Кесімді бағаны айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 12 мамырдағы № 26 бұйрығы
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 48-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Кесімді бағаны айқындау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Бюджет саясаты департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін және ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыру үшін жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
С. Жұманғарин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
Бұйрықпен бекітілген
Кесімді бағаны айқындау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Кесімді бағаны айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің (бұдан әрі – Бюджет кодексі) 48-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және мұнай секторы ұйымдарынан Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына болжанатын түсімдердің көлемінен аспайтын мөлшерде Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан кепілдендірілген трансфертті жоспарлау үшін кесімді бағаны айқындау тәртібін анықтайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланады:
1) кесімді баға – мұнай секторы ұйымдарынан Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына болжанатын қаражат түсімдерінің көлемін негізге ала отырып, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан кепілдендірілген трансферттің ең көп ықтимал көлемін есептеу үшін уәкілетті орган пайдаланатын мұнайдың әлемдік бағасының есептік көрсеткіші. Кесімді баға Бюджет кодексінің 60-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамында белгіленеді.
2) мұнайдың әлемдік бағасы – Дүниежүзілік Банктің ресми интернет-ресурсында жарияланған тауар нарықтары жөніндегі статистикасының деректеріне сәйкес "Брент" (Brent) маркалы мұнайдың айлық бағасы.
2-тарау. Кесімді бағаны айқындау тәртібі
3. Кесімді бағаны есептеуді мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) осы Қағидалардың 5 және 6-тармақтарына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан кепілдендірілген трансферттің мөлшерін бекітетін республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасы заңының жобасын әзірлеу кезінде жыл сайын үш жылдық болжамды кезеңге (бірінші жыл – базалық болжам, келесі екі жыл –индикативтік) жүргізеді.

Об утверждении Правил определения цены отсечения
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 12 мая 2025 года № 26
В соответствии с пунктом 2 статьи 48 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения цены отсечения.
2. Департаменту бюджетной политики Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа его направление для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан и на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан после официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра –
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
С. Жумангарин
"СОГЛАСОВАН"
Национальный Банк
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Правила определения цены отсечения
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения цены отсечения (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 48 Бюджетного кодекса Республики Казахстан (далее – Бюджетный кодекс) и определяют порядок определения цены отсечения для планирования гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан в размере, не превышающем объем прогнозируемых поступлений в Национальный фонд Республики Казахстан от организаций нефтяного сектора.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) цена отсечения – расчетный показатель мировой цены на нефть, используемый уполномоченным органом для расчета максимально возможного объема гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан исходя из прогнозируемого объема поступлений средств в Национальный фонд Республики Казахстан от организаций нефтяного сектора. Цена отсечения устанавливается в прогнозе социально-экономического развития Республики Казахстан в соответствии со статьей 60 Бюджетного кодекса;
2) мировая цена на нефть – ежемесячная цена на нефть марки "Брент" (Brent) согласно данным статистики Всемирного Банка по товарным рынкам, опубликованным на его официальном интернет-ресурсе.
Глава 2. Порядок определения цены отсечения
3. Расчет цены отсечения производится центральным уполномоченным органом по государственному планированию (далее – уполномоченный орган) ежегодно на трехлетний прогнозный период (первый год – базовый прогноз, два последующих – индикативные) при разработке проекта закона Республики Казахстан о республиканском бюджете, утверждающего размер гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан, в соответствии с пунктами 5 и 6 настоящих Правил.

4. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан болжамды кезеңге арналған кепілдендірілген трансферттің ең көп ықтимал мөлшерін уәкілетті орган мұнайдың бағасы кесімді бағаға тең болған кезде Бюджет кодексі 52-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына мұнай секторы ұйымдарынан салықтық түсімдер ретінде есептейді.
5. Кесімді бағаның есеп-қисабы мен тиісті жоспарлы кезеңге Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан кепілдендірілген трансферттің ең жоғары ықтимал мөлшерінің есеп-қисабын уәкілетті орган Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу шеңберінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келіседі.
6. Мұнай өндірудегі түзетусіз алынған кесімді баға мынадай формула бойынша есептеледі:
Pr = P6 + 0.9 * (P7 – P6 ), мұндағы:
Pr – өндірудегі түзетусіз алынған кесімді баға;
P6 – алдыңғы 15 (он бес) жыл (60 (алпыс) тоқсан) ішінде мұнайдың орташа тоқсандық бағаларын іріктеудің шамасы бойынша өсу тәртібімен 6-шы мәніне сәйкес келетін мұнайдың орташа тоқсандық бағасы;
P7 – алдыңғы 15 (он бес) жыл (60 (алпыс) тоқсан) ішінде мұнайдың орташа тоқсандық бағаларын іріктеудің шамасы бойынша өсу тәртібімен 7-ші мәніне сәйкес келетін маркалы мұнайдың орташа тоқсандық бағасы.
7. Мұнай өндіруге кесімді бағаны түзету мынадай формула бойынша жүргізіледі:
Prс – кесімді баға;
Pr – өндірудегі түзетусіз алынған кесімді баға;
W – Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің болжамына сәйкес жоспарлы кезеңге арналған миллион тоннамен алғанда мұнай өндіру болжамы;
90,5 – алдыңғы 15 (он бес) жылда ең көп өндіру деңгейі болып табылатын, миллион тоннамен алғанда 2019 жылғы мұнай өндіру деңгейіне сәйкес келеді.

4. Максимально возможный размер гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан на прогнозный период рассчитывается уполномоченным органом как налоговые поступления в Национальный фонд Республики Казахстан от организаций нефтяного сектора в соответствии с пунктом 2 статьи 52 Бюджетного кодекса при цене на нефть равной цене отсечения.
5. Расчет цены отсечения и расчет максимально возможного размера гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан, на соответствующий плановый период, согласовываются уполномоченным органом с Национальным Банком Республики Казахстан в рамках разработки Прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан.
6. Цена отсечения без корректировки на добычу нефти рассчитывается по следующей формуле:
Pr = P6 + 0.9 * (P7 – P6 ), где:
Pr – цена отсечения без корректировки на добычу;
P6 – среднеквартальная цена на нефть, соответствующая 6-му значению по величине в возрастающем порядке выборки среднеквартальных цен на нефть за предыдущие 15 (пятнадцать) лет (60 (шестьдесят) кварталов);
P7 – среднеквартальная цена на нефть марки, соответствующая 7-му значению по величине в возрастающем порядке выборки среднеквартальных цен на нефть за предыдущие 15 (пятнадцать) лет (60 (шестьдесят) кварталов).
7. Корректировка цены отсечения на добычу нефти производится по следующей формуле:
Prс – цена отсечения;
Pr – цена отсечения без корректировки на добычу;
W – прогноз добычи нефти на плановый период в миллионах тонн, согласно прогнозу Министерства энергетики Республики Казахстан;
90,5 – соответствует уровню добычи нефти 2019 года в миллионах тонн, которое является максимальным уровнем добычи за предшествующие 15 (пятнадцать) лет.