"Динамикалық байқауға жататын созылмалы аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 23 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-109/2020 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2025 жылғы 7 тамыздағы № 517 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Динамикалық байқауға жататын созылмалы аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 23 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-109/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21262 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 88-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Динамикалық байқауға жататын созылмалы аурулардың тізбесі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
А. Әлназарова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2025 жылғы 7 тамыздағы
№ 517 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2020 жылғы 23 қыркүйегі
№ ҚР ДСМ-109/2020
бұйрығына қосымша
Динамикалық байқауға жататын созылмалы аурулардың тізбесі
Cозылмалы аурулардың тізбесі
Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі (10 қайта қарау) бойынша кодтар
1. Инфекциялық және паразитарлық аурулар
1.
В және С және Д вирусты созылмалы гепатит, бауырдың циррозынсыз
B18, В18.0, B18.1. B18.2, B18.8 қоса алғанда

О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 сентября 2020 года № ҚР ДСМ-109/2020 "Об утверждении перечня хронических заболеваний, подлежащих динамическому наблюдению"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 августа 2025 года № 517
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 сентября 2020 года № ҚР ДСМ-109/2020 "Об утверждении перечня хронических заболеваний, подлежащих динамическому наблюдению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21262) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 2 статьи 88 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
Перечень хронических заболеваний, подлежащих динамическому наблюдению, утвержденный указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова
Приложение к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 7 августа 2025 года № 517
Приложение к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 23 сентября 2020 года
№ ҚР ДСМ-109/2020
Перечень хронических заболеваний, подлежащих динамическому наблюдению
Перечень хронических заболеваний
Коды по международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем 10 пересмотра
1. Инфекционные и паразитарные заболевания
1.
Хронический вирусный гепатит В, С и D, без цирроза печени
B18, включая В18.0, B18.1. B18.2, B18.8

2. Қанайналым жүйесінің аурулары
2.
Артериялық гипертензия:
2.1. Эссенциалды (бастапқы) гипертензия
I10
2.2. Жүректің гипертензиялық ауруы (жүректі басымырақ зақымдайтын гипертониялық ауру)
I11
2.3. Бүйректерді басымырақ зақымдайтын гипертензиялық (гипертониялық) ауру
I12
2.4. Жүрек пен бүйректі басымырақ зақымдайтын гипертензиялық (гипертониялық) ауру
I13
2.5. Екінші гипертензия
I15
3.
Жүректің ишемиялық ауруы:
3.1. Жүректің тұрақсыз қыспасы
I20.0
3.2. Жүрек қыспасының басқа түрлері
I20.8
3.3. Жүректің созылмалы ишемиялық ауруы
I25
3.4. Жүрек функциясының жеткіліксіздігі
I 50
3.5. Механикалық құрылғыны имплантациялаудан кейінгі жағдай
Z 95.8
4.
Брахиоцефалдық артерияның экстракраниялдық аурулары:
4.1. Цереброваскулярлық аурулар
I65-I69
4.2. Ми инфаргін тудырмайтын прецеребралдық артерияның бітелуі мен тарылуы
I65
4.3. Ми инфаргіне əкелмейтін ми артерияларының бітелуі мен тарылуы
I66
4.4. Ми-тамырлық басқа аурулар
I67
4.5. Басқа айдарларда жіктелген аурулар барысында ми тамырлырының зақымданулары
I68
4.6. Ми-тамырлық аурулардың салдарлары
I69
4.7. Қол артерияларының эмболиясы мен тромбозы
I74.2
4.8. Басқа айдарларда жіктелген аурулар барысындағы қолқаның қабынуы
I79.1
4.9. Мидың торлы қабығының астына қан құйылу
I 60
4.10. Мидың ішіне қан құйылу
I 61
4.11. Бас сүйек ішіне жарақаттық емес басқа қан құйылу
I 62
4.12. Ишемиялық инсульт
I 63
4.13. Қан құйылу немесе инфаркт ретінде анықталмаған миға қан құйылу
I 64
5.
Жүрек қақпақшасының зақымдануы
Жүрек қақпақшасының ревматикалық зақымдалуы:
I05-I09
5.1. Қос жармалы қақпақшаның ревматикалық аурулары
I05
5.2. Қолқа қақпақшасының ревматикалық аурулары
I06
5.3. Үш жармалы қақпақшаның ревматикалық аурулары
I07
5.4. Бірнеше қақпақшалардың зақымдалуы
I08
5.5. Жүректің ревматикалық басқа аурулары
I09
Жүрек қақпақшаларының ревматикалық емес зақымданулары:
I34-I39
5.6. Қос жармалы қақпақшаның ревматикалық емес зақымданулары
I34
5.7. Қолқа қақпақшасының ревматикалық емес зақымданулары
I35
5.8. Үш жармалы қақпақшаның ревматикалық емес зақымданулары
I36
5.9. Өкпе артериясы қақпақшасының зақымданулары
I37
5.10. Эндокардит, қақпақша анықталмаған
I38
5.11. Басқа айдарларда жіктелген аурулар барысындағы эндокардит пен қақпақшалардың зақымданулары
I39
6.
6.1. Аритмия
I47
6.2. Жүрекшелердің фибрилляциясы мен лупілдеуі
I48
3. Қан және қан шығарушы ағзалардың аурулары
7.
7.1. VIII фактордың тұқым қуалайтын тапшылығы
D66
7.2. IX фактордың тұқым қуалайтын тапшылығы
D67
7.3. Виллебранд ауруы
D68.0
7.4. Ұюдың басқа факторларының тұқым қуалайтын тапшылығы
D68.2
4. Тыныс алу жүйесінің аурулары
8.
Төменгі тыныс алу жолдарының созылмалы ауруы:

2. Болезни системы кровообращения
2.
Артериальная гипертензия:
2.1. Эссенциальная (первичная) гипертензия
I10
2.2. Гипертензивная болезнь сердца (гипертоническая болезнь с преимущественным поражением сердца)
I11
2.3. Гипертензивная (гипертоническая) болезнь с преимущественным поражением почек
I12
2.4. Гипертензивная (гипертоническая) болезнь с преимущественным поражением сердца и почек
I13
2.5. Вторичная гипертензия
I15
3.
Ишемическая болезнь сердца:
3.1. Нестабильная стенокардия
I20.0
3.2. Другие формы стенокардии
I20.8
3.3. Хроническая ишемическая болезнь сердца
I25
3.4. Сердечная недостаточность
I 50
3.5. Состояние после имплантации механического устройства
Z 95.8
4.
Экстракраниальные заболевания брахиоцефальных артерий:
4.1. Цереброваскулярные болезни
I65-I69
4.2. Закупорка и стеноз прецеребральных артерий, не приводящие к инфаркту мозга
I65
4.3. Закупорка и стеноз церебральных артерий, не приводящие к инфаркту мозга
I66
4.4. Другие цереброваскулярные болезни
I67
4.5. Поражения сосудов мозга при болезнях, классифицированных в других рубриках
I68
4.6. Последствия цереброваскулярных болезней
I69
4.7. Эмболия и тромбоз артерии верхних конечностей
I74.2
4.8. Аорит при болезнях, классифицированных в других рубриках
I79.1
4.9. Субарахноидальное кровоизлияние
I 60
4.10. Внутримозговое кровоизлияние
I 61
4.11. Другое нетравматическое внутричерепное кровоизлияние
I 62
4.12. Ишемический инсульт
I 63
4.13. Инсульт, неуточненный как кровоизлияние или инфаркт
I 64
5.
Поражения клапанов сердца
Ревматические поражения клапанов сердца:
Хронические ревматические болезни сердца
I05-I09
5.1. Ревматические болезни митрального клапана
I05
5.2. Ревматические болезни аортального клапана
I06
5.3. Ревматические болезни трехстворчатого клапана
I07
5.4. Поражения нескольких клапанов
I08
5.5. Другие ревматические болезни сердца
I09
Неревматические поражения клапанов сердца:
I34-I39
5.6. Неревматическое поражение митрального клапана
I34
5.7. Неревматическое поражения аортального клапана
I35
5.8. Неревматические поражения трехстворчатого клапана
I36
5.9. Поражение клапана легочной артерии
I37
5.10. Эндокардит, клапан не уточнен
I38
5.11. Эндокардит и поражения клапанов сердца при болезнях, классифицированных в других рубриках
I39
6.
6.1. Аритмии
I47
6.2. Фибрилляция и трепетания предсердий
I48
3. Болезни крови и кроветворных органов
7.
7.1. Наследственный дефицит фактора VIII
D66
7.2. Наследственный дефицит фактора IX
D67
7.3. Болезнь Виллебранда
D68.0
7.4. Наследственный дефицит других факторов свертывания
D68.2
4. Болезни органов дыхания
8.
Хронические заболевания нижних дыхательных путей:

8.1. Өкпенің созылмалы басқа обструкциялық ауруы
J44
8.2. Демікпе
J45
5. Ас қорыту жүйесінің ауруы
9.
Жоғарғы асқазан-ішек жолдарының ауруы:
9.1. Эзофагит қабаттасқан асқазан-өңеш рефлюксі
K21.0
Асқазанның және он екі елі ішек ойық жарасы 9.2. Асқазанның ойық жарасы 9.3. Он екі елі ішектің ойық жарасы 9.4. Орналасуы анықталмаған пептикалық ойық жара
K25-К27
К25 К26 К27
9.5. Атрофиялық созылмалы гастрит
K29.4
9.6. Асқазан (полипозы) полипы
K31.7
10.
Инфекциялық емес энтерит және колит:
10.1. Крон ауруы (аймақтық энтерит)
К50
10.2. Ойық жаралы колит
К51
10.3. Инфекциялық емес гастроэнтериттер мен колиттер
K52
11.
Бауыр цирозы 11.1. Бауырдың уыттық зақымдануы 11.2. Бауыр қызметінің басқа айдарларда жіктелмеген жеткіліксіздігі 11.3. Басқа айдарларда жіктелмеген созылмалы гепатит 11.4. Бауыр фиброзы мен циррозы 11.5. Бауырдың басқа қабынба аурулары 11.6. Бауырдың басқа аурулары
К70-К76
К71
К72
К73
К74
К75
К76
6. Сүйек-бұлшық ет жүйесі мен дәнекер тіннің ауруы
12.
Артропатиялар, дорсопатиялар:
12.1. Ревматоидты артрит
М 05-М 06
12.2. Басқа псориаздық артропатиялар
М 07.3
12.3. Жасөспірімдердің (ювенилдік) артриті
М08
12.4. Палиндромды ревматизм
М12.3
12.5. Анкилоздаушы спондилит
М45
13.
Дәнекер тінінің жүйелі түрде зақымдануы:
13.1. Түйінді полиартерит пен сол тектес жағдайлар
М30
13.2. Басқа өлі еттендіруші васкулопатиялар
М 31
13.3. Жүйелі қызыл жегі
М32-М32.9
13.4. Дерматополимиозит
M33-М33.9
13.5. Жүйелі беріштену (жүйелі склеродермия)
М34-М34.9
13.6. Дəнекер тіннің басқа жүйелі зақымдануы
М35
13.7. Ревматикалық полимиалгия
M35.3
13.8. Дәнекер тінінің басқа айдарларда жіктелген аурулар барысындағы жүйелі зақымданулары
М36
7. Эндокриндік жүйенің ауруы, тамақтану бұзылыстары және зат алмасу бұзылулары
14.
14.1. Ересек және балалардағы қантты диабетінің І-түрі
Е 10
14.2. Инсулинтәуелсіз қантты диабет
Е11 - Е11.9
14.3. Тамақтану жеткіліксіздігімен байланысты қантты диабет
Е12
14.4. Қантты диабеттің басқа анықталған нысандары
Е13
14.5. Анықталмаған қантты диабет
Е14
15.
Қалқанша безі аурулары:
15.1. Гипотиреоз
Е02
15.2. Тиреотоксикоз
Е05 - Е05.9
8. Нерв жүйесінің ауруы
16.
Нерв жүйесінің басқа дегенерациялық аурулары
G30-G32
17.
Орталық нерв жүйесінің миелинсіздендіруші аурулары
G35-G37
18.
Эпилепсия
G 40
19.
Балалардың церебралдық параличі
G 80
9. Несеп-жыныс жолдарының аурулары
20.
Гломерулярлық аурулар:
20. 1. Бүйректің созылмалы қабыну синдромы
N03
20.2. Нефроздық синдром
N04
20.3. Бүйрек қызметінің созылмалы жеткіліксіздігі
N18
20.4. Бүйрек зақымдануының соңғы сатысы
N18.0
20.5. Бүйрек қызметінің созылмалы жеткіліксіздігінің басқа көріністері
N18.8
21.
Бүйректің созылмалы түтік-интерстициалдық қабынуы
N11
22.
Қуық асты безінің гиперплазиясы
N40
23.
Сүт безінің қатерсіз дисплазиясы
N60
24.
Əйелдер жыныс ағзаларының қабынба емес аурулары:

8.1. Другая хроническая обструктивная легочная болезнь
J44
8.2. Астма
J45
5. Болезни органов пищеварения
9.
Заболевания верхних отделов желудочно-кишечного тракта:
9.1. Гастроэзофагеальный рефлюкс с эзофагитом
K21.0
Язва желудка и двенадцатиперстной кишки
K25-К27
9.2. Язва желудка
К25
9.3. Язва двенадцатиперстной кишки
К26
9.4. Пептическая язва неуточненной локализации
К27
9.5. Хронический атрофический гастрит
K29.4
9.6. Полипы (полипоз) желудка
K31.7
10.
Неинфекционный энтерит и колит:
10.1. Болезнь Крона (регионарный энтерит)
К50
10.2. Язвенный колит
К51
10.3. Другие неинфекционные гастроэнтериты и колиты
K52
11.
Цирроз печени
К70- К76
11.1. Токсическое поражение печени
К71
11.2. Печеночная недостаточность, не классифицированная в других рубриках
К72
11.3. Хронический гепатит, не классифицированный в других рубриках
К73
11.4. Фиброз и цирроз печени
К74
11.5. Другие воспалительные болезни печени
К75
11.6. Другие болезни печени
К76
6. Болезни костно-мышечной системы и соединительной ткани
12.
Артропатии, дорсопатии:
12.1. Ревматоидный артрит
М 05-М 06
12.2. Псориатические артропатии
М 07.3
12.3. Юношеский (ювенильный) артрит
М08
12.4. Палиндромный ревматизм
М12.3
12.5. Анкилозирующий спондилит
М45
13.
Системные поражения соединительной ткани:
13.1. Узелковый полиартериит
М30
13.2. Другие некротизирующие васкулопатии
М 31
13.3. Системная красная волчанка
М32-М32.9
13.4. Дерматополимиозит
M33-М33.9
13.5. Системный склероз (системная склеродермия)
М.34-М34.9
13.6. Другие системные поражения соединительной ткани
М35
13.7. Ревматическая полимиалгия
M35.3
13.8. Системные поражения соединительной ткани при болезнях, классифицированных в других рубриках
М36
7. Болезни эндокринной системы, расстройства питания и нарушения обмена веществ
14.
14.1. Сахарный диабет 1 тип у детей и у взрослых
Е 10
14.2. Сахарный диабет
Е11 - Е11.9
14.3. Сахарный диабет, связанный с недостаточностью питания
Е12
14.4. Другие уточненные формы сахарного диабета
Е13
14.5. Сахарный диабет неуточненный
Е14
15.
Болезни щитовидной железы:
15.1. Гипотиреоз
Е02
15.2. Диффузный токсический зоб. Тиреотоксикоз
Е05 - Е05.9
8. Болезни нервной системы
16.
Другие дегенеративные болезни нервной системы
G30-G32
17.
Демиелинизирующие болезни центральной нервной системы
G35-G37
18.
Эпилепсия
G 40
19.
Детский церебральный паралич
G 80
9. Болезни мочеполовой системы
20.
Гломерулярные болезни:
20.1. Хронический нефритический синдром
N03
20.2. Нефротический синдром
N04
20.3. Хроническая почечная недостаточность
N18
20.4. Терминальная стадия поражения почек
N18.0
20.5. Другие проявления хронической почечной недостаточности
N18.8
21.
Хронический интерстициальный нефрит
N11
22.
Гиперплазия предстательной железы
N40
23.
Доброкачественная дисплазия молочной железы
N60
24.
Невоспалительные болезни женских половых органов:

24.1. Эндометриоз
N80
24.2. Əйелдер жыныс ағзаларының түймешігі
N84
24.3. Жатыр денесінің сілемейлі қабығының без тінді гиперплазиясы
N85.0
24.4. Жатыр денесінің сілемейлі қабығының без тінді гиперплазиясы
N85.1
24.5. Жатыр мойнының жалақ жарасы мен эктропионы
N86
24.6. Жатыр мойны сілемейлі қабықтарындағы ақшыл дақтар
N88.0
24.7 Анабездің қатерсіз өспесі
D27
10. Перинаталдық кезеңде пайда болатын жеке жағдайлар:
25.
Бронх-өкпенің перинаталдық кезеңде пайда болған дисплазиясы
Р27.1
11. Туа біткен ауытқулар (даму кемістіктері), деформациялар мен хромосомалық бұзылулар (балалар)
26.
Операциядан кейінгі туа біткен жүрек ақаулары:
26.1. Жүрек камералары мен қосылыстарының туа біткен ауытқулары (даму кемістіктері)
Q20
26.2. Жүрек қалқасының туа біткен ауытқулары (даму кемістіктері)
Q21
26.3. Өкпе жəне үш жармалы қақпақшалардың туа біткен ауытқулары (даму кемістіктері)
Q22
26.4. Қолқа жəне қос жармалы қақпақшалардың туа біткен ауытқулары (даму кемістіктері)
Q23
26.5. Жүректің туа біткен ауытқулары (даму кемістіктері)
Q24
26.6. Ірі артериялардың туа біткен ауытқулары (даму кемістіктері)
Q25
27.
Өңештің туабіткен ақаулары:
27.1. Өңештің туа біткен ауытқулары
Q39
27.2. Аноректальдың туабіткен ақаулары
Q42
27.3. Туабіткен диафрагмалық жарық
Q79

24.1. Эндометриоз
N80
24.2. Полип женских половых органов
N84
24.3. Железистая гиперплазия эндометрия
N85.0
24.4. Аденоматозная гиперплазия эндометрия
N 85.1
24.5. Эрозия и эктропион шейки матки
N86
24.6. Лейкоплакия шейки матки
N88.0
24.7.Доброкачественное новообразование яичника
D27
10. Отдельные состояния, возникающие в перинатальном периоде:
25.
Бронхолегочная дисплазия, возникшая в перинатальном периоде
Р27.1
11. Врожденные аномалии (пороки развития), деформации и хромосомные нарушения (дети):
26.
Врожденные пороки сердца в послеоперационном периоде:
26.1. Врожденные аномалии (пороки развития) сердечных камер и соединений
Q20
26.2. Врожденные аномалии (пороки развития) сердечной перегородки
Q21
26.3. Врожденные аномалии (пороки развития) легочного и трехстворчатого клапанов
Q22
26.4. Врожденные аномалии (пороки развития) аортального и митрального клапанов
Q23
26.5. Другие врожденные аномалии (пороки развития) сердца
Q24
26.6. Врожденные аномалии (пороки развития) крупных артерий
Q25
27.
Врожденные пороки развития:
27.1. Врожденные пороки пищевода
Q39
27.2. Аноректальные пороки развития
Q42
27.3. Врожденная диафрагмальная грыжа
Q79