Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданының 2026-2028 жылдарға арналған бюджетін бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы мәслихатының 2025 жылғы 19 желтоқсандағы № 36/534 шешімі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 91-бабының 3-тармағына, 7-бабының 1-тармағы 3) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағы 1) тармақшасына сәйкес, Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданының 2026-2028 жылдарға арналған бюджеті сәйкесінше 1, 2, 3 - қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер - 4 468 585,7 мың теңге:
салықтық түсімдер - 2 392 984 мың теңге;
салықтық емес түсімдер - 25 726 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер - 7 432 мың теңге;
арнаулы түсімдер - 0 мың теңге;
трансферттер түсімдері - 2 042 443,7 мың теңге;
2) шығындар - 4 423 960,7 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу - 366 628,4 мың теңге:
бюджеттік кредиттер - 429 174 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу - 62 545,6 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо - 0 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу - 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер - 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) - - 322 003,4 мың теңге;
6) бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығы (профициті) - - 322 003,4 мың теңге;
7) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) - 322 003,4 мың теңге:
қарыздар түсімі - 429 174 мың теңге;
қарыздарды өтеу - 240 211,6 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары - 133 041 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы мәслихатының 28.04.2026 № 41/592 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
1-1. 2026 жылға арналған аудан бюджетінде қаржы жылының басында қалыптасқан қаражаттың бос қалдықтары есебінен шығыстар 4-қосымшаға сәйкес қарастырылсын.
Ескерту. Шешім 1-1-тармақпен толықтырылды – Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы мәслихатының 16.01.2026 № 38/559 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
1-2. Қаржы жылының басында қалыптасқан бюджет қаражатының бос қалдықтары есебінен аудандық бюджет шығыстарында 2025 қаржы жылында бөлінген пайдаланылмаған нысаналы трансферттерді республикалық бюджеттен 8,1 мың теңге, облыстық бюджеттен 24 мың теңге сомасында қайтару көзделсін.

Об утверждении бюджета Есильского района Северо-Казахстанской области на 2026-2028 годы
Решение маслихата Есильского района Северо-Казахстанской области от 19 декабря 2025 года № 36/534.
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2026
В соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 7, пунктом 3 статьи 91, Бюджетного Кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", маслихат Есильского района Северо-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет Есильского района Северо-Казахстанской области на 2026-2028 годы, согласно приложениям 1, 2, 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы - 4 468 585,7 тысяч тенге:
налоговые поступления - 2 392 984 тысяч тенге;
неналоговые поступления - 25 726 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала - 7 432 тысяч тенге;
специальные поступления - 0 тысяч тенге;
поступления трансфертов - 2 042 443,7 тысяч тенге;
2) затраты - 4 423 960,7 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование - 366 628,4 тысяч тенге:
бюджетные кредиты - 429 174 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов - 62 545,6 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами - 0 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов - 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства - 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета - - 322 003,4 тысяч тенге;
6) ненефтяной дефицит(профицит) бюджета - - 322 003,4 тысяч тенге;
7) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета - 322 003,4 тысяч тенге:
поступление займов - 429 174 тысяч тенге;
погашение займов - 240 211,6 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств - 133 041 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения маслихата Есильского района Северо-Казахстанской области от 28.04.2026 № 41/592 (вводится в действие с 01.01.2026).
1-1. Предусмотреть в бюджете района на 2026 год расходы за счет свободных остатков средств сложившихся на начало финансового года, согласно приложению 4.
Сноска. Решение дополнено пунктом 1-1 в соответствии с решением маслихата Есильского района Северо-Казахстанской области от 16.01.2026 № 38/559 (вводится в действие с 01.01.2026).
1-2. Предусмотреть в расходах районного бюджета за счет свободных остатков бюджетных средств, сложившихся на начало финансового года возврат неиспользованных целевых трансфертов выделенных в 2025 финансовом году, из республиканского бюджета в сумме 8,1 тысяч тенге, из областного бюджета в сумме 24 тысячи тенге.

Ескерту. Шешім 1-2-тармақпен толықтырылды – Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы мәслихатының 28.04.2026 № 41/592 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. 2026 жылға арналған аудандық бюджеттің кірістері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес келесі салықтық түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан түскен салық түсімдерінің мөлшерінде корпоративтік табыс салығы;
аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің аумағында мемлекеттік кірістер органында тіркеу есебіне қою кезінде мәлімделген орналасқан жеке тұлғалардың дербес салық салуға жататын кірістері бойынша жеке табыс салығын қоспағанда, жеке табыс салығы:
орналасқан жері - жеке кәсіпкер, жеке нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіби медиатор үшін;
тұрғылықты жері - қалған жеке тұлғалар үшін;
аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің аумағында орналасқан осы салыққа салық салу объектілері бойынша жеке тұлғалардың мүлкіне салынатын салықты қоспағанда, жеке және заңды тұлғалардың, дара кәсіпкерлердің мүлкіне салынатын салық;
бензинге (авиациялықты қоспағанда) және дизель отынына акциздер; жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы;
консулдық алым мен республикалық бюджетке есептелетін мемлекеттік баждардан басқа, мемлекеттік баж.
3. Аудандық бюджеттің кірістері мынадай салықтық емес түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
ауданның коммуналдық меншігінен түсетін кірістер:
ауылдық округ әкімдерінің басқаруындағы ауданның коммуналдық меншігіндегі мүлікті жалға беруден түсетін кірістерді қоспағанда, ауданның коммуналдық меншігіндегі мүлікті жалға беруден түсетін кірістер;
аудандық бюджеттен берілген кредиттер бойынша сыйақылар;
мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер ұйымдастыратын мемлекеттік сатып алуды өткізуден түсетін кірістер;
аудан бюджетіне түсетін басқа да салықтық емес түсімдер.
4. Аудандық бюджеттің кірістері негізгі капиталды сатудан түсетін мынадай түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
аудандық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге бекітілген мемлекеттік мүлікті сатудан түскен ақша;
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін қоспағанда, жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер;
жер учаскелерін жалдау құқығын сатқаны үшін төлем.
5. Аудандық бюджет түсімдері аудандық бюджеттен берілген кредиттерді өтеуден түсетін түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін.

Сноска. Решение дополнено пунктом 1-2 в соответствии с решением маслихата Есильского района Северо-Казахстанской области от 28.04.2026 № 41/592 (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Установить, что доходы районного бюджета на 2026 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан за счет следующих налоговых поступлений:
корпоративного подоходного налога, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства, зачисляемых в республиканский бюджет, и поступлений от организаций нефтяного сектора;
индивидуальный подоходный налог, за исключением индивидуального подоходного налога по доходам, подлежащим обложению самостоятельно физическими лицами, у которых на территории города районного значения, села, поселка расположено заявленное при постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов:
место нахождения - для индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора;
место жительства - для остальных физических лиц;
налог на имущество физических и юридических лиц, индивидуальных предпринимателей, за исключением налога на имущество физических лиц по объектам обложения данным налогом, находящимся на территории города районного значения, села, поселка, сельского округа;
акцизов на бензин (за исключением авиационного) и дизельное топливо;
плата за пользование земельными участками;
государственной пошлины, кроме консульского сбора и государственных пошлин, зачисляемых в республиканский бюджет.
3. Установить, что доходы районного бюджета формируются за счет следующих неналоговых поступлений:
доходов от коммунальной собственности района:
доходов от аренды имущества коммунальной собственности района, за исключением доходов от аренды имущества коммунальной собственности района, находящегося в управлении акимов сельского округа;
вознаграждения по кредитам, выданным из районного бюджета;
доходов от проведения государственных закупок, организуемых государственными учреждениями, финансируемыми из государственного бюджета;
других неналоговых поступлений в бюджет района.
4. Установить, что доходы районного бюджета формируются за счет следующих поступлений от продажи основного капитала:
деньги от продажи государственного имущества, закрепленного за государственными учреждениями, финансируемыми из районного бюджета;
поступления от продажи земельных участков, за исключением земельных участков сельскохозяйственного назначения;
плата за продажу права аренды земельных участков.
5. Установить, что поступления районного бюджета формируются за счет поступлений от погашения выданных из районного бюджета кредитов.

6. 2026 жылға арналған аудан бюджетінде жергілікті атқарушы органдардың борышына және облыстық бюджеттен қарыздар бойынша өзге де төлемдерге қызмет көрсетуге арналған шығыстар 33 105 мың теңге сомасында көзделсін.
7. 2026 жылға арналған аудан бюджетінде облыстық бюджеттен нысаналы трансферттер түсімі көзделсін, соның ішінде:
1) Явленка ауылындағы көпфункционалды спорт ғимаратын күрделі жөндеуге және "БЖСМ" КММ аумағын абаттандыруға;
2) мәдениет объектілерін ұстауға;
3) KTES-98 "Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданының "Есіл ауылына кіреберістің" аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын орташа жөндеуге";
4) KTES-76 "Волошинка - Ивано-Петровка" 1,65-4 км аудандық маңызы бар автомобиль жолының орташа жөндеуіне";
5) KTES -109 "Қараағаш ауылына кіреберіс" 0-19,4 км аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын орташа жөндеуге";
6) KTES -101 "Ясновка ауылына кіреберіс (0-1,0 км) аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын орташа жөндеуге";
7) KTES -72 "Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданының "Заградовка ауылына кіреберіс" 0-5,66 км аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын орташа жөндеуге";
8) "Явленка ауылдық округінің Явленка ауылының кентішілік жолдарын орташа жөндеуге";
9) "Бұлақ ауылдық округінің Бұлақ ауылындағы кентішілік жолдарды орташа жөндеуге";
10) "Покровка ауылындағы кентішілік жолдарды орташа жөндеуге (км)";
11) Заречный ауылдық округінің Чириковка ауылында жасанды жабыны бар шағын футбол алаңын орнатуға;
12) Солтүстік Қазақстан облысының ауылдық елді мекендерін дамыту және салу схемаларын кезең-кезеңімен әзірлеу және түзету бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізуге (жобалар - 2024 жыл);
13) Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы Петровка ауылында мәдениет үйін салуға;
14) Жергілікті атқарушы органдар бойынша мемлекеттік қызметшілердің төменгі санаттарына лауазымдық айлықақыларын 2026-2028 жылдар арттыруға;
15) халықтың әлеуметтік осал топтары үшін 2026-2028 жылдарға арналған тұрғын үй коммуналдық қорының тұрғын үйін сатып алуға;
16) санаторлық-курорттық емдеуге;
17) протездік-ортопедиялық құралдарға;
18) сурдотехникалық құралдарға;
19) тифлотехникалық құралдарға;
20) арнайы жүріп-тұру құралдарына (кресло-арбалар);
21) жаңа бастамаларға;
22) ақыл-есі кем балаларға арналған санаторлық-курорттық емдеуге;
23) гигиеналық құралдарға (жөргектерге);
24) отбасын қолдау орталығын ағымдағы ұстауға;

6. Предусмотреть в бюджете района на 2026 год расходы на обслуживание долга местных исполнительных органов и иных платежей по займам из областного бюджета в сумме 33 105 тысяч тенге.
7. Предусмотреть в бюджете района на 2026 год поступление целевых трансфертов из областного бюджета, в том числе:
1) на капитальный ремонт многофункционального спортивного сооружения и благоустройство территории КГУ "ДЮСШ" в селе Явленка;
2) на содержание объектов культуры;
3) на "Средний ремонт автомобильной дороги районного значения KTES-98 "Подъезд к селу Есильское" Есильского района Северо-Казахстанской области";
4) на "Средний ремонт автомобильной дороги районного значения км 1,65-4 KTES-76 "Волошина - Иваново-Петровка";
5) на "Средний ремонт автомобильной дороги районного значения KTES-109 "Подъезд к селу Караагаш км 0-19,4";
6) на "Средний ремонт автомобильной дороги районного значения KTES-101 "Подъезд к селу Ясновка" (0-1,0 км)";
7) на "Средний ремонт автомобильной дороги районного значения KTES-72 "Подъезд к селу Заградовка" км 0-5,66 Есильского района Северо-Казахстанской области";
8) на "Средний ремонт внутрипоселковых дорог села Явленка Явленского сельского округа";
9) на "Средний ремонт внутрипоселковых дорог в селе Булак Булакского сельского округа";
10) на "Средний ремонт внутрипоселковых дорог в селе Покровка (км)";
11) на устройство мини-футбольного поля с искусственным покрытием в селе Чириковка Заречного сельского округа;
12) на проведение комплексной вневедомственной экспертизы по поэтапной разработке и корректировке схем развития и застройки сельских населенных пунктов Северо-Казахстанской области (проекты - 2024 года);
13) на строительство дома культуры в селе Петровка Есильского района Северо-Казахстанской области;
14) на повышение должностных окладов низовым категориям государственных служащих по местным исполнительным органам на 2026-2028 годы;
15) на приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения на 2026-2028 годы;
16) на санаторно-курортное лечение;
17) на протезно-ортопедические средства;
18) на сурдотехнические средства;
19) на тифлотехнические средства;
20) на специальные средства передвижения (кресло-коляски);
21) на новые инициативы;
22) на санаторно-курортное лечение для детей с ментальным нарушением;
23) на гигиенические средства (подгузники);
24) на текущее содержание Центра поддержки семьи.
Распределение указанных трансфертов из областного бюджета определяется постановлением акимата Есильского района Северо-Казахстанской области "О реализации решения маслихата Есильского района "Об утверждении бюджета Есильского района Северо-Казахстанской области на 2026-2028 годы";

25) Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығының еңбекақы төлеу қорына;
26) Есіл ауылының жанындағы су қысымын реттеуші бөгеттің гидротехникалық құрылысын көп факторлы тексеруге;
27) Аудандық маңызы бар KTES-93 "Бірлік ауылына кіреберіс" автожолын орташа жөндеуге 0-4,73 км.
Аталған нысаналы трансферттерді облыстық бюджеттен бөлу "Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданының 2026-2028 жылдарға арналған бюджетін бекіту туралы" Есіл ауданы мәслихатының шешімін іске асыру туралы" Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы әкімдігінің қаулысымен анықталады.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерістер енгізілді – Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы мәслихатының 28.04.2026 № 41/592 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
7-1. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттің облигациялық қарыздарын шығару есебінен кредиттер көзделсін, соның ішінде:
Солтүстік Қазақстан облысы, Есіл ауданы, Явленка ауылдық округі, Явленка ауылы, Ибраев көшесі, 111 А үйінде сыртқы инженерлік желілері бар 27 пәтерлі тұрғын үй салуға.
Көрсетілген кредиттерді облыстық бюджеттің облигациялық қарыздарын шығару есебінен бөлу "Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданының 2026-2028 жылдарға арналған бюджетін бекіту туралы" Есіл ауданы мәслихатының шешімін іске асыру туралы" Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы әкімдігінің қаулысымен айқындалады.
Ескерту. Шешім 7-1-тармақпен толықтырылды – Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы мәслихатының 28.04.2026 № 41/592 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
8. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттер есепке алынсын.
Аталған кредиттерді республикалық бюджеттен бөлу "Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданының 2026-2028 жылдарға арналған бюджетін бекіту туралы" Есіл ауданы мәслихатының шешімін іске асыру туралы" Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы әкімдігінің қаулысымен анықталады.
9. 2026 жылға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданының бюджетінде ауылдық округтер бюджеттеріне аудандық бюджеттен берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер көлемі қарастырылсын.
Аталған трансферттерді аудандық бюджеттен бөлу "Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданының 2026-2028 жылдарға арналған бюджетін бекіту туралы" Есіл ауданы мәслихатының шешімін іске асыру туралы" Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы әкімдігінің қаулысымен анықталады.
10. 2026 жылға аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін трансферттердің (субвенциялардың) көлемі 313 978 мың теңге сомасында көзделсін, соның ішінде:

25) на фонд оплаты труда Центра оказания специальных социальных услуг;
26) на многофакторное обследование гидротехнического сооружения напорно-регулирующей дамбы у села Есильское;
27) на средний ремонт автодороги районного значения KTES-93 "Подъезд к селу Бирлик" км 0-4,73.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными решением маслихата Есильского района Северо-Казахстанской области от 28.04.2026 № 41/592 (вводится в действие с 01.01.2026).
7-1. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год кредиты за счет выпуска облигационных займов областного бюджета, в том числе:
на строительство 27-ми квартирного жилого дома с внешними инженерными сетями по улице Ибраева, 111 А в селе Явленка, Явленского сельского округа, Есильского района, Северо-Казахстанская области.
Распределение указанных кредитов за счет выпуска облигационных займов областного бюджета определяется постановлением акимата Есильского района Северо-Казахстанской области "О реализации решения маслихата Есильского района "Об утверждении бюджета Есильского района Северо-Казахстанской области на 2026-2028 годы.
Сноска. Решение дополнено пунктом 7-1 в соответствии с решением маслихата Есильского района Северо-Казахстанской области от 28.04.2026 № 41/592 (вводится в действие с 01.01.2026).
8. Предусмотреть в бюджете района на 2026 год бюджетные кредиты из республиканского бюджета для реализации мер социальной поддержки специалистов.
Распределение указанных кредитов из республиканского бюджета определяется постановлением акимата Есильского района Северо-Казахстанской области "О реализации решения маслихата Есильского района "Об утверждении бюджета Есильского района Северо-Казахстанской области на 2026-2028 годы".
9. Предусмотреть в бюджете Есильского района Северо-Казахстанской области на 2026 год объемы целевых текущих трансфертов передаваемых из районного бюджета, бюджетам сельских округов.
Распределение указанных трансфертов из районного бюджета определяется постановлением акимата Есильского района Северо-Казахстанской области "О реализации решения маслихата Есильского района "Об утверждении бюджета Есильского района Северо-Казахстанской области на 2026-2028 годы".
10. Предусмотреть на 2026 год объемы трансфертов (субвенций), передаваемых из районного бюджета, бюджетам сельских округов в сумме 313 978 тысяч тенге, в том числе:

Алматы ауылдық округіне - 21 603 мың теңге;
Амангелді ауылдық округіне - 24 263 мың теңге;
Бұлақ ауылдық округіне - 22 177 мың теңге;
Бесқұдық ауылдық округіне - 18 788 мың теңге;
Волошинка ауылдық округіне - 20 358 мың теңге;
Заградовка ауылдық округіне - 18 644 мың теңге;
Заречный ауылдық округіне - 22 878 мың теңге;
Ильинка ауылдық округіне - 18 338 мың теңге;
Корнеевка ауылдық округіне - 22 602 мың теңге;
Николаевка ауылдық округіне - 19 435 мың теңге;
Покровка ауылдық округіне - 22 744 мың теңге;
Петровка ауылдық округіне - 19 509 мың теңге;
Торанғұл ауылдық округіне - 20 806 мың теңге;
Спасовка ауылдық округіне - 22 291 мың теңге;
Ясновка ауылдық округіне - 19 542 мың теңге;
11. Ауылдық жерлерде жұмыс істейтін және азаматтық қызметкерлер болып табылатын әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет облыстарының мамандарына 2026 жылы қалалық жағдайда осы қызмет түрлерін атқаратын азаматтық қызметкерлердің жалақыларымен және мөлшерлерімен салыстырғанда жиырма бес пайызға жоғары лауазымдық жалақылар мен тарифтік мөлшерлер қарастырылсын (есепке алынсын).
12. Есіл ауданының жергілікті атқарушы органының 2026 жылға арналған резерві 39 234 мың теңге сомада бекітілсін.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы мәслихатының 18.02.2026 № 39/564 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.

Алматинскому сельскому округу - 21 603 тысяч тенге;
Амангельдинскому сельскому округу - 24 263 тысяч тенге;
Булакскому сельскому округу - 22 177 тысяч тенге;
Бескудукскому сельскому округу - 18 788 тысяч тенге;
Волошинскому сельскому округу - 20 358 тысяч тенге;
Заградовскому сельскому округу - 18 644 тысяч тенге;
Заречному сельскому округу - 22 878 тысяч тенге;
Ильинскому сельскому округу - 18 338 тысяч тенге;
Корнеевскому сельскому округу - 22 602 тысяч тенге;
Николаевскому сельскому округу - 19 435 тысяч тенге;
Покровскому сельскому округу - 22 744 тысяч тенге;
Петровскому сельскому округу - 19 509 тысяч тенге;
Тарангульскому сельскому округу - 20 806 тысяч тенге;
Спасовскому сельскому округу - 22 291 тысяч тенге;
Ясновскому сельскому округу - 19 542 тысяч тенге.
11. Специалистам в области социального обеспечения, культуры, являющимся гражданскими служащими и работающим в сельской местности, предусмотреть (учесть) в 2026 году повышенные на двадцать пять процентов должностные оклады и тарифные ставки по сравнению с окладами и ставками гражданских служащих, занимающихся этими видами деятельности в городских условиях.
12. Утвердить резерв местного исполнительного органа Есильского района на 2026 год в сумме 48 523 тысяч тенге.

13. Осы шешім 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы мәслихатының төрағасы Е. Тұтқышев
Солтүстік Қазақстан облысы
Есіл ауданы мәслихатының
2025 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 36/534 шешіміне
1-қосымша
Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданының 2026 жылға арналған бюджеті
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы мәслихатының 28.04.2026 № 41/592 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Санаты
Сыныбы
Кіші сыныбы
Атауы
Сомасы
(мың теңге)

13. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель маслихата Есильского района Северо-Казахстанской области Е. Туткушев
Приложение 1
к решению маслихата
Есильского района
Северо-Казахстанской области
от 19 декабря 2025 года
№ 36/534
Бюджет Есильского района Северо-Казахстанской области на 2026 год
Сноска. Приложение 1 в редакции решения маслихата Есильского района Северо-Казахстанской области от 28.04.2026 № 41/592 (вводится в действие с 01.01.2026).
Категория
класс
подкласс
Наименование
Сумма
(тысяч тенге)

1 653
010
Жекешелендіру, коммуналдық меншікті басқару, жекешелендіруден кейінгі қызмет және осыған байланысты дауларды реттеу
1 208
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
620 823,5
001
Жергілікті деңгейде сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
98 622,5
003
Мемлекетті органдардын күрделі шығыстары
22 200
113
Төмен тұрған бюджеттің нысаналы ағымдағы трансферттері
500 001
02
Қорғаныс
36 998
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
36 998
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
16 326
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
10 927
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
9 745
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
5 203,1
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
5 203,1
019
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
5 203,1
06
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
552 111,5
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
552 111,5
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
12 041
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
49 775
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
810
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
81 682
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету
230 654,5
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектердi мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектерге жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектерге қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтерін ұсыну
86 847
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер

1 653
010
Приватизация, управление коммунальным имуществом, постприватизационная деятельность и регулирование споров, связанных с этим
1 208
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
620 823,5
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
98 622,5
003
Капитальные расходы государственного органа
22 200
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
500 001
02
Оборона
36 998
122
Аппарат акима района (города областного значения)
36 998
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
16 326
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
10 927
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
9 745
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
5 203,1
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
5 203,1
019
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
5 203,1
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
552 111,5
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
552 111,5
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
12 041
005
Государственная адресная социальная помощь
49 775
006
Жилищная помощь
810
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
81 682
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
230 654,5
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
86 847
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения