдарға айдауға жатады.

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов согласно приложению 1 к настоящему плану;
2) приемлемые схемы пастбище оборотов согласно приложению 2 к настоящему плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры согласно приложению 3 к настоящему плану;
4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды согласно приложению 4 к настоящему плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища согласно приложению 5 к настоящему плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе Кульсары согласно приложению 6 к настоящему плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и перегона сельскохозяйственных животных согласно приложению 7 к настоящему плану;
8) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей согласно приложению 8 к настоящему плану;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно с акимом города и пастбище пользователей.
Местным исполнительным органом могут быть определены границы и площади пастбищ для нужд населения, в том числе общественных, по выпасу сельскохозяйственных животных в частном подворье в сельских населенных пунктах.
Сельскохозяйственные животные личного подворья в населенных пунктах Жылыойского района подлежат выгонке на пастбища за пределами населенного пункта.

Құлсары қаласы аумағының жалпы ауданы 35 802 га, оның ішінде елді мекен жерлері-6 900 га, босалқы жерлер – 28 902 га.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Құлсары қаласының жер бедері-жазық. Қала аумағы Каспий маңы ойпатының орталық бөлігінде орналасқан. Аумақтың климаты қуаң, континенттік, жазы ыстық, қысы суық. Қаңтардың орташа температурасы – 8ºС. Солтүстігінде - 14ºС, кейде - 30ºС дейінгі аязды күндер болады. Шілденің орташа температурасы +30 -31ºС аралығында. Қала аумағы негізінен шөл-шөлейт аймақ зонасына жататындықтан ылғалы аз, жері ащы, сорлы жерлерге тән өсімдіктер өседі.
2025 жылдың 1 маусымына Құлсары қаласында (жеке ауласында) 1474 бас ірі қара, 8249 бас ұсақ мал, 2781 бас жылқы, 1040 түйе бар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын МІҚ - 18 га/бас, ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, .жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 142 506 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 1474 бас*18га./бас = 26 532 га.
Ұсақ мал үшін – 8249 бас*3,6га./бас = 29 696 га.
Жылқы үшін – 2781 бас*21,6га./бас = 60 070 га.
Түйе үшін – 1040 бас*25,2 га./бас = 26 208 га.
26 532 га.+ 29 696 га.+ 60 070 га.+ 26 208 га. = 142 506 га.
2025 жылдың 1 маусымына Құлсары қаласындағы жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер (бұдан әрі ЖШС), шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1574 бас, ұсақ мал 13446 бас, жылқы 2387 бас, түйе 1334 бас құрайды.
ЖШС-нің, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін қолда бар жайылымдық алқаптары 28902 га болса, қосымша 133012 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 1574 бас *18га./бас = 28 332 га.
Ұсақ мал үшін – 13446 бас *3,6га./бас = 48 406 га.
Жылқы үшін – 2387 бас *21,6га./бас = 51 559 га.
Түйе үшін – 1334 бас *25,2 га./бас = 33 617 га.
28 332 га.+ 48 406 га.+ 51 559 га.+ 33 617 га. = 161 914 га.
161 914 - 28 902 = 133 012 га.
Жылыой ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Құлсары қаласы аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 28902 га құрайды.
Құлсары қаласы аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Құлсары қаласы аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Құлсары қаласында мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Қала шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы осы жоспардың
5-қосымшасына сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Құлсары қаласы бойынша

Общая площадь территории города Кульсары составляет 35 802 га, в том числе земли населенных пунктов-6 900 га, земли запаса – 28 902 га.
По административно-территориальному делению рельеф города Кульсары равнинный. Территория города расположена в центральной части Прикаспийской впадины. Климат засушливый, континентальный, лето жаркое, зима холодная. Средняя температура января-8ºС. На севере бывают морозные дни до - 14ºС, иногда до-30ºС. Средняя температура июля колеблется в пределах +30-31ºС. Территория города в основном относится к зоне пустынно-полупустынной зоны, здесь произрастают растения, характеризующиеся низкой влажностью, горькими, солоноватыми почвами.
На 1 июня 2025 года в городе Кульсары (в личном подворье) насчитывается 1474 голов крупного рогатого скота, 8249 голов мелкого рогатого скота, 2781 голов лошадей, 1040 верблюдов.
Нормы нагрузки на поголовье КРС-18 га/голов, мелкого рогатого скота – 3,6 га/голов, лошадей-21,6 га/голов, верблюдов-25,2 га/голов, для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения необходимо 142 506 га пастбищ.
Отчет:
Для КРС-1474 голов* 18га./ голов = 26 532 га.
Для мелкого рогатого скота-8249 голов.* 3,6 га./ голов = 29 696 га.
Для лошади-2781 голов* 21,6 га./ голов = 60 070 га.
Для верблюда - 1040 голов* 25,2 га./ голов = 26 208 га.
26532 га.+ 29696 га.+ 60070 га.+ 26208 га. = 142 506 га.
На 1 июня 2025 года поголовье скота в товариществах с ограниченной ответственностью (далее-ТОО), крестьянских и фермерских хозяйствах города Кульсары составляет: крупный рогатый скот 1574 голов, мелкий рогатый скот 13 446 голов, лошади 2387 голов, верблюды 1334 голов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств необходимо дополнительно 133 012 га пастбищ, при имеющихся пастбищных угодьях 28 902 га.
Отчет:
Для КРС-1574 голов *18га./ голов = 28 332 га.
Для мелкого рогатого скота – 13 446 голов *3,6 га./ голов = 48 406 га.
Для лошади - 2387 голов *21,6 га./ голов = 51 559 га.
Для верблюда-1334 голов *25,2 га./ голов = 33 617 га.
28332 га.+ 48406 га.+ 51559 га.+ 33617 га. = 161 914 га.
161 914-28 902 = 133 012 га.
Согласно данным баланса земель Жылыойского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств на территории города Кульсары, составляет 28 902 га.
На территории города Кульсары имеется 1 (один) скотомогильник.
На территории города Кульсары нет аридных пастбищ.
В городе Кульсары не установлены сервитуты для выгона скота.
Скот физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в черте города, переводится на отдаленные пастбища в соответствии с приложением 5 к настоящему плану.
Приложение 1 к плану по
управлению пастбищами и
их использованию по городу

2025-2030 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде, Құлсары қаласы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
5
Құлсары қаласы бойынша жеке және заңды тұлғаларының ауыл шарушалығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ–1474 бас Ұсақ мал – 8249 бас Жылқы – 2781 бас Түйе–1040 бас
0
142506
-142506
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ – 1574 бас Ұсақ мал – 13446 бас Жылқы – 2387 бас Түйе – 1334 бас
28902
133012

Кульсары на 2025-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории города Кульсары в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пасбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц по городу Кульсары
Таблица-1
наименование
наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка ( - )Излишки / избыток (+), га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельскохозяйственных животных в личном подворье населения
КРС-1474 голов
Мелкий рогатый скот-8249 голов
Лошадей-2781 голов
Верблюд-1040 голов
0
142506
-142506
перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельскохозяйственных животных крестьянских и фермерских хозяйств
КРС-1574 голов
Мелкий рогатый скот-13446 голов
Лошадей - 2387 голов
Верблюд-1334 голов
28902
133012

-104110
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
Құлсары қаласы бойынша
2025-2030 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 2 қосымша
Құлсары қаласы бойынша жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Құлсары қаласы бойынша
2025-2030 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Құлсары қаласы бойынша
2025-2030 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Құлсары қаласы бойынша
2025-2030 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Құлсары қаласы бойынша
2025-2030 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 6 қосымша
Құлсары қаласы маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Құлсары қаласы бойынша
2025-2030 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Өрістердің нөмірлері
1
2
3
4
1
Құлсары қаласы
25 сәуір мен 24 маусым көктемі
25 маусым мен 24 тамыз жазғы
25 тамыздан 24 қазанға күзгі
Демалыс
Құлсары қаласы бойынша
2025-2030 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 8 қосымша
Құлсары қаласы бойынша жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Жылыой аудандық
мәслихатының 2025 жылғы
30 шілдедегі № 32-3 шешіміне
2-қосымша
Жаңа Қаратон кенті бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Атырау облысы, Жылыой ауданы, Жаңа Қаратон кенті бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:

-104110
перемещение на отгонные пастбища
Приложение 2 к плану по
управлению пастбищами и
их использованию по городу
Кульсары на 2025-2030 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов по городу Кульсары
Приложение 3 к плану по
управлению пастбищами и
их использованию по городу
Кульсары на 2025-2030 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4 к плану по
управлению пастбищами и
их использованию по городу
Кульсары на 2025-2030 годы
Схема доступа пастбищных пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5 к плану по
управлению пастбищами и
их использованию по городу
Кульсары на 2025-2030 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6 к плану по
управлению пастбищами и
их использованию по городу
Кульсары на 2025-2030 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе Кульсары
Приложение 7 к плану по
управлению пастбищами и
их использованию по городу
Кульсары на 2025-2030 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование населенного пункта
Номер полей
1
2
3
4
1
1
город Кульсары
с 25 апреля по 24 июня весений
с 25 июня по 24 августа летний
с 25 августа до 24 октября осений
отдых
Приложение 8 к плану по
управлению пастбищами и
их использованию по городу
Кульсары на 2025-2030 годы
Карта города Кульсары с указанием внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения потребностей населения в выпасе сельскохозяйственных животных в личных подворьях в зависимости от местных условий и особенностей
Приложение 2 к решению
Жылыойского районного
маслихата от 30 июля
2025 года № 32-3
План по управлению пастбищами и их использованию по поселок Жана Каратон на 2025-2030 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по поселок Жана Каратон Жылыойского района Атырауской области на 2025-2030 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План включает:

1) осы Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) осы Жоспардың 3- қосымшасына сәйкес жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны;
4) осы Жоспардың 4-қосымшасына сәйкес жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) осы Жоспардың 6-қосымшасына сәйкес кент маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) осы Жоспардың 7-қосымшасына ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті.
8) осы Жоспардың 8-қосымшасына жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасын қамтиды;
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер,ауыл шаруашылығы жануарлардың мал басы саны туралы иелері – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, кент әкімі және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен қабылданды.
Жергілікті атқарушы органмен ауылдық елді-мекендердегі жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары айқындалуы мүмкін.
Жылыой ауданының елді мекендеріндегі жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарлары елді мекен шегінен тыс жайылымдарға айдауға жатады.

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов согласно приложению 1 к настоящему плану;
2) приемлемые схемы пастбище оборотов согласно приложению 2 к настоящему плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры согласно приложению 3 к настоящему плану;
4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды согласно приложению 4 к настоящему плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища согласно приложению 5 к настоящему плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке согласно приложению 6 к настоящему плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и перегона сельскохозяйственных животных согласно приложению 7 к настоящему плану;
8) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей согласно приложению 8 к настоящему плану;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно с акимом поселка и пастбище пользователей.
Местным исполнительным органом могут быть определены границы и площади пастбищ для нужд населения, в том числе общественных, по выпасу сельскохозяйственных животных в частном подворье в сельских населенных пунктах.
Сельскохозяйственные животные личного подворья в населенных пунктах Жылыойского района подлежат выгонке на пастбища за пределами населенного пункта.

Жаңа Қаратон кенті аумағының жалпы ауданы 8 973 га, оның ішінде елді мекен жерлері – 8 973 га, босалқы жерлер - 0 га.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Жаңа Қаратон кентінің жер бедері-жазық. Кент аумағы Каспий маңы ойпатының орталық бөлігінде орналасқан. Аумақтың климаты қуаң, континенттік, жазы ыстық, қысы суық. Қаңтардың орташа температурасы – 8ºС. Солтүстігінде - 14ºС, кейде - 30ºС дейінгі аязды күндер болады. Шілденің орташа температурасы +30 -31ºС аралығында. Кент аумағы негізінен шөл-шөлейт аймақ зонасына жататындықтан ылғалы аз, жері ащы, сорлы жерлерге тән өсімдіктер өседі.
2025 жылдың 1 маусымына Жаңа Қаратон кентінде (жеке ауласында) 1052 бас ірі қара, 1602 бас ұсақ мал, 350 бас жылқы, 208 түйе бар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын МІҚ - 18 га/бас, ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 37 505 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 1052 бас*18га./бас = 18936 га.
Ұсақ мал үшін – 1602 бас*3,6га./бас = 5767 га.
Жылқы үшін – 350 бас*21,6га./бас = 7560 га.
Түйе үшін – 208 бас*25,2 га./бас = 5242 га.
18 936 га.+ 5767 га.+ 7560 га.+ 5242 га. = 37 505 га.
2025 жылдың 1 маусымына Жаңа Қаратон кентінде жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер (бұдан әрі-ЖШС), шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 792 бас, ұсақ мал 5673 бас, жылқы 377 бас, түйе 333 бас құрайды.
ЖШС-нің, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін қолда бар жайылымдық алқаптары 0 га болса, қосымша 51 214 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 792 бас *18га./бас = 14 256 га.
Ұсақ мал үшін – 5673 бас *3,6га./бас = 20 423 га.
Жылқы үшін – 377 бас *21,6га./бас = 8143 га.
Түйе үшін – 333бас *25,2 га./бас = 8392 га.
14 256 га.+20 423 га.+8143 га.+8392 га. = 51 214 га.
51 214-0 = 51 214 га.
Жылыой ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Жаңа Қаратон кенті аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 0 га құрайды.
Жаңа Қаратон кенті аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Жаңа Қаратон кенті аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Жаңа Қаратон кентінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Кент шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы осы жоспардың
5-қосымшасына сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Жаңа Қаратон кенті бойынша
2025-2030 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Жаңа Қаратон кенті аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жана Қаратон кенті бойынша жеке және заңды тұлғаларының ауыл шарушалығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте-1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ–1052 бас Ұсақ мал – 1602 бас Жылқы – 350 бас Түйе–208 бас
0
37505
-37505
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ – 792 бас Ұсақ мал – 5673 бас Жылқы – 337 бас Түйе – 333 бас
0
51214
-51214
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
Жаңа Қаратон кенті бойынша
2025-2030 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 2 қосымша
Жаңа Қаратон кенті бойынша жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Жаңа Қаратон кенті бойынша
2025-2030 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Жаңа Қаратон кенті бойынша
2025-2030 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жаңа Қаратон кенті бойынша
2025-2030 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Жаңа Қаратон кенті бойынша
2025-2030 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 6 қосымша
Жаңа Қаратон кенті маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Жаңа Қаратон кенті бойынша
2025-2030 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Өрістердің нөмірлері
1
2
3
4
1
Жаңа Қаратон кенті
25 сәуір мен 24 маусым көктемі
25 маусым мен 24 тамыз жазғы
25 тамыздан 24 қазанға күзгі
демалыс
Жаңа Қаратон кенті бойынша
2025- 2030 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 8 қосымша
Жаңа Қаратон кенті бойынша жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Жылыой аудандық
мәслихатының 2025 жылғы
30 шілдедегі № 32-3 шешіміне
3-қосымша
Қара Арна ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар

Общая площадь территории поселка Жана Каратон составляет 8 973 га, в том числе земли населенных пунктов – 8 973 га, земли запаса - 0 га.
По административно-территориальному делению рельеф поселка Жана Каратон равнинный. Территория поселка расположена в центральной части Прикаспийской впадины. Климат засушливый, континентальный, лето жаркое, зима холодная. Средняя температура января-8ºС. На севере бывают морозные дни до - 14ºС, иногда до-30ºС. Средняя температура июля колеблется в пределах +30-31ºС. Территория поселка в основном относится к зоне пустынно-полупустынной зоны, здесь произрастают растения, характеризующиеся низкой влажностью, горькими, солоноватыми почвами.
На 1 июня 2025 года в поселке Жана Каратон (в личном подворье) имеется 1052 голов крупного рогатого скота, 1602 голов мелкого рогатого скота, 350 голова лошадей, 208 верблюдов.
Нормы нагрузки на поголовье КРС-18 га/гол., мелкого рогатого скота – 3,6 га/голов, лошадей-21,6 га/голов, верблюдов-25,2 га/голов, для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения необходимо 37 505 га пастбищ.
Отчет:
Для КРС-1052 голов* 18га./ голов = 18 936 га.
Для мелкого рогатого скота-1602 голов * 3,6 га./ голов = 5767 га.
Для лошади - 350 голов* 21,6 га./ голов = 7560 га.
Для верблюда - 208 голов* 25,2 га./ голов = 5242 га.
18936 га.+ 5767 га.+ 7560 га.+ 5242 га. = 37 505 га.
На 1 июня 2025 года поголовье скота в товариществах с ограниченной ответственностью (далее-ТОО), крестьянских и фермерских хозяйствах поселка Жана Каратон составляет: крупный рогатый скот 792 головы, мелкий рогатый скот 5673 головы, лошади 377 головы, верблюды 333 голова.
Для выпаса сельскохозяйственных животных в товарищество с ограниченной ответственностью (далее-ТОО), крестьянских и фермерских хозяйств необходимо дополнительно 51 214 га пастбищ, при имеющихся пастбищных угодьях 0 га.
Отчет:
Для КРС-792 голов *18га./ голов = 14 256 га.
Для мелкого рогатого скота – 5673 голов *3,6 га./ голов = 20 423 га.
Для лошади- 377 голов*21,6 га./ голов = 8143 га.
Для верблюда - 333 голов *25,2 га./ голов = 8392 га.
14 256 га.+ 20 423 га.+ 8143 га.+ 8392 га. = 51 214га.
51 214-0 = 51 214 га.
Согласно данным баланса земель Жылыойского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств на территории поселка Жана Каратон, составляет 0 га.
На территории поселка Жана Каратон имеется 1 (один) скотомогильник.
На территории поселка Жана Каратон нет аридных пастбищ.
В поселке Жана Каратон не установлены сервитуты для выгона скота.
Скот физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в черте поселка, переводится на отдаленные пастбища в соответствии с приложением 5 к настоящему плану.
Приложение 1 к плану по
управлению пастбищами и
их использованию по поселку
Жана Каратон на 2025-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории поселка Жана Каратон в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц поселок Жана Каратон
Таблица-1
наименование
Наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-)/излишки(+) пастбищ, га
Удовлетворение нехватка
1
Поголовье сельскохозяйственных животных в личном подворье населения
КРС-1052 голов
Мелкий рогатый скот-1602 голов
Лошадей-350 голов
Верблюд-208 голов
0
37505
-37505
Перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельскохозяйственных животных крестьянских и фермерских хозяйств
КРС-792 голов
Мелкий рогатый скот-5673 головы
Лошадей - 377головы
Верблюд-333 голов
0
51214
-51214
перемещение на отгонные пастбища
Приложение 2 к плану по
управлению пастбищами и
их использованию по поселку
Жана Каратон на 2025-2030 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов по поселку Жана Каратон
Приложение 3 к плану по
управлению пастбищами и
их использованию по поселку
Жана Каратон на 2025-2030 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4 к плану по
управлению пастбищами и
их использованию по поселку
Жана Каратон на 2025-2030
годы
Схема доступа пастбищных пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5 к плану по
управлению пастбищами и
их использованию по поселку
Жана Каратон на 2025-2030 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6 к плану по
управлению пастбищами и
их использованию по поселку
Жана Каратон на 2025-2030 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных, на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке Жана Каратон
Приложение 7 к плану по
управлению пастбищами и
их использованию по поселку
Жана Каратон на 2025-2030 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование населенного пункта
Номер полей
1
2
3
4
11
поселок Жана Каратон
с 25 апреля по 24 июня весений
с 25 июня по 24 августа летний
с 25 августа до 24 октября осений
отдых
Приложение 8 к плану по
управлению пастбищами и
их использованию по поселку
Жана Картон на 2025-2030 годы
Карта внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для обеспечения потребности населения в выпасе сельскохозяйственных животных на приусадебном участке в поселке Жана Каратон в зависимости от местных условий и особенностей
Приложение 3 к решению
Жылыойского районного
маслихата от 30 июля
2025 года № 32-3
План по управлению пастбищами и их использованию по Кара Арнинскому сельскому округу на 2025-2030 годы

Осы Атырау облысы, Жылыой ауданы, Қара Арна ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) осы Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) осы Жоспардың 3- қосымшасына сәйкес жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны;
4) осы Жоспардың 4-қосымшасына сәйкес жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) осы Жоспардың 6-қосымшасына сәйкес ауыл маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) осы Жоспардың 7-қосымшасына ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті.

Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Кара Арнинскому сельскому округу Жылыойского района Атырауской области на на 2025-2030 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План включает:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов согласно приложению 1 к настоящему плану;
2) приемлемые схемы пастбище оборотов согласно приложению 2 к настоящему плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры согласно приложению 3 к настоящему плану;
4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды согласно приложению 4 к настоящему плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища согласно приложению 5 к настоящему плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе согласно приложению 6 к настоящему плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и перегона сельскохозяйственных животных согласно приложению 7 к настоящему плану;

8) осы Жоспардың 8-қосымшасына жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасын қамтиды;
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер,ауыл шаруашылығы жануарлардың мал басы саны туралы иелері – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауылдық округ әкімі және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен қабылданды.
Жергілікті атқарушы органмен ауылдық елді-мекендердегі жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары айқындалуы мүмкін.
Жылыой ауданының елді мекендеріндегі жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарлары елді мекен шегінен тыс жайылымдарға айдауға жатады.
Қара Арна ауылдық округі аумағының жалпы алаңы 560 030 га, оның ішінде елді мекен жерлері - 5 725 га, босалқы жерлері – 554 305 га.
Әкімшілік–аумақтық бөлінісі бойынша Қара Арна ауылдық округінде 1 ауылдық елді мекен Шоқпартоғай ауылы бар.
Округ территориясы бұрынғы "Қазақстан" совхозының жер аумағы негізінде батысы Мақат ауданымен, солтүстігі Қызылқоға, Ақтөбе облысының Байғанин ауданымен, шығысы мен оңтүстігінде Жем өзені және Жем ауылдық округі территориясымен шектеседі. Климаты қуаң, континеттік, жазы ыстық, қысы суық. Қаңтардың орташа температурасы -8 ºC, солтүстігінде -15 ºC, кейде -30 ºC дейінгі аязды күндер болады. Шілденің орташа температурасы +30 +35 ºC аралығында. Ауыл аумағы негізінен шөл-шөлейт аймақ зонасына жататындықтан, ылғалы аз, жері ащы, сорлы жерлерге тән жусан, бұйырғын, мия, итсигек, адыраспан, жантақ, еркек шөптері өседі.
2025 жылдың 1 маусымына Қара Арна ауылдық округінде (жеке ауласында) 1130 бас ірі қара, 3875 бас ұсақ мал, 386 бас жылқы, 230 түйе бар.

8) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей согласно приложению 8 к настоящему плану;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно с акимом сельского округа и пастбище пользователей.
Местным исполнительным органом могут быть определены границы и площади пастбищ для нужд населения, в том числе общественных, по выпасу сельскохозяйственных животных в частном подворье в сельских населенных пунктах.
Сельскохозяйственные животные личного подворья в населенных пунктах Жылыойского района подлежат выгонке на пастбища за пределами населенного пункта.
Общая площадь территории сельского округа Кара Арна составляет 560 030 га, в том числе земли населенных пунктов - 5 725 га, земли запаса – 554 305 га.
По административно-территориальному делению в сельском округе Кара Арна имеется 1 сельский населенный пункт село Шокпартогай.
Территория округа на территории бывшего совхоза "Казахстан" на западе граничит с Макатским районом, на севере с Кызылкогой, Байганинским районом Актюбинской области, на востоке и юге с рекой Жем и территорией Жемского сельского округа. Климат засушливый, континентальный, лето жаркое, зима холодная. Средняя температура января -8 ºC, на севере -15 ºC, иногда бывают морозные дни до -30 ºC. Средняя температура июля колеблется в пределах +30 +35 ºC. Так как территория села относится в основном к зоне пустынно-полупустынной зоны, то здесь произрастают полынь, ежевика, солодка, итсигек, адыраспан, жантак, мужские травы.
На 1 июня 2025 года в сельском округе Кара Арна (в личном подворье) насчитывается 1130 голов крупного рогатого скота, 3875 голов мелкого рогатого скота, 386 голов лошадей, 230 верблюд.

Мал басына түсетін жүктеме нормасын МІҚ - 18 га/бас, ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 48 424 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 1130 бас*18га./бас = 20 340 га.
Ұсақ мал үшін – 3875 бас*3,6га./бас = 13 950 га.
Жылқы үшін – 386 бас*21,6га./бас = 8338 га.
Түйе үшін – 230 бас*25,2 га./бас = 5796 га
20340 га.+ 13950 га.+ 8338 га.+ 5796 га. = 48 424 га.
2025 жылдың 1 маусымына Қара Арна ауылдық округінің жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер (бұдан әрі -ЖШС), шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 3822 бас, ұсақ мал 20 705 бас, жылқы 3755 бас, түйе 1335 бас құрайды.
ЖШС-нің, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін қолда бар жайылымдық алқаптары 217 065 га болса, қосымша 41 019 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 3822 бас *18га./бас = 68 796 га.
Ұсақ мал үшін – 20705 бас *3,6га./бас = 74 538 га.
Жылқы үшін – 3755 бас *21,6га./бас = 81 108 га.
Түйе үшін – 1335 бас *25,2 га./бас = 33 642 га.
68796 га.+ 74538 га.+ 81108 га.+ 33642 га. = 258 084 га.
258 084 - 217 065 = 41 019 га.
Жылыой ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Қара Арна ауылдық округі аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 217065 га құрайды.
Қара Арна ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Қара Арна ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Қара Арна ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы осы жоспардың
5-қосымшасына сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Қара Арна ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қара Арна ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Қара Арна ауылдық округі бойынша жеке және заңды тұлғаларының ауыл шарушалығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ–1130 бас Ұсақ мал – 3875 бас Жылқы – 386 бас Түйе– 230 бас
0
48424
-48424
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ – 3822 бас Ұсақ мал – 20705 бас Жылқы – 3755 бас Түйе – 1335 бас

Нормы нагрузки на поголовье КРС-18 га/гол., мелкого рогатого скота – 3,6 га/голов, лошадей-21,6 га/голов, верблюдов-25,2 га/голов, для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения необходимо 48 424 га пастбищ.
Отчет:
Для КРС – 1130 голов* 18га./ голов = 20 340 га.
Для мелкого рогатого скота-3875 голов* 3,6 га./ голов = 13 950 га.
Для лошади - 386 голов* 21,6 га./ голов = 8338 га.
Для верблюда-230 голов* 25,2 га./ голов = 5796 га.
20340 га.+ 13950 га.+ 8338 га.+ 5796 га. = 48 424 га.
На 1 июня 2025 года поголовье скота в товариществах с ограниченной ответственностью (далее-ТОО), крестьянских и фермерских хозяйствах сельского округа Кара Арна составляет: крупного рогатого скота 3822 голов, мелкого рогатого скота 20 705 голов, лошадей 3755 голов, верблюдов 1335 голов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств необходимо 217 065 га имеющихся пастбищных угодий, дополнительно 41 019 га пастбищ.
Отчет:
Для КРС-3822 голов *18га./ голов = 68 796 га.
Для мелкого рогатого скота-20705 голов *3,6 га./ голов = 74 538 га.
Для лошади-3755 голов *21,6 га./ голов = 81 108 га.
Для верблюда-1335 голов *25,2 га./ голов = 33 642 га.
68 796 га.+ 74 538 га.+ 81 108 га.+ 33 642 га. = 258 084 га.
217 065-258 084 = 41 019 га.
Согласно данным баланса земель Жылыойского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств на территории сельского округа Кара Арна, составляет 217 065.
На территории сельского округа Кара Арна имеется 1 (один) скотомогильник.
На территории Кара Арнинского сельского округа аридных пастбищ нет.
В сельском округе Кара Арна сервитуты для выгона скота не установлены.
Скот физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в черте села, переводится на отдаленные пастбища в соответствии с приложением 5 к настоящему плану.
Приложение 1 к плану по
управлению пастбищами и
их использованию по Кара
Арнинскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Кара Арнинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Кара Арнинского сельского округа
Таблица 1
наименование
наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-) /излишки(+) пастбищ, га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельскохозяйственных животных в личном подворье населения
КРС-1130 голов
Мелкий рогатый скот-3875 голов
Лошадей - 386 голов
Верблюд-230 голов
0
48424
-48424
перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельскохозяйственных животных крестьянских и фермерских хозяйств
КРС-3822 голов
Мелкий рогатый скот-20705 голов
Лошадей-3755 голов
Верблюд-1335 голов

217065
258084
-41019
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
Қара Арна ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 2 қосымша
Қара Арна ауылдық округі бойынша жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Қара Арна ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Қара Арна ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Қара Арна ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Қара Арна ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 6 қосымша
Қара Арна ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Қара Арна ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Өрістердің нөмірлері
1
2
3
4
1
Қара Арна ауылдық округі
25 сәуір мен 24 маусым көктемі
25 маусым мен 24 тамыз жазғы
25 тамыздан 24 қазанға күзгі
демалыс
Қара Арна ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 8 қосымша
Қара-Арна ауылдық округі бойынша жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Жылыой аудандық
мәслихатының 2025 жылғы
30 шілдедегі № 32-3 шешіміне
4-қосымша
Жем ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Атырау облысы, Жылыой ауданы, Жем ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:

217065
258084
-41019
перемещение на отгонные пастбища
Приложение 2 к плану по
управлению пастбищами
и их использованию по Кара
Арнинскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов по Кара Арнинскому сельскому округу
Приложение 3 к плану по
управлению пастбищами
и их использованию по Кара
Арнинскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4 к плану по
управлению пастбищами
и их использованию по Кара
Арнинскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5 к плану по
управлению пастбищами и
их использованию по Кара
Арнинскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6 к плану по
управлению пастбищами и
их использованию по Кара
Арнинскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Кара Арнинском сельском округе
Приложение 7 к плану по
управлению пастбищами и
их использованию по Кара
Арнинскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование населенного пункта
Номер полей
1
2
3
4
11
Кара Арнинский сельский округ
с 25 апреля по 24 июня весений
с 25 июня по 24 августа летний
с 25 августа до 24 октября осений
отдых
Приложение 8 к плану по
управлению пастбищами и
их использованию по Кара
Арнинскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Карта внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для обеспечения потребности населения в выпасе сельскохозяйственных животных на приусадебном участке в Кара Арнинскому сельскому округу в зависимости от местных условий и особенностей
Приложение 4 к решению
Жылыойского районного
маслихата от 30 июля
2025 года № 32-3
План по управлению пастбищами и их использованию по Жемскому сельскому округу на 2025-2030 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Жемскому сельскому округу Жылыойского района Атырауской области на на 2025-2030 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План включает:

Жем ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 354 283 га, оның ішінде елді мекен жерлері – 13 479 га, босалқы жерлер – 340 804 га.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Жем ауылдық округінде 3 ауылдық елді мекен Тұрғызба, Қараша, Қойсары ауылдары бар.
Жем ауылдық округінің жер бедері-жазық. Округ аумағы Каспий маңы ойпатының орталық бөлігінде орналасқан. Аумақтың климаты қуаң, континенттік, жазы ыстық, қысы суық. Қаңтардың орташа температурасы – 8ºС. Солтүстігінде - 14ºС, кейде - 30ºС дейінгі аязды күндер болады. Шілденің орташа температурасы +30 +35ºС аралығында. Ауыл аумағы негізінен шөл-шөлейт аймақ зонасына жататындықтан ылғалы аз, жері ащы, сорлы жерлерге тән өсімдіктер өседі. Негізгі аймақта өсетін шөптер жусан, жантақ, адраспан, ебелек, балықкөз, айлы қоға, алабота т.б.
2025 жылдың 1 маусымына Жем ауылдық округінде (жеке ауласында) 1997 бас ірі қара, 2333 бас ұсақ мал, 1004 бас жылқы, 357 түйе бар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын МІҚ - 18 га/бас, ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 75027 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 1997 бас*18га./бас = 35 946 га.
Ұсақ мал үшін – 2333 бас*3,6га./бас = 8399 га.
Жылқы үшін – 1004 бас*21,6га./бас = 21 686 га.
Түйе үшін – 357 бас*25,2 га./бас = 8996 га.
35 946 га.+ 8399 га.+ 21 686 га.+ 8996 га. = 75 027 га
2025 жылдың 1 маусымына Жем ауылдық округінің жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер (бұдан әрі –ЖШС), шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1879 бас, ұсақ мал 2051 бас, жылқы 1126 бас, түйе 455 бас құрайды.
ЖШС-нің, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін қолда бар жайылымдық алқаптары 111 459 га болса, қосымша қорында 34 465 га жайылым бар.
Есебі:
МІҚ үшін – 1879 бас *18га./бас = 33 822 га.
Ұсақ мал үшін – 2051 бас *3,6га./бас = 7384 га.
Жылқы үшін – 1126 бас *21,6га./бас = 24 322 га.
Түйе үшін – 455 бас *25,2 га./бас = 11 466 га.
33 822 га.+ 7384 га.+ 24 322 га.+ 11 466 га. =76 994 га.
111 459 – 76 994 = 34 465 га.
Жылыой ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Жем ауылдық округі аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 111459 га құрайды.
Жем ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Жем ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Жем ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы осы жоспардың
5-қосымшасына сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Жем ауылдық округі бойынша

Общая площадь территории Жемского сельского округа составляет 354 283 га, в том числе земли населенных пунктов – 13 479 га, земли запаса – 340 804 га.
По административно-территориальному делению в Жемском сельском округе имеются 3 сельских населенных пункта: с. Тургызба, с. Караша, с. Койсары.
Рельеф Жемского сельского округа равнинный. Территория округа расположена в центральной части Прикаспийской впадины. Климат засушливый, континентальный, лето жаркое, зима холодная. Средняя температура января-8ºС. На севере бывают морозные дни до - 14ºС, иногда до-30ºС. Средняя температура июля составляет от +30 до + 35ºС. Площадь села в основном относится к зоне пустынно-полупустынной зоны, здесь произрастают растения, характеризующиеся низкой влажностью, горькими, солоноватыми почвами. Травы, произрастающие в основной зоне, включают полынь, жантак, адраспан, епелек, балыккоз, айлы кога, алабота и др.
На 1 июня 2025 года в Жемском сельском округе (в личном подворье) насчитывается 1997 голов крупного рогатого скота, 2333 голов мелкого рогатого скота, 1004 голов лошадей, 357 верблюдов.
Нормы нагрузки на поголовье КРС-18 га/голов, мелкого рогатого скота – 3,6 га/голов, лошадей-21,6 га/голов, верблюдов-25,2 га/голов, для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения необходимо 75 027 га пастбищ.
Отчет:
Для КРС-1997 голов* 18га./ голов = 35 946 га.
Для мелкого рогатого скота-2333 голов* 3,6 га./ голов = 8399 га.
Для лошади-1004 голов* 21,6 га./ голов = 21 686 га.
Для верблюда - 357 голов* 25,2 га./ голов = 8996 га.
35946 га.+ 8399 га.+ 21686 га.+ 8996 га. = 75 027 га.
На 1 июня 2025 года поголовье скота в товариществах с ограниченной ответственностью (далее-ТОО), крестьянских и фермерских хозяйствах Жемского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1879 голов, мелкого рогатого скота 2051 голов, лошадей 1126 голов, верблюдов 455 голов.
При наличии пастбищных угодий ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств для выпаса сельскохозяйственных животных 111 459 га, в дополнительном запасе 34 465 га пастбищ.
Отчет:
Для КРС – 1879 голов *18га./ голов = 33 822 га.
Для мелкого рогатого скота-2051 голов *3,6 га./ голов = 7384 га.
Для лошади – 1126 голов *21,6 га./ голов = 24 322 га.
Для верблюда-455 голов *25,2 га./ голов = 11 466 га.
33 822 га.+ 7384 га.+ 24 322 га.+ 11 466 га. = 76 994 га.
111 459 – 76 994= 34 465 га.
Согласно данным баланса земель Жылыойского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств на территории Жемского сельского округа, составляет 111 459 га.
На территории жемского сельского округа имеется 1 (один) скотомогильник.
На территории джемского сельского округа аридных пастбищ нет.
В Жемском сельском округе не установлены сервитуты для выгона скота.
Скот физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в черте села, переводится на отдаленные пастбища в соответствии с приложением 5 к настоящему плану.
Приложение 1 к плану по
управлению пастбищами и их
использованию по Жемскому
сельскому округу на

2025-2030 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Жем ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жем ауылдық округінің жеке және заңды тұлғаларының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ–1997 бас Ұсақ мал – 2333 бас Жылқы – 1004 бас Түйе–357 бас
0
75027
-75027
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ – 1879 бас Ұсақ мал – 2051 бас Жылқы – 1126 бас Түйе – 455 бас
111459
76994
+34465
Жем ауылдық округі бойынша
2025-2030 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 2 қосымша
Жем ауылдық округі бойынша жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Жем ауылдық округі бойынша
2025-2030 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Жем ауылдық округі бойынша
2025-2030 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жем ауылдық округі бойынша
2025-2030 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Жем ауылдық округі бойынша
2025-2030 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 6 қосымша
Жем ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Жем ауылдық округі бойынша
2025-2030 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Өрістердің нөмірлері
1
2
3
4
1
Жем ауылдық округі
25 сәуір мен 24 маусым көктемі
25 маусым мен 24 тамыз жазғы
25 тамыздан 24 қазанға күзгі
демалыс
Жем ауылдық округі бойынша
2025-2030 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 8 қосымша
Жем ауылдық округі бойынша жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Жылыой аудандық
мәслихатының 2025 жылғы
30 шілдедегі № 32-3 шешіміне
5-қосымша
Майкөмген ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар

2025-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Жемского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Жемского сельского округа
Таблица 1
наименование
наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-)/излишки(+) пастбищ, га
Удовлетворение нехватка
1
Поголовье сельскохозяйственных животных в личном подворье населения
КРС-1997 голов
Мелкий рогатый скот-2333 головы
Лошадей-1004 голов
Верблюд-357 голов
0
75027
-75027
Перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельскохозяйственных животных крестьянских и фермерских хозяйств
КРС-1879 голов
Мелкий рогатый скот-2051 голов
Лошадей - 1126 голов
Верблюд-455 голов
111459
76994
+34465
Приложение 2 к плану по
управлению пастбищами и их
использованию по Жемскому
сельскому округу на
2025-2030 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов по Жемскому сельскому округу
Приложение 3 к плану по
управлению пастбищами и их
использованию по Жемскому
сельскому округу на
2025-2030 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4 к плану по
управлению пастбищами и их
использованию по Жемскому
сельскому округу на
2025-2030 годы
Схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5 к плану по
управлению пастбищами и их
использованию по Жемскому
сельскому округу на
2025-2030 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6 к плану по
управлению пастбищами и их
использованию по Жемскому
сельскому округу на
2025-2030 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Жемском сельском округе
Приложение 7 к плану по
управлению пастбищами и их
использованию по Жемскому
сельскому округу на
2025-2030 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование населенного пункта
Номер полей
1
2
3
4
1
1
Жемский сельский округ
с 25 апреля по 24 июня весений
с 25 июня по 24 августа летний
с 25 августа до 24 октября осений
отдых
Приложение 8 к плану по
управлению пастбищами и их
использованию по Жемскому
сельскому округу на
2025-2030 годы
Карта внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для обеспечения потребности населения в выпасе сельскохозяйственных животных на приусадебном участке в Жемскому сельскому округу в зависимости от местных условий и особенностей
Приложение 5 к решению
Жылыойского районного
маслихата от 30 июля
2025 года № 32-3
План по управлению пастбищами и их использованию по Майкумгенскому сельскому округу на 2025-2030 годы

Осы Атырау облысы, Жылыой ауданы, Майкөмген ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) осы Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) осы Жоспардың 3- қосымшасына сәйкес жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны;
4) осы Жоспардың 4-қосымшасына сәйкес жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) осы Жоспардың 6-қосымшасына сәйкес ауыл маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) осы Жоспардың 7-қосымшасына ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті.

Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Майкумгенскому сельскому округу Жылыойского района Атырауской области на на 2025-2030 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План включает:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов согласно приложению 1 к настоящему плану;
2) приемлемые схемы пастбище оборотов согласно приложению 2 к настоящему плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры согласно приложению 3 к настоящему плану;
4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды согласно приложению 4 к настоящему плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища согласно приложению 5 к настоящему плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе согласно приложению 6 к настоящему плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и перегона сельскохозяйственных животных согласно приложению 7 к настоящему плану;

8) осы Жоспардың 8-қосымшасына жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасын қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер,ауыл шаруашылығы жануарлардың мал басы саны туралы иелері – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауылдық округ және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен қабылданды.
Жергілікті атқарушы органмен ауылдық елді-мекендердегі жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары айқындалуы мүмкін.
Жылыой ауданының елді мекендеріндегі жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарлары елді мекен шегінен тыс жайылымдарға айдауға жатады.
Майкөмген ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 78 004 га, оның ішінде елді мекен жерлері – 7 912 га, босалқы жерлер – 70 092 га.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Майкөмген ауылдық округінің жер бедері-жазық. Округ аумағы Каспий маңы ойпатының орталық бөлігінде орналасқан. Аумақтың көп бөлігін құмдар алып жатыр, климаты қуаң, континенттік, жазы ыстық, қысы суық. Қаңтардың орташа температурасы– 8ºС. Солтүстігінде - 14ºС, кейде - 30ºС дейінгі аязды күндер болады. Шілденің орташа температурасы +30 -31ºС аралығында. Ауыл аумағы негізінен шөл-шөлейт аймақ зонасына жататындықтан ылғалы аз, жері ащы, сорлы жерлерге тән өсімдіктер-жантақ, кекіре, итсигек, мия, бұйырғын, жусан, адыраспан, мортық өседі.
2025 жылдың 1 маусымына Майкөмген ауылдық округінде (жеке ауласында) 1075 бас ірі қара, 5135 бас ұсақ мал, 912 бас жылқы, 1239 түйе бар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын МІҚ - 18 га/бас, ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 88 758 га жайылым қажет.
Есебі:

8) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей согласно приложению 8 к настоящему плану;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно с акимом сельского округа и пастбище пользователей.
Местным исполнительным органом могут быть определены границы и площади пастбищ для нужд населения, в том числе общественных, по выпасу сельскохозяйственных животных в частном подворье в сельских населенных пунктах.
Сельскохозяйственные животные личного подворья в населенных пунктах Жылыойского района подлежат выгонке на пастбища за пределами населенного пункта.
Общая площадь территории Майкумгенского сельского округа составляет 78 004 га, в том числе земли населенных пунктов – 7 912 га, земли запаса – 70 092 га.
По административно-территориальному делению Майкумгенский сельский округ имеет 1 сельский населенный пункт.
Рельеф Майкумгенского сельского округа равнинный. Территория округа расположена в центральной части Прикаспийской впадины. Большую часть территории занимают пески климат засушливый, континентальный, лето жаркое, зима холодная. Средняя температура января-8ºС. На севере бывают морозные дни до - 14ºС, иногда до-30ºС. Средняя температура июля колеблется в пределах +30-31ºС. Площадь села в основном относится к зоне пустынно-полупустынной зоны, здесь произрастают злаковые, солодовые растения-жантак, кекирий, итсигек, солодка, буйгын, полынь, адыраспан, мортык.
На 1 июня 2025 года в Майкумгенском сельском округе (в личном подворье) насчитывается 1075 голов крупного рогатого скота, 5135 голов мелкого рогатого скота, 912 голов лошадей, 1239 верблюдов.
Нормы нагрузки на поголовье КРС-18 га/гол., мелкого рогатого скота – 3,6 га/голов, лошадей-21,6 га/голов, верблюдов-25,2 га/голов, для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения необходимо 88 758 га пастбищ.
Отчет:

МІҚ үшін – 1075 бас*18га./бас = 19 350 га.
Ұсақ мал үшін – 5135 бас*3,6га./бас = 18 486 га.
Жылқы үшін – 912 бас*21,6га./бас = 19 699 га.
Түйе үшін – 1239 бас*25,2 га./бас = 31 223 га.
19 350 га.+ 18 486 га.+ 19 699 га.+ 31 223 га. = 88 758 га
2025 жылдың 1 маусымына Майкөмген ауылдық округінің жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер (бұдан әрі-ЖШС), шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1071 бас, ұсақ мал 10 351 бас, жылқы 1057 бас, түйе 889 бас құрайды.
ЖШС-нің, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін қолда бар жайылымдық алқаптары 6690 га болса, қосымша 95 086 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 1071 бас *18га./бас = 19 278 га.
Ұсақ мал үшін – 10351 бас *3,6га./бас = 37 264 га.
Жылқы үшін – 1057 бас *21,6га./бас = 22 831 га.
Түйе үшін – 889 бас *25,2 га./бас = 22 403 га.
19 278 га.+ 37 264 га.+ 22 831га.+ 22 403 га. = 101 776 га.
101 776 - 6 690 = 95 086 га.
Жылыой ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Майкөмген ауылдық округі аумағындағы барлық жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер (бұдан әрі –ЖШС), шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 6690 га құрайды.
Майкөмген ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Майкөмген ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Майкөмген ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Майкөмген ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Майкөмген ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Майкөмген ауылдық округінің жеке және заңды тұлғаларының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ–1075 бас Ұсақ мал – 5135 бас Жылқы – 912 бас Түйе–1239 бас
0
88758
-88758
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ – 1071 бас Ұсақ мал – 10351 бас Жылқы – 1057 бас Түйе – 889 бас

Для КРС – 1075 голов* 18га./ голов = 19 350 га.
Для мелкого рогатого скота-5135 голов* 3,6 га./ голов = 18 486 га.
Для лошади-912 голов* 21,6 га./ голов = 19 699 га.
Для верблюда - 1239 голов* 25,2 га./ голов = 31 223 га.
19 350 га.+ 18 486 га.+ 19 699 га.+ 31 223 га. = 88 758 га.
На 1 июня 2025 года поголовье скота в товариществах с ограниченной ответственностью (далее-ТОО), крестьянских и фермерских хозяйствах Майкумгенского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1071 голов, мелкого рогатого скота 10 351 голов, лошадей 1057 голов, верблюдов 889 голов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств необходимо дополнительно 95 086 га пастбищ, при имеющихся пастбищных угодьях 6690 га.
Отчет:
Для КРС-1071 голов *18га./ голов = 19 278 га.
Для мелкого рогатого скота-10351 голов *3,6 га./ голов = 37 264 га.
Для лошади-1057 голов *21,6 га./ голов = 22 831 га.
Для верблюда-889 голов *25,2 га./ голов = 22 403 га.
19 278 га.+ 37 264 га.+ 22 831 га.+ 22 403 га. = 101 776 га.
101 776- 6 690 = 95 086 га.
Согласно данным баланса земель Жылыойского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств на территории Майкумгенского сельского округа, составляет 6690 га.
На территории Майкумгенского сельского округа имеется 1 (один) скотомогильник.
На территории Майкумгенского сельского округа аридных пастбищ нет.
В Майкумгенском сельском округе не установлены сервитуты для выгона скота.
Скот физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в черте села, переводится на отдаленные пастбища в соответствии с приложением 5 к настоящему плану.
Приложение 1 к плану по
управлению пастбищами
и их использованию по
Майкумгенскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Майкумгенского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Майкумгенского сельского округа
Таблица 1
наименование
Наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-)/излишки(+) пастбищ, га
Удовлетворение нехватка
1
Поголовье сельскохозяйственных животных в личном подворье населения
КРС-1075 голов
Мелкий рогатый скот-5135 голов
Лошадей-912 голов
Верблюд-1239 голов
0
88758
-88758
Перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельскохозяйственных животных крестьянских и фермерских хозяйств
КРС - 556 голов
Мелкий рогатый скот-7141 голов
Лошадей-407 голов
Верблюд - 450 голов

Осы Атырау облысы, Жылыой ауданы, Ақкиізтоғай ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) осы Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) осы Жоспардың 3- қосымшасына сәйкес жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны;
4) осы Жоспардың 4-қосымшасына сәйкес жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) осы Жоспардың 6-қосымшасына сәйкес ауыл маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) осы Жоспардың 7-қосымшасына ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті.

Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Аккиизтогайскому сельскому округу Жылыойского района Атырауской области на на 2025-2030 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План включает:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов согласно приложению 1 к настоящему плану;
2) приемлемые схемы пастбище оборотов согласно приложению 2 к настоящему плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры согласно приложению 3 к настоящему плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды согласно приложению 4 к настоящему плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища согласно приложению 5 к настоящему плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе согласно приложению 6 к настоящему плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и перегона сельскохозяйственных животных согласно приложению 7 к настоящему плану;

8) осы Жоспардың 8-қосымшасына жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасын қамтиды;
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер,ауыл шаруашылығы жануарлардың мал басы саны туралы иелері – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауылдық округ және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен қабылданды.
Жергілікті атқарушы органмен ауылдық елді-мекендердегі жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары айқындалуы мүмкін.
Жылыой ауданының елді мекендеріндегі жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарлары елді мекен шегінен тыс жайылымдарға айдауға жатады.
Ақкиізтоғай ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 656 252 га, оның ішінде елді мекен жерлері – 10 903 га, босалқы жерлер – 645 349 га.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Ақкиізтоғай ауылдық округі ауылдық округінің жер бедері-жазық. Округ аумағы Каспий маңы ойпатының орталық бөлігінде орналасқан. Аумақтың климаты қуаң, континенттік, жазы ыстық, қысы суық. Қаңтардың орташа температурасы– 8ºС. Солтүстігінде - 14ºС, кейде - 30ºС дейінгі аязды күндер болады. Шілденің орташа температурасы +30-31ºС аралығында. Ауыл аумағы негізінен шөл-шөлейт аймақ зонасына жататындықтан ылғалы аз, жері ащы, сорлы жерлерге тән өсімдіктер өседі.
2025 жылдың 1 маусымына Ақкиізтоғай ауылдық округінде (жеке ауласында) 1574 бас ірі қара, 3512 бас ұсақ мал, 978 бас жылқы, 1048 түйе бар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын МІҚ - 18 га/бас, ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 88 510 га жайылым қажет.
Есебі:

8) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей согласно приложению 8 к настоящему плану;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно с акимом сельского округа и пастбище пользователей.
Местным исполнительным органом могут быть определены границы и площади пастбищ для нужд населения, в том числе общественных, по выпасу сельскохозяйственных животных в частном подворье в сельских населенных пунктах.
Сельскохозяйственные животные личного подворья в населенных пунктах Жылыойского района подлежат выгонке на пастбища за пределами населенного пункта.
Общая площадь территории аккиизтогайского сельского округа составляет 656 252 га, в том числе земли населенных пунктов – 10 903 га, земли запаса – 645 349 га.
По административно-территориальному делению в Аккиизтогайском сельском округе имеется 1 сельский населенный пункт.
Рельеф сельского округа аккиизтогайского сельского округа равнинный. Территория округа расположена в центральной части Прикаспийской впадины. Климат засушливый, континентальный, лето жаркое, зима холодная. Средняя температура января-8ºС. На севере бывают морозные дни до - 14ºС, иногда до-30ºС. Средняя температура июля колеблется в пределах +30-31ºС. Территория села в основном относится к зоне пустынно-полупустынной зоны, здесь произрастают растения, характеризующиеся низкой влажностью, горькими, солоноватыми почвами.
На 1 июня 2025 года в Аккиизтогайском сельском округе (в личном подворье) насчитывается 1574 голов крупного рогатого скота, 3512 голов мелкого рогатого скота, 978 голов лошадей, 1048 верблюдов.
Нормы нагрузки на поголовье КРС-18 га/гол, мелкого рогатого скота – 3,6 га/голов, лошадей-21,6 га/голов, верблюдов-25,2 га/голов, для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения необходимо 88 510 га пастбищ.
Отчет:

МІҚ үшін – 1574 бас*18га./бас = 28 332 га.
Ұсақ мал үшін – 3512 бас*3,6га./бас = 12 643 га.
Жылқы үшін – 978 бас*21,6га./бас = 21 125 га.
Түйе үшін – 1048 бас*25,2 га./бас = 26 410 га.
28 332 га.+ 12 643 га.+ 21 125 га.+ 26 410 га. = 88 510 га.
25 жылдың 1 маусымына Ақкиізтоғай ауылдық округінің жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер (бұдан әрі-ЖШС), шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 764 бас, ұсақ мал 5994 бас, жылқы 2416 бас, түйе 945 бас құрайды.
ЖШС-нің, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін қолда бар жайылымдық алқаптары 337219 га болса, қосымша қорында 225 889 га жайылым бар.
Есебі:
МІҚ үшін – 764 бас *18га./бас = 13 752 га.
Ұсақ мал үшін – 5994 бас *3,6га./бас = 21 578 га.
Жылқы үшін – 2416 бас *21,6га./бас = 52 186 га.
Түйе үшін – 945 бас *25,2 га./бас = 23 814 га.
13 752 га.+ 21 578 га.+ 52 186 га.+ 23 814 га. = 111 330 га.
337 219-111 330= 225 889 га.
Жылыой ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Ақкиізтоғай ауылдық округі аумағындағы барлық жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер (бұдан әрі-ЖШС), шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 337219 га құрайды.
Ақкиізтоғай ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Ақкиізтоғай ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Ақкиізтоғай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Ақкиізтоғай ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Ақкиізтоғай ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Ақкиізтоғай ауылдық округі бойынша жеке және заңды тұлғаларының ауыл шарушалығы жануарларының жаю мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ–1574 бас Ұсақ мал – 3512 бас Жылқы – 978 бас Түйе–1048 бас
0
88510
-88510
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ – 764 бас Ұсақ мал – 5994 бас Жылқы – 2416 бас Түйе – 945 бас

Для КРС-1574 голов* 18га./ голов = 28 332 га.
Для мелкого рогатого скота-3512 голов* 3,6 га./ голов = 12 643 га.
Для лошади-978 голов * 21,6 га./ голов = 21 125 га.
Для верблюда-1048 голов * 25,2 га./ голов = 26 410 га.
28 332 га.+ 12 643 га.+ 21 125 га.+ 26 410 га. = 88 510 га.
На 1 июня 2025 года поголовье скота в товариществах с ограниченной ответственностью (далее-ТОО), крестьянских и фермерских хозяйствах Аккиизтогайского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 764 голов, мелкого рогатого скота 5994 голов, лошадей 2416 голов, верблюдов 945 голов.
При наличии пастбищных угодий для выпаса сельскохозяйственных животных ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств 337 219 га, в дополнительном запасе имеется 225 889 га пастбищ.
Отчет:
Для КРС – 764 голов *18га./ голов = 13 752 га.
Для мелкого рогатого скота-5994 голов *3,6 га./ голов = 21 578 га.
Для лошади-2416 голов *21,6 га./ голов = 52 186 га.
Для верблюда-945 голов *25,2 га./ голов = 23 814 га.
13 752 га.+ 21 578 га.+ 52 186 га.+ 23 814 га. = 111 330 га.
337 219-111 330 = 225 889 га.
Согласно данным баланса земель Жылыойского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств на территории Аккиизтогайского сельского округа, составляет 337 219 га.
На территории Аккиизтогайского сельского округа имеется 1 (один) скотомогильник.
На территории Аккиизтогайского сельского округа аридных пастбищ нет.
В Аккиизтогайском сельском округе не установлены сервитуты для выгона скота.
Скот физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в черте села, переводится на отдаленные пастбища в соответствии с приложением 5 к настоящему плану.
Приложение 1 к плану по
управлению пастбищами
и их использованию по
Аккиизтогайскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Аккиизтогайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Аккизтогайского сельского округа
Таблица 1
наименование
Наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-)/излишки(+) пастбищ, га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельскохозяйственных животных в личном подворье населения
КРС-1574 голов
Мелкий рогатый скот-3512 головы
Лошадей-978 голов
Верблюд-1048 голов
0
88510
-88510
Перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельскохозяйственных животных крестьянских и фермерских хозяйств
КРС - 677 голов
Мелкий рогатый скот-9203 голов
Лошадей-2308 голов
Верблюд-737 голов

337219
111330
+225889
Ақкиізтоғай ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 2 қосымша
Ақкиізтоғай ауылдық округі бойынша жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Ақкиізтоғай ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Ақкиізтоғай ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Ақкиізтоғай ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Ақкиізтоғай ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 6 қосымша
Ақкиізтоғай ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ақкиізтоғай ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Өрістердің нөмірлері
1
2
3
4
1
Ақкиізтоғай ауылдық округі
25 сәуір мен 24 маусым көктемгі
25 маусым мен 24 тамыз жазғы
25 тамыздан 24 қазанға күзгі
демалыстан өріс
Ақкиізтоғай ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 8 қосымша
Ақкиізтоғай ауылдық округі бойынша жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Жылыой аудандық
мәслихатының 2025 жылғы
30 шілдедегі № 32-3 шешіміне
7-қосымша
Қосшағыл ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар

337219
111330
+225889
Приложение 2 к плану по
управлению пастбищами
и их использованию по
Аккиизтогайскому сельскому
округу на 2025-2030 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов по Аккиизтогайскому сельскому округу
Приложение 3 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Аккиизтогайскому сельскому округу на 2025-2030 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Аккиизтогайскому сельскому округу на 2025-2030 годы
Схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Аккиизтогайскому сельскому округу на 2025-2030 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Аккиизтогайскому сельскому округу на 2025-2030 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Аккиизтогайском сельском округе
Приложение 7 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Аккиизтогайскому сельскому округу на 2025-2030 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование населенного пункта
Номер полей
1
2
3
4
11
Аккиизтогайский сельский округ
с 25 апреля по 24 июня весений
с 25 июня по 24 августа летний
с 25 августа до 24 октября осений
отдых
Приложение 8 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Аккиизтогайскому сельскому округу на 2025-2030 годы
Карта внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для обеспечения потребности населения в выпасе сельскохозяйственных животных на приусадебном участке в Аккиизтогайскому сельскому округу в зависимости от местных условий и особенностей
Приложение 7 к решению Жылыойского районного маслихата от 30 июля 2025 года № 32-3
План по управлению пастбищами и их использованию по Косчагильскому сельскому округу на 2025-2030 годы

Осы Атырау облысы, Жылыой ауданы, Қосшағыл ауылдық округі бойынша 2025-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) осы Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) осы Жоспардың 3- қосымшасына сәйкес жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны;
4) осы Жоспардың 4-қосымшасына сәйкес жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) осы Жоспардың 6-қосымшасына сәйкес ауыл маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) осы Жоспардың 7-қосымшасына ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті.

Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Косчагильскому сельскому округу Жылыойского района Атырауской области на на 2025-2030 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План включает:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов согласно приложению 1 к настоящему плану;
2) приемлемые схемы пастбище оборотов согласно приложению 2 к настоящему плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры согласно приложению 3 к настоящему плану;
4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды согласно приложению 4 к настоящему плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища согласно приложению 5 к настоящему плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе согласно приложению 6 к настоящему плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и перегона сельскохозяйственных животных согласно приложению 7 к настоящему плану;

8) осы Жоспардың 8-қосымшасына жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасын қамтиды;
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер,ауыл шаруашылығы жануарлардың мал басы саны туралы иелері – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауылдық округ әкімі және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен қабылданды.
Жергілікті атқарушы органмен ауылдық елді-мекендердегі жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары айқындалуы мүмкін.
Жылыой ауданының елді мекендеріндегі жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарлары елді мекен шегінен тыс жайылымдарға айдауға жатады.
Қосшағыл ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 1 277 685 га, оның ішінде елді мекен жерлері – 27 170 га, босалқы жерлер – 1 250 515 га.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Қосшағыл ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар. Қосшағыл және Қарағай ауылдары.
Қосшағыл ауылдық округінің жер бедері-жазық. Округ аумағы Каспий маңы ойпатының орталық бөлігінде орналасқан. Аумақтың климаты қуаң, континенттік, жазы ыстық, қысы суық. Қаңтардың орташа температурасы– 8ºС. Солтүстігінде – 14ºС, кейде - 30ºС дейінгі аязды күндер болады. Шілденің орташа температурасы +30 -31ºС аралығында. Ауыл аумағы негізінен шөл-шөлейт аймақ зонасына жататындықтан ылғалы аз, жері ащы, сорлы жерлерге тән өсімдіктер өседі.
2025 жылдың 1 маусымына Қосшағыл ауылдық округінде (жеке ауласында) 585 бас ірі қара, 2999 бас ұсақ мал, 477 бас жылқы, 803 түйе бар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын МІҚ - 18 га/бас, ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 51 865 га жайылым қажет.
Есебі:

8) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей согласно приложению 8 к настоящему плану;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно с акимом сельского округа и пастбище пользователей.
Местным исполнительным органом могут быть определены границы и площади пастбищ для нужд населения, в том числе общественных, по выпасу сельскохозяйственных животных в частном подворье в сельских населенных пунктах.
Сельскохозяйственные животные личного подворья в населенных пунктах Жылыойского района подлежат выгонке на пастбища за пределами населенного пункта.
Общая площадь территории Косчагильского сельского округа составляет 1 277 685 га, в том числе земли населенных пунктов – 27 170 га, земли запаса – 1 250 515 га.
По административно-территориальному делению Косчагильский сельский округ имеет 2 сельских населенных пункта. Села Косчагил и Карагай.
Рельеф косшагильского сельского округа равнинный. Территория округа расположена в центральной части Прикаспийской впадины. Климат засушливый, континентальный, лето жаркое, зима холодная. Средняя температура января-8ºС. На севере бывают морозные дни до - 14ºС, иногда до-30ºС. Средняя температура июля колеблется в пределах +30-31ºС. Площадь села в основном относится к зоне пустынно-полупустынной зоны, здесь произрастают растения, характеризующиеся низкой влажностью, горькими, солоноватыми почвами.
На 1 июня 2025 года в Косчагильском сельском округе (в личном подворье) насчитывается 585 голов крупного рогатого скота, 2999 голов мелкого рогатого скота, 477 голов лошадей, 803 верблюдов.
Нормы нагрузки на поголовье КРС-18 га/гол., мелкого рогатого скота – 3,6 га/голов, лошадей-21,6 га/голов, верблюдов-25,2 га/голов, для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения необходимо 51 865 га пастбищ.
Отчет:

МІҚ үшін – 585 бас.*18га./бас = 10 530 га.
Ұсақ мал үшін – 2999 бас.*3,6га./бас = 10 796 га.
Жылқы үшін – 477 бас.*21,6га./бас = 10 303 га.
Түйе үшін – 803 бас.*25,2 га./бас = 20 236 га.
10 530 га.+ 10 796 га.+ 10 303 га.+ 20 236 га. = 51 865 га.
2025 жылдың 1 маусымына Қосшағыл ауылдық округінің жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер (бұдан әрі-ЖШС), шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 3077 бас, ұсақ мал 15 728 бас, жылқы 4133 бас, түйе 2016 бас құрайды.
ЖШС-нің, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін қолда бар жайылымдық алқаптары 236 859 га болса, қосымша 15224 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 3077 бас *18га./бас = 55 386 га.
Ұсақ мал үшін – 15 728 бас *3,6га./бас = 56 621 га.
Жылқы үшін – 4133 бас *21,6га./бас = 89 273 га.
Түйе үшін – 2016 бас *25,2 га./бас = 50 803 га.
55 386 га.+ 56 621 га.+ 89 273 га.+ 50 803га. = 252 083 га.
236 859-252 083 =15 224 га.
Жылыой ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Қосшағыл ауылдық округі аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 236859 га құрайды.
Қосшағыл ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Қосшағыл ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Қосшағыл ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Қосшағыл ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қосшағыл ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Қосшағыл ауылдық округінің жеке және заңды тұлғаларының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ–585 бас Ұсақ мал – 2999 бас Жылқы – 477 бас Түйе–803 бас
0
51865
-51865
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ – 3077 бас Ұсақ мал – 15728 бас Жылқы – 4133 бас Түйе – 2016 бас

Для КРС-585 голов* 18га./ голов = 10 530 га.
Для мелкого рогатого скота-2999 голов* 3,6 га./ голов = 10 796 га.
Для лошади-477 голов* 21,6 га./ голов = 10 303 га.
Для верблюда-803 голов* 25,2 га./ голов = 20 236 га.
10 530 га.+ 10 796 га.+ 10 303 га.+ 20 236 га. = 51 865 га.
На 1 июня 2025 года поголовье скота в товариществах с ограниченной ответственностью (далее-ТОО), крестьянских и фермерских хозяйствах Косчагильского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 3077 голов, мелкого рогатого скота 15 728 голов, лошадей 4133 голов, верблюдов 2016 голов.
При наличии пастбищных угодий ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств для выпаса сельскохозяйственных животных 236 859 га, в дополнительном запасе имеется 15 224 га пастбищ.
Отчет:
Для КРС-3077 голов *18га./ голов = 55 386 га.
Для мелкого рогатого скота – 15728 голов *3,6 га./ голов = 56 621 га.
Для лошади-4133 голов *21,6 га./ голов = 89 273 га.
Для верблюда - 2016 голов *25,2 га./ голов = 50 803 га.
55 386 га.+ 56 621 га.+ 89 273 га.+ 50 803 га. = 252 083 га.
236 859-252 083 = 15 224 га.
Согласно данным баланса земель Жылыойского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств на территории Косчагильского сельского округа, составляет 236 859 га.
На территории Косчагильского сельского округа имеется 1 (один) скотомогильник.
На территории косшагильского сельского округа аридных пастбищ нет.
В Косчагильском сельском округе не установлены сервитуты для выгона скота.
Скот физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в черте села, переводится на отдаленные пастбища в соответствии с приложением 5 к настоящему плану.
Приложение 1 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Косчагильскому сельскому округу на 2025-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Косчагильского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Косчагильского сельского округа
Таблица 1
наименование
наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-)/излишки(+) пастбищ, га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельскохозяйственных животных в личном подворье населения
КРС-585 голов
Мелкий рогатый скот-2999 головы
Лошадей-477 голов
Верблюд-803 головы
0
51865
-51865
Перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельскохозяйственных животных крестьянских и фермерских хозяйств
КРС-3077 голов
Мелкий рогатый скот-15728 голов
Лошадь-4133 голов
Верблюд-2016 голов

236859
252083
-15224
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
Қосшағыл ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 2 қосымша
Қосшағыл ауылдық округі бойынша жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Қосшағыл ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Қосшағыл ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Қосшағыл ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Қосшағыл ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 6 қосымша
Қосшағыл ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Қосшағыл ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Өрістердің нөмірлері
1
2
3
4
1
Қосшағыл ауылдық округі
25 сәуір мен 24 маусым көктемгі
25 маусым мен 24 тамыз жазғы
25 тамыздан 24 қазанға күзгі
демалыстан өріс
Қосшағыл ауылдық округі
бойынша 2025-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі
жоспарына 8 қосымша
Қосшағыл ауылдық округі бойынша жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы

236859
252083
-15224
Перемещение на отгонные пастбища
Приложение 2 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Косчагильскому сельскому округу на 2025-2030 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов по Косчагильскому сельскому округу
Приложение 3 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Косчагильскому сельскому округу на 2025-2030 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Косчагильскому сельскому округу на 2025-2030 годы
Схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Косчагильскому сельскому округу на 2025-2030 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Косчагильскому сельскому округу на 2025-2030 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Косчагильском сельском округе
Приложение 7 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Косчагильскому сельскому округу на 2025-2030 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и сельскохозяйственных животных
Наименование населенного пункта
Номер полей
1
2
3
4
1
1
Косчагильский сельский округ
с 25 апреля по 24 июня весений
с 25 июня по 24 августа летний
с 25 августа до 24 октября осений
отдых
Приложение 8 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Косчагильскому сельскому округу на 2025-2030 годы
Карта внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для обеспечения потребности населения в выпасе сельскохозяйственных животных на приусадебном участке в Косчагильскому сельскому округу в зависимости от местных условий и особенностей
5