Успен ауданы бойынша 2025 - 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарды бекіту туралы
Павлодар облысы Успен аудандық мәслихатының 2025 жылғы 18 наурыздағы № 147/30 шешімі.
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабы 1) тармақшасына, 13-бабына сәйкес, Успен аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қос беріліп отырған Успен ауданы бойынша 2025 - 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау Успен аудандық мәслихатының заңдылық және әлеуметтік саясат мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Успен аудандық мәслихатының төрағасы Ж. Бараисов
Успен аудандық
мәслихатының 2025 жылғы
18 наурыздағы
№ 147/30 шешімімен
бекітілген
Успен ауданы бойынша 2025 - 2029 жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Ескерту. Жоспар жаңа редакцияда - Павлодар облысы Успен аудандық мәслихатының 30.04.2025 № 157/32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Успен ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі осы жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" № 173 бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" № 3-3/332 бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" № 263 бұйрығына сәйкес әзірленді.
2. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
2-тарау. Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
3. Жоспарды әзірлеу кезінде:

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Успенскому району на 2025 - 2029 годы
Решение Успенского районного маслихата Павлодарской области от 18 марта 2025 года № 147/30.
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 8, статьей 13 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Успенский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Успенскому району на 2025 - 2029 годы.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию Успенского районного маслихата по вопросам законности и социальной политики.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Успенского районного маслихата Ж. Бараисов
Утвержден
решением Успенского
районного маслихата
от 18 марта 2025 года № 147/30
План по управлению пастбищами и их использованию
по Успенскому району на 2025 - 2029 годы
Сноска. План - в редакции решения Успенского районного маслихата Павлодарской области от 30.04.2025 № 157/32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий план по управлению пастбищами и их использованию по Успенскому району на 2025-2029 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию".
2. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
Глава 2. План по управлению пастбищами и их использованию
3. При разработке Плана учитываются:

1) осы Жоспарға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері;
2) осы Жоспарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері;
3) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 3 ақпандағы № 35 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19987 болып тіркелген) бекітілген Мал қорымдарының (биотермиялық шұңқырлардың) тізілімін жүргізу қағидаларына сәйкес қалыптастырылған мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;
4) осы Жоспарға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер;
5) ауыл шаруашылығы жануарларының иелерін көрсете отырып, оларды сәйкестендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер;
6) осы Жоспарға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер;
7) мәдени және құрғақ жайылымдарда, орман, су қорлары жерлерінде және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың ерекшеліктері туралы деректері;
8) осы Жоспарға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары;
9) мал шаруашылығы және өсімдік шаруашылығы статистикасы бойынша ресми статистикалық ақпарат ескеріле отырып қабылданды.
4. Жоспар мынадай қосымшаларды қамтиды:
1) осы Жоспарға 6-қосымшаға сәйкес әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың жер санаттары бөлінісінде орналасу схемасы (картасы), онда жайылымдардың, оның ішінде шалғайдағы, маусымдық, аридтік және мәдени жайылымдардың шекаралары, алаңдары мен түрлері, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының негізінде олардың меншік иелері немесе жер пайдаланушылары туралы мәліметтер;
2) осы Жоспарға 7-қосымшаға сәйкес жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде қоғамдық жайылымдар белгіленген схеманы (картаны);
3) осы Жоспарға 8-қосымшаға сәйкес ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схеманы (картаны);
4) осы Жоспарға 9-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схеманы (картаны);

1) данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра по форме согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) сведения геоботанического обследования пастбищ по форме согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) сведения о скотомогильниках (биометрических ямах), формируемые в соответствии с Правилами ведения реестра скотомогильников (биотермических ям), утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 февраля 2020 года № 35 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19987);
4) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных по форме согласно приложению 3 к настоящему Плану;
5) данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев;
6) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных по форме согласно приложению 4 к настоящему Плану;
7) данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий;
8) рекомендуемых схем пастбищеоборотов по форме согласно приложению 5 к настоящему Плану;
9) официальная статистическая информация по статистике животноводства и растениеводства.
4. План содержит следующие приложения:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, на которой указываются границы, площади и виды пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных, сведения об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок согласно приложению 6 к настоящему Плану;
2) схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, согласно приложению 7 к настоящему Плану;
3) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, согласно приложению 8 к настоящему Плану;
4) схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), согласно приложению 9 к настоящему Плану;

5) осы Жоспарға 10-қосымшаға сәйкес жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схеманы (картаны);
6) осы Жоспарға 11-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдарды белгілейтін схеманы (картаны);
7) осы Жоспарға 12-қосымшаға сәйкес суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасын қамтиды.
Ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу) жүргізілген жоқ.
5. Топырақ жамылғысы оңтүстік қара топырақ аймағымен және күңгірт-құба топырақты құрғақ дала аймағымен ұсынылған. Топырақ негізінен кешендер, үйлесімдер мен дақтылықтар түрінде жатыр, оларда гумус құрамы жоғары емес, фосфор мен азоттың жылжымалы нысандарымен әлсіз қамтамасыз етілген немесе қамтамасыз етілмеген.
20 тұқымдастыққа және 70 түрге жататын кең таралған гүлді өсімдіктердің шамамен 90 түрі бар. Кеңінен үш тұқымдастық: астық тұқымдастылар, күрделігүлділер, алаботалар, сондай-ақ бетеге, көде, жіңішке дұғаш, әр түрлі жусанның түрлері таралған.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 1,5 - 3,5 центнерді құрайды.
Жайылымдардағы жемдердің қоры ұзақтығы 180-200 күн жайылым кезеңінде пайдаланылады.
6. Успен ауданы Павлодар облысының шығысында, Павлодар қаласынан солтүстік-шығысқа қарай орналасқан және солтүстік-батысында Тереңкөл ауданымен, оңтүстік-батысында Павлодар ауданымен, оңтүстік-шығысында Шарбақты ауданымен, шығыста Ресей Федерациясының жерлерімен шектеседі. Аудан орталығы – Успен ауылы. Әкімшілік-аумақтық бөлінісі 7 ауылдық округте орналасқан 21 ауылдық елді мекеннен тұрады.
Ауданның климаты күрт континенталдық, қыс айтарлықтай суық, жаз ыстық. Қаңтарда ауаның жарты жылдық температурасы Цельсий бойынша минус 18 градустан минус 19 градусқа дейін, шілденің орташа температурасы Цельсий бойынша плюс 20 градустан плюс 21 градусқа дейін. Жылдық атмосфералық жауын-шашын мөлшері 250 миллиметрді құрайды. Оңтүстік-батыс және солтүстік желдер басым, шығыс аңызақ жел жиі соғып тұрады.
7. Успен ауданы жерінің жалпы ауданы 549 416,37 гектар, оның ішінде жайылымдық жерлер – 184 660 гектар.
Успен ауданында жер балансының мәліметтері бойынша 393 896 гектар, оның ішінде жайылымдар 99 930 гектар жалпы ауданда 351 ауыл шаруашылығы құрылымдары есептеледі, оның ішінде:
- 216 928 гектар алаңда 205 шаруа (фермер) қожалықтары, оның ішінде жайылымдар 35 852 гектар;

5) схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, согласно приложению 10 к настоящему Плану;
6) схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, согласно приложению 11 к настоящему Плану;
7) схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, согласно приложению 12 к настоящему Плану;
Проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ не производилось.
5. Почвенный покров представлен зоной южных черноземов и сухостепной зоной темно-каштановых почв. Почвы, в основном, залегают в виде комплексов, сочетаний и пятнистостей, содержание гумуса в них невысокое, слабо обеспечены или не обеспечены подвижными формами фосфора и азота.
Насчитывается примерно 90 видов широко распространенных цветковых растений, относящихся к 20 семействам и 70 родам. Наибольшее распространение получили три семейства: злаковые, сложноцветные, маревые, также типчак, ковыль, тонконог тонкий, различные виды полыни.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 1,5 - 3,5 центнеров.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 180-200 дней.
6. Успенский район расположен на востоке Павлодарской области, северо-восточнее от города Павлодара и граничит на северо-западе с районом Тереңкөл, на юго-западе с Павлодарским районом, на юго-востоке с Щербактинским районом, на востоке с землями Российской Федерации. Районный центр – село Успенка. Административно-территориальное деление состоит из 21 сельского населенного пункта, расположенного в 7 сельских округах.
Климат района резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое. В январе среднегодовая температура воздуха от минус 18 до минус 19 градусов по Цельсию, в июле от плюс 20 до плюс 21 градусов по Цельсию. Годовое количество атмосферных осадков составляет 250 миллиметров. Преобладают юго-западные и северные ветры, часты восточные суховеи.
7. Общая площадь земель Успенского района 549 416,37 гектаров, из них пастбищные земли – 184 660 гектаров.
В Успенском районе всего по данным земельного баланса числится 351 сельскохозяйственных формирований на общей площади 393 896 гектаров, в том числе пастбищ 99 930 гектаров, из них:
- крестьянские (фермерские) хозяйства 205 на площади 216 928 гектаров, в том числе пастбищ 35 852 гектаров;

- 402 гектар алаңда 2 бағбан;
- 37 388 гектар алаңда шөп шабумен және мал жаюмен айналысатын 102 азамат, оның ішінде жайылымдар 33 419 гектар;
- 131 122 гектар алаңда 38 шаруашылық серіктестер және қоғамдар, оның ішінде жайылымдар 29 887 гектар;
- 6 609 гектар алаңда 3 өндірістік кооператив, оның ішінде жайылымдар 679 гектар;
- 1 446 гектар көлемде 1 ғылыми-зерттеу және оқу орындары, оның ішінде жайылымдар 91 гектар.
8. Аудан аумағындағы жайылымдардың негізгі пайдаланушылары ауыл шаруашылығы құрылымдары болып табылады. Елді мекендердегі тұрғындардың малы бөлінген жерлерде бағылады.
9. Успен ауданы аумағындағы ауыл шаруашылығы мал басының саны: 17 828 бас ірі қара мал, 26 446 бас ұсақ мал, 7 728 бас жылқы.
Ауыл шаруашылығы жануарларының орташа тәуліктік су тұтынуы құрайды:
жазғы уақытта (1 мал басына тәулігіне литр):
сүтті сиырлар – 55;
суалған сиырлар – 50;
2 жасқа дейінгі қысырлар – 30;
6 айға дейінгі бұзаулар – 20;
жұмыс жылқылары, еміздірмеймін ұрғашылар – 50;
асыл тұқымды жылқылар, еміздіретін ұрғашылар – 50;
1,5 жасқа дейінгі құлындар – 40;
7 айға дейінгі құлындар – 10;
ересек қойлар – 8;
қойлардың 1 жасқа дейінгі төлі – 3.
көктемгі және күзгі уақытта (1 мал басына тәулігіне литр):
сүтті сиырлар – 45;
суалған сиырлар – 40;
2 жасқа дейінгі қысырлар – 30;
6 айға дейінгі бұзаулар – 15;
сұмыс жылқылары, еміздірмеймін ұрғашылар – 40;
ссыл тұқымды жылқылар, еміздіретін ұрғашылар – 40;
1,5 жасқа дейінгі құлындар – 30;
7 айға дейінгі құлындар – 6;
ересек қойлар – 5.
қысқы уақытта (1 мал басына тәулігіне литр):
сүтті сиырлар – 35;
суалған сиырлар – 30;
2 жасқа дейінгі қысырлар – 25;
6 айға дейінгі бұзаулар – 15;
жұмыс жылқылары, еміздірмеймін ұрғашылар – 30;
асыл тұқымды жылқылар, еміздіретін ұрғашылар – 30;
1,5 жасқа дейінгі құлындар – 20;
ересек қойлар – 3.
Успен ауданы бойынша жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілген нормасы:
қуаң дала кіші аймағында:
ірі қара мал – 1 басқа 9,0 гектар;
ұсақ мал – 1 басқа 1,8 гектар;
жылқылар – 1 басқа 10,8 гектар;
құрғақ дала кіші аймағында:
ірі қара мал – 1 басқа 8,5 гектар;
ұсақ мал – 1 басқа 1,7 гектар;
жылқылар – 1 басқа 10,2 гектар.
10. Ауданда 18 ветеринариялық-санитариялық объект жұмыс істейді, оның ішінде: 12 мал қорымы, 3 мал дәрігерлік бекеті, 3 мал сою орны.
11. Успен ауданында малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Успен ауданы бойынша

- огородники 2 на площади 402 гектаров;
- граждане, занимающиеся сенокошением и выпасом скота 102 на площади 37 388 гектаров, в том числе пастбищ 33 419 гектаров;
- хозяйственные товарищества и общества 38 на площади 131 122 гектаров, в том числе пастбищ 29 887 гектаров;
- производственные кооперативы 3 на площади 6 609 гектаров, в том числе пастбищ 679 гектаров;
- научно-исследовательские и учебные учреждения и заведения 1 на площади 1 446 гектаров, в том числе пастбищ 91 гектаров.
8. Основными пользователями пастбищ на территории района являются сельскохозяйственные формирования. Скот населения в населенных пунктах пасется на отведенных землях.
9. Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории Успенского района составляет: 17 828 голов крупного рогатого скота, 26 446 голов мелкого рогатого скота, 7 728 голов лошадей.
Среднесуточное водопотребление сельскохозяйственных животных составляет:
В летнее время (литров в сутки на 1 голову скота):
коровы молочные – 55;
коровы сухостойные – 50;
нетели в возрасте до 2 лет – 30;
телята в возрасте до 6 месяцев – 20;
лошади рабочие, не кормящие матки – 50;
лошади племенные, кормящие матки – 50;
жеребята в возрасте до 1,5 лет – 40;
жеребята в возрасте до 7 месяцев – 10;
овцы взрослые – 8;
молодняк овец в возрасте до 1 года – 3.
В весеннее и осеннее время (литров в сутки на 1 голову скота):
коровы молочные – 45;
коровы сухостойные – 40;
нетели в возрасте до 2 лет – 30;
телята в возрасте до 6 месяцев – 15;
лошади рабочие, не кормящие матки – 40;
лошади племенные, кормящие матки – 40;
жеребята в возрасте до 1,5 лет – 30;
жеребята в возрасте до 7 месяцев – 6;
овцы взрослые – 5.
В зимнее время (литров в сутки на 1 голову скота):
коровы молочные – 35;
коровы сухостойные – 30;
нетели в возрасте до 2 лет – 25;
телята в возрасте до 6 месяцев – 15;
лошади рабочие, не кормящие матки – 30;
лошади племенные, кормящие матки – 30;
жеребята в возрасте до 1,5 лет – 20;
овцы взрослые – 3.
Предельно допустимая норма нагрузки на общую площадь пастбищ по Успенскому району:
В подзоне засушливой степи:
крупный рогатый скот – 9,0 гектар на 1 голову;
мелкий рогатый скот – 1,8 гектара на 1 голову;
лошади – 10,8 гектар на 1 голову.
В подзоне сухой степи:
крупный рогатый скот – 8,5 гектар на 1 голову;
мелкий рогатый скот – 1,7 гектара на 1 голову;
лошади – 10,2 гектар на 1 голову.
10. В районе действуют 18 ветеринарно-санитарных объекта, из них: 12 скотомогильников, 3 ветеринарных пункта, 3 убойных площадок.
11. В Успенском районе сервитуты для прогона скота не установлены.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по Успенскому

Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 36 167 гектар жайылым қажет.
60 904 гектар алаңды алып жатқан көпшілік пайдаланатын жайылымдарда 15 884 мал басы жайылады, шалғайдағы жайылымдарда жоқ.
4-кесте. Қосымша қажет етілетін жайылымдар
Р/с №
Босалқы жерлерден қажет етілетін қосымша жайылымдар, мың гектар
Қосымша берілетін жайылымдар
жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар, мың гектар
жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар, мың гектар
1
2
3
4
3,0

Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо 36 167 гектаров.
15 884 голов выпасаются на общественных пастбищах, площадью 60 904 гектаров, отгонных пастбищ не имеется.
Таблица 4. Требуемые дополнительные пастбища
№ п/п
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса,
тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям,
тысяч гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, тысяч гектаров
1
2
3
4
1
3,0