Солтүстік Қазақстан облысының 2025 – 2027 жылдарға арналған облыстық бюджетін бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 2025 жылғы 25 сәуірдегі № 24/1 шешімі
Ескерту. 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі – осы шешімнің 18-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 7-бабы 1-тармағының 2-тармақшасына, 85-бабы 2-тармағына, 91-бабына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына, "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы 2-тармағымен сәйкес Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Солтүстік Қазақстан облысының 2025 – 2027 жылдарға арналған облыстық бюджеті тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2025 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 465 546 848,6 мың теңге:
салықтық түсімдер – 73 229 250,5 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 6 549 558,4 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 33 287 мың теңге;
трансферттер түсімі – 385 734 752,7 мың теңге;
2) шығындар – 455 872 943,2 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 28 078 778,2 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 38 181 277,2 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 10 102 499 мың теңге;
4) қаржылық активтермен операциялар бойынша сальдо – 3 000 000 мың теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 3 000 000 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -21 404 872,8 мың теңге;
6) бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығы (профициті) – -21 404 872,8 мың теңге;
7) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 21 404 872,8 мың теңге:
қарыздар түсімі – 28 306 996 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 9 000 485 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 2 098 361,8 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 13.06.2025 № 26/1 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі); 15.08.2025 № 28/1 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі); 26.09.2025 № 29/2 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
2. 2025 жылға облыстық бюджетке аудандар мен Петропавл қаласының бюджеттерінен түсетін түсімдердің жалпы сомасын бөлу мынадай мөлшерлерде белгіленсін:
ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы бойынша:
Айыртау, Ақжар, Аққайың, Есіл, Жамбыл, Мағжан Жұмабаев, Қызылжар, Мамлют, Ғабит Мүсірепов атындағы, Тайынша, Тимирязев, Уәлиханов, Шал ақын аудандары, Петропавл қаласы – 50 пайыз;
төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша:
Айыртау, Ақжар, Аққайың, Есіл, Жамбыл, Мағжан Жұмабаев, Қызылжар, Мамлют, Ғабит Мүсірепов атындағы, Тайынша, Тимирязев, Уәлиханов, Шал ақын аудандары, Петропавл қаласы – 100 пайыз;
төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша:
Петропавл қаласы – 100 пайыз;
төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша:
Айыртау, Ақжар, Аққайың, Есіл, Жамбыл, Мағжан Жұмабаев, Қызылжар, Мамлют, Ғабит Мүсірепов атындағы, Тайынша, Тимирязев, Уәлиханов, Шал ақын аудандары, Петропавл қаласы – 100 пайыз.
әлеуметтік салық бойынша:
Петропавл қаласы – 100 пайыз;
өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуы мен оның инфрақұрылымын дамытуға жер қойнауын пайдаланушылардың аударымдары бойынша:
Айыртау, Ақжар, Аққайың, Есіл, Жамбыл, Мағжан Жұмабаев, Қызылжар, Мамлют, Ғабит Мүсірепов атындағы, Тайынша, Тимирязев, Уәлиханов, Шал ақын аудандары, Петропавл қаласы – 100 пайыз.

Об утверждении областного бюджета Северо-Казахстанской области на 2025 – 2027 годы
Решение Северо-Казахстанского областного маслихата от 25 апреля 2025 года № 24/1
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2025 в соответствии с пунктом 18 настоящего решения.
В соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 7, пунктом 2 статьи 85, статьей 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О правовых актах", Северо-Казахстанский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить областной бюджет Северо-Казахстанской области на 2025 – 2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 465 546 848,6 тысячи тенге:
налоговые поступления – 73 229 250,5 тысячи тенге;
неналоговые поступления – 6 549 558,4 тысячи тенге;
поступления от продажи основного капитала – 33 287 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 385 734 752,7 тысячи тенге;
2) затраты – 455 872 943,2 тысячи тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 28 078 778,2 тысячи тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 38 181 277,2 тысячи тенге;
погашение бюджетных кредитов – 10 102 499 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 3 000 000 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 3 000 000 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -21 404 872,8 тысячи тенге;
6) ненефтяной дефицит (профицит) бюджета – -21 404 872,8 тысячи тенге;
7) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 21 404 872,8 тысячи тенге:
поступление займов – 28 306 996 тысяч тенге;
погашение займов – 9 000 485 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 2 098 361,8 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Северо-Казахстанского областного маслихата от 13.06.2025 № 26/1 (вводится в действие с 01.01.2025); от 15.08.2025 № 28/1 (вводится в действие с 01.01.2025); от 26.09.2025 № 29/2 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Установить на 2025 год распределение общей суммы поступлений в областной бюджет из бюджетов районов и города Петропавловска в следующих размерах:
по корпоративному подоходному налогу с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора:
районы Айыртауский, Акжарский, Аккайынский, Есильский, Жамбылский, Магжана Жумабаева, Кызылжарский, Мамлютский, имени Габита Мусрепова, Тайыншинский, Тимирязевский, Уалихановский, Шал акына, город Петропавловск - 50 процентов;
по индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты:
районы Айыртауский, Акжарский, Аккайынский, Есильский, Жамбылский, Магжана Жумабаева, Кызылжарский, Мамлютский, имени Габита Мусрепова, Тайыншинский, Тимирязевский, Уалихановский, Шал акына, город Петропавловск - 100 процентов;
по индивидуальному подоходному налогу с доходов, не облагаемых у источника выплаты:
город Петропавловск - 100 процентов;
по индивидуальному подоходному налогу с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты:
районы Айыртауский, Акжарский, Аккайынский, Есильский, Жамбылский, Магжана Жумабаева, Кызылжарский, Мамлютский, имени Габита Мусрепова, Тайыншинский, Тимирязевский, Уалихановский, Шал акына, город Петропавловск - 100 процентов;
по социальному налогу:
город Петропавловск - 100 процентов;
по отчислениям недропользователей на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры:
районы Айыртауский, Акжарский, Аккайынский, Есильский, Жамбылский, Магжана Жумабаева, Кызылжарский, Мамлютский, имени Габита Мусрепова, Тайыншинский, Тимирязевский, Уалихановский, Шал акына, город Петропавловск - 100 процентов.

3. 2025 жылға аудандардың, Петропавл қаласының бюджеттеріне салықтан түсетін түсімдердің жалпы сомасын бөлу белгіленсін:
ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы бойынша:
Айыртау, Ақжар, Аққайың, Есіл, Жамбыл, Мағжан Жұмабаев, Қызылжар, Мамлют, Ғабит Мүсірепов атындағы, Тайынша, Тимирязев, Уәлиханов, Шал ақын аудандары, Петропавл қаласы – 50 пайыз;
төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша:
Айыртау, Ақжар, Аққайың, Есіл, Жамбыл, Мағжан Жұмабаев, Қызылжар, Мамлют, Ғабит Мүсірепов атындағы, Тайынша, Тимирязев, Уәлиханов, Шал ақын аудандары – 100 пайыз;
әлеуметтік салық бойынша:
Айыртау, Ақжар, Аққайың, Есіл, Жамбыл, Мағжан Жұмабаев, Қызылжар, Мамлют, Ғабит Мүсірепов атындағы, Тайынша, Тимирязев, Уәлиханов, Шал ақын аудандары – 100 пайыз;
4. 2025 жылға облыстық бюджеттен аудандардың бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар 18 960 282 мың теңге сомада белгіленсін, оның ішінде:
Айыртау – 1 276 688 мың теңге;
Ақжар – 1 724 477 мың теңге;
Аққайың – 1 798 265 мың теңге;
Есіл – 1 420 623 мың теңге;
Жамбыл – 1 861 038 мың теңге;
Мағжан Жұмабаев – 2 109 473 мың теңге;
Қызылжар – 1 807 976 мың теңге;
Мамлют – 1 176 625 мың теңге;
Ғабит Мүсірепов атындағы – 897 504 мың теңге;
Тайынша – 307 144 мың теңге;
Тимирязев – 1 091 838 мың теңге;
Уәлиханов – 1 576 267 мың теңге;
Шал ақын – 1 912 364 мың теңге.
5. 2025 жылға арналған облыстық бюджетте аудандық бюджеттерден және Петропавл қаласының бюджетінен түсетін 28 237 869 мың теңге сомадағы түсімдер қарастырылсын.
Аудандық бюджеттерден және Петропавл қаласының бюджетінен түсетін түсімдер сомасын бөлу "Солтүстік Қазақстан облысының 2025 – 2027 жылдарға арналған облыстық бюджетін бекіту туралы" Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының шешімін іске асыру туралы Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің қаулысымен айқындалады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 15.08.2025 № 28/1 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі); 26.09.2025 № 29/2 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
6. 2025 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен түсетін ағымдағы нысаналы трансферттер түсімі ескерілсін, оның ішінде:
1) ішкі істер органдарының азаматтық қызметшілері қатарындағы медицина қызметкерлерінің жалақысын көтеруге;

3. Установить на 2025 год распределение общей суммы поступлений от налогов в бюджеты районов, города Петропавловска:
по корпоративному подоходному налогу с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора:
районы Айыртауский, Акжарский, Аккайынский, Есильский, Жамбылский, Магжана Жумабаева, Кызылжарский, Мамлютский, имени Габита Мусрепова, Тайыншинский, Тимирязевский, Уалихановский, Шал акына, город Петропавловск - 50 процентов;
по индивидуальному подоходному налогу с доходов, не облагаемых у источника выплаты:
районы Айыртауский, Акжарский, Аккайынский, Есильский, Жамбылский, Магжана Жумабаева, Кызылжарский, Мамлютский, имени Габита Мусрепова, Тайыншинский, Тимирязевский, Уалихановский, Шал акына - 100 процентов;
по социальному налогу:
районы Айыртауский, Акжарский, Аккайынский, Есильский, Жамбылский, Магжана Жумабаева, Кызылжарский, Мамлютский, имени Габита Мусрепова, Тайыншинский, Тимирязевский, Уалихановский, Шал акына – 100 процентов.
4. Установить бюджетные субвенции, передаваемые из областного бюджета в бюджеты районов на 2025 год в сумме 18 960 282 тысячи тенге, в том числе:
Айыртаускому – 1 276 688 тысяч тенге;
Акжарскому – 1 724 477 тысяч тенге;
Аккайынскому – 1 798 265 тысяч тенге;
Есильскому – 1 420 623 тысячи тенге;
Жамбылскому – 1 861 038 тысяч тенге;
Магжана Жумабаева – 2 109 473 тысячи тенге;
Кызылжарскому – 1 807 976 тысяч тенге;
Мамлютскому – 1 176 625 тысяч тенге;
имени Габита Мусрепова – 897 504 тысячи тенге;
Тайыншинскому – 307 144 тысячи тенге;
Тимирязевскому – 1 091 838 тысяч тенге;
Уалихановскому – 1 576 267 тысяч тенге;
Шал акына – 1 912 364 тысячи тенге.
5. Предусмотреть в областном бюджете на 2025 год поступления из районных бюджетов и бюджета города Петропавловска в сумме 28 237 869 тысяч тенге.
Распределение сумм поступлений из районных бюджетов и бюджета города Петропавловска определяется постановлением акимата Северо-Казахстанской области о реализации решения Северо-Казахстанского областного маслихата "Об утверждении областного бюджета Северо-Казахстанской области на 2025 – 2027 годы".
Сноска. Пункт 5 в редакции решения Северо-Казахстанского областного маслихата от 15.08.2025 № 28/1 (вводится в действие с 01.01.2025); от 26.09.2025 № 29/2 (вводится в действие с 01.01.2025).
6. Учесть в областном бюджете на 2025 год поступление целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета, в том числе на:
1) повышение заработной платы медицинских работников из числа гражданских служащих органов внутренних дел;

2) табиғатты қорғау және арнаулы мекемелер жұмыскерлерінің жалақысын көтеруге;
3) эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізуге;
4) ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіруді жүргізуге арналған құралдарды (бұйымдарды) және атрибуттарды сатып алуға;
5) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге;
6) Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға;
7) еңбек мобильділігі орталықтарының қызметін қамтамасыз етуге;
8) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарының медицина қызметкерлерінің жалақысын көтеруге;
9) мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, ұйымдар жұмыскерлерінің, қазыналық кәсіпорындар жұмыскерлерінің жалақысын көтеруге;
10) мектепке дейінгі білім беру ұйымдары педагогтерінің еңбегіне төленетін ақыны ұлғайтуға;
11) мектепке дейінгі мемлекеттік білім беру ұйымдарының медицина қызметкерлерінің еңбегіне төленетін ақыны ұлғайтуға;
12) ересектерге арналған қосымша білім беру ұйымдарын қоспағанда, мемлекеттік білім беру ұйымдарының медицина қызметкерлерінің еңбегіне төленетін ақыны ұлғайтуға;
13) жекеменшік орта білім беру ұйымдарында мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыруға;
14) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында білім алушыларға мемлекеттік стипендияның мөлшерін ұлғайтуға;
15) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі мемлекеттік білім беру ұйымдарының медицина қызметкерлерінің еңбегіне төленетін ақыны ұлғайтуға;
16) "Ауылдық денсаулық сақтауды жаңғырту" пилоттық ұлттық жобасы шеңберінде жергілікті деңгейде денсаулық сақтау ұйымдарын материалдық-техникалық жағынан жарақтандыруға;
17) жергілікті деңгейде денсаулық сақтау ұйымдарын материалдық-техникалық жағынан жарақтандыруға;
18) вакциналарды және басқа да иммундық-биологиялық препараттарды сатып алуға;
19) жергілікті атқарушы органдардың денсаулық сақтау ұйымдары жұмыскерлерінің жалақысын көтеруге;
20) халықтың әлеуметтік осал топтары үшін коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғынжайлар сатып алуға;
21) мемлекеттік дене шынықтыру және спорт ұйымдарының медицина қызметкерлерінің еңбегіне төленетін ақыны ұлғайтуға;
22) аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) әкімдерін сайлауды қамтамасыз етуге және өткізуге.
Республикалық бюджеттен көрсетілген ағымдағы нысаналы трансферттерді бөлу "Солтүстік Қазақстан облысының 2025 – 2027 жылдарға арналған облыстық бюджетін бекіту туралы" Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының шешімін іске асыру туралы Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің қаулысымен айқындалады.

2) повышение заработной платы работников природоохранных и специальных учреждений;
3) проведение противоэпизоотических мероприятий;
4) приобретение средств (изделий) и атрибутов для проведения идентификации сельскохозяйственных животных;
5) выплату государственной адресной социальной помощи;
6) обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан;
7) обеспечение деятельности центров трудовой мобильности;
8) повышение заработной платы медицинских работников центров оказания специальных социальных услуг;
9) повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий;
10) увеличение оплаты труда педагогов организаций дошкольного образования;
11) увеличение оплаты труда медицинским работникам государственных организаций дошкольного образования;
12) увеличение оплаты труда медицинским работникам государственных организаций образования, за исключением организаций дополнительного образования для взрослых;
13) размещение государственного образовательного заказа в частных организациях среднего образования;
14) увеличение размера государственной стипендии обучающимся в организациях технического и профессионального, послесреднего образования;
15) увеличение оплаты труда медицинским работникам государственных организаций технического и профессионального, послесреднего образования;
16) материально-техническое оснащение организаций здравоохранения на местном уровне в рамках пилотного национального проекта "Модернизация сельского здравоохранения";
17) материально-техническое оснащение организаций здравоохранения на местном уровне;
18) закуп вакцин и других иммунобиологических препаратов;
19) повышение заработной платы работников организаций здравоохранения местных исполнительных органов;
20) приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения;
21) увеличение оплаты труда медицинским работникам государственных организаций физической культуры и спорта;
22) обеспечение и проведение выборов акимов районов (городов областного значения).
Распределение указанных целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета определяется постановлением акимата Северо-Казахстанской области о реализации решения Северо-Казахстанского областного маслихата "Об утверждении областного бюджета Северо-Казахстанской области на 2025 – 2027 годы".

7. 2025 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттерінің түсімі ескерілсін, оның ішінде:
1) ауылдық елді мекендерде сумен жабдықтау және су бұру жүйесін дамытуға;
2) жылумен жабдықтау жүйелерін дамытуға;
3) шағын және моноқалаларда бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға;
4) "Ауыл – ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендерде әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымды дамытуға.
Республикалық бюджеттен көрсетілген нысаналы даму трансферттерін бөлу "Солтүстік Қазақстан облысының 2025 – 2027 жылдарға арналған облыстық бюджетін бекіту туралы" Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының шешімін іске асыру туралы Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің қаулысымен айқындалады.
8. 2025 жылға арналған облыстық бюджетте Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферт есебінен нысаналы даму трансферттерінің түсімі ескерілсін, оның ішінде:
1) инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және (немесе) жайластыруға;
2) ауылдық елді мекендерде сумен жабдықтау және су бұру жүйесін дамытуға;
3) шағын және моноқалаларда бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға;
4) "Ауыл – ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендерде әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымды дамытуға.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан көрсетілген нысаналы даму трансферттерін бөлу "Солтүстік Қазақстан облысының 2025 – 2027 жылдарға арналған облыстық бюджетін бекіту туралы" Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының шешімін іске асыру туралы Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің қаулысымен айқындалады.
9. 2025 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен берілетін бюджеттік кредиттер ескерілсін, оның ішінде:
1) ауыл халқының кірісін арттыру жөніндегі жобаны ауқымды түрде қолдану үшін ауыл халқына микрокредит беруге;
2) агроөнеркәсіптік кешендегі инвестициялық жобаларға;
3) мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін.
Көрсетілген сомаларды бөлу "Солтүстік Қазақстан облысының 2025 – 2027 жылдарға арналған облыстық бюджетін бекіту туралы" Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының шешімін іске асыру туралы Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің қаулысымен айқындалады.
10. 2025 жылға арналған облыстық бюджетте аудандардың және Петропавл қаласының бюджеттеріне нысаналы трансферттер қарастырылсын.
Көрсетілген трансферттерді бөлу "Солтүстік Қазақстан облысының 2025 – 2027 жылдарға арналған облыстық бюджетін бекіту туралы" Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының шешімін іске асыру туралы Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің қаулысымен айқындалады.

7. Учесть в областном бюджете на 2025 год поступление целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета, в том числе:
1) развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах;
2) развитие систем теплоснабжения;
3) реализацию бюджетных инвестиционных проектов в малых и моногородах;
4) развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл - Ел бесігі".
Распределение указанных целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета определяется постановлением акимата Северо-Казахстанской области о реализации решения Северо-Казахстанского областного маслихата "Об утверждении областного бюджета Северо-Казахстанской области на 2025 – 2027 годы".
8. Учесть в областном бюджете на 2025 год поступление целевых трансфертов на развитие за счет целевого трансферта из Национального фонда Республики Казахстан, в том числе на:
1) развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры;
2) развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах;
3) реализацию бюджетных инвестиционных проектов в малых и моногородах;
4) развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл - Ел бесігі".
Распределение указанных целевых трансфертов на развитие из Национального фонда Республики Казахстан определяется постановлением акимата Северо-Казахстанской области о реализации решения Северо-Казахстанского областного маслихата "Об утверждении областного бюджета Северо-Казахстанской области на 2025 – 2027 годы".
9. Учесть в областном бюджете на 2025 год бюджетные кредиты из республиканского бюджета, в том числе:
1) на предоставление микрокредитов сельскому населению для масштабирования проекта по повышению доходов сельского населения;
2) на инвестиционные проекты в агропромышленном комплексе;
3) для реализации мер социальной поддержки специалистов.
Распределение указанных сумм определяется постановлением акимата Северо-Казахстанской области о реализации решения Северо-Казахстанского областного маслихата "Об утверждении областного бюджета Северо-Казахстанской области на 2025 – 2027 годы".
10. Предусмотреть в областном бюджете на 2025 год целевые трансферты бюджетам районов и города Петропавловска.
Распределение указанных трансфертов определяется постановлением акимата Северо-Казахстанской области о реализации решения Северо-Казахстанского областного маслихата "Об утверждении областного бюджета Северо-Казахстанской области на 2025 – 2027 годы".

11. 2025 жылға арналған жергілікті бюджеттерді атқару процесінде осы шешімнің 4-қосымшасына сәйкес жергілікті бюджеттік бағдарламалар секвестрлеуге жатпайтыны белгіленсін.
12. Осы шешімнің 5-қосымшасына сәйкес 2025 жылға арналған облыстық бюджеттің шығысы 2025 жылғы 1 қаңтарға қалыптасқан бюджет қаражатының бос қалдықтары мен облыстық бюджеттен және республикалық бюджеттен берілген 2024 жылы пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) нысаналы трансферттерді қайтару есебінен қарастырылсын.
13. Солтүстік Қазақстан облысы жергілікті атқарушы органының 2025 жылға арналған резерві 6 708 849,4 мың теңге сомада бекітілсін.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 15.08.2025 № 28/1 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі); 26.09.2025 № 29/2 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
14. Азаматтық қызметші болып табылатын және ауылдық елді мекендерде жұмыс істейтін Солтүстік Қазақстан облысының денсаулық сақтау, әлеуметтік қамсыздандыру, білім беру, мәдениет, спорт, ветеринария, орман шаруашылығы және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар салаларындағы мамандарға, сондай-ақ облыстық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік ұйымдарда жұмыс істейтін көрсетілген мамандарға қызметтің осы түрлерімен қалалық жағдайда айналысатын азаматтық қызметшілердің айлықақыларымен және мөлшерлемелерімен салыстырғанда жиырма бес пайызға жоғарылатылған лауазымдық айлықақылар мен тарифтік мөлшерлемелер қарастырылсын.

11. Установить, что в процессе исполнения местных бюджетов на 2025 год не подлежат секвестру местные бюджетные программы, согласно приложению 4 к настоящему решению.
12. Предусмотреть расходы областного бюджета на 2025 год за счет свободных остатков бюджетных средств, сложившихся на 1 января 2025 года, и возврата неиспользованных (недоиспользованных) в 2024 году целевых трансфертов из областного бюджета и республиканского бюджета, согласно приложению 5 к настоящему решению.
13. Утвердить резерв местного исполнительного органа Северо-Казахстанской области на 2025 год в сумме 6 708 849,4 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 13 в редакции решения Северо-Казахстанского областного маслихата от 15.08.2025 № 28/1 (вводится в действие с 01.01.2025); от 26.09.2025 № 29/2 (вводится в действие с 01.01.2025).
14. Предусмотреть специалистам в области здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры, спорта, ветеринарии, лесного хозяйства и особо охраняемых природных территорий Северо-Казахстанской области, являющимся гражданскими служащими и работающим в сельских населенных пунктах, а также указанным специалистам, работающим в государственных организациях, финансируемых из областного бюджета, повышенные на двадцать пять процентов должностные оклады и тарифные ставки по сравнению с окладами и ставками гражданских служащих, занимающихся этими видами деятельности в городских условиях.

15. Аудан бюджеттерінде ауылдық елді мекендерде тұратын және жұмыс істейтін мемлекеттік денсаулық сақтау, әлеуметтік қамсыздандыру, білім беру, мәдениет, спорт және ветеринария ұйымдарының мамандарына бюджет қаражаты есебінен коммуналдық қызметтерге ақы төлеу және отын сатып алу бойынша әлеуметтік қолдау көрсетуге шығыстар қарастырылсын.
16. Солтүстік Қазақстан облысының жергілікті атқарушы органы қарызының лимиті 2025 жылға 168 231 702,9 мың теңге мөлшерінде белгіленсін.

15. Предусмотреть в бюджетах районов расходы на оказание социальной поддержки по оплате коммунальных услуг и приобретению топлива за счет бюджетных средств специалистам государственных организаций здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры, спорта и ветеринарии, проживающим и работающим в сельских населенных пунктах.
16. Установить лимит долга местного исполнительного органа Северо-Казахстанской области на 2025 год в размере 168 231 702,9 тысячи тенге.

17. Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының мынадай шешімдерінің күші жойылды деп танылсын:
1) Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының "Солтүстік Қазақстан облысының 2025 – 2027 жылдарға арналған облыстық бюджетін бекіту туралы" 2024 жылғы 12 желтоқсандағы № 20/1 шешімі;
2) Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының "Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 2024 жылғы 12 желтоқсандағы № 20/1 "Солтүстік Қазақстан облысының 2025 – 2027 жылдарға арналған облыстық бюджетін бекіту туралы" шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2025 жылғы 26 ақпандағы № 22/1 шешімі.

17. Признать утратившими силу следующие решения Северо-Казахстанского областного маслихата:
1) решение Северо-Казахстанского областного маслихата "Об утверждении областного бюджета Северо-Казахстанской области на 2025 – 2027 годы" от 12 декабря 2024 года № 20/1;
2) решение Северо-Казахстанского областного маслихата "О внесении изменений и дополнений в решение Северо-Казахстанского областного маслихата от 12 декабря 2024 года № 20/1 "Об утверждении областного бюджета Северо-Казахстанской области на 2025 – 2027 годы" от 26 февраля 2025 года № 22/1.

25 048
008
Қазақстан Республикасында ЖИТС профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды іске асыру
152 223
016
Азаматтарды елді мекеннен тыс жерлерде емделу үшін тегін және жеңілдетілген жол жүрумен қамтамасыз ету
223
018
Денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық талдамалық қызметтер
65 355
023
Медициналық және фармацевтикалық қызметкерлерді әлеуметтік қолдау
359 000
027
Халыққа иммундық профилактика жүргізу үшін вакциналарды және басқа медициналық иммундық биологиялық препараттарды орталықтандырылған сатып алу және сақтау
901 817
029
Облыстық арнайы медициналық жабдықтау базалары
140 557
033
Медициналық денсаулық сақтау ұйымдарының күрделі шығыстары
11 323 883,6
039
Денсаулық сақтау субъектілерінің қосымша медициналық көмектің көлемін көрсетуі, Call-орталықтардың қызметтер көрсетуі және өзге де шығыстар
390 331
041
Облыстардың жергілікті өкілдік органдарының шешімі бойынша тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемімен қосымша қамтамасыз ету
1 508 513,5
050
Қаржы лизингі шарттарында сатып алынған санитариялық көлік және сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдар бойынша лизинг төлемдерін өтеу
300 151
288
Облыстың құрылыс, сәулет және қала құрылысы басқармасы
139 826,3
038
Денсаулық сақтау объектілерін салу және реконструкциялау
139 826,3
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
18 829 520
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
16 947 461,4
001
Жергілікті деңгейде жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету және халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды іске асыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі
қызметтер
312 193
002
Жалпы үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
1 399 526
003
Мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қолдау
239 803
007
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
20 708,5
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
6 382,5
012
Тірек-қозғалу аппаратының қызметі бұзылған балаларға арналған мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
169 391
013
Психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық аурулармен ауыратын мүгедектігі бар адамдар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету

25 048
008
Реализация мероприятий по профилактике и борьбе со СПИД в Республике Казахстан
152 223
016
Обеспечение граждан бесплатным или льготным проездом за пределы населенного пункта на лечение
223
018
Информационно-аналитические услуги в области здравоохранения
65 355
023
Социальная поддержка медицинских и фармацевтических работников
359 000
027
Централизованный закуп и хранение вакцин и других медицинских иммунобиологических препаратов для проведения иммунопрофилактики населения
901 817
029
Областные базы специального медицинского снабжения
140 557
033
Капитальные расходы медицинских организаций здравоохранения
11 323 883,6
039
Оказание дополнительного объема медицинской помощи субъектами здравоохранения, оказание услуг Call-центрами и прочие расходы
390 331
041
Дополнительное обеспечение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи по решению местных представительных органов областей
1 508 513,5
050
Возмещение лизинговых платежей по санитарному транспорту, медицинским изделиям, требующие сервисного обслуживания, приобретенных на условиях финансового лизинга
300 151
288
Управление строительства, архитектуры и градостроительства области
139 826,3
038
Строительство и реконструкция объектов здравоохранения
139 826,3
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
18 829 520
256
Управление координации занятости и социальных программ области
16 947 461,4
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
312 193
002
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых и лиц с инвалидностью в
медико-социальных учреждениях (организациях) общего типа, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
1 399 526
003
Социальная поддержка лиц с инвалидностью
239 803
007
Капитальные расходы государственного органа
20 708,5
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
6 382,5
012
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью в государственных
медико-социальных учреждениях (организациях) для детей с нарушениями функций
опорно-двигательного аппарата, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
169 391
013
Предоставление специальных социальных услуг для лиц с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями, в психоневрологических
медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания

4 610 377
014
Оңалту орталықтарында қарттарға, мүгедектігі бар адамдарға, оның ішінде мүгедектігі бар балаларға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
244 406,2
015
Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерінде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық патологиялары бар мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
798 703,1
018
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
77 717,6
044
Жергілікті деңгейде көші-қон іс-шараларын іске асыру
322
053
Кохлеарлық импланттарға дәлдеп сөйлеу процессорларын ауыстыру және келтіру бойынша қызмет көрсету
100 544
061
Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аударуына жәрдемдесу
1 416 000
064
Еңбек мобильділігі орталықтары мен мансап орталықтарының жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі азаматтарды әлеуметтік қолдау бойынша қызметін қамтамасыз ету
1 297 108
066
Сенім білдірілген агентке жастардың кәсіпкерлік бастамасына жәрдемдесу үшін бюджеттік кредиттер беру жөніндегі қызметтеріне ақы төлеу
11 829
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
677 896
068
Жұмыспен қамту бағдарламасы
3 658 457,1
113
Төмен тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
1 906 097,4
261
Облыстың білім басқармасы
1 862 058,6
015
Жетiм балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтік қамсыздандыру
1 367 385
037
Әлеуметтік сауықтандыру
74 285
092
Патронат тәрбиешілерге берілген баланы (балаларды) асырап бағу
254 510
095
Уақытша отбасына берілген шалғайдағы елді мекендерде тұратын мектеп жасындағы балаларды бағып-қағу
108 433
201
Жетім балаларды және ата-аналарының қамқорынсыз қалған, отбасылық үлгідегі балалар үйлері мен асыраушы отбасыларындағы балаларды мемлекеттік қолдау
57 445,6
263
Облыстың ішкі саясат басқармасы
20 000
077
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту
20 000
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
44 755 289
279
Облыстың энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық басқармасы
44 755 289
001
Жергілікті деңгейде энергетика және тұрғын
үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
204 766
005
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
4 108,1
032
Ауыз сумен жабдықтаудың баламасыз көздерi болып табылатын сумен жабдықтаудың аса маңызды топтық және жергілікті жүйелерiнен ауыз су беру жөніндегі қызметтердің құнын субсидиялау
5 400 334,3
054
Жеке тұрғын үй қорынан алынған тұрғынжай үшін азамматардың жекелеген санаттарына төлемдер

4 610 377
014
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых, лиц с инвалидностью, в том числе детей с инвалидностью, в реабилитационных центрах
244 406,2
015
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
798 703,1
018
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
77 717,6
044
Реализация миграционных мероприятий на местном уровне
322
053
Услуги по замене и настройке речевых процессоров к кохлеарным имплантам
100 544
061
Cодействие добровольному переселению лиц для повышения мобильности рабочей силы
1 416 000
064
Обеспечение деятельности центров трудовой мобильности и карьерных центров по социальной поддержке граждан по вопросам занятости
1 297 108
066
Оплата услуг поверенному агенту по предоставлению бюджетных кредитов для содействия предпринимательской инициативе молодежи
11 829
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
677 896
068
Программа занятости
3 658 457,1
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
1 906 097,4
261
Управление образования области
1 862 058,6
015
Социальное обеспечение сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
1 367 385
037
Социальная реабилитация
74 285
092
Содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям
254 510
095
Содержание детей школьного возраста из отдаленных населенных пунктов, переданных временной семье
108 433
201
Государственная поддержка по содержанию
детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в детских домах семейного типа и приемных семьях
57 445,6
263
Управление внутренней политики области
20 000
077
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
20 000
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
44 755 289
279
Управление энергетики и
жилищно-коммунального хозяйства области
44 755 289
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области энергетики и
жилищно-коммунального хозяйства
204 766
005
Капитальные расходы государственного органа
4 108,1
032
Субсидирование стоимости услуг по подаче питьевой воды из особо важных групповых и локальных систем водоснабжения, являющихся безальтернативными источниками питьевого водоснабжения
5 400 334,3
054
Выплаты отдельным категориям граждан за жилище, арендуемое в частном жилищном фонде

218 698,7
050
Жылыту маусымын іркіліссіз өткізу үшін энергия өндіруші ұйымдардың отын сатып алуға шығындарын субсидиялау
218 698,7
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
70 841 450,9
254
Облыстың табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы
5 879 317,5
001
Жергілікті деңгейде қоршаған ортаны қорғау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
194 986,9
002
Су қорғау аймақтары мен су объектiлерi белдеулерiн белгiлеу
6 152,9
003
Коммуналдық меншіктегі су шаруашылығы құрылыстарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
69 141,1
005
Ормандарды сақтау, қорғау, молайту және орман өсiру
4 278 668
006
Жануарлар дүниесін қорғау
79 237
008
Қоршаған ортаны қорғау бойынша іс-шаралар
25 967,3
013
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
26 340
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
736 817,6
034
Акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы), сондай-ақ асыл тұқымды балық өсіру өнімінің өнімділігі мен сапасын арттыруды субсидиялау
20 000
104
Инвестициялық салымдар кезінде балық шаруашылығы субъектісі шеккен шығыстардың бір бөлігін өтеу
62 237
113
Төмен тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
38 876
114
Төмен тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы даму трансферттері
340 893,7
719
Облыстың ветеринария басқармасы
3 364 901,7
001
Жергілікті деңгейде ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
250 562,3
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
170 000
011
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың құнын иелеріне өтеу
50 218
012
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу
126 707,7
013
Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру жөніндегі іс-шараларды өткізу
194 072
014
Эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізу
2 315 241
030
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасына арналған ветеринариялық препараттарды, олардың профилактикасы мен диагностикасы жөніндегі қызметтерді орталықтандырып сатып алу, оларды сақтауды және аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдауды (жеткізуді) ұйымдастыру
45 820,5
031
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу үшін ветеринариялық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттарды, жануарға арналған ветеринариялық паспортты орталықтандырып сатып алу және оларды аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдау (жеткізу)

218 698,7
050
Субсидирование затрат энергопроизводящих организаций на приобретение топлива для бесперебойного проведения отопительного сезона
218 698,7
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
70 841 450,9
254
Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области
5 879 317,5
001
Услуги по реализации государственной политики в сфере охраны окружающей среды на местном уровне
194 986,9
002
Установление водоохранных зон и полос водных объектов
6 152,9
003
Обеспечение функционирования водохозяйственных сооружений, находящихся в коммунальной собственности
69 141,1
005
Охрана, защита, воспроизводство лесов и лесоразведение
4 278 668
006
Охрана животного мира
79 237
008
Мероприятия по охране окружающей среды
25 967,3
013
Капитальные расходы государственного органа
26 340
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
736 817,6
034
Субсидирование повышения продуктивности и качества аквакультуры (рыбоводства), а также племянного рыбоводства
20 000
104
Возмещение части расходов, понесенных субъектом рыбного хозяйства, при инвестиционных вложениях
62 237
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
38 876
114
Целевые трансферты на развитие нижестоящим бюджетам
340 893,7
719
Управление ветеринарии области
3 364 901,7
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере ветеринарии
250 562,3
003
Капитальные расходы государственного органа
170 000
011
Возмещение владельцам стоимости обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека
50 218
012
Проведение ветеринарных мероприятий по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных
126 707,7
013
Проведение мероприятий по идентификации сельскохозяйственных животных
194 072
014
Проведение противоэпизоотических мероприятий
2 315 241
030
Централизованный закуп ветеринарных препаратов по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных, услуг по их профилактике и диагностике, организация их хранения и транспортировки (доставки) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)
45 820,5
031
Централизованный закуп изделий и атрибутов ветеринарного назначения для проведения идентификации сельскохозяйственных животных, ветеринарного паспорта на животное и их транспортировка (доставка) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)

93 851
033
Қараусыз қалған және қаңғыбас жануарларды сәйкестендіру
1 795
034
Қаңғыбас жануарларды егу және зарарсыздандыру
22 445
035
Иелері халықтың әлеуметтік осал топтарына жататын үй жануарларын сәйкестендіру
10 771,2
040
Мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарды
материалдық-техникалық жабдықтау үшін, қызметкелердің жеке қорғану заттарын, аспаптарды, құралдарды, техниканы, жабдықтарды және инвентарды орталықтандырып сатып алу
10 000
075
Облыс аумағында ветеринариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету
73 418
741
Облыстың ауыл шаруашылығы және жер қатынастары басқармасы
61 597 231,7
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы және жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
1 426 868,7
002
Тұқым шаруашылығын дамытуды субсидиялау
3 359 978
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
72 755,8
005
Саны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдерге, карантинді объектілерге қарсы өңдеулер жүргізуге арналған пестицидтердің, биоагенттердiң (энтомофагтардың) құнын субсидиялау
11 614 911
018
Пестицидтерді (улы химикаттарды) залалсыздандыру
300
019
Инновациялық тәжірибені тарату және енгізу жөніндегі қызметтер
43 310,4
029
Ауыл шаруашылығы дақылдарының зиянды организмдеріне қарсы күрес жөніндегі іс- шаралар
7 192,8
045
Тұқымдық және көшет отырғызылатын материалдың сорттық және себу сапаларын анықтау
100 000
046
Тракторларды, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен тетіктерін мемлекеттік есепке алу және тіркеу
2 934
047
Тыңайтқыштар (органикалықтарды қоспағанда) құнын субсидиялау
7 627 808
050
Инвестициялар салынған жағдайда агроөнеркәсіптік кешен субъектісі көтерген шығыстардың бөліктерін өтеу
16 581 413
053
Мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды, асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды субсидиялау
8 100 633
056
Ауыл шаруашылығы малын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуды кредиттеу, сондай-ақ лизинг беру кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
10 301 085
057
Мал шаруашылығы саласында терең қайта өңдеуден өткізілетін өнімдерді өндіру үшін ауыл шаруашылығы өнімін сатып алуға жұмсайтын өңдеуші кәсіпорындардың шығындарын субсидиялау
2 358 042
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
14 679 261,5
288
Облыстың құрылыс, сәулет және қала құрылысы басқармасы
14 562 441,5
001
Жергілікті деңгейде құрылыс, сәулет және қала құрылысы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
345 379,5
113
Төмен тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер

93 851
033
Идентификация безнадзорных и бродячих животных
1 795
034
Вакцинация и стерилизация бродячих животных
22 445
035
Идентификация домашних животных, владельцы которых относятся к социально уязвимым слоям населения
10 771,2
040
Централизованный закуп средств индивидуальной защиты работников, приборов, инструментов, техники, оборудования и инвентаря, для материально-технического оснащения государственных ветеринарных организаций
10 000
075
Обеспечение ветеринарной безопасности на территории области
73 418
741
Управление сельского хозяйства и земельных отношений области
61 597 231,7
001
Услуги по реализации государственной политики в сфере сельского хозяйства и регулирования земельных отношений на местном уровне
1 426 868,7
002
Субсидирование развития семеноводства
3 359 978
003
Капитальные расходы государственного органа
72 755,8
005
Субсидирование стоимости пестицидов, биоагентов (энтомофагов), предназначенных для проведения обработки против вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности и карантинных объектов
11 614 911
018
Обезвреживание пестицидов (ядохимикатов)
300
019
Услуги по распространению и внедрению инновационного опыта
43 310,4
029
Мероприятия по борьбе с вредными организмами сельскохозяйственных культур
7 192,8
045
Определение сортовых и посевных качеств семенного и посадочного материала
100 000
046
Государственный учет и регистрация тракторов, прицепов к ним, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов
2 934
047
Субсидирование стоимости удобрений (за исключением органических)
7 627 808
050
Возмещение части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях
16 581 413
053
Субсидирование развития племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства
8 100 633
056
Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования
10 301 085
057
Субсидирование затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки в сфере животноводства
2 358 042
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
14 679 261,5
288
Управление строительства, архитектуры и градостроительства области
14 562 441,5
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, архитектуры и градостроительства на местном уровне
345 379,5
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам

5 986,3
727
Облыстың экономика басқармасы
10 000
003
Жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемелерін және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалардың, оның ішінде концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамаларын әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптамаларын жүргізу, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларды, оның ішінде концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеу
10 000
14
Борышқа қызмет көрсету
1 706 157
257
Облыстың қаржы басқармасы
1 706 157
004
Жергілікті атқарушы органдардың борышына қызмет көрсету
1 699 821
016
Жергілікті атқарушы органдардың республикалық бюджеттен қарыздар бойынша сыйақылар мен өзге де төлемдерді төлеу бойынша борышына қызмет көрсету
6 336
15
Трансферттер
19 750 308,6
257
Облыстың қаржы басқармасы
19 750 308,6
007
Субвенциялар
18 960 282
011
Пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) нысаналы трансферттерді қайтару
76 932,2
024
Заңнаманы өзгертуге байланысты жоғары тұрған бюджеттің шығындарын өтеуге төменгі тұрған бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер
174 697
053
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферт есебінен республикалық бюджеттен бөлінген пайдаланылмаған (түгел пайдаланылмаған) нысаналы трансферттердің сомасын қайтару
538 397,4
3) Таза бюджеттік кредиттеу
28 078 778,2
Бюджеттік кредиттер
38 181 277,2
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
17 017 087,2
279
Облыстың энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық басқармасы
677 106
046
Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне жылу, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін реконструкция және құрылыс үшін кредит беру
677 106
288
Облыстың құрылыс, сәулет және қала құрылысы басқармасы
16 339 981,2
007
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және (немесе) жайластыруға кредит беру
3 341 210
009
Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне тұрғын үй жобалауға және салуға кредит беру
11 173 653,2
064
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне тұрғын үй сатып алуға кредит беру
1 825 118
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
21 164 190
266
Облыстың кәсіпкерлік және индустриялық-инновациялық даму басқармасы
1 750 000
030
Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағаларды тұрақтандыру тетіктерін іске асыру үшін мамандандырылған ұйымдарға кредит беру
1 750 000
727
Облыстың экономика басқармасы
914 190
007
Мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін жергілікті атқарушы органдарға берілетін бюджеттік кредиттер

5 986,3
727
Управление экономики области
10 000
003
Разработка или корректировка, а также проведение необходимых экспертиз технико-экономических обоснований местных бюджетных инвестиционных проектов и конкурсных документаций проектов государственно-частного партнерства, концессионных проектов, консультативное сопровождение проектов государственно-частного партнерства и концессионных проектов
10 000
14
Обслуживание долга
1 706 157
257
Управление финансов области
1 706 157
004
Обслуживание долга местных исполнительных органов
1 699 821
016
Обслуживание долга местных исполнительных органов по выплате вознаграждений и иных платежей по займам из республиканского бюджета
6 336
15
Трансферты
19 750 308,6
257
Управление финансов области
19 750 308,6
007
Субвенции
18 960 282
011
Возврат неиспользованных (недоиспользованных) целевых трансфертов
76 932,2
024
Целевые текущие трансферты из нижестоящего бюджета на компенсацию потерь вышестоящего бюджета в связи с изменением законодательства
174 697
053
Возврат сумм неиспользованных (недоиспользованных) целевых трансфертов, выделенных из республиканского бюджета за счет целевого трансферта из Национального фонда Республики Казахстан
538 397,4
3) Чистое бюджетное кредитование
28 078 778,2
Бюджетные кредиты
38 181 277,2
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
17 017 087,2
279
Управление энергетики и
жилищно-коммунального хозяйства области
677 106
046
Кредитование районных (городов областного значения) бюджетов на реконструкцию и строительство систем тепло-, водоснабжения и водоотведения
677 106
288
Управление строительства, архитектуры и градостроительства области
16 339 981,2
007
Кредитование районных (городов областного значения) бюджетов на развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
3 341 210
009
Кредитование районных (городов областного значения) бюджетов на проектирование и (или) строительство жилья
11 173 653,2
064
Кредитование районных (городов областного значения) бюджетов на приобретение жилья
1 825 118
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
21 164 190
266
Управление предпринимательства и индустриально-инновационного развития области
1 750 000
030
Кредитование специализированных организаций для реализации механизмов стабилизации цен на социально значимые продовольственные товары
1 750 000
727
Управление экономики области
914 190
007
Бюджетные кредиты местным исполнительным органам для реализации мер социальной поддержки специалистов

147 572
011
Балалар мен жасөспірімдердің психикалық денсаулығын зерттеу және халыққа психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялық көмек көрсету
815 560
019
Облыстық мемлекеттік білім беру мекемелеріне жұмыстағы жоғары көрсеткіштері үшін гранттар беру
58 300
024
Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында мамандар даярлау
10 010 285
029
Білім беру жүйесін әдістемелік және қаржылық сүйемелдеу
1 714 417
055
Балалар мен жасөспірімдерге қосымша білім беру
4 372 508
057
Жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар мамандар даярлау және білім алушыларға әлеуметтік қолдау көрсету
77 561
081
Мектепке дейінгі тәрбиелеу және оқыту
7 484 729
082
Мемлекеттік бастауыш, негізгі және жалпы орта білім беру ұйымдарында жалпы білім беру
90 736 389
083
Ауылдық жерлерде оқушыларды жақын жердегі мектепке дейін тегін алып баруды және одан алып қайтуды ұйымдастыру
284 318
086
Жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) асырап алған Қазақстан азаматтарына берілетін біржолғы ақшалай қаражат төлемі
7 543
087
Жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) күтіп-ұстауға қорғаншыға (қамқоршыға) берілетін ай сайынғы ақшалай қаражат төлемдері
264 848
202
Мектепке дейінгі білім беру ұйымдарында мемлекеттік білім беру тапсырысын іске асыру
12 247 917
203
Мемлекеттік орта білім беру ұйымдарында жан басына шаққандағы қаржыландыруды іске асыру
16 867 039
285
Облыстың дене шынықтыру және спорт басқармасы
6 952 908
006
Балалар мен жасөспірімдерге спорт бойынша қосымша білім беру
5 711 320
007
Мамандандырылған бiлiм беру ұйымдарында спорттағы дарынды балаларға жалпы бiлiм беру
1 241 588
05
Денсаулық сақтау
8 041 369
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
8 041 369
001
Жергілікті деңгейде денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
246 716
006
Ана мен баланы қорғау жөніндегі көрсетілетін қызметтер
350 979
007
Салауатты өмір салтын насихаттау
25 048
008
Қазақстан Республикасында ЖИТС профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды іске асыру
113 968
016
Азаматтарды елді мекеннен тыс жерлерде емделу үшін тегін және жеңілдетілген жол жүрумен қамтамасыз ету
223
018
Денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық талдамалық қызметтер
65 355
023
Медициналық және фармацевтикалық қызметкерлерді әлеуметтік қолдау
201 500
027
Халыққа иммундық профилактика жүргізу үшін вакциналарды және басқа медициналық иммундық биологиялық препараттарды орталықтандырылған сатып алу және сақтау
770 366
029
Облыстық арнайы медициналық жабдықтау базалары
126 027

147 572
011
Обследование психического здоровья детей и подростков и оказание психолого-медико-педагогической консультативной помощи населению
815 560
019
Присуждение грантов областным государственным учреждениям образования за высокие показатели работы
58 300
024
Подготовка специалистов в организациях технического и профессионального образования
10 010 285
029
Методическое и финансовое сопровождение системы образования
1 714 417
055
Дополнительное образование для детей и юношества
4 372 508
057
Подготовка специалистов с высшим, послевузовским образованием и оказание социальной поддержки обучающимся
77 561
081
Дошкольное воспитание и обучение
7 484 729
082
Общеобразовательное обучение в государственных организациях начального, основного и общего среднего образования
90 736 389
083
Организация бесплатного подвоза учащихся до ближайшей школы и обратно в сельской местности
284 318
086
Выплата единовременных денежных средств казахстанским гражданам, усыновившим (удочерившим) ребенка (детей)-сироту и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей
7 543
087
Ежемесячные выплаты денежных средств опекунам (попечителям) на содержание ребенка-сироты (детей-сирот), и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей
264 848
202
Реализация государственного образовательного заказа в дошкольных организациях образования
12 247 917
203
Реализация подушевого финансирования в государственных организациях среднего образования
16 867 039
285
Управление физической культуры и спорта области
6 952 908
006
Дополнительное образование для детей и юношества по спорту
5 711 320
007
Общеобразовательное обучение одаренных в спорте детей в специализированных организациях образования
1 241 588
05
Здравоохранение
8 041 369
253
Управление здравоохранения области
8 041 369
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области здравоохранения
246 716
006
Услуги по охране материнства и детства
350 979
007
Пропаганда здорового образа жизни
25 048
008
Реализация мероприятий по профилактике и борьбе со СПИД в Республике Казахстан
113 968
016
Обеспечение граждан бесплатным или льготным проездом за пределы населенного пункта на лечение
223
018
Информационно-аналитические услуги в области здравоохранения
65 355
023
Социальная поддержка медицинских и фармацевтических работников
201 500
027
Централизованный закуп и хранение вакцин и других медицинских иммунобиологических препаратов для проведения иммунопрофилактики населения
770 366
029
Областные базы специального медицинского снабжения
126 027

4) Қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо
0
Қаржы активтерін сатып алу
0
Санаты
Атауы
Сомасы, мың теңге
Сыныбы
Кіші сыныбы
Мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер
0
5) Бюджет тапшылығы (профицитi)
6) Бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығы (профициті)
0
7) Бюджет тапшылығын қаржыландыру
(профицитін пайдалану)
7
Қарыздар түсімдері
Функционалдық топ
Атауы
Сомасы, мың теңге
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі
Бағдарлама
16
Қарыздарды өтеу
0
Санаты
Атауы
Сомасы, мың теңге
Сыныбы
Кіші сыныбы
8
Бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары
0
Солтүстік Қазақстан
облыстық мәслихатының
2025 жылғы 25 сәуірдегі
№ 24/1 шешіміне
4-қосымша
2025 жылға арналған жергілікті бюджеттердің атқарылуы процесінде секвестрлеуге жатпайтын жергілікті бюджеттік Бағдарламалар тізбесі
2025 жылға арналған жергілікті бюджеттердің атқарылуы процесінде секвестрлеуге жатпайтын жергілікті бюджеттік бағдарламалар тізбесі
Атауы
Білім беру
Арнайы білім беретін оқу бағдарламалары бойынша жалпы білім беру
Мамандандырылған білім беру ұйымдарында дарынды балаларға жалпы білім беру
Мемлекеттік бастауыш, негізгі және жалпы орта білім беру ұйымдарында жалпы білім беру
Мемлекеттік орта білім беру ұйымдарында жан басына шаққандағы қаржыландыруды іске асыру
Денсаулық сақтау
Ана мен баланы қорғау жөніндегі көрсетілетін қызметтер
Салауатты өмір салтын насихаттау
Халыққа иммундық профилактика жүргізу үшін вакциналарды және басқа медициналық иммундық биологиялық препараттарды орталықтандырылған сатып алу және сақтау
Сырқаты ауыр адамдарды шұғыл жағдайларда жақын жердегі дәрігерлік көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымына жеткізуді ұйымдастыру
Жергілікті өкілді органдардың шешімі бойынша тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемімен қосымша қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасында ЖИТС профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды іске асыру
Солтүстік Қазақстан
облыстық мәслихатының
2025 жылғы 25 сәуірдегі
№ 24/1 шешіміне
5-қосымша

4) Сальдо по операциям с финансовыми активами
0
Приобретение финансовых активов
0
Категория
Наименование
Сумма, тысяч тенге
Класс
Подкласс
Поступления от продажи финансовых активов государства
0
5) Дефицит (профицит) бюджета
0
6) Ненефтяной дефицит (профицит) бюджета
0
7) Финансирование дефицита
0
(использование профицита) бюджета
7
Поступления займов
0
Функциональная группа
Наименование
Сумма, тысяч тенге
Администратор бюджетных программ
Программа
16
Погашение займов
0
Категория
Наименование
Сумма, тысяч тенге
Класс
Подкласс
8
Используемые остатки бюджетных средств
0
Приложение 4 к решению
Северо-Казахстанского
областного маслихата
от 25 апреля 2025 года
№ 24/1
Перечень местных бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения местных бюджетов на 2025 год
Наименование
Образование
Общеобразовательное обучение по специальным образовательным учебным программам
Общеобразовательное обучение одаренных детей в специализированных организациях образования
Общеобразовательное обучение в государственных организациях начального, основного и общего среднего образования
Реализация подушевого финансирования в государственных организациях среднего образования
Здравоохранение
Услуги по охране материнства и детства
Пропаганда здорового образа жизни
Централизованный закуп и хранение вакцин и других медицинских иммунобиологических препаратов для проведения иммунопрофилактики населения
Организация в экстренных случаях доставки тяжелобольных людей до ближайшей организации здравоохранения, оказывающей врачебную помощь
Дополнительное обеспечение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи по решению местных представительных органов
Реализация мероприятий по профилактике и борьбе со СПИД в Республике Казахстан
Приложение 5 к решению
Северо-Казахстанского
областного маслихата
от 25 апреля 2025 года
№ 24/1