2025-2027 жылдарға арналған Шал ақын ауданы Сухорабов ауылдық округінің бюджетін бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы мәслихатының 2025 жылғы 8 мамырдағы № 30/11 шешімі
Ескерту. 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі – осы шешімнің 7-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 7, 91-баптарына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына, "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабының 2-тармағына сәйкес Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған Шал ақын ауданы Сухорабов ауылдық округінің бюджеті тиісінше 1, 2, 3-қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 41 457 мың теңге:
салықтық түсімдер – 3 434 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 92 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
трансферттер түсімі – 37 931 мың теңге;
2) шығындар – 42 100 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 0 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу - 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 643 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 643 мың теңге:
қарыздар түсімі – 0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 643 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы мәслихатының 04.09.2025 № 33/15 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. 2025 жылға арналған Сухорабов ауылдық округінің бюджетінің кірістері Қазақстан Республикасының Бюджеттік кодексінің 168-бабының 7-тармағына сәйкес, келесі салықтық түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
1) ауылдың аумағында мемлекеттік кіріс органдарында тіркеу есебіне қою кезінде мәлімделген:
дара кәсіпкер, жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіпқой медиатор үшін – тұрған жері;
қалған жеке тұлғалар үшін – тұрғылықты жері орналасқан жеке тұлғалар дербес салық салуға жататын кірістер бойынша жеке табыс салығынан;
2) Сухорабов ауылдық округінің аумағындағы осы салықты салу объектілері бойынша жеке тұлғалардың мүлкіне салынатын салықтан;
3) Сухорабов ауылдық округінің аумағындағы жер учаскелері бойынша жеке және заңды тұлғалардан алынатын, елдi мекендер жерлерiне салынатын жер салығынан;

Об утверждении бюджета Сухорабовского сельского округа района Шал акына на 2025-2027 годы
Решение маслихата района Шал акына Северо-Казахстанской области от 8 мая 2025 года № 30/11
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2025 в соответствии с пунктом 7 настоящего решения.
В соответствии со статьями 7, 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О правовых актах" маслихат района Шал акына Северо-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет Сухорабовского сельского округа района Шал акына на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2, 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 41 457 тысяч тенге:
налоговые поступления – 3 434 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 92 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 0 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 37 931 тысяч тенге;
2) затраты – 42 100 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 0 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 643 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 643 тысяч тенге:
поступление займов – 0 тысяч тенге;
погашение займов – 0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 643 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения маслихата района Шал акына Северо-Казахстанской области от 04.09.2025 № 33/15 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Установить, что доходы бюджета Сухорабовского сельского округа на 2025 год формируются в соответствии с пунктом 7 статьи 168 Бюджетного кодекса Республики Казахстан за счет следующих налоговых поступлений:
1) индивидуального подоходного налога по доходам, подлежащим обложению самостоятельно физическими лицами, у которых на территории села расположено заявленное при постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов:
место нахождения – для индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора;
место жительства – для остальных физических лиц;
2) налога на имущество физических лиц по объектам обложения данным налогом, находящимся на территории Сухорабовского сельского округа;
3) земельного налога на земли населенных пунктов с физических и юридических лиц по земельным участкам, находящимся на территории Сухорабовского сельского округа;

4) мыналардан:
тұрғылықты жері Сухорабов ауылдық округінің аумағындағы жеке тұлғалардан;
өздерінің құрылтай құжаттарында көрсетілетін тұрған жері Сухорабов ауылдық округінің аумағында орналасқан заңды тұлғалардан алынатын көлік құралдары салығынан;
5) бірыңғай жер салығынан;
6) жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақыдан.
3. 2025 жылға арналған Сухорабов ауылдық округі бюджетінің кірістері ауылдық округтің коммуналдық меншігінің мүлкін жалға беруден түсетін кірістерден есебінен құрылады деп белгіленсін.

4) налога на транспортные средства:
с физических лиц, место жительства которых находится на территории Сухорабовского сельского округа;
с юридических лиц, место нахождения которых, указываемое в их учредительных документах, располагается на территории Сухорабовского сельского округа;
5) единого земельного налога;
6) платы за пользование земельными участками.
3. Установить, что доходы бюджета Сухорабовского сельского округа на 2025 год формируются за счет доходов от аренды имущества коммунальной собственности сельского округа.

4. 2025 жылға арналған Сухорабов ауылдық округінің бюджетіне аудандық бюджеттен берілетін бюджеттік субвенция 7 500 мың теңге сомасында белгіленсін.
5. 2025 жылға арналған Сухорабов ауылдық округінің бюджетіне республикалық, облыстық және аудандық бюджеттен нысаналы трансферттер түсімі ескерілсін.
Аталған нысаналы трансферттерді бөлу "2025-2027 жылдарға арналған Шал ақын ауданының Сухорабов ауылдық округінің бюджетін бекіту туралы" Шал ақын ауданы мәслихатының шешімін іске асыру туралы" Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы Сухорабов ауылдық округі әкімінің шешімімен айқындалады.

4. Установить бюджетную субвенцию, передаваемую из районного бюджета в бюджет Сухорабовского сельского округа на 2025 год в сумме 7 500 тысяч тенге.
5. Учесть в бюджете Сухорабовского сельского округа на 2025 год поступление целевых трансфертов из республиканского, областного и районного бюджета.
Распределение указанных целевых трансфертов определяется решением акима Сухорабовского сельского округа района Шал акына Северо-Казахстанской области "О реализации решения маслихата района Шал акына "Об утверждении бюджета Сухорабовского сельского округа района Шал акына на 2025- 2027 годы".

6. Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы мәслихатының 2024 жылғы 27 желтоқсандағы № 26/17 "2025-2027 жылдарға арналған Шал ақын ауданы Сухорабов ауылдық округінің бюджетін бекіту туралы" шешімі күші жойылды деп танылсын.
7. Осы шешім 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы мәслихатының төрағасы Қ. Жанғожинов
Солтүстік Қазақстан облысы
Шал ақын ауданы мәслихатының
2025 жылғы 8 мамырдағы
№ 30/11 шешіміне
1-қосымша
2025 жылға арналған Шал ақын ауданы Сухорабов ауылдық округінің бюджеті

6. Признать утратившим силу решение маслихата района Шал акына Северо-Казахстанской области от 27 декабря 2024 года № 26/17 "Об утверждении бюджета Сухорабовского сельского округа района Шал акына на 2025-2027 годы".
7. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель маслихата района Шал акына Северо-Казахстанской области К. Жангужинов
Приложение 1
к решению маслихата
района Шал акына
Северо-Казахстанской области
от 8 мая 2025 года № 30/11
Бюджет Сухорабовского сельского округа района Шал акына на 2025 год