Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және ұлттық компаниялардың даму жоспарларын және акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың іс-шаралар жоспарларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ олардың іске асырылуын мониторингілеу және бағалау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 30 сәуірдегі № 23 бұйрығы
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 4-4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму жоспарларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ олардың іске асырылуын мониторингілеу және бағалау қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың іс-шаралар жоспарларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ олардың іске асырылуын мониторингілеу және бағалау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Мемлекеттік активтерді басқару саясаты департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін жіберуді және ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
С. Жумангарин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігімен
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Ұлттық
экономика министрі
2025 жылғы 30 сәуірдегі
№ 23 бұйрығына
1-қосымша
Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму жоспарларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ олардың іске асырылуын мониторингілеу және бағалау тәртібі
1 – тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму жоспарларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ олардың іске асырылуын мониторингілеу және бағалау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 13-бабының 4-4) тармақшасына сәйкес әзірленді және акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму жоспарларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ олардың іске асырылуын мониторингілеу және бағалау тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил разработки, утверждения планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний и планов мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, а также мониторинга и оценки их реализации
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 апреля 2025 года № 23
В соответствии с подпунктом 4-4) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила разработки, утверждения планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, а также мониторинга и оценки их реализации согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила разработки, утверждения планов мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, а также мониторинга и оценки их реализации согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту политики управления государственными активами Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа его направление для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан и на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан после официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра –
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
С. Жумангарин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Заместитель Премьер-
Министра – Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 апреля 2025 года № 23
Правила разработки, утверждения планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, а также мониторинга и оценки их реализации
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработки, утверждения планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, а также мониторинга и оценки их реализации (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4-4) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" (далее – Закон) и определяют порядок разработки, утверждения планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, а также мониторинга и оценки их реализации.

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) атқарушы орган – алқалы орган немесе атауы компанияның жарғысында айқындалатын атқарушы органның функцияларын жеке-дара жүзеге асыратын тұлға;
2) директорлар кеңесі – компанияның акционерлерінің (жалғыз акционердің) жалпы жиналысында оның мүшелерін сайлау арқылы қалыптасатын, компания мен атқарушы органның қызметін жалпы басқаруға және бақылауға жауап беретін компаниядағы басқарушы орган;
3) ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және ұлттық компаниялардың даму жоспары (бұдан әрі – даму жоспары) – ұлттық басқарушы холдингтің, ұлттық холдингтің, ұлттық компанияның онжылдық кезеңге арналған миссиясын, пайымын, стратегиялық мақсаттары мен міндеттерін айқындайтын және негіздейтін құжат;
4) компания – акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдинг, ұлттық холдинг, ұлттық компания;
5) Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспары – тиісті жоспарлы кезеңде елді дамытудың ұзақ мерзімді бағдарларына қол жеткізуге бағытталған, мақсатты, негізгі бағыттарды, даму басымдықтарын, оларды қамтамасыз ету жөніндегі тәсілдерді және ел дамуының түйінді ұлттық индикаторларын көздейтін Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаты;
6) Қазақстан Республикасының ұлттық куәландырушы орталығы – мемлекеттік және мемлекеттік емес ақпараттық жүйелерде электрондық құжаттарды қалыптастыру үшін жеке немесе заңды тұлғаларға электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын және тіркеу куәліктерін беретін куәландырушы орталық;
7) электрондық есеп – ұлттық куәландырушы орталық берген және мемлекеттік мүлік тізіліміне (бұдан әрі – Тізілім) енгізу үшін дайындалған, компанияның электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылатын даму жоспарының мәтінін және/немесе қосымшаларымен бірге оның іске асырылуын бағалауды және/немесе тиісті саланың уәкілетті органы басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылатын даму жоспарының іске асырылуын мониторингілеу нәтижелерін қамтитын есеп.
3. Компанияның даму жоспары Қазақстан Республикасының стратегиялық және бағдарламалық құжаттары ескеріле отырып, он жылдық кезеңге бір рет әзірленеді.
4. Компанияның даму жоспары оның бес жылдық кезеңге арналған іс-шаралар жоспарын әзірлеу үшін негіз болып табылады және оның стратегиялық бағыттарын, мақсаттары мен қызмет нәтижелерінің көрсеткіштерін айқындайды және акциялары (қатысу үлестері) компанияға осы заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін заңды тұлғалардың даму жоспарын (қызметтің стратегиялық бағыттарын) ескере отырып әзірленеді.
2 – тарау. Компанияның даму жоспарын әзірлеу және бекіту тәртібі

2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) исполнительный орган – коллегиальный орган или лицо, единолично осуществляющее функции исполнительного органа, название которого определяется уставом компании;
2) совет директоров – орган управления в компании, который образуется путем избрания его членов на общем собрании акционеров (единственного акционера) компании, отвечающий за общее руководство и контроль за деятельностью компании и исполнительного органа;
3) план развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний (далее – план развития) – документ, определяющий и обосновывающий миссию, видение, стратегические цели и задачи национального управляющего холдинга, национального холдинга, национальной компании на десятилетний период;
4) компания – национальный управляющий холдинг, национальный холдинг, национальная компания, акционером которого является государство;
5) национальный план развития Республики Казахстан – документ Системы государственного планирования, предусматривающий цель, основные направления, приоритеты развития, подходы по их обеспечению и ключевые национальные индикаторы развития страны в соответствующем плановом периоде, направленные на достижение долгосрочных ориентиров развития страны;
6) национальный удостоверяющий центр Республики Казахстан – удостоверяющий центр, предоставляющий средства электронной цифровой подписи и регистрационные свидетельства физическим или юридическим лицам для формирования электронных документов в государственных и негосударственных информационных системах;
7) электронный отчет – отчет, содержащий в себе текст плана развития и/или оценки ее реализации с приложениями, подписываемые электронной цифровой подписью компании, и/или результаты мониторинга реализации плана развития, подписываемые электронной цифровой подписью руководителя уполномоченного органа соответствующей отрасли, выданные национальным удостоверяющим центром и подготовленные для включения в реестр государственного имущества (далее – Реестр).
3. План развития компании разрабатывается один раз на десятилетний период с учетом стратегических и программных документов Республики Казахстан.
4. План развития компании является основой для разработки ее плана мероприятий на пятилетний период и определяет ее стратегические направления, цели и показатели результатов деятельности и разрабатывается с учетом плана развития (стратегических направлений деятельности) юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами.
Глава 2. Порядок разработки и утверждения плана развития компании

5. "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамын (бұдан әрі – Қор) қоспағанда, компанияның даму жоспарының жобасы Қазақстан Республикасының стратегиялық және бағдарламалық құжаттарында, мемлекеттік органдардың даму жоспарларында жазылған мақсаттар мен міндеттерге сәйкестігіне тиісті саланың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдарымен және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен әлеуметтік-экономикалық даму болжамында көрсетілген бюджеттік параметрлерге сәйкестігіне келісіледі.
6. Компанияның даму жоспары:
1) мыналарды:
ағымдағы жағдайды және сыртқы ортаның жаһандық факторларының әсерін компания жұмыс істейтін және компанияның мақсаттарына қол жеткізуге әсер етуі мүмкін құқықтық, саяси, шаруашылық, демографиялық, технологиялық және басқалардың жиынтығын қамтитын сыртқы ортаны талдау;
компания қызметіндегі күшті және әлсіз жақтарды талдауды қамтитын ішкі ортаны талдау кіші бөлімдерін қамтитын компанияның ағымдағы жай-күйіне талдау бөлімдерінен тұратын құжат болып табылады.
Компанияның ағымдағы жағдайын талдау қазіргі және ықтимал қауіптер мен тәуекелдерді талдауды және компанияның мақсаттарына жету мүмкіндіктерін анықтауды қамтиды;
2) миссиясы мен пайымдауы. Миссиясы мемлекет компания алдына қоятын міндеттерге сәйкес келеді және мемлекет қойған міндеттер, ол орындайтын функциялар, қызмет бағыттары және саланы (экономика секторын) дамыту тұрғысында компанияның негізгі мақсатын қамтуға тиіс.
Пайымдау компанияның болжамды кезеңнің соңына қарай оның орындайтын функциялары тұрғысынан жайғасымын айқындайды;
3) қызметтің стратегиялық бағыттары, мақсаттары, қызметтің түйінді көрсеткіштері және олар бойынша күтілетін нәтижелер көрсетіледі.
Даму жоспары шеңберінде компания қызметінің стратегиялық бағыттары, мақсаттары, міндеттері, қызметінің түйінді көрсеткіштері және олар бойынша күтілетін нәтижелер көрсетіледі, оның ішінде жылдар бойынша бөліністе көрсетіледі.
Қызметтің стратегиялық бағыттары миссияға сүйене отырып айқындалады және компания тиісті әлеуметтік-экономикалық міндеттерді шешуге барынша әсер ететін қызмет салаларын білдіреді.
Әрбір стратегиялық бағыт үшін мақсаттар – нәтижесінде компанияның жалпы мақсаттарына қол жеткізуге әкелетін қызметтің нақты, өлшенетін бағдарлары әзірленеді.
Әрбір мақсатты іске асыру шеңберінде міндеттер айқындалады, оларды шешу тиісті мақсатқа қол жеткізу үшін қажетті және жеткілікті шарт болып табылады. Әрбір мақсат бойынша қызметтің 3 (үш) аспайтын түйінді көрсеткіші әзірленеді (жылдар бойынша бөліністе), олар бойынша компания қызметінің мақсаты мен стратегиялық бағытына қол жеткізу бағаланатын болады. Әрбір стратегиялық бағыт үшін алға қойылған мақсаттарға қол жеткізілгеннен кейін күтілетін нәтижелер сипатталады.
Қызметтің стратегиялық бағыттарын, мақсаттарын, қызметтің түйінді көрсеткіштерін және олар бойынша күтілетін нәтижелерді онжылдық кезеңнің әрбір жылына бөле отырып, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша даму жоспарына жеке қосымша түрінде ресімдеу ұсынылады;

5. Проект плана развития компании, за исключением акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" (далее – Фонд), согласовывается с уполномоченными органами по государственному планированию, соответствующей отрасли на соответствие планов развития государственных органов целям и задачам, изложенным в стратегических и программных документах Республики Казахстан и уполномоченным органом по бюджетному планированию на соответствие бюджетным параметрам, указанным в прогнозе социально-экономического развития.
6. План развития компании представляет собой документ, содержащий следующие разделы:
1) анализ текущего состояния компании, который включает в себя следующие подразделы:
анализ внешней среды, содержащий анализ текущей ситуации и влияния глобальных факторов внешней среды – совокупности правовых, политических, хозяйственных, демографических, технологических и других, в которых функционирует компания, и которые могут влиять на достижение целей компании.
Анализ внутренней среды, содержащий анализ сильных и слабых сторон в деятельности компании.
Анализ текущего состояния компании включает в себя анализ существующих и потенциальных угроз и рисков и определение возможностей для достижения целей компании;
2) миссия и видение. Миссия содержит основное предназначение компании в поставленных государством задач, выполняемых им функций, направлений деятельности и развития отрасли (сектора экономики).
Видение определяет позиционирование компании к концу прогнозного периода в контексте выполняемых ею функций;
3) стратегические направления деятельности, цели, ключевые показатели деятельности и ожидаемые результаты по ним.
В рамках плана развития отражаются стратегические направления деятельности, цели, задачи, ключевые показатели деятельности компании и ожидаемые результаты по ним, в том числе с разбивкой по годам.
Стратегические направления деятельности определяются исходя из миссии и представляют собой те области деятельности, где компания имеет наибольшее воздействие на решение соответствующих социально-экономических задач.
Для каждого стратегического направления разрабатываются цели – конкретные, измеримые ориентиры деятельности, приводящие в совокупности к достижению общих целей компании.
В рамках реализации каждой цели определяются задачи, решение которых будут являться необходимым и достаточным условием для достижения соответствующей цели. По каждой цели разрабатываются не более 3 (трех) ключевых показателей деятельности (с разбивкой по годам), по которым будет оцениваться достижение цели и стратегического направления деятельности компании. Для каждого стратегического направления описываются ожидаемые результаты, по достижению поставленных целей.
Стратегические направления деятельности, цели, ключевые показатели деятельности и ожидаемые результаты по ним, с разбивкой на каждый год десятилетнего периода, рекомендуется оформлять в виде отдельного приложения к плану развития, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;

4) компанияның жұмыс істеуінің тиімділігі мақсатында қызметтің стратегиялық бағыты шеңберінде ықтимал қауіптерді, тәуекелдің сипаттамасын және олардың салдарын көрсететін тәуекелдерді басқару жүйесі, осы тәуекелдің алдын алу және ол басталған жағдайда компанияның оған ден қоюы жөніндегі іс-шараларды әзірлеу көзделеді.
7. Компанияның даму жоспары даму жоспарына қажетті негіздемелерді, стратегиялық картаны, схемаларды, кестелерді, даму жоспарында көзделген компания қызметінің негізгі көрсеткіштеріне нысаналы мәндер бойынша есептеулерді қамтитын қосымшаларды қамтиды.
Компанияның стратегиялық картасы компания қызметінің түйінді көрсеткіштерімен мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының, сондай-ақ мемлекеттік жоспарлау жүйесіне кірмейтін өзге де құжаттардың көрсеткіштерінің декомпозициясын қамтиды және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес тәртіп бойынша жасалады.
8. Тиісті салаға (аяға) басшылық жасау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – тиісті саланың уәкілетті органы) компанияға жоспарланып отырған он жылдық кезеңнің алдындағы жылдың 1 (бірінші) мамырынан кешіктірмей мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында көзделген индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге әсер ететін сандық және сапалық көрсеткіштерді жібереді.
9. Компанияның атқарушы органы жоспарланып отырған он жылдық кезеңнің алдындағы жылдың бірінші маусымынан кешіктірмей, Қорды қоспағанда, даму жоспарының жобасын әзірлеуді жүзеге асырады және оны тиісті саланың уәкілетті органының қарауына және келісуіне енгізеді.
Тиісті саланың уәкілетті органы даму жоспарының жобасын ол келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қарайды.
Ескертулер болған жағдайда компанияның атқарушы органы 5 (бес) жұмыс күні ішінде даму жоспарының жобасын пысықтайды және оны тиісті саланың уәкілетті органына келісуге қайта ұсынады.
Тиісті саланың уәкілетті органы пысықталған даму жоспарының жобасын 10 (он) жұмыс күні ішінде қарайды.
10. Тиісті саланың уәкілетті органы даму жоспарының жобасы келісілгеннен кейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдарға және өзге де салалық мемлекеттік органдарға келісуге енгізуді қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдар және өзге де салалық мемлекеттік органдар (қажет болған жағдайда Ұлттық басқарушы холдинг үшін) даму жоспарының жобасын ол келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қарайды.
Ескертулер болған жағдайда тиісті саланың уәкілетті органы ескертулерді алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде даму жоспарының жобасын пысықтайды және оны мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдарға және өзге де салалық мемлекеттік органдарға келісуге қайта ұсынады.
Мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдар және өзге де салалық мемлекеттік органдар 10 (он) жұмыс күні ішінде даму жоспарының пысықталған жобасын қайта қарайды.

4) в целях эффективности функционирования компании, в рамках стратегических направлении деятельности также предусматривается система управления рисками, которая отражает возможные угрозы, описания риска и их последствия, разработка мероприятий по предупреждению данного риска и реагированию компании в случае его наступления.
7. План развития компании содержит приложения: стратегическую карту, схемы, таблицы, расчеты по целевым значениям к ключевым показателям деятельности компании, предусмотренные планом развития.
Стратегическая карта компании содержит декомпозицию показателей документов системы государственного планирования, а также иных документов, не входящих в систему государственного планирования с ключевыми показателями деятельности компании и составляется по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
8. Уполномоченный орган по руководству соответствующей отраслью (сферой) (далее – уполномоченный орган соответствующей отрасли) направляет компании количественные и качественные показатели, которые влияют на достижение индикаторов и показателей результатов, предусмотренных в документах системы государственного планирования не позднее 1 (первого) мая года, предшествующего планируемому десятилетнему периоду.
9. Исполнительный орган компании не позднее 1 (первого) июня года, предшествующего планируемому десятилетнему периоду, осуществляет разработку проекта плана развития и вносит его на рассмотрение и согласование в уполномоченный орган соответствующей отрасли, за исключением Фонда.
Уполномоченный орган соответствующей отрасли рассматривает проект плана развития в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня его поступления.
При наличии замечаний исполнительный орган компании в течение 5 (пяти) рабочих дней дорабатывает проект плана развития и повторно представляет его на согласование уполномоченному органу соответствующей отрасли.
Уполномоченный орган соответствующей отрасли в течение 10 (десяти) рабочих дней рассматривает доработанный проект плана развития.
10. Уполномоченный орган соответствующей отрасли не позднее 3 (трех) рабочих дней после согласования проекта плана развития обеспечивает его внесение на согласование в уполномоченные органы по государственному планированию и бюджетному планированию.
Уполномоченные органы по государственному планированию и бюджетному планированию рассматривают проект плана развития в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня его поступления.
При наличии замечаний уполномоченный орган соответствующей отрасли дорабатывает проект плана развития в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения замечаний и повторно представляет его на согласование уполномоченным органам по государственному планированию и бюджетному планированию.
Уполномоченные органы по государственному планированию и бюджетному планированию в течение 10 (десяти) рабочих дней повторно рассматривают доработанный проект плана развития.

11. Компанияның атқарушы органы даму жоспарының жобасы Қорды қоспағанда, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдармен және өзге де салалық мемлекеттік органдармен келісілгеннен кейін күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей оны компанияның директорлар кеңесінің қарауына енгізеді. Қордың атқарушы органы даму жоспарының жобасын әзірлеуді жүзеге асырады және оны директорлар кеңесінің отырысы немесе директорлар кеңесі мүшелерінің сырттай дауыс беруі өткізілетін күнге дейін күнтізбелік 20 (жиырма) күннен кешіктірмей директорлар кеңесінің қарауына енгізеді.
Компанияның директорлар кеңесі күнтізбелік 20 (жиырма күн) ішінде даму жоспарының жобасын қарайды және мақұлдау туралы немесе компанияның атқарушы органына пысықтау үшін қайтару туралы шешім қабылдайды.
Ескертулер болған жағдайда компанияның атқарушы органы даму жоспарының жобасын компанияның директорлар кеңесі айқындаған, бірақ ескертулерді алған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күннен аспайтын мерзімде пысықтайды және оны компанияның директорлар кеңесінің қарауына қайта ұсынады.
Компанияның директорлар кеңесі пысықталған даму жоспарының жобасын қайта енгізген күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде қарайды.
12. Қордың атқарушы органы жоспарланып отырған онжылдық кезеңнің алдындағы жылдың 20 (жиырмасыншы) қарашасынан кешіктірмей Қордың директорлар кеңесі мақұлдаған Қордың даму жоспарының жобасын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға енгізуді қамтамасыз етеді.
13. Тиісті саланың уәкілетті органы жоспарланып отырған онжылдық кезеңнің алдындағы жылдың 1 (бірінші) қарашасына дейін Қорды қоспағанда, компанияның директорлар кеңесі мақұлдаған компанияның даму жоспарын бекіту туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасын Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жоспарланып отырған онжылдық кезеңнің алдындағы жылдың 1 (бірінші) желтоқсанынан кешіктірмей директорлар кеңесі мақұлдаған Қордың даму жоспарын бекіту туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасын Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізуді қамтамасыз етеді.
14. Компанияның атқарушы органы Қазақстан Республикасы Үкіметінің компанияның даму жоспарын бекіту туралы қаулысы қабылданған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде электрондық есепке Қазақстан Республикасы Үкіметінің даму жоспарын бекіту туралы қаулысының сканерленген көшірмесін қоса бере отырып, Тізілімге енгізу үшін мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай операторға (бұдан әрі – бірыңғай оператор) электрондық есепті жібереді.

11. Исполнительный орган компании не позднее 10 (десяти) календарных дней после согласования проекта плана развития с уполномоченными органами по государственному планированию и бюджетному планированию, за исключением Фонда, вносит его на рассмотрение совета директоров компании. Исполнительный орган Фонда осуществляет разработку проекта плана развития и вносит его на рассмотрение совета директоров не позднее чем за 20 (двадцать) календарных дней до даты проведения заседания совета директоров или заочного голосования членов совета директоров.
Совет директоров компании в течение 20 (двадцати) календарных дней рассматривает и принимает решение об одобрении проекта плана развития либо о возврате исполнительному органу компании для доработки.
При наличии замечаний исполнительный орган компании дорабатывает проект плана развития в сроки, определенные советом директоров компании, но не более 10 (десяти) календарных дней со дня получения замечаний, и повторно представляет его на рассмотрение совета директоров компании.
Совет директоров компании в течение 10 (десяти) календарных дней со дня повторного внесения рассматривает доработанный проект плана развития.
12. Исполнительный орган Фонда не позднее 20 (двадцатого) ноября года, предшествующего планируемому десятилетнему периоду, обеспечивает внесение проекта плана развития Фонда, одобренного советом директоров Фонда в уполномоченный орган по государственному планированию.
13. Уполномоченный орган соответствующей отрасли до 1 (первого) ноября года, предшествующего планируемому десятилетнему периоду, обеспечивает внесение в Правительство Республики Казахстан проекта постановления Правительства Республики Казахстан об утверждении плана развития компании, одобренной советом директоров компании, за исключением Фонда.
Уполномоченный орган по государственному планированию не позднее 1 (первого) декабря года, предшествующего планируемому десятилетнему периоду, обеспечивает внесение в Правительство Республики Казахстан проекта постановления Правительства Республики Казахстан об утверждении плана развития Фонда, одобренного советом директоров.
14. Исполнительный орган компании в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня принятия постановления Правительства Республики Казахстан об утверждении плана развития компании направляет электронный отчет единому оператору в сфере учета государственного имущества (далее – единый оператор) для включения в Реестр, прикрепив к электронному отчету сканированную копию постановления Правительства Республики Казахстан об утверждении плана развития.

15. Бірыңғай оператор электрондық есепті Тізілімге енгізуді ол келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде компанияның электрондық мекенжайына электрондық есепті Тізілімге енгізу туралы хабарлама жібере отырып жүзеге асырады.
Бірыңғай оператордың электрондық есепке техникалық ескертулері болған кезде компания ескертулерді жояды және ескертулерді алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оны бірыңғай операторға қайта енгізеді.
16. Даму жоспарына:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің елдегі жағдай және ішкі және сыртқы саясаттың негізгі бағыттары туралы Қазақстан халқына Жолдауымен, мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына енгізілетін өзгерістермен, сондай-ақ компанияның қызметіне елеулі әсері бар ішкі және сыртқы ортаның өзгеруімен;
2) компания қызметінің негізгі бағыттарының өзгеруімен;
3) компанияны қайта ұйымдастырумен;
4) даму жоспарын іске асыру мониторингінің қорытындыларымен байланысты жағдайларда өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол беріледі айқындалады.
17. Осы Қағидалардың 16-тармағында көзделген жағдайларда компанияның даму жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) компанияның атқарушы органы осы Қағидалардың 16-тармағында көзделген жағдай басталғаннан кейін 1 (бір) айдан кешіктірмей компанияның түзетілген даму жоспарын әзірлеуді және келісуге енгізуді қамтамасыз етеді.
Тиісті саланың уәкілетті органының, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдардың және Компанияның директорлар кеңесінің түзетілген даму жоспарының жобасын қарау және келісу тәртібі осы Қағидалардың 9, 10, 11, 12 және 13-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады;
2) компанияның атқарушы органы Қазақстан Республикасы Үкіметінің компанияның даму жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы қаулысы қабылданған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде электрондық есепке Қазақстан Республикасы Үкіметінің даму жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы қаулысының сканерленген көшірмесін қоса бере отырып, Тізілімге енгізу үшін бірыңғай операторға электрондық есепті жібереді.
Бірыңғай оператордың электрондық есепті Тізілімге енгізуі осы Қағидалардың 14 және 15-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
18. Компаниялардың кезекті он жылдық кезеңге арналған кезекті даму жоспары ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың алдыңғы даму жоспарын іске асырудың соңғы жылынан кешіктірілмей әзірленеді.
3 – тарау. Компанияның даму жоспарын іске асыру мониторингі
19. Даму жоспарының іске асырылу мониторингін Қазақстан Республикасының стратегиялық және бағдарламалық құжаттары, мемлекеттік органдардың даму жоспарлары және компанияның даму жоспары көрсеткіштерінің орындалуы туралы ақпаратты талдау және қорыту мақсатында тиісті саланың уәкілетті органы жүзеге асырады.
Қордың даму жоспарын іске асыру мониторингін оның директорлар кеңесі жүзеге асырады.

15. Включение электронного отчета в Реестр единым оператором осуществляется в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты его поступления с направлением на электронный адрес компании уведомления о включении электронного отчета в Реестр.
При наличии технических замечаний единого оператора к электронному отчету компания устраняет замечания и вносит его повторно единому оператору в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения замечаний.
16. Внесение изменений и дополнений в план развития допускается в случаях, связанных с:
1) Посланием Президента Республики Казахстан к народу Казахстана о положении в стране и основных направлениях внутренней и внешней политики, изменением, вносимым в документы системы государственного планирования, а также изменением внутренней и внешней среды, имеющих существенный эффект на деятельность компании;
2) изменением основных направлений деятельности компании;
3) реорганизацией компании;
4) итогами мониторинга реализации плана развития.
17. В случаях, предусмотренных пунктом 16 настоящих Правил внесение изменений и дополнений в план развития компании осуществляется в следующем порядке:
1) исполнительный орган компании не позднее 1 (одного) месяца после наступления случая, предусмотренного пунктом 16 настоящих Правил, обеспечивает разработку и внесение скорректированного плана развития компании на согласование.
Порядок рассмотрения и согласования проекта скорректированного плана развития уполномоченным органом соответствующей отрасли, уполномоченными органами по государственному планированию, бюджетному планированию и советом директоров компании осуществляется в соответствии с пунктами 9, 10, 11, 12 и 13 настоящих Правил;
2) исполнительный орган компании в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня принятия постановления Правительства Республики Казахстан о внесении изменений и дополнений в план развития компании направляет электронный отчет единому оператору для включения в Реестр, прикрепив к электронному отчету сканированную копию постановления Правительства Республики Казахстан о внесении изменений и дополнений в план развития.
Включение электронного отчета в Реестр единым оператором осуществляется в соответствии с пунктами 14 и 15 настоящих Правил.
18. План развития компаний на очередной десятилетний период разрабатывается не позднее последнего года реализации предыдущего плана развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний.
Глава 3. Мониторинг реализации плана развития компании
19. Мониторинг реализации плана развития осуществляется уполномоченным органом соответствующей отрасли, в целях анализа и обобщения информации о выполнении показателей стратегических и программных документов Республики Казахстан, планов развития государственных органов и плана развития компании.
Мониторинг реализации плана развития Фонда осуществляется его советом директоров.

20. Компанияның даму жоспарын іске асыру мониторингі мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) бірінші рет – жылдар бойынша бөле отырып, 3 (үш) жыл үшін;
2) екінші рет – жылдар бойынша бөле отырып, 6 (алты) жыл үшін;
3) үшінші рет – жылдар бойынша бөле отырып, 10 (он) жыл үшін.
Қорды қоспағанда, компанияның даму жоспарының іске асырылу мониторингі директорлар кеңесі есепті кезең үшін компанияның даму жоспарының орындалуы жөніндегі есепті бекіткеннен кейін күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде жүргізіледі.
Компанияның даму жоспарының іске асырылуына мониторинг директорлар кеңесі бекіткен даму жоспарының және компанияның есепті кезеңдегі даму жоспарының орындалуы жөніндегі есептің негізінде жүргізіледі.
Қордың даму жоспарының іске асырылу мониторингі Қордың директорлар кеңесінің есепті кезең үшін Қордың даму жоспарының орындалуы жөніндегі есепті бекітуімен бір мезгілде жүзеге асырылады.
21. Тиісті саланың уәкілетті органы бірыңғай оператор әзірлеген тізілімнің веб-порталында компанияның даму жоспарының іске асырылуын мониторингілеу жөніндегі есепті дайындайды.
Даму жоспарының іске асырылуын мониторингілеу жөніндегі есеп қызметтің стратегиялық бағыттарына, мақсаттарына, міндеттеріне, қызметтің түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізу жөніндегі ақпаратты қамтиды.
Даму жоспарының іске асырылуын мониторингілеу жөніндегі есеп осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
22. Мониторинг жүргізу қорытындылары бойынша тиісті саланың уәкілетті органы даму жоспарын іске асыру жөнінде қорытынды дайындайды.
Қорытынды еркін нысанда жасалады және мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) компанияның даму жоспарының орындалуы бойынша есепте ұсынылған ақпаратты талдау және қорыту;
2) жоспарланған қызметтің түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізу дәрежесі (нақты нәтижелердің жоспарланғандардан ауытқулары болған кезде түпкілікті нәтижелерге әсер еткен себептер мен факторларды ашу қажет) және қызметтің түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін өткізілген/жоспарланған іс-шаралар туралы;
3) жекелеген мақсаттар, міндеттер, іс-шаралар қайта қаралған, ресурстар қайта бөлінген және проблемаларды шешудің жаңа тәсілдері әзірленген жағдайда олар бойынша ақпарат қамтылуға тиіс;
4) компания қызметінің тиімділігін арттыру бойынша және компанияның даму жоспарын түзету бойынша ұсыныстар;
5) саланың және тұтастай экономиканың дамуына компанияның ықпал ету дәрежесі.
Даму жоспарын іске асыру мониторингі бойынша есеп және қорытынды даму жоспарын іске асыру мониторингінің нәтижелері болып табылады.
23. Даму жоспарын іске асыру мониторингінің нәтижелерін (оған қол қойылған және мөрмен расталған қорытындының қағаз нұсқасының сканерленген көшірмесін қоса бере отырып) тиісті саланың уәкілетті органы бірыңғай операторға электрондық есеп түрінде ұсынады.
Бірыңғай оператор электрондық есепті Тізілімге енгізуді ол келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде тиісті саланың уәкілетті органының электрондық мекенжайына электрондық есепті Тізілімге енгізу туралы хабарлама жібере отырып жүзеге асырады.
Бірыңғай оператордың электрондық есепке техникалық ескертулері болған кезде тиісті саланың уәкілетті органы ескертулерді жояды және ескертулерді алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде оны бірыңғай операторға қайта енгізеді.

20. Мониторинг реализации плана развития компании проводится в следующем порядке:
1) первый раз – за три года с разбивкой по годам;
2) второй раз – за шесть лет с разбивкой по годам.
Мониторинг реализации плана развития компании, за исключением Фонда проводится в течение 30 (тридцати) календарных дней после утверждения советом директоров отчета по исполнению плана развития компании за отчетный период.
Мониторинг реализации плана развития компании проводится на основе плана развития и отчета по исполнению плана развития компании за отчетный период, утвержденных советом директоров.
Мониторинг реализации плана развития Фонда осуществляется одновременно с утверждением советом директоров Фонда отчета по исполнению плана развития Фонда за отчетный период.
21. Уполномоченный орган соответствующей отрасли подготавливают отчет по мониторингу реализации плана развития компании на веб-портале реестра, разработанного единым оператором.
Отчет по мониторингу реализации плана развития содержит информацию по достижению стратегических направлений деятельности, целей, задач, ключевых показателей деятельности.
Отчет по мониторингу реализации плана развития составляется по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
22. По итогам проведения мониторинга уполномоченный орган соответствующей отрасли готовит заключение по реализации плана развития.
Заключение составляется в произвольной форме и содержит следующие сведения:
1) анализ и обобщение информации, представленной в отчете по исполнению плана развития компании;
2) о степени достижения запланированных ключевых показателей деятельности (при наличии отклонений фактических результатов от запланированных следует раскрыть причины и факторы, которые оказали влияние на конечные результаты) и проведенных/планируемых мероприятиях для достижения ключевых показателей деятельности;
3) в случае пересмотра отдельных целей, задач, мероприятий, перераспределении ресурсов, и разработки новых подходов к решению проблем информацию по ним;
4) по повышению эффективности деятельности компании и предложения по корректировке плана развития компании;
5) степень влияния компании на развитие отрасли и экономики в целом.
Отчет по мониторингу реализации плана развития и заключение являются результатами мониторинга реализации плана развития.
23. Результаты мониторинга реализации плана развития (с прикреплением к нему сканированной копии бумажного варианта заключения подписанной и заверенной печатью) представляются уполномоченным органом соответствующей отрасли единому оператору в виде электронного отчета.
Включение электронного отчета в Реестр единым оператором осуществляется в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня его поступления с направлением на электронный адрес уполномоченного органа соответствующей отрасли уведомления о включении электронного отчета в Реестр.
При наличии технических замечаний единого оператора к электронному отчету уполномоченный орган соответствующей отрасли устраняет замечания и вносит его повторно единому оператору в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения замечаний.

24. Компанияның даму жоспарының іске асырылуын бағалауды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган оны іске асырудың нәтижелілігі мен тиімділігіне қол жеткізу дәрежесін айқындау мақсатында даму жоспарының іске асырылуына мониторинг жүргізгеннен кейін жүзеге асырады.
25. Даму жоспарын іске асыру тиімділігін бағалауды есепті кезеңде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган мынадай тәртіппен жүргізеді:
1) бірінші рет – жылдар бойынша бөле отырып, 3 (үш) жыл үшін;
2) екінші рет – жылдар бойынша бөле отырып, 6 (алты) жыл үшін;
3) үшінші рет – жылдар бойынша бөле отырып, 10 (он) жыл үшін.
4 – тарау. Компанияның даму жоспарын іске асыру тиімділігін бағалау
26. Даму жоспарының іске асырылу тиімділігін бағалау компанияның есепті кезеңдегі даму жоспарының орындалуы жөніндегі есептің және тиісті саланың уәкілетті органының мониторингі нәтижелерінің негізінде жүзеге асырылады.
27. Компанияның даму жоспарының іске асырылу тиімділігін бағалау жөніндегі есепті қалыптастыру үшін тиісті компанияны иелену және пайдалану құқықтары берілген тиісті саланың уәкілетті органдары мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 (бірінші) қарашасына дейінгі мерзімде компанияның даму жоспарының іске асырылу мониторингінің нәтижелері туралы ақпаратты ұсынады.
28. Компанияның даму жоспарын іске асыру тиімділігін бағалау бойынша есеп мынадай:
ақпараттық бөлім;
компания қызметінің тиімділігін бағалау;
талдамалық жазба бөлімдерінен тұрады.
29. "Ақпараттық бөлім"
Ақпараттық бөлімнің мақсаты есепті кезеңде компания қызметінің стратегиялық бағыттарын (бұдан әрі – ҚСБ) іске асыру нәтижелері туралы деректерді ұсыну болып табылады.
Ақпараттық бөлім:
құжаттың деректемелерін (компанияның даму жоспарын): құжаттың атауын, нөмірін, қабылданған күнін, іске асыру мерзімдерін;
компанияның миссиясын және ҚСБ туралы мәліметтерді қамтиды, бұл ретте әрбір ҚСБ бойынша қызметтің қандай түйінді көрсеткіштері арқылы көрсетіледі (бұдан әрі – ҚТК) ол іске асырылады (нақты нәтижелердің жоспарланғандардан ауытқулары болған кезде түпкілікті нәтижелерге әсер еткен себептер мен факторларды ашу қажет). Ақпараттық бөлім осы Қағидаларға  4-қосымшаға сәйкес толтырылады.
30. "Компания қызметінің тиімділігін бағалау"
Қызметтің тиімділігін айқындау компанияның даму жоспарының және оның қаржы-шаруашылық қызметінің іске асырылу тиімділігін бағалау арқылы жүзеге асырылады.
1) Компанияның даму жоспарының іске асырылу тиімділігін бағалау ҚСБ мен ҚТК-ға қол жеткізу дәрежесін анықтау арқылы жүзеге асырылады.
Компанияның ҚСБ мен ҚТК-ға қол жеткізуін бағалау осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
Әрбір ҚСБ даму жоспарын іске асырудың қорытынды рейтингінде белгілі бір үлес салмаққа ие, олардың жалпы көлемі жиынтығында 100 %-ды құрайды және ҚТК-ның белгілі бір санын қамтиды.
ҚСБ ішіндегі ҚТК-ға үлес салмақ беріледі, оның жалпы сомасы әрбір ҚСБ-ның 100 %-ын құрайды.

24. Оценка реализации плана развития компании осуществляется уполномоченным органом по государственному планированию после проведения мониторинга реализации плана развития в целях определения степени достижения результативности и эффективности ее реализации.
25. Оценка эффективности реализации плана развития проводится за отчетный период уполномоченным органом по государственному планированию в следующем порядке:
1) первый раз – за три года с разбивкой по годам;
2) второй раз – за шесть лет с разбивкой по годам;
3) третий раз – за десять лет с разбивкой по годам.
Глава 4. Оценка эффективности реализации плана развития компании
26. Оценка эффективности реализации плана развития осуществляется на основании отчета по исполнению плана развития компании за отчетный период и результатов мониторинга уполномоченного органа соответствующей отрасли.
27. Для формирования отчета по оценке эффективности реализации плана развития компании, уполномоченные органы соответствующей отрасли, которым переданы права владения и пользования соответствующей компанией, представляют в уполномоченный орган по государственному планированию информацию о результатах мониторинга реализации плана развития компании, в срок до 1 (первого) ноября года, следующего за отчетным периодом.
28. Отчет по оценке эффективности реализации плана развития компании, состоит из следующих разделов:
информационный раздел;
оценка эффективности деятельности компании;
аналитическая записка.
29. "Информационный раздел"
Целью информационного раздела является предоставление данных о результатах реализации стратегических направлений деятельности (далее – СНД) компании за отчетный период.
Информационный раздел содержит в себе:
реквизиты документа (план развития компании): наименование, номер, дата принятия документа, сроки реализации;
сведения о миссии и СНД компании, при этом по каждому СНД указывается, посредством каких ключевых показателей деятельности (далее – КПД) она реализуется (при наличии отклонений фактических результатов от запланированных следует раскрыть причины и факторы, которые оказали влияние на конечные результаты). Отчет по оценке эффективности реализации плана развития компании заполняется согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
30. "Оценка эффективности деятельности компании"
Определение эффективности деятельности осуществляется путем оценки эффективности реализации плана развития компании и его финансово хозяйственной деятельности.
1) Оценка эффективности реализации плана развития компании осуществляется путем выявления степени достижения СНД и КПД.
Оценка достижения ключевых показателей деятельности стратегических направлений компании осуществляется согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Каждое СНД имеет определенный удельный вес в итоговом рейтинге реализации плана развития, общий объем которых в совокупности составляет 100 %, и включает в себя определенное число КПД.
КПД внутри СНД присваиваются удельные веса, общая сумма которых составляет 100 % каждого СНД.

ҚТК-ға қол жеткізу дәрежесін есептеу қорытындылары бойынша әрбір ҚТК-ға 0-ден 4-ке дейін балл беріледі, бұл ретте:
4 – жоспардан 85%-дан 100%-ға дейін ҚТК нәтижелеріне қол жеткізу;
3 – жоспардан 70%-дан 84%-ға дейін ҚТК нәтижелеріне қол жеткізу;
2 – жоспардан 55%-дан 69%-ға дейін ҚТК нәтижелеріне қол жеткізу;
1 – жоспардан 40%-дан 54%-ға дейін ҚТК нәтижелеріне қол жеткізу;
0 – жоспардан 0%-дан 39%-ға дейін ҚТК нәтижелеріне қол жеткізу.
ҚТК-ға қол жеткізудің бағалауын қорытындылау үшін әрбір ҚТК бойынша балдар жинақталады. Балдардың жиынтық санына және қол жеткізуге болатын ең жоғары нәтижеге сүйене отырып, әрбір ҚСБ-ның іске асырылу дәрежесі есептеледі.
Әрбір ҚСБ бойынша қол жеткізілген нәтижелерге сәйкес, сондай-ақ компанияның даму жоспарына қол жеткізудегі олардың үлес салмағын ескере отырып, қызметтің түйінді көрсеткіштері бойынша компанияның даму жоспарын іске асырудың қорытылған нәтижесі есептеледі.
Қызметтің түйінді көрсеткіштері бойынша компанияның даму жоспарын іске асырудың қорытылған нәтижесі мынадай деңгейлерге бөлінеді:
85%-дан 100%-ға дейін – даму жоспарын іске асырудың жоғары тиімділік деңгейі;
70%-дан 84%-ға дейін – даму жоспарын іске асырудың орташа тиімділік деңгейі;
55%-дан 69%-ға дейін – даму жоспарын іске асырудың төмен тиімділік деңгейі
40%-дан 54%-ға дейін – даму жоспарын тиімсіз іске асыру;
0%-дан 39%-ға дейін – даму жоспары іске асырылмаған.
2) компанияның қаржы-шаруашылық қызметінің тиімділігін бағалау қаржылық есептілікті талдаудың мынадай түрлері бойынша жүргізіледі:
егжей-тегжейлі талдау осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады және компанияның соңғы үш есепті кезеңдегі деректерін салыстырмалы және абсолютті түрде салыстырудан және есептіліктің жекелеген баптарының немесе олардың топтарының өзгеру үрдістерін анықтаудан тұрады.
Коэффициенттік талдау – осындай коэффициенттердің нормативтік мәндеріне сәйкестігі (ауытқуы) және олардың серпініндегі өзгерістері мәніне қаржылық көрсеткіштер (коэффициенттер) жиынтығының көмегімен компанияның қаржылық есептілігін зерделеуден тұрады (компанияның қаржылық есептілігінің барлық нысандарынан деректер қабылданады):
Ағымдағы өтімділік коэффициенттері – компанияның ағымдағы берешекті қолда бар айналым қаражаты есебінен өтеу қабілетін анықтау үшін есептеледі. Мына формула бойынша есептеледі:
Мұнда:
СА – ағымдағы активтер;
СL – ағымдағы міндеттемелер.
Ұсынылатын мәні СR: 1-2. <1 мәні төлем қабілеттілігінің ықтимал жоғалуын, >4 мәні – қарыз қаражатын пайдалану белсенділігінің жеткіліксіздігі туралы және соның салдарынан меншікті капитал рентабельділігінің төмен мәні туралы куәландырады;
Активтердің рентабельділік коэффициенті – компания активтеріне салынған әрбір теңгеге қанша таза пайда келетінін куәландырады.
Мына формула бойынша есептеледі:
Мұнда
NI - таза пайда;
ТА-активтердің орташа жылдық сомасы.
Ұсынылатын ROA мәні: Көрсеткіштің жоғарылатылған мәні
(динамикада) Компания активтерінің пайда табуға қабілеттілігін көрсетеді
Меншікті капиталдың рентабельділік коэффициенті – компанияның меншікті капитал бірлігінен қанша таза пайдасы бар екенін көрсетеді.
Мына формула бойынша есептеледі:
мұнда:
NI – таза пайда;
ЕО – меншікті капиталдың орташа жылдық сомасы.
Ұсынылатын КОЕ мәні: салаға байланысты әр түрлі, сонымен бірге, коэффициенттің жоғары мәні оң бағаланады, өйткені капиталға авансталған әрбір теңгеге келетін таза пайда туралы куәландырады
Қаржылық левередж коэффициенті – компанияның қаржылық тәуекеліне тікелей пропорционалды және компания активтерін қаржыландыру көздеріндегі қарыз қаражатының үлесін көрсетеді. Мына формула бойынша есептеледі:
мұнда:
LС – қарыз капиталы;
ЕО – меншікті капитал.

По итогам расчета степени достижения КПД к каждому КПД присваиваются баллы от 0 до 4, при которых:
4 – достижение результатов КПД от 85 % до 100 % от плана;
3 – достижение результатов КПД от 70 % до 84 % от плана;
2 – достижение результатов КПД от 55 % до 69 % от плана;
1 – достижения результатов КПД от 40 % до 54 % от плана;
0 – достижение результатов КПД от 0 % до 39 % от плана.
Для обобщения оценки достижения КПД, баллы по каждому КПД суммируются. Исходя из суммарного количества баллов и максимально возможного достижимого результата, рассчитывается степень реализации каждого СНД.
В соответствии с достигнутыми результатами по каждому СНД, а также учитывая их удельный вес в достижении плана развития компании, высчитывается обобщенный результат реализации плана развития компании по ключевым показателям деятельности.
Обобщенный результат реализации плана развития компании по ключевым показателям деятельности подразделяется на следующие уровни:
от 85 % до 100 % – эффективность высокого уровня реализации плана развития;
от 70 % до 84 % – эффективность среднего уровня реализации плана развития;
от 55 % до 69 % – эффективность низкого уровня реализации плана развития;
от 40 % до 54 % – неэффективная реализация плана развития;
от 0 % до 39 % – план развития не реализован.
2) оценка эффективности финансово хозяйственной деятельности компании проводится по следующим видам анализа финансовой отчетности:
детализированный анализ осуществляется, согласно приложению 6 к настоящим Правилам и заключается в сопоставлении данных компании за три последних отчетных периода в относительном и абсолютном виде и выявлении тенденций изменения отдельных статей отчетности или их групп.
Коэффициентный анализ – заключается в изучении финансовой отчетности компании (принимаются данные из всех форм финансовой отчетности компании) при помощи набора финансовых показателей (коэффициентов) на предмет соответствия (отклонения) от нормативных значений таких коэффициентов и их изменений в динамике:
Коэффициенты текущей ликвидности – рассчитывается для определения способности компании погашать текущую задолженность за счет имеющихся оборотных средств. Рассчитывается по формуле:
где:
СА – текущие активы;
СL – текущие обязательства.
Рекомендуемое значение СR: 1-2. Значение <1 свидетельствует о возможной утрате платежеспособности, значение >4 – о недостаточной активности использования заемных средств и, как следствие, меньшее значение рентабельности собственного капитала;
Коэффициент рентабельности активов – свидетельствует о том, сколько чистой прибыли приходится на каждый тенге, вложенный в активы компании.
Рассчитывается по формуле:
где:
NI – чистая прибыль;
ТА – среднегодовая сумма активов.
Рекомендуемое значение RОА: повышающееся значение показателя
(в динамике) свидетельствует о способности активов компании порождать прибыль.
Коэффициент рентабельности собственного капитала – показывает, сколько компания имеет чистой прибыли с единицы собственного капитала.
Рассчитывается по формуле:
где:
NI – чистая прибыль;
ЕС – среднегодовая сумма собственного капитала.
Рекомендуемое значение RОЕ: различны в зависимости от отрасли, вместе с тем, высокое значение коэффициента оценивается положительно, поскольку свидетельствует о чистой прибыли, приходящейся на каждый тенге, авансированный в капитал.
Коэффициент финансового левереджа – прямо пропорционален финансовому риску компании и отражает долю заемных средств в источниках финансирования активов компании. Рассчитывается по формуле:
где:
LС – заемный капитал;
ЕС – собственный капитал.

Ұсынылатын DR мәні: <1, мәні >1 Компанияның қаржылық тұрақтылығына теріс әсер етуі мүмкін жоғары борыштық жүктемесін көрсетеді.
31. "Талдамалық жазба"
Талдамалық жазба еркін нысанда жасалады және мыналарды қамтиды:
1) есептің Ақпараттық бөлімінде келтірілген ақпаратты қажетті түсіндірмелер мен қорыту, бұл ретте ПӘК-ті мынадай санаттарға бөлу пайдаланылады:
Сандық – оған қол жеткізу дәрежесін анықтауға мүмкіндік беретін сандық өлшенетін индикаторы бар тиімділік;
Сапалық – сандық өлшенетін индикаторы жоқ, бірақ бұл ретте тиісті саладағы (аядағы) оң өзгерістердің мәнін айқындауға мүмкіндік беретін пәк;
іс-шара – сандық өлшенетін индикаторы жоқ және ҚСБ-ға қол жеткізу және жоспарланған нәтижелерді алу үшін орындалған бір жолғы іс-шара (іс-қимыл) түрінде қалыптастырылған ҚТК;
2) қойылған ҚСБ және ҚТК қол жеткізуді бағалауды қамтиды;
3) компания қызметінің тиімділігін арттыру бойынша қорытындылар және қажет болған жағдайда ұсынымдар.
32. Даму жоспарының іске асырылуын бағалауды жүргізгеннен кейін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган даму жоспарының іске асырылуын бағалау нәтижелерін бірыңғай операторға ұсыну үшін тиісті саланың уәкілетті органына олардың интернет-ресурсында орналастыру үшін және компанияларға жібереді.
Даму жоспарының іске асырылуын бағалау нәтижелерін Компанияның атқарушы органы оларды алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде бірыңғай операторға электрондық есеп түрінде ұсынады және осы Қағидалардың 15-тармағында белгіленген тәртіппен тізілімге енгізіледі.
5 – тарау. Компанияның даму жоспарын іске асыруды бақылау
33. Даму жоспарының іске асырылуын бақылауды тиісті саланың уәкілетті органы стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың, мемлекеттік органдардың даму жоспарларының және компанияның даму жоспарының толық және уақтылы орындалуын талдау мақсатында, оның ішінде бұзушылықтарды анықтау, жою және болдырмау мақсатында жоспарлы және жоспардан тыс тексерулер арқылы жүзеге асырады.
Қордың даму жоспарының іске асырылуын бақылауды оның директорлар кеңесі жүзеге асырады.
34. Компанияның атқарушы органы:
1) осы Қағидалардың 9, 11, 12 және 17-тармақтарында белгіленген мерзімдерде даму жоспарын уақтылы әзірлеуді және келісуді;
2) осы Қағидалардың 14, 15, 17 және 27-тармақтарына сәйкес бірыңғай операторға электрондық есепті уақтылы және анық ұсынуды;
3) даму жоспарындағы деректердің анықтығын;
4) даму жоспарын іске асыруды;
5) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 40-бабының 1 және 14-тармақтарына сәйкес бюджет процесінің құжаттарын жариялау және талқылауды қамтамасыз етеді.
Акционері мемлекет болып
табылатын ұлттық басқарушы
холдингтердің, ұлттық
холдингтердің, ұлттық
компаниялардың даму
жоспарларын әзірлеу, бекіту,
сондай-ақ олардың іске
асырылуын мониторингілеу
және бағалау тәртібіне
1-қосымша
Нысан
Қызметтің стратегиялық бағыттары, мақсаттары, қызметтің түйінді көрсеткіштері және олар бойынша күтілетін нәтижелер
Цели Плана развития Компании1
Компанияның даму жоспарының мақсаттары
Компанияның даму жоспарының міндеттері
Компанияның даму жоспарының түйінді көрсеткіштері (ТК) (сандық немесе сапалық)
Өлшем бірлігі
Өткен жыл
Ағымдағы жыл (жоспар/ бағалау)
Іске асыру жоспары
(факт)
1
жыл
2 жыл
3 жыл
4 жыл
5 жыл
6 жыл
7 жыл
8 жыл
9 жыл
10 жыл
1-бағыт
1-бағыт
1-мақсат
1-міндет
ТК 1
ТК n
n міндет
ТК 1
ТК n
n мақсат
1-міндет
ТК 1
ТК n
n міндет
ТК 1
ТК n
n бағыт
n бағыт
1-мақсат
1-міндет
ТК 1
ТК n
n міндет
ТК 1
ТК n
n мақсат
1-міндет
ТК 1
ТК n
n міндет
ТК 1
ТК n
Акционері мемлекет болып
табылатын ұлттық басқарушы
холдингтердің, ұлттық
холдингтердің, ұлттық
компаниялардың даму
жоспарларын әзірлеу, бекіту,
сондай-ақ олардың іске
асырылуын мониторингілеу
және бағалау тәртібіне
2-қосымша
Нысан
Компанияның стратегиялық картасы
Мақсат қою құжаттары
Құжаттары
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары
Мемлекеттік жоспарлау жүйесіне кірмейтін өзге де құжаттар (тұжырымдамалар, ұлттық жобалар, мемлекеттік бағдарламалар, доктриналар (стратегиялар), кешенді жоспарлар, Ұлттық инфрақұрылымдық жоспар)
Даму жоспарында көзделген компания қызметінің түйінді көрсеткіштері (бұдан әрі – ҚТК)

Рекомендуемое значение DR: <1, значение >1 свидетельствует о высокой долговой нагрузке компании, которая может негативно повлиять на ее финансовую устойчивость.
31. "Аналитическая записка"
Аналитическая записка составляется в произвольной форме и содержит:
1) необходимые пояснения и обобщения информации, приведенной в Информационном разделе отчета, при этом используются нижеследующая категоризация КПД:
количественный – КПД, имеющий количественно измеримый индикатор, позволяющий определить степень ее достижения;
качественный – КПД, не имеющий количественного измеримого индикатора, но при этом позволяет определить сущность положительных изменений в соответствующей отрасли (сфере);
мероприятие – КПД, не имеющий количественного измеримого индикатора и сформулирована в виде разового мероприятия (действия), которые выполнены для достижения СНД и получения планируемых результатов;
2) оценку достижения поставленных СНД и КПД;
3) выводы и при необходимости рекомендации по повышению эффективности деятельности компании.
32. После проведения оценки реализации плана развития уполномоченным органом по государственному планированию результаты оценки реализации плана развития направляются в уполномоченный орган соответствующей отрасли для размещения на их интернет-ресурсе и компаниям для представления единому оператору.
Результаты оценки реализации плана развития представляются исполнительным органом компании единому оператору в виде электронного отчета в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты их получения и включаются в реестр в порядке, установленном пунктом 15 настоящих Правил.
Глава 5. Контроль реализации плана развития компании
33. Контроль реализации плана развития осуществляется уполномоченным органом соответствующей отрасли в целях анализа полноты и своевременности исполнения стратегических и программных документов, планов развития государственных органов и плана развития компании, в том числе путем плановых и внеплановых проверок с целью выявления, устранения и недопущения нарушений.
Контроль реализации плана развития Фонда осуществляется его советом директоров.
34. Исполнительный орган компании обеспечивает:
1) своевременную разработку и согласование плана развития в сроки, установленные пунктами 9, 11, 12 и 17 настоящих Правил;
2) своевременное и достоверное предоставление электронного отчета единому оператору в соответствии с пунктами 14, 15, 17 и 27 настоящих Правил;
3) достоверность данных в плане развития;
4) реализацию плана развития;
5) публикацию и обсуждение документов бюджетного процесса в соответствии пунктами 1 и 14 статьи 40 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам разработки,
утверждения планов развития
национальных управляющих
холдингов, национальных
холдингов, национальных
компаний, акционером которых
является государство, а также
мониторинга и оценки
их реализации
Форма
Стратегические направления деятельности, цели, ключевые показатели деятельности и ожидаемые результаты по ним
Цели Плана развития Компании1
Задачи Плана развития Компании
Ключевые показатели (КП) Плана развития Компании (количественные или качественные)
Единица измерения
Предыдущий год
Текущий год (план/ оценка)
План реализации
(факт)
1 год
2 год
3 год
4 год
5 год
6 год
7 год
8 год
9 год
10 год
Направление 1
Направление
1
Цель 1
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
Цель n
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
Направление
n
Направление n
Цель 1
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
Цель n
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
Приложение 2
к Правилам разработки,
утверждения планов развития
национальных управляющих
холдингов, национальных
холдингов, национальных
компаний, акционером которых
является государство,
а также мониторинга и
оценки их реализации
Форма
Стратегическая карта Компании
Документы целеполагания
Документы
Документы Системы государственного планирования
Иные документы, не входящие в Систему государственного планирования (концепции, национальные проекты, государственные программы, доктрины (стратегии), комплексные планы, Национальный инфраструктурный план)
Ключевые показатели деятельности (далее – КПД) компании, предусмотренные планом развития

("Қазақстан-2050" пайымы, Қазақстан Республикасының көміртегі бейтараптығына қол жеткізуінің 2060 жылға дейінгі стратегиясы)
Мемлекеттік жоспарлау жүйесі
(мемлекеттік органдардың даму жоспарлары, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарлары)
(Қазақстан Республикасының ұлттық даму жоспары, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік стратегиясы)
Құжаттың атауы
Басымдық / Міндет / Бастама
Нысаналы индикатор
Құжаттың атауы
Мақсаты / негізгі қағидаттары / бағыттары / Басымдығы / мақсаты / міндеті
Түйінді ұлттық индикаторлар
Құжаттың атауы
Бағыттары/ Мақсаттары/ міндеттеры/ ресурстары /
Нысаналы индикаторлар /нәтижелер көрсеткіштері
Құжаттың атауы
Іс-шара / индикатор
ҚТК 1
ҚТК 2
ҚТК n
Акционері мемлекет болып
табылатын ұлттық басқарушы
холдингтердің, ұлттық
холдингтердің, ұлттық
компаниялардың даму
жоспарларын әзірлеу, бекіту,
сондай-ақ олардың іске
асырылуын мониторингілеу
және бағалау тәртібіне
3-қосымша
Нысан
Даму жоспарын іске асыру мониторингі бойынша есеп
Стратегиялық бағыттың атауы (бұдан әрі – СБА)
Мақсаты
Міндеттері
Наименование ключевого показателя деятельности (далее – ҚТК)*
Қызметтің түйінді көрсеткішінің атауы (ҚТК)*
Өлшем бірлігі
Значение ҚТК
ҚТК-нің мағынасы
Орындалмау себептері (толық емес көлемде орындау)
Түзету шаралары (қабылданған/ жоспарланған)
20__ жыл
20__n жыл
жоспары
факт
% ауытқу
Жоспары
факт
% ауытқу
СБА 1
1-мақсат
1 міндет
ҚТК 1
1- ҚТК
n тапсырма
ҚТК n
n- ҚТК
СБА 2
Цель n
Задача 1
ҚТК 1
1- ҚТК
Задача n
ҚТК n
n- ҚТК
Ескертпе:
* қызметтің негізгі көрсеткіші Компанияның мақсаттары мен міндеттеріне байланысты
Акционері мемлекет болып
табылатын ұлттық басқарушы
холдингтердің, ұлттық
холдингтердің, ұлттық
компаниялардың даму
жоспарларын әзірлеу, бекіту,
сондай-ақ олардың іске
асырылуын мониторингілеу
және бағалау тәртібіне
4-қосымша
Нысан
Компанияның 20__ - 20__ жылдарға арналған даму жоспарын іске асыру тиімділігін бағалау жөніндегі есеп
Даму жоспарының деректемелері
_______________________________________
(даму жоспарының нөмірі, қабылданған күні)
Есепті кезең
_______________________________________
Ұйымның атауы
_______________________________________
Миссиясы
_______________________________________
(компания жоспарына сәйкес)
Стратегиялық бағыттың атауы (СБА)
Мақсат
Міндеттер
Қызметтің түйінді көрсеткіштерінің атауы (ҚТК)*
Өлшем бірлігі
ҚТК мәні
Орындалмау себептері (толық емес көлемде орындау)
20___ жыл
20_n_ жыл
жоспары
факт
% ауытқу
жоспары
факт
% ауытқу
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
СБА 1
1 мақсат
1-міндет n міндет
ҚТК 1
ҚТК n
СБА п
n мақсаты
1-міндет n міндет
ҚТК 1
ҚТК n
Акционері мемлекет болып
табылатын ұлттық басқарушы
холдингтердің, ұлттық
холдингтердің, ұлттық
компаниялардың даму
жоспарларын әзірлеу, бекіту,
сондай-ақ олардың іске
асырылуын мониторингілеу
және бағалау тәртібіне
5-қосымша
Нысан
Компанияның стратегиялық бағыттары қызметінің негізгі көрсеткіштеріне қол жеткізу
Стратегиялық бағыттың атауы (СБА)
Компанияның жалпы даму жоспарынан СБА %
Қызметтің негізгі көрсеткішінің атауы (ҚНК)
СБА-дан ҚТК %
Ұпайлар бойынша топтастыру
Есепті кезеңдегі ҚНК қол жеткізу бойынша жалпы балл
20__ год
20 n год
1
2
3
4
5
6
7
СБА 1
1-ҚНК
n ҚНК
СБА-ға қатысты ҚНК-ны орындаудың қорытынды %-ы
Компанияның жалпы даму жоспарынан 1 СБА орындалуының қорытынды %
СБА n
1-ҚНК
n ҚНК
СБА-ға қатысты ҚНК-ны орындаудың қорытынды %-ы
Компанияның жалпы даму жоспарынан n СБА орындалуының қорытынды %
Қызметтің негізгі көрсеткіштері бойынша компанияның даму жоспарын іске асырудың баламалы қорытындысы, %
Акционері мемлекет болып
табылатын ұлттық басқарушы
холдингтердің, ұлттық
холдингтердің, ұлттық
компаниялардың даму
жоспарларын әзірлеу, бекіту,
сондай-ақ олардың іске
асырылуын мониторингілеу
және бағалау тәртібіне
6-қосымша
Нысан
Компанияның қаржы-шаруашылық қызметінің тиімділігін егжей-тегжейлі талдау
Р/с №
Көрсеткіштің атауы
Өлшем бірлігі
20__ жыл
20__ жыл
20___ жыл
Ауытқу себептері (толық емес көлемде орындау)
жоспары
факт
орындалу %
жоспары
факт
орындалу %
жоспары
факт
орындалу %
1.
Кірістер, барлығы
мың теңге
2.
Шығыстар, барлығы, оның ішінде:
мың теңге
2.1.
Жалпы және әкімшілік шығыстар
мың теңге
2.2.
Еңбекақы төлеу қоры
мың теңге
2.3.
Орташа айлық жалақы
мың теңге
3.
Қызметкерлердің орташа тізімдік саны
Компаниялар
адам
компаниялар тобы
адам
4.
Таза кіріс (шығын минус белгісімен көрсетіледі)
мың теңге
5.
Акциялардың мемлекеттік пакетіне дивидендтер
мың теңге
6.
Төленген салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер
мың теңге
7.
Инвестициялар
меншікті
мың теңге
бюджеттік
мың теңге
қарыз
мың теңге
барлығы
мың теңге
8.
Активтер, оның ішінде:
мың теңге
8.1.
Ұзақ мерзімді активтер
мың теңге
8.2.
Қысқа мерзімді активтер
мың теңге
9.
Міндеттемелер, оның ішінде:
мың теңге
9.1.
Қысқа мерзімді міндеттемелер
мың теңге
9.2.
Ұзақ мерзімді міндеттемелер
мың теңге
10.
Қаржылық тұрақтылық
ағымдағы өтімділік коэффициенті
сандық мәні
активтердің рентабельділік коэффициенті
%
меншікті капиталдың рентабельділік коэффициенті
%
қаржылық леверидж коэффициенті
сандық мәні
бұйрығына 2-қосымша
Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың іс-шаралар жоспарларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ олардың іске асырылуын мониторингілеу және бағалау қағидалары
1 – тарау. Жалпы ережелер

(Видение "Казахстан – 2050", Стратегия достижения углеродной нейтральности Республики Казахстан до 2060 года)
Системы государственного планирования
(планы развития государственных органов, планы развития областей, городов республиканского значения, столицы)
(Национальный план развития Республики Казахстан, Стратегия национальной безопасности Республики Казахстан)
Наименование документа
Приоритет/ Задача/ Инициатива
Целевой индикатор
Наименование документа
Цель/ Основные принципы/ направления/ Приоритет/ цель/ задача
Ключевые национальные индикаторы
Наименование документа
Направления Цели/ задачи/ ресурсы /
Целевые индикаторы /показатели результатов
Наименование документа
Мероприятие/ индикатор
КПД 1
КПД 2
КПД n
Приложение 3
к Правилам разработки,
утверждения планов развития
национальных управляющих
холдингов, национальных
холдингов, национальных
компаний, акционером которых
является государство,
а также мониторинга
и оценки их реализации
Форма
Отчет по мониторингу реализации плана развития
Наименование стратегического направления (далее – СНД)
Цель
Задачи
Наименование ключевого показателя деятельности (далее – КПД)*
Единица измерения
Значение КПД
Причины невыполнения (выполнения в неполном объеме)
Корректирующие меры (предпринятые/ планируемые)
20__ год
20__n год
план
факт
% отклонения
план
факт
% отклонения.
СНД1
Цель 1
Задача 1
КПД 1
Задача n
КПД n
СНД 2
Цель n
Задача 1
КПД 1
Задача n
КПД n
Примечание:
* ключевой показатель деятельности привязывается к цели и задачам Компании
Приложение 4
к Правилам разработки,
утверждения планов развития
национальных управляющих
холдингов, национальных
холдингов, национальных
компаний, акционером которых
является государство,
а также мониторинга
и оценки их реализации
Форма
Отчет по оценке эффективности реализации плана развития компании на 20__ - 20__ годы
Реквизиты плана развития
_______________________________________ (номер, дата принятия плана развития)
Отчетный период
_______________________________________
Наименование организации
_______________________________________
Миссия
_______________________________________ (согласно плану компании)
Наименование стратегического направления (СНД)
Цель
Задачи
Наименование ключевого показателя деятельности (КПД)*
Единица измерения
Значение КПД
Причины невыполнения (выполнения в неполном объеме)
20___ год
20_n_ год
план
факт
% отклонения
план
факт
% отклонения
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
СНД 1
Цель 1
Задача 1 Задача n
КПД 1
КПД n
СНД п
Цель n
Задача 1 Задача n
КПД 1
КПД n
Приложение 5
к Правилам разработки,
утверждения планов развития
национальных управляющих
холдингов, национальных
холдингов, национальных
компаний, акционером которых
является государство,
а также мониторинга
и оценки их реализации
Форма
Оценка достижения ключевых показателей деятельности стратегических направлений компании
Наименование стратегического направления (СНД)
% СНД от общего плана развития компании
Наименование ключевого показателя деятельности (КПД)
% КПД от СНД
Группировка по баллам
Общий балл по достижению КПД за отчетный период
20__ год
20 n год
1
2
3
4
5
6
7
СНД1
КПД1
КПД n
Итоговый % исполнения КПД по отношению СНД
Итоговый % исполнения СНД 1 от общего плана развития компании
СНД n
КПД1
КПД n
Итоговый % исполнения КПД по отношению СНД
Итоговый % исполнения СНД n от общего плана развития компании
Эквивалентный итог реализации плана развития компании по ключевым показателям деятельности, %
Приложение 6
к Правилам разработки,
утверждения планов развития
национальных управляющих
холдингов, национальных
холдингов, национальных
компаний, акционером которых
является государство,
а также мониторинга
и оценки их реализации
Форма
Детализированный анализ эффективности финансово хозяйственной деятельности Компании
№ п/п
Наименование показателя
Единица измерения
20__ год
20__ год
20___ год
Причины отклонения (выполнения в неполном объеме)
план
факт
% выполнения
план
факт
% выполнения
план
факт
% выполнения
1.
Доходы, всего
тысяч тенге
2.
Расходы, всего, в том числе:
тысяч тенге
2.1.
Общие и административные расходы
тысяч тенге
2.2.
Фонд оплаты труда
тысяч тенге
2.3.
Среднемесячная заработная плата
тысяч тенге
3.
Среднесписочная численность работников
компании
человек
группы компаний
человек
4.
Чистый доход (убыток указывается со знаком минус)
тысяч тенге
5.
Дивиденды на государственный пакет акций
тысяч тенге
6.
Выплаченные налоги и другие обязательные платежи в бюджет
тысяч тенге
7.
Инвестиции
собственные
тысяч тенге
бюджетные
тысяч тенге
заемные
тысяч тенге
всего
тысяч тенге
8.
Активы, в том числе:
тысяч тенге
8.1.
Долгосрочные активы
тысяч тенге
8.2.
Краткосрочные активы
тысяч тенге
9.
Обязательства, в том числе:
тысяч тенге
9.1.
Краткосрочные обязательства
тысяч тенге
9.2.
Долгосрочные обязательства
тысяч тенге
10.
Финансовая устойчивость
коэффициент текущей ликвидности
числовое значение
коэффициент рентабельности активов
%
коэффициент рентабельности собственного капитала
%
коэффициент финансового левереджа
числовое значение
Приложение 2 к приказу
Правила разработки, утверждения планов мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, а также мониторинга и оценки их реализации
Глава 1. Общие положения

1. Осы Қағидалар "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 4-4) тармақшасына сәйкес әзірленді (бұдан әрі – Қағидалар) және "Самұрық-Қазына" ұлттық әл – ауқат қоры" акционерлік қоғамын (бұдан әрі – Қор), акционері мемлекет болып табылатын ұлттық холдингтерді, ұлттық компанияларды қоспағанда, ұлттық басқарушы холдингтердің іс-шаралар жоспарларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ олардың іске асырылуын мониторингілеу және бағалау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) атқарушы орган – алқалы орган немесе атауы компанияның жарғысында айқындалатын атқарушы органның функцияларын жеке-дара жүзеге асыратын тұлға;
2) директорлар кеңесі – компанияның акционерлерінің (жалғыз акционердің) жалпы жиналысында оның мүшелерін сайлау арқылы қалыптасатын, компания мен атқарушы органның қызметін жалпы басқаруға және бақылауға жауап беретін компаниядағы басқарушы орган;
3) ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және ұлттық компаниялардың іс-шаралар жоспары – ұлттық басқарушы холдинг, ұлттық холдинг және ұлттық компания қызметінің негізгі бағыттары мен қаржы-шаруашылық қызметінің бесжылдық кезеңге арналған көрсеткіштерін айқындайтын құжат;
4) компания – акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдинг, ұлттық холдинг, ұлттық компания;
5) Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспары – тиісті жоспарлы кезеңде елді дамытудың ұзақ мерзімді бағдарларына қол жеткізуге бағытталған, мақсатты, негізгі бағыттарды, даму басымдықтарын, оларды қамтамасыз ету жөніндегі тәсілдерді және ел дамуының түйінді ұлттық индикаторларын көздейтін Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаты;
6) Қазақстан Республикасының ұлттық куәландырушы орталығы – мемлекеттік және мемлекеттік емес ақпараттық жүйелерде электрондық құжаттарды қалыптастыру үшін жеке немесе заңды тұлғаларға электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын және тіркеу куәліктерін беретін куәландырушы орталық;
7) электрондық есеп – ұлттық куәландырушы орталық берген және мемлекеттік мүлік тізіліміне (бұдан әрі – Тізілім) енгізу үшін дайындалған, компанияның электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылатын даму жоспарының мәтінін және/немесе қосымшаларымен бірге оның іске асырылуын бағалауды және/немесе тиісті саланың уәкілетті органы басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылатын даму жоспарының іске асырылуын мониторингілеу нәтижелерін қамтитын есеп.

1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с подпунктом 4-4) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" (далее – Правила) и определяют порядок разработки, утверждения планов мероприятий национальных управляющих холдингов, за исключением акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" (далее – Фонд), национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, а также мониторинга и оценки их реализации.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) исполнительный орган – коллегиальный орган или лицо, единолично осуществляющее функции исполнительного органа, название которого определяется уставом компании;
2) совет директоров – орган управления в компании, который образуется путем избрания его членов на общем собрании акционеров (единственного акционера) компании, отвечающий за общее руководство и контроль за деятельностью компании и исполнительного органа;
3) план мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний (далее – план мероприятий) – документ, определяющий основные направления деятельности и показатели финансово-хозяйственной деятельности национального управляющего холдинга, национального холдинга и национальной компании, на пятилетний период;
4) компания – национальный управляющий холдинг, национальный холдинг, национальная компания, акционером которого является государство;
5) национальный план развития Республики Казахстан – документ Системы государственного планирования, предусматривающий цель, основные направления, приоритеты развития, подходы по их обеспечению и ключевые национальные индикаторы развития страны в соответствующем плановом периоде, направленные на достижение долгосрочных ориентиров развития страны;
6) национальный удостоверяющий центр Республики Казахстан – удостоверяющий центр, предоставляющий средства электронной цифровой подписи и регистрационные свидетельства физическим или юридическим лицам для формирования электронных документов в государственных и негосударственных информационных системах;
7) электронный отчет – отчет, содержащий в себе текст плана развития и/или оценки ее реализации с приложениями, подписываемые электронной цифровой подписью компании, и/или результаты мониторинга реализации плана развития, подписываемые электронной цифровой подписью руководителя уполномоченного органа соответствующей отрасли, выданные национальным удостоверяющим центром и подготовленные для включения в реестр государственного имущества (далее – Реестр).

2-тарау. Компанияның іс-шаралар жоспарын әзірлеу және бекіту тәртібі
3. Компанияның іс-шаралар жоспарының жобасы оның даму жоспарын іске асыру мақсатында бесжылдық кезеңге бір рет әзірленеді және Қазақстан Республикасының стратегиялық және бағдарламалық құжаттарында (аумақтарды дамыту бағдарламаларында), мемлекеттік органдардың даму жоспарларында жазылған мақсаттар мен міндеттерге сәйкестігі тұрғысынан мемлекеттік жоспарлау жөніндегі, тиісті саланың уәкілетті органдарымен және әлеуметтік-экономикалық даму болжамында көрсетілген бюджеттік параметрлерге сәйкестігі тұрғысынан бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен келісіледі және оны директорлар кеңесі бекітеді.
Іс-шаралар жоспарының жобасын әзірлеу кезінде қызмет тиімділігінің түйінді көрсеткіштерінің даму жоспарындағы қызмет тиімділігінің түйінді көрсеткіштеріне, оның ішінде жылдар мен мәндер бойынша сәйкестігі қамтамасыз етіледі.
4. Компанияның іс-шаралар жоспары акциялары (қатысу үлестері) компанияға осы заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін заңды тұлғалардың іс-шаралар жоспарларын ескере отырып әзірленеді және мақсаттарды, міндеттерді, нәтижелер көрсеткіштерін және негізгі шоғырландырылған және шоғырландырылмаған көрсеткіштерді инвестицияларды, кірістерді, шығыстарды, қарыздарды, дивидендтерді (бюджетке аударылуға жататын таза кірістің бір бөлігі), қаржылық орнықтылық көрсеткіштерін қамтиды және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес іс-шаралар жоспары бөлімдерінің құрылымына, осы Қағидаларға  2-қосымшаға сәйкес көрсеткіштер тізбесіне сәйкес көзделетін басқа да мәліметтерді қоса алғанда, қаржы-шаруашылық қызметтің өзге де түрлеріне қолданылмайды.
Компанияның іс-шаралар жоспарында пайдаланылатын қаржылық тұрақтылық көрсеткіштерінің, оның ішінде акциялары (қатысу үлестері) компанияға осы заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін заңды тұлғалар борышының деңгейінің толық тізбесі мен нысаналы мәндерін компания айқындайды.
Акциялары (қатысу үлестері) компанияға шешімдерді айқындау құқығын беретін заңды тұлғаларға қатысты осы Қағидаларға  2-қосымшаға сәйкес іс-шаралар жоспары көрсеткіштерінің тізбесінде көрсетілген нысандар тек ақпараттық сипатта болады және компанияның директорлар кеңесінің бекіту нысанасы болып табылмайды.
5. Бюджет процесінде республикалық немесе жергілікті бюджеттен шығыстар жоспарланатын компаниялардың іс-шаралар жоспарлары қолданылады.
6. Жоспарланып отырған тиісті кезеңге арналған іс-шаралар жоспарының жобасын әзірлеуді компанияның атқарушы органы мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай оператор (бұдан әрі – бірыңғай оператор) әзірлеген тізілімнің веб-порталында жүзеге асырады. Бұл ретте бірінші жоспарланатын жылдың қаржы-шаруашылық қызметінің негізгі көрсеткіштері толық (таратылып жазылған) түрде, кейінгі жоспарланатын жылдардың қаржы-шаруашылық қызметінің негізгі көрсеткіштері жылдар бойынша бөліністе біріктірілген (жиынтық) түрде көрсетіледі.

Глава 2. Порядок разработки и утверждения плана мероприятий компании
3. Проект плана мероприятий компании разрабатывается один раз на пятилетний период в целях реализации его плана развития и согласовывается с уполномоченными органами по государственному планированию, соответствующей отрасли, на соответствие целям и задачам, изложенным в стратегических и программных документах Республики Казахстан (программах развития территорий), планах развития государственных органов и уполномоченным органом по бюджетному планированию на соответствие бюджетным параметрам, указанным в прогнозе социально-экономического развития и утверждается советом директоров.
При разработке проекта плана мероприятий обеспечивается соответствие ключевых показателей эффективности его деятельности ключевым показателям эффективности деятельности плана развития, в том числе по годам и значениям.
4. План мероприятий компании разрабатывается с учетом планов развития юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, и содержит цели, задачи, показатели результатов и основные консолидированные и неконсолидированные показатели финансово-хозяйственной деятельности, включая инвестиции, доходы, расходы, займы, дивиденды (часть чистого дохода, подлежащая перечислению в бюджет), показатели финансовой устойчивости и сведения, предусматриваемые в соответствии со структурой разделов плана мероприятий согласно приложению 1 к настоящим Правилам и перечнем показателей плана мероприятий согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Полный перечень и целевые значения, используемые в плане мероприятий компании показателей финансовой устойчивости, в том числе уровня долга юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, определяются компанией.
Формы, указанные в перечне показателей Плана мероприятий, согласно приложению 2 к настоящим Правилам относительно юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право компании определять решения, носят исключительно информативный характер и не являются предметом утверждения советом директоров компании.
5. В бюджетном процессе участвуют планы мероприятий компаний, по которым планируются расходы из республиканского или местного бюджета.
6. Разработку проекта плана мероприятий на соответствующий планируемый период осуществляет исполнительный орган компании на веб-портале Реестра, разработанного единым оператором в сфере учета государственного имущества (далее – единый оператор). При этом основные показатели финансово-хозяйственной деятельности первого планируемого года отражаются в расшифрованном (развернутом) виде, последующие планируемые годы в агрегированном (сводном) виде с разбивкой по годам.

7. Компанияның атқарушы органы жоспарланып отырған бес жылдық кезеңнің алдындағы жылдың бірінші қазанынан кешіктірмей іс-шаралар жоспарының жобасын мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылық жасау жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі – тиісті саланың уәкілетті органы) қарау мен келісуді енгізеді.
Тиісті саланың уәкілетті органы іс-шаралар жоспарының жобасын ол келіп түскен күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде қарайды.
Ескертулер болған жағдайда компанияның атқарушы органы 3 (үш) жұмыс күні ішінде іс-шаралар жоспарының жобасын пысықтайды және оны тиісті саланың уәкілетті органына келісуге қайта ұсынады.
Тиісті саланың уәкілетті органы пысықталған іс-шаралар жоспарының жобасын 3 (үш) жұмыс күні ішінде қарайды.
8. Тиісті саланың уәкілетті органы іс-шаралар жоспарының жобасы келісілгеннен кейін 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей оны мемлекеттік жоспарлау және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдарға келісуге енгізуді қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік жоспарлау және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдар іс-шаралар жоспарының жобасын ол келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қарайды.
Ескертулер болған жағдайда тиісті саланың уәкілетті органы ескертулерді алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде іс-шаралар жоспарының жобасын пысықтайды және оны мемлекеттік жоспарлау және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдарға келісуге қайта ұсынады.
Мемлекеттік жоспарлау және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдар 7 (жеті) жұмыс күні ішінде пысықталған іс-шаралар жоспарының жобасын қайта қарайды.
9. Компанияның атқарушы органы жоспарланатын бес жылдық кезеңнің алдындағы жылдың 10 (оныншы) қарашасынан кешіктірмей іс-шаралар жоспарының жобасы мемлекеттік жоспарлау және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдармен келісілгеннен кейін оны компанияның директорлар кеңесінің қарауына енгізеді.
Компанияның директорлар кеңесі 10 (он) күнтізбелік күн ішінде іс-шаралар жоспарының жобасын бекіту туралы не пысықтау үшін Компанияның атқарушы органына қайтару туралы шешімді қарайды және қабылдайды.
Ескертулер болған жағдайда компанияның атқарушы органы іс-шаралар жоспарының жобасын компанияның директорлар кеңесі айқындаған, бірақ ескертулерді алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде пысықтайды және оны тиісті саланың уәкілетті органына келісуге қайта ұсынады.
Тиісті саланың уәкілетті органы іс-шаралар жоспарының жобасы қайта келісілгеннен кейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны мемлекеттік жоспарлау және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдарға келісуге енгізуді қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік жоспарлау және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдар 7 (жеті) жұмыс күні ішінде пысықталған іс-шаралар жоспарының жобасын қайта қарайды.
Компанияның атқарушы органы іс-шаралар жоспарының жобасы мемлекеттік жоспарлау және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдармен қайта келісілгеннен кейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны компанияның директорлар кеңесінің қайта қарауына енгізеді.
Компанияның директорлар кеңесі қайта енгізілген күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде пысықталған іс-шаралар жоспарының жобасын қарайды.

7. Исполнительный орган компании не позднее 1 (первого) октября года, предшествующего планируемому пятилетнему периоду, вносит проект плана мероприятий на рассмотрение и согласование уполномоченному органу по руководству соответствующей отраслью (сферой) государственного управления (далее – уполномоченный орган соответствующей отрасли).
Уполномоченный орган соответствующей отрасли рассматривает проект плана мероприятий в течение 7 (семи) рабочих дней с даты его поступления.
При наличии замечаний исполнительный орган компании в течение 3 (трех) рабочих дней дорабатывает проект плана мероприятий и повторно представляет его на согласование уполномоченному органу соответствующей отрасли.
Уполномоченный орган соответствующей отрасли в течение 3 (трех) рабочих дней рассматривает доработанный проект плана мероприятий.
8. Уполномоченный орган соответствующей отрасли не позднее 2 (двух) рабочих дней после согласования проекта плана мероприятий обеспечивают его внесение на согласование в уполномоченные органы по государственному планированию и бюджетному планированию.
Уполномоченные органы по государственному планированию и бюджетному планированию рассматривают проект плана мероприятий в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня его поступления.
При наличии замечаний уполномоченный орган соответствующей отрасли дорабатывают проект плана мероприятий в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения замечаний и повторно представляют его на согласование уполномоченным органам по государственному планированию и бюджетному планированию.
Уполномоченные органы по государственному планированию и бюджетному планированию в течение 7 (семи) рабочих дней повторно рассматривают доработанный проект плана мероприятий.
9. Исполнительный орган компании не позднее 10 (десятого) ноября года, предшествующего планируемому пятилетнему периоду, после согласования проекта плана мероприятий с уполномоченными органами по государственному планированию и бюджетному планированию, вносит его на рассмотрение совету директоров компании.
Совет директоров компании в течение 10 (десяти) календарных дней рассматривает и принимает решение об утверждении проекта плана мероприятий либо о возврате исполнительному органу компании для доработки.
При наличии замечаний исполнительный орган компании дорабатывает проект плана мероприятий в сроки, определенные советом директоров компании, но не более 3 (трех) рабочих дней со дня получения замечаний, и повторно представляет его на согласование уполномоченному органу соответствующей отрасли.
Уполномоченный орган соответствующей отрасли не позднее 3 (трех) рабочих дней после повторного согласования проекта плана мероприятий обеспечивают его внесение на согласование в уполномоченные органы по государственному планированию и бюджетному планированию.
Уполномоченные органы по государственному планированию и бюджетному планированию в течение 7 (семи) рабочих дней повторно рассматривают доработанный проект плана мероприятий.
Исполнительный орган компании не позднее 3 (трех) рабочих дней после повторного согласования проекта плана мероприятий с уполномоченными органами по государственному планированию и бюджетному планированию вносит его на повторное рассмотрение совета директоров компании.
Совет директоров компании в течение 10 (десяти) календарных дней со дня повторного внесения рассматривает доработанный проект плана мероприятий.

10. Іс-шаралар жоспарының жобасын компанияның директорлар кеңесі жоспарланған бес жылдық кезеңнің алдындағы жылдың 20 (жиырмасыншы) желтоқсанына дейін бекітеді.
11. Компанияның атқарушы органы іс-шаралар жоспарын бекіту мәселесі бойынша компанияның директорлар кеңесі отырысының хаттамасынан үзінді көшірмені алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде электрондық есепке компанияның директорлар кеңесінің оны бекіту туралы шешімінің сканерленген көшірмесін қоса бере отырып, Тізілімге енгізу үшін бірыңғай операторға электрондық есепті жібереді.
12. Бірыңғай оператор электрондық есепті Тізілімге енгізуді компанияның электрондық мекенжайына электрондық есепті Тізілімге енгізу туралы хабарлама жібере отырып, ол келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Бірыңғай оператордың электрондық есепке техникалық ескертулері болған кезде компания ескертулерді жояды және оны компанияның директорлар кеңесінің қарауына қайта шығармай, ескертулерді алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде бірыңғай операторға қайта енгізеді.
13. Іс-шаралар жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) бірінші түзету: енгізілетін түзетулер бойынша негіздемелерді көрсете отырып, екінші жыл ашып көрсетілген түрде, одан кейінгі жылдар жылдар бойынша бөлінген агрегатталған (жиынтық) түрде;
2) екінші түзету: енгізілетін түзетулер бойынша негіздемелерді көрсете отырып, бірінші жылдың фактісі, үшінші жыл ашып көрсетілген түрде, кейінгі жылдар жылдар бойынша бөлінген агрегатталған (жиынтық) түрде;
3) үшінші түзету: енгізілетін түзетулер бойынша негіздемелерді көрсете отырып, екінші жылдың фактісі, төртінші жыл ашып көрсетілген түрде, кейінгі жылдар жылдар бойынша бөлінген агрегатталған (жиынтық) түрде;
4) төртінші түзету: енгізілетін түзетулер бойынша негіздемелерді көрсете отырып, үшінші жылдың фактісі, бесінші жыл ашып көрсетілген түрде, кейінгі жылдар агрегатталған (жиынтық) түрде жылдар бойынша бөлініп;
5) төртінші және бесінші жылдың фактісі кезекті бес жылдық кезеңге арналған компаниялардың кезекті іс-шаралар жоспарында көрсетіледі.
Іс-шаралар жоспарына түсіндірме жазбада іс-шаралар жоспарының әрбір бөлімі бойынша түсіндірмелер қамтылады және оның ажырамас бөлігі болып табылады.
14. Іс-шаралар жоспарына:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің елдегі жағдай және ішкі және сыртқы саясаттың негізгі бағыттары туралы Қазақстан халқына Жолдауымен, мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына енгізілетін өзгерістермен, сондай-ақ компанияның қызметіне елеулі әсері бар ішкі және сыртқы ортаның өзгеруімен;

10. Проект плана мероприятий утверждается советом директоров компании до 20 (двадцатого) декабря года, предшествующего планируемому пятилетнему периоду.
11. Исполнительный орган компании в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения выписки из протокола заседания совета директоров компании по вопросу утверждения плана мероприятий направляет электронный отчет единому оператору для включения в Реестр, прикрепив к электронному отчету сканированную копию решения совета директоров компании об его утверждении.
12. Включение электронного отчета в Реестр единым оператором осуществляется в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты его поступления с направлением на электронный адрес компании уведомления о включении электронного отчета в Реестр.
При наличии технических замечаний единого оператора к электронному отчету компания устраняет замечания и вносит его повторно единому оператору в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения замечаний без повторного вынесения на рассмотрение совета директоров компании.
13. Внесение изменений и дополнений в план мероприятий осуществляется в следующем порядке:
1) первая корректировка: второй год в развернутом виде, последующие годы в агрегированном (сводном) виде в разбивке по годам, с указанием обоснований по вносимым корректировкам;
2) вторая корректировка: факт первого года, третий год в развернутом виде, последующие годы в агрегированном (сводном) виде в разбивке по годам, с указанием обоснований по вносимым корректировкам;
3) третья корректировка: факт второго года, четвертый год в развернутом виде, последующие годы в агрегированном (сводном) виде в разбивке по годам, с указанием обоснований по вносимым корректировкам;
4) четвертая корректировка: факт третьего года, пятый год в развернутом виде, последующие годы в агрегированном (сводном) виде в разбивке по годам, с указанием обоснований по вносимым корректировкам;
5) факт четвертого и пятого года указывается в очередном плане мероприятий компаний на очередной пятилетний период.
Пояснительная записка к плану мероприятий содержит разъяснения по каждому разделу плана мероприятий и является неотъемлемой его частью.
14. Внесение изменений и дополнений в план мероприятий допускается также в случаях, связанных с:
1) Посланием Президента Республики Казахстан народу Казахстана о положении в стране и основных направлениях внутренней и внешней политики, изменением, вносимым в документы системы государственного планирования, а также изменением внутренней и внешней среды, имеющих существенный эффект на деятельность компании;

2) компания қызметінің негізгі бағыттарының өзгеруімен;
3) компанияны қайта ұйымдастырумен;
4) республикалық немесе жергілікті бюджеттен бөлінетін шығыстармен байланысты жағдайларда өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол беріледі.
Компанияның іс-шаралар жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде барлық енгізілетін түзетулер бойынша негіздемелерді қамтитын түсіндірме жазба қалыптастырылады.
15. Осы Қағидалардың 14-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген жағдайларда компанияның іс-шаралар жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) компанияның атқарушы органы осы Қағидалардың 14-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген жағдай басталғаннан кейін бір айдан кешіктірмей компанияның түзетілген іс-шаралар жоспарын әзірлеуді және келісуге енгізуді қамтамасыз етеді.
Тиісті саланың уәкілетті органының, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдардың және Компанияның директорлар кеңесінің түзетілген іс-шаралар жоспарының жобасын қарау және келісу тәртібі осы Қағидалардың 7, 8, 9 және 10-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады;
2) компанияның атқарушы органы компанияның директорлар кеңесі түзетілген іс-шаралар жоспарын бекіткен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде электрондық есепке компанияның директорлар кеңесінің іс-шаралар жоспарына түзетулер енгізу туралы шешімінің сканерленген көшірмесін қоса бере отырып, Тізілімге енгізу үшін бірыңғай операторға электрондық есепті жібереді.
Бірыңғай оператордың электрондық есепті Тізілімге енгізуі осы Қағидалардың 11 және 12-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
16. Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің (бұдан әрі – Бюджет кодексі) 38-бабына сәйкес осы Қағидалардың 14-тармағының 4) тармақшасында көзделген жағдай туындаған кезде компанияның іс-шаралар жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізіледі.
17. Мыналардан:
республикалық бюджеттен шығыстар жоспарланатын компанияның іс-шаралар жоспарының жобасы Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің (бұдан әрі – Бюджет кодексі) 43-бабына сәйкес жүргізілетін шығыстарды стратегиялық шолу қорытындылары негізінде әзірленеді, мемлекеттік орган – республикалық бюджеттік бағдарлама әкімшісімен келісіледі және Бюджет кодексінің 90-бабы 2-тармағының 16) тармақшасында айқындалған құжаттар құрамында бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға енгізіледі;
жергілікті бюджеттен шығыстар жоспарланатын компанияның іс-шаралар жоспарының жобасы мемлекеттік орган – жергілікті бюджеттік бағдарлама әкімшісімен келісіледі және Бюджет кодексінің 91-бабы 2-тармағының 10) тармақшасында айқындалған құжаттар құрамында мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға енгізіледі.

2) изменением основных направлений деятельности компании;
3) реорганизацией компании;
4) расходами из республиканского или местного бюджета.
При внесении изменений и дополнений в план мероприятий компании формируется пояснительная записка, которая содержит в себе обоснования по всем вносимым корректировкам.
15. В случаях, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 14 настоящих Правил внесение изменений и дополнений в план мероприятий компании осуществляется в следующем порядке:
1) исполнительный орган компании не позднее 1 (одного) месяца после наступления случая, предусмотренного подпунктами 1), 2) и 3) пункта 14 настоящих Правил обеспечивает разработку и внесение скорректированного плана мероприятий компании на согласование.
Порядок рассмотрения и согласования проекта скорректированного плана мероприятий уполномоченным органом соответствующей отрасли, уполномоченными органами по государственному планированию, бюджетному планированию и советом директоров компании осуществляется в соответствии с пунктами 7, 8, 9 и 10 настоящих Правил;
2) исполнительный орган компании в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня утверждения советом директоров компании скорректированного плана мероприятий направляет электронный отчет единому оператору для включения в Реестр, прикрепив к электронному отчету сканированную копию решения совета директоров компании о внесении корректировок в план мероприятий.
Включение электронного отчета в Реестр единым оператором осуществляется в соответствии с пунктами 11 и 12 настоящих Правил.
16. В соответствии со статьей 38 Бюджетного кодекса Республики Казахстан (далее – Бюджетный кодекс) при возникновении случая, предусмотренного подпунктом 4) пункта 14 настоящих Правил, в план мероприятий компании вносятся изменения и дополнения.
17. Проект плана мероприятий компании, которой планируются расходы из:
республиканского бюджета, разрабатывается на основании итогов стратегического обзора расходов, проводимого в соответствии со статьей 43 Бюджетного кодекса, согласовываются с государственным органом-администратором республиканской бюджетной программы и вносятся в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию в составе документов, определенных подпунктом 16) пункта 2 статьи 90 Бюджетного кодекса;
местного бюджета, согласовываются с государственным органом-администратором местной бюджетной программы и вносятся в местный уполномоченный орган по государственному планированию в составе документов, определенных подпунктом 10) пункта 2 статьи 91 Бюджетного кодекса.

Республикалық бюджеттен шығыстар жоспарланатын компаниялардың іс-шаралар жоспарларының жобалары Бюджет кодексінің 43-бабына сәйкес жүргізілетін шығыстарды стратегиялық шолу қорытындылары негізінде әзірленеді, тиісті саланың уәкілетті органымен келісіледі және Бюджет кодексінің 90-бабы 2-тармағының 16) тармақшасында айқындалған құжаттар құрамында бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға енгізіледі.
18. Компанияның атқарушы органы осы Қағидалардың 14-тармағының 4) тармақшасына сәйкес дайындалған іс-шаралар жоспары жобасының құрамына түзетуге жататын нысандарды қосады және әрбір өзгеріс пен толықтыру бойынша негіздемені және оның жоспарланатын құралдармен өзара байланысын, сондай-ақ басқа да растайтын құжаттарды, есептеулерді қамтитын түсіндірме жазбаны қоса береді.
19. Республикалық бюджет жобасын талқылау кезінде Қазақстан Республикасы Парламентінің жұмыс топтары мен тұрақты комитеттерінің отырыстарында республикалық бюджет жобасында бюджет қаражаты көзделген компаниялар басшыларының іс-шаралар жоспарларының жоспарланған нысаналы индикаторлары туралы баяндамалары енгізіледі.
20. Осы Қағидалардың 14-тармағының 4) тармақшасына сәйкес әзірленген компанияның іс-шаралар жоспарының жобасы Қазақстан Республикасының Президенті республикалық бюджет туралы заңға қол қойғаннан және Қазақстан Республикасы Үкіметінің республикалық бюджет туралы заңды іске асыру туралы қаулысы қабылданғаннан кейін 10 (он) күнтізбелік күн ішінде директорлар кеңесіне шығарылады.
21. Компанияның іс-шаралар жоспарына жалпы кірістер мен шығыстардың шоғырландырылған көрсеткіштерінің өзгеруіне әкеп соқпайтын өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуді компанияның атқарушы органы:
1) егер осы Қағидаларға 2-қосымшаның 7.2, 7.4, 7.6, 7.9-бөлімдерінде көрсетілген көрсеткіштерді қайта бөлу компания мен акциялары (қатысу үлестері) компанияға шешімдерді айқындау құқығын беретін және компанияның жалпы кірістері мен шығыстарының 20%-ынан аспайтын заңды тұлғалар арасында жүзеге асырылса;
2) егер осы Қағидаларға 2-қосымшаның 7.2, 7.4, 7.6, 7.9-бөлімдерінде көрсетілген көрсеткіштерді қайта бөлу акциялары (қатысу үлестері) компанияға шешімдерді айқындау құқығын беретін заңды тұлғалар арасында жүзеге асырылса осы Қағидалардың 7, 8, 9 және 10-тармақтарында көзделген тәртіпті қолданбай және компанияның директорлар кеңесінің қарауына шығарусыз тоқсанына бір реттен асырмай жүзеге асырады.
Компанияның атқарушы органы іс-шаралар жоспарына жоғарыда көрсетілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде электрондық есепке Компанияның атқарушы органының іс-шаралар жоспарына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы шешімінің сканерленген көшірмесін қоса бере отырып, Тізілімге енгізу үшін бірыңғай операторға электрондық есепті жібереді.
Бірыңғай оператордың электрондық есепті Тізілімге енгізуі осы Қағидалардың 12-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.

Проекты планов мероприятий компаний, которым планируются расходы из республиканского бюджета, разрабатываются на основании итогов стратегического обзора расходов, проводимого в соответствии со статьей 43 Бюджетного кодекса, согласовываются с уполномоченным органом соответствующей отрасли и вносятся в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию в составе документов, определенных подпунктом 16) пункта 2 статьи 90 Бюджетного кодекса.
18. Исполнительный орган компании в состав проекта плана мероприятий, подготовленного в соответствии с подпунктом 4) пункта 14 настоящих Правил включает только формы, которые подлежат корректировке, и прикладывает пояснительную записку, содержащую обоснование по каждому изменению и дополнению и его взаимосвязь с планируемыми средствами, а также другие подтверждающие документы, расчеты.
19. При обсуждении проекта республиканского бюджета на заседаниях рабочих групп и постоянных комитетов Парламента Республики Казахстан включаются доклады руководителей компаний, которым в проекте республиканского бюджета предусмотрены бюджетные средства, о запланированных целевых индикаторах планов мероприятий.
20. Проект плана мероприятий компании, разработанный согласно подпункту 4) пункта 14 настоящих Правил, выносится на совет директоров в течение 10 (десяти) календарных дней после подписания Президентом Республики Казахстан закона о республиканском бюджете и принятия постановления Правительства Республики Казахстан о реализации закона о республиканском бюджете.
21. Внесение изменений и (или) дополнений в план мероприятий компании, не влекущих за собой изменение консолидированных показателей общих доходов и расходов, осуществляется исполнительным органом компании не более одного раза в квартал без применения порядка, предусмотренного пунктами 7, 8, 9 и 10 настоящих Правил, и без вынесения на рассмотрение совета директоров компании в случаях:
1) если перераспределение показателей, отраженных в разделах 7.2, 7.4, 7.6, 7.9 приложения 2 к настоящих Правил, осуществляется между компанией и юридическим лицами, акции (доли участия) которых предоставляют право компании определять решения, и составляет не более 20% от общих доходов и расходов компании;
2) если перераспределение показателей, отраженных в разделах 7.2, 7.4, 7.6, 7.9 приложения 2 к настоящих Правил, осуществляется между юридическими лицами, акции (доли участия) которых предоставляют право компании определять решения.
Исполнительный орган компании в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня внесения вышеуказанных изменений и (или) дополнений в план мероприятий направляет электронный отчет единому оператору для включения в Реестр, прикрепив к электронному отчету сканированную копию решения исполнительного органа компании о внесении изменений и (или) дополнений в план мероприятий.
Включение электронного отчета в Реестр единым оператором осуществляется в соответствии с пунктом 12 настоящих Правил.

22. Компаниялардың кезекті бес жылдық кезеңге арналған іс-шараларының кезекті жоспары ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың алдыңғы іс-шаралар жоспарын іске асырудың соңғы жылынан кешіктірілмей әзірленеді.
3-тарау. Компанияның іс-шаралар жоспарының іске асырылуын мониторингілеу, бағалау және бақылау
23. Іс-шаралар жоспарын іске асыру мониторингін Қазақстан Республикасының стратегиялық және бағдарламалық құжаттары (аумақтарды дамыту бағдарламалары), мемлекеттік органдардың даму жоспарлары, компанияның даму жоспары көрсеткіштерінің, сондай-ақ қаржы-шаруашылық қызмет көрсеткіштерінің орындалуы туралы ақпаратты талдау және қорыту мақсатында тиісті саланың уәкілетті органы жүзеге асырады.
24. Компанияның іс-шаралар жоспарының іске асырылуына мониторинг директорлар кеңесі компанияның іс-шаралар жоспарының орындалуы жөніндегі есепті бекіткеннен кейін жыл сайын күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде жүргізіледі.
Компанияның іс-шаралар жоспарын іске асыру мониторингі директорлар кеңесі бекіткен іс-шаралар жоспары және компанияның есепті кезеңдегі іс-шаралар жоспарының орындалуы жөніндегі есеп негізінде жүргізіледі.
25. Тиісті саланың уәкілетті органы бірыңғай оператор әзірлеген тізілімнің веб-порталында шоғырландырылған негізде компанияның іс-шаралар жоспарының іске асырылуын мониторингілеу жөніндегі есепті дайындайды.
Іс-шаралар жоспарының іске асырылуын мониторингілеу жөніндегі есеп компания қызметінің мынадай негізгі көрсеткіштерін орындау жөніндегі ақпаратты қамтиды: іс-шаралар жоспарының түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізу, кірістер, шығыстар, қаржылық нәтиже, инвестициялар, борыштық жүктеме, салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, дивидендтер, жұмыскерлердің орташа тізімдік саны, еңбекақы төлеу қоры, жаңа жұмыс орындарын құру, активтерді қайта құрылымдау, қаржылық орнықтылық.
Іс-шаралар жоспарының іске асырылуын мониторингілеу жөніндегі есеп нысаны осы Қағидаларға 4-қосымшада ұсынылған.
26. Мониторинг жүргізу қорытындылары бойынша тиісті саланың уәкілетті органы компанияның іс-шаралар жоспарын іске асыру жөнінде қорытынды дайындайды.
Қорытынды еркін нысанда жасалады және мынадай мәліметтерді:
1) есепті кезеңдегі іс-шаралар жоспарын іске асыру қорытындылары туралы, қызметтің түйінді көрсеткіштері, оның ішінде осы Қағидаларға 3-қосымшада көрсетілген көрсеткіштерді орындау бойынша тұжырымдарды;
2) іс-шаралар жоспарын іске асыру процесінде туындаған проблемалар, олардың қызметтің мақсаттары мен көрсеткіштеріне әсері, сондай-ақ анықталған проблемаларды шешу және іс-шаралар жоспарын уақтылы іске асыруды қамтамасыз ету бойынша қабылданған/жоспарланған шараларды;

22. Очередной план мероприятий компаний на очередной пятилетний период разрабатывается не позднее последнего года реализации предыдущего плана мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний.
Глава 3. Мониторинг, оценка и контроль реализации плана мероприятий компании
23. Мониторинг реализации плана мероприятий осуществляется уполномоченным органом соответствующей отрасли в целях анализа и обобщения информации о выполнении показателей стратегических и программных документов Республики Казахстан (программы развития территорий), планов развития государственных органов, плана развития компании, а также показателей финансово-хозяйственной деятельности.
24. Мониторинг реализации плана мероприятий компании проводится ежегодно в течение 30 (тридцати) календарных дней после утверждения советом директоров отчета по исполнению плана мероприятий компании.
Мониторинг реализации плана мероприятий компании проводится на основе плана мероприятий и отчета по исполнению плана мероприятий компании за отчетный период, утвержденных советом директоров.
25. Уполномоченный орган соответствующей отрасли подготавливают отчет по мониторингу реализации плана мероприятий компании на консолидированной основе на веб-портале реестра, разработанного единым оператором.
Отчет по мониторингу реализации плана мероприятий содержит информацию по выполнению следующих основных показателей деятельности компании: достижение ключевых показателей плана мероприятий, доходы, расходы, финансовый результат, инвестиции, долговая нагрузка, налоги и другие обязательные платежи в бюджет, дивиденды, среднесписочная численность работников, фонд оплаты труда, создание новых рабочих мест, реструктуризация активов, финансовая устойчивость.
Форма отчета по мониторингу реализации плана мероприятий представлена в приложении 4 к настоящим Правилам.
26. По итогам проведения мониторинга уполномоченный орган соответствующей отрасли готовят заключение по реализации плана мероприятий компании.
Заключение составляется в произвольной форме и содержит следующие сведения:
1) выводы об итогах реализации плана мероприятий за отчетный период, ключевых показателей деятельности, в том числе по исполнению показателей, указанных в приложении 3 к настоящим Правилам;
2) проблемы, которые возникли в процессе реализации плана мероприятий, их воздействие на цели и показатели деятельности, а также принятые/планируемые меры по решению выявленных проблем и обеспечению своевременной реализации плана мероприятий;

3) компанияның іс-шаралар жоспарын іске асыруды жалғастыру, компанияның іс-шаралар жоспарына өзгерістер немесе толықтырулар енгізу, жауапты орындаушылардың жоспарланған іс-шараларды уақтылы іске асыруын қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдау жөніндегі ұсынымдарды және басқаларды;
4) қажет болған жағдайда жекелеген мақсаттарды, міндеттерді, іс-шараларды қайта қарау, ресурстарды қайта бөлу және проблемаларды шешудің жаңа тәсілдерін әзірлеуді қамтиды.
Іс-шаралар жоспарын іске асыру мониторингі бойынша есеп және қорытынды іс-шаралар жоспарын іске асыру мониторингінің нәтижелері болып табылады.
27. Іс-шаралар жоспары мониторингінің нәтижелерін (оған қол қойылған және мөрмен расталған қорытындының қағаз нұсқасының сканерленген көшірмесін бекітпей қоса отырып) тиісті саланың уәкілетті органы бірыңғай операторға электрондық есеп түрінде ұсынады.
Бірыңғай оператор электрондық есепті Тізілімге енгізуді ол келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде тиісті саланың уәкілетті органының электрондық мекенжайына электрондық есепті Тізілімге енгізу туралы хабарлама жібере отырып жүзеге асырады.
Бірыңғай оператордың электрондық есепке техникалық ескертулері болған кезде тиісті саланың уәкілетті органы ескертулерді жояды және ескертулерді алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде оны бірыңғай операторға қайта енгізеді.
28. Іс-шаралар жоспарының іске асырылуын бағалауды осы Қағидалардың 29-тармағында көрсетілген іс-шаралар жоспарының іске асырылуын бағалау көрсеткіштерінің тізбесіне сәйкес іс-шаралар жоспарының іске асырылуына мониторинг жүргізілгеннен кейін жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі екінші жылдың бірінші айының 25 (жиырма бесінші) күніне дейін компанияның директорлар кеңесі жүзеге асырады.
Іс-шаралар жоспарын іске асыру нәтижелерін бағалау компанияның есепті кезеңдегі іс-шаралар жоспарының орындалуы жөніндегі есебі және есепті кезеңдегі тиісті саланың уәкілетті органының мониторинг нәтижелері негізінде жүргізіледі.
29.  Іс-шаралар жоспарының іске асырылуын бағалау көрсеткіштерінің тізбесі бағалауды қамтиды:
1) елдің бағдарламалық және стратегиялық құжаттарын, мемлекеттік органдардың даму жоспарларын, сондай-ақ компанияның даму жоспарын орындаудың сәйкестігіне компанияның іс-шаралар жоспарын орындау;
2) компания қызметінің өндірістік көрсеткіштерін орындау;
3) компания қызметінің қаржылық көрсеткіштерін орындау;
4) инвестициялық (инновациялық) жобаларды іске асыру;
5) корпоративтік басқару;
6) компанияның бекітілген іс-шаралар жоспарында көрсетілген өзге де мақсаттарды, міндеттерді орындау және қызметтің болжанатын түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізуді бағалау негізінде жүзеге асырылады.

3) рекомендации по продолжению реализации плана мероприятий компании, внесению изменений или дополнений в план мероприятий компании, принятию мер по обеспечению своевременной реализации ответственными исполнителями запланированных мероприятий;
4) в случае необходимости пересмотр отдельных целей, задач, мероприятий, перераспределение ресурсов и разработка новых подходов к решению проблем.
Отчет по мониторингу реализации плана мероприятий и заключение являются результатами мониторинга реализации плана мероприятий.
27. Результаты мониторинга плана мероприятий (с прикреплением к нему сканированной копии бумажного варианта заключения, подписанной и заверенной печатью) представляются уполномоченным органом соответствующей отрасли единому оператору в виде электронного отчета.
Включение электронного отчета в Реестр единым оператором осуществляется в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня его поступления с направлением на электронный адрес уполномоченного органа соответствующей отрасли уведомления о включении электронного отчета в Реестр.
При наличии технических замечаний единого оператора к электронному отчету уполномоченный орган соответствующей отрасли устраняют замечания и вносят его повторно единому оператору в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения замечаний.
28. Оценка реализации плана мероприятий осуществляется советом директоров компании ежегодно после проведения мониторинга реализации плана мероприятий до 25 (двадцать пятого) числа первого месяца второго года, следующего за отчетным периодом, в соответствии с перечнем показателей оценки реализации плана мероприятий, указанным в пункте 29 настоящих Правил.
Оценка результатов реализации плана мероприятий проводится на основе отчета по исполнению плана мероприятий компании за отчетный период и результатов мониторинга уполномоченного органа соответствующей отрасли за отчетный период.
29. Перечень показателей оценки реализации плана мероприятий включает оценку:
1) выполнения плана мероприятий компании на соответствие выполнения программных и стратегических документов страны, планов развития государственных органов, а также плана развития компании;
2) выполнения производственных показателей деятельности компании;
3) выполнения финансовых показателей деятельности компании;
4) реализации инвестиционных (инновационных) проектов;
5) корпоративного управления;
6) выполнения прочих целей, задач и оценку достижения прогнозируемых ключевых показателей деятельности, отраженных в утвержденном плане мероприятий компании.

30. Іс-шаралар жоспарының іске асырылуын бағалау нәтижелерін компанияның атқарушы органы бірыңғай операторға іс-шаралар жоспарының іске асырылуын бағалау нәтижелерін бекіту туралы компанияның директорлар кеңесі шешімінің сканерленген көшірмесін қоса бере отырып, компанияның директорлар кеңесі отырысының хаттамасынан үзінді көшірмені алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде электрондық есеп түрінде ұсынады және осы Қағидалардың 12-тармағында белгіленген тәртіппен Тізілімге енгізіледі.
31. Тиісті саланың уәкілетті органы компанияның іс-шаралар жоспарларының мониторингі мен бағалау нәтижелерін өзінің интернет-ресурсында (құпия сипаттағы және қызмет бабында пайдалануға арналған ақпаратты қоспағанда) орналастырады.
32. Іс-шаралар жоспарының іске асырылуын бақылауды тиісті саланың уәкілетті органы стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың (аумақтарды дамыту бағдарламаларының), мемлекеттік органдардың даму жоспарларының, даму жоспарының және компанияның іс-шаралар жоспарының толық және уақтылы орындалуын талдау мақсатында, оның ішінде бұзушылықтарды анықтау, жою және болдырмау мақсатында ағымдағы жыл ішінде жоспарлы және жоспардан тыс тексерулер арқылы жүзеге асырады.
33. Мемлекет акционері болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың іс-шаралары жоспарларының әзірленуіне, орындалуына ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың атқарушы органдары жауапты болады.
34. Компанияның атқарушы органы:
1) осы Қағидалардың 7, 9 және 15-тармақтарында белгіленген мерзімде іс-шаралар жоспарын уақтылы әзірлеуді және келісуді;
2) осы Қағидалардың 11, 12, 15 және 30-тармақтарына сәйкес бірыңғай операторға электрондық есепті уақтылы және анық ұсынуды қамтамасыз етуді;
3) іс-шаралар жоспарындағы деректердің анықтығын;
4) іс-шаралар жоспарын іске асырудың нәтижелілігін мен тиімділігін;
5) Бюджет кодексінің 40-бабының 1 және 14-тармақтарына сәйкес бюджет процесінің құжаттарын жариялау және талқылауды қамтамасыз етеді.
Акционері мемлекет болып
табылатын ұлттық басқарушы
холдингтердің, ұлттық
холдингтердің, ұлттық
компаниялардың іс-шаралар
жоспарларын әзірлеу, бекіту,
сондай-ақ олардың іске
асырылуын мониторингілеу
және бағалау тәртібі
1-қосымша
Іс-шаралар жоспары бөлімдерінің құрылымы
№ п/п
Бөлімнің атауы
1.
Ұлттық басқарушы холдинг (ұлттық холдинг, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компания) (бұдан әрі – Компания) туралы жалпы мәліметтер:
1.1.
компанияны құру туралы ақпарат
1.2.
________ жағдай бойынша компанияның тобына кіретін, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезиденттері болып табылатын барлық ұйымдарды көрсете отырып, компания тобының корпоративтік құрылымы
1.3.
компанияның ұйымдық құрылымы (қызметкерлер санын көрсете отырып), схемасы және сипаттамасы
2.
Компанияның және акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың жылдар бойынша бөле отырып, бес жылдық кезеңге арналған мақсаттары мен міндеттері, оның ішінде қызметі тиімділігінің түйінді көрсеткіштері
3.
Іс-шаралар жоспарын іске асыру бойынша Компания жоспарлаған іс-шаралар, оның ішінде:
3.1.
қызметтің негізгі көрсеткіштеріне қол жеткізу
3.2.
активтерді қайта құрылымдау және олардың негіздемесі
4.
Бюджетпен қарым-қатынас:
4.1.
Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес республикалық бюджеттен жоспарланған түсімдер
4.2.
Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес Компанияның іс-шаралар жоспары көрсеткіштерінің тізбесінде көрсетілген салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді (жанама салықтарды қоспағанда) жоспарлы төлем*:
4.3.
акциялардың мемлекеттік пакетіне дивидендтерді жоспарланған төлеу
5.
Компанияның және акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың күрделі салымдары мен инвестицияларының жалпы көлемі мынадай түрлер бойынша бөліне отырып:
күрделі салымдар, оның ішінде инвестициялық жобалар (жаңа жобаларға күрделі салымдар, қолданыстағы жобаларға күрделі салымдар); объектілерді салу және жаңғырту; негізгі құралдарды сатып алу; материалдық емес активтерді сатып алу және өзге де салымдар;
инвестициялар, оның ішінде акциялар пакеттерін (қатысу үлестерін) сатып алу; жарғылық капиталға салымдар және өзге де инвестициялар:
6.
Компанияның және акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың қаржылық тұрақтылығы:
6.1.
ішкі және сыртқы қарыз алу бөлінісіндегі қарыз алу құрылымы және өтеу кестесі (оның ішінде еншілес ұйымдар)
6.2.
компанияның және акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін заңды тұлғалардың қаржылық тұрақтылығының негізгі көрсеткіштері, оның ішінде борыш деңгейін сипаттайтын көрсеткіштерді міндетті түрде көрсете отырып (борыш/ЕВИТДА коэффициенті (earningsbeforeinterest, taxes, depreciationandamortization): экономиканың нақты секторындағы компаниялар үшін, қаржылық левередж коэффициенті, пайыздарды өтеу коэффициенті, ағымдағы өтімділік коэффициенті)
6.3.
компанияның және оның еншілес ұйымдарының ағымдағы жылға борыштық жүктемесін айқындау (ағымдағы жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша)
7.
Қаржы-шаруашылық қызметінің негізгі көрсеткіштері, өсу немесе төмендеу себептерін негіздей отырып, талдау:
7.1.
уақытша бос ақша қаражатын басқару, оларды орналастыру саясаты
7.2.
дивидендтік саясат және олардың негіздемесі
7.3.
акцияларының бақылау пакеті (қатысу үлестері) компанияға тиесілі ұйымдарды ескере отырып, компанияның шоғырландырылған кадр саясаты (қызметкерлердің жоспарланған орташа жылдық саны, орташа айлық жалақы, еңбекақы төлеу қоры, кадрлардың тұрақтамау деңгейі)
7.4.
компанияның және/немесе акцияларының бақылау пакеті (қатысу үлестері) компанияға тиесілі ұйымның кадр саясаты (қызметкерлердің жоспарланған орташа жылдық саны, орташа айлық жалақы, еңбекақы төлеу қоры, кадрлардың тұрақтамау деңгейі)
7.5.
еншілес ұйымдарды ескере отырып шоғырландырылған әкімшілік шығыстар, өсу немесе төмендеу негіздемесі бар болжам
7.6.
әкімшілік шығыстар, өсу немесе төмендеу негіздемесі бар болжам
7.7.
әкімшілік-басқару персоналының тұрғын емес үй-жайларын жалға алу бойынша шығыстар
7.8.
компанияның және акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді тікелей айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың негізгі шоғырландырылған көрсеткіштерінің болжамы
7.9.
компанияның және акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді тікелей айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың негізгі шоғырландырылған көрсеткіштерінің болжамы
8.
компанияда және акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғаларда корпоративтік басқару стандарттарын дамытуға және енгізуге бағытталған жоспарланған іс-шаралар бойынша ақпарат
Ескертпе: іс-шаралар жоспары, егер толықтыру компанияның мақсаттарын, міндеттерін, негізгі көрсеткіштерін, қаржы-шаруашылық қызметінің көрсеткіштерін және басқа да мәліметтерді ашу үшін орынды болса, басқа тармақтармен, тармақшалармен және қосымшалармен толықтырылуы мүмкін.
Іс-шаралар жоспары тармақтармен, тармақшалармен және қосымшалармен толықтырылған жағдайда әрбір қосымша ұсынылатын тармақтың, тармақшаның және қосымшаның тиісті атаулары болуға тиіс.
Акционері мемлекет болып
табылатын ұлттық басқарушы
холдингтердің, ұлттық
холдингтердің, ұлттық
компаниялардың іс-шаралар
жоспарларын әзірлеу, бекіту,
сондай-ақ олардың іске
асырылуын мониторингілеу
және бағалау тәртібі
2-қосымша
Іс-шаралар жоспары көрсеткіштерінің тізбесі

30. Результаты оценки реализации плана мероприятий представляются исполнительным органом компании единому оператору в виде электронного отчета с приложением сканированной копии решения совета директоров компании об утверждении результатов оценки реализации плана мероприятий в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения выписки из протокола заседания совета директоров компании и включаются в Реестр в порядке, установленном пунктом 12 настоящих Правил.
31. Уполномоченный орган соответствующей отрасли размещают результаты мониторинга и оценки планов мероприятий компании на своем интернет-ресурсе (за исключением информации секретного характера и для служебного пользования).
32. Контроль реализации плана мероприятий осуществляется уполномоченным органом соответствующей отрасли в целях анализа полноты и своевременности исполнения стратегических и программных документов (программы развития территорий), планов развития государственных органов, плана развития и плана мероприятий компании, в том числе путем плановых и внеплановых проверок в течении текущего года с целью выявления, устранения и недопущения нарушений.
33. Ответственность за разработку, исполнение планов мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционерами которых является государство несут исполнительные органы национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний.
34. Исполнительный орган компании обеспечивает:
1) своевременную разработку и согласование плана мероприятий в сроки, установленные пунктами 7, 9 и 15 настоящих Правил;
2) своевременное предоставление электронного отчета единому оператору в соответствии с пунктами 11, 12, 15 и 30 настоящих Правил;
3) достоверность данных в плане мероприятий;
4) результативность и эффективность реализации плана мероприятий;
5) публикацию и обсуждение документов бюджетного процесса в соответствии пунктами 1 и 14 статьи 40 Бюджетного кодекса.
Приложение 1
к Правилам разработки,
утверждения планов
мероприятий национальных
управляющих холдингов,
национальных холдингов,
национальных компаний,
акционером которых является
государство, а также
мониторинга и оценки
их реализации
Структура разделов Плана мероприятий
№ п/п
Наименование раздела
1.
Общие сведения о национальном управляющем холдинге (национальном холдинге, национальной компании с участием государства в уставном капитале) (далее – Компания):
1.1.
информация о создании Компании
1.2.
корпоративная структура группы Компании с указанием всех организаций, входящих в его группу, в том числе являющимися нерезидентами Республики Казахстан по состоянию на ________
1.3.
организационная структура Компании (с указанием численности работников), схема и описание
2.
Цели и задачи, в том числе ключевые показатели эффективности деятельности Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, на пятилетний период с разбивкой по годам
3.
Мероприятия, планируемые Компанией по реализации Плана мероприятий, в том числе по:
3.1.
достижению ключевых показателей деятельности
3.2.
реструктуризации активов и их обоснование
4.
Отношения с бюджетом:
4.1.
в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан планируемые поступления из республиканского бюджета
4.2.
в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан планируемая выплата налогов и других обязательных платежей в бюджет* (за исключением косвенных налогов), указанных в перечне показателей Плана мероприятий Компании:
4.3.
планируемая выплата дивидендов на государственный пакет акций
5.
Общий объем капитальных вложений и инвестиций Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, с разбивкой по следующим видам: капитальные вложения, в том числе инвестиционные проекты (капитальные вложения в новые проекты, капитальные вложения в существующие проекты); строительство и модернизация объектов; приобретение основных средств; приобретение нематериальных активов и прочие вложения; инвестиции, в том числе приобретение пакетов акций (долей участия); вклады в уставный капитал и прочие инвестиции:
6.
Финансовая устойчивость Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами:
6.1.
структура заимствований и график погашения в разрезе внутреннего и внешнего заимствования (в том числе дочерних организаций)
6.2.
основные показатели финансовой устойчивости Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, в том числе с обязательным указанием показателей, характеризующих уровень долга (коэффициент долга/ЕВIТDА (Earnings before interest, taxes, depreciation and amortization): для компаний реального сектора экономики, коэффициент финансового левереджа, коэффициент покрытия процентов, коэффициент текущей ликвидности)
6.3.
определение долговой нагрузки Компании и ее дочерних организаций на текущий год (по состоянию на 1 января текущего года)
7.
Основные показатели финансово-хозяйственной деятельности, анализ с обоснованием причин роста или снижения, включая:
7.1.
управление временно свободными денежными средствами, политика их размещения
7.2.
дивидендной политике и их обоснование
7.3.
консолидированная кадровая политика Компании с учетом организаций, контрольный пакет акций (долей участия) которых принадлежит Компании (планируемая среднегодовая численность работников, среднемесячная заработная плата, фонд оплаты труда, уровень текучести кадров)
7.4.
кадровая политика Компании и/или организации, контрольный пакет акций (долей участия) которых принадлежит Компании (планируемая среднегодовая численность работников, среднемесячная заработная плата, фонд оплаты труда, уровень текучести кадров)
7.5.
консолидированные административные расходы с учетом дочерних организаций, прогноз с обоснованием роста или снижения
7.6.
административные расходы, прогноз с обоснованием роста или снижения
7.7.
расходы по аренде нежилых помещений административно-управленческого персонала
7.8.
прогноз основных консолидированных показателей Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании прямо определять решения, принимаемые данными юридическими лицами
7.9.
прогноз основных неконсолидированных показателей Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании прямо определять решения, принимаемые данными юридическими лицами
8.
Информация по планируемым мероприятиям, направленным на развитие и внедрение стандартов корпоративного управления в Компании и юридических лицах, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами
Примечание: План мероприятий может быть дополнен другими пунктами, подпунктами и приложениями, когда такое дополнение уместно для раскрытия целей, задач, ключевых показателей, показателей финансово-хозяйственной деятельности и других сведений и Компании.
В случае дополнения Плана мероприятий пунктами, подпунктами и приложениями, каждый дополнительно представляемый пункт, подпункт и приложение должны иметь соответствующие наименования.
Приложение 2
к Правилам разработки,
утверждения планов
мероприятий национальных
управляющих холдингов,
национальных холдингов,
национальных компаний,
акционером которых является
государство, а также
мониторинга и оценки
их реализации
Перечень показателей Плана мероприятий

1. Ұлттық басқарушы холдинг (ұлттық холдинг, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компания) (бұдан әрі – Компания) туралы жалпы мәліметтер:
1.1 компанияны құру туралы ақпарат:
1-нысан
Р/с
Көрсеткіштердің атауы
Ақпарат
1.
Компанияның толық атауы
2.
Толық заңды мекенжайы
3.
Байланыс телефондары
4.
Электрондық мекенжай (е-mail), сайт
5.
БСН (бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
6.
ID-код (әмбебап сәйкестендіру коды)
7.
Әділет органдарында мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) күні мен нөмірі
8.
Басқару органының (мемлекеттік органның) атауы
9.
Құрудың қысқаша тарихы:
9.1.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің құру (қайта ұйымдастыру)туралы қаулысының күні мен нөмірі
9.2..
Құру мақсаттары
9.3
Құрылтай құжаттарына сәйкес қызмет түрлері
10.
Ұйымды табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізу туралы шешім қабылданған кезде табиғи монополия саласы табиғи монополия субъектісі болып табылды ма
11.
Табиғат пайдаланушы болып табыла ма: арнайы табиғат пайдалану құқығын кім және қашан берді, табиғат пайдалану сипаттамасын ашу (тұрақты немесе уақытша, иеліктен шығарылатын немесе иеліктен шығарылмайтын, өтеулі негізде немесе өтеусіз сатып алынған, бастапқы немесе қайталама)
12.
Жер қойнауын пайдаланушы болып табыла ма: жер қойнауын пайдалану құқығын кім және қашан берді, жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды ашу
13.
Жарғылық капитал:
13.1.
Құрылтай құжаттарына сәйкес жарғылық капиталдың мөлшері, мың теңге
13.2.
Жарғылық капиталды ұлғайту туралы шешімді қашан және кім қабылдады (Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы, Мемлекеттік басқару органының бұйрығы, акционерлердің (қатысушылардың)жалпы жиналысының шешімі)
14.
Акциялардың саны, барлығы, оның ішінде:
жарияланған
орналастырылған
сатып алынған

1. Общие сведения о национальном управляющем холдинге (национальном холдинге, национальной компании с участием государства в уставном капитале) (далее – Компания):
1.1 информация о создании Компании:
форма 1
№ п/п
Наименование показателей
Информация
1.
Полное наименование Компании
2.
Полный юридический адрес
3.
Контактные телефоны
4.
Электронный адрес (е-mail), сайт
5.
БИН (бизнес-идентификационного номер)
6.
ID-код (универсальный идентификационный код)
7.
Дата и номер государственной регистрации (перерегистрации) в органах юстиции
8.
Наименование органа управления (государственный орган)
9.
Краткая история создания:
9.1.
Дата и номер постановления Правительства Республики Казахстан о создании (реорганизации)
9.2.
Цели создания
9.3
Виды деятельности в соответствии с учредительными документами
10.
Является ли субъектом естественной монополии, сфера естественной монополии, когда принято решение о включении организации в государственный регистр субъектов естественных монополий
11.
Является ли природопользователем: кем и когда предоставлено право специального природопользования, раскрыть характеристику природопользования (постоянное или временное, отчуждаемое или неотчуждаемое, приобретенное на возмездной основе или безвозмездно, первичное или вторичное)
12.
Является ли недропользователем: кем и когда предоставлено право на недропользование, раскрыть операции по недропользованию
13.
Уставный капитал:
13.1.
Размер уставного капитала в соответствии с учредительными документами, тысяч тенге
13.2.
Когда и кем принимались решения об увеличении уставного капитала (постановление Правительства Республики Казахстан, приказ органа государственного управления, решение общего собрания акционеров (участников)
14.
Количество акций, всего, в том числе:
объявленные
размещенные
выкупленные

14.1.
Жай акциялары
14.2.
Артықшылықты акциялар
15.
Бір акцияның номиналды құны, теңге
16.
Тіркеуші туралы мәліметтер
17.
Республикалық меншіктегі акциялар, барлығы оның ішінде:
саны
%
17.1.
Жай акциялары
17.2.
Артықшылықты акциялар
1.2 ________ жағдай бойынша оның тобына кіретін, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезиденттері болып табылатын барлық ұйымдарды көрсете отырып, компания тобының корпоративтік құрылымы:
2-нысан
Компания
Бірінші деңгейдегі ұйымдар
Екінші деңгейдегі ұйымдар
ұйымдық-құқықтық нысаны (ҰҚН)
БСН
атауы
акциялардың (қатысу үлестерінің) % - ы
ҰҚН
БСН
атауы
акциялардың (қатысу үлестерінің) % - ы
ҰҚН
БСН
атауы
акциялардың (қатысу үлестерінің) % - ы
n деңгейдегі ұйымдар
ҰҚН
БСН
атауы
акциялардың (қатысу үлестерінің) %-ы
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің саны туралы жиынтық ақпарат
ҰҚН
Бірінші деңгейдегі ұйымдар
Бірінші деңгейдегі ұйымдар
Бірінші деңгейдегі ұйымдар
Бірінші деңгейдегі ұйымдар
Бірінші деңгейдегі ұйымдар
Акционерлік қоғамдар
Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер
Басқа ҰҚН
Жиыны
3-нысан
Іс-шаралар көрсеткіштерінің тізбесі
Бірінші деңгейдегі құжат Мемлекеттік жоспарлау жүйесі
Екінші деңгейдегі құжат Мемлекеттік жоспарлау жүйесі
Компанияның даму жоспарының мақсаттары
Компанияның даму жоспарының міндеттері
Компанияның даму жоспарының негізгі көрсеткіштері (КП) (сандық немесе сапалық)
Өлшем бірлігі
Есептеу әдістемесі
Құжаттың атауы
Басымдық
Міндет
Бастама / / нысаналы инди катор
Құжаттың атауы
Мақсаты
Тапсырма
Нысаналы индикаторлар
Нәтижелер көрсеткіші**
А
Б
В
Г
Д
Е
Ж
З
И
К
Л
М
Н
О
1-бағыт
Мақсат 1
1- мақсат
ТК 1
КП n
n- мақсат
ТК 1
КП n
Мақсат n
1- мақсат
ТК 1
КП n
n- мақсат
ТК 1
КП n
n-бағыт
Мақсат 1
1- мақсат
ТК 1
КП n
n- мақсат
ТК 1
КП n
Мақсат n
1- мақсат
ТК 1
КП n
Тапсырма n
ТК 1
КП n
Жылдар бойынша көрсеткіштердің мәні*
20 _ _ жыл (алдыңғы)
20 _ _ жыл (ағымдағы)
20 __жыл
20 __ жыл
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
жоспар
факт
жоспар
бағалау (факт)
жоспар
факт
жоспар
факт
жоспар
факт
жоспар
жоспар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1-бағыт
n-бағыт
Ескертпе:
* іс-шаралар жоспарының түйінді көрсеткіштерінің мәні Компанияның және оның еншілес ұйымдарының қаржылық, экономикалық және өндірістік көрсеткіштерін өзара байланыстыруды және салыстыруды қамтамасыз ету жолымен айқындалады
** іс-шаралар жоспарында нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізбеу себептері көрсетіледі.
3. Іс-шаралар жоспарын іске асыру бойынша Компания жоспарлаған іс-шаралар, оның ішінде:
3.1 қызметтің негізгі көрсеткіштеріне қол жеткізу:
4-нысан
Р/с №
Қызметтің негізгі көрсеткіштерінің атауы
Іс-шаралар/ Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Жылдар бойынша іс-шаралардың/көрсеткіштердің мәні
20 __ год (предыдущий)
20 __ год (текущий)
20 __ год
20 __ год
20 __ год
20 __ год
20 __ год
жоспар
факт
жоспар
бағалау  (факт)
жоспар
факт
жоспар
факт
жоспар
факт
жоспар
план
А
Б
В
Г
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1.
n
3.2 активтерді қайта құрылымдау* және олардың негіздемесі:
5- нысан
Р/с №
Компания тобының қолданыстағы құрылымы (топқа кіретін барлық ұйымдарды көрсете отырып)
Активтің түрі (бейінді, бейінді емес, өзгелері)
Активті жоспарланған қайта құрылымдау* (бөлу, бөлу, қосу, тарату, сату (иеліктен шығару) жаңаларын құру, акцияларды (қатысу үлестерін) сатып алу)

14.1.
Простые акции
14.2.
Привилегированные акции
15.
Номинальная стоимость одной акции, тенге
16.
Сведения о регистраторе
17.
Акции, находящиеся в республиканской собственности, всего в том числе:
количество
%
17.1.
Простые акции
17.2.
Привилегированные акции
1.2 корпоративная структура группы Компании с указанием всех организаций, входящих в его группу, в том числе являющимися нерезидентами Республики Казахстан по состоянию на ________:
форма 2
Компания
Организации первого уровня
Организации второго уровня
организационно-правовая форма (ОПФ)
БИН
наименование
% акций (долей участия)
ОПФ
БИН
наименование
% акций (долей участия)
ОПФ
БИН
наименование
% акций (долей участия)
Организации n уровня
ОПФ
БИН
наименование
% акций (долей участия)
Сводная информация о количестве субъектов квазигосударственного сектора
ОПФ
Организации первого уровня
Организации второго уровня
Организации третьего уровня
Организации n уровня
Итого
Акционерные общества
Товарищества с ограниченной ответственностью
Иная ОПФ
Итого
форма 3
Перечень показателей Плана мероприятий
Документ первого уровня Системы государственного планирования
Документ второго уровня Системы государственного планирования
Цели Плана развития Компании
Задачи Плана развития Компании
Ключевые показатели (КП) Плана развития Компании (количественные или качественные)
Единица измерения
Методика расчета
Наименова ние докумен та
приоритет
задача
инициатива/целевой индикатор
Наименование документа
Цель
Задача
Целевой индикатор
Показатель результатов**
А
Б
В
Г
Д
Е
Ж
З
И
К
Л
М
Н
О
Направление 1
Цель 1
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
Цель n
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
Направление n
Цель 1
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
Цель n
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
Значение показателей по годам*
20 __ год (предыдущий)
20 __ год (текущий)
20 __год
20 __год
20__ год
20__ год
20__ год
план
факт
план
оценка (факт)
план
факт
план
факт
план
факт
план
план
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Направление 1
Направление n
Примечание:
* значение ключевых показателей Плана мероприятий определяется путем обеспечения взаимосвязи и сопоставления финансовых, экономических и производственных показателей Компании и ее дочерних организаций
** в плане мероприятий отражаются причины недостижения показателей результатов.
3. Мероприятия, планируемые Компанией по реализации Плана мероприятий, в том числе по:
3.1 достижению ключевых показателей деятельности:
форма 4
№ п/п
Наименование ключевых показателей деятельности
Наименование мероприятий/ показателей
Единица измерения
Значение мероприятий/показателей по годам
20 __ год (предыдущий)
20 __ год (текущий)
20 __ год
20 __ год
20 __ год
20 __ год
20 __ год
план
факт
план
оценка (факт)
план
факт
план
факт
план
факт
план
план
А
Б
В
Г
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1.
n
3.2. реструктуризации активов* и их обоснование:
форма 5
№ п/п
Действующая структура группы Компании (с указанием всех организаций, входящих в группу)
Тип актива (профильный, непрофильный, прочие)
Планируемая реструктуризация актива* (разделение, выделение, соединение, ликвидация, продажа (отчуждение) создание новых, приобретения акций (долей участия)

20 __ жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша компания тобының болжамды құрылымы (топқа кіретін барлық ұйымдарды көрсете отырып) **
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
А
Б
В
1
2
3
4
5
6
1.
n
Ескертпе:
* активтер – бұл компания тобына кіретін заңды тұлғалар
** есепті бес жылдық кезеңнен кейінгі жылдың 1 қаңтарына компания тобының құрылымы көрсетіледі
4. Бюджетпен қарым-қатынас:
4.1 Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес республикалық бюджеттен жоспарланған түсімдер:
6-нысан
Р/с №
Мақсат қою құжаттары ("Қазақстан-2050" пайымы, Қазақстан Республикасының көміртегі бейтараптығына қол жеткізуінің 2060 жылға дейінгі стратегиясы)
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары (Қазақстан Республикасының ұлттық даму жоспары, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік стратегиясы)
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары (мемлекеттік органдардың даму жоспарлары, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарлары)
Құжаттың атауы
Басымдығы
За Міндет
Бастамасы / нысаналы индикаторы
Құжаттың атауы
Мақсаты
Негізгі қағидаттар / бағыттары
Басымдығы/мақсаты/міндеті
Түйінді ұлттық индикаторлары
Құжаттың атауы
Бағыттары
Мақсаттары/міндеттері/ресурстары
Нысаналы индикаторлары/ нәтижелер көрсеткіштері
А
Б
В
Г
Д
Е
Ж
З
И
К
Л
М
Н
О
1.
n
Жиыны:
Кестенің жалғасы
Мемлекеттік жоспарлау жүйесіне кірмейтін өзге де құжаттар (тұжырымдамалар, Ұлттық жобалар, мемлекеттік бағдарламалар, доктриналар (стратегиялар), кешенді жоспарлар, ұлттық инфрақұрылымдық жоспар)
Компанияның немесе оның еншілес ұйымының атауы
Функционалды топ
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Бюджеттік бағдарламаның атауы
Нысаналы мақсаты
Құжаттың атауы
Іс-шара / индикатор *
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Жиыны:
Кестенің жалғасы
20 __ жыл (алдыңғы)
20 __ жыл (ағымдағы)
20__ жыл
20__ жыл
жоспар
факт
ауытқулар % -і
жоспар
бағалау
ауытқулар % -і
жоспар
факт
ауытқулар % -і
жоспар
факт
ауытқулар % -і
1
2

Прогнозная структура группы Компании (с указанием всех организаций, входящих в группу) по состоянию на 1 января 20 __ года**
20__ год
20__ год
20__ год
20__ год
20__ год
А
Б
В
1
2
3
4
5
6
1.
n
Примечание:
* активы – это юридические лица, входящие в группу Компании
** указывается структура группы Компании на 1 января года, следующего за отчетным пятилетним периодом
4. Отношения с бюджетом:
4.1 в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан планируемые поступления из республиканского бюджета:
форма 6
№ п/п
Документы целеполагания
(Видение "Казахстан – 2050", Стратегия достижения углеродной нейтральности Республики Казахстан до 2060 года)
Документы
Системы государственного планирования
(Национальный план развития Республики Казахстан, Стратегия национальной безопасности Республики Казахстан)
Документы Системы государственного планирования
(планы развития государственных органов, планы развития областей, городов республиканского значения, столицы)
Иные документы, не входящие в Систему государственного планирования (концепции, национальные проекты, государственные программы, доктрины (стратегии), комплексные планы, Национальный инфраструктурный план)
Наи
мено
вание
доку
мен
та
При
Ори
тет
За
да
ча
Ини
циа
ти
ва/
/целе
вой
ин
ди
ка
тор
Наи
мено
ва
ние
доку
мен
та
Це ль
Основ ные прин ципы/ нап равле ния
При ори тет/ цель/ зада ча
Ключевые национальные индикаторы
Наи
мено
ва
ние
доку
мента
Нап
рав
ления
Це
ли/
зада
чи/
ре
сур
сы
Целе
вые инди
каторы/
пока
затели
резуль
татов
Наименование документа
Мероприятие/ индикатор*
А
Б
В
Г
Д
Е
Ж
З
И
К
Л
М
Н
О
П
Р
1.
n
Итого:
продолжение таблицы
Наименование Компании или ее дочерней организации
Функциональная группа
Администратор бюджетной программы
Наименование бюджетной программы
Целевое назначение
С
Т
У
Ф
Х
Итого:
продолжение таблицы
20__ год (предыдущий)
20__ год
(текущий)
20__ год
20__ год
план
факт
% отклонения
план
оценка
% отклонения
план
факт
% отклонения
план
факт
% отклонения
1
2

2.1.1.
қарапайым
теңге
2.1.2.
артықшылықты
теңге
2.2.
дивидендтер:
мың теңге
2.2.1.
мемлекет меншігіндегі акциялар пакетіне
мың теңге
2.2.2.
таза кірістен %
2.3.
инвестициялық жобалар
мың теңге
2.3.1.
мың теңге
2.3.n.
мың теңге
2.4.
инновациялық жобалар
мың теңге
2.4.1.
мың теңге
2.4.n.
мың теңге
2.5.
өткен жылдардың залалдарын жабу
мың теңге
5. Компанияның және акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың күрделі салымдары мен инвестицияларының жалпы көлемі мынадай түрлер бойынша бөліне отырып:
күрделі салымдар, оның ішінде инвестициялық жобалар (жаңа жобаларға күрделі салымдар, қолданыстағы жобаларға күрделі салымдар); объектілерді салу және жаңғырту; негізгі құралдарды сатып алу; материалдық емес активтерді сатып алу және өзге де салымдар;
инвестициялар, оның ішінде акциялар пакеттерін (қатысу үлестерін) сатып алу; жарғылық капиталға салымдар және өзге де инвестициялар:
9-нысан
Р/с №
Мақсат қою құжаттары ("Қазақстан-2050" пайымы, Қазақстан Республикасының көміртегі бейтараптығына қол жеткізуінің 2060 жылға дейінгі стратегиясы)
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары (Қазақстан Республикасының ұлттық даму жоспары, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік стратегиясы)
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары (мемлекеттік органдардың даму жоспарлары, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарлары)
Құжаттың атауы
Басымдығы
Міндеті
Бастамасы / мақсатты индикаторы
Құжаттың атауы
Мақсаты
Негізгі қағидаттары / бағыттары
Басымдығы/мақсаты/міндеті
Түйінді ұлттық индикаторлар
Құжаттың атауы
Бағыттары
Мақсаттары / міндеттері / ресурстары
Нысаналы индикаторлары/нәтижелер көрсеткіштері
А
Б
В
Г
Д
Е
Ж
З
И
К
Л
М
Н
О
1.
1.1
1.1.1
1.1.2
1.1.n
1.2
1.3
1.n
2
2.1
2.2
2.n
Кестенің жалғасы
Мемлекеттік жоспарлау жүйесіне кірмейтін өзге де құжаттар (тұжырымдамалар, Ұлттық жобалар, мемлекеттік бағдарламалар, доктриналар (стратегиялар), кешенді жоспарлар, ұлттық инфрақұрылымдық жоспар)
Жобалардың атауы
Жоба
пайдалану
Құжаттың атауы
Іс-шара / индикатор*
П
Р
С
Т
У
Күрделі салымдар, барлығы, оның ішінде:
инвестициялық жобалар, барлығы
жаңа жобаларға күрделі салымдар
қолданыстағы жобаларға күрделі салымдар
негізгі құралдарды сатып алу
материалдық емес активтерді сатып алу
Инвестициялар, барлығы
акциялар пакеттерін (қатысу үлестерін) сатып алу
жарғылық капиталға салымдар
Жиыны:
кестенің жалғасы
Жобаның құны, мың теңге
барлығы
оның ішінде:
жоспарланған жыл басталғанға дейінгі кезеңде игерілді
жоспарланған жылы игеру керек
игеруге тура келеді
барлығы
оның ішінде қаржыландыру көздері есебінен
барлығы
оның ішінде қаржыландыру көздері есебінен
барлығы
оның ішінде:
меншікті
қарыз
бюджеттік
Ұлттық қор
меншікті
қарыз
бюджеттік
Ұлттық қор
20_ жылы
20_ жылы
20_ жылы
20_ жылы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Компания қызметінің стратегиялық бағыттары бойынша іс-шаралар жоспарын іске асыру мониторингі бойынша есеп
Мақсат қою құжаттары
Құжаттар
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары
Мемлекеттік жоспарлау жүйесіне кірмейтін өзге де құжаттар (тұжырымдамалар, Ұлттық жобалар, мемлекеттік бағдарламалар, доктриналар (стратегиялар), кешенді жоспарлар, ұлттық инфрақұрылымдық жоспар)
Компанияның даму жоспарының мақсаттары

2.1.1.
простую
тенге
2.1.2.
привилегированную
тенге
2.2.
дивиденды:
тысяч тенге
2.2.1.
на пакет акций, находящийся в государственной собственности
тысяч тенге
2.2.2.
% от чистого дохода
2.3.
инвестиционные проекты
тысяч тенге
2.3.1.
тысяч тенге
2.3.n
тысяч тенге
2.4.
инновационные проекты
тысяч тенге
2.4.1.
тысяч тенге
2.4.n.
тысяч тенге
2.5.
покрытие убытков прошлых лет
тысяч тенге
5. Общий объем капитальных вложений и инвестиций Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, с разбивкой по следующим видам:
капитальные вложения, в том числе инвестиционные проекты (капитальные вложения в новые проекты, капитальные вложения в существующие проекты); строительство и модернизация объектов; приобретение основных средств; приобретение нематериальных активов и прочие вложения;
инвестиции, в том числе приобретение пакетов акций (долей участия); вклады в уставный капитал и прочие инвестиции:
форма 9
№ п/п
Документы целеполагания
(Видение "Казахстан – 2050", Стратегия достижения углеродной нейтральности Республики Казахстан до 2060 года)
Документы
Системы государственного планирования
(Национальный план развития Республики Казахстан, Стратегия национальной безопасности Республики Казахстан)
Документы Системы государственного планирования
(планы развития государственных органов, планы развития областей, городов республиканского значения, столицы)
Иные документы, не входящие в Систему государственного планирования (концепции, национальные проекты, государственные программы, доктрины (стратегии), комплексные планы, Национальный инфраструктурный план)
Наи
мено
вание
доку
мен
та
При
Ори
тет
За
да
ча
Ини
циа
ти
ва/
/целе
вой
ин
ди
ка
тор
Наи
мено
ва
ние
доку
мен
та
Це ль
Основ ные прин ципы/ нап равле ния
При ори тет/ цель/ зада ча
Ключевые национальные индикаторы
Наи
мено
ва
ние
доку
мента
Нап
рав
ления
Це
ли/
зада
чи/
ре
сур
сы
Целе
вые инди
каторы/
пока
затели
резуль
татов
Наименование документа
Мероприятие/ индикатор*
А
Б
В
Г
Д
Е
Ж
З
И
К
Л
М
Н
О
П
Р
1.
1.1
1.1.1
1.1.2
1.1.n
1.2
1.3
1.n
2
2.1
2.2
2.n
продолжение таблицы
Наименование проектов
проект
эксплуатация
С
Т
У
Капитальные вложения, всего, в том числе:
инвестиционные проекты, всего
капитальные вложения в новые проекты
капитальные вложения в существующие проекты
приобретение основных средств
приобретение нематериальных активов
Инвестиции, всего
приобретение пакетов акций (долей участия)
вклады в уставный капитал
Итого:
продолжение таблицы
Стоимость проекта, тысяч тенге
всего
в том числе:
освоено за период до начало планируемого года
предстоит к освоению в планируемом году
предстоит к освоению
всего
в том числе за счет источников финансирования
всего
в том числе за счет источников финансирования
всего
в том числе в:
собственные
заемные
бюджетные
Национальный фонд
собственные
заемные
бюджетные
Национальный фонд
20_ го ду
20_ го ду
20_ го ду
20_ го ду
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Отчет по мониторингу реализации плана мероприятий по стратегическим направлениям деятельности Компании
Документы целеполагания
Документы
Документы Системы государственного планирования
Иные документы, не входящие в Систему государственного планирования (концепции, национальные проекты, государственные программы, доктрины (стратегии), комплексные планы, Национальный инфраструктурный план)

6. Компанияның және акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың қаржылық тұрақтылығы:
6.1 ішкі және сыртқы қарыз алу бөлінісіндегі қарыз алу құрылымы және өтеу кестесі (оның ішінде еншілес ұйымдар):
10-нысан*
Р/с №
Қарыз алушы
Қарыз беруші
Құрал
Қарыз алу мақсаты
Қарыз алу үшін негіз
Акционерлер (жалғыз акционер) жиналысының және/немесе директорлар кеңесінің шешімі және / немесе басқаларАкционерлер (жалғыз акционер) жиналысының және/немесе директорлар кеңесінің шешімі және / немесе басқалар
Қарыз алу шарты (кепілдік шарты)
%
күні
валюта
шарт бойынша сома
игеру сомасы
жеңілдікті кезең
А
Сыртқы қарыз алу
А1
Аn
В
Ішкі қарыз алу
B1
Вn
Қарыз шарттары (кепілдік шарттары)
Қарыз мерзімі (кепілдік берілетін қарыз мерзімі)
Қарыз бойынша қамтамасыз ету түрі
%
басқа шарттар
игеру күні
қолжетімділік кезеңінің аяқталу күні
өтеу күні
қалдық мерзімі күндермен
кестенің жалғасы
20ХХ-3
20ХХ-2
20XX-1
Есепті күнгі НҚ сомасы
20ХХ 1 тоқсаны
кезең басындағы негізгі борыш (НҚ)
НҚ өтеу
төлеу %
Кезең басындағы НҚ
НҚ өтеу
төлеу %
Кезең басындағы НҚ
НҚ өтеу
төлеу %
НҚ өтеу
төлеу %
жоспар
факт
20ХХ 2-тоқсаны
20ХХ 3-тоқсаны
20ХХ 4-тоқсаны
НҚ өтеу
төлеу %
НҚ өтеу
төлеу %
НҚ өтеу
төлеу %
жоспар
факт
жоспар
факт
жоспар
факт
кестенің жалғасы
20ХХ +1
20ХХ + 2
20ХХ + 3
20ХХ + 4
20ХХ + 5
Кезең басындағы НҚ
НҚ өтеу
төлеу %
Кезең басындағы НҚ
НҚ өтеу
төлеу %
Кезең басындағы НҚ
НҚ өтеу
төлеу %
Кезең басындағы НҚ
НҚ өтеу
төлеу %
Кезең басындағы НҚ
НҚ өтеу
төлеу %
Бірінші басшы _____________ (Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса))
М. О.
Ескертпе:
* тоқсан сайын, есепті айдан кейінгі айдың 10-күніне дейін мемлекеттік кәсіпорындар мен мекемелердің, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың тізіліміне ұсынылады

6. Финансовая устойчивость Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами:
6.1 структура заимствований и график погашения в разрезе внутреннего и внешнего заимствования (в том числе дочерних организаций):
форма 10*
№ п/п
Заемщик
Заимодатель
Инструмент
Цель заимствования
Основание для заимствования
Решение собрания акционеров (единственного акционера) и/или Совета директоров и/или другие
Договор заимствования (Договор гарантии)
%
дата
валюта
сумма по договору
сумма освоения
льготный период
А
Внешние заимствования
А1
Аn
В
Внутренние заимствования
B1
Вn
Условия займа (Условия гарантии)
Срок займа (Срок гарантируемого займа)
Вид обеспечения по займу
%
прочие условия
дата освоения
дата истечения периода доступности
дата погашения
остаточный срок в днях
продолжение таблицы
20ХХ-3
20ХХ-2
20XX-1
Сумма ОД на отчетную дату
1 квартал 20ХХ
основной долг (ОД) на начало периода
погашение ОД
выплата %
ОД на начало периода
погашение ОД
выплата %
ОД на начало
погашение ОД
выплата %
погашение ОД
выплата %
план
факт
2 квартал 20ХХ
3 квартал 20ХХ
4 квартал 20ХХ
погашение ОД
выплата %
погашение ОД
выплата %
погашение ОД
выплата %
план
факт
план
факт
план
факт
продолжение таблицы
20ХХ +1
20ХХ + 2
20ХХ + 3
20ХХ + 4
20ХХ + 5
ОД на начало периода
Погашение ОД
выплата %
ОД на начало периода
Погашение ОД
выплата %
ОД на начало периода
Погашение ОД
выплата %
ОД на начало периода
погашение ОД
выплата %
ОД на начало периода
Погашение ОД
выплата %
Первый руководитель _____________ (Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
М.П.
Примечание:
* представляется ежеквартально, до 10-го числа месяца, следующего за отчетным месяцем, в Реестр государственных предприятий и учреждений, юридических лиц с участием государства в уставном капитале

Ұсынылатын қарыз коэффициенті/ЕВИТДА мәні: <3, мәні >4-5 компанияның тым көп қарыз жүктемесін және олардың қарыздарын өтеудегі ықтимал проблемаларды көрсетеді.
Қаржылық левередж коэффициенті – компанияның қаржылық тәуекеліне тікелей пропорционалды және компания активтерін қаржыландыру көздеріндегі қарыз қаражатының үлесін көрсетеді.
Мына формула бойынша есептеледі:
мұнда: LС – қарыз капиталы; ЕО – меншікті капитал.
Ұсынылатын DR мәні: <1, мәні >1 Компанияның қаржылық тұрақтылығына теріс әсер етуі мүмкін жоғары борыштық жүктемесін көрсетеді
Пайыздарды жабу коэффициенті – компанияның қарыз міндеттемелеріне қызмет көрсету қабілетін сипаттайды. Көрсеткіш бір жылдағы пайыздар мен салықтарды төлегенге дейінгі пайданы салыстырады) және сол кезеңдегі борыштық міндеттемелер бойынша пайыздар. Шын мәнінде, коэффициент пайыздар мен салықтарға дейінгі пайда пайыздарды төлеу шығындарынан қанша есе көп екенін көрсетеді.
Мына формула бойынша есептеледі:
Пайыздарды жабу коэффициенті = EBIT / төлеуге пайыздар
Ұсынылатын мән: пайыздарды жабу коэффициенті неғұрлым аз болса, компанияның несиелік ауыртпалығы соғұрлым жоғары болады және банкроттықтың ықтималдығы соғұрлым жоғары болады. 1,5-тен төмен Коэффициент компанияның қарызына қызмет көрсету мүмкіндігіне күмән келтіреді. 1-ден кем коэффициент сыни болып саналады.
Ағымдағы өтімділік коэффициенттері – компанияның ағымдағы берешекті қолда бар айналым қаражаты есебінен өтеу қабілетін анықтау үшін есептеледі.
Мына формула бойынша есептеледі:
мұнда: СА – ағымдағы активтер; СL – ағымдағы міндеттемелер.
Ұсынылатын мәні СR: 1-2. <1 мәні төлем қабілеттілігінің ықтимал жоғалуын, >4 мәні – қарыз қаражатын пайдалану белсенділігінің жеткіліксіздігі туралы және соның салдарынан меншікті капитал рентабельділігінің төмен мәні туралы куәландырады
6.3 компанияның және оның еншілес ұйымдарының ағымдағы жылға борыштық жүктемесін айқындау (ағымдағы жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша):
12-нысан
Көрсеткіші
Анықтамасы
Есептеу әдістемесі
Шоғырландырылған
Компания
Қарыз алудың бос сыйымдылығы
Өзінің еншілес және тәуелді ұйымдарының пайдасына берілгендерді қоспағанда, компания (ұйым) тартқан қарыздар сомасын және берген корпоративтік кепілгерліктерді қоса алғанда, компанияның (ұйымның) қарыз алуының шекті сыйымдылығы мен қаржылық міндеттемелер көлемі * арасындағы айырма
Қарыз алудың шекті сыйымдылығы
Қарыз алу сыйымдылығының коэффициенттері** компанияның (ұйымның) уәкілетті органы (лауазымды адамы) компания (ұйым) үшін бекіткен нормативтік мәндерге жететін, компанияның (ұйымның) қарыздарын тарту, корпоративтік кепілдіктер мен корпоративтік кепілгерліктерін беру үшін қолжетімді барынша рұқсат етілген сома
Ескертпе:
* қаржылық міндеттемелердің көлемі – кез келген міндетті міндеттемелердің:
шартта көзделген міндеттемемен:
ақша қаражатын немесе өзге де қаржылық активті басқа субъектіге беру;
субъект үшін әлеуетті тиімсіз шарттарда басқа субъектімен қаржылық активтермен немесе қаржылық міндеттемелермен алмасу;
есеп айырысу субъектінің меншікті үлестік құралдарымен жүзеге асырылатын немесе жүзеге асырылуы мүмкін:
оған сәйкес субъект меншікті үлестік құралдардың ауыспалы санын береді немесе беруге міндетті болады;
ол бойынша есеп айырысу ақша қаражатының немесе басқа қаржы активінің тіркелген сомасын субъектінің меншікті үлестік құралдарының тіркелген санына айырбастаудан өзгеше тәсілмен жүргізілетін немесе жүргізілуі мүмкін. Осы мақсаттар үшін меншікті үлестік құралдарға болашақта субъектінің меншікті үлестік құралдарын алуға немесе жеткізуге шарт болып табылатын құралдар кірмейді;
** қарыз алу сыйымдылығының коэффициенттері – Компания (ұйым) компания (ұйым)үшін қарыз алу сыйымдылығының нормативтік мәнін дербес айқындайды

Рекомендуемое значение коэффициента долга/ЕВITDA: <3, значение >4-5 свидетельствует о слишком большой долговой нагрузке Компании и вероятных проблемах с погашением своих долгов.
Коэффициент финансового левереджа – прямо пропорционален финансовому риску компании и отражает долю заемных средств в источниках финансирования активов компании.
Рассчитывается по формуле:
где: LС – заемный капитал; ЕС – собственный капитал.
Рекомендуемое значение DR: <1, значение >1 свидетельствует о высокой долговой нагрузке компании, которая может негативно повлиять на ее финансовую устойчивость
обязательства. Показатель сравнивает прибыль до уплаты процентов и налогов за одни год) и проценты по долговым обязательствам за тот же период. Фактически коэффициент показывает, во сколько раз прибыль до уплаты процентов и налогов превышает расходы на уплату процентов.
Рассчитывается по формуле:
Коэффициент покрытия процентов = EBIT / Проценты к уплате
Рекомендуемое значение: чем меньше коэффициент покрытия процентов, тем выше кредитное бремя Компании и тем выше вероятность наступления банкротства. Коэффициент ниже 1,5 ставит под вопрос возможность Компании обслуживать свой долг. Критическим считается коэффициент менее 1.
Коэффициенты текущей ликвидности – рассчитывается для определения способности компании погашать текущую задолженность за счет имеющихся оборотных средств.
Рассчитывается по формуле:
где: СА – текущие активы; СL – текущие обязательства.
Рекомендуемое значение СR: 1 - 2. Значение <1 свидетельствует о возможной утрате платежеспособности, значение >4 – о недостаточной активности использования заемных средств и, как следствие, меньшее значение рентабельности собственного капитала
6.3 определение долговой нагрузки Компании и ее дочерних организаций на текущий год (по состоянию на 1 января текущего года):
форма 12
Показатель
Определение
Методика расчета
Консолидированная
Компания
Свободная емкость заимствования
Разница между предельной емкостью заимствования Компании (организации) и объемом финансовых обязательств*, включая суммы привлеченных займов и выданных корпоративных поручительств Компанией (организацией) за исключением, выданных в пользу своих дочерних и зависимых организаций
Предельная емкость заимствования
Максимально допустимая сумма, доступная для привлечения займов, предоставления корпоративных гарантий и корпоративных поручительств Компании (организации), при которой коэффициенты емкости заимствования** достигают нормативных значении, утвержденных для Компании (организации), уполномоченным органом (должностным лицом) Компании (организации)
Примечание:
*объемом финансовых обязательств – объем любых обязательных, являющихся:
обусловленным договором обязательством:
передать денежные средства или иной финансовый актив другому субъекту;
обменяться финансовыми активами или финансовыми обязательствами с другим субъектом на условиях, потенциального невыгодных для субъекта;
договором, расчет по которому будет или может быть осуществлен собственными долевыми инструментами субъекта и:
в соответствии с которым субъект предоставит или будет обязан предоставить переменное количество собственных долевых инструментов;
расчет, по которому будет или может быть произведен иным способом, чем обмен, фиксированный суммы денежных средств или другого финансового актива на фиксированное количество собственных долевых инструментов субъекта. Для этих целей собственные долевые инструменты не включают инструменты, являющиеся договорами на получение или поставку собственных долевых инструментов субъекта в будущем;
**коэффициенты емкости заимствования – Компания (организация) самостоятельно определяет нормативное значение емкости заимствования для Компании (организации)

19.1.
19.n.
кестенің жалғасы
20__ жыл
20_ жыл
20_ жыл
20_ жыл
жоспары
факт
% ауытқу
жоспары
факт
% ауытқу
жоспары
жоспары
10
11
12=11/10*100
13
14
15=14/13*100
16
17
Ескертпе:
* ұқсас нысан әрбір еншілес ұйым бойынша жеке толтырылады. Еншілес ұйымдар бойынша нысандар тек ақпараттық сипатта болады және компанияның директорлар кеңесінің бекіту нысанасы болып табылмайды.
7.7 әкімшілік-басқару персоналының тұрғын емес үй-жайларын жалға алу бойынша шығыстар:
Компанияның (еншілес ұйымның)атауы *
19-нысан
Р/с
Көрсеткіштердің атауы
Өлшем бірлігі
20__жыл
20__жыл
20__жыл
(алдыңғы)
(ағымдағы)
жоспары
факт
% ауытқу
жоспары
факт
% ауытқу
жоспары
факт
% ауытқу
А
Б
В
1
2
3=2/1* 100
4
5
6=5/4* 100
7
8
9=8/7* 100
1.
Жалдау бойынша шығыстар, барлығы
мың теңге
2.
Жалға алынатын алаңның 1 шаршы метрінің құны
теңге
3.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 1266 қаулысымен бекітілген нормативтерге сәйкес үй-жайлардың жалпы алаңы
шаршы метр
Үй-жайлардың жалпы ауданы
шаршы метр
Ауытқу
шаршы метр
оның ішінде алаң:
шаршы метр
3.1.
Басқарма төрағасы кабинетінің
шаршы метр
квадратных метров
шаршы метр
квадратных метров
шаршы метр
квадратных метров
3.2.
Басқарма төрағасының демалыс бөлмелері
шаршы метр
квадратных метров
шаршы метр
квадратных метров
шаршы метр
квадратных метров
3.3.
Басқарма төрағасының қабылдау бөлмесі
шаршы метр
квадратных метров
шаршы метр
квадратных метров
шаршы метр
квадратных метров
3.4.
Басқарма төрағасы орынбасарының (басқарушы директор - басқарма мүшесі) кабинеті
шаршы метр
квадратных метров
шаршы метр
квадратных метров
шаршы метр
квадратных метров
3.5.
Басқарма Төрағасы орынбасарының (басқарушы директор - басқарма мүшесі) демалыс бөлмесі
шаршы метр
квадратных метров
шаршы метр
квадратных метров
шаршы метр
квадратных метров
3.6.
Қабылдау бөлмесі басқарма төрағасы орынбасарының (басқарушы директор - басқарма мүшесінің)
шаршы метр
квадратных метров
шаршы метр
квадратных метров
шаршы метр
квадратных метров
3.7.
Басқарушы директордың (аппарат басшысының) кабинеті
шаршы метр
квадратных метров
шаршы метр
квадратных метров
шаршы метр
квадратных метров
3.8.
Басқарушы директордың (аппарат басшысының) демалыс бөлмесі
шаршы метр
квадратных метров
шаршы метр
квадратных метров
шаршы метр
квадратных метров
3.9.
Басқарушы директордың (аппарат басшысының) қабылдау бөлмесі
шаршы метр
квадратных метров
шаршы метр
квадратных метров
шаршы метр
квадратных метров
3.10.
Құрылымдық бөлімше басшысының (Департамент директорының)кабинеті
шаршы метр
квадратных метров
шаршы метр
квадратных метров
шаршы метр
квадратных метров
3.11.
Құрылымдық бөлімше басшысының (департамент директорының) қабылдау бөлмесі
шаршы метр
квадратных метров
шаршы метр
квадратных метров
шаршы метр
квадратных метров
3.12.
Компания қызметкерінің кабинеті (1 қызметкерге)
шаршы метр
квадратных метров
шаршы метр
квадратных метров
шаршы метр
квадратных метров
3.13.
Жалпы үй-жайлар (конференц-зал, мәжіліс залы, мұрағат, көшіру-көбейту қызметі, гардероб, серверлік, жабдықтар, нысанды киім-кешек, медиктер, техникалық құралдар, мүкәммал және кеңсе керек-жарақтары және басқалар)
шаршы метр
квадратных метров
шаршы метр
квадратных метров
шаршы метр
квадратных метров
3.14.
Қосалқы үй-жайлар (дәліздер, венкамералар, дәретханалар, жеке гигиенаға арналған үй-жайлар және басқалар)
шаршы метр
квадратных метров
алып жатқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
кестенің жалғасы
20__ жыл
20_жыл
20_ жыл
20_ жыл
жоспары
факт
% ауытқу
жоспары
факт
% ауытқу
жоспары
жоспары
10
11

19.1.
19.n.
продолжение таблицы
20__ год
20_год
20_ год
20_ год
план
факт
% отклонения
план
факт
% отклонения
план
план
10
11
12=11/10*100
13
14
15=14/13*100
16
17
Примечание:
* аналогичная форма заполняется отдельно по каждой дочерней организации. Формы по дочерним организациям носят исключительно информативный характер и не являются предметом утверждения советом директоров компании.
7.7 расходы по аренде нежилых помещений административно-управленческого персонала:
Наименование Компании (дочерней организации) *
форма 19
№ п/п
Наименование показателей
Единица измерения
20__год
20__год
20__год
(предыдущий)
(текущий)
план
факт
% отклонения
план
оценка (факт)
% отклонения
план
факт
% отклонения
А
Б
В
1
2
3=2/1* 100
4
5
6=5/4* 100
7
8
9=8/7* 100
1.
Расходы по аренде, всего
тысяч тенге
2.
Стоимость за 1 квадратный метр арендуемой площади
тенге
3.
Общая площадь помещений в соответствии с нормативами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 1266
квадратных метров
Общая занимаемая площадь помещений
квадратных метров
Отклонение
квадратных метров
в том числе площадь:
3.1.
Кабинета председателя правления
в соответствии с нормативами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.2.
Комнаты отдыха председателя правления
в соответствии с нормативами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.3.
Приемной председателя правления
в соответствии с нормативами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.4.
Кабинет заместителя председателя правления (управляющего директора - члена правления)
в соответствии с нормативами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.5.
Комната отдыха заместителя председателя правления (управляющего директора - члена правления)
в соответствии с нормативами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.6.
Приемная заместителя председателя правления (управляющего директора - члена правления)
в соответствии с нормативами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.7.
Кабинет управляющего директора (руководителя аппарата)
в соответствии с нормативами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.8.
Комната отдыха управляющего директора (руководителя аппарата)
в соответствии с нормативами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.9.
Приемная управляющего директора (руководителя аппарата)
в соответствии с нормативами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.10.
Кабинет руководителя структурного подразделения (директора департамента)
в соответствии с нормативами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.11.
Приемная руководителя структурного подразделения (директора департамента)
в соответствии с нормативами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.12.
Кабинет работника компании (на 1 работника)
в соответствии с нормативами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.13.
Общие помещения (конференц-зал, зал-совещаний, архив, копировально-множительная служба, гардероб, серверное, кладовые оборудования, форменного обмундирования, медика ментов, технических средств, инвентаря и канцелярских принадлежностей)
в соответствии с нормативами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.14.
Вспомогательные помещения (коридоры, венкамеры, туалеты, помещения для личной гигиены)
в соответствии с нормативами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных мет ров
отклонение
квадратных метров
продолжение таблицы
20__ год
20_год
20_ год
20_ год
план
факт
% отклонения
план
факт
% отклонения
план
план
10
11