"Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2025 жылғы 14 мамырдағы № 125 қаулысы
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы 2-тармағына, "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабы 7) тармақшасына және "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 қаулысына сәйкес Солтүстік Қазақстан облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының қосымшасына сәйкес "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ереже бекітілсін.
2. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы қаулыға қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның қазақ және орыс тіліндегі электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының Солтүстік Қазақстан облысы бойынша филиалына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін жолдауды;
2) осы қаулыны ресми жариялағаннан кейін Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Солтүстік Қазақстан облысы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облысының әкімі Ғ. Нұрмұхамбетов
Солтүстік Қазақстан облысы
әкімдігінің 2025 жылғы ____ _________
№ _______ қаулысына
қосымша
1. Жалпы ережелер
1. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі Солтүстік Қазақстан облысының аумағында жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.

Об утверждении Положения о коммунальном государственном учреждении "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата Северо-Казахстанской области"
Постановление акимата Северо-Казахстанской области от 14 мая 2025 года № 125
В соответствии с пунктом 2 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 7) статьи 17 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений" акимат Северо-Казахстанской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Положение о коммунальном государственном учреждении "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата Северо-Казахстанской области" согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Коммунальному государственному учреждению "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата Северо-Казахстанской области" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего постановления направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в филиал республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан по Северо-Казахстанской области для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Северо-Казахстанской области после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Северо-Казахстанской области.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким Северо-Казахстанской области Г. Нурмухамбетов
Приложение
к постановлению акимата
Северо-Казахстанской области
от _______ __________________
2025 года № _______
1. Общие положения
1. Коммунальное государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата Северо-Казахстанской области" является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере пассажирского транспорта и автомобильных дорог на территории Северо-Казахстанской области.
2. Коммунальное государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата Северо-Казахстанской области" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента, Правительства Республики Казахстан, иными правовыми актами, а также настоящим Положением.

3. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің филиалдары мен өкілдіктері жоқ.
4. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі коммуналдық мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгіде бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарабы болуға құқығы бар.
7. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құрылымы және штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 150010, Солтүстік Қазақстан облысы Петропавл қаласы Интернационал көшесі, 61.
10. Мемлекеттiк органның толық атауы – "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi:
мемлекеттiк тiлде: "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
орыс тiлiнде: коммунальное государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата Северо-Казахстанской области".
11. Осы Ереже "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
12. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қызметін қаржыландыру облыстық бюджет қаражатынан жүзеге асырылады.

3. Коммунальное государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата Северо-Казахстанской области" филиалов и представительств не имеет.
4. Коммунальное государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата Северо-Казахстанской области" является юридическим лицом в организационно-правовой форме коммунального государственного учреждения, имеет печать и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, счета в органах казначейства.
5. Коммунальное государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата Северо-Казахстанской области" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Коммунальное государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата Северо-Казахстанской области" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно на это уполномочено в соответствии с законодательством.
7. Коммунальное государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата Северо-Казахстанской области" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности коммунального государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата Северо-Казахстанской области" утверждается в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение юридического лица: 150010, Северо-Казахстанская область, город Петропавловск, улица Интернациональная, 61.
10. Полное наименование государственного органа - коммунальное государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата Северо-Казахстанской области":
на государственном языке: "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
на русском языке: коммунальное государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата Северо-Казахстанской области".
11. Настоящее Положение является учредительным документом коммунального государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата Северо-Казахстанской области".
12. Финансирование деятельности коммунального государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата Северо-Казахстанской области" осуществляется из средств областного бюджета.

13. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне кәсіпкерлік субъектілерімен Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқарманың функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
14. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiнде жұмыс режимi ішкі күн тәртібіне сәйкес белгіленеді.
15. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі мен құрылтайшы арасындағы өзара қарым-қатынас Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес анықталады және реттеледі.
16. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі мен оның еңбек ұжымы арасындағы өзара қарым-қатынас Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес айқындалады.
2. Мемлекеттік органның міндеттері мен өкілеттіктері
17. Міндеттері:
сапасын және техникалық жай-күйін жақсарту мақсатында автомобиль және темір жол көлігі салаларында Қазақстан Республикасының тиімді мемлекеттік саясатын қалыптастыру және жүргізу;
автокөліктің барлық түрлерінің облыстық маңызы бар автомобиль жолдары бойынша қауіпсіз және үздіксіз қозғалысын және экономика мен қоғамның қолжетімді және сапалы көлік қызметіндегі сұранысын толық қанағаттандыруды қамтамасыз ету;
облыстық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының желісін дамыту, жалпыға ортақ пайдаланылатын жолаушылар көлігінің қызметін үйлестіру;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген құзырет шегінде облыс аумағында жол қызметін және көлік қызметін мемлекеттік реттеуді және басқаруды жүзеге асыру.
18. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
өз құзыреті шегінде жол саласы қызметі, көлік мәселелері бойынша нормалардың және стандарттардың, шарттар мен келісімдердің сақталуын бақылауды жүзеге асыру;
қажет болған жағдайда, меншік нысанына қарамастан, жол саласы және көлік ұйымдарынан "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің функцияларын жүзеге асыру үшін қажетті ақпарат сұрату;

13. Коммунальному государственному учреждению "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата Северо-Казахстанской области" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Управления пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата Северо-Казахстанской области.
Если коммунальному государственному учреждению "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата Северо-Казахстанской области" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
14. Режим работы в коммунальном государственном учреждении "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата Северо-Казахстанской области" определяется в соответствии с внутренним распорядком.
15. Взаимоотношения между коммунальным государственным учреждением "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата Северо-Казахстанской области и учредителем определяются и регулируются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
16. Взаимоотношения между коммунальным государственным учреждением "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата Северо-Казахстанской области" и его трудовым коллективом определяются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
2. Задачи и полномочия государственного органа
17. Задачи:
формирование и проведение эффективной государственной политики Республики Казахстан в сферах автомобильного и железнодорожного транспорта, в целях улучшения качества и технического состояния;
обеспечение безопасного и бесперебойного передвижения всех видов автотранспорта по автомобильным дорогам областного значения и полного удовлетворения потребностей экономики и общества в доступных и качественных транспортных услугах;
развитие сети автомобильных дорог общего пользования областного значения, координация деятельности пассажирского транспорта общего пользования;
осуществление государственного регулирования и управления дорожной деятельностью и деятельностью транспорта на территории области в пределах компетенции, предусмотренной законодательством Республики Казахстан.
18. Полномочия:
1) права:
в пределах своей компетенции осуществлять контроль за соблюдением требований норм и стандартов, договоров и соглашений по вопросам деятельности дорожной отрасли, транспорта;
запрашивать при необходимости от организаций дорожной отрасли, транспорта и независимо от форм собственности, информацию, необходимую для осуществления функций коммунального государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата Северо-Казахстанской области".

2) міндеттері:
жол шаруашылығы, көлік мәселелерінде жергілікті басқару органдарымен өзара әрекеттерді жүзеге асыру;
автомобиль жолдарын күтіп-ұстау, жөндеу және салуға облыстық бюджеттен бөлінген қаржының нысаналы пайдаланылуын бақылауды жүзеге асыру.
19. Функциялары:
1) автомобиль көлігі, автомобиль жолдары және жол қызметі саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) облыстық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, жөндеу және күтiп-ұстау жөнiндегi жұмыстарды Қазақстан Республикасының мемлекеттiк сатып алу туралы заңнамасына сәйкес ұйымдастыру;
3) облыстық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының желiсiн басқару;
4) облыстың коммуналдық меншiгiндегi жолдарды басқару;
5) облыстық маңызы бар автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, жөндеу және күтiп-ұстау жөнiндегi жұмыстарды жүргiзу кезiнде мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыру;
6) облыстық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын немесе олардың учаскелерiн өтеусiз уақытша пайдалануға беру туралы шешiмдерінін жобаларын дайындау;
7) облыстық және аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын сыныптау тәртібі мен шарттарын әзiрлеу;
8) облыстық және аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуінде сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастыруды келісу;
9) елді мекендердің көшелерін күтіп-ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу кезінде орындалатын жұмыстар түрлерінің сыныптамасын әзiрлеу;
10) кiрме жолдарды және жалпыға ортақ пайдаланылатын облыстық және аудандық маңызы бар жолдарға қиылысатын жолдар салуды келісу;
11) жолаушылар мен багажды тұрақты облысаралық қалааралық, ауданаралық (облысiшiлiк қалааралық) тасымалдауды ұйымдастыру, оларға қызмет көрсету құқығына конкурстар өткiзу;
12) жолаушылар мен багажды тұрақты ауданаралық (облысiшiлiк қалааралық) тасымалдау маршруттарын және қозғалыс кестелерiн бекiту;
13) жолаушылар мен багажды тұрақты қалааралық облысаралық автомобильмен тасымалдау бойынша маршруттар мен қозғалыс кестесін келісу;
14) автовокзалдардың, автостанциялардың және жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінің қызметті бастағаны немесе тоқтатқаны туралы хабарламалар қабылдау;
15) жолаушылар мен багажды тұрақты ауданаралық (облысiшiлiк қалааралық) автомобильмен тасымалдау маршруттарының тiзiлiмiн жүргiзу;
16) жолаушылар көлiгiн дамытудың кешендi схемасын және жол қозғалысын ұйымдастыру жобаларын әзiрлеу;
17) жолаушыларды ауданаралық (облысiшiлiк қалааралық), сондай-ақ теміржолмен қаламаңылық қатынастарда әлеуметтiк мәнi бар тасымалдауды жүзеге асыру кезiндегi тасымалдаушыларға келтірілген залалды субсидиялауды жүзеге асыру;

2) обязанности:
осуществлять взаимодействие с местными органами в вопросах дорожного хозяйства, транспорта;
осуществлять контроль за целевым использованием выделенных средств из областного бюджета на содержание, ремонт и строительство автомобильных дорог.
19. Функции:
1) реализация государственной политики в сфере автомобильного транспорта, автомобильных дорог и дорожной деятельности;
2) организация работ по строительству, реконструкции, ремонту и содержанию автомобильных дорог общего пользования областного значения в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках;
3) управление сетью автомобильных дорог областного значения общего пользования;
4) управление дорогами, находящимися в коммунальной собственности области;
5) осуществление государственного контроля при производстве работ по строительству, реконструкции, ремонту и содержанию автомобильных дорог областного значения;
6) подготовка проектов решений о предоставлении автомобильных дорог общего пользования областного значения или их участков в безвозмездное временное пользование;
7) разработка порядка и условий классификации автомобильных дорог общего пользования областного и районного значения;
8) согласование размещения наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования областного и районного значения;
9) разработка классификации видов работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц населенных пунктов;
10) согласование строительства подъездных дорог и примыканий к дорогам общего пользования областного и районного значения;
11) организация регулярных междугородных межобластных, межрайонных (междугородных внутриобластных) перевозок пассажиров и багажа, проведение конкурсов на право их обслуживания;
12) утверждение маршрутов и расписаний движения регулярных межрайонных (междугородных внутриобластных) перевозок пассажиров и багажа;
13) согласование маршрутов и расписания движения по регулярным междугородным межобластным автомобильным перевозкам пассажиров и багажа;
14) прием уведомлений о начале или прекращении деятельности автовокзалов, автостанций и пунктов обслуживания пассажиров;
15) ведение реестра маршрутов регулярных межрайонных (междугородных внутриобластных) автомобильных перевозок пассажиров и багажа;
16) разработка комплексной схемы развития пассажирского транспорта и проектов организации дорожного движения;
17) осуществление субсидирования убытков перевозчиков при осуществлении социально значимых перевозок пассажиров на межрайонном (междугородном внутриобластном), а также железнодорожным пригородным сообщениям (маршрутам);

18) Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес лицензиялауды жүзеге асыру;
19) халықаралық және республикаiшiлік қатынастарда қауiптi жүктердi тасымалдауды жүзеге асыратын автокөлiк құралдарының жүргiзушiлерiн арнайы даярлау жөніндегі қызметті жүзеге асыруды бастағаны туралы хабарлама берген жеке және заңды тұлғалардың тізілімін жүргізу;
20) әуе көлігімен жолаушылар тасымалы жұмысын ұйымдастыруда уәкілетті органмен өзара әрекет ету;
21) облыстық маңызы бар автомобиль жолдарында жол қозғалысы қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету;
22) облыстық маңызы бар автомобиль жолдарында жол қозғалысын реттеудiң техникалық құралдарын салу, реконструкциялау, жөндеу, енгiзу және күтiп-ұстау жөнiндегi барлық жұмыс түрлерінің орындалуын және оларды бақылауды қамтамасыз ету;
23) облыстық маңызы бар автомобиль жолдарында жол қозғалысын ұйымдастыру жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және іске асыру;
24) жол-көлік оқиғаларынан болған залалдың және жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз етуге арналған бюджет шығындарының, сондай-ақ жолдағы апаттылық деңгейін төмендетуге қолданылатын шаралар тиімділігінің мониторингін жүзеге асыру;
25) шағын көлемдi өздігінен жүзетін кемелердi басқару құқығына куәлiк беру;
26) шағын көлемді кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі курстарды есепке алу;
27) қызметтік құжаттар мен азаматтардың өтініштеріне есеп жүргізу және қарау, оларды қабылдауды ұйымдастыру.
3. Бірінші басшының мәртебесі, өкілеттіктері
20. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінде басшылықты басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз функцияларын жүзеге асыруына дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.
21. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысын Солтүстік Қазақстан облысының әкімі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
22. Басшының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары болады.
23. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысының өкілеттігі және міндеттері:
"Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің жұмысын ұйымдастырады және басқарады және Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасына жүктелген функциялар мен міндеттердің орындалуына дербес жауап береді;
"Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінде мемлекеттік қызмет туралы заңнаманың орындалуын бақылайды;
ерлер мен әйелдердің тең құқықтары мен тең мүмкіндіктерінің мемлекеттік кепілдіктері туралы заңнаманың сақталуын қамтамасыз етеді;
"Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі қызметкерлерінің сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманы сақтауына дербес жауап береді;
"Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құрылымдық бөлімшелерінің жұмысын ұйымдастырады және бағыттайды, олардың өзара әрекет етуін үйлестіреді;
"Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Заңға сәйкес облыс әкімімен өз орынбасарларын қызметке тағайындауды және қызметтен босатуды келіседі, "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құрылымдық бөлімшелерінің басшыларын және қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
өз құзіреті шегінде қызметтік құжаттарға қол қояды;
штат кестесін бекітеді;
нормативтік құқықтық актілер мен басқа да құжаттардың жобаларын облыс әкімдігі мен әкіміне қарастыруға ұсынады;
қолданыстағы заңнамаға сәйкес "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қызметкерлерін көтермелейді және оларға тәртіптік жаза қолданады;
"Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің шығыстар сметасын бекітеді, бюджетте көзделген қаражатқа иелік етеді;
"Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құрылымдық бөлімшелері туралы ережені, әкімшілік мемлекеттік лауазымдарға қойылатын біліктілік талаптарының жинағын бекітеді;
мемлекеттік органдарда, өзге де ұйымдарда "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің атынан сөйлейді.
Бірінші басшы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін заңнамаға сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.

18) осуществление лицензирования в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях;
19) ведение реестра физических и юридических лиц, подавших уведомление о начале осуществления деятельности по специальной подготовке водителей автотранспортных средств, осуществляющих перевозки опасных грузов в международном и внутриреспубликанском сообщениях;
20) взаимодействие с уполномоченным органом в организации работы пассажирских перевозок воздушным транспортом;
21) обеспечение безопасности дорожного движения на автомобильных дорогах областного значения;
22) обеспечение выполнения и контроля за всеми видами работ по строительству, реконструкции, ремонту, внедрению и содержанию технических средств регулирования дорожного движения на автомобильных дорогах областного значения;
23) разработка и реализация мероприятий по организации дорожного движения на автомобильных дорогах областного значения;
24) осуществление мониторинга потерь от дорожно-транспортных происшествий и бюджетных затрат на обеспечение безопасности дорожного движения, а также эффективности принимаемых мер на снижение уровня аварийности на дорогах;
25) выдача удостоверений на право управления самоходными маломерными судами;
26) учет курсов по подготовке судоводителей маломерных судов;
27) ведение учета и рассмотрение служебных документов и обращений граждан, организация их приема.
3. Статус, полномочия первого руководителя
20. Руководство коммунальным государственным учреждением "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата Северо-Казахстанской области" осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих функций.
21. Первый руководитель коммунального государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата Северо-Казахстанской области" назначается и освобождается от должности акимом Северо-Казахстанской области.
22. Руководитель имеет заместителей, которые назначаются и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
23. Полномочия и обязанности первого руководителя коммунального государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата Северо-Казахстанской области":
организует и руководит работой коммунального государственного учреждение "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата Северо-Казахстанской области" и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата Северо-Казахстанской области функций и задач;
контролирует исполнение законодательства о государственной службе в коммунальном государственном учреждении "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата Северо-Казахстанской области";
обеспечивает соблюдение законодательства о государственных гарантиях равных прав и равных возможностей мужчин и женщин;
несет персональную ответственность за соблюдение антикоррупционного законодательства сотрудниками коммунального государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата Северо-Казахстанской области";
организует и направляет работу структурных подразделений коммунального государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата Северо-Казахстанской области", координирует их взаимодействие;
в соответствии с Законом "О государственной службе в Республике Казахстан" согласовывает с акимом области назначение на должность и освобождение от должности своих заместителей, назначает на должность и освобождает от должности руководителей структурных подразделений и сотрудников коммунального государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата Северо-Казахстанской области";
подписывает служебную документацию в пределах своей компетенции;
утверждает штатное расписание;
представляет на рассмотрение акимату и акиму области проекты нормативных правовых актов и другие документы;
в соответствии с действующим законодательством поощряет сотрудников коммунального государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата Северо-Казахстанской области" и налагает на них дисциплинарные взыскания;
утверждает смету расходов коммунального государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата Северо-Казахстанской области", распоряжается финансовыми средствами, предусмотренными бюджетом;
утверждает положение о структурных подразделениях коммунального государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата Северо-Казахстанской области", сборник квалификационных требований к административным государственным должностям;
представляет коммунальное государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата Северо-Казахстанской области" в государственных органах, иных организациях.
Исполнение полномочий первого руководителя в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с законодательством.

24. Бірінші басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
25. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құрылымын басшы, оның орынбасарлары мен құрылымдық бөлімшелер – бөлімдер құрайды.
26. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі қызметкерлерінің еңбегіне ақы төлеу жағдайы мен жалақы мөлшері Қазақстан Республикасының еңбек және мемлекеттік қызмет туралы заңнамасына сәйкес белгіленеді.
4. Мемлекеттiк органның мүлкі
27. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болады.
"Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді коса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
28. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
29. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттiк органды қайта ұйымдастыру және тарату
30. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
31. Таратылғаннан кейін "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің мүлкін бөлу тәртібі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
32. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің ережесіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

24. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
25. Структуру коммунального государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата Северо-Казахстанской области" образуют руководитель, его заместители и структурные подразделения - отделы.
26. Условия оплаты труда и размер заработной платы сотрудников коммунального государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата Северо-Казахстанской области" определяется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о труде и государственной службе.
4. Имущество государственного органа
27. Коммунальное государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата Северо-Казахстанской области" имеет на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях предусмотренных законодательством.
Имущество коммунального государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата Северо-Казахстанской области" формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
28. Имущество, закрепленное за коммунальным государственным учреждением "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата Северо-Казахстанской области", относится к коммунальной собственности.
29. Коммунальное государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата Северо-Казахстанской области" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
30. Реорганизация и упразднение коммунального государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата Северо-Казахстанской области" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
31. Порядок распределения имущества коммунального государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата Северо-Казахстанской области" после упразднения производится в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
32. Внесение изменений и дополнений в Положение коммунального государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата Северо-Казахстанской области" производится в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.