Азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінде азық-түлік қызметінің жұмысын ұйымдастыру жөніндегі қағидаларды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 24 желтоқсандағы № 561 бұйрығы
"Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 60-18) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінде азық-түлік қызметінің жұмысын ұйымдастыру жөніндегі қағидалар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Азаматтық қорғаныс және әскери бөлімдер комитеті Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықты қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдау.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Ш. Әрінов
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2025 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 561 бұйрығымен бекітілген
Азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінде азық-түлік қызметінің жұмысын ұйымдастыру жөніндегі қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Азаматтық қорғау әскери бөлімдерінде азық-түлік қызметінің қызметін ұйымдастыру Қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 60-18) тармақшасына сәйкес әзірленген және азаматтық қорғау әскери бөлімдерінде (бұдан әрі – әскери бөлімдер) азық-түлік қызметінің қызметін ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда әскери қызметшілерді және қызметтік иттерді азық-түлікпен, жеке тамақтану рациондарымен және құрғақ жеммен қамтамасыз ету, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) әскери қызметшілерін азық-түлік қамтамасыз етуге қою, сондай-ақ әскери бөлімдерде қызметтік иттерді азық-түлік қамтамасыз етуге қою, әскери қызметшілерді тамақтандыру және қызметтік иттерді азықтандыру, азық-түлік қызметі бойынша есепке алу және есептілік жүргізу, техникалық құралдарды, технологиялық, тоңазытқыш, механикалық және механикалық емес жабдықты, асхана, ас үй ыдыстарын және инвентарьді, сондай-ақ азық-түлікті сақтау және пайдалану бойынша негізгі ережелер баяндалған.

Об утверждении Правил по организации деятельности продовольственной службы в воинских частях гражданской обороны
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 5 декабря 2025 года № 561
В соответствии с подпунктом 60-18) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые правила по организации деятельности продовольственной службы в воинских частях гражданской обороны.
2. Комитету по гражданской обороне и воинским частям Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
2) направление настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр Ч. Аринов
Утвержден
приказом Министра по
чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 5 декабря 2025 года № 561
Правила по организации деятельности продовольственной службы в воинских частях гражданской обороны
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила по организации деятельности продовольственной службы в воинских частях гражданской обороны (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 60-18) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" и определяют порядок организации деятельности продовольственной службы в воинских частях гражданской обороны (далее – воинские части).
2. В настоящих Правилах изложены основные положения по организации снабжения военнослужащих и служебных собак продовольствием, индивидуальными рационами питания и сухим кормом, зачисления на продовольственное обеспечение военнослужащих Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – Министерство), а также зачисление на продовольственное обеспечение служебных собак в воинских частях, питания военнослужащих и кормлении служебных собак, ведения учета и отчетности по продовольственной службе, хранения и эксплуатации технических средств, технологического, холодильного, механического и немеханического оборудования, столово-кухонной посуды и инвентаря и продовольствия.

3. Әскери бөлімдерде тамақтандыруды ұйымдастыруға басшылықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Азаматтық қорғау және әскери бөлімдер комитеті (бұдан әрі – АҚжӘБК) жүзеге асырады. Ол азық-түлік қамтамасыз ету мәселелері бойынша әскери бөлімдердегі орталық орган болып табылады.
4. АҚжӘБК әскери бөлімдердің азық-түлік қызметін басқарады, құзыреті шегінде орындауға міндетті нұсқаулар береді және әскери бөлімдердің азық-түлік қызметтеріне азық-түлік қамтамасыз ету мәселелері бойынша түсініктемелер береді.
5. Әскери бөлімдердің азық-түлік қызметінің құрылымына мыналар кіреді:
1) әскери бөлімдердің азық-түлік қоймалары (көкөніс сақтау орындары);
2) әскери бөлімдердің асханалары.
6. Әскери бөлімдер мен жоғары оқу орнын азық-түлікпен, техникамен және мүлікпен қамтамасыз ету мынадай схема бойынша жүзеге асырылады: Министрлік – әскери бөлімнің азық-түлік қызметі – бөлімше – әскери қызметші.
7. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады: азық-түлік қамтамасыз ету – әскери бөлімдердің материалдық қамтамасыз етудің бір түрі, азық-түлікпен, жеммен, азық-түлік мүлкімен және азық-түлік қызметінің техникалық құралдарымен қамтамасыз етуді жоспарлау және қамтамасыз ету, оларды әзірлеу, сатып алу (дайындау), күтіп ұстау (сақтау), пайдалану, жұмсау, есепке алу, жаңғырту, жөндеу және кәдеге жарату (сату), жеке құрамды тамақтандыруды ұйымдастыру, сондай-ақ Министрліктің азық-түлік қызметтерінің азық-түлікпен, тамақтандырумен және азық-түлік қызметінің мүлкімен қамтамасыз ету мәселелері бойынша қызметіне басшылық жасау жөніндегі іс-шаралар кешенін қамтиды;
азық-түлік қызметі – азық-түлік қамтамасыз етуді жүзеге асыруға арналған қызмет, тиісті базаларды, қоймаларды, асханаларды, көкөніс сақтау орындарын қамтиды;
азық-түлік пункті – әскери қызметшілерді тамақтандыруды тікелей ұйымдастыру орны, тұрақты орналасу пунктінің сыртында, далалық және стационарлық жағдайларда асхана, ас үйлермен, дала асханаларымен жабдықталып қалыптастырылады;
аттестат – қызмет бойынша ауыстыру, іссапарлар кезінде әскери қызметшіге (әскери қызметшілер тобына), қызметтік итке (иттерге), сондай-ақ басқа әскери бөлімге кеткен кезде әскери бөлімге берілетін материалдық құралдарды алу құқығына арналған құжат;
аутсорсинг – сыртқы ресурстарды пайдалану. Бұл ұйымның негізгі емес функцияларын, процестерін, қызмет бағыттарын қажетті техникалық, технологиялық құралдары, ресурстары, басқару білімі бар басқа ұйымдарға шарт негізінде беру практикасы, қажетті сапаны қамтамасыз ету үшін қажетті бәсекелестік саласында;
тағамдық өнімдердің (азық-түлік өнімдерінің) қауіпсіздігі – өнімдерді тұтыну кезінде адам ағзасына уытты, канцерогендік, мутагендік немесе басқа қолайсыз әсердің болмауы;
қамтамасыз ету нормасы – бір адамға, бөлімшеге, медициналық пункттер мен әскери лазареттерде бір штаттық койкаға немесе бір әскери бөлімге берілетін азық-түлік мүлкінің заттарының тізбесі мен саны және оны пайдалану мерзімі;
тамақтану нормасы – тамақ дайындау үшін бір адамға тәулігіне берілетін азық-түлік өнімдерінің тізбесі мен саны;
тәуліктік беру – тиісті табиғи азық нормасы бойынша әскери қызметшіге тәулігіне тиесілі азық-түліктің салмақ бойынша саны;
азық-түлік – тиісті табиғи тамақтану және қамтамасыз ету нормаларының пайктары бойынша көзделген азық-түлік өнімдерінің тізбесі, әскери қызметшілерді тамақтандыруды және қызметтік жануарларды азықтандыруды ұйымдастыруға пайдаланылады;
жеке тамақтану рационы – тамақ қабылдау бойынша бөлінген, дайын тұтынуға арналған азық-түлік өнімдерінің жиынтығы, техникалық сипаттаманың, норманың және санитарлық ережелердің талаптарына сәйкес жинақталған, тамақ дайындау мүмкін болмаған жағдайда әскери қызметшілерді тамақпен қамтамасыз етуге арналған;
фураж – қызметтік иттерді азықтандыруды ұйымдастыруда пайдаланылатын табиғи қамтамасыз ету нормасымен көзделген азық-түлік, құрғақ жем және төсеніш материалының саны;
санитарлық-эпидемиялық іс-шаралар – адамға қоршаған орта факторларының зиянды әсерін жою немесе азайтуға, жұқпалы аурулардың туындауын және таралуын болдырмауға, жаппай жұқпалы емес аурулардың (уланулардың) туындауын және таралуын болдырмауға және оларды жоюға бағытталған ұйымдастырушылық, әкімшілік, инженерлік-техникалық, медициналық-санитарлық, ветеринариялық және өзге де шаралар;
жеке медициналық кітапша – декреттелген топ өкіліне берілетін жеке құжат, оған міндетті медициналық тексерулердің нәтижелері жұмысқа рұқсат белгісімен енгізіледі;
алдын ала медициналық тексеру – жұмысқа тұрған кезде кәсіп бойынша міндеттерді орындауға жарамдылығын анықтау, сондай-ақ жалпы және кәсіби аурулардың алдын алу мақсатында жүргізілетін міндетті медициналық тексеру;
мерзімді медициналық тексеру – денсаулық жағдайын динамикалық бақылауды қамтамасыз ету, аурулардың бастапқы белгілерін уақтылы анықтау, алдын алу, сондай-ақ денсаулықтың нашарлауын және жалпы, кәсіби, жұқпалы және паразиттік аурулардың таралуын болдырмау мақсатында жүргізілетін міндетті медициналық тексеру.

3. Руководство организацией питания в воинских частях осуществляется Комитетом по гражданской обороне и воинским частям Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – КГОиВЧ), который является центральным органом в воинских частях по вопросам продовольственного обеспечения.
4. КГОиВЧ руководит продовольственной службой воинских частей, который дает в пределах компетенции указания, обязательные для исполнения, и разъяснения продовольственным службам воинских частей по вопросам продовольственного обеспечения.
5. В структуру продовольственной службы воинских частей входят:
1) продовольственные склады (овощехранилища) воинских частей;
2) столовые воинских частей.
6. Обеспечение воинских частей и высшего учебного заведения продовольствием, техникой и имуществом осуществляется по схеме: Министерство – продовольственная служба воинской части – подразделение – военнослужащий.
7. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
продовольственное обеспечение – вид материального обеспечения воинских частей, включает в себя комплекс мероприятий по планированию обеспечения и снабжения продовольствием, фуражом, продовольственным имуществом и техническими средствами продовольственной службы, их разработке, закупке (заготовке), содержанию (хранению), эксплуатации, расходу, учету, модернизации, ремонту и утилизации (реализации), организации питания личного состава, а также по осуществлению руководства деятельности продовольственными службами Министерства по вопросам обеспечения продовольствием, питанием и имуществом продовольственной службы;
продовольственная служба – служба тыла, предназначенная для продовольственного обеспечения, и включает в себя соответствующие базы, склады, столовые, овощехранилища;
продовольственный пункт – место непосредственной организации питания военнослужащих как в полевых, так и стационарных условиях, формирующихся вне пункта постоянной дислокации с оборудованием кухонь-столовых, полевых столовых;
аттестат – документ на право получения материальных средств, выдается военнослужащему (группе военнослужащих), служебной собаке (собакам) при переводах по службе, командировках, а также воинской части при убытии ее в другую воинскую часть;
аутсорсинг – использование внешних ресурсов. Это практика передачи на договорной основе неосновных функций, процессов, направлений деятельности организации другим организациям, имеющим необходимые технические, технологические средства, ресурсы, управленческие знания в требуемой конкурентной области для обеспечения требуемого качества;
безопасность пищевых продуктов (пищевой продукции), отсутствие токсического, канцерогенного, мутагенного или другого неблагоприятного действия продуктов на организм человека при их употреблении;
норма снабжения – перечень и количество предметов продовольственного имущества, отпускаемых на одного человека, подразделение, на одну штатную койку – в медицинских пунктах и войсковых лазаретах или на одну воинскую часть и сроки его эксплуатации;
норма питания – перечень и количество продуктов питания, отпускаемых на одного человека в день для приготовления пищи;
суточная дача – количество продовольствия в весовом выражении, положенное военнослужащему на сутки по соответствующему пайку натуральной нормы;
продовольствие – перечень продуктов питания, предусмотренных натуральными нормами питания и снабжения по соответствующим натуральным нормам пайков, используемых для организации питания военнослужащих и кормления служебных животных;
индивидуальный рацион питания – набор готовых к употреблению продуктов питания, распределенный по приемам пищи, укомплектованных в соответствии с требованиями технической характеристики, нормы и санитарных правил, предназначенных для обеспечения питанием военнослужащих в условиях, когда приготовление пищи не предоставляется возможным;
фураж – количество продовольствия, сухого корма и подстилочного материала, предусмотренного натуральной нормой снабжения, используемое в организации кормления служебных собак;
санитарно-эпидемиологические мероприятия – организационные, административные, инженерно-технические, медико-санитарные, ветеринарные и иные меры, направленные на устранение или уменьшение вредного воздействия на человека факторов среды обитания, предотвращение возникновения и распространения инфекционных заболеваний и массовых неинфекционных заболеваний (отравлений) и их ликвидацию;
личная медицинская книжка – персональный документ, выдаваемый представителю декретированной группы населения, в нее заносятся результаты обязательных медицинских осмотров с отметкой о допуске к работе;
предварительный медицинский осмотр – обязательный медицинский осмотр, который проводятся при поступлении на работу с целью выяснения пригодности к выполнению обязанностей по профессии, а также предупреждения общих и профессиональных заболеваний;
периодический медицинский осмотр – обязательный медицинский осмотр, который проводятся с целью обеспечения динамического наблюдения за состоянием здоровья, своевременного установления начальных признаков заболеваний, предупреждения, а также предотвращения ухудшения здоровья и нераспространения общих, профессиональных, инфекционных и паразитарных заболеваний.

2-тарау. Әскери бөлімдерде тамақтандыруды ұйымдастыруға арналған ақшалай қаражатты жоспарлау
8. Әскери бөлімдерде тамақтандыруды ұйымдастыруға арналған ақшалай қаражатты жоспарлау басқару органдарының барлық деңгейінде мынадай бағыттар бойынша жүргізіледі:
1) әскери қызметшілерді тамақтандыруды және азық-түлікпен қамтамасыз етуді ұйымдастыруға арналған ақшалай қаражатты жоспарлау;
2) тамақтандыруды ұйымдастыру үшін азық-түлік қызметінің техникасы мен мүлкін сатып алуға арналған ақшалай қаражатты жоспарлау.
1-параграф. Әскери қызметшілерді тамақтандыруды және азық-түлікпен қамтамасыз етуді ұйымдастыруға арналған ақшалай қаражатты жоспарлау
9. Әскери қызметшілерді тамақтандыруды және азық-түлікпен қамтамасыз етуді ұйымдастыруға арналған ақшалай қаражатты жоспарлау мынадай бағыттар бойынша жүргізіледі:
1) тамақтандыруды ұйымдастыру бойынша қызметтерді сатып алу;
2) азық-түлік және жеке тамақтану рациондарын (бұдан әрі – ЖТР) сатып алу.
Әскери бөлімдер мен жоғары оқу орны үшін тамақтандыруды ұйымдастыру бойынша қызметтерді, азық-түлікті және жеке тамақтану рациондарын сатып алуға арналған ақшалай қаражатты жоспарлаудың бастапқы деректері мыналар болып табылады:
1) жоспарланып отырған кезеңнің басындағы азық-түліктің, жеке тамақтану рациондарының нақты (жоспарланған) болуы;
2) жоспарланып отырған кезеңнің басындағы мерзімді қызмет әскери қызметшілері мен курсанттардың штаттық саны, сондай-ақ әскери бөлімдердің жауынгерлік есептер, тәуліктік жасақтар және жауынгерлік кезекшілік құрамына кіретін келісімшарт бойынша әскери қызметшілердің есептік саны;
3) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 23 сәуірдегі № 154 "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі азаматтық қорғау әскери бөлімдерінің азық-түлік қызметінің тамақтану, азық-түлікпен, жеммен, жабдықпен, асхана ас үй ыдыстарымен және техникамен қамтамасыз ету табиғи нормаларын бекіту туралы" бұйрығымен бекітілген (бұдан әрі – Табиғи нормалар) әскери бөлімдердің бейбіт уақыттағы азық-түлікпен, жеммен, жабдықпен, асхана ас үй ыдыстарымен және азық-түлік қызметінің техникасымен қамтамасыз ету табиғи нормалары, әр норма бойынша олардың саны;
4) жоспарланып отырған кезеңде өткізу көзделген ұйымдастыру іс-шаралары;
5) азық-түлік өнімдері мен ЖТР бағалары;
6) азық-түлік (жем) өнімдерінің әлеуетті жеткізушілерінің баға ұсыныстары.
10. Әскери бөлімдердің әскери қызметшілерін тамақтандыруды және қызметтік жануарларды азықтандыруды қамтамасыз ету үшін ақшалай қаражатты жоспарлау нәтижелері бойынша алынған деректер әскери бөлімдердің бюджеттік өтініміне тиісті бөліммен енгізіледі.

Глава 2. Планирование денежных средств для организации питания воинских частей
8. Планирование денежных средств для организации питания воинских частей проводится на всех уровнях органов управления по следующим направлениям:
1) планирование денежных средств на организацию питания и снабжение продовольствием военнослужащих;
2) планирование денежных средств для закупа техники и имущества продовольственной службы для организации питания.
Параграф 1. Планирование денежных средств для организации питания и снабжения продовольствием военнослужащих
9. Планирование денежных средств для организации питания и снабжения продовольствием военнослужащих осуществляется по следующим направлениям:
1). приобретение услуг по организации питания;
2). приобретение продовольствия и индивидуальных рационов питания (далее – ИРП).
Исходными данными для планирования денежных средств на закуп услуг по организации питания, продовольствия и индивидуальных рационов питания для воинских частей и высшего учебного заведения являются:
1) фактическое (планируемое) наличие продовольствия, индивидуальных рационов питания на начало планируемого периода;
2) штатная численность военнослужащих срочной службы и курсантов, а также списочная численность военнослужащих по контракту, входящих в состав боевых расчетов, суточных нарядов и боевых дежурств воинских частей на начало планируемого периода;
3) натуральные нормы питания и снабжения продовольствием, кормами, оборудованием, столово-кухонной посудой и техникой продовольственной службы воинских частей на мирное время, утвержденные приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 23 апреля 2025 года № 154 "Об утверждении натуральных норм питания, снабжения продовольствием, кормами, оборудованием, столово-кухонной посудой и техникой продовольственной службы воинских частей гражданской обороны Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" (далее – Натуральные нормы) их количество по каждой норме;
4) организационные мероприятия, проведение которых предусматривается в планируемый период;
5) цены на продукты питания и ИРП;
6) ценовые предложения потенциальных поставщиков продуктов питания (корма).
10. Данные, полученные по результатам планирования денежных средств для обеспечения питанием военнослужащих и кормления служебных животных воинских частей, включаются соответствующим разделом в бюджетную заявку воинских частей.

2-параграф. Азық-түлік қызметінің техникасы мен мүлкін сатып алуға арналған ақшалай қаражатты жоспарлау
11. Әскери бөлімдердің азық-түлік қызметінің техникасы мен мүлкін сатып алуға арналған ақшалай қаражатты жоспарлаудың бастапқы деректері мыналар болып табылады:
1) жоспарланып отырған кезеңнің басындағы азық-түлік қызметінің техникасы мен мүлкінің нақты болуы, пайдалану мерзімдерін ескере отырып олардың сапалық жағдайы;
2) табиғи нормалар;
3) мерзімді қызмет әскери қызметшілерінің штаттық саны, сондай-ақ әскери бөлімдердің тәуліктік нарядтары мен кезекшіліктері құрамына кіретін келісімшарт бойынша әскери қызметшілердің есептік саны;
4) әлеуетті жеткізушілердің баға ұсыныстары.
Әскери бөлімдердің азық-түлік қызметінің техникасы мен мүлкін сатып алуға арналған ақшалай қаражатты жоспарлау нәтижелері бойынша алынған деректер әскери бөлімдердің бюджеттік өтініміне тиісті бөліммен енгізіледі.
3-тарау. Әскери қызметшілерді және қызметтік иттерді азық-түлік қамтамасыз етуге қою тәртібі
12. Әскери бөлімдердің азық-түлік қамтамасыз етуіне басқа әскери бөлімге қою және азық-түлік қамтамасыз етуінен шығару қайта ұйымдастыру, қайта орналастыру, уақытша жылжыту (қызметтік міндеттерді орындау кезінде), сондай-ақ Министрлік және АҚжӘБК басшылығының бұйрықтарына сәйкес басқа жағдайларда жүргізіледі.
13. Жаңадан құрылатын әскери бөлімдер оларды құру туралы Министрлік басшылығының тиісті бұйрығы негізінде азық-түлік қамтамасыз етуге қойылады.
14. Аттестат әскери бөлімде осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тек оған басқа әскери бөлім тіркелген жағдайда ғана жазылады. Әскери бөлімде Аттестатқа әскери бөлім командирінің тыл жөніндегі орынбасары және тиісті қызмет бастықтары қол қояды.
15. Азық-түлікті қамтамасыз етуге қою және азық-түлік қамтамасыз етуінен шығару нәтижелері бойынша азық-түлік қамтамасыз ету жүргізілген әскери бөлім, тиісті басқару органына жүргізілген іс-шаралар туралы есеп ұсынады.
16. Қызметтік иттер 154-бұйрыққа сәйкес фуражбен қамтамасыз етіледі.
17. Фуражға қажеттілікті есептеу қызметтік иттердің штаттық саны бойынша, ал штаттан асып кеткен жағдайда – есептік саны бойынша, қамтамасыз ету нормаларына сәйкес және жүргізілетін ұйымдастыру іс-шараларын ескере отырып жүргізіледі.
18. Қызметтік иттер әскери бөлім командирінің бұйрығымен азық-түлік қамтамасыз етуге қойылады және азық-түлік қамтамасыз етуінен шығарылады, оның негізі осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жазылатын фуражға аттестат болып табылады.

Параграф 2. Планирование денежных средств для закупа техники и имущества продовольственной службы
11. Исходными данными для планирования денежных средств для закупа техники и имущества продовольственной службы воинских частей являются:
1) фактическое наличие техники и имущества продовольственной службы, их качественное состояние с учетом сроков эксплуатации на начало планируемого периода;
2) натуральные нормы;
3) штатная численность военнослужащих срочной службы, а также списочная численность военнослужащих по контракту, входящих в состав суточных нарядов и дежурств воинских частей;
4) ценовые предложения потенциальных поставщиков.
Данные, полученные по результатам планирования денежных средств для закупа техники и имущества продовольственной службы воинских частей, включаются соответствующим разделом в бюджетную заявку воинских частей.
Глава 3. Порядок зачисления военнослужащих и служебных собак на продовольственное обеспечение
12. Зачисление на продовольственное обеспечение воинских частей в другую воинскую часть и их исключение с продовольственного обеспечения осуществляется при реорганизации, передислокации, временном перемещении (при выполнении служебных задач), а также в других случаях в соответствии с приказами руководства Министерства и КГОиВЧ.
13. Вновь формируемые воинские части зачисляются на продовольственное обеспечение на основании соответствующего приказа руководства Министерства об их формировании.
14. В воинской части аттестат по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, выписывается только в случае, когда к ней приписана на обеспечение другая воинская часть. Аттестат подписывается в воинской части – заместителем командира воинской части по тылу и начальниками соответствующих служб.
15. По результатам зачисления на продовольственное обеспечение и исключения с продовольственного обеспечения воинская часть, в которых осуществлялось продовольственное обеспечение, представляют в соответствующей орган управления отчет о выполненных мероприятиях.
16. Служебные собаки обеспечиваются фуражом в соответствии с приказом 154.
17. Исчисление потребности в фураже производится по штатной численности служебных собак, а при превышении штатов – по списочной, в соответствии с нормами снабжения и с учетом проводимых организационных мероприятий.
18. Служебные собаки зачисляются на продовольственное обеспечение и исключаются с продовольственного обеспечения приказом командира воинской части, основанием для этого служит аттестат на фураж, выписываемый по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

19. Фуражға аттестат қызметтік иттер жылжытылған кезде азық-түлік қызметімен жазылады, онда қай күнге дейін және қанша бас ит фуражбен қамтамасыз етілгені көрсетіледі.
20. Егер қызметтік ит фуражға аттестатсыз әскери бөлімге келген жағдайда ол әскери бөлім командирінің тәуліктік бұйрығымен кинологиялық қызметтің ілесіп жүрген маманының баянаты негізінде азық-түлік қамтамасыз етуге қойылады, онда аттестаттың болмау себептері және қай күнге дейін фуражбен қанағаттандырылғаны көрсетіледі. Бір мезгілде аттестат берген әскери бөлімнің азық-түлік қызметінен фуражға аттестаттың дубликаты сұратылады, оның мамандары үш тәуліктен кешіктірмей жіберуі тиіс.
21. Қызметтік итті әскери бөлімнің ішінде бір бөлімшеден екіншісіне жылжытқан кезде азық-түлік қамтамасыз етуге қою және азық-түлік қамтамасыз етуінен шығару осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азық-түлік қызметімен жазылатын фуражға анықтамамен жүргізіледі.
22. Азық-түлік қамтамасыз етуінде тұрған қызметтік иттердің есебі осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша азық-түлік қамтамасыз етуінде тұрған қызметтік иттердің қозғалысын есепке алу журналында жүргізіледі.
4-тарау. Әскери қызметшілерді тамақтандыруды және қызметтік иттерді азықтандыруды ұйымдастыру
23. Тамақтандыру әскери қызметшілердің денсаулығын сақтау мен нығайту, жауынгерлік және арнайы дайындық деңгейін арттыру ісінде маңызды фактор болып табылады.
24. Әскери тамақтандыруды дұрыс ұйымдастыру мынадай талаптардың орындалуы арқылы қамтамасыз етіледі: қарастырылған табиғи тамақтану және азық-түлікпен қамтамасыз ету нормаларының толық жеткізілуіне тұрақты бақылау жасау; әскери қызметшілерді тамақтандыруды дұрыс жоспарлау, табиғи тамақтану және азық-түлікпен қамтамасыз ету нормаларын ұтымды пайдалану, өнімдерді өңдеу және тамақ дайындаудың аспаздық ережелерін міндетті түрде орындау, әскери қызметшілердің әртүрлі контингенттері үшін олардың қызметтік қызметінің сипаты мен ерекшеліктерін ескере отырып, ең оңтайлы тамақтану режимін әзірлеу және сақтау; белгіленген табиғи тамақтану және азық-түлікпен қамтамасыз ету нормалары бойынша дәмді, толыққанды, сапалы және әртүрлі тамақ дайындау; әскери бөлімдердің асханаларын, азық-түлік қоймаларын және көкөніс сақтау орындарын жайластыру және жабдықтау; технологиялық, тоңазытқыш және механикалық емес жабдықты, асхана және ас үй ыдыстарын ұтымды пайдалану, оларға уақытылы техникалық қызмет көрсету және жөндеу, өнімдерді өңдеу, тамақ дайындау, бөлу және сақтау кезінде, ыдыстарды жуу, асхана үй-жайларын күтіп ұстау кезінде санитарлық-эпидемиологиялық талаптарды сақтау, сондай-ақ аспаздар мен асхананың басқа қызметкерлерінің жеке гигиена ережелерін сақтауы; әскери бөлім асханасы бойынша аспаздар құрамының және тәуліктік жасақтың жұмысын нақты ұйымдастыру; әскери қызметшілердің тамақ қабылдау кезінде асханада жарғылармен айқындалатын мінез-құлық нормаларын сақтауы; үнемі бақылау-үлгілік тамақ пісіру, азық-түлік қызметінің мамандарымен сабақтар өткізу және олардың кәсіби дағдыларын арттыру.

19. Аттестат на фураж выписывается продовольственной службой, при перемещении служебных собак, в нем указывается по какое число и какое количество голов собак обеспечено фуражом.
20. В случае если служебная собака прибыла в воинскую часть без аттестата на фураж она зачисляется на продовольственное обеспечение суточным приказом командира воинской части на основании рапорта сопровождающего специалиста кинологической службы, в котором указываются причины отсутствия аттестата и по какое число она удовлетворена фуражом. Одновременно запрашивается дубликат аттестата на фураж из продовольственной службы воинской части, выдавшей аттестат, специалисты которой должны не позднее трех суток выслать его.
21. При перемещении служебной собаки из одного подразделения в другое внутри воинской части зачисление на продовольственное обеспечение и исключение с продовольственного обеспечения осуществляется по справке на фураж, выписываемой продовольственной службой по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
22. Учет служебных собак, состоящих на продовольственном обеспечении, ведется в дневнике учета движения служебных собак, состоящих на продовольственном обеспечении по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Глава 4. Организация питания военнослужащих и кормление служебных собак
23. Питание является важным фактором в деле сохранения и укрепления здоровья военнослужащих, повышения боевой и специальной подготовки военнослужащих.
24. Правильная организация войскового питания достигается выполнением следующих требований:
постоянным контролем за полнотой доведения положенных натуральных норм питания и снабжения продовольствием;
правильным планированием питания военнослужащих, рациональным использованием натуральных норм питания и снабжения продовольствием, обязательным выполнением кулинарных правил обработки продуктов и приготовления пищи, разработкой и соблюдением наиболее целесообразного режима питания для различных контингентов военнослужащих с учетом характера и особенностей их служебной деятельности;
приготовлением вкусной, полноценной, доброкачественной и разнообразной пищи по установленным натуральным нормам питания и снабжения продовольствием;
устройством и оборудованием столовых, продовольственных складов и овощехранилищ воинских частей;
умелой эксплуатацией технологического, холодильного и немеханического оборудования, столовой и кухонной посуды, своевременным их техническим обслуживанием и ремонтом, соблюдением санитарно-эпидемиологических требований при обработке продуктов, приготовлении, раздаче и хранении пищи, мытье посуды, содержании помещений столовой, а также правил личной гигиены поварами и другими работниками столовой;
четкой организацией работы поварского состава и суточного наряда по столовой воинской части; соблюдением военнослужащими определяемых уставами норм поведения в столовой во время приема пищи;
регулярным проведением контрольно-показательных варок пищи, занятий со специалистами продовольственной службы и повышением их профессиональных навыков.

25. Әскери тамақтандыруды дұрыс ұйымдастыру денсаулықты сақтау мен нығайтуға, жауынгерлік және арнайы дайындық деңгейін арттыруға, әскери тәрбиеге, әскери қызметшілердің моральдық-психологиялық жағдайын жақсартуға ықпал ететін ең маңызды шарттардың бірі болып табылады.
26. Әскери тамақтандыруды ұйымдастыру және жағдайы үшін жауапты лауазымды тұлғалар: әскери бөлімдердің әскери қызметшілерін тамақтандыру рәсімін реттейтін қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерді біледі және олардың талаптарының күнделікті қызметте орындалуына қол жеткізеді; тамақ дайындау және қабылдау үшін тиісті жағдайларды қамтамасыз етеді; асханалардың, азық-түлік қоймаларының және көкөніс сақтау орындарының жұмысын басқарады, оларда тиісті тәртіптің, санитарлық-эпидемиологиялық талаптардың және аспаздық нормалардың қатаң орындалуын тұрақты қадағалайды; асхана, азық-түлік қоймалары қызметкерлерінің міндеттерін орындауын үнемі тексереді, оларға практикалық көмек көрсетеді, анықталған кемшіліктерді дереу жояды; асханаларда, азық-түлік қоймаларында және көкөніс сақтау орындарында жұмыспен тікелей байланысты азық-түлік қызметінің кіші мамандарының іскерлік және моральдық қасиеттерін біледі, оларды дұрыс іріктеуді және орналастыруды жүзеге асырады; асхана жұмысындағы мәдениетті арттыруға ықпал ететін барлық жаңа, озық тәжірибені зерделейді және практикаға енгізеді.
27. Әскери бөлімдерде қызметтік иттерді азықтандыруды ұйымдастыру әскери бөлімдер командирлеріне, олардың бірінші орынбасарларына (штаб бастықтарына) және бөлім командирінің тыл жөніндегі орынбасарына, кинологиялық, азық-түлік және ветеринариялық қызметтердің бастықтарына жүктеледі.
28. Қамтамасыз ету табиғи нормаларына сәйкес қызметтік иттерді азықтандыру азық-түлікпен және құрғақ жеммен жүргізіледі, әскери бөлімдерде (бөлімшелерде) азықтандыруды ұйымдастыру тәртібі әскери бөлімдердің кинологиялық қызметтерінің бастықтарымен ветеринариялық қызметтердің (ветеринария саласындағы мамандардың) бастықтарымен келісім бойынша айқындалады, бірақ тәулігіне кемінде екі рет. Азық-түлік және құрғақ жем қабылдау бойынша бөлінеді, қызметтік иттің қызметтік қолданылуын ескере отырып.
29. Әскери бөлімдердің азық-түлік қызметтерінің бастықтары қызметтік иттерді азық-түлікпен, құрғақ жеммен үздіксіз және сапалы қамтамасыз етуге бақылауды жүзеге асырады.
30. Қамтамасыз етуге берілген азық-түлік, жеке тамақтану рациондары және фураж пайдалану аяқталғаннан кейін осы Қағидаларының 5-қосымшасына сәйкес беру (қабылдау) ведомосы бойынша және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 22 сәуірдегі № 187 "Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттаманың нысандарын бекіту туралы" бұйрығымен бекітілген № 397 нысан бойынша жем және фураж беру ведомосы бойынша белгіленген тәртіппен есептен шығарылады.

25. Правильная организация войскового питания является одним из важнейших условий, способствующих сохранению и укреплению здоровья, повышению уровня боевой и специальной подготовки, воинскому воспитанию, улучшению морально-психологического состояния военнослужащих.
26. Должностные лица, отвечающие за организацию и состояние войскового питания:
знают имеющиеся нормативные правовые акты, регламентирующие процедуру питания военнослужащих воинских частей и добиваются выполнения их требований в повседневной деятельности;
обеспечивают надлежащие условия для приготовления и приема пищи;
руководят работой столовых, продовольственных складов и овощехранилищ, постоянно следят за поддержанием в них надлежащего порядка, строгого выполнения санитарно-эпидемиологических требований и кулинарных норм;
регулярно проверяют выполнение обязанностей работниками столовых, продовольственных складов и оказывают им практическую помощь, немедленно устраняют выявленные недостатки;
знают деловые и моральные качества младших специалистов продовольственной службы, непосредственно связанных с работой в столовых, продовольственных складах и овощехранилищах, осуществляют правильный их подбор и расстановку;
изучают и внедряют в практику все новое, передовое, способствующее повышению культуры в работе столовой.
27. Организация кормления служебных собак в воинских частях возлагается на командиров воинских частей, их первых заместителей (начальников штабов) и заместителей по тылу, начальников кинологической, продовольственной и ветеринарной служб.
28. В соответствии с натуральными нормами снабжения кормление служебных собак осуществляется продовольствием и сухим кормом, порядок организации кормления в воинских частях (подразделениях) определяется начальниками кинологических служб воинских частей по согласованию с начальниками ветеринарных служб (специалистами в области ветеринарии), но не реже двух раз в сутки. Распределение продовольствия и сухого корма осуществляется по приемам кормления, учитывая служебное применение служебной собаки.
29. Начальниками продовольственных служб воинских частей осуществляется контроль за непрерывным и качественным снабжением служебных собак продовольствием, сухим кормом.
30. Выданное для снабжения продовольствие, индивидуальные рационы питания и фураж по окончании использования списываются в установленном порядке по раздаточной (сдаточной) ведомости согласно приложению 5 к настоящим Правилам и ведомости на выдачу кормов и фуража по форме № 397, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 апреля 2025 года № 187 "Об утверждении форм бухгалтерской документации для государственных учреждений".

1-параграф. Лауазымды тұлғалардың жалпы міндеттері
31. Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 5 шілдедегі № 364 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа әскерлері мен әскери құралымдарының Ішкі қызмет жарғысына сәйкес әскери бөлімдердің командирлеріне, олардың орынбасарларына және әскери бөлімдердің лауазымды тұлғаларына лауазымдық және арнайы міндеттер айқындалған, олардың негізінде олар әскери қызметшілерді тамақтандыруды ұйымдастыруға бақылауды және тікелей қатысуды жүзеге асырады.
32. Әскери бөлімдердің азық-түлік қызметі мамандарының нормативтік құқықтық актілерде көзделмеген лауазымдық міндеттері әскери бөлімдердің азық-түлік қызметі бастықтары әзірлейді және оған қол қояды, әскери бөлім командирлерінің тыл жөніндегі орынбасарлары бекітеді.
33. Әскери бөлімде тамақтандыруды ұйымдастыру азық-түлік қызметінің штатта көзделген мамандарының күшімен де, аутсорсинг әдісімен де азық-түлік қызметімен жүзеге асырылуы мүмкін.
2-параграф. Әскери бөлімде тамақтандыруды азық-түлік қызметімен ұйымдастыру
34. Әскери бөлім асханасында (нан пісіру құралдарында) жұмысқа азық-түлік қызметтерінің бастықтары, асхана бастықтары, аспаздар және наубайшылар жіберіледі, олардың жоғары және арнайы білімі болуы, алдын ала және мерзімді медициналық тексерулерден өтуі, кәсіби гигиеналық дайындықтан өтуі және жеке медициналық кітапшасы болуы тиіс. Оларға белгіленген нормалар бойынша арнайы киім беріледі.
35. Қойма бастықтары, қоймашылар, тоңазытқыш және технологиялық жабдықты жөндеу мамандары, экспедиторлар, азық-түлік қызметінің арнайы автомобильдерінің жүргізушілері, азық-түлік қызметі объектілерінде тұрақты жұмыс істейтіндер де белгіленген нормалар бойынша арнайы киіммен қамтамасыз етіледі және тек алдын ала медициналық тексеруден өткеннен кейін жұмысқа жіберіледі.
36. Әскери бөлімде әскери қызметшілерді сапалы және уақытылы тамақтандыруды ұйымдастыру үшін штатта көзделген азық-түлік қызметі мамандары ұсталады.
Әскери бөлімдердің асханаларына аспаздар санын анықтау кезінде мынадай нормалардан шығады:
150 адамға дейін тамақтанатындар – 3 аспаз,
151-ден 200 адамға дейін тамақтанатындар – 4 аспаз, әрі қарай әр 125 тамақтанатын адамға бір аспаздан қосылады.
Нұсқаушы-аспаз тамақтанатындар саны 500 адамнан асқан кезде ұсталады және аспаздардың есептік санына есептелмейді, ал тамақ дайындау технологиясы бойынша шебер (білікті технолог) – тамақтанатындар саны 800 адамнан асқан кезде ұсталады және аспаздардың есептік санына есептелмейді.

Параграф 1. Общие обязанности должностных лиц
31. В соответствии с Уставом внутренней службы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от от 5 июля 2007 года № 364 командирам воинских частей, их заместителям и должностным лицам воинских частей определены должностные и специальные обязанности, в соответствии с которыми они осуществляют контроль и непосредственное участие в организации питания военнослужащих.
32. Должностные обязанности специалистов продовольственной службы воинских частей, не предусмотренные нормативными правовыми актами, разрабатываются и подписываются начальниками продовольственных служб воинских частей, утверждаются заместителями командиров воинских частей по тылу.
33. Организация питания в воинской части может осуществляться продовольственной службой воинской части как при помощи предусмотренного штата специалистов продовольственной службы, так и методом аутсорсинга.
Параграф 2. Организация питания в воинской части продовольственной службой
34. К работе в столовой воинской части (на средствах хлебопечения) допускаются начальники продовольственных служб, начальники столовых, повара и пекари, имеющие высшее и специальное образование, прошедшие предварительные и периодические медицинские осмотры, профессиональную гигиеническую подготовку и имеющие личную медицинскую книжку. Они обеспечиваются специальной одеждой по установленным нормам.
35. Начальники складов, кладовщики, специалисты по ремонту холодильного и технологического оборудования, экспедиторы, водители специальных автомобилей продовольственной службы, постоянно работающие на объектах продовольственной службы, также обеспечиваются спецодеждой по установленным нормам и допускаются к работе только после прохождения предварительного медицинского осмотра.
36. В воинской части для организации качественного и своевременного питания военнослужащих содержится предусмотренный штат специалистов продовольственной службы.
При определении количества поваров для столовых воинских частей исходят из следующих норм:
до 150 человек питающихся – 3 повара,
от 151 до 200 человек питающихся – 4 повара, в последующем на каждые 125 питающихся добавляется по одному повару.
Инструктор-повар содержится в столовых воинских частей при численности питающихся свыше 500 человек и в расчетное количество поваров не засчитывается, а мастер по технологии приготовления пищи (квалифицированный технолог) – при численности питающихся свыше 800 человек и в расчетное количество поваров не засчитывается.

37. Нанды кесу, қантты, сиыр майын порциялау және әскери қызметшілерге беру үшін әскери бөлім командирінің бұйрығымен осы асханада тамақтанатындар санына қарай нан кесушілер тағайындалады: 800 адамға дейін – 1 адам, 800 адамнан жоғары – 2 адам. Курсанттар асханасында даяшылар ұсталады – 50 адамға 1 даяшы есебінен.
38. Ішкі тәртіпті қолдау, ішкі және көмекші жұмыстарды ұйымдастыру мақсатында әскери бөлімдердің асханаларына тәуліктік жасақ тағайындалады: 100 адамға дейін тамақтанатындар – 4 адам, әр келесі 100 тамақтанатын адамға – қосымша 2 адамнан бөлінеді.
39. Әскери бөлімнің асханаларында тамақтануды ұйымдастырудағы үзілістердің алдын алу және тұрақты әскери дайындықты қолдау мақсатында әскери бөлімнің штатындағы барлық аспаздар күнделікті жұмысқа тартылады. Аспаздардың жұмыс тәртібін әскери бөлім командирінің тыл жөніндегі орынбасары айқындайды.
40. Әскери қызметшілер-аспаздарды жауынгерлік қызмет атқаруға және қызметтік міндеттерді орындауға тарту тек әскери қызметшінің тамақ дайындауды тікелей жүзеге асыратын жерлерінде ғана жүргізіледі, атап айтқанда:
әскери бөлімдердің құрама отрядтары құрамында;
асханаларда стажировка, практикалық сабақтар өткізу кезінде;
тамақтандыру қызметтерін ұйымдастырушылардың (жеткізушілердің) тамақ дайындау және бөлуінде үзілістер немесе үзіліс қаупі туындаған жағдайда;
ел, облыс және қала көлемінде әртүрлі ауруларға байланысты карантиндік іс-шаралар өткізу кезінде.
Әскери қызметшілер-аспаздарды жауынгерлік қызметке, жауынгерлік кезекшілікке және тәуліктік жасаққа пайдалануға жол берілмейді.
41. Асханаларда аспаздардың жұмысы ауысыммен ұйымдастырылады. Бірінші ауысымға жалпы аспаздар санынан 20 %, екінші және үшінші ауысымдарға – әрқайсысына 40 % (нұсқаушы-аспазды (аға аспазды) есептемегенде) тағайындалады. Осылай, нұсқаушы-аспаз және жеті аспаз болған кезде бірінші ауысымға бір аспаз тағайындалады, ол жұмысты сағат 20.00-ден бастайды. Ол таңғы ас дайындайды және жұмысты таңертеңгі сағат 8.00-де аяқтайды.
Екінші ауысымдағы үш аспаз сағат 8.00-ден бастап жұмысқа кіріседі, түскі және кешкі ас дайындайды. Кешкі ас бөлінгеннен кейін жұмысты аяқтайды.
Қалған үш аспаз осы уақытта демалады немесе сабақтарда болады.
Асханада азаматтық персоналдан аспаздар жұмыс істеген жағдайда олардың жұмысын бес күндік жұмыс аптасымен және екі демалыс күнімен жоспарлау орынды.
Аспаздардың жұмыс кестесіне нұсқаушы-аспаз қол қойып, осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасалады және асхана бастығы бекітеді.
42. Нұсқаушы-аспазға (аға аспазға) барлық ауысымдардағы аспаздардың жұмысын басқару жүктеледі.
Нұсқаушы-аспаз (аға аспаз) жұмыс басталғанға дейін жаңа ауысымның аспаздарына санитарлық-эпидемиологиялық талаптарды, қауіпсіздік талаптарын сақтау бойынша нұсқаулық жүргізеді, оларды өнімдердің мәзір-жаймасымен егжей-тегжейлі таныстырады, тағамдарды дайындау ережелерін, әсіресе күрделілерін түсіндіреді, тамақ дайындалатын табиғи тамақтану нормаларын білуін, өнімдерді өңдеу кезіндегі қалдық нормаларын және дайын тағамдардың шығымын, жеке және өндірістік гигиена ережелерін тексереді.
Нұсқаушы-аспаз (аға аспаз) қосымша тапсырмалар бере алады: ұзақ уақытты қажет ететін өнімдердің бір бөлігін келесі ауысымға өңдеу, мысалы, тұздалған балықты сулау, етті ерітіп жіберу және т.б.

37. Для нарезки хлеба, порционирования сахара, масла коровьего и их выдачи военнослужащим, приказом командира воинской части назначаются хлеборезы из расчета питающихся в данной столовой до 800 человек – 1 человек, свыше 800 человек – 2 человека. В курсантской столовой содержат официантов из расчета – 1 официант на 50 человек.
38. Для поддержания внутреннего порядка, организации внутренних и подсобных работ в столовые воинских частей назначается суточный наряд из расчета: до 100 человек питающихся - 4 человека, на каждые последующие 100 человек питающихся – дополнительно выделяется по 2 человека.
39. В целях поддержания постоянной боевой готовности и недопущения срывов в организации питания в столовых ежедневно привлекаются все повара, состоящие в штате воинской части. Порядок работы поваров определяет заместитель командира воинской части по тылу.
40. Привлечение военнослужащих поваров к несению боевой службы и выполнению служебных задач осуществляется только там, где военнослужащий непосредственно осуществляет приготовление пищи, а именно:
в составе сводных отрядов воинских частей;
при проведении стажировки, практических занятий в столовых воинских частей;
в случае угрозы срывов или срывов в приготовлении и раздачи пищи личному составу поставщиками (организаторами) услуг питания;
при проведении карантинных мероприятий, связанных с различного рода заболеваниями в масштабе страны, области и города.
Использование военнослужащих поваров на боевую службу, боевое дежурство и в суточном наряде не допускается.
41. В столовых работа поваров организуется посменно. В первую смену назначается 20 %, во вторую и третью смены – по 40 % от общего количества поваров без учета инструктора-повара (старшего повара).
Так, при наличии инструктора-повара и семи поваров в первую смену назначается один повар, который приступает к работе с 20 часов. Он готовит завтрак и заканчивает работу в 8 часов утра.
Вторая смена поваров в составе трех человек приступает к работе с 8 часов, готовит обед и ужин. Заканчивает работу после раздачи ужина.
Остальные три повара в это время отдыхают или находятся на занятиях.
В том случае, когда в столовой работают повара из числа гражданского персонала, их работу целесообразно планировать пятидневками с двумя выходными.
График работы поваров, подписанный инструктором-поваром, составляется по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам и утверждается начальником столовой.
42. На инструктора-повара (старшего повара) возлагается руководство работой поваров всех смен.
Инструктор-повар (старший повар) до начала работы проводит инструктаж поваров новой смены по соблюдению ими санитарно-эпидемиологических требований, требований безопасности, подробно ознакамливает их с меню-раскладкой продуктов, объясняет правила приготовления блюд, особенно наиболее сложных, проверяет знание натуральных норм питания, по которым готовится пища, норм отходов при обработке продуктов и выхода готовых блюд, правил личной и производственной гигиены.
Инструктор-повар (старший повар) может отдавать дополнительные задания: обрабатывать часть продуктов, подготовка которых требует длительного времени, для следующей смены, например, вымачивание соленой рыбы, размораживание мяса и другое.

43. Кезекшілікке кіріскен кезде ауысымның аға аспазы (аспаз) алдыңғы ауысымнан ас үй ыдыстары мен инвентарьді, мүлікті және өндірістік үй-жайлардың жабдығын тізім бойынша қабылдайды. Жетіспеген жағдайда дереу кезекшіге және асхана бастығына баяндайды.
Ауысымның аға аспазы асхана бойынша кезекшінің және нұсқаушы-аспаздың қатысуымен қоймадан өнімдерді және қалған дайын тамақтың шығынын қабылдайды.
44. Өнімдердің мәзір-жаймасына сәйкес ауысымның аға аспазы өнімдерді өңдеу реттілігін айқындайды және жұмысты аспаздардың біліктілігін ескере отырып, олардың арасында бөледі. Ауысымда бірнеше аспаз болған кезде олардың біріне картоп пен көкөністерді тазалауды бақылау және бірінші тағамдарды дайындау, екіншісіне суық тісбасар және екінші тағамдарды дайындау тапсырылады.
Ауысымның аға аспазы ең жауапты жұмыстарды орындайды: етті сүйектен ажырату, ет пен балықты порциялау, тұздық дайындау, бір реттік берілетін өнімдерді бөлу.
45. Әскери бөлімдердің асханаларында жұмыс процесінде азық-түлік қызметінің барлық мамандары санитарлық-эпидемиологиялық талаптарды сақтайды.
3-параграф. Асхана бойынша тәуліктік жасақтың қызмет атқару тәртібі
46. Асхана бойынша тәуліктік жасақты тағайындау тәртібі, әскери бөлімнің тәуліктік жасағы сияқты Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа әскерлері мен әскери құралымдарының Ішкі қызмет жарғысымен айқындалады.
47. Асхана бойынша тәуліктік жасақ үй-жайларды жинауға, азық-түлікті қоймадан асханаға жеткізуге, жаңа картоп пен көкөністерді тазалау және қосымша тазалауға, түскі үстелдерді даярлауға, асхана және ас үй ыдыстарын жууға және басқа көмекші жұмыстарға тағайындалады.
Асханаға тағайындалған тәуліктік жасақтың адамдары ет пен балықты өңдеуге, тамақ дайындау және бөлуге, сиыр майын порциялауға, үшінші тағамды (сүт өнімдері, шырын және басқалар) құюға, қайнатылған картоп пен көкөністерді тазалау және кесуге, сондай-ақ тамақ қайнататын қазандарды жууға жіберілмейді.
48. Жаңа асхана бойынша кезекші жасақты ашық тері жамылғысындағы іріңді аурулардың, микрожарақаттардың бар-жоғына медициналық тексеру үшін кезекші медицина қызметкеріне ұсынады. Терінің іріңді аурулары, іріңдеген жаралар, күйіктер, сызаттары бар, жоғарғы тыныс жолдарының катарлары, аурулары және жұқпалы ауруға күдікті әскери қызметшілер, сондай-ақ алдын ала және мерзімді медициналық тексеруден өтпегендер жұмысқа жіберілмейді.
49. Тәуліктік жасақ адамдарын жұмысқа бөлу асхана бастығының асхана бойынша кезекшімен бірлесіп жүргізеді. Жұмыс басталғанға дейін асхана бастығы жасаққа үстелдерді даярлау, ыдыстарды жинау және жуу, картоп пен көкөністерді тазалау және қосымша тазалау, үй-жайларды жинау ережелерін практикалық көрсетумен нұсқаулық жүргізеді, жеке гигиенаны сақтауды, жасақты арнайы киіммен қамтамасыз етеді және оны кию ережелерін түсіндіреді.
Жұмысты ұйымдастыру үшін асхана бойынша тәуліктік жасақ есептер бойынша бөлінеді.
Бірінші есеп – картоп пен көкөністерді қоймадан асханаға жеткізуге, оларды тазалау және қосымша тазалауға, үй-жайларды жинауға, жабдықты, инвентарьді тазалау және жууға, асханаға іргелес аумақты жинауға.
Екінші есеп – өнімдерді қоймадан асханаға жеткізуге, үй-жайларды және түскі залды жинауға, жабдық пен инвентарьді тазалау және жууға, тамақ беру үшін таза ыдыстарды ыстық цехқа немесе өзін-өзі қызмет көрсету желісіне беруге.
Үшінші есеп – асхана және ас үй ыдыстарын жууға арналған; ыдыс жуғыш машинаның пайдалануына жауапты ретінде осы есептің басшысы тағайындалады, оған тиісті нұсқаулықтан кейін машинаны қосу және оны пайдалану міндеті жүктеледі.
Төртінші есеп – залды түскі ас қабылдауға дайындауға, өзін-өзі қызмет көрсету желісін тазалау және жууға, үстелдерді даярлауға.
Әр есепте басшы тағайындалады, ол өзіне бағынысты тәуліктік жасақтың әскери қызметшілерінің жұмысына жауап береді.

43. При заступлении на дежурство старший смены поваров (повар) принимает от предыдущей смены по описи кухонную посуду и инвентарь, имущество и оборудование производственных помещений. В случае недостачи немедленно докладывает дежурному и начальнику столовой.
Старший повар смены в присутствии дежурного по столовой и инструктора-повара принимает продукты в кладовой и оставленный расход готовой пищи.
44. В соответствии с меню-раскладкой продуктов старший повар смены определяет последовательность обработки продуктов и распределяет работу между поварами с учетом их квалификации. При наличии в смене нескольких поваров одному из них поручается контроль за очисткой картофеля и овощей, а также приготовление первых блюд, другому приготовление холодной закуски и вторых блюд.
Старший повар смены выполняет наиболее ответственные работы: обвалку мяса, порционирование мяса и рыбы, приготовление соуса распределение продуктов единовременной выдачи.
45. В процессе работы в столовых воинских частей все специалисты продовольственной службы соблюдают санитарно-эпидемиологические требования.
Параграф 3. Порядок несения службы суточным нарядом по столовой
46. Порядок назначения суточного наряда по столовой, как суточного наряда воинской части определяется Уставом внутренней службы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан.
47. Суточный наряд по столовой назначается для уборки помещений, доставки продовольствия со склада в столовую, очистки и доочистки свежих картофеля и овощей, сервировки обеденных столов, мытья столовой и кухонной посуды и других подсобных работ.
Лица суточного наряда, назначенные в столовую, к обработке мяса и рыбы, приготовлению и раздаче пищи, порционирования масла коровьего, разливанию третьего блюда (молочные продукты, сок и другие), очистке и нарезке вареного картофеля и овощей, а также для мытья пищеварочных котлов не допускаются.
48. Новый дежурный по столовой представляет наряд на медицинский осмотр на наличие гнойничковых заболеваний на открытых кожных покровах, микротравм к дежурному медицинскому работнику. Военнослужащие с гнойничковыми заболеваниями кожи, нагноившимися порезами, ожогами, ссадинами, а также с катарами верхних дыхательных путей, заболеваниями и при подозрении на инфекционное заболевание, а также не прошедшие предварительные и периодические медицинские осмотры к работе не допускаются.
49. Распределение на работу лиц суточного наряда производится начальником столовой совместно с дежурным по столовой. Перед началом работы начальник столовой проводит инструктаж наряда с практическим показом правил сервировки обеденных столов, сбора и мытья посуды, очистки и доочистки картофеля и овощей, уборки помещений, соблюдения личной гигиены, обеспечивает наряд специальной одеждой и объясняет правила ее ношения.
Для организации работы суточный наряд по столовой распределяется по расчетам.
Первый расчет – для доставки картофеля и овощей со склада в столовую, их очистки и доочистки, уборки помещений, чистки и мытья оборудования, инвентаря и уборки территории, прилегающей к столовой.
Второй расчет – для доставки продуктов со склада в столовую, уборки помещений и обеденного зала, чистки и мытья оборудования и инвентаря, подачи в горячий цех или на линию самообслуживания чистой посуды для выдачи пищи.
Третий расчет – для мытья столовой и кухонной посуды; ответственным за эксплуатацию посудомоечной машины назначается старший этого расчета, которому после соответствующего инструктажа вменяются в обязанность включение машины и ее эксплуатация.
Четвертый расчет – для подготовки обеденного зала к приему пиши, чистки и мытья линии самообслуживания, сервировки столов.
В каждом расчете назначается старший, который отвечает за работу подчиненных ему военнослужащих суточного наряда.

50. Көкөніс цехында жұмыстарды орындау үшін жасақ адамдарының қажеттілігі бір адамға сағатына картоп пен көкөністерді өңдеудің мынадай нормаларына сүйене отырып айқындалады – картопты тазалау – 18 килограмм; жаңа қырыққабатты тазалау – 80 килограмм; қызылша мен сәбізді тазалау – 8 килограмм; пиязды тазалау – 7 килограмм.
Асхана бойынша тәуліктік жасақ құрамындағы әскери қызметшілер арнайы жұмыс киімінде болуы тиіс.
51. Асхана бойынша тәуліктік жасақ адамдары санитарлық-эпидемиологиялық талаптарды қатаң сақтауға міндетті, асхана бойынша тәуліктік жасақтың қызмет атқаруына жауапты асхана бойынша кезекші тағайындалады.
52. Әскери бөлімдердің асханаларында жұмыс процесінде тәуліктік жасақта қызмет атқаратын әскери қызметшілер орталық уәкілетті органдардың бұйрықтарымен бекітілген санитарлық-эпидемиологиялық талаптарды сақтайды.
4-параграф. Асхананың қоймасынан өнімдерді алу
53. Тамақ дайындау үшін қажетті өнімдерді алу әскери бөлімнің азық-түлік қоймасынан жүзеге асырылады. Өнімдерді аспаз-инструктор (аға аспаз) асхана бойынша кезекшінің қатысуымен азық-түлік қызметінде екі данада (таңғы ас, түскі ас және кешкі ас бойынша бөлек) жасалған накладной бойынша алады. Накладной мәзір-есептеме мен азық-түлікпен қамтамасыз етілетін әскери қызметшілердің қозғалысы есепке алынатын күнделіктің деректері негізінде жазылады. Накладнойдың екінші данасы жұмыс процесінде басшылыққа алу үшін аспаз-инструкторда (аға аспазда) қалады.
54. Қоймадан алынатын өнімдердің сапасын асхана бойынша кезекші және аспаз-инструктор (аға аспаз) тексереді. Қажет болған жағдайда кезекші медицина қызметкері немесе ветеринар дәрігері (маманы) шақырылады. Кезекші медицина қызметкері немесе ветеринар дәрігер (маманы) сапасы күмәнді өнімдерді тағам әзірлеуде пайдалануға тыйым салған жағдайда, олардың орнына қоймадан сапалы өнімдер беріледі.
55. Азық-түлік өнімдерінің сапасын анықтау тәртібі және оларды беру талаптары бойынша әскери бөлім Қазақстан Республикасының осы рәсімдерді реттейтін нормативтік құқықтық актілерінің талаптарын басшылыққа алады.
56. Өнімдерді қоймадан асханаға алу және беру уақытын қысқарту үшін олар алдын ала дайындалады. Осы мақсатта азық-түлік қоймасының бастығы асханаға өнімдерді беру жөніндегі накладнойды алған соң оларды алдын ала дайындап, өлшеп, арнайы ыдысқа салады. Дайындалған өнімдер алушылар келгенге дейін шығыс қоймасында сақталады. Өнімдерді қоймадан алу кезінде олардың салмағы мен сапасы тексеріледі.
57. Әскери бөлімде өнімдерді алу үшін арнайы ыдыстың екі комплектісі дайындалады: біреуі қоймада, екіншісі асханада сақталады.

50. Для выполнения работ в овощном цехе потребность лиц наряда определяют, руководствуясь следующими нормами обработки картофеля и овощей на одного человека в час – очистка картофеля - 18 килограмм; очистка свежей капусты – 80 килограмм; очистка свеклы и моркови – 8 килограмм; очистка лука – 7 килограмм.
Военнослужащие в составе суточного наряда по столовой должны быть одеты в специальную рабочую форму одежды.
51. Лица суточного наряда по столовой обязаны строго соблюдать санитарно-эпидемиологические требования, ответственный за несение службы суточным нарядом по столовой назначается дежурный по столовой.
52. В процессе работы в столовых воинских частей военнослужащие, несущие службу в суточном наряде, соблюдают санитарно-эпидемиологические требования, утвержденные приказами центральных уполномоченных органов.
Параграф 4. Получение продуктов со склада в столовую
53. Получение продуктов для приготовления пищи производится с продовольственного склада воинской части. Продукты получает инструктор-повар (старший повар) в присутствии дежурного по столовой по накладной, выписанной в продовольственной службе в двух экземплярах (раздельно на завтрак, обед и ужин) на основании меню-раскладки продуктов и данных дневника учета движения военнослужащих, состоящих на продовольственном обеспечении. Второй экземпляр накладной остается у инструктора-повара (старшего повара) для руководства в процессе работы.
54. Качество продуктов, получаемых со склада, проверяют дежурный по столовой и инструктор-повар (старший повар). При необходимости вызывается дежурный медицинский работник, ветеринарный врач (специалист).
В случае запрета дежурным медицинским работником или ветеринарным врачом (специалистом) использовать для приготовления пищи сомнительные по качеству продукты, взамен их со склада выдаются доброкачественные.
55. По порядку определения качества продуктов питания и требования к их выдаче воинская часть руководствуются требованиями нормативных правовых актов Республики Казахстан, регламентирующих данную процедуру.
56. Для сокращения времени отпуска и получения продуктов со склада в столовую производится заблаговременная их подготовка. Для этого начальник продовольственного склада, получив накладную на выдачу продуктов в столовую, заранее подготавливает их, взвешивает и закладывает в специальную тару. Подготовленные продукты хранятся в расходной кладовой до прихода получателей. При получении продуктов со склада проверяется их масса и доброкачественность.
57. В воинской части для получения продуктов изготавливаются два комплекта специальной тары, из которых один хранится на складе, а другой в столовой.

58. Комплект құрамына ұзақ мерзімді азық-түлікті сақтауға рұқсат етілген алюминийден, тот баспайтын болаттан немесе өзге материалдардан жасалған сусымалы өнімдерге арналған ыдыстар; өсімдік майына, сүт өнімдеріне, бір реттік берілетін өнімдерге арналған жабылатын ыдыстар; ет пен балыққа арналған ыдыстар кіреді. Картоп пен көкөністер бөлек ыдыста жеткізіледі.
59. Ыдыстар өз мақсатына және салмағына сәйкес белгіленеді.
60. Асханаға өнімдерді жеткізушілерден келген жәшіктерде, қаптарда, бөшкелерде, сондай-ақ тағам дайындауға және беруге арналған плиталық қазандар мен ыдыстарда беруге жол берілмейді.
61. Аспаз-инструктор (аға аспаз) және асхана бойынша кезекші өнімдерді кезекті алу кезінде бос, таза ыдыстар комплектісін қоймаға қайтаруды ұйымдастырады.
62. Қоймадан алынған ет, балық және көкөністер асхананың тиісті өндірістік цехтарына тікелей жеткізіліп, осы өнімдердің аспаздық өңдеуі үшін жауапты аспаздарға тапсырылады.
63. Сары май, сүт және сүт өнімдері, шұжық, сыр және жұмыртқа тоңазытқыш шкафтарына (камералар, ларлар) орналастырылады, ал қалған өнімдер аспаздық өңделгенге дейін стеллаждармен (астыңғы тақталармен) және тоңазыту жабдығымен жабдықталған уақытша сақтау қоймасында сақталады. Оның сыйымдылығы тез бұзылатын барлық өнімдерді тауарлық көршілестік және сақтау шарттарын сақтай отырып орналастыруға жеткілікті болуы тиіс. Кілті аспаз-инструкторда (аға аспазда) сақталады. Өнімдер қоймадан аспаздарға тек салмағы бойынша беріледі.
64. Өнімдерді қоймадан алу және оларды асханаға жеткізу кезінде әскери қызметшілер орталық уәкілетті органдардың бұйрықтарымен бекітілген санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды сақтауы тиіс.
5-параграф. Нанды, қантты және сары майды қабылдау, сақтау, беру тәртібі
65. Нан, әдетте, тәуліктік норма көлемінде қоймадан нан кесуге арналған бөлмеге жеткізіледі. Нан тікелей нан зауытынан (наубайханадан) немесе орталықтандырылған жеткізу тәртібімен келген кезде оны азық-түлік қоймасының бастығы, аспаз-инструктор (аспаздар кезекшісінің аға маманы) және нан кесуші қабылдайды. Нанды қабылдау кезінде оның салмағы мен сапасы тексеріледі.
66. Нан 50-75 грамм салмақтағы жіңішке тілімдерге кесіледі және нормалар шегінде қажеттілік бойынша беріледі.
67. Нанның толық желінбеуі (жемей қалу немесе бұзылуы) жағдайлары анықталған кезде оны үнемдеуді ұйымдастыру мақсатында (тамақтану нормасының 10 %) нанның бір бөлігі (10 %) кесілген түрде арнайы үстелге қойылады, ал тамақтану нормасының 80 %-ы ғана беріледі.
Нан әрбір тамақтану алдында кесіледі. Кесілген нан тәрелкелерге (ыдысқа) салынып, шкафтардағы стеллаждарда сақталады. Шкафтар, стеллаждар аптасына бір рет 1 % сірке қышқылы ерітіндісімен сүртіледі. Сухарларды нанның орнына бірінші тағамға аптасына үш реттен артық беруге жол берілмейді.

58. Комплект состоит из тары для хранения сыпучих продуктов, изготовленных из алюминия, нержавеющей стали, других материалов, разрешенных для длительного хранения продовольствия; закрывающихся емкостей для растительного масла, молочных продуктов, продуктов единовременной выдачи; тары для мяса и рыбы. Картофель и овощи доставляются в отдельной таре.
59. Тара маркируется в соответствии с ее назначением и с указанием массы.
60. Отпускать в столовую продукты в ящиках, мешках и бочках, поступивших от поставщиков, а также в наплитных котлах и посуде, предназначенной для приготовления и выдачи пищи, не допускается.
61. Инструктор-повар (старший повар) и дежурный по столовой при очередном получении продуктов организуют возвращение на склад комплекта порожней чистой тары.
62. Мясо, рыба и овощи, полученные со склада, доставляются непосредственно в соответствующие производственные цеха столовой и передаются поварам, ответственным за кулинарную обработку этих продуктов.
63. Масло коровье, молоко и молочные продукты, колбаса, сыр и яйца, помещают в холодильные шкафы (камеры, лари), остальные продукты до их кулинарной обработки хранятся в кладовой для временного хранения, оборудованными стеллажами (подтоварниками) и холодильным оборудованием, емкость которого позволит хранить всю скоропортящуюся пищевую продукцию с соблюдением товарного соседства и условий хранения, ключ от которой находится у инструктора-повара (старшего повара). Выдача продуктов из кладовой поварам для приготовления пищи производится только по массе.
64. При получении продуктов питания со склада и доставке их в столовую военнослужащими должны соблюдаться санитарно-эпидемиологические требования, утвержденные приказами центральных уполномоченных органов.
Параграф 5. Прием, хранение, выдача хлеба, сахара и масла коровьего
65. Хлеб, как правило, доставляется в помещение для его нарезки со склада части в размере одной суточной дачи. При поступлении хлеба непосредственно с хлебозавода (пекарни) или в порядке централизованного подвоза его принимают начальник продовольственного склада, инструктор-повар (старший смены поваров) и хлеборез. При приеме хлеба проверяются его масса и качество.
66. Хлеб нарезается тонкими ломтиками массой 50-75 грамм и выдается по потребности в пределах норм.
67. При выявлении случаев не до расхода (недоедания и порчи) хлеба в целях организации его экономии (10 % от нормы питания) допускается часть хлеба (10 %) в нарезанном виде выставлять на подносах на специальном столе для тех, кому его окажется недостаточно, а на обеспечение питания по приемам пищи осуществлять выдачу хлеба в размере 80 % от нормы питания.
Нарезка хлеба производится перед каждым приемом пиши. Нарезанный хлеб укладывается на тарелки (тару) хранится в шкафу на стеллажах. Шкафы, стеллажи для хранения хлеба протираются 1 % раствором уксусной кислоты один раз в неделю. Сухари взамен хлеба допускается выдавать к первому блюду не более трех раз в неделю.

68. Сары май таңғы және кешкі асқа тәрелкелерде беріледі. Қант тәрелкелерде немесе дайындалған шайға тікелей салынып берілуі мүмкін. Беруге дейін қант арнайы шкафқа, ал сары май тоңазытқышқа қойылады.
69. Өзін-өзі қызмет көрсету желісі қолданылғанда қант пен сары май мүмкіндігі болған жағдайда әрбір тамақтанушыға жеке шағын тәрелкелерге порцияланады. Хлеб, сары май және қантты тәрелкелерде беру мүмкіндігі болмаған жағдайда бұл өнімдер әскери қызметшілерге ыстық тағамдар және суық тағамдармен бірге таза табақшаларда беріледі.
70. Май бөлгіш әрбір технологиялық операциядан кейін механикалық тазартудан, жуғыш құралдарды қолдана отырып жуудан және ыстық ағынды сумен шайып-шаюдан өтеді.
71. Нанды, қантты және сары майды қабылдау, сақтау және беру кезінде әскери қызметшілер орталық уәкілетті органдардың бұйрықтарымен бекітілген санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды сақтауы тиіс.
6-параграф. Әскери қызметшілердің тамақ қабылдау тәртібі
72. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құрылымдарының Ішкі қызмет жарғысының талаптарына сәйкес әскери бөлімде уақытты бөлу оның тұрақты жауынгерлік әзірлігін қамтамасыз етуге және әскери қызметшілердің ұйымдасқан жауынгерлік даярлығын, жарғылық тәртіпті, әскери тәртіпті және тәрбиені қолдауға, олардың мәдени деңгейін арттыруға, тұрмыстық қызмет көрсетуді, уақытылы демалысты және тамақтануды қамтамасыз етуге жағдай жасайтындай етіп жүргізіледі.
Тәуліктік, сондай-ақ кейбір жағдайларда апталық уақыт тәртібі күн тәртібі және қызмет уақытын регламенттеу арқылы реттеледі.
73. Әскери қызметшілердің асханада тамақ қабылдауын ұйымдастыру екі тәсілмен жүзеге асырылуы мүмкін:
– әрбір әскери қызметшіге тікелей қолына беру арқылы ағымды желі бойынша;
– үстелдерді алдын ала сервировка жасау (бачок жүйесі) және жеке құрам асханаға келуден 10–15 минут бұрын дайын тағамды бачоктарға құю арқылы.
74. Әскери қызметшілерге тағам беру кезінде келесі қағидалар сақталады: дайын тағам үстелдерге немесе табақшаларға ыстық күйінде қойылады:
1) бірінші тағамдардың температурасы – 75°С-тан төмен емес;
2) екінші тағамдардың – 65°С-тан төмен емес;
3) шай – 80°С-тан төмен емес;
4) кептірілген жемістерден компот дайындау тамақ ішу басталардан кемінде 2 сағат бұрын аяқталуы тиіс және ол салқындатылған күйде беріледі. Кептірілген жемістерден компот дайындауға жол берілмейді, ингредиенттері табиғи азық нормалары мен азықпен қамтамасыз ету атауларына сәйкес келеді. Компоттарды салқындату олар дайындалған ыдыстарда жабық күйде жүргізіледі.

68. Масло коровье на завтрак и ужин выдается на тарелках. Сахар выдается как в тарелках, так и может закладываться непосредственно в приготовленный чай. До выдачи в обеденный зал сахар хранится в специальном шкафу, а масло коровье – в холодильнике.
69. При использовании линии самообслуживания сахар и масло коровье при имеющейся возможности порционируют для каждого питающегося в мелкие тарелки.
При отсутствии возможности выдачи хлеба, масла коровьего и сахара в тарелках, указанные продукты выдаются военнослужащим на чистых подносах вместе с горячими блюдами и холодными закусками.
70. Масло делитель после каждой технологической операции подвергается к механической очистке, мытью с применением моющих средств и ополаскиванию горячей проточной водой.
71. В процессе приема, хранения и выдачи хлеба, сахара и масла коровьего военнослужащими должны соблюдаться санитарно-эпидемиологические требования, утвержденные приказами центральных уполномоченных органов.
Параграф 6. Порядок приема пищи военнослужащими
72. В соответствии с требованиями Устава внутренней службы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан распределение времени в воинской части осуществляется так, чтобы обеспечивалась ее постоянная боевая готовность и создавались условия для проведения организованной боевой подготовки военнослужащих, поддержания уставного порядка, воинской дисциплины и воспитания военнослужащих, повышения их культурного уровня, всестороннего бытового обслуживания, своевременного отдыха и приема пищи.
Распределение времени в воинской части в течение суток, а по некоторым положениям и в течение недели регулируется распорядком дня и регламентом служебного времени.
73. Организация приема пищи военнослужащими в столовой может быть организована двумя способами:
через поточную линию непосредственно каждому военнослужащему в руки;
методом предварительной сервировки столов (бочковая система) и раздачи готовой пищи в бачки за 10-15 минут до прихода личного состава в столовую.
74. При организации выдачи пищи военнослужащим соблюдаются следующие правила:
готовая пища подается на столы или выдается военнослужащим на подносы в горячем виде:
1) температура первых блюд – не ниже 75°С;
2) вторых блюд – не ниже 65°С;
3) чая – не ниже 80°С;
4) приготовление компота из фруктов сушенных заканчивается не ранее чем за 2 часа до начала приема пищи и выдается в охлажденном виде. Приготовление компота из сухофруктов не допускается, ингредиенты соответствуют наименованию натуральных норм питания и снабжения продовольствием.
Охлаждение компотов проводится в закрытом виде в емкостях, в которых они были приготовлены.

75. Әскери қызметшілердің тамақ қабылдауын ұйымдастыру кезінде келесі қағидалар сақталады:
– әскери қызметшілер асханаға формасы мен аяқ киімін тазалап, бөлімше старшинасының немесе бөлімше (взвод) сержанттарының бірінің басқаруымен саппен келеді;
– сыртқы түрі және қол жуу тәртібі бөлімше асханаға жіберілмес бұрын тексеріледі, жеке-дара баруға жол берілмейді;
– асханаға кіру ретімен, шу шығармай жүзеге асырылады;
– бас киіммен, сырт киіммен немесе арнайы (жұмыс) киіммен тамақтануға жол берілмейді;
– ағымды желі арқылы тағам беру кезінде әскери қызметшілер бір бағанмен, бөлімшелер бойынша, күн тәртібінде белгіленген уақытта қозғалады;
– раздачада орын толас болмауы үшін взводтар бойынша кезекпен келу;
– тәртіпті сақтау үшін асхана залында бөлімше бойынша кезекші болады;
– жалпы бақылауды әскери бөлім бойынша кезекші немесе олардың көмекшілері жүзеге асырады.
76. Бөлімшелердің тамақтанатын орындарын әскери бөлім командирінің тыл жөніндегі орынбасары белгілейді, ол осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес асхана залындағы үстелдерді бөлімшелерге бекіту схемасын бекітеді.
77. Үстелдерді бекіту схемасы асхана вестибюліне ілінеді. Тамақтану аяқталғаннан кейін асхана ыдыстары үстелдің шетіне түрлері бойынша қойылады. Асханадан ыдыстарды жинау және оларды ыдыс жуатын бөлмеге жеткізу тәуліктік нарядтағы тұлғалар арбамен немесе әрбір әскери қызметшінің өз күшімен жүзеге асырады.
78. Диеталық тамақтанатын әскери қызметшілерге және тәуліктік нарядқа бөлек үстелдер бөлінеді.
7-параграф. Үстелдерді алдын ала сервировка жасау әдісімен (бөшкелік жүйе) тамақ қабылдауды ұйымдастыру
79. Үстелдерді жайу кезінде ыдыс-аяқ және ас құралдары үстелдерге қойылады, дайын тамақ және бір реттік берілетін өнімдер (нан, май, қант және т.б.) әскери қызметшілердің өздері тікелей бөліп алуы үшін ас үй және асхана ыдыстарына қойылады.
80. Дайын тамақ әскери қызметшілер асханаға келгенге дейін 10-15 минут бұрын ас үстелдеріне қойылады, бір реттік берілетін өнімдер (нан, май, қант және басқалары) ас құралдары мен ас үй-асхана ыдыстарымен бірге қойылады.
81. Тазартылған ыдыс-аяқ және дайын тамақ ас залына тек арбалармен (тележкалармен) жеткізіледі.
82. Бөлімшелер тамақ ішуге келгенге дейін бөлімше бойынша кезекшілер күндік нарядпен бірге үстелдерді жайып, кейін өз бөлімшелерінің әскери қызметшілерін қарсы алады, тамақ ішу кезінде қасында болады және асханадағы тәртіпті бақылайды. Бөлімше бойынша кезекшілерге құрметті себептермен (күндік наряд, қызмет және басқалар) тамақ ішуге келмеген адамдарға тамақ қалдыру туралы асхана кезекшісіне уақытылы өтініш беру, сондай-ақ бөлімшелер тамақ ішіп болған соң ас үй-асхана ыдыстарын асхана кезекшісіне тапсыру міндеті жүктеледі.
83.Әр үстелге есікке қаратып шеткі орынға отыратын үстел старшысы тағайындалады, ол тамақ ішер алдында бөлімше кезекшісінен үстелдегі ыдыс-аяқты қабылдап, таңертеңгі ас, түскі ас және кешкі астан кейін тапсырады, тамақты тең әрі дұрыс бөлуге, әскери қызметшілердің тәртібі мен тәртібіне бақылау жасайды, үстелдің ластануына жол бермейді, әр тамақ ішіп отырған адам өз ыдысын тамақ қалдығынан тазартуды бақылайды, ас ыдыстарын дұрыс жинауды қадағалайды. Үстел старшысынан бір адам аралықта тамақ бөлуші отырады.

75. При организации приема пищи военнослужащими соблюдаются следующие правила:
военнослужащие прибывают в столовую в вычищенной одежде и обуви в строю под командой старшины подразделения или одного из сержантов подразделения (взвода), который вместе с подразделением находится в столовой до конца приема пищи;
внешний вид военнослужащих и мытье рук ими проверяется перед отправлением подразделения в столовую, следование в столовую одиночным порядком не допускается;
военнослужащие входят в столовую организованно, без шума;
принимать пищу в головных уборах, верхней и специальной (рабочей) одежде не допускается;
при выдаче пищи через поточную линию военнослужащие должны двигаться строго в одну колону, по подразделениям, в установленное распорядком дня воинской части время;
подходить к поточной линии по взводам, чтобы не создавать сутолоки на раздаче;
для поддержания порядка во время приема пищи в обеденном зале присутствует дежурный по подразделению;
для общего контроля за организацией приема пищи военнослужащими в обеденном зале присутствует дежурный по воинской части или их помощники.
76. Места приема пищи подразделениями устанавливает заместитель командира воинской части по тылу, который утверждает схему закрепления обеденных столов за подразделениями в обеденном зале столовой по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
77. Схема закрепления обеденных столов за подразделениями вывешивается в вестибюле столовой.
По окончании приема пищи столовая посуда складывается на краю стола строго по ее видам. Уборка посуды с обеденных столов и доставка ее в моечную столовой посуды производится лицами суточного наряда на тележках или непосредственно каждым военнослужащим.
78. Для приема пищи военнослужащими, получающими диетическое питание, а также для суточного наряда выделяются отдельные столы.
Параграф 7. Организация приема пищи методом предварительной сервировки столов (бочковая система)
79. При сервировке столов посуда и столовые приборы выставляются на столах, готовая пища и продукты единовременной выдачи выставляются в кухонной и столовой посуде для ее раздачи непосредственно самими военнослужащими.
80. Готовая пища подается на обеденные столы за 10-15 минут до прихода военнослужащих в столовую, продукты единовременной выдачи (хлеб, масло, сахар и другие) выставляются вместе со столовыми приборами и столово-кухонной посудой.
81. Подача чистой посуды и готовой пищи в обеденный зал производится только на тележках.
82. До прихода подразделений на прием пищи дежурные по подразделениям вместе с суточным нарядом сервируют столы, а затем встречают военнослужащих своих подразделений, присутствуют при приеме пищи и следят за порядком в столовой. На дежурных по подразделениям возлагается своевременная подача дежурному по столовой заявки на оставление пищи для лиц, отсутствующих на приеме пищи по уважительным причинам (суточный наряд, служба и другие), а также прием-сдача столово-кухонной посуды по окончании приема пищи подразделениями дежурному по столовой.
83. На каждый стол назначается старший стола, сидящий с краю лицом к входной двери, который перед приемом пищи принимает от дежурного по подразделению посуду на обеденном столе и сдает ее после окончания завтрака, обеда и ужина, следит за равномерностью и правильностью раздачи пиши, порядком и дисциплиной военнослужащих, не допускает загрязнения стола, контролирует, чтобы каждый питающийся очищал свою посуду от остатков пищи, следит за правильным сбором столовой посуды.
Через одного человека от старшего по столу сидит раздатчик пищи.

8-параграф. Тамақты әр әскери қызметшіге тікелей қолға беру арқылы ағынды желі бойынша тамақтандыруды ұйымдастыру
84. Ағынды әдіспен тамақ беру кезінде үстелдерді жайу мынадан тұрады: үстелдерге дәмдеуіш құятын құмыралар қойылады, қант қанттықтарға, сары май майлықтарға алдын ала салынуы мүмкін, олар қолға закускалық тарелкаға берілмесе, ас қасық пышақ қойылады; салфетка салғыштар салфеткалармен қойылады.
85. Желіде бастапқы нүктеде подностар үйме қылып қойылады, ал ас құралдары түрлері бойынша кассеталарға орналастырылады. Қантқа арналған тарелка және шай қасықтары үшінші тағамның дайындалу нұсқасына байланысты беріледі.
Дайын тамақ жеке құрам асханаға келгенге дейін 10-15 минут бұрын желіге мына ретпен шығарылады:
Таңертеңгі және кешкі аста – кесілген нан подностарға, шай кружкаларға, сары май, қант, бір реттік берілетін өнімдер тарелкаларға (мүмкіндік болғанда), гарнир, ет порциялары тұздықта плита үстіндегі қазандарда немесе балық қаңылтырларда;
Түскі аста – кесілген нан подностарға, суық закуска тарелкаларға, үшінші тағам кружкаларға және бір реттік өнімдер подностарға, бірінші тағам, гарнир, ет порциялары плита үстіндегі қазандарда.
Тамақ беретін аспаздың алдына берілетін тағамдар мен суық закускалардың бақылау-өлшем порциялары қойылады.
Тамақ бөлуге арналған ыдыстар алдын ала өлшенеді. Олардың сыйымдылығы барлық аспаздарға белгілі. Бірінші және екінші тағамдар бөлек өлшем қасықтармен беріледі.
86. Ботқа, картоп пюресі және басқа гарнирлер екінші тағамға өлшем қасықтармен тарелкаларға салынады. Ет және балық порциялары әдетте екінші тағам гарнирімен бірге бір тарелкада беріледі. Порциялық ет және балық тағамдары, котлеттер, тефтели әр әскери қызметшіге нұсқаушы-аспаздың (аға аспаздың) бақылауымен дана бойынша беріледі, ал азу, рагу, гуляш және басқа ұсақ кесек тағамдар өлшем қасықтармен беріледі.
87. Тамақтанатындар тамақ салынған тарелкаларды подносқа қойып, ас үстелдеріне отырады, тарелкаларды подностан алмай тамақтанады.
88. Тамақ ішіп болған соң әр әскери қызметші лас ыдысты өз бетінше подносқа салып, ыдыс жуатын бөлімге апарып тапсырады, ол үшін лас ыдыс қабылдау терезесінің алдына ыдыс жинауға арналған үстелдер қойылады.
89. Күндік нарядтың шығыны тамақты соңында ішеді. Әскери бөлім командирі белгілеген уақытта бүкіл шығын әскери бөлім кезекшісі белгілеген жерде сапқа тұрып, әскери бөлім кезекшісінің көмекшісі командасымен тамақ ішуге барады. Күндік наряд адамдарының жеке-дара асханаға баруына жол берілмейді.

Параграф 8. Организация приема пищи через поточную линию непосредственно каждому военнослужащему в руки
84. Сервировка столов при поточном методе раздачи пищи состоит из следующего: на столы выставляются приборы для специй, могут выставляться заранее сахар в сахарницах, масло коровье в масленках, выкладываться нож столовый в случае, если они не выдаются в закусочные тарелки на руки; выставляются салфетницы с салфетками.
85. В начале линии подносы укладываются в стопки, а столовые приборы – в кассеты по видам. Тарелка для сахара и ложки чайные подаются в зависимости от варианта приготовления третьего блюда.
Готовая пища подается на линию за 10-15 минут до прихода личного состава в такой последовательности:
На завтрак и ужин – нарезанный хлеб на подносах, чай в кружках, масло коровье, сахар, продукты единовременной выдачи на тарелках (при имеющейся возможности), гарнир, мясные порции в соусе в наплитных котлах или рыба в противнях;
На обед – нарезанный хлеб на подносах, холодная закуска на тарелках, третье блюдо в кружках и продукты единовременной выдачи на подносах, первое блюдо, гарнир, мясные порции в наплитных котлах.
На линию раздачи перед поваром, выдающим готовую пищу, ставятся вымеренные контрольные порции выдаваемых блюд, холодных закусок.
Посуда, предназначенная для раздачи пищи, заранее измеряется. Емкость ее известна всем поварам. Раздача первых и вторых блюд производится отдельными черпаками.
86. Каши, картофельное пюре и другие гарниры ко вторым блюдам кладутся в тарелки вымеренными черпаками. Мясные и рыбные порции выдаются, как правило, в одной тарелке вместе с гарниром для второго блюда. Порционные мясные и рыбные блюда, котлеты и биточки выдаются военнослужащим поштучно каждому под контролем инструктора-повара (старшего повара), а такие как азу, рагу, гуляш и другие, мелко кусковые блюда выдаются с помощью мерных черпаков.
87. Питающиеся ставят тарелки с пищей на подносы, рассаживаются за обеденные столы, принимают пищу, не снимая тарелок с подносов.
88. После приема пищи каждый военнослужащий убирает грязную посуду, самостоятельно унося ее на подносе в посудомоечное отделение, для чего перед окном приема грязной посуды устанавливаются столы для сбора посуды.
89. Расход суточного наряда принимает пищу в конце. В установленное командиром воинской части время весь расход строится в установленном дежурным по воинской части месте и под командой помощника дежурного по воинской части убывает на прием пищи. Одиночное прибытие лиц суточного наряда в столовую не допускается.

9-параграф. Аутсорсинг әдісімен тамақтандыруды ұйымдастыру
90. Әскери бөлімдерде әскери қызметшілерді тамақтандыру аутсорсинг әдісімен ұйымдастырылуы мүмкін.
91. Мемлекеттік сатып алу туралы шартқа сәйкес қызмет көрсетуші әскери бөлім командирі бекіткен күн тәртібіне, бекітілген азық-түліктің натуралдық нормаларына және әскери бөлімнің азық-түлік қызметінде төрт данада жазылған мәзір-өнімдер жіктемесіне сәйкес әскери қызметшілерді тамақтандыруды ұйымдастырады.
92. Бірінші дана әскери бөлімнің азық-түлік қызметінде қалып, әскери қызметшілердің тамақтануын бақылауды ұйымдастыру және есептілік жасау үшін пайдаланылады, екінші және үшінші даналары қызмет көрсетушіге қолхатпен беріледі (қоймадан азық-түлік алу және аспаздардың (қызмет көрсетуші персоналының) тамақ дайындауын басқару үшін), төртінші данасы ас залында ілінеді. Мәзір-өнімдер жіктемесін пайдалану аяқталған соң олар қайтадан әскери бөлімнің азық-түлік қызметіне тапсырылады.
93. Әскери бөлімнің азық-түлік қызметі күн сайын азық-түлікпен қамтамасыз етілетін әскери қызметшілер бойынша жеке құрам бөлімшелерімен салыстырып тексеру жүргізеді, азық-түлікпен қамтамасыз етілетін әскери қызметшілердің қозғалысын есепке алу дневнигіне жазба енгізіледі, содан кейін әскери бөлімнің азық-түлік қызметі бастығының қолы қойылған осы Қағидалардың 8-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қызмет көрсетушіге әскери қызметшілерді тамақпен қамтамасыз етуге өтініш беріледі.
94. Өтініш алғаннан кейін қызмет көрсетуші қоймадан азық-түлікті асханаға жазып алады, онда әскери қызметшілер тікелей тамақтанады.
95. Жазылатын (алынатын) азық-түліктің саны мен сапасы, сондай-ақ тамақты дайындау және оны азық-түлікпен қамтамасыз етілетін әр әскери қызметшіге тікелей беру әскери бөлімнің тамақтандыруды ұйымдастыруды бақылау тәртібі бойынша қызметтік және арнайы міндеттерді атқаратын лауазымды адамдарымен бақыланады.
96. Тамактандыру қызметтері бойынша жасалған мемлекеттік сатып алу шартының талаптарына сәйкес әскери бөлім қызмет көрсетушіге асхана, қойма, қосалқы үй-жайларды, тоңазытқыш және технологиялық жабдықтарды, инвентарь мен ас үй-асхана ыдыстарын жалдау, оларды күтіп ұстау және жөндеу шарттарымен осы Қағидалардың 9 және 10-қосымшаларына сәйкес қызмет көрсету үшін қажетті мүлікті береді.
97. Әскери қызметшілерді тамақтандыруды ұйымдастыру қызметтерін көрсету барысында қызмет көрсетуші қабылданған технологиялық және тоңазытқыш жабдықтарын күтіп ұстау және қызмет көрсету бойынша барлық қажетті жөндеу іс-шараларын жүргізеді, асхананы қажетті ыдыс-аяқ және шаруашылық инвентарьмен толықтырады.

Параграф 9. Организация питания методом аутсорсинга
90. В воинских частях питание военнослужащих может быть организовано методом аутсорсинга.
91. В соответствии с договором о государственных закупках поставщик услуг организует питание военнослужащих в воинской части в соответствии с распорядком дня утвержденным командиром воинской части по утвержденным натуральным нормам питания и снабжения и меню-раскладке продуктов, выписанной в продовольственной службе воинской части в четырех экземплярах.
92. Первый экземпляр остается в продовольственной службе воинской части и используется для организации контроля питания военнослужащих и составления отчетности, второй и третий выдаются поставщику услуг под роспись для организации выдачи продуктов питания со склада и руководства при приготовлении пищи поварами (персоналом поставщика услуг), четвертый экземпляр вывешивается в обеденном зале. По окончании использования (руководства) меню-раскладки продуктов сдаются обратно в продовольственную службу воинской части.
93. Продовольственной службой воинской части ежедневно проводится сверка со строевым подразделением по военнослужащим, состоящим на продовольственном обеспечении, осуществляется запись в дневнике учета движения военнослужащих, состоящих на продовольственном обеспечении, после чего подается заявка на обеспечение питанием военнослужащих поставщику услуг за подписью начальника продовольственной службы воинской части по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
94. После получения заявки поставщиком услуг со склада выписываются продукты питания в столовую, где непосредственно осуществляется питание военнослужащих.
95. Количество и качество выписываемых (получаемых) продуктов питания, а также приготовление пищи и ее выдача непосредственно каждому военнослужащему, состоящему на продовольственном обеспечении, контролируется должностными лицами воинской части, выполняющими служебные и специальные обязанности по порядку контроля организации питания в воинской части.
96. В соответствии с условиями заключенного договора о государственных закупках на услуги питания воинская часть передает поставщику услуг питания помещения столовую, складские, подсобные помещения, холодильное и технологическое оборудование, инвентарь и столово-кухонную посуду, необходимые для оказания услуг питания на условиях аренды, их содержания и ремонта согласно приложениям 9 и 10 к настоящим Правилам.
97. В процессе оказания услуг по организации питания военнослужащих поставщик услуг производит все необходимые ремонтные мероприятия по обслуживанию и содержанию принятого технологического и холодильного оборудования, укомплектовывает столовую необходимыми посудой и хозяйственным инвентарем.

98. Әскери бөлім берген қызмет көрсетушіге асхана, азық-түлік қоймалары мен көкөніс сақтау қоймаларының үй-жайлары мен мүлкі тек тамақтандыру қызметтерін көрсету жөніндегі шарттық міндеттемелерді орындау мүддесінде және қатаң түрде тікелей мақсаты бойынша пайдаланылады.
99. Әскери қызметшілерді тамақтандыруды ұйымдастыруға қатысты барлық қажетті іс-шараларды, сондай-ақ оларға байланысты шығындарды қызмет көрсетуші өз қаражаты есебінен жүзеге асырады, қызметтердің ақысы әскери бөліммен мемлекеттік сатып алу шартында көзделген ақша қаражаты шегінде төленеді.
100. Әскери қызметшілерді тамақпен қамтамасыз етуге жасалған өтініштерге сәйкес әскери бөлім қызмет көрсетушімен бірлесіп әр айдың 15-і және соңы бойынша осы Қағидалардың 11-қосымшасына сәйкес нысан бойынша әскери қызметшілерді тамақтандыру және азық-түлікпен қамтамасыз ету бойынша көрсетілген қызметтерге ақы төлеу актілері мен осы Қағидалардың 12-қосымшасына сәйкес нысан бойынша көрсетілген тамақтандыру қызметтеріне ақы төлеу бойынша өзара есеп айырысуды салыстыру актілері жасалады, кейін қызметтерге ақы төлеу құжаттары ұсынылады.
101. Бір реттік, эпизодтық, кездейсоқ сипаттағы және басталуы мен аяқталуымен шектелген сервис және қолдау қызметтерінен айырмашылығы, аутсорсингке жеке жүйелер мен инфрақұрылымның (әскери асханалар, қоймалар, көкөніс сақтау қоймалары) үздіксіз жұмыс істеуін кәсіби қолдау функциялары кемінде 1 жыл мерзімге ұзақ мерзімді шарт негізінде беріледі.
102. Әскери бөлімдердің жауынгерлік әзірлігін сақтау, сондай-ақ азық-түлік қызметі мамандарының (аспаздардың) теориялық және практикалық дағдыларын нығайту мақсатында әскери бөлім штатындағы қызмет көрсетуші тамақтандыруды ұйымдастырған кезде азық-түлік қызметі мамандары (аспаздар) әскери бөлім командирінің бұйрығымен күнделікті әскери бөлімдердің асханаларында жұмысқа тартылады
10-параграф. Қарауылдардағы әскери қызметшілерді тамақтандыруды ұйымдастыру
103. Қарауылда қызмет атқаратын әскери қызметшілерді тамақпен қамтамасыз ету мынадай тәсілдермен жүзеге асырылуы мүмкін:
бөлімше асханасында тамақ ішу;
ыстық тамақты қызмет өткеру орындарына жеткізу және арнайы жабдықталған үй-жайларда қабылдау;
қызмет өткеру орындарында осы мақсатқа арналған жабдықталған үй-жайларда өз бетінше тамақ дайындау;
азық-түлікпен қамтамасыз ету – яғни қарауыл үй-жайларында тамақ дайындау мүмкін болмаған жағдайда азық-түлікті әскери қызметшілердің қолына тікелей беру.
11- параграф. Әскери бөлімдердің (бөлімшелердің) асханалары арқылы ыстық тамақпен қамтамасыз етілетін қарауылдардағы әскери қызметшілерді тамақтандыруды ұйымдастыру

98. Предоставленные воинской частью поставщику услуг помещения и имущество столовых, продовольственных складов и овощехранилищ используется исключительно в интересах исполнения договорных обязательств по оказанию услуг питания и строго по их прямому назначению.
99. Все необходимые мероприятия касательно организации питания военнослужащих, а также расходы, связанные с ними, поставщик услуг осуществляет за свой счет, оплата услуг производится воинской частью в пределах, предусмотренных договором о государственных закупках денежных средств.
100. В соответствии с оформленными заявками на обеспечение питанием военнослужащих воинской частью совместно с поставщиком услуг по состоянию на 15 число и конец каждого месяца составляются акты оплаты оказанных услуг по организации питания и снабжения продовольствием военнослужащих по форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам и сверки взаиморасчетов по оплате оказанных услуг питания по форме, согласно приложению 12 к настоящим Правилам, с последующим предоставлением документов на оплату услуг.
101. В отличие, от услуг сервиса и поддержки, имеющих разовый эпизодический, случайный характер и ограниченных началом и концом, на аутсорсинг передаются функции по профессиональной поддержке бесперебойной работоспособности отдельных систем и инфраструктуры (войсковых столовых, складов, овощехранилищ) на основе длительного контракта (не менее 1 года).
102. В целях поддержания боевой готовности воинских частей, а также укрепления теоретических и практических навыков специалисты продовольственной службы (повара), состоящие в штате воинской части при организации питания поставщиком услуг, ежедневно привлекаются для работы в столовых воинских частях по приказу командира воинской части.
Параграф 10. Организация питания военнослужащих в караулах
103. Военнослужащие, несущие службу в караулах, могут обеспечиваться питанием следующими способами:
прием пищи в столовой подразделения;
доставка горячей пищи к местам несения службы и прием ее в специально оборудованных помещениях;
самостоятельное приготовление пищи в местах несения службы в оборудованных для этой цели помещениях;
снабжение продовольствием – то есть непосредственная выдача продовольствия на руки военнослужащим при условии невозможности приготовления пищи в караульных помещениях.
Параграф 11. Организация питания военнослужащих в караулах, обеспечивающихся горячей пищей через столовые воинских частей (подразделения)

104. Қарауылда қызмет атқаратын әскери қызметшілерге тамақ пломбаланған термосқа салынып, қарауыл бастықтары тағайындаған ояу ауысымдағы әскери қызметшілер немесе қарауыл жасақталған бөлімшенің күндік наряды арқылы асханадан жеткізіледі. Қарауылға арналған тамақ әскери қызметшілерге жалпы беру басталғанға дейін медицина қызметкерінің (медицина қызметкерінің) және әскери бөлім кезекшісінің сапасын тексергеннен кейін таза термосқа салынады. Тамақ өнімдерімен термос толтыру тамақтандыру пунктіне жеткізуге 2 сағаттан ерте емес басталады, пломбаланады және әскери бөлім (бөлімше) кезекшісімен 1 сағаттан аспайтын мерзімде жеткізіледі.
Тамақтандыру пункттерінде мәжбүрлі кідіріс 2 сағаттан асса, тамақ қайта термиялық өңдеуден өткізіледі: сұйық тағамдар мен тұздықтар қайнатылады, екінші тағамдар қыздырылады.
105. Тамақ салынған термос әскери бөлім (бөлімше) кезекшісімен пломбаланады. Нан, бір реттік берілетін өнімдер, ас құралдары және ыдыс-аяқ (қарауыл үй-жайында болмаған жағдайда) санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес арнайы ыдыста тасымалданады. Жеткізілген тамақты жеткізу уақытын қоса алғанда 2 сағаттан артық сақтауға жол берілмейді. Осы мерзім өткеннен кейін тамақ 15-20 минут қайнатылады (қайта өңделеді) және 1 сағат ішінде пайдаланылады. Одан әрі сақтауға жол берілмейді.
106. Қарауыл үй-жайларында шай мен тамақты қыздыру үшін тамақ қабылдауға арналған үй-жай жабдықталады. Бұл жақсы жарықтандырылған үй-жай болуы тиіс, онда тұрмыстық тоңазытқыш, жергілікті сорғыш вентиляция жүйесімен жабдықталған электр пеші, суды қайнату және қыздыруға арналған электр қайнатқыш, ас ыдыстарын сақтауға арналған сөре, үстелдер мен орындықтар (қарауыл құрамының кемінде 2/3-іне), ыдыс жууға арналған үш секциялы ванна, жуу және дезинфекциялау құралдары орнатылады.
107. Тамақ қабылдау үй-жайлары қолданыстағы натуралдық қамтамасыз ету нормаларына сәйкес ас үй-асхана ыдыстарымен, ас құралдарымен және инвентарьмен қамтамасыз етіледі.
108. Ас ыдыстарын жуу, инвентарьді өңдеу және үй-жайды жинау тәртібі санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес жүргізіледі және әскери бөлімнің медицина қызметі бастығымен айқындалады.
109. Қарауыл үй-жайында тамақ қабылдау үй-жайын жабдықтау тәртібін әскери бөлім командирінің тыл жөніндегі орынбасары штаб бастығымен келісім бойынша айқындайды.
110. Әскери қызметшілерді тамақтандыруды ұйымдастыру барысында орталық уәкілетті органдардың бұйрықтарымен бекітілген санитариялық-эпидемиологиялық талаптар сақталуы тиіс.

104. Военнослужащим, несущим службу в караулах, пища доставляется из столовой в опечатанных термосах, назначенными начальниками караулов военнослужащими из числа бодрствующей смены либо суточным нарядом подразделения, от которого снаряжен караул. Пища для караулов отбирается в чистые термосы после проверки ее качества медицинским врачом (работником) и дежурным по воинской части до начала общей раздачи ее военнослужащим. Комплектование термосов с пищевой продукцией начинается не ранее чем за 2 часа до доставки пункты питания, опечатываются дежурным по воинской части (дежурным по подразделению) доставляется в течение не более одного часа.
В случае вынужденной задержки реализации на пунктах питания более 2-х часов пища подвергается повторной тепловой обработке с доведением жидких блюд и соусов до кипения, вторые блюда – прогреваются.
105. Термосы с пищей опечатываются дежурным по воинской части (дежурным по подразделению). Хлеб, продукты единовременной выдачи, столовые приборы и посуда (при отсутствии ее в караульном помещении) перевозятся в специальной таре, отвечающей санитарно-эпидемиологическим требованиям. Доставленную пищу допускается хранить не более двух часов, включая время доставки. По истечении этого срока пища кипятится (проваривается) 15-20 минут и расходуется в течение одного часа. Дальнейшее ее хранение не допускается.
106. Для подогрева чая и пищи в караульных помещениях оборудуются помещения для приема пищи. Это должны быть хорошо освещенные помещения, где устанавливаются холодильник бытовой, плита электрическая, оборудованная локальной вытяжной системой вентиляции, кипятильник электрический для кипячения и подогрева воды, стеллаж для хранения столовой посуды, столы и стулья (не менее 2/3 состава караула), оборудуются ванной трехсекционной для мытья посуды, моющими и дезинфицирующими средствами.
107. Помещения для приема пищи обеспечиваются столово-кухонной посудой, столовыми приборами и инвентарем в соответствии с действующими натуральными нормами снабжения.
108. Порядок мытья столовой посуды, обработка инвентаря и уборка помещения осуществляется в соответствии санитарно-эпидемиологическими требованиями и определяется начальником медицинской службы воинской части.
109. Порядок оборудования помещения для приема пищи в караульном помещении определяется заместителем командира воинской части по тылу по согласованию с начальником штаба.
110. В процессе организации питания военнослужащих должны соблюдаться санитарно-эпидемиологические требования, утвержденные приказами центральных уполномоченных органов.

12-параграф. Қызметтік міндеттерді орындау және кезекшілік кезінде әскери қызметшілерді тамақтандыру мен қызметтік жануарларды азықтандыру ерекшеліктері
111. Әскери қызметшілерді тамақтандыру мемлекет есебінен күшейтілген жауынгерлік қызмет күндері – мереке күндері, республикалық және халықаралық маңызы бар іс-шараларды ұйымдастыру кезінде және өзге де жағдайларда ұйымдастырылады.
112. Есептеулер, құтқару жасақтары құрамындағы тамақтандыру тұрақты және уақытша дислокация пункттерінде ұйымдастырылады.
113. Тұрақты дислокация пункттерінде қызметті күшейту күндері әскери қызметшілерді тамақтандыру Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің, төтенше жағдайлар жөніндегі вице-министрлердің, АҚжӘБК төрағасының және әскери бөлім командирлерінің шешімдеріне (өкімдеріне) сәйкес ұйымдастырылады. Әскери бөлімдердің азық-түлік қызметі бастықтары кезекшілік атқаратын және қызметтік міндеттерді орындайтын есептеулер құрамындағы келісімшарт бойынша әскери қызметшілердің санын айқындайды.
114. Азық-түлікпен қамтамасыз етуге енгізу үшін есептеулер құрамы туралы мәліметтер АҚжӘБК және әскери бөлімдерден тағайындалған лауазымды адамдардың өтініштері түрінде осы Қағидалардың 13-қосымшасына сәйкес нысан бойынша әскери бөлімдердің жеке құрам бөлімдеріне (бөлімшелеріне) ұсынылады.
115. Өтініштерде тамақ қабылдау бойынша әскери қызметшілер саны көрсетіледі: таңертеңгі ас, түскі ас және кешкі ас. Өтініш бірінші тамақ қабылдаудан кемінде төрт сағат бұрын беріледі.
116. Кезекшіліктің және қызметтік міндеттерді орындаудың күші жойылған жағдайда ауысым старшындары АҚжӘБК және әскери бөлімдердің лауазымды адамдары арқылы жеке құрам бөлімдерін (бөлімшелерін) және тыл қызметтерін әскери қызметшілерді азық-түлікпен қамтамасыз етуден алу туралы уақытылы хабардар етуі тиіс.
117. Азық-түлікпен қамтамасыз етуге уақтылы және дұрыс енгізу мен алуға, сондай-ақ кезекшілік және қызметтік міндеттерді орындау кезеңінде келісімшарт бойынша әскери қызметшілерді тамақтандыруды ұйымдастыруға бақылауды ҚТЖжТӘ және әскери бөлім командирлерінің тыл жөніндегі орынбасарлары жүзеге асырады.
118. Тұрақты дислокация пункттерінен тыс жерлерде жедел резервтер мен құтқару жасақтары құрамындағы тамақтандыру әскери бөлім командирлерінің тыл жөніндегі орынбасарларымен ұйымдастырылады.
119. Әскери қызметшілерді тамақтандыру стационарлық және далалық асханаларда, азық-түлік пункттерінде (взводтық, роталық, батальондық) ұйымдастырылады.
120. Әскери бөлім командирі бекіткен тамақ дайындауға арналған мәзір-өнімдер жіктемесі барлық бөлімшелер үшін бірыңғай жасалады.

Параграф 12. Особенности организации питания военнослужащих и кормления служебных животных при выполнении служебных задач и дежурстве
111. Питание военнослужащих организуется за счет государства в дни усиления боевой службы – праздничные дни, организации мероприятий республиканского и международного значений и в иных случаях.
112. Питание в составе расчетов, спасательных отрядов, организуется как в постоянных, так и во временных пунктах дислокаций.
113. В пунктах постоянной дислокации питание военнослужащих в дни усиления службы организуется в соответствии с решениями (распоряжениями) Министра, вице-министров по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, председателя КГОиВЧ и командиров воинских частей. Начальники продовольственных служб воинских частей определяют количество военнослужащих по контракту в составе расчетов, несущих дежурство и выполняющих служебные задачи.
114. Для зачисления на продовольственное обеспечение в приказы по строевой части сведения по составам расчетов подаются в строевые части (отделения) воинских частей, назначенными должностными лицами от КГОиВЧ и воинских частей в виде заявок по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
115. В заявках указывается количество военнослужащих по приемам пищи: завтрак, обед и ужин. Заявка подается не позднее чем за четыре часа перед первым приемом пищи.
116. В случае отмены несения дежурства и выполнения служебных задач старшие смен расчетов через должностных лиц КГОиВЧ и воинских частей должны своевременно известить строевые части (отделения) и службы тыла о снятии военнослужащих с продовольственного обеспечения.
117. Контроль за своевременностью и правильностью зачисления на продовольственное обеспечение и снятие с продовольственного обеспечения, а также организацию питания военнослужащих по контракту в период несения дежурства и выполнения служебных задач осуществляется КГОиВЧ и заместителями командиров воинских частей по тылу.
118. Питание в составе в составе оперативных резервов и спасательных отрядов вне пунктов постоянной дислокации организуется заместителями командиров воинских частей по тылу.
119. Питание военнослужащих организуется как в стационарных, так и полевых столовых и продовольственных пунктах (взводных, ротных, батальонных).
120. Меню-раскладка продуктов для приготовления пищи, утвержденная командиром воинской части, составляется единая для всех подразделений.

121. Әскери бөлімдердің қызметтік жануарларын азықтандыруды бөлімше (батальон, рота) командирі азық-түлік немесе құрғақ азық арқылы кинология қызметінің мамандарымен ұйымдастырады.
122. Әскери қызметшілерді азық-түлікпен, жеке тамақтандыру рациондарымен, құрғақ азықпен қамтамасыз ету әскери бөлім қоймасынан жүзеге асырылады, аутсорсинг әдісімен тамақтандыру ұйымдастырылған кезде әскери бөлімнің өтініші бойынша жеткізуші қоймасынан қамтамасыз етілуі мүмкін.
123. Тұрақты дислокация пункттерінен алыс жерлерде қызметтік міндеттерді орындау кезінде әскери қызметшілерді тамақпен және қызметтік иттерді азықтандыруды қамтамасыз ету үшін әскери бөлім қоймаларында әскери бөлімдердің штаттық санына және қызметтік иттер санына белгіленген қамтамасыз ету нормаларына сәйкес азық-түлік, жеке тамақтандыру рациондары және құрғақ азық қорлары сақталады, олардың жалпы санының ішінен әскери қызметшілер мен қызметтік иттерді қамтамасыз ету ұйымдастырылады. Азық-түлік, жеке тамақтандыру рациондары және құрғақ азық белгіленген тәртіппен тікелей бөлімшелерге беріледі, оның берілуі мен есептен шығарылуы бөлімшелердің материалдық жауапты адамдарымен беру ведомосі және тауарлық-материалдық құндылықтарды беру накладнойы бойынша ресімделеді.
124. Жедел резервтер мен құтқару жасақтары құрамында әскери қызметшілердің тағайындалу пункттеріне (қызметтік міндеттерді орындауға) шығуы кезінде әскери бөлім командирінің шешімі бойынша алғашқы тәулікте әскери қызметшілерді тамақтандыру жеке тамақтандыру рациондарымен немесе азық-түлікпен, ыстық тамақпен (термоста), қызметтік иттер құрғақ азықпен жүзеге асырылады. Тағайындалу пункттеріне келгеннен кейін кейіннен әскери қызметшілерді тамақтандыру ыстық тамақ берумен азық-түлікпен ұйымдастырылады.
125. Дайындалған тамақты төтенше жағдайлардың алдын алу және салдарын жою жөніндегі міндеттерді орындайтын бөлімшелерге жеткізуді және беруді әскери бөлімнің азық-түлік қызметі бастығы немесе азық-түлік пункті бастығы тағайындаған офицер немесе келісімшарт бойынша әскери қызметші әскери бөлім (батальон) командирінің тыл жөніндегі орынбасарының нұсқауларына сәйкес тікелей ұйымдастырады, ол әдетте: қанша әскери қызметшіге және қай бөлімшелерге тамақ дайындау, тамақтың дайын болу уақыты, оны әскери қызметшілерге жеткізу (беру) уақыты мен тәртібі, сумен және отынмен қамтамасыз ету тәртібін айқындайды.
126. Төтенше жағдайлар салдарын жою жөніндегі міндеттерді орындайтын бөлімшелерге дайындалған тамақты жеткізуді әскери бөлімнің азық-түлік қызметі бастығы (тыл қызметі немесе бөлімше офицері) әскери қызметшілер күзетуімен арнайы автокөлікте термоста ұйымдастырады. Жауапкершілік аймағында (міндеттерді орындау кезінде) әскери бөлім (бөлімше) командирі көрсеткен жерде асхана-ас үйі жабдықталатын азық-түлік пункті құрылады, онда әскери қызметшілерге тамақ беру және қабылдау жүзеге асырылады. Әскери қызметшілердің тамақ қабылдауы әскери бөлім (бөлімше) командирі белгілеген тәртіппен кезекпен жүргізіледі, тамақ қазаншаға салынады, тамақ беру және қабылдау жағдайларын жасау мақсатында бөлімшелерде тасымалданатын далалық үстелдер мен орындықтар жинақталады (жабдықталады). Тамақ қабылдау барысында медицина қызметкерлері практикалық көмек көрсетеді және санитариялық-эпидемиологиялық талаптардың сақталуын бақылайды.

121. Кормление служебных животных воинских частей организуется командиром подразделения (батальона, роты) продовольствием либо сухим кормом через имеющихся специалистов кинологической службы
122. Снабжение военнослужащих продовольствием, индивидуальными рационами питания, сухим кормом осуществляется со склада воинской части, при организации питания военнослужащих методом аутсорсинга обеспечение может осуществляться со склада поставщика по заявке воинской части.
123. Для обеспечения военнослужащих питанием и кормлением служебных собак при выполнениях служебных задач вдали от пунктов постоянной дислокации на складах воинских частей содержатся запасы продовольствия, индивидуальных рационов питания и сухого корма предусмотренные нормами снабжения на штатную численность военнослужащих и служебных собак воинских частей, из общего количества которых организуется снабжение военнослужащих и служебных собак. Продовольствие, индивидуальные рационы питания и сухой корм установленным порядком выдаются непосредственно в подразделения, его выдача и списание оформляется по раздаточной ведомости и накладной на выдачу материально-ответственными лицами подразделений.
124. При выдвижении военнослужащих в составе оперативных резервов и спасательных отрядов в пункты назначения (выполнения служебных задач) по решению командира воинской части питание военнослужащих в первые сутки осуществляется индивидуальным рационом питания или продовольствием, горячей пищи (в термосах), служебных собак сухим кормом. По прибытию в пункты назначения в последующем питание военнослужащих организуется продовольствием с выдачей горячей пищи.
125. Приготовление, доставку и выдачу подразделениям горячей пищи непосредственно организует начальник продовольственной службы воинской части либо назначенный начальником продовольственного пункта офицер или военнослужащих по контракту в соответствии с указаниями заместителя командира воинской части (батальона) по тылу, который обычно определяет: на какое количество военнослужащих и для каких подразделений готовить пищу, время готовности пищи, время и порядок доставки (выдачи) ее военнослужащим, порядок обеспечения водой и топливом.
126. Доставка приготовленной пищи подразделениям, выполняющим задачи по предупреждению и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций, организуется начальником продовольственной службы воинской части (офицером службы тыла или подразделения) в специальном автотранспорте в термосах, под охраной военнослужащих. В зоне ответственности (выполнении задач) в указанном командиром воинской части (подразделения) месте создается продовольственный пункт, где оборудуется кухня-столовая, осуществляется раздача и прием пищи военнослужащим. Прием пищи военнослужащими осуществляется в порядке установленным командиром воинской части (подразделения) поочередно, пища выкладывается в котелки, в целях создания условий раздачи и приема пищи в подразделениях комплектуются (оборудуются) переносные полевые столы и стулья. В процессе приема пищи медицинскими работниками оказывается практическая помощь и осуществляется контроль за соблюдением санитарно-эпидемиологических требований.

127. Әскери бөлім командирлерінің қабылданған шешімдеріне сәйкес бөлімшелер батальондар, роталар, взводтар, топтар құрамында бөлек тәртіппен қызметтік міндеттерді орындаған жағдайда әскери қызметшілерді тамақтандыру мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
тұрақты дислокация пункттерінде – стационарлық асханаларда белгіленген тәртіппен;
уақытша дислокация пункттерінде бөлімшелер бір-бірінен алыс орналасқан кезде азық-түлік қызметтерінің штатта көзделген мамандары, мүлкі және тамақ дайындау техникалық құралдары бар жеке азық-түлік пункттері ұйымдастырылады;
уақытша дислокация пункттерінде бөлімшелер бір орналасу орнында орналасқан кезде азық-түлік қызметтерінің штатта көзделген мамандары, мүлкі және тамақ дайындау техникалық құралдары бар азық-түлік пункттері бір әскери бөлімге – бір азық-түлік пункті есебінен ұйымдастырылады. Жоғарыда көрсетілген барлық жағдайларда әскери қызметшілерге тамақ дайындау және беру әскери бөлім бөлімшелеріне кету және келу уақытын ескере отырып жүзеге асырылады, бұл кезде қызметтік міндеттерді орындау кезеңінде азық-түлік қызметтерінің және қамтамасыз ету бөлімшелерінің бүкіл штаттық мамандары тек тамақтандыруды ұйымдастыру іс-шараларына ғана тартылады.
128. Тамақтандыруды ұйымдастыру жөніндегі іс-шараларды сапалы және уақтылы өткізу үшін әскери бөлімнің азық-түлік қызметі бастығы әскери бөлімнің медицина қызметі бастығымен бірлесіп, қызметтік міндеттерді орындау кезінде азық-түлік пунктінің ұйымдастырылу тәртібі, пункттің лауазымды адамдарының функционалдық міндеттері жөнінде тиісті нұсқаулықтар әзірлейді, олар есептеулердің (жедел резервтің, құтқару жасағының) ерекшеліктерін ескере отырып жасалады, олар қол қойып, әскери бөлім командирінің тыл жөніндегі орынбасары бекітеді.
129. Жедел резервтер құрамында әскери бөлімдердің (бөлімшелердің) уақытша дислокация пунктіне (қызметтік міндеттерді орындауға) келген кезде тамақтандыруды ұйымдастыру тәртібі АҚжӘБК өкіміне сәйкес белгіленеді.
13-параграф. Әскери қызметшілерді жеке тамақтандыру рациондарымен тамақтандыруды ұйымдастыру
130. № 154 бұйрыққа сәйкес, негізгі паҰк өнімдерінен ыстық тамақ дайындау мүмкін болмаған жағдайларда әскери қызметшілерге жеке тамақтандыру рациондары беріледі.
131. Әскери бөлімдердің әскери қызметшілеріне жеке тамақтандыру рациондары натуралдық нормаларда көзделген жағдайларда бөлімше командирлерінің баянаттары негізінде, әскери бөлімдердің жеке құрам бөлімшелері мен бөлімдері куәландырған беру (қабылдау) ведомостары қоса беріле отырып беріледі.

127. В случаях, когда подразделения исходя из принятых решений командиров воинских частей будут выполнять служебные задачи раздельным порядком в составе батальонов, рот, взводов, групп питание военнослужащих будет осуществляться в следующих порядках:
в пунктах постоянной дислокации – в стационарных столовых установленным порядком;
в пунктах временной дислокации при размещении подразделений вдали друг от друга организуются отдельные продовольственные пункты с имеющимися штатами предусмотренных специалистов продовольственных служб, имуществом и техническими средствами приготовления пищи;
в пунктах временной дислокации при размещении подразделений в едином установленном месте организуются продовольственные пункты с имеющимися штатами предусмотренных специалистов продовольственных служб, имуществом и техническими средствами приготовления пищи воинской части из расчета на одну воинскую часть – один продовольственный пункт.
Во всех вышеуказанных случаях приготовление и раздача пищи военнослужащим осуществляется с учетом времени на съем и прибытие в подразделения воинских частей, при этом весь имеющийся штат специалистов продовольственных служб и подразделений обеспечения в период выполнения служебных задач привлекается только к выполнению мероприятий организации питания.
128. Для качественного и своевременного проведения мероприятий по организации питания начальником продовольственной службы воинской части совместно с начальником медицинской службы воинской части разрабатываются соответствующие инструкции по порядку организации продовольственного пункта, функциональных обязанностей должностных лиц пункта при выполнении служебных задач с учетом специфик расчетов (оперативного резерва, спасательного отряда), которые подписываются ими и утверждаются заместителями командира воинской части по тылу.
129. При прибытии воинских частей (подразделений) в пункт временной дислокации (выполнения служебных задач) в составе оперативных резервов порядок организации питания устанавливается в соответствии с распоряжением КГОиВЧ.
Параграф 13. Организация питания военнослужащих индивидуальными рационами питания
130. В соответствии с приказом 154 в случаях, когда не представляется возможным готовить горячую пищу из продуктов основных пайков военнослужащим, выдаются индивидуальные рационы питания.
131. Индивидуальные рационы питания для военнослужащих воинских частей выдаются в случаях, предусмотренных натуральными нормами на основании рапортов командиров подразделений с приложением раздаточных (сдаточных) ведомостей, заверенных строевыми отделениями и частями воинских частей.

132. Әскери қызметшілерді жеке тамақтандыру рациондарымен қамтамасыз ету туралы жеке құрам бойынша бұйрықтарда және әскери бөлімдерде азық-түлікпен қамтамасыз етілетін әскери қызметшілердің қозғалысын есепке алу дневниктерінде көрсетіледі.
133. Жеке құрамды тамақтандыруға берілген жеке тамақтандыру рациондары бөлімшелердің материалдық жауапты адамдарымен нормалар шегінде беру (қабылдау) ведомостары мен накладнойлар бойынша есептен шығарылады, олар рациондарды жеке құрамның қолына тікелей береді.
134. Әскери бөлімдер бөлімшелерінің тұрақты жауынгерлік әзірлігі мен мобильділігін сақтау мақсатында қоймадан бөлімшелерге жеке тамақтандыру рациондарын беруға жол беріледі, бұл ретте тамақтандыру рациондары қызметтік міндеттерді тікелей орындау кезінде жұмсалғанда бөлімшелердің есебінен шығарылады.
135. Әскери бөлімдерде өткізілетін қызметтік іс-шаралардың (іссапар, запасқа шығару, далалық шығу және басқалар) күші жойылған немесе ауыстырылған, сондай-ақ жарамдылық мерзімі өткенге дейін жеке тамақтандыру рациондарын уақтылы жұмсау мақсатында рациондарды жеке құрамды тамақтандыру үшін асханаларға беруге жол беріледі. Бұл жағдайда әскери бөлім командирінің жеке тамақтандыру рациондарымен тамақтандыруды ұйымдастыру туралы бұйрығы шығарылады, онда оны пайдалану себептері, тамақ қабылдау бойынша жұмсау күндері көрсетіледі. Жеке құрам азық-түлікпен қамтамасыз етуден шығарылмайды, әскери қызметшілерді жеке тамақтандыру рациондарымен қамтамасыз ету туралы жеке құрам бойынша бұйрықтарда және азық-түлікпен қамтамасыз етілетін әскери қызметшілердің қозғалысын есепке алу дневниктерінде көрсетіледі. Асханаларда жеке тамақтандыру рациондарымен тамақтандыруды ұйымдастыру кезінде оларды қоймадан беру жүзеге асырылады, рациондарды аға аспаз (нұсқаушы-аспаз) және асхана кезекшісі накладной бойынша алады, рацион өнімдерін қазанға салу тікелей аға аспаздың (нұсқаушы-аспаздың) асхана кезекшісі, әскери бөлім кезекшісі, кезекші медицина қызметкерінің қатысуымен жүргізіледі. Жеке тамақтандыру рациондары берілетін күндері түскі аста бірінші тағам дайындалмайды, жеке құрамды тамақтандыру аутсорсинг әдісімен ұйымдастырылған кезде тамақтандыруды ұйымдастыру қызметтеріне ақы төленбейді.
14- параграф. Әскери қызметшілерді жылжыту кезінде тамақтандыру
136. Әскери бөлімдерді қызметтік міндеттерді орындау аудандарына жылжытуын (қайта орналастыруын) ұйымдастыру кезінде әскери бөлімдердің азық-түлік қызметтері мынадай дайындық іс-шараларын жүргізеді:
жүру жолына және уақытша дислокация пунктінде орналасқан әскери бөлімдерде азық-түлікпен қамтамасыз етуге енгізілгенге дейінгі қажетті санын ескере отырып, азық-түлік, жеке тамақтандыру рациондары және құрғақ азық қорларын жасау;
әскери қызметшілерді тамақтандыруды ұйымдастыру үшін азық-түлік қызметінің қажетті мамандары мен материалдық-техникалық қамтамасыз ету бөлімшелерін дайындау;
далалық жағдайларда тамақ дайындау, тасымалдау және қабылдау техникалық құралдарын, суды тасымалдау және сақтау құралдарын, ас үй-асхана ыдыстары мен инвентарьді жұмысқа дайындау;
жылжу тәсіліне байланысты азық-түлік қызметінің техникалық құралдарын тиеу және тасымалдау есептеулерін жүргізу;
азық-түлік тамақтандыру пунктінің жұмысын қамтамасыз ету үшін қажетті құжаттаманы әзірлеу (әскери бөлімдердің өз күшімен тамақ дайындау жағдайында).

132. Об обеспечении военнослужащих индивидуальными рационами питания указывается в приказах по строевой части и в дневниках учета движения военнослужащих, состоящих на продовольственном обеспечении воинских частей.
133. Индивидуальные рационы питания, выданные на организацию питания личного состава списывается с учета в пределах норм по раздаточным (сдаточным) ведомостям и накладным материально-ответственными лицами подразделений, осуществляющими непосредственную выдачу рационов на руки личному составу.
134. В целях поддержания постоянной боевой готовности и мобильности подразделений воинских частей допускается выдача индивидуальных рационов питания со склада в подразделения, при этом рационы питания списываются с учета подразделений при их расходовании непосредственно при выполнении служебных задач.
135. При отмене или переносе проводимых служебных мероприятий в воинских частях (командировка, увольнение в запас, полевой выход и другие), а также в целях своевременного расхода индивидуальных рационов питания до истечения сроков годности допускается выдача рационов питания в столовые для организации питания личного состава. В данном случае издается приказ командира воинской части об организации питания индивидуальными рационами питания, в котором отражаются причины его использования, дни расхода по приемам пищи. Личный состав с продовольственного обеспечения не исключается, об обеспечении военнослужащих индивидуальными рационами питания указывается в приказах по строевой части и в дневниках учета движения военнослужащих, состоящих на продовольственном обеспечении. При организации питания индивидуальными рационами питания в столовых осуществляется их выдача со склада, получает рационы питания старший повар (повар-инструктор) и дежурный по столовой по накладной, закладку продуктов рационов питания в котел непосредственно осуществляет старший повар (повар-инструктор) в присутствии дежурного по столовой, дежурного по воинской части, дежурного медицинского работника. В дни выдачи индивидуальных рационов питания приготовление первого блюда на обед не осуществляется, при организации питания личного состава методом аутсорсинга оплата за услуги организации питания не проводится.
Параграф 14. Питание военнослужащих при передвижении
136. При организации передвижения (передислокации) воинских частей в районы выполнения служебных задач продовольственными службами воинских частей осуществляется ряд подготовительных мероприятий, таких как:
создание запасов продовольствия, индивидуальных рационов питания и сухих кормов, при этом учитывается необходимое количество на путь следования и до момента зачисления на продовольственное обеспечение в воинские части, дислоцирующиеся в пункте временной дислокации;
подготовка необходимого количества специалистов продовольственной службы и подразделений материально-технического обеспечения для организации питания военнослужащих;
подготовка к работе технических средств приготовления, транспортирования и приема пищи в полевых условиях, средств подвоза и хранения воды, столово-кухонной посуды и инвентаря;
производство расчетов погрузки и перевозки технических средств продовольственной службы, в зависимости от способа передвижения;
разработка необходимой документации для обеспечения работы продовольственного пункта питания (в случае приготовления пищи самостоятельно силами воинских частей).

137. Жылжу авиациялық, теміржол және автомобиль көлігімен жүзеге асырылуы мүмкін. Әскери қызметшілерді кез келген автокөлік түрімен жылжыту кезінде азық-түлікпен қамтамасыз етуді ұйымдастыру тәртібі жағдай мен қойылған міндеттерге (уақыт көрсеткіштеріне) қарай АҚжӘБК төрағасының және әскери бөлім командирінің шешімі бойынша жүзеге асырылады.
15-параграф. Әуе көлігімен тасымалдау кезінде
138. Әуе көлігімен тасымалдау жөніндегі міндет алынған кезде әскери бөлім командирі авиациялық әскери бөлім командирімен бірлесіп бөлімшелерді тасымалдау тәртібін айқындайды, тасымалдау есептеулерін нақтылайды, бөлімшелер арасында тиеу алаңдарын бөледі, отыру (тиеу) мерзімдерін келіседі және тиеу жоспарын әзірлейді.
139. Тиеу (түсіру) тәртібі мен ретін әуе кемесінің командирі белгілейді. Азық-түлік қызметінің техникасы мен материалдық құралдарын тиеу (түсіру) әуе кемесі командирінің рұқсатынан кейін ғана тасымалданатын бөлімшелердің күшімен және құралдарымен қауіпсіздік талаптарын сақтай отырып жүргізіледі. Әскери қызметшілермен және қызметтік иттермен бірге азық-түлік, жеке тамақтандыру рациондары және құрғақ азық (нормаларда белгіленген мөлшерде) және басқа да бар мүлік тасымалданады.
140. Әскери қызметшілерді әуе көлігімен тасымалдау кезінде тамақтандыру ұшу алдында және түсу кезінде әскери бөлімдердің стационарлық асханаларынан дайындалған тамақты (тамақ қабылдаудың біреуін) беру арқылы ұйымдастырылады.
16-параграф. Теміржол көлігімен тасымалдау кезінде
141. Теміржол көлігімен тасымалдау кезінде әскери бөлімдердің штабтары тасымалдау есептеулерін нақтылайды, тиеу орындарын, оларға жақындау жолдарын, әр эшелонды тиеудің тәртібі мен мерзімдерін (басталуы, аяқталуы), материалдық құралдар қорларының мөлшері мен эшелондарын, әскери қызметшілерді тамақтандыруды ұйымдастыруға арналған орын мен уақытты келіседі.
142. Теміржол көлігімен далалық жағдайда тамақ дайындауға арналған техникалық құралдар, далалық наубайхана құралдары, суды тасымалдау және сақтау құралдары, ас үй-асхана ыдыстары мен инвентарь тасымалданады.
143. Жеке құрамды тасымалдау және жолда 7 тәуліктен аспайтын болса, жеке құрамды тамақтандыру жеке тамақтандыру рациондарымен немесе арнайы вагондарда орнатылған ілеспе асханаларда тамақ дайындау шартымен азық-түлікпен ұйымдастырылуы мүмкін.
144. Жеке тамақтандыру рациондарымен тамақтандыруды ұйымдастыру кезінде алғашқы тәулікте консервіленген тамақты қайнаған су құйылған ас үй ыдыстарында (плита үстіндегі қазан, термос) қыздыру жүргізіледі, содан кейін әскери қызметшілер тамақты консерві ыдысынан қабылдайды, шай қазаншада дайындалады. Басқа жағдайда әскери қызметшілер тамақты қазаншада қайнаған судың аз мөлшерімен сұйылтып қыздырады, шай қазанша қақпағында дайындалады.

137. Передвижение может осуществляться авиационным, железнодорожным и автомобильным транспортом. При передвижении военнослужащих любым видом автотранспорта порядок организации продовольственного обеспечения осуществляется исходя из условий обстановки и поставленных задач (временных показателей) по решению председателя КГОиВЧ и командира воинской части.
Параграф 15. При перевозке воздушным транспортом
138. При получении задачи на перевозку воздушным транспортом командир воинской части совместно с командиром авиационной воинской части определяют порядок перевозки подразделений, уточняют расчеты на перевозку, распределяют между подразделениями площадки погрузки, согласовывают сроки посадки (погрузки) и разрабатывают план погрузки.
139. Порядок и последовательность погрузки (выгрузки) устанавливает командир воздушного судна. Погрузка (выгрузка) техники и материальных средств продовольственной службы производится силами и средствами перевозимых подразделений с соблюдением требований безопасности только после разрешения командира воздушного судна.
Вместе с военнослужащими и служебными собаками перевозятся: продовольствие, индивидуальные рационы питания и сухой корм (в размерах, определяемых нормами) и другое имеющееся имущество.
140. Питание военнослужащих при перевозке воздушным транспортом организуется до посадки и высадки выдачей приготовленной пищи (одного из приемов пищи) со стационарных столовых воинских частей.
Параграф 16. При перевозке железнодорожным транспортом
141. При перевозке железнодорожным транспортом штабы воинских частей уточняют расчеты на перевозку, согласовывают места погрузки, пути подхода к ним, порядок и сроки (начало, окончание) погрузки каждого эшелона, размеры и эшелонирование запасов материальных средств, место и время для организации питания военнослужащих.
142. Железнодорожным транспортом перевозятся технические средства приготовления пищи в полевых условиях, средства полевого хлебопечения, средства подвоза и хранения воды, столово-кухонная посуда и инвентарь.
143. При перевозке личного состава и нахождении в пути не более семи суток питание личного состава может быть организовано индивидуальным рационом питания, или продовольствием при условии приготовления пищи на кухнях прицепных, установленных в специальных вагонах.
144. При организации питания индивидуальным рационом питания в первые сутки разогрев консервированной пищи осуществляется в кухонной посуде (котел наплитный, термос) наполненной кипяченной водой, затем военнослужащие принимают пищу из консервированной посуды, чай приготавливают в котелках. В другом случае военнослужащие осуществляют разогрев пищи в котелках путем разбавления ее небольшим количеством кипяченной воды, чай приготавливают в крышке котелка.

145. Әскери қызметшілерді азық-түлікпен тамақтандыруды ұйымдастыру кезінде тамақ дайындау тамақ дайындау техникалық құралдарында (асханаларда) жүргізіледі, ол үшін эшелон құрамында техникалық құралдарды орналастыруға, азық-түлік сақтауға және асхана-ас үйіне жабдықталған тауарлық вагондар немесе қатты отынмен жағылатын пештермен жабдықталған жолаушылар орындары мен асханалары бар арнайы вагондар болуы қажет. Бұл тамақтандыруды ұйымдастыру тәртібінде дайын тамақты беру және қабылдау тікелей вагонда жүзеге асырылады.
17-параграф. Автомобиль көлігімен тасымалдау кезінде
146. Әскери қызметшілерді автомобиль көлігімен тасымалдау кезінде – маршта тамақтандыру мынадай тәсілдермен ұйымдастырылуы мүмкін:
жүру жолына жеке тамақтандыру рациондарын беру, онда жолда консервіленген тамақты қыздыру және ыстық шай, нан беру арқылы күніне үш рет тамақ қабылдау жүзеге асырылады. Бұл тәртіппен консервіленген тамақты қыздыру және ыстық шай дайындау тамақ дайындау техникалық құралдарында орталықтандырылған түрде жүргізіледі (саны 130 адамға дейінгі рота құрамында);
тамақ дайындау техникалық құралдарында ыстық тамақ дайындау арқылы азық-түлік беру, бұл тәртіппен әскери қызметшілерді күніне үш рет ыстық тамақпен тамақтандыру ұйымдастырылады: таңертеңгі ас – марш басталғанға дейін; түскі ас – тәуліктің екінші жартысында екі сағаттық үзілісте; кешкі ас – түнгі демалыс ауданында.
5-тарау. Далалық жағдайларда тамақтандыруды ұйымдастыру
147. Әскери бөлімдер бөлімшелерінің далалық шығуын өткізу кезінде әскери қызметшілерді тамақтандыру әскери бөлімдердің жауынгерлік дайындық жоспарларына сәйкес далалық жағдайларда ұйымдастырылады. Әскери бөлімдердің азық-түлік қызметі бастықтары әскери қызметшілерді тамақтандыруды ұйымдастыру туралы бұйрықтар әзірлейді және шығарады.
148. Далалық шығуды бастағанға дейін әскери бөлімнің азық-түлік қызметі мынадай дайындық іс-шараларын жүргізеді:
1) әскери бөлім командирінің әскери қызметшілерді тамақтандыруды ұйымдастыру туралы бұйрығын шығару;
2) мынадай өнімдерді ауыстыруды ескере отырып, азық-түлік мәзір-жіктемесін жазу: 1-санатты сиыр еті; 1-санатты тауық еті; ішілген, бассыз балық; тауық жұмыртқасы (дана); майлылығы кемінде 2,5 % сиыр сүті (миллилитр); майлылығы кемінде 2,5 % айран (миллилитр); майлылығы кемінде 15 % қаймақ; майлылығы кемінде 9 % ірімшік. Немесе әскери бөлім командирінің шешімі бойынша тауық жұмыртқасы, сиыр сүті, айран, қаймақ, ірімшік сияқты өнімдерді есептемей азық-түлікпен қамтамасыз етуге жол беріледі;

145. При организации питания военнослужащих продовольствием приготовление пищи осуществляется на технических средствах приготовления пищи (кухнях) для чего необходимо иметь в составе эшелона товарные вагоны, оборудованные для размещения технических средств, хранения продовольствия и кухни-столовой, либо иметь специальные вагоны с оборудованными пассажирскими местами и кухнями оборудованными печами, растапливаемыми твердым топливом. При данном порядке организации питания выдача и прием готовой пищей осуществляется непосредственно в вагоне.
Параграф 17. При перевозках автомобильным транспортом
146. При перевозке военнослужащих автомобильным транспортом – на марше питание может организовываться следующими способами:
выдачей индивидуального рациона питания на путь следования, где в ходе передвижения осуществляется трехразовый прием пищи путем подогрева консервированной пищи и выдачи горячего чая, хлеба. При данном порядке разогрев консервированной пищи и приготовление горячего чая осуществляется централизованно на технических средствах приготовления пищи (в составе роты численностью до 130 человек);
выдачей продовольствия путем приготовления горячей пищи на технических средствах, при данном порядке организуется трехразовое питание военнослужащих горячей пищей: завтрак – до начала марша; обед – во второй половине суточного перехода на двухчасовом привале; ужин – в районе ночного отдыха.
Глава 5. Организация питания в полевых условиях
147. При проведении полевого выхода подразделений воинских частей питание военнослужащих организуется в полевых условиях в соответствии с планами боевой подготовки воинских частей. Начальниками продовольственных служб воинских частей разрабатываются и издаются приказы об организации питания военнослужащих.
148. Перед началом проведения полевого выхода продовольственной службой воинской части проводится ряд подготовительных мероприятий, таких как:
1) издание приказа командира воинской части об организации питания военнослужащих;
2) выписывается меню-раскладка продуктов питания с учетом замены таких продуктов питания, как: мясо говядины 1 категории; мясо куриное 1 категории; рыба потрошеная без головы; яйцо куриное (штук); молоко коровье, жирность не менее 2,5 % (миллилитров); кефир, жирность не менее 2,5 % (миллилитров); сметана жирность не менее 15 %; творог, жирность не менее 9 %. Либо по решению командира воинской части допускается обеспечение продуктами питания без учета таких продуктов как: яйцо куриное, молоко коровье, кефир, сметана, творог;

3) әскери бөлім қоймасынан немесе тамақтандыру қызметтерін жеткізуші қоймасынан азық-түлік алуға өтініш жазу;
4) далалық жағдайларда тамақтандыруды ұйымдастыру үшін азық-түлік пунктінің қажетті қызметтік құжаттамасын әзірлеу, ол мына құжаттардан тұрады:
азық-түлік пунктінің орналасу схемасы;
бөлімшелердің тамақ қабылдау кестесі;
функционалдық міндеттерді орындайтын уақытша тағайындалған лауазымды адамдардың міндеттері (азық-түлік пункті бастығы, аспаздар, от жағушылар, күндік наряд);
телефон станциялары мен лауазымды адамдардың шақыру кестесі;
аспаздардың, от жағушылардың және күндік нарядтың жұмыс кестесі (өткізу кезеңіне);
пайдаланылатын өнімдердің тізбесі,
өнімдердің мәзір-жіктемесі;
лауазымды адамдардың тамақтандыруды ұйымдастыруды бақылау кестесі. Қызметтік құжаттама дайын тамақ беру орнында (далалық асханада) орналасатын тасымалданатын (қаланатын) стендке орналастырылады.
149. Далалық жағдайларда әскери қызметшілерді тамақтандыру әскери бөлім командирінің нұсқауы бойынша бар техникалық және материалдық құралдарды, шатырлы үй-жайларды, сондай-ақ қызмет көрсететін әскери қызметшілерді (аспаздарды, от жағушыларды және басқа қажетті мамандарды) ескере отырып ұйымдастырылады.
150. Ыстық тамақ дайындау және әскери бөлімнің әскери қызметшілерін азық-түлік пен ауыз сумен қамтамасыз ету үшін далалық жағдайларда азық-түлік пункті жасақталады.
151. Азық-түлікті бөлімшелерге жеткізу әдетте әскери бөлімнің жүк бөлімшелері бар көлігімен жүзеге асырылады, олардың ішкі беті жууға және уытты емес материалдардан жасалады, тазалауға, жууға және дезинфекциялауға ұшырайды, азық-түлік өнімін ластанудан, жануарлардың (оның ішінде кеміргіштердің) және жәндіктердің енуінен қорғайды. Көлік құралының жүк бөлімшелері және азық-түлік өнімін тасымалдауға арналған контейнерлер (ыдыс) таза күйінде ұсталады, күнделікті тазалауға, жууға ұшырайды. Көлік құралының жүк бөлімшелерінің ішкі бетін және азық-түлік өнімін тасымалдауға арналған контейнерлерді жуу үшін ауыз суға қойылатын қауіпсіздік талаптарына сәйкес су пайдаланылады.
Азық-түлік өнімін тасымалдау, сақтау, буып-түю және сату тауарлық көршілікті сақтай отырып жүзеге асырылады, шикі азық-түлік өнімі мен жартылай фабрикаттарды пайдалануға дайын азық-түлік өнімінен бөлек тасымалдауды, сақтауды, буып-түйуді, сондай-ақ әрбір азық-түлік өнімі түріне қойылатын температуралық-ылғалдылық және жарық режимдерін қамтамасыз етеді, азық-түлік өнімінің сақталуын, сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.

3) выписывается заявка на получение продуктов питания со склада воинской части, либо со склада поставщика услуг питания;
4) разрабатывается необходимая служебная документация продовольственного пункта для организации питания в полевых условиях, состоящая из следующих документов:
схема размещения продовольственного пункта;
график приема пищи подразделениями;
обязанности временно назначенных должностных лиц, выполняющих функциональные обязанности (начальника продовольственного пункта, поваров, истопников, суточного наряда);
таблица позывных телефонных станций и должностных лиц;
график работы поваров, истопников и суточного наряда (на период проведения);
перечень используемых продуктов,
меню-раскладка продуктов;
график контроля организации питания должностными лицами.
Служебная документация размещается на переносном (складном) стенде, который размещается непосредственно в месте раздачи приготовленной пищи (полевой столовой).
149. Питание военнослужащих в полевых условиях организуется по указанию командира воинской части исходя из имеющихся технических и материальных средств, палаточных помещений, а также обслуживающих военнослужащих (поваров, истопников и других необходимых специалистов).
150. Для приготовления горячей пищи и обеспечения военнослужащих воинской части продовольствием и питьевой водой в полевых условиях развертывается продовольственный пункт.
151. Подвоз продовольствия в подразделения осуществляется, как правило, транспортом воинской части с грузовыми отделениями, внутренняя поверхность которых выполнена из моющихся и нетоксичных материалов, подвергающиеся очистке, мойке и дезинфекции, обеспечивающие защиту пищевой продукции от загрязнения, проникновения животных, в том числе грызунов, и насекомых. Грузовые отделения транспортного средства и контейнеры (тара) для транспортировки пищевой продукции содержатся в чистоте, подвергаются ежедневной очистке, мойке. Для мойки внутренних поверхностей грузовых отделений транспортного средства и контейнеров, предназначенных для транспортировки пищевой продукции, используется вода, соответствующая требованиям безопасности, предъявляемым к питьевой воде.
Транспортировка, хранение, расфасовка и реализация пищевой продукции осуществляются с соблюдением товарного соседства, обеспечивая раздельные транспортировку, хранение, расфасовку сырой пищевой продукции и полуфабрикатов с готовой к употреблению пищевой продукцией, а также температурно-влажностного и светового режимов, предъявляемых для каждого вида пищевой продукции, обеспечивая сохранность, качество и безопасность пищевой продукции.

152. Тиеу, тасымалдау және түсіру кезінде азық-түлік өнімі атмосфералық жауын-шашыннан, ылғалдан қорғалады.
153. Өз әскери бөлімдерінен уақытша немесе тұрақты түрде бөлек орналасқан шағын бөлімшелер тасымалданатын асханалармен жабдықталады. Тасымалданатын асханалар, жабдықтар және ас үй инвентарі азық-түлік қорларымен бірге автомобильдердің кузовтарында тасымалданады.
154. Далалық жағдайларда тамақ дайындау және тасымалдауға арналған техникалық құралдар әдетте дизель отынында, асхана форсункалары қолданыла отырып жұмыс істеуі тиіс.
155. Әр асханада қоры болуы тиіс қатты отын тек ерекше жағдайларда ғана пайдаланылады. Сұйық отын ретінде бензинді қолдануға жол берілмейді.
156. Далалық жағдайлардағы тамақтану режимі орындалатын қызметтік міндеттердің шартты сипатына байланысты болады. Әскери қызметшілерге ыстық тамақ әдетте тәулігіне үш рет беріледі. Күніне үш реттік тамақтандыруды қамтамасыз ету мүмкін болмаған жағдайда тамақ екі рет дайындалады, ал ыстық тамақ қабылдау аралығында әскери қызметшілерге аралық тамақ беріледі: ет немесе ет-өсімдік консервілері, нан (құрғақ нан).
Санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды сақтау мақсатында тамақ дайындау және беру кезінде азық-түлік қызметі әскери бөлімнің медицина қызметімен келісім бойынша мәзір-жіктеме жасаған кезде жыл мезгіліне қарамастан үнемі Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 420 бұйрығының 1 "Жалпыәскери паҰк" натуралдық нормасына сәйкес азық-түлік өнімдерінің жиынтығын пайдалануды жоспарлайды, бірақ мынадай өнімдерді ауыстыруды ескере отырып: 1-санатты сиыр еті; 1-санатты тауық еті; ішілген, бассыз балық; тауық жұмыртқасы (дана); майлылығы кемінде 2,5 % сиыр сүті (миллилитр); майлылығы кемінде 2,5 % айран (миллилитр); майлылығы кемінде 15 % қаймақ; майлылығы кемінде 9 % ірімшік.
157. Көрсетілген өнімдерді басқа өнімдерге ауыстыру Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің № 420 бұйрығымен бекітілген ауыстыру нормасына сәйкес жоспарланады.
158. Әскери бөлімде аутсорсинг әдісімен тамақтандыру ұйымдастырылған кезде далалық жағдайларда тамақтандыруды ұйымдастыруға ерекше жылу өңдеу және сақтау жағдайларын қажет ететін өнімдерді есептемей жалпыәскери паҰктің негізгі өнімдерін беруге жол беріледі.
159. Суық закускаларды, тұздықтарды, үшінші тәтті тағамдарды, туралған еттен, балықтан және фарштан жасалған бұйымдарды дайындауға жол берілмейді. Тамақ дайындау кезінде санитариялық-эпидемиологиялық талаптар мен қауіпсіздік шараларын қатаң сақтау қамтамасыз етіледі. Дайын тамақты сақтау тәртібі мен мерзімдерін шығаруға ерекше назар аударылады. Қазаншалар мен металл флягтарды, ас үй-асхана ыдыстарын, сондай-ақ суды және азық-түлікті жеткізу құралдарын жуу және дезинфекциялау сапасына қажетті санитариялық бақылау белгіленеді.

152. Во время погрузки, транспортировки и разгрузки пищевая продукция предохраняется от атмосферных осадков, влаги.
153. Мелкие подразделения, находящиеся временно или постоянно в отрыве от своей воинской части, оснащаются кухнями переносными. Кухни переносные, оборудование и кухонный инвентарь перевозятся вместе с запасами продовольствия в кузовах автомобилей.
154. Технические средства для приготовления и транспортирования пищи в полевых условиях должны, как правило, работать на дизельном топливе с применением кухонных форсунок.
155. Твердое топливо, запасы которого должны содержаться при каждой кухне, используются в исключительных случаях. Применять в качестве жидкого топлива бензин не допускается.
156. Режим питания в полевых условиях зависит от характера условно выполняемых служебных задач. Горячая пища военнослужащим, как правило, выдается три раза в сутки. При невозможности обеспечить трехразовое питание пища готовится два раза, а между приемами горячей пищи военнослужащим выдается промежуточное питание: мясные или мясорастительные консервы, хлеб (сухари).
В целях соблюдения санитарно-эпидемиологических требований при приготовлении и выдаче пищи продовольственной службой по согласованию с медицинской службой воинской части планируется постоянно (вне зависимости от времени года) при составлении меню-раскладки продуктов использовать набор продуктов питания в соответствии с натуральной нормой 1 "Общевойсковой паек" приказа Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 420, но с учетом замены таких продуктов питания, как: мясо говядины 1 категории; мясо куриное 1 категории; рыба потрошеная без головы; яйцо куриное (штук); молоко коровье, жирность не менее 2,5 % (миллилитров); кефир, жирность не менее 2,5 % (миллилитров); сметана жирность не менее 15 %; творог, жирность не менее 9 %.
157. Замена данных продуктов на другие планируется в соответствии нормой замены, утвержденной приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан № 420.
158. В воинской части при организации питания методом аутсорсинга на организацию питания в полевых условиях допускается выдача основных продуктов общевойскового пайка без учета продуктов требующих особых условий тепловой обработки и хранения.
159. Приготовление холодных закусок, соусов, третьих сладких блюд, изделий из рубленого мяса, рыбы и фарша не допускается. Обеспечивается строгое соблюдение санитарно-эпидемиологических требований и мер безопасности при приготовлении пищи. Особое внимание обращается на порядок хранения и сроки реализации готовой пищи. Устанавливается требуемый санитарный контроль за качеством мытья и дезинфекции котелков и фляг металлических, столово-кухонной посуды, а также средств подвоза воды и продовольствия.

1-параграф. Жергілікті жерде азық-түлік пунктін орналастыру
160. Әскери бөлімнің азық-түлік пунктінің жасақталу, жұмыс істеу және орнын ауыстыру тәртібін әскери бөлім командирі айқындайды.
161. Азық-түлік пунктінің орналасу ауданы мынадай талаптарға сай болуы тиіс:
санитариялық тұрғыдан құрғақ және таза болу;
жақын жерде (мүмкіндігінше) сапалы ауыз су көзі немесе су тасымалдау пунктынан жеткізу мүмкіндігі болу;
жер бедерінің қорғаныс қасиеттерін барынша пайдалануға мүмкіндік беретін табиғи жасырын орын болу, жаппай қырып-жою қаруынан және қарсыластың әсерінен қорғану;
мүмкіндігінше әуе шабуылының және артиллериялық атқылаудың ықтимал объектілерінен алыс орналасу;
қамтамасыз етілетін бөлімшелерге барынша жақын болу және олардың іс-әрекеттеріне кедергі келтірмеу.
162. Орналасатын жерді таңдаған кезде азық-түлік пунктінің мына жер учаскелеріне орналасуына жол берілмейді:
1) мал қорымдары, уытты қалдықтарды көму орындары, қоқыс тастайтын жерлер, көң сақтайтын орындар, ассенизациялық алқаптар, зираттар, сондай-ақ топырағы органикалық және химиялық ластануы бар учаскелер;
2) радиациялық қауіпсіздік нормативтері асып кеткен;
3) сібір жарасы бойынша стационарлық қолайсыз пункттердің топырақтық ошақтары болып табылатын;
4) сумен жабдықтау көздерінің санитариялық қорғау бірінші аймағында;
5) көмір және басқа шахталардың тау жыныстарының құлау, тас құлау, опырылу, үйінді, қар көшкін және су басу қауіпті аймақтарында.
163. Азық-түлік пункті шамамен 100 × 80 метр аумаққа орналастырылады.
164. Азық-түлік пунктінің элементтері:
тамақ дайындау және беру орны (лагерьлік шатыр), онда тамақ дайындау техникалық құралдары мен ауыз суды жеткізу және сақтау құралдары орналасады;
тамақ қабылдау орны (лагерьлік шатыр – далалық асхана);
қазанша, кружка және қасық жуу орны (лагерьлік шатыр немесе тасымалданатын жабдықталған үй-жай), ыдысты жуу, зарарсыздандыру және шаюға қажетті құралдармен жабдықталады;
картоп және көкөніс тазалау орны (ашық алаңда немесе картоп пен көкөністі бастапқы өңдеу орнында (үй-жайда, цехта) жабдықталады);
погребі бар азық-түлік қоймасы (қосалқы шатыр, болмаған жағдайда көлікте сақталады);
қалдықтарға арналған шұңқыр (ашық алаңда жабдықталады немесе қоқыс және қалдық жинауға арналған контейнерлер орнатылады);
аспаздар мен күндік нарядқа арналған дәретхана (септикпен (ағынды шұңқырмен) жабдықталған тасымалданатын дәретхана орнатылады). Азық-түлік пунктінің барлық элементтері әскери бөлімнің медицина қызметі айқындайтын санитариялық-эпидемиологиялық талаптардың сақталуымен орналастырылады.

Параграф 1. Развертывание продовольственного пункта на местности
160. Порядок развертывания, работы и перемещения продовольственного пункта воинской части определяет командир воинской части.
161. Район размещения продовольственного пункта отвечает следующим требованиям:
быть сухим и чистым в санитарном отношении;
иметь поблизости (желательно) источник доброкачественной питьевой воды или возможность ее подвоза от пункта водоснабжения;
располагать естественным укрытием, позволяющим максимально использовать защитные свойства местности от оружия массового поражения и воздействия противника;
находиться, по возможности, вдали от вероятных объектов воздушного нападения и артиллерийского обстрела;
быть максимально приближенным к обеспечиваемым подразделениям и в то же время не стеснять их действий.
162. При выборе места не допускается размещение продовольственного пункта на земельных участках:
1) использовавшихся под скотомогильники, места захоронения токсичных отходов, свалки, навозохранилища, поля ассенизации, кладбища, а также имеющих загрязнение почвы органического и химического характера;
2) при превышении нормативов радиационной безопасности;
3) являющихся почвенными очагами стационарно-неблагополучных по сибирской язве пунктов;
4) в первой зоне санитарной охраны источников водоснабжения;
5) в опасных зонах обвалов породы угольных и других шахт, разрезов камнепады, осыпи, завалы, снежные лавины и затопления.
163. Продовольственный пункт размещается на территории размером около 100 на 80 метров.
164. Элементами продовольственного пункта являются:
место приготовления и выдачи пищи (палатка лагерная), где также располагаются технические средства приготовления пищи и доставки и хранения питьевой воды;
место приема пищи (палатка лагерная – полевая столовая);
место для мытья котелков, кружек и ложек (палатка лагерная или переносимое оборудованное помещение), которое оборудуется необходимыми средствами для мытья, обеззараживания и ополаскивания посуды;
место для очистки картофеля и овощей (оборудуется на открытой местности или оборудуется в месте первичной обработки картофеля и овощей (помещении, цехе);
продовольственный склад с погребом (палатка подсобная, при отсутствии хранится в транспорте);
яма для отходов (оборудуется на открытой местности или устанавливаются контейнеры для сбора мусора и отходов);
туалет для поваров и суточного наряда (оборудуется переносимый с оборудованием септика (сточной ямы)).
Все элементы продовольственного пункта размещаются при необходимом соблюдения условий санитарно-эпидемиологических требований, которые определяются медицинской службой воинской части.

165. Ас үй ыдыстарын, инвентарьді және қазаншаларды жуу және дезинфекциялау учаскесі су (ыстық және суық) берілетін және ағынды су шығарылатын бір секциялы жуу ваннасы орнатылып жабдықталуы тиіс, айналымдағы тасымалдау ыдысын пайдаланған жағдайда оны жуу және дезинфекциялау стационарлық тамақтандыру объектілерінде жүргізіледі.
Ауыз судың бір тәулікке арналған қорын, азық-түліктің бір тәулікке арналған қорын, жеке және арнайы киімді, жеке заттарды уақытша сақтау орнын, бір жұмыс күні ішінде қоқыс пен тамақ қалдықтарын уақытша сақтау орнын белгілеу қажет. Қаптаманы (ыдысты), қоқысты және тамақ қалдықтарын іргелес аумақта сақтауға жол берілмейді.
Асханалар шашыраңқы орналастырылады, бір-бірінен кемінде 30 метр қашықтықта. Содан кейін асханаларға арналған шатырлар пайдалану құжаттамасының талаптарына сәйкес жасақталады. Өнімдерді өңдеуге арналған үстелдер шасси рамаларына арнайы кронштейндерге орнатылады. Асханалардан кемінде 10 метр қашықтықта оларды сүйрейтін автомобильдер орналастырылады. Асханалардан 15 метр қашықтықта – картоп пен көкөніс тазалау орны, 50 метр қашықтықта – қалдықтар мен тамақ қалдықтарына арналған шұңқыр, 20-25 метр қашықтықта – қазанша жуу орны, 75 метр қашықтықта – дәретхана жабдықталады.
Далалық жағдайларда су өткізбейтін ағынды шұңқыры бар сыртқы дәретханалар көзделеді, ағынды шұңқырлар, септиктер көлемінің үштен екісінен аспаған кезде уақытылы тазартылады, дезинфекцияланады.
166. Азық-түлік пунктінің аумағы және оның барлық элементтері арқан қоршаулармен қоршалады, ал азық-түлік пунктінің объектілері көрсеткіштермен белгіленеді.
167. Далалық жағдайларда тамақтандыруды ұйымдастыру, әскери қызметшілерге азық-түлік паҰгінің белгіленген нормаларын уақытылы және толық жеткізу үшін тікелей жауапкершілікті әскери бөлім командирі көтереді. Ол ыстық тамақ пен ауыз суды әскери қызметшілерге толық көлемде және белгіленген уақытта беру үшін барлық шараларды қабылдайды.
168. Далалық жағдайларда ауыз суы мен шаруашылық-тұрмыстық қажеттіліктерге арналған ауыз су шығынының нормасы бір адамға тәулігіне кемінде 15 литрді құрайды, есептеу:
шайға және флягаларға су қорына – 3 литр;
тамақ дайындауға – 4 литр;
шаруашылық-тұрмыстық қажеттіліктерге – 8 литр.
169. Әскери бөлімнің азық-түлік пунктінің жұмысына тікелей басшылықты әскери бөлім командирінің тыл жөніндегі орынбасары жүзеге асырады. Бұл ретте барлық қажетті іс-шараларды азық-түлік қызметі бастығы және азық-түлік қызметінің бар мамандары, тартылатын бөлімшелердің әскери қызметшілері (аспаздар, от жағушылар, күндік наряд) жүргізеді.

165. Участок для мытья и дезинфекции кухонной посуды, инвентаря и котелков необходимо оборудовать с установкой односекционной моечной ванны с подводом воды (горячей, холодной) и водоотведением, в случае использования оборотной транспортной тары мытье и дезинфекция ее производится в стационарных объектах питания.
Необходимо определить место для временного хранения запаса питьевой воды, однодневного запаса пищевой продукции, для хранения личной и специальной одежды, личных вещей, для временного хранения мусора и пищевых отходов в течение одного рабочего дня. Хранение упаковки (тары), мусора и пищевых отходов на прилегающей территории не допускается.
Кухни размещаются рассредоточено, на расстоянии не ближе 30 метров одна от другой. Затем развертываются палатки для кухонь согласно требованиям эксплуатационной документации. Столы для обработки продуктов устанавливаются в специальные кронштейны на рамах шасси. На удалении не менее 10 метров от кухонь размещаются буксирующие их автомобили. В 15 метрах от кухонь оборудуется место для очистки картофеля и овощей, в 50 метрах от кухонь – яма для отходов и остатков пищи (пищевых отходов), в 20-25 метрах от кухонь – место для мытья котелков, в 75 метрах от кухонь – туалет.
В полевых условиях предусматриваются надворные туалеты с водонепроницаемым выгребом, выгребные ямы, септики своевременно очищаются по заполнению не более двух трети от объема, дезинфицируются.
166. Территория продовольственного пункта и все его элементы ограждаются веревочными ограждениями, а объекты продовольственного пункта обозначаются указателями.
167. Непосредственную ответственность за организацию питания в полевых условиях, своевременное и полное доведение положенных норм продовольственных пайков до военнослужащих несет командир воинской части. Он принимает все меры к тому, чтобы горячая пища и питьевая вода были выданы военнослужащим в полном объеме и в установленное время.
168. В полевых условиях для питьевых и хозяйственно-бытовых нужд нормы расхода питьевой воды составляют не менее15 литров на одного человека в сутки, из расчета:
на чай и запас воды во флягах – 3 литра;
на приготовление пищи – 4 литра;
на хозяйственно-бытовые нужды – 8 литров.
169. Непосредственное руководство работой продовольственного пункта воинской части осуществляется заместителем командира воинской части по тылу. При этом все необходимые мероприятия осуществляются начальником продовольственной службы и имеющимися специалистами продовольственной службы, и военнослужащими привлекаемых подразделений (повара, истопники, суточный наряд).

170. Азық-түлік пунктінің орналасу ауданында қажет болған жағдайда жасырынуға арналған траншеялар мен жарықтар, әскери қызметшілерді орналастыру және демалу орны жабдықталады. Қоқыс пен қалдықтар жинауға арналған арнайы шұңқырлар қазылады. Уақыт пен мүмкіндік болған жағдайда автомобильдер мен асханаларға арналған аппарельдер қазылады.
171. Әр азық-түлік пункті жабдықтармен, инвентарьмен және керек-жарақтармен толықтырылады. Азық-түлік (тағамдық) шикізатты және дайын азық-түлік өнімін (сиыр еті, құс еті, балық, көкөніс, жасыл, нан және нан-тоқаш өнімдерін) бөлу үшін әрбір өңделетін азық-түлік өніміне сәйкес әріптік және (немесе) түсті таңбамен таңбаланған бөлек бөлу инвентары (бөлу тақтайлары, пышақтар) пайдаланылады. Оны бөлек сақтау қамтамасыз етіледі, арнайы бөлінген орында немесе тікелей тиісті өндірістік үстелдерде, үйме сақтауға жол берілмейді. Бөлу тақтайлары, ет шабуға арналған ағаш колодалар тегіс бетті, жарықсыз пайдаланылады. Жұмыс аяқталған соң ағаш колодалар тазартылады, тұз себіледі. Жабдықтарды тазалау және жуу ластанған сайын және жұмыс аяқталған соң жүргізіледі. Өндірістік үстелдер жұмыс соңында жуу және дезинфекциялау құралдарын қолдана отырып жуылады, ыстық сумен шайылады. Әр технологиялық операциядан кейін бөлу инвентары, ыдыс механикалық тазалауға, жуу құралдары қосылған ыстық сумен жууға ұшырайды.
172. Азық-түлік пунктінің құрамына кіруі мүмкін:
каркасты шатыры, жиналмалы үстелі және құрал-жабдықтар мен ЗИП жиынтығы бар ілеспе асханалар – 3 дана (бір ілеспе асханамен бір ротаны ыстық тамақпен қамтамасыз ету есебімен);
ЦВ-4 су цистерналары – асхана санына қарай;
тасымалданатын құю қайнатқыш – 1;
аккумуляторлық жарықтандыру қондырғылары – 3;
сұйық отынға арналған 20 литрлік канистрлер – 6;
12 литрлік термостар – 6;
азық-түлікке арналған жәшік;
нанға арналған жәшік.
173. Ыдыс-аяқ арнайы жасалған жәшіктерде сақталады және тасымалданады.
174. Сонымен қатар, азық-түлік пунктінің әр аспазына қамтамасыз ету нормасы бойынша мынадай мүлік болады:
аспаздық арнайы киім, сүлгі, жұмысқа арналған қара алжапқыш, кір сабын, мақта-мата шүберек. Тікелей әскери қызметшілерге тамақ дайындауды жүзеге асыратын азық-түлік қызметінің кіші мамандары (аспаздар):
1) азық-түлік пункті мен іргелес аумақты таза ұстайды;
2) тауар құжаттары болған кезде, оның қадағалануын және қауіпсіздігін растайтын құжаттар болған кезде азық-түлік өнімін қабылдауды, дайындауды және өткізуді жүзеге асырады;

170. В районе размещения продовольственного пункта при необходимости оборудуются щели и траншеи для укрытия, место для размещения и отдыха военнослужащих. Для сбора мусора и отходов отрываются специальные ямы. При наличии времени и возможностей отрываются аппарели для автомобилей и кухонь.
171. Каждый продовольственный пункт укомплектовывается оборудованием, инвентарем и принадлежностями. Для разделки продовольственного (пищевого) сырья и готовой пищевой продукции (мяса говядины, мяса птицы, рыбы, овощей, зелени, хлеба и хлебобулочных изделий) используется по назначению отдельный разделочный инвентарь (разделочные доски, ножи), промаркированный в соответствии с обрабатываемой пищевой продукцией с использованием буквенной и (или) цветовой маркировки. Хранение его обеспечивается раздельно, на специально выделенном месте или непосредственно на соответствующих производственных столах, хранение навалом не допускается. Разделочные доски, колоды для разруба мяса используются с гладкой поверхностью, без трещин. По окончании работы деревянные колоды зачищаются, посыпаются солью.
Очистка, мытье оборудования проводится по мере его загрязнения и по окончании работы. Производственные столы в конце работы моются с применением моющих и дезинфицирующих средств, промываются горячей водой. После каждой технологической операции разделочный инвентарь, посуда подвергается механической очистке, мытью горячей водой с моющими средствами.
172. В состав продовольственного пункта могут входить:
кухни прицепные в комплекте с каркасной палаткой, раскладным столом и комплектом инструмента и ЗИП -3 единицы (из расчета обеспечения горячей пищей одной прицепной кухней одной роты);
цистерны для воды ЦВ-4 – по количеству кухонь;
переносной наливной кипятильник – 1;
осветительные аккумуляторные установки – 3;
канистры 20-литровые для жидкого топлива – 6;
термосы 12-литровые - 6;
ящик для продовольствия;
ящик для хлеба.
173. Посуда хранится и перевозится в специально изготовленных ящиках.
174. Кроме того, продовольственный пункт имеет следующее имущество на каждого повара по норме снабжения:
спецодежду поварскую, полотенца, фартук темный для работы, мыло хозяйственное, ветошь х/б.
Младшие специалисты продовольственной службы (повара), непосредственно осуществляющие приготовление пищи военнослужащим:
1) содержат продовольственный пункт, прилегающую территорию в чистоте;
2) осуществляют прием, изготовление и реализацию пищевой продукции при наличии товаросопроводительных документов, обеспечивающих ее прослеживаемость, документов, подтверждающих безопасность;

3) азық-түлік өнімінің жарамдылық мерзімдерін, сақтау, тасымалдау және өткізу шарттарын сақтауды қамтамасыз етеді;
4) азық-түлік өнімін беру талаптарын сақтайды, беру кезінде сауда инвентарын пайдаланады;
5) азық-түлік өнімін ластанудан қорғайды;
6) таза арнайы киім киеді;
7) жеке гигиена ережелерін сақтайды;
8) медициналық тексеруден, гигиеналық оқудан өтіп, жұмысқа рұқсаты бар жеке медициналық кітапшасы болады;
9) қоқыс пен тамақ қалдықтарын жинауға арналған ыдыстар (бір реттік пакеттері бар жинақтауыштар) орнатады және толған сайын оларды алып тастайды.
2-параграф. Далалық жағдайларда келісімшарт бойынша әскери қызметшілерді тамақтандыруды ұйымдастыру
175. Далалық жағдайларда (далалық шығу, қызметтік міндеттерді орындау және т.б.) келісімшарт бойынша әскери қызметшілерді тамақтандыру азық-түлік пунктінің тамақтандыру пунктінде ұйымдастырылады.
176. Келісімшарт бойынша әскери қызметшілер оларға арнайы далалық асхана жабдықталған азық-түлік пунктінің тамақтандыру пунктінде тамақтанады. Бұл мақсатта қамтамасыз ету взводының шаруашылық бөлімшесінде ПП-40 тасымалданатын плитасы, нормаларға сәйкес шатырлар, жиналмалы жиһаз жиынтығы, ас үй-асхана ыдыстары мен инвентарь кіретін арнайы жабдық жиынтығы болады.
177. ПП-40 тасымалданатын плитасын жасақтау үшін аға аспаз қызмет көрсететін ілеспе немесе автомобильдік асхананың жанында 9 × 9 метр алаң таңдалады. Шатырда жылу блогы, ас үй және асхана жиһазы, азық-түлік және қосалқы мүлік пен керек-жарақтары бар жәшіктер, ас үй-асхана ыдыстары, инвентарь орналастырылады. Асхана ыдыстары тарелкалар, кружкалар, қасықтар, шанышқылар және басқа жиынтықтардан тұрады.
178. Жиһаз жиынтығына ас үй инвентары мен асхана ыдыстарын сақтауға және қоюға арналған ас үй үстелі-шкаф, гигиеналық жабыны бар 5 жиналмалы үстел және 20 жиналмалы табурет кіреді.
179. Жағдайға байланысты келісімшарт бойынша әскери қызметшілерге далалық асхананы жасақтау мүмкін болмаған жағдайда, келісімшарт бойынша әскери қызметшілер жеке құраммен бірге ілеспе асханалардан ыстық тамақ алады.
180. Әскери бөлім басқармасының келісімшарт бойынша әскери қызметшілерінің тамақтануы командалық пункт орналасқан ауданда, тылдық басқару пунктінде ұйымдастырылады. Бұл мақсатта полктің шаруашылық взводының шаруашылық бөлімшесінде батальон қамтамасыз ету взводындағы жиынтыққа ұқсас екі арнайы жабдық жиынтығы болады.
3-параграф. Металл қазаншаларда тамақ дайындау
181. Жеке тамақ дайындау үшін сыйымдылығы кемінде 1,2 литр металл қазаншалар пайдаланылады. Бұл ретте әскери қызметшілерді екі адамнан топқа бөлу мақсатқа сай: бір қазаншада екі адамға бірінші тағам, екіншісінде екінші тағам дайындалады. Таңертеңгі және кешкі аста екінші қазанша шай дайындауға пайдаланылады.

3) обеспечивают соблюдение сроков годности, условий хранения, транспортировки и реализации пищевой продукции;
4) соблюдают требования отпуска пищевой продукции, при отпуске пользуется торговым инвентарем;
5) предохраняют пищевую продукцию от загрязнения;
6) носит чистую специальную одежду;
7) соблюдают правила личной гигиены;
8) имеют при себе личную медицинскую книжку с пройденным медицинским осмотром, гигиеническим обучением и допуском к работе;
9) для сбора мусора, пищевых отходов устанавливают емкости (сборники с одноразовыми пакетами) с последующим их удалением по мере заполнения.
Параграф 2. Организация питания военнослужащих по контракту в полевых условиях
175. В полевых условиях (при полевом выходе, при выполнении служебных задач и т.д.) питание военнослужащих по контракту организуется в продовольственном пункте питания.
176. Военнослужащие по контракту питаются на продовольственном пункте, где для них оборудуется полевая столовая. Для этого хозяйственное отделение взвода обеспечения имеет специальный комплект оборудования, в состав которого входят плита переносная ПП-40, палатки согласно нормам положенности, наборы складной мебели, столово-кухонной посуды и инвентаря.
177. Для развертывания плиты переносной ПП-40 выбирается площадка размером 9 на 9 метров рядом с прицепной или автомобильной кухней, обслуживаемой старшим поваром. В палатке размещаются тепловой блок, кухонная и столовая мебель, ящики с продовольствием и с запасными имуществом и принадлежностями, столово-кухонная посуда, инвентарь. Столовая посуда состоит из комплектов тарелок, кружек, ложек, вилок и другие.
178. В комплект мебели входят кухонный стол-шкаф для укладки и хранения кухонного инвентаря и столовой посуды, 5 складных столов с гигиеническим покрытием и 20 складных табуретов.
179. В случаях, когда по условиям обстановки полевую столовую для военнослужащих по контракту развернуть не представляется возможным, военнослужащие по контракту горячую пищу получают вместе с личным составом из кухонь прицепных.
180. Питание военнослужащих по контракту управления воинской части организуется в районе размещения командного пункта, в тыловом пункте управления. Для этой цели в хозяйственном отделении хозяйственного взвода полка имеются два комплекта специального оборудования, аналогичные комплекту, имеющемуся во взводе обеспечения батальона.
Параграф 3. Приготовление пищи в котелках металлических
181. Для индивидуального приготовления пищи используются котелки металлические (емкость не менее 1,2 литра). При этом целесообразно объединить военнослужащих в группы по два человека: в одном котелке готовится первое блюдо на двоих, а в другом - второе блюдо. В завтрак и ужин второй котелок используется для приготовления чая.

182. Консервіленген өнімдерден (концентраттардан) бір порция бірінші тағам дайындау үшін қазаншаға екі кружка су (0,7 литр) құйылады, су қайнатылады, үздіксіз араластыра отырып, ұсақталған концентраттар салынады және қайнағаннан кейін сорпа әлсіз отта 20-30 минут дайын болғанша пісіріледі.
183. Бір порция екінші тағам дайындау үшін қазаншаға бір кружка су (0,4 литр) құйылады, қайнатылады, содан кейін ұсақталған концентраттар салынады, ет консервілері қосылады және қою масса пайда болғанша пісіріледі; одан кейін қазаншаның қызуы азайтылады және тағам 20 минут бойы дайын болғанша жеткізіледі.
184. Ет-өсімдік консервілері құрамында бірінші және екінші тағам дайындауға мүмкіндік беретін барлық өнімдерді қамтиды. Ол үшін консерві банкасы ашылады, ішіндегісі қазаншаға салынады. Содан кейін бір порцияға есептеп қазаншаға су құйылады (сорпаға – бір жарым, екінші тағамға – төрттен бір кружка). Одан кейін ішіндегісі араластыра отырып, отта 15 минут қайнатылады.
185. Тұз дәміне қарай қосылады.
6-тарау. Әскери тамақтандыруға бақылау
186. Азық-түлік қызметінің жұмысына басшылық әскери бөлімде әскери қызметшілердің тамақтану жағдайына жүйелі бақылауды ұйымдастыруды көздейді, оның негізгі міндеттері:
әскери қызметшілерді тамақтандыруды ұйымдастыру жөніндегі қолданыстағы заңнама және жарғылық талаптардың орындалуын тексеру;
азық-түлікті сақтаудың және оның сапалық көрсеткіштерінің ұйымдастырылуын тексеру;
асханалардың санитариялық-эпидемиологиялық жағдайын тексеру;
дайындалған тамақтың сапасына және оның тамақтанатындарға толық жеткізілуіне жүйелі бақылау жүргізу;
аспаздық құрамды арнайы дайындауды ұйымдастыруды тексеру;
бақылау-үлгілік тамақ пісірулерді уақтылы және сапалы өткізу.
187. Әскери бөлімде әскери қызметшілердің тамақтану жағдайына бақылауды әскери бөлім командирі, оның орынбасарлары, медицина және азық-түлік қызметтерінің бастықтары, әскери бөлім кезекшілері және асхана кезекшілері жүзеге асырады.
1-параграф. Әскери тамақтандыруға бақылау тәртібі
188. Әскери тамақтандыруға бақылау мынадай ережелерді қамтитын кешенді іс-шара болып табылады: азық-түлікті сақтауды ұйымдастыруды тексеру; асхананың жағдайын тексеру; дайын тамақтың сапасын тексеру; белгіленген өнімдерді жеке құрамға жеткізу; тамақтандыруды жоспарлауды талдау; аспаздардың біліктілігі мен дайындығы; әскери тамақтандыруға лауазымдық бақылауды ұйымдастыру.
189. Азық-түлікті сақтауды ұйымдастыруды тексеру оның сақтау шарттарын, тәсілдерін және дұрыстығын, сапалық көрсеткіштерін анықтау мақсатын көздейді.

182. Для приготовления одной порции первого блюда из консервированных продуктов (концентратов) в котелок наливают две кружки воды (0,7 литров), вода доводится до кипения, при непрерывном помешивании засыпаются измельченные концентраты и после закипания суп варится до готовности на слабом огне 20-30 минут.
183. Для приготовления одной порции второго блюда в котелок вливается одна кружка воды (0,4 литра), доводится до кипения, затем засыпаются измельченные концентраты, закладываются мясные консервы и варятся до образования густой массы; после этого нагрев котелка уменьшается и блюдо доводится до готовности в течении 20 минут.
184. Мясорастительные консервы содержат в своем составе все продукты, которые позволяют приготовить первое и второе блюдо. Для этого банку с консервами вскрывают, содержимое выкладывают в котелок. Затем из расчета на одну порцию заливают в котелок воду (для супа - полторы, для второго блюда - одну четверть кружки). После этого содержимое кипятят на огне в течение 15 минут помешивая.
185. Соль добавляется по вкусу.
Глава 6. Контроль за войсковым питанием
186. Руководство работой продовольственной службы предусматривает организацию систематического контроля за состоянием питания военнослужащих воинской части, основными задачами которого являются:
проверка выполнения действующих законоположений и уставных требований по организации питания военнослужащих;
проверка организации хранения продовольствия и его качественных показателей;
проверка санитарно-эпидемиологического состояния столовых;
проведение систематического контроля за качеством приготовленной пищи и полнотой ее доведения до питающихся;
проверка организации специальной подготовки поварского состава;
своевременное и качественное проведение контрольно-показательных варок пищи.
187. Контроль за состоянием питания военнослужащих воинской части осуществляется командиром воинской части, их заместителями, начальниками медицинской и продовольственной служб, дежурными по воинской части и дежурными по столовым.
Параграф 1. Порядок контроля за войсковым питанием
188. Контроль за войсковым питанием является комплексным мероприятием, включающим в себя ряд положений: проверка организации хранения продовольствия; проверка состояния столовой; проверка качества готовой пищи; доведение положенных продуктов до личного состава; анализ планирования питания; квалификация и подготовка поваров; организация должностного контроля за войсковым питанием.
189. Проверка организации хранения продовольствия имеет цель определить условия, способы и правильность его хранения, качественные показатели.

190. Бұл ретте назар аударылады:
азық-түліктің, әсіресе тез бұзылатын өнімдердің жақсы сақталуын қамтамасыз ететін қойманың санитариялық жағдайына;
азық-түлікті сақтау режимінің сақталуына (температура, салыстырмалы ылғалдылық);
тауарлық көршілікті сақтай отырып, азық-түлікті орналастыруға;
белгіленген азық-түлік ассортиментінің болуына;
сақталатын азық-түліктің сапасын куәландыратын құжаттардың болуына және сәйкестігіне;
азық-түліктің сапалық жағдайына (органолептикалық әдіспен тексеріледі, қажет болған жағдайда зертханалық зерттеулер жүргізіледі);
азық-түліктің нақты бар болуының есептік деректерге сәйкестігіне (жеке өнімдердің массасы тексеріледі);
өнімдерді жеткізуге арналған көліктің сапалық жағдайына;
асханаға өнімдерді беру және жеткізу үшін ыдыстың (тардың) жиынтығының болуына, жағдайына және таңбалануына.
191. Әскери бөлімдерде тамақтандыруды ұйымдастыруға бақылау осы Нұсқаулық және тамақтандыруды ұйымдастыру қызметтерін жеткізушілермен жасалған шарттар негізінде жүзеге асырылады.
192. Әскери бөлімдерде нормалар мен тамақтану сапасының жеткізілуіне бақылау әскери бөлімдердің командование және лауазымды адамдарымен күнделікті жүзеге асырылады, лауазымдық бақылауды жүргізу және тамақтандыруды ұйымдастыру бойынша жасалған шарттардың талаптарын орындау мақсатында тиісті нұсқаулық бойынша.
193. Нормалар мен тамақтану сапасының жеткізілуін тексеру барысында мыналарға бақылау жүргізіледі:
1) азық-түлік паҰктерінің нормалары бойынша белгіленген өнімдерді негізсіз ауыстыруға жол бермеуге;
2) тамақтандыруды ұйымдастыру қызметтеріне (орындалған жұмыстарға) ақы төлеу актілерін, өзара есеп айырысуды салыстыру актілерін жасауға, оның ішінде тамақтанатын әскери қызметшілердің нақты бар болуы бойынша ақша қаражатын жұмсаудың дұрыстығына;
3) санитариялық-эпидемиологиялық нормалардың сақталуына, азық-түлік өнімдерінің сапасын растайтын құжаттардың болуына;
4) жалдауға берілген асхана үй-жайларының, қоймалардың (көкөніс сақтау қоймаларының), технологиялық, механикалық, механикалық емес, тоңазытқыш жабдықтарының және ас үй-асхана ыдыстарының жұмысқа жарамды күйде ұсталуына;
5) әскери бөлім аумағына сәйкестік сертификаттары, ветеринариялық куәліктер (сапасы мен қауіпсіздігін куәландыратын құжаттар) болмаған жағдайда азық-түлікті әкелу фактілеріне жол бермеуге;
6) әр айдың бірінші бейсенбісінде әскери бөлімнің бүкіл жеке құрамын тамақ дайындау сапасы және дайындалған тағамдар порцияларының толықтығы бойынша сауалнама (анкета) жүргізуге.
2-параграф. Асхананың жағдайын тексеру
194. Асхананың жағдайын тексеру кезінде назар аударылады:
асхананың эстетикалық безендірілуіне, үй-жайларды ұстау мәдениетіне;
еңбекқор жұмыстарды механизациялауға;
технологиялық және тоңазытқыш жабдықтарын пайдалануға, оны пайдалану кезінде қауіпсіздік шараларын сақтауға, техникалық құжаттаманы дұрыс және уақтылы жүргізуге;
жеке құрамға тамақ беру үшін ас үй инвентарының, асхана ыдыстарының болуына және жағдайына;
ас үстелдерін жайу тәртібіне және тамақ қабылдау кезінде белгіленген талаптардың орындалуына;
асхана қызметкерлерінің және күндік наряд адамдарының санитариялық-эпидемиологиялық ережелерді, киім нысанын және жеке гигиенаны сақтауына;
асхана кезекшілерінің өз міндеттерін білуіне және орындауына;
белгіленген құжаттардың болуына.

190. При этом обращается внимание:
на санитарное состояние склада, обеспечивающего хорошую сохранность продовольствия, особенно скоропортящихся продуктов;
на соблюдение режима хранения продовольствия (температура, относительная влажность);
на размещение продовольствия с учетом соблюдения товарного соседства;
на наличие установленного ассортимента продовольствия;
на наличие и соответствие документов, удостоверяющих качество на хранящееся продовольствие;
на качественное состояние продовольствия (проверяется органолептическим методом, а при необходимости – проведением лабораторных исследований);
на соответствие фактического наличия продовольствия учетным данным (проверяется масса отдельных продуктов);
на качественное состояние транспорта для подвоза продуктов;
на наличие, состояние и маркировку комплекта тары для выдачи и доставки продуктов в столовую.
191. В воинских частях контроль организации питания осуществляется на основании настоящего Руководства и заключенных договоров с поставщиками услуг организации питания.
192. В воинских частях контроль по доведению норм и качества питания осуществляется ежедневно командованием и должностными лицами воинских частей в целях осуществления должностного контроля и исполнения требований заключенных договоров по организации питания по соответствующему предписанию.
193. В ходе проверки доведения норм и качества питания осуществляется контроль:
1) за недопущением необоснованных замен продуктов питания, положенных нормами продовольственных пайков;
2) за составлением актов оплаты услуг организации питания (выполненных работ), актов сверок взаиморасчетов, в том числе правильности расходования денежных средств по фактическому наличию питающихся военнослужащих;
3) по соблюдению санитарно-эпидемиологических норм, наличию документов, подтверждающих качество продуктов питания;
4) по содержанию в исправном состоянии переданных в аренду помещений столовых, складов (овощехранилищ), технологического, механического, немеханического, холодильного оборудования и столово-кухонной посуды;
5) за недопущением фактов ввоза на территорию воинской части продовольствия без сертификатов соответствия, ветеринарных свидетельств (документов, удостоверяющих качество и безопасность);
6) за проведением опроса (анкетирования) в первый четверг каждого месяца всего личного состава воинской части по качеству приготовления пищи и полновесности порций приготовленных блюд.
Параграф 2. Проверка состояния столовой
194. При проверке состояния столовой обращается внимание:
на эстетическое оформление столовой, культуру содержания помещений;
механизацию трудоемких работ;
эксплуатацию технологического и холодильного оборудования, соблюдение мер безопасности при его использовании, правильность и своевременность ведения технической документации;
наличие и состояние кухонного инвентаря, столовой посуды для выдачи пищи личному составу;
порядок сервировки обеденных столов и выполнение установленных требований при приеме пищи;
соблюдение санитарно-эпидемиологических правил, формы одежды и личной гигиены работниками столовой и лицами суточного наряда;
знание и выполнение дежурными по столовой своих обязанностей;
наличие положенных документов.

3-параграф. Дайын тамақтың сапасын тексеру
195. Дайындалған тамақтың сапасы органолептикалық әдіспен анықталады: сыртқы түрін қарап тексеру, консистенциясын, түсін, дәмін және иісін анықтау. Бұл әдіс өнімдерді бастапқы және жылу өңдеудің дұрыстығы және тамақтың дәмдік көрсеткіштері туралы пікір қалыптастыруға мүмкіндік береді.
196. Сыртқы түрін анықтаған кезде өнімдерді өңдеу сапасына назар аударылады: картоп пен көкөністерді мұқият тазалау (көздерсіз және қара дақтарсыз), оларды берілген тағамға сәйкес кесу пішімінің дұрыстығы, екінші тағамның жарма гарнирінде жарма қоспаларының болмауы, ет және балық порцияларының бірдей және дұрыс кесу пішімі және басқалар.
197. Тағамдардың консистенциясы мәзір-жіктемеде көзделген өнімдерді салу нормаларының сақталуын немесе бұзылуын, өнімдерді өңдеу кезіндегі қалдықтарды, пісіру ұзақтығын және дайындық дәрежесін көрсетеді.
198. Бірінші тағамның консистенциясын анықтау үшін бірінші тағам салынған 6 тарелка алынады, ішіндегісі сүзіледі, қою бөлігі өлшенеді. Қою бөліктің құрамы тағамның жалпы массасынан 40-тан 50 %-ға дейін.
199. Әр тағамның өзіне тән түсі болады. Бұл көрсеткіштің бұзылуы тамақ дайындаудың аспаздық ережелерінің сақталмағанын куәландырады. Сәбізді, пиязды және томат пастасын пассерлеусіз салу сорпаға тән сарғыш-қызғылт сары түс бермейді, бұл жағдайда майдың жарқырауы түссіз болады, ал тағамның сыртқы түрі өзіне тән болмайды. Тағамның сыртқы түрінің бұзылуына інжу арпасы қосылған сорпаның көгеруі, картоп пюресінің қараюы, ет және балық порцияларының күйіп қалу беті және басқалар куәландырады.
200. Дайын тағамды бағалаған кезде оның берілген өнімдер жиынтығына және оларды аспаздық өңдеу тәсілдеріне тән ерекше иістері мен дәмі бар-жоғы анықталуы тиіс. Мысалы, бірінші тағамда ұнның шикі иісіне жол берілмейді, ол ұнды жеткілікті пассерлемеудің салдары болып табылады. Дәмін бағалаған кезде тұздың артық немесе жетіспеушілігі анықталады. Тағамдардың сыртқы түрін, консистенциясын, түсін және иісін органолептикалық бағалаған кезде көрсеткіштерге сүйену қажет.
201. Мүмкін болатын тамақтан уланудың себептерін объективті бағалау үшін аға аспаз таңертеңгі ас, түскі ас және кешкі асқа дайындалған әр тағамның үлгілерін (бұдан әрі – тәуліктік сынамалар) тоңазытқышта 2 тәулік бойы (кемінде 48 сағат) сақтайды. Тәуліктік сынамаларды іріктеуді аға аспаз тамақ беруден бұрын қақпағы бар кең ауызды шыны банкаларға (сыйымдылығы 200-300 миллилитр), алдын ала 15 минут қайнатылған (ыдысты дезинфекциялау құралдарымен өңдеуге жол берілмейді) жүргізеді.

Параграф 3. Проверка качества готовой пищи
195. Качество приготовленной пищи определяется органолептическим методом: осмотром внешнего вида, определением консистенции, цвета, вкуса и запаха. Этот метод дает возможность судить о правильности первичной и тепловой обработки продуктов и вкусовых показателях пищи.
196. При определении внешнего вида обращается внимание на качество обработки продуктов: тщательность очистки картофеля и овощей (без глазков и темных пятен), правильность формы их нарезки, соответствующей данному блюду, отсутствие зерновых примесей в крупяном гарнире второго блюда, на одинаковую и правильную форму нарезки мясных и рыбных порций и другие.
197. Консистенция блюд является показателем соблюдения или нарушения норм закладки продуктов, предусмотренных меню-раскладкой, отходов при обработке продуктов, продолжительности их варки и степени готовности.
198. Для определения консистенции первого блюда берут 6 тарелок с первым блюдом, содержимое процеживают, взвешивают густую часть. Содержание густой части от 40 до 50 % общей массы блюда.
199. Каждое блюдо имеет характерный, свойственный ему цвет. Нарушение этого показателя свидетельствует о несоблюдении кулинарных правил приготовления пищи. Закладка моркови, лука и томатной пасты без их пассерования не придает супу характерной желтовато-оранжевой окраски, блестки жира в этом случае будут бесцветными, а блюдо будет иметь не свойственный ему внешний вид. О нарушении внешнего вида блюда свидетельствует также посинение супа с перловой крупой, потемнение картофельного пюре, подгоревшая поверхность мясных и рыбных порций и другие.
200. Оценивая готовое блюдо, необходимо также определить, имеет ли оно специфические запахи и вкус, характерные для данного набора продуктов и способов их кулинарной обработки. Например, в первом блюде не допускается запах сырой муки, являющийся следствием не достаточного ее пассерования. При оценке вкуса определяется избыток или недостаток соли. При органолептической оценке внешнего вида, консистенции, цвета и запаха блюд следует руководствоваться показателями.
201. Для объективной оценки причин возможных пищевых отравлений старший повар сохраняет в течение 2-х суток (не менее 48 часов) в холодильнике образцы (далее - суточные пробы) каждого приготовленного блюда на завтрак, обед и ужин. Отбор суточных проб производится старшим поваром перед раздачей пищи в широкогорлые стеклянные банки с крышками емкостью 200-300 миллилитров, предварительно прокипяченные в течение 15 минут (обрабатывать посуду дезинфицирующими средствами не допускается).

202. Тәуліктік сынамалар үш бірдей (таңертеңгі ас, түскі ас және кешкі ас үшін бөлек) арнайы таңбаланған мөлдір полимерлік материалдан жасалған ашық реңкті контейнерлерге орналастырылады және кезекші медицина қызметкерімен пломбаланады.
203. Іріктелген тәуліктік сынамалар дайын азық-түлік өнімін сақтауға арналған арнайы тоңазытқыш жабдықта немесе арнайы бөлінген орында +2 °C - +6 °C температурада кемінде 48 сағат сақталады. 48 сағат өткен соң тәуліктік сынамалар тамақ қалдықтарына тасталады.
204. Тәуліктік сынамаларды сақтау шарттарын жасауға жауапкершілік әскери бөлім командирлеріне жүктеледі. Тәуліктік сынамаларды сақтау шарттары болмаған немесе бұзылған жағдайда кезекші қызмет әскери бөлім командиріне баяндайды.
4-параграф. Тағамдар сапасын бағалау өлшемдері
205. Өнімдердің мәзір-жіктемесіне қатаң сәйкес, аспаздық ережелерді және санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды толық сақтай отырып дайындалған, яғни органолептикалық көрсеткіштер бойынша ауытқулары жоқ тағамдар "өте жақсы" деп бағаланады.
206. Органолептикалық көрсеткіштер бойынша бір ауытқуы бар тағамдар (картоп пен көкөністерді кесу пішімінің дұрыс еместігі, ботқада жарма қоспаларының болуы және басқалар) "жақсы" деп бағаланады.
207. Бірнеше көрсеткіштер бойынша ауытқулары бар (сыртқы түрі, консистенциясы және басқалар), бірақ оларды тамақтанатындарға беруге кедергі келтірмейтін тағамдар "қанағаттанарлық" деп бағаланады.
208. Органолептикалық көрсеткіштер бойынша айқын нашарлық белгілері бар тағамдар мен өнімдер (берілген өнімге немесе тағамға тән емес қышқыл немесе ащы дәм, түс, иіс, консистенция, көгеру, шырыштың болуы және т.б.) "қанағаттанарлықсыз" деп бағаланады.
209. Дайын тамақ "қанағаттанарлықсыз" деп бағаланған жағдайда бұл туралы әскери бөлім командиріне дереу баяндау және оның сапасын қайта тексеру және шешім қабылдау үшін комиссия тағайындалады. Дайын тамақ зертханалық зерттеуге тек тамақтан улануға және оны пайдалануға байланысты басқа ауруларға күдік болғанда ғана жіберіледі.
5-параграф. Белгіленген азық-түлік өнімдерін тамақтанатындарға жеткізу
210. Азық-түлік паҰктерінің нормалары бойынша белгіленген өнімдерді тамақтанатындарға жеткізуге және тамақ дайындау сапасына бақылау мыналарды қамтиды:
өнімдердің мәзір-жіктемесін бекіткен кезде мұқият қарау, бұл ретте дайындалатын тағамдардың алуан түрлілігіне және тәуліктік азық-түлік паҰгі өнімдерін тамақ қабылдау және жеке тағамдар бойынша дұрыс бөлуге ерекше назар аударылады;
мәзір-жіктемедегі есептік шығымдардың дайын порциялардың шығым нормаларына сәйкестігін тексеру;
қоймадан асханаға өнімдерді күніне үш рет беруін тексеру;
асханада бар және кезекті тамақ дайындауға арналған өнімдердің нақты болуын, накладнойға және өнімдердің мәзір-жіктемесіне сәйкестігін тексеру;
өнімдерді өңдеу кезіндегі нақты қалдықтарды анықтау, олардың белгіленген нормалардан асып кетуіне жол берілген-берілмегені;
қазанға салу кезінде өнімдердің массасын тексеру;
накладной бойынша алынған және қазанға нақты салынған өнімдердің санын салыстыру;

202. Суточные пробы помещаются в трех одинаковых (отдельно для завтрака, обеда и ужина) специально промаркированных контейнерах из прозрачного полимерного материала светлых тонов и опечатываются дежурным медицинским работником.
203. Отобранные суточные пробы сохраняются не менее 48 часов в специальном холодильном оборудовании или в специально отведенном месте для хранения готовой пищевой продукции при температуре +2 °C - +6 °C. По истечении 48 часов суточная проба выбрасывается в пищевые отходы.
204. Ответственность за создание условий хранения суточных проб возлагается на командиров воинских частей. В случае отсутствия или нарушения условий хранения суточных проб дежурная служба докладывает командиру воинской части.
Параграф 4. Критерии оценки качества блюд
205. Блюда, приготовленные в строгом соответствии с меню-раскладкой продуктов, полным соблюдением кулинарных правил и санитарно-эпидемиологических требований, то есть не имеющие отклонений по органолептическим показателям, оцениваются на "отлично".
206. Блюда, имеющие одно отклонение по органолептическим показателям (неправильная форма нарезки картофеля и овощей, наличие зерновых примесей в каше и другие), оцениваются на "хорошо".
207. Блюда с отклонениями по нескольким показателям (внешнему виду, консистенции и другим), но не препятствующими их выдаче питающимся, оцениваются на "удовлетворительно".
208. Блюда и продукты, имеющие явные признаки недоброкачественности по органолептическим показателям (кислый или горький привкус, несвойственный данному продукту или блюду цвет, запах, консистенцию, наличие плесени, слизи и т.д., оцениваются на "неудовлетворительно".
209. В случае, если готовая пища оценивается "неудовлетворительно", об этом немедленно докладывается командиру воинской части и назначается комиссия для повторной проверки ее качества и принятия решения. На лабораторное исследование готовая пища направляется только при подозрении на пищевое отравление и другие заболевания, связанные с ее употреблением.
Параграф 5. Доведение положенных продуктов питания до питающихся
210. Контроль за доведением продуктов, положенных по нормам продовольственных пайков, до питающихся и качеством приготовления пищи включает:
тщательное рассмотрение меню-раскладки продуктов при ее утверждении, при этом обращается особое внимание на разнообразие приготовляемых блюд и правильность распределения продуктов суточной нормы продовольственного пайка по приемам пищи и отдельным блюдам;
проверку соответствия расчетных выходов в меню-раскладке продуктов с нормами выходов готовых порций,
проверку трехразовой выдачи продуктов со склада в столовую;
проверку фактического наличия продуктов, находящихся в столовой и предназначенных для очередного приготовления пищи, накладной и меню-раскладке продуктов;
определение фактических отходов при обработке продуктов, допущено ли превышение их над установленными нормами;
проверку массы продуктов при закладке в котел;
сверку количества продуктов, полученных по накладной и фактически заложенных в котел;

осы Қағидалардың 14 және 15-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша толтырылатын қазанға өнімдерді толық салу және тамақ дайындау сапасына бақылау кітабын дұрыс жүргізуді, қазанға салынған өнімдердің саны туралы графалардың уақтылы толтырылуын тексеру;
тағамдардың нақты шығымын, ет және балық порцияларының массасын дәл анықтау, сондай-ақ үнемделген өнімдердің есебін жүргізуді және кітаптың тиісті графаларын толтыруды тексеру;
шырын, қант, сары май, нан және басқа бір реттік берілетін өнімдердің толық және тең берілуін анықтау.
211. Қоймадан азық-түліктің сан және ассортимент бойынша толық алынуы, оның қазанға салуға дейін асханада сақталуы барлық өнімдерді өлшеп, нәтижелерін накладной, өнімдердің мәзір-жіктемесі және тамақтанатындар санымен салыстыру арқылы анықталады.
212. Өнімдерді бастапқы өңдеу кезіндегі қалдықтарды анықтау да осы өңдеуден кейін өнімдерді өлшеу арқылы жүргізіледі. Өлшеу кезінде қалдықтардың белгіленген нормалардан асып кеткені анықталса, оның себептерін анықтап, кейіннен мұндай асып кетулерге жол бермеу жөнінде шаралар қабылдау қажет.
213. Дайын тағамдардың, ет және балық порцияларының нақты массасын анықтауды нұсқаушы-аспаз, аға аспаз асхана кезекшісінің қатысуымен жүргізеді.
214. Бірінші тағамдардың және екінші тағамдарға арналған гарнирлердің (ботқалардың) нақты шығымы порция санын көрсететін бөліктері бар қазанөлшегішпен анықталады, ал ет порцияларының орташа шығымы – сүйексіз дайын және суыған еттің жалпы массасын тамақтанатындар санына бөлу арқылы анықталады. Өнімдердің мәзір-жіктемесінде көрсетілген ет порциясының есептік массасының нақтыдан ауытқуы 1-3 граммнан аспайды.
215. Етті тең кесуді порцияларды таразыда өлшеу арқылы анықтайды. Котлет массасынан жасалған бұйымдардың және балық порцияларының нақты массасы да осы тәртіппен мәзір-жіктемеде көрсетілген есептік шығыммен салыстырылады.
216. Ет және балық порцияларының нақты шығымы мынадай тәртіппен анықталады: порцияларды қайта өлшеуге арналған тарелка өлшенеді, содан кейін тұздықтан бөлек 10-15 ет, балық порциясы (фарштан жасалған бұйымдар) іріктеліп, олардың массасы өлшенеді және бір порцияның орташа массасы анықталады. Ет порциясының массасында +/- 1-2 грамм, балық порциялары мен фарштан жасалған бұйымдарда +/- 3 % ауытқуға жол беріледі. Таразыны бір түрдегі екі тарелкамен теңестіруге жол берілмейді, себебі олардың арасында 10-50 грамм айырмашылық болады. Гарнирдің массасы да бірнеше порцияны өлшеу арқылы анықталады. Тәтті тағамның (шырынның) шығымы порция массасы бойынша анықталады. Бірнеше порцияны өлшеу арқылы сары майдың, бір реттік берілетін өнімдердің толық және тең берілуі де анықталады.

проверку правильности ведения книг учета контроля за полнотой закладки продуктов в котел и качеством приготовления пищи, заполняемых по формам согласно приложениям 14 и 15 к настоящим Правилам, своевременности заполнения граф о количестве заложенных в котел продуктов;
точное определение фактического выхода блюд, массы мясных и рыбных порций, а также проверку учета сэкономленных продуктов и заполнение соответствующих граф книги;
определение полноты и равномерности выдачи сока, сахара, масла коровьего, хлеба и других продуктов единовременной выдачи.
211. Полнота получения продовольствия со склада по количеству и ассортименту, его сохранность в столовой до закладки в котел устанавливаются взвешиванием всех продуктов и сопоставлением результатов с данными накладной, меню-раскладкой продуктов и с числом питающихся.
212. Определение отходов продуктов при их первичной обработке производится также путем взвешивания продуктов после проведения этой обработки. Если при взвешивании будет выявлено, что отходы превышают установленные нормы, необходимо установить причины этого превышения и принять меры к недопущению в дальнейшем таких превышений.
213. Определение фактической массы готовых блюд, мясных и рыбных порций производится инструктором-поваром, старшим поваром в присутствии дежурного по столовой.
214. Фактический выход первых блюд и гарниров ко вторым блюдам (каши) определяется котломером, на котором нанесены деления, указывающие количество порций, а средний выход мясных порций - путем деления общей массы готового и остывшего мяса без костей на число питающихся. Отклонение расчетной массы мясной порции, указанной в меню-раскладке продуктов, от фактической не превышает 1-3 грамма.
215. Равномерность нарезки мяса определяется взвешиванием порций на весах. Таким же порядком сверяется фактическая масса изделий из котлетной массы и порций рыбы с расчетным, указанным в меню-раскладке продуктов.
216. Фактический выход мясных и рыбных порций определяется следующим образом: взвешивается тарелка, на которой будет производится перевешивание порций, затем отбирается 10-15 мясных, рыбных порций (изделий из фарша), отделенных от соуса, и взвешивается их масса и определяется средняя масса одной порции. Допускается расхождение в массе мясной порции +/- 1-2 грамма, а рыбных порций и изделий из фарша +/- 3% от расчетного выхода, указанного в меню-раскладке продуктов. Не допускается уравновешивание весов двумя тарелками одного вида так как они имеют расхождения от 10 до 50 грамм. Масса гарнира определяется также взвешиванием нескольких порций. Выход сладкого блюда (сока) определяется по массе порции. Путем взвешивания нескольких порций также определяется полнота и равномерность выдачи сливочного масла, продуктов единовременной выдачи.

217. Дайын тағамдардың, ет және балық порцияларының тамақ қабылдау бойынша әскери қызметшілерге берілетін нақты массасын тексеру кезінде тексеретін лауазымды адамдар азық-түлік паҰктерінің нормаларының толық жеткізілуін тамақтанатындар санына порцияларды нақты өлшеу арқылы анықтайды, яғни 40 адамға арналған 40 порция дайын тағамды өлшеген кезде осы тамақтанатындар санына норманың толық жеткізілуі анықталады, әскери бөлімдегі әскери қызметшілердің бүкіл санына емес.
218. Салмақ өлшеу аспаптарын пайдаланған кезде олардың уақтылы клеймеленуі және дұрыс орнатылуы тексеріледі.
219. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының ішкі қызмет Жарғысының 271-тармағына сәйкес әскери бөлім командирі өнімдерді алуға, қазанға салуға және тамақ дайындау процесіне бақылауды ұйымдастырады. Ол үшін әскери бөлім командирінің орынбасарлары, сондай-ақ әскери бөлімнің қызмет (бөлім, бөлімше) бастықтары арасынан әскери қызметшілерді тамақтандыруды ұйымдастыруға бақылау кестесіне сәйкес лауазымды адамдар тағайындалады.
220. Бұл ретте тек мүдделі қызметтердің (тыл қызметтерінің) ғана емес, әскери бөлімнің басқа қызметтерінің де офицерлері тағайындалады.
221. Кесте әскери бөлімнің азық-түлік қызметі бастығымен бір айға жасалады, барлық орынбасарлармен келісіледі, әскери бөлім командирінің тыл жөніндегі орынбасарымен қол қойылады және әскери бөлім командирімен бекітіледі. Кестемен барлық тағайындалған офицерлер міндетті түрде таныстырылады, олармен әскери бөлім командирі тағайындаған уақытта әскери бөлім командирінің тыл жөніндегі орынбасары нұсқаулық жүргізеді. Бекітілген кестеге сәйкес әскери қызметшілерді тамақтандыруға бақылау тәулік бойы жүзеге асырылады.
222. Тексеруге тағайындалған офицер әскери бөлім кезекшісімен, дәрігермен (фельдшермен) бірге өнімдерді қазанға салу уақытында асханаға келеді және асхана кезекшісі, аға аспаздың қатысуымен өнімдердің мәзір-жіктемеге сәйкестігін және тамақ дайындауда толық пайдаланылуын тексереді. Тексеру нәтижелері қазанға өнімдерді толық салуға бақылау кітабына енгізіледі және әскери бөлім командиріне баяндалады.
6-параграф. Тамақтандыруды жоспарлауды талдау
223. Тамақтандыруды жоспарлауды тексеру кезінде тексеріледі және талданады:
тамақтану нормасы бойынша бекітілген мәзір-жіктеменің болуы;
тамақтануның алуан түрлілігі, суық закускалардың, бірінші және екінші тағамдардың жеткілікті ассортиментінің болуы;
тағамдардың, ет және балық порцияларының шығымын анықтаудың дұрыстығы.

217. При проверке фактической массы выдаваемых готовых блюд, мясных и рыбных порций военнослужащим по приемам пищи проверяющими должностными лицами полнота доведения норм продовольственных пайков определяется по фактическому взвешиванию порций на количество питающихся, то есть при взвешивании 40 порций готовых блюд на 40 человек питающихся определяется полнота доведения норм на это количество питающихся, а не на все количество военнослужащих в воинской части.
218. При пользовании весоизмерительными приборами проверяются своевременность их клеймения и правильность установки.
219. В соответствии с пунктом 271 Устава внутренней службы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 5 июля 2007 года № 364 командиром воинской части организуется контроль за получением, закладкой продуктов в котел и процессом приготовления пищи. Для этого назначаются должностные лица из числа заместителей командира воинской части, а также начальников служб (отделов, отделений) воинской части в соответствии с установленным графиком контроля организации питания военнослужащих.
220. При этом назначаются офицеры не только заинтересованных служб (служб тыла), так и других служб воинской части.
221. График составляется на месяц начальником продовольственной службы воинской части, согласовывается со всеми заместителями, подписывается заместителем командира воинской части по тылу и утверждается командиром воинской части. С графиком в обязательном порядке ознакамливаются все назначенные офицеры, с которыми в назначенное командиром воинской части проводит инструктаж заместитель командира воинской части по тылу. В соответствии с утвержденным графиком контроль питания военнослужащих осуществляется в течение суток.
222. Назначенный для проверки офицер совместно с дежурным по воинской части, врачом (фельдшером) прибывает в столовую ко времени закладки продуктов в котел и в присутствии дежурного по столовой, старшего повара проверяет соответствие продуктов меню-раскладке и полноту их использования при приготовлении пищи. Результаты проверки заносятся в книгу контроля за полнотой закладки продуктов и докладываются командиру воинской части.
Параграф 6. Анализ планирования питания
223. При проверке планирования питания проверяется и анализируется:
наличие утвержденной меню-раскладки по норме питания;
разнообразие питания, наличие достаточного ассортимента холодных закусок, первых и вторых блюд;
правильность определения выхода блюд, мясных и рыбных порций.

224. Өнімдердің мәзір-жіктемесін талдау суық закускалардың, бірінші және екінші (ет және балық) тағамдардың, олардың қайталануы мен гарнирлерінің алуан түрлілігін тексеруді қамтиды. Бұл тексерудің негізінде азық-түлік қоймасындағы өнімдер ассортиментінің дұрыс пайдаланылуы туралы қорытынды жасалады.
225. Сонымен қатар, өнімдердің мәзір-жіктемесінде паҰқтың тәуліктік нормасын жеке тағамдар, тамақ қабылдау және аптаның күндері бойынша дұрыс бөлу, есептік шығымдардың дайын порциялардың шығым нормаларына сәйкестігі тексеріледі.
226. Әскери бөлімде емдеу паҰғы және диеталық тамақтандыру бойынша өнімдердің мәзір-жіктемесін әскери бөлімнің медицина қызметі бастығы азық-түлік қызметі бастығының және нұсқаушы-аспаздың (аға аспаздың) қатысуымен жасайды.
227. Тексеру барысында өнімдердің мәзір-жіктемесінің нақты орындалуы жоспарланған тағамдарды тамақ дайындау сапасына бақылау кітабында көрсетілген тағамдармен салыстыру арқылы анықталады. Өнімдердің мәзір-жіктемесінен ауытқулар анықталған жағдайда олардың себептері және осы құжаттағы өзгерістерге әскери бөлім командирінің рұқсатының болуы анықталады.
228. Белгіленген өнімдерді әскери қызметшілерге жеткізуді қоймадан асханаға азық-түлік беру накладнойларын өнімдерді толық салуға бақылау кітабымен салыстыру арқылы тексереді, онда өнімдерді бастапқы өңдеу кезіндегі қалдықтарын ескере отырып, қазанға салынған өнімдердің саны көрсетіледі. Тамақ дайындау сапасына бақылау кітабында көрсетілген дайын тағамдардың, ет және балық порцияларының нақты шығымы өнімдердің мәзір-жіктемесіндегі есептік шығыммен салыстырылады.
7-параграф. Аспаздардың біліктілігі және дайындығы
229. Әскери қызметшілердің толыққанды және алуан түрлі тамақтануы аспаздардың біліктілігіне, практикалық дағдыларына, аспаздық шеберлігіне байланысты.
230. Аспаздардың теориялық білімдерін көтеру және практикалық дағдыларын жетілдірудың маңызды шर्तы – олардың әскери бөлімде тікелей оқуы және жұмыс істеуі. Осыған байланысты арнайы дайындықты жоспарлаудың дұрыстығы, оның нақты орындалуы, өткізілген сабақтардың есебі, оқыту әдістемесі мен сапасы, жетекшілердің мазмұнды конспектілерінің болуы, сабақтарда жаңа техникалық оқыту құралдарын пайдалану тексеріледі.
231. Аспаздарды оқыту сапасы олардың білімдерін, өнімдерді өңдеу және тамақ дайындау кезінде аспаздық ережелерді және санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды орындауды, тамақтану нормаларын, өнімдерді өңдеу кезіндегі қалдықтар нормаларын, тамақ дайындау үшін қазанға су құюды, дайын тағамдардың шығымын, технологиялық және тоңазытқыш жабдықтарын техникалық сауатты пайдалану және күтіп-ұстау дағдысын тексеру арқылы анықталады.

224. Анализ меню-раскладки продуктов включает проверку разнообразия холодных закусок, первых и вторых (мясных и рыбных) блюд, повторяемость их и гарниров. На основании этой проверки делается вывод о правильности использовании имеющегося на продовольственном складе ассортимента продуктов.
225. Кроме того, в меню-раскладке продуктов проверяется правильность распределения суточной нормы пайка по отдельным блюдам, приемам пищи и дням недели, соответствие расчетных выходов установленным нормам выходов готовых порций.
226. Меню-раскладка продуктов по лечебному пайку и диетическому питанию в воинской части составляется начальником медицинской службы с участием начальника продовольственной службы и инструктора - повара (старшего повара).
227. В процессе проверки устанавливается фактическое выполнение меню-раскладки продуктов путем сопоставления запланированных блюд с блюдами, указанными в книге по контролю за качеством приготовления пищи. В случае выявления отклонений от меню-раскладки продуктов устанавливаются их причины и наличие разрешения командира воинской части на изменения в этом документе.
228. Доведение положенных продуктов до военнослужащих проверяется сопоставлением накладных на выдачу продовольствия в столовую с книгой контроля за полнотой закладки продуктов, в которой указывается количество заложенных продуктов в котел с учетом их отходов при первичной обработке. Фактический выход готовых блюд, мясных и рыбных порций, показанных в книге контроля за качеством приготовления пищи, сравнивается с расчетным выходом в меню-раскладке продуктов.
Параграф 7. Квалификация и подготовка поваров
229. Полноценное и разнообразное питание военнослужащих во многом зависит от квалификации поваров, практических навыков, кулинарного мастерства.
230. Важным условием повышения теоретических знаний и совершенствования практических навыков поваров является их непосредственная учеба и работа в воинской части. В связи с этим проверяется правильность планирования специальной подготовки, фактическое ее выполнение, учет проведенных занятий, методика и качество обучения, наличие у руководителей содержательных конспектов, использование на занятиях новых технических средств обучения.
231. Качество обучения поваров определяется проверкой их знаний и выполнения ими кулинарных правил и санитарно-эпидемиологических требований при обработке и приготовлении пищи, знаний норм питания, а также норм отходов при обработке продуктов, заливки воды в котел для приготовления пищи, выходов готовых блюд, умением технически грамотно эксплуатировать и обслуживать технологическое и холодильное оборудование.

232. Аспаздық құрамның жауынгерлік жағдайдың әртүрлі шарттарында тамақ дайындау дағдысына, техникалық құралдарды дұрыс пайдалануға, қызмет бойынша белгіленген нормативтерді орындауға, азық-түлік пен мүлікті жаппай қырып-жою қаруынан қорғау тәсілдерін білуге ерекше назар аударылады.
233. Тексеру арқылы аспаздар арасында әскери бәсекелестіктің қалай ұйымдастырылғаны, нәтижелерді уақытылы қорытындылау, аспаздық құрамның сыныптық біліктілігін көтеру жөніндегі іс-шаралардың өткізілуі анықталады.
234. Асхананың жұмысына және аспаздық құрамды оқытуға тиімді бақылау әдістерінің бірі – айына кемінде бір рет бақылау-үлгілік тамақ пісірулерді өткізу.
8-параграф. Дайын тамақты тексеру тәртібі
235. Дайын тамақтың сапасын тамақ беруден бұрын аспаздар тексеретін лауазымды адамдар тексереді.
236. Дәрігер (фельдшер) әскери бөлім кезекшісімен бірге дайын тамақтың сапасын тексереді, порцияларды бақылау өлшеуін жүргізеді, сондай-ақ асхана үй-жайларының, технологиялық жабдықтардың, ас үй-асхана ыдыстарының және инвентардың санитариялық жағдайын тексереді.
237. Тамақтың үлгісін әр қазаннан алады. Бірінші тағамды сынап көру алдында қазан ішіндегісін араластыру қажет, оның ортасынан құю қасығымен аз ғана сорпа алынып, тарелкаға құйылады. Дәрігер (фельдшер) таза ас қасығымен тарелкадан бірінші тағамды сынап көреді. Бірінші тағамды сынап көргеннен кейін әр қазаннан тарелка мен қасық ыстық сумен шайылады. Екінші тағамды сынап көру кезінде тарелкаға гарнир мен тұздықтың аз ғана мөлшері салынады.
238. Ет (балық) порцияларын сынап көру үшін аспаз дайын порциядан аз ғана кесек кесіп, дәрігерге (фельдшерге) ұсынады. Осы уақытта ет (балық) порцияларының шығымы тексеріледі.
239. Суық закусканың сапасы суық цехте екінші тағам гарнирлерінің сапасын тексерудің дәл сол тәртібімен тексеріледі. Әскери қызметшілерге берілетін барлық өнімдер сынап көруге жатады.
240. Тамақтандыруды алуға рұқсаты жоқ адамдарға таңертеңгі ас, түскі ас және кешкі астың толық порцияларын сынап көруге беру қатаң тыйым салынады.
241. Тамақтың сапасын бағалау нәтижелері тамақ дайындау сапасына бақылау есепке алу кітабына жазылады. Мұнда асхананың санитариялық жағдайы, ыдысты жуу және үй-жайларды жинау сапасы, өнімдерді өңдеу, дайындау, беру және сақтау кезінде асхана қызметкерлерінің жеке гигиена ережелерін және санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды сақтауы туралы жазба жасалады.
242. Әскери қызметшілерге тамақ беруге рұқсатты әскери бөлім кезекшісі береді. Бұл дәрігердің (фельдшердің) тамақтың сапалылығы және асхананың санитариялық жағдайы туралы қорытындысына негізделеді.

232. Особое внимание обращается на умение поварского состава готовить пищу в различных условиях боевой обстановки, правильную эксплуатацию технических средств, выполнение установленных нормативов по службе, знание способов защиты продовольствия и имущества от оружия массового поражения.
233. Проверкой устанавливается, как организовано войсковое состязание среди поваров и своевременность подведения итогов, проведение мероприятий по повышению классной квалификации поварского состава.
234. Одним из методов действенного контроля за работой столовой и обучением поварского состава является проведение не реже одного раза в месяц контрольно-показательной варки пищи.
Параграф 8. Порядок проверки готовой пищи
235. До начала раздачи готовой пищи поварами ее качество проверяют должностные лица воинской части.
236. Врач (фельдшер) совместно с дежурным по воинской части проверяет качество готовой пищи, производит контрольное взвешивание порций, а также проверяет санитарное состояние помещений столовой, технологического оборудования, столово-кухонной посуды и инвентаря.
237. Пробу пищи берут из каждого котла. Перед опробованием первого блюда содержимое котла необходимо перемешать, из его середины взять разливательной ложкой небольшое количество супа и налить его в тарелку. Врач (фельдшер), используя чистую столовую ложку, опробует первое блюдо из тарелки. После опробования первого блюда из каждого котла тарелка и ложка промываются горячей водой. При опробовании второго блюда в тарелку кладут небольшое количество гарнира и соуса.
238. Для опробования мясных (рыбных) порций повар отрезает небольшой кусочек от готовой порции и подает врачу (фельдшеру). Одновременно проверяется выход мясных (рыбных) порций.
239. Качество холодной закуски проверяется в холодном цехе так же, как и качество гарниров вторых блюд. Опробованию подлежат все продукты, выдаваемые военнослужащим.
240. Не допускается выдавать для опробования полные порции завтрака, обеда и ужина, если лица, производящие опробование, не допущены на получение питания.
241. Результаты оценки качества пищи записываются в книгу учета контроля за качеством приготовления пиши. Здесь же делается запись о санитарном состоянии столовой, качестве мытья посуды и уборки помещений, соблюдении правил личной гигиены и санитарно-эпидемиологических требований работниками столовой при обработке продуктов, приготовлении, раздаче и хранении пищи.
242. Разрешение на выдачу пищи военнослужащим дает дежурный по воинской части. При этом оно основывается на заключении врача (фельдшера) о доброкачественности пищи и санитарном состоянии столовой.

243. Дайын тамақтың сапалылығының негізгі көрсеткіші – оның әскери қызметшілерге пайдалануға жарамдылығы.
244. Дайын тамақ апта сайын әскери бөлім командирімен де сынап көріледі, сондай-ақ олардың нұсқауы бойынша күнделікті олардың бірінің орынбасарымен. Тамақты сынап көру бірінші, ет (балық) порциялары, екінші, үшінші тағамдар мен суық закускалардың дәмдік қасиеттерін және массасын анықтаудан тұрады.
245. Әскери бөлім командирі тамақты сынап көруді тікелей ас залындағы ас үстелдердің бірінде әскери қызметшілермен бірге тамақ қабылдау кезінде жүргізеді. Тамақты сынап көру нәтижелері тамақ дайындау сапасына бақылау есепке алу кітабына жазылып, әр тағам бойынша жеке баға қойылады.
246. Әскери қызметшілердің тамақтандыруына күнделікті бақылау деректері тамақ дайындау сапасына бақылау есепке алу кітабына енгізіледі, ол мыналарға арналған:
тамақ дайындау сапасына бақылауды есепке алу;
порциялардың толықтығы;
асхананың санитариялық жағдайы және үнемделген өнімдерді есепке алу.
247. Кітап әскери бөлім асханасында жүргізіледі.
9-параграф. Бақылау-үлгілік тамақ пісіруді өткізу әдістемесі және оны құжаттық ресімдеу
248. Әскери бөлімнің азық-түлік қызметі бастығы айына кемінде бір рет барлық штаттық аспаздармен, ал аутсорсинг әдісімен тамақтандыру ұйымдастырылған кезде қызмет жеткізушінің барлық аспаздарымен бірге бақылау-үлгілік тамақ пісіру өткізеді.
249. Бақылау-үлгілік тамақ пісірудің мақсаты:
ағымдағы айға картоп пен көкөністердің маусымға байланысты нақты қалдық нормаларын ескере отырып, тағамдардың шығымын тексеру;
асхананың жағдайын, санитариялық-эпидемиологиялық талаптардың сақталуын, технологиялық және тоңазытқыш жабдықтарының жұмысқа жарамдылығын, оны дұрыс пайдалануды тексеру;
тамақтандыру рәсімін реттейтін нормативтік құқықтық актілердің талаптарының орындалуын тексеру, олардың сақталуы азық-түлік паҰктерінің нормалары бойынша белгіленген өнімдердің тамақтанатындарға толық жеткізілуін қамтамасыз етеді;
азық-түлік өнімдерінің аспаздық өңдеу кезіндегі нақты қалдықтарын және дайын тамақ, ет және балық порцияларының шығымын анықтау;
аспаздардың өнімдерді өңдеу және тамақ дайындау кезінде аспаздық ережелерді және санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды орындауын анықтау;
аспаздардың өзін-өзі қызмет көрсету желілерінде тамақты ұйымдасқан, жылдам, тең бөлу бойынша практикалық дағдыларын жетілдіру;
тамақтандыруды ұйымдастыруды жақсарту және анықталған кемшіліктерді жою жөніндегі іс-шараларды белгілеу.
250. Бақылау-үлгілік тамақ пісірудің жетекшісі әскери тамақтандыруды ұйымдастыруды жақсы білуі, өнімдерді өңдеуді, тағамдарды дайындау тәртібін, дайын тағамдардың, ет және балық порцияларының нақты шығымын анықтауды және ас үстелдерін жайуды көрсете алуы тиіс.

243. Основной показатель доброкачественности готовой пищи ее пригодность для употребления военнослужащими.
244. Готовая пища еженедельно опробуется также командиром воинской части и ежедневно по их указаниям одним из их заместителей. Опробование пищи заключается в определении вкусовых качеств и массы первых, мясных (рыбных) порций, вторых, третьих блюд и холодных закусок.
245. Командир воинской части проводит опробование пищи непосредственно в обеденном зале за одним из столов совместно с военнослужащими во время приема пищи. Результаты опробования пищи записываются в книгу учета контроля за качеством приготовления пиши с выставлением оценок раздельно по каждому блюду.
246. Данные ежедневного контроля за питанием военнослужащих заносятся в "Книгу учета контроля за качеством приготовления пищи", которая предназначена для:
учета контроля за качеством приготовления пищи;
полновесностью порций;
санитарным состоянием столовой и учета сэкономленных продуктов.
247. Книга ведется в столовой воинской части.
Параграф 9. Методика проведения контрольно-показательной варки пищи и ее документальное оформление
248. Начальник продовольственной службы воинской части не менее одного раза в месяц проводит со всеми штатными поварами, а при организации питания методом аутсорсинга еще и со всеми поварами поставщика услуг контрольно-показательную варку пищи.
249. Цель контрольно-показательной варки пищи:
проверить выход блюд на текущий месяц с учетом фактических норм отходов картофеля и овощей в зависимости от времени года;
проверить состояние столовой, соблюдение санитарно-эпидемиологических требований, исправность технологического и холодильного оборудования, правильность его эксплуатации;
проверить выполнение требований нормативных правовых актов, регламентирующих процедуру питания, соблюдение которых обеспечивает полноту доведения положенных по нормам продовольственных пайков продуктов питания до питающихся;
определить фактические отходы продуктов питания при их кулинарной обработке и выходы готовой пищи, мясных и рыбных порций;
определить выполнение поварами кулинарных правил и санитарно-эпидемиологических требований при обработке продуктов питания и приготовлении пищи;
совершенствовать практические навыки поваров в организованной, быстрой, равномерной раздаче пищи на линиях самообслуживания;
наметить мероприятия по улучшению организации питания и устранению выявленных недостатков.
250. Руководитель контрольно-показательной варки пищи: хорошо знает организацию войскового питания, умеет показать обработку продуктов, порядок приготовления блюд и определения фактического выхода готовых блюд, мясных и рыбных порций и сервировку обеденных столов.

251. Бақылау-үлгілік тамақ пісіру өткізу кезінде аспаздар нашар меңгерген арнайы мәселелерге ерекше назар аударылады.
252. Аспаздармен мына мәселелер практикалық тұрғыда пысықталады:
қалдықтарды ең аз мөлшерде қалдырып, картоп пен көкөністерді тазалау тәртібі, оларды әртүрлі пішінде кесу;
ет ұшаларын (жарты ұша, төрттік) бастапқы өңдеу және жартылай фабрикаттар дайындау үшін оларды аспаздық бөлу;
балықты бастапқы өңдеу, порциялау; ұн мен көкөністерді пассерлеу; бірінші тағамдар мен гарнирлер дайындауға арналған судың мөлшерін анықтау; қазанға салу алдында өнімдерді өлшеу және бастапқы өңдеу кезіндегі қалдықтарды анықтау;
бірінші тағамдар дайындау үшін өнімдерді пісіру ұзақтығын ескере отырып, қажетті реттілікпен салу; қайнатпа, қуырылған және бұқтырылған ет, котлеттік бұйымдар, тұздықтар дайындау технологиясы, қуырылған және бұқтырылған балық, тұздықта пісірілген, маринад астындағы балық дайындау ережелері;
суық закускаларды дайындау және безендіру;
дайын етті порциялау тәртібі;
ет порцияларын қайта термиялық өңдеу;
дайын тағамдардың, ет және балық порцияларының нақты шығымын анықтау әдістемесі;
дайын тамақты беру;
тамақ дайындау сапасына бақылау есепке алу кітабына жазбаларды ресімдеу тәртібі.
253. Сонымен қатар, бақылау-үлгілік тамақ пісіру аспаздарға жұмыс орындарын үлгілі ұстау, жеке гигиена ережелерін қатаң орындау, технологиялық және тоңазытқыш жабдықтарын пайдалану ережелерін сақтау бойынша практикалық дағдыларды сіңіру мақсатын көздейді.
254. Бақылау-үлгілік тамақ пісірудің бүкіл процесі шартты түрде үш кезеңге бөлінеді: дайындық кезеңі, ол алдыңғы пісіруден кезекті пісіруге дейінгі уақыт аралығын алуы мүмкін; орындаушылық (бақылау-үлгілік тамақ пісіруді тікелей өткізу); қорытынды (бақылау-үлгілік тамақ пісіру нәтижелерін құжаттық ресімдеу).
255. Дайындық кезеңінде бақылау-үлгілік тамақ пісірудің жетекшісі соңғы пісіру актісінде көрсетілген кемшіліктерді зерттейді және осы кемшіліктерді жою жөнінде шаралар қабылдайды.
256. Кезекті бақылау-үлгілік тамақ пісіру өткізуге асхананы дайындауға байланысты іс-шараларды жүзеге асырады:
асханада шай ыдыстары мен құралдарын толықтыру, ас үй инвентарын жөндеу немесе жаңадан жасау;
тоңазытқыш-технологиялық жабдықтарға қызмет көрсету және жөндеу;
санитариялық-техникалық коммуникацияларды (суық және ыстық сумен жабдықтау, бу құбырлары, кәріз, кіретін-шығатын вентиляция) жөндеу, жарықтандыруды қалпына келтіру;
бақылау-үлгілік тамақ пісіру күніне арналған өнімдердің мәзір-жіктемесін нақтылау;
пісіруге қатысушыларға нұсқаулық жүргізу, бақылау-үлгілік тамақ пісіруді өткізу жоспарын жасау және орындаушыларға жеткізу, сондай-ақ басқа мәселелер.

251. При проведении контрольно-показательной варки пищи особое внимание обращается на специальные вопросы, слабо отработанные поварами.
252. С поварами практически отрабатываются такие вопросы:
порядок очистки картофеля и овощей с наименьшими отходами, их нарезка различной формы; первичная обработка мясных туш (полутуш, четвертин) и их кулинарная разделка на части для приготовления из них полуфабрикатов;
первичная обработка рыбы, ее порционирование; пассирования муки и овощей; определение количества воды для приготовления первых блюд и гарниров; взвешивание продуктов до закладки в котел и определение отходов при их первичной обработке;
закладка продуктов для приготовления первых блюд в необходимой последовательности с учетом продолжительности варки; технология приготовления отварного, жареного и тушеного мяса, котлетных изделий, соусов, правила приготовления жареной и тушеной рыбы, запеченной в соусе, под маринадом;
приготовление и оформление холодных закусок;
порядок порционирования готового мяса;
повторная термическая обработка мясных порций;
методика определения фактических выходов готовых блюд, мясных и рыбных порций;
раздача готовой пищи;
оформление записей в книге учета контроля за качеством приготовления пищи.
253. Кроме того, контрольно-показательная варка пищи имеет цель привить поварам практические навыки в образцовом содержании рабочих мест, строжайшем выполнении правил личной гигиены, а также правил эксплуатации технологического и холодильного оборудования.
254. Весь процесс контрольно-показательной варки пищи условно делится на три периода: подготовительный, который может занимать по времени промежуток от предыдущей варки до очередной; исполнительный (непосредственное проведение контрольно-показательной варки); заключительный (документальное оформление результатов контрольно-показательной варки пищи).
255. В подготовительный период руководитель контрольно-показательной варки пищи изучает недостатки, отмеченные в акте последней варки, и принимает меры к устранению этих недостатков.
256. Осуществляет мероприятия, связанные с подготовкой столовой к проведению очередной контрольно-показательной варки пищи:
восполнение в столовой чайной посуды и приборов, ремонт или изготовление кухонного инвентаря;
обслуживание и ремонт холодильно-технологического оборудования;
ремонт санитарно-технических коммуникаций (холодного и горячего водоснабжения, паропроводов, канализации, приточно-вытяжной вентиляции), восстановление освещения;
уточняется меню-раскладка продуктов на день контрольно-показательной варки пищи;
проводится инструктаж участников варки, составляется план проведения контрольно-показательной варки пищи и доводится до исполнителей, а также другие вопросы.

257. Бақылау-үлгілік тамақ пісіруді өткізу жоспарында мыналар көрсетіледі:
қоймадан асханаға өнімдерді алу тәртібі;
тамақ дайындаудың технологиялық процесі реттілігіне сәйкес бастапқы және жылу өңдеу бойынша жұмыстардың атауы;
тамақты сынап көру, дайын тағамдарды беру, ас үстелдерін жайу тәртібі, жеке жұмыстарды орындауға жауапты адамдар, сондай-ақ өнімдерді аспаздық өңдеудің әр процесінің басталу және аяқталу уақыты анықталады.
258. Бақылау-үлгілік тамақ пісірудің келесі кезеңі әдетте түскі ас дайындауды қамтиды. Жеке жағдайларда әскери бөлім командирінің рұқсатымен бақылау-үлгілік тамақ пісіру таңертеңгі ас немесе кешкі ас дайындаумен өткізіледі. Бақылау-үлгілік тамақ пісіру өткізуге асхана бастығы, нұсқаушы-аспаз (аға аспаз) және барлық ауысымның аспаздары қатысады.
259. Бақылау-үлгілік тамақ пісіру өткізу барысында жетекші аспаздардың жұмысын бақылайды, аспаздық ережелердің және санитариялық-эпидемиологиялық талаптардың бұлжытпай орындалуына қол жеткізеді. Бақылау-үлгілік тамақ пісіру өткізу кезінде оған тартылған адамдардың тікелей қатысуымен өнімдерді алумен бастап, тамақты берумен, үстелдерді жайумен және тамақты тікелей қабылдаумен аяқталатын бастапқы және жылу өңдеудің бүкіл жұмыс циклы орындалады, тамақ дайындау сапасына бақылау кітабы тиісті түрде толтырылады.
260. Тамақ қабылдау барысында дайындалған тамақтың сапасы бойынша жеке құрамды сауалнама жүргізу әр тағамға баға қоюмен өткізіледі.
261. Бақылау-үлгілік тамақ пісіру аяқталған соң жетекші оң жақтарын және анықталған кемшіліктерді көрсете отырып, талдау жүргізеді. Бақылау-үлгілік тамақ пісіру актісі осы Қағидалардың 16-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасалады және жетекшінің өзі қолмен бақылау-үлгілік тамақ пісіру басталғаннан аяқталғанға дейін бүкіл процесс барысында бланкіде толтырылады.
262. Әскери бөлімнің азық-түлік қызметі бастығы өткізетін бақылау-үлгілік тамақ пісіру актісі әскери бөлім командирімен бекітіледі.
10-параграф. Аспаздық кеңестердің жұмысы
263. Әскери бөлімдерде азық-түлік және медицина қызметтерінің тәжірибелі мамандарынан, сондай-ақ жоғары білікті аспаздық құрамнан құралған аспаздық кеңестер құрылады.
264. Аспаздық кеңестің құрамы әскери бөлім командирінің бұйрығымен бекітіледі.
265. Аспаздық кеңеске тікелей басшылықты әскери бөлім командирінің тыл жөніндегі орынбасары жүзеге асырады.

257. В плане проведения контрольно-показательной варки пищи указываются:
порядок получения продуктов со склада в столовую;
наименование работ по первичной и тепловой обработке в соответствии с последовательностью технологического процесса приготовления пищи;
порядок опробования пищи, раздачи готовых блюд, сервировки обеденных столов, ответственные лица за выполнение отдельных работ, а также определяется время начала и окончания каждого процесса кулинарной обработки продуктов.
258. Следующий период контрольно-показательной варки пищи, как правило, включает в себя приготовление обеда. В отдельных случаях с разрешения командира воинской части контрольно-показательная варка пищи проводится с приготовлением завтрака или ужина. В проведении контрольно-показательной варки пищи принимают участие начальник столовой, инструктор-повар (старший повар) и повара всех смен.
259. В процессе проведения контрольно-показательной варки руководитель контролирует работу поваров, добивается неуклонного выполнения кулинарных правил и санитарно-эпидемиологических требований. В ходе проведения контрольно-показательной варки пищи при непосредственном участии привлеченных к ее проведению лиц производится весь цикл работ при первичной и тепловой обработке, начиная с получения продуктов и заканчивая раздачей пищи, сервировкой столов и непосредственным приемом пищи с соответствующим заполнением книги контроля за качеством приготовления пищи.
260. В ходе приема пищи проводится опрос личного состава о качестве приготовленной пищи с выставлением оценок за каждое блюдо.
261. По окончании контрольно-показательной варки пищи варки руководитель производит разбор с указанием положительных сторон, а также выявленных недостатков. Акт контрольно-показательной варки пищи составляется по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам и заполняется на бланке собственноручно руководителем в течении всего процесса от начала до конца проведения контрольно-показательной варки пищи.
262. Акт контрольно-показательной варки пищи, проводимой начальником продовольственной службы воинской части, утверждается командиром воинской части.
Параграф 10. Работа кулинарных советов
263. В воинских частях создаются кулинарные советы, которые комплектуются военнослужащими из числа опытных специалистов продовольственной и медицинской служб, а также высококвалифицированного поварского состава.
264. Состав кулинарного совета утверждается приказом командира воинской части.
265. Непосредственное руководство кулинарным советом осуществляет заместитель командира воинской части по тылу.

266. Аспаздық кеңестің жұмысы да әскери қызметшілерді тамақтандыруды ұйымдастыруды, тамақ дайындауды жақсартуға және қызмет көрсету мәдениетін көтеруге бағытталған.
267. Аспаздық кеңестердің негізгі міндеттері:
асханалардың және олардың жеке қызметкерлерінің озық жұмыс нысандары мен әдістерін тарату;
жаңа тағамдарды енгізу, өнімдерді өңдеудің неғұрлым тиімді әдістерін енгізу;
технологиялық және тоңазытқыш жабдықтарын пайдалануды жақсарту, оларды жетілдіру, сондай-ақ асхана мен ас үй ыдыстарының қызмет мерзімін ұзарту және үнемдеу жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
бақылау-үлгілік тамақ пісірулерді, тамақтану жөніндегі конференцияларды, тағамдар көрмелерін өткізу;
разряд және сыныптық біліктілік беру үшін ұсынылған кандидаттардың материалдарын қарауға қатысу және өз қорытындысын беру;
рационализаторлық және өнертапқыштық ұсыныстарды қарауға және ілгерілетуге тікелей қатысу.
268. Тамақтандыруды ұйымдастыру мен тамақ дайындауды жақсартуға бағытталған әрбір жаңа ұсыныс аспаздық кеңестер асханаларда енгізеді.
269. Аспаздық кеңес мүшелері өз жұмысы туралы мерзімді қызметтегі әскери қызметшілердің жалпы жиналысында мерзімді түрде есеп береді. Аспаздық кеңестің отырыстары екі айда кемінде бір рет өткізіледі, аспаздық кеңес жұмысын жарты жылға арналған жұмыс жоспарымен ресімдейді.
Параграф 11. Әскери бөлім асханасының жабдықталуы
270. Жұмыстарды қалыпты ұйымдастыру үшін әр асханада барлық қажетті өндірістік, тұрмыстық және техникалық үй-жайлар, асхана залы және вестибюль болады.
271. Тамақтанатындар саны көп асханаларда келісімшарт бойынша әскери қызметшілер мен диеталық тамақтанатындарға арналған жеке асхана залдары көзделеді.
272. Әр асханаға әскери қалашықтың, ғимараттың немесе құрылыстың техникалық паспортынан үзінді (техникалық сипаттама) болады, ол әскери бөлім командирінің тыл жөніндегі орынбасары, тұрғын үй-коммуналдық және азық-түлік қызметтері бастықтарының қолы қойылып, әскери бөлім командирімен бекітіледі.
273. Техникалық сипаттамада мыналар көрсетіледі:
өндірістік, қосалқы, тұрмыстық және техникалық үй-жайлардың болуы, олардың ауданы, санитариялық жағдайы, өнімдер мен тамақтың технологиялық процестердің реттілігіне сәйкес ағынды принципті сақтауы (сипаттамасы бар схема);
ыстық және суық сумен жабдықтаудың, электрмен жабдықтаудың, кіретін-шығатын вентиляцияның болуы (сипаттамасы бар схема);
кәріз жүйесінің жағдайы (сипаттамасы бар схема);
жылу, механикалық, механикалық емес және тоңазытқыш жабдықтармен жабдықталуы; инвентарь мен ыдыспен қамтамасыз етілуі (жабдықтар бойынша сипаттамасы бар схема);
асхананың ағымдағы немесе күрделі жөндеуінің, технологиялық және тоңазытқыш жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу уақыты; асхана залындағы отыратын орындар саны (асхана үй-жайларын жөндеу жоспарларынан үзінділер, бөлімшелерге үстелдер бекіту схемасынан үзінді).

266. Работа кулинарного совета также направлена на улучшение организации питания военнослужащих, приготовления пищи и повышения культуры обслуживания.
267. Основными задачами кулинарных советов являются:
распространение передовых форм и методов работы столовых, и отдельных их работников;
внедрение новых блюд, более рациональных методов обработки продуктов;
разработка предложений по улучшению эксплуатации технологического и холодильного оборудования и их усовершенствования, а также по сбережению и продлению срока службы столовой и кухонной посуды;
проведение контрольно-показательных варок пищи; конференций по питанию, выставок блюд;
участие в рассмотрении материалов на кандидатов, представляемых на присвоение разрядов и классности с дачей своего заключения;
непосредственное участие в рассмотрении и продвижении рационализаторских и изобретательских предложений.
268. Каждое новое предложение, направленное на улучшение организации питания и приготовления пищи, кулинарные советы внедряют в столовых.
269. Члены кулинарного совета периодически отчитываются о своей работе на общих собраниях перед военнослужащими срочной службы. Заседания кулинарного совета проводятся не реже одного раза в два месяца, работу кулинарный совет оформляет планом работы на полугодие.
Параграф 11. Оборудование столовой воинской части
270. Для нормальной организации работ каждая столовая имеет все необходимые производственные, бытовые и технические помещения, обеденный зал и вестибюль.
271. В столовых, с большим числом питающихся предусматриваются отдельные обеденные залы для военнослужащих по контракту и диет питающихся.
272. На каждую столовую имеется техническое описание (выписка из технического паспорта военного городка, здания или сооружения), которое подписывается заместителем командира воинской части по тылу, начальниками квартирно-эксплуатационной и продовольственной служб и утверждается командиром воинской части.
273. В техническом описании отражается следующее:
наличие производственных, вспомогательных, бытовых и технических помещений, их площадь, санитарное состояние, соблюдение поточного принципа перемещения продуктов и пищи в соответствии с последовательностью технологических процессов (схема с описанием);
наличие горячего и холодного водоснабжения, электрического снабжения, приточно-вытяжной вентиляции (схема с описанием);
состояние системы канализации (схема с описанием);
оснащенность тепловым, механическим, немеханическим и холодильным оборудованием; обеспеченность инвентарем и посудой (схема с описанием по оборудованию);
время проведения, текущего или капитального ремонтов столовой, технического обслуживания и ремонта технологического и холодильного оборудования; количество посадочных мест в обеденном зале (выписки из планов ремонта помещений столовой, выписка из схемы закрепления столов за подразделениями).

274. Қосалқы үй-жайларға гардеробы және жуғышы бар вестибюль, асхана залы жатады.
275. Өндірістік үй-жайларға:
көкөніс, ет, балық, ыстық және суық цехтер;
тәтті, сүтті тағамдарды суыту және құю үй-жайы;
ұн өнімдері үй-жайы;
нанды кесу және сақтау үй-жайы;
суық цех;
асхана ыдыстарын жуу; ас үй ыдыстарын жуу жатады.
276. Тұрмыстық үй-жайлардың құрамына:
өнімдерге арналған тоңазытқыш камера;
құрғақ өнімдер қоймасы;
инвентарь, ыдыс және киім қоймасы;
жабдыққа техникалық қызмет көрсету үй-жайы;
аспаздардың демалыс бөлмесі;
аспаздарды дайындау сыныбы;
асхана бастығының бөлмесі;
қызмет көрсетуші персоналға арналған гардероб, душ, дәретхана кіреді.
277. Техникалық үй-жайларға: желдету камералары, электр қалқаны жатады.
278. Асхана үй-жайларын жоспарлау және жабдықтаудың негізіне өндірістің ағындылығы және өнімдерді өңдеу мен тамақ дайындаудың технологиялық процесі реттілігі қағидасы негізделеді.
279. Гардеробы және жуғышы бар вестибюль асхананың ауданы асхана залындағы бір отыратын орынға 0,8 шаршы метр есебінен көзделеді. Вестибюльде ілгіштер (бір ауысымдағы тамақтанатындар санының 10 %-ы), жуғыш (100 отыратын орынға бір кран) орнатылады.
280. Вестибюльде ілінеді:
азық-түлік паҰктерінің натуралдық нормалары (негізгі нормалар және негізгі нормаларға қосымша паҰктар);
ас үй-асхана ыдыстарымен қамтамасыз ету нормалары;
өнімдердің мәзір-жіктемесі және ағымдағы күнге мәзір (жарықтанатын табло түрінде безендіріледі);
қосымшаға сәйкес бөлімшелерге үстелдер бекіту схемасы.
281. Асхана залындағы аудан бір отыратын орынға кемінде 1,2 шаршы метр есебінен болады. Тамақ қабылдау бір ауысымда көзделеді, қажет болған жағдайда бірнеше ауысымда. Залда гигиеналық жабыны бар (тұрақты санитариялық өңдеуге төзімді) алты орындық (қажет болған жағдайда төрт орындық, он орындық) үстелдер орнатылады. Үстелдер арасындағы негізгі өткелдің ені кемінде 1,4 метр, бүйірлік өткелдердікі 0,8 метр.
282. Диеталық тамақтануды қажет ететін әскери қызметшілерге жеке үстелдер бөлінеді, олар "Диеталық тамақтану үшін" табличкасымен белгіленеді (асханада тамақтанатындардың жалпы санынан 3 % жеке құрамды орналастыру есебінен).
283. Асхана залындағы интерьер үй-жайды ұстаудың жоғары мәдениетін қамтамасыз етеді, солдаттардың эстетикалық тәрбиесіне, әскери тәртіпті нығайтуға ықпал етеді.
284. Асхана залындағы интерьердің барлық элементтері – үй-жайдың ішкі пропорциялары, қабырғалардың, төбелердің, бағаналардың ағартылуы мен бояуының түс гаммасы, ас үстелдері мен ыдыстың бірдей түсі – бір-бірімен органикалық байланысты болуы және біртұтас ансамбль құрауы тиіс.

274. К вспомогательным помещениям относятся вестибюль с гардеробом и умывальником, обеденный зал.
275. К производственным помещениям относятся:
овощной, мясной, рыбный, горячий и холодный цеха;
помещение для остывания и разлива сладких, молочных блюд;
помещение для мучных изделий;
помещение для нарезки и хранения хлеба;
холодный цех;
моечная столовой посуды; моечная кухонной посуды.
276. В состав бытовых помещений входят:
охлаждаемая камера для продуктов;
кладовая для сухих продуктов;
кладовая для инвентаря, посуды и белья;
помещение для технического обслуживания оборудования;
комната отдыха поваров;
класс для подготовки поваров;
комната начальника столовой;
гардероб для обслуживающего персонала, душевая, туалет.
277. К техническим помещениям относятся: вентиляционные камеры, электрощитовая.
278. В основу планировки и оборудования помещений столовой закладывается принцип поточности производства и последовательности технологического процесса обработки продуктов и приготовления пищи.
279. Вестибюль с гардеробом и умывальником в столовой предусматривается площадью из расчета 0,8 квадратных метров на одно посадочное место в обеденном зале. В вестибюле устанавливаются вешалки (10% от числа питающихся за одну смену), оборудуется умывальник (один кран на 100 посадочных мест).
280. В вестибюле вывешиваются:
натуральные нормы продовольственных пайков (основные нормы и дополнительные пайки к основным нормам);
нормы обеспечения столово-кухонной посудой;
меню-раскладка продуктов и меню на текущий день (оформляется в виде светящегося табло);
схема закрепления столов за подразделениями согласно приложению.
281. Обеденный зал столовой имеет площадь из расчета не менее 1,2 квадратных метра на одно посадочное место. Прием пищи предусматривается в одну смену, при необходимости в несколько смен. В зале устанавливаются шестиместные (четырехместные, при необходимости десятиместные) столы с гигиеническим покрытием (выдерживающим постоянную санитарную обработку). Ширина основного прохода между столами не менее 1,4 метра и боковых проходов 0,8 метров.
282. Для военнослужащих, нуждающихся в диетическом питании, выделяются отдельные столы, которые обозначаются табличкой "Для диетического питания" (из расчета размещения 3 % личного состава от общего количества питающихся в столовой).
283. Интерьер обеденного зала обеспечивает высокую культуру содержания помещения, способствует эстетическому воспитанию солдат, укреплению воинской дисциплины.
284. Все элементы интерьера обеденного зала – внутренние пропорции помещения, цветовая гамма побелки и покраски стен, потолков, колонн, одинаковая расцветка обеденных столов и посуды – должны быть органически связаны между собой и создавать единый ансамбль.

285. Интерьерді безендіру үшін қазіргі заманғы материалдар: керамика, шыны, ағаш, пластик және басқалар қолданылады. Қабырғаларда және терезелер арасындағы қабырғаларда пейзаждық үлкен суреттер немесе эстампалар орналастырылады, бағаналар арасында және бос қабырғаларда гүлдерге арналған тіреу-торлар орнатылады, ал бағаналарда айна. Терезелерде ашық реңкті тюльдер, перделер және басқа перделер ілінеді.
286. Бекітілген азық-түлік паҰктерінің натуралдық нормаларын тамақтанатындарға толық жеткізуіне бақылауды жүзеге асыру үшін "Бақылау бұрышы" жабдықталады, ол мыналарды қамтиды: арнайы тіреу (қабырғада немесе жеке үстел) үстел таразысымен, оның платформасында екі жағынан қызыл бояумен "Бақылау таразысы" жазуы бар, сондай-ақ бақылау ыдысының жиынтығы.
287. Бақылау бұрышының құжаттамасына: "Бағалау көрсеткіштері", "Натуралдық норма 1" немесе осы әскери бөлімге қолданылатын басқа негізгі норма, "Ет және балық порцияларының, бірінші тағамдар мен ботқалардың, суық закускалардың шығым нормалары", "Тамақтандыруға бақылау жүргізу жөніндегі лауазымды адамдардың міндеттері және тамақтың сапасын бағалау тәртібі", "Лауазымды адамдардың тамақтандыруға бақылау кестесі" кіреді.
288. Бағаналардың бірінде, көрінетін жерде еденнен 1700 миллиметр биіктікте термометр орналастырылады.
289. Көкөніс цехі картоп пен көкөністерді бастапқы өңдеуге арналған. Екі бөлімшеден тұрады. Бірінші бөлімшеде картоп пен көкөністерді сұрыптау, жуу және тазалау жүргізіледі, екіншісінде – оларды кесу. Бірінші және екінші бөлімшелер арасында суық су берілетін ванна орнатылады.
Бірінші бөлімшеде: жәшіктер (контейнерлер) немесе аяқты торлы ыдыстар; тауарлық таразылар, картоп тазалау машинасы; тазаланған картопты сақтауға арналған ванна; көкөністерді тазалауға арналған үстел; картопты қайта тазалауға арналған үстел; көкөністерге, қалдықтарды жинау және шығаруға арналған жәшік-тасымалдағыш орнатылады.
Тазаланған көкөністерді екінші бөлімшеге арнайы терезе арқылы, ал картопты – қабырға тесігінде орналасқан ванналар арқылы беру жүргізіледі.
Асхананың техникалық қажеттіліктері үшін бірінші бөлімшеде еденнен 800 миллиметр биіктікте су бөлу кран орнатылады.
Екінші бөлімшеде: көкөніс кескіш машина немесе көкөніс цехтеріне арналған әмбебап машина; өндірістік үстелдер; тасымалданатын ванналар орнатылады.
Цехте картоп тазалау машиналарының, көкөніс кескіш машиналардың пайдалану нұсқаулығы, картоп пен көкөністерді бастапқы өңдеу бойынша плакаттар ілінеді.
Асханада осы үй-жай көзделмеген жағдайда, асханада әскери бөлімнің медицина қызметі санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес айқындайтын жеке орын жабдықталады.

285. При оформлении интерьера применяются современные материалы: керамика, стекло, дерево, пластик и др. На стенах и в простенках между окнами размещаются большие по размерам картины пейзажного характера или эстампы, между колоннами и в свободных простенках устанавливаются стойки-решетки для цветов, а на колоннах зеркала. На окнах вывешиваются тюли, шторы светлых тонов и другие занавески.
286. Для осуществления контроля за полнотой доведения утвержденных натуральных норм продовольственных пайков до питающихся оборудуется "Уголок контроля", который включает: специальную подставку (в стене или отдельный стол) с весами настольными, на платформе которых с двух сторон красной краской сделана надпись: "Контрольные весы", а также комплект контрольной посуды.
287. Документация уголка контроля включает в себя: "Оценочные показатели", "Натуральная норма 1" или другая основная норма применимая для данной воинской части, "Нормы выхода мясных и рыбных порций, первых блюд и каш, холодных закусок", "Обязанности должностных лиц по контролю за питанием и порядок оценки качества пищи", "График контроля должностными лицами".
288. На одной из колонн, на видном месте, помещается термометр на высоте 1700 миллиметров от пола.
289. Овощной цех предназначен для первичной обработки картофеля и овощей. Состоит из двух отделений. В первом отделении производится сортировка, мойка и очистка картофеля и овощей, во втором – их нарезка. Между первым и вторым отделениями устанавливается ванна с подводом холодной воды.
В первом отделении устанавливаются: лари (контейнеры) или решетчатые емкости на ножках; весы товарные, машина для очистки картофеля; ванна для хранения очищенного картофеля; стол для очистки овощей; стол для доочистки картофеля; ящик-носилки для овощей, сбора и выноса их отходов.
Передача очищенных овощей во второе отделение осуществляется через специальное окно, а картофеля – через ванны, расположенные в проеме стены.
Для технических нужд столовой в первом отделении цеха устанавливается водоразборный кран на высоте 800 миллиметров от пола.
Во втором отделении устанавливаются: машина овощерезательная или машина универсальная для овощных цехов; столы производственные; ванны передвижные.
В цехе вывешиваются инструкции по эксплуатации машин для очистки картофеля, машин овощерезательных, плакаты по первичной обработке картофеля и овощей.
В случае, если в столовой не предусмотрено данное помещение, то в столовой оборудуется отдельное место, которое определяется медицинской службой воинской части в соответствии с санитарно-эпидемиологическими требованиями.

290. Ет цехі етті бастапқы өңдеуге және одан жартылай фабрикаттар дайындауға арналған.
Цехтегі жабдықтар қабырғалар бойымен технологиялық желі түрінде мына ретпен орнатылады: етке арналған жәшік-тасымалдағыш; тауарлық таразылар, ет ұшаларын ілуге арналған тіреу астында өндірістік ваннасы және щетка-душ бар; ет шабуға арналған колода үстелімен; ет өңдеуге арналған өндірістік үстелдер; жартылай фабрикаттарды ыстық цехке жеткізуге арналған тасымалданатын ванна; механикалық еттартқыш, ет цехтеріне арналған әмбебап ас үй машинасы, котлет қалыптау машинасы, жартылай фабрикаттар дайындауға арналған үстел таразысы бар өндірістік үстел, тасымалданатын сөре, тоңазытқыш шкаф.
Ұша шабуға арналған колода қатты ағаш түрлерінен (емен, граб, үйеңкі, күл және басқалар) биіктігі 80 сантиметр, диаметрі кемінде 60 см жасалады. Колоданың бүйір беті тегіс жонғыланады және негізден биіктігінің 2/3 бөлігі ақ майлы бояумен боялады, колоданың шеттері сопақша жасалады.
Етті шабуға ыңғайлы болу үшін колода борттары бар арнайы үстелмен жабдықталады, оның қақпағында колодаға арналған тесік жасалады. Жұмыс орындарында "Аспаздық үштік" таңбасы бар бөлу тақтайлары және пышақтар жиынтығы салынады.
Ет цехінде: еттартқышта, котлет қалыптау және әмбебап ас үй машиналарында жұмыс істеу кезіндегі пайдалану және қауіпсіздік техникасы нұсқаулығы, сондай-ақ тоңазытқыш шкаф; етті бастапқы өңдеу және жартылай фабрикаттар дайындау бойынша плакаттар, ет клеймелеу үлгілері, банкалар таңбасының түсіндірмесі; өндірістік үстелдер мен ванналардың мақсатын көрсететін табличкалар ілінеді.
Асханада осы үй-жай көзделмеген жағдайда, асханада әскери бөлімнің медицина қызметі санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес айқындайтын жеке орын жабдықталады.
291. Балық цехі балықты бастапқы өңдеуге және одан жартылай фабрикаттар дайындауға арналған. Цехтегі жабдықтар мына ретпен орнатылады: балық жеткізуге арналған ыдыс; мұздатылған балықты еріту және тұздалған балықты қысқа уақытқа сіңдіру үшін өндірістік ванна, балықты тазалау және бөлуге арналған өндірістік үстелдер; балықты жууға арналған тасымалданатын ванна; балық кесуге арналған үстел таразысы бар өндірістік үстел, тауарлық таразылар, тұздалған балықты сіңдіруге арналған өндірістік ванна; тасымалданатын ванна; тоңазытқыш шкаф.
Жұмыс орындарында таңбасы бар бөлу тақтайлары және пышақтар жиынтығы салынады.
Балық цехінде: балықты бастапқы өңдеу және жартылай фабрикаттар дайындау бойынша плакаттар, балық түрлері, банкалар таңбасының түсіндірмесі; өндірістік үстелдер мен ванналардың мақсатын көрсететін табличкалар ілінеді.
Асханада осы үй-жай көзделмеген жағдайда, асханада әскери бөлімнің медицина қызметі санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес айқындайтын жеке орын жабдықталады.

290. Мясной цех предназначен для первичной обработки мяса и приготовления из него полуфабрикатов.
Оборудование в цехе устанавливается в виде технологической линии вдоль стен в следующей последовательности: ящик-носилки для мяса; весы товарные, стойка для подвешивания мясных туш с производственной ванной под ней и щеткой-душем; колода со столом для разрубки мяса; столов производственных для обработки мяса; ванна передвижная для доставки полуфабрикатов в горячий цех; мясорубка механическая, универсальная кухонная машина для мясных цехов, котлетоформовочная машина, производственный стол с весами настольными циферблатными для приготовления полуфабрикатов, стеллаж передвижной, холодильный шкаф.
Колода для разрубки туш изготовляется из древесины твердых пород (дуба, граба, клена, ясеня и др.) высотой 80 сантиметров, диаметром не менее 60 см. Боковая поверхность колоды гладко выстругивается и на 2/3 высоты от основания окрашивается белой масляной краской, края колоды делаются овальными.
Для удобства разрубки мяса колода оборудуется специальным столом с бортиками, в крышке которого делается отверстие для нее. На рабочих местах укладываются разделочные доски и комплект ножей "Поварская тройка" с маркировкой.
В мясном цехе вывешиваются: инструкции по правилам эксплуатации и технике безопасности при работе на мясорубке, котлетоформовочной и универсальной кухонной машинах, а также холодильного шкафа; плакаты по первичной обработке мяса и приготовлению полуфабрикатов, образцы клеймения мяса, расшифровка маркировки банок; таблички с указанием предназначения производственных столов и ванн.
В случае, если в столовой не предусмотрено данное помещение, то в столовой оборудуется отдельное место, которое определяется медицинской службой воинской части в соответствии с санитарно-эпидемиологическими требованиями.
291. Рыбный цех предназначен для первичной обработки рыбы и приготовления из нее полуфабрикатов. Оборудование в цехе устанавливается в следующей последовательности: тара для доставки рыбы; ванна производственная для размораживания мороженой рыбы и кратковременного замачивания соленой, столы производственные для очистки рыбы и ее разделки; ванна передвижная для промывания рыбы; производственный стол с весами настольными циферблатными для нарезки рыбы, весы товарные, ванна производственная для вымачивания соленой рыбы; ванна передвижная; холодильный шкаф.
На рабочих местах укладываются разделочные доски и комплект ножей с маркировкой.
В рыбном цехе вывешиваются: плакаты по первичной обработке рыбы и приготовлению полуфабрикатов, виды рыб, расшифровка маркировки банок; таблички с указанием предназначений производственных столов и ванн.
В случае, если в столовой не предусмотрено данное помещение, то в столовой оборудуется отдельное место, которое определяется медицинской службой воинской части в соответствии с санитарно-эпидемиологическими требованиями.

292. Ыстық цех өнімдерді жылу өңдеуге, тамақ дайындау және асхана залына беру үшін арналған. Ол суық цехпен, асхана залымен, асхана ыдыстарын жуу (ыдысты кептіру және сақтау бөлімшесімен), ас үй ыдыстарын жуумен тікелей байланысты болатындай жоспарланады. Тамақты асхана залына және асхана ыдыстарын жуудан ыстық цехке жылдам әрі ыңғайлы жеткізу үшін жылжымалы есіктері бар есік тесіктері көзделеді.
Технологиялық жабдықтар орнатылған кезде пісіру цехі аймақтарға бөлінеді.
Бірінші аймақта тамақ пісіру қазандары орнатылады.
Екінші аймақта барлық қалған жылу жабдықтары, үшінші аймақта механикалық емес жабдықтар орнатылады.
Жылу жабдықтарына:
тамақ пісіру қазандары; плиталар; электр қуыру табақтары; фритюрницалар; қуыру шкафтары және қайнатқыштар кіреді. Тамақ пісіру қазандарының сыйымдылығы бір тамақтанатынға есептеп анықталады:
бірінші тағамдарға – 1 литр;
екіншіге – 0,6 литр;
үшіншіге – 0,3 литр;
қайнаған су дайындауға – 0,5 литр.
Пісіру цехінің механикалық жабдықтарына картоп пюресі дайындау машинасы немесе протирлеу машинасы және ыстық цехтерге арналған әмбебап ас үй машинасы кіреді.
Механикалық емес жабдықтарға: қайнатпа етті порциялауға арналған өндірістік үстелдер, бірінші және екінші тағамдарды беру үшін тасымалданатын үстелдер, тамақты жеткізу үшін тележкалар, жармаларды қайта сұрыптауға арналған үстел, жармалар мен жұмыртқаларды жууға арналған тасымалданатын ванналар, тасымалданатын сөрелер, ас үй инвентарын сақтауға арналған тіреу, диеталық тамақ дайындауға арналған үстел, таразылар кіреді.
Аспаздардың жұмыс орындарында тиісті таңбасы бар бөлу тақтайлары және пышақтар жиынтығы болуы қажет.
Диеталық тамақ дайындау жүргізілетін өндірістік үстел: бірінші және екінші тағамдар дайындауға арналған плита үстіндегі қазандар мен кастрюльдермен, буға пісіруге арналған құрылғымен, бөлу тақтайларымен, пышақтармен, аспаздық күрекпен, толкушкамен, үккішпен, қол еттартқышпен, қуыру табағымен және дуршлагпен жабдықталады.
Ыстық цехте: өнімдердің мәзір-жіктемесі, жылу және механикалық жабдықтарда жұмыс істеу кезіндегі пайдалану және қауіпсіздік техникасы нұсқаулығы, "Әскери бөлім асханасында өнімдерді жылу өңдеу" плакаты, "Әскери бөлім асханасында өнімдерді өңдеу кезіндегі санитариялық талаптар" плакаты, технологиялық карталар, өнімдерді өңдеу және тамақ дайындау уақыт кестесі, тағамдар дайындауға арналған су мен тұздың қажетті мөлшерін есептеу кестелері, дайын тағамдардың, ет және балық порцияларының шығым нормалары, шай қайнату бойынша ұсыныстар ілінеді. Цехте қабырға сағаты және алғашқы медициналық көмек көрсетуге арналған дәрілер жиынтығы бар аптечка болуы тиіс. Әр агрегат жанында ағаш торлы резеңке кілемше болады, сондай-ақ нұсқаулық ілінеді.

292. Горячий цех предназначен для тепловой обработки продуктов, приготовления и выдачи пищи в обеденный зал. Он планируется таким образом, чтобы иметь непосредственную связь с холодным цехом, обеденным залом, моечной столовой посуды (отделением для сушки и хранения посуды), моечной кухонной посуды. Для более удобной и быстрой подачи пищи в обеденный зал и посуды из моечной столовой посуды в горячий цех предусматриваются дверные проемы с раздвижными дверями.
При установке технологического оборудования варочный цех делится на зоны.
В первой зоне устанавливаются пищеварочные котлы.
Во второй зоне все остальное тепловое оборудование, в третьей зоне немеханическое оборудование.
Тепловое оборудование включает:
пищеварочные котлы; плиты; электро-сковороды; фритюрницы; жарочные шкафы и кипятильники.
Вместимость котлов пищеварочных определяется из расчета на одного питающегося:
для первых блюд – 1 литр;
вторых – 0,6 литра;
третьих 0,3 литра;
для приготовления кипятка – 0,5 литра.
Механическое оборудование варочного цеха включает машину для приготовления картофельного пюре или протирочную машину и универсальную кухонную машину для горячих цехов.
К немеханическому оборудованию относятся: столы производственные для порционирования вареного мяса, столы передвижные для выдачи первых и вторых блюд, тележки для доставки пищи, стол для переборки круп, ванны передвижные для мытья круп и яиц, стеллажи передвижные, стойка для хранения кухонного инвентаря, стол для приготовления блюд диетического питания, весы.
Для обеспечения работы поваров на рабочих местах необходимо иметь разделочные доски и комплект ножей с соответствующей маркировкой.
Производственный стол, на котором осуществляется приготовление пищи для диетического питания, укомплектовывается: наплитными котлами и кастрюлями для приготовления первых и вторых блюд, приспособлением для варки на пару разделочными досками, ножами, лопаткой поварской, толкушкой, теркой, ручной мясорубкой, сковородой и дуршлагом.
В горячем цехе вывешиваются: меню-раскладка продуктов, инструкции по правилам эксплуатации и технике безопасности при работе на тепловом и механическом оборудовании, плакат "Тепловая обработка продуктов в столовой воинской части", плакат "Санитарные требования при обработке продуктов в столовой воинской части", технологические карты, временной график обработки продуктов и приготовления пищи, таблицы расчетов потребного количества воды и соли для приготовления блюд, нормы выходов готовых блюд, мясных и рыбных порций, рекомендации по заварке чая. В цехе должны быть настенные часы и аптечка с набором медикаментов для оказания первой медицинской помощи. У каждого агрегата имеется резиновый коврик на деревянной решетке, а также вывешивается инструкция.

Нұсқаулықтың мазмұны: агрегат атауы, оның қысқаша техникалық сипаттамасы және пайдалану ережелері, қауіпсіздік талаптары, жауапты адам. Егер пісіру қазандары цехте қабырға бойымен сызықта орналасса, әрқайсысының алдында, мысалы, "Сыйымдылығы 250 литр қазан, 1-ші тағам, жауапты кезекші аспаз" деп көрсетілген табличка ілінеді. Табличкадағы жазу көлбеусіз, тік шрифтпен жасалады.
293. Суық цех суық закускалар дайындауға арналған. Цехте: қайнатпа және тұздалған көкөністерді кесуге арналған өндірістік үстелдер, суық цехке арналған әмбебап ас үй машинасы, тасымалданатын ванналар, өндірістік ванналар, тасымалданатын сөре, тоңазытқыш шкаф орнатылады. Жұмыс орындарында (шикі көкөністерге), (қайнатпа көкөністерге) таңбасы бар бөлу тақтайлары және пышақтар салынады.
Суық цехте: әмбебап ас үй машинасы және тоңазытқыш шкафтың пайдалану және қауіпсіздік техникасы нұсқаулығы; "Тағам дайындауға арналған картоп пен көкөністерді кесу пішіндері" кестесі; өндірістік үстелдер мен ванналардың мақсатын көрсететін табличкалар ілінеді.
Асханада осы үй-жай көзделмеген жағдайда, қайнатпа көкөністерден суық закускалар ыстық цехте, шикі көкөністерден көкөніс цехте дайындалады, ол үшін әскери бөлімнің медицина қызметі санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес айқындайтын жеке орындар жабдықталады.
294. Тәтті тағамдарды суыту және құю үй-жайы ыстық цехке іргелес орналасады және өндірістік үстелдермен, тәтті тағамдарды ыстық цехтен жеткізуге арналған тележкамен, тасымалданатын сөрелермен жабдықталады. Сиыр сүті плита үстіндегі кастрюльдерден кружкаларға құйылады, олар подностарға салынып, тасымалданатын сөрелерге орнатылады және суығаннан кейін асхана залына жеткізіледі.
Асханада осы үй-жай көзделмеген жағдайда, тәтті тағамдарды құю және суыту ыстық цехте жүргізіледі, ол үшін әскери бөлімнің медицина қызметі санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес айқындайтын жеке орын жабдықталады.
295. Ұн өнімдері үй-жайы ұн өнімдерін дайындау және жармаларды қайта сұрыптауға арналған.
Үй-жайда екі желі көзделеді: жармаларды қайта сұрыптау желісі және ұн өнімдерін дайындау желісі. Үй-жайда мына жабдықтар орнатылады: жармаға арналған ыдыс, тасымалданатын ванна, едендік сөрелер, өндірістік үстел, елеуіш, қамыр илеу машинасы қосалқы дежасымен қамыр илеуге, қамыр бөлуге арналған өндірістік үстел, қамыр бұйымдарын көтеруге арналған сөре, пісіру шкафы, тасымалданатын сөре, циферблатты таразылар, жұмыртқалар мен жармаларды жууға арналған ванна.
Асханада осы үй-жай көзделмеген жағдайда, жармаларды қайта сұрыптау және ұн өнімдерін дайындау ыстық цехте жүргізіледі, ол үшін әскери бөлімнің медицина қызметі санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес айқындайтын жеке орын жабдықталады.
Үй-жайда қамыр дайындау технологиясы бойынша плакаттар және жабдықтарды пайдалану, қауіпсіздік талаптары және жауапты адамдарды бекіту нұсқаулығы ілінеді.

Содержание инструкции следующее: наименование агрегата, его краткая техническая характеристика и правила эксплуатации, требования безопасности, ответственное лицо. Если пищеварочные котлы в цехе размещаются в линию вдоль стены, напротив каждого из них вывешивается табличка, на которой указывается, например, "Котел емкостью 250 литров, 1-е блюдо, ответственный дежурный повар". Надпись на табличке производится без наклона, прямым шрифтом.
293. Холодный цех предназначен для приготовления холодных закусок. В цехе устанавливаются: столы производственные для нарезки вареных и соленых овощей, универсальная кухонная машина для холодного цеха, ванны передвижные, ванны производственные, стеллаж передвижной, холодильный шкаф. На рабочих местах выкладываются разделочные доски и ножи с маркировкой (для сырых овощей), (для вареных овощей).
В холодном цехе вывешиваются: инструкции по правилам эксплуатации и технике безопасности универсальной кухонной машины и холодильного шкафа; таблица "Формы нарезки картофеля и овощей для приготовления блюд"; таблички с указанием предназначения производственных столов и ванн.
В случае, если в столовой не предусмотрено данное помещение, то холодные закуски из вареных овощей готовятся в горячем цехе, из сырых в овощном, для чего оборудуются отдельные места, которые определяются медицинской службой воинской части в соответствии с санитарно-эпидемиологическими требованиями.
294. Помещение для остывания и разлива, сладких блюд располагается смежно с горячим цехом и оснащается столами производственными, тележкой для доставки этих блюд из горячего цеха, передвижными стеллажами. Молоко коровье из кастрюль наплитных разливаются в кружки, которые на подносах устанавливаются на стеллажи передвижные и после остывания доставляются в обеденный зал.
В случае, если в столовой не предусмотрено данное помещение, разлив и остывание сладких блюд производится в горячем цехе, для чего оборудуется отдельное место, которое определяется медицинской службой воинской части в соответствии с санитарно-эпидемиологическими требованиями.
295. Помещение для мучных изделий предназначено для приготовления мучных изделий и переборки круп.
В помещении предусматривается две линии: линия переборки круп и линия приготовления мучных изделий. В помещении устанавливается следующее оборудование: тара для круп, ванна передвижная, стеллажи напольные, стол производственный, просеиватель, машина тестомесильная с подкатной дежой для замеса теста, стол производственный (для разделки теста), стеллаж для расстойки изделий из теста, шкаф пекарский, стеллаж передвижной, весы циферблатные, ванна для мытья яиц.
В случае, если в столовой не предусмотрено данное помещение, переборка круп и приготовление мучных изделий производятся в горячем цехе, для чего оборудуется отдельное место, которое определяется медицинской службой воинской части в соответствии с санитарно-эпидемиологическими требованиями.
В помещении вывешиваются плакаты по технологии приготовления теста и инструкция по правилам эксплуатации оборудования, требованиям безопасности и закреплению за ответственными лицами.

296. Нанды кесу және сақтау үй-жайы тәуліктік нан қорын сақтауға және оны кесуге, сары майды порциялауға арналған. Ол асхана залына іргелес және екі іргелес бөлімшеден тұрады: бірінші бөлімше – нан қорын қабылдау және сақтауға, екіншісі – нан кесуге және сары майды порциялауға.
Нанды арнайы терезе арқылы лотоктарда қабылдау жүргізіледі. Автомобильден нанды түсіруге ыңғайлы болу үшін терезе жанында кіру алаңы жабдықталады. Кесілген нанды, сары май порциясын тележкалармен асхана залына жеткізу үшін жылжымалы есіктері бар тесік көзделеді.
Бірінші бөлімшеде: нан қабылдауға арналған өндірістік үстел, тауарлық таразылар, лотоктардағы нан сақтауға арналған сөрелер орнатылады. Екінші бөлімшеде – өндірістік үстел, хлеборезка орнатуға арналған үстел, механикалық хлеборезка, нан үгінділерін жинауға арналған қақпағы бар жәшік, сары майды порциялауға арналған өндірістік үстел, қол май бөлгіш және тоңазытқыш шкаф (тұрмыстық тоңазытқыш).
Лотоктардағы нан сақтауға арналған сөрелер ақ матадан (полиэтилен пленкадан) перделері болуы тиіс. Үй-жайда хлеборездің арнайы және үстіңгі киімін сақтауға арналған шкаф орнатылады. Жұмыс орындарында ("М" – сары майды порциялауға), ("ХЛ" – нан кесуге) таңбасы бар бөлу тақтайлары және пышақтар, щетка-сметка салынады. Нанды кесу үй-жайында: механикалық хлеборезкада жұмыс істеу кезіндегі пайдалану және қауіпсіздік техникасы нұсқаулығы және жауапты адамның тегі; нан, сары майды тамақ қабылдау бойынша бөлу нормалары; асханаға нан жеткізу ережелері плакаты; нан үнемдеу плакаты; нанды салмақ және сапа бойынша қабылдау тәртібі; хлеборездің міндеттері және жеке гигиена ережелері ілінеді.
Асханада осы үй-жай көзделмеген жағдайда, асханада әскери бөлімнің медицина қызметі санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес айқындайтын жеке орын жабдықталады.
297. Бір реттік берілетін өнімдерді порциялау үй-жайы өндірістік үстелдермен, берілетін өнімдерді қоректендіруге дейін сақтауға арналған сөрелермен, тез бұзылатын өнімдерді сақтауға арналған тоңазытқыш жабдықпен, бақылау үстел таразыларымен, сондай-ақ өнімдерді беру желісіне жеткізуге арналған тележкалармен жабдықталады.
Колбаса, ірімшікті порциялау үшін оларды кесу әдісімен үй-жай әр өнім түріне бөлу тақтайлары және пышақтармен қамтамасыз етіледі. Ірімшік, қаймақ, айран сияқты өнімдерді порциялау үшін үй-жай әр өнім түріне арнайы ас үй ыдыстарымен, құю қасықтарымен және ас ыдыстарымен қамтамасыз етіледі, оларды порциялау және тамақтанатындарға беру үшін. Осы үй-жайда шырын кружкаларға немесе шырынға арналған кеселерге құйылады және подностарға салынып, тасымалданатын тележкалармен тамақ беру желісіне жеткізіледі.
Асханада осы үй-жай көзделмеген жағдайда, ірімшік, колбаса, балды пакетте порциялау нан кесу және сақтау үй-жайында, ірімшік, қаймақ және айран ыстық цехте порцияланады, ол үшін әскери бөлімнің медицина қызметі санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес айқындайтын жеке орын жабдықталады.

296. Помещение для нарезки и хранения хлеба предназначено для содержания суточного запаса хлеба и его нарезки, порционирования масла коровьего. Оно примыкает к обеденному залу и состоит из двух смежных отделений: первое отделение - для приема и хранения запасов хлеба, второе - для нарезки хлеба и порционирования масла коровьего.
Прием хлеба производится в лотках через специальное окно. Для удобства выгрузки хлеба из автомобиля у окна оборудуется подъездная площадка. Для подачи нарезанного хлеба, порции масла коровьего на тележках в обеденный зал оборудуется проем с раздвижными дверями.
В первом отделении устанавливаются: стол производственный для приема хлеба, весы товарные, стеллажи для хранения хлеба на лотках. Во втором отделении – стол производственный, стол для установки хлеборезки, хлеборезка механическая, ящик с крышкой для сбора хлебных крошек, стол производственный для порционирования масла коровьего, ручной маслоделитель и холодильный шкаф (бытовой холодильник).
Стеллажи для хранения хлеба в лотках должны иметь шторы из белой ткани (полиэтиленовой пленки). В помещении устанавливается шкаф для хранения специальной и верхней одежды хлебореза. На рабочих местах выкладываются разделочные доски и ножи с маркировкой "М" (для порционирования масла коровьего) и "ХЛ" (для нарезки хлеба), и щетка-сметка. В помещении для нарезки хлеба вывешиваются: инструкция с указанием правил эксплуатации и техники безопасности при работе на механической хлеборезке и указанием фамилии ответственного; нормы распределения хлеба, масла коровьего по приемам пищи; плакат по правилам доставки хлеба в столовую; плакат по экономии хлеба; порядок приема хлеба по весу и качеству; обязанности и правила личной гигиены хлебореза.
В случае, если в столовой не предусмотрено данное помещение, то в столовой оборудуется отдельное место, которое определяется медицинской службой воинской части в соответствии с санитарно-эпидемиологическими требованиями.
297. Помещение для порционирования продуктов единовременной выдачи оборудуется производственными столами, стеллажами для хранения порционных продуктов перед выдачей на довольствие, холодильным оборудованием для хранения скоропортящихся продуктов, контрольными настольными весами, а также тележками для доставки продуктов к линии раздачи.
Для порционирования колбасы, сыра, методом их нарезки, помещение обеспечиваются разделочными досками и ножами на каждый вид продукта. Для порционирования таких продуктов как творог, сметана, и кефир помещение обеспечивается специальной кухонной посудой, разливательными ложками и столовой посудой, на каждый вид продукта, для их порционирования и подачи довольствующимся. В этом же помещении разливается сок в кружки или чашки для сока и на подносах на передвижных тележках доставляется на линию раздачи пищи.
В случае, если в столовой не предусмотрено данное помещение, порционирование сыра, колбас, меда пчелиного пакетированного производится в помещении для нарезки и хранения хлеба, творога, сметаны, и кефира порционируются в горячем цехе, для чего оборудуется отдельное место, которое определяется медицинской службой воинской части в соответствии с санитарно-эпидемиологическими требованиями.

298. Асхана ыдыстарын жуу үй-жайы асхана, шай ыдыстары мен ас құралдарын тазалауға, жууға, кептіруге және сақтауға арналған.
Асхана ыдыстарын жуу үй-жайы екі бөлімшеден тұрады: біріншісінде асхана және шай ыдыстары, құралдар тазаланады және жуылады, екіншісінде олар кептіріледі және сақталады. Осы бөлімшелерден басқа лас ыдыс тележкаларына арналған жинақтауыш міндетті түрде көзделеді.
Лас ыдыс асхана залынан тележкалармен немесе транспортерлік таспа бойынша лас ыдыс жинақтауышқа түседі, онда ол түрлері бойынша сұрыпталып, жуу бөлімшесіне беріледі. Жуу бөлімшесінде екі желі көзделеді: біреуі асхана ыдыстарын жууға, екіншісі – ас құралдары мен шай ыдыстарын жууға арналған. Екі желі де ағын соңында ыдыс жуу машинасына жалғанады.
Асхана ыдыстарын жуу желісінде: тамақ қалдықтарынан ыдысты тазалауға арналған үстел, тамақ қалдықтарын жинауға арналған контейнерлер немесе бөшкелер, қалдықтарды шығаруға арналған тележкалар, тазаланған ыдысты жинақтауға арналған үстел немесе сөре, ыстық және суық су берілетін үш секциялы жуу ваннасы, ыдыс пен құралдарды қайнатуға арналған бір секциялы ванна (қазан), ыдыс жуу машинасы, таза ыдысты қабылдауға арналған өндірістік үстел, ыдысты тазалауға арналған үстел-шкаф; жуу құралдары мен инвентарь сақтау орнатылады.
299. Шай ыдыстары мен ас құралдарын жуу желісінде: лас ыдыс пен құралдарды қабылдауға арналған үстел, өндірістік үстел, шай ыдыстарын жууға арналған екі секциялы ванна, өндірістік үстел, ас құралдарын жууға арналған екі секциялы ванна орнатылады.
300. Жуу құралдары жуу бөлімшесінде арнайы осы мақсатқа арналған құлыпты жәшікте сақталады. Асхана үй-жайларын қалдықтардан ластанудан сақтау мақсатында жуу үй-жайында сыртқа шығатын тамбурлы жеке шығу жабдықталады. Қалдықтарды жинау үшін жуу үй-жайы жанында тоңазытқыш камера орналастырылады. Буларды шығару үшін үй-жайда шығатын вентиляция жабдықталады.
301. Асхана ыдыстарын жуу үй-жайында:
ыдыс жуу машинасында жұмыс істеу кезіндегі пайдалану және қауіпсіздік техникасы нұсқаулығы;
ыдысты жуу нұсқаулығы; жуу құралдарының шығыны нормалары; өндірістік үстелдер мен ванналардың мақсатын көрсететін табличка; тамақ қалдықтары мен сүйектерді жинау нұсқаулығы ілінеді.
302. Ас үй ыдыстарын жуу үй-жайы ас үй ыдыстары мен инвентарын тазалауға, жууға, қайнатуға, кептіруге және сақтауға арналған. Үй-жай ыстық цехпен тікелей байланысты.
Ас үй ыдыстарын жуу үй-жайында: лас ыдысты қабылдауға арналған үстелдер, тамақ қалдықтарын жинауға арналған үстел, қалдықтарға арналған контейнер, ыдысты тазалауға арналған үстел-шкаф, жуу құралдары мен инвентарь сақтау, үш секциялы жуу ваннасы, кептіру және ас үй ыдыстарын сақтауға арналған жылытылатын сөре орнатылады. Ас үй ыдыстарын жуу үй-жайында ыдыс пен инвентарды жуу нұсқаулығы, жуу құралдарының шығыны нормалары, өндірістік үстелдер мен ванналардың мақсатын көрсететін табличкалар ілінеді.

298. Моечная столовой посуды предназначена для очистки, мытья, сушки и хранения столовой, чайной посуды и столовых приборов.
Моечная столовой посуды состоит из двух отделений: в первом производятся очистка и мытье столовой и чайной посуды, приборов, во втором их сушка и хранение. Кроме этих отделений обязательно предусматривается накопитель для тележек с грязной посудой
Грязная посуда из обеденного зала на тележках или по транспортерной ленте поступает в накопитель грязной посуды, где она рассортировывается по видам и передается в моечное отделение. В моечном отделении предусмотрены две линии: одна предназначена для мытья столовой посуды, другая – для мытья столовых приборов и чайной посуды. Обе линии в конце потока замыкаются на посудомоечную машину.
На линии мытья столовой посуды устанавливаются: стол для очистки посуды от остатков пищи, контейнеры или баки для сбора остатков пищи, тележки для вывоза отходов, стол или стеллаж для накапливания очищенной посуды, трехсекционная моечная ванна с подводом горячей и холодной воды, односекционная ванна (котел) для ошпаривания посуды и приборов, посудомоечная машина, стол производственный для приема чистой посуды, стол-шкаф для чистки посуды; хранения моющих средств и инвентаря.
299. На линии мытья чайной посуды и столовых приборов устанавливаются: стол для приема грязной посуды и приборов, стол производственный, двухсекционная ванна для мытья чайной посуды, стол производственный, двухсекционная ванна для мытья столовых приборов.
300. Моющие средства хранятся в моечном отделении в специально предназначенном для этих целей ящике, закрываемом на замок. В целях предупреждения загрязнения помещений столовой отходами в моечной оборудуется отдельный выход с тамбуром на улицу. Для сбора отходов рядом с моечной размещается охлаждаемая камера. Для удаления паров в помещении оборудуется вытяжная вентиляция.
301. В моечной столовой посуды вывешиваются:
инструкция по правилам эксплуатации и технике безопасности при работе на посудомоечной машине;
инструкция по мытью посуды; нормы расхода моющих средств; табличка с указанием предназначения производственных столов и ванн; инструкция по сбору пищевых отходов и костей.
302. Моечная кухонной посуды предназначена для очистки, мойки, ошпаривания, сушки и хранения кухонной посуды и инвентаря. Помещение имеет непосредственное сообщение с горячим цехом.
Моечная кухонной посуды имеет: столы для приема грязной посуды, стол для сбора остатков пищи, контейнер для отходов, стол-шкаф для чистки посуды, хранения моющих средств и инвентаря, ванна моечная трехсекционная, стеллаж с обогревом для сушки и хранения кухонной посуды. В моечной кухонной посуды вывешиваются инструкция по мытью посуды и инвентаря, нормы расхода моющих средств, таблички с указанием предназначения производственных столов и ванн.

303. Өнімдерге арналған тоңазытқыш камера сары майды, сүтті, майларды, жұмыртқаларды және басқа тез бұзылатын өнімдерді сақтауға арналған. Камера құрғақ өнімдер қоймасына іргелес орналасады. Есіктерде резеңке тығыздағыштар, қысу қысқыштары болуы және шығу жағына ашылуы тиіс.
Тоңазытқыш камерасының үй-жайы тоңазытқыш агрегаты бар машиналық бөлімшемен жабдықталады. Өнімдерді сақтау үшін камерада сөрелер орнатылады.
Асханада осы үй-жай көзделмеген жағдайда, асханада әскери бөлімнің медицина қызметі санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес айқындайтын жеке орын жабдықталады.
Құрғақ өнімдер қоймасы жарма, ұн, макарон өнімдері, шай, тұз, дәмдеуіштер, томат пастасы, өсімдік майын азық-түлік қоймасынан алған соң уақытша сақтауға арналған.
Үй-жайдың жоспарлануы өнімдерді асхананың басқа үй-жайларын айналып өтіп жеткізуді және оларды тікелей пісіру цехіне беруді қамтамасыз етеді. Қоймада: өнімдерді жеткізуге арналған ыдыс жиынтығы, өндірістік үстел, азық-түлік сақтауға арналған сөрелер, едендік сөрелер орнатылады.
Қойма инвентарь, ыдыс, таза және кір, кір жууға дайындалған киім мен аспаздардың арнайы киімін сақтауға арналған. Қойма мүлік сақтауға арналған сөрелермен жабдықталады.
Асханада осы үй-жай көзделмеген жағдайда, асханада әскери бөлімнің медицина қызметі санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес айқындайтын жеке орын жабдықталады.
304. Жабдықтарды, ыдысты техникалық қызмет көрсету және жөндеу үй-жайында екі слесарь үстелі орнатылады, олардың біріне электрлік қайрау және слесарь тіскіштері бекітіледі. Қабырғалардың біріне қосалқы бөлшектерді, жөндеу материалдарын, бояуларды, кілттерді, алюминий ыдысын түзетуге арналған пішіндерді, жөндеуді күтіп тұрған жабдықтар мен ыдыс агрегаттарын сақтауға арналған шкаф-сөре қойылады. Қабырғаларда стендтер ілінеді:
№ 1 – "Жабдықтарды жөндеу ұйымдастыру". Суреттермен жөндеу тәсілдері, құралды қайрау; механикалық жабдықтарды пайдалану кезіндегі қауіпсіздік ережелері және күрделі жөндеуге дейінгі жөндеу мерзімдері нормалары көрсетіледі.
№ 2 – "Техникалық қызмет көрсету". Асханалардың механикалық, жылу және тоңазытқыш жабдықтарының техникалық қызмет көрсету түрлері және оны өткізу тәртібі көрсетіледі.
№ 3 – "Қауіпсіздік техникасы". Асханалардың механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіз жұмысты қамтамасыз ететін негізгі іс-шаралар және электр жабдықтарын пайдалану кезіндегі жалпы қауіпсіздік ережелері көрсетіледі.
№ 4 – "Құралдар".

303. Охлаждаемая камера для продуктов предназначена для хранения масла коровьего, молока, жиров, яиц и других скоропортящихся продуктов. Камера располагается рядом с кладовой для сухих продуктов. Двери должны иметь резиновые уплотнители, прижимные затворы и открываться в сторону выхода.
Помещение камеры охлаждения оборудуются машинным отделением с холодильным агрегатом. Для хранения продуктов в камере устанавливаются стеллажи.
В случае, если в столовой не предусмотрено данное помещение, то в столовой оборудуется отдельное место, которое определяется медицинской службой воинской части в соответствии с санитарно-эпидемиологическими требованиями.
Кладовая для сухих продуктов предназначена для временного хранения круп, муки, макаронных изделий, чая, соли, специй, томатной пасты, растительного масла, полученных с продовольственного склада.
Планировка помещения обеспечивает доставку продуктов, минуя другие помещения столовой, и выдачу их непосредственно в варочный цех. В кладовой устанавливаются: комплект тары для доставки продуктов, стол производственный, стеллажи для хранения продовольствия, напольные стеллажи.
Кладовая предназначена для хранения инвентаря, посуды, чистого и грязного, подготовленного к сдаче в стирку белья и специальной одежды поваров. Кладовая оборудуется стеллажами для хранения имущества.
В случае, если в столовой не предусмотрено данное помещение, то в столовой оборудуется отдельное место, которое определяется медицинской службой воинской части в соответствии с санитарно-эпидемиологическими требованиями.
304. В помещении для технического обслуживания и ремонта оборудования, посуды устанавливаются два слесарных стола с вставленными ящиками, на один из которых крепятся электрическое точило и слесарные тиски. У одной из стен ставится шкаф-стеллаж для хранения запасных частей, ремонтных материалов, красок, ключей, форм для правки алюминиевой посуды, агрегатов оборудования и посуды, ожидающих ремонта. На стенах вывешиваются стенды:
№ 1 – "Организация ремонта оборудования". Рисунками показываются приемы ремонта, заточки инструмента; правила безопасности при эксплуатации механического оборудования и нормы ремонтных периодов работы до капитального ремонта.
№ 2 – "Техническое обслуживание". Указываются виды технического обслуживания, механического, теплового и холодильного оборудования столовых и порядок его проведения.
№ 3 – "Техника безопасности". Указываются основные мероприятия, обеспечивающие безопасную работу при эксплуатации механического оборудования столовых и общие правила безопасности при эксплуатации электрооборудования.
№ 4 – "Инструменты".

305. Ілмектерге бұрағыштар, балғалар, аралар, қайрақтар, дәнекерлеуіштер, қысқыштар, қысқыштар, напильниктер, бұрғы және басқа құралдар ілінеді.
306. Аспаздардың демалыс бөлмесі жайлы. Терезелерде перделер, қабырғаларда суреттер, эстампалар ілінеді. Бөлме радиофикацияланады, онда үстелдер, орындықтар, арнайы әдебиет, газеттер, журналдар бар кітап шкафы орнатылады.
307. Аспаздарды дайындау сыныбы арнайы дайындық сабақтарын өткізуге арналған. Ол: сынып үстелдерімен, орындықтармен, кітап шкафтарымен, сынып (интерактивті) тақтасымен, муляждарға арналған шыны шкаф-витриналармен, плакаттармен, мультимедиалық проекторлармен, ыдыс пен инвентарьмен; инвентарь тіреуімен инвентарь, плакаттар тіреуімен плакаттар; тақырыптық стендтермен; аспаздық құрамның жеке жұмысын көрсететін стендпен; оқу және арнайы әдебиетпен, сабақ кестесімен, аспаздардың жұмыс кестесімен жабдықталады.
Сыныпта жалпы нормативтік материалдар мен лауазымды адамдардың міндеттері бар стенд, далалық тамақ дайындау және тасымалдау техникалық құралдары, азық-түлік пен суды жеткізу, асханалардың технологиялық және тоңазытқыш жабдықтары, стационарлық және далалық жағдайларда тамақтандыруды ұйымдастыру, тамақтандыруды ұйымдастыру және азық-түлікті жаппай қырып-жою қаруынан қорғау, паҰк нормалары, азық-түлік қызметі бойынша плакаттар, оқу әдебиеті, инвентарь, ыдыс, арнайы киім үлгілері ілінеді.
308. Асхана бастығының бөлмесі асхана бастығының өндірістік және есептік құжаттамамен жұмыс істеуіне, қажет болған жағдайда асхана персоналымен жұмыс және жария етуді қажет етпейтін жеке мәселелер бойынша сөйлесуіне арналған. Бөлме жазу үстелімен орындықпен (кресло), құжаттар шкафтарымен, мүмкіндігінше оргтехникамен, келушілерге арналған орындықтармен жабдықталады.
309. Қызмет көрсетуші персоналға арналған гардероб асхана қызмет көрсетуші персоналын жұмысқа дайындау және нұсқаулық жүргізуге арналған. Гардеробта: арнайы киім мен үстіңгі киімге арналған жеке шкафтар, орындықтар, айна, түнгі уақытта персоналдың демалуына арналған жартылай жұмсақ кушетка болуы қажет.
310. Душ және дәретхана асхана персоналының санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды сақтауы және табиғи қажеттіліктерін қанағаттандыруға арналған. Тамбурлы коридормен байланысты. Әйел персонал үшін осы үй-жайлар жеке жабдықталады.
311. Қалдықтарға арналған тоңазытқыш камера тамақ қалдықтарын жинау және сақтауға арналған. Камера қабырғалары жууға оңай материалмен (кафель плиткасы, маслялық бояумен қапталған панельдер) қапталған. Камерада тамақ қалдықтарын жинауға арналған жақсы жабылатын қақпағы бар бөшкелер орнатылатын поддондар орналастырылады. Камера уборочный инвентарьмен жабдықталады. Есіктер асханаға ыңғайлы тамақ қалдықтарын тиеу үшін асхананың сыртқы аумағына шығуы тиіс, сондай-ақ асханадағы басқа өнімдермен қиылыспау үшін.
Асханада осы үй-жай көзделмеген жағдайда, асханада әскери бөлімнің медицина қызметі санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес айқындайтын жеке орын жабдықталады.

305. Вывешиваются на крючках отвертки, молотки, пилы, наждаки, паяльники, плоскогубцы, кусачки, напильники, дрель и другие инструменты.
306. Комната для отдыха поваров уютная. На окнах вывешиваются шторы, на стенах - картины, эстампы. Комната радиофицируется, в ней устанавливаются столы, стулья, книжный шкаф со специальной литературой, газетами, журналами.
307. Класс подготовки поваров предназначен для проведения занятий по специальной подготовке. Он оснащается: классными столами, стульями, книжными шкафами, классной (интерактивной) доской, стеклянными шкафами-витринами для муляжей, плакатами, мультимедийными проекторами, посуды и инвентаря; стойкой для инвентаря с инвентарем, стойкой для плакатов с плакатами; тематическими стендами; стендом, отражающим индивидуальную работу поварского состава; учебной и специальной литературой, расписанием занятий, графиком работы поваров.
В классе вывешиваются стенд с общими нормативными материалами и обязанностями должностных лиц, полевые технические средства приготовления и транспортирования пищи, подвоза продовольствия и воды, технологическое и холодильное оборудование столовых организация питания в стационарных и полевых условиях, организация питания и защита продовольствия от оружия массового поражения, нормы пайков, плакаты по продовольственной службе, учебная литература, образцы инвентаря, посуды, спецодежды.
308. Комната начальника столовой предназначена для работы начальника столовой с производственной и учетной документацией столовой, при необходимости для общения с персоналом столовой по рабочим и личным вопросам, не требующим огласки. Комната оборудуется письменным столом со стулом (креслом), шкафами для документов, по возможности оргтехникой, стульями для посетителей.
309. Гардероб для обслуживающего персонала предназначен для подготовки к работе и инструктажа обслуживающего персонала столовой. В гардеробе необходимо иметь: индивидуальные шкафы для спецодежды и верхней одежды, скамейки, зеркало, полумягкую кушетку для отдыха персонала в ночное время.
310. Душевая и туалет предназначены для соблюдения санитарно-эпидемиологических требований и удовлетворения естественных нужд персонала столовой. Сообщаются помещения с коридором-тамбуром. Для женского персонала данные помещения оборудуются отдельно.
311. Охлаждаемая камера для отходов предназначена для сбора и хранения пищевых отходов. Стены камеры покрыты легко моющимся материалом (кафельная плитка, панели, покрытые масляной краской). В камере размещают поддоны, на которые устанавливаются баки с хорошо закрывающимися крышками для сбора пищевых отходов. Камера оборудована уборочным инвентарем. Двери должны выходить на внешнюю территорию столовой для удобства погрузки пищевых отходов на вывоз, а также для недопущения пересечения их с другими продуктами, находящимися в столовой.
В случае, если в столовой не предусмотрено данное помещение, то в столовой оборудуется отдельное место, которое определяется медицинской службой воинской части в соответствии с санитарно-эпидемиологическими требованиями.

312. Электр қалқаны асхана үй-жайларына жарықтандыру мен электр энергиясын таратуға арналған тарату электр құралдарын орнатуға арналған. Ол электр құралдарын бекітуге арналған тіреумен, сондай-ақ бөгде адамдардың кіруін болдырмау үшін сенімді құлыппен металл есіктермен жабдықталады. Есіктерде трафаретпен "Жоғары кернеу" ескерту белгісі басылады. Осы үй-жайға тек электр құралдарына рұқсаты бар адамдар ғана кіруге құқылы.
313. Желдету камерасы асханадағы барлық үй-жайлар мен цехтерде шығатын желдету жүйесін қамтамасыз ететін жабдықты орнатуға арналған. Электр қалқаны сияқты ол бөгде адамдардың кіруін болдырмау үшін сенімді құлыппен металл есіктермен жабдықталады.
314. Қосымша параметрлер:
1) асхана залы үшін жарық коэффициенті (әйнектелген ауданның еден ауданына қатынасы) – кемінде 1-ден 8-ге;
2) өндірістік үй-жайлар үшін жарық коэффициенті (әйнектелген ауданның еден ауданына қатынасы) – 1-ден 6-ға;
3) асхананың тұрмыстық үй-жайлары үшін жарық коэффициенті (әйнектелген ауданның еден ауданына қатынасы) – 1-ден 10-ға;
4) өндірістік үй-жайлардағы өткелдердің ені тележкалар (сөрелер) енінен 1 метрге артық (әр жағынан 0,5 метрден);
5) құрғақ өнімдер қоймасында негізгі өткелдің ені кемінде – 1,5 метр жасалады;
6) құрғақ өнімдер қоймасында қабырға мен өнімдері бар ыдыс арасындағы қашықтық – кемінде 0,1 метр;
7) құрғақ өнімдер қоймасында жабдық пен өнімдері бар ыдыстан терезеге дейінгі қашықтық кемінде – 0,2 метр;
8) машиналар арасындағы ені бойынша қашықтық кемінде – 0,72 метр;
9) машина мен қабырға арасындағы қашықтық – 0,4 метр;
10) екі жақты жұмыс және олар арасында өткел болған кезде үстелдер арасындағы минималды қашықтық – 1,5 метр;
11) екі жақты жұмыс және өткел болмаған кезде үстелдер арасындағы минималды қашықтық – 1,2 метр;
12) еттартқыштардың, фарш араластырғыштардың, картоп тазалау машиналарының жүктеу шыныаяқтарының жоғарғы жиегінен еденге дейінгі биіктік – 0,9-1 метр қабылданады;
13) ыдыс жуу үй-жайларында екі жақты жұмыс кезінде екі қатар жуу ванналары арасындағы қашықтық – 3 метрді құрайды.
7 тарау. Әскери бөлімнің азық-түлік қоймасында азық-түлік пен мүлікті сақтауды ұйымдастыру
315. Азық-түлік пен мүлікті сақтау кезінде олардың сақталуын қамтамасыз ететін негізгі іс-шаралар мыналар болып табылады:
сақталатын жүктердің түріне қарай қойма үй-жайларын дұрыс орналастыру, жабдықтау, жарақтандыру және ұстау және мамандандыру;
қойма аумағын ұтымды жоспарлау және жабдықтау, сондай-ақ оны таза әрі тәртіпте үнемі ұстап отыру;
сақтауға қабылданатын азық-түлік пен азық-түлік мүлкінің саны мен сапасын мұқият тексеру;
материалдық құралдарды есепке алудың белгіленген ережелеріне сәйкес сақталатын азық-түлік пен азық-түлік мүлкінің дәл есебін жүргізу;
азық-түлік пен азық-түлік мүлкін тиісті ыдысқа дұрыс орау;
азық-түлік пен азық-түлік мүлкін дұрыс орналастыру және үйіп қою (ауаның қоршаған орта температурасы, салыстырмалы ылғалдылығы, үй-жайлардың желдетілуі және жарықтандырылуы), санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды сақтау;
сақталатын азық-түлік пен азық-түлік мүлкінің сапалық жай-күйіне үнемі бақылау жүргізу және олардың сақталуын қамтамасыз ететін іс-шараларды уақытылы жүргізу (қайта үйіп салу, кептіру, тазалау, азық-түлікті қайта өңдеу және мүлікті өңдеу, техникалық құралдарға техникалық қызмет көрсету және қайта консервациялау, қойма зиянкестерімен күрес және басқалар);
азық-түлік пен азық-түлік мүлкін босату жұмысын дұрыс ұйымдастыру және қорларды уақытылы жаңарту;
жалпы және өртке қарсы күзетті тиісті түрде ұйымдастыру, өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау;
тиеу-түсіру жұмыстарының тиімді және экономикалық негізделген механизациялануын қамтамасыз ету.

312. Электрощитовая предназначена для установки распределительных электроприборов подачи освещения и электроэнергии в помещения столовой. Она оснащается стойкой для закрепления электроприборов, а также металлическими дверями с надежным замком для предотвращения проникновения посторонних лиц. На дверях трафаретом набивается предупредительный знак "Высокое напряжение". Доступ в данное помещение имеют право только лица с допуском к электроприборам.
313. Вентиляционная камера предназначена для установки оборудования, обеспечивающего систему вытяжной вентиляции во всех помещениях и цехах столовой. Так же, как и электрощитовая она оборудуется металлическими дверями с надежным замком для предотвращения доступа посторонних лиц.
314. Дополнительные параметры:
1) Световой коэффициент (отношение застекленной площади к площади пола) для обеденного зала – не менее 1 на 8;
2) Световой коэффициент (отношение застекленной площади к площади пола) для производственных помещений – 1 на 6;
3) Световой коэффициент (отношение застекленной площади к площади пола) для бытовых помещений столовой – 1 на 10;
4) Ширина проходов в производственных помещениях более ширины тележек (стеллажей) на 1 метр (по 0,5 метра с каждой стороны);
5) В кладовой для сухих продуктов ширина основного прохода делается не менее – 1,5 метра;
6) В кладовой для сухих продуктов расстояние между стеной и тарой с продуктами – не менее 0,1 метр;
7) В кладовой для сухих продуктов расстояние от оборудования и тары с продуктами до окон не менее – 0,2 метра;
8) Расстояние между машинами по ширине не менее – 0,72 метра;
9) Расстояние между машиной и стеной – 0,4 метра;
10) Минимальное расстояние между столами при двухсторонней работе и наличия прохода между ними – 1,5 метра;
11) Минимальное расстояние между столами при двухсторонней работе при отсутствии прохода –1,2 метра;
12) Высота от пола до верхней кромки загрузочных чаш мясорубок, фаршемешалок, картофеле очистительных машин принимается – 0,9-1 метр;
13) В посудомоечных помещениях расстояние между двумя рядами моечных ванн при двухсторонней работе составляет – 3 метра.
Глава 7. Организация хранения продовольствия и имущества на продовольственном складе воинской части
315. Основными мероприятиями, обеспечивающими сбережение продовольствия и имущества при хранении, являются:
правильное размещение, устройство, оборудование и содержание и специализация складских помещений по роду хранимых грузов;
рациональная планировка и оборудование территории склада, а также постоянное ее поддержание в чистоте и порядке;
тщательная проверка количества и качества принимаемых на хранение продовольствия и продовольственного имущества;
точный учет хранимых продовольствия и продовольственного имущества в соответствии с установленными правилами по учету материальных средств;
правильная упаковка продовольствия и продовольственного имущества в соответствующую тару;
правильное размещение и укладка продовольствия и продовольственного имущества (температура окружающего воздуха, его относительная влажность, вентиляция и освещение помещений) соблюдение санитарно-эпидемиологических требований;
постоянное наблюдение за качественным состоянием хранимых продовольствия и продовольственного имущества и своевременное проведение мероприятий, обеспечивающих их сохранность (перекладка, просушка, очистка, подработка продовольствия и обработка имущества, техническое обслуживание и переконсервация технических средств, борьба с амбарными вредителями и другое);
правильная организация отпуска продовольствия и продовольственного имущества и своевременное освежение запасов;
надлежащая организация общей и противопожарной охраны, соблюдение правил пожарной безопасности;
обеспечение эффективной и экономически обоснованной механизации и погрузочно-выгрузочных работ.

1-параграф. Азық-түлік, техника және мүлікті сақтауды ұйымдастыру мен бақылау жөніндегі әскери бөлімнің лауазымды адамдарының міндеттері
316. Қойма үй-жайларының жай-күйіне, сақтау режимі мен тәртібіне, азық-түлік, техника және мүліктің сандық және сапалық жай-күйіне, оларды жұмсаудың заңдылығы мен орындылығына бақылауды әскери бөлімнің лауазымды адамдары Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының Ішкі қызмет жарғысының талаптарына, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің және АҚжӘБК төрағасының бұйрықтарына сәйкес жүзеге асырады.
317. Әскери бөлім командирі:
бөлімнің азық-түлікпен, техникамен және мүлікпен қамтамасыз етілуіне және қорлардың белгіленген деңгейде ұсталуына бақылау жүргізеді;
азық-түлікті, техниканы және мүлікті сақтауға, дұрыс жұмсауға және пайдалануға шаралар қабылдайды. Олардың бар болуын, жай-күйін және пайдалануға дайындығын мерзімді түрде тексереді;
азық-түлікті, техниканы және мүлікті ұтымсыз жұмсауға (пайдалануға), жоғалтуға, жетіспеушілікке, бүлінуге және ұрлануға қарсы қажетті шаралар қабылдайды;
бөлімнің азық-түлік қоймасында азық-түліктің бар болуын жоспарлы және кенеттен тексеруді ұйымдастырады.
318. Әскери бөлім командирінің тыл жөніндегі орынбасары:
азық-түлік қоймасындағы азық-түліктің, техниканың және мүліктің бар болуын және жай-күйін кемінде үш айда бір рет тексереді;
азық-түлік қызметінің техникасы мен мүлкін жыл сайынғы түгендеуді және жоспарлы тексеруді ұйымдастырады;
ішкі тексеру комиссиясының жұмысын ұйымдастырады;
бөлімнің азық-түлік қоймасында азық-түліктің, техниканың, мүліктің сақталуын қамтамасыз етеді;
азық-түлік қоймасын жабдықтау және жетілдіру жөніндегі іс-шараларды әзірлейді және жүзеге асырады.
319. Әскери бөлімнің азық-түлік қызметі бастығы қызметтің азық-түлігінің, техникасының және мүлкінің дұрыс ұсталуына, сақталуына және сақталуына жауапты. Ол:
азық-түлік пен қызмет мүлкінің қорларын уақытылы талап етіп, алып, сақтауды ұйымдастырады, қоймадағы азық-түлікті уақытылы жаңартуды бақылауды жүзеге асырады;
азық-түлік қоймасының жұмысын басқарады;
азық-түлік қоймасындағы азық-түліктің, техниканың және мүліктің бар болуын және сапалық жай-күйін кемінде екі айда бір рет тексереді;
азық-түлікті сақтау және азық-түлік қоймасын ұстау кезінде санитариялық-эпидемиологиялық талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді;
азық-түлік қоймасында қауіпсіздік шаралары мен өртке қарсы іс-шаралардың сақталуын қамтамасыз етеді;
қойманың өлшеу-таразы құралдарын уақытылы таңбалауды қамтамасыз етеді.

Параграф 1. Обязанности должностных лиц воинской части по организации и контролю за хранением продовольствия, техники и имущества
316. Контроль за состоянием складских помещений, режимом и порядком хранения, количественным и качественным состоянием продовольствия, техники и имущества, законностью и целесообразностью их расходования осуществляется должностными лицами воинской части в соответствии с требованиями Устава внутренней службы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, приказов Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан и председателя КГОиВЧ.
317. Командир воинской части:
осуществляет контроль за обеспеченностью части продовольствием, техникой и имуществом, и поддержанием запасов на установленном уровне;
принимает меры к сохранению, правильному расходованию и использованию продовольствия, техники и имущества. Периодически проверяет их наличие, состояние и готовность к использованию;
принимает необходимые меры для борьбы с нерациональным расходованием (использованием), утратами, недостачами, порчей и хищением продовольствия, техники и имущества;
организовывает плановые и внезапные проверки наличия продовольствия на продовольственном складе части.
318. Заместитель командира воинской части по тылу:
проверяет не реже одного раза в три месяца наличие и состояние продовольствия, техники и имущества на продовольственном складе;
организовывает ежегодное проведение инвентаризации и плановую проверку техники и имущества продовольственной службы;
организовывает работу внутренней поверочной комиссии;
обеспечивает сохранность продовольствия, техники, имущества на продовольственном складе части;
разрабатывает и осуществляет мероприятия по оборудованию и совершенствованию продовольственного склада.
319. Начальник продовольственной службы воинской части отвечает за правильное содержание, хранение и сбережение продовольствия, техники и имущества службы.
Он:
своевременно истребывает и организовывает получение и хранение запасов продовольствия и имущества службы, осуществляет контроль за своевременным освежением продовольствия на складе;
руководит работой продовольственного склада;
не реже одного раза в два месяца проверяет наличие и качественное состояние продовольствия, техники и имущества на продовольственном складе;
обеспечивает соблюдение санитарно-эпидемиологических требований при хранении продовольствия и содержании продовольственного склада;
обеспечивает соблюдение мер безопасности и противопожарных мероприятий на продовольственном складе;
обеспечивает своевременное клеймение весоизмерительных средств склада.

320. Әскери бөлімнің азық-түлік қоймасының бастығы қоймада сақталатын азық-түліктің, техниканың және мүліктің қабылдауы мен берілуіне, дұрыс сақталуына, сапалық жай-күйіне, толық бар болуына және уақытылы есепке алынуына, ішкі тәртіпті, санитариялық және өртке қарсы жай-күйді ұстауға жауапты. Ол:
сақталатын азық-түліктің, техниканың және мүліктің номенклатурасын біледі, олардың толықтығын, бар болуын және сапалық жай-күйін қадағалайды;
азық-түліктің, техниканың және мүліктің қабылдауын, сақталуын, берілуін орындайды, олардың бүлінуіне және жетіспеушілігіне жол бермейді;
қоймада тұрған азық-түліктің, техниканың және мүліктің сандық және сапалық есебін жүргізеді;
ыдыстың сақталуын, сақталуын және белгіленген мерзімде қоймаларға немесе ыдыс жөндеу ұйымдарына қайтаруға дайындығын қамтамасыз етеді;
сақталатын техниканы және мүлікті өңдеу және консервациялау технологиясын біледі;
қоймада сақталатын азық-түлікті уақытылы жаңартуға қадағалайды;
қойманы күзетке уақытылы тапсырады, ал қойманы күзеттен қабылдаған кезде қабырғалардың, төбенің, есіктердің, терезелердің, құлыптардың және пломбалардың (мөртабандардың) бүтіндігін тексереді;
үй-жайларды және қоймаға іргелес аумақты бөлімнің өрт сөндіру наряды тексергеннен кейін қойманы жабады;
белгіленген өрт қауіпсіздігі ережелерін орындайды, өрт сөндіру құралдарын үнемі дайын күйде ұстайды;
әр жұмыс күнінің соңында қойма үй-жайларында жинау жұмыстарын жүргізеді;
қоршаған ортаны ластандыру фактілеріне жол бермейді.
321. Жұмыс барысында азық-түлік қоймасының бастығы:
қоймада тазалықты, қажетті ауа температурасы мен ылғалдылығын ұстайды;
азық-түлік пен мүлікті орналастырады;
қажетті профилактикалық іс-шаралардың (жабдықты тазалау, азық-түлікті қайта өңдеу, ыдысты жөндеу және т.б.) өткізілуін қамтамасыз етеді;
әрбір азық-түлік пен мүлікті босатқаннан кейін босаған ыдыс пен ораманы алып тастайды;
өрт сөндіру құралдарына, электр қалқандарына кіреберістерді ластап тастауға жол бермейді, олардың үнемі жарамдылығын қамтамасыз етеді.
2-параграф. Қойма ғимараты мен оның элементтерін жабдықтау және ұстау
322. Әскери бөлімнің азық-түлік қоймасы қызметтің азық-түлігін, техникасын және мүлкін қабылдауға, сақтауға және босатуға арналған.
323. Әскери бөлімнің азық-түлік қоймасы мыналардан тұрады:
шығын кладовкасы;
азық-түлікке арналған үй-жайлар (қоймалар);
балық, қызанақ пастасы және күнбағыс майы, консервіленген қияр мен қызанаққа арналған үй-жай (мүмкіндігінше жертөле үй-жайлары);
жаңа картоп пен көкөніске арналған көкөніс қоймасы;
етке, жаңа балыққа және басқа да тез бұзылатын өнімдерге арналған бөлімдері бар тоңазытқыш;
азық-түлік қызметі техникасына арналған қойма (навестер);
мүлік пен технологиялық жабдықты сақтауға арналған үй-жай;
ауыспалы және төмендетілмейтін қорларды сақтауға арналған үй-жай.
Әскери бөлімнің азық-түлік қоймасының үй-жайлары қолданыстағы типтік жобалар бойынша салынады. Олар темір-бетоннан, бетоннан, кірпіштен, ағаштан және басқалардан болуы мүмкін. Конструктивтік орындалуы бойынша азық-түлік қоймасының үй-жайлары жер үсті, жартылай жер асты және жер асты, бір қабатты, екі қабатты, жылытылатын (жылы), жылу оқшауланған және жылытылмайтын (суық), табиғи және жасанды желдету жүйесі бар болуы мүмкін.
Қойма үй-жайлары мыналарды қамтамасыз ету мақсатында жабдықталады:
азық-түлікті, техниканы және мүлікті қабылдау, сақтау және босату жұмыстарын орындаудың қолайлығы;
материалдық құралдарды дұрыс және ұтымды үйіп қою;
сақтау режимінің оңтайлы жағдайларын ұстау;
азық-түлікті, техниканы және мүлікті кеміргіштерден, шаңнан, атмосфералық жауын-шашыннан, жер асты және еріген сулардан қорғау;
автомобиль көлігінің қолайлы кіреберістері;
өрт қауіпсіздігі;
жылжымалы азық-түлік қорларын ең қысқа мерзімде беру және тиеу үшін жеткілікті жұмыс фронты.

320. Начальник продовольственного склада воинской части отвечает за прием и выдачу, правильное хранение, качественное состояние, полное наличие и своевременный учет продовольствия, техники и имущества, хранящихся на складе, за поддержание внутреннего порядка, санитарное и противопожарное состояние склада.
Он:
знает номенклатуру хранимого продовольствия, техники и имущества, следит за их комплектностью, наличием и качественным состоянием;
выполняет прием, хранение, выдачу продовольствия, техники и имущества, не допуская случаев их порчи и недостач;
ведет количественный и качественный учет продовольствия, техники и имущества, находящихся на складе;
обеспечивает сбережение, хранение тары и ее подготовку для возврата в установленные сроки складам или таро ремонтным организациям;
знает технологию обработки и консервации хранимой техники и имущества;
следит за своевременным освежением продовольствия, хранящегося на складе;
своевременно сдает склад под охрану, а при приеме склада из-под охраны проверять исправность стен, крыш, дверей, окон, наличие, целость замков и пломб (оттисков печатей);
производит закрытие склада после проверки помещений и прилегающей к складу территории пожарным нарядом части;
выполняет установленные правила пожарной безопасности, содержит в постоянной готовности средства пожаротушения;
ежедневно производит в конце рабочего дня уборку в помещениях склада;
не допускает случаев загрязнения окружающей среды.
321. В процессе работы начальник продовольственного склада:
поддерживает в хранилищах чистоту, необходимую температуру и влажность воздуха;
размещает продовольствие и имущество;
обеспечивает проведение необходимых профилактических мероприятий (очистку оборудования, подработку продовольствия, ремонт тары и другое);
после каждого отпуска продовольствия и имущества удаляет освободившуюся тару и упаковку;
не допускает загромождения подступов к средствам пожаротушения, электрощитам, обеспечивает их постоянную исправность.
Параграф 2. Оборудование и содержание здания склада и его элементов
322. Продовольственный склад воинской части предназначен для приема, хранения и отпуска продовольствия, техники и имущества службы.
323. Продовольственный склад воинской части имеет:
расходную кладовую;
помещения (хранилища) для продовольствия;
помещение (желательно подвальные помещения), для рыбы, томатной пасты и подсолнечного масла, консервированных огурцов и томатов;
овощехранилище для свежих картофеля и овощей;
холодильник с отделениями для мяса, свежей рыбы и других скоропортящихся продуктов;
хранилище (навесы) для техники продовольственной службы;
помещение для хранения имущества и технологического оборудования;
помещение для хранения переходящих и неснижаемых запасов.
Помещения продовольственного склада воинской части строятся по действующим типовым проектам. Они могут быть железобетонными, бетонными, кирпичными, деревянными и другими. По конструктивному исполнению помещения продовольственного склада могут быть наземными, полуподземными и подземными, одноэтажными, двухэтажными, отапливаемыми (теплыми), утепленными и неотапливаемыми (холодными), с естественной и искусственной системой вентиляции.
Помещения склада оборудуются с таким расчетом, чтобы обеспечить:
удобство выполнения работ по приему, хранению и отпуску продовольствия, техники и имущества;
правильную и рациональную укладку материальных средств;
поддержание оптимальных условий режима хранения;
защиту продовольствия, техники и имущества от грызунов, пыли, атмосферных осадков, грунтовых и талых вод;
удобные подъезды автомобильного транспорта;
пожарную безопасность;
достаточный фронт работы для выдачи и погрузки подвижных запасов продовольствия в минимально короткие сроки.

324. Үй-жайлардың шатырлары, қабырғалары, едендері, люктері, терезелері және есіктері саңылаусыз және жарықсыз болуға тиіс және атмосфералық жауын-шашынның, шаңның, жәндіктердің және кеміргіштердің үй-жайларға кіруін болдырмауы керек. Барлық ашылатын саңылаулар жылы мезгілде жәндіктердің кіруінен қорғайтын алынбалы қорғау торларымен жабдықталады. Қабырғаларды әрлеу жууға және дезинфекциялау құралдарына төзімді әрлеу материалдары қолданыла отырып жүргізіледі. Едендер соққыға төзімді, тайғақ емес, су өткізбейтін, жууға жарамды, дезинфекциялау құралдарына төзімді, тегіс бетті материалдардан жасалады.
325. Ағаш есіктер төменнен 60 сантиметр биіктікке дейін жапырақты болатпен қапталады. Терезелерге металл торлар орнатылады, ал ішкі жағынан ұяшығы 1 миллиметрден аспайтын металл тор орнатылады.
326. Үй-жайлардың едендері үгінді, құм, шаң пайда болуға төзімді бетке ие болуға тиіс және сақталатын материалдық құралдардың жүктемесін көтере алуы керек.
327. Қоймалардың айналасында бетон немесе асфальттан соқыр аймақтар жабдықталады, ал үй-жайлардың жұмыс есіктерінің үстінде жүктерді атмосфералық жауын-шашыннан қорғау үшін шатырлар орнатылады.
328. Навестер мен ашық алаңдар су баспайтын құрғақ жерде, өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ететін қашықтықта ғимараттардан және құрылыстардан алыс жерде жабдықталады. Алаңдар қатты (асфальт, бетон) жабындысы бар, бір немесе екі жаққа 5-7° еңістігі болуға тиіс, ал навестерде, одан басқа, басым желдер жағынан бір-үш қабырға болуы керек. Алаңдардың шекаралары биіктігі 1-1,5 метр бағаналармен белгіленеді және ені мен тереңдігі кемінде 0,3 метр су бұру арықтарымен қазылады.
329. Қойма үй-жайларының жарық және күштік электр жабдығы электр қондырғыларын орнату ережелерінің талаптарына сәйкес келуге тиіс және үнемі жарамды күйде ұсталынуы керек. Үй-жайлардағы электр шамдары плафондармен және металл тормен қорғалуы керек, олардың зақымдануынан және шынының азық-түлік өніміне түсуінен сақтандыру қарастырылуы тиіс. Үй-жайларда жұмыс және авариялық жарықтандыру (аккумуляторлық электр шамдары), персоналдың қол жууға арналған раковинасы ыстық және суық су құбырларымен, смесительлермен, жууға, дезинфекциялауға, қолды сүртуге және (немесе) кептіруге арналған құрылғылармен және құралдармен жабдықталады.
330. Санитариялық-эпидемиологиялық ережелердің сақталуын қамтамасыз етпейтін, сондай-ақ сумен жабдықтау, канализация, жылумен жабдықтау және т.б. жүйелердің тарату тораптары өтетін жертөлелерді азық-түлік пен мүлікті сақтауға пайдалануға жол берілмейді.
331. Қойма объектілеріне қатты жабындысы бар кіреберіс жолдар жабдықталады. Олар автомобиль көлігінің екі жақты қозғалысын, тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізуге жеткілікті фронт пен қолайлылықты қамтамасыз етуге тиіс.

324. Крыши, стены, полы, люки, окна и двери помещений должны быть без щелей и зазоров и исключать попадание внутрь помещений атмосферных осадков, пыли, насекомых и грызунов. Все открывающиеся проемы в теплое время года оборудуются съемными защитными сетками от проникновения насекомых. Отделка стен выполняется с использованием отделочных материалов, устойчивых к моющим и дезинфицирующим средствам. Полы предусматриваются из ударопрочных, исключающих скольжение, водонепроницаемых, моющихся материалов, устойчивых к дезинфицирующим средствам, с ровной поверхностью
325. Двери из дерева снизу на высоту 60 сантиметров обиваются листовой сталью. На окна устанавливаются металлические решетки, а с внутренней стороны – металлическая сетка с ячейками не более 1 миллиметра.
326. Полы помещений должны иметь поверхность, стойкую к образованию крошки, песка, пыли, и выдерживать нагрузку, создаваемую хранимыми материальными средствами.
327. Вокруг хранилищ оборудуются бетонные или асфальтные отмостки, а над рабочими дверями помещений сооружаются козырьки для защиты грузов от атмосферных осадков.
328. Навесы и открытые площадки оборудуются на сухом, не затапливаемом водой месте, удаленном от зданий и сооружений на расстояние, обеспечивающее пожарную безопасность. Площадки должны иметь твердое (асфальтное, бетонное) покрытие с углом наклона 5-7° в одну или две стороны, а навесы, кроме того, одну-три стены со стороны господствующих ветров. Границы, площадок обозначаются столбиками высотой 1-1,5 метра и окапываются водоотводными канавками шириной и глубиной не менее 0,3 метра.
329. Осветительное и силовое электрооборудование помещений склада отвечает требованиям правил устройства электроустановок и содержаться в постоянной исправности. Электролампы в помещениях должны быть защищены плафонами и металлической сеткой, предусматривающие предохранение их от повреждения и попадания стекол на пищевую продукцию. В помещениях имеется рабочее и аварийное освещение (аккумуляторные электрофонари), раковина для мытья рук персонала с подводкой горячей и холодной воды, оснащенные смесителями, устройствами и средствами для мытья, дезинфекции, для вытирания и (или) сушки рук.
330. Не допускается использовать для хранения продовольствия и имущества сооружения, не обеспечивающие соблюдения санитарно-эпидемиологических правил, а также подвалы с проходящими в них распределительными узлами систем водоснабжения, канализации, отопления и тому подобное.
331. К объектам склада оборудуются подъездные пути с твердым покрытием. Они должны обеспечивать двухстороннее движение автомобильного транспорта, достаточный фронт и удобство проведения погрузочно-разгрузочных работ.

3-параграф. Қойма үй-жайларының құрылғысы және жабдықталуы
332. Қойма үй-жайлары мен жабдықтары азық-түлік қызметі объектілеріне қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сай болуы тиіс және өртке қарсы қауіпсіздікті қамтамасыз етуі керек.
333. Үй-жайларды тазалау жұмыс күні аяқталғаннан кейін тәулігіне кемінде бір рет жүргізіледі. Қойма үй-жайларын тазалау үшін арнайы белгіленген, маркировкаланған тазалық құралдары бөлінеді. Тазалық құралдары таза күйінде, арнайы бөлінген орындарда сақталады. Қойма үй-жайларын тазалауды техникалық персонал жүргізеді. Қойма үй-жайларының толық тазалығы (қабырғалардан, төбеден, азық-түлік салынған ыдыстан, сөрелерден, стеллаждардан шаңды сүрту) айына кемінде бір рет, қажет болғанда үй-жайларды дезинсекциялау және дератизациялау жүргізіледі.
334. Қойма айналасындағы аумақ әрқашан таза ұсталады, ол үшін мыналар қажет:
кіру жолдарын, түсіру алаңдарын, су ағатын арықтарды, сондай-ақ қойма қабырғаларынан кемінде 3-5 метр қашықтықтағы аумақты жазда қоқыстан және шөптен, қыста қардан тазалау;
қойма қабырғалары мен шатырына тиіп тұрған ағаш бұтақтарын кесу;
қойма жанында әртүрлі құрал-жабдықтар мен заттарды үйіп қоюға жол бермеу. Ғимарат айналасына асфальтбетоннан соқыр аймақ жасалады. Қоймадағы жұмыс есіктерінің үстіне жүктерді атмосфералық жауын-шашыннан қорғау үшін козыректер орнатылады.
335. Қоймадағы ауа температурасы термометрлермен, салыстырмалы ылғалдылығы психрометрлермен өлшенеді. Екі термометрден жасалған психрометрлерді қолдануға рұқсат етіледі.
336. Қойма объектілері орналасқан жерлерде темекі шегуге, от жағуға, шөп кептіруге болмайды. Өрт сөндіру құралдары, су қоймалары, гидранттар мен крандар әрқашан пайдалануға дайын күйде ұсталуы тиіс. Олардың орналасқан жерлері көрсеткіштермен белгіленеді.
337. Қоймадағы қажетті температура мен ылғалдылықты ұстап тұру желдету жүйесінің ауа алмасу қарқындылығын өзгерту немесе терезелерді ашу арқылы, ал жылытылатын үй-жайларда қосымша жылыту құралдарының жұмысын реттеу арқылы қамтамасыз етіледі. Қажет болған жағдайда арнайы жылытқыштар, ауа құрғатқыштар немесе ылғал сіңіргіш заттар (хлорлы калий, сөндірілмеген әк және басқалары) қолданылады.
338. Желдету үшін есіктер, терезелер, люктер, желдету арналары ашылады.
339. Үй-жайларды желдетуге мына жағдайларда жол берілмейді:
жаңбыр, тұман, қар жауғанда, найзағай кезінде, шаңды дауылда, орман (шымтезек) өрттерінен түтін болғанда;
сыртқы ауа температурасы қоймадағы ауа температурасынан 5°С-тан артық жоғары болғанда.
340. Қоймада азық-түлік зиянкестерімен күрес шаралары тұрақты түрде жүргізілуі тиіс. Бұл шаралар профилактикалық және жоюшылық болып бөлінеді.

Параграф 3. Устройство и оборудование складских помещений
332. Складские помещения и оборудование отвечают санитарно-эпидемиологическим требованиям, предъявляемым к объектам продовольственной службы, и обеспечивать противопожарную безопасность.
333. Уборка помещений проводится не реже одного раза в сутки в конце рабочего дня. Для уборки складских помещений выделяется отдельный маркированный уборочный инвентарь. Уборочный инвентарь хранится в чистом виде, в специально выделенных местах. Уборка складских помещений проводится техническим персоналом. Генеральная уборка складских помещений с удалением пыли со стен, потолков, с тары с продовольствием, полок, стеллажей проводится не менее одного раза в месяц, при необходимости дезинсекции и дератизации помещений.
334. Территория вокруг склада постоянно содержаться в чистоте, для чего необходимо:
подъезды, выгрузочные площадки, водосточные канавы, а также территорию вокруг хранилищ на расстоянии не менее 3-5 метров от стен летом очищать от мусора и травы, а зимой – от снега;
обрезать ветки деревьев, касающиеся стен и кровли хранилищ;
не допускать складирования у хранилищ различного инвентаря и оборудования.
Вокруг здания делаются отмостки из асфальтобетона. А над рабочими дверями хранилищ сооружаются козырьки для защиты грузов от атмосферных осадков.
335. Температура воздуха в хранилищах измеряется термометрами, а относительная влажность – психрометрами. Допускается применение психрометров, изготовленных из двух термометров.
336. В местах размещения объектов склада не допускается курение, разведение костров, сушения сена. Пожарный инвентарь, водоемы, гидранты и краны должны содержаться в постоянной готовности к использованию. Места их расположения обозначаются указателями.
337. Поддержание требуемой температуры и влажности воздуха в хранилищах обеспечивается за счет изменения интенсивности воздухообмена системой вентиляции или проветриванием, а в отапливаемых помещениях, кроме того, регулированием работы отопительных приборов. В необходимых случаях могут применяться специальные обогреватели, осушители воздуха либо влагопоглощающие средства, такие, как хлористый калий, негашеная известь и другие.
338. Для проветривания открываются двери, окна, люки, вентиляционные каналы.
339. Проветривание помещений не допускается:
во время дождя, тумана, снегопада, грозы, пыльной бури, при наличии дыма от лесных (торфяных) пожаров;
при превышении температуры наружного воздуха над температурой его в хранилище более чем на 5°С.
340. На складе должны регулярно проводиться мероприятия по борьбе с вредителями продовольствия. Эти мероприятия подразделяются на профилактические и истребительные.

341. Профилактикалық шараларға мыналар жатады:
үй-жайларды, құрал-жабдықтар мен жабдықтарды үнемі таза және жарамды күйде ұстау; азық-түлікті қабылдау, сақтау және беру кезінде санитарлық-эпидемиологиялық ережелерді сақтау;
азық-түлікті, мүлікті, қойма үй-жайларын және қоймаға жақын аумақты азық-түлік зиянкестерінің жұғуын тексеру;
қойма үй-жайларын, жертөлелерді, жабдықтарды, ыдыстарды және көлік құралдарын уақтылы ағымдағы жөндеуден өткізу, механикалық тазалау және дезинфекциялау.
342. Азық-түліктің зиянкестермен жұғуын тексеру суық мезгілде айына кемінде бір рет, ауа температурасы 10°С-тан жоғары болғанда аптасына кемінде бір рет жүргізіледі.
343. Азық-түлік тасымалдауға пайдаланылатын жұмсақ ыдыс, құрал-жабдық және көлік құралдары әр пайдалану алдында тексерілуі тиіс.
344. Қойма үй-жайларына ағымдағы жөндеу жылына кемінде бір рет жүргізіледі. Бұл кезде қабырғаларды, төбені, қалқандарды, шатыр арқалықтарын, карниздерді, бұрыштарды, бағаналарды кір мен шаңнан тазалауға ерекше назар аударылады. Құрылымдардағы барлық саңылаулар мен жарықтар мұқият бітеуішпен жабылады.
345. Кеміргіштердің қоймаға кіруін болдырмау үшін құбырлар мен техникалық өткізгіштердің тесіктері цементпен бітеуленеді, ал желдету арналарының шығуы ұяшығы 5 миллиметрден аспайтын металл тормен жабылады.
346. Едені жабық жертөлесі бар қоймаларда жоғарғы тақталар ашылады. Жертөле қоқыс пен төгілген өнімдерден, кеміргіштердің ұясынан тазартылады. Инелер умен шаңдатылады, кіреберістері бетон және сынған шынымен немесе болат парақпен бітеуленеді. Навестер, ашық сақтау алаңдары, түсіру алаңдары, құрал-жабдықтар мұқият тазаланады. Тазалаудан кейінгі қоқыс үй-жайдан дереу шығарылып, өртеледі. Ағымдағы жөндеу мен механикалық тазалаудан кейін бос қойма үй-жайлары, құрал-жабдықтар химиялық залалсыздандырудан (дезинфекция) өткізіледі.
347. Жоюшылық шаралар кеміргіштер мен азық-түлік зиянкестерін жою мақсатында жүргізіледі және мыналарды қамтиды:
кеміргіштерді жүйелі түрде жою;
қойма үй-жайларын, құрал-жабдықтарды механикалық тазалау және химиялық залалсыздандыру (дезинсекция).
348. Азық-түлік зиянкестері мен кеміргіштерге қарсы күрес шаралары, әдетте, мамандандырылған ұйымдармен жүргізіледі.
349. Стационарлық тоңазытқыштардың үй-жайлары жылына кемінде екі рет дезинфекцияланады. Дезинфекция алдында камералар өнімдерден, ыдыстардан, құрал-жабдықтардан, төсемдік рейкалардан, стеллаждардан босатылады. Қабырғалар мен төбеден ескі әк, көгеру жуылады, еден ластанудан тазаланады.

341. Профилактические мероприятия включают:
поддержание в постоянной чистоте и исправности помещений, инвентаря и оборудования склада; соблюдение санитарно-эпидемиологических правил при приеме, хранении и отпуске продовольствия в имущества;
проверку продовольствия, имущества, помещений хранилищ и территории, прилегающей к складу, на зараженность вредителями продовольствия;
своевременный текущий ремонт, механическую очистку и дезинфекцию складских помещений, подполья, оборудования, тары и транспортных средств.
342. Проверка на зараженность вредителями продовольствия проводится не реже одного раза в месяц в холодный период года и не реже одного раза в неделю при температуре воздуха выше 10°С.
343. Мягкую тару, инвентарь и транспортные средства, используемые для перевозки продовольствия, должны проверяться каждый раз перед применением.
344. Текущий ремонт складских помещений проводится не реже одного раза в год. При этом особое внимание обращается на очистку от грязи и пыли стен, потолков, перегородок, стропил, карнизов, углов, стволов. Все щели и трещины в конструкциях тщательно заделываются.
345. Для предотвращения проникновения грызунов в складское помещение отверстия труб и технических проводок заделываются цементом, а выходы вентиляционных каналов – металлической сеткой сечением отверстий не более 5 миллиметров.
346. В хранилищах с глухими подпольями и двойными полами верхние доски вскрываются. Подполья очищаются от мусора, просыпей продуктов, обнаруженных гнезд грызунов. Норы пропыливаются ядами, входы в них заделываются бетоном и битым стеклом или забиваются листовой сталью. Тщательно очищаются навесы, бунтовые и выгрузочные площадки, инвентарь и оборудование. Мусор после очистки немедленно удаляется из помещений и сжигается. После текущего ремонта и механической очистки пустые складские помещения, инвентарь и оборудование подвергаются химическому обеззараживанию (дезинфекции).
347. Истребительные мероприятия проводятся с целью уничтожения грызунов и вредителей продовольствия и включают:
систематическое истребление грызунов;
механическую очистку и химическое обеззараживание (дезинсекцию) складских помещений, инвентаря и оборудования.
348. Мероприятия по борьбе с вредителями продовольствия и грызунами проводятся, как правило, специализированными организациями.
349. Помещения стационарных холодильников подвергаются дезинфекции не реже двух раз в год. Перед дезинфекцией камеры освобождаются от продуктов, тары, инвентаря, прокладочных реек, стеллажей и другого оборудования. Со стен и потолков смываются старая побелка, плесень, очищается от загрязнений пол.

350. Дезинфекцияға хлорлы әк ерітіндісі, антисектол (2,5 бөлік хлорлы әк пен 3,5 бөлік кальцинирленген сода қоспасы) және басқа заттар пайдаланылады. Дезинфекциялық ерітінді 1 шаршы метрге 0,5-1 литр есебімен жұқа бүркілген ағынмен еденге, қабырғаларға, төбеге рет-ретімен жағылады. Камераларды өңдеумен бірге дәліздер, баспалдақтар және басқа үй-жайлар да дезинфекцияланады.
351. Дезинфекциядан кейін камералар бір-екі сағатқа жабылады, содан соң желдетіліп, құрғатылады. Құрғағаннан кейін қабырғалар мен төбе әк ерітіндісімен өңделеді. Камералардың металл бөліктері, жабдықтары мен едені 0,5-1% каустикалық натрий ерітіндісімен тазаланып, жуылады. Құрал-жабдықтар, стеллаждар ластанудан тазаланып, 1-2% кальцинирленген сода ерітіндісімен жуылады.
352. Әскери бөлімнің азық-түлік қоймасының үй-жайлары мақсатына қарай мыналармен жабдықталады:
ішкі өртке қарсы су құбырымен;
жалпы үрлеу-тарту желдеткішімен немесе табиғи желдеткішпен;
өртке қарсы қорғау және күзет дабылы жүйесімен;
найзағайдан қорғау қондырғыларымен;
азық-түлік пен мүлікті орналастыруға арналған едендік және сөрелік стеллаждармен, сандықтармен, контейнерлермен және басқа жабдықтармен;
өлшеу аспаптарымен;
термометрлермен және психрометрлермен;
азық-түлік пен мүліктің ыдысын ашу, орау және жөндеуге арналған құралдармен;
азық-түлік сапасын анықтауға арналған қарапайым аспаптар мен құралдармен (щуптар, ұлғайтқыш әйнектер, магниттер, қасықтар, тарелкалар, електер жиынтығы және т.б.);
қойма үй-жайларында жұмыс істеуге арналған құрал-жабдық және арнайы киіммен;
картоп пен көкөністі сұрыптау және өңдеуге арналған жабдықпен;
үй-жайларды тазалауға арналған құрал-жабдықпен;
арнайы және жұмыс киімін сақтауға арналған шкафтармен;
ет туралатын ағаш тұғырлармен;
қойма бастығының жұмыс орнын жабдықтауға арналған үстелдермен, орындықтармен және шкафтармен;
өрт сөндіру құралдарымен;
медициналық дәрі қобдишасымен;
азық-түлікті әскери бөлім асханасына беру үшін дайындауға арналған ыдыс жиынтығымен.
353. Қойма үй-жайларында тазалық пен тәртіп, оңтайлы температура және ауаның салыстырмалы ылғалдылығы сақталады. Азық-түлік, техника және мүлік осы нұсқаулық талаптарына сәйкес сақтауға қойылады. Босап қалған ыдыс, қаптама, сүрту материалдары мен қоқысты қойма үй-жайларынан тұрақты түрде шығару қажет.
354. Штабельдер арасындағы өтпелерді, штабель мен қабырға арасындағы жолдарды, өрт құралдарына, ажыратқыштарға және электр тарату қалқандарына кіруді бөгеп тастауға болмайды.
355. Күн сайын үй-жайлар жабылғанға дейін олардың өртке қарсы жай-күйі тексеріледі, жарықтандыру аспаптары сыртқы ажыратқышпен токтан ажыратылады да, ол қойма бастығының мөрімен бекітіледі.

350. Для дезинфекции используется раствор хлорной извести, антисектол (смесь 2,5 части хлорной извести и 3,5 части кальцинированной соды) и другие. Дезинфицирующий раствор наносится тонко распыленной струей из расчета 0,5-1 литра на 1 квадратный метр последовательно на пол, стены, потолок помещения. Одновременно с обработкой камер дезинфицируются коридоры, лестничные клетки и другие помещения.
351. После дезинфекции камеры закрываются на один-два часа, затем проветриваются и просушиваются. После просушивания стены и потолки обрабатываются побелочной смесью. Металлические части, оборудование и полы камер очищаются и моются 0,5-1% раствором едкого натрия. Инвентарь, стеллажи и другое оборудование камер очищается от загрязнений, промывается 1-2% раствором кальцинированной соды.
352. В зависимости от предназначения помещения продовольственного склада воинской части оборудуются:
внутренним пожарным водопроводом;
общей приточно–вытяжной вентиляцией или естественной вентиляцией;
системой противопожарной защиты и охранной сигнализацией;
молниезащитными установками;
напольными и полочными стеллажами, ларями, контейнерами и другим оборудованием для размещения продовольствия и имущества;
весоизмерительными приборами;
термометрами и психрометрами;
инструментом для распаковки, упаковки продовольствия и имущества и ремонта тары;
простейшими приборами и инструментами для определения качества продовольствия (щупы, увеличительные стекла, магниты, ложки, тарелки, набор сит и тому подобное);
инвентарем и специальной одеждой для производства работ в складских помещениях;
оборудованием для переборки и подработки картофеля и овощей;
инвентарем для уборки помещений;
шкафами для специальной и рабочей одежды;
колодами для рубки мяса;
столами, табуретами и шкафами для оборудования рабочего места начальника склада;
средствами пожаротушения;
медицинской аптечкой;
комплектом тары для подготовки продовольствия к выдаче в столовую воинской части.
353. В помещениях склада поддерживается чистота и порядок, оптимальная температура и относительная влажность воздуха. Продовольствие, техника и имущество укладываются на хранение в соответствии с требованиями настоящей инструкции. Освободившуюся тару, упаковку, протирочные материалы и мусор необходимо регулярно удалять из помещений склада.
354. Загромождать проходы между штабелями, между штабелями и стенами, доступ к пожарному инвентарю, рубильникам и электрораспределительным щитам не допускается.
355. Ежедневно, перед закрытием помещений, проверяется их противопожарное состояние, обесточиваются приборы освещения наружным рубильником, который затем опечатывается начальником склада.

356. Қойма жеке құрамы қазіргі нормалар бойынша арнайы киім-кешек және аяқ киіммен қамтамасыз етіледі. Жеке және өндірістік киімнің тазалығы қойма жеке құрамы үшін міндетті шарт болып табылады.
357. Азық-түлік қоймасына жұмысқа кірген жеке құрам белгіленген тәртіппен алғашқы және мерзімдік медициналық тексеруден өтеді. Кенелердің әкелінуін болдырмау үшін қоймаға кіреберісте аяқ киім мен киімді тазалауға арнайы қырғыштар мен щеткалар болуы тиіс, ал төсеніштер каустикалық сода ерітіндісімен суландырылады. Жылына кемінде бір рет қоймалар дезинфекция, дезинсекция және дератизациядан өткізіледі.
358. Әскери бөлімнің азық-түлік қоймасының негізгі үй-жайы ұн, жарма, макарон өнімдері, қант және басқа құрғақ өнімдерді сақтауға арналған. Бұл өнімдердің ортақ белгісі – төмен ылғалдылық, олар температураның күрт өзгеруіне төзімді, бірақ оңай ылғал тартады. Сондықтан бұл өнімдерді жылытылмайтын, жақсы желдетілетін, терезелері жеткілікті жарық түсіретін, тығыз төбесі, қабырғалары және едені бар, дезинсекциялық жұмыстар жүргізгенде үй-жайды герметизациялауға мүмкіндік беретін үй-жайларда сақтау керек.
359. Табиғи желдетуді қамтамасыз ету үшін қоймада қос есік жасалады: сыртқы есіктері тұтас, ішкі есіктері торлы.
360. Негізгі қоймада асханаға күнделікті өнім беру және қолма-қол өнім алатын адамдарға арналған шығын қоймасы бөлінеді.
361. Негізгі үй-жай әртүрлі типтегі стеллаждармен жабдықталады. Шығын қоймасында сандықтар, шкафтар, прилавоктар, тауарлық және үстелдік таразылар, ыдысты ашуға, өнімдерді бөлуге, үй-жайды тазалауға арналған құрал-жабдық болуы тиіс. Төмен температураға төзбейтін өнімдерді сақтау және қыста қалыпты жұмыс жағдайын жасау үшін шығын қоймасы жылытылуы мүмкін.
362. Қойма үй-жайлары тамақтану объектісінің қуаты мен түріне қарай тоңазытқыш жабдықтарымен (камералармен) жабдықталады. Тоңазытқыш жабдықтары (камералар) ластанған сайын, "қар көйлек" пайда болғанда, өнімдерден босатылғанда, тоңазытқышқа өнімдердің жаппай түсуіне дайындық кезінде, көгеру анықталғанда және сақталған өнімдер көгергенде тазаланады, жуылады және дезинфекцияланады. Тоңазытқыш камералардың ішкі беттерінде, тоңазытқыш жабдықтарының салқындатылған ыдыстарында, өнім салынған қаптамаларда қар мен мұздың жиналуына жол берілмейді. Тоңазытқыш жабдықтары температураны бақылау аспаптарымен қамтамасыз етіледі. Ауа температурасын бақылау үшін сынапты термометрлерді қолдануға болмайды.

356. Личный состав склада обеспечивается специальной одеждой и обувью по действующим нормам. Чистота личной и производственной одежды является обязательным условием для личного состава склада.
357. Личный состав при поступлении на работу на продовольственный склад в установленном порядке проходят предварительные и периодические медицинские осмотры в соответствии с документами нормирования. Для предотвращения заноса клещей у входа в хранилище необходимо иметь скребки и щетки отдельно для чистки обуви и одежды, а расстилаемые половики смачивать раствором каустической соды. Не реже одного раза в год проводится дезинфекция, дезинсекция и дератизация хранилищ.
358. Основное помещение продовольственного склада воинской части предназначается для хранения муки, крупы, макаронных изделий, сахара и прочих сыпучих продуктов. Общим для этих продуктов является невысокая влажность, они не боятся резкого изменения температуры, но легко увлажняются. Поэтому хранение этих продуктов следует осуществлять в не отапливаемых помещениях с хорошей вентиляцией, с достаточной световой поверхностью окон, наличием плотных потолков, стен и полов, обеспечивающих герметизацию помещений при проведении дезинсекционных работ.
359. Для обеспечения естественного проветривания хранилища устраиваются двойные двери: наружные сплошные и внутренние решетчатые.
360. В основном хранилище склада выделяется помещение под расходную кладовую для ежедневного отпуска продуктов на кухню и лицам, получающим продукты на руки.
361. Основное помещение оборудуется стеллажами различного типа. В расходной кладовой должны быть лари, шкафы, прилавки, весы товарные и настольные, различный инвентарь для вскрытия тары, раздачи продуктов, уборки помещения. Для хранения продуктов, не выдерживающих низких температур, и для создания нормальных условий работы в зимнее время расходная кладовая может отапливаться.
362. Складские помещения оборудуются холодильным оборудованием (камерами) для хранения пищевой продукции в зависимости от мощности и типа объекта питании. Холодильные оборудование (камеры), подвергаются очистке, мытью и дезинфекции по мере загрязнения, образования "снеговой шубы", после освобождения от пищевой продукции, в период подготовки холодильника к массовому поступлению пищевой продукции, при выявлении плесени и при поражении плесенью хранящейся пищевой продукции. На внутренних поверхностях помещений холодильных камер, охлаждаемых емкостей холодильного оборудования, упаковках с пищевой продукцией не допускаются наросты снега и льда. Холодильное оборудование обеспечивается приборами для контроля температуры. Использование ртутных термометров для контроля температуры воздуха не допускается.

363. Стационарлық тоңазытқыш камералар, әдетте, бөлек үй-жайда орналасады. Жылу түсуін азайту және қызмет көрсетуді жеңілдету үшін барлық тоңазытқыш агрегаттары жалпы ені кемінде 1,5 метр тамбурмен бөлінген бірыңғай тоңазытқыш камералар блогына біріктіріледі. Тоңазытқыш камералар конденсат жинау және ағызу жүйесімен жабдықталады, салқындатылған және мұздатылған етті (тұтас ұшаларда, жарты ұшаларда, төртке бөлінгенде) ілуге арналған мырышталған ілгектері немесе тот баспайтын болаттан жасалған ілгіш арқалықтармен жабдықталады, тамақ өнімімен жанасатын материалдардан жасалады. Тамақ өнімдерін сақтау стеллаждарда, поддондарда, тауар астындарында жүргізіледі, еденде сақтауға болмайды.
364. Камералардағы электр жарықтандыру аспаптары мен ажыратқыштары герметикалық орындауда болуы тиіс. Тоңазытқыш камераларында бөгде иіс болмауы және санитарлық жай-күйі тиісті деңгейде ұсталуы керек. Дайындалған камераларға өнімдерді қажетті температура мен ылғалдылыққа жеткеннен кейін ғана салуға болады.
365. Картоп пен көкөністерді сақтау, әдетте, мамандандырылған стационарлық көкөніс қоймаларында ұйымдастырылады. Мамандандырылған стационарлық көкөніс қоймалары қажетті ауа температурасы мен салыстырмалы ылғалдылығын ұстап тұру мүмкіндігін, температура мен ылғалдылықты реттеуге мүмкіндік беретін желдеткішті, сондай-ақ өнімді үйіп қоюға, сұрыптауға және тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізуге арналған тиісті жабдық пен механизмдерді қамтамасыз етуі тиіс.
366. Картоп пен көкөністерге арналған қоймалар жерүсті, жартылай жер асты және жер асты болып салынады. Жер асты және жартылай жер асты қоймаларына арналған алаң құрғақ, су баспайтын, аз ғана еңісті, жер асты суларының деңгейі қойма негізінен 2 метр төмен жататын жер таңдалады. Мұндай қоймаларда, әдетте, тұрақты температура мен салыстырмалы ылғалдылық сақталады.
367. Картоп пен көкөністерді сақтау, әдетте, мамандандырылған стационарлық көкөніс қоймаларында ұйымдастырылады. Қоймаларда табиғи жарықтандыруға жол берілмейді. Жарықтандыру электрлік, қойманың жеке учаскелерін бөлек қосу мүмкіндігімен.
368. Өнімді сақтау тәсіліне қарай қоймалар закромдық, үйме, стеллаждық және картоп пен көкөністерді жәшіктер мен контейнерлерде сақтайтын ыдыстық болып бөлінеді.
369. Картоп пен қызылшаны үйіп сақтауға закромдар жабдықталады. Закром қабырғаларының биіктігі өнім қабатынан 10-15 сантиметр жоғары, өнімнің жоғарғы қабаты мен төбе шығыңқы конструкцияларының арасы кемінде 80 сантиметр болуы тиіс. Закром қабырғалары жер асты қоймаларда қабырғадан 15 см, жерүсті қоймаларда кемінде 60 см қашықтықта орнатылады.

363. Стационарные холодильные камеры, как правило, располагаются в отдельном помещении. Для уменьшения теплопритоков, облегчения обслуживания все холодильные агрегаты следует объединять в единый блок холодильных камер, отделенных от других помещений общим тамбуром шириной не менее 1,5 метра.
Холодильные камеры оборудуются системами сбора и отвода конденсата, для хранения охлажденного и мороженого мяса (в тушах, полутушах, четвертинах) подвесными балками с лужеными крючьями или изготовленными из нержавеющей стали, материалов, контактирующих с пищевой продукцией. Хранение пищевой продукции предусматривается на стеллажах, поддонах, подтоварниках, хранение на полу не допускается.
364. Электроосветительные приборы и выключатели в камерах должны быть в герметическом исполнении. Камеры холодильников не должны иметь постороннего запаха и должны содержаться в надлежащем санитарном состоянии. Загрузка продуктов в подготовленные камеры допускается только по достижении необходимой температуры и влажности воздуха.
365. Хранение картофеля и овощей, как правило, организуется в специализированных стационарных овощехранилищах. Специализированные стационарные овощехранилища должны обеспечивать возможность поддержания необходимой температуры воздуха и относительной влажности, иметь вентиляцию, позволяющую регулировать температуру и влажность воздуха, а также соответствующее оборудование и механизмы для складирования, подсортировки и производства погрузочно-выгрузочных работ.
366. Хранилища для картофеля и овощей строят наземные, полузаглубленные и заглубленные. Участок для заглубленных и полузаглубленных хранилищ сухой, незатопляемый, с незначительным уклоном и уровнем залегания грунтовых вод на 2 м ниже основания хранилища. В таких хранилищах, как правило, устойчивая температура и относительная влажность воздуха.
367. Хранение картофеля и овощей, как правило, организуется в специализированных стационарных овощехранилищах. Естественное освещение хранилищ не допускается. Освещение электрическое с включением освещения отдельных участков хранилища.
368. По способу хранения продукции хранилища разделяются на закромные, навальные, стеллажные и тарного типа при хранении картофеля и овощей в ящиках и контейнерах.
369. Для хранения картофеля и свеклы насыпью оборудуются закрома. Высота стенок закрома на 10-15 сантиметров выше слоя продукции, расстояние между верхним слоем продукции и низом выступающих конструкций потолка – не менее 80 сантиметров. Стенки закромов устанавливают на расстоянии 15 сантиметров от стен в заглубленных и не менее 60 сантиметров в наземных хранилищах.

370. Табиғи желдеткіші бар қоймаларда закромдар бір-бірінен тақтай қалқалармен бөлінеді. Закром едендері ауа кіруі үшін 3 см аралықпен құрастырылған алмалы-салмалы тақтай қалқандардан жасалып, 25 см қалыңдықтағы лагтарға немесе бөренелерге төселеді. Табиғи желдеткіші бар закромдық қоймаларды екінші торлы еденсіз және қосымша торлы есіксіз жабдықтауға болмайды.
371. Табиғи және мәжбүрлі желдеткіші бар қоймаларда көкөністерді стеллаждарда сақтауға рұқсат етіледі. Стеллаждың жоғарғы қатарлары төбеден кемінде 80 см, төменгі қатарлары еденнен 40 см қашықтықта болуы тиіс. Стеллаж қатарларының арасы биіктігі кемінде 1 метр, қырыққабат сақтайтын қоймаларда 80 см болуы тиіс. Стеллаж ені бір жарым метрден аспауы керек.
372. Стеллаждар орталық өткелдің екі жағынан орналасады, орталық өткелдің ені кемінде 1,5 метр. Стеллаждар арасындағы бүйір өткелдердің ені кемінде 80 см болуы тиіс.
373. Табиғи және мәжбүрлі желдеткіші бар қоймаларда картоп пен көкөністерді контейнерлерде, жәшіктерде штабель етіп қоюға болады – бұл неғұрлым прогрессивті тәсіл.
4-бөлім. Азық-түлікті, техниканы және мүлікті сақтаудың негізгі принциптері мен тәртібі
374. Өнімдердің сапасының өзгеруі олардың сақтау кезіндегі әртүрлі процестерінің салдары болып табылады. Сақтау барысында өнімдерде мынадай өзгерістер болуы мүмкін:
пішіннің және өлшемнің, массаның (ұлғаюы немесе азаюы), химиялық құрамының өзгеруі; -өзгеруі;
дәмінің, түсінің, иісінің және консистенциясының өзгеруі;
жәндіктер мен кеміргіштердің зақымдауы, микроорганизмдердің дамуы.
375. Өнімдердің пішіні мен өлшемінің өзгеруі (сынық, үгінді пайда болуы, жоғарғы қабаттардың қысымынан төменгі қабаттардың зақымдануы, жұмыртқаның сынуы) механикалық әсерлердің нәтижесінде болады. Пішін мен өлшемнің өзгеруін болдырмау үшін тиеу-түсіру жұмыстарының және азық-түлікті үйіп қоюдың ережелерін қатаң сақтау қажет.
376. Массаның азаюы өсімдік тектес азық-түлік өнімдерінің (дән, жеміс-жидек, көкөніс) тіршілік әрекетінен, ылғалдың булануынан, төгілуінен, шашылуынан болады. Бұл кезде өнімнің пішіні мен консистенциясы өзгереді, жеміс-жидектер мен көкөністер солады, жұмсарады, ондағы қоректік заттар азаяды. Өнімдердің ылғал жоғалту мөлшері температураға, ауаның салыстырмалы ылғалдылығына, ыдысқа және азық-түлікті үйіп қою тәсіліне байланысты. Жоғары температура, төмен салыстырмалы ылғалдылық және қарқынды желдету булануды күшейтеді. Өнімнің сыртқы қабаты тезірек ылғал жоғалтады, ішкі қабаты баяуырақ. Штабельде сақталатын өнімдер штабельдің үстіңгі және бүйір жағынан ішкі жағына қарағанда көбірек құрғайды.

370. В хранилищах с естественной вентиляцией закрома отделяют друг от друга дощатыми перегородками. Полы закромов изготовляют из досок, сбитых в съемные щиты с промежутками в 3 сантиметра и уложенных на лаги или бревна толщиной 25 сантиметров для доступа воздуха в подполье. Не допускается устройство закромных хранилищ с естественной вентиляцией без второго решетчатого пола и дополнительных решетчатых дверей.
371. В хранилищах с естественной вентиляцией допускается хранение овощей на стеллажах. Верхние ярусы стеллажей должны отстоять не менее чем на 80 сантиметров от потолка, а нижние – на 40 сантиметров от пола. Расстояние между ярусами стеллажей по высоте не менее 1 метра, а в хранилищах для капусты – 80 сантиметров. Ширина стеллажей не превышает полутора метров.
372. Стеллажи располагаются по обе стороны от центрального прохода, ширина которого не менее 1,5 метров. Ширина боковых проходов между стеллажами не менее 80 сантиметров.
373. В хранилищах с естественной и принудительной вентиляцией более прогрессивным является хранение картофеля и овощей в контейнерах, ящиках, устанавливаемых в штабеля.
Параграф 4. Основные принципы и порядок хранения продовольствия, техники и имущества
374. Изменение качества продуктов является следствием различных процессов, протекающих в них при хранении. В процессе хранения с ними могут происходить следующие изменения:
изменение формы и размеров, массы (увеличение или уменьшение), химического состава;
вкуса, цвета, запаха и консистенции;
повреждение насекомыми и грызунами, развитие микроорганизмов.
375. Изменения формы и размеров продуктов (образование лома, крошки, повреждение нижних слоев продуктов в результате давления верхних, бой яиц) происходят в результате механических воздействий. Для предупреждения изменений формы и размеров необходимо строго соблюдать правила погрузочно-разгрузочных работ и укладки продовольствия.
376. Уменьшение массы происходит в результате жизнедеятельности пищевых продуктов растительного происхождения (зерно, плоды, овощи), испарения влаги при утруске, разливе, распылении. При этом изменяется форма, консистенция продуктов, плоды и овощи увядают, размягчаются, в них уменьшается содержание питательных веществ. Величина потерь влаги продуктами зависит от температуры, относительной влажности воздуха, тары, способа укладки продовольствия. Высокая температура, низкая относительная влажность воздуха и интенсивная вентиляция способствуют испарению. Более быстро теряют влагу наружные слои продукта и медленнее – внутренние. Продукты, хранящиеся в штабелях, подвергаются усушке сверху и с боков штабеля больше, чем внутри.

377. Массаның ұлғаюы (ылғалдану) азық-түлік сапасын нашарлатады. Өнімдер жұмсарады, бірігіп қалады, онда бүлінуге әкелетін өзгерістер тез жүреді. Өнімдер ауаның салыстырмалы ылғалдылығы жоғары қоймада немесе қоймадағы температураның күрт ауытқуы кезінде ылғалданады.
378. Қалайымен қапталған қаңылтыр банкалардағы консервілерде өнімнің қышқылдары қалайымен әрекеттесіп, тұздар мен сутегі түзеді, жиналған сутегі банка ішіндегі қысымды арттырып, физикалық бомбажға әкелуі мүмкін – банка қақпағы мен түбі дөңестеніп шығады. Консервілерде қалайы тұздарының жиналуы ұзақ сақтаудан болады. Осыған байланысты консервілерді белгіленген мерзімнен артық сақтауға болмайды. Сақтау мерзімі өткеннен кейін консервілерді сатуға ветеринариялық мекемелерде зертханалық тексеруден өткізгеннен кейін, сараптама қорытындысына сәйкес ғана жіберіледі.
379. Ақуызы мен суы көп өнімдер (ет, балық, жұмыртқа) шіру бактерияларының әсерінен ыдырап, уытты және жағымсыз иісті заттар түзеді. Шірудің алдын алу үшін өнімдерді 0°С және одан төмен температурада сақтау керек.
380. Кептірілген көкөністер мен картопта қою түсті қосылыстар пайда болады, өнімнің түсі өзгереді, бөгде дәм мен иіс пайда болады. Бұл процесті сақтау температурасын төмендету арқылы баяулатуға болады.
381. Дәмдік өнімдерді (шай, лавр жапырағы, бұрышөп, ұнтақ қыша, сірке эссенциясы) сақтағанда аромат түзетін заттардың ұшуынан иісі әлсірейді. Бұл шығынды азайту үшін өнімдерді газ-пар өткізбейтін ыдыста (фольга, полиэтилен, целлофан) сақтау керек.
382. Қантты 0°С-тан төмен температурада сақтау оның сапасына кері әсер етеді. Ылғалданған қанттың тауарлық түрі нашарлайды, салмағы артады, кесек пайда болады, түсі нашарлайды. Өнімдер жанында сақталатын азық-түліктен шығатын ұшқыш заттарды сіңіріп алуы мүмкін. Бөгде иістің пайда болуына ыдыс, қаптама қағазы немесе өнім тасымалдауға пайдаланылатын көлік те себеп болуы мүмкін. Бөгде иістің алдын алу үшін азық-түлікті қатты иісті заттармен және өнімдермен бірге сақтауға болмайды.
383. Кейбір өнімдерде қоректік заттар ерітінді күйден кристалл күйге өтеді, нәтижесінде өнімнің консистенциясы өзгереді. Кристалдану көбіне қанты көп өнімдерде ұзақ сақтаудан болады. Кристалдануды болдырмау үшін өнімдерді оларға белгіленген оңтайлы жағдайда және белгіленген мерзімнен артық сақтамау керек.

377. Увеличение массы (увлажнение) ухудшает качество продовольствия. Продукты размягчаются, слеживаются, в них быстрее протекают изменения, приводящие к их порче. Продукты увлажняются при хранении их в складах с высокой относительной влажностью воздуха или при резких колебаниях температуры в складе.
378. В консервах в банках из жести, луженных оловом, кислоты продукта взаимодействуют с оловом с образованием солей и водорода накапливающийся водород увеличивает давление внутри банки, что может привести к физическому бомбажу, когда крышка и дно банки становятся выпуклыми. Накапливание солей олова в консервах происходит в результате длительного хранения консервов. В связи с этим консервы нельзя хранить более установленных сроков. По истечении сроков хранения консервов их реализация допускается только после лабораторного исследования в ветеринарных учреждениях в соответствии с экспертным заключением.
379. Продукты, богатые белками и водой (мясо, рыба, яйца), под действием гнилостных бактерий разлагаются с образованием ядовитых и дурно пахнущих веществ. Гниение можно предотвратить хранением продуктов при температуре 0°С и ниже.
380. В сушеных овощах и картофеле происходит образование темноокрашенных соединений, изменяется цвет продуктов, посторонние вкус и запах. Замедлить этот процесс можно понижением температуры хранения.
381. При хранении вкусовых продуктов (чай, лавровый лист, перец, горчичный порошок, уксусная эссенция) в них может происходить ослабление запаха вследствие улетучивания ароматобразующих веществ во внешнюю среду. Для ограничения этих потерь продукты должны храниться в газопаронепроницаемой таре (фольга, полиэтилен, целлофан).
382. Хранение сахара при температуре ниже 0°С неблагоприятно отражается на его качестве. Товарный вид увлажненного сахара ухудшается, увеличивается вес продукта, образуются комки, ухудшается цвет. Продукты могут поглощать летучие вещества, которые выделяются из хранящегося рядом продовольствия. Причинами возникновения постороннего запаха могут быть также тара, бумага для упаковки, транспорт, используемый для перевозки продуктов. Для предотвращения возникновения посторонних запахов хранить продовольствие совместно с остропахучими веществами и продуктами не допускается.
383. В некоторых продуктах пищевые вещества из растворенного состояния переходят в кристаллическое, в результате этого изменяется консистенция этих продуктов. Кристаллизация чаще всего происходит в продуктах с высоким содержанием сахара в результате длительного хранения. Для предотвращения кристаллизации продукты должны храниться при соблюдении предусмотренных для них оптимальные условий не более установленного срока.

384. Өнімдердің көгеруі әртүрлі көгеру саңырауқұлақтарының дамуынан болады. Зақымдалған өнімнің бетінде ақ, сұр, қара немесе жасыл түсті үлпілдек қабат пайда болады. Өнімдер жағымсыз көгеру және тұздық иіс алады. Азық-түлік өнімдері ауаның салыстырмалы ылғалдылығы 75%-дан жоғары болғанда көгереді. Көгеруінің алдын алу үшін қоймаларды үнемі дезинфекциялау және сақталатын азық-түліктің сапасы мен сақтау режимін жүйелі бақылау қажет.
385. Өнімдерде кейбір бактериялар дамығанда әртүрлі ашыту түрлері (спирттік, сүт қышқылдық, май қышқылдық, сірке қышқылдық) жүреді. Нәтижесінде өнімдер жағымсыз дәм мен иіс алады, былғаныштайды, пайдалануға жарамсыз болады. Микроорганизмдердің дамуының алдын алу үшін өнімдердің оңтайлы сақтау жағдайлары мен мерзімдерін сақтау, қоймаларды үнемі желдету, дезинфекциялау және сақталатын азық-түліктің сапасын жүйелі бақылау қажет.
386. Жәндіктер (кенелер, қоңыздар, көбелектер, шыбындар) және тышқан тектес кеміргіштер (тышқан, егеуқұйрық) өнімдердің бүлінуіне себеп болады. Олар өнімдерді жейді, бүлдіреді, нәжістерімен және өлекселерімен ластайды, ауру тудыратын микроорганизмдерді әкеледі.
387. Өнімдердің жәндіктер мен кеміргіштермен жұғуын болдырмау үшін қойма үй-жайларының жай-күйін жүйелі бақылау, дезинсекциялық және дератизациялық шараларды үнемі жүргізу қажет.
388. Сақталатын азық-түліктің сапалық жай-күйін тексеруді лауазымды тұлғалар белгіленген мерзімде үнемі жүргізеді. Тексеру кезінде лауазымды тұлғалар сақталатын азық-түліктің сапасын органолептикалық бағалауды жүргізеді.
389. Азық-түлік өнімдерінің сапасының органолептикалық көрсеткіштеріне сыртқы түрі, түсі, иісі, консистенциясы, дәмі жатады. Органолептикалық бағалауды азық-түліктің сыртқы қарауынан бастайды. Егер азық-түлік оралған болса, онда қаптаманың және оның сақталуын, сондай-ақ ыдыстың маркировкасын бағалайды.
390. Сыртқы түрі өнім туралы жалпы көрнекі әсер береді. Жаңа піскен көкөністерді бағалағанда ең бастысы – олардың пішіні мен түсі.
391. Азық-түліктің түсін күндізгі шашыранды жарықта немесе сол спектрлік құрамдағы жасанды жарықта (люминесценттік жарықтандыру) анықтайды. Бұл көрсеткішті анықтағанда азық-түліктің түсін тиісті ГОСТ талаптарымен салыстырып, түстегі айырмашылықтарды белгілейді.
392. Иісті иіс сезу арқылы анықтайды. Иісті жақсы сезіну үшін ұшқыш заттардың булануын күшейтетін жағдай жасайды, мысалы, өнімнің бетін ұлғайтады немесе температурасын жоғарылатады. Мысалы, өсімдік майының иісін қолдың сыртына сүртіп анықтайды, ал ұн мен жарманы алақанға деммен жылытып анықтайды. Консистенциясы тығыз өнімдердің (ет, балық) иісін анықтау үшін "пышақ сынамасы" қолданылады. Қыздырылған пышақты өнімнің бүлінуге ең көп ұшырайтын жерлеріне терең кіргізіп, шығарып алып, иісін тез анықтайды. Мұздатылған өнімді алдымен ерітеді. Егер иіс әлсері әлсіз болса, иіскеген ауаны біршама уақыт демді тоқтатып ұстап тұрып жақсы ажыратуға болады. Иісті бағалағанда берілген азық-түлік түріне тән емес бөгде иістердің (тұздық, көгерген және т.б.) бар-жоғын анықтайды.

384. Плесневение продуктов происходит в результате развития различных видов плесневых грибов. На поверхности пораженного продукта образуется пушистый налет белого, серого, черного или зеленого цветов. Продукты приобретают неприятный плесенный и затхлый запах. Плесневению подвергаются пищевые продукты при хранении их на воздухе с относительной влажностью более 75%. Для предупреждения плесневения продуктов необходимо регулярно проводить дезинфекцию складов и осуществлять систематический контроль за качеством хранимого продовольствия и режимом хранения.
385. При развитии в продуктах некоторых видов бактерий в них могут происходить различные виды брожения (спиртовое, молочнокислое, маслянокислое, уксуснокислое). В результате этого продукты приобретают неприятный вкус и запах, ослизняются, становятся непригодными для употребления. Для предупреждения развития микроорганизмов необходимо соблюдать оптимальные условия и сроки хранения продуктов, регулярно проводить вентиляцию, дезинфекцию складов и осуществлять систематический контроль за качеством хранимого продовольствия.
386. Насекомые (клещи, жуки, бабочки, мухи) и мышевидные грызуны (мыши, крысы) вызывают порчу продуктов. Они уничтожают, портят и загрязняют продукты своими выделениями и трупами, заносят в продукты болезнетворные микроорганизмы.
387. Для предупреждения заражения продуктов насекомыми и грызунами необходимо осуществлять систематический контроль за состоянием складских помещений; регулярно проводить дезинсекционные и дератизационные мероприятия.
388. Проверка качественного состояния хранимого продовольствия осуществляется должностными лицами постоянно в установленные сроки. При проверке должностные лица производят органолептическую оценку качества хранимого продовольствия.
389. К органолептическим показателям качества пищевых продуктов относятся внешний вид, цвет, запах, консистенция, вкус. Органолептическую оценку начинают с наружного осмотра продовольствия. Если продовольствие упаковано, то оценивают упаковку и ее сохранность, а также маркировку тары.
390. Внешний вид характеризует общее зрительное впечатление о продукте. При оценке свежих овощей важнейшим является их форма и окраска.
391. Цвет продовольствия следует определять при дневном рассеянном свете или искусственном свете такого же спектрального состава (люминесцентное освещение). При определении этого показателя сравнивают цвет продовольствия с требованиями соответствующих ГОСТов и отмечают отличия в цвете.
392. Запах определяют обонянием. Для лучшего восприятия запаха создают условия, способствующие испарению летучих веществ, например, увеличивают поверхность продукта или повышают его температуру. Так, запах растительного масла определяют после растирания его на тыльной стороне кисти, а мука и крупы после согревания на ладони дыханием. Для определения запаха у продовольствия с плотной консистенцией (мяса, рыбы) применяют "пробу на нож". Подогретый нож вводят глубоко в такие места продукта, которые в наибольшей степени подвержены порче и после извлечения быстро определяют запах. Мороженый продукт размораживают. Если какой-либо запах выражен не сильно, то для лучшего распознавания втянутый воздух рекомендуется задерживать на некоторое время остановкой дыхания. При оценке запаха определяют наличие посторонних, несвойственных данному виду продовольствия запахов (затхлый, плесенный и др.).

393. Консистенцияны өнімге қол тигізу, сұқ саусақ пен бас бармақпен жеңіл басып көру, сондай-ақ күш түсіру – басу, қысу, тесу, кесу (фарш, ет, джем), жағу (повидло), шайнау (қырыққабат, қияр, кепкен нан), тықылдату (мұздатылған өнімдер) арқылы анықтайды. Саусақпен салқындатылған ет пен балықтың серпімділігін, нан ішіндегі пісіп-жетілуін, өнім бетінің тегістігі мен кедір-бұдырлығын, ұнның ұсақталу дәрежесін анықтайды. Консистенцияны ауыз қуысында сезу, қоюлық, жабысқақтық және басу күші бойынша да анықтайды (мысалы: сұйық, сироп тәрізді, қою, тығыз немесе қытырлақ). Кейбір өнімдердің консистенциясын көзбен де бағалайды, мысалы, сұйықтықты құйғанда оның тұтқырлығын немесе өнімді араластырғанда қоюлығын. Консистенцияны бағалағанда жұмсақтық, шырындылық, серпімділік, тығыздық, дөрекілік, қаттылық, үгітілгіштік, жұмсақтық, біртектілік, қатты бөлшектердің (мысалы, қант құмы, томат өнімдерінде) бар-жоғын ескереді.
394. Дәм – тілдің шырышты қабығындағы дәм бүршіктерінде орналасқан дәм рецепторлары қозғанда пайда болатын сезім. Негізгі төрт дәм бар: ащы, тәтті, қышқыл және тұзды. Қалған барлық түрлері олардың үйлесімі: ащы-тұзды, қышқыл-тәтті, тәтті-ащы және т.б. Дәм сезімдері мынадай болуы мүмкін: тұтқыр, өткір, қыжыл, каустикалық, жабысқақ, сергіткіш, күйдіргіш, майлы, ұнды. Дәм мен дәм сезімдері өнімнің температурасына байланысты. Сондықтан дәмді 20-40°С температурада анықтайды. Иіс сезудің әсерін азайту үшін дәмді анықтағанда мұрынды қатты қысып, демді тоқтатады. Дәм сезімдері әртүрлі жылдамдықпен пайда болады: тұзды дәм дерлік лезде сезіледі, тәтті мен қышқылға реакция баяуырақ, ащыға – кешігіңкірек.
395. Органолептикалық бағалауда бөгде дәмдердің (тұнтақ, ащы және т.б.) бар-жоғы белгіленеді. Анық нашар өнімді талдағанда дәм сынамасы жүргізілмейді.
396. Сақтауға түсетін азық-түлік, техника және мүлік стандарттар немесе техникалық шарттар талаптарына сай болуы тиіс. Әр партия азық-түліктің сапасы сапа сертификатымен, ветеринариялық анықтамамен немесе сапа куәлігімен расталады.
397. Оны орналастыру және үйіп қою өндірілген мерзімі мен қоймаға түскен уақыты, ассортименті, мақсаты, қаптама түрі, тауарлық көршілестіктің рұқсат етілуі, сақтаудағы тұрақтылығы және басқа белгілері ескеріле отырып жүргізіледі.

393. Консистенцию определяют прикосновением к продукту рукой, легким прощупыванием его указательным и большим пальцами, а также приложением усилий – нажатием, надавливанием, прокалыванием, разрезанием (фарш, мясо, джем), размазыванием (повидло), разжевыванием (капуста, огурцы, сухари), простукиванием (мороженые продукты). Пальцами определяют упругость охлажденного мяса и рыбы, пропеченность мякиша хлеба, ровность и шероховатость поверхности продукта, степень измельчения муки. Консистенцию также определяют по осязанию в полости рта, густоте, клейкости и силе нажима продукта (например: консистенция жидкая, сиропообразная, густая, плотная или хрустящая). О консистенции некоторых продуктов судят также по зрительным ощущениям, например, о вязкости жидкости при ее переливании или о густоте продукта при его размешивании. При оценке консистенции учитывают нежность, сочность, упругость, плотность, грубость, твердость, рассыпчатость, крошливость, мягкость, однородность, присутствие твердых частиц (например, сахара-песка, в томатопродуктах).
394. Вкус – это ощущение, возникающее при возбуждении вкусовых рецепторов, расположенных во вкусовых сосочках слизистой оболочки языка. Различают четыре основных вкуса: горький, сладкий, кислый и соленый. Все остальные виды представляют собой их сочетания: горько-соленый, кисло-сладкий, сладко-горький и др. Вкусовые ощущения могут быть следующих видов: вяжущие, острые, терпкие, едкие, клейкие, освежающие, жгучие, маслянистые, мучнистые. Вкус и вкусовые ощущения зависят от температуры продукта. Поэтому вкус определяют при 20-40° С. Для уменьшения влияния обонятельных ощущений при определении вкуса продукта следует плотно зажимать нос и приостанавливать дыхание Вкусовые ощущения проявляются с разной быстротой: соленый вкус воспринимается почти мгновенно, реакция на сладкий и кислый вкус менее быстрая, на горький – замедленная.
395. При органолептической оценке отмечают наличие посторонних привкусов (пресный, пересоленный, горький и другие). При анализе явно недоброкачественного продукта вкусовую пробу не проводят.
396. Продовольствие, техника и имущество, поступающие на хранение, должны отвечать требованиям стандартов или технических условий. Качество каждой партии продовольствия удостоверяется сертификатом качества, ветеринарной справкой, или свидетельством о качестве.
397. Его размещение и укладка производится с учетом сроков выработки (изготовления) и времени поступления на склад, ассортимента, предназначения, вида упаковки, допустимости товарного соседства, устойчивости при хранении и других признаков.

398. Ағымдағы қамтамасыз етуге арналған өнімдер әскери қорлардан және ұзақ сақтау қорларынан бөлек орналастырылады.
399. Қапшықтарға, жәшіктерге және басқа ыдыстарға салынған азық-түлік едендік стеллаждарға штабель етіп үйіледі. Штабельдер үй-жайдың ұзындығы мен ені бойынша бір сызықта орналасады, осылайша жұмыс істеуге ыңғайлы және сақталатын азық-түліктің сапасын бақылау қамтамасыз етіледі.
400. Штабель мен қабырға арасындағы қашықтық кемінде 0,7 метр, штабельдер арасында ені бойынша – 0,3 метр, ұзындығы бойынша – 0,5 метр болуы тиіс.
401. Штабельдің биіктігі мен үйу тәсілі оның физико-химиялық қасиеттері мен сапалық жай-күйіне, ыдыс түріне, жыл мезгіліне, қойманың желдету жүйесінің конструкциясына қарай қабылданады. Кез келген жағдайда штабельдің жоғарғы жиегінен төбе жабынына дейін кемінде 0,5 метр болуы тиіс.
402. Азық-түлік бір-бірінен оқшауланған үй-жайларда (секцияларда) орналастырылады. Үй-жай (секция) жетіспеген жағдайда біртекті өнімдерді немесе сол топтағы өнімдерді бірге сақтауға рұқсат етіледі.
403. Азық-түлікті мына топтар бойынша орналастыру ұсынылады:
ұн, жарма, бұршақ тұқымдастар, макарон өнімдері, жармалық концентраттар;
лавр жапырағы, бұрыш, қыша, кептірілген көкөністер, көкөніс концентраттары;
сүтті, көкөністі, жемісті, балықты консервілер, экстракттар мен шырындар, кептірілген жемістер;
күнбағыс майы, томат өнімдері, ашыған және тұздалған көкөністер;
сиыр майы, сүт және сүт өнімдері (ірімшік, қаймақ, сыр);
етті және ет-өсімдікті консервілер, тұз.
жаңа ет және субөнімдер;
жаңа балық;
жаңа картоп пен қызылша, жаңа қырыққабат, пияз, жаңа сәбіз.
404. Бір қойма үй-жайында мына топтар бойынша азық-түлік орналастыруға рұқсат етіледі:
ылғалдылығы төмен өнімдер – ұн, жарма, бұршақ тұқымдастар, макарон өнімдері, қант, шай, тамақ концентраттары, кептірілген көкөністер, дәмдеуіштер, тұз және басқалар, сондай-ақ консервіленген өнімдер, жеміс-жидек және көкөніс шырындары;
картоп пен қызылша, жаңа қырыққабат, сәбіз, пияз;
томат-паста, ашыған және тұздалған көкөністер, өсімдік майы.
405. Өнімдердің штабельдерін орналастыру бір өнімнің иісінің екіншісіне өту мүмкіндігін болдырмайтындай етіп жасалады. Тамақ өнімдері түрлері бойынша бөлек сақталады. Ерекше иісі бар тамақ өнімдері (мысалы, шикі ет, жаңа нан және нан-тоқаш өнімдері, тамақ қоспалары (дәмдеуіштер, пряностьтер), хош иістендіргіштер, балық, балық өнімдері, ысталған, жартылай ысталған, қайнатылып-ысталған ет өнімдері) бөгде иісті сіңіретін тамақ өнімдерінен (мысалы, сиыр майы, сыр, ірімшік, жұмыртқа, шай, кофе, какао, тұз, қант және кондитерлік өнімдер) бөлек сақталады және тасымалданады.
Өндірістік қуаты аз тамақтану объектілерінде бір тоңазытқыш камера болған жағдайда тамақ (азық-түлік) шикізаты, жартылай фабрикаттар және пайдалануға дайын тамақ өнімдерін (бөлек сөрелерде, стеллаждарда) тауарлық көршілестікті және сақтаудың температуралық-ылғалдық режимдерін сақтау шартымен қысқа мерзімді бірге сақтауға рұқсат етіледі.

398. Продукты, предназначенные для текущего снабжения, размещаются отдельно от войсковых запасов и запасов длительного хранения.
399. Продовольствие, затаренное в мешки, ящики и другую тару, укладывается в штабеля на напольные стеллажи. Штабеля размещаются на одной линии по длине и ширине помещения так, чтобы обеспечивалось удобство работ и осуществление контроля за качеством хранимого продовольствия.
400. Расстояние между штабелем и стеной не менее 0,7 метра, между штабелями – 0,3 метра по ширине и 0,5 метра – по длине складского помещения.
401. Высота и способ укладки продовольствия в штабеля принимается с учетом его физико-химических свойств и качественного состояния, вида тары, времени года, конструктивного исполнения системы вентиляции хранилища. В любом случае расстояние от верхнего среза штабеля до потолочного перекрытия не менее 0,5 метра.
402. Продовольствие размещается в изолированных между собой помещениях (секциях). При недостатке помещения (секций) допускается совместное хранение однородных продуктов или групп таких продуктов.
403. Продовольствие рекомендуется размещать по следующим группам:
мука, крупа, бобовые, макаронные изделия, крупяные концентраты;
лавровый лист, перец, горчица, овощи сушеные, овощные концентраты;
консервы молочные, овощные, фруктовые, рыбные, экстракты и соки, фрукты сушеные;
масло подсолнечное, томат продукты, квашеные и соленые овощи;
масло коровье, молоко и молочные продукты (творог, сметана, сыр);
консервы мясные и мясорастительные, соль.
мясо свежее и субпродукты;
рыба свежая;
картофель и свекла свежие, капуста свежая, лук репчатый, морковь свежая.
404. Допускается размещение продовольствия в одном складском помещении по следующим группам:
продукты с низким содержанием влаги – мука, крупа, бобовые, макаронные изделия, сахар, чай, пищевые концентраты, сушеные овощи, специи, соль и другие, а также консервированные продукты, фруктовые и овощные соки;
картофель и свекла, капуста свежая, морковь, лук;
томат-паста, квашеные и соленые овощи, масло растительное.
405. Размещение штабелей с продуктами исключает возможность передачи запаха одних продуктов другим.
Пищевая продукция хранится раздельно, по видам. Пищевая продукция, имеющая специфический запах (например, сырое мясо, свежий хлеб и хлебобулочные изделия, пищевые добавки (специи, пряности), ароматизаторы, рыба, рыбная продукция, мясные изделия копченые, полукопченые, варено-копченые) хранятся и транспортируются отдельно от пищевой продукции, воспринимающей, абсорбирующей посторонние запахи (например, масло сливочное, сыр, творог, яйцо, чай, кофе, какао, соль, сахар и кондитерские изделия).
На объектах питания малой производительности, имеющих одну холодильную камеру, допускается совместное кратковременное хранение продовольственного (пищевого) сырья, полуфабрикатов и готовой к употреблению пищевой продукции (на отдельных полках, стеллажах) при условии соблюдения товарного соседства и температурно-влажностных режимов хранения.

406. Бір тоңазытқыш камерада ет, жаңа балық, ет өнімдері, балық өнімдері, сүт, сүт өнімдері, майлар және жұмыртқаның аз ғана қорын қысқа мерзімді сақтауға рұқсат етіледі.
407. Сақтау мерзімі мен азық-түлікті беру реттілігі оның сапалық жай-күйі мен өндірілген уақыты ескеріле отырып анықталады. Бірінші кезекте ертерек өндірілген өнімдер беріледі.
408. Сақтау режимі (ауа температурасы мен салыстырмалы ылғалдылығы, жарықтандыру, желдету және басқа) әр топ азық-түліктің физико-химиялық қасиеттері ескеріле отырып белгіленеді. Ауа температурасы мен салыстырмалы ылғалдылығы тәулігіне екі рет – таңертең және кешкеш өлшенеді. Өлшеу деректері ауа температурасы мен ылғалдылығын тіркеу карточкасына енгізіледі.
409. Азық-түлік зиянкестері және олардың тіршілік әрекет өнімдерімен жұқтырылған азық-түлік механикалық тазалау, кептіру, салқындату, мұздату немесе газациялау арқылы өңделеді.
410. Механикалық тазалауға әртүрлі типтегі сұрыптау машиналарын қолдану мүмкіндігімен ұн, жарма, кептірілген көкөністер мен жемістер жатады.
5-бөлім. Жеке азық-түлік түрлерін сақтаудың ерекшеліктері
411. Ұн мен жарманы қабылдаған кезде түсіру кезінде ыдыстың және қаптаманың жай-күйін, маркировканың дұрыстығын мұқият қарап шығады. Қапшықтар тығыз, берік, таза, құрғақ, азық-түлік зиянкестерімен жұқтырылмаған және бөгде иіссіз болуы тиіс.
412. Стандартты массадағы қапшықтарға салынған ұн мен жарма орын санын қайта санау арқылы қабылданады. Зақымдалған қапшықтардағы өнімдер нақты массасы бойынша қабылданып, тиісті акт жасалады.
413. Ұн мен жарманы қоймада орналастыру олардың түрлік және сұрыптық құрамына, сапасын сақтау шарттарына және қойма үй-жайларының болуына қарай жүргізіледі. Ұн мен жарма белгіленген үйу ережелері сақтала отырып штабельге қойылады, ағымдағы қамтамасыз етуге арналған өнімдердің бір бөлігі сандықтарда сақталуы мүмкін.
414. Ұн мен жарма салынған қапшықтар штабельге "үштікпен" тегіс (шұқыма бойынша) қойылады. "Үштікпен" үйу тәртібі: екі қапшықты бүйір жақтарымен қатар қояды, оларға тиіп тұрған үшінші қапшықты көлденең қояды; екінші қатарды бірінші қатардың екі параллель қапшығының үстіне көлденең бір қапшық қою арқылы, ал байланыстыру үшін қалған екі қапшықты көлденең және бойлық қапшықтардың үстіне қою арқылы жасайды. Сапасын сақтау үшін күшейтілген желдетуді қажет ететін ұн мен жарманы (ылғалдылығы жоғары) "төрттікпен" (сквозной үйу) қояды, қапшықтарды былай орналастырады: бірінші қатардың екі қапшығын арасына аздаған саңылау қалдырып параллель қояды, екінші қатардың жұбын біріншісіне көлденең, үшінші жұбын екіншісіне біріншідей қояды және т.с. Сквозной үйудегі штабель биіктігі алты қатардан аспайды. Қапшықтарды "бесікпен" де қоюға болады.

406. Допускается кратковременное хранение в одной холодильной камере незначительных запасов мяса, рыбы свежей, мясопродуктов, рыбопродуктов, молока, молочных продуктов, жиров и яиц.
407. Продолжительность хранения и последовательность отпуска продовольствия определяются с учетом его качественного состояния и времени выработки. В первую очередь отпускаются продукты более ранней выработки.
408. Режим хранения (температура и относительная влажность воздуха, освещение, вентиляция и другие) устанавливается с учетом физико-химических свойств каждой группы продовольствия. Температуру и относительную влажность воздуха измеряют два раза в сутки, утром и вечером. Данные измерений заносят в карточку регистрации температуры и влажности воздуха.
409. Продовольствие, зараженное вредителями продовольствия и продуктами их жизнедеятельности, подрабатывается путем механической очистки, сушки, охлаждения, промораживания или газации.
410. Механической очистке с возможным применением различного типа сортировочных машин подвергаются мука, крупа, сушеные овощи и фрукты.
Параграф 5. Особенности хранения отдельных видов продовольствия
411. При приеме муки и крупы в момент выгрузки производится тщательный осмотр состояния тары и упаковки, правильность маркировки. Мешки должны быть плотными, прочными, чистыми, сухими, не зараженными вредителями и без постороннего запаха.
412. Мука и крупа, поступающие на склад в мешках стандартной массы, принимаются путем пересчета количества мест. Продукты в поврежденных мешках принимаются по фактической массе с оформлением соответствующего акта.
413. Размещение муки и крупы в складе производится с учетом их видового и сортового состава, условий сохранности качества продукта и в зависимости от наличия складских помещений. Мука и крупа укладываются в штабеля с соблюдением установленных правил укладки, часть продуктов текущего снабжения может храниться в ларях
414. Мешки с мукой и крупой укладываются в штабеля "тройником" ровно (по отвесу). Укладка мешков "тройником" производится в следующем порядке: два мешка кладут рядом друг с другом боковыми сторонами, поперек к этим мешкам впритык укладывают третий мешок; второй ряд укладывают таким образом, чтобы один мешок лежал поперек на двух параллельных мешках первого ряда, а два других мешка для связи кладут на поперечный и продольные мешки. Муку и крупу, для сохранности которых необходимо усиленное проветривание (с повышенной влажностью), укладывают "четвериком" (сквозная укладка), располагая мешки следующим образом: два мешка первого ряда кладут параллельно с небольшим зазором между ними, следующую пару второго ряда мешков кладут на первую поперек, а третью пару на вторую, как первую, и другие. Высота штабеля при сквозной укладке не превышает шести рядов. Может производиться укладка мешков также "пятериком".

415. Сақтау, тасымалдау және тиеу-түсіру жұмыстары кезінде ұн немесе жарма салынған қапшықтардың сақталуына мұқият қадағалау жүргізіледі. Жыртылған, тесілген немесе кеміргіштер зақымдаған қапшықтарды дереу жөндеу немесе беріктеріне ауыстыру, ал өнімдерді електен өткізіп, жаңа қапшықтарға салу керек. Қапшықтарды тасымалдауға "мысық" ілгектерін қолдануға болмайды.
416. Ылғалдылығы 17%-ға дейінгі күріш пен жармаларды биіктігі 8 қатардан аспайтын штабельге қояды. 50 кг салмақтағы қапшықтардағы арпа жармасы мен қабығы аршылған бұршақтың штабель биіктігін 2 қатарға дейін ұлғайтуға болады. Ыстық климаты бар аудандарда жылы мезгілде үйу биіктігін бір-екі қатарға азайтады. Ұн мен жарманы қысқа мерзімді сақтағанда (бір айға дейін) көктем-жазда үйу биіктігі 12 қатар, күз-қыста 14 қатар болуы мүмкін.
417. Ұн таза, құрғақ, желдетілетін үй-жайда қоршаған ауа температурасы +25°С-тан аспайтын және ауаның салыстырмалы ылғалдылығы 70-75% болатын жағдайда сақталады, жарма температурасы +10°С-тан аспайтын және салыстырмалы ылғалдылығы 75%-дан артық емес жағдайда сақталады.
418. Ұн мен жарманың сапасын сақтау үшін қоймалар желдетіледі (проветрление). Сол мақсатта қажет болғанда ұн мен жарма салынған қапшықтарды қайта үйеді. Штабельдерді қайта үйу мерзімі өнімнің сапасы мен жай-күйіне, сақтау ұзақтығына және үйу биіктігіне байланысты белгіленеді. Штабельді қайта үйгенде төменгі қатардағы қапшықтар жоғарғы қатарға, жоғарғылары төменгіге қойылады.
419. Күзгі және жаздың жеке суық кезеңдерін, сондай-ақ тәуліктік температура ауытқуларын қоймаларды желдетуге және өнімді салқындатуға пайдалану ұсынылады. Штабель биіктігін ұлғайту ұн мен жарманы салқындатқаннан кейін ғана рұқсат етіледі. Көктемгі жылыну басталғанда ұн мен жарманың төмен температурасын сақтауды қамтамасыз ететін шаралар қабылданады. Ол үшін қойманың терезелері мен есіктерін жабық ұстайды, қажет болғанда ғана ашады. Ұн мен жарманы көктем-жазғы сақтауға ауыстырғанда штабель биіктігін жылыну басталар алдында төмендетеді. Сыртқы және ішкі ауа температурасының айырмашылығы көп болғанда штабельдердің төменгі қатарларын әр онкүн сайын мұқият бақылайды. Өнімді залалсыздандырудың барлық жұмыстары Нан қорларының зиянкестерімен күрес жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес жүргізіледі.
420. Өнімнің бірігіп қалуы (ылғалдану, сулану), ұн немесе жарма салынған қапшықтарда көгерудің пайда болуы, температураның жоғарылауы анықталған жағдайда олардың бүлінуінің алдын алу үшін шұғыл шаралар қабылданады. Штабельде бірігіп қалған ұны бар қапшықтар болса, штабель биіктігі төмендетіледі. Қайта үйгенде бірігіп қалған ұны бар қапшықтарды көлденең жолақтары соғылған тақтайлармен аунатып алады. Қатты бірігіп қалған ұны бар қапшықтар штабельден бөлектенеді, кесектер ұсақталады да, алынған ұн сапасы қалыпты болса, електен өткізіліп, бірінші кезекте өткізіледі. Суланған немесе көгерген қапшықтар штабельден бөлектеніп, кептіріледі. Ондағы ұн таза қапшықтарға құйылады, қажет болғанда пайда болған қабыршақтар мен кесектерді бөлінеді. Суланған жарма қапшықтардан төгіліп, кептіріледі, кесек пайда болса електен өткізіледі. Температурасы жоғары өнімі бар штабельдер дереу бөлшектеніп, қызып жатқан ұн немесе жармасы бар қапшықтар бөлектенеді. Ұн мен жарманы салқындату үшін қапшықтарды тігістері ашылып, бір-бірінен қашықтықта қояды да, қойма желдетіледі. Салқындатқаннан кейін қапшықтар "төрттікпен" биіктігі алты қатардан аспайтындай етіп қайта үйіледіледі.

415. За сохранностью мешков с мукой или крупой при хранении, перемещении и при погрузочно-разгрузочных работах устанавливается тщательное наблюдение. Лопнувшие, разорванные или поврежденные грызунами мешки должны быть немедленно починены или заменены крепкими, а продукты просеяны и перетарены. Применение крючков "кошек" для переноски мешков с продуктами не допускается.
416. Рис и крупы с влажностью до 17% укладывают в штабеля высотой не более 8 рядов. При хранении в мешках массой 50 килограмм ячменной крупы и гороха лущеного высоту укладки штабелей можно увеличить на 2 ряда. В районах с жарким климатом высота укладки в теплое время года соответственно снижается на один-два ряда мешков. При кратковременном хранении муки и крупы, (до одного месяца), высота укладки может составлять в весенне-летний период 12 рядов, в осенне-зимний 14 рядов.
417. Мука хранится в чистом, сухом, вентилируемом помещении при температуре окружающего воздуха не выше +25° С и относительной влажности воздуха 70-75%, крупа при температуре не выше +10° С и относительной влажности не более 75%.
418. Для сохранения качества муки и крупы в процессе хранения производится вентилирование (проветривание) хранилищ. В этих же целях при необходимости проводится перекладка мешков с мукой и крупой. Сроки перекладки штабелей устанавливаются в зависимости от качества и состояния продукции, длительности хранения и высоты укладки. При перекладке штабелей мешки из нижних рядов укладываются в верхние и наоборот.
419. Период осеннего и отдельные периоды летнего похолодания, а также суточные перепады температуры рекомендуется использовать для вентилирования хранилищ и охлаждения продукции Увеличение высоты штабеля допускается только после охлаждения муки и крупы. При наступлении весеннего потепления принимаются меры, обеспечивающие сохранность пониженных температур муки и круп. Для этого окна и двери склада держат закрытыми, открывая их в случае крайней необходимости. При переводе муки и крупы на весенне-летнее хранение высота укладки штабеля снижается перед наступлением потепления. При наличии резкой разницы между температурой воздуха снаружи и внутри склада устанавливается тщательное ежедекадное наблюдение за нижними рядами штабелей с продукцией. Все работы по обеззараживанию продукции проводятся в соответствии с Инструкцией по борьбе с вредителями хлебных запасов.
420. В случае обнаружения слеживания продукции (увлажнения, подмокания), появления плесени на мешках с мукой или крупой, повышения температуры принимаются срочные меры для предупреждения их порчи. При наличии в штабеле мешков со слежавшейся мукой штабель снижается по высоте. При перекладке мешки со слежавшейся мукой перекатываются по доскам с набитыми поперечными планками. Мешки с сильно слежавшейся мукой отделяются от штабеля, комки разбиваются, и, если полученная из них мука окажется нормальной по качеству, она просеивается и реализуется в первую очередь. Подмоченные или заплесневевшие мешки должны быть выделены из штабеля и просушены. Мука из них пересыпается в чистые мешки, а в необходимых случаях просеивается для отделения образовавшихся корок и комьев. Подмоченная крупа высыпается из мешков и просушивается, а при образовании комьев просеивается. Штабеля с продукцией, имеющей повышенную температуру, немедленно разбираются, и отбираются мешки с греющейся мукой или крупой. Для охлаждения муки и крупы мешки устанавливаются в расшитом виде на некотором расстоянии друг от друга, а склад проветривается. После охлаждения мешки укладываются "четвериком" высотой не более шести рядов.

421. Азық-түліктің сақтау шарттарына, жай-күйіне және сапасына қоймаға түскен кезден бастап жүйелі бақылау жүргізіледі.
422. Бақылау мыналарға жүргізіледі:
ұн мен жарманың температурасына;
ұн мен жарманың дәмі мен иісіне;
ұн мен жарманың, сондай-ақ стеллаждардың зиянкестермен жұғуына.
423. Ұн мен жарманың температурасы қоймаға түскенде, содан соң сақтау кезінде қоймадағы ауа температурасы 10°С-тан жоғары болса айына екі рет, 10°С-тан төмен болса айына бір рет өлшенеді. Сақтауда тұрақсыз жармаларды (тары, сұлы), сондай-ақ манна, бидай, қарақұмық, күріш, арпа жармасын және қабығы аршылған бұршақты әр бес күн сайын температурасы бойынша бақылайды.
424. Қағаздан құйылған, престелген немесе гофрленген картоннан жасалған жәшіктерге, қораптарға, төрт қабатты крафт-қапшықтарға, сондай-ақ полиэтилен ыдыстарға салынған макарон өнімдері қайта қаптамай-ақ штабельге қойылып сақталады.
425. Макарон өнімдерін сақтауға арналған үй-жай таза, құрғақ, жақсы желдетілетін, нан қорының зиянкестерімен жұқтырылмаған, атмосфералық жауын-шашынның әсерінен қорғалған, ауаның салыстырмалы ылғалдылығы 70%-дан аспайтын және температурасы +30°С-тан жоғары емес болуы тиіс. Макарон өнімдерін қатты иісті өнімдермен бірге сақтауға болмайды.
426. Ауаның салыстырмалы ылғалдылығы жоғары қоймада макарон өнімдері көгеріп, зиянкестердің оңай зақымданады, ал ылғалдылығы 50%-дан төмен болса құрғап, сынық көбейеді. Температураның күрт ауытқуы және мұздату кезінде өнім бетінде жарықтар пайда болады, бұл сынық пен үгіндінің көбеюіне әкеледі. Макарон өнімдерін стеллаждарға қояды: гофрленген картон жәшіктерге салынғандары – 6 қатардан аспайтындай, қағаз қапшықтарға салынғандары – 7 қатардан аспайтындай.
427. Қоймаға нан салқын күйінде қабылданады. Сұрыпты ұннан жасалған барлық дана және ұсақ дана өнімдерді ыстық күйінде қабылдауға болады, бірақ пісірілгеннен кейін 6 сағаттан кешіктірмей. Нанның сапасы сапа сертификатында көрсетілген талаптарға сай болуы тиіс, тиісті пішімі мен түсі болуы, сыртқы бетінде жарықтар мен үзілістер болмауы керек. Нан қатты қызу немесе салқындату көздерінен оқшауланған, бірқалыпты температураны кемінде +6°С ұстап тұруға мүмкіндік беретін үй-жайда сақталады.
428. Нан сақтайтын үй-жай таза, құрғақ, ағартылған немесе ашық түсті бояумен боялған, жақсы желдетілетін, зиянкестермен жұқтырылмаған, қабырғалары мен төбесінде көгеру болмайтын, жақсы жарықтандырылған болуы тиіс. Үй-жай жылжымалы стеллаждармен немесе стационарлық сөре-стеллаждармен және лотоктармен жабдықталады. Сөре-стеллаждар, лотоктар мен жәшіктер шайырлы немесе өнімге өтіп кететін басқа иісі бар ағаштан жасалмайды, сондай-ақ нанның деформацияланбауы үшін тиісті өлшемде болуы тиіс. Нанды шаң мен шыбыннан қорғау үшін стеллаждар ашық түсті матадан тігілген перделермен жабылады. Нанды қатты иісті немесе ластаушы өнімдермен және мүлікпен бірге сақтауға болмайды.

421. За условиями хранения, состоянием и качеством хранящейся продукции устанавливается систематический контроль с момента поступления ее на склад.
422. Контроль ведут:
за температурой муки и крупы;
за вкусом и запахом муки и крупы;
за зараженностью вредителями муки и крупы, а также стеллажей.
423. Температура муки и крупы измеряется при поступлении в хранилище, а затем при хранении два раза в месяц, если температура воздуха в складе выше 10°С, и один раз в месяц, если она ниже 10°С. Нестойкие в хранении крупы (пшено, овсяная), а также крупу манную, пшеничную, гречневую, рис, ячменную и горох лущеный контролируют по температуре каждые пять дней.
424. Макаронные изделия, упакованные в бумажнолитые, прессованные или из гофрированного картона ящики, коробы, в четырехслойные крафт-мешки, а также в полиэтиленовую тару хранятся без перетаривания с укладкой в штабеля.
425. Помещение для хранения макаронных изделий чистое, сухое, хорошо проветриваемое, не зараженное вредителями хлебных запасов, защищенное от воздействия атмосферных осадков, с относительной влажностью воздуха не выше 70% и температурой не выше +30°С. Хранение макаронных изделий совместно с сильно пахучими продуктами не допускается.
426. Макаронные изделия в хранилище с высокой относительной влажностью воздуха плесневеют, легко поражаются вредителями, а при относительной влажности ниже 50% усыхают и дают много лома. При резких колебаниях температуры и промораживании на поверхности изделий возникают трещины, способствующие образованию лома и крошки. Макаронные изделия укладываются на стеллажах: упакованные в ящики из гофрированного картона – не более 6 рядов; в бумажных мешках – не более 7 рядов.
427. На склад хлеб принимается в остывшем состоянии. Все штучные и мелкоштучные изделия из сортовой муки могут приниматься в горячем виде, но не позднее чем через 6 часов после выпечки. Качество хлеба отвечает требованиям качества указанных в сертификате качества, имеет соответствующую форму и цвет, а наружная поверхность без трещин и надрывов. Хлеб хранится в помещении, изолированном от источников сильного нагрева или охлаждения, обеспеченном возможностью поддержания равномерной температуры не ниже +6° С.
428. Помещение для хранения хлеба чистое, сухое, побеленное или окрашенное светлыми красками, хорошо вентилируемое, не зараженное вредителями, без плесени на стенах и потолках, хорошо освещенное. Помещение оборудуется передвижными стеллажами или стационарными полками – стеллажами и лотками. Полки-стеллажи, лотки и ящики изготавливаются из хорошо струганного дерева, не имеющего смолистого или другого запаха, способного перейти на продукт, а также иметь такие размеры, чтобы хранящийся хлеб не деформировался. Для предохранения хлеба от пыли и мух стеллажи завешиваются шторами из светлой ткани. Хранить хлеб совместно с остропахучими или загрязняющими продуктами и имуществом не допускается.

429. Нан қоюға және сақтауға арналған үй-жайлар, стеллаждар, лотоктар мен жәшіктер әрқашан таза ұсталуы тиіс.
430. Тамақтандыру рациондарын қабылдағанда ыдыстың, қаптаманың жай-күйіне, толықтығына және салынған өнімдердің сапасына назар аударылады. Тамақтандыру рациондары таза, құрғақ, жақсы желдетілетін, азық-түлік зиянкестерімен жұқтырылмаған үй-жайларда ауа температурасы +4-тен +27°С-қа дейін және салыстырмалы ылғалдылығы 70% болатын жағдайда сақталады.
431. Жеке рациондары бар қораптарды сақтағанда стеллаждарға биіктігі 8 қатардан аспайтын штабель етіп қояды. Екінші қатардан бастап әр екі қатар сайын қораптардың деформациясын болдырмау үшін фанера немесе картон төсейді.
432. Тамақ концентраттарын құрғақ, таза, жақсы желдетілетін, азық-түлік зиянкестерімен жұқтырылмаған үй-жайларда сақтайды. Қойма үй-жайларына майдың тотығуын туды күшейтетін күн сәулесі түспеуі тиіс. Қойма үй-жайында ауаның салыстырмалы ылғалдылығы 75%-дан аспауы, температурасы 20°С-тан жоғары болмауы керек.
433. Концентраттарды сақтағанда ыдыстарын стеллаждарға биіктігі 8 жәшіктен аспайтын штабель етіп қояды, екінші жәшіктен бастап ауаның жақсы айналуы үшін қатарлар арасына қалыңдығы кемінде 2 сантиметр рейкалар төсейді. Тамақ концентраттарын тез бұзылатын өнімдермен, сондай-ақ қатты иісті және гигроскопиялық өнімдермен бірге сақтауға болмайды.
434. Қант қабылдағанда ыдыстың жай-күйіне ерекше назар аударылады. Суланған, жарамсыз немесе ластанған ыдыстағы қант кептіріліп, қайта қапталады. Қант құмын сақтаудың оңтайлы шарттары ауа температурасы 0-ден +30°С-қа дейін және ауаның салыстырмалы ылғалдылығы 70%-дан аспауы, рафинад қанты үшін температура 0-ден +30°С-қа дейін және ылғалдылық 80%-дан аспауы. Қанттың гигроскопиялықтығы жоғары болғандықтан оны сақтау шарттарына, әсіресе тасымалдау, түсіру және сақтау кезінде ылғалдану мүмкіндігін толық болдырмауға ерекше мән беріледі. Сақтау кезіндегі температура ауытқулары да қанттың терлеуіне және ылғалдануына әкелуі мүмкін. Қоймаларда қант салынған қапшықтар, қораптар мен пакеттер таза брезент, қара шұға, қапшық матасы немесе қағазбен жабылған стеллаждарға қойылады. Қант сапасы сақталған жағдайда қысқа мерзімді сақтауға қапшықтар мен жәшіктерді полиэтилен пленкаға төселген асфальт немесе цемент еденге қоюға рұқсат етіледі, штабель үйілгеннен кейін төменгі екі қатарды сол пленкамен орайды. Ағаш еденді қоймаларда брезент, қара шұға, қапшық матасы немесе полиэтилен пленканы тікелей еденге төсеп, төсемді төменгі екі қатарға орайды, ластанудан және ылғалданудан қорғайды.

429. Помещения, стеллажи, лотки и ящики для укладки и хранения хлеба должны постоянно содержаться в чистоте.
430. При приеме пищевых рационов обращается внимание на состояние тары, упаковки, комплектность и качество вложенных продуктов. Пищевые рационы хранятся в чистых, сухих, хорошо вентилируемых помещениях, не зараженных вредителями хлебных запасов, при температуре воздуха от +4 до +27°С и относительной влажности 70%.
431. При хранении коробов с индивидуальными рационами устанавливают на стеллажи в штабель по высоте не более восьми рядов. Начиная со второго ряда через каждые два ряда прокладывают фанеру или картон для предохранения коробок от деформации.
432. Пищевые концентраты хранят в сухих, чистых, хорошо вентилируемых помещениях, не зараженных вредителями продовольствия. В складские помещения не должны проникать солнечные лучи, способствующие окислению жира. Относительная влажность воздуха в складском помещении не более 75%, температура не выше 20°С.
433. При хранении продукции тару с концентратами устанавливают на стеллажи в штабель по высоте не более восьми ящиков, начиная со второго ящика для лучшей циркуляции воздуха между рядами ящиков прокладываются рейки толщиной не менее 2 сантиметров. Хранение пищевых концентратов совместно со скоропортящимися продуктами, а также с остропахучими и гигроскопичными не допускается.
434. При приеме сахара обращается особое внимание на состояние тары. Сахар в подмоченной, неисправной или загрязненной таре подсушивается и перетаривается. Оптимальными условиями хранения сахара-песка являются температура воздуха от 0 до +30°С и относительная влажность воздуха не более 70%, сахара-рафинада—температура воздуха от 0 до +30°С и влажности воздуха не более 80%. В связи с высокой гигроскопичностью сахара особое внимание уделяют условиям его хранения, имея в виду полное исключение возможности увлажнения его во время транспортирования, выгрузки и хранения. Колебания температуры при хранении также могут вызвать отпотевание и увлажнение сахара. Мешки, коробки и пакеты с сахаром на складах должны укладываться на стеллажи, покрытые чистым брезентом, рогожей, мешковиной или бумагой. Для краткосрочного хранения при условии сохранности качества сахара допускается укладывать мешки, ящики на асфальтированные или цементные полы на полиэтиленовую пленку, которой после укладки штабеля завертывают два нижних ряда. В хранилищах с деревянными полами брезент, рогожу, мешковину или полиэтиленовую пленку подстилают непосредственно на пол с завертыванием подстилки на два уложенных нижних ряда для предохранения от загрязнения и увлажнения.

435. Қантты штабельге мына биіктікке дейін қояды:
қапшыққа салынған қант – 1,8 метрге дейін;
картон қораптарға және топтық қаптамаларға салынған қант – 2 метрге дейін.
436. Штабель сапасы біртекті, бір түрлі ыдысқа салынған, стандарттың стандартты масса бірдей қанттан құрастырылады. Штабельге қойғанда қант салынған қапшықтардың мойны штабельдің ішіне қаратылады. Қант салынған қапшықтардың құлауына, сүйрелеуіне, сондай-ақ ыдысты зақымдайтын металл ілгектер мен басқа құралдарды қолдануға болмайды.
437. Қызыл және қара бұрыш, ұнтақ қыша әскери бөлімге ұсақ бөлшектерде (қорапшалар, қораптар, пакеттер және т.б.) және ірі бөлшектерде (қос қағаз пакеттерде, полимерлік және комбинирленген қаптама материалдарынан жасалған пакеттерде) фанер жәшіктерге немесе гофрленген картон жәшіктерге, ішкі қабаты орау қағазымен қапталған етіп салынып келеді. Лавр жапырағы мата қапшықтарға салынған күйінде келіп түсуі мүмкін.
438. Қызыл және қара бұрыш, ұнтақ қыша, лавр жапырағы құрғақ, таза, жақсы желдетілетін, азық-түлік зиянкестерімен жұқтырылмаған, ауаның салыстырмалы ылғалдылығы 75%-дан аспайтын және температурасы 20°С-тан жоғары емес үй-жайларда сақталады. Дәмдеуіштер салынған қораптар стеллаждарға қойылады. Дәмдеуіштерді көкөністермен, кептірілген жемістермен және көкөніс концентраттарымен бірге сақтауға рұқсат етіледі. Дәмдеуіштерді тез бұзылатын, гигроскопиялық және қатты иісті өнімдермен бірге сақтауға, сондай-ақ су құбырлары мен канализация құбырларының және жылыту аспаптарының жанына қоюға болмайды.
439. Сірке эссенциясы көлемі 0,1 литрге дейінгі шыны бөтелкелерге құйылып, картон жәшіктерге салынып келеді.
440. Табиғи тамақ сіркесі көлемі 0,5 литрлік шыны бөтелкелерге құйылып, қораптарға салынады. Сірке эссенциясы және тамақ сіркесі құрғақ, таза, салқын, жақсы желдетілетін және қараңғы үй-жайларда азық-түліктен алыс, стеллаждарда сақтық шараларын сақтай отырып сақталады, өйткені сірке эссенциясын кездейсоқ ішу өңеш пен асқазанның шырышты қабығының қатты күйік алуына әкелуі мүмкін. Сірке эссенциясы таза күйінде асханаға берілмейді, ол үстел сіркесі концентрациясына дейін сұйылтылады. Сірке қышқылының сақтау температурасы 0-ден +20°С-қа дейін, ылғалдылығы 75–80%-дан аспайды.
441. Ас тұзы ұсақ бөлшекте (қораптарда, пакеттерде), фанер жәшіктерге немесе құйма қағаз жәшіктерге салынған, массасы 30 кг-ға дейін немесе қара шұға немесе көп қабатты қағаз қапшықтарға салынған, массасы 50 кг-ға дейін жеткізіледі. Тұз бөлек құрғақ, таза үй-жайда тығыз соғылған ағаш сандықтарда немесе закромдарда қабат биіктігі 1,5-2 метрден аспайтындай сақталады. Закромдар мен сандықтардың түптері еденнен 15-20 см биіктікте көтерілуі тиіс. Қораптарға салынған тұз едендік стеллаждарға биіктігі 10 жәшіктен аспайтын штабель етіп қойылады. Ауаның салыстырмалы ылғалдылығы 75%-дан аспауы тиіс. Тұзды қаптамасыз басқа өнімдермен бірге сақтауға болмайды. Тұзды тиеуге, түсіруге және өңдеуге арналған құрал-жабдық (күректер, сынықтар, арқандар, метелкалар, щеткалар және т.б.) тұзбен бірге санитарлық-эпидемиологиялық ережелер сақтала отырып арнайы шкафта сақталады.

435. Сахар укладывают в штабель высотой до:
1,8 метра сахар, упакованный в мешки;
2 метра сахар, упакованный в картонные коробки и групповую упаковку.
436. Штабель составляется из однородного по качеству сахара, упакованного в тару одного вида, имеющую одинаковую стандартную массу. Мешки с сахаром при укладке в штабель должны быть обращены горловиной внутрь штабеля. Не допускается падение мешков с сахаром, перетаскивание их волоком, а также применение металлических крючьев и других приспособлений, которые могут повредить тару.
437. Перец красный и черный, горчичный порошок поступают в воинскую часть в мелкой расфасовке (пачки, коробки, пакетики и др.) и крупной расфасовке (двойные бумажные пакеты, пакеты из полимерных и комбинированных упаковочных материалов), уложенными в ящики фанерные или из гофрированного картона с внутренним слоем оберточной бумаги Лавровый лист может поступать упакованным в тканевые мешки
438. Перец красный и черный, горчичный порошок, лавровый лист хранят в сухих, чистых, хорошо вентилируемых помещениях, не зараженных вредителями продовольствия, при относительной влажности воздуха не более 75% и температуре не выше 20°С. Коробки с пряностями устанавливают на стеллажи. Допускается хранение пряностей совместно с овощами, сушеными плодами и овощными концентратами. Не допускается хранение пряностей совместно со скоропортящимися, гигроскопичными и имеющими резкий запах продуктами, а также укладка пряностей вблизи водопроводных и канализационных труб и отопительных приборов.
439. Уксусная эссенция поступает расфасованной во флаконы стеклянные вместимостью до 0,1 литра, упакованные в картонные ящики.
440. Уксус пищевой натуральный поступает в стеклянных бутылках вместимостью 0,5 литра, упакованных в коробки. Уксусная эссенция и уксус пищевой хранятся в сухих, чистых, прохладных, хорошо вентилируемых и затемненных помещениях вдали от пищевых продуктов на стеллажах с соблюдением мер предосторожности, так как случайное потребление уксусной эссенции может вызвать тяжелые ожоги слизистой оболочки пищевода и желудка. Уксусная эссенция в чистом виде в столовую не выдается, а разбавляется до концентрации столового уксуса. Температура хранения уксусной кислоты от 0 до +20° С при влажности не более 75–80%.
441. Поваренная соль поставляется в мелкой расфасовке (в коробках, пакетах), затаренной в фанерные ящики или ящики из литой бумаги массой до 30 килограмм и упакованной в рогожные или многослойные бумажные мешки массой до 50 килограмм. Соль хранится в отдельном сухом, чистом помещении в плотно сбитых деревянных ларях или закромах высотой слоя не более 1,5-2 метра. Днища закромов и ларей должны быть приподняты над полом на 15-20 сантиметров. Соль, затаренная в коробки, укладывается в штабеля на напольные стеллажи высотой до 10 ящиков. Относительная влажность воздуха не более 75%. Не допускается хранение соли без упаковки с другими продуктами. Инвентарь для погрузки, выгрузки и подработки соли (лопаты, ломы, носилки, метлы, щетки-сметки и др.) хранится совместно с солью в специальном шкафу с соблюдением санитарно-эпидемиологических правил.

442. Томат өнімдері (томат-паста, томат шырыны) әртүрлі көлемді қалайы және шыны банкаларда сақтауға түсуі мүмкін. Томат өнімдерін қабылдау орын санын қайта санау, ыдысты сырттай қарау, қаптаманың және маркировканың сапа сертификатына сәйкестігін тексеру арқылы жүргізіледі. Өнім сапасы органолептикалық және зертханалық әдіспен бағаланады. Томат өнімдері таза, құрғақ үй-жайларда ауа температурасы 0-ден +20°С-қа дейін және салыстырмалы ылғалдылығы 75%-дан аспайтын жағдайда сақталады. Қалайы немесе шыны банкалар мен бөтелкелерге салынған томат өнімдерін барлық түрлі консервілермен бірге сақтауға болады. Банкалары бар қораптарды қатар арасына ағаш брусоктар төсеп, биіктігі 2-ден 5 қатарға дейін штабель етіп қояды.
443. Тез бұзылатындарға физикалық, химиялық және биологиялық тұрақсыздығына байланысты атмосфералық жағдайларға, әсіресе сыртқы ауаның температурасы мен ылғалдылығына сезімтал тамақ өнімдері жатады. Мұндай өнімдерге ет және ет өнімдері, балық және балық өнімдері, жаңа жеміс-көкөністер және картоп, күнбағыс майы, сүт өнімдері, консервілер, жемістер, жеміс шырындары және басқалары жатады.
444. Жаңа ет, шұжық өнімдері, балық және басқа тез бұзылатын өнімдер ветеринариялық және санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сай дайындалған тоңазытқыштар мен тоңазытқыш камераларда оңтайлы температура мен ауаның салыстырмалы ылғалдылығын ұстап тұру мүмкіндігімен сақталады.
445. Жаңа етті сақтау режимі оның термиялық жай-күйіне қарай анықталады. Термиялық жай-күйі бойынша ет салқындатылған, салқындатылған және мұздатылған болып бөлінеді. Мұндай бөліністің белгілері – бұлшық ет тініндегі немесе ет блоктарының тереңдігіндегі температура.
446. Салқындатылған ет – табиғи жағдайда немесе салқындату камераларында кемінде 6 сағат салқындатылып, бұлшық еттегі температурасы 12°С-қа дейін жеткен ет;
Салқындатылған ет – ұшаны бөлшектегеннен кейін салқындатылып, сүйек жанындағы бұлшық еттегі температурасы 0-ден +4°С-қа дейін жеткен ет;
аса салқындатылған (жартылай мұздатылған) ет – тоңазыту өңдеуден кейін температурасы -2°С, рұқсат етілген ауытқуы ±1°С ет;
мұздатылған ет – сүйек жанындағы бұлшық еттегі температурасы -6°С-тан төмен болмайтындай мұздатылған ет.
447. Салқындатылған және салқындатылған ет мырышталған немесе тот баспайтын болаттан жасалған ілгектерге ілініп сақталады. Ұша немесе жарты ұша арасындағы қашықтық кемінде бір-екі сантиметр болуы тиіс. Ет сорты жиналуы үшін ұша мен жарты ұшаның астына қойылған табақтарға жиналады.
448. Мұздатылған ет тоңазытқыш камераларда стеллаждарда, түрі мен санатына қарай, еттегі клеймоларға сәйкес сақталады. Мұздатылған етті басқа өнімдермен бірге сақтауға болмайды.

442. Томатопродукты (томат-паста, томатный сок) могут поступать на хранение в жестяных и стеклянных банках различной вместимости. Прием томатопродуктов производится путем пересчета количества мест, наружного осмотра тары, проверки соответствия упаковки и маркировки сертификату качества. Оценка качества продукта производится органолептическим и лабораторным способом. Томатопродукты хранятся в чистых, сухих помещениях при температуре воздуха от 0 до +20°С и относительной влажности не более 75%. Томатопродукты, затаренные в жестяные или стеклянные банки и бутылки, могут храниться совместно с консервами всех видов. Коробки с банками укладываются в штабеля высотой от 2 до 5 рядов с прокладками деревянных брусков между рядами.
443. К скоропортящимся относятся пищевые продукты, которые из-за физической, химической и биологической неустойчивости чувствительны к атмосферным условиям и особенно к температуре и влажности наружного воздуха. К таким продуктам относятся мясо и мясопродукты, рыба и рыбопродукты, плодоовощи свежие и картофель, масло подсолнечное, молочные продукты, консервы, фрукты, фруктовые соки и другие.
444. Мясо свежее, колбасные изделия, рыба и другие скоропортящиеся продукты хранятся в подготовленных, отвечающих ветеринарным и санитарно-эпидемиологическим требованиям холодильниках и холодильных камерах, в которых необходимо поддерживать оптимальную температуру и относительную влажность воздуха.
445. Режим хранения свежего мяса определяется с учетом его термического состояния. По термическому состоянию мясо подразделяется на остывшее, охлажденное и мороженое. Признаками такого деления является температура в толще мышечной ткани или в глубине мясных блоков.
446. Остывшее мясо – это мясо, подверженное остыванию в естественных условиях или остывочных камерах не менее 6 часов до температуры 12°С в толще мышц;
Охлажденное мясо – подверженное после разделки туш охлаждению до температуры в толще мышц у кости от 0 до + 4° С;
переохлажденное (подмороженное) мясо – имеющее после холодильной обработки температуру -2°С с допустимыми колебаниями ±1°С;
мороженое мясо, подверженное замораживанию до температуры в толще мышц у кости не выше 6°С.
447. Остывшее и охлажденное мясо хранится в подвешенном состоянии на крючьях, изготовленных из луженой или нержавеющей стали. Расстояние между тушами или полутушами не менее одного-двух сантиметров. Для сбора мясного сока под туши, полутуши подставляются противни.
448. Мясо мороженое хранится в холодильных камерах, на стеллажах, по видам и категориям в соответствии с имеющимися на мясе клеймами. Совместное хранение мороженого мяса с другими продуктами не допускается.

449. Блоктарда мұздатылған ет стандартты изотермиялық контейнерлерде немесе гофрленген картон қораптарда келіп түседі және тоңазытқыш камераларда стеллаждарда сақталады. Блоктарда келіп түскен ет толық немесе дерлік еріген жағдайда (бұлшық ет тереңдігіндегі температура 2°С және одан жоғары) сақтауға жатпайды және дереу өткізуді талап етеді.
450. Сақтау мерзімі еттің термиялық жай-күйіне және камераларда қамтамасыз етілетін температуралық режимге байланысты болады. Ет сапасына қарай ветеринария дәрігері (ветеринария қызметі маманы) сақтау мерзімін өзгертуге құқылы.
451. Бұлшық ет тереңдігіндегі температурасы -6°С-тан жоғары болып қоймаға түскен ұша, жарты ұша және блоктарда мұздатылған ет мүмкіндігінше қайта мұздату камерасына жіберіледі немесе дереу өткізіледі. Бұлшық ет тереңдігіндегі температурасы -1°С және одан жоғары болып еріген ет қоймаға тек ветеринария дәрігерінің (ветеринария қызметі маманының) қорытындысы бойынша ғана қабылданады. Кейін мұндай ет дереу өткізіледі.
452. Еттің жоғарғы қабаттарында көгеру анықталған, бірақ органолептикалық көрсеткіштері өзгермесе, мұқият тазартылып, өткізуге жіберіледі. Көгеру терең болып, органолептикалық көрсеткіштері өзгерсе, ет тамақтануға жіберілмейді. Оны одан әрі пайдалану туралы мәселені ветеринария дәрігері (ветеринария қызметі маманы) шешеді.
453. Ет ысталған өнімдері мен шұжық өнімдері ілгектерге ілініп немесе арнайы ыдыста стеллаждарда сақталады. Полиэтилен немесе целлофандағы орамдағы ет ысталған өнімдері температура +12°С және ылғалдылық 75% болғанда 15 тәулікке дейін, гофрленген картон жәшіктерде температура 0-ден -4°С-қа дейін және ылғалдылық 75% болғанда 1 айға дейін, температура -7-ден -9°С-қа дейін және ылғалдылық 75% болғанда 4 айға дейін сақталады.
454. Құс еті салқындатылған және мұздатылған күйінде стандартты көліктік ыдыста келіп түседі және тоңазытқыш камераларда стеллаждарда сақталады.
455. Салқындатылған құс еті температура 0-ден +2°С-қа дейін және ауаның салыстырмалы ылғалдылығы 80-85% болғанда өндірілген күннен бастап 5 тәуліктен аспайтындай сақталады.
456. Мұздатылған құс еті (гофрленген картон жәшіктерде немесе полиэтилен ыдыста) температура -12°С және ауаның салыстырмалы ылғалдылығы 85-95% болғанда 4-5 ай, температура -15°С және ылғалдылық 85-95% болғанда 5-7 ай, температура -18°С және ылғалдылық 85-95% болғанда 7-10 ай, температура -25°С және төмен және ылғалдылық 85-95% болғанда 11-12 ай сақталады. Пленкаға оралған құс ұшалары гофрленген картон жәшіктерде температура -12°С және ылғалдылық 85-95% болғанда 6-8 ай, температура -15°С болғанда 8-10 ай, температура -18°С болғанда 10-12 ай, температура -25°С және төмен болғанда 12-14 ай сақталады.

449. Мясо, замороженное в блоках, поступает в стандартных изотермических контейнерах или коробках из гофрированного картона и хранится в холодильных камерах, на стеллажах. В тех случаях, когда поступившее в блоках мясо полностью или почти полностью оттаяло (температура в толще мяса 2°С и выше), оно хранению не подлежит и требует немедленной реализации.
450. Сроки хранения зависят от термического состояния мяса и температурного режима, который может быть обеспечен в камерах. В зависимости от качества мяса ветеринарный врач (специалист ветеринарной службы) имеет право изменять сроки хранения.
451. Мясо, мороженное в тушах, полутушах и в блоках, поступающее на склад с температурой в толще мышц выше -6°С, при возможности направляется в камеру для домораживания или немедленно реализуется. Мясо, оттаявшее до температуры в толще мышц -1°С и выше, принимается на склад только по заключению ветеринарного врача (специалиста ветеринарной службы). В последующем такое мясо немедленно реализуется.
452. Мясо, в верхних слоях которого обнаружена плесень, при неизменности органолептических показателей качества тщательно очищается и направляется в реализацию. При глубоком поражении плесенью с изменением органолептических показателей качества мясо на довольствие не допускается. Вопрос о его дальнейшем использовании решает ветеринарный врач (специалист ветеринарной службы).
453. Мясокопчености и колбасные изделия хранятся в подвешенном состоянии на крючьях или в специально предназначенной таре на стеллажах. Мясокопчености в обертке из полиэтилена или целлофана хранятся при температуре +12°С и относительной влажности 75% до 15 суток, в ящиках из гофрированного картона – при температуре от 0 до -4° С и влажности 75% 1 месяц, при температуре от -7 до -9° С и влажности 75 – 4 месяца.
454. Мясо птицы поступает охлажденное и мороженое в стандартной транспортной таре и хранится на стеллажах в холодильных камерах.
455. Охлажденное мясо птицы хранят при температуре от 0 до +2°С и относительной влажности воздуха 80-85% не более 5 суток со дня выработки.
456. Мясо птицы мороженое (в ящиках из гофрированного картона или полиэтиленовой таре) хранится при температуре -12°С и относительной влажности воздуха 85-95% 4-5 месяцев, при температуре -15°С и влажности 85-95% – 5-7 месяцев, при температуре -18°С и влажности 85-95% – 7-10 месяцев, при температуре -25°С и ниже и влажности 85-95% – 11-12 месяцев. Упакованные в пленку тушки птицы в ящиках из гофрированного картона хранятся при температуре -12°С и влажности 85-95% –6-8 месяцев, при температуре -15°С – 8-10 месяцев, при температуре -18°С – 10-12 месяцев, при температуре -25°С и ниже – 12-14 месяцев.

457. Әскери бөлімнің азық-түлік қоймасына салқындатылған, мұздатылған балық келіп түсуі мүмкін. Жеке жағдайларда жаңа балық та келіп түсуі мүмкін. Жаңа балық қабылданғаннан кейін дереу салқындатылады, ондай мүмкіндік болмаса дереу өткізіледі. Салқындатылған балық таза, арнайы ыдыста температура +5-тен -1°С-қа дейін және ауаның салыстырмалы ылғалдылығы 95% болғанда сақталады. Сақтау мерзімі 2 тәулік. Мұздатылған балық тоңазытқыш камераларда едендік стеллаждарда стандартты қаптаманың бүтіндігін бұзбай, ауаның салыстырмалы ылғалдылығы 90-95% және температура -18-ден -20°С-қа дейін сақталады. Қыста тұрақты аязды ауа райында мұздатылған балықты санитарлық-эпидемиологиялық ережелер сақталған қарапайым қоймаларда уақытша сақтауға рұқсат етіледі.
458. Қамтамасыз етуге сиыр майы және күнбағыс майы түседі. Майлардың сапасы мен қаптаманың жай-күйі стандарт талаптарына сай болуы тиіс және белгіленген нысандағы құжаттармен расталады.
459. Сиыр майы картон жәшіктерге салынған күйінде температура -12°С және ылғалдылық 85-90% болғанда сақталады.
460. Күнбағыс майы өндіруші фирманың арнайы ыдысында сақталады. Сақтау мерзімі мен шарттарын өндіруші фирма анықтайды.
461. Төмен температурада майдың тұтқырлығы жоғарылап, оны көліктік ыдыстан бөлу қиындайды. Тұтқырлықты төмендету үшін мұндай майы бар ыдыстар беру алдында жылы қоймаға қойылады. Қыздыруға ашық отты, сондай-ақ майды ыдыстан алып шығаруды қолдануға болмайды.
462. Ағын су ағатын ыдыстағы, сондай-ақ ашу, қышқу, тотығу басталу белгілері бар, ластанған сүт және сүт өнімдерін қабылдауға болмайды. Сүт және сүт өнімдерін сақтау мерзімі мен режимі олардың түріне, жай-күйіне және өндірілген мерзіміне қарай белгіленеді.
463. Пастеризацияланған сиыр сүті жеткізушіден түскен ыдыста температура +2-ден +6°С-қа дейін және ерекше тез бұзылатын өнімдерге арналған қолданыстағы санитарлық ережелерге сәйкес технологиялық өңдеу аяқталған сәттен бастап 36 сағаттан аспайтындай сақталады.
464. Банкалардағы стерильденген қоюландырылған сүтті сақтау ауаның салыстырмалы ылғалдылығы 75%-дан аспайтын және оң температурада, бірақ +20°С-тан жоғары емес жағдайда жүргізіледі. 0°С-тан төмен температурада сақтауға болмайды.
465. Қант қосылған қоюландырылған тұтас сүт температура 0-ден +10°С-қа дейін және ауаның салыстырмалы ылғалдылығы 85%-дан аспайтын герметикалық ыдыста сақталады.
466. Ұнтақ күйіндегі тұтас сиыр сүті құрғақ, таза, жақсы желдетілетін үй-жайларда температура 1-ден 10°С-қа дейін және ауаның салыстырмалы ылғалдылығы 85%-дан аспайтын жағдайда сақталады. Сақтау режимінің бұзылуы сүттің майлануына, тотығуына, кесектенуіне, балық және тұздық иіс пен дәмнің пайда болуына және басқа кемшіліктерге әкеледі. Сүттің ерігіштігі де төмендейді.

457. На продовольственный склад воинской части может поступать рыба охлажденная, мороженая. В отдельных случаях может поступать также рыба свежая. Рыба свежая сразу же после приема поступает на охлаждение, а при отсутствии такой возможности немедленно реализуется. Рыба охлажденная хранится в чистой, специально предназначенной таре при температуре от +5 до -1°С и относительной влажности воздуха 95%. Срок хранения 2 суток. Рыба мороженая хранится в холодильных камерах на напольных стеллажах без нарушения целости стандартной упаковки при относительной влажности воздуха 90-95% и температуре от -18 до -20°С. В зимнее время при устойчивой морозной погоде допускается временное хранение рыбы мороженой в обычных хранилищах, обеспечивающих соблюдение санитарно-эпидемиологических правил.
458. На обеспечение поступают масло коровье и подсолнечное масло. Качество жиров и состояние упаковки отвечают требованиям стандартов и подтверждаются документами установленной формы.
459. Масло коровье, упакованное в ящики картонные, хранится при температуре -12°С и влажности 85-90%.
460. Масло подсолнечное хранится в специальной таре фирмы производителя. Сроки и условия хранения определяется фирмой производителем.
461. При более низких температурах повышается вязкость масла, что затрудняет его раздачу из транспортной тары. Для снижения вязкости тара с таким маслом перед выдачей помещаются в теплое хранилище Применение для разогрева открытого огня, а также выемка масла из тары не допускается.
462. Молоко и молочные продукты в протекающей таре, а также с признаками начала брожения, скисания, прогорклости, загрязненные приему, не подлежат. Продолжительность и режим хранения молока и молочных продуктов устанавливаются с учетом вида, состояния и срока их выработки.
463. Пастеризованное коровье молоко хранится в таре, в которой оно поступило от поставщика, при температуре от +2 до +6° С не более 36 часов с момента окончания технологического процесса его приготовления в соответствии с действующими санитарными правилами для особо скоропортящихся продуктов.
464. Хранение сгущенного стерилизованного молока в банках производится при относительной влажности воздуха не выше 75% и положительной температуре, но не выше +20°С. Хранение при температуре ниже 0°С не допускается.
465. Молоко цельное сгущенное с сахаром хранится при температуре от 0 до +10°С и относительной влажности воздуха не выше 85% в герметичной таре.
466. Молоко коровье цельное сухое в порошке хранится в сухих, чистых, хорошо вентилируемых помещениях при температуре от 1 до 10°С и относительной влажности воздуха не выше 85%. Несоблюдение режима хранения приводит к осаливанию, прогорклости, комковатости, появлению рыбного и затхлого запаха, привкуса, несвойственного данному продукту, и другим порокам. Снижается также растворимость молока.

467. Ірімшік және қаймақ тоңазытқыш камерасында шелектерде және қораптарда немесе арнайы ыдыста (пластик, шыны немесе картон) сақталады. Қораптарда пергамент төсемі бар қақпақтар болуы тиіс. Өнімді қабылдау және қысқа мерзімді сақтауға арналған басқа ыдыстарда тығыз жабылатын қақпақтар болуы тиіс. Шелектерде және барабандарда салқындатылған ірімшік және қаймақ температура 0-ден +2°С-қа дейін және ауаның салыстырмалы ылғалдылығы 80-85% болғанда сақталады. Сақтау кезінде қаймақты мұздатуға болмайды.
468. Мұздатылған ірімшік камерадағы ауа температурасы -4-тен -6°С-қа дейін және салыстырмалы ылғалдылығы 80-85% болғанда сақталады.
469. Ірімшік сақтауға түскенде мұқият қаралып, бетіндегі көгеру алынады. Көгеру қырып тасталады немесе тұзды суға малынған таза шүберекпен сүртіледі. Ірімшік стандартты ыдыста – жәшіктерде және торларда, ағаш немесе ыдыссыз, стеллаждарда немесе сөрелерде сақталады. Ыдыссыз сақтағанда ірімшік бастары таза сөрелер мен стеллаждарға жатып қойылады, әр бастың айналасында ауаның еркін айналуы қамтамасыз етіледі. Сақтаудың оңтайлы шарттары – ауаның салыстырмалы ылғалдылығы 85-87%-дан аспауы және температура +2-ден +10°С-қа дейін.
470. Жұмыртқа сақтауға тек сапалы, зақымы жоқ ыдысқа салынған және стандарт талаптарына сәйкес маркировкаланған күйінде ғана қабылданады. Жұмыртқаның сапасы таңдап алынып овоскопта өткізіліп тексеріледі. Жұмыртқаны сақтаудың оңтайлы режимі температура -1-ден -2°С-қа дейін және салыстырмалы ылғалдылық 85%.
471. Жұмыртқа салмағына қарай бес санатқа бөлінеді және 1-кестенің талаптарына сәйкес болады.
1 кесте
Санат
Бір жұмыртқаның массасы, г
10 жұмыртқаның массасы, г
360 жұмыртқаның массасы, кг
Жоғары
75 және одан жоғары
750 және одан жоғары
27,0 және одан жоғары
Таңдаулы
65-тен 74,9-ға дейін
650-ден 749,9-ға дейін
23,4-тен 26,9-ға дейін
Бірінші
55-тен 64,9-ға дейін
550-ден 649,9-ға дейін
19,8-ден 23,3-ке дейін
Екінші
45-тен 54,9-ға дейін
450-ден 549,9-ға дейін
16,2-ден 19,7-ге дейін
Үшінші
35-тен 44,9-ға дейін
350-ден 449,9-ға дейін
12,6-дан 16,1-ге дейін
Жұмыртқаны маркировкалау штемпельдеу, бүрку немесе маркировка анық болуын қамтамасыз ететін басқа тәсілмен белгілейді. Өндірушінің атауы, санаты және сұрыптау күнін көрсететін цифрлар мен әріптердің биіктігі кемінде 3 миллиметр болуы тиіс.
Жұмыртқаға қосымша ақпарат (өндіруші кәсіпорынның атауы немесе тауар белгісі) қоюға рұқсат етіледі).
Диеталық жұмыртқаларда көрсетіледі: жұмыртқаның түрі, санаты және сұрыптау күні (күн және ай).
Асханалық жұмыртқаларда тек жұмыртқаның түрі және санаты көрсетіледі.
Жұмыртқаның түрі маркировкада былай белгіленеді: диеталық – Д, асханалық – С.

467. Творог и сметана в камерах холодильника хранятся в ведрах и коробках или в специально предназначенной таре (пластиковой, стеклянной или картона). Коробки должны иметь крышки с подкладками из пергамента. На другие виды тары, используемой для получения и кратковременного хранения продукта, оборудуются плотно закрывающиеся крышки. Творог и сметана, охлажденные в ведрах и барабанах, хранятся при температуре от 0 до +2°С и относительной влажности воздуха в пределах 80-85%. Замораживание сметаны в процессе хранения не допускается.
468. Творог замороженный хранится при температуре воздуха в камере - 4 и -6° С и относительной влажности 80-85%.
469. Сыр поступает на хранение после тщательного осмотра и удаления поверхностной плесени. Плесень удаляется соскабливанием или протиркой чистой ветошью, смоченной соленой водой. Сыр хранится в стандартной тар – ящиках и решетах, деревянных или без тары, на стеллажах или полках. При хранении без тары головки сыра укладываются на чистые полки и стеллажи плашмя, к каждой головке обеспечивается свободный доступ воздуха. Оптимальными условиями хранения являются относительная влажность воздуха не выше 85-87% и температура в пределах от +2 до +10°С.
470. Яйца принимаются на хранение только доброкачественные, упакованные в исправную тару и маркированные согласно требованиям стандартов. Качество яиц выборочно проверяется просвечиванием на овоскопе. Оптимальным режимом хранения яиц является температура от -1 до -2°С при относительной влажности 85%.
471. Яйца в зависимости от их массы подразделяются на пять категорий и соответствует требованиям таблицы 1.
Таблица 1
Категория
Масса одного яйца, г
Масса 10 яйца, г
Масса 360 яйца, кг
Высшая
75 и св.
750 и св.
27,0 и св.
Отборная
от 65 до 74,9
от 650 до 749,9
от 650 до 749,9
Первая
от 55 до 64,9
от 550 до 649,9
от 550 до 649,9
Вторая
от 45 до 54,9
от 450 до 549,9
от 450 до 549,9
Третья
от 35 до 44,9
от 350 до 449,9
от 350 до 449,9
Яйца маркируют методом штемпелевания, напыление или иным способом, обеспечивающим четкость маркировки. Высота цифр и букв, обозначающих наименование, категорию и дату сортировки, не меньше 3 миллиметров.
Допускается наносить на яйца дополнительную информацию (наименования предприятия-производителя или товарный знак).
На диетических яйцах указываются: вид яйца, категорию и дату сортировки (число и месяц), на столовых-только вид и категорию.
Вид яиц при маркировке обозначают: диетические – Д, столовые- С.

Санаты былай белгіленеді: жоғары – В, таңдаулы – О, бірінші – 1, екінші – 2, үшінші – 3.
Әскери қызметшілерге бірінші санатынан төмен емес жұмыртқа беріледі.
Әр тұтынушылық қаптама бірлігіне өнімді сипаттайтын маркировка қойылады:
өндірушінің атауы және орналасқан жері (заңды мекенжайы);
өндірушінің тауар белгісі (болған жағдайда);
өнімнің атауы, түрі, санаты;
сұрыптау күні;
жарамдылық мерзімі және сақтау шарттары;
тағамдық құндылығы;
осы стандарттың белгісі;
сәйкестікті растау туралы ақпарат.
Жұмыртқаны тұтынушылық қаптамаға салғанда, егер қаптама көрсетілген ақпарат жазылған этикеткамен пломбаланса, жұмыртқаның өзін маркировкалауға болмайды.
472. Консервілерді сақтаудың ерекшеліктері
Етті, ет-өсімдікті, балықты, көкөністі, жемісті консервілер, сондай-ақ консервіленген жеміс-жидек және көкөніс шырындары тек сапалы, стандартты таза және жарамды жәшіктерге салынған, маркировкасы анық күйінде ғана сақтауға қабылданады.
Кез келген бомбаж белгілері бар (түбі мен қақпағы көтерілген), тесілген, ағатын, қатпарлары мыжылған, қалайы қабаты бұзылған немесе бетінде қара дақтары бар банкалардағы консервілер қабылданбайды.
Банкасының беті су болған консервілер қабылданғаннан кейін құрғақ шүберекпен сүртіліп, құрғақ жәшіктерге қайта салынады.
Сақтау кезінде консервілердің жай-күйіне мұқият бақылау жүргізіледі. Банкалардың бетінде тот пайда болса, бүкіл партия тексеріледі.
Ет және балық консервілері жылытылатын немесе жылытылмайтын үй-жайларда ауаның салыстырмалы ылғалдылығы 75%-дан аспайтын жағдайда сақталады.
Консервілерді сақтау мерзімі банка түріне (штампталған, жинақталған немесе шыны), температуралық және ылғалдық режимге байланысты болады. Әр нақты консерві түріне сақтау шарттары қолданыстағы нормативтік-техникалық құжаттамамен анықталады.
Консервілерді нөлден төмен температурада сақтау ұсынылмайды, өйткені мұздату (әсіресе бірнеше рет) ет пен балықтың бұлшық ет тінін жеке талшықтарға бөледі, көкөніс пен жеміс жұмсарып, пішінін жоғалтады.
Сақтау кезінде температура мен салыстырмалы ылғалдылықтың күрт ауытқуынан аулақ болу керек.
473. Картоп пен жаңа көкөністерді сақтау ерекшеліктері
Картоп пен жаңа көкөністерді сақтау олардың сау және дәмдік сапасын сақтауға бағытталады.
Сақтау кезіндегі шығынды азайту микроорганизмдердің дамуын, көкөністердің солуын және мұздатылуын болдырмайтын шараларға тіреледі.
Мұндай шараларға:
сақтауға ең жақсы, төзімді сұрыптарды іріктеу;
механикалық зақымданудан қорғау;
қоймаларды дезинфекциялау және тазалықта ұстау;
ауру түйнектерді алып тастау;
қоймаларды сенімді желдетумен жабдықтау және оны сақтаудың әртүрлі кезеңдерінде дұрыс пайдалану арқылы қажетті температура мен ылғалдылықты ұстап тұру жатады.
Қоймадағы температура неғұрлым жоғары болса, көкөністердегі органикалық заттардың ыдырау процесі соғұрлым тез жүреді және массадан шығын да көп болады.
Картоп пен көкөністерді сақтау кезінде қоймадағы температураның шамалы ауытқуымен қамтамасыз етілуі тиіс, өйткені температура ауытқуы тыныс алу қарқынын күшейтіп, шығынды арттырады.
Ауаның артық ылғалдылығы ауру тудыратын микроорганизмдердің дамуына ықпал етеді, ал ылғалдылық жетіспегенде көкөніс және картоптың өсімдік тіні солады, жасуша құрылымы бұзылады, микроорганизмдердің енуіне төзімділігі әлсірейді.
Әртүрлі көкөністерге әртүрлі сақтау шарттары (температура, ылғалдылық, қою тәсілі т.б.) қажет. Сондықтан оларды бір көкөніс қоймасында бірге сақтау ұсынылмайды.
Қырыққабат пен пиязды, картоп пен пиязды, сондай-ақ қырыққабатты басқа көкөністермен және картоппен бірге сақтауға болмайды.
Көкөніс қабатындағы температура қоймадағы ауа температурасынан әрқашан 1–3°С жоғары екенін ескеру қажет.
Көкөніс қабатындағы және қойма ауасындағы температура айырмашылығы қойманың конструкциясына, толтырылу дәрежесіне, қабат биіктігіне және желдету құрылғысына байланысты.
Картоп пен көкөніс қабатындағы температура +1-ден +3°С-қа дейін ұсталады.
Үй-жайдағы температура мен ылғалдылықты реттеу желдету арқылы жүзеге асырылады.
Күзде көкөністерді сақтауға қою кезеңінде көкөністер бөлетін артық жылуды және ылғалдылықты шығару қажет.
Сыртқы ауа қоймадағыдан суық және құрғақ болғанда қойманы күшейтілген желдетуге ұшыратады, ол үшін барлық есіктер, терезелер, люктер және желдету құбырларын ашық ұстайды.
Ылғалды жылы ауа райында сыртқы ауа температурасы қоймадағыдан жоғары болғанда қойманы жабады, өйткені желдету температураны көтеріп, көкөніс бетінде ылғал конденсациялануына әкеледі.
Тұрақты суық ауа райы басталғанда сыртқы ауа температурасы -5°С-тан төмен болғанда қойманы қосымша жылу оқшаулау қажет болса, температураны төмендету үшін есіктерді күніне бірнеше рет қысқа уақытқа ашады, есік жанындағы картоп закромдарын жауып қояды.
Сыртқы ауа температурасы -10°С-тан төмен болғанда желдетуді тарту құбырлары арқылы жүргізеді.
Қатты аязда қоймадағы температура 0°С-қа дейін төмендегенде пештер жағылады.

Категория яиц обозначают: высшая - В, отборная - О, первая -1, вторая-2, третья -3. Военнослужащим отпускается не ниже первой категории.
На каждую упаковочную единицу потребительской тары наносят маркировку, характеризующую продукт:
наименование и местонахождение производителя (юридический адрес);
товарный знак изготовителя (при наличии);
наименование продуктов, вид, категорию;
дату сортировки;
срок годности и условия хранения;
пищевую ценность;
обозначение настоящего стандарта;
информацию о подтверждении соответствия.
Допускается не наносить маркировку на яйца, упакованные в потребительскую тару, при условии опечатывания данной тары этикеткой с указанной информацией.
472. Консервы мясные, мясорастительные, рыбные, овощные, фруктовые, а также консервированные плодово-ягодные и овощные соки принимаются на хранение только качественные, упакованные в стандартные чистые и исправные ящики с четкой маркировкой. Приему не подлежат консервы с признаками любого вида бомбажа (со вздутыми донышками и крышками), в банках пробитых, подтечных, имеющих помятость фальцев, с нарушением полуды и черными пятнами на поверхности. Консервы с мокрой поверхностью банок после приема насухо протирают и перетаривают в сухие ящики. За состоянием консервов в процессе хранения организуется тщательный контроль. В случае появления на поверхности банок ржавчины производится осмотр и проверяется качество продуктов во всей партии. Консервы мясные и рыбные хранятся в отапливаемых или не отапливаемых помещениях с влажностью не выше 75%. Сроки хранения консервов зависят от вида банок (штампованные, сборные или стеклянные), температурного и влажностного режима. Для каждого конкретного вида консервов условия хранения определяются действующей нормативно-технической документацией. Хранение консервов при отрицательных температурах не рекомендуется, так как при замораживании, особенно многократном, мышечная ткань мяса и рыбы расслаивается на отдельные волокна, овощи и фрукты размягчаются и теряют свою форму. В процессе хранения консервов следует избегать резких колебаний температуры и относительной влажности.
473. Хранение картофеля и свежих овощей организовывается так, чтобы они оставались здоровыми и сохраняли свои вкусовые качества. Борьба с потерями картофеля и овощей в процессе хранения сводится к мероприятиям, препятствующим развитию микроорганизмов, увяданию овощей и предохраняющим их от замораживания. К этим мероприятиям относятся отбор на хранение лучших, стойких сортов, предохранение от механических повреждений, дезинфекция и содержание в чистоте хранилищ, удаление больных клубней и поддержание нужных температуры и влажности воздуха в хранилищах главным образом путем правильного оборудования хранилищ надежной вентиляцией и умелым ее использованием в различные периоды хранения. Чем выше температура в хранилищах, тем быстрее происходят процессы распада органических веществ в овощах, тем больше убыль в их массе. Хранение картофеля и овощей необходимо обеспечить при незначительных колебаниях температуры в хранилищах, так как при температурных перепадах повышается интенсивность дыхания, и увеличиваются потери. Излишняя влажность воздуха способствует развитию болезнетворных микроорганизмов, а при недостаточной влажности воздуха происходит увядание растительной ткани овощей и картофеля, нарушается состояние клеточной структуры, ослабевает устойчивость против проникновения микроорганизмов. Для различных овощей требуются разные условия хранения (температура, влажность, способы закладки и прочее). Поэтому совместное хранение их в одном овощехранилище нежелательно. Совместное хранение капусты и лука, картофеля и лука, а также капусты с другими овощами и картофелем не допускается. Следует учитывать, что температура в слое овощей всегда выше температуры воздуха в хранилище на 1 -3°С. Разница между температурой воздуха в овощехранилище и температурой в слое хранимых овощей зависит от конструкции овощехранилища, степени загруженности его, высоты слоя загрузки и устройства вентиляции. Температура в слое картофеля и овощей поддерживается от +1 до +3°С. Регулирование температуры и влажности воздуха в помещении достигается при помощи вентиляции. Осенью в период закладки овощей на хранение необходимо удалять из хранилищ излишнюю теплоту и влагу, выделяемые овощами. Когда воздух снаружи помещения холоднее и суше, хранилище необходимо подвергнуть усиленной вентиляции, для чего все двери, окна, люки и вентиляционные трубы держат открытыми. В сырую теплую погоду, когда температура наружного воздуха выше, чем в хранилище, помещение закрывают, так как вентиляция его приведет к повышению температуры в хранилище и конденсации влаги на овощах. С наступлением устойчивой холодной погоды при температуре наружного воздуха ниже -5°С хранилища должны быть дополнительно утеплены при необходимости снизить температуру в хранилище открывают двери на короткое время по нескольку раз в день, утепляя закрома с картофелем, расположенные у дверей. При температуре наружного воздуха ниже -10°С вентиляцию осуществляют через вытяжные трубы. В случае сильных морозов и снижения температуры в хранилище до 0°С протапливают печи.

474. Қоймадағы ауа температурасын бақылау үшін термометрлер қойманың қарама-қарсы екі жағына еден деңгейінде және ортасында көкөніс қабатының жоғарғы деңгейінде ілінеді. Температураны тәулігіне үш рет – таңертең, түсте және кешке бақылайды. Аптасына кемінде екі рет көкөніс бетінен 25–30 см тереңдікте картоп пен көкөністердің температурасын өлшейді. Өлшеу закромдардың тарту құбырларына термометрлерді түсіру немесе торлы түтіктерге салынған термометрлерді көкөніс қабатының тереңдігіне қою арқылы жүргізіледі.
Ауаның салыстырмалы ылғалдылығы психрометр көмегімен тәулігіне бір рет анықталады. Картоп, көкөніс және жеміс-жидек тасымалдау және сақтауға жәшік поддондар және жәшіктер пайдаланылады. Қоймадағы өнімді орналастыру биіктігі ыдыстың беріктігіне, қойма биіктігіне және тиеу-түсіру құралдарының мүмкіндігіне байланысты анықталады. Жеміс-көкөніс өнімін жәшік поддондар мен жәшіктерде сақтағанда штабель биіктігі 4-тен 5,5 метрге дейін болуы мүмкін.
6-параграф. Азық-түлік қорын ұстау және сақтау
475. Жылжымалы және төмендетілмейтін азық-түлік қорын сақтау ағымдағы қамтамасыз етуге арналған тамақ өнімдерінен бөлек, қойманың арнайы бөлінген үй-жайларында ұйымдастырылады.
476. Сақтауға қойылатын өнімдер жақсы сапалы, жаңа өндірілген және ұзақ сақтауға жарамды болуы тиіс.
477. Азық-түлік қорын жаңарту әскери бөлімнің азық-түлік қызметі бастығының жоспары бойынша жүргізіледі.
478. Қорды жаңартуға қоймада жаңа өндірілген қажетті ассортименттегі өнімдер болған жағдайда ғана жол беріледі.
479. Жылжымалы және төмендетілмейтін қор сақталатын үй-жайда мыналар болады:
азық-түлік пен мүлікті сақтауға арналған стеллаждар және тауар астындары;
авариялық жарықтандыру;
қойма паспорты;
өрт расчеті стенді;
қойма бастығының құжаттамасы;
СО мүлкін беру есебі;
ыдысты ашуға арналған жұмыс құралдары мен инвентарь;
тазалық инвентары;
жүк таразысы (500 кг-ға дейін);
сақтау температуралық режимін бақылау бұрышы.
Жылжымалы және төмендетілмейтін азық-түлік қоры тауар астындарында немесе стеллаждарда бөлімшелер (құрамалар) бойынша тәуліктіқ порцияларға бөлініп, жиынтықталған күйінде сақталады. Әр стеллажға немесе тауар астына азық-түлік немесе мүліктің саны, сақтауға қойылған мерзімі және рұқсат етілген сақтау мерзімі көрсетілген стеллаждық жарлық ілінеді.
480. Қойма бастығының құжаттама тақтасында мыналар орналастырылады:
азық-түлікті жаңарту жоспары мен графигі;
азық-түлік қоймасы бастығының міндеттері;
қоймадағы азық-түлік пен мүлікті орналастыру схемасы;
азық-түлікті сақтау мерзімдері;
азық-түлік пен мүлікті көлікке тиеу және беру уақытша графигі;
көлікке азық-түлікті тиеу нормасы.

474. Для регулярного наблюдения за температурой воздуха в хранилище пользуются термометрами, которые вывешиваются в противоположных сторонах хранилища на уровне пола и один в середине хранилища на уровне верхнего слоя овощей в закромах. Наблюдение за температурой производят ежедневно три раза в день: утром, в середине дня и вечером, не менее двух раз в неделю измеряется температура картофеля и овощей на глубине 25-30 сантиметров от поверхности. Измерения производят путем опускания термометров в вытяжные трубы закромов, или термометры, вделанные в решетчатые трубки, закладывают в глубину слоя овощей. Относительная влажность воздуха определяется при помощи психрометра один раз в день. Для транспортирования и хранения картофеля, овощей и плодов используются поддоны ящичные и ящики. Высота установки продукции в хранилище определяется прочностью тары, высотой хранилища и возможностью погрузочно-разгрузочных средств. Высота штабеля при хранении плодоовощной продукции в поддонах ящичных и ящиках может составлять от 4 до 5,5 метров.
Параграф 6. Содержание и хранение запасов продовольствия
475. Хранение подвижных и неснижаемых запасов продовольствия организуется отдельно от продуктов питания текущего снабжения в специальных отдельно выделенных помещениях склада.
476. Продукты, закладываемые на хранение, хорошего качества, свежей выработки и пригодны для длительного хранения.
477. Освежение запасов продовольствия производится по плану начальника продовольственной службы воинской части.
478. Освежать запасы допускается только при наличии необходимого ассортимента продуктов свежей выработки на складе воинской части.
479. В помещении, где хранятся подвижные и неснижаемые запасы находятся:
стеллажи и подтоварники для хранения продовольствия и имущества;
аварийное освещение;
паспорт хранилища;
стенд пожарного расчета;
документация начальника склада;
расчет выдачи имущества СО;
рабочий инструмент и инвентарь для вскрытия тары;
уборочный инвентарь;
весы товарные до 500 кг;
уголок по контролю за температурным режимом хранения.
Подвижные и неснижаемые запасы продовольствия хранятся на подтоварниках или стеллажах в скомплектованном виде (в сутодачах) разложенными по подразделениям (формированиям). На каждый стеллаж или подтоварник вывешивается стеллажный ярлык с указанием количества продовольствия или имущества, сроков закладки на хранение и допустимый срок хранения.
480. На доске с документацией начальника склада размещается:
план и график освежения продовольствия;
обязанности начальника продовольственного склада;
схема размещения продовольствия и имущества на складе;
сроки хранения продовольствия;
временной график выдачи и погрузки продовольствия и имущества на транспорт;
норма погрузки продовольствия на транспорт.

481. "ОР мүлкін беру есебі" стенді оперативтік резервтің азық-түлік пен мүлігін көлік құралдарына тиеу және беру үшін қажетті деректерді қамтиды.
482. Есеп оперативтік резерв сақталатын үй-жайда көрнекті жерге ілінеді және мыналарды қамтиды:
тиеу командасы туралы деректер;
бөлінген көлік құралдары туралы деректер;
азық-түлік пен мүлікті көлікке тиеу схемасы;
мүлікті беру жүкқұжаттары.
7-параграф. Әскери бөлімнің азық-түлік қоймасында есеп жүргізу тәртібі
483. Азық-түлік қоймасының негізгі қойма үй-жайында (бөлмесінде) мына құжаттар болады:
қойманы тексерген адамдардың ескертулерін жазуға арналған бақылау дәптері;
тапсырылған құжаттарды есепке алу кітабы;
материалдардың қойма есебі кітабы;
температура мен ылғалдылықты есепке алу кітабы (карточкасы);
қоймадағы ауа температурасы мен салыстырмалы ылғалдылығын тіркеу карточкасы;
жеке құрамды қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулықтан өткізу журналы.
484. Қойма бастығының құжаттама тақтасында:
азық-түлікті сақтау мерзімдері;
қоймадағы азық-түлік пен мүлікті орналастыру схемасы;
азық-түлік қоймасы бастығының міндеттері;
есеп құжаттарының үлгілері;
лауазымды тұлғалардың қолының, мөртабандардың және мөрлердің үлгілері орналастырылады.
485. Қойма бастығының жұмыс папкасында:
қойма үй-жайларын күтіп-ұстау, азық-түлікті (мүлікті, техниканы) сақтау ережелері, азық-түлік зиянкестерімен күрес және оңтайлы температура мен ылғалдылықты ұстап тұру жөніндегі нұсқаулықтар;
қоймада жұмыс істегенде электр қуат қондырғыларын пайдалану ережелері мен қауіпсіздік техникасы жөніндегі нұсқаулықтар (әскери бөлімде әзірленіп, бекітіледі);
жеке құрамның табиғи апат, өрт кезінде және радиоактивтік, химиялық, бактериологиялық зақымдану туралы хабарлау сигналдары бойынша әрекет ету және мүлікті эвакуациялау тәртібі жөніндегі нұсқаулық;
қойма үй-жайларын жабар алдында тексеру тәртібі жөніндегі нұсқаулық;
азық-түлік зиянкестерімен күрес жөніндегі нұсқаулық;
өнімдердің сапа көрсеткіштері;
азық-түлікті жаңарту жоспары мен графигі сақталады.
486. Ішкі жабдықтың, құрал-жабдықтың және аспаптардың тізімдемесі әр үй-жайдың ішінде еденнен 1,5 метр биіктікте кіреберістің сол жағында орналастырылады.
487. Ауа температурасы мен салыстырмалы ылғалдылығын тіркеу карточкалары (кітабы) психрометрлер мен термометрлер орналасқан жерлерде еденнен 1,5 метр биіктікте бекітіледі.
488. Стеллаждық (штабельдік) жарлық өлшемі 10×15 см, еденнен 1,5 метр биіктікте стеллаждың (штабельдің) ортасында немесе оң жағында орналастырылады.
489. Әскери бөлім қоймасында қызметтің барлық материалдық құралдары есепке алынады – мақсатына және түсу көздеріне қарамастан:
табельдік және табельден тыс;
ағымдағы қамтамасыз етуге арналған;
ұзақ мерзімді сақтауға және арнайы мақсаттағы.

481. Стенд "Расчет выдачи имущества ОР" содержит необходимые данные для выдачи и погрузки продовольствия и имущества оперативного резерва в транспортные средства.
482. Расчет вывешивается на видном месте в помещении для хранения оперативного резерва и содержит:
данные о погрузочной команде;
данные о выделяемых транспортных средствах;
схему погрузки продовольствия и имущества в транспорт;
накладные на выдачу имущества.
Параграф 7. Порядок ведения учета на продовольственном складе воинской части
483. В основном хранилище (помещении) продовольственного склада имеется следующая документация:
контрольная тетрадь для записи замечаний лиц, проверяющих склад;
книга учета сданных документов;
книга складского учета материалов;
книга (карточка) учета температуры и влажности;
карточка регистрации температуры и относительной влажности воздуха в хранилище
журнал инструктажа личного состава по технике безопасности.
484. На доске документации начальника склада:
сроки хранения продовольствия схема;
размещения продовольствия и имущества на складе;
обязанности начальника продовольственного склада;
образцы учетных документов;
образцы подписей должностных лиц, клейм, оттисков печатей.
485. В рабочей папке начальника склада:
инструкции по содержанию складских помещений, правилам хранения продовольствия (имущества, техники), ведения борьбы с вредителями продовольствия и поддержания оптимальной температуры и влажности воздуха;
инструкции по правилам эксплуатации электросиловых установок и технике безопасности при работе в складе (разрабатываются и утверждаются в воинской части);
инструкция по действиям личного состава и порядку эвакуации имущества при стихийном бедствии, пожаре и по сигналам оповещения о радиоактивном, химическом и бактериологическом заражении;
инструкция о порядке проведения осмотра помещений склада перед закрытием;
инструкция по борьбе с вредителями продовольствия;
показатели качества продуктов;
план и график освежения продовольствия.
486. Опись внутреннего оборудования, инвентаря и инструмента размещается внутри каждого помещения на высоте 1,5 метра от пола с левой стороны от входа.
487. Карточки (книга) регистрации температуры и относительной влажности воздуха закрепляются на высоте 1,5 метра от пола в местах расположения психрометров и термометров.
488. Стеллажный (штабельный) ярлык размером 10 на 15 см размещается на высоте 1,5 метра от пола по центру или с правой стороны стеллажа (штабеля).
489. Учету на складе воинской части подлежат все материальные средства службы, независимо от их назначения и источников поступления:
табельные, не табельные;
текущего снабжения;
длительного хранения и специального назначения.

490. Ұзақ мерзімді сақтауға арналған материалдық құралдардың есебі ағымдағы қамтамасыз ету қорынан бөлек жүргізіледі.
491. Материалдық құралдарды есепке алу түсу және шығу операцияларын белгіленген негіздеме құжаттарымен ресімдеуден және есеп кітаптарына дұрыс әрі уақтылы жазбалар енгізуден тұрады.
492. Қоймадағы есептің жай-күйіне және азық-түлік қызметіне материалдық құралдарды қабылдау мен беру құжаттарын уақтылы тапсыруға қойма бастығы жауап береді.
493. Материалдық құралдар натуралдық көрсеткіштерде және стандартты өлшем бірліктерде (тонна, килограмм, дана, жиынтық) есепке алынады. Ерекшелік – материалдық құралдарды (рұқсат етілген жағдайларда) ақылы беру, сондай-ақ шығын, тапшылық көлемін анықтау және талап-арыз қою кезінде шығу құжаттары мен есеп кітаптарында натуралдық көрсеткіштермен қатар бағасы мен құны көрсетіледі.
494. Қоймадағы есептің негізгі міндеті – материалдық құралдардың бар болуы, қозғалысы және сапалық (техникалық) жай-күйін дұрыс ресімделген негіздеме құжаттар негізінде есеп құжаттарында көрсету. Материалдық құралдардың қозғалысын есепке алу дегеніміз – ең алдымен олардың түсуі мен шығуына байланысты кіріс және шығыс операциялары.
495. Бірінші реттік есеп құжаттарына кіріс-шығыс операцияларын, материалдық құралдардың сапалық (техникалық) жай-күйінің өзгеруін ресімдейтін құжаттар жатады:
сенімхат;
ішкі ауыстыруға арналған жүкқұжат;
материалдық құндылықтарды беру бойынша беру-қабылдау ведомосі.
496. Бірінші реттік есеп құжаттары М-17 нысандағы қойма есебі кітабына есеп деректерін жазудың негізі болып табылады. Оған материалдық жауапты адам атауы, сұрыпы, саны бойынша жазады.
497. Кітапта қойма бойынша белгілі бір кезеңдегі азық-түлік пен қызмет мүлігінің бар болуы, қозғалысы және сапалық жай-күйі көрсетіледі.
498. Көмекші сипаттағы құжаттарға:
түгендеу тізімдемесі;
стеллаждық (штабельдік) жарлықтар;
тез бұзылатын өнімдерге сапа сертификаттары мен ветеринариялық анықтамалар жатады.
499. Бұл есеп құжаттары материалдық құралдардың қозғалысы мен сапалық (техникалық) жай-күйінің өзг өзгеруіне байланысты операцияларды орындауға көмектеседі.
500. Есеп кітаптары нөмірленіп, тігіледі, "Пакеттерге арналған" мастикалық мөрмен бекітіледі және ондағы парақ саны азық-түлік қызметі бастығының қолымен куәландырылады және есеп құжаттарын тіркеу журналында тіркеледі.

490. При этом учет материальных средств длительного хранения ведется отдельно от запасов текущего снабжения.
491. Учет материальных средств заключается в оформлении приходных и расходных операций установленными оправдательными документами и осуществлении правильных и своевременных записей в книгах учета.
492. Ответственность за состояние учета на складе и за своевременное представление продовольственной службе части документов приема и выдачи материальных средств несет начальник склада.
493. Учет материальных средств ведется в натуральных показателях и стандартных единицах измерений (тонна, килограмм, штуках, комплектах). Исключением является отпуск материальных средств (в разрешенных случаях) за плату, а также при определении размера утрат, недостач и при предъявлении претензий, когда наряду с натуральными показателями в расходных документах и книгах учета указываются цены и стоимость материальных средств.
494. Основной задачей учета на складе является отражение в документах учета наличия, движения и качественного (технического) состояния материальных средств на основании правильно оформленных оправдательных документов. Под учетом движения материальных средств понимаются, в первую очередь, приходные и расходные операции, связанные с поступлением и расходом материальных средств.
495. К первичным относятся учетные документы, по которым оформляются приходные и расходные операции, изменения качественного (технического) состояния материальных средств:
доверенность;
накладная на внутреннее перемещение;
раздаточно (сдаточная) ведомость выдачи материальных ценностей.
496. Первичные учетные документы являются основанием для записей учетных данных в книге складского учета запасов форма № М-17. Записи в ней ведутся материально-ответственным лицом по наименованиям, сорту, количеству материальных ценностей.
497. В книге отражается наличие, движение и качественное состояние продовольствия и имущества службы за определенный период по складу.
498. К документам вспомогательного характера относятся:
инвентаризационная опись;
стеллажные (штабельные) ярлыки;
сертификаты качества и ветеринарные справки на скоропортящиеся продукты.
499. Эти учетные документы способствуют выполнению операций, связанных с движением качественного (технического) состояния материальных средств.
500. Книги учета нумеруются, прошнуровываются, закрепляются мастичной печатью "Для пакетов" и количество в них листов удостоверяется подписью начальника продовольственной службы при ее регистрации в журнале регистрации учетных документов.

501. Кітаптарда әр материалдық құрал атауына белгілі бір парақ саны бөлінеді.
502. Жаңа кітаптарға басқа есеп кітаптарынан көшірілген қалдықтар туралы алғашқы жазбалар сол кітаптардың нөмірлеріне сілтеме жасалып енгізіледі. Басқа кітаптардан көшірілген қалдықтар туралы жазбалар азық-түлік қызметі бастығының және материалдық құралдар есебін жүргізетін адамның қолымен расталады.
503. Басқа жағдайларда жаңа есеп кітаптарына алғашқы жазбалар бірінші реттік құжаттар, сондай-ақ түгендеу (табыстау) актілері негізінде жасалады.
504. Кейіннен кітаптарда материалдық құралдардың бар болуы, қозғалысы және сапалық (техникалық) жай-күйі туралы жазбалар алдын ала кіріс және шығыс құжаттарын тіркеу журналында тіркелген заңды және дұрыс ресімделген түпнұсқа бірінші реттік құжаттар негізінде ғана жасалады.
505. Кіріс, шығыс және қалдық бойынша қорытындыларды салыстыру азық-түлік қызметі бастығы белгілеген мерзімде, бірақ тоқсанына кемінде бір рет жүргізіледі. Салыстыру нәтижелері есепке жауапты лауазымды тұлғалардың қолымен расталып, бөлім командирының тыл жөніндегі орынбасарына баяндалды.
506. Қоймадан асханаға азық-түлікті беру жүкқұжат бойынша жүргізіледі. Жүкқұжатты жазудың негізі – азық-түлікпен қамтамасыз етілетін әскери қызметшілердің қозғалысын есепке алу күнделігінің деректері және өнімдердің меню-есептеуі болып табылады.
507. Берілуге тиіс және берілген өнімдердің саны жүкқұжатта былай дәлдікпен көрсетіледі:
картоп пен көкөністер – килограммға дейін;
шай мен дәмдеуіштер – граммға дейін;
қалған өнімдер – килограммның оннан бір бөлігіне дейін.
8- параграф. Азық-түлік қызметінің техникалық құралдарын сақтау (тұрақ) орындарын жабдықтау
508. Азық-түлік қызметінің техникалық құралдарын навес астында және қатты жабыны бар ашық тұрақтарда (алаңдарда) сақтауға рұқсат етіледі.
509. Әскери бөлімдегі азық-түлік қызметінің техникалық құралдарын сақтау (тұрақ) орындары:
техникалық құралдардың мақсатына, түріне және конструктивтік ерекшеліктеріне сәйкес келуі;
техникалық қызмет көрсету үшін қажетті жабдықты орналастыруға және техникалық құралдарды мақсаты бойынша пайдалануға ең қысқа мерзімде дайындыққа келтіруді қамтамасыз ететін құралдарды орналастыруға мүмкіндік беруі;
техникалық құралдарды техникалық жай-күйін бақылау және техникалық қызмет көрсету жұмыстарын орындауға, сондай-ақ оларды мақсаты бойынша пайдалануға (қолдануға) дайындауға жеткілікті арақашықтықпен ыңғайлы орналастыруды қамтамасыз етуі;
жеке құрамның жұмыс қауіпсіздігін және өртке қарсы талаптардың орындалуын қамтамасыз етуі тиіс.

501. В книгах учет для каждого наименования материальных средств отводится определенное количество страниц.
502. Первоначальные записи в новых книгах об остатках материальных средств, перенесенных из других книг учета, производятся со ссылкой на номера этих книг. Записи об остатках, переписанных из других книг, подтверждаются подписями начальника продовольственной службы и лица, ведущего учет материальных средств.
503. В остальных случаях, первоначальные записи в новых книгах учета производится на основании первичных документов, а также актов инвентаризации (передачи).
504. В дальнейшем записи в книгах учета о наличии, движении и качественном (техническом) состоянии материальных средств производится только на основании подлинных, законно и правильно оформленных первичных документов, предварительно зарегистрированных в журнале регистрации отдельно приходных и расходных документов.
505. Сверка итогов по приходу, расходу и остатков материальных средств в книгах учета производится в сроки, установленные начальником продовольственной службы, но не реже одного раза в квартал. Результаты сверки удостоверяются подписями должностных лиц, ответственных за учет и докладываются заместителю командира части по тылу.
506. Отпуск продовольствия со склада в столовую производится по накладной. Основанием для выписки накладной являются данные дневника учета движения военнослужащих, состоящих на продовольственном обеспечении и меню-раскладки продуктов.
507. Количество продуктов, подлежащих отпуску и выданных, указывается в накладной с точностью:
до килограмма для картофеля и овощей;
до грамма для чая и специй
до одной десятой килограмма для остальных продуктов.
Параграф 8. Оборудование мест хранения (стоянок) технических средств продовольственной службы
508. Допускается хранение технических средств продовольственной службы под навесами и на открытых стоянках (площадках) с твердым покрытием.
509. Места хранения (стоянок) технических средств продовольственной службы в воинской части соответствует:
назначению, виду и конструктивным особенностям техническими средствами продовольственной службы;
позволять размещение необходимого оборудования для проведения технического обслуживания и средств, обеспечивающих приведение технических средств продовольственной службы в готовность к использованию по назначению в кратчайшие сроки;
обеспечивать удобство размещения технических средств с промежутками между ними, достаточными для выполнения работ по контролю технического состояния и техническому обслуживанию, и подготовке их к применению (использованию по назначению);
обеспечивать безопасность работы личного состава и выполнение пожарных требований.

510. Әр бөлімшеде машиналар тұрағында бөлімше құжаттамасы бар техникалық бұрыш жабдықталады.
511. Құжаттама мыналарды қамтиды:
техникалық құралдарда жұмыс істегендегі қауіпсіздік талаптары;
техникалық құралдарға техникалық қызмет көрсету жұмыстарының тізбесі;
техниканы сақтаудан шығару және жазғы мен қысқы пайдалану кезеңдерінде жауынгерлік қолдануға дайындау технологиялық картасы;
техникалық құралдардың негізгі пайдалану сипаттамалары;
осы үлгіде қолданылатын жанар-жағармай материалдарының, арнайы сұйықтықтардың тізбесі мен саны;
бөлімше лауазымды тұлғаларының техника жай-күйін тексеру графигі;
техникалық құралдардың жай-күйін тексеру және бағалау тәртібі;
қойма (навес, ашық алаң) паспорты.
Әр қойма мыналармен жабдықталады:
ішкі өртке қарсы су құбырымен;
жалпы үрлеу-тарту желдеткішімен немесе табиғи желдеткішпен;
қыздырғыштар мен қозғалтқыштардан шыққан газдарды шығару жүйесімен;
негізгі және авариялық жарықтандырумен;
өртке қарсы қорғау және күзет дабылы жүйесімен;
найзағайдан қорғау қондырғыларымен.
512. Қоймалардың ішкі өлшемдері техника мен негізгі тірек және қоршау конструкциялары арасындағы ең аз қашықтықты қамтамасыз ету қажеттілігінен анықталады.
513. Қойма едендері жанар-жағармай материалдардың әсеріне төзімді, үгінді, құм және шаң түзілмейтін қатты жабынды болуы тиіс.
514. Қоймадағы еден деңгейі ғимарат жанындағы жоспарланған жер деңгейінен және қойма алдындағы алаң жабынының белгісінен кемінде 0,15 метр жоғары болуы және лотоктар мен шұңқырларға қарай еңісі болуы тиіс.
515. Қойманың бүкіл ұзындығы бойынша ені кемінде 20 метр бетон алаңдар жинақты темірбетон плиталардан немесе монолитті бетоннан салынады.
516. Ғимарат айналасына асфальтбетоннан соқыр аймақ жасалады. Қоймадағы жұмыс есіктерінің үстіне жүктерді атмосфералық жауын-шашыннан қорғау үшін козыректер орнатылады.
9- параграф. Техниканы орналастыруға арналған навес жабдықтау
517. Техниканы сақтау (тұрақ) орындарында орналастыруға арналған навес жартылай жабық типті болып салынады және машиналарды күннің тік сәулесінен және атмосфералық жауын-шашыннан қорғайды.
518. Навестер екі түрлі болады: қабырғасыз және бір, екі немесе үш жағынан қабырғалы.
519. Навестерді басым жел бағытына қысқа немесе жабық жағымен қаратып орналастырған жөн.
520. Навестерді жабдықтау және онда техниканы орналастыру қоймаларға қойылатын талаптарға сәйкес жүргізіледі, температура мен ылғалдылық параметрлерін реттеу талаптарын қоспағанда.

510. В каждом подразделении на стоянке машин оборудуется технический уголок с документацией подразделения.
511. Документация включает:
требования безопасности при работе на технических средствах; перечень работ по техническому обслуживанию технических средств; технологическую карту снятия техники с хранения и приведения их в готовность к боевому применению (в летний и зимний периоды эксплуатации); основные эксплуатационные характеристики технических средств; перечень и количество горючего и смазочных материалов, специальных жидкостей, применяемых на данном образце; график проверки состояния техники должностными лицами подразделения; порядок проверки и оценки состояния технических средств, паспорт хранилища (навеса, открытой площадки).
Каждое хранилище оборудуется:
внутренним пожарным водопроводом;
общей приточно-вытяжной вентиляцией или естественной вентиляцией;
системой отвода отработавших газов от подогревателей и двигателей;
основным и аварийным освещением;
системой противопожарной защиты и охранной сигнализацией;
молниезащитными установками.
512. Внутренние размеры хранилищ определяются исходя из необходимости обеспечения минимальных расстояний между техникой и основными несущими и ограждающими конструкциями.
513. Полы хранилищ выполняются с твердым покрытием, стойким к воздействию горючего и смазочных материалов, образованию крошки, песка и пыли.
514. Уровень пола в хранилищах превышает уровень спланированной земли у здания и отметку покрытия площадки перед хранилищами не менее чем на 0,15 метров и иметь уклон в сторону лотков и приямков.
515. По всей длине хранилища строятся бетонные площадки шириной не менее 20 метров из сборных железобетонных плит или монолитного бетона.
516. Вокруг здания делаются отмостки из асфальтобетона. А над рабочими дверями хранилищ сооружаются козырьки для защиты грузов от атмосферных осадков.
Параграф 9. Оборудование навеса для размещения техники
517. Навес для размещения на местах хранения (стоянок) техники сооружается полузакрытого типа и защищает машины от прямого воздействия солнечного излучения и атмосферных осадков.
518. Навесы бывают двух типов: без стен и со стенами с одной, двух или с трех сторон.
519. Навесы целесообразно располагать так, чтобы они были ориентированы короткой или закрытой стороной в направлении преобладающих ветров.
520. Оборудование навесов и размещение в них техники осуществляется в соответствии с требованиями, предъявляемыми к хранилищам, за исключением требований по регулированию параметров температуры и влажности.

521. Навес едендері қабырғасы жоқ жағына қарай 10-20‰ еңіспен жасалады. Еден жер бетінен 0,2 метрден төмен көтерілгенде навес айналасына су ағатын арықтар (кюветтер) жабдықталады.
522. Навестің ағаш конструкциялары өртке қарсы қоспамен өңделеді, ал жермен жанасатын жерлері антисептикпен өңделеді.
10-параграф. Техниканы орналастыруға арналған ашық алаң
523. Техникалық құралдарды орналастыруға арналған ашық алаң тікбұрышты пішінді және қысқа жағы басым жел бағытына қаратылады. Алаң айналасына су ағатын арықтар (кюветтер) болуы тиіс.
524. Ашық алаңда қатты жабын (бетон, асфальтбетон, қиыршық тас немесе тасты) болады.
525. Алаң бетінің деңгейі жер асты сулары деңгейінен кемінде 0,5 метр жоғары болуы тиіс. Тұрақтағы топырақ қысымды кемінде 5 кгс/см² көтереді.
Азаматтық қорғаныс әскери
бөлімдерінде азық-түлік
қызметінің жұмысын
ұйымдастыру қағидаларына
1 қосымша
АТТЕСТАТ № ____ 00000 әскери бөлімі
Ақпарат белгісі
Тіркеу № ___
№ парақ
Құжаттың коды
Құжаттың №
Құжаттың күні
Операцияның негіздемесі (мақсаты)
Операция коды
Қызмет
(басқару органы)
Әскери бөлім (құрама)
№ р/н
Материалдық құралдардың атауы
Номенклатура коды
Өлшем бірлігі
Табель жөніндегі ереже (натуральный норма)
Бары
Қолдануға берілген күні (пайдалануға)
санаты (сорт)
Көлемі
1
2
3
4
5
6
7
8
(нысанның кері беті)
№ р/н
Материалдық құралдардың атауы
Номенклатура коды
Өлшем бірлігі
Табель жөніндегі ереже (натуральный норма)
Бары
Қолдануға берілген күні (пайдалануға)
санаты (сорт)
Көлемі
1
2
3
4
5
6
7
8
барлығы:
Материалдық құралдардың жоғалуы бойынша өтелмеген өндіріп алулардың қалдығы
___________ теңге
Соңғы ревизия күні 20___ ж. "_____" ________________
___________________________________________
(лауазымы, ә/атағы, қолы, тегі)
М.О.
___________________________________________
(лауазымы, ә/атағы, қолы, тегі)
Аттестатта көрсетілген әскери бөлімнің есебінде тұрған материалдық құралдардың
саны мен сапасымен келісемін
____________________________________________________________________
(лауазымы, ә/атағы, қолы, тегі)
20___ ж. "_____" ________________
Азаматтық қорғаныс әскери
бөлімдерінде азық-түлік
қызметінің жұмысын
ұйымдастыру қағидаларына
2 қосымша
АТТЕСТАТ жемге арналған № ____
______________________________________________________________________
(Тізімде көрсетілген әскери бөлімнің атауы) "____"
___________________________________________куәландырады
(санмен және жазбаша) (қызметтік иттер)
__________________________________________________________________
(құжат нөмірі)
Артқы жағындағы тізімде кеткендер __________________________________
(әскери бөлім атауы, қайда кетті) кезеңде
____________________________________________ (кету күні) (келу күні)
Жем үлесімен қанағаттандырылды _________________________________
(қай күнге дейін (күні) жазбаша)
Норма бойынша_____________________________________________________
(жазбаша)
Аттестат алғаны туралы қолы: ________________________________________
(ә/атағы, Т.А.Ж.. (егер болған жағдайда)) Әскери бөлім командирінің (тыл жөніндегі)
орынбасары ________________________________________________________
Әскери бөлімнің азық-түлік қызмет бастығы
__________________________________________________________________
Алынды:
Бқлім бұйрығы № ____
параграф ____ 20 ____ жылғы "____" __________ күнгі
Әскери бөлімнің тыл маманы (іс-жүргізуші)
___________________________________________________________________
Азаматтық қорғаныс әскери
бөлімдерінде азық-түлік
қызметінің жұмысын
ұйымдастыру қағидаларына
3 қосымша
ЖЕМГЕ АРНАЛҒАН АНЫҚТАМА № _____
__________________________________________________________________
(бөлімше атауы)
Иттің аты-жөні __________________________________ екенін растайды
(қызметтік иттің аты)
Жем үлесімен қанағаттандырылды 20___ ж. "__" _________ қоса есептегенде
Бөлімше командирі ______________________________________________
(ә/атағы, Т.А.Ж.. (егер болса) 20__ жылғы "__" ___________ 20__ ж. "___"
__________________ күннен бастап күнделік бойынша есепке қосылды
Әскери бөлімнің тыл маманы (іс-жүргізуші)
_________________________________________________________________
(ә/атағы, Т.А.Ж. (егер болса)
Азаматтық қорғаныс әскери
бөлімдерінде азық-түлік
қызметінің жұмысын
ұйымдастыру қағидаларына
4 қосымша
00000 әскери бөлімінің азық-түлік қамтамасыз етуінде тіркелген қызметтік иттердің қозғалысын есепке алу (әскери бөлім атауы) КҮНДЕЛІГІ
20__ жылғы _________________ айы

521. Полы навесов должны иметь уклон от 10 до 20 к стороне, не имеющей стены. При возвышении пола над поверхностью земли менее чем на 0,2 метра вокруг навесов должны быть устроены водоотводные канавы (кювет).
522. Деревянные конструкции навесов обрабатываются огнезащитным составом, а места их соприкосновения с грунтом – антисептиком.
Параграф 10. Открытая площадка для размещения техники
523. Открытая площадка для размещения на ней технических средств прямоугольной формы и ориентирована короткой стороной в направлении преобладающих ветров. Вокруг площадки должны быть водоотводные канавы (кюветы).
524. Открытая площадка имеет твердое покрытие (бетонное, асфальтобетонное, гравийно-щебеночное или булыжное).
525. Уровень поверхности площадок выше уровня грунтовых вод не менее чем на 0,5 метра. Грунт на стоянке выдерживает давление не менее 5 кгс/см2.
Приложение 1 к Правилам
по организации деятельности
продовольственной службы
в воинских частях
гражданской обороны
АТТЕСТАТ № ____ воинской части 00000
Признак информации
Регистрационный № ___
№ листа
Код документа
№ документа
Дата документа
Основание (цель) операции
Код операции
Служба
(орган управления)
Воинская часть (соединение)
№ п/п
Наименование материальных средств
Код номенклатуры
Единица измерения
Положено по табелям (натуральным нормам)
Имеется в наличии
Дата выдачи в пользование (эксплуатацию)
Категория (сорт)
Количество
1
2
3
4
5
6
7
8
(оборотная сторона формы)
№ п/п
Наименование материальных средств
Код номенклатуры
Единица измерения
Положено по табелям (натуральным нормам)
Имеется в наличии
Дата выдачи в пользование (эксплуатацию)
Категория (сорт)
Количество
1
2
3
4
5
6
7
8
Итого:
Остаток непогашенных начетов по утратам материальных средств ___________ тенге
Дата проведения последней ревизии "_____" ________________ 20___ г.
___________________________________________
(должность, в/звание, подпись, фамилия)
М.П.
___________________________________________
(должность, в/звание, подпись, фамилия)
С указанным в аттестате количеством и качеством материальных средств, числящихся за воинской частью согласен
____________________________________________________________________
(должность, в/звание, подпись, фамилия)
"_____" ________________ 20___ г.
Приложение 2 к Правилам
по организации деятельности
продовольственной службы
в воинских частях
гражданской обороны
АТТЕСТАТ № ____ на фураж
______________________________________________________________
(наименование воинской части, где состоит в списке)
удостоверяет, что "____" _____________________________________________
(цифрой и прописью) (служебных собак)
____________________________________________________________________
(номер документа)
и списку на обороте, убывших _________________________________________
(наименование воинской части, куда убыли)
в период ____________________________________________________________
(дата убытия) (дата прибытия)
удовлетворены фуражным довольствием _________________________________
(по какое число (дата) прописью)
по норме ____________________________________________________________
(прописью)
Роспись в получении аттестата: ________________________________________
(в/звание, Ф.И.О. (при его наличии))
Заместитель командира воинской части (по тылу)
___________________________________________________________________
Начальник продовольственной службы воинской части
___________________________________________________________________
Исключены:
Приказ по части № ____
параграф ____ от "____" __________ 20 ____ года.
Специалист (делопроизводитель) тыла воинской части
___________________________________________________________________
Приложение 3 к Правилам
по организации деятельности
продовольственной службы
в воинских частях
гражданской обороны
СПРАВКА НА ФУРАЖ № _____
____________________________________________________________________
(наименование подразделения)
Удостоверяет, что собака под кличкой ___________________________________
(кличка служебной собаки)
удовлетворена (ы) фуражным довольствием по "____" ___________ 20___ г. включительно
Командир подразделения ______________________________________________
(в/звание, Ф.И.О. (при его наличии)
"_____" _______________ 20___ года
По дневнику зачислена или исключена с "_____" ___________________ 20___ г.
Специалист (делопроизводитель) тыла воинской части
____________________________________________________________________
(в/звание, Ф.И.О. (при его наличии)
Приложение 4 к Правилам
по организации деятельности
продовольственной службы
в воинских частях
гражданской обороны
ДНЕВНИК
учета движения служебных собак, состоящих на продовольственном обеспечении воинской части 00000 (наименование воинской части)
за _________________ месяц 20__ года

1-бөлім. Қызметтік иттердің азық-түлікпен қамтамасыз етілуі
Айдың күні
Иттер
Күшіктер
Жемге аттестат №
Есеп жүргізу мәліметтері
келді
кетті
есепте
келді
кетті
есепте
келгендер
Кеткендер
Маман қолы (іс-жүргізуші)
ШБ кадрлар және саптық бөлім бойынша көмекші қолы
Әскери бөлімнің азық-түлік қызметі бастығы
_________________________________________________________
(ә/атағы, Т.А.Ж. (бар болса))
Тәуліктік порциялардың айналымы бойынша жиынтық ведомосі
№ р/н
Бөлімше атауы
Қызметтік иттер
Есептік салыстыру мәліметтері
Иттер
Күшіктер
Мама-іс-жұргізушінің қолы
ШБ кадрлар және саптық бөлім бойынша көмекші қолы
Итого по воинской части:
Азаматтық қорғаныс әскери
бөлімдерінде азық-түлік қызметінің жұмысын ұйымдастыру қағидаларына
5 қосымша
___________________________ Жеке құрамның мәліметтерімен салыстырылды
(әскери бөлім атауы)
______________________________________ (ә/атағы, Т.А.Ж.(егер болса), қолы)
20____ ж. "____" ___________
№ _____БЕРУ (ТАПСЫРУ) ВЕДОМОСІ
____________________күнге ______________________________________________________________ (бөлімше атауы)
№ р/н
ә/атағы
Т.А.Ж. (егер болса)
Алынатын мүліктің атауы
Куәлік №
Алушының қолы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Барлығы берілетін
Нақты берілген
Берген: ___________________________________________________
(ә/атағы, Т.А.Ж. (егер болса), қолы)
Есепке алу кітабына енгізілді маман (іс жүргізуші):
___________________________________________________________
(ә/атағы, Т.А.Ж. (егер болса), қолы)
20___ ж. "______" ______________________
Азаматтық қорғаныс әскери
бөлімдерінде азық-түлік
қызметінің жұмысын
ұйымдастыру қағидаларына
6 қосымша
Бекітемін
Бөлімше (асхана) бастығы
___________________________
(ә/атағы, Т.А.Ж. (егер болса)
Аспаздардың жұмысы 20___ жылғы _____ ________________ дейін КЕСТЕСІ
Аспаздың Т.А.Ж.
Апта күндері мен уақыты
Кезекшілік саны
Жұмыс сағаттар саны, адам./сағ.
дүйсенбі
сейсенбі
сәрсенбі
бейсенбі
жұма
сенбі
жексенбі
жұмыс уақыты
жұмыс уақыты
жұмыс уақыты
жұмыс уақыты
жұмыс уақыты
жұмыс уақыты
жұмыс уақыты
жұмыс уақыты
жұмыс уақыты
жұмыс уақыты
жұмыс уақыты
жұмыс уақыты
жұмыс уақыты
жұмыс уақыты
Нұсқаушы-аспаз (аға аспаз):
_________________________________________________________
(ә/атағы, Т.А.Ж. (егер болса))
Азаматтық қорғаныс әскери
бөлімдерінде азық-түлік қызметінің жұмысын ұйымдастыру қағидаларына
6 қосымша
БЕКІТЕМІН
00000 әскери бөлім
командирінің тыл жөніндегі
орынбасары
___________________________
(ә/атағы, Т.А.Ж. (егер болса))
______ әскери бөлім бөлімшелеріне үстелдерді бекіту СХЕМАСЫ
Әскери бөлімнің азық-түлік қызметінің бастығы
_______________________________________________________
(ә/атағы, Т.А.Ж. (егер болса))
Азаматтық қорғаныс әскери
бөлімдерінде азық-түлік қызметінің жұмысын ұйымдастыру қағидаларына
8 қосымша
№_____ӨТІНІМ
әскери қызметшілерді тамақпен қамтамасыз етуге _______________ әскери
(әскери бөлімнің атауы)
бөлімінің 20 жылғы " " жағдай бойынша азық-түлік қамтамасыз етуінде тұрған
әскери қызметшілеріне
№ р/н
Бөлімше атауы
Негізгі нормалар және негізгі нормаларға қосымша паҰк бойынша азық-түлік қамтамасыз етуінде тұрған әскери қызметшілердің саны
1
2
3
4
5
6
7
8
Азық-түлік қызметінің бастығы ________________________________________
(ә/атағы, Т.А.Ж. (егер болса))
Азаматтық қорғаныс әскери
бөлімдерінде азық-түлік қызметінің жұмысын ұйымдастыру қағидаларына
9 қосымша
Үлгі
КЕЛІСІЛДІ                        БЕКІТІЛДІ
ЖШС(ЖК) басшысы_____ 00000 әскери бөлім командирі
__________________________________ ____________________________
(Т.А.Ж. (егер болса) (ә/атағы, Т.А..Ж. (егер болса)
АКТ 00000 әскери бөлімінің асхана үй-жайлары мен азық-түлік қоймасын қабылдап алу-беру актісі
ЖШС (ЖК) 20__ жылдан бастап ____________ 20__жылға дейін
20__ жылғы "___" ________ күнгі 00000 әскери бөлім командирінің бұйрығымен
тағайындалған комиссия құрамы:
Төрағасы: _________________________________________________
(лауазымы, ә/атағы, Т.А.Ж.)
Комиссия мүшелері: ___________________________________________
(лауазымы, ә/атағы, Т.А.Ж.)
_______________________________________ (лауазымы, ә/атағы, Т.А.Ж.)
______________________________________ (лауазымы, ә/атағы, Т.А.Ж.)
______________________________________ (лауазымы, ә/атағы, Т.А.Ж.)
______________________________________ (лауазымы, ә/атағы, Т.А.Ж.)
Бөлімше бастығының (асхана бастығының) қатысуымен,
______________________________________________________
(лауазымы, ә/атағы, Т.А.Ж.) Азық-түлік қоймасының аға маманы (бастығы)
_____________________________________________________
(лауазымы, ә/атағы, Т.А.Ж.) және өндіріс меңгерушісі
______________________________________________________
(лауазымы, ә/атағы, Т.А.Ж.) әскери бөлімнің асхана үй-жайлары мен азық-түлік
қоймасын қабылдап алу-беруді жүргізді, атап айтқанда:
Әскери бөлім асханасы:
Гардеробы және қол жуғышы бар вестибюль (кіреберіс)
Вестибюль бір ауысымда тамақтанатын адам санына шаққанда 50 м² есебімен жоспарланған. Вестибюльде киім ілгіштер (бір ауысымда тамақтанатындардың 10%-ына) бар, 4 комплект қол жуғыштармен жабдықталған (100 орынға бір шүмегі бар), үй-жайдың жағдайы қанағаттанарлық, жарықтандыруы бар.
Вестибюльде ілініп тұрады:
- азық-түлік паек нормасы (1 стенд);
- асхана-ас-үйлік ыдыстар нормасы (1 стенд);
- күндік өнімдердің шығыны және мәзір (жарық табло түрінде ресімделеді) (2 планшет);
- бөлімшелерге үстелдерді бекіту жоспары (1 планшет).
Асханаға кіретін есіктер металлдан жасалған қос жақтаулы, жағдайы қанағаттанарлық.
Үй-жайдың толық сипаттамасы және онда бар мүлік көрсетіледі, оның ішінде техникалық жағдайы да.
Ас залы
Асхана залының ауданы 200 м². Тамақтану бір ауысымда қарастырылған, қажет болған жағдайда бірнеше ауысымда. Залда гигиеналық жабыны бар алты орындық (төрт орындық) үстелдер 25 дана (орындықтар 50 дана) орнатылған.
Үй-жайдың толық сипаттамасы және онда бар мүлік, оның ішінде техникалық жағдайы көрсетіледі.
Көкөністер цехы
Көкөніс цехы екі бөлімшеден тұрады, әрқайсысының ауданы 30 м². Бірінші және екінші бөлімшелердің арасында суық суы бар ванна 1 дана орнатылған. Асхананың техникалық қажеттілігі үшін бірінші бөлімшеде еденнен 800 мм биіктікте су алу краны орнатылған. Екінші бөлімшеде орнатылған: көкөніс кескіш машина – 1 дана; өндірістік үстелдер – 2 дана; жылжымалы ванналар – 2 дана.
Үй-жайдың толық сипаттамасы және онда бар мүлік көрсетіледі, оның ішінде техникалық жағдайы да.
Ет цехы
Ет цехының ауданы 45 м². Цехтағы жабдықтар қабырғалар бойымен технологиялық желі түрінде орнатылған; тауарлық таразы – 1 дана. Жұмыс орындарында бөлу тақталары – 3 дана және "Аспаздық үштік" пышақтар жиынтығы – 2 комплект бар. Ет цехында пайдалану ережелері бойынша нұсқаулықтар бар.
Үй-жайдың толық сипаттамасы және онда бар мүлік көрсетіледі, оның ішінде техникалық жағдайы да.
Балық цехы
Ыстық цех
Суық цех
Тәтті тағамдарды салқындатуға арналған үй-жай
Ұннан жасалатын өнімдерге арналған үй-жай
Нан кесу және сақтауға арналған үй-жай
Бір реттік берілетін өнімдерді порциялауға арналған үй-жай
Асхана ыдыстарын жуатын орын
Ас үй ыдыстарын жуатын орын
Өнімдерге арналған салқындатылатын камера
Құрғақ өнімдер қоймасы Аспаздардың демалыс бөлмесі
Душ және дәретхана
Бөлімнің азық-түлік қоймасы:
Көкөніс сақтау қоймасы
Негізгі қойма
Актіде көрсетілген үй-жайлар мен ондағы мүлік жоғарыда көрсетілген тәртіппен тапсырылды, тапсырушы жаққа ешқандай шағым жоқ.
Асхана жайын тапсырды: __________________________________________
(ә/атағы, Т.А.Ж. (егер болса))
Асхана жайын қабылдады: ________________________________________
(ә/атағы, Т.А.Ж. (егер болса))
Куәландырамын: Әскери бөлімнің азық-түлік қызметінің бастығы
________________________________________________________________
(ә/атағы, Т.А.Ж. (егер болса))
Комиссия төрағасы: _______________________________________________
(ә/атағы, Т.А.Ж. (егер болса))
Комиссия мүшелері:
_________________________________________________________________
(ә/атағы, Т.А.Ж. (егер болса))
_________________________________________________________________
(ә/атағы, Т.А.Ж. (егер болса))
_________________________________________________________________
(ә/атағы, Т.А.Ж. (егер болса))
_________________________________________________________________
(ә/атағы, Т.А.Ж. (егер болса))
_________________________________________________________________
(ә/атағы, Т.А.Ж. (егер болса))
Азаматтық қорғаныс әскери
бөлімдерінде азық-түлік қызметінің жұмысын ұйымдастыру қағидаларына
10 қосымша
Үлгі
КЕЛІСІЛДІ БЕКІТІЛДІ
ЖШС(ЖК) басшысы______________ 00000 әскери бөлім командирі
______________________________ __________________________________
(Т.А.Ж. (егер болса)) (ә/атағы, Т.А..Ж. (егер болса))
АКТ
00000 әскери бөлімінің мүлкін қабылдап алу-беру актісі
ЖШС (ЖК) _______ " " 20 жылдан бастап " " ______ 20 жылға дейінгі мерзімге
00000 әскери бөлімі командирінің "_" ___________
20 жылғы бұйрығымен тағайындалған комиссия құрамында:
Төраасы: _________________________________________________
(лауазымы, ә/атағы, Т.А.Ж.)
Комиссия мүшелері
_______________________________________ (лауазымы, ә/атағы, Т.А.Ж.)
_______________________________________ (лауазымы, ә/атағы, Т.А.Ж.)
_______________________________________ (лауазымы, ә/атағы, Т.А.Ж.)
_______________________________________ (лауазымы, ә/атағы, Т.А.Ж.)
______________________________________ (лауазымы, ә/атағы, Т.А.Ж.)
бөлімше бастығының (асхана бастығының) қатысуымен,
__________________________________________ (лауазымы, ә/атағы, Т.А.Ж.)
аға маманның (азық-түлік қоймасы бастығының) қатысуымен
__________________________________________ (лауазымы, ә/атағы, Т.А.Ж.)
және өндіріс меңгерушісінің қатысуымен
__________________________________________ (лауазымы, ә/атағы, Т.А.Ж.)
әскери бөлімнің асхана мен азық-түлік қоймасының материалдық құндылықтарын
қабылдап алу-беруді жүргізді, атап айтқанда:
әскери бөлімнің асханасы:
№ р/н
Материалдық құндылықтың атауы
Өлш.бірлігі
Саны
Бағасы
(теңге)
Соммасы (теңге)
Ескерту
1
2
3
4
Жалпы соммасы:
Әскери бөлімнің азық-түлік қоймасы:
№ р/н
Материалдық құндылықтың атауы
Өлш.бірлігі
Саны
Бағасы
(теңге)
Соммасы (теңге)
Ескерту
1
2
3
4
Жалпы соммасы:
Актіде көрсетілген материалдық құндылықтар жоғарыда көрсетілген тәртіппен тапсырылды, тапсырушы жаққа ешқандай шағым жоқ.
Асхана мүлігін тапсырды: ___________________________________________
(лауазымы, ә/атағы, Т.А.Ж.)
Мүлікті қабылдады: ________________________________________________
(Т.А.Ж. (егер болса) Сдал (а) имущество склада:
__________________________________________ (ә/атағы, Т.А.Ж. (егер болса)
Қойманы қабылдады_________________________________________________
(Т.А.Ж. (егер болса)
Куәландырады:
Әскери бөлімнің азық-түлік қызметінің бастығы
__________________________________________________________________
(ә/атағы, Т.А.Ж. (егер болса)
Комиссия төрағасы: ________________________________________________
(ә/атағы, Т.А.Ж. (егер болса)
Комиссия мүшелері:
______________________________________________________________
(ә/атағы, Т.А.Ж. (егер болса)
___________________________________________________________________
(ә/атағы, Т.А.Ж. (егер болса)
___________________________________________________________________
(ә/атағы, Т.А.Ж. (егер болса)
__________________________________________________________________
(ә/атағы, Т.А.Ж. (егер болса)
Азаматтық қорғаныс әскери
бөлімдерінде азық-түлік қызметінің жұмысын ұйымдастыру қағидаларына
11 қосымша
Бекітемін
0000 әскери бөлім командирі
(әскери бөлім атауы)
________________________________
(ә/атағы, подпись и Ф.И.О. (при его наличии)
М.О.
АКТ әскери қызметшілерді тамақтандыруды ұйымдастыру және азық-түлікпен қамтамасыз ету бойынша көрсетілген қызметтердің ақысын төлеуге ___________________________________________ (әскери бөлімнің атауы)
" " ___________ 20 жылдан " " ___________ 20 жылға дейінгі кезеңге
" " ___________ 20 жылдан " " ___________ 20 жылға дейінгі кезеңде
тамақтандыруды ұйымдастыру және азық-түлікпен қамтамасыз ету жөнінде жасалған
мемлекеттік сатып алу шартына сәйкес қызметтер көрсетілді:

Раздел 1. Продовольственное обеспечение служебных собак
Число месяца
Собаки
Щенки
№ аттестата на фураж
Данные о сверках численности
прибыло
убыло
состоит
прибыло
убыло
состоит
прибывших
убывших
Роспись специалиста (делопроизводителя)
Роспись ПНШ по кадрам и строевой части
Начальник продовольственной службы воинской части
_______________________________________________________________________
(в/звание, Ф.И.О. (при его наличии))
Сводная ведомость обернувшихся суточных дач
№ п/п
Наименование подразделений
Служебные животные
Данные о сверках численности
Собаки
Щенки
Роспись специалиста-делопроизводителя
Роспись ПНШ по кадрам и строевой части
Итого по воинской части:
Приложение 5 к Правилам
по организации деятельности
продовольственной службы
в воинских частях
гражданской обороны
____________________________________
С данными учета личного состава сверено
(наименование воинской части)
______________________________________
(в/звание, Ф.И.О.(при его наличии), подпись)
"____" ___________20____ г.
РАЗДАТОЧНАЯ (СДАТОЧНАЯ) ВЕДОМОСТЬ № _____ на ____________________
______________________________________________________________
(наименование подразделения)
№ п/п
В/звание
Ф.И.О. (при его наличии)
Наименования получаемого имущества
№ удостоверения
Роспись получателя
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Итого к выдаче
Фактически выдано
Выдачу произвел: ___________________________________________________
(в/звание, Ф.И.О. (при его наличии), подпись)
Разнесено по книге учета специалист (делопроизводитель):
___________________________________________________________________
(в/звание, Ф.И.О. (при его наличии), подпись)
"______" ______________________ 20___ г.
Приложение 6 к Правилам
по организации деятельности
продовольственной службы
в воинских частях
гражданской обороны
УТВЕРЖДАЮ
Начальник
подразделения (столовой)
____________________________
(в/звание, Ф.И.О.
(при его наличии)
ГРАФИК
работы поваров в период с _____ по ________________ 20___ года
Ф.И.О. повара
Дни недели и время
Количество дежурств
Количество рабочих часов, чел./час
понедельник
вторник
среда
четверг
пятница
суббота
воскресенье
время работы
время работы
время работы
время работы
время работы
время работы
время работы
время работы
время работы
время работы
время работы
время работы
время работы
время работы
Инструктор – повар (старший повар):
______________________________________________________________________
(в/звание, Ф.И.О. (при его наличии))
Приложение 7 к Правилам
по организации деятельности
продовольственной службы
в воинских частях
гражданской обороны
УТВЕРЖДАЮ
Заместитель командира
воинской части
по тылу 00000
____________________________
(в/звание, Ф.И.О.
(при его наличии)
СХЕМА
закрепления столов за подразделениями воинской части ______
1 РЯД
(столы 1-8)
2 РЯД
(столы 9-14)
3 РЯД
(столы 14-19)
Начальник продовольственной службы воинской части
__________________________________________________________________
(в/звание, Ф.И.О. (при его наличии)
Приложение 8 к Правилам
по организации деятельности
продовольственной службы
в воинских частях
гражданской обороны
ЗАЯВКА №_____ на обеспечение питанием военнослужащих _____________________, состоящих (наименование воинской части)
на продовольственном обеспечении по состоянию на "___" ________ 20___ г.
№ п/п
Наименование подразделения
Количество военнослужащих, состоящих на продовольственном обеспечении по основным нормам и дополнительным пайкам к основным нормам
1
2
3
4
5
6
7
8
Начальник продовольственной службы
________________________________________
(в/звание, подпись, Ф.И.О. (при его наличии))
Приложение 9 к Правилам
по организации деятельности
продовольственной службы
в воинских частях
гражданской обороны
Образец
СОГЛАСОВАНО                               УТВЕРЖДАЮ
Руководитель ТОО (ИП) ______________       Командир воинской части 00000
___________________________________       ____________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)                         (в/звание, Ф.И.О. (при его наличии)
АКТ
приема-передачи помещений столовой и продовольственного склада воинской части 00000 ТОО (ИП) на период с__________ 20__ года по ____________ 20__года
Комиссия, назначенная приказом командира воинской части 00000 от "___" ___________ 20__ года в составе:
Председателя: _______________________________________________________
(должность, в/звание, Ф.И.О.)
Членов комиссии: ______________________________________________
(должность, в/звание, Ф.И.О.)
__________________________________________________
(должность, в/звание, Ф.И.О.)
__________________________________________________
(должность, в/звание, Ф.И.О.)
__________________________________________________
(должность, в/звание, Ф.И.О.)
__________________________________________________
(должность, в/звание, Ф.И.О.)
в присутствии начальника подразделения (начальника столовой),
___________________________________________________________________
(должность, в/звание, Ф.И.О.)
старшего специалиста (начальника продовольственного склада)
___________________________________________________________________
(должность, в/звание, Ф.И.О.)
и заведующей производством
__________________________________________________________________
(должность, в/звание, Ф.И.О.)
произвели прием-передачу помещений столовой и продовольственного склада воинской части, а именно:
Столовая воинской части:
Вестибюль с гардеробом и умывальником
Вестибюль предусмотрен площадью из расчета 50 м2. В вестибюле имеются вешалки (10% от числа питающихся за одну смену), оборудованы умывальниками в количестве 4-х комплектов (один кран на 100 посадочных мест), состояние помещения удовлетворительное, освещение имеется.
В вестибюле вывешены:
- нормы продовольственных пайков (1 стенд);
- нормы обеспечения столово-кухонной посудой (1 стенд);
- раскладки продуктов и меню на текущий день (оформляется в виде светящегося табло) (2 планшета);
- план закрепления столов за подразделениями (1 планшет).
Входные двери в столовую металлические двухстворчатые в удовлетворительном состоянии.
Указывается полное описание помещения и имеющегося в нем имущества, в том числе его техническое состояние.
Обеденный зал
Обеденный зал столовой имеет площадь 200 м2 . Прием пищи предусматривается в одну смену, при необходимости в несколько смен. В зале установлены шестиместные (четырехместные) столы с гигиеническим покрытием в количестве 25 штук (лавки в количестве 50 штук).
Указывается полное описание помещения и имеющегося в нем имущества, в том числе его техническое состояние.
Овощной цех
Овощной цех состоит из двух отделений площадью по 30 м2. Между первым и вторым отделениями установлена ванна с подводом холодной воды в количестве 1 штуки. Для технических нужд столовой в первом отделении цеха установлен водоразборный кран на высоте 800 мм от пола. Во втором отделении установлены: машина овощерезательная в количестве 1 штуки; столы производственные в количестве 2-х штук; ванны передвижные в количестве 2-х штук.
Указывается полное описание помещения и имеющегося в нем имущества, в том числе его техническое состояние.
Мясной цех
Мясной цех площадью 45 м2. Оборудование в цехе установлено виде технологической линии вдоль стен; весы товарные в количестве 1 штуки. На рабочих местах имеются разделочные доски в количестве 3-х штук и комплект ножей "Поварская тройка" в количестве 2-х комплектов. В мясном цехе имеются инструкции по правилам эксплуатации.
Указывается полное описание помещения и имеющегося в нем имущества, в том числе его техническое состояние.
Рыбный цех
Горячий цех
Холодный цех
Помещение для остывания сладких блюд
Помещение для мучных изделий
Помещение для нарезки и хранения хлеба
Помещение для порционирования продуктов единовременной выдачи
Моечная столовой посуды
Моечная кухонной посуды
Охлаждаемая камера для продуктов
Кладовая для сухих продуктов
Комната для отдыха поваров
Душевая и туалет
Продовольственный склад части:
Овощехранилище
Основное хранилище
Указанные в акте помещения и находящееся в нем имущество сдано в указанном порядке, претензий к сдающим не имеется.
Сдал (а) помещения столовой: ___________________________________________
(в/звание, Ф.И.О. (при его наличии)
Принял (а) помещения столовой: _________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
Свидетельствую: Начальник продовольственной службы воинской части
___________________________________________________________________________
(в/звание, Ф.И.О. (при его наличии)
Председатель комиссии: ________________________________________________
(в/звание, Ф.И.О. (при его наличии)
Члены комиссии: ___________________________________________________________________________
(в/звание, Ф.И.О. (при его наличии)
___________________________________________________________________________
(в/звание, Ф.И.О. (при его наличии)
___________________________________________________________________________
(в/звание, Ф.И.О. (при его наличии)
___________________________________________________________________________
(в/звание, Ф.И.О. (при его наличии)
__________________________________________________________________________
(в/звание, Ф.И.О. (при его наличии)
Приложение 10 к Правилам
по организации деятельности
продовольственной службы
в воинских частях
гражданской обороны
Образец
СОГЛАСОВАНО                               УТВЕРЖДАЮ
Руководитель ТОО (ИП) ______________       Командир воинской части
00000
___________________________________             ____________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)                         (в/звание, Ф.И.О. (при его наличии)
АКТ
приема-передачи имущества воинской части 00000 ТОО (ИП) на период с__________ 20__ года по ____________ 20__года
Комиссия, назначенная приказом командира воинской части 00000 от "___" ___________ 20__ года в составе:
Председателя: ____________________________________________________
(должность, в/звание, Ф.И.О.)
Членов комиссии: ________________________________________________
(должность, в/звание, Ф.И.О.)
______________________________________________
(должность, в/звание, Ф.И.О.)
______________________________________________
(должность, в/звание, Ф.И.О.)
______________________________________________
(должность, в/звание, Ф.И.О.)
______________________________________________
(должность, в/звание, Ф.И.О.)
в присутствии начальника подразделения (начальника столовой),
______________________________________________________________________
(должность, в/звание, Ф.И.О.)
старшего специалиста (начальника продовольственного склада)
______________________________________________________________________
(должность, в/звание, Ф.И.О.)
и заведующей производством
______________________________________________________________________
(должность, в/звание, Ф.И.О.)
произвели прием-передачу материальных ценностей столовой и продовольственного склада воинской части, а именно:
Столовая воинской части:
№ п/п
Наименование материальной ценности
Ед. изм.
Кол-во
Цена
(тенге)
Сумма (тенге)
Примечание
1
2
3
4
Общая сумма:
Продовольственный склад воинской части:
№ п/п
Наименование материальной ценности
Ед. изм.
Кол-во
Цена
(тенге)
Сумма (тенге)
Примечание
1
2
3
4
Общая сумма:
Указанные в акте материальные ценности сданы в указанном порядке, претензий к сдающим не имеется.
Сдал (а) имущество столовой: ___________________________________________
(в/звание, Ф.И.О. (при его наличии)
Принял (а) имущество: _________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
Сдал (а) имущество склада: _____________________________________________
(в/звание, Ф.И.О. (при его наличии)
Принял (а) склада: _____________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
Свидетельствую: Начальник продовольственной службы воинской части
_____________________________________________________________________
(в/звание, Ф.И.О. (при его наличии)
Председатель комиссии: ________________________________________________
(в/звание, Ф.И.О. (при его наличии)
Члены комиссии:
_____________________________________________________________________
(в/звание, Ф.И.О. (при его наличии)
_____________________________________________________________________
(в/звание, Ф.И.О. (при его наличии)
_____________________________________________________________________
(в/звание, Ф.И.О. (при его наличии)
_____________________________________________________________________
(в/звание, Ф.И.О. (при его наличии)
Приложение 11 к Правилам
по организации деятельности
продовольственной службы
в воинских частях
гражданской обороны
Утверждаю
Командир воинской части 0000
(наименование воинской части)
____________________________
(в/звание, подпись и Ф.И.О.
(при его наличии)
М.П.
АКТ
оплаты оказанных услуг по организации питания и снабжения продовольствием
военнослужащих ______________________________________________ (наименование воинской части) за период с "___" по "___" ______________ 20___ г.
В соответствии с заключенным договором государственных закупок по организации питания и снабжения продовольствием в период с "___" по "___" ______________ 20___ г. оказаны услуги:

1. 1 "Мерзімді қызмет әскери қызметшілерінің жалпыәскери пайогы" натуралдық
нормасы бойынша:
___ тәуліктік дача × ___ теңге ___ тиын (үлес құны) = ______ теңге ___ тиын
(жалпы сома);
2. 1 "Жауынгерлік кезекшіліктегі әскери қызметшілердің жалпыәскери үлесі" натуралдық нормасы бойынша: ____ тәуліктік дача × _____ теңге ___ тиын (үлес құны) = ________ теңге ___ тиын (жалпы сома);
3. Негізгі нормаларға қосымша "Мереке пайогы" бойынша: ____ тәуліктік дача × _____ теңге ___ тиын (үлес құны) = ________ теңге ___ тиын (жалпы сома);
Жалпы " " ___________ 20 жылдан " " ___________ 20 жылға дейінгі кезеңде көрсетілген қызметтердің сомасы ___________ теңге ___ тиын құрайды.
Бөлім командирінің тыл жөніндегі орынбасары
___________________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, Т.А.Ә. (болған жағдайда))
Штаб бастығының аға көмекшісі
______________________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, Т.А.Ә. (болған жағдайда))
Қаржы қызметінің бастығы _______________________
(әскери атағы, қолы, Т.А.Ә. (болған жағдайда))
Азық-түлік қызметінің бастығы _________________________________
(әскери атағы, қолы, Т.А.Ә. (болған жағдайда))
Әскери бөлім әскери қызметшілерін тамақтандыруды ұйымдастыру және азық-түлікпен қамтамасыз ету бойынша көрсетілген қызметтердің ақы төлеу актісімен келісемін, шағымым жоқ:
Директор _________________________________________ (Т.А.Ж.) (егер болса)
М.О.
Азаматтық қорғаныс әскери
бөлімдерінде азық-түлік қызметінің жұмысын ұйымдастыру қағидаларына
12 қосымша
АКТ
Тамақтандыру бойынша көрсетілген қызметтердің ақысын төлеу жөніндегі өзара есеп айырысуды салыстыру
Біз, төменде қол қойғандар:
ЖШС (ЖК) __________________ және _____________________ әскери бөлімі
тамақтандыру қызметтерінің ақысын төлеу бойынша өзара есеп айырысуларды салыстырудың осы актісін жасады:
Жазба мәтіні
ЖШС (ЖК)
Әскери бөлім
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
1
2
3
4
5
Бастапқы сальдосы ______ бойынша
Жалпы айналым
Кезеңнің соңындағы сальдосы
Басшы_____________________ Басшы_______________________
(Т.А.Ә.)(болған жағдайда) (Т.А.Ә.)(болған жағдайда)
Бухгалтер __________________________ Бухгалтер _______________________
(Т.А.Ә.)(болған жағдайда) (Т.А.Ә.)(болған жағдайда)
Азаматтық қорғаныс әскери
бөлімдерінде азық-түлік қызметінің жұмысын ұйымдастыру қағидаларына
13 қосымша
Әскери бөлім командирі 0000
____________________________
(ә/шені, Т.А.Ж. (болған жағдайда)
Өтінім
00000 әскери бөлімінің есептоптары құрамында кезекшілік атқаратын және қызметтік міндеттерді орындайтын келісімшарт бойынша әскери қызметшілерді азық-түлікпен қамтамасыз етуге есепке қою үшін "___" ________ 20___ жылға
Бекітілген есептоп құрамына сәйкес, кезекшілік атқаратын және қызметтік
міндеттерді орындайтын
Қызметтік міндеттерді________________________________________________
(кезекшілік атқарылатын және қызметтік міндеттер (ҚМ) орындалатын орынды
көрсету)
Келесі тәртіппен келісімшарт бойынша әскери қызметшілерді азық-түлікпен
қамтамасыз етуге есепке алуыңызды сұраймын:
таңғы ас – ___ адам;
түскі ас – ___ адам;
кешкі ас – ___ адам.
Топ басшысы: _____________________________________________________
(ә/шені, Т.А.Ж. (болған жағдайда)
Азаматтық қорғаныс әскери
бөлімдерінде азық-түлік қызметінің жұмысын ұйымдастыру қағидаларына
14 қосымша
Форма
ӨНІМДЕРДІҢ ТОЛЫҚ ҚОЙЫЛУЫН БАҚЫЛАУ №_____ КІТАБЫ
____________________________________________________________
(әскери бөлімнің, бөлімшенің атауы)
Басталды "__" ___________
20 ___ жылы
Аяқталды "_" _____________
20 ___ жылы
күні
тамақ ішу уақыты
азық-түлік тауарларының атауы
Өлшем бірлігі
азық-түлікпен қамтамасыз етілетін жеке құрам саны
Қазанға салынатын өнімдердің мөлшері (салмағы кг-да)
Т.А.Ж., ә/шені, қолы асхана бойынша кезекші
Кезекші медицина қызметкерінің қортындысы
Бөлімше кезекшісінің (кезекші офицердің, келісімшарт бойынша әскери қызметшінің) қорытындысы
аспаздық мәзірге сәйкес
бастапқы өңдеу кезіндегі қалдықтар
нақтысы
жетіспейтіні
Таңғы ас
Түскі ас
Кешкі ас
Өнімдердің таратылу кестесімен сәйкестендірілді, айырмашылықтар жоқ:
Асхана бастығы ______________________________________________________
(ә/шені, Т.А.Ж. (болған жағдайда)
Жазбалардың дұрыстығын тексерді: Азық-түлік қызметінің бастығы
_______________________________________________________________
(ә/шені, Т.А.Ж. (болған жағдайда)
Азаматтық қорғаныс әскери
бөлімдерінде азық-түлік қызметінің жұмысын ұйымдастыру қағидаларына
15 қосымша
Форма
ТАМАҚТЫҢ ДАЙЫНДАЛУ САПАСЫН БАҚЫЛАУ ЕСЕП №_____ КІТАБЫ
__________________________________________________
(әскери бөлімнің, бөлімшенің атауы)
Басталды "__" ___________
20 ___ жылы
Аяқталды "_" _____________
20 ___ жылы
Тамақтану уақыты
"__ "____ 20_ ж. арналған таратылу кестесіне сәйкес тағамдардың атауы
Қазанға салынған, кг
нақты салмағы, кг/грамм
Тамақ дайындаушы аспазшының Т.А.Ж.
Дайын тамақтың сапасы және асхананың санитарлық жағдайы туралы дәрігердің (фельдшердің) қорытындысы
Тамақты беруге бөлімше кезекшісінің рұқсаты
Дайын тағамның дәмдік сапасы мен порциялардың толық салмағын бағалау туралы бөлімше командирінің (тексеруші тұлғаның) пікірі
жарма (макарон өнімдері
Картоп пен көкөністер
ет (балық)
ет (балық)
дайын порция
нақты салмағы
қалдық %-ы
Таңғы ас
Түскі ас
Кешкі ас
Күн соңында асханада үнемделген қалдық:
нан ___ кг, дәмдеуіштер ____ г Асхана бойыншы кезекші _____________
Нұсқаушы – аспазшы ____________________________ (ә/шені, Т.А.Ж.
(болған жағдайда) (ә/шені, Т.А.Ж. (болған жағдайда)
Жазбалардың дұрыстығын және өнім қалдықтарын тексерді:
Әскери бөлімнің азық-түлік қызметінің бастығы ___________________________
(ә/ шені, қолы, Т.А.Ж.)
Азаматтық қорғаныс әскери
бөлімдерінде азық-түлік қызметінің жұмысын ұйымдастыру қағидаларына
16 қосымша
0000 әскери бөлім командирі
__________________________
(ә/шені, Т.А.Ж. (болған жағдайда)
АКТ № _____ бақылау-көрсетілімдік тамақ дайындау
"___" _________ 20__ жыл Қарағанды қ.

1. По натуральной норме 1 "Общевойсковой паек военнослужащих срочной службы": ____ суточных дач х _____ тенге ___ тиын (стоимость пайка) = ________ тенге ___ тиын (общая сумма);
2. По натуральной норме 1 "Общевойсковой паек военнослужащих при несении боевого дежурства": ____ суточных дач х _____ тенге ___ тиын (стоимость пайка) = ________ тенге ___ тиын (общая сумма);
3. По дополнительному пайку к основным нормам "Праздничный паек": ____ суточных дач х _____ тенге ___ тиын (стоимость пайка) = ________ тенге ___ тиын (общая сумма);
Итого оказано услуг за период с "___" по "___"" ______________ 20___ г. на общую сумму ____________ тенге ___ тиын
Заместитель командира части по тылу
__________________________________________________________
(в/звание, подпись и Ф.И.О. (при его наличии)
Старший помощник начальника штаба
_________________________________________________________
(в/звание, подпись и Ф.И.О. (при его наличии)
Начальник финансовой службы
_________________________________________________________
(в/звание, подпись и Ф.И.О. (при его наличии)
Начальник продовольственной службы
_________________________________________________________
(в/звание, подпись и Ф.И.О. (при его наличии)
С актом оплаты оказанных услуг по организации питания и снабжения продовольствием военнослужащих воинской части согласен (а), претензий не имею:
Директор __________________________________________________
(Ф.И.О.) (при его наличии)
М.П.
Приложение 12 к Правилам
по организации деятельности
продовольственной службы
в воинских частях
гражданской обороны
АКТ
сверки взаиморасчетов по оплате оказанных услуг питания
Мы, нижеподписавшиеся:
ТОО (ИП)__________________ и воинская часть _____________________ составили настоящий акт сверки взаимных расчетов по оплате услуг питания:
Текст записи
ТОО (ИП)
Воинская часть
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
1
2
3
4
5
Сальдо на начало______
Итого оборотов
Сальдо на конец ______
Руководитель _______________________             Руководитель ____________________
(Ф.И.О.) (при его наличии)                   (Ф.И.О.) (при его наличии)
Бухгалтер __________________________             Бухгалтер _______________________
(Ф.И.О.) (при его наличии)                   (Ф.И.О.) (при его наличии)
Приложение 13 к Правилам
по организации деятельности
продовольственной службы
в воинских частях
гражданской обороны
Командиру воинской части 0000
____________________________
(в/звание, Ф.И.О.
(при его наличии)
Заявка для зачисления на продовольственное обеспечение военнослужащих по контракту, несущих дежурство и выполняющих служебные задачи в составе расчетов по воинской части 00000 на "___" ________ 20___ года
В соответствии с утвержденным составом расчета, несущего дежурство и выполняющих
служебные задачи в ___________________________________________________
(указать место несения дежурства и выполнения СЗ)
прошу Вас зачислить на продовольственное обеспечение военнослужащих по контракту в следующем порядке:
завтрак – ___ человек;
обед – ___ человек;
ужин – ___ человек.
Старший группы: _____________________________________________________
(в/звание, Ф.И.О. (при его наличии)
Приложение 14 к Правилам
по организации деятельности
продовольственной службы
в воинских частях
гражданской обороны
Форма
КНИГА КОНТРОЛЯ ЗА ПОЛНОТОЙ ЗАКЛАДКИ ПРОДУКТОВ №_____
_________________________________________________________
(наименование воинской части, подразделения)
Начата "_____" _____________________ 20 ___ года
Окончена "_____" _____________________ 20 ___ года
Дата
Прием пищи
Наименование продуктов питания
Единица измерения
Количество личного состава на довольствии
Количество закладываемых продуктов в котел (вес в кг)
Ф.И.О., подпись старшего повара смены
Ф.И.О., в/звание, подпись дежурного по столовой
Заключение дежурного медицинского работника
Заключение дежурного по части (дежурного офицера, военнослужащего по контракту)
По меню-раскладке
Отходы при первичной обработке
Фактически
Недостает
Завтрак
Обед
Ужин
Сверено с раскладкой продуктов, расхождений не имеется:
Начальник столовой
__________________________________________________________________________
(в/звание, Ф.И.О. (при его наличии)
Правильность ведения записей проверил:
Начальник продовольственной службы
__________________________________________________________________________
(в/звание, Ф.И.О. (при его наличии))
Приложение 15 к Правилам
по организации деятельности
продовольственной службы
в воинских частях
гражданской обороны
Форма
КНИГА УЧЕТА КОНТРОЛЯ ЗА КАЧЕСТВОМ ПРИГОТОВЛЕНИЯ ПИЩИ №_____
_________________________________________________________
(наименование воинской части, подразделения)
Начата "_____" _____________________ 20 ___ года
Окончена "_____" _____________________ 20 ___ года
Прием пищи
Наименование блюд по раскладке на "____"______ 20___ г.
Заложено
в котел, кг
Фактическая масса, кг/грамм
Ф.И.О. повара, приготовившего пищу
Заключение врача (фельдшера) о качестве готовой пищи и санитарного состоянии столовой
Разрешение дежурного по части на выдачу пищи
Оценка командира части (проверяющего лица) вкусовых качеств готовой пищи и полновесности порций
крупы (макарон. .изделий)
Картофеля и овощей
Мяса (рыбы)
Мяса (рыбы)
Готовой порции
фактическая масса
% отходов
Завтрак
Обед
Ужин
Остаток сэкономленных в столовой к концу дня: хлеба ___ кг, специй ____ г
Дежурный по столовой __________________ Инструктор – повар _______________________
(в/звание, Ф.И.О. (при его наличии)       (в/звание, Ф.И.О. (при его наличии)
Правильность ведения записей и остатки продуктов проверил:
Начальник продовольственной службы воинской части
__________________________________________________________________________
(в/ звание, подпись, Ф.И.О.)
Приложение 16 к Правилам
по организации деятельности
продовольственной службы
в воинских частях
гражданской обороны
Командир воинской части 0000
__________________________
(в/звание, Ф.И.О.
(при его наличии)
АКТ № _____проведения контрольно-показательной варки пищи
"_____" _________ 20__ года г. Караганда

Азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінде азық-түлік қызметінің жұмысын ұйымдастыру ережелеріне сәйкес, мен, 00000 әскери бөлімнің азық-түлік қызметінің бастығы, 00000 әскери бөлімнің асханасында барлық жеке құрамға таңғы ас, түскі ас, кешкі ас дайындау мақсатында бақылау-көрсетілімдік нұсқау өткіздім.
Бақылау-көрсетілімдік тамақ дайындауға қатысты: асхананың бастығы ______________, ЖШС (ЖК) тамақ ұйымдастыру өндірісін меңгерушісі ______________, аспаздар ______________ (барлық қызметкерлердің лауазымы мен фамилиялары көрсетіледі), жалпы ________ адам.
Әскери бөлімнің асханасы бақылау-көрсетілімдік тамақтану өткізуге дайын, көкөніс цехында косметикалық жөндеу жүргізілді, ет цехында ванна қосылды, балық цехындағы кесу тақталары ауыстырылды, кесу пышақтарына белгілер қойылды, асхана бөлмелерінің санитарлық жағдайы қанағаттанарлық, технологиялық жабдық жұмыс күйінде.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(асхананы дайындау бойынша жүргізілген жұмыс, асхананың өндірістік бөлмелерінің санитарлық жағдайы, жабдықтардың техникалық жағдайы көрсетіледі)
Ас қайнату кезінде тамақ өнімдерінің таратылу кестесіне сәйкес дайындалды, оған мына тағамдарды дайындау көзделген:
Таңғы ас – _________________________________________ (екінші ас);
Түскі ас – _______________________________ (суық тіс басар),
______________________________________________(бірінші ас),
______________________________________________ (екінші ас),
______________________________________________ (үшінші ас);
Кешкі ас – _______________________________________ (екінші ас).
Асханаға өнімдер ____ № жүкқұжат бойынша ________ 20__ жылғы, бекітілген мәзір-есептесу картасына және тамақтанушылар санына (258 адам) сәйкес қабылданды.
___________________________________________________________________
(Өнімдерді асханаға жеткізу және оларды аспаздық өңдеуге дейін сақтау)
Өнімдерді алғашқы өңдеу кезінде қалдықтар мөлшері мынадай болды:
Азық-түлік
Алғашқы өңдеуге жататын өнім мөлшері, кг
Қалдықтар
Алғашқы өңдеуден кейінгі масса, кг
Норма бойынша
Нақты
массасы, кг
%
көлемі, кг
%
Картопты алғашқы өңдеу кезіндегі қалдықтар мөлшері белгіленген нормадан асып кетті, себебі 65 кг көлеміндегі картоптың (ұсақ тұқымдық) сапасына сәйкес келмеуінен. Аталған мөлшер ауыстырылды.
_____________________________________________________________________
(Қалдықтардың арту себептері және оларды азайту бойынша қабылданған шаралар)
Есептік деректермен салыстырғанда дайын тағамдардың нақты шығымы мынадай болды:
Тағам
Порция шығымы, грамм
Нәтиже, грамм
есептік
нақты
Есептен артық
Есептен кем
-
-
5
-
-
-
-
-
-
-
-
Балғын қияр мен пияз салаты: Қиярды алғашқы өңдеу кезіндегі қалдықтар нормадан асып кетті, себебі 4 кг көлеміндегі қиярдың сапасына сәйкес келмеуінен (бұзылған). Аталған мөлшер ауыстырылды.
_______________________________________________________________________
(Нақты шығымның есептік көрсеткіштен ауытқуы, себептері және осы кемшілікті жою үшін қабылданған шаралар)
Аспаздық өнімдерді органолептикалық бағалау:
№ р/н
Тағам
Сырт көрінісі
Түсі
Дәмі, иісі
Консистенциясы
1
2
3
Тағамдарды тарату тәртібі:
Ағындық тәсілмен тағамдарды тарату кезінде үстелдерді сервировка жасау келесідей ұйымдастырылады: үстелдерге дәмдеуіштерге арналған құралдар қойылады, алдын ала сиыр майы қойылуы мүмкін.

В соответствии с Правилами по организации деятельности продовольственной службы в воинских частях гражданской обороны мной, начальником продовольственной службы воинской части 00000 проведена контрольно-показательная варка пищи в столовой воинской части 00000 с приготовлением для всего личного состава завтрак, обед, ужин.
В контрольно-показательной варке пищи участвовали: начальник столовой , заведующая производством организатора питания ТОО (ИП) , повара , (перечисляются все должностные лица в звании и по-фамильно), всего ________ человек.
Столовая воинской части к проведению контрольно-показательной варки пищи готова, проведен косметический ремонт овощного цеха, подведена ванна в мясном цеху, разделочные доски в рыбном цеху заменены, разделочные ножи промаркированы, санитарное состояние помещений столовой удовлетворительное, технологическое оборудование в рабочем состоянии.
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(указывается проведенная работа по подготовке столовой, санитарное состояние производственных помещений столовой, техническое состояние оборудования)
При проведении варки пища готовилась согласно меню-раскладки продуктов, по которой предусматривалось приготовление следующих блюд:
Завтрак – ______________________________________ (второе блюдо);
Обед – _____________________________________ (холодная закуска),
______________________________________________ (первое блюдо),
______________________________________________ (второе блюдо),
______________________________________________ (третье блюдо);
Ужин – _______________________________________ (второе блюдо).
Продукты в столовую получены по накладной № ___ от ________ 20__ года в соответствии с утвержденной меню-раскладкой продуктов и количеством питающихся (258 человек).
____________________________________________________________________
(доставка продуктов в столовую и их хранение до кулинарной обработки)
При первичной обработке продуктов отходы составили:
Продукты
Количество, подлежащее первичной обработке, кг
Отходы
Масса после первичной обработки, кг
по норме
фактические
масса, кг
%
количество, кг
%
Отходы при первичной обработке картофеля превышены, причина в несоответствии с качеством картофеля в количестве 65 кг (мелкий семенной), данное количество заменено.
_______________________________________________________________________
(причины превышения отходов и меры, принятые по их сокращению)
Фактический выход готовых блюд по сравнению с расчетными данными составил:
Блюда
Выход порций, грамм
Результат, грамм
расчетный
фактический
больше расчетного
меньше расчетного
-
-
5
-
-
-
-
-
-
-
-
Салат из свежих огурцов с луком: Отходы при первичной обработке огурцов превышен, причина в несоответствии с качеством огурцов в количестве 4 кг (подвергся порче), данное количество заменено.
________________________________________________________________________________
(отклонение фактического выхода от расчетного, причины и меры, принятые к устранению
этого недостатка)
Органолептическая оценка приготовления пищи:
№ п/п
Блюда
Внешний вид
Цвет
Вкус, запах
Консистенция
1
2
3
Порядок раздачи блюд:
Сервировка столов при поточном методе раздачи пищи состоит из следующего: на столы выставляются приборы для специй, может выставляться заранее масло коровье.
В начале линии подносы укладываются в стопки, а столовые приборы – в кассеты по видам.

Жолдың басында подносылар стектерге қойылады, ал ас құралдары түрлері бойынша кассеталарға салынады. Дайын тағам жолға қызметкерлер келмес бұрын 10–15 минут бұрын қойылады, келесі реттілікте:
Таңғы ас пен кешкі ас үшін – подносыларға туралған нан, кружкалардағы шай, сиыр майы, әр тамақтанушыға арналған бір реттік өнімдер табақтарда, гарнир, 30–60 литрлік плиталық қазандықтардағы соуспен ет порциялары немесе табадағы балық;
Түскі ас үшін – подносыларға туралған нан, әр тамақтанушыға арналған салқын закуска табақтарда, үшінші тағам кружкаларда подносыларда, бірінші тағам, гарнир, плиталық қазандықтардағы ет порциялары және бір реттік өнімдер.
Жолда, дайын тағамды беретін аспаз алдында, тағаммен бақылау табақшасы қойылады. Тағам таратуға арналған ыдыс алдын ала өлшенеді. Оның көлемін барлық аспаздар біледі. Бірінші және екінші тағамдарды тарату бөлек қасықтармен жүргізіледі. Бірінші тағамдарды тең мөлшерде қазанның (бактың) түбінен және жоғарғы бөлігінен беріледі. Тарату кезінде әр табаққа немесе кесе бірінші тағамға бетінде тұрған май қосылады. Күріш, картоп пюресі және басқа гарнирлер екінші тағамдарға өлшенген қасықтармен салынады. Ет және балық порциялары, әдетте, екінші тағамға арналған гарнирмен бір табақта беріледі. Порциялық ет пен балық тағамдары, котлеттер және битоктар әрбір қызметкерге жеке аспаз-инструктордың бақылауымен беріледі, ал азу, рагу, гуляш және басқа ұсақ кесілген тағамдар өлшенген қасықтармен таратылады.
______________________________________________________________________
(Тағамдарды тарату тәртібі көрсетіледі, сондай-ақ үстелдерді сервировка жасау, нанды ұсыну және тамақ қабылдауды ұйымдастыру бойынша белгіленген талаптардың сақталуы көрсетіледі)
Дайын тағамдардың дәмдік сапасын бағалау (тамақтанушылардың пікіріне сәйкес):
№ п/п
Тағам
Тағамды бағалау
Ескертулер мен ұсыныстар
1
-
2
-
Аспаздардың жұмысын бағалау (өткізілген бақылау-көрсетілімді пісіру нәтижесі бойынша):
№ р/н
Аспаздың ә/атағы, Т.А.Ж.
Дайындалған тағамның атауы
Дайындалған тағамның бағасы
Өткізу барысындағы кемшіліктер
1
2
3
Ұсыныстар мен анықталған кемшіліктердің орындалуы (алдыңғы өткізілген бақылау-көрсетілімді пісіру қорытындысы бойынша):
Алдыңғы бақылау-көрсетілімді пісіру қорытындысы бойынша картоп пен көкөністерді алғашқы өңдеу кезіндегі кемшіліктер (қалдық нормасының асылуы) жойылды, су құю нормаларын дәл сақтау жөніндегі ұсыныстар қабылданып, орындалуда және толық сақталуда.
_____________________________________________________________________
(Алдыңғы бақылау-көрсетілімді пісіру бойынша берілген ұсыныстардың орындалуы және анықталған кемшіліктердің жойылуы көрсетіледі).
Қорытындылар мен ұсыныстар (өткізілген бақылау-көрсетілімді пісіру қорытындысы бойынша):
Бақылау-көрсетілімді пісіру толық көлемде өткізілді, қатысушылар тағам дайындау кезінде санитарлық-эпидемиологиялық талаптарды сақтау жөніндегі барлық іс-шараларды орындады.
Кемшіліктер:
екінші тағам (гарнир) – сұлы ботқасын пісіруде пісіру мерзімі асырылды;
салқын тәбет дайындауда жаңа қиярдың қалдық нормасы асырылды.
______________________________________________________________________
(Өткізілген бақылау-көрсетілімді пісіру барысында анықталған жалпы қорытындылар, ұсыныстар және кемшіліктер көрсетіледі)
Әскери бөлімнің азық-түлік қызметінің бастығы:
________________________________________________________
(ә/атағы, Т.А.Ж. (егер болса)
Танысты:
Асхана бастығы___________________________________________________
(ә/атағы, Т.А.Ж. (егер болса)
"Арман" ЖШС өндіріс меңгерушісі: __________________________________
(қолы, Т.А.Ж.)
Аспаздар:
__________________________________________________________________
(ә/атағы, Т.А.Ж. (егер болса)
___________________________________________________________________
(ә/атағы, Т.А.Ж. (егер болса)
___________________________________________________________________
(ә/атағы, Т.А.Ж. (егер болса)
Азаматтық қорғаныс әскери
бөлімдерінде азық-түлік қызметінің жұмысын ұйымдастыру қағидаларына
17 қосымша
Нысан
КЕЛІСІЛДІ БЕКІТІЛДІ
ЖШС (ЖК) басшысы______________ 00000 әскери бөлім командирі
___________________________________
_______________________________________________________
(Т.А.Ж. (егер болса)) (ә/атағы, Т.А..Ж. (егер болса))
ЖШС (ЖК) 20__ жылға 00000 әскери бөлім асханасы мен азық-түлік қоймасының жайларды жөндеу ЖОСПАРЫ
№ р/н
Іс-шаралар мен жұмыстар атауы
Жұмыс көлемі, саны
Соммасы
(мың. теңге)
Орындау мерзімі
Орындауға жауапты
Орындағаны жөнінде белгі
Асхана
1
2
Азық-түлік қоймасы
1
2
Барлығы соммаға:
Бөлім командирінің тыл жөніндегі орынбасары:
_________________________________________ (ә/атағы, Т.А.Ж. (егер болса))
Әскери бөлімнің азық-түлік қызметі бастығы:
________________________________________ (ә/атағы, Т.А.Ж. (егер болса))
Азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінде азық-түлік қызметінің жұмысын
ұйымдастыру қағидаларына
18 қосымша
Нысан
КЕЛІСІЛДІ БЕКІТІЛДІ
ЖШС(ЖК) басшысы___________ 00000 әскери бөлім командирі
___________________________________ ____________________________
(Т.А.Ж. (егер болса)) (ә/атағы, Т.А..Ж. (егер болса))
ЖШС (ЖК) 20__ жылға 00000 әскери бөлімнің азық-түлік қоймаларындағы ағымдағы азық-түлікті жаңарту және ұзақ мерзімді сақтау ЖОСПАРЫ
№ р/н
Іс-шаралар мен жұмыстар атауы
Жұмыс көлемі, саны
Жұмыс күші (адам күндері)
Көлік қажеттілігі
Қаржы қаражаты (мың теңге)
Орындау мерзімі
Орындауға жауапты
Орындағаны жөнінде белгі
қажеттілік
Қайдан жіберілді
потребность
факт. выделяется
1 квартал
2 квартал
3 квартал
4 квартал
Ағымдағы сақтау қорын жаңарту
1
2
3
Ұзақ мерзімді сақтау қорын жаңарту
1
2
Бөлім командирінің тыл жөніндегі орынбасары:
__________________________________________________________
(ә/шені, Т.А.Ж. (болған жағдайда)
Әскери бөлімнің азық-түлік қызметінің бастығы:
__________________________________________________
(ә/шені, Т.А.Ж. (болған жағдайда)
Азаматтық қорғаныс әскери
бөлімдерінде азық-түлік қызметінің жұмысын ұйымдастыру қағидаларына
19 қосымша
Форма
КЕЛІСІЛДІ БЕКІТІЛДІ
ЖШС(ЖК) басшысы______________ 00000 әскери бөлім командир
________________________________ ________________________________
(Т.А.Ж. (егер болса)) (ә/атағы, Т.А..Ж. (егер болса)
20__ жылға 00000 әскери бөлімнің азық-түлік қоймаларында ағымдағы азық-түлікті жаңарту және ұзақ мерзімді сақтау КЕСТЕСІ
№ р/н
Азық-түлік атауы
Өлш.бірл.
Жалпы саны, кг
Айлар бойынша бөлу
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
1
2
3
4
Бөлім командирінің тыл жөніндегі орынбасары:
_____________________________________________________
(ә/шені, Т.А.Ж. (болған жағдайда)
Әскери бөлімнің азық-түлік қызметінің бастығы:
____________________________________________________
(ә/шені, Т.А.Ж. (болған жағдайда)

Готовая пища подается на линию за 10-15 мин до прихода личного состава в такой последовательности:
На завтрак и ужин – нарезанный хлеб на подносах, чай в кружках, масло коровье, продукты единовременной выдачи на тарелках для каждого питающегося, гарнир, мясные порции в соусе в 30-60-литровых наплитных котлах или рыба в противнях;
На обед – нарезанный хлеб на подносах, холодная закуска на тарелках для каждого питающегося, третье блюдо в кружках на подносах, первое блюдо, гарнир, мясные порции в наплитных котлах продукты единовременной выдачи.
На линии перед поваром, выдающим готовую пищу, ставится контрольная тарелка с блюдом.
Посуда, предназначенная для раздачи пищи, заранее измеряется. Емкость ее известна всем поварам. Раздача первых и вторых блюд производится отдельными разливательными ложками.
Выдача первых блюд производится равномерно со дна и из верхней части котла (бака).
При раздаче в каждую тарелку или миску с первым блюдом добавляется жир, снятый с поверхности. Каши, картофельное пюре и другие гарниры ко вторым блюдам кладутся в тарелки вымеренными разливательными ложками. Мясные и рыбные порции выдаются, как правило, в одной тарелке вместе с гарниром для второго блюда. Порционные мясные и рыбные блюда, котлеты и биточки выдаются личному составу поштучно каждому под контролем инструктора-повара, а такие как азу, рагу, гуляш и другие, мелко кусковые блюда выдаются с помощью мерных разливательных ложек.
_______________________________________________________________________________
(указывается порядок раздачи блюд, отмечается также соблюдение установленных
требований по сервировке столов, подаче хлеба, организации приема пищи)
Оценка вкусовых качеств приготовленной пищи (по определению питающихся):
№ п/п
Блюдо
Оценка блюда
Замечания и предложения
1
-
2
-
Оценка работы поваров (по проведенной контрольно-показательной варки пищи):
№ п/п
в/звание, Ф.И.О. повара
Наименование приготовленного блюда
Оценка приготовленного блюда
Недостатки, выявленные в ходе проведения
1
2
3
Выполнение предложений и выявленных недостатков (по итогам предыдущей проведенной контрольно-показательной варки пищи):
По итогам предыдущей контрольно-показательной варки пищи устранены недостатки по первичной обработке картофеля и овощей (превышение норм отходов), предложения по точному соблюдению норм заливки воды приняты к исполнению и соблюдены.
_______________________________________________________________________
(указывается выполнение предложений и устранение недостатков по предыдущей
контрольно-показательной варке пищи)
Выводы и предложения (по итогам проведенной контрольно-показательной варки пищи):
Контрольно-показательная варка пищи проведена в полном объеме, участниками выполнены все мероприятия по соблюдению санитарно-эпидемиологических условий при приготовлении пищи. Недостатки: при приготовлении второго блюда (гарнира) каши овсяной превышены сроки варки, при приготовлении холодной закуски превышены нормы отходов огурцов свежих.
_______________________________________________________________________
(указывается общие выводы, предложения и недостатки, выявленные в ходе
проведения контрольно-показательной варки пищи)
Начальник продовольственной службы воинской части:
_______________________________________________________________________
(в/звание, Ф.И.О. (при его наличии)
Ознакомлены:
Начальник столовой _____________________________________________________
(в/звание, Ф.И.О. (при его наличии)
Заведующая производством ТОО "Арман" __________________________________
(подпись, Ф.И.О.)
Повара:
_______________________________________________________________________
(в/звание, Ф.И.О. (при его наличии)
_______________________________________________________________________
(в/звание, Ф.И.О. (при его наличии)
_______________________________________________________________________
(в/звание, Ф.И.О. (при его наличии)
Приложение 17 к Правилам
по организации деятельности
продовольственной службы
в воинских частях
гражданской обороны
Форма
Согласовано                                     Утверждаю и принято к исполнению
Руководитель ТОО (ИП) _________________       Командир воинской части 00000
_____________________________________       _______________________________
(в/звание, Ф.И.О. (при его наличии)       (в/звание, Ф.И.О. (при его наличии)
ПЛАН
ремонта имущества столовой и продовольственного склада воинской части 00000 ТОО (ИП) на 20___ год
№ п/п
Наименование мероприятий и работ
Объем работ, количество
Сумма
(тыс. тенге)
Срок исполнения
Ответственный за исполнение
Отметка о выполнении
Столовая
1
2
Продовольственный склад
1
2
Всего на сумму:
Заместитель командира части по тылу:
_______________________________________________________________
(в/звание, Ф.И.О. (при его наличии)
Начальник продовольственной службы воинской части:
_______________________________________________________________
(в/звание, Ф.И.О. (при его наличии)
Приложение 18 к Правилам
по организации деятельности
продовольственной службы
в воинских частях
гражданской обороны
Форма
Согласовано                                     Утверждаю и принято к исполнению
Руководитель ТОО (ИП) _________________       Командир воинской части 00000
_____________________________________       _______________________________
(в/звание, Ф.И.О. (при его наличии)             (в/звание, Ф.И.О. (при его наличии)
ПЛАН
освежения продовольствия на продовольственных складах текущего и длительного хранения воинской части 00000 ТОО (ИП) на 20___ год
№ п/п
Наименование мероприятий и работ
Объем работ, количество
Рабочая сила (человекодней)
Потребность в транспорте
Денежные средства
(тыс. тенге)
Время выполнения
Ответственные исполнители
Отметка о выполнении
потребность
откуда выделяется
потребность
факт. выделяется
1 квартал
2 квартал
3 квартал
4 квартал
Освежение запасов текущего хранения
1
2
3
Освежение запасов длительного хранения
1
2
Заместитель командира части по тылу:
_______________________________________________________________
(в/звание, Ф.И.О. (при его наличии)
Начальник продовольственной службы воинской части:
_______________________________________________________________
(в/звание, Ф.И.О. (при его наличии)
Приложение 19 к Правилам
по организации деятельности
продовольственной службы
в воинских частях
гражданской обороны
Форма
Согласовано                                     Утверждаю и принято к исполнению
Руководитель ТОО (ИП) _________________       Командир воинской части 00000
_____________________________________       _______________________________
(в/звание, Ф.И.О. (при его наличии)             (в/звание, Ф.И.О. (при его наличии)
ГРАФИК
освежения продовольствия на продовольственных складах текущего и длительного хранения воинской части 00000 ТОО (ИП) на 20___ год
№ п/п
Наименование продовольствия
Ед. изм.
Общее кол-во, кг
Распределение по месяцам
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
1
2
3
4
Заместитель командира части по тылу:
________________________________________________________________
(в/звание, Ф.И.О. (при его наличии)
Начальник продовольственной службы воинской части:
_________________________________________________________________
(в/звание, Ф.И.О. (при его наличии)