"Азаматтық қорғау органдарының және Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорындардың қызметкерлері мен өзге де жұмыскерлері үшін арнайы нысанды киім үлгілерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 22 тамыздағы № 353 бұйрығы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 20 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ережесінің 16-тармағының 38) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1 Азаматтық қорғау органдарының және Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорындардың қызметкерлері мен өзге де жұмыскерлері үшін арнайы нысанды киім үлгілері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Тылдық қамтамасыз ету департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
2) осы бұйрықты қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актінің Эталондық бақылау банкіне енгізу және ресми жариялау үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңңама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекекеттік кәсіпорнына жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Ш. Әрінов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2025 жылғы 22 тамыздағы
№ 353 бұйрығымен бекітілген
Азаматтық қорғау органдарының және Қазақстан республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорындардың қызметкерлері мен өзге де жұмыскерлері үшін арнайы нысанды киім үлгілері
1-тарау. Жоғары басшы құрам қызметкерлерінің арнайы нысанды киімі
1-сурет
1. Жоғары басшы құрам қызметкерлерінің арнайы нысанды киім:
1) жазғы арнайы нысанды киім;
2) қысқы арнайы нысанды киім;
3) бір түсті футболка;
4) қонышы қысқы жазғы аяк киім;
5) қонышы ұзын жазғы аяқ киім;
6) қысқы аяқ киім;
7) жазғы бас киім;
8) қысқы бас киім;
9) балаклава.
2. Арнайы нысанды киім сипаттамасы:
Ауа температурасы + 20°С жоғары кезінде жазғы Арнайы нысанды форма киімі зәйтүн түсті футболка бейсболкамен киіледі;

"Об утверждении образцов специальной форменной одежды для сотрудников и работников органов гражданской защиты и подведомственных Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан государственных предприятий"
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 22 августа 2025 года № 353
В соответствии с подпунктом 38) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые нормы по утверждении образцов специальной повседневной формы одежды для сотрудников и иных работников органов гражданской защиты и подведомственных Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан государственных предприятий.
2. Департаменту тылового обеспечения Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
2) направление настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего руководителя аппарата по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр Ч. Аринов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 22 августа 2025 года № 353
Образцы специальной форменной одежды для сотрудников и работников органов гражданской защиты и подведомственных Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан государственных предприятий
Глава 1. Специальная форменной одежды высшего начальствующего состава
Рисунок 1
1. Специальная форменная одежда высшего начальствующего состава:
1) летняя специальная форменная одежда;
2) зимняя специальная форменная одежда;
3) футболка однотонного цвета;
4) обувь летняя с низкими берцами;
5) обувь летняя с высокими берцами;
6) обувь зимняя;
7) головной убор летний;
8) головной убор зимний;
9) балаклава.
2. Описание специальной форменной одежды:
Летняя специальная форменная одежда одевается поверх футболки оливкового цвета c бейсболкой носится при температуре воздуха выше +20 С;

1) жазғы арнайы нысанды киім куртеше және шалбардан турады. Тік силуэтті сыртқа шығарып киілетін күрте алты төрт тесік түймелері бар орталық ішкі борттық бекіткішпен; екінші ілмек жараланған кезде қолды бекітуге арналған. Көлбеу кіріктірілген сызығы бар жапырақша төс ойық қалталарымен тігісті (иінішті) бөліктер. Қалталар тоқыма бекіткішіне бекітіледі (бекіткіштің жұмсақ жағы жапырақшалардың ішкі жағына реттеледі). Ені 3,0 см өрілген ұстағыштары бар қалталар.
Жапырақшалардың жоғарғы шеті бөліктің төменгі бөлігімен тігістің иінішті басып тігілген тігісіне енеді. Иініш сызығы бойынша төсбелгілерді бекіту үшін өлшемі 13.5*3 см тоқыма бекіткіштер орнатылды.
Белге дейін төселген бөліктер. Бөліктердің астарында түймелермен бекітілген екі қалта бар.
Артқы жағы иықтан түбіне дейін кесілген бүйір бөліктері бар, жоғарғы бөлігінде жауырын аймағында қосымша қозғалыс еркіндігі үшін тереңдігі кемінде 3,0 см бүктемелер салынған. Бел сызығы бойымен бүйір тігістерге белдің көлемін реттейтін екі түймеге ілмекпен бекітілген бұйра ілмектер тігіледі.
Жеңдер трапеция тәрізді күшейткіш төсемдері бар шынтақ аймағында тігілген, екі тігісті. Жеңнің жоғарғы бөлігінің төменгі жағында түймеге ілмекпен бекітілген пата орналасқан. Пата төменгі жағындағы жеңнің көлемін үш төрт тесік түймемен реттейді. Патаның дайын ені 6 см.
Екі жеңнің сыртқы жағында жеңді ойықпен жалғау тігісінен 12,0 см қашықтықта жеңдік белгілер мен әскер тектеріне жататын белгілерді орнату үшін ені 81 мм ұзындығы 90 мм тоқыма бекіткіштер (ілмектер) тігілген.
Артқы жағында және бөлікте бүйір тігістің екі жағындағы қолтық деңгейінен төмен, сондай-ақ төменгі және жоғарғы жеңдерде бір-бірден ілмектер түрінде бір желдеткіш өңделеді. Қолтық астындағы жеңдерді тігу тігісі еркін қозғалу үшін ілмекті бекітеді.
Тік жаға сол жағында дөңесті тоқыма бекіткішіне тірек және ашық күйінде тірек ілгегін бекітуге арналған қосымша реттелген тоқыма бекіткішіне бекітіледі;
2) алдыңғы жартысының кесінді бөлігінде бүйір қалталары бар тігілген белбеуі бар шалбар, одан төмен бүйір тігістерінің бойымен екі жасырын ілмектер мен түймелерге түймеленетін клапандары бар бір жақты бүктемелері бар көлемді жапсырма қалталар тігілген. Орындық тігісінің екі жағындағы артқы жартысында екі жасырын ілмектер мен түймелерге жасырын ілмекпен бекітілген бұйра клапандары бар парақшасы бар кесілген қалталар өңделеді.
Бүйірлеріндегі белдік серпімді өрімге тартылады. Белдікте өлшеміне қарай шетінен 0,15 және 0,65 см қос әрлеу тігістері бар 5-7 ілмек тігілген.
Тізе аймағында күшейткіш төсемдері бар алдыңғы жартылар және төрт анатомиялық дартс. Ортаңғы тігіс аймағында бұйра пішінді күшейткіш төсемдері бар артқы жартылар. Алдыңғы және артқы жартысында орындық тігісінің екі жағында ілмектер түрінде бір желдеткіш тесік жасалады.
Шалбар ортаңғы тігісте төрт ілмекпен және түймемен бекітіледі, олардың бірі белбеуде орналасқан. Шалбардың төменгі жағы тігіспен өңделеді. Шалбардың төменгі жағында бүйір тігістерде штрипка рөлін атқаратын ойықтары бар серпімді таспа тігілген. Штрипкаларды бекітуге арналған түймелер шалбардың ішкі жағынан бүйір және қадамдық тігістер бойымен тігілген.

1) летняя специальная повседневная форма одежда состоит из куртки брюки. Куртка прямого силуэта на выпуск с центральной внутренней бортовой застежкой на шесть четырехпрокольные пуговицы; вторая петля сквозная предназначена для фиксации рук при ранении.
Полочки с кокетками, с нагрудными прорезными карманами в листочку с наклонной линией входа. Карманы застегиваются на текстильную застежку (мягкая сторона застежки настрачивается на внутреннюю часть листочки). Карманы c держателями из тесьмы шириной 3,0см.
Верхний край листочки входит в шов стачивания кокетки с нижней частью полочки. По линии кокетки настрочены текстильные застежки размером 13.5х3 см для крепления нагрудных знаков.
Полочки с подкладкой до талии. На подкладке полочек два накладных кармана, застегивающихся на пуговицы.
Спинка с отрезными боковыми частями от плеча до низа, в верхней части заложены складки глубиной не менее 3 см для дополнительной свободы движения в районе лопаток. По линии талии в боковые швы вшиты фигурные хлястики застегивающиеся петлей на две пуговицы, регулирующие объем по талии.
Рукава втачные, двухшовные, в области локтя с усилительными накладками трапецевидной формы. По низу верхней части рукава расположена пата, застегивающаяся петлей на пуговицу. Пата регулирует объем рукава внизу тремя четырехпрокольными пуговицами. Ширина паты в готовом виде 6 см.
На внешних сторонах обеих рукавов на расстоянии 12,0 см от шва соединения рукава с проймой настрочены текстильные застежки (петли) шириной 81мм длиной 90мм для установки нарукавных знаков и знаков принадлежности к роду войск.
На спинке и полочке ниже уровня проймы по обе стороны от бокового шва, а также на нижнем и верхнем рукаве обработаны по одному вентиляционному отверстию в виде обметенных петель. По шву втачивания рукавов под проймой втачивается ластовица для свободного движения.
Воротник-стойка, застегивающаяся на текстильную застежку, с выступом на левой стороне и дополнительно настроченной текстильной застежкой для крепления язычка стойки в открытом виде;
2) брюки с притачным поясом, с боковыми карманами в отрезной части передних половинок, ниже которых по боковым швам настрочены объемные накладные карманы с односторонними складками, с клапанами, застегивающимися на две потайные петли и пуговицы. На задних половинках по обе стороны от шва сидения обработаны прорезные карманы с листочкой с фигурными клапанами, застегивающиеся потайной застежкой на две потайные петли и пуговицы.
Пояс по бокам стянут на эластичную тесьму. На поясе в зависимости от размера настрочены 5-7 шлевок с двойными отделочными строчками 0,15 и 0,65 см от края.
Передние половинки с усилительными накладками в области колена и четырьмя анатомическими вытачками. Задние половинки с усилительными накладками фигурной формы в области среднего шва. На передних и задних половинках по обе стороны от шва сидения выполнены по одному вентиляционному отверстию в виде обметенных петель.
Брюки застегиваются на среднем шве на четыре петли и пуговицы одна из которых расположена на поясе. Низ брюк обработан швом в подгибку. По низу брюк по боковым швам притачана эластичная лента с прорезями, выполняющая роль штрипок. Пуговицы для крепления штрипок пришиты с внутренней стороны брюк по боковым и шаговым швам.

Күрте мен шалбардың бүйір тігістері, иық, шынтақ тігістері тігіс тігісімен жасалады. Жағаның шеттері, жапырақша қалтасы, күртешенің бүйірлері, Арқаның бүйір бөліктері, бұйра құлақшалар, иық тігістері, жеңдердің қолтықтары, паталар, шынтақ, тізе, шалбардың артқы жартысы, белбеулер, клапандар, ілмектер, отыру тігісі, шетінен 0,1-0,7 см Қос әрлеу тігісімен тігілген. Барлық тігістер 1 сантиметрде 3 тігіс болуы керек, қалталардың ұштары, артқы бүктелген клапандар, белбеудегі ілмектер арнайы жабдықта бекітілген;
3) күрте ұзартылған, тік жағалы түзу силуэтті; капюшоны бар, алдыңғы ұштары тік жағаға өңделген арнайы қалталарда бекітілген текстильді бекіткіштерге түймеленеді.
Екі сырғытпасымен №8 тракторлы замогы бар орталық бүйірлік ілгегі бар күрте. Оның үстіне жағаның шеттері бүйір бойымен ені 8,0 см желден қорғайтын штангамен 6 ілмек пен төрт жасырын ілмек бар тесілген түймелер. Екінші ілмек жарақат алған кезде қолды бекітуге арналған. Ілмектер арасындағы қашықтық бойына байланысты.
Күрте бөліктері тігіспен (кокеткамен), төсбелгі тәрізді қиғаш қалталары жапырақшаға салынған. Қалталар тоқыма бекіткішке түймеленеді (бекіткіштің жұмсақ жағы жапырақшалардың ішкі жағына реттеледі). Қалталар ені 3,0 см өрілген ұстағыштармен, бөліктердегі тігістерді (кокетканы) тігу сызығы бойынша төсбелгілерді бекіту үшін 13,5*3,0 см тоқыма бекіткіштер орнатылды.
Күртенің артқы жағы тігісті тігіспен (кокеткамен), тігістің (кокетканың) бойына шетінен 0,1-0,7 см қос әрлеу тігістерімен тігілген.
Жеңдер тігілген, екі тігісті, сынамалы жапсырмалары бар және трапеция тәрізді күшейткіш төсемдері бар. Жеңдердің жоғарғы бөлігінің төменгі жағында түймеге ілмекпен бекітілген бұйра паталар орнатылған. Патадағы ілмектер жарақат алған кезде қолды бекітуге арналған. Төсемнің төменгі жағында ені кемінде 9,0 см пульсниктерге тоқылған тоқылған жеңдер бар.
Екі жеңнің сыртқы жағында жеңді ойықпен жалғау тігісінен 12,0 см қашықтықта жеңдік белгілер мен әскер тектеріне жататын белгілерді орнату үшін ені 81 мм ұзындығы 90 мм тоқыма бекіткіштер (ілмектер) тігілген.
Күртенің астары жылы, белден төмен кесілген. Артқы бөліктің және бөліктердің жоғарғы бөлігі тоқыма матадан (флистен), жеңдері мен төменгі бөлігі астар матасынан жасалғн. Бел деңгейінде желден қорғайтын белбеу (әрлеу матасынан жасалған бүктелген бөлік) жасалған, төменгі жағынан ені кемінде 3,0 см серпімді өрімге тартылып, алдынан тоқыма бекіткішке түймеленеді.
Сол жақ бөліктің астарында ілмек және түймеге бекітілген жапсырмасы бар қалта орнатылған.
Капюшон жылы, тұтас бөліктен тұратын күнқағарымен, алынбалы-салынбалы күртешенің мойнына жолақпен жабылған сырғытпамен бекітілген. Алдыңғы мойын сызығындағы капюшонның көлемі серпімді өріммен және екі бекіткішпен реттеледі. Капюшонның астары және жағаның тік ішкі жағы тоқыма матадан (флис) жасалған. Желке бөлігінде капюшонның көлемі патамен және тоқыма бекіткішпен реттеледі.
Жағаның шетінде екі жағынан капюшонды бекіту үшін тоқыма бекіткішке жасырын бекітпесі бар серпімді паталар тігілген.
Жылдың суық мезгілінде әскери қызметшінің мойнын қорғауға арналған, тоқыма жағалы алынбалы-салынбалы манишкасы бар күрте. Манишка күртеге бекітіліп, алдыңғы жиегіне сырғытпамен бекітіледі;

Боковые швы куртки и брюк, плечевые, локтевые швы выполнены запошивочным швом. Края воротника, кармана листочек, борта куртки, боковые части спинки, фигурные хлястики, плечевые швы, проймы рукавов, паты, усилительные накладки локтя, колен, задних половинок брюк, пояса, клапанов, шлевки, шов сидения, отстрочены двойной отделочной строчкой 0,1-0,7 см от края. Все швы должны быть по 3 стежка в 1 сантиметре. Концы карманов, клапанов складки спинки, шлевки на поясе с закрепками на специальном оборудовании;
2) куртка удлиненная, прямого силуэта с воротником-стойка; с капюшоном, передние концы которого застегиваются на текстильную застежку в специальных карманах, обработанных в стойке.
Куртка с центральной бортовой застежкой на разъемную тесьму молнию трактор № 8 с двумя слайдерами. От верхнего края воротника вдоль борта настрочена ветрозащитная планка шириной 8,0 см с потайной застежкой на 6 петель и четырехпрокольные пуговицы. Вторая петля сквозная предназначена для фиксации рук при ранении. Расстояние между петлями в зависимости от роста.
Полочки куртки с кокетками, с нагрудными прорезными наклонными карманами в листочку. Карманы застегиваются на текстильную застежку (мягкая сторона застежки настрачивается на внутреннюю часть листочки). Карманы c держателями из тесьмы шириной 3,0 см. По линии притачивания кокеток на полочках настрочены текстильные застежки 13,5 х 3,0 см для крепления нагрудных знаков.
Спинка куртки с приточной кокеткой, по кокетке настрочена двойными отделочными строчками 0,1-0,7см от края.
Рукава втачные, двухшовные, с ластовицами и усилительными накладками трапециевидной формы. По низу верхней части рукавов настрочены фигурные паты, застегивающиеся петлей на пуговицу. Петли на патах предназначены для фиксации рук при ранении. По низу подкладки рукава с притачными трикотажными напульсниками шириной не менее 9,0 см.
На внешних сторонах обеих рукавов на расстоянии 12,0 см от шва соединения рукава с проймой настрочены текстильные застежки (петли) шириной 81 мм длиной 90 мм для установки нарукавных знаков и знаков принадлежности к роду войск.
Подкладка куртки с утеплителем, отрезная ниже уровня талии. Верхняя часть спинки и полочки выполнена из трикотажного полотна (флис), рукава и низ из подкладочной ткани. На уровне бедер обработан ветрозащитный пояс (отлетная деталь из отделочной ткани) стянутый по низу на эластичную тесьму шириной не менее 3,0 см, спереди застегивающийся на текстильную застежку.
На подкладке левой полочки настрочен накладной карман с клапаном с застежкой на петлю и пуговицу.
Капюшон утепленный, с цельнокроеным козырьком, съемный-крепится к горловине куртки на разъемную тесьму молнию, прикрытою планкой. Объем капюшона по лицевому вырезу регулируется эластичной тесьмой и двумя фиксаторами. Подкладка капюшона и внутренняя часть воротника-стойка выполнена из трикотажного полотна (флис). В затылочной части объем капюшона регулируется патой и текстильной застежкой.
По краям воротника с обеих сторон обработаны отлетные паты с потайным креплением на текстильную застежку для фиксации капюшона.
Сзади по линии талии Куртка со съемной манишкой с трикотажным воротником, для предохранения шеи военнослужащего в холодное время года. Манишка к куртке пристегивается и застегивается по переднему краю тесьмой молнией.

4) шалбар (жартылай комбинезон) іші жылы тоқыма матамен (флиспен), бел сызығына дейін, екі сырғытпасы бар орталық сырғытпа ілгегі бар. Жартылай комбинезонның алдыңғы және артқы жартысы ішкі жағынан астарлы матадан. Ені кемінде 4,0 см белдіктер ішінара серпімді өрімді кірістірумен, алдыңғы жағынан фастекс ілмектеріне бекітіледі.
Парақшаға бүйір, ойық қалталары бар жартылай комбинезон, оның астыңғы жағында екі ілмек пен түймеге жасырын бекіткішпен бекітілген бір жақты бүктемелері мен клапандары бар көлемді жапсырма қалталар реттелген.
Жарты комбинезон, бүйірінде тігіссіз қалталармен, оның астында бүйірлеріне бірқалыпты көлемді қаптамалы қалталар тігіліп, бір жақты қатпарармен және қақпақтармен, олар жасырын түймелер мен ілмектер арқылы бекітіледі.
Бел сызығының артқы жағында жартылай комбинезон ені кемінде 3,0-4,0 см серпімді өріммен тартылады. Белге шетінен 0,1-0,7 см қос әрлеу тігістері бар 5-7 дана ілмектер тігіледі (өлшеміне байланысты). Ені кемінде 3,0 см, ұзындығы 9,0-10,0 см.
Алдыңғы жарты бөліктің тізе аймағында күшейткіш төсемдерімен және бүйірлік қадам тігістерінде төрт анатомиялық тігістер болады. Ойық тігістер 0,1 см әрлеу тігісімен күшейтілген. Жартылай комбинезонның артқы жартысында күшейтетін ойықты төсемдермен және ортаңғы тігіс аймағы болады.
Төменгі жағынан 14,0 см қашықтықта жылы төсемге тозаңнан қорғағыш орнатылып, бүйір тігістерінде және өріммен тартылған төменгі жағында түймелер тозаңнан қорғағыштарды толтыру және бекіту үшін қаптаманың бүйірінен бүйірлік қадамдық тігістер бойымен тігіледі. Шалбардың төменгі жағы тігіспен өңделеді.
Күрте мен шалбардың бүйір тігістері, иық, шынтақ тігістері тігу тігісінің артында жасалады. Барлық ойық кесінділері, иық тігістері, жеңдердің ойықтары ылғалдан қорғау үшін арнайы таспамен желімделген.
Парақшалар қалталарының шеттері, арқа кокетка тігістері, иық тігістері, жеңдердің ойықтары, шынтақ, тізе, жартылай комбинезонның артқы жартысы, баулар, белдіктер, отыру тігісі, шетінен 0,1-0,7 см қос әрлеу тігісімен тігілген. Қалталар, қалта беттері, ілмектер ұштарының арнайы жабдықта бекітпелері бар.
3. Футболка сипаттамасы:
1) қысқа жеңді мақта-матадан тігілген тоқыма жаймадан жасалған, мойнының астына ойығы жоғары зәйтүн түсті футболка. Сөреден, арқадан және қысқа жеңдерден тұрады. Мойын негізгі матаның түсіне екі қосымша серпімді тоқылған матадан жасалған. Сол жағында тігінен ұзартылған сегіз сәулесі бар ақ түсті жұлдыз түріндегі белгі бар, оның ортасында қызғылт сары түсті шеңберде негізі төменде көрсетілген көгілдір түсті тең жақты үшбұрыш орналасқан.

4) брюки (полукомбинезон) утепленные внутри трикотажным полотном (флис), до линии талии, с центральной застежкой на тесьму молнию с двумя слайдерами. Передние и задние половинки полукомбинезона внутри из подкладочной ткани. Бретели шириной не менее 4,0 см частично со вставкой из эластичной тесьмы, застегиваются спереди на пряжки фастекс;
Полукомбинезон с боковыми, прорезными карманами в листочку, ниже которых по бокам настрочены объемные накладные карманы с односторонними складками и клапанами, застегивающимися потайной застежкой на две петли и пуговицы.
Полукомбинезон стянут эластичной тесьмой шириной не менее 3,0-4,0 см. По талии настрочены 5-7 штук шлевок с двойными отделочными строчками 0,1-0,7 см от края (в зависимости от размера). Шлевки шириной не менее 3,0см, длиной 9,0-10,0 см.
Передние половинки с усилительными накладками в области колена и четырьмя анатомическими вытачками по боковым и шаговым швам. Выточки усилены отделочной строчкой 0,1см. Задние половинки полукомбинезона c усилительными фигурными накладками в области среднего шва.
К утепляющей подкладке на расстоянии от низа 14,0 см настрочены противопыльники с разрезами в боковых швах и по низу стянутый тесьмой. Пуговицы для заправки и фиксации противопыльников пришиваются со стороны подкладки по боковым и шаговым швам. Низ брюк обработан швом в подгибку.
Боковые швы куртки и брюк, плечевые, локтевые швы выполнены запошивочным швом. Все стачные срезы капюшона, плечевые швы, проймы рукавов проклеены специальной лентой для защиты от влаги.
Края карманов листочек, кокетки спинки, плечевые швы, проймы рукавов, усилительные накладки локтя, колен, задних половинок полукомбинезона, шлевки, бретели, шов сидения, отстрочены двойной отделочной строчкой 0,1-0,7см от края. Концы карманов, клапанов, шлевок с закрепками на специальном оборудовании.
3. Описание футболки:
1) футболка оливкового цвета из хлопчатобумажного трикотажного полотна с короткими рукавами, высоким вырезом под горловину. Состоит из полочки, спинки и коротких рукавов. Горловина обработана обтачкой из эластичного трикотажного полотна в два сложения в цвет основной ткани. На левой стороне знак в виде вытянутой по вертикали звезды белого цвета с восемью лучами, в центре которой в круге оранжевого цвета расположен равносторонний треугольник голубого цвета с основанием внизу.

4. Бас киім сипаттамасы:
1) камуфляж түсті жазғы бас киім қалпақшасы алты сынадан, күнқағардан, ілгектен тұрады. Желдеткіш саңылаулары бар жоғарғы бөліктердегі сыналар. Алдыңғы қабырғаның ортасында көлемі 7,5 см. х 4,5 см велкро жапсырмаға эмблемасы бар кокарда орналастырылады.
Алдынан, ортасына Қазақстан Республикасы төтенше жағдайлар министрлігінің 2025 жылғы 14 мамырдағы №188 "Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлерінің нысанды киімі мен Арнайы киім-кешектерінің тиесілілік нормаларын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес алтын түстес кокарда орналастырылады;
2) малақай тығыздығы кемінде 240 г/м2 болатын екі жақты қысқа қадалы мультикам үлгісімен камуфляж түсті жүннен жасалған екі қабатта жасалады.
Малақай төрт сынадан тұрады (екі алдыңғы және екі артқы). Әрлеу тігісі 5-жіпке төменгі жағынан 8-9 см. болады.
Малақайдың пішіні екі ойық тігіспен және бүйірлік тігістерді қатайту арқылы қалыптасады. Негізгі мата және астарлы мата – жүн (флис).
Малақайдың дизайны оны дулыға, балаклава, шарф-орамамен (снуд) және әр түрлі аксессуарлармен және гарнитурамен киюге мүмкіндік береді.
5. Аяқ-киім сипаттамасы:
1) қара түсті ұзын қонышты жылы былғары бәтеңке. Аяқ киімнің ішіне кірдің, шаңның, ылғалдың түсуін болдырмайтын жартылай бітеу немесе бітеу клапаны бар биік қонышты бәтеңке, жұмсақ жиегі бар, табанында бекітудің құю әдісі.
Бәтеңке артқы сыртқы белдікке өтетін, астарлы және төсеме аралық бөлшектерді, сондай – ақ төменгі бөліктерден-негізгі ұлтарақ, жартылай ұлтарақ, басы, артқы, табаннан тұрады;
2) жазғы аяқ киім-бұл былғарыдан және тоқыма бұйымдарынан жасалған, жоғары дем алатын, динамикалық және спорттық дизайны бар, тігілген табанды қатайту әдісімен жасалған көп компонентті аралас аяқ киім.
Су өткізбейтін және дем алатын мембранамен жабдықталуы керек. Төсемнің барлық тігістері тігіс таспасымен тығыздалуы керек.
Аяқ киімнің табаны резеңке, екі компонентті полиуретанды сына, жастықшасы бар және сырғып кетпейтін болуы керек.
Үстіңгі Материал-тоқыма кірістірулері бар гидрофобты спилк былғары. Төсеу-мембранасы бар су өткізбейтін ламинат.
Шілтер жүйесіне 3 жұп пластикалық ілмектер, 2 жұп тұрақты ілмектер, Ілмек белдігі және жабыстырғыш кіреді.

4. Описание головных уборов:
1) головной убор летний камуфляжной расцветки, состоит из шести клиньев, козырька, застежки. Клинья в верхних частях с вентиляционными отверстиями. По центру передней стенки размещается кокарда с эмблемой на липучке велкро размером 7,5 см. х 4,5 см. Для высшего начальствующего состава на козырьке шитье канителью в виде лавровых веток.
Спереди, по центру стенки, размещается кокарда в соответствии с приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 14 мая 2025 года №188 "Об утверждении норм положенности форменной одежды и специального обмундирования сотрудников, осуществляющих функции по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, оказанию экстренной медицинской и психологической помощи населению, сотрудников органов государственной противопожарной службы";
2) шапка изготавливается в два слоя из флисового полотна камуфляжной расцветки с рисунком мультикам с двухсторонним коротким ворсом, плотностью не менее 240 г/м2.
Шапка состоит из четырех клиньев (двух передних и двух задних). Отделочная строчка на 5-нитке от низа 8-9 см.
Форма шапки формируется путем застрачивания двух вытачек и боковых швов. Основная ткань и ткань подклада – флис.
Конструкция шапки позволяет носить ее со шлемом, балаклавой, шарфом-трубой (снуд) и с различными аксессуарами и гарнитурой.
5. Описание обуви:
1) ботинки кожаные утепленные с высокими берцами черного цвета. Ботинки с высокими берцами с полуглухим или глухим клапаном, предотвращающим попадание грязи, пыли, влаги вовнутрь обуви, с мягким кантом, на подошве литьевого метода крепления. Ботинки состоят из союзок, берец и задинок переходящих в задний наружный ремень, утепляющих подкладочных и межподкладочных деталей, а также деталей низа – основной стельки, полустельки, подноска, задника, подошвы;
2) обувь летняя с высокими берцами представляют собой многокомпонентную комбинированную обувь из кожи и текстиля, с высокой воздухопроницаемостью, динамичным и спортивным дизайном, выполненные методом со штробельным креплением вшивной стельки.
Должен быть оснащен мембраной, гарантирующей водонепроницаемость и воздухопроницаемость. Все швы подкладки должны быть герметизированы шовной лентой.
Подошва обуви резиновая с двухкомпонентным полиуретановым клином, амортизирующая и нескользящая.
Материал верха – гидрофобная спилковая кожа с текстильными вставками. Подкладка – водостойкий ламинат с мембраной.
Система шнуровки включает 3 пары пластиковых петель, 2 пары стоячих петель, язычковый ремешок и липучку.

Аяқ киімнің биіктігі (UK 8 өлшемі) – табаннан біліктің жоғарғы нүктесіне дейін шамамен 14 см.
Түсі - хаки (Ranger grenn).
Төмен беріктігі бар жазғы аяқ киім-бұл микрофибра мен тоқыма комбинациясы, ауаны жақсы өткізетін, динамикалық және спорттық дизайны бар, тігілген табанды штробельмен бекіту әдісін қолдана отырып жасалған жеңіл шілтерлі аяқ киім.
Аяқ киім су өткізбейтін және дем алатын мембраналық төсеммен жабдықталуы керек. Қаптаманың барлық тігістері тігістерді тығыздау үшін таспамен жабыстырылуы керек.
Аяқ киімнің биіктігі (UK 8 өлшемі) шамамен 9 см, табанның ең төменгі нүктесінен өкше аймағына еніп, аяқ киімнің ең биік нүктесіне дейін өлшенеді.
Табан-екі бөліктен тұратын полиуретанды амортизациялық сынасы және орташа беріктігі бар сырғымайтын профилі бар амортизациялық резеңке табан.
Түсі - хаки (Ranger grenn).
6. Аксессуарлар сипаттамасы:
1) қара түсті бессаусақты жылы қолғап.
7. Жеңдік және төс айырым белгілерінің сипаттамасы:
1) жеңдегі белгілер дегеніміз стандартталған мата тігісті, өзара бейнесімен, мәтіндік жазбамен және түрлі түсті үйлесімімен ажыратылатын шеврондар. Сыртқы киімдердің сыртқы жағына тігіледі;
2) жең басталатын жердегі жоғарғы тігістен 12 см қашықтықта, әскери киімнің сол жақ жеңіне қалқан нысанында тігілетін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігіне тиесілілігін көрсететін шеврон. Шеврон көлемі ұзындығы – 90 мм, ені – 75 мм;
3) сол жеңнің сыртқы жағына тігілетін шеврон. Шевронның ішкі жиегі қоңыр түсті жиектікпен тігіледі. Орталық төсем қоңыр түстес бидай масағымен айшықталып сақиналанған. Шевронның ортасында қоңыр түсті доғал нысандағы жер шары орналасқан, паралелль және меридиан екі шартты қоңыр түсті сызықпен белдеуленген, ортасында тігінен сегіз сәулелі қоңыр түсті созылған түрдегі жұлдыз, ортасында қоңыр түсті шеңберде төменгі негізімен қоңыр түсті тең қабырғалы үшбұрыш орналасқан. Жер шарының астында қалықтаған қыранның бейнесі орналасқан. Жоғарғы бөлігінде – "Қазақстан", төменгі бөлігінде – "ТЖМ" деген жазу бар. Жазулардың және қалықтаған қыранның сұлбалық бейнесінің түсі-қоңыр түстес. Шевронның жиегі қою қоңыр түспен орындалады. Әскери қызметшілердің киім-кешегіне арналған шевронның төсемі қою қоңыр түсті. Әскери қызметшінің әскери киіміне арналған шевронның төсемі негізгі матаның түсімен түстес болады. Жазудың түсі мен қалықтаған қыранның сұлбалық бейнесі жоғары басшы құрам үшін канительмен кестеленеді.
4) жеңнің жалғасқан жоғарғы тігісінен 12 см қашықтықта диаметрі 75 мм дөңгелек нысанда Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің аумақтық органына тиесілілігін білдіретін жеңдік белгі әскери киімнің оң жақ жеңіне (көйлекті қоспағанда) тігіледі. Жеңдік белгі шеңбер болады, сыртқы шеті қоңыр түсті жиектікпен тігіледі, шеңбердің ортасында айшықталған жер шары контурының бейнесі оның үстіне тігінен сегіз сәулелі қоңыр түсті созылған түрдегі жұлдыз, қоңыр түсті шеңбердің ортасында төменгі негізімен қоңыр түсті тең қабырғалы үшбұрыш орналасқан. Жер шары контурының төменгі бөлігінде қалықтаған бүркіттің контуры қоңыр түстес, жер шарының ішкі контурының кеңістігі қоңыр түсті, бүркіт контурының ішкі кеңістігі қою қоңыр түсті. Қоңыр жиектің ішкі жағынан жоғарғы бөлікте шеңбердің периметрі бойынша "ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР МИНИСТРЛІГІ" жазбасы, төменгі бөлігінде қызметкердің құрылымдық және аумақтық органдарға тиесілілігіне қарай "ОРТАЛЫҚ АППАРАТЫ" жазбасы болады. Қалықтаған бүркіт пен тиесілілік бойынша жазба арасында "ТЖМ" аббревиатурасы. Әскери қызметшінің әскери киіміне арналған жеңдік белгінің төсемі негізгі матаның түсімен түстес болады. Жазудың түсі мен қалықтаған қыранның сұлбалық бейнесі жоғары басшы құрам үшін қоңыр түсті канительмен кестеленеді.
5) тікбұрышты нысандағы кеуде жапсырмалары қоңыр түсті жайма матадан тігіледі. Жапсырмалардың ені - 3,5 см., ұзындығы - 13 см., тиісінше арнайы нысанды киімнің кеуде бөлігінде оң және сол жағынан тігіледі. Жапсырманың ішкі жиегі қоңыр түсті. Әріптер (сандар) қоңыр түсті, биіктігі бойынша өлшемдері 15 мм. Жазулар әріптермен, "Arial" қарпімен кестеленеді. Қызметшілердің киім-кешегіне арналған кеуде жапсырмасының төсемі негізгі мата түсінде болады.

Высота ботинок (размер UK 8) – примерно 14 см от подошвы до верхней точки голенища.
Цвет – хаки (Ranger grenn);
3) обувь летняя с низкими берцами представляет собой комбинированную из микрофибры и текстиля легкую обувь со шнуровкой, хорошо пропускающую воздух, динамичную и со спортивным дизайном, выполненную с использованием метода со штробельным креплением вшивной стельки.
Обувь должна быть оснащена подкладкой с мембраной, которая гарантирует водонепроницаемость и воздухопроницаемость. Все швы подкладки должны быть проклеены лентой для герметизации швов.
Высота ботинок (размер UK 8) – примерно 9 см, измеренную от самой низкой точки подошвы с вставкой в области пятки до самой высокой точки обуви.
Подошва представляет собой амортизирующую резиновую подошву с двухкомпонентным амортизирующим клином из полиуретана и нескользящим профилем средней прочности.
Цвет – хаки (Ranger grenn).
6. Описание аксессуаров:
1) перчатки утепленные черного цвета.
7. Описание нарукавных и нагрудных знаков различия:
1) нарукавные знаки представляют собой стандартизированные ткано – шитые шевроны, различающиеся между собой содержанием нанесенных изображений, текстовыми надписями и цветовыми сочетаниями. Нашиваются на внешней стороне верхней одежды;
2) шеврон, указывающий принадлежность к Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, нашиваемые на левом рукаве обмундирования, на расстоянии 12 см от верхнего шва соединения рукавов представляют собой форму щита. Размеры шеврона: по высоте - 90 мм, по ширине - 75 мм;
3) шеврон, нашивается на внешней стороне левого рукава. По внутреннему краю шеврона выполнена окантовка коричневого цвета, центральное поле окольцовано стилизованным пшеничным колосом золотистого цвета. По середине шеврона расположен земной шар овальной формы, опоясанный двумя условными линиями параллелей и меридиан коричневого цвета, в центре которого в виде вытянутой по вертикали звезды коричневого цвета с восемью лучами, в центре которой в круге коричневого цвета расположен равносторонний треугольник коричневого цвета с основанием внизу. Под земным шаром расположено силуэтное изображение парящего орла. В верхней части – надпись "ҚАЗАҚСТАН", в нижней – "ТЖМ". Цвет надписей и силуэтного изображения парящего орла – коричневого. Поле шеврона выполняется цвет основной ткани. Поле шеврона для обмундирования выполняется в цвет основной ткани. Цвет надписей и силуэтного изображения парящего орла для высшего начальствующего состава вышивается цвет основной ткани;
4) нарукавный знак, указывающий принадлежность к структурному или территориальному подразделению МЧС РК, нашивается на правом рукаве обмундирования (за исключением рубашки), на расстоянии 12 см от верхнего шва соединения рукавов круглой формы диаметром 75 мм. Нарукавный знак представляют собой круг, по внешнему краю нарукавного знака выполнен кант коричневого цвета, в центре круга – изображение стилизованного контура земного шара с вписанным в него знаком в виде вытянутой по вертикали звезды коричневого цвета с восемью лучами, в центре которой в круге коричневого цвета расположен равносторонний треугольник коричневого цвета с основанием внизу. В нижней части контура земного шара, контур парящего орла–коричневого цвета, пространство внутри контура земного шара коричневого цвета, орла коричневого цвета. С внутренней стороны канта коричневого цвета, в верхней части по периметру круга расположена надпись: "ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР МИНИСТРЛІГІ", в нижней части в зависимости от принадлежности сотрудника к структурному или территориальному подразделению – "ОРТАЛЫҚ АППАРАТЫ", между парящим орлом и надписью по принадлежности аббревиатура "ТЖМ". Поле нарукавного знака для обмундирования военнослужащих выполняется в цвет основной ткани. Цвет надписей и силуэтного изображения парящего орла для высшего начальствующего состава вышивается канителью коричневого цвета;
2) нагрудные нашивки прямоугольной формы, представляют собой нашивки из тканого полотна коричневого цвета, ширина нашивки - 3,5 см., длина - 13 см., нашиваются в грудной части с правой и левой стороны на специальной повседневной формы одежде соответственно. По внутреннему краю нашивки выполнен кант коричневого цвета. Размеры букв (цифр) по высоте 15 мм., коричневым цветом. Надписи вышиваются буквами, шрифтом "Arial". Поле нагрудной нашивки для обмундирования выполняется в цвет основной ткани.

8. Кокарда сипаттамасы:
1) бейсболкаға арналған кокарда жиектеп көмкерілген қою қоңыр түсті матадан жасалады. Кокарданың ортасында тігінен созылған сегіз сәулелі ақ түсті жұлдыз түрінде кестеленген белгі, ортасында қоңыр түсті шеңберде төменгі негізімен қоңыр түсті жапырақшалар түріндегі сәулелермен көмкерілген тең қабырғалы үшбұрыш орналасқан. Жоғары басшы құрамның бейсболкасына арналған кокарда қоңыр түстес жіп негізінде кестеленген, жұлдыз бен қыран – жібек, лавр бұтақтары - алтындатылған мишурадан жасалған, матаның тонына жіппен көмкерілген.
2-тарау. Аға және орта басшы құрам қызметкерлерінің арнайы нысанды киімі
2-сурет
9. Аға және орта басшы құрам қызметкерлерінің арнайы нысанды киімі:
1) жазғы арнайы киім;
2) қысқы арнайы киім;
3) бір түсті футболка;
4) қонышы қысқы жазғы аяк киім;
5) қонышы ұзын жазғы аяқ киім;
6) қысқы аяқ киім;
7) жазғы бас киім;
8) қысқы бас киім;
9) балаклава.
10. Арнайы нысанды киім сипаттамасы:
Ауа температурасы + 20°С жоғары кезінде жазғы Арнайы нысанды форма киімі зәйтүн түсті футболка бейсболкамен киіледі;
5) жазғы арнайы нысанды киім куртеше және шалбардан турады. Тік силуэтті сыртқа шығарып киілетін күрте алты төрт тесік түймелері бар орталық ішкі борттық бекіткішпен; екінші ілмек жараланған кезде қолды бекітуге арналған. Көлбеу кіріктірілген сызығы бар парақшаға төс ойық қалталарымен тігісті (иінішті) бөліктер. Қалталар тоқыма бекіткішіне бекітіледі (бекіткіштің жұмсақ жағы жапырақшалардың ішкі жағына реттеледі). Ені 3,0 см өрілген ұстағыштары бар қалталар.
Жапырақшалардың жоғарғы шеті бөліктің төменгі бөлігімен тігістің (иінішті) басып тігілген тігісіне енеді. Иініш сызығы бойынша төсбелгілерді бекіту үшін өлшемі 13.5*3 см тоқыма бекіткіштер орнатылды.
Белге дейін төселген бөліктер. Бөліктердің астарында түймелермен бекітілген екі қалта бар.
Артқы жағы иықтан түбіне дейін кесілген бүйір бөліктері бар, жоғарғы бөлігінде жауырын аймағында қосымша қозғалыс еркіндігі үшін тереңдігі кемінде 3,0 см бүктемелер салынған. Бел сызығы бойымен бүйір тігістерге белдің көлемін реттейтін екі түймеге ілмекпен бекітілген бұйра ілмектер тігіледі.
Жеңдер трапеция тәрізді күшейткіш төсемдері бар шынтақ аймағында тігілген, екі тігісті. Жеңнің жоғарғы бөлігінің төменгі жағында түймеге ілмекпен бекітілген пата орналасқан. Пата төменгі жағындағы жеңнің көлемін үш төрт тесік түймемен реттейді. Патаның дайын ені 6 см.

8. Описание кокарды:
1) кокарда для бейсболки изготавливается с вышитым кантом в цвет ткани. По центру кокарды вышитый знак в виде вытянутой по вертикали звезды коричневого цвета с восемью лучами, в центре которой в круге коричневого цвета расположен равносторонний треугольник коричневого цвета с основанием внизу, обрамленного лучами в виде лепестков коричневого цвета, собирающимися во внешний овал. Кокарда для бейсболки высшего начальствующего состава выполнена вышивкой на основе коричневого цвета, в тон ткани, звезда и орел – шелковые, лавровые ветви – из позолоченной мишуры, с обшитым краем нитью в тон ткани.
Глава 2. Специальная форменная одежда старшего и среднего начальствующего состава
рисунок 2
9. Специальная форменная одежда для старшего и среднего начальствующего состава:
1) летняя специальная форменная одежда;
2) зимняя специальная форменная одежда;
3) футболка однотонного цвета;
4) обувь летняя с низкими берцами;
5) обувь летняя с высокими берцами;
6) обувь зимняя;
7) головной убор летний;
8) головной убор зимний;
9) балаклава.
10. Описание специальной повседневной формы одежды:
Летняя специальная повседневная форма одежда одевается поверх футболки оливкового цвета c бейсболкой носится при температуре воздуха выше +20 С;
1) летняя специальная форменная одежда состоит из куртки. Куртка прямого силуэта на выпуск с центральной внутренней бортовой застежкой на шесть четырехпрокольные пуговицы; вторая петля сквозная предназначена для фиксации рук при ранении.
Полочки с кокетками, с нагрудными прорезными карманами в листочку с наклонной линией входа. Карманы застегиваются на текстильную застежку (мягкая сторона застежки настрачивается на внутреннюю часть листочки). Карманы c держателями из тесьмы шириной 3,0см.
Верхний край листочки входит в шов стачивания кокетки с нижней частью полочки. По линии кокетки настрочены текстильные застежки размером 13.5х3 см для крепления нагрудных знаков.
Полочки с подкладкой до талии. На подкладке полочек два накладных кармана, застегивающихся на пуговицы.
Спинка с отрезными боковыми частями от плеча до низа, в верхней части заложены складки глубиной не менее 3 см для дополнительной свободы движения в районе лопаток. По линии талии в боковые швы вшиты фигурные хлястики застегивающиеся петлей на две пуговицы, регулирующие объем по талии.
Рукава втачные, двухшовные, в области локтя с усилительными накладками трапецевидной формы. По низу верхней части рукава расположена пата, застегивающаяся петлей на пуговицу. Пата регулирует объем рукава внизу тремя четырехпрокольными пуговицами. Ширина паты в готовом виде 6 см.

4) жеңнің жалғасқан жоғарғы тігісінен 12 см қашықтықта диаметрі 75 мм дөңгелек нысанда Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің аумақтық органына тиесілілігін білдіретін жеңдік белгі әскери киімнің оң жақ жеңіне (көйлекті қоспағанда) тігіледі. Жеңдік белгі шеңбер болады, сыртқы шеті қоңыр түсті жиектікпен тігіледі, шеңбердің ортасында айшықталған жер шары контурының бейнесі оның үстіне тігінен сегіз сәулелі қоңыр түсті созылған түрдегі жұлдыз, қоңыр түсті шеңбердің ортасында төменгі негізімен қоңыр түсті тең қабырғалы үшбұрыш орналасқан. Жер шары контурының төменгі бөлігінде қалықтаған бүркіттің контуры қоңыр түстес, жер шарының ішкі контурының кеңістігі қоңыр түсті, бүркіт контурының ішкі кеңістігі қою қоңыр түсті. Қоңыр жиектің ішкі жағынан жоғарғы бөлікте шеңбердің периметрі бойынша "ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР МИНИСТРЛІГІ" жазбасы, төменгі бөлігінде қызметкердің құрылымдық және аумақтық органдарға тиесілілігіне қарай "ОРТАЛЫҚ АППАРАТЫ" жазбасы болады. Қалықтаған бүркіт пен тиесілілік бойынша жазба арасында "ТЖМ" аббревиатурасы. Әскери қызметшінің әскери киіміне арналған жеңдік белгінің төсемі негізгі матаның түсімен түстес болады. Жазудың түсі мен қалықтаған қыранның сұлбалық бейнесі жоғары басшы құрам үшін қоңыр тұсті канительмен кестеленеді.
4) тікбұрышты нысандағы кеуде жапсырмалары қоңыр түсті жайма матадан тігіледі. Жапсырмалардың ені - 3,5 см., ұзындығы - 13 см., тиісінше арнайы нысанды киімнің кеуде бөлігінде оң және сол жағынан тігіледі. Жапсырманың ішкі жиегі қоңыр түсті. Әріптер (сандар) қоңыр түсті, биіктігі бойынша өлшемдері 15 мм. Жазулар әріптермен, "Arial" қарпімен кестеленеді. Қызметшілердің киім-кешегіне арналған кеуде жапсырмасының төсемі негізгі мата түсінде болады.
16. Кокарда сипаттамасы:
1) бейсболкаға арналған кокарда жиектеп көмкерілген қою қоңыр түсті матадан жасалады. Кокарданың ортасында тігінен созылған сегіз сәулелі ақ түсті жұлдыз түрінде кестеленген белгі, ортасында қоңыр түсті шеңберде төменгі негізімен қоңыр түсті жапырақшалар түріндегі сәулелермен көмкерілген тең қабырғалы үшбұрыш орналасқан. Жоғары басшы құрамның бейсболкасына арналған кокарда қоңыр түстес жіп негізінде кестеленген, жұлдыз бен қыран – жібек, лавр бұтақтары - алтындатылған мишурадан жасалған, матаның тонына жіппен көмкерілген.
3-тарау. Кіші басшы және қатардағы құрам қызметкерлерінің арнайы нысанды киімі
3-сурет
17. Кіші басшы және қатардағы құрам қызметкерлерінің Арнайы нысанды нысанды киімі:

4) нарукавный знак, указывающий принадлежность к структурному или территориальному подразделению МЧС РК, нашивается на правом рукаве обмундирования (за исключением рубашки), на расстоянии 12 см от верхнего шва соединения рукавов круглой формы диаметром 75 мм. Нарукавный знак представляют собой круг, по внешнему краю нарукавного знака выполнен кант коричневого цвета, в центре круга – изображение стилизованного контура земного шара с вписанным в него знаком в виде вытянутой по вертикали звезды коричневого цвета с восемью лучами, в центре которой в круге коричневого цвета расположен равносторонний треугольник коричневого цвета с основанием внизу. В нижней части контура земного шара, контур парящего орла–коричневого цвета, пространство внутри контура земного шара коричневого цвета, орла коричневого цвета. С внутренней стороны канта коричневого цвета, в верхней части по периметру круга расположена надпись: "ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР МИНИСТРЛІГІ", в нижней части в зависимости от принадлежности сотрудника к структурному или территориальному подразделению – "ОРТАЛЫҚ АППАРАТЫ", между парящим орлом и надписью по принадлежности аббревиатура "ТЖМ". Поле нарукавного знака для обмундирования военнослужащих выполняется в цвет основной ткани. Цвет надписей и силуэтного изображения парящего орла для высшего начальствующего состава вышивается канителью коричневого цвета;
3) нагрудные нашивки прямоугольной формы, представляют собой нашивки из тканого полотна коричневого цвета, ширина нашивки - 3,5 см., длина - 13 см., нашиваются в грудной части с правой и левой стороны на специальной повседневной формы одежде соответственно. По внутреннему краю нашивки выполнен кант коричневого цвета. Размеры букв (цифр) по высоте 15 мм., коричневым цветом. Надписи вышиваются буквами, шрифтом "Arial". Поле нагрудной нашивки для обмундирования выполняется в цвет основной ткани.
16. Описание кокарды:
1) кокарда для бейсболки изготавливается с вышитым кантом в цвет ткани. По центру кокарды вышитый знак в виде вытянутой по вертикали звезды коричневого цвета с восемью лучами, в центре которой в круге коричневого цвета расположен равносторонний треугольник коричневого цвета с основанием внизу, обрамленного лучами в виде лепестков коричневого цвета, собирающимися во внешний овал. Кокарда для бейсболки старшего и среднего начальствующего состава выполнена вышивкой на основе коричневого цвета, в тон ткани.
Глава 3. Специальная форменная одежда младшего начальствующего и рядового состава
Рисунок 3
17. Специальная повседневная форма одежда для младшего начальствующего и рядового состава:

37. Аяқ-киім сипаттамасы:
1) қара түсті ұзын қонышты жылы былғары бәтеңке. Аяқ киімнің ішіне кірдің, шаңның, ылғалдың түсуін болдырмайтын жартылай бітеу немесе бітеу клапаны бар биік қонышты бәтеңке, жұмсақ жиегі бар, табанында бекітудің құю әдісі.
Бәтеңке артқы сыртқы белдікке өтетін, астарлы және төсеме аралық бөлшектерді, сондай – ақ төменгі бөліктерден-негізгі ұлтарақ, жартылай ұлтарақ, басы, артқы, табаннан тұрады;
2) жазғы аяқ киім-бұл былғарыдан және тоқыма бұйымдарынан жасалған, жоғары дем алатын, динамикалық және спорттық дизайны бар, тігілген табанды қатайту әдісімен жасалған көп компонентті аралас аяқ киім.
Су өткізбейтін және дем алатын мембранамен жабдықталуы керек. Төсемнің барлық тігістері тігіс таспасымен тығыздалуы керек.
Аяқ киімнің табаны резеңке, екі компонентті полиуретанды сына, жастықшасы бар және сырғып кетпейтін болуы керек.
Үстіңгі Материал-тоқыма кірістірулері бар гидрофобты спилк былғары. Төсеу-мембранасы бар су өткізбейтін ламинат.
Шілтер жүйесіне 3 жұп пластикалық ілмектер, 2 жұп тұрақты ілмектер, Ілмек белдігі және жабыстырғыш кіреді.
Аяқ киімнің биіктігі (UK 8 өлшемі) – табаннан біліктің жоғарғы нүктесіне дейін шамамен 14 см.
Түсі - хаки (Ranger grenn).
38. Аксессуарлар сипаттамасы:
1) қара түсті бессаусақты жылы қолғап.
39. Жеңдік және төс айырым белгілерінің сипаттамасы:
1) жеңдегі белгілер дегеніміз стандартталған мата тігісті, өзара бейнесімен, мәтіндік жазбамен және түрлі түсті үйлесімімен ажыратылатын шеврондар. Сыртқы киімдердің сыртқы жағына тігіледі;
2) жең басталатын жердегі жоғарғы тігістен 12 см қашықтықта, әскери киімнің сол жақ жеңіне қалқан нысанында тігілетін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігіне тиесілілігін көрсететін шеврон. Шеврон көлемі ұзындығы – 90 мм, ені – 75 мм.;
3) сол жеңнің сыртқы жағына тігілетін шеврон. Шевронның ішкі жиегі қоңыр түсті жиектікпен тігіледі. Орталық төсем қоңыр түстес бидай масағымен айшықталып сақиналанған. Шевронның ортасында қоңыр түсті доғал нысандағы жер шары орналасқан, паралелль және меридиан екі шартты қоңыр түсті сызықпен белдеуленген, ортасында тігінен сегіз сәулелі қоңыр түсті созылған түрдегі жұлдыз, ортасында қоңыр түсті шеңберде төменгі негізімен қоңыр түсті тең қабырғалы үшбұрыш орналасқан. Жер шарының астында қалықтаған қыранның бейнесі орналасқан. Жоғарғы бөлігінде – "Қазақстан", төменгі бөлігінде – "ТЖМ" деген жазу бар. Жазулардың және қалықтаған қыранның сұлбалық бейнесінің түсі-қоңыр түстес. Шевронның жиегі қою қоңыр түспен орындалады. Әскери қызметшілердің киім-кешегіне арналған шевронның төсемі қою қоңыр түсті. Әскери қызметшінің әскери киіміне арналған шевронның төсемі негізгі матаның түсімен түстес болады. Жазудың түсі мен қалықтаған қыранның сұлбалық бейнесі жоғары басшы құрам үшін канительмен кестеленеді.
4) жеңнің жалғасқан жоғарғы тігісінен 12 см қашықтықта диаметрі 75 мм дөңгелек нысанда Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің аумақтық органына тиесілілігін білдіретін жеңдік белгі әскери киімнің оң жақ жеңіне (көйлекті қоспағанда) тігіледі. Жеңдік белгі шеңбер болады, сыртқы шеті қоңыр түсті жиектікпен тігіледі, шеңбердің ортасында айшықталған жер шары контурының бейнесі оның үстіне тігінен сегіз сәулелі қоңыр түсті созылған түрдегі жұлдыз, қоңыр түсті шеңбердің ортасында төменгі негізімен қоңыр түсті тең қабырғалы үшбұрыш орналасқан. Жер шары контурының төменгі бөлігінде қалықтаған бүркіттің контуры қоңыр түстес, жер шарының ішкі контурының кеңістігі қоңыр түсті, бүркіт контурының ішкі кеңістігі қою қоңыр түсті. Қоңыр жиектің ішкі жағынан жоғарғы бөлікте шеңбердің периметрі бойынша "ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР МИНИСТРЛІГІ" жазбасы, төменгі бөлігінде қызметкердің құрылымдық және аумақтық органдарға тиесілілігіне қарай "ОРТАЛЫҚ АППАРАТЫ" жазбасы болады. Қалықтаған бүркіт пен тиесілілік бойынша жазба арасында "ТЖМ" аббревиатурасы. Әскери қызметшінің әскери киіміне арналған жеңдік белгінің төсемі негізгі матаның түсімен түстес болады. Жазудың түсі мен қалықтаған қыранның сұлбалық бейнесі жоғары басшы құрам үшін қоңыр тұсті канительмен кестеленеді.

37. Описание обуви:
1) Ботинки кожаные утепленные с высокими берцами черного цвета. Ботинки с высокими берцами с полуглухим или глухим клапаном, предотвращающим попадание грязи, пыли, влаги вовнутрь обуви, с мягким кантом, на подошве литьевого метода крепления. Ботинки состоят из союзок, берец и задинок переходящих в задний наружный ремень, утепляющих подкладочных и межподкладочных деталей, а также деталей низа – основной стельки, полустельки, подноска, задника, подошвы.
2) обувь летняя с высокими берцами представляют собой многокомпонентную комбинированную обувь из кожи и текстиля, с высокой воздухопроницаемостью, динамичным и спортивным дизайном, выполненные методом со штробельным креплением вшивной стельки.
Должен быть оснащен мембраной, гарантирующей водонепроницаемость и воздухопроницаемость. Все швы подкладки должны быть герметизированы шовной лентой.
Подошва обуви резиновая с двухкомпонентным полиуретановым клином, амортизирующая и нескользящая.
Материал верха – гидрофобная спилковая кожа с текстильными вставками. Подкладка – водостойкий ламинат с мембраной.
Система шнуровки включает 3 пары пластиковых петель, 2 пары стоячих петель, язычковый ремешок и липучку.
Высота ботинок (размер UK 8) – примерно 14 см от подошвы до верхней точки голенища.
Цвет – хаки (Ranger grenn).
3) обувь летняя с низкими берцами представляет собой комбинированную из микрофибры и текстиля легкую обувь со шнуровкой, хорошо пропускающую воздух, динамичную и со спортивным дизайном, выполненную с использованием метода со штробельным креплением вшивной стельки.
Обувь должна быть оснащена подкладкой с мембраной, которая гарантирует водонепроницаемость и воздухопроницаемость. Все швы подкладки должны быть проклеены лентой для герметизации швов.
Высота ботинок (размер UK 8) – примерно 9 см, измеренную от самой низкой точки подошвы с вставкой в области пятки до самой высокой точки обуви.
Подошва представляет собой амортизирующую резиновую подошву с двухкомпонентным амортизирующим клином из полиуретана и нескользящим профилем средней прочности.
Цвет – хаки (Ranger grenn).
38. Описание аксессуаров:
1) перчатки утепленные черного цвета.
39. Описание нарукавных и нагрудных знаков различия:
1) нарукавные знаки представляют собой стандартизированные ткано – шитые шевроны, различающиеся между собой содержанием нанесенных изображений, текстовыми надписями и цветовыми сочетаниями. Нашиваются на внешней стороне верхней одежды;
2) шеврон, указывающий принадлежность к Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, нашиваемые на левом рукаве обмундирования, на расстоянии 12 см от верхнего шва соединения рукавов представляют собой форму щита. Размеры шеврона: по высоте - 90 мм, по ширине - 75 мм.;
3) шеврон, нашивается на внешней стороне левого рукава. По внутреннему краю шеврона выполнена окантовка крапового цвета, центральное поле окольцовано стилизованным пшеничным колосом золотистого цвета. По середине шеврона расположен земной шар овальной формы, опоясанный двумя условными линиями параллелей и меридиан коричневого цвета, в центре которого в виде вытянутой по вертикали звезды коричневого цвета с восемью лучами, в центре которой в круге коричневого цвета расположен равносторонний треугольник коричневого цвета с основанием внизу. Под земным шаром расположено силуэтное изображение парящего орла. В верхней части – надпись "ҚАЗАҚСТАН", в нижней – "ТЖМ". Цвет надписей и силуэтного изображения парящего орла – коричневого. Поле шеврона выполняется цвет основной ткани. Поле шеврона для обмундирования выполняется в цвет основной ткани. Цвет надписей и силуэтного изображения парящего орла для младшего начальствующего и рядового состава женщин вышивается цвет основной ткани;
4) нарукавный знак, указывающий принадлежность к структурному или территориальному подразделению МЧС РК, нашивается на правом рукаве обмундирования (за исключением рубашки), на расстоянии 12 см от верхнего шва соединения рукавов круглой формы диаметром 75 мм. Нарукавный знак представляют собой круг, по внешнему краю нарукавного знака выполнен кант коричневого цвета, в центре круга – изображение стилизованного контура земного шара с вписанным в него знаком в виде вытянутой по вертикали звезды коричневого цвета с восемью лучами, в центре которой в круге коричневого цвета расположен равносторонний треугольник коричневого цвета с основанием внизу. В нижней части контура земного шара, контур парящего орла–коричневого цвета, пространство внутри контура земного шара коричневого цвета, орла коричневого цвета. С внутренней стороны канта коричневого цвета, в верхней части по периметру круга расположена надпись: "ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР МИНИСТРЛІГІ", в нижней части в зависимости от принадлежности сотрудника к структурному или территориальному подразделению – "ОРТАЛЫҚ АППАРАТЫ", между парящим орлом и надписью по принадлежности аббревиатура "ТЖМ". Поле нарукавного знака для обмундирования военнослужащих выполняется в цвет основной ткани. Цвет надписей и силуэтного изображения парящего орла для младшего начальствующего и рядового состава женщин вышивается канителью коричневого цвета;

2) жазғы аяқ киім-бұл былғарыдан және тоқыма бұйымдарынан жасалған, жоғары дем алатын, динамикалық және спорттық дизайны бар, тігілген табанды қатайту әдісімен жасалған көп компонентті аралас аяқ киім.
Су өткізбейтін және дем алатын мембранамен жабдықталуы керек. Төсемнің барлық тігістері тігіс таспасымен тығыздалуы керек.
Аяқ киімнің табаны резеңке, екі компонентті полиуретанды сына, жастықшасы бар және сырғып кетпейтін болуы керек.
Үстіңгі Материал-тоқыма кірістірулері бар гидрофобты спилк былғары. Төсеу-мембранасы бар су өткізбейтін ламинат.
Шілтер жүйесіне 3 жұп пластикалық ілмектер, 2 жұп тұрақты ілмектер, Ілмек белдігі және жабыстырғыш кіреді.
Аяқ киімнің биіктігі (UK 8 өлшемі) – табаннан біліктің жоғарғы нүктесіне дейін шамамен 14 см.
Түсі - хаки (Ranger grenn).
46. Аксессуарлар сипаттамасы:
1) қара түсті бессаусақты жылы қолғап.
47. жеңдік және төс айырым белгілерінің сипаттамасы:
1) жеңдегі белгілер дегеніміз стандартталған мата тігісті, өзара бейнесімен, мәтіндік жазбамен және түрлі түсті үйлесімімен ажыратылатын шеврондар. Сыртқы киімдердің сыртқы жағына тігіледі;
2) жең басталатын жердегі жоғарғы тігістен 12 см қашықтықта, әскери киімнің сол жақ жеңіне қалқан нысанында тігілетін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігіне тиесілілігін көрсететін шеврон. Шеврон көлемі ұзындығы – 90 мм, ені – 75 мм.;
3) сол жеңнің сыртқы жағына тігілетін шеврон. Шевронның ішкі жиегі қоңыр түсті жиектікпен тігіледі. Орталық төсем қоңыр түстес бидай масағымен айшықталып сақиналанған. Шевронның ортасында қоңыр түсті доғал нысандағы жер шары орналасқан, паралелль және меридиан екі шартты қоңыр түсті сызықпен белдеуленген, ортасында тігінен сегіз сәулелі қоңыр түсті созылған түрдегі жұлдыз, ортасында қоңыр түсті шеңберде төменгі негізімен қоңыр түсті тең қабырғалы үшбұрыш орналасқан. Жер шарының астында қалықтаған қыранның бейнесі орналасқан. Жоғарғы бөлігінде – "Қазақстан", төменгі бөлігінде – "ТЖМ" деген жазу бар. Жазулардың және қалықтаған қыранның сұлбалық бейнесінің түсі-қоңыр түстес. Шевронның жиегі қою қоңыр түспен орындалады. Әскери қызметшілердің киім-кешегіне арналған шевронның төсемі қою қоңыр түсті. Әскери қызметшінің әскери киіміне арналған шевронның төсемі негізгі матаның түсімен түстес болады. Жазудың түсі мен қалықтаған қыранның сұлбалық бейнесі жоғары басшы құрам үшін канительмен кестеленеді.
4) жеңнің жалғасқан жоғарғы тігісінен 12 см қашықтықта диаметрі 75 мм дөңгелек нысанда Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің аумақтық органына тиесілілігін білдіретін жеңдік белгі әскери киімнің оң жақ жеңіне (көйлекті қоспағанда) тігіледі. Жеңдік белгі шеңбер болады, сыртқы шеті қоңыр түсті жиектікпен тігіледі, шеңбердің ортасында айшықталған жер шары контурының бейнесі оның үстіне тігінен сегіз сәулелі қоңыр түсті созылған түрдегі жұлдыз, қоңыр түсті шеңбердің ортасында төменгі негізімен қоңыр түсті тең қабырғалы үшбұрыш орналасқан. Жер шары контурының төменгі бөлігінде қалықтаған бүркіттің контуры қоңыр түстес, жер шарының ішкі контурының кеңістігі қоңыр түсті, бүркіт контурының ішкі кеңістігі қою қоңыр түсті. Қоңыр жиектің ішкі жағынан жоғарғы бөлікте шеңбердің периметрі бойынша "ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР МИНИСТРЛІГІ" жазбасы, төменгі бөлігінде қызметкердің құрылымдық және аумақтық органдарға тиесілілігіне қарай "ОРТАЛЫҚ АППАРАТЫ" жазбасы болады. Қалықтаған бүркіт пен тиесілілік бойынша жазба арасында "ТЖМ" аббревиатурасы. Әскери қызметшінің әскери киіміне арналған жеңдік белгінің төсемі негізгі матаның түсімен түстес болады. Жазудың түсі мен қалықтаған қыранның сұлбалық бейнесі жоғары басшы құрам үшін қоңыр тұсті канительмен кестеленеді.

2) обувь летняя с высокими берцами представляют собой многокомпонентную комбинированную обувь из кожи и текстиля, с высокой воздухопроницаемостью, динамичным и спортивным дизайном, выполненные методом со штробельным креплением вшивной стельки.
Должен быть оснащен мембраной, гарантирующей водонепроницаемость и воздухопроницаемость. Все швы подкладки должны быть герметизированы шовной лентой.
Подошва обуви резиновая с двухкомпонентным полиуретановым клином, амортизирующая и нескользящая.
Материал верха – гидрофобная спилковая кожа с текстильными вставками. Подкладка – водостойкий ламинат с мембраной.
Система шнуровки включает 3 пары пластиковых петель, 2 пары стоячих петель, язычковый ремешок и липучку.
Высота ботинок (размер UK 8) – примерно 14 см от подошвы до верхней точки голенища.
Цвет – хаки (Ranger grenn).
3) обувь летняя с низкими берцами представляет собой комбинированную из микрофибры и текстиля легкую обувь со шнуровкой, хорошо пропускающую воздух, динамичную и со спортивным дизайном, выполненную с использованием метода со штробельным креплением вшивной стельки.
Обувь должна быть оснащена подкладкой с мембраной, которая гарантирует водонепроницаемость и воздухопроницаемость. Все швы подкладки должны быть проклеены лентой для герметизации швов.
Высота ботинок (размер UK 8) – примерно 9 см, измеренную от самой низкой точки подошвы с вставкой в области пятки до самой высокой точки обуви.
Подошва представляет собой амортизирующую резиновую подошву с двухкомпонентным амортизирующим клином из полиуретана и нескользящим профилем средней прочности.
Цвет – хаки (Ranger grenn).
46. Описание аксессуаров:
1) перчатки утепленные черного цвета.
47. Описание нарукавных и нагрудных знаков различия:
1) нарукавные знаки представляют собой стандартизированные ткано – шитые шевроны, различающиеся между собой содержанием нанесенных изображений, текстовыми надписями и цветовыми сочетаниями. Нашиваются на внешней стороне верхней одежды;
2) шеврон, указывающий принадлежность к Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, нашиваемые на левом рукаве обмундирования, на расстоянии 12 см от верхнего шва соединения рукавов представляют собой форму щита. Размеры шеврона: по высоте - 90 мм, по ширине - 75 мм.;
3) шеврон, нашивается на внешней стороне левого рукава. По внутреннему краю шеврона выполнена окантовка крапового цвета, центральное поле окольцовано стилизованным пшеничным колосом золотистого цвета. По середине шеврона расположен земной шар овальной формы, опоясанный двумя условными линиями параллелей и меридиан коричневого цвета, в центре которого в виде вытянутой по вертикали звезды коричневого цвета с восемью лучами, в центре которой в круге коричневого цвета расположен равносторонний треугольник коричневого цвета с основанием внизу. Под земным шаром расположено силуэтное изображение парящего орла. В верхней части – надпись "ҚАЗАҚСТАН", в нижней – "ТЖМ". Цвет надписей и силуэтного изображения парящего орла – коричневого. Поле шеврона выполняется цвет основной ткани. Поле шеврона для обмундирования выполняется в цвет основной ткани. Цвет надписей и силуэтного изображения парящего орла для военнослужащих центрального аппарата, ведомства и территориальных подразделений органов гражданской защиты вышивается цвет основной ткани;
4) нарукавный знак, указывающий принадлежность к структурному или территориальному подразделению МЧС РК, нашивается на правом рукаве обмундирования (за исключением рубашки), на расстоянии 12 см от верхнего шва соединения рукавов круглой формы диаметром 75 мм. Нарукавный знак представляют собой круг, по внешнему краю нарукавного знака выполнен кант коричневого цвета, в центре круга – изображение стилизованного контура земного шара с вписанным в него знаком в виде вытянутой по вертикали звезды коричневого цвета с восемью лучами, в центре которой в круге коричневого цвета расположен равносторонний треугольник коричневого цвета с основанием внизу. В нижней части контура земного шара, контур парящего орла–коричневого цвета, пространство внутри контура земного шара коричневого цвета, орла коричневого цвета. С внутренней стороны канта коричневого цвета, в верхней части по периметру круга расположена надпись: "ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР МИНИСТРЛІГІ", в нижней части в зависимости от принадлежности сотрудника к структурному или территориальному подразделению – "ОРТАЛЫҚ АППАРАТЫ", между парящим орлом и надписью по принадлежности аббревиатура "ТЖМ". Поле нарукавного знака для обмундирования военнослужащих выполняется в цвет основной ткани. Цвет надписей и силуэтного изображения парящего орла для военнослужащих центрального аппарата, ведомства и территориальных подразделений органов гражданской защиты вышивается канителью коричневого цвета;

2) жазғы аяқ киім-бұл былғарыдан және тоқыма бұйымдарынан жасалған, жоғары дем алатын, динамикалық және спорттық дизайны бар, тігілген табанды қатайту әдісімен жасалған көп компонентті аралас аяқ киім.
Су өткізбейтін және дем алатын мембранамен жабдықталуы керек. Төсемнің барлық тігістері тігіс таспасымен тығыздалуы керек.
Аяқ киімнің табаны резеңке, екі компонентті полиуретанды сына, жастықшасы бар және сырғып кетпейтін болуы керек.
Үстіңгі Материал-тоқыма кірістірулері бар гидрофобты спилк былғары. Төсеу-мембранасы бар су өткізбейтін ламинат.
Шілтер жүйесіне 3 жұп пластикалық ілмектер, 2 жұп тұрақты ілмектер, Ілмек белдігі және жабыстырғыш кіреді.
Аяқ киімнің биіктігі (UK 8 өлшемі) – табаннан біліктің жоғарғы нүктесіне дейін шамамен 14 см.
Түсі - хаки (Ranger grenn).
54. Аксессуарлар сипаттамасы:
1) қара түсті бессаусақты жылы қолғап.
55. Жеңдік және төс айырым белгілерінің сипаттамасы:
1) жеңдегі белгілер дегеніміз стандартталған мата тігісті, өзара бейнесімен, мәтіндік жазбамен және түрлі түсті үйлесімімен ажыратылатын шеврондар. Сыртқы киімдердің сыртқы жағына тігіледі;
2) жең басталатын жердегі жоғарғы тігістен 12 см қашықтықта, әскери киімнің сол жақ жеңіне қалқан нысанында тігілетін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігіне тиесілілігін көрсететін шеврон. Шеврон көлемі ұзындығы – 90 мм, ені – 75 мм.;
3) сол жеңнің сыртқы жағына тігілетін шеврон. Шевронның ішкі жиегі қоңыр түсті жиектікпен тігіледі. Орталық төсем қоңыр түстес бидай масағымен айшықталып сақиналанған. Шевронның ортасында қоңыр түсті доғал нысандағы жер шары орналасқан, паралелль және меридиан екі шартты қоңыр түсті сызықпен белдеуленген, ортасында тігінен сегіз сәулелі қоңыр түсті созылған түрдегі жұлдыз, ортасында қоңыр түсті шеңберде төменгі негізімен қоңыр түсті тең қабырғалы үшбұрыш орналасқан. Жер шарының астында қалықтаған қыранның бейнесі орналасқан. Жоғарғы бөлігінде – "ҚАЗАҚСТАН", төменгі бөлігінде – "ТЖМ" деген жазу бар. Жазулардың және қалықтаған қыранның сұлбалық бейнесінің түсі-қоңыр түстес. Шевронның жиегі қою қоңыр түспен орындалады. Әскери қызметшілердің киім-кешегіне арналған шевронның төсемі қою қоңыр түсті. Әскери қызметшінің әскери киіміне арналған шевронның төсемі негізгі матаның түсімен түстес болады. Жазудың түсі мен қалықтаған қыранның сұлбалық бейнесі жоғары басшы құрам үшін канительмен кестеленеді.
4) жеңнің жалғасқан жоғарғы тігісінен 12 см қашықтықта диаметрі 75 мм дөңгелек нысанда Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің аумақтық органына тиесілілігін білдіретін жеңдік белгі әскери киімнің оң жақ жеңіне (көйлекті қоспағанда) тігіледі. Жеңдік белгі шеңбер болады, сыртқы шеті қоңыр түсті жиектікпен тігіледі, шеңбердің ортасында айшықталған жер шары контурының бейнесі оның үстіне тігінен сегіз сәулелі қоңыр түсті созылған түрдегі жұлдыз, қоңыр түсті шеңбердің ортасында төменгі негізімен қоңыр түсті тең қабырғалы үшбұрыш орналасқан. Жер шары контурының төменгі бөлігінде қалықтаған бүркіттің контуры қоңыр түстес, жер шарының ішкі контурының кеңістігі қоңыр түсті, бүркіт контурының ішкі кеңістігі қою қоңыр түсті. Қоңыр жиектің ішкі жағынан жоғарғы бөлікте шеңбердің периметрі бойынша "ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР МИНИСТРЛІГІ" жазбасы, төменгі бөлігінде әскери қызметшінің әскери бөлімдерге тиесілілігіне қарай "28237 ӘСКЕРИ БӨЛІМІ" жазбасы болады. Қалықтаған бүркіт пен тиесілілік бойынша жазба арасында "ТЖМ" аббревиатурасы. Әскери қызметшінің әскери киіміне арналған жеңдік белгінің төсемі негізгі матаның түсімен түстес болады. Жазудың түсі мен қалықтаған қыранның сұлбалық бейнесі жоғары басшы құрам үшін қоңыр түсті канительмен кестеленеді.

2) обувь летняя с высокими берцами представляют собой многокомпонентную комбинированную обувь из кожи и текстиля, с высокой воздухопроницаемостью, динамичным и спортивным дизайном, выполненные методом со штробельным креплением вшивной стельки.
Должен быть оснащен мембраной, гарантирующей водонепроницаемость и воздухопроницаемость. Все швы подкладки должны быть герметизированы шовной лентой.
Подошва обуви резиновая с двухкомпонентным полиуретановым клином, амортизирующая и нескользящая.
Материал верха – гидрофобная спилковая кожа с текстильными вставками. Подкладка – водостойкий ламинат с мембраной.
Система шнуровки включает 3 пары пластиковых петель, 2 пары стоячих петель, язычковый ремешок и липучку.
Высота ботинок (размер UK 8) – примерно 14 см от подошвы до верхней точки голенища.
Цвет – хаки (Ranger grenn).
3) обувь летняя с низкими берцами представляет собой комбинированную из микрофибры и текстиля легкую обувь со шнуровкой, хорошо пропускающую воздух, динамичную и со спортивным дизайном, выполненную с использованием метода со штробельным креплением вшивной стельки.
Обувь должна быть оснащена подкладкой с мембраной, которая гарантирует водонепроницаемость и воздухопроницаемость. Все швы подкладки должны быть проклеены лентой для герметизации швов.
Высота ботинок (размер UK 8) – примерно 9 см, измеренную от самой низкой точки подошвы с вставкой в области пятки до самой высокой точки обуви.
Подошва представляет собой амортизирующую резиновую подошву с двухкомпонентным амортизирующим клином из полиуретана и нескользящим профилем средней прочности.
Цвет – хаки (Ranger grenn).
54. Описание аксессуаров:
1) перчатки утепленные черного цвета.
55. Описание нарукавных и нагрудных знаков различия:
1) нарукавные знаки представляют собой стандартизированные ткано – шитые шевроны, различающиеся между собой содержанием нанесенных изображений, текстовыми надписями и цветовыми сочетаниями. Нашиваются на внешней стороне верхней одежды;
2) шеврон, указывающий принадлежность к Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, нашиваемые на левом рукаве обмундирования, на расстоянии 12 см от верхнего шва соединения рукавов представляют собой форму щита. Размеры шеврона: по высоте - 90 мм, по ширине - 75 мм.;
3) шеврон, нашивается на внешней стороне левого рукава. По внутреннему краю шеврона выполнена окантовка крапового цвета, центральное поле окольцовано стилизованным пшеничным колосом золотистого цвета. По середине шеврона расположен земной шар овальной формы, опоясанный двумя условными линиями параллелей и меридиан коричневого цвета, в центре которого в виде вытянутой по вертикали звезды коричневого цвета с восемью лучами, в центре которой в круге коричневого цвета расположен равносторонний треугольник коричневого цвета с основанием внизу. Под земным шаром расположено силуэтное изображение парящего орла. В верхней части – надпись "ҚАЗАҚСТАН", в нижней – "ТЖМ". Цвет надписей и силуэтного изображения парящего орла – коричневого. Поле шеврона выполняется цвет основной ткани. Поле шеврона для обмундирования выполняется в цвет основной ткани. Цвет надписей и силуэтного изображения парящего орла для высшего начальствующего состава вышивается цвет основной ткани;
4) нарукавный знак, указывающий принадлежность к структурному или территориальному подразделению МЧС РК, нашивается на правом рукаве обмундирования (за исключением рубашки), на расстоянии 12 см от верхнего шва соединения рукавов круглой формы диаметром 75 мм. Нарукавный знак представляют собой круг, по внешнему краю нарукавного знака выполнен кант коричневого цвета, в центре круга – изображение стилизованного контура земного шара с вписанным в него знаком в виде вытянутой по вертикали звезды коричневого цвета с восемью лучами, в центре которой в круге коричневого цвета расположен равносторонний треугольник коричневого цвета с основанием внизу. В нижней части контура земного шара, контур парящего орла–коричневого цвета, пространство внутри контура земного шара коричневого цвета, орла коричневого цвета. С внутренней стороны канта коричневого цвета, в верхней части по периметру круга расположена надпись: "ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР МИНИСТРЛІГІ", в нижней части зависимости от принадлежности военнослужащего к воинской части – "28237 ӘСКЕРИ БӨЛІМІ", между парящим орлом и надписью по принадлежности аббревиатура "ТЖМ". Поле нарукавного знака для обмундирования военнослужащих выполняется в цвет основной ткани. Цвет надписей и силуэтного изображения парящего орла для высшего начальствующего состава вышивается канителью коричневого цвета;

2) жазғы аяқ киім-бұл былғарыдан және тоқыма бұйымдарынан жасалған, жоғары дем алатын, динамикалық және спорттық дизайны бар, тігілген табанды қатайту әдісімен жасалған көп компонентті аралас аяқ киім.
Су өткізбейтін және дем алатын мембранамен жабдықталуы керек. Төсемнің барлық тігістері тігіс таспасымен тығыздалуы керек.
Аяқ киімнің табаны резеңке, екі компонентті полиуретанды сына, жастықшасы бар және сырғып кетпейтін болуы керек.
Үстіңгі Материал-тоқыма кірістірулері бар гидрофобты спилк былғары. Төсеу-мембранасы бар су өткізбейтін ламинат.
Шілтер жүйесіне 3 жұп пластикалық ілмектер, 2 жұп тұрақты ілмектер, Ілмек белдігі және жабыстырғыш кіреді.
Аяқ киімнің биіктігі (UK 8 өлшемі) – табаннан біліктің жоғарғы нүктесіне дейін шамамен 14 см.
Түсі - хаки (Ranger grenn).
62. Аксессуарлар сипаттамасы:
1) қара түсті бессаусақты жылы қолғап.
63. Жеңдік және төс айырым белгілерінің сипаттамасы:
1) жеңдегі белгілер дегеніміз стандартталған мата тігісті, өзара бейнесімен, мәтіндік жазбамен және түрлі түсті үйлесімімен ажыратылатын шеврондар. Сыртқы киімдердің сыртқы жағына тігіледі;
2) жең басталатын жердегі жоғарғы тігістен 12 см қашықтықта, әскери киімнің сол жақ жеңіне қалқан нысанында тігілетін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігіне тиесілілігін көрсететін шеврон. Шеврон көлемі ұзындығы – 90 мм, ені – 75 мм.;
3) сол жеңнің сыртқы жағына тігілетін шеврон. Шевронның ішкі жиегі қоңыр түсті жиектікпен тігіледі. Орталық төсем қоңыр түстес бидай масағымен айшықталып сақиналанған. Шевронның ортасында қоңыр түсті доғал нысандағы жер шары орналасқан, паралелль және меридиан екі шартты қоңыр түсті сызықпен белдеуленген, ортасында тігінен сегіз сәулелі қоңыр түсті созылған түрдегі жұлдыз, ортасында қоңыр түсті шеңберде төменгі негізімен қоңыр түсті тең қабырғалы үшбұрыш орналасқан. Жер шарының астында қалықтаған қыранның бейнесі орналасқан. Жоғарғы бөлігінде – "ҚАЗАҚСТАН", төменгі бөлігінде – "ТЖМ" деген жазу бар. Жазулардың және қалықтаған қыранның сұлбалық бейнесінің түсі-қоңыр түстес. Шевронның жиегі қою қоңыр түспен орындалады. Әскери қызметшілердің киім-кешегіне арналған шевронның төсемі қою қоңыр түсті. Әскери қызметшінің әскери киіміне арналған шевронның төсемі негізгі матаның түсімен түстес болады. Жазудың түсі мен қалықтаған қыранның сұлбалық бейнесі жоғары басшы құрам үшін канительмен кестеленеді.
4) жеңнің жалғасқан жоғарғы тігісінен 12 см қашықтықта диаметрі 75 мм дөңгелек нысанда Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің аумақтық органына тиесілілігін білдіретін жеңдік белгі әскери киімнің оң жақ жеңіне (көйлекті қоспағанда) тігіледі. Жеңдік белгі шеңбер болады, сыртқы шеті қоңыр түсті жиектікпен тігіледі, шеңбердің ортасында айшықталған жер шары контурының бейнесі оның үстіне тігінен сегіз сәулелі қоңыр түсті созылған түрдегі жұлдыз, қоңыр түсті шеңбердің ортасында төменгі негізімен қоңыр түсті тең қабырғалы үшбұрыш орналасқан. Жер шары контурының төменгі бөлігінде қалықтаған бүркіттің контуры қоңыр түстес, жер шарының ішкі контурының кеңістігі қоңыр түсті, бүркіт контурының ішкі кеңістігі қою қоңыр түсті. Қоңыр жиектің ішкі жағынан жоғарғы бөлікте шеңбердің периметрі бойынша "ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР МИНИСТРЛІГІ" жазбасы, төменгі бөлігінде әскери қызметшінің әскери бөлімдерге тиесілілігіне қарай "АПАТТАР МЕДИЦИНАСЫ ОРТАЛЫҒЫ" жазбасы болады. Қалықтаған бүркіт пен тиесілілік бойынша жазба арасында "ТЖМ" аббревиатурасы. Әскери қызметшінің әскери киіміне арналған жеңдік белгінің төсемі негізгі матаның түсімен түстес болады. Жазудың түсі мен қалықтаған қыранның сұлбалық бейнесі жоғары басшы құрам үшін қоңыр түсті канительмен кестеленеді.

2) обувь летняя с высокими берцами представляют собой многокомпонентную комбинированную обувь из кожи и текстиля, с высокой воздухопроницаемостью, динамичным и спортивным дизайном, выполненные методом со штробельным креплением вшивной стельки.
Должен быть оснащен мембраной, гарантирующей водонепроницаемость и воздухопроницаемость. Все швы подкладки должны быть герметизированы шовной лентой.
Подошва обуви резиновая с двухкомпонентным полиуретановым клином, амортизирующая и нескользящая.
Материал верха – гидрофобная спилковая кожа с текстильными вставками. Подкладка – водостойкий ламинат с мембраной.
Система шнуровки включает 3 пары пластиковых петель, 2 пары стоячих петель, язычковый ремешок и липучку.
Высота ботинок (размер UK 8) – примерно 14 см от подошвы до верхней точки голенища.
Цвет – хаки (Ranger grenn).
3) обувь летняя с низкими берцами представляет собой комбинированную из микрофибры и текстиля легкую обувь со шнуровкой, хорошо пропускающую воздух, динамичную и со спортивным дизайном, выполненную с использованием метода со штробельным креплением вшивной стельки.
Обувь должна быть оснащена подкладкой с мембраной, которая гарантирует водонепроницаемость и воздухопроницаемость. Все швы подкладки должны быть проклеены лентой для герметизации швов.
Высота ботинок (размер UK 8) – примерно 9 см, измеренную от самой низкой точки подошвы с вставкой в области пятки до самой высокой точки обуви.
Подошва представляет собой амортизирующую резиновую подошву с двухкомпонентным амортизирующим клином из полиуретана и нескользящим профилем средней прочности.
Цвет – хаки (Ranger grenn).
62. Описание аксессуаров:
1) перчатки утепленные черного цвета.
63. Описание нарукавных и нагрудных знаков различия:
1) нарукавные знаки представляют собой стандартизированные ткано – шитые шевроны, различающиеся между собой содержанием нанесенных изображений, текстовыми надписями и цветовыми сочетаниями. Нашиваются на внешней стороне верхней одежды;
2) шеврон, указывающий принадлежность к Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, нашиваемые на левом рукаве обмундирования, на расстоянии 12 см от верхнего шва соединения рукавов представляют собой форму щита. Размеры шеврона: по высоте - 90 мм, по ширине - 75 мм.;
3) шеврон, нашивается на внешней стороне левого рукава. По внутреннему краю шеврона выполнена окантовка крапового цвета, центральное поле окольцовано стилизованным пшеничным колосом золотистого цвета. По середине шеврона расположен земной шар овальной формы, опоясанный двумя условными линиями параллелей и меридиан коричневого цвета, в центре которого в виде вытянутой по вертикали звезды коричневого цвета с восемью лучами, в центре которой в круге коричневого цвета расположен равносторонний треугольник коричневого цвета с основанием внизу. Под земным шаром расположено силуэтное изображение парящего орла. В верхней части – надпись "ҚАЗАҚСТАН", в нижней – "ТЖМ". Цвет надписей и силуэтного изображения парящего орла – коричневого. Поле шеврона выполняется цвет основной ткани. Поле шеврона для обмундирования выполняется в цвет основной ткани. Цвет надписей и силуэтного изображения парящего орла для высшего начальствующего состава вышивается цвет основной ткани;
4) нарукавный знак, указывающий принадлежность к структурному или территориальному подразделению МЧС РК, нашивается на правом рукаве обмундирования (за исключением рубашки), на расстоянии 12 см от верхнего шва соединения рукавов круглой формы диаметром 75 мм. Нарукавный знак представляют собой круг, по внешнему краю нарукавного знака выполнен кант коричневого цвета, в центре круга – изображение стилизованного контура земного шара с вписанным в него знаком в виде вытянутой по вертикали звезды коричневого цвета с восемью лучами, в центре которой в круге коричневого цвета расположен равносторонний треугольник коричневого цвета с основанием внизу. В нижней части контура земного шара, контур парящего орла–коричневого цвета, пространство внутри контура земного шара коричневого цвета, орла коричневого цвета. С внутренней стороны канта коричневого цвета, в верхней части по периметру круга расположена надпись: "ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР МИНИСТРЛІГІ", в нижней части в зависимости от принадлежности работника к ведомству или учреждению – "АПАТТАР МЕДИЦИНАСЫ ОРТАЛЫҒЫ", между парящим орлом и надписью по принадлежности аббревиатура "ТЖМ". Поле нарукавного знака для обмундирования военнослужащих выполняется в цвет основной ткани. Цвет надписей и силуэтного изображения парящего орла для высшего начальствующего состава вышивается канителью коричневого цвета;