"Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің қалалық, аудандық (қалалардағы аудандық) төтенше жағдайлар басқармалары мен бөлімдері туралы ережелерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2020 жылғы 3 желтоқсандағы № 60 бұйрығына өзгертулер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 2025 жылғы 30 мамырдағы № 217 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің қалалық, аудандық (қалалардағы аудандық) төтенше жағдайлар басқармалары мен бөлімдері туралы ережелерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2020 жылғы 3 желтоқсандағы № 60 бұйрығына мынадай толықтырулар енгізілсін:
осы бұйрыққа 1-қосымшада:
14 және 15-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Құқықтары мен міндеттері:
1) заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелерінен, ұйымдардан, олардың лауазымды адамдары мен азаматтарынан қажетті ақпаратты немесе мәліметтерді сұратуға және алуға;
2) азаматтық қорғау мақсаттары үшін белгіленген тәртіппен мемлекеттік ведомстволық және мемлекеттік емес жүйелерді, желілерді, байланыс және ақпарат беру құралдарын пайдалануға;
3) іс-әрекеттері немесе әрекетсіздігі қауіп төндірген немесе азаматтық қорғау саласындағы төтенше жағдайлар мен бұзушылықтардың туындауына әкеп соққан лауазымды адамдарды жауапкершілікке тарту туралы белгіленген тәртіппен ұсыныстар енгізуге;
4) сотқа дейінгі іс жүргізу жөніндегі міндеттерді шешуді қамтамасыз ететін мамандандырылған есептерді, ақпараттық жүйелерді пайдалануға;
5) мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары үшін қылмыстық іс жүргізу заңнамасында белгіленген құзырет шегінде жасалған немесе дайындалып жатқан қылмыстық құқық бұзушылық туралы өтініштерді немесе хабарламаларды қабылдауға, тіркеуге және қарауға;
6) қолданыстағы заңнамалық актілерде көзделген өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыруға міндетті.
15. Басқарманың функциялары:
1) тиісті аумақта азаматтық қорғаудың мемлекеттік жүйесінің жұмыс істеуін және одан әрі дамуын қамтамасыз ету;
2) азаматтық қорғау күштерінің қызметін қамтамасыз ету;
3) Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алуға және жоюға, өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етуге және азаматтық қорғанысты ұйымдастыруға бағытталған Азаматтық қорғау іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу кезінде азаматтық қорғау күштеріне басшылық жасау;
4) Төтенше жағдайлар кезінде авариялық-құтқару және шұғыл жұмыстарды жүргізуді ұйымдастыру;
5) тиісті аумақта табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды мемлекеттік есепке алуды және бақылауды жүргізу;

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 3 декабря 2020 года № 60 "Об утверждении положений о городских, районных (районных в городах) управлений, отделов по чрезвычайным ситуациям Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан"
Приказ и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 30 мая 2025 года № 217.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 3 декабря 2020 года № 60 "Об утверждении положений о городских, районных (районных в городах) управлений, отделов по чрезвычайным ситуациям Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в приложении 1 к указанному приказу:
пункты 14 и 15 изложить в следующей редакции:
"14. Права и обязанности:
1) запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от территориальных подразделений государственных органов, организаций, их должностных лиц и граждан необходимую информацию или сведения;
2) использовать в установленном порядке для целей гражданской защиты государственные ведомственные и негосударственные системы, сети, средства связи и передачи информации;
3) вносить в установленном порядке предложения о привлечении к ответственности должностных лиц, действия или бездействия которых создали угрозу или привели к возникновению чрезвычайных ситуаций и нарушений в сфере гражданской защиты;
4) использовать специализированные учеты, информационные системы, обеспечивающие решения задач по досудебному производству;
5) принимать, регистрировать и рассматривать заявления или сообщения о совершенном или готовящемся уголовном правонарушении в пределах компетенции, установленной уголовно-процессуальным законодательством для органов государственной противопожарной службы;
6) осуществлять иные права и обязанности, предусмотренные действующими законодательными актами.
15. Функции Управления:
1) обеспечение функционирования и дальнейшего развития государственной системы гражданской защиты на соответствующей территории;
2) обеспечение деятельности сил гражданской защиты;
3) руководство силами гражданской защиты при организации и проведении мероприятий гражданской защиты, направленных на предупреждение и ликвидацию чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, обеспечение пожарной безопасности и организации гражданской обороны;
4) организация проведения аварийно-спасательных и неотложных работ при чрезвычайных ситуациях;
5) ведение государственного учета и контроля чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера на соответствующей территории;

6) табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу мәселелері бойынша аудан әкімдігіне ұсыныстар енгізу;
7) азаматтық қорғау саласындағы ақпараттық-талдамалық қызмет;
8) қолданыстағы заңнамаға сәйкес төтенше жағдайларды жою кезінде ұйымдардың материалдық-техникалық ресурстарын тарту;
9) азаматтық қорғау құралдарына қажеттілікті айқындау үшін Департаментке және аудан әкімдігіне ұсыныстар дайындау;
10) Департаментке аудан аумағында орналасқан Азаматтық қорғаныстың қорғаныс құрылыстарын есепке қою және есептен шығару жөнінде ұсыныстар енгізу;
11) Департаментке басқару органдары мен азаматтық қорғау күштерін даярлау іс-шараларының жоспары бойынша ұсыныстар енгізу;
12) Департаментке Азаматтық қорғаныстың инженерлік-техникалық іс-шараларының көлемі мен мазмұны бойынша ұсыныстар енгізу;
13) елді мекендердің аумақтарын және мемлекеттік меншіктің аса маңызды объектілерін өрттен қорғауды қамтамасыз ету;
14) аудан аумағында өртке қарсы және авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарының қызметін үйлестіру;
15) гарнизондық және қарауылдық қызметті ұйымдастыру және бақылау;
16) өрттерді сөндіруді және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізуді ұйымдастыру;
17) төтенше жағдайдың туындау қаупі туралы болжам болған кезде халықты, азаматтық қорғауды басқару органдарын алдын ала хабардар ету және хабардар ету және (немесе) төтенше жағдай туындаған кезде жедел түрде;
18) халық арасында азаматтық қорғау саласында насихаттау және хабардар ету;
19) азаматтық қорғау органдары мен күштерінің басшыларын, мамандарын даярлауға және халықты төтенше жағдайлар мен әскери қақтығыстар туындаған кезде немесе осы қақтығыстар салдарынан қорғау тәсілдері мен іс-қимылдарға үйретуге қатысу;
20) өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
21) елді мекендерде және объектілерде өрт сөндіру бөлімшелерінің өрттермен күресуге дайындығын бақылауды жүзеге асыру;
22) су айдындарында қауіпсіздік қағидаларының сақталуын бақылауды жүзеге асыру;
23) қарлы және су тасқыны қауіпті учаскелердің мониторингі;
24) әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер жүргізуді жүзеге асыру;
25) азаматтарға, лауазымды және заңды тұлғаларға тексеру нәтижелері туралы актілер, анықталған бұзушылықтарды жою және өрттің алдын алу жөніндегі іс-шараларды жүргізу туралы нұсқамалар беру;
26) ұйымдардың, жекелеген өндірістердің, өндірістік учаскелердің, агрегаттардың жұмысын ішінара немесе толық тоқтата тұру, ғимараттарды, құрылыстарды, электр желілерін, жылыту аспаптарын пайдалануға және өрт қауіпсіздігі талаптарын бұза отырып, субъектілер жүзеге асыратын өрт қауіпті жұмыстарды жүргізуге тыйым салу туралы, сондай-ақ құрылыс,реконструкция, ұйымдарды, объектіні, құрылысты, ғимаратты кеңейту немесе техникалық қайта жарақтандыру;

6) внесение предложений в акимат района по вопросам предотвращения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
7) информационно-аналитическая деятельность в сфере гражданской защиты;
8) привлечение материально-технических ресурсов организаций при ликвидации чрезвычайных ситуаций в соответствии с действующим законодательством;
9) подготовка предложений в Департамент и в акимат района для определения потребности в средствах гражданской защиты;
10) внесение предложений в Департамент по постановке на учет и снятию с учета защитных сооружений гражданской обороны, расположенных на территории района;
11) внесение предложений в Департамент по плану мероприятий подготовки органов управления и сил гражданской защиты;
12) внесение предложений в Департамент по объемам и содержанию инженерно-технических мероприятий гражданской обороны;
13) обеспечение охраны от пожаров территорий населенных пунктов и особо важных объектов государственной собственности;
14) координация деятельности противопожарных и аварийно-спасательных служб и формирований на территории района;
15) организация и контроль за гарнизонной и караульной службой;
16) организация тушения пожаров и проведения аварийно-спасательных работ;
17) информирование и оповещение населения, органов управления гражданской защиты заблаговременно, при наличии прогноза об угрозе возникновения чрезвычайной ситуации и (или) оперативно при возникновении чрезвычайной ситуации;
18) пропаганда и информирование в сфере гражданской защиты среди населения;
19) участие в подготовке руководителей, специалистов органов управления и сил гражданской защиты и обучении населения способам защиты и действиям при возникновении чрезвычайных ситуаций и военных конфликтов или вследствие этих конфликтов;
20) осуществление государственного контроля в области пожарной безопасности;
21) осуществление контроля за готовностью пожарных подразделений в населенных пунктах и на объектах к борьбе с пожарами;
22) осуществление контроля за соблюдением правил безопасности на водоемах;
23) мониторинг снегозаносимых и паводкоопасных участков;
24) осуществление производства дел об административных правонарушениях;
25) выдача гражданам, должностным и юридическим лицам актов о результатах проверки, предписаний об устранении выявленных нарушений и проведению мероприятий по предотвращению пожаров;
26) направление в суд заявления о приостановлении частично или полностью работы организаций, отдельных производств, производственных участков, агрегатов, запрещении эксплуатации зданий, сооружений, электрических сетей, приборов отопления и ведения пожароопасных работ, осуществляемых субъектами с нарушением требований пожарной безопасности, а также при невыполнении предусмотренных проектами требований пожарной безопасности при строительстве, реконструкции, расширении или техническом перевооружении организаций, объекта, сооружения, здания;

27) су айдындарында, су тасқыны және қарлы жерлерде төтенше жағдайлардың алдын алуға бағытталған профилактикалық жұмыс;
28) өз құзыреті шегінде Ұлттық қауіпсіздік, Мемлекеттік құпиялар және ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңдар мен өзге де нормативтік құқықтық актілердің сақталуын қамтамасыз ету;
29) өз құзыреті шегінде азаматтық қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілер мен стандарттарға өзгерту, толықтыру бойынша Департаментке ұсыныстар енгізу;
30) қылмыстық іс жүргізу заңнамасына сәйкес мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары үшін белгіленген құзырет шегінде қылмыстық құқық бұзушылықтар бойынша сотқа дейінгі іс жүргізуді жүзеге асыру;
31) құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың бөлімшелерімен, сондай-ақ басқа да ұйымдармен өзара іс-қимылды жүзеге асыру;
32) тиісті аумақта төтенше жағдайлардың алдын алу жөніндегі жоспарларды әзірлеу;
33) қолданыстағы заңнамалық актілерде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыру.";
осы бұйрыққа 2-қосымшада:
14 және 15-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Құқықтары мен міндеттері:
1) заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелерінен, ұйымдардан, олардың лауазымды адамдары мен азаматтарынан қажетті ақпаратты немесе мәліметтерді сұратуға және алуға;
2) азаматтық қорғау мақсаттары үшін белгіленген тәртіппен мемлекеттік ведомстволық және мемлекеттік емес жүйелерді, желілерді, байланыс және ақпарат беру құралдарын пайдалануға;
3) іс-әрекеттері немесе әрекетсіздігі қауіп төндірген немесе азаматтық қорғау саласындағы төтенше жағдайлар мен бұзушылықтардың туындауына әкеп соққан лауазымды адамдарды жауапкершілікке тарту туралы белгіленген тәртіппен ұсыныстар енгізуге;
4) сотқа дейінгі іс жүргізу жөніндегі міндеттерді шешуді қамтамасыз ететін мамандандырылған есептерді, ақпараттық жүйелерді пайдалануға;
5) мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары үшін қылмыстық іс жүргізу заңнамасында белгіленген құзырет шегінде жасалған немесе дайындалып жатқан қылмыстық құқық бұзушылық туралы өтініштерді немесе хабарламаларды қабылдауға, тіркеуге және қарауға;
6) қолданыстағы заңнамалық актілерде көзделген өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыруға міндетті.
15. Басқарманың функциялары:
1) тиісті аумақта азаматтық қорғаудың мемлекеттік жүйесінің жұмыс істеуін және одан әрі дамуын қамтамасыз ету;
2) азаматтық қорғау күштерінің қызметін қамтамасыз ету;
3) Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алуға және жоюға, өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етуге және азаматтық қорғанысты ұйымдастыруға бағытталған Азаматтық қорғау іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу кезінде азаматтық қорғау күштеріне басшылық жасау;

27) профилактическая работа, направленная на предупреждение чрезвычайных ситуаций на водоемах, паводковых и снегозаносимых участках;
28) обеспечение соблюдения законов и иных нормативных правовых актов в области национальной безопасности, государственных секретов и информационной безопасности в пределах своей компетенции;
29) внесение предложений в Департамент по изменению, дополнению в нормативные правовые акты и стандарты в сфере гражданской защиты в пределах своей компетенции;
30) осуществление досудебного производства по уголовным правонарушениям в пределах компетенции, установленной для органов государственной противопожарной службы в соответствии с уголовно-процессуальным законодательством;
31) осуществление взаимодействия с подразделениями правоохранительных и специальных государственных органов, а также другими организациями;
32) разработка планов по предупреждению чрезвычайных ситуаций на соответствующей территории;
33) осуществление иных функций, предусмотренных действующими законодательными актами.";
в приложении 2 к указанному приказу:
пункты 14 и 15 изложить в следующей редакции:
"14. Права и обязанности:
1) запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от территориальных подразделений государственных органов, организаций, их должностных лиц и граждан необходимую информацию или сведения;
2) использовать в установленном порядке для целей гражданской защиты государственные ведомственные и негосударственные системы, сети, средства связи и передачи информации;
3) вносить в установленном порядке предложения о привлечении к ответственности должностных лиц, действия или бездействия которых создали угрозу или привели к возникновению чрезвычайных ситуаций и нарушений в сфере гражданской защиты;
4) использовать специализированные учеты, информационные системы, обеспечивающие решения задач по досудебному производству;
5) принимать, регистрировать и рассматривать заявления или сообщения о совершенном или готовящемся уголовном правонарушении в пределах компетенции, установленной уголовно-процессуальным законодательством для органов государственной противопожарной службы;
6) осуществлять иные права и обязанности, предусмотренные действующими законодательными актами.
15. Функции Управления:
1) обеспечение функционирования и дальнейшего развития государственной системы гражданской защиты на соответствующей территории;
2) обеспечение деятельности сил гражданской защиты;
3) руководство силами гражданской защиты при организации и проведении мероприятий гражданской защиты, направленных на предупреждение и ликвидацию чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, обеспечение пожарной безопасности и организации гражданской обороны;

4) тиісті аумақта табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың мемлекеттік есебін жүргізу;
5) жергілікті атқарушы органның құзыретіне кіретін азаматтық қорғау саласындағы мәселелер бойынша жергілікті атқарушы органға ұсыныстар енгізу;
6) азаматтық қорғау саласында ақпараттық-талдау қызметін жүзеге асыру;
7) қолданыстағы заңнамаға сәйкес төтенше жағдайларды жою кезінде ұйымдардың материалдық-техникалық ресурстарын тарту;
8) азаматтық қорғау құралдарына қажеттілігін анықтау үшін Департаментке және жергілікті атқарушы органға ұсыныстар дайындау;
9) тиісті аумақта орналасқан қорғаныш құрылыстарын есепке қою және есептен шығаруды жүзеге асыру;
10) басқару органдарын және азаматтық қорғау күштерін дайындау жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу;
11) азаматтық қорғаныс жоспарын әзірлеу және оны азаматтық қорғаныс бастығына бекітуге енгізу;
12) тиісті аумақта төтенше жағдайларды жою жөніндегі іс-қимыл жоспарларын әзірлеу;
13) Департаментке азаматтық қорғаныстың инженерлік-техникалық іс-шараларының көлемі мен мазмұны бойынша ұсыныстар енгізу;
14) елді мекендердің аумақтарын және мемлекеттік меншіктің аса маңызды объектілерін өрттен қорғауды қамтамасыз ету;
15) тиісті аумақта төтенше жағдайлардың алдын алу жөніндегі жоспарларды әзірлеу;
16) қауіпсіздік паспорттарын және табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар қатерлерінің каталогтарын әзірлеу;
17) төтенше жағдайлар кезінде авариялық-құтқару және шұғыл жұмыстарды жүргізуді ұйымдастыру;
18) тиісті аумақтағы өртке қарсы және авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарының қызметін үйлестіру;
19) гарнизондық және қарауылдық қызметті ұйымдастыру және бақылау;
20) өрттерді сөндіруді және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізуді ұйымдастыру;
21) халыққа, азаматтық қорғаудың басқару органдарына төтенше жағдайдың туындау қатері туралы болжам болған кезде күні бұрын және (немесе) төтенше жағдай туындаған кезде жедел хабар беруді және оларды құлақтандыруды қамтамасыз ету;
22) азаматтық қорғау саласындағы білімді насихаттауды, халықты және мамандарды оқытуды жүзеге асыру;
23) төтенше жағдайлар мен әскери қақтығыстар туындаған кезде немесе осы қақтығыстар салдарынан қорғану тәсілдері мен іс-қимылдарға азаматтық қорғаудың басқару органдары мен күштерінің басшыларын, мамандарын даярлауды жүзеге асыру;
24) өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
25) азаматтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;

4) ведение государственного учета чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера на соответствующей территории;
5) внесение предложений в местный исполнительный орган по вопросам в сфере гражданской защиты, входящим в компетенцию местного исполнительного органа;
6) осуществление информационно-аналитической деятельности в сфере гражданской защиты;
7) привлечение материально-технических ресурсов организаций при ликвидации чрезвычайных ситуаций в соответствии с действующим законодательством;
8) подготовка предложений в Департамент и в местный исполнительный орган для определения потребности в средствах гражданской защиты;
9) осуществление постановки на учет и снятие с учета защитных сооружений расположенных на соответствующей территории;
10) разработка плана мероприятий по подготовке органов управления и сил гражданской защиты;
11) разработка Плана гражданской обороны и внесение его на утверждение начальнику гражданской обороны;
12) разработка планов действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций на соответствующей территории;
13) внесение предложений в Департамент по объемам и содержанию инженерно-технических мероприятий гражданской обороны;
14) обеспечение охраны от пожаров территорий населенных пунктов и особо важных объектов государственной собственности;
15) разработка планов по предупреждению чрезвычайных ситуаций на соответствующей территории;
16) разработка паспортов безопасности и каталогов угроз чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
17) организация проведения аварийно-спасательных и неотложных работ при чрезвычайных ситуациях;
18) координация деятельности противопожарных и аварийно-спасательных служб и формирований на соответствующей территории;
19) организация и контроль за гарнизонной и караульной службой;
20) организация тушения пожаров и проведения аварийно-спасательных работ;
21) обеспечение информирования и оповещения населения, органов управления гражданской защиты заблаговременно, при наличии прогноза об угрозе возникновения чрезвычайной ситуации и (или) оперативно при возникновении чрезвычайной ситуации;
22) осуществление и пропаганда знаний, обучения населения и специалистов в сфере гражданской защиты;
23) осуществление подготовки руководителей, специалистов органов управления и сил гражданской защиты, обучения населения способам защиты и действиям при возникновении чрезвычайных ситуаций и военных конфликтов или вследствие этих конфликтов;
24) осуществление государственного контроля в области пожарной безопасности;
25) осуществление государственного контроля в области гражданской обороны;

26) елді мекендер мен объектілерде өртке қарсы күреске өрт сөндіру бөлімшелерінің әзірлігін бақылауды жүзеге асыру;
27) су айдындарында қауіпсіздік қағидаларының сақталуына бақылауды жүзеге асыру;
28) әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер жүргізуді жүзеге асыру;
29) азаматтарға, лауазымды және заңды тұлғаларға анықталған бұзушылықтарды жою және өрттің алдын алу жөніндегі іс-шараларды жүргізу туралы нұсқамалар, актілер беру;
30) азаматтарға, лауазымды және заңды тұлғаларға анықталған бұзушылықтарды жою және азаматтық қорғаныс жөніндегі іс-шараларды орындау туралы нұсқамалар, актілер беру;
31) қылмыстық іс жүргізу заңнамасына сәйкес мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары үшін белгіленген құзырет шегінде қылмыстық құқық бұзушылықтар бойынша сотқа дейінгі іс жүргізуді жүзеге асыру;
32) құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың бөлімшелерімен, сондай-ақ басқа да ұйымдармен өзара іс-қимылды жүзеге асыру;
33) ұйымдардың, жекелеген өндірістердің, өндірістік учаскелердің, агрегаттардың жұмысын ішінара немесе толық тоқтата тұру, өрт қауіпсіздігі талаптарын бұза отырып, сондай-ақ құрылыс, реконструкция кезінде жобаларда көзделген өрт қауіпсіздігі талаптарын орындамаған кезде субъектілер жүзеге асыратын ғимараттарды, құрылыстарды, электр желілерін, жылыту аспаптарын пайдалануға және өрт қауіпті жұмыстарды жүргізуге тыйым салу туралы өтінішті сотқа жіберу үшін материалдар дайындау, ұйымдарды, объектіні, құрылысты, ғимаратты кеңейту немесе техникалық қайта жарақтандыру;
34) өз құзыреті шегінде ұлттық қауіпсіздік, мемлекеттік құпиялар және ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңдар мен өзге де нормативтік құқықтық актілердің сақталуын қамтамасыз ету;
35) өз құзыреті шегінде қалалық терроризммен күрес жөніндегі штабтың жұмысына қатысу;
36) өз құзыреті шегінде қалалық Терроризмге қарсы комиссияның жұмысына қатысу;
37) өз құзыреті шегінде азаматтық қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілерге, нормативтік актілерге және стандарттарға өзгерістер, толықтырулар енгізу жөнінде Департаментке ұсыныстар енгізу;
38) азаматтық қорғау саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасында, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында және заңға тәуелді актілерінде көзделген өзге функцияларды жүзеге асыру";
осы бұйрыққа 6-қосымшада:
14 және 15-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Құқықтары мен міндеттері:
1) заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелерінен, ұйымдардан, олардың лауазымды адамдары мен азаматтарынан қажетті ақпарат пен мәліметтерді сұратуға және алуға;

26) осуществление контроля за готовностью пожарных подразделений в населенных пунктах и на объектах к борьбе с пожарами;
27) осуществление контроля за соблюдением правил безопасности на водоемах;
28) осуществление производства дел об административных правонарушениях;
29) выдача гражданам, должностным и юридическим лицам предписаний, актов об устранении выявленных нарушений и проведению мероприятий по предотвращению пожаров;
30) выдача гражданам, должностным и юридическим лицам предписаний, актов об устранении выявленных нарушений и выполнению мероприятий по гражданской обороне;
31) осуществление досудебного производства по уголовным правонарушениям в пределах компетенции, установленной для органов государственной противопожарной службы в соответствии с уголовно-процессуальным законодательством;
32) осуществление взаимодействия с подразделениями правоохранительных и специальных государственных органов, а также другими организациями;
33) подготовка материалов для направления в суд заявления о приостановлении частично или полностью работы организаций, отдельных производств, производственных участков, агрегатов, запрещении эксплуатации зданий, сооружений, электрических сетей, приборов отопления и ведения пожароопасных работ, осуществляемых субъектами с нарушением требований пожарной безопасности, а также при невыполнении предусмотренных проектами требований пожарной безопасности при строительстве, реконструкции, расширении или техническом перевооружении организаций, объекта, сооружения, здания;
34) обеспечение соблюдения законов и иных нормативных правовых актов в области национальной безопасности, государственных секретов и информационной безопасности в пределах своей компетенции;
35) участие, в пределах своей компетенции, в работе городского штаба по борьбе с терроризмом;
36) участие, в пределах своей компетенции, в работе городской Антитеррористической комиссии;
37) внесение предложений в Департамент по внесению изменений, дополнений в нормативные правовые акты, нормативные акты и стандарты в сфере гражданской защиты в пределах своей компетенции;
38) осуществление иных функций, предусмотренных законодательством Республики Казахстан в сфере гражданской защиты, иными законами и подзаконными актами Республики Казахстан.";
в приложении 6 к указанному приказу:
пункты 14 и 15 изложить в следующей редакции:
"14. Права и обязанности:
1) запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от территориальных подразделений государственных органов, организаций, их должностных лиц и граждан необходимую информацию и сведения;

26) елді мекендерде және объектілерде өрт сөндіру бөлімшелерінің өрттермен күресуге дайындығын бақылауды жүзеге асыру;
27) су айдындарында қауіпсіздік қағидаларының сақталуын бақылауды жүзеге асыру;
28) Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер жүргізуді жүзеге асыру;
29) азаматтарға, лауазымды және заңды тұлғаларға тексеруді тағайындау туралы актілерді, ұйғарымдарды, анықталған бұзушылықтарды жою және өрттің алдын алу жөніндегі іс-шараларды жүргізу туралы актілерді беру;
30) азаматтарға, лауазымды және заңды тұлғаларға тексеру тағайындау туралы актілерді, ұйғарымдарды, анықталған бұзушылықтарды жою және азаматтық қорғаныс жөніндегі іс-шараларды орындау туралы актілерді беру;
31) қылмыстық іс жүргізу заңнамасына сәйкес мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары үшін белгіленген құзырет шегінде қылмыстық құқық бұзушылықтар бойынша сотқа дейінгі іс жүргізуді жүзеге асыру;
32) құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың бөлімшелерімен, сондай-ақ басқа да ұйымдармен өзара іс-қимылды жүзеге асыру;
33) ұйымдардың, жекелеген өндірістердің, өндірістік учаскелердің, агрегаттардың жұмысын ішінара немесе толық тоқтата тұру, өрт қауіпсіздігі талаптарын бұза отырып, сондай-ақ құрылыс кезінде жобаларда көзделген өрт қауіпсіздігі талаптарын орындамаған кезде субъектілер жүзеге асыратын ғимараттарды, құрылыстарды, электр желілерін, жылыту аспаптарын пайдалануға және өрт қауіпті жұмыстарды жүргізуге тыйым салу туралы өтінішті сотқа жіберу үшін материалдар дайындау, ұйымдарды, объектіні, құрылысты, ғимаратты реконструкциялау, кеңейту немесе техникалық қайта жарақтандыру;
34) өз құзыреті шегінде Ұлттық қауіпсіздік, Мемлекеттік құпиялар және ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңдар мен өзге де нормативтік құқықтық актілердің сақталуын қамтамасыз ету;
35) өз құзыреті шегінде терроризмге қарсы күрес жөніндегі қалалық штабтың жұмысына қатысу;
36) өз құзыреті шегінде қалалық терроризмге қарсы комиссияның жұмысына қатысу;
37) өз құзыреті шегінде азаматтық қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілерге, нормативтік актілерге және стандарттарға өзгерістер, толықтырулар енгізу бойынша Департаментке ұсыныстар енгізу;
38) Қазақстан Республикасының азаматтық қорғау саласындағы заңнамасында, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында және заңға тәуелді актілерінде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыру.";
осы бұйрыққа 8-1-қосымшада:
15-тармақ мынадай мазмұндағы 18-1) және 18-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"18-1)гарнизондық және қаруыл қызметін ұйымдастыру және бақылау;
18-2) өрт сөндіруді және авариялық-құтқару жұмыстарын ұйымдастыру;";
осы бұйрыққа 9-қосымшада:
14 және 15-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:

26) осуществление контроля за готовностью пожарных подразделений в населенных пунктах и на объектах к борьбе с пожарами;
27) осуществление контроля за соблюдением правил безопасности на водоемах;
28) осуществление производства дел об административных правонарушениях;
29) выдача гражданам, должностным и юридическим лицам актов о назначении проверки, предписаний, актов об устранении выявленных нарушений и проведению мероприятий по предотвращению пожаров;
30) выдача гражданам, должностным и юридическим лицам актов о назначении проверки, предписаний, актов об устранении выявленных нарушений и выполнению мероприятий по гражданской обороне;
31) осуществление досудебного производства по уголовным правонарушениям в пределах компетенции, установленной для органов государственной противопожарной службы в соответствии с уголовно-процессуальным законодательством;
32) осуществление взаимодействия с подразделениями правоохранительных и специальных государственных органов, а также другими организациями;
33) подготовка материалов для направления в суд заявления о приостановлении частично или полностью работы организаций, отдельных производств, производственных участков, агрегатов, запрещении эксплуатации зданий, сооружений, электрических сетей, приборов отопления и ведения пожароопасных работ, осуществляемых субъектами с нарушением требований пожарной безопасности, а также при невыполнении предусмотренных проектами требований пожарной безопасности при строительстве, реконструкции, расширении или техническом перевооружении организаций, объекта, сооружения, здания;
34) обеспечение соблюдения законов и иных нормативных правовых актов в области национальной безопасности, государственных секретов и информационной безопасности в пределах своей компетенции;
35) участие, в пределах своей компетенции, в работе городского штаба по борьбе с терроризмом;
36) участие, в пределах своей компетенции, в работе городской Антитеррористической комиссии;
37) внесение предложений в Департамент по внесению изменений, дополнений в нормативные правовые акты, нормативные акты и стандарты в сфере гражданской защиты в пределах своей компетенции;
38) осуществление иных функций, предусмотренных законодательством Республики Казахстан в сфере гражданской защиты, иными законами и подзаконными актами Республики Казахстан.";
в приложении 8-1 к указанному приказу:
пункт 15 дополнить подпунктами 18-1) и 18-2) следующего содержания:
"18-1) организация и контроль за гарнизонной и караульной службой;
18-2) организация тушения пожаров и проведения аварийно-спасательных работ;";
в приложении 9 к указанному приказу:
пункты 14 и 15 изложить в следующей редакции:

"14. Құқықтары мен міндеттері:
1) мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелерінен, ұйымдардан, олардың лауазымды тұлғаларынан және азаматтардан қажетті ақпаратты және мәліметтерді заңнамада белгіленген тәртіпте сұрату және алу;
2) белгіленген тәртіпте азаматтық қорғаудың мақсаттары үшін мемлекеттік ведомстволық және мемлекеттік емес жүйелерді, желілерді, байланыс және ақпарат беру құралдарын пайдалану;
3) әрекеті немесе әрекетсіздігі төтенше жағдайлар қатеріне немесе туындауына және азаматтық қорғау саласында бұзушылықтарға әкелген лауазымды адамдарды жауапкершілікке тарту туралы белгіленген тәртіпте ұсыныстар енгізу;
4) сотқа дейінгі іс жүргізу жөніндегі міндеттерді шешуді қамтамасыз ететін мамандандырылған есепке алуды, ақпараттық жүйелерді пайдалану;
5) мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары үшін қылмыстық-процестік заңнамада белгіленген құзыреті шегінде жасалған немесе дайындалып жатқан қылмыстық құқық бұзушылық туралы арызды немесе хабарларды қабылдау, тіркеу және қарау;
6) қолданыстағы заңнамалық актілерде көзделген өзге құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру.
15. Басқарманың функциялары:
1) тиісті аумақта азаматтық қорғаудың мемлекеттік жүйесінің жұмыс істеуі мен одан әрі дамуын қамтамасыз ету;
2) азаматтық қорғау күштерінің қызметін қамтамасыз ету;
3) табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алуға және оларды жоюға, өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етуге және тиісті аумақта азаматтық қорғанысты ұйымдастыруға бағытталған азаматтық қорғау іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу кезінде азаматтық қорғау күштеріне басшылық жасау;
4) тиісті аумақта табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды мемлекеттік есепке алуды жүргізу;
5) жергілікті атқарушы органның құзыретіне кіретін азаматтық қорғау саласындағы мәселелер жөніндегі ұсыныстардыжергілікті атқарушы органға енгізу;
6) азаматтық қорғау саласында ақпараттық-аналитикалық қызметін жүзеге асыру;
7) қолданыстағы заңнамаға сәйкес төтенше жағдайларды жою кезінде ұйымдардың материалдық-техникалық ресурстарын тарту;
8) азаматтық қорғау құралдарына қажеттілікті айқындау үшін Департаментке және жергілікті атқарушы органға ұсыныстар дайындау;
9) аудан аумағында орналасқан азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылыстарын есепке қою және есептен шығару бойынша Департаментке ұсыныстар енгізу;
10) Азаматтық қорғаныстың инженерлік-техникалық іс-шараларының көлемі және мазмұны жөнінде Департаментке ұсыныстар енгізу;

"14. Права и обязанности:
1) запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от территориальных подразделений государственных органов, организаций, их должностных лиц и граждан необходимую информацию и сведения;
2) использовать в установленном порядке для целей гражданской защиты государственные ведомственные и негосударственные системы, сети, средства связи и передачи информации;
3) вносить в установленном порядке предложения о привлечении к ответственности должностных лиц, действия или бездействия которых создали угрозу или привели к возникновению чрезвычайных ситуаций и нарушений в сфере гражданской защиты;
4) использовать специализированные учеты, информационные системы, обеспечивающие решения задач по досудебному производству;
5) принимать, регистрировать и рассматривать заявления или сообщения о совершенном или готовящемся уголовном правонарушении в пределах компетенции, установленной уголовно-процессуальным законодательством для органов государственной противопожарной службы;
6) осуществлять иные права и обязанности, предусмотренные действующими законодательными актами.
15. Функции Управления:
1) обеспечение функционирования и дальнейшего развития государственной системы гражданской защиты на соответствующей территории;
2) обеспечение деятельности сил гражданской защиты;
3) руководство силами гражданской защиты при организации и проведении мероприятий гражданской защиты, направленных на предупреждение и ликвидацию чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, обеспечение пожарной безопасности и организации гражданской обороны на соответствующей территории;
4) ведение государственного учета чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера на соответствующей территории;
5) внесение предложений в местный исполнительный орган по вопросам в сфере гражданской защиты, входящим в компетенцию местного исполнительного органа;
6) осуществление информационно-аналитической деятельности в сфере гражданской защиты;
7) привлечение материально-технических ресурсов организаций при ликвидации чрезвычайных ситуаций в соответствии с действующим законодательством;
8) подготовка предложений в Департамент и в местный исполнительный орган для определения потребности в средствах гражданской защиты;
9) внесение предложений в Департамент по постановке на учет и снятию с учета защитных сооружений гражданской обороны, расположенных на территории района;
10) внесение предложений в Департамент по объемам и содержанию инженерно-технических мероприятий гражданской обороны;

2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана бойынша Төтенше жағдайлар департаменттерінің бастықтары өздеріне ведомстволық бағынысты аумақтық органдардың құрылтай құжаттарын, сондай-ақ құрылтай құжаттарына енгізілген өзгерістер мен (немесе) толықтыруларды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен әділет органдарында тіркеуді қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
міндетін атқарушы
К. Тұрсынбаев

2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
3. Начальникам департаментов по чрезвычайным ситуациям областей, городов республиканского значения и столицы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан обеспечить регистрацию учредительных документов, а также внесенных изменений и (или) дополнений в учредительные документы вверенных территориальных органов в органах юстиции в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию.
Исполняющий обязанности
Министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
К. Турсынбаев