Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің қызметкерлерін кеңсе керек-жарақтарымен мен басқа да шығыс материалдарымен қамтамасыз етудің заттай нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2025 жылғы 4 маусымдағы № 149-Ө бұйрығы
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 70-бабының 3-тармағына және "Мемлекеттік органдарды қызметтік және кезекші автомобильдермен, телефон байланысымен, кеңсе жиһазымен және техникасымен, мемлекеттік органдардың аппаратын орналастыру үшін алаңдармен, кеңсе керек-жарақтары мен басқа да шығыс материалдарымен қамтамасыз етудің заттай нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 28 сәуірдегі № 201 бұйрығына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің қызметкерлерін кеңсе керек-жарақтарымен мен басқа да шығыс материалдарымен қамтамасыз етудің заттай нормалары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес;
2) Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің ведомстволық бюджеттік комиссиясының жауапты жұмыс органы Мемлекеттік активтерді басқару және бюджет саясаты департаментінің қыметкерлерін кеңсе керек-жарақтарымен мен басқа да шығыс материалдарымен қамтамасыз етудің заттай нормалары осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес;
3) Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің материалдық-техникалық қамтамасыз етудің заттай нормалары осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Мемлекеттік активтерді басқару және бюджет саясаты департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмесін мемлекеттік және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Аппарат басшысына жүктелсін.

Об утверждении натуральных норм обеспечения канцелярскими принадлежностями и другими расходными материалами работников Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 4 июня 2025 года № 149-П
В соответствии с пунктом 3 статьи 70 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и Приказом Министра финансов Республики Казахстан № 201 от 28 апреля 2025 года "Об утверждении натуральных норм обеспечения государственных органов служебными и дежурными автомобилями, телефонной связью, офисной мебелью и техникой, площадями для размещения аппарата государственных органов, канцелярскими принадлежностями и другими расходными материалами" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) натуральные нормы обеспечения канцелярскими принадлежностями и другими расходными материалами работников Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) натуральные нормы обеспечения канцелярскими принадлежностями и другими расходными материалами работников Департамента управления государственными активами и бюджетной политики Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан, ответственного рабочего органа Ведомственной бюджетной комиссии согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) натуральные нормы материально-технического обеспечения Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Департаменту управления государственными активами и бюджетной политики Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательстве порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.

195
Персоналды басқару құрылымдық бөлімшесі үшін (жылына орта есеппен 13 мреке, әр мерекеге 15 шеңбер)
44
Пластмассадан жасалған парақ бөлгіш
дана
1 жыл
1
1 штаттық бірлікке
45
Гель қалам, көк
дана
1 жыл
4
1 штаттық бірлікке
46
Экрандарды тазартатын салфеткалар
дана
1 жыл
1
1 құрылымдық бөлімшеге
47
Пластикалық құжат тігетін папка
дана
1 жыл
1
1 штаттық бірлікке
48
Скотч 60мм*160м
дана
1 жыл
1
1 штаттық бірлікке
49
Скотч 48мм*230м
дана
1 жыл
1
1 штаттық бірлікке
50
Ауыспалы штемпель батырмасы
дана
3 жыл
1
1 құрылымдық бөлімшеге
51
Магниттік маркер тақтасына арналған спрей
дана
1 жыл
1
1 құрылымдық бөлімшеге
52
Қалың дәптер
дана
1 жыл
1
1 штаттық бірлікке
53
Саусақ ылғалдағышы
дана
3 жыл
5
1 құрылымдық бөлімшеге
54
Файл-қосымша парақ
дана
1 жыл
10
1 штаттық бірлікке
55
Этикет таспа
дана
1 жыл
1
1 штаттық бірлікке
Ескертпе:
* Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің қызметкерлеріне тиістіліктің жалпы нормасынан 10% (пайыз) мөлшерінде қосымша іс-шаралар өткізуге арналған резерв.
Кеңсе керек-жарақтары мен офис қағаздарын беру Экология және табиғи ресурстар министрлігінің жауапты бөлімшесі басшысының атына өтінімдер бойынша (негіздері көрсетіле отырып) қамтамасыз етіледі.
Кеңсе керек-жарақтарын және офис қағазын беру жұмыс істейтін қызметкерлердің нақты санына жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрінің
2025 жылғы 4 маусымдағы
№ 149-Ө бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің ведомстволық бюджеттік комиссиясының жауапты жұмыс органы Мемлекеттік активтерді басқару және бюджет саясаты департаментінің қыметкерлерін кеңсе керек-жарақтарымен мен басқа да шығыс материалдарымен қамтамасыз етудің заттай нормалары
р/с
Кеңсе заттары және шығыс материалдары
Қамтамасыз ету нормативі
Пайдалану мерзімі
1
А4 қағазы
10 қорап (бір қорапта 5 бума)
бір айға
2
Папкалар
610 дана
бір жылға
3
Түрлі-түсті стикерлер
6 жиынтық 1 қызметкерге
бір жылға
4
Кеңсе түйреуіштері
10 бума 1 қызметкерге
бір жылға
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрінің
2025 жылғы 4 маусымдағы
№ 149-Ө бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің материалдық-техникалық қамтамасыз етудің заттай нормалары
р/с
Таратылу саласы, лауазымның атауы
Жабдықтың атауы
Саны
Өлшем бірлігі
Қызмет ету мерзімі/пайдалану мерзімі
Техникалық сипаттама
Ескертпе
1
Орталық мемлекеттік орган басшылығы, басшының қабылдау бөлмесі, орталық мемлекеттік органның Департамент басшылығы, директордың орынбасары, орталық мемлекеттік органның басқарма басшысы,орталық мемлекеттік органның бас сарапшысы, орталық мемлекеттік органның сарапшысы
компьютерлік пернетақта
1
дана
4 жыл
сымды (USB), қазақ/орыс/ағылшын
өндірістік қажеттілік жағдайында, 1 қызметкерге
2
компьютерлік тінтуір
1
дана
4 жыл
оптикалық, сымды (USB)
өндірістік қажеттілік жағдайында, 1 қызметкерге
3
принтерге арналған картридж
10
дана
1 жыл
бірегей және үйлесімді
принтердің техникалық сипаттамасына сәйкес
4
түрлі-түсті принтерге арналған картридж
10
жиынтық
1 жыл
бірегей және үйлесімді
принтердің техникалық сипаттамасына сәйкес
ауыз су

195
для структурного подразделения управления персоналом (в среднем 13 праздников в году, по 15 рамок на каждый праздник)
44
Разделитель листов пластиковый
штука
1 год
1
на 1 штатную единицу
45
Ручка гелевая, синяя
штука
1 год
4
на 1 штатную единицу
46
Салфетки, чистящие для экранов
штука
1 год
1
на 1 структурное подразделение
47
Скоросшиватель пластиковый
штука
1 год
1
на 1 штатную единицу
48
Скотч 60мм*160м
штука
1 год
1
на 1 штатную единицу
49
Скотч 48мм*230м
штука
1 год
1
на 1 штатную единицу
50
Сменная штемпельная подушка
штука
3 год
1
на 1 структурное подразделение
51
Спрей для магнитно-маркерной доски
штука
1 год
1
на 1 структурное подразделение
52
Тетрадь общая
штука
1 год
1
на 1 штатную единицу
53
Увлажнитель для пальцев
штука
3 год
5
на 1 структурное подразделение
54
Файл-вкладыш
штука
1 год
10
на 1 штатную единицу
55
Этикет лента
штука
1 год
1
на 1 штатную единицу
Примечание:
* резерв для проведения дополнительных мероприятий в размере 10% (процентов) от общей нормы положенности работникам Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
Отпуск канцелярских принадлежностей и офисной бумаги обеспечивается по заявкам (с указанием оснований) на имя руководителя ответственного подразделения Министерства экологии и природных ресурсов.
Отпуск канцелярских принадлежностей и канцелярской бумаги производится на фактическое количество действующих работников.
Приложение 2 к приказу
Министра экологии и
природных ресурсов
Республики Казахстан
от 4 июня 2025 года № 149-П
Натуральные нормы обеспечения канцелярскими принадлежностями и другими расходными материалами работников Департамента управления государственными активами и бюджетной политики Министерства экологии и природных ресурсов, ответственного рабочего органа Ведомственной бюджетной комиссии
№ п/п
Канцелярские принадлежности и расходные материалы
Норматив обеспечения
Срок эксплуатации
1
Бумага А4
10 коробок (5 пачек в одной коробке)
на месяц
2
Папки
610 штук
на год
3
Стикеры цветные
6 упаковок на работника
на год
4
Скрепки канцелярские
10 пачек на работника
на год
Приложение 3 к приказу
Министра экологии и
природных ресурсов
Республики Казахстан
от 4 июня 2025 года № 149-П
Натуральные нормы материально-технического обеспечения Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
№ п/п
Наименование
Наименование оборудования
Количество
Единица измерения
Срок службы/срок эксплуатации
Техническая характеристика
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Руководство центрального государственного органа, приемная руководителя, руководство Департаментов в центральных государственных органах, Заместитель директора, руководитель управления центральных государственных органов, главный эксперт центрального государственного органа, эксперт центрального государственного органа
компьютерная клавиатура
1
штука
4 года
проводная (USB), казахский/русский/английский
в случае производственной необходимости, на 1 сотрудника
2
компьютерная мышь
1
штука
4 года
оптическая, проводная (USB)
в случае производственной необходимости, на 1 сотрудника
3
картридж для принтера
10
штука
1 год
оригинальные и совместимые
согласно технической характеристике принтера
4
картридж для цветного принтера
10
комплект
1 год
оригинальные и совместимые
согласно технической характеристике принтера
5
вода

1000
дана
1 жыл
газдалмаған, ауыз су, көлемі 0,250 л, шыны бөтелкеде
өндірістік қажеттілік жағдайында
5
қабырға сағаты
1
дана
7 жыл
корпус: ЛАЖП немесе АТП, пластик, металл; түрі: қабырғалық
1 кабинетке
6
компьютерге арналған микрофон
1
дана
2 жыл
конденсаторлық, үстел үсті
1 қызметкерге
7
компьютерге арналған колонкалар
1
жұп
3 жыл
сымды (USB), стерео
1 қызметкерге
8
айна
1
дана
7 жыл
едендік, қабырғалық; багет материалы: табиғи ағаш, ЛАЖП (ламинатталған ағаш-жаңқа плитасы) немесе АТП (ағаш талшықты плита), пластик, металл
1 кабинетке
9
тінтуірге арналған кілемше
1
дана
2 жыл
су өткізбейтін, көп бейінді
1 компьютерге
10
HDMI кабелі
1
дана
5 жыл
аудио-бейне-стерео белгі беру үшін
1 компьютерге
11
принтерге арналған USB кабелі
1
дана
5 жыл
құрылғылар арасында қосылу
1 принтерге
12
мониторға арналған KVM кабелі
1
дана
9 жылға дейін
құрылғылар арасында қосылу
1 мониторға
13
KVM switch (қосқыш)
1
дана
4 жыл
қашықтан басқару түймешігі
2 жүйелік блок болған кезде
14
интернетке арналған желілік кабель
1
бобина
2 жыл
оптикалық
өндірістік қажеттілік жағдайында
15
желілік сүзгіш
1
дана
3 жыл
жерге тұйықталуы бар еуростандарт
1 компьютерге
16
АА батарейкасы
1
дана
2 жыл
саусақтық
өндірістік қажеттілік жағдайында
17
ААА батарейкасы
1
дана
2 жыл
шынтақтық
өндірістік қажеттілік жағдайында
18
коммутатор
1
дана
3 жыл
желіден, сыртқы адаптер арқылы
1 қызметкерге
19
қуаттану блогі
1
дана
3 жыл
компьютердің үздіксіз жұмыс істеуі үшін
1 компьютерге
20
ту тұғыры
1
дана
3 жыл
едендік, металл, түсі: алтын
басшының 1 кабинетіне және мәжіліс залдарға
21
автокөлікке арналған дөңгелек
1
жиынтығы (4 дана)
4 жыл
жаздық
1 автокөлікке
22
автокөлікке арналған дөңгелек
1
жиынтығы (4 дана)
4 жыл
қыстық, тікенекті
1 автокөлікке
23
ролл-перделер
1
ш.м.
7 жыл
материалы: полиэфирлі мата; сатин тоқуы; жарық өткізгіштігі: 70%-дан аспайтын; тығыздығы: 300 г/м2-ден аспайтын; түрі: тік, көлденең
1терезеге жұмсалатын материал шығысы есебінен
24
ілгіш
1
дана
7 жыл
түрі: едендік, пішінді ілгіш-иықтар; материалы: ЛАЖП немесе АТП, пластик, металл
1 қызметкерге
25
Орталық мемлекеттік орган басшылығы, басшының қабылдау бөлмесі, орталық мемлекеттік органның Департамент басшылығы, директордың орынбасары, орталық мемлекеттік органның басқарма басшысы,орталық мемлекеттік органның бас сарапшысы, орталық мемлекеттік органның сарапшысы
компьютерлік пернетақта
1
дана
4 жыл
сымды (USB), қазақ/орыс/ағылшын
өндірістік қажеттілік жағдайында, 1 қызметкерге

1000
штука
1 год
негазированная, питьевая, объем 0,250 л, в стеклянной бутылке
в случае производственной необходимости
6
часы настенные
1
штука
7 лет
корпус: ЛДСП или МДФ, пластик, металл; вид: настенные
на 1 кабинет
7
микрофон для компьютера
1
штука
2 года
настольный, конденсаторный
на 1 сотрудника
8
колонки
для компьютера
1
пара
3 года
проводн
ая
(USB), стерео
на 1
сотрудника
9
зеркало
1
штука
7 лет
напольное, настенное; материал багета: натуральное дерево, ЛДСтП или МДФ, пластик, металл
на 1 кабинет
10
коврик для мыши
1
штука
2 года
водонепроницаемый, многофункциональный
на 1 компьютер
11
HDMI кабель
1
штука
5 лет
для передачи аудио-видео-стерео сигнала
на 1 компьютер
12
USB кабель для принтера
1
штука
5 лет
подключение между устройствами
на 1 принтер
13
KVM кабель для монитора
1
штука
до 9 лет
подключение между устройствами
на 1 монитор
14
KVM switch (переключатель)
1
штука
4 года
кнопка удаленного управления
при наличии двух системных блоков
15
сетевой кабель для интернета
1
бобина
2 года
оптический
в случае производственной необходимости
16
сетевой фильтр
1
штука
3 года
евростандарт с заземлением
на 1 компьютер
17
батарейка АА
1
штука
2 года
пальчиковые
в случае производственной необходимости
18
батарейка ААА
1
штука
2 года
мизинчиковые
в случае производственной необходимости
19
коммутатор
1
штука
3 года
от сети, через внешний адаптер питания
на 1 сотрудника
20
блок питания
1
штука
3 года
для бесперебойной работы компьютера
21
флагшток
1
штука
3 года
напольный, металлический, цвет-золото
на 1 кабинет руководителя и мажилис-залы
22
шины для автомобиля
1
комплект (4 шт)
4 года
летние
на 1 автомобиль
23
шины для автомобиля
1
комплект (4 шт)
4 года
зимние с шипами
на 1 автомобиль
24
ролл-шторы
1
кв.м
7 лет
материал: полиэфирная ткань; сатиновое плетение; вид: вертикальные и горизонтальные; светопроницаемость: не более 70 %; плотность: не более 300г/м2
из расчета расхода материала на 1 окно
25
вешалка
1
штука
7 лет
вид: напольный; плечики фигурные; материал: ЛДСтП или МДФ, пластик, металл
на 1 сотрудника