2026-2028 жылдарға арналған қала бюджеті туралы
Атырау облысы Атырау қалалық мәслихатының 2025 жылғы 18 желтоқсандағы № 197 шешімі
Қазақстан Республикасының 2025 жылғы 15 наурыздағы Бюджет кодексінің 7 бабына және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6 бабының 1 тармағының 1) тармақшасына сәйкес және қала әкімдігінің 2026-2028 жылдарға арналған қала бюджеті туралы ұсынысын қарап, Атырау қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған қала бюджеті тиісінше 1, 2 және 3 – қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 646 516 418 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 603 942 728 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 1 697 541 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 1 341 828 мың теңге;
трансферттер түсімі – 39 534 321 мың теңге;
2) шығындар – 646 533 718 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 3 450 000 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 3 450 000 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 мың теңге;
мемлекеттік қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -3 467 300 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 3 467 300 мың теңге;
қарыздар түсімі – 3 467 300 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 0 мың теңге.
2. 2026 жылға Атырау қаласының бюджетінен облыстық бюджетке аударылатын бюджеттік алып қоюлар көлемі 512 395 056 мың теңге соммасында көзделсін.
3. 2026 жылға қалалық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік трансферттер көлемі 3 496 595 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Атырау ауылдық округіне – 750 667 мың теңге;

О бюджете города на 2026-2028 годы
Решение маслихата города Атырау Атырауской области от 18 декабря 2025 года № 197
В соответствии со статьей 7 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 15 марта 2025 года и подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и рассмотрев предложение акимата города об утверждении городского бюджета на 2026-2028 годы, маслихат города Атырау РЕШИЛ:
1. Утвердить городской бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 646 516 418 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 603 942 728 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 1 697 541 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 1 341 828 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 39 534 321 тысяч тенге;
2) затраты – 646 533 718 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 3 450 000 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 3 450 000 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства - 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -3 467 300 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 3 467 300 тысяч тенге:
поступление займов – 3 467 300 тысяч тенге;
погашение займов – 0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0 тысяч тенге.
2. Предусмотреть на 2026 год объем бюджетных изъятий, перечисляемых из бюджета города Атырау в областной бюджет в сумме 512 395 056 тысяч тенге.
3. Предусмотреть на 2026 год объемы бюджетных трансфертов, передаваемых из городского бюджета в сельские бюджеты, в сумме 3 496 595 тысяч тенге, в том числе:
Атыраускому сельскому округу – 750 667 тысяч тенге;

Дамбы ауылдық округіне – 555 852 мың теңге;
Еркінқала ауылдық округіне – 628 471 мың теңге;
Кеңөзек ауылдық округіне – 255 359 мың теңге;
Қайыршақты ауылдық округіне – 852 321 мың теңге;
Алмалы ауылдық округіне – 453 925 мың теңге.
4. 2026 жылға жергілікті атқарушы органның резерві – 12 146 881 мың теңге сомасында бекітілсін.
5. 2026 жылға арналған қалалық бюджетте республикалық бюджеттен мамандарға әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін – 17 300 мың теңге бюджеттік кредиттер көзделгені ескерілсін.

Дамбинскому сельскому округу – 555 852 тысяч тенге;
Еркинкалинскому сельскому округу – 628 471 тысяч тенге;
Кенузекскому сельскому округу – 255 359 тысяч тенге;
Кайыршахтинскому сельскому округу – 852 321 тысяч тенге;
Алмалинскому сельскому округу – 453 925 тысяч тенге.
4. Утвердить резерв местного исполнительного органа на 2026 год в сумме – 12 146 881 тысяч тенге.
5. Учесть, в городском бюджете на 2026 год предусмотрены бюджетные кредиты на реализацию мер социальной поддержки специалистов в сумме – 17 300 тысяч тенге.

40 351
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
40 351
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
552 672
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
552 672
485
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
552 672
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
552 672
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
6 815 311
1
Әлеуметтік қамсыздандыру
275 906
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
275 906
005
Мемлекеттiк атаулы әлеуметтiк көмек
275 906
2
Әлеуметтiк көмек
4 948 428
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
4 795 826
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
10 000
007
Жергiлiктi өкiлеттi органдардың шешiмi бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтiк көмек
1 889 363
010
Үйден тәрбиеленiп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
47 294
013
Белгiленген тұрғылықты жерi жоқ тұлғаларды әлеуметтiк бейiмдеу
164 440
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
646 731
017
Мүгедектігі бар адамды оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық, тифлотехникалық құралдармен, арнаулы жүрiп-тұру құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емделу, есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының, жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну
1 894 089
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
143 909
485
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
152 602
068
Жергілікті өкілдік органдардың шешімі бойынша қалалық қоғамдық көлікте (таксиден басқа) жеңілдікпен, тегін жол жүру түрінде азаматтардың жекелеген санаттарын әлеуметтік қолдау
152 602
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
1 590 977
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1 590 977
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
254 245
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтiк төлемдердi есептеу, төлеу мен жеткiзу бойынша қызметтерге ақы төлеу

40 351
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
40 351
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
552 672
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
552 672
485
Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
552 672
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
552 672
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
6 815 311
1
Социальное обеспечение
275 906
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
275 906
005
Государственная адресная социальная помощь
275 906
2
Социальная помощь
4 948 428
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
4 795 826
006
Оказание жилищной помощи
10 000
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
1 889 363
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
47 294
013
Социальная адаптация лиц, не имеющих определенного местожительства
164 440
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
646 731
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
1 894 089
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения
143 909
485
Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
152 602
068
Социальная поддержка отдельных категорий граждан в виде льготного, бесплатного проезда на городском общественном транспорте (кроме такси) по решению местных представительных органов
152 602
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
1 590 977
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 590 977
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
254 245
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат

735 666
017
Мүгедектігі бар адамды оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық, тифлотехникалық құралдармен, арнаулы жүрiп-тұру құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емделу, есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының, жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну
2 007 285
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
143 909
485
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
152 602
068
Жергілікті өкілдік органдардың шешімі бойынша қалалық қоғамдық көлікте (таксиден басқа) жеңілдікпен, тегін жол жүру түрінде азаматтардың жекелеген санаттарын әлеуметтік қолдау
152 602
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
1 742 727
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1 742 727
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
254 245
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтiк төлемдердi есептеу, төлеу мен жеткiзу бойынша қызметтерге ақы төлеу
1 716
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
420 685
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
123 265
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
942 816
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
33 215 211
1
Тұрғын үй шаруашылығы
16 334 250
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
9 301 116
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
1 000 000
004
Инженерлiк-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
6 301 116
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
2 000 000
487
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
7 033 134
001
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй қоры саласында жергілікті деңгейде мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша қызметтер
239 298
004
Мемлекеттiк қажеттiлiктер үшiн жер учаскелерiн алып қою, оның iшiнде сатып алу жолымен алып қою және осыған байланысты жылжымайтын мүлiктi иелiктен айыру
4 000 000
005
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды үйымдастыру
793 836
006
Азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету
2 000 000
2
Коммуналдық шаруашылық
6 024 228
487
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй инспекциясы бөлімі

735 666
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
2 007 285
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения
143 909
485
Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
152 602
068
Социальная поддержка отдельных категорий граждан в виде льготного, бесплатного проезда на городском общественном транспорте (кроме такси) по решению местных представительных органов
152 602
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
1 742 727
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 742 727
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
254 245
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
1 716
021
Капитальные расходы государственного органа
420 685
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
123 265
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
942 816
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
33 215 211
1
Жилищное хозяйство
16 334 250
467
Отдел строительства района (города областного значения)
9 301 116
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
1 000 000
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
6 301 116
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
2 000 000
487
Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции района (города областного значения)
7 033 134
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства и жилищного фонда
239 298
004
Изъятие, в том числе путем выкупа земельных участков для государственных надобностей и связанное с этим отчуждение недвижимого имущества
4 000 000
005
Организация сохранения государственного жилищного фонда
793 836
006
Обеспечение жильем отдельных категорий граждан
2 000 000
2
Коммунальное хозяйство
6 024 228
487
Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции района (города областного значения)

637 355
003
Жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемелерін және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалардың, оның ішінде концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамаларын әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптамаларын жүргізу, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларды, оның ішінде концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеу
637 355
485
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
372 436
096
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалар бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындау
372 436
487
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
3 925 217
096
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалар бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындау
3 925 217
15
Трансферттер
582 574 875
1
Трансферттер
582 574 875
452
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) қаржы бөлімі
582 574 875
007
Бюджеттік алып коюлар
582 574 875

637 355
003
Разработка или корректировка, а также проведение необходимых экспертиз технико-экономических обоснований местных бюджетных инвестиционных проектов и конкурсных документаций проектов государственно-частного партнерства, концессионных проектов, консультативное сопровождение проектов государственно-частного партнерства и концессионных проектов
637 355
485
Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
372 436
096
Выполнение государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства
372 436
487
Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции района (города областного значения)
3 925 217
096
Выполнение государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства
3 925 217
15
Трансферты
582 574 875
1
Трансферты
582 574 875
452
Отдел финансов района (города областного значения)
582 574 875
007
Бюджетные изъятия
582 574 875