Алматы қаласының аумағында сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастырғаны үшін ай сайынғы төлемақы мөлшерлемелерін бекіту туралы
VIII сайланған Алматы қаласы мәслихатының кезектен тыс XL сессиясының 2025 жылғы 30 желтоқсандағы № 277 шешiмi
Ескерту. 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 2-тармағымен.
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 655-бабына сәйкес Алматы қаласының мәслихаты ШЕШТI:
1. Алматы қаласының аумағында сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастырғаны үшін ай сайынғы төлемақы мөлшерлемелері осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.

Об утверждении ставок ежемесячной платы за размещение наружной (визуальной) рекламы на территории города Алматы
Решение внеочередной XL сессии маслихата города Алматы VIII созыва от 30 декабря 2025 года № 277
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2026 в соответствии с пунктом 2 настоящего решения.
В соответствии со статьей 655 Налогового кодекса Республики Казахстан, маслихат города Алматы РЕШИЛ:
1. Утвердить ставки ежемесячной платы за размещение наружной (визуальной) рекламы на территории города Алматы, согласно приложению к настоящему решению.

2. Осы шешім 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Алматы қаласы мәслихатының төрағасы М. Отыншиев
Алматы қаласы мәслихатының
2025 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 277 шешіміне қосымша
Алматы қаласының аумағында сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастырғаны үшін ай сайынғы төлемақы мөлшерлемелері
Р/с
Сыртқы (көрнекі) жарнама түрлері
Алматы қаласының негізгі алаңдары мен магистральдарындағы сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналыстырудың бір жағы үшін ай сайынғы төлемақы мөлшерлемелері (АЕК)
"А" санаты
"B" санаты
1
2
3
4
1.
Бейнекөрініс арқылы таратылатын сыртқы (көрнекі) жарнаманы қоспағанда, 2 ш.м-ге дейінгі сыртқы (көрнекi) жарнама
4
2
2.
Лайтбокстар (сити-форматта)
6
3
3.
Бейнекөрініс арқылы таратылатын сыртқы (көрнекi) жарнаманы қоспағанда, ауданы мынадай сыртқы (көрнекі) жарнама:
3.1.
2-ден 5 ш.м-ге дейін
10
5
3.2.
5-тен 10 ш.м-ге дейін
20
10
3.3.
10-нан 20 ш.м-ге дейін
40
20
3.4.
20-дан 30 ш.м-ге дейін
60
30
3.5.
30-дан 50 ш.м-ге дейін
100
50
3.6.
50-ден 70 ш.м-ге дейін
140
70
3.7.
70 ш.м-ден жоғары
200
100
4.
Шатырүсті жарықты сыртқы (көрнекі) жарнама (жарық-динамикалық панно немесе көлемді неонды әріптер):
4.1.
30 ш.м-ге дейін
60
30
4.2.
30 ш.м-ден жоғары
150
50
5.
Бейнекөрініс арқылы таратылатын сыртқы (көрнекi) жарнаманы қоспағанда, палаткалардағы, тенттердегі, шатырлардағы, бастырмалардағы, қалқа-шатырлардағы, тулардағы, вымпелдардағы, штандарттардағы, көше жиһаздарындағы (жабдықтарындағы) сыртқы (көрнекі) жарнама:
5.1.
5 ш.м-ге дейін
2
1
5.2.
5-тен 10 ш.м-ге дейін
4
2
5.3.
10 ш.м-ден жоғары
6
3
6.
Бейнекөрініс арқылы таратылатын сыртқы (көрнекi) жарнаманы қоспағанда, уақытша типтегі дүңгіршектердегі сыртқы (көрнекі) жарнама:
6.1.
2 ш.м-ге дейін
4
2
6.2.
2-ден 5 ш.м-ге дейін
4
2
6.3.
5-тен 10 ш.м-ге дейін
6
3
6.4.
10 ш.м-ден жоғары
16
8
7.
Жылжымалы жайма жарнама
10
5
8.
Бейнекөрініс арқылы таратылатын, ауданы мынадай сыртқы (көрнекі) жарнама:
8.1.
5 ш.м-ге дейін
20
10
8.2.
5-тен 10 ш.м-ге дейін
40
20
8.3.
10-тен 20 ш.м-ге дейін
60
30
8.4.
20 ш.м-ден жоғары
90
45
9.
Жүгіртпе жол арқылы таратылатын сыртқы (көрнекі) жарнама
6
3
Санаттар бойынша Алматы қаласының негізгі алаңдары мен магистральдарының тізбесі:
"А" санаты: Достық даңғылы, Керей-Жәнібек хандар көшесі "Медеу" мемлекеттік табиғи паркінің шекарасына дейін, Райымбек даңғылы, Дінмухамед Қонаев көшесі, Құрманғазы Сағырбайұлы көшесі, Абай Қунанбаев даңғылы, Абылай хан даңғылы, Әл-Фараби даңғылы, Нұрсултан Назарбаев даңғылы, Бауыржан Момышулы көшесі, Суюнбай Аронулы даңғылы, Жумағали Сайын көшесі, Сакен Сейфуллин даңғылы, Бекен Жамакаев көшесі, Александр Пушкин көшесі, Тайыр Жароков көшесі, Каныш Сатпаев көшесі, Хаджимукан Маунайтпасов көшесі, Ахмет Байтурсынулы көшесі, Ыбырай Алтынсарин даңғылы, Турар Рыскулов даңғылы, Желтоксан көшесі, Николай Гоголь көшесі, Жібек Жолы даңғылы, Жамбыл Жабаев көшесі, Қабанбай батыр көшесі, Қарасай батыр көшесі, Бөгенбай батыр көшесі, Төле би көшесі, Қазыбек би көшесі, Айтеке би көшесі, Муқағали Мақатаев көшесі, Бейимбет Майлин көшесі, Өтеген батыр көшесі, Юрий Гагарин даңғылы, Богдан Хмельницкого көшесі, Северное кольцо шоссесі, Абдулла Розыбакиев көшесі, Шәмші Қалдаяков көшесі, Наурызбай батыр көшесі, Климент Тимирязев көшесі, Ораз Жандосов көшесі, Магазы Масанчи көшесі, Маншук Маметова көшесі, Тургут Озал көшесі, Омирбек Жолдасбеков көшесі, Малбагар Мендикулов атындағы бульвар, Иван Панфилов көшесі (Әл-Фараби даңғылынан төмен), Махатма Ганди көшесі, Мухтар Ауэзов көшесі, Алишер Навои көшесі, Илияс Жансугуров көшесі, Федор Шаляпин көшесі, Гани Муратбаев көшесі, Иса Байзаков көшесі, Манас көшесі, Тарас Шевченко көшесі, Шығыс айналма жол, Бурундайская көшесі, үлкен Алматы каналы бойындағы көше, Алихан Бокейханов көшесі, Ермухан Бекмаханов көшесі, Акан сері көшесі, Байкен Ашимов көшесі, Ахмет Яссауи көшесі, Габиден Мустафин көшесі, Мухаммед Хайдар Дулати көшесі, Асанбай Аскаров көшесі, Садыков көшесі, Алатау даңғылы, Монке би көшесі, Магжан Жумабаев көшесі, Рихарда Зорге көшесі, Михаил Шолохов көшесі, Григорий Шемякин көшесі, Жумахан Кудерин көшесі, Петр Емцов көшесі, Бухар Жырау бульварі, Нургиса Тлендиев көшесі, Евгений Брусиловского көшесі, Султанмахмуд Торайгыров көшесі, Зейнолла Кабдолов көшесі, Ахмет Жубанов көшесі, Фариза Онгарсынова көшесі, Сабит Муканов көшесі, Республика алаңы, "Астана" алаңы, автокөлік айырбастары, әуежай, автовокзалдар мен теміржол вокзалдары, спорттық іс-шаралар өтетін және мәдени-бұқаралық демалыс орындары, қалаға кіру, қаладан шығу.
"В" санаты: "А" санатына кірмеген барлық басқа орындар, алаңдар және автомобиль жолдары.

2. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель маслихата города Алматы М. Отыншиев
Приложение к решению
маслихата города Алматы
от 30 декабря 2025 года № 277
Ставки ежемесячной платы за размещение наружной (визуальной) рекламы на территории города Алматы
п/п
Вид наружной (визуальной) рекламы
Ставки ежемесячной платы за сторону размещения наружной (визуальной) рекламы (МРП) основных площадей и магистралей города Алматы по категориям
Категория "А"
Категория "B"
1
2
3
4
1.
Наружная (визуальная) реклама до 2 кв.м, за исключением наружной (визуальной) рекламы, распространяемой посредством видеоизображения
4
2
2.
Лайтбоксы (сити-формата)
6
3
3.
Наружная (визуальная) реклама, за исключением наружной (визуальной) рекламы, распространяемой посредством видеоизображения, площадью:
3.1.
от 2 до 5 кв.м
10
5
3.2.
от 5 до 10 кв.м
20
10
3.3.
от 10 до 20 кв.м
40
20
3.4.
от 20 до 30 кв.м
60
30
3.5.
от 30 до 50 кв.м
100
50
3.6.
от 50 до 70 кв.м
140
70
3.7.
свыше 70 кв.м
200
100
4.
Надкрышная световая наружная (визуальная) реклама (светодинамические панно или объемные неоновые буквы):
4.1.
до 30 кв.м
60
30
4.2.
свыше 30 кв.м
150
50
5.
Наружная (визуальная) реклама на палатках, тентах, шатрах, навесах, зонтах, флагах, вымпелах, штандартах, уличной мебели (оборудовании), за исключением наружной (визуальной) рекламы, распространяемой посредством видеоизображения:
5.1.
до 5 кв.м
2
1
5.2.
от 5 до 10 кв.м
4
2
5.3.
свыше 10 кв.м
6
3
6.
Наружная (визуальная) реклама на киосках временного типа, за исключением наружной (визуальной) рекламы, распространяемой посредством видеоизображения:
6.1.
до 2 кв.м
4
2
6.2.
от 2 до 5 кв.м
4
2
6.3.
от 5 до 10 кв.м
6
3
6.4.
свыше 10 кв.м
16
8
7.
Выносная передвижная реклама
10
5
8.
Наружная (визуальная) реклама, распространяемая посредством видеоизображения, площадью:
8.1.
до 5 кв.м
20
10
8.2.
от 5 до 10 кв.м
40
20
8.3.
от 10 до 20 кв.м
60
30
8.4.
свыше 20 кв.м
90
45
9.
Наружная (визуальная) реклама, распространяемая посредством бегущей строки
6
3
Перечень основных площадей и магистралей города Алматы по категориям:
Категория "А": проспект Достык, улица Керей-Жанибек хандар до границ государственного природного парка "Медеу", проспект Райымбека, улица Динмухамеда Кунаева, улица Курмангазы Сагырбайулы, проспект Абая Кунанбаева, проспект Абылай хана, проспект Аль-Фараби, проспект Нурсултан Назарбаева, улица Бауыржана Момышулы, проспект Суюнбай Аронулы, улица Жумагали Саина, проспект Сакена Сейфуллина, улица Бекена Жамакаева, улица Александра Пушкина, улица Тайыра Жарокова, улица Каныша Сатпаева, улица Хаджимукан Маунайтпасова, улица Ахмета Байтурсынулы, проспект Ибырая Алтынсарина, проспект Турара Рыскулова, улица Желтоксан, улица Николая Гоголя, проспект Жибек Жолы, улица Джамбула Джабаева, улица Кабанбай батыра, улица Карасай батыра, улица Богенбай батыра, улица Толе би, улица Казбек би, улица Айтеке би, улица Мукагали Макатаева, улица Бейимбета Майлина, улица Утеген батыра, проспект Юрия Гагарина, улица Богдана Хмельницкого, шоссе Северное кольцо, улица Абдуллы Розыбакиева, улица Шамши Калдаякова, улица Наурызбай батыра, улица Климента Тимирязева, улица Ораза Жандосова, улица Магазы Масанчи, улица Маншук Маметовой, улица Тургут Озала, улица Омирбека Жолдасбекова, бульвар имени Малбагара Мендикулова, улица Ивана Панфилова (ниже проспекта Аль-Фараби), улица Махатма Ганди, улица Мухтара Ауэзова, улица Алишера Навои, улица Илияса Жансугурова, улица Федора Шаляпина, улица Гани Муратбаева, улица Иса Байзакова, улица Манаса, улица Тараса Шевченко, Восточная объездная автомобильная дорога, улица Бурундайская, улица в доль Большого Алматинского канала, улица Алихана Бокейханова, улица Ермухана Бекмаханова, улица Акан сери, улица Байкен Ашимова, улица Ахмета Яссауи, улица Габиден Мустафина, улица Мухаммеда Хайдара Дулати, улица Асанбая Аскарова, улица Садыкова, проспект Алатау, улица Монке би, улица Магжана Жумабаева, улица Рихарда Зорге, улица Михаила Шолохова, улица Григория Шемякина, улица Жумахана Кудерина, улица Петра Емцова, бульвар Бухар Жырау, улица Нургиса Тлендиева, улица Евгения Брусиловского, улица Султанмахмуда Торайгырова, улица Зейнолла Кабдолова, улица Ахмета Жубанова, улица Фаризы Онгарсыновой, улица Сабита Муканова, площадь Республики, площадь "Астана", автотранспортные развязки, аэропорт, автовокзалы и железнодорожные вокзалы, места спортивных мероприятий и культурно-массового отдыха, въезды в город, выезды из города.
Категория "В": все прочие местоположения, площади и автомобильные дороги, не вошедшие в категорию "А".