Азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінде пәтер пайдалану және өртке қарсы қызметтің жұмысын ұйымдастыру жөніндегі қағидаларды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 24 желтоқсандағы № 562 бұйрығы
"Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 60-16) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінде пәтер пайдалану және өртке қарсы қызметтің жұмысын ұйымдастыру жөніндегі қағидалар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Азаматтық қорғаныс және әскери бөлімдер комитеті Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықты қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдау.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Ш. Әрінов
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2025 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 562 бұйрығымен бекітілген
Азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінде пәтер пайдалану және өртке қарсы қызметтің жұмысын ұйымдастыру жөніндегі қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінде пәтер пайдалану және өртке қарсы қызметтің жұмысын ұйымдастыру жөніндегі қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 60-16) тармақшасына сәйкес әзірленді және азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінде (бұдан әрі – әскери бөлімдер) пәтерлік-пайдалану қызметінің (бұдан әрі – ППҚ) және өртке қарсы қызметтің (бұдан әрі – ӨҚҚ) қызметін ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:

Об утверждении Правил по организации деятельности квартирно-эксплуатационной и противопожарной службы в воинских частях гражданской обороны
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 24 декабря 2025 года № 562
В соответствии с подпунктом 60-16) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила по организации деятельности квартирно-эксплуатационной и противопожарной службы в воинских частях гражданской обороны.
2. Комитету по гражданской обороне и воинским частям Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
2) направление настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр Ч. Аринов
Утверждены
приказом Министра по
чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 5 декабря 2025 года № 562
Правила по организации деятельности квартирно-эксплуатационной и противопожарной службы в воинских частях гражданской обороны
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила по организации деятельности квартирно-эксплуатационной и противопожарной службы в воинских частях гражданской обороны (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 60-16) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" и определяют организацию деятельности квартирно-эксплуатационной (далее – КЭС) и противопожарной служб (далее – ППС) в воинских частях гражданской обороны (далее – воинские части).
2. В настоящих Правилах применяются следующие основные понятия:

1) әскери қалашық – әскери бөлімдерді орналастыруға арналған ғимараттар, құрылыстар және жер учаскелері кешені;
2) казармалық-тұрғын үй қоры – әскери қалашықтың ғимараттары, құрылыстары және инженерлік желілерінің жиынтығы;
3) орналастыру – әскери бөлімдерді орналастыру және оларды тұру, оқу және қызмет өткеру объектілерімен қамтамасыз ету;
4) ағымдағы жөндеу – объектілердің жұмысқа қабілеттілігін сақтау мақсатында зақымданулар мен ақауларды жою;
5) күрделі жөндеу – құрылымдық элементтерді ауыстыра отырып, ғимараттың немесе құрылыстың ресурсын қалпына келтіру;
6) техникалық қызмет көрсету – ғимараттардың, құрылыстардың және инженерлік жүйелердің техникалық жай-күйін бақылау жөніндегі іс-шаралар;
7) ППҚ-ның техникалық мүлкі – объектілерді пайдалану кезінде қолданылатын машиналар, механизмдер, жабдықтар, мүкаммал және материалдар.
3. ППҚ мыналарды жүзеге асырады:
1) әскери бөлімдерді орналастыруды ұйымдастыру;
2) казармалық-тұрғын үй қорының, коммуналдық құрылыстардың және инженерлік жүйелердің техникалық пайдаланылуы;
3) ППҚ мүлкін есепке алу, сақтау және есептен шығару;
4) ағымдағы және күрделі жөндеуді ұйымдастыру;
5) объектілерді жылыту маусымына дайындау;
6) коммуналдық қызметтермен қамтамасыз ету;
7) қызметтік тұрғын үйді және тұрғын үй қоры объектілерін күтіп ұстау;
8) ӨҚҚ-мен бірлесіп, өртке қарсы қорғауды ұйымдастыру.
4. Пәтерлік-пайдалану қамтамасыз етуді басқаруды Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Азаматтық қорғаныс және әскери бөлімдер комитеті (бұдан әрі – АҚжӘБК) жүзеге асырады.
5. Әскери бөлімнің ППҚ бастығы:
1) казармалық-тұрғын үй қоры мен коммуналдық жүйелерді пайдалану, жөндеу және күтіп ұстауды ұйымдастырады;
2) ППҚ мүлкін есепке алуын, сақталуын және дайындығын қамтамасыз етеді;
3) объектілердің түгендеу және паспорттауды жүргізеді;
4) объектілерді жылыту маусымына дайындауды ұйымдастырады;
5) ӨҚҚ-мен бірлесіп, объектілердің өрт жағдайын бақылайды;
6) материалдарға, коммуналдық қызметтерге және жөндеуге өтінімдерді жасайды және негіздейді;
7) ППҚ қоймаларының жұмысын ұйымдастырады;
8) ресурстарды ұтымды жұмсауды қамтамасыз етеді;
9) әскери бөлімге бекітілген жер учаскелерін пайдалануды бақылайды;
10) қызметтік тұрғын үйді есепке алады және тұрғын үй комиссиясының жұмысына қатысады;
11) ППҚ желісі бойынша АҚжӘБК-ге есептілік ұсынады.
6. ППҚ осы Қағидаларда көзделген өкілеттіктер шегінде ӨҚҚ, әскери бөлімнің инженерлік және техникалық қызметтерімен өзара іс-қимыл жасайды.
2 тарау. Әскери бөлімдерді орналастыру
7. Әскери бөлімдердің казармалық-тұрғын үй қоры мыналарды қамтиды:

1) военный городок – комплекс зданий, сооружений и земельных участков, предназначенных для размещения воинских частей;
2) казарменно-жилищный фонд – совокупность зданий, сооружений и инженерных сетей военного городка;
3) расквартирование – размещение воинских частей и обеспечение их объектами для проживания, учебы и службы;
4) текущий ремонт – устранение повреждений и неисправностей в целях поддержания работоспособности объектов;
5) капитальный ремонт – восстановление ресурса здания или сооружения со сменой конструктивных элементов;
6) техническое обслуживание – мероприятия по контролю технического состояния зданий, сооружений и инженерных систем;
7) техническое имущество КЭС – машины, механизмы, оборудование, инвентарь и материалы, используемые при эксплуатации объектов.
3. КЭС осуществляет:
1) организацию расквартирования воинских частей;
2) техническую эксплуатацию казарменно-жилищного фонда, коммунальных сооружений и инженерных систем;
3) учет, хранение и списание имущества КЭС;
4) организацию текущего и капитального ремонта;
5) подготовку объектов к отопительному периоду;
6) обеспечение коммунальными услугами;
7) содержание служебного жилья и объектов жилищного фонда;
8) организацию противопожарной защиты совместно с ППС.
4. Руководство квартирно-эксплуатационным обеспечением осуществляется Комитетом по гражданской обороне и воинским частям Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – КГОиВЧ).
5. Начальник КЭС воинской части:
1) организует эксплуатацию, ремонт и содержание казарменно-жилищного фонда и коммунальных систем;
2) обеспечивает учет, сохранность и подготовку имущества КЭС;
3) проводит инвентаризацию и паспортизацию объектов;
4) организует подготовку объектов к отопительному периоду;
5) контролирует пожарное состояние объектов совместно с ППС;
6) составляет и обосновывает заявки на материалы, коммунальные услуги и ремонт;
7) организует работу складов КЭС;
8) обеспечивает рациональное расходование ресурсов;
9) контролирует использование земельных участков, закрепленных за воинской частью;
10) ведет учет служебного жилья и участвует в работе жилищной комиссии;
11) представляет отчетность по линии КЭС в КГОиВЧ.
6. КЭС взаимодействует с ППС, инженерными и техническими службами воинской части в пределах полномочий, предусмотренных настоящими Правилами.
Глава 2. Расквартирование воинских частей
7. Казарменно-жилищный фонд воинских частей включает:

1) әскери бөлімдердің меншігіндегі ғимараттар мен құрылыстар;
2) жергілікті атқарушы органдардан тұрақты немесе уақытша пайдалануға берілген ғимараттар мен құрылыстар;
3) жергілікті атқарушы органдардан немесе өзге де ұйымдардан жалға алынған ғимараттар мен құрылыстар.
8. Әскери бөлімдер мыналарды қамтитын әскери қалашықтарда орналастырылады:
1) тұрғын үй қоры;
2) қызметтік қор;
3) коммуналдық құрылыстар;
4) жер учаскелері. Әскери бөлімдер пайдаланатын жылжымайтын мүлік мемлекеттік меншік болып табылады және дұрыс пайдалануға, техникалық қызмет көрсетуге және есепке алуға жатады.
9. Әскери бөлімдерге орналастыру және тұрақты қызмет үшін берілген жер учаскелері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес олардың иелігінде және пайдалануында болады.
10. Ғимараттарды, құрылыстарды, учаскелерді және өзге де мүлікті әскери бөлімдердің қажеттілігіне беру және қайтару Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
11. Әскери бөлімнің үй-жайлары мен аумағын бөлімшелер арасында бөлу әскери бөлім командирінің шешімімен жүргізіледі.
12. ППҚ орналастыру объектілерінің пайдалану талаптарына, өрт қауіпсіздігіне, санитарлық жай-күйіне және техникалық дайындығына сәйкестігін қамтамасыз етеді.
3 тарау. Қорды пайдалануға басшылық жасау және бақылау
13. Казармаларды, асханаларды және әскери қалашықтардың басқа ғимараттарын қайта жабдықтау, олардың бастапқы мақсатын өзгертумен байланысты болса, тек бекітілген жобалық-сметалық құжаттама болған және жұмыстар күрделі құрылыстың титулдық тізіміне енгізілген жағдайда ғана рұқсат етіледі. Мұндай жұмыстарды күрделі жөндеу қаражаты есебінен жүргізуге жол берілмейді.
14. Ғимараттар мен құрылыстарды бөлшектеуге олардың табиғи тозуы, табиғи апат салдарынан қирауы және пайдалануға жарамсыздығы жағдайында ғана рұқсат етіледі.
Бөлшектеу қажеттілігі ППҚ өкілдерінің қатысуымен жасалған техникалық актімен расталады.
15. ППҚ-ның рұқсатынсыз мыналарға жол берілмейді:
1) үй-жайларды қайта жоспарлау;
2) бар құрылыстарды бөлшектеу;
3) жаңа объектілер салу;
4) жерасты инженерлік желілерді тарту немесе өзгерту;
5) пештер мен дербес жылыту жүйелерін орнату.
16. Ғимараттар мен құрылыстарды бөлшектеуден алынған материалдар қажет болғанда әскери бөлімнің есебіне қабылданады.
Бөлшектеуге және есептен шығаруға жататын объектілерді пайдалануға жол берілмейді.
Ғимараттың мерзімінен бұрын тозуы жағдайында қызметтік тексеру жүргізіледі.
17. Әскери қалашық аумағында уақытша ғимараттар мен құрылыстар салуға ППҚ мен ӨҚҚ-ның рұқсаты болғанда ғана жол беріледі.

1) здания и сооружения, находящиеся в собственности воинских частей;
2) здания и сооружения, переданные местными исполнительными органами в постоянное или временное пользование;
3) здания и сооружения, арендованные у местных исполнительных органов или иных организаций.
8. Воинские части размещаются в военных городках, включающих:
1) жилищный фонд;
2) служебный фонд;
3) коммунальные сооружения;
4) земельные участки.
Недвижимость, используемая воинскими частями, является государственной собственностью и подлежит правильному использованию, техническому обслуживанию и учету.
9. Земельные участки, предоставленные воинским частям для размещения и постоянной деятельности, находятся в их владении и пользовании в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
10. Передача и возврат зданий, сооружений, участков и иного имущества для нужд воинских частей осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
11. Распределение помещений и территории воинской части между подразделениями осуществляется командиром воинской части.
12. КЭС обеспечивает соответствие объектов расквартирования требованиям эксплуатации, пожарной безопасности, санитарного состояния и технической готовности.
Глава 3. Руководство и контроль за эксплуатацией фонда
13. Переоборудование казарм, столовых и других зданий военных городков, связанное с изменением их первоначального назначения, допускается только при наличии утвержденной проектно-сметной документации и включения работ в титульные списки капитального строительства. Выполнение таких работ за счет средств капитального ремонта не допускается.
14. Разборка зданий и сооружений допускается в случаях их естественного износа, разрушения вследствие стихийных бедствий и непригодности к эксплуатации.
Необходимость разборки подтверждается техническим актом с участием представителей КЭС.
15. Без разрешения КЭС не допускаются:
1) перепланировка помещений;
2) разборка существующих строений;
3) возведение новых объектов;
4) прокладка или изменение подземных инженерных сетей;
5) установка печей и автономных систем отопления.
16. Материалы, полученные от разборки зданий и сооружений, при необходимости принимаются на учет воинской части.
Эксплуатация объектов, подлежащих разборке и списанию, не допускается.
В случаях преждевременного износа здания проводится служебное расследование.
17. Строительство временных зданий и сооружений на территории военного городка допускается только при наличии разрешения КЭС и ППС.

18. Әскери бөлімдердің ғимараттары мен құрылыстарын басқа мемлекеттік органдарға беру Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
19. Әскери қалашықта бірнеше әскери бөлім орналасқан жағдайда казармалық-тұрғын үй қорын есепке алу және коммуналдық құрылыстарды паспорттау құжаттамасы гарнизон бастығының бұйрығымен тиісті объектілерді пайдалану бекітілген әскери бөлімде сақталады.
20. Казармалық-тұрғын үй қорының, пәтерлік мүліктің түгендеуі және коммуналдық құрылыстардың паспорттауы АҚжӘБК белгілеген мерзімдерде жүргізіледі.
Жұмыстарды әскери бөлімдердің ППҚ орындайды; материалдар белгіленген тәртіппен АҚжӘБК-ге ұсынылады.
4 тарау. Жиһазбен және казармалық мүкаммалмен қамтамасыз ету, есепке алу және есептен шығару
21. Жиһазбен және казармалық мүкаммалмен қамтамасыз ету жабдықтау жоспарлары бойынша жүзеге асырылады.
22. ППҚ әскери бөлімге арналған жиһаз бен мүкәммалдың тиесілілік табелін әзірлейді; табель әскери бөлімнің командирімен бекітіледі.
23. Әскери бөлімдер жыл сайын АҚжӘБК-ге мыналарды ұсынады:
1) жиһаз бен казармалық мүкаммалға бюджеттік өтінім;
2) кесте бойынша жиһаздың бар болуы мен тиесілілігі туралы есеп.
24. Жиһаз бен казармалық мүкаммалды сатып алу мемлекеттік сатып алу туралы заңнамаға сәйкес жүзеге асырылады.
25. Жиһаз бен мүкаммал үй-жайлардың тиесілігі болып табылады және есепке алынуға жатады. Әр үй-жайда тізімдеме орналастырылады.
26. Жиһазды бір бөлімшеден екіншісіне ауыстыруға бөлім командирінің жазбаша рұқсатымен ғана жол беріледі.
27. Әскери қызметшілер мен қызметкерлер жиһаздың жоғалуы мен бүлінуі үшін заңнамаға сәйкес материалдық жауап береді.
28. Үй-жайларды толықтыру, мүлікті ауыстыру және іс-шараларды қамтамасыз ету осы мақсаттарға көзделген сатып алулар мен лимиттер шегінде жүргізіледі.
29. Күрделі құрылыс объектілерін жиһазбен қамтамасыз ету құрылыс немесе күрделі жөндеу жобалары аясында жүзеге асырылады.
30. Жиһаз бен мүкаммалдың жай-күйі ППҚ ұйымдастыратын уақтылы жөндеу арқылы сақталады.
31. Жөндеу тексерістер негізінде жоспарлы тәртіппен жүргізіледі. Есептен шығарылған жиһаздан алынған материалдар жөндеуге пайдаланылады.
32. Жиһаздың есебі белгіленген тәртіппен жүргізіледі:
1) казармалық мүкаммалды есепке алу журналы;
2) жиһазды есепке алу кітабы;
3) әскери қызметшінің жеке шоты (жеке пайдалануға арналған).
33. Әр жиһаз затына бухгалтерлік есеп талаптарына сәйкес мүкаммалдық нөмір беріледі.
34. Есептің дұрыстығы ППҚ және бөлімшелердің түгендеулері кезінде тексеріледі.
35. Жиһазды таңбалау таңбалау жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес жүргізіледі; қажет болғанда жөндеуден кейін таңба қалпына келтіріледі.

18. Передача зданий и сооружений воинских частей другим государственным органам производится в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
19. При размещении в военном городке нескольких воинских частей документация по учету казарменно-жилищного фонда и паспортизации коммунальных сооружений хранится в той воинской части, за которой приказом начальника гарнизона закреплена эксплуатация соответствующих объектов.
20. Инвентаризация казарменно-жилищного фонда, квартирного имущества и паспортизация коммунальных сооружений проводятся в сроки, устанавливаемые КГОиВЧ.
Работы выполняются КЭС воинских частей; материалы представляются в КГОиВЧ в установленном порядке.
Глава 4. Обеспечение, учет и списание мебели и казарменного инвентаря
21. Обеспечение мебелью и казарменным инвентарем осуществляется по планам снабжения.
22. КЭС разрабатывает табель положенности мебели и инвентаря на воинскую часть; табель утверждается командиром воинской части.
23. Воинские части ежегодно представляют в КГОиВЧ:
1) бюджетную заявку на мебель и казарменный инвентарь;
2) отчет о наличии и положенности мебели по табелю.
24. Закуп мебели и казарменного инвентаря осуществляется в соответствии с законодательством о государственных закупках.
25. Мебель и инвентарь являются принадлежностью помещений и подлежат учету. Опись размещается в каждом помещении.
26. Перенос мебели из одного подразделения в другое допускается только с письменного разрешения командира части.
27. Военнослужащие и служащие отвечают за сохранность, утрату и порчу мебели в соответствии с законодательством.
28. Доукомплектование помещений, замена имущества и обеспечение мероприятий производятся в пределах закупов и лимитов, предусмотренных на эти цели.
29. Обеспечение мебелью объектов капитального строительства осуществляется в рамках проектов строительства или капитального ремонта.
30. Состояние мебели и инвентаря поддерживается своевременным ремонтом, организуемым КЭС.
31. Ремонт осуществляется в плановом порядке на основе осмотров.
Материалы от списанной мебели используются для ремонта.
32. Учет мебели осуществляется в установленном порядке:
1) журнал учета казарменного инвентаря;
2) книга учета мебели;
3) лицевой счет военнослужащего (для индивидуального пользования).
33. Каждому предмету мебели присваивается инвентарный номер согласно требованиям бухгалтерского учета.
34. Правильность учета проверяется при инвентаризациях КЭС и подразделений.
35. Клеймение мебели производится в соответствии с инструкцией по клеймению; клеймо восстанавливается при необходимости после ремонта.

36. Жиһаздың сапалық жай-күйі санаттар бойынша бағаланады:
1) бірінші – жаңа;
2) екінші – пайдалануда немесе сақтауда;
3) үшінші – қызмет мерзімін өтеген, бірақ жарамды;
4) төртінші – жарамсыз.
37. Жиһаз санатының өзгеруі құжатпен ресімделеді.
38. Жиһаз бен казармалық мүкаммалды есептен шығару Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 1 сәуірдегі № 153 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22471 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінде әскери мүлікті есепке алу және есептен шығаруды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес жүргізіледі.
39. Әскери бөлімнің комиссиясы жиһаздың жай-күйін тексереді, жарамдылығын анықтайды және есептен шығаруға құжаттар дайындайды.
40. Есептен шығару және кәдеге жарату ППҚ бастығының қатысуымен жүргізіледі.
41. Іріктелген мүлік бөлшектелгенге дейін бөлек үй-жайда сақталады; жарамды бөлшектер есепке алынады, жарамсыздары жойылады немесе тапсырылады.
42. Электр жабдықтарын есептен шығару жөндеу мүмкін еместігі туралы анықтама және бұйымдардың паспорттары болғанда жүргізіледі.
43. Қызмет мерзімінің өтуі затты одан әрі пайдалануға жарамды болса, есептен шығаруға негіз болып табылмайды.
44. Тозу нормалары Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 12 мамырдағы № 223 бұйрығымен бекітілген мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп жүргізу қағидаларына сәйкес қолданылады.
5 тарау. Әскери бөлімдер қоймаларында пәтерлік-пайдалану қызметі мүлкінің сақталуы
1-параграф. Сақтауды ұйымдастыруға қойылатын жалпы талаптар
45. ППҚ мүлкінің сақталуы оның сақталуын, есепке алынуын және уақтытылы пайдаланылуын қамтамасыз ету мақсатында әскери бөлімнің қоймаларында ұйымдастырылады.
46. Мүлік мемлекеттік меншік болып табылады және ұқыпты қарауды талап етеді.
47. Мүлікті сақтауды ұйымдастыруға қойылатын негізгі талаптар мыналарды қамтиды:
1) мүлікті түрлері мен сақтау шарттары бойынша дұрыс орналастыру;
2) қойма үй-жайлары мен қойма аумағын жұмысқа жарамды күйде ұстау;
3) өртке қарсы және санитарлық талаптарды сақтау;
4) нормативтік құжаттарда белгіленген сақтау шарттарын (температура, ылғалдылық, желдету) қамтамасыз ету;
5) мүлікті уақтылы және дұрыс есепке алу;
6) мүліктің сапалық жай-күйін тұрақты бақылау, оны сақтау жөніндегі жұмыстарды жүргізу;
7) қоймаларды сенімді күзету және бөгде адамдардың кіруін шектеу.
48. Қоймаға түсетін мүліктің орамасы мен консервациясы Қазақстан Республикасының стандарттарына (ҚР СТ, МЕМСТ, техникалық шарттар және басқалар) сәйкес болуға тиіс.

36. Качественное состояние мебели оценивается по категориям:
1) первая — новая;
2) вторая — в эксплуатации или на хранении;
3) третья — выслужившая срок, но пригодная;
4) четвертая — непригодная.
37. Изменение категории мебели оформляется документально.
38. Списание мебели и казарменного инвентаря производится согласно Инструкции по организации учета и списания военного имущества Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденный приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 1 апреля 2021 года № 153 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22471).
39. Комиссия воинской части проверяет состояние мебели, определяет пригодность и подготавливает документы на списание.
40. Списание и утилизация проводятся в присутствии начальника КЭС.
41. Выбракованное имущество хранится в отдельном помещении до разборки; годные детали приходуются, негодные – уничтожаются или сдаются.
42. Списание электрооборудования производится при наличии справки о невозможности ремонта и паспортов изделий.
43. Истечение срока службы не является основанием для списания, если предмет пригоден к использованию.
44. Нормы износа применяются согласно Правилам ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях, утвержденным приказом Министра финансов Республики Казахстан от 12 мая 2025 года № 223.
Глава 65. Хранение имущества квартирно-эксплуатационной службы на складах воинских частей
Параграф 1. Общие требования к организации хранения
45. Хранение имущества КЭС организуется на складах воинской части в целях обеспечения его сохранности, учетности и своевременного использования.
46. Имущество является государственной собственностью и требует бережного отношения.
47. Основные требования к организации хранения имущества включают:
1) правильное размещение имущества по видам и условиям хранения;
2) поддержание складских помещений и территории склада в исправном состоянии;
3) соблюдение противопожарных и санитарных требований;
4) обеспечение условий хранения, установленных нормативными документами (температура, влажность, вентиляция);
5) своевременный и корректный учет имущества;
6) регулярное наблюдение за качественным состоянием имущества, проведение работ по его сохранности;
7) надежную охрану складов и ограничение допуска посторонних лиц.
48. Упаковка и консервация имущества, поступающего на склад, соответствуют требованиям стандартов Республики Казахстан (СТ РК, ГОСТ, технические условия и другие).

49. Қоймаларды орналастыру автокөліктің кедергісіз келуі және механизация құралдарын қолдана отырып тиеу-түсіру жұмыстарын орындау мүмкіндігін ескере отырып ұйымдастырылады.
50. Мүлікті жабдықталған қойма үй-жайларында, шатыр астында және ашық алаңдарда сақтауға, егер мұндай шарттар мүліктің нақты түріне қойылатын талаптарға сәйкес келсе, жол беріледі.
51. Қойма үй-жайлары мыналарды қамтамасыз етеді:
1) мүлікті атмосфералық әсерлерден, шаңнан және жер асты суларынан қорғау;
2) электрмен жабдықтау, желдету және қажет болғанда жылыту жүйелерінің жұмысқа жарамдылығы;
3) өрт сөндіру құралдарымен және өрт-қауіпсіздік сигнализациясымен жабдықталуы.
52. ППҚ қоймасы Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің міндетін атқарушының 2024 жылғы 16 мамырдағы № 191 бұйрығымен бекітілген азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінде әскери шаруашылықты жүргізу жөніндегі нұсқаулыққа (бұдан әрі – Әскери шаруашылықты жүргізу жөніндегі нұсқаулық) сәйкес жабдықталады.
53. Әр қойма үй-жайында мыналар орналастырылады:
1) мүлікті орналастыру схемасы;
2) қойма жұмыстарын жүргізу тәртібі;
3) өрт қауіпсіздігі шаралары;
4) мүлікті есепке алу ережелері туралы нұсқаулық;
5) мүлікті таңбалау тәртібі туралы нұсқаулық;
6) тексеру жүргізген тұлғалардың ескертулерін жазу журналы.
54. Қойма үй-жайларында мыналарға арналған сақтау орындары жабдықталады:
1) тараны ашу және орауғаңай құралдары;
2) өлшеу аспаптары;
3) тазалықты сақтауға арналған мүкаммал;
4) өрт сөндіру құралдары;
5) қойма бастығының құжаттамасы.
55. Қойма үй-жайларында мыналарға жол берілмейді:
1) есеп құжаттарында жоқ мүлікті сақтау;
2) жанғыш заттарды сақтау және ашық отты пайдалану;
3) лас шүберекті сақтау;
4) үй-жайларды белгіленген жүктеу нормаларынан асыру;
5) бөгде адамдарды қойма үй-жайларына кіргізу;
6) өтетін жолдар мен өрт мүкаммалы орналасқан орындарды қоқыстау.
2-параграф. Қойма бастығының міндеттері
56. Қойма бастығы Әскери шаруашылықты жүргізу жөніндегі нұсқаулық талаптарының орындалуын қамтамасыз етеді және мүлікті сақтауды ұйымдастыруға, белгіленген нормалар мен қағидалардың сақталуына, сондай-ақ оның сақталуы мен есебіне жауапты болады.
57. Қойма бастығы мыналарды қамтамасыз етеді:
1) мүлікті қабылдауды, босатуды және есепке алуды белгіленген талаптарға сәйкес жүргізуді;
2) қойма үй-жайларын жұмысқа жарамды күйде ұстауды;
3) мүліктің сипаттамалары мен Әскери шаруашылықты жүргізу жөніндегі нұсқаулық талаптарын ескере отырып, сақтау шарттарын қамтамасыз етуді;
4) бөгде адамдардың қойма аймақтарына кіруіне жол бермеуді;
5) мүліктің қозғалысы бойынша есептілік пен мәліметтерді уақтылы ұсынуды.

49. Размещение складов организуется с учетом возможности подъезда автотранспорта и выполнения погрузочно-разгрузочных работ с применением средств механизации.
50. Хранение имущества допускается в оборудованных хранилищах, под навесами и на открытых площадках, если такие условия соответствуют требованиям к конкретному виду имущества.
51. Складские помещения обеспечивают:
1) защиту имущества от атмосферных воздействий, пыли и грунтовых вод;
2) наличие исправных систем электроснабжения, вентиляции и отопления (при необходимости);
3) оснащение средствами пожаротушения и охранно-пожарной сигнализацией.
52. Склад КЭС оборудуется согласно Инструкции по ведению войскового хозяйства в воинских частях гражданской обороны, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 16 мая 2024 года № 191 (далее – Инструкция по ведению войскового хозяйства).
53. В каждом хранилище размещаются:
1) схема размещения имущества;
2) порядок ведения складских работ;
3) меры пожарной безопасности;
4) инструкция о правилах учета имущества;
5) инструкция о порядке клеймения имущества;
6) журнал для записи замечаний проверяющих лиц.
54. В хранилищах оборудуются места хранения:
1) инструмента для вскрытия и упаковки тары;
2) измерительных приборов;
3) инвентаря для поддержания чистоты;
4) средств пожаротушения;
5) документации начальника склада.
55. В хранилищах не допускается:
1) хранение имущества, отсутствующего в учетных документах;
2) хранение горючих веществ и использование открытого огня;
3) хранение загрязненной ветоши;
4) превышение установленных норм загрузки помещений;
5) допуск посторонних лиц к складским помещениям;
6) загромождение проходов и мест размещения пожарного инвентаря.
Параграф 2. Обязанности начальника склада
56. Начальник склада обеспечивает выполнение требований Инструкции по ведению войскового хозяйства ведет работу по организации хранения имущества, соблюдение установленных норм и правил, а также за его сохранность и учет.
57. Начальник склада обеспечивает:
1) прием, отпуск и учет имущества в соответствии с установленными требованиями;
2) поддержание складских помещений в исправном состоянии;
3) обеспечение условий хранения имущества с учетом его характеристик и требований Инструкции по ведению войскового хозяйства;
4) недопущение доступа посторонних лиц в складские зоны;
5) своевременное предоставление отчетности и сведений по движению имущества.

58. Қойманы күзетке тапсырмас бұрын қойма бастығы:
1) үй-жайларды жинауды және тара мен шкафтарды жабуды ұйымдастырады;
2) жарықтың сөндірілгенін және құлыптардың жұмысқа жарамдылығын тексереді;
3) кіреберіс есіктерді мөрлейді;
4) кілттерді мөрленген күйде бөлім кезекшісіне тапсырады.
59. Қойманы күзеттен қабылдаған кезде қойма бастығы:
1) мөрлер мен құлыптау құрылғыларының бүтіндігін тексереді;
2) қойма үй-жайларын ішкі және сыртқы жағынан қарап шығады;
3) сақтау шарттарының бұзылуы анықталған жағдайда оларды жою шараларын қабылдайды;
4) қарап шығу нәтижелерін белгіленген тәртіппен тіркейді.
60. Жұмыс барысында қойма бастығы мыналарды қамтамасыз етеді:
1) мүліктің сақталуын және сақтау шарттарының сақталуын бақылауды;
2) мүлікті белгіленген ережелер бойынша дұрыс орналастыруды;
3) санитарлық және өртке қарсы талаптардың сақталуын;
4) белгіленген сақтау режимін ұстау жөніндегі іс-шараларды (желдетуді, қорларды жаңартуды, мүлікті ылғалдан қорғауды қоса алғанда) жүргізуді.
61. Қойма бастығы мыналарға жол бермейді:
1) есеп құжаттарында жоқ мүлікті сақтауға;
2) үй-жайларды рұқсат етілген жүктеу нормаларынан асыруға;
3) өтетін жолдар мен өртке қарсы мүкаммал орналасқан орындарды қоқыстауға;
4) мүлікті беру тәртібін бұзуға;
5) қойма үй-жайларын мақсаты бойынша пайдаланбауға.
3-параграф. ППҚ мүлкін түрлері бойынша сақтау
62. Құрылыс материалдарын сақтау шарттары олардың физика-химиялық қасиеттерімен айқындалады. Материалдар жабық қоймаларда, шатыр астында немесе ашық алаңдарда орналастырылады, егер мұндай шарттар материалдардың нақты түрлеріне қойылатын талаптарға сәйкес келсе.
63. Құрылыс материалдарын сақтаған кезде мыналар қамтамасыз етіледі:
1) ылғал мен дымқылдықтың әсерінен қорғау;
2) жермен жанасуды болдырмайтын паллеттерде немесе настилдерде орналастыру;
3) қызып кетуге сезімтал материалдарға тікелей күн сәулесінің түсуіне жол бермеу;
4) жаңа материалдарды және пайдаланылған материалдарды бөлек сақтау;
5) ауыр және ірі габаритті бұйымдарды қоймаға үйген кезде қауіпсіздік талаптарын сақтау.
64. Көлемді және құрғақ құрылыс материалдары құрғақ жабық үй-жайларда паллеттерде немесе стеллаждарда сақталады, олардың сулануы мен сыртқы ортаның агрессивті әсері болдырмайды.
65. Металл прокаты, құбырлар, темір-бетон бұйымдары және ұқсас материалдар коррозиядан, механикалық зақымданулардан және деформациядан қорғау шаралары қамтамасыз етіле отырып, ашық алаңдарда немесе шатыр астында сақталады.
Құрал-жабдықты сақтау
66. Құрал-жабдықты сақтау жабық қойма үй-жайларында ұйымдастырылады. Құрал-жабдық зауыттық орамада немесе стеллаж ұяшықтарында, жәшікті паллеттерде немесе арнайы тіреуіштерде орналастырылады.

58. Перед сдачей склада под охрану начальник склада:
1) организует уборку помещений и закрытие тары и шкафов;
2) проверяет отключение освещения и исправность замков;
3) опечатывает входные двери;
4) передает ключи дежурному по части в опечатанном виде.
59. При приеме склада от караула начальник склада:
1) проверяет целостность печатей и запорных устройств;
2) осматривает складские помещения с внутренней и внешней стороны;
3) принимает меры по устранению выявленных нарушений условий хранения;
4) фиксирует результаты осмотра в установленном порядке.
60. В процессе работы начальник склада обеспечивает:
1) контроль за сохранностью имущества и соблюдением условий хранения;
2) правильное размещение имущества по установленным правилам;
3) соблюдение санитарных и противопожарных требований;
4) проведение мероприятий по поддержанию установленного режима хранения, включая проветривание, освежение запасов и защиту имущества от влаги.
61. Начальник склада не допускает:
1) хранения имущества, отсутствующего в учетных документах;
2) превышения допустимых норм загрузки помещений;
3) загромождения проходов и мест размещения противопожарного инвентаря;
4) нарушения порядка выдачи имущества;
5) использования складских помещений не по их назначению.
Параграф 3. Хранение имущества КЭС
62. Условия хранения строительных материалов определяются их физико-химическими свойствами. Материалы размещаются в закрытых складах, под навесами или на открытых площадках, если такие условия соответствуют требованиям к конкретным видам материалов.
63. При хранении строительных материалов обеспечивается:
1) защита от воздействия влаги и сырости;
2) размещение на поддонах или настилах, исключающих контакт с грунтом;
3) предотвращение воздействия прямых солнечных лучей на материалы, чувствительные к перегреву;
4) раздельное хранение новых материалов и материалов, бывших в употреблении;
5) соблюдение требований безопасности при складировании тяжелых и крупногабаритных изделий.
64. Сыпучие и сухие строительные материалы хранятся в сухих закрытых помещениях на поддонах или стеллажах, исключающих намокание и агрессивное воздействие внешней среды.
65. Металлопрокат, трубы, железобетонные изделия и аналогичные материалы хранятся на открытых площадках или под навесами с обеспечением мер защиты от коррозии, механических повреждений и деформации.
Хранение инструмента
66. Хранение инструмента организуется в закрытых складских помещениях. Инструмент размещается в заводской упаковке либо в ячейках стеллажей, ящичных поддонах или на специальных подставках.

67. Өлшеу-бақылау құралы техникалық құжаттамамен бірге футлярларда немесе қапшықтарда сақталады. Техникалық құжаттамасыз құрал-жабдықты беруға жол берілмейді.
68. Сақтауға қоймас бұрын құрал-жабдық коррозия немесе зақымдану белгілеріне қаралады. Қажет болғанда тазалау, коррозияға қарсы құраммен өңдеу және қорғаныш материалдарға орау жүргізіледі.
Электр жабдығын сақтау
69. Электр жабдығы желдетілетін құрғақ жабық қойма үй-жайларында сақталады, егер жабдықтың техникалық құжаттамасында өзге шарттар көзделмесе.
70. Электр қозғалтқыштары, генераторлар және басқа ұқсас жабдық ауа температурасы +5 °C-тан төмен болмайтын және салыстырмалы ылғалдылығы 70%-дан аспайтын жағдайда сақталады. Шаңды, ылғалдылығы жоғары және агрессивті химиялық орта жағдайында сақтауға жол берілмейді.
71. Жарықтандыру арматурасы, электр орнату бұйымдары және төмен вольтты аппараттар зауыттық орамада, таңбалау мен сақтау шарттарына сәйкес стеллаждарда немесе паллеттерде орналастырылады.
72. Электр жабдығымен тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізген кезде жабдықты механикалық соққылардан, ылғалдан және пайдалану сипаттамаларын төмендетдіретін басқа факторлардан қорғау қамтамасыз етіледі.
8-тарау. Тауарлық-материалдық құралдарды есепке алу
73. Материалдық құралдарды есепке алу лауазымды тұлғалар мен басқару органдарын жоспарлау, қамтамасыз етуді ұйымдастыру, олардың сақталуын бақылау, заңдылығы мен тиімділігін қамтамасыз ету, сондай-ақ белгіленген шұғыл хабарлама кестелері бойынша есептілік деректерін дайындау үшін қажетті материалдық құралдардың бар болуы, қозғалысы және сапалық жай-күйі туралы дұрыс мәліметтермен қамтамасыз ету мақсатында жүргізіледі.
74. Материалдық құралдарды есепке алуды ұйымдастыруға жауапкершілік былай бөлінеді:
1) әскери бөлім командирі – материалдық құралдарды есепке алу жай-күйін және есептік құжаттарды белгіленген мерзімде ұсынуды қамтамасыз етеді;
2) әскери бөлім штаб бастығы, тыл (техника және қару-жарақ) жөніндегі командир орынбасары – бағынысты қызметтерде есепке алу мен есептілікті жүргізуді қамтамасыз етеді;
3) қызмет бастығы – қызметте есепке алуды ұйымдастырады, материалдық құралдардың қозғалысы мен сапалық жай-күйінің өзгеруіне байланысты операцияларды ресімдейді, есепке алу кітаптарына (карточкаларына) жазбаларды уақтылы енгізеді, есептік құжаттарды дайындайды және ұсынады;
4) бөлімше командирі, қойма, шеберхана немесе әскери шаруашылықтың басқа объектісінің бастығы – бекітілген объектілерде материалдық құралдарды есепке алуды қамтамасыз етеді;
5) есепке алуды жүргізетін тұлға – есептік құжаттарды дұрыс ресімдеуге, кітаптарға (карточкаларға) деректерді уақтылы енгізуге, архивке арналған құжаттарды дайындауға және есептік материалдардың сақталуына жауапты болады.

67. Контрольно-измерительный инструмент хранится в футлярах или чехлах совместно с технической документацией. Выдача инструмента без технической документации не допускается.
68. Перед укладкой на хранение инструмент осматривается на предмет коррозии или повреждений. При необходимости проводится очистка, обработка антикоррозийным составом и упаковка в защитные материалы.
Хранение электрооборудования
69. Электрооборудование хранится в закрытых сухих складских помещениях с вентиляцией, если иные условия не предусмотрены технической документацией на оборудование.
70. Электродвигатели, генераторы и иное аналогичное оборудование хранятся при температуре воздуха не ниже +5 °C и относительной влажности не выше 70%. Не допускается хранение в условиях запыленности, повышенной влажности и агрессивных химических сред.
71. Осветительная арматура, электроустановочные изделия и низковольтная аппаратура хранятся в заводской упаковке, размещаются на стеллажах или поддонах в соответствии с маркировкой и условиями хранения.
72. При проведении погрузочно-разгрузочных работ с электрооборудованием обеспечивается защита оборудования от механических ударов, влаги и иных факторов, способных вызвать повреждение или снижение эксплуатационных характеристик.
Глава 8. Учет товарно-материальных средств
73. Учет материальных средств ведется для обеспечения должностных лиц и органов управления достоверными сведениями о наличии, движении и качественном состоянии материальных средств, необходимых для планирования, организации обеспечения, контроля за их сохранностью, законностью, целесообразностью и эффективностью использования, а также для подготовки данных отчетности согласно установленным табелям срочных донесений.
74. Организация учета материальных средств распределяется следующим образом:
1) командир воинской части обеспечивает состояние учета материальных средств и представление отчетных документов в установленные сроки;
2) начальник штаба воинской части, заместитель командира по тылу (технике и вооружению) обеспечивают ведение учета и отчетности в подчиненных службах;
3) начальник службы организует ведение учета в службе, оформление операций, связанных с движением и изменением качественного состояния материальных средств, своевременное внесение записей в учетные книги (карточки), подготовку и представление отчетных документов;
4) командир подразделения, начальник склада, мастерской или другого объекта войскового хозяйства обеспечивают ведение учета материальных средств на закрепленных объектах;
5) лицо, ведущее учет, отвечает за правильное оформление учетных документов, своевременное внесение данных в книги (карточки) учета, подготовку документов для архива и сохранность учетных материалов.

75. Әскери бөлімдегі материалдық құралдар негіздемелік құжаттармен ресімделіп, барлық кіріс-шығыс операциялары бойынша есепке алу кітаптарына (карточкаларына) уақтылы жазбалар енгізіліп есепке алынуға тиіс.
76. ППҚ мүлкі мыналарға бөлінеді:
1) ағымдағы қамтамасыз ету мүлкі – жеке құрамды қамтамасыз етуге арналған, қоймаларда ағымдағы немесе ауыспалы қорлар түрінде сақталатын мүлік;
2) жиын қоры мүлкі – 15 тәулік және одан көп мерзімді оқу жиындарында запас әскери міндеттілерді қамтамасыз етуге арналған мүлік;
3) қол сұғылмайтын қор мүлкі – жұмылдыру кезінде құрылатын әскери бөлімдердің жеке құрамын қамтамасыз етуге арналған және ағымдағы қамтамасыз етуден бөлек сақталатын мүлік. Қол сұғылмайтын қор мүлкін ағымдағы қамтамасыз ету мүлкімен бірге сақтауға жол берілмейді.
77. Материалдық құралдардың бар болуы мен қозғалысын есепке алу саны, құны және сапалық жай-күйі (санаттары, жарамдылық дәрежесі) бойынша жүргізіледі. Есепке алу мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есеп саласындағы қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес үздіксіз, құжаттық және дәл жүргізіледі.
78. Есепке алу деректері материалдық құралдардың күнделікті бар болуын, сапалық жай-күйін және орналасқан жерін көрсетеді, бөлімдердің қамтамасыз етілу дәрежесін анықтауға және есептілікті қалыптастыруға мүмкіндік береді.
Жазбалар анық, көк сиямен жасалады, қырынусыз. Қателер диагональ сызықпен бір рет сызып тастап, қатенің үстіне дұрыс жазба енгізу және орындаушының қолы қою арқылы түзетіледі.
Бөлімшелердің есепке алу деректері айына кемінде бір рет қызметтердің есебімен салыстырылады, бұл туралы салыстырушылардың қолымен белгі қойылады.
79. Есепке алу құжаттары мыналарға бөлінеді:
1) бастапқы құжаттар;
2) есепке алу кітаптары мен карточкалары;
3) көмекші сипаттағы құжаттар. Бастапқы құжаттар мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есеп саласындағы қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес ресімделеді.
80. Есепке алу кітаптары мен карточкаларында бөлімшелер, қоймалар, шеберханалар және шаруашылық объектілері бойынша материалдық құралдардың бар болуы, қозғалысы және сапалық жай-күйі көрсетіледі.
81. Көмекші сипаттағы есепке алу құжаттары (жиынтық ведомостер, орау парақтары, тізімдемелер, хабарламалар және т.б.) материалдық құралдардың қозғалысына байланысты операцияларды ресімдеу үшін қолданылады.
82. ППҚ қызметінде қолданылатын есепке алу кітаптары мен журналдары осы Қағидалардың 1 және 2 қосымшаларында көрсетілген үлгілер бойынша жүргізіледі.
83. Есепке алу құжатының негізгі бөліктері: тақырыптық, мазмұндық және ресімдеу бөліктері.

75. Материальные средства, находящиеся в воинской части, подлежат учету с оформлением оправдательных документов и внесением своевременных записей в учетные книги (карточки) по всем приходным и расходным операциям.
76. Имущество квартирно-эксплуатационной службы подразделяется на:
1) имущество текущего обеспечения, предназначенное для обеспечения личного состава и хранящееся на складах в виде текущих или переходящих запасов;
2) имущество фонда сборов, применяемое для обеспечения военнообязанных запаса на учебных сборах продолжительностью 15 суток и более;
3) имущество неприкосновенного запаса, предназначенное для обеспечения личного состава формируемых воинских частей при мобилизации и хранящееся раздельно от текущего обеспечения.
Хранение имущества неприкосновенного запаса совместно с имуществом текущего обеспечения не допускается.
77. Учет наличия и движения материальных средств ведется по количеству, стоимости и качественному состоянию (категориям, степени годности). Учет осуществляется непрерывно, документально и точно согласно действующим нормативным документам в сфере бухгалтерского учета государственных учреждений.
78. Данные учета отражают наличие, качественное состояние и местонахождение материальных средств ежедневно, позволяют определять степень обеспеченности частей и формировать отчетность.
Записи выполняются разборчиво, синими чернилами, без подчисток. Ошибки исправляются путем однократного зачеркивания диагональной чертой с внесением правильной записи над ошибочной и подписью исполнителя.
Данные учета подразделений не реже одного раза в месяц сверяются с учетом служб, о чем делается отметка с подписями сверяющих.
79. Учетные документы подразделяются на:
1) первичные документы;
2) книги и карточки учета;
3) документы вспомогательного характера.
Первичные документы оформляются согласно действующим нормативным документам в сфере бухгалтерского учета государственных учреждений.
80. В книгах и карточках учета отражаются наличие, движение и качественное состояние материальных средств по подразделениям, складам, мастерским и объектам хозяйства.
81. Учетные документы вспомогательного характера (сводные ведомости, упаковочные листы, описи, донесения и другие) применяются для оформления операций, связанных с движением материальных средств.
82. Книги и журналы учета, применяемые в службе КЭС, ведутся по образцам, согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам.
83. Основными частями учетного документа являются: заголовочная, содержательная и оформляющая части.

84. Бастапқы құжаттарды ресімдеген кезде құжат нөмірі, күні, операция негізі, материалдық құралдардың түрі, саны, өлшем бірлігі және құжат нысанына көзделген басқа мәліметтер көрсетіледі.
Құжатқа уәкілетті лауазымды адамдар қол қояды және тиісті мөрмен куәландырылады.
85. Құжатта көрсетілген операциялар орындалған кезде құжат орындалды деп есептеледі. Материалдарды қосымша босату немесе қосымша тапсыруға жаңа құжат ресімделеді.
86. Есепке алу кітаптары мен карточкаларын жүргізген кезде мына талаптар сақталады:
1) кітаптар тігіледі, нөмірленеді, мөрмен бекітіледі;
2) есепке алу карточкасы материалдық құралдардың бір атауына ресімделеді;
3) жазбалар тек түпнұсқа құжаттар негізінде жүргізіледі;
4) қорытындылар есептік кезеңдер бойынша шығарылады және қолдармен расталады;
5) қалдықтарды көшірген кезде мүлік берілген күндер көрсетіледі;
6) кітаптар толық пайдаланылғанға дейін жүргізіледі;
7) құжат жоғалған жағдайда деректер бастапқы құжаттар бойынша қалпына келтіріледі.
87. Есепке алу құжаттарындағы түзетулер қате жазбаны сызып тастап, "түзетілгеніне сену" деген қосымша жазба және орындаушының қолы қою арқылы ресімделеді.
88. Түзетусіз сызылған мәліметтер "сызылғанды есепке алмау" деген сөз тіркесімен расталады.
89. Есепке алу құжаттары хронологиялық тәртіппен істерге тігіледі. Парақтар нөмірленеді және қызмет бастығының қолымен расталады.
90. Есепке алу құжаттарын сақтауды қызмет бастықтары, ал бөлімшелерде – бөлімше командирлері ұйымдастырады. Құжаттар нормативтік актілерде белгіленген мерзімдерде сақталады. Бұл мерзімдер өткеннен кейін құжаттар архивке тапсырылады немесе белгіленген тәртіппен жойылады.
9 тарау. Материалдық және ақшалай құралдарды есептен жаруды ұйымдастыру
91. Азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінде есептен шығару пайдалану барысында жарамсыз (шектік) күйге жеткен немесе жоғалған мүлікке қатысты жүргізіледі. Есептен шығаруды ұйымдастыру тәртібі Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 1 сәуірдегі № 153 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22471 болып тіркелді) бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің әскери мүлікті есепке алу және есептен шығаруды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықпен (бұдан әрі – Есептен шығару жөніндегі нұсқаулық) айқындалады.
92. Есептен шығару әскери бөлімнің балансында тұрған мүлікке қатысты жүргізіледі: жанар-жағармай, өртке қарсы және техникалық жабдықтар, аспаптар, ғимараттар, құрылыстар, казармалық-тұрғын үй қоры және басқа түрдегі мүлік.
93. Техникалық жай-күй актілерінің, сапалық жай-күйдің өзгеру актілерінің және инспекторлық куәліктің нысандары Есептен шығару жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес қолданылады.

84. При оформлении первичных документов указываются: номер документа, дата, основание операции, вид материальных средств, их количество, единица измерения и другие сведения, предусмотренные формой документа.
Документ подписывается уполномоченными должностными лицами и заверяется соответствующей печатью.
85. Документ считается исполненным, когда указанные в нем операции выполнены. На доотпуск или досдачу материалов оформляется новый документ.
86. При ведении книг и карточек учета соблюдаются требования:
1) книги прошнуровываются, нумеруются, скрепляются печатью;
2) карточка учета оформляется на одно наименование материальных средств;
3) записи производятся только на основании подлинных документов;
4) итоги подводятся по отчетным периодам и заверяются подписями;
5) при переносе остатков указываются даты выдачи имущества;
6) книги ведутся до полного использования;
7) при утере документа данные восстанавливаются по первичным документам.
87. Исправления в учетных документах оформляются путем зачеркивания ошибочной записи с оговоркой "исправленному верить" и подписью исполнителя.
88. Зачеркнутые сведения без корректировки оговариваются фразой "зачеркнутое не считать".
89. Учетные документы подшиваются в дела в хронологическом порядке. Листы нумеруются и заверяются подписью начальника службы.
90. Хранение учетных документов организуется начальниками служб, а в подразделениях – командирами подразделений. Документы хранятся в течение сроков, установленных нормативными актами. По истечении этих сроков документы передаются в архив или уничтожаются в установленном порядке.
Глава 9. Организация списания материальных и денежных средств
91. Списание в воинских частях гражданской обороны проводится в отношении имущества, пришедшего в непригодное (предельное) состояние или утраченное в процессе эксплуатации. Порядок организации списания определяется Инструкцией по организации учета и списания военного имущества Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденной приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 1 апреля 2021 года № 153 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22471) (далее – Инструкция по списанию).
92. Списание осуществляется в отношении имущества, числящегося на балансе воинской части: топлива, пожарного и технического оборудования, приборов, зданий, сооружений, казарменно-жилищного фонда и других видов имущества.
93. Формы актов технического состояния, изменения качественного состояния и инспекторского свидетельства применяются согласно Инструкции по списанию.

94. Әскери бөлімнің қаржы-шаруашылық қызметін тексеру кезінде есептен шығарудың дұрыс ресімделуі және актілердің белгіленген тәртіпке сәйкестігі тексеріледі.
95. Жоғары тұрған әскери басқару органы бұзушылықтармен ресімделген есептен шығару туралы шешімдерді жоюға және қызметтік тексеру тағайындауға құқылы.
1-параграф. Техникалық жай-күй актілері және сапалық жай-күйдің өзгеру актілері бойынша есептен шығаруды ұйымдастыру
96. Мүліктің техникалық жай-күйін анықтау және актілерді жасау әскери бөлім командирінің бұйрығымен тағайындалатын комиссиямен жүргізіледі. Қажет болғанда басқа әскери бөлімдердің мамандары тартылады. Комиссия құрамына қаржы қызметі бастығы (бас бухгалтер) немесе оның көмекшісі енгізіледі.
97. Техникалық жай-күйді анықтау мүліктің сақталуына жауапты лауазымды тұлғаның қатысуымен жүргізіледі. Оның актідегі қолы қатысу фактісін және деректермен келісуін растайды.
98. Арнайы қондырғылар мен жабдықтардың техникалық жай-күйін анықтау тиісті мамандардың қатысуымен жүргізіледі.
99. Комиссия техникалық жай-күйді анықтаған кезде қолданыстағы нормативтік құжаттарға, стандарттарға, техникалық шарттарға, пайдалану бойынша нұсқаулықтарға, формулярларға, паспорттарға және осы мүлікке қойылатын талаптарды айқындайтын басқа құжаттарға сүйенеді.
100. Актке қол қойған лауазымды тұлғалар қорытындының шынайылығын және мүлікті одан әрі пайдалану туралы тұжырымдардың дұрыстығын тексереді.
101. Табиғи кему нормаларынан асатын тапшылықтар немесе мүліктің жоғалуы анықталған кезде әскери бөлім командирі залалды және кінәлі тұлғаларды анықтау үшін қызметтік тексеру тағайындайды.
102. Жинақтауыштардың, кабельдік мүліктің материалдарының және қосалқы бөлшектердің есептен шығарылуы орындалған жұмыстар актілері, материалдарды беру ведомостері және басқа құжаттар негізінде ресімделеді. Кабельдік жұмыстар актілеріне тарту схемасы қоса беріледі.
2-параграф. Техникалық жай-күй актісін ресімдеу
103. Техникалық жай-күй актісі мынадай тәртіппен ресімделеді:
1) 1-бөлімде мүліктің атауы және жинақтауыштар тізбесі, олардың нөмірлері және техникалық құжаттаманың бар болуы көрсетіледі;
2) 2-бөлімде есептен шығарылатын мүліктің техникалық-пайдалану көрсеткіштері көрсетіледі;
3) 3-бөлімде жинақтауыштар, қосалқы бөлшектер және құжаттама туралы мәліметтер, оның ішінде жетіспейтін элементтер көрсетіледі;
4) 4-бөлімде істен шығу күні мен орны, қарап шығу деректері немесе мамандандырылған ұйымның қорытындысы көрсетіледі;
5) 5-бөлімде зақымдану немесе тозу себептері туралы мәліметтер және жүргізілген тексеру туралы ақпарат келтіріледі;

94. При проверках финансово-хозяйственной деятельности воинской части проверяется правильность оформления списания и соответствие актов установленному порядку.
95. Вышестоящий орган управления вправе отменить решения о списании, оформленные с нарушениями, и назначить служебное расследование.
Параграф 1. Организация списания по актам технического состояния и актам изменения качественного состояния
96. Определение технического состояния имущества и составление актов проводится комиссией, назначаемой приказом командира воинской части. При необходимости привлекаются специалисты других воинских частей. В состав комиссии включается начальник финансовой службы (главный бухгалтер) или его помощник.
97. Определение технического состояния проводится в присутствии должностного лица, отвечающего за сохранность имущества. Его подпись на акте подтверждает факт присутствия и согласование данных.
98. Определение технического состояния специальных установок и оборудования проводится с участием соответствующих специалистов.
99. Комиссия при определении технического состояния руководствуется действующими нормативными документами, стандартами, техническими условиями, руководствами по эксплуатации, формулярами, паспортами и другими документами, определяющими требования к данному имуществу.
100. Должностные лица, подписавшие акт, проверяют за достоверность заключения и правильность выводов о дальнейшем использовании имущества.
101. При выявлении недостач сверх норм естественной убыли или утраты имущества командир воинской части назначает служебное расследование для определения ущерба и виновных лиц.
102. Списание комплектующих, материалов кабельного имущества и запасных частей оформляется на основании актов выполненных работ, ведомостей выдачи материалов и других документов. К актам кабельных работ прилагается схема прокладки.
Параграф 2. Оформление акта технического состояния
103. Акт технического состояния оформляется в следующем порядке:
1) в разделе 1 указывается наименование имущества и перечень комплектующих, включая их номера и наличие технической документации;
2) в разделе 2 отражаются технико-эксплуатационные показатели списываемого имущества;
3) в разделе 3 приводятся данные о комплектующих, запасных частях и документации, включая недостающие элементы;
4) в разделе 4 указываются дата и место выхода из строя, данные осмотра или заключения специализированной организации;
5) в разделе 5 приводятся сведения о причинах повреждения или износа и информация о проведенном расследовании;

6) 6-бөлімде жасалған доработкалар, бюллетеньдер, толықтырулар тізбесі келтіріледі;
7) 7-бөлімде комиссия мүлікті пайдалану немесе кәдеге жарату туралы ұсыныстар енгізеді;
8) 8-бөлімде жоғары тұрған орган есептен шығарудың мақсатқа лайықтығы және одан әрі іс-қимыл тәртібі туралы қорытынды береді.
104. Актке мыналар қоса беріледі:
1) түйіндер мен агрегаттар нөмірлерінің паспорттық деректерге сәйкестігі туралы анықтама;
2) мүліктің жалпы көрінісінің суреті (алдынан, бүйірінен, артқы жағынан) зауыт нөмірлері көрсетіліп.
105. Бекітілген акттің бірінші данасы есепте көрсету үшін қаржы қызметіне; екіншісі – тиісті қызметке; үшіншісі – жоғары тұрған органға беріледі.
106. Бекітілген актте бухгалтерлік есеп бойынша операцияның орындалғаны туралы белгі қойылады.
3-параграф. Сапалық жай-күйдің өзгеру актісі
107. Сапалық жай-күйдің өзгеру актісі мына жағдайларда ресімделеді:
1) мүлікті пайдалану (сақтау) мерзімдері өткеннен кейін есептен шығару кезінде;
2) мүлікті бөлшектеуден алынған агрегаттарды, түйіндерді, бөлшектерді, материалдарды, металл сынықтарын және басқа элементтерді кіріске алу кезінде.
108. Акт үш данада жасалады.
Бірінші данасы материалдық жауапты тұлғада қалады, екіншісі қаржы қызметіне беріледі, үшіншісі жоғары тұрған органға жіберіледі (егер акт сол органмен бекітілсе).
109. Акттің мазмұндық бөлігінде мүлік туралы деректер және бөлшектеуден алынған элементтер туралы мәліметтер көрсетіледі.
110. Бекітілген актте бухгалтерлік есеп бойынша операцияның орындалғаны туралы белгі қойылады.
4-параграф. Мүлікті кәдеге жарату
111. Бекітілген техникалық жай-күй актісі немесе сапалық жай-күйдің өзгеру актісі одан әрі пайдалануға жарамсыз мүлікті кәдеге жарату актісін жасауға негіз болады.
112. Кәдеге жарату актісі үш данада жасалады және әскери бөлім командирінің бұйрығымен бекітіледі. Бір данасы қамтамасыз ету органына жіберіледі.
113. Кәдеге жарату жөніндегі комиссия актте мыналарды көрсетеді:
1) кәдеге жарату негізі;
2) мүлік саны;
3) кіріске алынуға жататын жарамды түйіндер мен бөлшектердің тізбесі;
4) анықталған сәйкессіздіктер және олардың себептері.
5-параграф. Залал
114. Кінәлі тұлғалардан өндірілуге жататын залал сомалары ұстап қалу мен бюджетке аударуды бақылау үшін ақшалай өндіріп алулар кітабына енгізіледі.
115. Материалдық қамтамасыз ету органы жоғалған материалдық құралдарды инспекторлық куәлік негізінде есептен шығарады.
116. Кепілдікте тұрған мүлікті есептен шығару жеткізушіден залал өндірілгеннен кейін ғана жүргізіледі.
10 тарау. Әскери бөлімдердің қызметтік, казармалық-тұрғын үй қоры мен коммуналдық құрылыстарын қысқы кезеңге дайындауды ұйымдастыру

6) в разделе 6 перечисляются произведенные доработки, бюллетени, доукомплектование;
7) в разделе 7 комиссия вносит предложения об использовании имущества или его утилизации;
8) в разделе 8 вышестоящий орган дает заключение о целесообразности списания и порядке дальнейших действий.
104. К акту прилагаются:
1) справка о соответствии номеров узлов и агрегатов паспортным данным;
2) фотография общего вида имущества (спереди, сбоку, сзади) с указанием заводских номеров.
105. Первый экземпляр утвержденного акта передается в финансовую службу для отражения в учете; второй – в соответствующую службу; третий – в вышестоящий орган.
106. На утвержденном акте делается отметка о проведении операции по бухгалтерскому учету.
Параграф 3. Акт изменения качественного состояния
107. Акт изменения качественного состояния оформляется при:
1) списании имущества по истечении сроков эксплуатации (хранения);
2) оприходовании агрегатов, узлов, деталей, материалов, металлолома и других элементов, полученных от разукомплектования имущества.
108. Акт составляется в трех экземплярах.
Первый остается у материально-ответственного лица, второй передается в финансовую службу, третий направляется в вышестоящий орган (если акт утверждается им).
109. В содержательной части акта отражаются данные об имуществе и сведения о полученных от разборки элементах.
110. На утвержденном акте делается отметка о проведении по бухгалтерскому учету.
Параграф 4. Утилизация имущества
111. Утвержденный акт технического состояния или акт изменения качественного состояния является основанием для составления акта утилизации имущества, непригодного для дальнейшего использования.
112. Акт утилизации составляется в трех экземплярах и утверждается командиром воинской части. Один экземпляр направляется в орган обеспечения.
113. Комиссия по утилизации указывает в акте:
1) основание утилизации;
2) количество имущества;
3) перечень годных узлов и деталей, подлежащих оприходованию;
4) выявленные несоответствия и причины.
Параграф 5. Ущерб
114. Суммы ущерба, подлежащие взысканию с виновных лиц, заносятся в книгу денежных взысканий для контроля удержаний и перечисления в бюджет.
115. Орган материального обеспечения списывает утраченные материальные средства по учету на основании инспекторского свидетельства.
116. Списание имущества, находящегося на гарантии, проводится только после взыскания ущерба с поставщика.
Глава 10. Организация подготовки к зиме служебного, казарменно-жилищного фонда и коммунальных сооружений воинских частей

118. Казармалық-тұрғын үй қоры мен коммуналдық құрылыстарды қысқы кезеңге дайындау оларды қысқы мерзімде қалыпты пайдалану үшін қажетті жағдайларды қамтамасыз ету және мерзімінен бұрын тозудан қорғау мақсатын көздейді.
Қысқы кезеңге дайындау жөніндегі іс-шаралар азаматтық қорғаныс әскери бөлімдері жеке құрамының қызметтік-жауынгерлік қызметіне, әскери қызметшілердің, қызметкерлердің және олардың отбасы мүшелерінің қысқы мерзімдегі өмірі мен тұрмысына қалыпты жағдайлар жасауға ықпал етеді.
119. Жылыту маусымының басталуы мен аяқталуы ауа райы жағдайларымен айқындалады. Жылыту маусымы күзде бес тәулік қатарынан сыртқы ауаның орташа тәуліктік температурасы +8 градус Цельсий (+8 °С) және одан төмен болғанда басталады және көктемде бес тәулік қатарынан сыртқы ауаның орташа тәуліктік температурасы +8 °С және одан жоғары болғанда аяқталады.
Жылытуды қосу және жылыту маусымын аяқтаудың нақты мерзімдері жергілікті өзін-өзі басқару органдарының қаулысымен, ал әскери бөлімдер орналасқан жерлерде мұндай қаулы болмаған жағдайда – әскери бөлім командирлерімен айқындалады.
120. Әскери бөлім командирінің тыл жөніндегі орынбасары әскери бөлімдегі казарма-тұрғын үй қорының, коммуналдық нысандар мен жабдықтардың дұрыс пайдаланылуын, уақтылы жөнделуін және қысқа дайындалуын ұйымдастыру жұмыстарын жүргізеді.
121. Әскери бөлім командирінің тыл жөніндегі орынбасары:
1) шаруашылық мақсаттағы объектілерді қысқы және жазғы жағдайларда пайдалануға дайындауды ұйымдастырады;
2) материалдық және ақшалай құралдарды дұрыс әрі үнемді жұмсауды (пайдалануды) ұйымдастырады және бақылайды, жоғалтулардың, тапшылықтардың және ұрлықтардың алдын алу бойынша қажетті шаралар қабылдайды;
3) казармалық-тұрғын үй қорын және коммуналдық құрылыстарды қысқы кезеңге дайындауға қажетті ақшалай қаражатты есептейді және бекітілген тағайындауларға сәйкес оларды түзетеді;
4) тыл техникасымен жұмыс істегенде, құрылыс-жөндеу, шаруашылық және басқа жұмыстарды орындағанда еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау талаптарын, сондай-ақ санитарлық-гигиеналық талаптарды орындауды ұйымдастырады;
5) әскери қалашықтың барлық ғимараттарын, коммуналдық құрылыстарын және сыртқы абаттандыру элементтерін техникалық жай-күйін тексеру, ағымдағы жөндеу көлемдерін нақтылау, сондай-ақ өткен қысқы мерзімде анықталған кемшіліктерді, ақауларды және зақымдануларды жою жөніндегі комиссияның жұмысын ұйымдастырады;
6) жылыту маусымы бойы авариялық-жөндеу бригадасы жеке құрамының жұмысын және аварияға қарсы оқу-жаттығулар өткізуді ұйымдастырады;

118. Подготовка к зиме казарменно-жилищного фонда и коммунальных сооружений имеет целью обеспечить необходимые условия для нормальной эксплуатации их в зимний период и предохранить от преждевременного износа.
Мероприятия по подготовке к зиме способствуют созданию нормальных условий служебно-боевой деятельности личного состава, жизни и быта военнослужащих, служащих воинских частей гражданской обороны и членов их семей в зимний период.
119. Начало и окончание отопительного периода определяется погодными условиями. Отопительный период начинается в осеннее время года, если в течение пяти суток подряд средняя суточная температура наружного воздуха составляет плюс 8 градусов по Цельсию (+8 °С) и ниже, и заканчивается в весеннее время года, если в течение пяти суток подряд средняя суточная температура наружного воздуха составляет +8 °С и выше.
Конкретные сроки включения отопления и окончания отопительного периода определяются постановлением местных органов самоуправления, а в случае отсутствия таковых в местах дислокации воинских частей – командирами воинских частей.
120. Заместитель командира воинской части по тылу ведет работу по организации и правильной эксплуатации, своевременному ремонту и подготовке к зиме казарменно-жилищного фонда, коммунальных сооружений и оборудования в воинской части.
121. Заместитель командира воинской части по тылу:
1) организовывает подготовку объектов хозяйственного назначения к эксплуатации в зимних и летних условиях;
2) организовывает и контролирует правильное и экономное расходование (использование) материальных и денежных средств, принимает необходимые меры по предотвращению утрат, недостач и хищений;
3) разрабатывает расчеты на потребные денежные средства для подготовки к зиме казарменно-жилищного фонда и коммунальных сооружений и корректирует их в соответствии с утвержденными назначениями;
4) организовывает выполнение требований техники безопасности и охраны труда, а также санитарно-гигиенических требований при работе с техникой тыла, выполнении ремонтно-строительных, хозяйственных и других работ;
5) организовывает работу комиссии по осмотру всех зданий, коммунальных сооружений и элементов внешнего благоустройства военного городка для проверки их технического состояния, уточнения объемов работ по текущему ремонту, а также устранения выявленных в прошедший зимний период недостатков, неисправностей и повреждений;
6) организовывает работу личного состава аварийно-ремонтной бригады в течение отопительного периода и проведение противоаварийных тренировок с личным составом аварийно-ремонтной бригады;

7) авариялық-жөндеу бригадасының жеке құрамын материалдар қорымен, түрлі құралдармен және авариялық-қалпына келтіру жұмыстарын орындауға арналған жұмысқа жарамды жабдықтармен қамтамасыз етеді;
8) жергілікті өзін-өзі басқару органдарымен, электр-, жылу-, отын-, сумен жабдықтау ұйымдарымен, жөндеу, құрылыс, көлік кәсіпорындарымен, сондай-ақ тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық қызметтерімен және аварияларды жоюға қатысатын басқа органдармен өзара іс-қимылды ұйымдастырады;
9) казармалық-тұрғын үй қорын, коммуналдық құрылыстар мен жабдықтарды қысқы мерзімде пайдалануға дайындауға бөлінген құрылыс материалдарын дұрыс және уақтылы есептен шығаруды ұйымдастырады және бақылайды.
122. Әскери бөлім командирі:
1) казармалық-тұрғын үй қорының, коммуналдық құрылыстар мен жабдықтардың дұрыс пайдаланылуын, уақтылы жөнделуін және қысқы мерзімде пайдалануға дайындалуын ұйымдастыруға жауапты болады;
2) казармалық-тұрғын үй қорын, коммуналдық құрылыстар мен жабдықтарды қысқы мерзімде пайдалануға дайындау жөніндегі іс-шараларды жоспарлауға басшылық жасайды, жоспар іс-шараларының орындалуын ұйымдастырады және бақылайды;
3) тыл техникасымен жұмыс істегенде, құрылыс-жөндеу, шаруашылық және басқа жұмыстарды орындағанда еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау талаптарын, сондай-ақ санитарлық-гигиеналық талаптарды орындауды ұйымдастырады және бақылайды;
4) жергілікті өзін-өзі басқару органдарымен, электр-, жылу-, отын-, сумен жабдықтау ұйымдарымен, жөндеу, құрылыс, көлік кәсіпорындарымен, сондай-ақ тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық қызметтерімен және жеке құрамның күнделікті қызметі мен тұрмысына қажетті жағдайларды қамтамасыз ету мүддесіндегі басқа органдармен өзара іс-қимылды ұйымдастыруды бақылайды.
123. Қызмет бастықтары:
1) әскери бөлімнің материалдық-техникалық базасы объектілерін жылыту маусымына дайындау жоспарына енгізу үшін тиісті қызметтер бойынша іс-шаралар әзірлейді, олардың орындалуын ұйымдастырады және бақылайды;
2) әскери бөлімнің материалдық-техникалық базасы объектілерін жылыту маусымына дайындауға қажетті ақшалай қаражатты есептейді және бекітілген тағайындауларға сәйкес түзетеді;
3) шаруашылық, техникалық, медициналық мақсаттағы объектілерді, жауынгерлік дайындықтың оқу-материалдық базасы объектілерін, тәрбиелік және әлеуметтік-құқықтық жұмыс объектілерін, сондай-ақ әскер қызметінің оқу-материалдық базасы объектілерін қысқы және жазғы жағдайларда пайдалануға уақтылы дайындау жұмыстарын ұйымдастырады;
4) тыл техникасымен жұмыс істегенде, құрылыс-жөндеу, шаруашылық және басқа жұмыстарды орындағанда еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау талаптарын, сондай-ақ санитарлық-гигиеналық талаптарды орындауды ұйымдастырады;

7) обеспечивает личный состав аварийно-ремонтной бригады запасом материалов и средств, исправным инструментом и оборудованием для выполнения аварийно-восстановительных работ;
8) организовывает взаимодействие с органами местного самоуправления, электро-, тепло-, топливо-, водоснабжающими организациями, ремонтными, строительными, транспортными предприятиями, а также службами жилищно-коммунального хозяйства и других органов по ликвидации возможных аварий;
9) организовывает и контролирует правильное и своевременное списание строительных материалов, выделенных для выполнения работ по подготовке казарменно-жилищного фонда, коммунальных сооружений и оборудования к эксплуатации в зимний период.
122. Командир воинской части:
1) отвечает за организацию и правильную эксплуатацию, своевременный ремонт и подготовку казарменно-жилищного фонда, коммунальных сооружений и оборудования к эксплуатации в зимний период;
2) руководит планированием мероприятий по подготовке казарменно-жилищного фонда, коммунальных сооружений и оборудования к эксплуатации в зимний период, организовывает и контролирует выполнение мероприятий плана;
3) организовывает и осуществляет контроль за выполнением требований техники безопасности и охраны труда, а также санитарно-гигиенических требований при работе с техникой тыла, выполнении ремонтно-строительных, хозяйственных и других работ;
4) контролирует организацию взаимодействия с органами местного самоуправления, электро-, тепло-, топливо-, водоснабжающими организациями, ремонтными, строительными, транспортными предприятиями, а также службами жилищно-коммунального хозяйства и других органов в интересах обеспечения необходимых условий повседневной деятельности и быта личного состава.
123. Начальники служб:
1) разрабатывают мероприятия по соответствующим службам для включения в план подготовки объектов материально-технической базы воинской части к работе в отопительный период, организовывают и контролируют их выполнение;
2) разрабатывают расчеты на потребные денежные средства для подготовки объектов материально-технической базы воинской части к работе в отопительный период и корректируют их в соответствии с утвержденными назначениями;
3) организовывают работы по своевременной подготовке объектов хозяйственного, технического, медицинского назначения, объектов учебно-материальной базы боевой подготовки, воспитательной и социально-правовой работы, а также объектов учебно-материальной базы службы войск к эксплуатации в зимних и летних условиях;
4) организовывают выполнение требований техники безопасности и охраны труда, а также санитарно-гигиенических требований при работе с техникой тыла, выполнении ремонтно-строительных, хозяйственных и других работ;

5) казармалық-тұрғын үй қорын, коммуналдық құрылыстар мен жабдықтарды қысқы мерзімде пайдалануға дайындауға бөлінген құрылыс материалдарын дұрыс және уақтылы есептен шығаруды ұйымдастырады және бақылайды.
124. Бөлімше, шеберхана, цех, мәдени-демалыс орталығы және басқа объектілердің командирлері бекітілген объектілердің дұрыс пайдаланылуына және жұмысқа жарамды күйде ұсталуына жауапты болады, сондай-ақ:
1) бекітілген объектілерді қысқы және жазғы жағдайларда пайдалануға дайындауды ұйымдастырады;
2) казармалық-тұрғын үй қорын, коммуналдық құрылыстар мен жабдықтарды қысқы мерзімде пайдалануға дайындауға бөлінген құрылыс материалдарын дұрыс және уақтылы есептен шығаруды ұйымдастырады;
3) құрылыс-жөндеу, шаруашылық және басқа жұмыстарды жүргізгенде жеке құрамның еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау талаптарын, сондай-ақ санитарлық-гигиеналық талаптарды орындауын қамтамасыз етеді;
4) уақытша жөндеу бригадасы жеке құрамын дайындауды ұйымдастырады және оның құрылыс-жөндеу жұмыстарын жүргізуін бақылайды;
5) уақытша жөндеу бригадасы жеке құрамының әскери тәртіпті сақтауын бақылайды, құқық бұзушылықтардың алдын алу шараларын қабылдайды.
125. Ғимараттардың, коммуналдық құрылыстар мен жабдықтардың уақтылы және дұрыс қысқы кезеңге дайындалуына техникалық басшылықты және бақылауды әскери бөлімдердің пәтерлік-пайдалану қызметі (ППҚ) лауазымды тұлғалары жүзеге асырады. Егер әскери қызметшілер иеленген ғимараттар мен құрылыстар басқа ұйымдардың балансында болса, аталған жұмыс осы ұйымдардың мамандарымен бірлесіп жүргізіледі.
126. Жылыту маусымына дайындық кезеңінде әскери бөлімде уақытша жөндеу бригадалары құрылады. Уақытша жөндеу бригадаларының құрамына негізінен материалдық-техникалық қамтамасыз ету бөлімшелерінен әскери қызметшілер тағайындалады.
127. Құрылыс-жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін уақытша жөндеу бригадалары тиісті мамандығы бар әскери қызметшілерден, мұндай жұмыстарды жүргізу тәжірибесі бар офицердің (келісімшарт бойынша әскери қызметшінің) басшылығымен құрылады және бөлім бойынша бұйрықпен жарияланады. Жұмыстар басталмас бұрын орындауға тағайындалған барлық тұлғалар жұмыс орнында тікелей нұсқау алады.
128. Жұмыстарда істейтін тұлғалар жұмысқа жарамды құралдармен, ал қажет болғанда – арнайы киіммен, аяқ киіммен, қорғаныш және сақтандыру құралдарымен және құрылғылармен қамтамасыз етіледі.
129. Жұмыстарды орындағанда уақтылы куәландырудан (сынаудан) өткен жұмысқа жарамды механизмдер, жабдықтар, құрылғылар және аппараттар пайдаланылады.
Жұмыс объектілерінде (шеберханаларда, парктерде, қазандықтарда, асханаларда) жұмыс ерекшеліктері мен жағдайларын ескере отырып, еңбек қауіпсіздігі жөніндегі нұсқаулықтар ілінеді.

5) организовывают и контролируют правильное и своевременное списание строительных материалов, выделенных для выполнения работ по подготовке казарменно-жилищного фонда, коммунальных сооружений и оборудования к эксплуатации в зимний период.
124. Командиры подразделений, мастерских, цехов, культурно-досуговых центров и других объектов отвечают за правильную эксплуатацию закрепленных объектов и содержание их в исправном состоянии, а также:
1) организовывают подготовку закрепленных объектов к эксплуатации в зимних и летних условиях;
2) организовывают правильное и своевременное списание строительных материалов, выделенных для выполнения работ по подготовке казарменно-жилищного фонда, коммунальных сооружений и оборудования к эксплуатации в зимний период;
3) обеспечивают выполнение личным составом требований техники безопасности и охраны труда, а также санитарно-гигиенических требований при проведении ремонтно-строительных, хозяйственных и других работ;
4) организовывают подготовку личного состава временной ремонтной бригады и контролируют проведение ею ремонтно-строительных работ;
5) осуществляют контроль за соблюдением личным составом временной ремонтной бригады воинской дисциплины, принимают меры по недопущению правонарушений.
125. Техническое руководство и контроль за своевременной и правильной подготовкой к зиме зданий, коммунальных сооружений и оборудования осуществляются должностными лицами квартирно-эксплуатационной службы (КЭС) воинских частей.
Если здания и сооружения, занимаемые военнослужащими, находятся на балансе других организаций, указанная работа проводится совместно со специалистами этих организаций.
126. В воинской части на период подготовки к отопительному сезону создаются временные ремонтные бригады. В состав временных ремонтных бригад назначаются военнослужащие, в основном из подразделений материально-технического обеспечения.
127. Временные ремонтные бригады для проведения ремонтно-строительных работ создаются из военнослужащих, имеющих соответствующую специальность, во главе с офицером (военнослужащим по контракту), обладающим необходимым опытом проведения таких работ, и объявляются приказом по части. Перед началом работ все лица, назначенные для их выполнения, инструктируются непосредственно на рабочем месте.
128. Лица, занятые на работах, обеспечиваются исправным инструментом, а при необходимости – специальной одеждой и обувью, защитными и предохранительными средствами и приспособлениями.
129. При выполнении работ используются исправные и прошедшие своевременное освидетельствование (испытание) механизмы, оборудование, устройства и аппараты.
На объектах работ (в мастерских, парках, котельных, столовых) вывешиваются инструкции по технике безопасности с учетом особенностей и условий работы.

130. Шаруашылық, құрылыс-жөндеу жұмыстарын, тыл техникасын жөндеуді және оған қызмет көрсетуді өндіруге тек қауіпсіз жұмыс ережелерін оқып, еңбек қауіпсіздігі ережелері мен нұсқаулықтары бойынша білімін тексеруден өткен тұлғалар ғана жіберіледі.
131. Әр түрлі механизмдерге, станоктарға, электр шаруашылығына, дәнекерлеу, көтергіш және компрессорлық жабдықтарға (аппараттарға) және басқаларға қызмет көрсететін мамандар жұмыс уақытында маман куәлігін және аталған жабдықтарда жұмыс істеу кезіндегі техникалық пайдалану және еңбек қауіпсіздік техникасын бойынша білімін тексеру куәлігін өздерімен бірге алып жүреді.
Куәліктер тиісті лауазымды тұлғалардың қолымен, мөрмен расталады және белгіленген мерзімде жарамды болады.
132. Жұмыстарды өндіру кезінде әскери қызметшілердің еңбек қауіпсіздігі ережелерін сақтау жауапкершілігі осы жұмыстардың жетекшісіне (бөлімше командиріне, қызмет, шеберхана, қазандық бастығына, бригада аға жетекшісіне) жүктеледі.
133. Уақытша жөндеу бригадасының жеке құрамы басқа кезекшіліктер мен нарядтардан босатылады.
134. Қысқы кезеңге дайындаудың негізгі іс-шаралары мыналарды қамтиды:
1) ғимараттар мен құрылыстарды техникалық қарап шығу;
2) сипаты мен маңызы бойынша жылыту маусымы басталғанға дейін аяқталуға тиіс ғимараттар мен құрылыстардың күрделі және ағымдағы жөндеу жұмыстарын орындау;
3) әскери қалашықтар аумақтары мен кіреберіс жолдарын дайындау;
4) ғимараттарды, коммуналдық құрылыстарды, жабдықтарды және инженерлік желілерді жылу оқшаулау жұмыстарын орындау;
5) қызмет көрсетуші персоналды оқыту;
6) отын қоймаларын дайындау және отын дайындау;
7) коммуналдық машиналарды дайындау;
8) бос ғимараттар мен пайдаланылмайтын коммуналдық құрылыстарды қысқы мерзімге консервациялау;
9) жаяу жүргінші жолдарын себуге құм әкелу (тазалау алаңының 1 мың м²-на кемінде 3 м³) және тұз немесе оның орнын басатын зат (құм массасының кемінде 3–5 %-ы);
10) қажетті өртке қарсы іс-шараларды жүргізу және өрт сөндіру құралдарын қысқы жағдайларда пайдалануға дайындау, өрт сөндіргіштерді қайта зарядтау, оларды сақтау орындарын жылу оқшаулау және өрт су қоймалары мен гидранттарға кіреберіс жолдарын қар құрсауынан қорғауды қамтамасыз ету.
135. Қысқы кезеңге дайындауға байланысты барлық жұмыстар жылыту маусымы аяқталғаннан кейін басталып, жаңа жылыту маусымы басталғанға дейін кемінде 15 күн бұрын аяқталады.
Жылыту маусымына дайындау жұмыстарының басталу және аяқталу мерзімдері әскери бөлім командирінің бұйрығымен бекітіледі, солтүстік, шығыс, батыс және орталық аудандарда – 15 қыркүйекке дейін, оңтүстік аудандарда – 1 қазанға дейін барлық жұмыстардың аяқталуын, оның ішінде орталық жылытудың және пештердің сынама жағуын ескере отырып.

130. К производству хозяйственных, ремонтно-строительных работ, ремонта и обслуживания техники тыла допускаются только лица, обученные безопасным правилам работы и сдавшие зачеты по знанию правил и инструкций по технике безопасности.
131. Специалисты, обслуживающие различные механизмы, станки, электрохозяйство, сварочное, грузоподъемное и компрессорное оборудование (аппараты) и другое, во время работы имеют при себе удостоверение специалиста и удостоверение о проверке знаний правил технической эксплуатации и техники безопасности при производстве работ на указанном оборудовании.
Удостоверения заверяются подписями соответствующих должностных лиц, печатью и действительны в течение установленного срока.
132. Соблюдение военнослужащими правил техники безопасности во время производства работ возлагается на руководителя этих работ (командира подразделения, начальника службы, мастерской, котельной, старшего бригады).
133. Личный состав временной ремонтной бригады освобождается от других нарядов и дежурств.
134. Основные мероприятия по подготовке к зиме включают:
1) технический осмотр зданий и сооружений;
2) выполнение работ по капитальному и текущему ремонту зданий и сооружений, которые по своему характеру и значению должны быть завершены до начала отопительного периода;
3) подготовку территорий военных городков и подъездных дорог;
4) выполнение работ по утеплению зданий, коммунальных сооружений, оборудования и инженерных сетей;
5) обучение обслуживающего персонала;
6) подготовку топливных складов и заготовку топлива;
7) подготовку коммунальных машин;
8) консервацию на зимний период пустующих зданий и неиспользуемых коммунальных сооружений;
9) завоз песка для посыпки тротуаров (не менее 3 м³ на 1 тыс. м² уборочной площади) и соли или ее заменителя (не менее 3–5 % массы песка);
10) проведение необходимых противопожарных мероприятий и подготовку средств пожаротушения к эксплуатации в зимних условиях, перезарядку огнетушителей, утепление мест их хранения и обеспечение защиты от снежных заносов подъездных путей к пожарным водоемам и гидрантам.
135. Все работы, связанные с подготовкой к зиме, начинаются после окончания отопительного сезона и завершаются не позднее чем за 15 дней до начала нового отопительного сезона.
Сроки начала и окончания работ по подготовке к отопительному периоду утверждаются командиром воинской части с учетом завершения всех работ в северных, восточных, западных и центральных районах – до 15 сентября, в южных районах – до 1 октября, включая проведение пробных топок центрального отопления и печей.

136. Осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес әскери бөлімнің материалдық-техникалық базасы объектілерін жылыту маусымына дайындау жоспарына сәйкес осы объектілерді алдын ала дайындау төмен температура кезінде жеке құрамның күнделікті қызметі мен тұрмысына қажетті жағдайларды қамтамасыз ету, құраманың (әскери бөлімнің) жауынгерлік дайындық деңгейін сақтау, казармалық-тұрғын үй қорын және коммуналдық құрылыстарды жылыту маусымында дұрыс пайдалануды қамтамасыз ету мүддесінде жүргізіледі.
137. Әскери бөлімдер бөлінген қаржы көлеміне, ғимараттар мен объектілердің техникалық жай-күйіне, материалдық ресурстармен қамтамасыз етілуіне және ішкі ресурстарды тарту мүмкіндігіне қарай әскери бөлімнің материалдық-техникалық базасы объектілерін жылыту маусымына дайындау жоспарларын түзетеді.
138. Ағымдағы жөндеуге де пайдаланылатын әскери бөлімдердің ішкі ресурстары мыналарды қамтиды:
1) әскери бөлім әскери қызметшілерінің, сондай-ақ тұратындардың күшімен орындалатын жұмыстар;
2) әскери бөлім тегін бөлген көлік және механизмдер;
3) бөлшектеуден және демеушілік көмек түрінде алынған материалдар мен бұйымдар;
4) жергілікті құрылыс материалдары (қиыршық тас, құм, саз, бор, тас, ағаш).
139. Әскери бөлімнің материалдық-техникалық базасы объектілерін жылыту маусымына дайындауды жоспарлау қаржылық жоспарлаумен өзара байланыста, сондай-ақ әскери бөлімге бөлінген бюджеттік қаражат лимиттерін және материалдық құралдардың бар болуын ескере отырып жүргізіледі.
140. Материалдық-техникалық базаның объектілерін дайындау жоспарларында жылу және су көздерінің, жылу трассаларының, ішкі жылыту жүйелерінің, ыстық және суық сумен жабдықтаудың, газбен жабдықтаудың ретке келтірілуіне, бекіту арматурасын баптауға, сондай-ақ шатыр конструкцияларын, қоршау конструкцияларының түйіспелерін жөндеуге, есіктерді, терезелерді, қақпаларды және басқа қоршау элементтерін жылу оқшаулауға бірінші кезектегі назар аударылады.
141. Әскери бөлімнің материалдық-техникалық базасы объектілерін жылыту маусымына дайындау жоспарынан үзінділер және онкүндік мерзімде жұмыстардың күнтізбелік жоспар-кестесі бөлімшелерге оларға қатысты бөлігінде жеткізіледі.
142. Қысқы кезеңге дайындау әскери қалашықтың барлық ғимараттарын, коммуналдық құрылыстарын және сыртқы абаттандыру элементтерін жалпы қарап шығудан басталады. Жалпы қарап шығулар жылына екі рет – көктемде және күзде – бөлім командирі тағайындаған комиссиямен, ал қажет болғанда әскери қызметшілер иеленген ғимараттар мен құрылыстар балансында тұрған ұйым басшылығымен жүргізіледі.
Қарап шығудың мақсаты – ғимараттардың, коммуналдық құрылыстардың және абаттандыру элементтерінің техникалық жай-күйін тексеру, ағымдағы жөндеу жұмыстарының көлемін нақтылау, сондай-ақ өткен қысқы мерзімде анықталған кемшіліктерді, ақауларды және зақымдануларды жою болып табылады.

136. В соответствии с Планом подготовки объектов материально-технической базы воинской части к работе в отопительный период согласно приложению 3 к настоящим Правилам подготовка этих объектов проводится заблаговременно в интересах обеспечения необходимых условий повседневной деятельности и быта личного состава при низких температурах воздуха, сохранения уровня боевой готовности соединения (воинской части), обеспечения правильной эксплуатации казарменно-жилищного фонда и коммунальных сооружений в отопительный период.
137. Воинские части, исходя из объемов выделенных ассигнований, технического состояния зданий и объектов, обеспеченности материальными ресурсами и возможностей привлечения внутренних ресурсов, корректируют планы подготовки объектов материально-технической базы воинской части к работе в отопительный период.
138. К внутренним ресурсам воинских частей, которые также используются для текущего ремонта, относятся:
1) работы, выполняемые силами военнослужащих воинской части, а также проживающими;
2) транспорт и механизмы, выделяемые воинской частью бесплатно;
3) материалы и изделия, полученные от разборки и в виде спонсорской помощи;
4) местные строительные материалы (гравий, песок, глина, мел, камень, лес).
139. Планирование подготовки объектов материально-технической базы воинской части к работе в отопительный период осуществляется во взаимосвязи с финансовым планированием, а также с учетом выделенных воинской части лимитов бюджетных средств и наличия материальных средств.
140. В планах подготовки объектов материально-технической базы первостепенное внимание уделяется работам по приведению в порядок источников тепла и водоснабжения, теплотрасс, внутренних систем отопления, горячего и холодного водоснабжения, газоснабжения, наладке запорной арматуры, а также ремонту конструкций крыш, стыков ограждающих конструкций, утеплению дверей, окон, ворот и других ограждающих элементов.
141. Выписки из Плана подготовки объектов материально-технической базы воинской части к работе в отопительный период и календарный план-график работ в десятидневный срок доводятся до подразделений в части, их касающейся.
142. Подготовка к зиме начинается с общего осмотра всех зданий, коммунальных сооружений и элементов внешнего благоустройства военного городка. Общие осмотры проводятся два раза в год – весной и осенью – комиссией, назначенной командиром части, а при необходимости – руководством организации, на балансе которой состоят занимаемые военнослужащими здания и сооружения.
Цель осмотра – проверка технического состояния зданий, коммунальных сооружений и элементов благоустройства, уточнение объемов работ по текущему ремонту, а также устранение выявленных в прошедший зимний период недостатков, неисправностей и повреждений.

143. Ғимараттар мен объектілердің көктемгі жалпы қарап шығуы әскери қалашықтың барлық ғимараттары мен аумағы қар жамылғысынан босатылғаннан кейін жүргізіледі және жылыту маусымы аяқталғаннан кейін 10 тәуліктен кешіктірмей аяқталады, жоғары басқару органына мыналар ұсынылады:
1) осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес әскери қалашық ғимаратының жалпы қарап шығу актісі;
2) әскери бөлімнің материалдық-техникалық базасы объектілерін жылыту маусымына дайындау жоспары.
144. Көктемгі қарап шығу кезінде ғимараттар мен объектілердің жазғы мерзімде пайдалануға дайындығы тексеріледі, жылыту маусымына пайдалануға дайындау жұмыстарының көлемі белгіленеді және ғимараттар мен объектілер бойынша жөндеу жұмыстарының көлемі нақтыланады, сондай-ақ қарап шығылған ғимараттарды күрделі жөндеу жоспарына енгізу мәселесін шешу үшін күрделі жөндеу жұмыстарының көлемі нақтыланады.
145. Қарап шығу кезінде анықталған конструкциялардың, құрылыстардың және инженерлік жабдықтардың барлық ақаулары әскери қалашық ғимаратының жалпы қарап шығу актісіне жазылады, онда ғимарат немесе объект және оның элементтерінің техникалық жай-күйіне баға, анықталған ақаулар, олардың орналасқан жері, осы ақауларды тудырған себептер, сондай-ақ қарап шығу кезінде орындалған жөндеу туралы мәліметтер көрсетіледі.
146. Комиссиялық жалпы қарап шығу (акт) қорытындылары бойынша әскери бөлімнің материалдық-техникалық базасы объектілерін жылыту маусымына дайындау жоспары жасалады.
147. Қарап шығу жүргізілген кезде ғимараттардың барлық конструкциялары, инженерлік жабдықтары, әрлеуі және сыртқы абаттандыру элементтері зерттеледі.
148. Ғимараттар аумағының жалпы қарап шығуы мынадай ретпен орындалады:
1) әскери қалашық аумағы және абаттандыру элементтері;
2) іргетастар, соқыр алаңдар және жертөле үй-жайлары;
3) сыртқы қабырғалар және фасадтардың барлық элементтері, оның ішінде эркерлер, балкондар, карниздер және су ағызу құрылғылары; панельді және ірі блокты ғимараттарда түйіспе қосылыстары мұқият қарап шығуға жатады;
4) шатырлар, желдету құрылғылары, шатыр үй-жайлары, шатыр және шатыр аралық жабындардың көтергіш және құрылымдық элементтері (әсіресе фермалар), сондай-ақ шатыр және шатыр шегінде орналасқан барлық коммуникациялар мен құрылғылар;
5) жоғарғы қабаттан жертөлеге дейін жоғарыдан төмен қарай орындалатын үй-жайлардың қабат бойынша қарап шығуы, жабындар мен едендердің жай-күйін (әсіресе санитарлық тораптарда), терезелердің, есіктердің, қабырғалардың, қалқалардың, баспалдақтардың жай-күйін анықтаумен;
6) ғимараттардың санитарлық-техникалық және басқа жабдықтарын қарап шығу, құрылыс конструкцияларын қабат бойынша қарап шығумен бір мезгілде жүргізіледі.

143. Весенний общий осмотр зданий и объектов производится после освобождения всех частей здания и территории военного городка от снежного покрова и завершается не позднее 10 суток после окончания отопительного периода с представлением в вышестоящий орган управления утвержденных:
1) акта общего осмотра здания военного городка согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
2) Плана подготовки объектов материально-технической базы воинской части к работе в отопительный период.
144. При весеннем осмотре проверяется готовность зданий и объектов к эксплуатации в летний период, устанавливаются объемы работ по подготовке к эксплуатации в отопительный период и уточняются объемы ремонтных работ по зданиям и объектам, а также объемы работ по капитальному ремонту для решения вопроса о включении осматриваемых зданий в план капитального ремонта.
145. Все неисправности конструкций, сооружений и инженерного оборудования, выявленные при осмотре, записываются в акт общего осмотра здания военного городка, где указываются: оценка технического состояния здания или объекта и его элементов, выявленные неисправности, места их нахождения, причины, вызвавшие эти неисправности, а также сведения о выполненном при осмотре ремонте.
146. По итогам комиссионного общего осмотра (акта) составляется план подготовки объектов материально-технической базы воинской части к работе в отопительный период.
147. При проведении осмотра обследуются все конструкции зданий, инженерное оборудование, отделка и элементы внешнего благоустройства.
148. Общий осмотр территории зданий выполняется в следующем порядке:
1) территория военного городка и элементы благоустройства;
2) фундаменты, отмостки и подвальные помещения;
3) наружные стены и все элементы фасадов, включая эркеры, балконы, карнизы и водоотводящие устройства; в панельных и крупноблочных зданиях тщательному осмотру подлежат стыковые соединения;
4) крыши, вентиляционные устройства, чердачные помещения, несущие и конструктивные элементы кровель и чердачных перекрытий (особенно фермы), а также все коммуникации и устройства, расположенные в пределах чердака и на крыше;
5) поэтажный осмотр помещений, выполняемый сверху вниз от верхнего этажа до подвального, с установлением состояния перекрытий и полов (особенно в санитарных узлах), окон, дверей, стен, перегородок, лестниц;
6) осмотр санитарно-технического и другого оборудования зданий, проводимый одновременно с поэтажным осмотром строительных конструкций.

149. Тұрғын үй ғимараттары мен коммуналдық құрылыстарды қарап шығу барысында тұратындардан сұхбат алынады, қызмет көрсетуші персоналдың ескертулері ескеріледі, ғимараттар мен коммуналдық құрылыстарды пайдалану процесінде анықталған кемшіліктер ескеріледі.
150. Тозуы 60 %-дан асатын ғимараттарды, сондай-ақ алғашқы пайдалану жылындағы жаңадан салынған немесе күрделі жөндеуден өткен ғимараттар мен құрылыстарды қарап шығуға ерекше назар аударылады.
151. Жалпы қарап шығу жүргізу кезінде ғимарат конструкцияларын ашуға және кейіннен оларды бітеуге жол беріледі.
152. Қарап шығу кезінде ғимарат конструкцияларының немесе жабдықтарының деформациялары және басқа ақаулары анықталған, олар конструкциялардың көтергіш қабілеті мен тұрақтылығының төмендеуіне немесе жабдықтардың қалыпты жұмысының бұзылуына әкеп соғуы мүмкін жағдайда, ғимараттағы адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету және деформациялардың одан әрі дамуының алдын алу бойынша шұғыл шаралар қабылданады.
Ғимараттың қауіпті жай-күйі туралы әскери бөлім командованию және жоғары тұрған басқару органына хабарланады.
153. Ғимараттар мен объектілердің күзгі жалпы қарап шығуы төмен температура жағдайында пайдалануға дайындығын тексеру және келесі жылдың ғимараттар мен құрылыстарды жөндеу жоспарына енгізілген ғимараттар мен объектілер бойынша жөндеу жұмыстарының көлемін нақтылау мақсатында жылыту маусымы басталмас бұрын жүргізіледі.
154. Казармалық-тұрғын үй қоры объектілерінің жылыту маусымында пайдалануға дайындығы әр объект бойынша мыналардың болуымен расталады:
1) осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес әскери бөлім иеленген әскери қалашықтың ғимараттары мен коммуналдық құрылыстарының (жылыту, сумен жабдықтау, электрмен жабдықтау және кәріз жүйелері) жылыту маусымына дайындығын тексеру актісі;
2) осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес қазандықтың жылыту маусымында пайдалануға дайындығы актісі;
3) осы Қағидалардың 7-қосымшасына сәйкес жылу желісінің жылыту маусымында пайдалануға дайындығы актісі;
4) суық және ыстық сумен жабдықтау және жылыту жүйелерін сынау, жуу, баптау актілері; қазандықтар мен инженерлік жабдықтардың қауіпсіздік автоматикасының және бақылау-өлшеу аспаптарының жұмысқа жарамдылығы актілері; өртке қарсы жабдықтардың техникалық жай-күйі және жұмыс істеуінің дұрыстығы актілері, бөлім командирі еркін нысанда бекітеді;
5) қазандықтардың жылыту маусымы басталғанға дейін отынмен қамтамасыз етілуі: қатты отынмен – жылыту маусымы қажеттілігінің кемінде 70 %-ы, сұйық отынмен – қоймалардың болуы бойынша, бірақ орташа айлық шығыннан кем емес;

149. В процессе осмотра жилых зданий и коммунальных сооружений проводится опрос проживающих, учитываются замечания обслуживающего персонала, выявленные в процессе эксплуатации зданий и коммунальных сооружений.
150. Особое внимание уделяется осмотру зданий, имеющих износ свыше 60 %, а также вновь построенных или капитально отремонтированных зданий и сооружений в первый год эксплуатации.
151. Во время проведения общего осмотра допускается производить вскрытие конструкций здания с последующей их заделкой.
152. При обнаружении во время осмотра деформаций и других дефектов конструкций или оборудования зданий, которые могут привести к снижению несущей способности и устойчивости конструкций или нарушению нормальной работы оборудования, принимаются срочные меры по обеспечению безопасности находящихся в зданиях людей и предупреждению дальнейшего развития деформаций.
Об опасном состоянии здания сообщается командованию воинской части и в вышестоящий орган управления.
153. Осенний общий осмотр зданий и объектов производится перед наступлением отопительного периода для проверки готовности их к эксплуатации в условиях низких температур и уточнения объемов ремонтных работ по зданиям и объектам, включенным в годовой план ремонта зданий и сооружений следующего года.
154. Готовность объектов казарменно-жилищного фонда к эксплуатации в отопительный период подтверждается наличием по каждому объекту:
1) акта проверки готовности зданий и коммунальных сооружений (систем отопления, водоснабжения, электроснабжения и канализации) военного городка, занимаемого воинской частью, к отопительному периоду согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
2) акта готовности котельной к эксплуатации в отопительный период согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
3) акта готовности тепловой сети к эксплуатации в отопительный период согласно приложению 7 к настоящим Правилам;
4) актов на испытания, промывку, наладку систем холодного и горячего водоснабжения и отопления; актов на исправность автоматики безопасности и контрольно-измерительных приборов котельных и инженерного оборудования; актов технического состояния и исправности работы противопожарного оборудования, утвержденных командиром части в произвольной форме;
5) обеспеченности топливом котельных до начала отопительного периода: твердым топливом – не ниже 70 % потребности отопительного периода, жидким топливом – по наличию складов, но не менее среднемесячного расхода;

6) жаяу жүргінші жолдарын себуге құм қоры тазалау алаңының 1 мың м²-на кемінде 3–4 м³ есебінен және тұз немесе оның орнын басатын зат құм массасының кемінде 3–5 %-ы есебінен;
7) тазалау техникасы мен мүкаммалдың дайындығы туралы актілер. Барлық актілер осы Қағидаларда белгіленген мерзімнен бес жұмыс күні ішінде бекітіледі.
155. Актілер материалдары бойынша осы Қағидалардың 8-қосымшасына сәйкес тұрғын үй-коммуналдық мақсаттағы объектінің жылыту маусымына дайындық паспорты жасалады.
156. Ғимараттар мен объектілердің инженерлік жүйелері мен жабдықтарын (лифтілерді, жылыту жүйелерін, ыстық сумен жабдықтауды, жылыту қазандықтарын, бойлерліктерді, орталық жылу пункттерін, элеваторлық тораптарды, өрт сөндіру жүйелерін) орталықтан басқару, ақауларды жою жөніндегі өтінімдерді есепке алу, сондай-ақ ғимараттар мен инженерлік желілердегі авариялар мен ақауларды оқшаулау және жою үшін бөлім бойынша бұйрықпен авариялық-жөндеу бригадалары тағайындалады.
157. Авариялық-жөндеу бригадасының жеке құрамы жылыту маусымы бойы тәуліктің кез келген уақытында авария орнына дереу келуді қамтамасыз ететін дайындықта болады. Авариялық-жөндеу бригадасының құрамы қызмет көрсетілетін казармалық-тұрғын үй қорының көлемі мен техникалық жай-күйіне қарай қалыптастырылады.
158. Су құбыры, кәріз, жылумен жабдықтау магистральдарының, жер асты электр күштік және желілік желілердің, трансформаторлық қосалқы станциялардың және кіретін шкафтардың, газ құбырлары мен газ жабдықтарының авариясы немесе зақымдануы туралы сигналдар түскен кезде авариялық-жөндеу бригадасы тиісті мамандандырылған коммуналдық кәсіпорындарға, олардың авариялық қызметтеріне хабарлайды және аталған қызметтердің қажетті жұмыстарды авариялар толық жойылғанға дейін орындауын бақылайды.
159. Авариялық-жөндеу бригадасының үй-жайы жергілікті коммуналдық және авариялық қызметтермен, оперативтік кезекшімен, бөлімшелердегі тәуліктік нарядпен және әскери бөлімнің коммуналдық объектілеріндегі (қазандықтар, жылу пункттері, трансформаторлық қосалқы станциялар, дизельді электр станциялары, су сорғы станциялары, кәріз-сорғы станциялары, жатақханалар) кезекшілермен сенімді байланыс құралдарымен жабдықталады.
160. Авариялық-жөндеу бригадасының үй-жайында: әскери қалашық схемасы, ұйымдардың тізімі мен мекенжайлары, аварияларды есепке алу журналы, әскери бөлім командованиесі, коммуналдық шаруашылық басшыларының үй және қызметтік телефондары болады.
161. Жылыту маусымы басталғанға дейін әскери бөлімде мүмкін болатын аварияларды жою және электр-, жылу-, отын-, сумен жабдықтау ұйымдарымен, жөндеу, құрылыс, көлік кәсіпорындарымен, аварияларды жоюға қатысатын өзара іс-қимыл тәртібін белгілейтін нұсқаулықтар әзірленеді. Әр жылу көзі мен оның жылу желісін, газ, электр және су-кәріз шаруашылығы объектілерін қамтитын аварияға қарсы оқу-жаттығулардың кестелері мен мүмкін болатын авариялық жағдайларды жою жөніндегі іс-шаралар әзірленеді. Аталған іс-шараларда жылу, электр және газ желілерінде, сумен жабдықтау және кәріз жүйелерінде ауысулар бойынша іс-қимылдар тәртібі, техниканы пайдалану тәртібі, авариялық-құтқару және басқа да арнаулы қызметтерді құлақтандыру, бөлім қолбасшылығы, сондай-ақ басқа ұйымдармен байланыс тәсілдері көзделеді. Көрнекті жерлерге ұйымдардың мекенжайлары мен телефон нөмірлері көрсетілген тізімдер ілінеді.

6) запаса песка для посыпки тротуаров из расчета не менее 3–4 м³ на 1 тыс. м² уборочной площади и соли или ее заменителя из расчета не менее 3–5 % массы песка;
7) актов о готовности уборочной техники и инвентаря.
Все акты утверждаются в течение пяти рабочих дней от сроков, установленных настоящими Правилами.
155. По материалам актов составляется Паспорт готовности объекта жилищно-коммунального назначения к работе в отопительный период согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
156. Для централизованного управления инженерными системами и оборудованием зданий и объектов (лифты, системы отопления, горячего водоснабжения, отопительные котельные, бойлерные, центральные тепловые пункты, элеваторные узлы, системы пожаротушения), учета заявок на устранение неисправностей, а также локализации и ликвидации аварий и неисправностей в зданиях и инженерных сетях приказом по воинской части назначаются аварийно-ремонтные бригады.
157. Личный состав аварийно-ремонтной бригады в течение отопительного периода находится в готовности, обеспечивающей немедленное прибытие к месту аварий в любое время суток. Состав аварийно-ремонтной бригады формируется исходя из объема и технического состояния обслуживаемого казарменно-жилищного фонда.
158. При поступлении сигналов об аварии или повреждении магистралей водопровода, канализации, теплоснабжения, подземной электросиловой и сетевой сети, трансформаторных подстанций и вводных шкафов, газопроводов и газового оборудования аварийно-ремонтная бригада сообщает в соответствующие специализированные коммунальные предприятия, их аварийные службы и контролирует выполнение необходимых работ указанными службами до полной ликвидации аварий.
159. Помещение аварийно-ремонтной бригады оборудуется надежными средствами связи с местными коммунальными и аварийными службами, оперативным дежурным, суточным нарядом в подразделениях и дежурными на коммунальных объектах воинской части (котельные, тепловые пункты, трансформаторные подстанции, дизельные электростанции, водонасосные станции, канализационно-насосные станции, общежития).
160. В помещении аварийно-ремонтной бригады имеются: схема военного городка, список и адреса организаций, журнал учета аварий, домашние адреса командования воинской части, руководителей коммунальных хозяйств, их домашние и служебные телефоны.
161. До начала отопительного периода в воинской части разрабатываются инструкции, устанавливающие порядок ликвидации возможных аварий и взаимодействия с электро-, тепло-, топливо-, водоснабжающими организациями, ремонтными, строительными, транспортными предприятиями, участвующих в устранении аварий. Разрабатываются графики противоаварийных тренировок и мероприятия по ликвидации возможных аварийных ситуаций, охватывающие каждый источник тепла и его тепловую сеть, объекты газового, электро- и водоканализационного хозяйств. В указанных мероприятиях предусматриваются порядок действий по переключениям в тепловых, электрических и газовых сетях, системах водоснабжения и канализования, порядок использования техники, оповещения аварийно-спасательных и других специальных служб, командования части, а также способы связи с другими организациями. На видном месте вывешиваются списки организаций с указанием их адресов и номеров телефонов.

162. Әзірленген кестелерге сәйкес авариялық-жөндеу бригадасы жеке құрамымен аварияға қарсы оқу-жаттығулар өткізіледі. Авариялық-жөндеу бригадасы:
1) кәріздің бітелуін шұғыл жояды;
2) су құбыры, жылыту және кәріз жүйелерінің авариялық зақымдануларын жояды;
3) ішкі электрмен жабдықтау желілеріндегі зақымдануларды жояды;
4) жұмыс уақытынан тыс уақытта ғимараттардың құрылыс конструкцияларының авариялық жай-күйі анықталған кезде әскери бөлім жеке құрамының қауіпсіздігін қауіпті аймақтарды қоршау, авариялық жай-күйдегі ілулі конструкцияларды алып тастау арқылы қамтамасыз етеді.
163. Жұмыс уақытынан тыс және мереке күндері авариялық-жөндеу бригадасы тұрғын үй қорын қызмет көрсету жөніндегі әскери бөлім объектілерінде инженерлік жүйелердің аварияларын уақтылы жоюды қамтамасыз етеді, сондай-ақ табиғи апаттар (борандар, қалың қар, жолдардың көктайғақ болуы, температураның күрт төмендеуі) қаупі туындаған кезде ұйымдастырушылық-техникалық шешімдер қабылдайды.
11-тарау. Әскери бөлімдерді коммуналдық қызметтермен қамтамасыз ету және есепке алуды ұйымдастыру
1-параграф. Ұғымдар мен терминдер
164. Осы тарауда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) коммуналдық ресурстар – суық және ыстық су, газ, жылу энергиясы, электр энергиясы;
2) коммуналдық қызметтер – объектілердің, ғимараттар мен құрылыстардың тіршілік әрекетін қамтамасыз ету үшін коммуналдық ресурстарды беру;
3) есепке алу аспаптары – жылу энергиясының, судың, электр қуатының және су бұрудың көлемін өлшейтін құрылғылар;
4) суық сумен жабдықтау – м³-пен өлшенетін ауыз суды беру;
5) ыстық сумен жабдықтау – Гкал/м³-пен өлшенетін суды беру;
6) су бұру – м³-пен өлшенетін ағынды суды шығару;
7) электрмен жабдықтау – кВт/сағ-пен өлшенетін электр энергиясын беру;
8) табиғи газды тасымалдау – газды газ тасымалдау жүйесі арқылы жылжыту, м³-пен өлшенеді;
9) газбен жабдықтау – тұтынушылардың үй-жайларына газ беру, м³-пен өлшенеді;
10) жылыту – жылыту маусымында үй-жайларға жылу энергиясын беру.
165. Орталық жылумен жабдықтау Гкал-мен өлшенеді. Егер жылыту газ магистральдары арқылы жүргізілсе – м³ газбен. Дизель отынында автономды жылыту кезінде көлем сағатына литрмен айқындалады.
2-параграф. Әскери бөлімдерді коммуналдық қызметтермен қамтамасыз ету
166. Әскери бөлімдер коммуналдық қызметтермен белгіленген лимиттер шегінде қамтамасыз етіледі. Коммуналдық қызметтердің ақысы бюджет шығыстарының экономикалық жіктеуіне сәйкес "Коммуналдық қызметтердің ақысын төлеу" спецификасы бойынша жүргізіледі. Осы специфика бойынша су, газ, электр энергиясы, жылыту және өзге де коммуналдық ресурстар төленеді.

162. С личным составом аварийно-ремонтной бригады в соответствии с разработанными графиками проводятся противоаварийные тренировки. Аварийно-ремонтная бригада осуществляет:
1) срочную ликвидацию засоров канализации;
2) устранение аварийных повреждений систем водопровода, отопления и канализации;
3) ликвидацию повреждений во внутренних сетях электроснабжения;
4) в нерабочее время – обеспечение безопасности личного состава воинской части при обнаружении аварийного состояния строительных конструкций зданий путем ограждения опасных зон, удаления нависающих конструкций, находящихся в аварийном состоянии.
163. В нерабочее время и праздничные дни аварийно-ремонтная бригада по обслуживанию жилищного фонда обеспечивает своевременную ликвидацию аварий инженерных систем на объектах воинской части, а также принимает организационно-технические решения при угрозе стихийных бедствий (ураганы, сильные снегопады, обледенение дорог, резкие понижения температуры).
Глава 11. Обеспечение воинских частей коммунальными услугами и организация учета
Параграф 1. Понятия и термины
164. В настоящей главе используются следующие понятия:
1) коммунальные ресурсы – холодная и горячая вода, газ, тепловая энергия, электрическая энергия;
2) коммунальные услуги – подача коммунальных ресурсов для обеспечения жизнеобеспечения объектов, зданий и сооружений;
3) приборы учета – устройства для измерения объемов тепловой энергии, воды, электричества и водоотведения;
4) холодное водоснабжение – подача питьевой воды, измеряемой в м³;
5) горячее водоснабжение – подача воды, измеряемой в Гкал/м³;
6) водоотведение – отвод сточных вод, измеряемый в м³;
7) электроснабжение – подача электрической энергии, измеряемой в кВт/ч;
8) транспортировка природного газа – перемещение газа по газотранспортной системе, измеряемое в м³;
9) газоснабжение – подача газа в помещениях потребителей, измеряемая в м³;
10) отопление – подача тепловой энергии в помещениях в отопительный период.
165. Центральное теплоснабжение измеряется в Гкал.
Если отопление осуществляется по газовым магистралям – в м³ газа.
При автономном отоплении на дизельном топливе объем определяется в литрах в час.
Параграф 2. Обеспечение воинских частей коммунальными услугами
166. Воинские части обеспечиваются коммунальными услугами в пределах установленных лимитов. Оплата коммунальных услуг осуществляется по специфике "Оплата коммунальных услуг" в соответствии с экономической классификацией расходов бюджета. По данной специфике оплачиваются вода, газ, электрическая энергия, отопление и иные коммунальные ресурсы.

167. Мемлекеттік мекеме болып табылмайтын ұйымдардан үй-жайлар жалдау жағдайларында коммуналдық қызметтердің ақысы әскери бөлім тарапынан баланс ұстаушының пайдасына белгіленген лимиттер шегінде жүргізіледі.
168. "Коммуналдық қызметтердің ақысын төлеу" спецификасы бойынша мыналар төленеді:
1) электр энергиясы – ғимараттарды жарықтандыру, жабдықтардың жұмысы, объектілерге қызмет көрсету;
2) сумен жабдықтау – санитарлық-тұрмыстық қажеттіліктер, тамақ дайындау, жылыту жүйелерін және өрт резервуарларын толтыру, кір жуу, аумақтарды суару;
3) жылу энергиясы (газ) – орталық немесе газбен жылытуға қосылған ғимараттар мен құрылыстарды жылыту.
3-параграф. Коммуналдық қызметтерді есепке алу және төлеу тәртібі
169. Жылдық экономикалық жұмыс жоспарында коммуналдық қызметтерді үнемді тұтынуды бақылау көзделеді.
170. Коммуналдық қызметтерді есепке алу мен есептер жай-күйін ППҚ бастығы ұйымдастырады.
171. Жылу және электр энергиясына, суға және су бұруға қажеттілік қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындалады.
172. Тұтыну нормалары әр ғимарат, құрылыс және сыртқы жарықтандыру объектісі бойынша бөлек есептеледі.
173. Есептелген нормалар коммуналдық ресурстарды тұтынудың шектік көлемдері (лимиттері) болып табылады.
174. Коммуналдық қызметтерді ұсыну бекітілген лимиттер шегінде, есепке алу аспаптарының көрсеткіштері негізінде жүргізіледі.
Лимиттерден асып кету кезінде ППҚ бастығы жауапты лауазымды тұлғалардан жазбаша түсінік талап етеді.
175. Коммуналдық қызметтерді тұтыну мыналарды қамтиды:
1) табиғи көрсеткіштер — м³, Гкал, кВт;
2) құндық көрсеткіштер — ақшалай мәнде тұтынылған ресурстардың көлемі.
4-параграф. Дебиторлық және кредиторлық берешектерді есепке алу тәртібі
176. Коммуналдық қызметтерді тұтынуды есепке алу заттай көлемдерді, құндық көрсеткіштерді және ақшалай міндеттемелерді тіркеуді білдіреді.
177. Дұрыс ұйымдастырылған есепке алу ППҚ бастығына кредиторлық және дебиторлық берешектердің пайда болуының алдын алуға мүмкіндік береді.
178. Заттай және құндық көрсеткіштерде тұтынуды есепке алу үшін осы Қағидалардың 9-қосымшасына сәйкес белгіленген нысандағы форма қолданылады.
179. Берешектердің алдын алу үшін ППҚ бастығы есептік кезеңге бір ай қалғанда жоғары тұрған органға осы Қағидалардың 10-қосымшасына сәйкес қажеттілікке есеп-өтінімді және салыстыру актілерін жібереді.
180. Коммуналдық қызметтердің ақысы қызметтер нақты көрсетілгеннен кейін жүргізіледі.
5-параграф. Коммуналдық қызметтер бойынша шығындарды есепке алу және өтеу
Асханалар мен қызмет көрсету нысандары
181. Асханалар әскери бөлімнің лимиттері есебінен коммуналдық қызметтермен қамтамасыз етіледі.

167. В случаях аренды помещений у организаций, не являющихся государственными учреждениями, оплата коммунальных услуг производится воинской частью в пользу балансодержателя в пределах установленных лимитов.
168. По специфике "Оплата коммунальных услуг" оплачиваются:
1) электрическая энергия – освещение зданий, работа оборудования, обслуживание объектов;
2) водоснабжение – санитарно-бытовые нужды, приготовление пищи, заполнение систем отопления и пожарных резервуаров, стирка белья, полив территорий;
3) тепловая энергия (газ) – отопление зданий и сооружений, подключенных к центральному или газовому отоплению.
Параграф 3. Порядок учета и оплаты коммунальных услуг
169. В годовом плане экономической работы предусматривается контроль экономного потребления коммунальных услуг.
170. .Организацию учета и состояние расчетов за коммунальные услуги осуществляет начальник КЭС.
171. Потребность в тепловой и электрической энергии, воде и водоотведении определяется согласно действующему законодательству.
172. Нормы потребления рассчитываются отдельно по каждому зданию, сооружению и объекту наружного освещения.
173. Рассчитанные нормы являются предельными объемами потребления коммунальных ресурсов (лимитами).
174. Предоставление коммунальных услуг осуществляется в пределах утвержденных лимитов, на основании показаний приборов учета.
При превышении лимитов начальник КЭС принимает меры к установлению причин.
175. Потребление коммунальных услуг включает:
1) натуральные показатели — м³, Гкал, кВт;
2) стоимостные показатели — объем потребленных ресурсов в денежном выражении.
Параграф 4. Порядок учета дебиторской и кредиторской задолженности
176. Учет потребления коммунальных услуг представляет собой регистрацию натуральных объемов, стоимостных показателей и денежных обязательств.
177. Правильно организованный учет позволяет начальнику КЭС своевременно предотвращать образование кредиторской и дебиторской задолженности.
178. Для учета потребления в натуральных и стоимостных показателях применяется форма установленного образца согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
179. Для предотвращения задолженности начальник КЭС за месяц до расчетного периода направляет в вышестоящий орган расчет-заявку на потребность согласно приложению 10 к настоящим Правилам, а также акты сверок.
180. Оплата коммунальных услуг осуществляется после фактического предоставления услуг.
Параграф 5. Учет и возмещение расходов за коммунальные услуги
Столовые и объекты обслуживания
181. Столовые обеспечиваются коммунальными услугами за счет лимитов воинской части.

182. Асханаларда есептеу аспаптары жабдықталады. Ай сайын нақты тұтынуды белгіленген лимитпен салыстыру жүргізіледі. Лимиттен асқан кезде айырма ППҚ-не түбіртектің көшірмесін бере отырып, тиісті бюджетке төленеді.
183. Жалға берілетін сауда және тұрмыстық қызмет көрсету объектілері (шайханалар, буфеттер, дүкендер) есептеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша Коммуналдық қызметтерге ақы төлейді. Төлем тиісті бюджетке жүргізіледі.
184. ППҚ бастығы ай сайын есептегіш құралдарының көрсеткіштерін алып, оларды есеп журналында тіркейді.
Әскерилер, жатақханаларда тұратындар
185. Әскери жатақханалардағы коммуналдық қызметтер шығындары әскери бөлімнің қаражаты есебінен өтеледі.
Әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелері тұру құнын заңнамада бекітілген тариф бойынша төлейді.
186. ППҚ бастығы ай сайын әр бөлме бойынша есептегіш құралдарының көрсеткіштерін алып, осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысанда есеп жүргізеді.
187. Есептегіш құралдары көрсеткіштерінің негізінде тұру ақысын есептеу жүргізіледі, содан кейін тұрғындарға хабарламалар (түбіртектер) беріледі.
188. Әскери қызметшілер коммуналдық қызметтер бойынша төлемді өз бетінше төлеп, түбіртектің көшірмесін ППҚ бастығына ұсынады.
189. Түбіртектердің көшірмелері негізінде осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес айналым ведомосі жасалады.
11-тарау. Әскери бөлімдерді коммуналдық қызметтермен қамтамасыз ету және есепке алуды ұйымдастыру
Анықтамалар мен терминдер
190. Осы тарауда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) коммуналдық ресурстар – суық және ыстық су, газ, жылу энергиясы, электр энергиясы;
2) коммуналдық қызметтер – объектілердің қалыпты өмірлік жағдайларын қамтамасыз ету үшін коммуналдық ресурстарды жеткізу;
3) есептегіш құралдары – су, жылу энергиясы, электр энергиясы және су бұру көлемдерін өлшеуге арналған құрылғылар;
4) суық сумен жабдықтау – м³ өлшенетін ауыз суды беру;
5) ыстық сумен жабдықтау – Гкал/м³ өлшенетін ыстық суды беру;
6) су бұру – м³ өлшенетін ағын суларды бұру;
7) электрмен жабдықтау – кВт/сағ өлшенетін электр энергиясын беру;
8) газбен жабдықтау – м³ өлшенетін газды беру;
9) жылыту – жылыту маусымында үй-жайларды жылумен қамтамасыз ету.
191. Орталық жылумен жабдықтау Гкал-мен өлшенеді. Газбен жылыту кезінде – газдың м³ көлемімен. Автономды дизельдік жылыту кезінде – сағатына литрмен өлшенеді.
Әскери бөлімдерді коммуналдық қызметтермен қамтамасыз ету
192. Әскери бөлімдер коммуналдық қызметтермен бекітілген лимиттер шегінде қамтамасыз етіледі. Төлем "Коммуналдық қызметтерді төлеу" спецификасы бойынша жүргізіледі.
193. Мемлекеттік мекеме болып табылмайтын ұйымдардан үй-жайларды жалға алған жағдайда коммуналдық қызметтерге төлем баланс иесіне аударылады.

182. В столовых оборудуются приборы учета. Ежемесячно проводится сверка фактического потребления с установленных лимитом. При превышении лимита разница оплачивается в соответсвующий бюджет, с предоставлением копии квитанции в КЭС.
183. Объекты торгового и бытового обслуживания (чайные, буфеты, магазины), находящиеся в аренде, оплачивают коммунальные услуги по показаниям приборов учета. Оплата производится в соответствующий бюджет.
184. Начальник КЭС ежемесячно снимает показания приборов учета и фиксирует их в журнале учета.
Военнослужащие, проживающие в общежитиях
185. Коммунальные услуги в войсковых общежитиях оплачиваются за счет средств воинской части.
Военнослужащие и их семьи оплачивают стоимость проживания по тарифам, установленные законодательством.
186. Начальник КЭС ежемесячно снимает показания приборов учета по каждой комнате и ведет учет в форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
187. На основании показаний приборов учета составляется расчет платы за проживание, после чего жильцам выдаются уведомления (квитанции).
188. Военнослужащие оплачивают коммунальные услуги самостоятельно и предоставляют копию квитанции начальнику КЭС.
189. На основании копий квитанций составляется оборотная ведомость согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
Глава 11. Обеспечение воинских частей коммунальными услугами и организация учета
Понятия и термины
190. В настоящей главе используются следующие понятия:
1) коммунальные ресурсы – холодная и горячая вода, газ, тепловая энергия, электрическая энергия;
2) коммунальные услуги – подача коммунальных ресурсов для обеспечения нормальных условий жизнедеятельности объектов;
3) приборы учета – устройства для измерения объемов воды, тепловой энергии, электричества и водоотведения;
4) холодное водоснабжение – подача питьевой воды, измеряемой в м³;
5) горячее водоснабжение – подача горячей воды, измеряемой в Гкал/м³;
6) водоотведение – отвод стоков, измеряемый в м³;
7) электроснабжение – подача электрической энергии, измеряемой в кВт/ч;
8) газоснабжение – подача газа, измеряемая в м³;
9) отопление – обеспечение помещений теплом в отопительный период.
191. Центральное теплоснабжение измеряется в Гкал. При отоплении газом – в м³ газа. При автономном дизельном отоплении – в литрах в час.
Обеспечение воинских частей коммунальными услугами
192. Воинские части обеспечиваются коммунальными услугами в пределах утвержденных лимитов. Оплата осуществляется по специфике "Оплата коммунальных услуг".
193. При аренде помещений у организаций, не являющихся государственными учреждениями, оплата коммунальных услуг перечисляется балансодержателю.

194. "Коммуналдық қызметтерді төлеу" спецификасы бойынша төмендегілер төленеді:
1) жарықтандыру, жабдықтар, сыртқы жарықтандыру және шаруашылық қажеттіліктер үшін электр энергиясы;
2) санитарлық-тұрмыстық мақсаттарға, тамақ дайындауға, жүйелерді толтыруға, аумақтарды суаруға және монша-кір жуатын орындардың жұмысына арналған су;
3) ғимараттар мен құрылыстарды жылытуға арналған жылу энергиясы және газбен жылыту.
195. Коммуналдық қызметтерді алу үшін бөлінген қаражат шегінде, міндетті түрде құқықтық және қаржылық сараптамадан өткізілген шарттар жасалады.
Коммуналдық қызметтерді есепке алу және төлеу тәртібі
196. Әскери бөлімнің жылдық экономикалық жоспарында коммуналдық қызметтерді үнемді пайдалану бақылауы көзделеді.
197. Есепке алу және есеп айырысу үшін жауапкершілік әскери бөлімнің ППҚ бастығына жүктеледі.
198. Коммуналдық қызметтерге қажеттілік "Коммуналдық қызметтерді тұтынудың натуралдық нормаларын есептеу тетігі" (12-тарау) бойынша анықталады.
199. Тұтыну нормалары әрбір ғимарат, құрылыс және сыртқы жарықтандыру нысаны бойынша жеке есептеледі.
200. Нормалар — коммуналдық ресурстарды тұтынуға рұқсат етілетін шекті көлемдер (лимиттер).
201. Есептегіш құралдарының көрсеткіштері есеп айырысудың негізі болып табылады.
Лимиттердің асып кетуі жағдайында ППҚ бастығы жауапты лауазымды тұлғалардан түсініктеме талап етеді.
202. Коммуналдық қызметтерді тұтыну натуралдық көрсеткіштерді (кВт, м³, Гкал) және олардың құнын қамтиды.
Дебиторлық және кредиторлық берешекті есепке алу
203. Коммуналдық қызметтерді есепке алу натуралдық көлемдерді, құндық көрсеткіштерді және міндеттемелерді тіркеуді қамтиды.
204. Жүйелендірілген есеп берешектің пайда болуын дер кезінде болдырмауға мүмкіндік береді.
205. Тұтынуды есепке алу осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша жүргізіледі.
206. ППҚ бастығы есептік кезеңнен бір ай бұрын осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес қажеттілікке есеп-өтінімді, сондай-ақ салыстыру актілерін жібереді.
207. Коммуналдық қызметтер бойынша төлем қызметтер фактілік көрсетілгеннен кейін жүргізіледі.
Коммуналдық қызметтер шығындарының есебі және өтеуі Асханалар және қызмет көрсету объектілері
208. Сарбаздар және офицерлер асханалары әскери бөлімнің лимиттері шегінде коммуналдық қызметтермен қамтамасыз етіледі.
209. Асханалар есеп құралдарымен жабдықталады.
Лимиттерден асып кеткен жағдайда айырма республикалық бюджетке төленеді, түбіртек көшірмесі ППҚ-ға беріледі.
210. Жалға алынған сауда және тұрмыстық қызмет көрсету объектілері (шайханалар, буфеттер, дүкендер) коммуналдық қызметтерді есеп құралдары бойынша төлейді.
Төлем республикалық бюджетке жүргізіледі.

194. По специфике "Оплата коммунальных услуг" оплачиваются:
1) электрическая энергия для освещения, оборудования, наружного освещения и хозяйственных нужд;
2) водоснабжение для санитарно-бытовых целей, приготовления пищи, заполнения систем, поливки территорий и работы банно-прачечных;
3) тепловая энергия и газовое отопление зданий и сооружений.
195. Для получения коммунальных услуг заключаются договоры в пределах выделенных средств, с обязательной юридической и финансовой экспертизой.
Порядок учета и оплаты коммунальных услуг
196. В годовом экономическом плане воинской части предусматривается контроль экономного расходования коммунальных услуг.
197. Ответственность за учет и расчеты возлагается на начальника КЭС воинской части.
198. Потребность в коммунальных услугах определяется согласно "Механизму расчета натуральных норм потребления коммунальных услуг" (Глава 12).
199. Нормы потребления рассчитываются отдельно по каждому зданию, сооружению и объекту наружного освещения.
200. Нормы являются предельными объемами (лимитами), в пределах которых допускается потребление коммунальных ресурсов.
201. Показания приборов учета являются основанием для расчетов.
При превышении лимитов начальник КЭС получает объяснения от должностных лиц.
202. Потребление коммунальных услуг включает натуральные показатели (кВт, м³, Гкал) и их стоимость.
Учет дебиторской и кредиторской задолженности
203. Учет коммунальных услуг включает регистрацию натуральных объемов, стоимостных показателей и обязательств.
204. Систематизированный учет позволяет своевременно предотвращать образование задолженности.
205. Для учета потребления используется форма установленного образца согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
206. Начальник КЭС за месяц до расчетного периода направляет расчет-заявку на потребность согласно приложению 10 к настоящим Правилам, а также акты сверок.
207. Оплата коммунальных услуг производится после фактического предоставления услуг.
Учет и возмещение расходов за коммунальные услуги
Столовые и объекты обслуживания
208. Солдатские и офицерские столовые обеспечиваются коммунальными услугами в пределах лимитов воинской части.
209. Столовые оборудуются приборами учета.
При превышении лимитов разница оплачивается в республиканский бюджет, копия квитанции предоставляется в КЭС.
210. Объекты торговли и бытового обслуживания (чайные, буфеты, магазины), находящиеся в аренде, оплачивают коммунальные услуги по приборам учета.
Оплата производится в республиканский бюджет.

211. ППҚ бастығы әр ай сайын есеп құралдарының көрсеткіштерін түсіреді және оларды журналға тіркейді.
Жатақханаларда тұратындар әскери қызметшілер
212. Жатақханаларға берілген коммуналдық қызметтер әскери бөлімнің есебінен төленеді.
Әскери қызметшілер және олардың отбасылары тұруды заңды тұлғалардың тарифтері бойынша төлейді.
213. ППҚ бастығы әр ай сайын осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес әр бөлме бойынша есеп құралдарының көрсеткіштерін тіркейді.
214. Көрсеткіштер негізінде үй-жай үшін төлем есебі жасалады, содан кейін тұрғындарға хабарламалар беріледі.
215. Әскери қызметшілер коммуналдық қызметтерді өз бетінше төлейді, түбіртектердің көшірмелерін ППҚ бастығына береді.
216. Түбіртектердің көшірмелері негізінде осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес айналым ведомосі жасалады.
12-тарау. Азаматтық қорғау әскери бөлімдері объектілерінің өртке қарсы қорғануы
1-параграф. Өртке қарсы қорғануды ұйымдастыру. Жалпы ережелер
217. Әскери бөлімдер объектілерінің өртке қарсы қорғауды ұйымдастыру, техникалық және пайдалану шараларының кешенін білдіреді, оған мыналар кіреді:
1) объектілердің өрт қаупін болжау және талдау;
2) өртке қарсы профилактикалық шараларды жүргізу;
3) өртті анықтау және сөндіру техникалық құралдарын қолдану;
4) жеке құрамды, қару-жарақты, әскери және басқа техниканы, мүлікті қорғау және қауіпсіз эвакуациялау үшін жағдайлар жасау.
218. Өртке қарсы қорғаудың негізгі міндеттері:
1) өрттердің алдын алу мақсатында өртке қарсы шараларды және өрт қауіпсіздігі талаптарын орындауды бақылау;
2) әскери бөлім объектілерінде өрттерді сөндіруді ұйымдастыру;
3) әскери бөлімді өрт техникасымен, жабдықтарымен және өрт сөндіру құралдарымен қамтамасыз ету және олардың дұрыс пайдаланылуын бақылау;
4) өртке қарсы қорғау саласындағы мамандарды даярлауға қатысу және жеке құрамды өрт кезіндегі іс-әрекеттерге оқыту.
219. Әскери бөлімде өртке қарсы қорғау міндеттерін орындауды пәтер-пайдалану қызметі (ППҚ) немесе штаттық өртке қарсы қорғау қызметі (штатта бар болса) қамтамасыз етеді.
220. Әскери бөлімде өртке қарсы қорғауды ұйымдастыру және жағдайы үшін командирдің тыл жөніндегі орынбасары жауап береді.
221. Әскери бөлім командирінің тыл жөніндегі орынбасары:
1) әскери бөлімнің өртке қарсы қорғау қызметін құруды ұйымдастырады (штатта бар болса) немесе өртке қарсы қорғауға жауапты лауазымды тұлғаларды тағайындайды;
2) жеке құрамның өрт қауіпсіздігі талаптарын зерделеуін және өрт сөндіру кезіндегі іс-әрекеттерге оқытуын ұйымдастырады;
3) әскери бөлім объектілерінде өрт сөндіруге арналған нормативтік су қорын, істік молниезащита құрылғыларын және өрт сөндіру құралдарын болуын қамтамасыз етеді;

211. Начальник КЭС ежемесячно снимает показания приборов учета и фиксирует их в журнале.
Военнослужащие, проживающие в общежитиях
212. Коммунальные услуги, предоставленные общежитиям, оплачиваются за счет воинской части.
Военнослужащие и их семьи оплачивают проживание по тарифам юридических лиц.
213. Начальник КЭС ежемесячно фиксирует показания приборов учета по каждой комнате согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
214. На основании показаний составляется расчет платы за помещение, после чего жильцам выдаются уведомления.
215. Военнослужащие оплачивают коммунальные услуги самостоятельно, предоставляя копии квитанций начальнику КЭС.
216. На основании копий квитанций составляется оборотная ведомость согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
Глава 12. Противопожарная защита объектов воинских частей гражданской обороны
Параграф 1. Организация противопожарной защиты. Общие положения
217. Противопожарная защита объектов воинских частей представляет собой комплекс организационных, технических и эксплуатационных мероприятий, включающий:
1) прогнозирование и анализ пожарной опасности объектов;
2) проведение пожарно-профилактических мероприятий;
3) применение технических средств обнаружения и тушения пожаров;
4) создание условий для защиты и безопасной эвакуации личного состава, вооружения, военной и другой техники, имущества.
218. Основные задачи противопожарной защиты:
1) контроль за выполнением противопожарных мероприятий и требований пожарной безопасности с целью предупреждения пожаров;
2) организация тушения пожаров на объектах воинской части;
3) обеспечение воинской части пожарной техникой, оборудованием и средствами пожаротушения и контроль за их правильной эксплуатацией;
4) участие в подготовке специалистов в области противопожарной защиты и обучении личного состава действиям при пожаре.
219. Выполнение задач противопожарной защиты в воинской части обеспечивается квартирно-эксплуатационной службой (КЭС) либо штатной службой противопожарной защиты (при наличии таковой по штату).
220. Заместитель командира по тылу осуществляет работу по организации и приведение в соответствие состояние противопожарной защиты.
221. Заместитель командира воинской части по тылу:
1) организует создание службы противопожарной защиты воинской части (при наличии в штате) либо назначение должностных лиц, отвечающих за противопожарную защиту;
2) организует изучение личным составом требований пожарной безопасности и обучение действиям при тушении пожаров;
3) обеспечивает наличие на объектах воинской части нормативных запасов воды для пожаротушения, исправных молниезащитных устройств и средств пожаротушения;

4) айына кемінде бір рет әскери бөлімнің өртке қарсы қорғауын ұйымдастыру және жағдайын тексереді және апта сайынғы өрттік жаттығулардың жүргізілуін бақылайды;
5) объектілер мен техниканы пайдалану кезінде өрт қауіпсіздігі талаптарының орындалуын қамтамасыз етеді;
6) табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою кезінде азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерімен өзара іс-қимылды ұйымдастырады.
222. Егер өртке қарсы қорғау қызметі бастығының лауазымы штатта қарастырылмаса, онда ол лауазымдық міндеттерді ППҚ бастығы атқарады. Ол әскери бөлім командирінің тыл жөніндегі орынбасарына бағынады және мыналар үшін жауап береді:
1) штаттан тыс өрт командасының дайындығы;
2) өрт сөндіру құралдарының, өрт сигнализациясының және өрт сумен жабдықтау көздерінің істік жағдайы;
3) әскери бөлім жеке құрамының өрт қауіпсіздігі талаптарына және өрт кезіндегі практикалық іс-әрекеттерге оқытылуы.
223. Әскери бөлімнің өртке қарсы қорғау қызметі бастығы:
1) әскери бөлімнің өртке қарсы қорғау жоспарын әзірлеуге қатысады, өрт қауіпсіздігі талаптарын әзірлейді және әр объектінің өрт қаупі ерекшеліктерін білуі тиіс;
2) офицерлермен, сержанттармен, старшиналармен және жеке құраммен өртке қарсы даярлық және өрт сөндіру құралдарын пайдалану бойынша сабақтар өткізеді, сондай-ақ штаттан тыс өрт командасының арнайы даярлығын жүргізеді;
3) өрт нарядына кіретін жеке құрамды нұсқау береді және білімін тексереді;
4) күн сайын объектілердің өртке қарсы жағдайын тексереді және жеке құрамның өрт қауіпсіздігі талаптарын орындауын бақылайды;
5) барлық өрт сөндіру құралдарының, өрт сигнализациясының, өрт сумен жабдықтау көздерінің істіктілігін және дұрыс пайдаланылуын бақылайды, олардың тексерілуін және куәландырылуын ұйымдастырады;
6) өрт сөндіру құралдарының бар болуын және техникалық жағдайын есепке алады, формулярларды (паспорттарды) және техникалық құжаттаманы жүргізуді қамтамасыз етеді;
7) өртке қатысты ақаулы және қауіпті қондырғылардың, жылыту және жарықтандыру аспаптарының пайдаланылуына тыйым салады;
8) барлық өрт және жанғыш жағдайлар, қабылданған шаралар туралы, сондай-ақ объектілердің өртке қарсы жағдайында анықталған кемшіліктер туралы тыл жөніндегі орынбасарына дереу баяндайды;
9) гарнизондық (аумақтық) өрт бөлімшелері келгенге дейін өртті сөндіруді басқарады, олар келгеннен кейін өзара іс-қимыл жоспарында белгіленген тәртіппен әрекет етеді;
10) өртке қарсы қорғау мәселелері бойынша белгіленген есептілікті жоғары тұрған органға уақтылы ұсынады.
224. Әскери бөлімнің штаттан тыс өрт командасының бастығы болып, әдетте, материалдық-техникалық қамтамасыз ету ротасының әскери қызметшісі тағайындалады. Штаттан тыс өрт сөндіру командасының бастығы:

4) не реже одного раза в месяц проверяет организацию и состояние противопожарной защиты воинской части и контролирует проведение еженедельных пожарных тренировок;
5) обеспечивает выполнение требований пожарной безопасности при эксплуатации объектов и техники;
6) организует взаимодействие при ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера с территориальными подразделениями уполномоченного органа в области гражданской защиты.
222. Если должность начальника службы противопожарной защиты не предусмотрена штатом, тогда исполнение этих обязанностей возлагается на начальника КЭС. Он подчиняется заместителю командира воинской части по тылу и осуществляет работу по:
1) подготовке нештатной пожарной команды;
2) приведению в исправное состояние средств пожаротушения, пожарной сигнализации и источников пожарного водоснабжения;
3) обучению личного состава воинской части требованиям пожарной безопасности и практическим действиям при пожаре.
223. Начальник службы противопожарной защиты воинской части:
1) участвует в разработке плана противопожарной защиты воинской части, требований пожарной безопасности и особенности пожарной опасности каждого объекта;
2) проводит занятия с офицерами, сержантами, старшинами и личным составом по противопожарной подготовке и эксплуатации средств пожаротушения, а также специальную подготовку нештатной пожарной команды;
3) инструктирует и проверяет знания личного состава, заступающего в пожарный наряд;
4) ежедневно проверяет противопожарное состояние объектов и контроль за выполнением требований пожарной безопасности личным составом;
5) контролирует исправность и правильную эксплуатацию всех средств пожаротушения, пожарной сигнализации, источников пожарного водоснабжения, организует их проверку и освидетельствование;
6) ведет учет наличия и технического состояния средств пожаротушения, обеспечивает ведение формуляров (паспортов) и технической документации;
7) не допускает эксплуатацию неисправных и опасных в пожарном отношении установок, приборов отопления и освещения;
8) немедленно докладывает заместителю командира по тылу обо всех случаях возгораний и пожаров, принятых мерах, а также о выявленных недостатках в противопожарном состоянии объектов;
9) руководит тушением пожара до прибытия гарнизонных (территориальных) пожарных подразделений, а после их прибытия действует в порядке, установленном планом взаимодействия;
10) своевременно представляет установленную отчетность по вопросам противопожарной защиты в вышестоящий орган.
224. Начальником нештатной пожарной команды воинской части назначается военнослужащий роты материально-технического обеспечения. Начальник нештатной пожарной команды воинской части:

1) штаттан тыс өрт командасының өрттерді сөндіру іс-қимылдарына дайындығын жүргізеді;
2) өрт сөндіру техникасының, өрт сөндіру құралдарының және авариялық-құтқару құрал-жабдықтарының жарамды жағдайда ұстайды.
225. Әскери бөлімдерде (бөлек дислокацияланған бөлімшелерде) саны 5-тен 15 адамға дейінгі штаттан тыс өрт командалары құрылады.
Штаттан тыс өрт командасының құрамына, әдетте, бір бөлімшеден (материалдық-техникалық қамтамасыз ету ротасынан) әскери қызметшілер тағайындалады. Штаттан тыс өрт командасының құрамынан күн сайын өрт наряды және өрт нарядының аға өкілі тағайындалады. Өрт нарядының аға өкілі болып, әдетте, материалдық-техникалық қамтамасыз ету ротасының жауаптысы тағайындалады. Өрт нарядының кезекшілігі әскери бөлімнің (бөлімшенің) командирі бекіткен табель бекеттерге сәйкес тәулік бойы жүзеге асырылады. Штаттан тыс өрт командасының жеке құрамы кезекшілік атқару кезеңінде басқа нарядтардан босатылады.
226. Әскери бөлімнің өртке қарсы қорғау қызметінің лауазымды адамдары өз құзыреті шегінде мынадай міндеттер үшін жауап береді:
1) әскери бөлім объектілерінде өрт бақылауын ұйымдастыру бойынша;
2) өрт-алдын алу жұмыстарын жүргізу;
3) штаттан тыс өрт сөндіру командалары жеке құрамының өртті сөндіруге арнайы даярлығының деңгейін арттыру бойынша.
227. Бөлімшелер командирлері, қызметтер, шеберханалар, цехтар, мәдени-демалыс орталықтары, зертханалар және басқа да объектілердің бастықтары:
1) оларға бағынысты бөлімшелерде және бекітілген объектілерде өрт қауіпсіздігі талаптарын орындайды;
2) жарамды жағдайда өрт сөндіру құралдарын ұстайды;
3) өрт қауіпсіздігі талаптарының анықталған бұзушылықтарын уақтылы жояды.
228. Әскери бөлімдердің жеке құрамы өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтайды. Оларды бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына және әскери жарғыларға сәйкес ықпал ету шаралары қолданылады.
2-параграф. Әскери бөлімдердің өртке қарсы қорғау қызметінің жұмысын ұйымдастыру
229. Әскери бөлімде өртке қарсы қорғау қызметіне тікелей басшылықты ППҚ бастығы жүзеге асырады (егер штатта өртке қарсы қорғау қызметінің жеке бастығы қарастырылмаса).
230. Өз қызметінде ППҚ бастығы (өртке қарсы қорғау қызметі бастығы) Қазақстан Республикасының азаматтық қорғау және өрт қауіпсіздігі саласындағы заңнамасына, әскери жарғыларға, жоғары тұрған органдардың бұйрықтары мен директивасына, сондай-ақ осы Ережелерге сүйенеді.
231. Әскери бөлімнің ППҚ лауазымды тұлғалары (егер штатта өртке қарсы қорғау қызметі қарастырылмаса) мыналар үшін жауап береді:
1) бағынысты бөлімшелерде өртке қарсы қорғауды ұйымдастырады;

1) осуществляет подготовку нештатной пожарной команды к действиям по тушению пожаров;
2) содержит в исправном состоянии пожарной техники, средств пожаротушения и аварийно-спасательного инструмента.
225. В воинских частях (отдельно дислоцированных подразделениях) создаются нештатные пожарные команды численностью от 5 до 15 человек.
В состав нештатной пожарной команды назначаются военнослужащие из одного подразделения (роты материально-технического обеспечения). Из состава нештатной пожарной команды ежедневно назначается пожарный наряд и старший пожарного наряда. Старшим пожарного наряда назначается ответственный по роте материально-технического обеспечения. Дежурство пожарного наряда осуществляется круглосуточно согласно табелю постам, утвержденному командиром воинской части (подразделения). Личный состав нештатной пожарной команды при несении дежурства освобождается от других нарядов.
226. Должностные лица службы противопожарной защиты воинской части в пределах своей компетенции проводят работу:
1) по организации пожарного контроля на объектах воинской части;
2) проведению пожарно-профилактической работы;
3) по повышению уровня специальной подготовки личного состава нештатных пожарных команд к тушению пожаров.
227. Командиры подразделений, начальники служб, мастерских, цехов, культурно-досуговых центров, лабораторий и других объектов:
1) выполняют требования пожарной безопасности в подчиненных им подразделениях и на закрепленных объектах;
2) содержат средства пожаротушения в исправном состоянии;
3) своевременно устраняют выявленные нарушения требований пожарной безопасности.
228. Личный состав воинских частей соблюдают правила пожарной безопасности. За их нарушение применяются меры воздействия в соответствии с законодательством Республики Казахстан и воинскими уставами.
Параграф 2. Организация работы службы противопожарной защиты воинских частей
229. Непосредственное руководство службой противопожарной защиты в воинской части осуществляет начальник КЭС (если штатом не предусмотрен отдельный начальник службы противопожарной защиты).
230. В своей деятельности начальник КЭС (начальник службы противопожарной защиты) руководствуется законодательством Республики Казахстан в области гражданской защиты и пожарной безопасности, воинскими уставами, приказами и директивами вышестоящих органов, а также настоящими Правилами.
231. Должностные лица КЭС воинской части (если штатом не предусмотрена служба противопожарной защиты):
1) организовывают противопожарную защиту в подчиненных подразделениях;

2) штаттан тыс өрт сөндіру командаларының жеке құрамын өрттерді сөндіру жөніндегі іс-қимылдарға дайындайды;
3) ғимараттарды, құрылыстар мен техниканы пайдалану кезінде өрт қауіпсіздігі талаптарының сақталуын бақылайды.
232. Әскери бөлімнің ППҚ (өртке қарсы қорғау қызметі):
1) Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарында әскери бөлімді өрт қауіпсіздігі мәселелері бойынша ұсынады;
2) әскери бөлімнің өрт қауіпсіздігі жөніндегі нормативтік және ұйымдастыру құжаттарының жобаларын әзірлеуге қатысады;
3) өртке қарсы қорғаудың жағдайын талдайды және өрттердің алдын алу бойынша шаралар әзірлейді;
4) өрттер мен жанғыштардың есебін және талдауын жүргізеді, олардың пайда болуына ықпал ететін себептер мен жағдайларды жою бойынша шаралар әзірлейді;
5) өрттердің алдын алуға және адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған өрт қауіпсіздігі жөніндегі нормативтік құқықтық актілердің орындалуын бақылайды;
6) өртке қарсы қорғаудың ұйымдастырылуын және жағдайын тексереді, әскери бөлім объектілерінде өрт қауіпсіздігі талаптарының орындалуын бақылайды;
7) әскери бөлімнің өрт техникасына, жабдықтарына және мүлкіне қажеттілігін анықтайды;
8) күрделі жағдайларда (қоймаларда, техника парктерінде, өрт қаупі жоғары объектілерде) өрттерді сөндіру бойынша іс-әрекеттерді пысықтайды;
9) құзыреті шегінде әскери бөлім бөлімшелеріне өрт қауіпсіздігі мәселелері бойынша орындауға міндетті нұсқаулар береді және олардың орындалуын бақылайды;
10) өртке қарсы қорғау бөлімшелерінің кадрларын іріктеуге және орналастыруға қатысады;
11) командирлерден және қызмет бастықтарынан объектілердің өрт қауіпсіздігі жағдайы туралы мәліметтер мен құжаттарды сұратады;
12) басқа мемлекеттік органдардың өртке қарсы қорғауды басқару органдарымен өзара іс-қимыл жасайды;
13) өртке қарсы қорғау бөлімшелерін тарта отырып, өрттік-тактикалық оқу-жаттығуларды жоспарлайды, ұйымдастырады және өткізеді;
14) қызмет және бөлімше бастықтарымен арнайы даярлық бойынша оқу-әдістемелік сабақтарды ұйымдастырады және өткізеді;
15) әскери бөлім жеке құрамының өртке қарсы даярлығын ұйымдастыруын бақылайды;
16) өрт мүлкін бөлімшелер арасында бөледі және оның дұрыс пайдаланылуын бақылайды;
17) болған өрттер және олардың пайда болу себептері туралы шынайы ақпаратты жоғары командованиюға уақтылы жібереді;
18) өрттің пайда болуына тікелей қауіп төндіретін бұзушылықтар анықталған кезде қоймалардың, цехтардың, шеберханалардың, қондырғылардың жұмысын толық немесе ішінара тоқтатады, клубтарды, ғимараттарды, құрылыстарды және жеке үй-жайларды пайдалануға тыйым салады, бұзушылықтар жойылғанға дейін;

2) готовят личный состав нештатных пожарных команд к действиям по тушению пожаров;
3) контролируют соблюдение требований пожарной безопасности при эксплуатации зданий, сооружений и техники.
232. КЭС воинской части (служба противопожарной защиты):
1) представляет воинскую часть по вопросам пожарной безопасности в государственных органах Республики Казахстан;
2) участвует в разработке проектов нормативных и организационных документов по пожарной безопасности воинской части;
3) анализирует состояние противопожарной защиты и разрабатывает мероприятия по предупреждению пожаров;
4) ведет учет и анализ пожаров и возгораний, разрабатывает мероприятия по устранению причин и условий, способствующих их возникновению;
5) контролирует выполнение нормативных правовых актов по пожарной безопасности, направленных на предотвращение пожаров и обеспечение безопасности людей;
6) проверяет организацию и состояние противопожарной защиты, контролирует выполнение требований пожарной безопасности на объектах воинской части;
7) определяет потребность воинской части в пожарной технике, оборудовании и имуществе;
8) отрабатывает действия по тушению пожаров в сложных условиях (на складах, в парках техники, на объектах с повышенной пожарной опасностью);
9) дает обязательные для исполнения указания в пределах компетенции подразделениям воинской части по вопросам пожарной безопасности и контролирует их выполнение;
10) участвует в подборе и расстановке кадров подразделений противопожарной защиты;
11) запрашивает у командиров и начальников служб сведения и документы о состоянии пожарной безопасности объектов;
12) взаимодействует с органами управления противопожарной защиты других государственных органов;
13) планирует, организует и проводит пожарно-тактические учения с привлечением подразделений противопожарной защиты;
14) организует и проводит учебно-методические занятия по специальной подготовке с начальниками служб и подразделений;
15) контролирует организацию противопожарной подготовки личного состава воинской части;
16) распределяет пожарное имущество между подразделениями и контролирует его правильную эксплуатацию;
17) своевременно направляет в вышестоящее командование достоверную информацию о происшедших пожарах и причинах их возникновения;
18) при выявлении нарушений, создающих непосредственную угрозу возникновения пожара, приостанавливает полностью или частично работу складов, цехов, мастерских, установок, запрет на эксплуатацию клубов, зданий, сооружений и отдельных помещений до устранения нарушений;

19) өртке қарсы қорғау жоспарларымен қарастырылған күштер мен құралдарды шақыра отырып, оқу өрт дабылдарын жариялайды;
20) штаттан тыс өрт командасының және өрт есептерінің даярлығын басқарады;
21) бағынысты өртке қарсы қорғау органдарын басқарады және олардың қызметін бақылайды;
22) штаттан тыс өрт командасының жеке құрамы арасында өрт-құтқару спорты бойынша спорттық жұмысты ұйымдастырады;
23) құрылысы немесе жөндеуі аяқталған объектілерді пайдалануға қабылдау жөніндегі комиссиялар жұмысына қатысады;
24) істен шыққан өрт техникасын, арнайы жабдықтарды және мүлікті белгіленген тәртіппен есептен шығаруға қорытынды береді;
25) өрттердің пайда болу мән-жайлары мен себептерін тергеп-тексеруге қатысады.
3-параграф. Әскери бөлімдерде өртке қарсы қорғауын ұйымдастыру
233. Объектілердің өртке қарсы қорғауын қамтамасыз ету және жеке құрам үшін қауіпсіз жағдайлар жасау мақсатында әскери бөлімнің командирі:
1) заңнамада және осы Қағидаларда көзделген өртке қарсы іс-шаралардың уақтылы орындалуын ұйымдастырады;
2) өртке қарсы бақылау органдарының актілерінде (нұсқамаларында) көрсетілген кемшіліктердің жойылуын қамтамасыз етеді;
3) штаттан тыс өрт командасының жауынгерлік дайындығына және өрт сөндіру құралдарының жай-күйіне бақылау жасайды.
234. Әскери бөлімдерде ғимараттар мен құрылыстарды, техниканы пайдалану және барлық жұмыстарды жүргізу өрт қауіпсіздігі талаптарын қатаң сақтай отырып жүзеге асырылады.
235. Әскери бөлімнің лауазымды адамдары және тәуліктік наряд жеке құрамның үй-жайларда және аумақта өрт қауіпсіздігі талаптарын орындауына тұрақты бақылау жүргізеді.
236. Әскери бөлімдердегі өртке қарсы қорғану:
1) штаттық өрт есептоптары мен командалары (олар болған жағдайда);
2) штаттан тыс өрт командалары тарапынан жүзеге асырылады.
237. Өртке қарсы қорғану қызметінің жеке құрамы:
1) өртті сөндіру бойынша арнайы білім мен дағдыларды ұдайы жетілдіреді;
2) күзетілетін объектілердің өрт-тактикалық ерекшеліктерін біледі;
3) қолданылатын өрт техникасы мен құтқару құралдарының техникалық мүмкіндіктерін біледі;
4) бөлімшелерде өрттің алдын алу бойынша профилактикалық жұмыс жүргізеді.
238. Штаттан тыс өрт командасының саны объектілердің өрт қауіптілігіне байланысты айқындалады және, әдетте, 5-тен 15 адамға дейін құрайды.
239. Өрттерді сөндіру үшін штаттан тыс өрт командасына өрт сөндіру автомобилі немесе су ыдысы мен өрт мотосорабы бар автомобиль бекітіледі.
Арнайы өрт сөндіру автомобилі болмаған жағдайда өртті сөндіру орталығына өрт сөндіру заттарын жеткізуді қамтамасыз ететін су себетін немесе өзге де арнайы техниканы қолдануға жол беріледі.

19) объявляет учебные пожарные тревоги с вызовом сил и средств, предусмотренных планами противопожарной защиты;
20) руководит подготовкой нештатной пожарной команды и пожарных расчетов;
21) руководит подчиненными органами противопожарной защиты и контролирует их деятельность;
22) организует спортивную работу по пожарно-спасательному спорту среди личного состава нештатной пожарной команды;
23) участвует в работе комиссий по приемке в эксплуатацию объектов, законченных строительством или ремонтом;
24) дает заключения на списание пожарной техники, специального оборудования и имущества, пришедших в негодность, в установленном порядке;
25) участвует в расследовании обстоятельств и причин возникновения пожаров.
Параграф 3. Организация противопожарной защиты в воинских частях
233. Для обеспечения противопожарной защиты объектов и создания безопасных условий для личного состава командир воинской части:
1) организует своевременное выполнение противопожарных мероприятий, предусмотренных законодательством и настоящими Правилами;
2) обеспечивает устранение недостатков, указанных в актах (предписаниях) органов пожарного контроля;
3) контролирует боеготовность нештатной пожарной команды и состояние средств пожаротушения.
234. Эксплуатация зданий и сооружений, техники и проведение всех видов работ в воинских частях осуществляется при строгом соблюдении требований пожарной безопасности.
235. Должностные лица и суточный наряд воинской части несут постоянный контроль за выполнением личным составом требований пожарной безопасности в помещениях и на территории.
236. Служба противопожарной защиты в воинских частях осуществляется:
1) штатными пожарными расчетами и командами (при их наличии);
2) нештатными пожарными командами.
237. Личный состав службы противопожарной защиты:
1) постоянно совершенствовует специальные знания и навыки по тушению пожаров;
2) знают пожарно-тактические особенности охраняемых объектов;
3) знают технические возможности применяемой пожарной техники и спасательных средств;
4) проводят профилактическую работу по предупреждению пожаров в подразделениях.
238. Численность нештатной пожарной команды определяется в зависимости от пожарной опасности объектов и составляет, как правило, от 5 до 15 человек.
239. Для тушения пожаров за нештатной пожарной командой закрепляется пожарный автомобиль либо автомобиль, оборудованный емкостью с водой и пожарной мотопомпой.
При отсутствии специального пожарного автомобиля допускается использование поливочных и других специальных машин, обеспечивающих подачу огнетушащих средств в очаг пожара.

240. Өрт сөндіру автомобилі (немесе арнайы жабдықталған автомобиль) тез шығуын қамтамасыз ететін әрдайым жылдам шығуды қамтамасыз ететін жылытуы бар үй-жайда және жарамды күйде болуы тиіс.
241. Штаттан тыс өрт командасының өрт нарядына мынадай міндеттер жүктеледі:
1) өрттерді сөндіру бойынша іс-қимылдарға тұрақты дайындықты қамтамасыз ету;
2) өрттерді, оның ішінде күрделі және экстремалды жағдайларда, сөндіру;
3) әскери бөлім объектілерінде өртке қарсы профилактикалық жұмыстар жүргізу.
242. Өрт нарядының қарулануында мыналар болады:
1) штаттан тыс өрт командасына бекітілген өрт сөндіру автомобильдері және жабдық;
2) алғашқы өрт сөндіру құралдары;
3) өрттерді сөндіруге және адамдарды құтқаруға қажетті авариялық-құтқару құралы мен шанцевый құрал.
243. Өрт сөндіру автомобилін басқаруға арнайы даярлықтан өткен және арнайы техникамен (өрт сөндіру автомобилімен) басқару құқығына куәлігі бар жүргізушілер ғана жіберіледі.
244. Штаттан тыс өрт командасының жеке құрамы:
1) барлық өрт сөндіру құралдарының, өрт сигнализациясының, өртке қарсы сумен жабдықтау көздерінің жарамдылығы мен дұрыс пайдаланылуын бақылайды;
2) көрсетілген құралдардың тұрақты жұмысқа дайын болуы үшін шаралар қабылдайды (өрт сөндіргіштерді тексеру, зарядтау, гидранттарды, су қоймаларын жылыту және т.б.).
245. Өрт сөндіру автомобильдерін, мотосораптарды, өрт жабдығын және авариялық-құтқару құралдарын тікелей мақсатына сай келмейтін жұмыстар үшін пайдалануға жол берілмейді.
246. Өрт нарядының жеке құрамы және өрт нарядының аға өкілі өртке қарсы қорғану қызметін атқаруға байланысты емес өзге нарядтардан босатылады.
247. Әскери бөлімдерді өрт сөндіру жабдығымен, мүлкімен және арнайы техникамен қамтамасыз ету белгіленген нормалар бойынша жүзеге асырылады.
248. Өрт сөндіргіштерді зарядтау және сынау техникалық құжаттамада белгіленген мерзімдерде уақтылы жүргізіледі.
249. Көмірқышқыл өрт сөндіргіштерінің баллондары белгіленген мерзімдерде кезеңдік техникалық тексеруден өткізілуге тиіс. Тексеру мерзімі өтіп кеткен өрт сөндіргіштерді пайдалануға жол берілмейді.
250. Өрт сөндіру автомобильдерінің техникалық жай-күйіне, күтіміне, қызмет көрсетуіне және жөндеуіне бақылауды әскери бөлімнің автомобиль қызметі өртке қарсы қорғану қызметінің (ППҚ) бастығымен бірлесіп жүзеге асырады.
251. Әскери бөлімдерді өрт сөндіру жабдығымен және мүлігімен қамтамасыз ету өрт қауіпсіздігі талаптарына және осы Қағидаларға сәйкес белгіленген нормалар бойынша жүргізіледі. Өрт сөндіру автомобильдері мен мотосораптар өртке қарсы бөлімшелерге штаттарға және қажеттілікке сәйкес бөлінеді.
Азаматтық қорғаныс әскери
бөлімдерінде пәтер пайдалану
және өртке қарсы қызметтің
жұмысын ұйымдастыру
жөніндегі қағидаларына
1 қосымша
_____________________________________ (әскери бөлімнің, бөлімшенің атауы) уақытша пайдалануға берілетін ППҚ мүлкін есепке алу Кітабы №___
Басталуы 20__ж. "___" _______
Аяқталуы 20__ж. "___" _______
№ р/н
Кімге берілді (атағы, тегі, аты-жөні)
Заттардың атауы
Өлш.бірлігі
Берілді
Қабылданды
Көлемі (жазбаша)
Алғаны жөнінде қолы
Көлемі (жазбаша)
Алғаны жөнінде қолы
1
2
3
4
5
6
7
8
Азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінде пәтер пайдалану және өртке қарсы қызметтің жұмысын ұйымдастыру жөніндегі қағидаларына
2 қосымша
Мүлікті есепке алу кітабы № ___ _________________________________________ (қызметтің, әскери бөлімнің атауы)
Басталды 20__ж. "___" _______
Аяқталды 20__ж. "___" _______
Мазмұны
Материалдық құндылықтардың атауы
Беттер
Материалдық құндылықтардың атауы
Беттер
Бастапқы
Кейінгі (тасымалдау кезінде)
Бастапқы
Кейінгі (тасымалдау кезінде)
Шот _______________ өлшем бірлігі _____________
Күні жазбалар
Мақаланың № журнал бойынша тіркеу есеп құжаттар
Атауы, күні және құжаттың №
Кімнен алынды немесе кімге берілген
Әскери бөлім бойынша қозғалыс
Оның ішінде
Құжат тігілетін істің нөмірі мен беті
Кіріс
Шығыс
Қалдық
Қоймада
Бөлімшеде
Барлығы
Жаңа
Пайдаланылған
Барлығы
Азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінде пәтер пайдалану және өртке қарсы қызметтің жұмысын ұйымдастыру жөніндегі қағидаларына
3 қосымша
БЕКІТЕМІН
__________ әскери бөлім командирі
_______________________________
(әскери атағы, қолы және аты-жөні)
20__ ж. "____" ________________
20____- 20____ж. ж. әскери бөлімнің материалдық-техникалық базасының объектілерін жұмысқа дайындау жылыту Жоспары
р/с №
Іс-шаралардың атауы
Көлемі немесе құны
Материалдар
Ақшалай қаражат (теңгемен)
Жұмыс күші(адам / күн)
Іс-шараларды орындау мерзімдері
Жауапты орындаушы
Орындалуы туралы белгі
атауы
саны
қайдан бөлінеді
қажеттілік
қайдан бөлінеді
қажеттілік
қайдан бөлінеді
1
2
3
4
5
б
7
8
9
10
11
12
13
I. Ұйымдастыру мәселелері
II. Әскери қалашықтың ғимараттарын, құрылыстарын, инженерлік желілерін және аумағын дайындау
III. Қызметтер бойынша іс-шаралар
IV. Техниканы қысқы жағдайларда жұмысқа дайындау
V. Сауда-тұрмыстық қамтамасыз ету бойынша
_______әскери бөлімінің штаб бастығы
____________________________________
(әскери атағы, қолы, аты-жөні, тегі)
20___ж. "____"______________________
____ әскери бөлім командирінің тыл
жөніндегі орынбасары – тыл бастығы
____________________________________
(әскери атағы, қолы, аты-жөні, тегі)
20___ж. "____"______________________
Азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінде пәтер пайдалану және өртке қарсы қызметтің жұмысын ұйымдастыру жөніндегі қағидаларына
4 қосымша
БЕКІТЕМІН
________ әскери бөлім командирі
__________________________
(әскери атағы, қолы және аты-жөні)
20__ ж. "____" ________________
№ __ әскери қалашығының № __ ғимаратын жалпы тексеру АКТСІ
р/с №
Ақау анықталған орын (ғимараттың жекелеген бөліктері, конструктивтік элементтер, үй-жайлардың нөмірлерін немесе олардың атауларын көрсете отырып, инженерлік жабдықтар жүйесі)
Ақаудың қысқаша сипаттамасы және оның пайда болу себептері (шамамен жұмыс көлемін көрсете отырып)
Ағымдағы немесе күрделі жөндеу шараларын қабылдау, жүргізу туралы шешім
1
2
3
4
Комиссия төрағасы: _______________________ (қолы, тегі)
Комиссия мүшелері: ______________________
______________________
______________________ (қолы, тегі)
Азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінде пәтер пайдалану және өртке қарсы қызметтің жұмысын ұйымдастыру жөніндегі қағидаларына
5 қосымша
БЕКІТЕМІН
_________әскери бөлім командирі
______________________________
(әскери атағы, қолы және аты-жөні)
20__ ж. "____" _________________
20___- 20___ж. ________ әскери бөлімінің әскери қалашығының, иемденген жылыту маусымына дайындығын тексеру, ғимараттар мен коммуналдық құрылыстарды (жүйелерді жылыту, сумен жабдықтау, электрмен жабдықтау және кәріз) АКТСІ
20__ж. "____"__________
___________ қ.
20__ ж. "___"_________ бойынша бұйрық негізінде № ___ комиссия құрамы:
Комиссия төрағасы (әскери бөлім командирінің тыл жөніндегі орынбасары):
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
Комиссия мүшелері:
Пәтер-пайдалану қызметінің бастығы: ___________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты)
Өртке қарсы қызмет бастығы: __________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты)
Қазандық (жылу шаруашылығы) бастығы ________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты)
қалалық, объектілік коммуналдық қызметтердің, қазандық қадағалау инспекцияларының өкілдері ___________________________________________
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
жылумен жабдықтау ұйымының өкілі-3 адам ____________________________
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
ғимараттарды, коммуналдық құрылыстарды және әскери бөлімнің аумағын қарап
шығу _______________________________________________________________
орнатылды:
1. __________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(әскери бөлімнің әскери қалашығын жылыту кезеңіне даярлау сапасын көрсету)

240. Пожарный автомобиль (либо автомобиль со специальным оборудованием) постоянно находится в исправном состоянии в отапливаемом помещении, обеспечивающем быстрый выезд.
241. На пожарный наряд нештатной пожарной команды возлагаются задачи:
1) поддержание постоянной готовности к действиям по тушению пожаров;
2) тушение пожаров, в том числе в сложных и экстремальных условиях;
3) проведение пожарно-профилактической работы на объектах воинской части.
242. На вооружении пожарного наряда находятся:
1) пожарные автомобили и оборудование, закрепленное за нештатной пожарной командой;
2) первичные средства пожаротушения;
3) аварийно-спасательный инструмент и шанцевый инструмент, необходимый для тушения пожаров и спасения людей.
243. К управлению пожарным автомобилем допускаются водители, прошедшие специальную подготовку и имеющие удостоверение на право управления специальной техникой (пожарным автомобилем).
244. Личный состав нештатной пожарной команды:
1) следит за исправностью и правильной эксплуатацией всех средств пожаротушения, пожарной сигнализации, источников пожарного водоснабжения;
2) принимает меры по поддержанию постоянной готовности указанных средств к действию (проверка, зарядка огнетушителей, утепление гидрантов, водоемов и т.п.).
245. Не допускается использование пожарных автомобилей, мотопомп, пожарного оборудования и аварийно-спасательного инструмента не по прямому назначению.
246. Личный состав пожарного наряда и старший пожарного наряда освобождаются от иных нарядов, не связанных с несением службы по противопожарной защите.
247. Обеспечение воинских части пожарным оборудованием, имуществом и специальной техникой выполняется по установленным нормам.
248. Зарядка и испытание огнетушителей проводятся своевременно, в сроки, установленные технической документацией.
249. Баллоны углекислотных огнетушителей подлежат периодическому техническому освидетельствованию в установленные сроки. Эксплуатация огнетушителей с просроченными сроками освидетельствования не допускается.
250. Контроль за техническим состоянием, содержанием, обслуживанием пожарных автомобилей и их ремонтом осуществляет автомобильная служба воинской части совместно с начальником службы противопожарной защиты (КЭС).
251. Обеспечение воинских частей пожарным оборудованием и имуществом производится по установленным нормам в соответствии с требованиями пожарной безопасности и настоящими Правилами. Пожарные автомобили и мотопомпы выделяются противопожарным подразделениям в соответствии со штатами и потребностью.
Приложение 1
к Правилам по организации
деятельности квартирно-
эксплуатационной и
противопожарной службы
в воинских частях
гражданской обороны.
КНИГА №___ учета имущества КЭС, выдаваемого во временное пользование
_______________________________________
(наименование подразделения, воинской части)
начата "___" _______20__г
окончена "___" _______20__г
№ п/п
Кому выданы (звание, фамилия, инициалы)
Наименование предметов
Ед. изм.
Выдано
Принято
Количество (прописью)
Расписка в получении
Количество (прописью)
Расписка в получении
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 2
к Правилам по организации
деятельности квартирно-
эксплуатационной и
противопожарной службы
в воинских частях
гражданской обороны.
Книга № ___ учета имущества
______________________________________________________
(наименование службы, воинской части)
начата "___" _______20__г
окончена "___" _______20__г
Оглавление
Наименование материальных ценностей
Страницы
Наименование материальных ценностей
Страницы
Первоначальная
Последующие (при переносе)
Первоначальная
Последующие (при переносе)
Счет _______________ единица измерения _____________
Дата записи
№ статьи по журналу регистрации учетных документов
Наименование, дата и № документа
От кого получено или кому выдано
Движение по воинской части
В том числе состоит
Номер и страница дела, в которое подшит документ
Приход
Расход
Остаток
На складе
В подразделении
Всего
Новое
б/у
всего
Приложение 3
к Правилам по организации
деятельности квартирно-
эксплуатационной и
противопожарной службы
в воинских частях
гражданской обороны.
УТВЕРЖДАЮ
Командир воинской части
____________________________
___________________________
(воинское звание,
подпись и ФИО)
"____" ________________20__ г.
ПЛАН
подготовки объектов материально-технической базы воинской части к работе в отопительном периоде 20____- 20____гг.
№ п/п
Наименование мероприятий
Объем или стоимость
Материалы
Денежные средства (в тенге)
Рабочая сила (чел/дней)
Сроки выполнения мероприятий
Ответственный исполнитель
Отметка о выполнении
наименование
количество
откуда выделяется
потребность
откуда выделяется
потребность
откуда выделяется
1
2
3
4
5
б
7
8
9
10
11
12
13
I. Организационные вопросы
II. Подготовка зданий, сооружений, инженерных сетей и территории военного городка
III. Мероприятия по службам
IV. Подготовка техники к работе в зимних условиях
V. По торгово-бытовому обеспечению
Начальник штаба воинской части_______
____________________________________
(воинское звание, подпись, инициалы, фамилия)
"____"______________________20___г.
Заместитель командира воинской части ____ по тылу - начальник тыла
____________________________________
(воинское звание, подпись, инициалы, фамилия)
"____"______________________20___г.
Приложение 4
к Правилам по организации
деятельности квартирно-
эксплуатационной и
противопожарной службы
в воинских частях
гражданской обороны.
УТВЕРЖДАЮ
Командир воинской части
____________________________
___________________________
(воинское звание,
подпись и ФИО)
"____" _______________20__ г.
АКТ
общего осмотра здания №_____ военного городка
№ п/п
Место обнаружения дефекта (отдельные части здания, конструктивные элементы, системы инженерного оборудования с указанием номеров помещений или их наименования)
Краткое описание дефекта и причины его возникновения (с указанием примерного объема работ)
Решение о принятии мер, проведении текущего или капитального ремонта
1
2
3
4
Председатель комиссии: ____________________________________________________
(подпись, фамилия)
Члены комиссии:       ______________________________
______________________________
______________________________
(подпись, фамилия)
Приложение 5
к Правилам по организации
деятельности квартирно-
эксплуатационной и
противопожарной службы
в воинских частях
гражданской обороны.
УТВЕРЖДАЮ
Командир воинской части
____________________________
___________________________
(воинское звание,
подпись и ФИО)
"____" _______________20__ г.
АКТ
проверки готовности зданий и коммунальных сооружений (систем отопления, водоснабжения, электроснабжения и канализации) военного городка, занимаемого воинской частью________ к отопительному периоду 20___- 20___гг.
"____"__________20__г. г. ___________
На основании приказа по _________ от " "____________20__г. за №____ комиссия в составе:
Председатель комиссии (заместитель командира воинской части_____ по тылу):
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Члены комиссии:
начальник квартирно-эксплуатационной службы _______________________________
(фамилия, имя, отчество)
начальник противопожарной службы _________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
начальник котельной (теплового хозяйства) ____________________________________
(фамилия, имя, отчество)
представители городских, объектовых коммунальных служб, инспекций котлонадзора
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
представитель теплоснабжающей организации ________________________________
______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
осмотрев здания, коммунальные сооружения и территорию воинской части
_______________________________________________________________________
установила:
1.______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(указать качество подготовки военного городка воинской части к отопительному периоду)

2. Төменде аталған объектілерде мынадай елеулі кемшіліктер мен ақаулар анықталды:
р/с
Объектінің атауы және №
Кемшіліктер мен ақаулар тізімі
Орындаушы және жою мерзімі
Жою туралы белгі
1
2
3
4
5
3. Кемшіліктер мен ақауларды жою туралы қорытындылар мен ұсыныстар:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Комиссия төрағасы: ________________________ (қолы, тегі)
Комиссия мүшелері: ______________________ (қолы, тегі)
"_____" ______________ 20___ ж.
Азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінде пәтер пайдалану және өртке қарсы қызметтің жұмысын ұйымдастыру жөніндегі қағидаларына
6 қосымша
БЕКІТЕМІН
________ әскери бөлім командирі
__________________________
(әскери шені, қолы және аты-жөні)
"____" ______________20__ ж.
20___- 20___ж. ___________ жылыту кезеңінде қазандықтың дайындығын тексеру АКТІСІ
ж. ____________
"___"____________20__ж.
Комиссия құрамында:
Комиссия төрағасы (____ әскери бөлім командирінің тылдағы орынбасары):
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
Комиссия мүшелері:
пәтерді пайдалану қызметінің бастығы _______________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
өртке қарсы қызмет бастығы _______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
қазандық (жылу шаруашылығы) бастығы _____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
қалалық, объектілік коммуналдық қызметтердің, қазандық қадағалау
инспекцияларының өкілдері
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
ғимараттардың, қазандықтың жылу-механикалық энергетикалық жабдықтарының
жай-күйін тексерді.
Тексеру арқылы орнатылды:
Атауы
Техникалық жағдайды бағалау
Здание котельной
Кровля
Заполнение оконных и дверных проемов
Қызметтік жайлардың санитарлық жай-күйі
Қазандықтар
Режимдік карталардың болуы
Қазандықтарды қаптау
Жылыту беті
Қазандықтардың арматурасы мен гарнитурасы
Желдету жабдықтары
Түтін құбыры
Экономайзерлер
Қаптау
Отын шаруашылығы
ГРП (ГРУ), мазут сорғы, отын қоймасы (қатты, сұйық)
Қазандықтың ішкі газ жабдығы, көмір беру,
жинақтаушы бункерлер, мазут жабдығы
Құбырлар
Желілік
Толтыру
Қоректік
Дренаждық
Басқалар
Сорғылар
Желілік
Нәрлендіретін Қоректік Заттар
Бастапқы суды қайта өңдеу
Тұз, қышқыл
Басқалар
Химиялық су дайындау қондырғысының жабдығы
Батарея цистерналары
Деаэраторлар
Басқа цистерналар сүзгілер
Тұз еріткіш
Тұз ерітіндісінің Бак-өлшегіші
Декарбонюатор
Қышқылды сақтау сыйымдылығы
Су жылытқыштар
Жылу желісіне арналған су құю
Желілік
Электр жабдықтары
Трансформатор пункті
Қазандық "электр жабдықтары
КИПиА
Қазандықтардың қауіпсіздік автоматикасы
Қазандықтардың жүктемесін реттеу автоматикасы
Химиялық су дайындау қондырғысының автоматикасы
Жылу желісін тамақтандыру автоматикасы
Қысымды өлшеу құралдары
Температураны өлшеу құралдары
Шығын өлшегіштер
Паромерлер
Жылу есептегіштері
Комиссияның қорытындысы: __________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Комиссия төрағасы: _______________________ (қолы, тегі)
Комиссия мүшелері: ______________________ (қолы, тегі)
"_____" ______________ 20___ ж.
Азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінде пәтер пайдалану және өртке қарсы қызметтің жұмысын ұйымдастыру жөніндегі қағидаларына
7 қосымша
БЕКІТЕМІН
________ әскери бөлім командирі
__________________________
(әскери шені, қолы және аты-жөні)
"____" ________________20__ ж.
АКТ жылу желісінің жылыту желісінде пайдалануға дайындығы 20__ - 20__ж.
ж. _____________
"______"____________20__ж.
Комиссия құрамында:
Комиссия төрағасы (____ әскери бөлім командирінің тылдағы орынбасары):
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
Комиссия мүшелері:
пәтерді пайдалану қызметінің бастығы ________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
өртке қарсы қызмет бастығы ________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
қазандық (жылу шаруашылығы) бастығы ______________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
қалалық, объектілік коммуналдық қызметтердің, қазандық қадағалау
инспекцияларының өкілдері
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
жылумен жабдықтау ұйымының өкілі
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
ғимараттарды жылыту жүйелерін қабылдадық
_______________________________________________ және жылу желілері
__________________________________________________________________
Сынақ нәтижелері келесідей:
1. Гидравликалық сынау кезінде қысым нұсқаулыққа сәйкес талап етілгенге дейін көтерілді____________ кгс / шаршы см. бұл ретте:
а) 15 минуттан кейін. баспасөзді ажыратқаннан кейін, көрсеткі _ _ _ кгс/шаршы см - ге дейін төмендеді;
б) көлемнің 1 текше метріне судың меншікті ағуы ___т/сағ х текше метрден аспады.

2. В нижепоименованных объектах выявлены следующие существенные недостатки и дефекты:
№ п/п
Наименование и № объекта
Перечень недостатков и дефектов
Исполнитель и срок устранения
Отметка об устранении
1
2
3
4
5
3. Выводы и предложения об устранении недостатков и дефектов:
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Председатель комиссии:___________________________________________________
(подпись, фамилия)
Члены комиссии: _________________________________________________________
(подпись, фамилия)
"_____" ______________ 20___ г.
Приложение 6
к Правилам по организации
деятельности квартирно-
эксплуатационной и
противопожарной службы
в воинских частях
гражданской обороны.
УТВЕРЖДАЮ
Командир воинской части
____________________________
____________________________
(воинское звание,
подпись и ФИО)
"____" ________________20__ г.
АКТ
готовности котельной ________________________к эксплуатации в
(адрес, наименование)
отопительном периоде 20___- 20___гг.
г. ____________ "___"____________20__г.
Комиссия в составе:
Председатель комиссии (заместитель командира воинской части ____ по тылу):
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Члены комиссии:
начальник квартирно-эксплуатационной службы _________________________
(фамилия, имя, отчество)
начальник противопожарной службы ___________________________________
(фамилия, имя, отчество)
начальник котельной (теплового хозяйства) _____________________________
(фамилия, имя, отчество)
представители городских, объектовых коммунальных служб, инспекций котлонадзора
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
проверили состояние зданий, тепломеханического энергетического оборудования котельной.
Проверкой установлено:
Наименование
Оценка технического состояния
Здание котельной
Кровля
Заполнение оконных и дверных проемов
Санитарное состояние служебных помещений
Котлы
Наличие режимных карт
Обмуровка котлов
Поверхность нагрева
Арматура и гарнитура котлов
Вентиляционное оборудование
Труба дымовая
Экономайзеры
Обмуровка
Топливное хозяйство
ГРП (ГРУ), мазутонасосная, склад топлива (твердого, жидкого) Внутреннее газооборудование котельной, углеподача, бункеры - накопители, мазутное оборудование
Трубопроводы
Сетевые
Подпиточные
Питательные
Дренажные
Прочие
Насосы
Сетевые
Подпиточные Питательные
Рециркуляционные Исходной воды
Солевые, кислотные
Прочие
Оборудование установки химводоподготовки
Баки - аккумуляторы
Деаэраторы
Прочие баки Фильтры
Солерастворитель
Бак - мерник раствора соли
Декарбонюатор
Емкости хранения кислоты
Водонагреватели
Подпиточной воды для тепловой сети
Сетевые
Электрооборудование
Трансформаторный пункт
Электрооборудование "котельной
КИПиА
Автоматика безопасности котлов
Автоматика регулирования нагрузки котлов
Автоматика установки химводоподготовки
Автоматика подпитки тепловой сети
Приборы измерения давления
Приборы измерения температуры
Расходомеры
Паромеры
Теплосчетчики
Заключение комиссии: ________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Председатель комиссии: _______________________________________________
(подпись, фамилия)
Члены комиссии: _____________________________________________________
(подпись, фамилия)
"_____" ______________ 20___ г.
Приложение 7
к Правилам по организации
деятельности квартирно-
эксплуатационной и
противопожарной службы
в воинских частях
гражданской обороны.
УТВЕРЖДАЮ
Командир воинской части
____________________________
____________________________
(воинское звание,
инициалы, фамилия )
"____" ________________20__ г.
АКТ
готовности тепловой сети к эксплуатации в отопительном периоде 20___- 20___гг.
г. _____________ "______"____________20__г.
Комиссия в составе:
Председатель комиссии (заместитель командира воинской части _______ по тылу):
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Члены комиссии:
начальник квартирно-эксплуатационной службы __________________________
(фамилия, имя, отчество)
начальник противопожарной службы _____________________________________
(фамилия, имя, отчество)
начальник котельной (теплового хозяйства) ________________________________
(фамилия, имя, отчество)
представители городских, объектовых коммунальных служб, инспекций котлонадзора
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
представитель теплоснабжающей организации ____________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
произвели приемку систем отопления зданий ______________________________
и тепловых сетей ____________________________________________________________
Результаты испытаний следующие:
1. При гидравлическом испытании давление было поднято до требуемого по инструкции ____________ кгс/кв. см. При этом:
а) по истечение 15 мин. после отключения пресса стрелка упала до ___кгс/кв. см;
б) удельная утечка воды на 1 куб.м объема не превышала ___т/ч х куб. м.

2. Жүйені тексеру кезінде келесі ақаулар анықталды: ____________
а) ғимараттарды оқшаулау бойынша ___________________________________
б) оқшаулау бойынша ________________________________________________
в) аспаптар бойынша ________________________________________________
г) крандар бойынша _________________________________________________
3. Тұтынушының сыртқы желілеріндегі люктердің жай-күйі ________________
4. Желіні және жүйені жуу ____________________________________________
Осы актіде белгіленген ақауларды тұтынушы к жоюға міндетті
___________________________________________________________________
Жоғарыда көрсетілген ақаулар жойылған жағдайда жүйе жылумен жабдықтаушы
ұйымның жылу желісіне қосылуға жіберілуі мүмкін.
Ақаулар жойылды, абоненттің жүйесі толтырылды және қабылданған болып саналады
"____" ____________ 20___ж.
Комиссия төрағасы: _____________________ (қолы, тегі)
Комиссия мүшелері:______________________
______________________
______________________ (қолы, тегі)
"_____" ______________ 20___ ж.
Азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінде пәтер пайдалану және өртке қарсы қызметтің жұмысын ұйымдастыру жөніндегі қағидаларына
8 қосымша
қала _____________________________ аудан __________________________________
ТӨЛҚҰЖАТ тұрғын үй-коммуналдық мақсаттағы объектінің дайындығы жылыту кезеңіндегі жұмысқа
мекен-жайы___________________________________________________________
объектінің тиесілігі ____________________________________________________
"_____" _______________20___ж.
1. Жалпы мәліметтер
1. Объектінің мақсаты (тұрғын үй, өнеркәсіптік, жөндеу-пайдалану, әкімшілік)
_______________________________________________
2. Салынған жылы ___________________________________________________
3. Объектінің сипаттамасы:
тозу (пайызбен)________ қабат ________ кіреберістер _____ жалпы алаңның ш. м.
жертөлелерінің, жертөле қабаттарының болуы пәтерлердің (кабинеттердің) саны
Объектінің жалпы пайдалы алаңы__________ (ш. м) тұрғын үй алаңы_____________(ш. м)______________тұрғын емес алаң (шаршы метр), оның ішінде өндірістік қажеттіліктерге___________________________(ш. м)
4. Инженерлік жабдықтардың, механизмдердің сипаттамасы (олардың саны) __
___________________________________________________________________
5. Дереккөздер:
жылумен жабдықтау _________________________________________________
газбен жабдықтау ___________________________________________________
қатты және сұйық отын _______________________________________________
энергиямен жабдықтау _______________________________________________
APZ және түтін шығару жүйелері _______________________________________

2. При осмотре системы обнаружены следующие дефекты: ____________
а) по утеплению зданий _____________________________________________
б) по изоляции _____________________________________________________
в) по приборам _____________________________________________________
г) по кранам ________________________________________________________
3. Состояние люков на внешних сетях потребителя_______________________
4. Промывка сети и системы__________________________________________
Установленные настоящим актом дефекты потребитель обязан устранить к
___________________________________________________________________
При условии устранения вышеуказанных дефектов система может быть допущена к
подключению к тепловой сети теплоснабжающей организации. Дефекты устранены, система абонента заполнена и считается принятой с "____" ____________ 20___г.
Председатель комиссии: _________________________________________
(подпись, фамилия)
Члены комиссии:       ______________________
______________________
______________________
(подпись, фамилия)
"_____" ______________ 20___ г.
Приложение 8
к Правилам по организации
деятельности квартирно-
эксплуатационной и
противопожарной службы
в воинских частях
гражданской обороны.
город ________________________________район __________________________________
ПАСПОРТ
готовности объекта жилищно-коммунального назначения к работе в отопительном периоде
адрес_________________________________________________________________________
принадлежность объекта________________________________________________________
"_____" _______________20___г.
1. Общие сведения
1. Назначение объекта (жилое, промышленное, ремонтно-эксплуатационное, административное) ________________________________________________
2. Год постройки___________________________________________________
3. Характеристика объекта:
износ (в процентах) ________ этажность ________ подъездов________ наличие подвалов, цокольных этажей кв.м. общей площади
количество квартир (кабинетов) общая полезная площадь объекта_____(кв. м) жилая площадь_____________(кв. м)______________нежилая площадь (кв. м),
в том числе под производственные нужды___________________________(кв.м)
4. Характеристика инженерного оборудования, механизмов (их количество) __
____________________________________________________________________
5. Источники:
теплоснабжения______________________________________________________
газоснабжения_______________________________________________________
твердого и жидкого топлива____________________________________________
энергоснабжения_____________________________________________________
Системы АПЗ и дымоудаления_________________________________________

2. 20__ ж. өткен жылыту кезеңінде объектіні пайдалану нәтижелері
№ р/с
Құрылымдық элементтер мен инженерлік жабдықтардың ақауларының (аварияларының) негізгі түрлері
Күні
Ақаулардың (авариялардың)пайда болу себебі
Ағымдағы 20__ж. ақауларды (аварияларды) жою бойынша орындалған жұмыстар туралы белгі
3. 20_ ж. жылыту кезеңінде объектіні пайдалануға дайындау бойынша орындалған жұмыстардың көлемі
№ р/с
Ғимарат конструкциялары және технологиялық және инженерлік жабдықтар бойынша орындалған жұмыстардың түрлері
Өлшем бірліктері
Қысқа дайындық жоспары бойынша барлығы
Қысқа дайындық кезінде орындалды
1
Жұмыс көлемі
2
Шатырды жөндеу
3
Шатыр үй-жайларын жөндеу, оның ішінде:
шатырдың еденін оқшаулау (толтыру)
құбырларды, желдеткіш қораптар мен камераларды, кеңейту бактарын оқшаулау
4
Қасбеттерді жөндеу, оның ішінде:
жөндеу және бояу
тігістерді тығыздау
су төгетін құбырларды жөндеу
терезе саңылауларын оқшаулау
есіктерді оқшаулау
5
Жертөле үй-жайларын жөндеу, оның ішінде:
құбырларды оқшаулау
дренаждық және су бұру құрылғыларын жөндеу
6
Аула аумақтарының жабындарын жөндеу, оның ішінде:
соқыр аймақ
приямков
7
Инженерлік жабдықтарды жөндеу, оның ішінде:
1) орталық жылыту:
радиаторлар
құбырлар
бекіту арматурасы
жуу және сығымдау
2) қазандықтар:
газ отынымен жұмыс істейтін қазандықтар
дәл сол, көмірде
жылу пункттері
лифт түйіндері
3) ыстық сумен жабдықтау:
құбырлар
бекіту арматурасы
жуу және сығымдау
4) су құбырлары:
арматураны жөндеу және ауыстыру
құбырларды жөндеу және оқшаулау
5) кәріз:
құбырларды жөндеу
ұңғымаларды жөндеу
жүйені жуу
6) Электр жабдықтары:
Жарық сымдары
электр сымдарының күшімен
кіріспе құрылғылар
электр қалқан
электр қозғалтқыштары
Басқа жұмыстар
9
Объектінің қамтамасыз етілуі:
Қазандық отынымен_________________________________ (қорды күндерде көрсетіңіз)
Жанар-жағармай материалдарымен___________________________________ (мың усл.т)
Құм-тұз қоспасы және химреагенттер____________________________(мың текше метр)
Аумақты қысқы тазалауға арналған құрал-сайман және мүкәммал _____________(дана)
4. 20__ ж. жылыту кезеңінде пайдалану объектісінің дайындығын тексеру нәтижелері
Комиссия құрамында:
Төраға ______________________________________________________________
Комиссия мүшелері: __________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Мамандандырылған ұйымдардың өкілдері:
1.
2. және т. б.
жоғарыда аталған объектіге тексеру жүргізді және осы нысанды растайды
нысан жылыту кезеңінде пайдалануға дайындалған.
Комиссия төрағасы: _______________________ (қолы, тегі)
Комиссия мүшелері: ______________________
______________________
______________________ (қолы, тегі)
"_____" ______________ 20___ ж.
20__ ж. жылыту кезеңінде осы үйді пайдалануға рұқсат етемін.
Әскери бөлім командирі
Азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінде пәтер пайдалану және өртке қарсы қызметтің жұмысын ұйымдастыру жөніндегі қағидаларына
9 қосымша
20_____ ж. арналған _______әскери бөлімнің коммуналдық ресурстарды ай сайынғы тұтынуды есепке алу ЖУРНАЛЫ
Басталды 20__ж. "___" _______
Аяқталды 20__ж. "___" _______
Жылу энергиясын/газды тұтынуды есепке алу-әскери бөлім 0000 (үлгі)
Ай
Басындағы қалдық
Бөлімше
№ жеткізуші ұсынған шот фактура
ҚҚС есебімен төлеуге берілетін сома (теңгемен) шот-фактурада көрсетілген
Шот фактурада көрсетілген соманың толық жазылуы
Ақша қаражаттарының жоспарлы мақсаттары
Қосымша қаржыландыру
Соңындағы қалдық
Дебет (қалдық / бөлімнің пайдасына)
Кредит (бөлімге берешек)
Гкал.
(жылу беру. энергия)
Гкал.
(жылу шығындар)
Гкал. (ыстық сумен қамтамасыз ету)
Тариф (ҚҚС есебімен) (теңгемен
Өсімпұл
Дебет (қалдық / бөлімнің пайдасына)
Кредит (бөлімге берешек)

2. Результаты эксплуатации объекта в отопительном периоде прошедшего 20___ г.
№ п/п
Основные виды неисправностей (аварий) конструктивных элементов и инженерного оборудования
Дата
Причина возникновения неисправностей (аварий)
Отметка о выполненных работах по ликвидации неисправностей (аварий)в текущем 20 ___ г.
3. Объемы выполненных работ по подготовке объекта к эксплуатации в отопительном периоде 200_ г.
№ п/п
Виды выполненных работ по конструкциям здания и технологическому и инженерному оборудованию
Единицы измерения
Всего по плану подготовки к зиме
Выполнено при подготовке к зиме
1
Объем работ
2
Ремонт кровли
3
Ремонт чердачных помещений, в том числе:
утепление (засыпка) чердачного перекрытия
изоляции трубопроводов, вентиляционных коробов и камер, расширительных баков
4
Ремонт фасадов, в том числе:
ремонт и покраска
герметизация швов
ремонт водосточных труб
утепление оконных проемов
утепление дверных проемов
5
Ремонт подвальных помещений, в том числе:
изоляция трубопроводов
ремонт дренажных и водоотводящих устройств
6
Ремонт покрытий дворовых территорий, в том числе:
отмосток
приямков
7
Ремонт инженерного оборудования, в том числе:
1) центрального отопления:
радиаторов
трубопроводов
запорной арматуры
промывка и опрессовка
2) котельных:
котлов на газовом топливе
то же, на угле
тепловых пунктов
элеваторных узлов
3) горячего водоснабжения:
трубопроводов
запорной арматуры
промывка и опрессовка
4)водопровода:
ремонт и замена арматуры
ремонт и изоляция труб
5) канализации:
ремонт трубопроводов
ремонт колодцев
промывка системы
6)электрооборудования:
световой электропроводки
силоюй электропроводки
вводных устройств
электрощитовых
электродвигателей
Другие работы
9
Обеспеченность объекта:
Котельным топливом_______________________________________ (указать запас в днях)
Горюче – смазочными материалами___________________________________ (тыс.усл.т)
Пескосоляной смесью и химреагентами_________________________________(тыс.куб.м)
Инструментом и инвентарем для зимней уборки территории ____________________(шт.)
4. Результаты проверки готовности объекта эксплуатации в отопительном периоде 20_ г.
Комиссия в составе:
Председателя_________________________________________________________
Членов комиссии:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Представителей специализированных организаций:
1.
2. И т.д.
произвела проверку вышеуказанного объекта и подтверждает, что данный
объект к эксплуатации в отопительном периоде подготовлен.
Председатель комиссии:____________________________________________
(подпись, фамилия)
Члены комиссии:       ______________________
______________________
______________________
(подпись, фамилия)
"_____" ______________ 20___ г.
Разрешаю эксплуатацию данного дома в отопительном периоде 20___ г.
Командир воинской части
Приложение 9
к Правилам по организации
деятельности квартирно-
эксплуатационной и
противопожарной службы
в воинских частях
гражданской обороны.
ЖУРНАЛ
учета ежемесячного потребления коммунальных ресурсов воинской части _______ за 20_____ г.
начата "___" _______20__г
окончена "___" _______20__г
Учет потребления тепловой энергии/газа - воинской части 0000 (образец)
Месяц
Остаток на начало
Подразделение
№ счет фактуры выставленная поставщиком
Сумма к оплате с учетом НДС (в тенге) указанная в счет фактуре
Дебет (остаток в пользу в/части)
Кредит (задолженность в/части)

1 000
3 000
2 000
5 000
1 000
Азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінде пәтер пайдалану және өртке қарсы қызметтің жұмысын ұйымдастыру жөніндегі қағидаларына
13 қосымша
Тапсырыс беруші _____________________
Мердігер ___________________
Құрылыстың атауы ________
Объект № ___
Орындалған жұмыстарды қабылдау АКТІСІ 20___ жылғы_________
Объект атауы ___________________________________
Негіздеме сметалық құны -
Нормативтік еңбек сыйымдылығы базалық баға деңгейінде құрастырылған -
Сметалық жалақы -
р/н
Норматив позициясының шифры және №
Жұмыс атауы
Көлемі
Бірлік құны. (теңге)
Жалпы құны, теңге
Жұмыскерлердің еңбек ақы шығыны (адам/с)
барлығы
Машина пайдалан.
барлығы
Негізгі жалақы
Машина пайдалан.
Машиналарға қызмет көрсету
Негізгі жалақы
Оның ішінде жалақы
Оның ішінде жалақы
Бірлікке
Барлығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Барлығы
Тапсырыс беруші______________________ Мердігер _______________________
Азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінде пәтер пайдалану және өртке қарсы қызметтің жұмысын ұйымдастыру жөніндегі қағидаларына
14 қосымша
Бекітемін
Әскери бөлім командирі
__________________________
(әскери атағы және қолы)
20___г. "___" ____________
Орындалған жұмыстарды қабылдау (орнату) АКТІСІ
Келесі құрамдағы комиссия:_____________________________________________
(комиссия төрағасы мен мүшелерінің әскери атағы және фамииясы)
негізіндеме ___________________________________________________________
(бұйрықтың нөмірі мен күні)
құжаттармен танысу және объектілерді тексеру кезінде мыналар анықталды
______________________________________________________________________
(ақаулықтың сипаттамасы, ақаулықтың сипаты туралы қорытынды)
______________________________________________________________________
Сызба бойынша жұмыс жүргізу №__________, ТУ №_______________, нұсқау
_______________________________________________________________________
__________________________________________ бойынша жұмыстарды жүргізу
төменде көрсетілген шығыс және жинақтаушы материалдарды пайдалана отырып:
№ р/н
Материал атауы
Өлш. бірл.
Көлемі
Сомасы
(теңге)
Ескерту
1
2
3
4
5
6
1.
Жұмысты қабылдады:
_______________________________________________________
(техникаға немесе үй-жайға жауапты адамның Т. А. Ә. әскери атағы, қолы)
Жұмысты орындады:
________________________________________________________
(техникаға немесе үй-жайға жауапты адамның Т. А. Ә. әскери атағы, қолы)
Сол комиссияның қатысуымен осы актіде аталған активтерді жою (бөлшектеу) жүргізілді. Тарату нәтижесінде келесі материалдар алынды, олар есепке алынуға және одан әрі пайдалану үшін қоймаға (қоймаға) тапсырылуға жатады:
_______________________________________________________________________
___________________________ ___________________________________________
Комисия төрағасы: _____________________________________________________
(әскери атағы, ТАЖ қолы)
Комиссия мүшелері: ____________________________________________________
(әскери атағы, ТАЖ қолы)
20__ ж. "_____"_____________

1 000
3 000
2 000
5 000
1 000
Приложение 13
к Правилам по организации
деятельности квартирно-
эксплуатационной и
противопожарной службы
в воинских частях
гражданской обороны.
Заказчик_____________________
Подрядчик ___________________
Наименование стройки ________
Объект № ___
АКТ
Приемки выполненных работ за __________________ 20___ года.
Наименование объекта ___________________________________
Основание Сметная стоимость –
Составлена на уровне базовых цен Нормативная трудоемкость –
Сметная заработная плата –
п/п
Шифр и № позиции норматива
Наименование работ
Количество
Стоимость ед. (тенге)
Общая стоимость, тенге
Затраты труда рабочих (чел/ч)
Всего
Экспл. машин
Всего
Основной зарплаты
Экспл. Машин
Обслуживание машин
Основной зарплаты
В т.ч. зарплаты
В т.ч. зарплаты
На единицу
Всего
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Итого
Заказчик _________________________ Подрядчик _______________________
Приложение 14
к Правилам по организации
деятельности квартирно-
эксплуатационной и
противопожарной службы
в воинских частях
гражданской обороны.
Утверждаю
Командир воинской части
____________________________
(воинское звание и подпись)
" " _____________20___г.
Акт выполненных работ (установки)
Комиссия в составе: _______________________________________________________
(воинское звание, фамилия председателя и членов комиссии)
на основании ______________________________________________________________
(номер и дата приказа)
при ознакомлении с документами и осмотре объектов установлено, что
________________________________________________________________________________
(описание дефекта, заключение о характере неисправности)
________________________________________________________________________________
Работу провести по чертежу №_______, ТУ №_________, Инструкция
________________________________________________________________________________
Произвести работы по _____________________________________________________ с использованием нижеперечисленных расходных и комплектующих материалов:
№ п/п
Наименование материала
Ед. учета
Количество
Сумма
(тенге)
Примечание
1
2
3
4
5
6
Работу принял:
_______________________________________________________________________
(воинское звание, роспись, Ф.И.О. ответственного лица за технику или помещение)
Работу выполнил:
_______________________________________________________________________
(воинское звание, роспись, Ф.И.О. ответственного лица за ремонт)
В присутствии той же комиссии, произведена ликвидация (разборка) активов, поименованных в настоящем акте. В результате ликвидации получены следующие материалы, которые подлежат оприходованию в учете и сдаче на склад (кладовую) для дальнейшего использования: _________________________
______________________________________________________________________________
Председатель комиссии: ________________________________________________________
(воинское звание, роспись ФИО)
Члены комиссии: _____________________________________________________________
(воинское звание, роспись ФИО)
"_____" _____________ 20__ г.

Ескерту: 2-бағанда жинақтаушы материалдардың маркасы мен моделі жазылады, ал 6-бағанда орындалған жұмыстар туралы қысқаша ақпарат жазылады. Мысалы, FDD дискісі АБЖ бөлімінің № 000000 компьютеріне орнатылған және т. б.
Азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінде пәтер пайдалану және өртке қарсы қызметтің жұмысын ұйымдастыру жөніндегі қағидаларына
15 қосымша
Стационарлық өрт қалқаны құрылғысының нұсқасы
1. Қалқан жергілікті материалдардан жасалған және ақ түске боялған.
2. Қалқан жиектері, өрт сөндіргіштер, қоңырау (жеңдер), шелектер, бөшкелер, құм жәшігінің қақпағы және түгендеу тұтқалары қызыл түске, ал металл бөліктері қара түске боялған.
Далалық жағдайларға арналған жиналмалы өрт қалқаны құрылғысының нұсқасы
1. Төменгі тіректер диаметрі 32 мм және ұзындығы 1300 мм құбырлардан жасалады; оларға тіректер 600 мм биіктікте дәнекерленеді, ал 1200 мм биіктікте түйреуіш үшін диаметрі 10 мм тесік жасалады.
2. Жоғарғы тіректер диаметрі 25 мм және ұзындығы 1300 мм құбырлардан жасалады; оларға ішкі диаметрі 10-12 мм және ұзындығы 100 мм болатын түтіктер 400 мм және 1300 мм биіктікте дәнекерленеді.
3. Қалқан тіректері мен байламдары, өрт сөндіргіштер, шелектер мен бөшкелер қызыл түске боялады, ал құрал-сайманның металл бөліктері қара түске, өрт сөндіргіштер мен құрал-саймандар тіректерге немесе байламдарға дәнекерленген ілгектерге ілінеді.

Примечание: в графе 2 записывается марка и модель комплектующих материалов, а в графе 6 записывается краткая информация о выполненных работах. Например, дисковод FDD установлен на компьютер №000000 отдела АСУ и т.д.
Приложение 15
к Правилам по организации
деятельности квартирно-
эксплуатационной и
противопожарной службы
в воинских частях
гражданской обороны.
Вариант устройства стационарного пожарного щита
1. Щит изготавливается из местных материалов и окрашивается в белый цвет.
2. Окантовка щита, огнетушители, колокол (гильза), ведра, бочки, крышка ящика с песком и ручки инвентаря окрашиваются в красный цвет, а металлические части - в черный цвет.
Вариант устройства разборного пожарного щита для полевых условий
1. Нижние стойки изготавливаются из труб диаметром 32 мм и длиной 1300 мм; к ним на высоте 600 мм привариваются упоры, а на высоте 1200 мм делается отверстие диаметром 10 мм для штыря.
2. Верхние стойки изготавливаются из труб диаметром 25 мм и длиной 1300 мм; к ним на высоте 400 мм и 1300 мм привариваются трубки с внутренним диаметром 10-12 мм и длиной 100 мм.
3. Стойки и стяжки щита, огнетушители, ведра и бочки окрашиваются в красный цвет, а металлические части инвентаря в черный цвет, Огнетушители и инвентарь подвешиваются на крючьях, которые привариваются к стойкам или стяжкам.