Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігінің мемлекеттік тапсырмасының құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2025 жылғы 22 мамырдағы № 136-Ө бұйрығы
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 16-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы беріліп отырған Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігінің мемлекеттік тапсырмасының құнын айқындау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Мемлекеттік активтерді басқару және бюджет саясаты департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмесін мемлекеттік және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи ресурстар министрінің
міндетін атқарушы
Ж. Әлиев
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрінің м.а.
2025 жылғы 22 мамырдағы
№ 136-Ө бұйрығына
Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі мемлекеттік тапсырмасының құнын айқындау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің мемлекеттік тапсырмасының құнын айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 16-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және бюджеттік өтінімді қалыптастыру кезінде мемлекеттік тапсырмасының құнын бюджет қаражаты есебінен айқындау тәртібін белгілейді.
2-тарау. Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі мемлекеттік тапсырмасының құнын айқындау тәртібі
2. Мемлекеттік тапсырмасының құны қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеуге, мемлекеттік тапсырманы орындауға жұмсалатын шығыстарды, тікелей шығыстар мен жанама шығыстарды негізге ала отырып, мынадай формула бойынша айқындалады:
Қ = ∑ЕАТ + ТШ + ЖШ, мұндағы
С – мемлекеттік тапсырманың құны;
∑ЕАТ+ТШ – еңбекке ақы төлеу бойынша шығыстар сомасы;
ЕАТ – қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеу;

Об утверждении Правил определения стоимости государственного задания Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 22 мая 2025 года № 136-П
В соответствии с пунктом 4 статьи 16 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения стоимости государственного задания Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
2. Департаменту управления государственными активами и бюджетной политики Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательстве порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его подписания.
Исполняющий обязанности
министра экологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
Ж. Алиев
Утверждены
приказом и.о. Министра
экологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 22 мая 2025 года № 136-П
Правила определения стоимости государственного задания Министерства и природных экологии ресурсов Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения стоимости государственного задания Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 16 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок определения стоимости государственного задания за счет бюджетных средств при формировании бюджетной заявки.
Глава 2. Порядок определения стоимости государственного задания Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
2. Стоимость государственного задания определяется исходя из расходов на оплату труда работников, выполнения государственного задания, прямых расходов и косвенных расходов по следующей формуле:
С = ∑ОТ+ПР + КР, где:
С – стоимость государственного задания;
∑ОТ+ПР – сумма расходов по оплате труда;
ОТ – оплата труда сотрудников;

ТШ – осы Қағидалардың 5-тармағының 1) тармақшасында көзделген шығыстарды қоспағанда, тікелей шығыстар;
ЖШ – жанама шығындар.
3-тарау. Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі мемлекеттік тапсырманың құнын айқындауға арналған шығындардың түрлері
3. Мемлекеттік тапсырма құнына мынадай шығыстар қосылмайды:
1) ықтимал шығындарға резервтер қалыптастыру;
2) өткен кезеңдердің өзге де борыштары мен залалдарын жабу;
3) ақпараттық ілгерілету шығыстары (жарнама);
4) демеушілік көмек;
5) айыппұлдар, өсімпұлдар және тұрақсыздық айыптары.
4. Тікелей шығындарға мыналар жатады:
1) мемлекеттік тапсырманы жүзеге асыратын қызметкерлердің (штаттағы және штаттан тыс) жалақысы;
2) сыртқы сарапшыларды тарту;
3) мемлекеттік тапсырманы орындау үшін тікелей пайдаланылатын материалдарды сатып алу, (қосалқы бөлшектер, жанар-жағармай материалдары, жиынтықтауыштар, кеңсе тауарлары және шығыс материалдары);
4) жалға алынатын үй-жайларда тікелей мемлекеттік тапсырманы орындау үшін конференциялар, семинарлар, дөңгелек үстелдер өткізу қажет болған жағдайларда жалдау ақысы;
5) мемлекеттік тапсырманы орындайтын персоналдың іссапар шығыстары (ел ішіндегі және (немесе)елден тыс жерлердегі қызметтік сапарлар);
6) әлеуметтік салық, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар, персоналды Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына жұмыс берушілердің аударымдары, мемлекеттік тапсырманы орындайтын жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары;
7) байланыс қызметтері (қалааралық телефон сөйлесулері, телефон үшін абоненттік төлем, пошта-телеграф шығындары, факс, электрондық пошта, интернет);
8) полиграфиялық шығындар (бланк өнімдерін тираждау: сауалнамалар, бағыт парақтары, карточкалар, есептер, тест тапсырмалары, түптеу, құжаттарды тігу және өңдеу);
9) зерттеу жүргізу, консалтингтік қызмет көрсету үшін тікелей пайдаланылатын көліктік көрсетілетін қызметтер;
10) курьерлік қызметтер (материалдарды тарату);
11) мемлекеттік тапсырманы орындау үшін тікелей пайдаланылатын аударма қызметтері;
12) банктік қызметтер;
13) қосылған құн салығы.
5. Жанама шығыстар көрсетілетін қызметтердің (жұмыстардың) өзіндік құнына тікелей жатпайды және мынадай шығыстарды қамтиды:
1) әкімшілік персоналдың жалақысы;
2) әлеуметтік салық, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар, жұмыс берушілердің әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударымдары, жұмыс берушінің, әкімшілік персоналдың міндетті зейнетақы жарналары;
3) әкімшілік персоналдың іссапар шығыстары (ел ішіндегі және (немесе) елден тыс жерлердегі қызметтік сапарлар);

ПР – прямые расходы, за исключением расходов, предусмотренных подпунктом 1) пункта 5 настоящих Правил;
КР – косвенные расходы.
Глава 3. Виды затрат для определения стоимости государственного задания Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
3. В стоимость государственного задания не включаются следующие расходы:
1) формирование резервов на возможные убытки;
2) покрытие прочих долгов и убытков прошлых периодов;
3) расходы по информационному продвижению (реклама);
4) спонсорская помощь;
5) штрафы, пени и неустойки.
4. К прямым расходам относятся:
1) заработная плата работников (штатных и внештатных), осуществляющих государственное задание;
2) привлечение внешних экспертов;
3) приобретение материалов (запасные части, горюче-смазочные материалы, комплектующие, канцелярские товары, расходные материалы), непосредственно используемых для выполнения государственного задания;
4) арендная плата в случаях необходимости проведения конференций, семинаров, круглых столов, непосредственно для выполнения государственного задания в арендуемых помещениях;
5) командировочные расходы персонала, выполняющего государственное задание (служебные разъезды внутри страны и (или) за пределы страны);
6) социальный налог, социальные отчисления в государственный фонд социального страхования, отчисления работодателей в Фонд социального медицинского страхования персонала, обязательные пенсионные взносы работодателя, выполняющего государственное задание;
7) услуги связи (междугородние телефонные переговоры, абонентская плата за телефоны, почтово-телеграфные затраты, факс, электронная почта, интернет);
8) полиграфические расходы (тиражирование бланочной продукции: анкет, маршрутных листов, карточек, отчетов, тестовых заданий, переплет, подшивка и обработка документов);
9) транспортные услуги, непосредственно используемые для выполнения государственного задания;
10) курьерские услуги (рассылка материалов);
11) переводческие услуги, непосредственно используемые для выполнения государственного задания;
12) банковские услуги;
13) налог на добавленную стоимость.
5. Косвенные расходы не относятся напрямую к себестоимости оказываемых услуг (работ) и включают следующее:
1) заработная плата административного персонала;
2) социальный налог, социальные отчисления в государственный фонд социального страхования, отчисления работодателей в Фонд социального медицинского страхования, обязательные пенсионные взносы работодателя, административного персонала;
3) командировочные расходы административного персонала (служебные разъезды внутри страны и/или за пределы страны);

4) өзге де шығыстар (коммуналдық қызметтер, байланыс қызметтері, ақпараттық қызметтер (жарнаманы қоспағанда).
6. Мемлекеттік тапсырманы орындау кезіндегі шығыстардың әрбір бабын Тапсырыс беруші әрбір бюджеттік бағдарлама бойынша шығыстардың түрлері бойынша есептеу кезінде бағдар ретінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында белгіленген Тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге бағалардың дерекқорын пайдалана отырып қалыптастырады. Бұл ретте, баға дерекқорында көзделген тауардың, жұмыстың, көрсетілетін қызметтің бірлігі үшін нақты орташа бағадан аспайтын бағаға бағдарланады. Деректер базасында бағалар болмаған кезде жоспарланған шығыстарды негіздейтін құжаттар (шарттардың көшірмелері, прайс-парақтар) пайдаланылады.
7. Зерттеулер, консалтингтік қызметтер жүргізу үшін бөгде ұйымдар мен жеке тұлғаларды тарту азаматтық-құқықтық мәміле жасасу негізінде жүзеге асырылады.
8. Мемлекеттік тапсырманың құнын есептеу кезінде зерттеу жұмысын орындауға тікелей қатысатын барлық қызметкерлердің штаттық кестеге сәйкес лауазымдары жөніндегі жалақысы әрбір қызметкер бойынша жеке көрсетіледі.

4) прочие расходы (коммунальные услуги, услуги связи, информационные услуги (за исключением рекламы).
6. Каждая статья расходов при выполнении государственного задания формируется заказчиком с использованием базы данных цен на товары, работы, услуги, установленных законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, в качестве ориентира при расчете по видам расходов по каждой бюджетной программе. При этом, ориентируется на цену, не превышающую фактическую среднюю цену за единицу товара, работы, услуги, предусмотренную в базе данных цен. При отсутствии в базе данных цен используются документы, обосновывающие планируемые расходы (копии договоров, прайс-листы).
7. Привлечение сторонних организаций и физических лиц для проведения исследований, консалтинговых услуг осуществляется на основе заключения гражданско-правовой сделки.
8. При расчете стоимости государственного задания указывается заработная плата всех работников, непосредственно участвующих в выполнении исследовательской работы, по должностям в соответствии со штатным расписанием отдельно по каждому работнику.