2026-2028 жылдарға арналған Тимирязев ауданының аудандық бюджетін бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Тимирязев ауданы мәслихатының 2025 жылғы 22 желтоқсандағы № 31/2 шешімі
Ескерту. 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі – осы шешімнің 13-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 7-бабына, 91-бабы 3-тармағына және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Тимирязев аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған Тимирязев ауданының аудандық бюджеті осы шешімге тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 2 717 196 мың теңге:
салықтық түсімдер – 995 277 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 59 991 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 1 661 928 мың теңге;
2) шығындар – 2 701 045 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 9 340 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 38 925 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 29 585 мың теңге;
4) қаржылық активтермен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге:
қаржылық активтерді сатып алу – 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржылық активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 6 811 мың теңге;
6) бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығы (профициті) – 0 мың теңге;
7) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – - 6 811 мың теңге:
қарыздар түсімі – 38 925 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 45 736 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 0 мың теңге.
2. 2026 жылға арналған аудандық бюджеттің кірістері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес мына салықтық түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
жалпы есептелген көлемнің 100% мөлшерінде мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, ірі кәсіпкерлік субъектілерінен – заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығынан;
жалпы есептелген көлемнің 100% мөлшерінде жеке табыс салығынан;
ауылдың, ауылдық округтің аумағындағы осы салықты салу объектілері бойынша жеке тұлғалардың мүлкіне салынатын салықты қоспағанда, жеке және заңды тұлғалардың, дара кәсіпкерлердің мүлкіне салынатын салығынан;
бензинге (авиациялық бензинді қоспағанда) және дизель отынына акциздерден;
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент аумағындағы жер учаскелерін қоспағанда, жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақыдан;
қызметтің жекелеген түрлерімен айналысуға лицензияларды пайдаланғаны үшін төлемақыдан;
республикалық бюджет есебіне жазылатын консулдық алымнан және мемлекеттік баждардан басқа, мемлекеттік баждан.

Об утверждении районного бюджета Тимирязевского района на 2026-2028 годы
Решение Тимирязевского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 22 декабря 2025 года № 31/2
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2026 в соответствии с пунктом 13 настоящего решения.
В соответствии со статьей 7, пунктом 3 статьи 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Тимирязевский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет Тимирязевского района на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 2 717 196 тысяч тенге:
налоговые поступления – 995 277 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 59 991 тысяча тенге;
поступления трансфертов – 1 661 928 тысяч тенге;
2) затраты – 2 701 045 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 9 340 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 38 925 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 29 585 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 6811 тысяч тенге;
6) ненефтяной дефицит (профицит) бюджета – 0 тысяч тенге;
7) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – - 6811 тысяч тенге:
поступление займов – 38 925 тысяч тенге;
погашение займов – 45 736 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0 тысяч тенге.
2. Установить, что доходы районного бюджета на 2026 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан за счет следующих налоговых поступлений:
корпоративного подоходного налога с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора в размере 100% от общего рассчитанного объема;
индивидуального подоходного налога в размере 100% от общего рассчитанного объема;
налога на имущество юридических лиц, индивидуальных предпринимателей, за исключением налога на имущество физических лиц по объектам обложения данным налогом, находящимся на территории села, сельского округа;
акцизов на бензин (за исключением авиационного) и дизельное топливо;
платы за пользование земельными участками, за исключением земельных участков, находящихся на территории города районного значения, села, поселка;
лицензионных сборов за право занятия отдельными видами деятельности;
государственной пошлины, кроме консульского сбора и государственных пошлин, зачисляемых в республиканский бюджет.

3. Аудандық бюджеттің кірістері келесі салықтық емес түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
коммуналдық меншіктен түсетін кірістерден:
ауыл, ауылдық округ әкімдерінің басқаруындағы, ауданның коммуналдық меншігінің мүлкін жалға беруден түсетін кірістерді қоспағанда, ауданның коммуналдық меншігінің мүлкін жалға беруден түсетін кірістерден;
аудандық бюджетке түсетін басқа да салықтық емес түсімдерден.
4. Аудандық бюджеттің кірістері негізгі капиталды сатудан түсетін түсемдерден қалыптасатыны белгіленсін:
аудандық бюджеттен қаржыландырылатын, мемлекеттік мекемелерге бекітіп берілген мемлекеттік мүлікті сатудан түсетін ақшадан;
ауыл шаруашылығы мақсатындағы немесе аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент аумағындағы жер учаскелерін қоспағанда, жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдерден.
5. Аудандық бюджеттің кірістері аудандық бюджеттен берілген кредиттерді өтеуден қалыптасатыны белгіленсін.

3. Установить, что доходы районного бюджета формируются за счет следующих неналоговых поступлений:
доходов от коммунальной собственности:
доходы от аренды имущества коммунальной собственности района, за исключением доходов от аренды имущества коммунальной собственности района, находящегося в управлении акимов села, сельского округа;
других неналоговых поступлений в районный бюджет.
4. Установить, что доходы районного бюджета формируются за счет поступлений от продажи основного капитала:
денег от продажи государственного имущества, закрепленного за государственными учреждениями, финансируемыми из районного бюджета;
поступлений от продажи земельных участков, за исключением земельных участков сельскохозяйственного назначения или находящихся на территории города районного значения, села, поселка.
5. Установить, что доходы районного бюджета формируются за счет поступлений от погашения выданных из районного бюджета кредитов.

6. Аудандық бюджетте 2026 жылға арналған облыстық бюджеттен берілетін 404 713 мың теңге сомасында бюджеттік субвенциялар қарастырылғаны ескерілсін.
7. Аудандық бюджетте 2026 жылға арналған облыстық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер түсімдері ескерілсін. Аталған бюджеттен берілетін нысаналы трансферттерді бөлу Солтүстік Қазақстан облысы Тимирязев ауданы әкімдігінің "2026-2028 жылдарға арналған Тимирязев ауданының аудандық бюджетін бекіту туралы" Тимирязев аудандық мәслихатының шешімін іске асыру туралы" қаулысымен айқындалады.

6. Учесть, что в районном бюджете предусмотрены бюджетные субвенции, передаваемые из областного бюджета на 2026 год в сумме 404 713 тысяч тенге.
7. Учесть в бюджете района на 2026 год поступление целевых трансфертов из областного бюджета. Распределение указанных целевых трансфертов определяется постановлением акимата Тимирязевского района Северо-Казахстанской области "О реализации решения маслихата Тимирязевского района "Об утверждении районного бюджета Тимирязевского района на 2026-2028 годы".

8. Аудандық бюджетте 2026 жылға арналған ауылдық округтер бюджеттеріне нысаналы трансферттер көзделсін. Аталған бюджеттен берілетін нысаналы трансферттерді бөлу Солтүстік Қазақстан облысы Тимирязев ауданы әкімдігінің "2026-2028 жылдарға арналған Тимирязев ауданының аудандық бюджетін бекіту туралы" Тимирязев ауданы мәслихатының шешімін іске асыру туралы" қаулысымен айқындалады.
9. Аудандық бюджеттен 2026 жылға арналған ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар 4-қосымшаға сәйкес белгіленсін.

8. Предусмотреть в бюджете района на 2026 год целевые трансферты бюджетам сельских округов. Распределение указанных целевых трансфертов определяется постановлением акимата Тимирязевского района Северо-Казахстанской области "О реализации решения маслихата Тимирязевского района "Об утверждении районного бюджета Тимирязевского района на 2026-2028 годы".
9. Установить бюджетные субвенции, передаваемые из районного бюджета бюджетам сельских округов на 2026 год согласно приложению 4.

10. Аудандық бюджеттің кірістері төмен тұрған бюджеттерден бюджеттік алулар есебінен қалыптастырылатыны 5-қосымшаға сәйкес белгіленсін.
11. 2026 жылға арналған ауданның жергілікті атқарушы органының резерві 23 811 мың теңге сомасында бекітілсін.
12. 2026 жылға арналған жергілікті атқарушы орган қарызының лимиті 45 736 мың теңге сомасында белгіленсін.
13. Осы шешім 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихаттың төрағасы А. Асанова
Тимирязев аудандық мәслихатының
2025 жылғы 22 желтоқсандағы
№ 31/2 шешіміне
1-қосымша
2026 жылға арналған Тимирязев ауданының бюджеті
Санаты
Сыныбы
Кіші сыныбы
Атауы
Сомасы (мың теңге)
1
2
3
4
5

10. Установить, что доходы районного бюджета формируются за счет бюджетных изъятий из нижестоящих бюджетов согласно приложению 5.
11. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2026 год в сумме 23 811 тысяч тенге.
12. Установить лимит долга местного исполнительного органа на 2026 год в сумме 45 736 тысяч тенге.
13. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель районного маслихата А. Асанова
Приложение 1
к решению Тимирязевского районного маслихата
от 22 декабря 2026 года № 31/2
Бюджет Тимирязевского района на 2026 год
Категория
Класс
Подкласс
Наименование
Сумма (тысяч тенге)
1
2
3
4
5

73 044
015
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
7 700
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
50 967
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
243 975
001
Жергілікті деңгейде сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
39 026
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
204 949
02
Қорғаныс
13 851
1
Әскери мұқтаждар
5 315
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
5 315
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
5 315
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
8 536
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
8 536
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
6 761
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
1 775
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
248 968
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
24 277
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
24 277
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
24 277
2
Әлеуметтiк көмек
150 922
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
150 922
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
5 178
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
157
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
21 843
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
672
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
75 831
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
47 241
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
26 393
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер

73 044
015
Капитальные расходы государственного органа
7 700
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
50 967
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
243 975
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области архитектуры, строительства,
жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
39 026
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
204 949
02
Оборона
13 851
1
Военные нужды
5 315
122
Аппарат акима района (города областного значения)
5 315
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
5 315
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
8 536
122
Аппарат акима района (города областного значения)
8 536
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
6 761
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
1 775
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
248 968
1
Социальное обеспечение
24 277
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
24 277
005
Государственная адресная социальная помощь
24 277
2
Социальная помощь
150 922
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
150 922
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
5 178
006
Оказание жилищной помощи
157
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
21 843
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
672
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
75 831
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
47 241
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения
26 393
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения

101 036
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
116 725
1
Ауыл шаруашылығы
67 409
474
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ауыл шаруашылығы және ветеринария бөлімі
67 409
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы және ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
67 409
6
Жер қатынастары
26 674
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
26 674
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
26 674
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
22 642
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
22 642
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
22 642
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
20 668
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
20 668
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
20 668
005
Аудан аумағының қала құрылысын дамытудың кешенді схемаларын және елді мекендердің бас жоспарларын әзірлеу
20 668
12
Көлік және коммуникация
236 159
1
Автомобиль көлiгi
233 268
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
233 268
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
33 268
045
Аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді-мекендердің көшелерін күрделі және орташа жөндеу
200 000
9
Көлiк және коммуникациялар саласындағы өзге де қызметтер
2 891
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
2 891
039
Әлеуметтік маңызы бар қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдарын субсидиялау
2 891
13
Басқалар
301 086
3
Кәсiпкерлiк қызметтi қолдау және бәсекелестікті қорғау
77 275
469
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік бөлімі
18 683
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
18 683
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
58 592
055
Кәсіпкерлік субъектілерін мемлекеттік қолдау шаралары шеңберінде индустриялық инфрақұрылымды дамыту

101 036
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
116 725
1
Сельское хозяйство
67 409
474
Отдел сельского хозяйства и ветеринарии района (города областного значения)
67 409
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере сельского хозяйства и ветеринарии
67 409
6
Земельные отношения
26 674
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
26 674
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
26 674
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
22 642
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
22 642
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
22 642
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
20 668
02
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
20 668
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
20 668
005
Разработка схем градостроительного развития территории района и генеральных планов населенных пунктов
20 668
12
Транспорт и коммуникации
236 159
1
Автомобильный транспорт
233 268
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
233 268
023
Обеспечение функционирования автомобильных дорог
33 268
045
Капитальный и средний ремонт автомобильных дорог районного значения и улиц населенных пунктов
200 000
9
Прочие услуги в сфере транспорта и коммуникаций
2 891
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
2 891
039
Субсидирование пассажирских перевозок по социально значимым городским (сельским), пригородным и внутрирайонным сообщениям
2 891
13
Прочие
301 086
3
Поддержка предпринимательской деятельности и защита конкуренции
77 275
469
Отдел предпринимательства района (города областного значения)
18 683
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства
18 683
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
58 592
055
Развитие индустриальной инфраструктуры в рамках мер государственной поддержки субъектов предпринимательства