"Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы аудан әкімдігінің ауыл шаруашылығы және ветеринария бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы әкімдігінің 2025 жылғы 31 наурыздағы № 82 қаулысы.
Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы аудан әкімдігінің 2023 жылғы 29 қыркүйектегі № 219 қаулысы "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабының 8) тармақшасына, "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 қаулысына сәйкес, Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы аудан әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы аудан әкімдігінің ауыл шаруашылығы және ветеринария бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы қоса беріліп отырған Ереже бекітілсін.
2. "Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы аудан әкімдігінің ауыл шаруашылығы және ветеринария бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі:
1) осы қаулыға қол қойылған күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде оның көшірмесін электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы Республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін "Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы аудан әкімдігінің ауыл шаруашылығы және ветеринария бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) жоғарыда көрсетілген Ережені заңдарда белгіленген тәртіппен әділет органдарында мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Ғабит Мүсірепов атындағы аудан әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы ауданның әкімі Р. Аңбаев
Солтүстік Қазақстан облысы
Ғабит Мүсірепов атындағы
аудан әкімдігінің
2025 жылғы 31 наурыздағы
№ 82 қаулысымен бекітілді
"Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы аудан әкімдігінің ауыл шаруашылығы және ветеринария бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ереже
Тарау 1. Жалпы ережелер
1. "Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы аудан әкімдігінің ауыл шаруашылығы және ветеринария бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Бөлім) ауыл шаруашылығы және ветеринария саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.

Об утверждении Положения о коммунальном государственном учреждении "Отдел сельского хозяйства и ветеринарии акимата района имени Габит Мусрепова Северо-Казахстанской области"
Постановление акимата района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области от 31 марта 2025 года № 82.
В соответствии с подпунктом 8) статьи 18 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе", постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений", акимат района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о коммунальном государственном учреждении "Отдел сельского хозяйства и ветеринарии акимата района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области".
2. Коммунальному государственному учреждению "Отдел сельского хозяйства и ветеринарии акимата района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области" обеспечить:
1) в течении пяти рабочих дней со дня подписания настоящего постановления направление его копии в электронном виде на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе отдела сельского хозяйства и ветеринарии акимата района имени Габита Мусрепова после его официального опубликования;
3) государственную регистрацию вышеуказанного Положения в органах юстиции в установленном законодательством порядке.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области Р. Анбаев
Утверждено
постановлением акимата
района имени Габита Мусрепова
Северо-Казахстанской области
от 31 марта 2025 года № 82
Положение о коммунальном государственном учреждении "Отдел сельского хозяйства и ветеринарии акимата района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области"
Глава 1. Общие положения
1. Коммунальное государственное учреждение "Отдел сельского хозяйства и ветеринарии акимата района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области" (далее – Отдел) является государственным органом, Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере сельского хозяйства и ветеринарии на территории района имени Габита Мусрепова.

2. Бөлімнің ведомстволары жоқ.
3. Бөлім өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне, Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне, Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Құқықтық актілер туралы"Қазақстан Республикасының Заңына, "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Астық туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Тұқым шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Қаржы лизингі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Бөлім мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, өз атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөрлері мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы әкімдігінің 16.06.2026 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Бөлім азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Егер Бөлімге "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, бюджет және қаржы заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. Бөлім өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде, Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының кодексінде, Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінде, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінде, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңында, "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңында, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында, "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында, "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында, Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Заңында, "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында, "Астық туралы" Қазақстан Республикасының Заңында, "Тұқым шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында, "Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында, "Қаржы лизингі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында, "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген Бөлім басшысының бұйрықтарымен ресімделетін шешімдер қабылдайды.

2. Отдел не имеет ведомств.
3. Отдел осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, Гражданским кодексом Республики Казахстан, Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан, Трудовым кодексом Республики Казахстан, Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республики Казахстан" Законом Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан", Законом Республики Казахстан "О государственных закупках", Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Законом Республики Казахстан "О правовых актах", Законом Республики Казахстан "О государственным регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий", Законом Республики Казахстан "О зерне", Законом Республики Казахстан "О семеноводстве", Законом Республики Казахстан "О племенном животноводстве", Законом Республики Казахстан "О финансовом лизинге", Законом Республики Казахстан "О ветеринарии", актами Президента и Правительства Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
4. Отдел является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления акимата района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области от 16.06.2026 № 144 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
5. Отдел вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Отдел имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии Законом Республики Казахстан"О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", бюджетным и финансовым законодательством.
7. Отдел по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя отдела, предусмотренными Гражданским кодексом Республики Казахстан, Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан, Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Трудовым кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе", Законом Республики Казахстан "О гражданской защите", Законом Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан", Законом Республики Казахстан "О государственных закупках", Законом Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах", Законом Республики Казахстан "О правовых актах", Законом Республики Казахстан "О зерне", Законом Республики Казахстан "О семеноводстве", Законом Республики Казахстан "О племенном животноводстве", "О финансовом лизинге", Законом Республики Казахстан "О ветеринарии.

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы әкімдігінің 16.06.2026 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Бөлім құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 150400, Қазақстан Республикасы, Солтүстік Қазақстан облысы, Ғабит Мүсірепов атындағы аудан, Новоишим ауылы, Ленин көшесі, 2.
10. Осы Ереже Бөлімнің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Бөлімнің қызметін қаржыландыру аудандық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Бөлім кәсіпкерлік субъектілерімен Бөлімнің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Ғабит Мүсірепов атындағы аудан әкімінің аппаратына Қазақстан Республикасының заңдарымен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кірістер мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы әкімдігінің 16.06.2026 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2 тарау. бөлімнің міндеттері, функциялары мен өкілеттіктері
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы әкімдігінің 16.06.2026 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. Бөлімнің міндеттері:
ауыл шаруашылығы және ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты дамытуға және жетілдіруге жәрдемдесу.
14. Бөлімнің өкілеттіктері:
1) құқықтар:
Бөлімнің өзіне жүктелген міндеттерді іске асыру және мемлекеттік реттеу Ауыл шаруашылығын дамыту және ветеринария саласындағы заңнамада белгіленген тәртіппен өз функцияларын жүзеге асыру үшін құқығы бар:
сотта талапкер және жауапкер болу;
аудандық бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдармен, орталық атқарушы органдардың аумақтық бөлімшелерімен, ауыл шаруашылығы және ветеринария саласындағы мәселелер бойынша ұйымдармен және мекемелермен, қоғамдық бірлестіктермен өзара іс-қимыл жасау;
Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенді және ветеринарияны дамытуды мемлекеттік реттеу саласындағы қолданыстағы заңнамасында көзделген көлемде өзіне жүктелген функцияларды жүзеге асыру үшін мемлекеттік органдар мен ұйымдардан құжаттарды, ақпарат пен материалдарды сұратуға және алуға;
Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы аудан әкімі, Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы аудан әкімдігі және ауыл шаруашылығы және ветеринария саласындағы Бөлімнің құзыретті мәселелеріне қатысты мемлекеттік органдар өткізетін отырыстарға, жиналыстар мен кеңестерге қатысу;
ауыл шаруашылығы және ветеринария саласындағы мәселелер бойынша кеңестер, семинарлар, конференциялар өткізу;
ауыл шаруашылығы және ветеринария саласындағы өз құзыреті шегінде бұқаралық ақпарат құралдарында ақпарат ұсыну;
қажет болған жағдайда ауыл шаруашылығы және ветеринария саласында кеңестер, сараптамалық және жұмыс топтарын құру;
Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы аудан әкіміне бөлімнің ауыл шаруашылығы және ветеринария саласындағы құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша қаулылардың, шешімдердің және өкімдердің жобаларын енгізу.

Сноска. Пункт 7 в редакции постановления акимата района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области от 16.06.2026 № 144 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
8. Структура и лимит штатной численности Отдела утверждаются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Трудовым кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан".
9. Местонахождение юридического лица: 150400, Республика Казахстан,Северо-Казахстанская область, район имени Габита Мусрепова, село Новоишимское, улица Ленина, 2.
10.Настоящее положение является учредительным документом Отдела.
11. Финансирование деятельности Отдела осуществляется из местного бюджета района.
12. Отделу запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Отдела.
Если Отделу законами Республики Казахстан предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет.
Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным постановлением акимата района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области от 16.06.2026 № 144 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Задачи, функции и полномочия отдела
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции постановления акимата района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области от 16.06.2026 № 144 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
13. Задачи Отдела:
содействие развитию и совершенствованию государственной политики в области сельского хозяйства и ветеринарии.
14. Полномочия Отдела:
1) права:
Отдел для реализации возложенных на него задач и осуществления своих функций в установленном законодательством в сфере государственного регулирования развития сельского хозяйства и ветеринарии порядке имеет право:
быть истцом и ответчиком в суде;
взаимодействовать с исполнительными органами, финансируемыми из районного бюджета территориальными подразделениями центральных исполнительных органов, организациями и учреждениями, общественными объединениями по вопросам в сфере сельского хозяйства и ветеринарии;
запрашивать и получать от государственных органов и организаций документы, информацию и материалы, для осуществления возложенных на него функций в объеме, предусмотренном действующим законодательством Республики Казахстан в сфере государственного регулирования развития агропромышленного комплекса и ветеринарии;
участвовать на заседаниях, собраниях и совещаниях проводимых акимом района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области, акиматом района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области и другими государственными органами, касающихся вопросов компетенции Отдела в сфере сельского хозяйства и ветеринарии;
проводить совещания, семинары, конференции по вопросам в сфере сельского хозяйства и ветеринарии;
представлять информацию в средствах массовой информации в пределах своей компетенции в сфере сельского хозяйства и ветеринарии;
образовывать при необходимости советы, экспертные и рабочие группы в сфере сельского хозяйства и ветеринарии;
вносить акиму района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области проекты постановлений, решений и распоряжений по вопросам, отнесенным к компетенции Отдела в сфере сельского хозяйства и ветеринарии;

2) Бөлімнің міндеттері:
ауыл шаруашылығы және ветеринария саласында өзіне жүктелген функциялардың орындалуын қамтамасыз ету;
заңды және негізделген шешімдер қабылдау және олардың орындалуын бақылауды қамтамасыз ету;
жеке және заңды тұлғалардың белгіленген тәртіппен бөлімге жолданған өтініштерін, арыздарын, шағымдарын, ұсыныстарын қарауға, олардың орындалуын бақылауға, Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде белгіленген жағдайларда және тәртіппен оларға жауаптар беруге;
жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін қабылдауды ұйымдастыру;
агроөнеркәсіптік кешен және ветеринария саласындағы қолданыстағы заңнамада көзделген ауыл шаруашылығы және ветеринария саласындағы міндеттерді іске асыру.
Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтау;
белгіленген тәртіппен салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу;
осы Ережеде көзделген міндеттер мен тапсырмаларды уақтылы және сапалы орындау.
15. Бөлімнің функциялары:
1) мемлекеттік аграрлық саясатты, Қазақстан Республикасының Бюджет Кодексіне, Қазақстан Республикасының "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы", "Астық туралы", "Тұқым шаруашылығы туралы", "Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы", "Қаржы лизингі туралы", "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарын жүзеге асыру;
2) аграрлық секторда, ауылшаруашылық өнімдерін дайындау, ұқсату және сату саласында нарықтық құрылымдардың және бәсекелестік қалыптасуы мен дамуына көмектесу;
3) аграрлық секторының техникалық қайта жарақтандыру жөнінде жүйелі және мақсатты бағытталған жұмыс, техника жаңарту мониторингі;
4) егіншілікте ылғал сақтайтын технологиялар үшін, майды дақылдарды өндіру және өңдеу осы заманғы техникаларды, мал ақығы даярлау үшін жаңа заманғы машиналарды енгізу;
5) саланың техникалық жарақтануының мониторингі;
6) презентация, семинар, көрме нұсқаларын пайдаланып, машина-тракторлық паркін тиімді пайдалану мәселелері жөнінде алдыңғы қатардағы тәжірибені жинақтап қорыту;
7) өз құзыры шеңберінде Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігінің ғылыми-өндірістік орталықтарымен, республиканың ауыл шаруашылық тәжірибе станцияларымен өзара іс-қимыл жасау;
8) ауыл шаруашылығындағы жергілікті тәжірибені және шетелдік жетістіктерді зерделеу және насихаттау;
9) ауданның агроөнеркәсіптік кешенінде инвестициялық саясат бағдарламаларын әзірлеуге қатысу;
10) ауданның барлық тауар өндірушілерінің дамуы үшін ауылшаруашылық нарығын реттеу механизмін құруға және қажетті экономикалық жағдайлар туғызуға және оларды құқықтық қамтамасыз етуге жәрдемдесу;

2) обязанности Отдела:
обеспечивать выполнение возложенных на него функций в сфере сельского хозяйства и ветеринарии;
принимать законные и обоснованные решения и обеспечивать контроль за их исполнением;
рассматривать направленные в Отдел в установленном порядке обращения, заявления, жалобы, предложения физических и юридических лиц, контролировать их исполнение, в порядке, установленном Административным процедурно-процессуальным Кодексом Республики Казахстан, предоставлять на них ответы;
организовывать прием физических лиц и представителей юридических лиц;
реализовывать обязанности в сфере сельского хозяйства и ветеринарии, предусмотренные действующим законодательством в области агропромышленного комплекса и ветеринарии.
соблюдать законодательство Республики Казахстан;
уплачивать налоги и другие обязательные платежи в бюджет в установленном порядке;
своевременно и качественно выполнять задачи и обязанности предусмотренные настоящим Положением.
15. Функции отдела:
1) реализация государственной аграрной политики, Бюджетного кодекса Республики Казахстан, Законов Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий", "О зерне", "О семеноводстве", "О племенном животноводстве", "О финансовом лизинге", "О ветеринарии";
2) содействие формированию и развитию рыночных структур и конкуренции в аграрном секторе, сфере заготовки переработки и реализации сельскохозяйственной продукции;
3) системная и целенаправленная работа по техническому перевооружению аграрного сектора, мониторинг обновления техники и оборудования;
4) внедрение современной техники для влагоресурсосберегающих технологий в земледелии, производства и переработки масличных культур, машин нового поколения для заготовки кормов;
5) мониторинг технического вооружения отрасли;
6) обобщение передового опыта в вопросах эффективного использования машинно-тракторного парка с использованием вариантов презентации, семинаров, выставок и средств массовой информации;
7) в пределах своей компетенции организует взаимодействия с научно-производственными центрами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, опытными сельскохозяйственными станциями;
8) изучение и пропаганда опыта местных и зарубежных достижений в сельском хозяйстве;
9) участие в реализации инвестиционной политики в агропромышленном комплексе района;
10) содействие созданию механизма регулирования сельскохозяйственного рынка и необходимых экономических условий и правового обеспечения для развития всех товаропроизводителей района;

11) экономикалық және статистикалық ақпаратты жинастыруды, тұтынушылар сұранымын, өткізу рыногының жағдайын талдауды жүзеге асырады, (маркетингтік зерттеу), ауылшаруашылық өнімдерін тұтынушылар мен өндірушілердің байланыстарын іске асыруға, өнімді сыртқа шығару жөнінде ұсыныстарды дайындауға қатысуға жәрдемдесу;
12) ауыл шаруашылығы өндірісін және ұқсату өнеркәсібін әлеуметтік-экономикалық дамыту бойынша орта мерзімдік және стратегиялық жоспар әзірлеу;
13) ауданның аграрлық секторының өндірістік қызметінің жағдайын талдауды жүзеге асыру;
14) инвестиция тарату, ауылдық елді мекендерде кәсіпкерлік қызметтің белсенділігін жандандыру, шығарылатын өнімдердің көлемін көбейту, ассортиментін кеңейту және сапасын көтеру жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру;
15) ауылшаруашылық өндірісін кадрлармен қамтамасыз етуді жақсарту жөнінде шаралар кешенін жүзеге асыру;
ауылшаруашылық құрылымдары басшылары мен мамандар құрамының сапалы және сандық мониторингі;
ауданның аграрлық саласына мамандар даярлау жөнінде С. Сейфуллин атындағы Қазақ мемлекеттік агротехникалық университеті және Манаш Қозыбаев атындағы Солтүстік Қазақстан облысының мемлекеттік университетімен ынтымақтастық жасау;
ауылшаруашылық жиынтығы мамандарын және механизаторлық кадрлар даярлау мәселесі жөнінде ауданның кәсіби техникалық мектептерімен өзара іс-қимыл жасау;
облыстық және аудандық ауылшаруашылық жәрмеңкелеріне қатысу;
мемлекеттік аграрлық саясатын жүзеге асыру жөнінде ауданның агроқұрылымдарымен өзара іс-қимыл жасау;
республикада құрылған нормативтік-құқықтық базаға сәйкес, Солтүстік Қазақстан облысы ауыл шаруашылығы және жер қатынастары басқармасымен, Солтүстік Қазақстан облысы ветеринария басқармасымен, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігімен Мемлекеттікаграрлықжәневетеринариялықсаясатмәселелеріндежүйеліөзара іс-қимылды қамтамасыз ету;
16) мал шаруашылығын дамыту және халықты азық-түлікпен қамтамасыз ету үшін әзірленген бағдарламалардың орындалуын қамтамасыз ету;
17) жануарлардың асыл тұқымды және өнімділік қасиеттерін жақсартуға бағытталған селекциялық-асылдандыру жұмыстарын ұйыдастыру;
18) мал қорымдары (биотермиялық шұңқырлар) туралы деректерді (мәліметтерді) Солтүстік Қазақстан облысының жергілікті атқарушы органдарына оларды мал қорымдарының (биотермиялық шұңқырлар) тізіліміне енгізу үшін ұсыну.
19) облыстардың жергілікті атқарушы органдары құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарға ауданда ветеринария саласындағы өз функцияларын орындауда көмек көрсету;
20) жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру.

11) осуществление сбора и анализа экономической и статистической информации, анализ потребительского спроса, состояние рынков сбыта (маркетинговые исследования), содействие установлению контактов потребителей и производителей сельскохозяйственной продукции, участие в подготовке предложений по экспорту;
12) участие в разработке среднесрочных и стратегических планов социально-экономического развития сельскохозяйственного производства и перерабатывающей промышленности;
13) осуществление анализа производственной деятельности аграрного сектора района;
14) осуществление мероприятий по привлечению инвестиций, активизации предпринимательской деятельности в сельских населенных пунктах, увеличению объемов, расширению ассортимента и повышению качества выпускаемой продукции;
15) осуществление комплекса мер по улучшению кадрового обеспечения сельхозпроизводства:
мониторинг качественного и количественного состава руководителей и специалистов сельхозформирований;
сотрудничество с Казахским государственным агротехническим университетом имени С. Сейфуллина и Северо-Казахстанским государственным университетом имени Манаша Козыбаева по подготовке специалистов для аграрного сектора района;
взаимодействие с районным аграрным колледжем в вопросах подготовки механизаторских кадров и специалистов сельскохозяйственного профиля;
участие в областных и районных сельскохозяйственных ярмарках;
взаимодействие с агроформированиями в вопросах осуществления государственной аграрной политики;
обеспечение системного взаимодействия с Управлением сельского хозяйства и земельных отношений акимата Северо-Казахстанской области, Управлением ветеринарии акимата Северо-Казахстанской области, Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан в вопросах Государственной аграрной и ветеринарной политики в соответствии с нормативно-правовой базой, созданной в республике;
16) обеспечение выполнения разработанных Программ по развитию животноводства и обеспечению населения области продуктами питания;
17) организация селекционно – племенной работы, направленной на улучшение породных и продуктивных качеств животных;
18) представление данных (сведений) о скотомогильниках (биотермических ямах) в местные исполнительные органы Северо-Казахстанской области для включения их в реестр скотомогильников (биотермичесикх ям).
19) оказание содействия государственным ветеринарным организациям, созданным местными исполнительными органами области, при выполнении ими функций в области ветеринарии на территории района;
20) осуществление в интересах местного государственного управления иных полномочий, возлагаемых на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.

21) кадрлық жұмыстарды Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінің, "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының, Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлықтарының және оны әзірлеу кезінде қабылданған Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларының, талаптарына сәйкес жүргізу;
22) қызметтік құжаттар мен азаматтардың өтініштерін есепке алу және қарау, оларды қабылдауды ұйымдастыру, өтініштерін талдау;
23) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызметтер туралы қолданыстағы заңнамасына сәйкес ауыл шаруашылығы саласында мемлекеттік қызмет көрсету;
24) үй жануарларын серуендетуге не өзге мақсатта жануарлармен бірге болуға тыйым салынған орындарды айқындау, сондай-ақ қажет болған кезде үй жануарларын серуендетуге арналған орындарды жабдықтау;
25) жануарларды жаңа иелеріне беруге, жоғалған жануарлардың иелерін іздестіруге, сондай-ақ үй жануарларын зарарсыздандыру қажеттілігі туралы хабардар етуге бағытталған жануарларға арналған баспаналардың қызметін ақпараттық қамтамасыз етуді және әлеуметтік жарнаманы ұйымдастыру;
26) қаңғыбас жануарлардың санын реттеуді ұйымдастыру.
Ескерту. 15-тармаққа өзгерістер енгізілді - Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы әкімдігінің 16.06.2026 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Тарау 3. Мемлекеттік орган басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Бөлімге басшылықты Бөлімге жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болатын басшы жүзеге асырады.
17. Бөлімнің бірінші басшысын "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы аудан әкімі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
18. Бөлім басшысының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бөлімнің бірінші басшысы қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын орынбасары болады.
19. Бөлім басшысының өкілеттіктері:
өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады, олардың орындалуын бақылауды ұйымдастырады;
"Қазақстан Республикасының Еңбек кодексімен, "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Бөлім қызметкерлерін қабылдайды және жұмыстан шығарады, оларға көтермелеу және тәртіптік жаза шараларын қолданады;
Бөлім атынан сенімхатсыз әрекеттерді жүзеге асырады;
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша шаралар қабылдайды, бөлім қызметкерлерінің сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманы сақтауы үшін дербес жауапты болады;
ерлер мен әйелдердің тең құқықтары мен тең мүмкіндіктері туралы Мемлекеттік кепілдіктер туралы заңнаманың сақталуын қамтамасыз етеді.
Бөлім басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.

21) проведение кадровой работы в соответствии с требованиями Трудового кодекса Республики Казахстан, Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан", Указов Президента Республики Казахстан и постановлений Правительства Республики Казахстан, принятых в его развитие;
22) ведение учета и рассмотрение служебных документов и обращений граждан, организация их приема, проведение анализа по их обращениям;
23) оказание государственных услуг в области сельского хозяйства в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан о государственных услугах;
24) определение мест, в которых запрещены выгул домашних животных либо нахождение с животными с иной целью, а также при необходимости оборудование мест для выгула домашних животных;
25) организация информационного обеспечения деятельности приютов для животных и социальной рекламы, направленной на передачу животных новым владельцам, розыск владельцев потерявшихся животных, а также информирование о необходимости стерилизации домашних животных;
26) организация регулирования численности бродячих животных.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными постановлением акимата района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области от 16.06.2026 № 144 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
16. Руководство Отделом осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Отдел задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Отдела назначается на должность и освобождается от должности акимом района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан"О государственной службе Республики Казахстан".
18. Руководитель Отдела имеет заместителя, который назначается на должность и освобождается от должности первым руководителем Отдела в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан"О государственной службе Республики Казахстан".
19. Полномочия руководителя Отдела:
издает в пределах своей компетенции приказы, организует контроль за их исполнением;
в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" принимает и увольняет работников Отдела, применяет к ним меры поощрения и дисциплинарного взыскания;
осуществляет без доверенности действия от имени Отдела;
принимает меры по противодействию коррупции, несет персональную ответственность за соблюдение антикоррупционного законодательства работниками Отдела;
обеспечивает соблюдение законодательства о государственных гарантиях равных прав и равных возможностях мужчин и женщин.
Исполнение полномочий руководителя Отдела в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан".

20. Басшы "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және еңбек заңнамасына сәйкес өз орынбасарының өкілеттіктері мен функционалдық міндеттерін айқындайды.
Тарау 4. Мемлекеттік мекеменің мүлкі
21. Бөлімнің "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болады.
22. Бөлімнің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. Бөлімге бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
24. Егер "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңында, "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңында өзгеше белгіленбесе, Бөлімнің өзіне бекітілген мүлікті және оған қаржыландыру жоспары бойынша берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті дербес иеліктен шығаруға немесе оған өзге де тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
25. Бөлімді қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы", сондай-ақ осы Ережемен.

20. Руководитель определяет полномочия и функциональные обязанности своего заместителя в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" и трудовым законодательством.
Глава 4. Имущество государственного органа
21. Отдел имеет на праве оперативного управления обособленноеимущество в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе".
22. Имущество Отдела формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе".
23. Имущество, закрепленное за Отделом, относится к коммунальной собственности.
24. Отдел не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе".
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
25. Реорганизация и упразднение Отдела осуществляются в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан, Трудовым кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств", Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе", Законом Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан", а также настоящим Положением.