Алматы қаласының көшелеріне атау беру туралы
Алматы қаласы әкімдігінің 2025 жылғы 19 қыркүйектегі № 3/656 бірлескен қаулысы және VIII сайланған Алматы қаласы мәслихатының кезекті XXXIV сессиясының 2025 жылғы 19 қыркүйектегі № 239 шешiмi
"Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 4-тармағына сәйкес, Алматы қаласы ономастика комиссиясының 2025 жылғы 8 шілдедегі және Республикалық ономастикалық комиссияның 2025 жылғы 10 қыркүйектегі қорытындыларының негізінде, халық пікірін ескере отырып, Алматы қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ және Алматы қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Алматы қаласының атауы жоқ көшелеріне төмендегідей атаулар берілсін:
Алатау ауданы бойынша
"Ақбұлақ" шағынауданындағы:
1) 4-көшеге – Қален Жанаев көшесі;
"Боралдай" шағынауданындағы:
2) 1-көшеге – Амантай Байтанаев көшесі;
"Мәдениет" шағынауданындағы:
3) 3-көшеге – Топжарған көшесі;
4) 26-көшеге – Жезтаңдай көшесі;
5) 38-көшеге – Шолаққорған көшесі;
"Теректі" шағынауданындағы:
6) 29-көшеге – Парыз көшесі;
"Ғажайып" және "Нұркент" шағынаудандарының арасындағы:
7) 1-көшеге – Қайым Мұхамедханов көшесі;
"Нұркент" және "Ботагөз" шағынаудандарының арасындағы:
8) 2-көшеге – Хо Ши Мин көшесі;
"Ақмаржан" және "Ғажайып" шағынаудандарының арасындағы:
9) 1-көшеге – Сұлтан Жиенбаев көшесі;
"Томирис" шағынауданындағы:
10) 1-көшеге – Алтынтөбе көшесі;
Әуезов ауданы бойынша
"Мамыр-4" және "Мамыр-3" шағынаудандарының арасындағы:
11) 1-көшеге - Әбдуәли Қайдар көшесі;
"Мамыр-4" шағынауданындағы:
12) 2-көшеге Шора Сарыбаев көшесі;
"Мамыр-1" және "Мамыр-2" шағынаудандарының арасындағы:
13) 3-көшеге Рәбиға Сыздық көшесі;
14) 4-көшеге Наталья Сац көшесі;
Бостандық ауданы бойынша
15) 23-көшеге – Ыбыраим Қалдыбаев көшесі;
16) 24-көшеге – Байрақ көшесі;
17) 26-көшеге – Әбдіжәміл Нұрпейісов көшесі;
18) 1- тұйық көшеге – Ғұлама көшесі;
19) 13-тұйық көшеге – Ерлік көшесі;
20) 14-тұйық көшеге – Шардара көшесі;
21) 15-тұйық көшеге – Шыңғырлау көшесі;
"Архат" шағынауданындағы:
22) 2-көшеге – Әмен Қайдаров көшесі;
23) 3-көшеге – Байдулла Сабдыкеев көшесі;
24) 4-көшеге – Сарқан көшесі;
25) 5-көшеге – Ғаббас Жұматов көшесі;
26) 7-көшеге – Денис Тен көшесі;
27) 8-тұйық көшеге – Сілеті көшесі;
28) 9-тұйық көшеге –Хромтау көшесі;
"Ерменсай" шағынауданындағы:
29) 6-көшеге – Шаңқобыз көшесі;
30) 1-тұйық көшеге – Ембі көшесі;
31) 2-тұйық көшеге – Ақсарай көшесі;
32) 3-тұйық көшеге – Талмоншақ көшесі;
33) 4-тұйық көшеге – Маңмаңгер көшесі;
34) 5-тұйық көшеге – Алаша көшесі;
35) 6-тұйық көшеге – Жаңақорған көшесі;
36) 7-тұйық көшеге – Тұрымтай көшесі;
"Қарғалы" шағынауданындағы:

О присвоении наименований улицам города Алматы
Совместные постановление акимата города Алматы от 19 сентября 2025 года № 3/656 и решение очередной XXXIV сессии маслихата города Алматы VIII созыва от 19 сентября 2025 года № 239
В соответствии с пунктом 4 статьи 13 Закона Республики Казахстан "О административно-территориальном устройстве Республики Казахстан", на основании заключений ономастической комиссии города Алматы от 8 июля 2025 года и Республиканской ономастической комиссии от 10 сентября 2025 года, учитывая мнения населения, акимат города Алматы ПОСТАНОВЛЯЕТ и маслихат города Алматы РЕШИЛ:
1. Присвоить безымянным улицам города Алматы следующие наименования:
по Алатаускому району
в микрорайоне "Ақбұлақ":
1) 4-улице – улица Қален Жанаев;
в микрорайоне "Боралдай":
2) 1-улице – улица Амантай Байтанаев;
в микрорайоне "Мәдениет":
3) 3-улице – улица Топжарған;
4) 26-улице – улица Жезтаңдай;
5) 38-улице – улица Шолаққорған;
в микрорайоне "Теректі":
6) 29-улице – улица Парыз;
между микрорайонами "Ғажайып" и "Нұркент":
7) 1-улице – улица Қайым Мұхамедханов;
между микрорайонами "Нұркент" и "Ботагөз":
8) 2-улице – улица Хо Ши Мин;
между микрорайонами "Ақмаржан" и "Ғажайып":
9) 1-улице – улица Сұлтан Жиенбаев;
в микрорайоне "Томирис":
10) 1-улице – улица Алтынтөбе;
по Ауэзовскому району
между микрорайонами "Мамыр-4" и "Мамыр-3":
11) 1-улице – улица Әбдуәли Қайдар;
в микрорайоне "Мамыр-4":
12) 2-улице – улица Шора Сарыбаев;
между микрорайонами "Мамыр-1" и "Мамыр-2":
13) 3-улице – улица Рәбиға Сыздық;
14) 4-улице – улица Наталья Сац;
по Бостандыкскому району
15) 23-улице – улица Ыбыраим Қалдыбаев;
16) 24-улице – улица Байрақ;
17) 26-улице – улица Әбдіжәміл Нұрпейісов;
18) 1-переулку – улица Ғұлама;
19) 13-переулку – улица Ерлік;
20) 14-переулку – улица Шардара;
21) 15-переулку – улица Шыңғырлау;
в микрорайоне "Архат":
22) 2-улице – улица Әмен Қайдаров;
23) 3-улице – улица Байдулла Сабдыкеев;
24) 4-улице – улица Сарқан;
25) 5-улице – улица Ғаббас Жұматов;
26) 7-улице – улица Денис Тен;
27) 8-переулку – улица Сілеті;
28) 9-переулку – улица Хромтау;
в микрорайоне "Ерменсай":
29) 6-улице – улица Шаңқобыз;
30) 1-переулку – улица Ембі;
31) 2-переулку – улица Ақсарай;
32) 3-переулку – улица Талмоншақ;
33) 4-переулку – улица Маңмаңгер;
34) 5-переулку – улица Алаша;
35) 6-переулку – улица Жаңақорған;
36) 7-переулку – улица Тұрымтай;
в микрорайоне "Қарғалы":

37) 1-көшеге – Қосқұдық көшесі;
38) 2-көшеге – Бошай Кітапбаев көшесі;
"Көкшоқы" шағынауданындағы:
39) 2-көшеге – Асусай көшесі;
40) 3-көшеге – Таңбалытас көшесі;
"Нұр Алатау" шағынауданындағы:
41) 8-көшеге – Сайым Балмұқанов көшесі;
42) 9-көшеге – Жаңаөзен көшесі;
43) 10-көшеге – Сұлусай көшесі;
44) 11-көшеге – Бейнеу көшесі;
45) 14-көшеге – Төрбұлақ көшесі;
46) 15-көшеге – Ақтау көшесі;
47) 16-көшеге – Көкше көшесі;
48) 17-көшеге – Кузьма Поленов көшесі;
49) 18-көшеге – Асар көшесі;
50) 19-көшеге – Иранбақ көшесі;
51) 30-көшеге – Қорғас көшесі;
"Нұрлытау" шағынауданындағы:
52) 1-көшеге – Ойыл көшесі;
53) 4-көшеге – Мұнара көшесі;
54) 20-көшеге – Бүлдірген көшесі;
55) 21-көшеге – Құттыкөл көшесі;
56) 22-көшеге – Қосбұлақ көшесі;
57) 23 көшеге – Белдеу көшесі;
58) 24-көшеге – Мақан Жұмағұлов көшесі;
59) 25-көшеге – Талапкер көшесі;
Жетісу ауданы бойынша
60) 1-көшеге – Шәңгерей Жәнібеков көшесі;
61) 2-көшеге – Қағанат көшесі;
62) 3-көшеге – Арасан көшесі;
63) 4-көшеге – Көкбастау көшесі;
Медеу ауданы бойынша
64) 3-көшеге – Қосбасар көшесі;
65) 4-көшеге – Ерейментау көшесі;
66) 5-көшеге – Шұбаркөл көшесі;
67) 6-көшеге – Құмкент көшесі;
"Алатау" шағынауданындағы:
68) 11-көшеге – Сабыр Мәмбеев көшесі;
69) 12-көшеге – Анатолий Храпатый көшесі;
70) 13-көшеге – Сарқырама көшесі;
Наурызбай ауданы бойынша
"Ақжар" шағынауданындағы:
71) 1-көшеге – Кемер көшесі;
72) 2-көшеге – Үшарал көшесі;
73) 3-көшеге – Отпантау көшесі;
74) 4-көшеге – Жарапазан көшесі;
75) 7-көшеге – Қызылбұлақ көшесі;
76) 8-көшеге – Шиелі көшесі;
77) 9-көшеге – Қызылтас көшесі;
"Қалқаман" шағынауданындағы:
78) 1-көшеге – Смайыл Өтегенов көшесі;
79) 2-көшеге – Мауытхан Сыдықов көшесі;
80) 3-көшеге – Бекеш Мадалиев көшесі;
81) 4-көшеге – Сағатай Марқабаев көшесі;
82) 6-көшеге – Қызылқұм көшесі;
"Қарағайлы" шағынауданындағы:
83) 1-көшеге – Аққорған көшесі;
84) 2-көшеге – Ақиық көшесі;
85) 3-көшеге – Тұщысай көшесі;
86) 4-көшеге – Баянсұлу көшесі;
87) 5-көшеге – Ақдидар көшесі;
88) 6-көшеге – Таңсамалы көшесі;
89) 7-көшеге – Баласағұн көшесі;
90) 8-көшеге – Миялы көшесі;
91) 9-көшеге – Ырғыз көшесі;
92) 10-көшеге – Асқартау көшесі;
93) 11-көшеге – Жанартау көшесі;
94) 12-көшеге – Қайраңкөл көшесі;
95) 13-көшеге – Бозжыра көшесі;
96) 14-көшеге – Қырықкөл көшесі;
97) 15-көшеге – Сазтөбе көшесі;
98) 16-көшеге – Төрткөл көшесі;
99) 17-көшеге – Көксай көшесі;
100) 18-көшеге – Құлсары көшесі;
101) 19-көшеге – Қарашоқы көшесі;
"Қарғалы" шағынауданындағы:
102) 1-көшеге – Төремұрат көшесі;
"Құрамыс" шағынауданындағы:
103) 1-көшеге – Кеген көшесі;
104) 2-көшеге – Бозбел көшесі;
105) 3-көшеге – Айыртау көшесі;
"Рахат" шағынауданындағы:

37) 1-улице – улица Қосқұдық;
38) 2-улице – улица Бошай Кітапбаев;
в микрорайоне "Көкшоқы":
39) 2-улице – улица Асусай;
40) 3-улице – улица Таңбалытас;
в микрорайоне "Нұр Алатау":
41) 8-улице – улица Сайым Балмұқанов;
42) 9-улице – улица Жаңаөзен;
43) 10-улице – улица Сұлусай;
44) 11-улице – улица Бейнеу;
45) 14-улице – улица Төрбұлақ;
46) 15-улице – улица Ақтау;
47) 16-улице – улица Көкше;
48) 17-улице – улица Кузьма Поленов;
49) 18-улице – улица Асар;
50) 19-улице – улица Иранбақ;
51) 30-улице – улица Қорғас;
в микрорайоне "Нұрлытау":
52) 1-улице – улица Ойыл;
53) 4-улице – улица Мұнара;
54) 20-улице – улица Бүлдірген;
55) 21-улице – улица Құттыкөл;
56) 22-улице – улица Қосбұлақ;
57) 23-улице – улица Белдеу;
58) 24-улице – улица Мақан Жұмағұлов;
59) 25-улице – улица Талапкер;
по Жетысускому району
60) 1-улице – улица Шәңгерей Жәнібеков;
61) 2-улице – улица Қағанат;
62) 3-улице – улица Арасан;
63) 4-улице – улица Көкбастау;
по Медеускому району
64) 3-улице – улица Қосбасар;
65) 4-улице – улица Ерейментау;
66) 5-улице – улица Шұбаркөл;
67) 6-улице – улица Құмкент;
в микрорайоне "Алатау":
68) 11-улице – улица Сабыр Мәмбеев;
69) 12-улице – улица Анатолий Храпатый;
70) 13-улице – улица Сарқырама;
по Наурызбайскому району
в микрорайоне "Ақжар":
71) 1-улице – улица Кемер;
72) 2-улице – улица Үшарал;
73) 3-улице – улица Отпантау;
74) 4-улице – улица Жарапазан;
75) 7-улице – улица Қызылбұлақ;
76) 8-улице – улица Шиелі;
77) 9-улице – улица Қызылтас;
в микрорайоне "Қалқаман":
78) 1-улице – улица Смайыл Өтегенов;
79) 2-улице – улица Мауытхан Сыдықов;
80) 3-улице – улица Бекеш Мадалиев;
81) 4-улице – улица Сағатай Марқабаев;
82) 6-улице – улица Қызылқұм;
в микрорайоне "Қарағайлы":
83) 1-улице – улица Аққорған;
84) 2-улице – улица Ақиық;
85) 3-улице – улица Тұщысай;
86) 4-улице – улица Баянсұлу;
87) 5-улице – улица Ақдидар;
88) 6-улице – улица Таңсамалы;
89) 7-улице – улица Баласағұн;
90) 8-улице – улица Миялы;
91) 9-улице – улица Ырғыз;
92) 10-улице – улица Асқартау;
93) 11-улице – улица Жанартау;
94) 12-улице – улица Қайраңкөл;
95) 13-улице – улица Бозжыра;
96) 14-улице – улица Қырықкөл;
97) 15-улице – улица Сазтөбе;
98) 16-улице – улица Төрткөл;
99) 17-улице – улица Көксай;
100) 18-улице – улица Құлсары;
101) 19-улице – улица Қарашоқы;
в микрорайоне "Қарғалы":
102) 1-улице – улица Төремұрат;
в микрорайоне "Құрамыс":
103) 1-улице – улица Кеген;
104) 2-улице – улица Бозбел;
105) 3-улице – улица Айыртау;
в микрорайоне "Рахат":

106) 1-көшеге – Мөлдіртас көшесі;
107) 4-көшеге – Жаркөл көшесі;
108) 5-көшеге – Құдірет көшесі;
109) 6-көшеге – Асыл көшесі;
"Таужолы" шағынауданындағы:
110) 1-көшеге – Имантау көшесі;
"Таусамалы" шағынауданындағы:
111) 1-көшеге – Ақжайлау көшесі;
112) 2-көшеге – Бұғылы көшесі;
"Шұғыла" шағынауданындағы:
113) 2-көшеге – Құдайберген Тоғаев көшесі;
114) 3-көшеге – Жаңатас көшесі;
115) 4-көшеге – Семей көшесі;
Түрксіб ауданы бойынша
"Әлмерек" шағынауданындағы:
116) 1-көшеге – Абыз көшесі;
117) 2-көшеге – Мәрмәр көшесі;
118) 3-көшеге – Жезкиік көшесі;
119) 4-көшеге – Алтынжал көшесі;
"Жас қанат" шағынауданындағы:
120) 1-көшеге – Мұзафар Әлімбаев көшесі;
121) 2-көшеге – Қайырлы Жонқабаев көшесі;
122) 4-көшеге – Карл Байпақов көшесі;
123) 7-көшеге – Гүлзар көшесі;
124) 8-көшеге – Көкжазық көшесі;
125) 9-көшеге – Мақтаарал көшесі;
126) 10-көшеге – Байкент көшесі;
127) 11-көшеге – Сәйдәлім Тәнекеев көшесі;
128) 12-көшеге – Таукент көшесі;
129) 13-көшеге – Қосарал көшесі;
130) 14-көшеге – Атымтай Қисанов көшесі;
131) 15-көшеге – Омарғали Құдышев көшесі;
"Қайрат" шағынауданындағы:
132) 1-көшеге – Еділ көшесі;
133) 2-көшеге – Талхиз көшесі;
134) 3-көшеге – Жаңадария көшесі;
135) 4-көшеге – Ерентоғай көшесі;
136) 5-көшеге – Қаражал көшесі;
137) 6-көшеге – Сарыбұлақ көшесі;
138) 7-көшеге – Ақжелең көшесі;
139) 8-көшеге – Сүткент көшесі;
140) 9-көшеге – Күншуақ көшесі;
141) 10-көшеге – Өлке көшесі;
142) 11-көшеге – Айнатас көшесі;
143) 12-көшеге – Қылыш көшесі;
144) 13-көшеге – Сайрам көшесі;
145) 14-көшеге – Жоласар көшесі;
146) 15-көшеге – Жасау көшесі;
147) 16-көшеге – Жетісай көшесі;
148) 17-көшеге – Тұлпар көшесі;
149) 18-көшеге – Сынтас көшесі;
150) 19-көшеге – Байтұма Тұраров көшесі;
151) 20-көшеге – Сибуғатулла Қарынбаев көшесі;
152) 21-көшеге – Жанша Жанасов көшесі;
153) 22-көшеге – Нысанбек Төреқұлов көшесі;
154) 23-көшеге – Мұзбел көшесі;
155) 24-көшеге –Үйсінтау көшесі;
"Нұршашқан" шағынауданындағы:
156) 1-көшеге – Сұңқар көшесі.
2. Алматы қаласы Алатау, Әуезов, Бостандық, Медеу, Жетісу, Наурызбай, Түрксіб аудандарының әкімдері, Жол қозғалысы және жолаушылар көлігін ұйымдастыру басқармасы, Сәулет және қала құрылысы басқармасы осы бірлескен Алматы қаласы әкімдігінің қаулысы мен Алматы қаласы мәслихатының шешіміне байланысты қажетті шараларды қабылдасын.
3. Осы бірлескен Алматы қаласы әкімдігінің қаулысы мен Алматы қаласы мәслихатының шешімі алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Алматы қаласының әкімі ___________ Д. Сатыбалды
Алматы қаласы мәслихатының төрағасы __________ М. Отыншиев

106) 1-улице – улица Мөлдіртас;
107) 4-улице – улица Жаркөл;
108) 5-улице – улица Құдірет;
109) 6-улице – улица Асыл;
в микрорайоне "Таужолы":
110) 1-улице – улица Имантау;
в микрорайоне "Таусамалы":
111) 1-улице – улица Ақжайлау;
112) 2-улице – улица Бұғылы;
в микрорайоне "Шұғыла":
113) 2-улице – улица Құдайберген Тоғаев;
114) 3-улице – улица Жаңатас;
115) 4-улице – улица Семей;
по Турксибскому району
в микрорайоне "Әлмерек":
116) 1-улице – улица Абыз;
117) 2-улице – улица Мәрмәр;
118) 3-улице – улица Жезкиік;
119) 4-улице – улица Алтынжал;
в микрорайоне "Жас қанат":
120) 1-улице – улица Мұзафар Әлімбаев;
121) 2-улице – улица Қайырлы Жонқабаев;
122) 4-улице – улица Карл Байпаков;
123) 7-улице – улица Гүлзар;
124) 8-улице – улица Көкжазық;
125) 9-улице – улица Мақтаарал;
126) 10-улице – улица Байкент;
127) 11-улице – улица Сәйдәлім Тәнекеев;
128) 12-улице – улица Таукент;
129) 13-улице – улица Қосарал;
130) 14-улице – улица Атымтай Қисанов;
131) 15-улице – улица Омарғали Құдышев;
в микрорайоне "Қайрат":
132) 1-улице – улица Еділ;
133) 2-улице – улица Талхиз;
134) 3-улице – улица Жаңадария;
135) 4-улице – улица Ерентоғай;
136) 5-улице – улица Қаражал;
137) 6-улице – улица Сарыбұлақ;
138) 7-улице – улица Ақжелең;
139) 8-улице – улица Нарғыз;
140) 9-улице – улица Күншуақ;
141) 10-улице – улица Өлке;
142) 11-улице – улица Айнатас;
143) 12-улице – улица Қылыш;
144) 13-улице – улица Сайрам;
145) 14-улице – улица Жоласар;
146) 15-улице – улица Жасау;
147) 16-улице – улица Жетісай;
148) 17-улице – улица Тұлпар;
149) 18-улице – улица Сынтас;
150) 19-улице – улица Байтұма Тұраров;
151) 20-улице – улица Сибуғатулла Қарынбаев;
152) 21-улице – улица Жанша Жанасов;
153) 22-улице – улица Нысанбек Төреқұлов;
154) 23-улице – улица Мұзбел;
155) 24-улице – улица Үйсінтау;
в микрорайоне "Нұршашқан":
156) 1-улице – улица Сұңқар.
2. Акимам Алатауского, Ауэзовского, Бостандыкского, Медеуского, Наурызбайского, Турксибского, Жетысуского районов города Алматы, Управлению архитектуры и градостроительства, Управлению организации дорожного движения и пассажирского транспорта города Алматы принять необходимые меры в связи с настоящими совместными постановлением акима города Алматы и решением маслихата города Алматы.
3. Настоящее совместное постановление акимата города Алматы и решение маслихата города Алматы вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким города Алматы ___________ Д. Сатыбалды
Председатель маслихата города Алматы _________ М. Отыншиев