2026-2028 жылдарға арналған Тимирязев ауданының аудандық бюджетін бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Тимирязев ауданы мәслихатының 2025 жылғы 22 желтоқсандағы № 31/2 шешімі.
Ескерту. 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі – осы шешімнің 13-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 7-бабына, 91-бабы 3-тармағына және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Тимирязев аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған Тимирязев ауданының аудандық бюджеті осы шешімге тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 2 856 086 мың теңге:
салықтық түсімдер – 1 121 707 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 59 991 мың теңге;
трансферттер түсімі – 1 674 388 мың теңге;
2) шығындар – 2 917 727,9 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 376 435,7 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 404 311,7 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 27 876 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 438 077,6 мың теңге;
6) бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығы (профициті) – 0 мың теңге;
7) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 438 077,6 мың теңге:
қарыздар түсімі – 404 311,7 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 44 027 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 77 792,9 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – Солтүстік Қазақстан облысы Тимирязев ауданы мәслихатының 10.08.2026 № 39/2 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2026 жылға арналған аудандық бюджеттің кірістері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес мына салықтық түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
жалпы есептелген көлемнің 100% мөлшерінде мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, ірі кәсіпкерлік субъектілерінен – заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығынан;
жалпы есептелген көлемнің 100% мөлшерінде жеке табыс салығынан;
ауылдың, ауылдық округтің аумағындағы осы салықты салу объектілері бойынша жеке тұлғалардың мүлкіне салынатын салықты қоспағанда, жеке және заңды тұлғалардың, дара кәсіпкерлердің мүлкіне салынатын салығынан;
бензинге (авиациялық бензинді қоспағанда) және дизель отынына акциздерден;
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент аумағындағы жер учаскелерін қоспағанда, жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақыдан;
қызметтің жекелеген түрлерімен айналысуға лицензияларды пайдаланғаны үшін төлемақыдан;
республикалық бюджет есебіне жазылатын консулдық алымнан және мемлекеттік баждардан басқа, мемлекеттік баждан.

Об утверждении районного бюджета Тимирязевского района на 2026-2028 годы
Решение Тимирязевского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 22 декабря 2025 года № 31/2.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2026 в соответствии с пунктом 13 настоящего решения.
В соответствии со статьей 7, пунктом 3 статьи 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Тимирязевский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет Тимирязевского района на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно к настоящему решению, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 2 856 086 тысяч тенге:
налоговые поступления – 1 121 707 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 59 991 тысяч тенге
поступления трансфертов – 1 674 388 тысяч тенге;
2) затраты – 2 917 727,9 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 376 435,7тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 404 311,7 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 27 876 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 438 077,6 тысяч тенге;
6) ненефтяной дефицит (профицит) бюджета – 0 тысяч тенге;
7) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 438 077,6 тысяч тенге:
поступление займов – 404 311,7 тысяч тенге;
погашение займов – 44 027 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 77 792,9 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Тимирязевского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 10.08.2026 № 39/2 (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Установить, что доходы районного бюджета на 2026 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан за счет следующих налоговых поступлений:
корпоративного подоходного налога с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора в размере 100% от общего рассчитанного объема;
индивидуального подоходного налога в размере 100% от общего рассчитанного объема;
налога на имущество юридических лиц, индивидуальных предпринимателей, за исключением налога на имущество физических лиц по объектам обложения данным налогом, находящимся на территории села, сельского округа;
акцизов на бензин (за исключением авиационного) и дизельное топливо;
платы за пользование земельными участками, за исключением земельных участков, находящихся на территории города районного значения, села, поселка;
лицензионных сборов за право занятия отдельными видами деятельности;
государственной пошлины, кроме консульского сбора и государственных пошлин, зачисляемых в республиканский бюджет.

3. Аудандық бюджеттің кірістері келесі салықтық емес түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
коммуналдық меншіктен түсетін кірістерден:
ауыл, ауылдық округ әкімдерінің басқаруындағы, ауданның коммуналдық меншігінің мүлкін жалға беруден түсетін кірістерді қоспағанда, ауданның коммуналдық меншігінің мүлкін жалға беруден түсетін кірістерден;
аудандық бюджетке түсетін басқа да салықтық емес түсімдерден.
4. Аудандық бюджеттің кірістері негізгі капиталды сатудан түсетін түсемдерден қалыптасатыны белгіленсін:
аудандық бюджеттен қаржыландырылатын, мемлекеттік мекемелерге бекітіп берілген мемлекеттік мүлікті сатудан түсетін ақшадан;
ауыл шаруашылығы мақсатындағы немесе аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент аумағындағы жер учаскелерін қоспағанда, жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдерден.
5. Аудандық бюджеттің кірістері аудандық бюджеттен берілген кредиттерді өтеуден қалыптасатыны белгіленсін.

3. Установить, что доходы районного бюджета формируются за счет следующих неналоговых поступлений:
доходов от коммунальной собственности:
доходы от аренды имущества коммунальной собственности района, за исключением доходов от аренды имущества коммунальной собственности района, находящегося в управлении акимов села, сельского округа;
других неналоговых поступлений в районный бюджет.
4. Установить, что доходы районного бюджета формируются за счет поступлений от продажи основного капитала:
денег от продажи государственного имущества, закрепленного за государственными учреждениями, финансируемыми из районного бюджета;
поступлений от продажи земельных участков, за исключением земельных участков сельскохозяйственного назначения или находящихся на территории города районного значения, села, поселка.
5. Установить, что доходы районного бюджета формируются за счет поступлений от погашения выданных из районного бюджета кредитов.

6. Аудандық бюджетте 2026 жылға арналған облыстық бюджеттен берілетін 404 713 мың теңге сомасында бюджеттік субвенциялар қарастырылғаны ескерілсін.
7. Аудандық бюджетте 2026 жылға арналған облыстық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер түсімдері ескерілсін. Аталған бюджеттен берілетін нысаналы трансферттерді бөлу Солтүстік Қазақстан облысы Тимирязев ауданы әкімдігінің "2026-2028 жылдарға арналған Тимирязев ауданының аудандық бюджетін бекіту туралы" Тимирязев аудандық мәслихатының шешімін іске асыру туралы" қаулысымен айқындалады.

6. Учесть, что в районном бюджете предусмотрены бюджетные субвенции, передаваемые из областного бюджета на 2026 год в сумме 404 713 тысяч тенге.
7. Учесть в бюджете района на 2026 год поступление целевых трансфертов из областного бюджета. Распределение указанных целевых трансфертов определяется постановлением акимата Тимирязевского района Северо-Казахстанской области "О реализации решения маслихата Тимирязевского района "Об утверждении районного бюджета Тимирязевского района на 2026-2028 годы".

8. Аудандық бюджетте 2026 жылға арналған ауылдық округтер бюджеттеріне нысаналы трансферттер көзделсін. Аталған бюджеттен берілетін нысаналы трансферттерді бөлу Солтүстік Қазақстан облысы Тимирязев ауданы әкімдігінің "2026-2028 жылдарға арналған Тимирязев ауданының аудандық бюджетін бекіту туралы" Тимирязев ауданы мәслихатының шешімін іске асыру туралы" қаулысымен айқындалады.
9. Аудандық бюджеттен 2026 жылға арналған ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар 4-қосымшаға сәйкес белгіленсін.

8. Предусмотреть в бюджете района на 2026 год целевые трансферты бюджетам сельских округов. Распределение указанных целевых трансфертов определяется постановлением акимата Тимирязевского района Северо-Казахстанской области "О реализации решения маслихата Тимирязевского района "Об утверждении районного бюджета Тимирязевского района на 2026-2028 годы".
9. Установить бюджетные субвенции, передаваемые из районного бюджета бюджетам сельских округов на 2026 год согласно приложению 4.

10. Аудандық бюджеттің кірістері төмен тұрған бюджеттерден бюджеттік алулар есебінен қалыптастырылатыны 5-қосымшаға сәйкес белгіленсін.
11. 2026 жылға арналған ауданның жергілікті атқарушы органының резерві 23 811 мың теңге сомасында бекітілсін.
12. 2026 жылға арналған жергілікті атқарушы орган қарызының лимиті 45 736 мың теңге сомасында белгіленсін.
13. Осы шешім 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихаттың төрағасы А. Асанова
Тимирязев аудандық мәслихатының
2025 жылғы 22 желтоқсандағы
№ 31/2 шешіміне 1-қосымша
2026 жылға арналған Тимирязев ауданының бюджеті

10. Установить, что доходы районного бюджета формируются за счет бюджетных изъятий из нижестоящих бюджетов согласно приложению 5.
11. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2026 год в сумме 23 811 тысяч тенге.
12. Установить лимит долга местного исполнительного органа на 2026 год в сумме 45 736 тысяч тенге.
13. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель районного маслихата А. Асанова
Приложение 1 к решению
Тимирязевского районного маслихата
от 22 декабря 2025 года № 31/2
Бюджет Тимирязевского района на 2026 год

406 370,4
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
134 744,4
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
74 124
015
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
8 300,4
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
52 320
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
271 626
001
Жергілікті деңгейде сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
37 993
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
350
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
233 283
02
Қорғаныс
13 851
1
Әскери мұқтаждар
5 315
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
5 315
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
5 315
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
8 536
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
8 536
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
6 761
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
1 775
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
261 317
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
24 277
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
24 277
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
24 277
2
Әлеуметтiк көмек
189 664
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
189 664
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
5 178
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
157
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
21 843
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
672
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
84 330
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету

406 370,4
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
134 744,4
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
74 124
015
Капитальные расходы государственного органа
8 300,4
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
52 320
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
271 626
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
37 993
003
Капитальные расходы государственного органа
350
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
233 283
02
Оборона
13 851
1
Военные нужды
5 315
122
Аппарат акима района (города областного значения)
5 315
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
5 315
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
8 536
122
Аппарат акима района (города областного значения)
8 536
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
6 761
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
1 775
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
261 317
1
Социальное обеспечение
24 277
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
24 277
005
Государственная адресная социальная помощь
24 277
2
Социальная помощь
189 664
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
189 664
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
5 178
006
Оказание жилищной помощи
157
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
21 843
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
672
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
84 330
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью

5 437
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
165
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
22 935
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
706
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
75 906
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
24 599
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
43 518
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
43 518
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
40 774
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
329
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
2 415
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк
372 684
1
Мәдениет саласындағы қызмет
97 800
478
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат, мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
97 800
009
Мәдени-демалыс жұмысын қолдау
97 800
2
Спорт
31 932
465
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) дене шынықтыру және спорт бөлімі
31 932
001
Жергілікті деңгейде дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
19 508
006
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) деңгейде спорттық жарыстар өткiзу
691
007
Әртүрлi спорт түрлерi бойынша аудан (облыстық маңызы бар қала) құрама командаларының мүшелерiн дайындау және олардың облыстық спорт жарыстарына қатысуы
11 733
3
Ақпараттық кеңiстiк
105 143
478
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат, мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
105 143
005
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
10 368
007
Аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс iстеуi
94 059
008
Мемлекеттiк тiлдi және Қазақстан халқының басқа да тiлдерін дамыту
716
9
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiктi ұйымдастыру жөнiндегi өзге де
қызметтер
137 809
478
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат, мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
137 809
001
Ақпаратты, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында жергілікті деңгейде мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер

5 437
006
Оказание жилищной помощи
165
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
22 935
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
706
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
75 906
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
24 599
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
43 518
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
43 518
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
40 774
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
329
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
2 415
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
372 684
1
Деятельность в области культуры
97 800
478
Отдел внутренней политики, культуры и развития языков района (города областного значения)
97 800
009
Поддержка культурно-досуговой работы
97 800
2
Спорт
31 932
465
Отдел физической культуры и спорта района (города областного значения)
31 932
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере физической культуры и спорта
19 508
006
Проведение спортивных соревнований на районном (города областного значения) уровне
691
007
Подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных спортивных соревнованиях
11 733
3
Информационное пространство
105 143
478
Отдел внутренней политики, культуры и развития языков района (города областного значения)
105 143
005
Услуги по проведению государственной информационной политики
10 368
007
Функционирование районных (городских) библиотек
94 059
008
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
716
9
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства
137 809
478
Отдел внутренней политики, культуры и развития языков района (города областного значения)
137 809
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан, развития языков и культуры