Қостанай ауданының 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджеті туралы
Қостанай облысы Қостанай ауданы мәслихатының 2025 жылғы 25 желтоқсандағы № 320 шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 91-бабы 3-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Қостанай аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қостанай ауданының 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджеті тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2026 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер - 20299413,0 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер бойынша - 6664411,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер бойынша - 2212250,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер бойынша - 1055795,0 мың теңге;
арнайы түсімдер бойынша - 0,0 мың теңге;
трансферттер түсімі бойынша - 10366957,0 мың теңге;
2) шығындар - 39631800,0 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу - -8263,0 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер - 112450,0 мың теңге;
бюджеттiк кредиттердi өтеу - 120713,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо - 0,0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) - -19324124,0 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) - -19324124,0 мың теңге.
2. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджетке берілетін бюджеттік алып қоюлар көлемі 5035224,0 мың теңге сомасында көзделгені ескерілсін.
3. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте Тобыл қаласының, ауылдық округтер бюджеттерінен аудандық бюджетке бюджеттік алып қоюлардың көлемдері 340000,0 мың теңге сомасында көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
Тобыл қаласынан - 200000,0 мың теңге;
Заречный ауылдық округінен - 100000,0 мың теңге;
Мичурин ауылдық округінен - 40000,0 мың теңге.
4. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен Тобыл қаласының, ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін субвенциялардың көлемдері 349077,0 мың теңге сомасында көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
Айсары ауылдық округіне - 38888,0 мың теңге;
Александров ауылдық округіне - 25112,0 мың теңге;
Белозер ауылдық округіне - 26874,0 мың теңге;
Владимиров ауылдық округіне - 31892,0 мың теңге;
Жамбыл ауылдық округіне - 34308,0 мың теңге;
Жданов ауылдық округіне - 22229,0 мың теңге;
Майкөл ауылдық округіне - 20731,0 мың теңге;
Мәскеу ауылдық округіне - 33777,0 мың теңге;
Надеждин ауылдық округіне - 22016,0 мың теңге;
Озерный ауылдық округіне - 21068,0 мың теңге;

О районном бюджете Костанайского района на 2026-2028 годы
Решение маслихата Костанайского района Костанайской области от 25 декабря 2025 года № 320
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2026
В соответствии с пунктом 3 статьи 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Костанайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет Костанайского района на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы - 20299413,0 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям - 6664411,0 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям - 2212250,0 тысяч тенге;
поступлениям от продажи основного капитала - 1055795,0 тысяч тенге;
специальным поступлениям - 0,0 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов - 10366957,0 тысяч тенге;
2) затраты - 39631800,0 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование - -8263,0 тысячи тенге, в том числе:
бюджетные кредиты - 112450,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов - 120713,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами - 0,0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета - -19324124,0 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета - 19324124,0 тысячи тенге.
2. Учесть, что в районном бюджете на 2026 год предусмотрен объем бюджетных изъятий, передаваемых в областной бюджет в сумме 5035224,0 тысячи тенге.
3. Учесть, что в районном бюджете на 2026 год предусмотрены объемы бюджетных изъятий из бюджетов города Тобыл, сельских округов в районный бюджет в сумме 340000,0 тысяч тенге, в том числе:
города Тобыл - 200000,0 тысяч тенге;
Заречного сельского округа - 100000,0 тысяч тенге;
Мичуринского сельского округа - 40000,0 тысяч тенге.
4. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты города Тобыл, сельских округов, в сумме 349077,0 тысяч тенге, в том числе:
Айсаринского сельского округа - 38888,0 тысяч тенге;
Александровского сельского округа - 25112,0 тысяч тенге;
Белозерского сельского округа - 26874,0 тысячи тенге;
Владимировского сельского округа - 31892,0 тысячи тенге;
Жамбылского сельского округа - 34308,0 тысяч тенге;
Ждановского сельского округа - 22229,0 тысяч тенге;
Майкольского сельского округа - 20731,0 тысяча тенге;
Московского сельского округа - 33777,0 тысяч тенге;
Надеждинского сельского округа - 22016,0 тысяч тенге;
Озерного сельского округа - 21068,0 тысяч тенге;

Садчиков ауылдық округіне - 36103,0 мың теңге;
Ульянов ауылдық округіне - 36079,0 мың теңге;
5. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер көлемі 209791,0 мың теңге сомасында көзделгені ескерілсін.
6. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен нысаналы даму трансферттерінің көлемі 9662702,0 мың теңге сомасында көзделгені ескерілсін.
7. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттер көлемі 112450,0 мың теңге сомасында көзделгені ескерілсін, оның ішінде:

Садчиковского сельского округа - 36103,0 тысячи тенге;
Ульяновского сельского округа - 36079,0 тысяч тенге;
5. Учесть, что в районном бюджете на 2026 год предусмотрен объем целевых текущих трансфертов из областного бюджета в сумме 209791,0 тысяча тенге.
6. Учесть, что в районном бюджете на 2026 год предусмотрен объем целевых трансфертов из областного бюджета на развитие в сумме 9662702,0 тысячи тенге.
7. Учесть, что в районном бюджете на 2026 год предусмотрен объем бюджетных кредитов из республиканского бюджета в сумме 112450,0 тысяч тенге, в том числе:

мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін жергілікті атқарушы органдарға 112450,0 мың теңге сомасында.
8. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте тұрғын үйді жобалауға және (немесе) салуға облыстық бюджеттен кредит беру сомаларының түсімі көзделгені ескерілсін.
9. 2026 жылға арналған Қостанай ауданының жергілікті атқарушы органының резерві 34191,0 мың теңге сомасында бекітілсін.
10. 2026 жылға арналған Қостанай ауданының аудандық бюджетін атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын бюджеттік бағдарламалардың тізбесі белгіленбегені ескерілсін.

местным исполнительным органам для реализации мер социальной поддержки специалистов в сумме 112450,0 тысяч тенге.
8. Учесть, что в районном бюджете на 2026 год предусмотрено поступление сумм кредитования из областного бюджета на проектирование и (или) строительство жилья.
9. Утвердить резерв местного исполнительного органа Костанайского района на 2026 год в сумме 34191,0 тысяча тенге.
10. Учесть, что перечень бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения районного бюджета Костанайского района на 2026 год, не установлен.

550,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
105 400,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
11 833,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
162 552,0
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
150 009,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
272 027,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
272 027,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
80 925,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
1 198,0
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту
174 229,0
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
15 675,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
30003330,0
1
Тұрғын үй шаруашылығы
29971106,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
7 400,0
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру
7 400,0
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
29963706,0
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
29323725,0
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
639 981,0
2
Коммуналдық шаруашылық
16 383,0
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
16 383,0
007
Қаланы және елді мекендерді абаттандыруды дамыту
16 383,0
3
Елді-мекендерді көркейту
15 841,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
15 841,0
017
Жерлеу орындарын ұстау және туыстары жоқ адамдарды жерлеу
8 500,0
018
Елдi мекендердi абаттандыру және көгалдандыру
7 341,0
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк
1 164 648,0
1
Мәдениет саласындағы қызмет
335 382,0
455
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі

550,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
105 400,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
11 833,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
162 552,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
150 009,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
272 027,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
272 027,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
80 925,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
1 198,0
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
174 229,0
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
15 675,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
30003330,0
1
Жилищное хозяйство
29971106,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
7 400,0
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда
7 400,0
467
Отдел строительства района (города областного значения)
29963706,0
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
29323725,0
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
639 981,0
2
Коммунальное хозяйство
16 383,0
467
Отдел строительства района (города областного значения)
16 383,0
007
Развитие благоустройства городов и населенных пунктов
16 383,0
3
Благоустройство населенных пунктов
15 841,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
15 841,0
017
Содержание мест захоронений и захоронение безродных
8 500,0
018
Благоустройство и озеленение населенных пунктов
7 341,0
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
1 164 648,0
1
Деятельность в области культуры
335 382,0
455
Отдел культуры и развития языков района (города областного значения)