Қарабалық ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспарды бекіту туралы
Қостанай облысы Қарабалық ауданы мәслихатының 2025 жылғы 27 мамырдағы № 199 шешімі
Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес Қарабалық аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қарабалық ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихатының төрайым Г. Балбаева
Қарабалық аудандық мәслихатының
2025 жылғы 27 мамырдағы
№ 199
Шешіміне қосымша
Қарабалық ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қарабалық ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - Жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 6- бабының 4-1) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті орнықты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерінің алдын алу мақсатында қабылданады.
2-тарау. Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
3. Жоспарды әзірлеу кезінде:
1) осы Жоспарға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген деректерді қалыптастыру кезінде жердің бар-жоғы және оларды санаттар, жер учаскелерінің меншік иелері, жер пайдаланушылар мен алқаптар бойынша бөлу туралы ресми статистикалық ақпарат және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінен мәліметтер пайдаланылды;
2) осы Жоспарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдарды геоботаникалық зерттеудің мәліметтері.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген мәліметтерді қалыптастыру кезінде Қазақстан Республикасы ауыл шаруашылығы министрінің "Ірі ауқымды алқаптарды жүргізу жөніндегі әдістемені бекіту туралы" 2022 жылғы 3 қазандағы № 314 бұйрығына сәйкес 1982 жылы Қарабалық ауданы бойынша жайылымдарды геоботаникалық зерттеу нәтижелері пайдаланылды (1:1 000 - 1:100 000) Қазақстан Республикасының табиғи жемшөп алқаптарын геоботаникалық іздестіру" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30043 болып тіркелген);

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Карабалыкскому району на 2025-2029 годы
Решение маслихата Карабалыкского района Костанайской области от 27 мая 2025 года № 199
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" Карабалыкский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Карабалыкскому району на 2025-2029 годы, согласно приложения к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель районного маслихата Г. Балбаева
Приложение к решению
Карабалыкского районного маслихата
от 27 мая 2025 года
№ 199
План по управлению пастбищами и их использованию по Карабалыкскому району на 2025-2029 годы
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий план по управлению пастбищами и их использованию по Карабалыкскому району на 2025-2029 годы (далее – План) разработан в соответствии с подпунктом 4-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" (далее – Закон) и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
2. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
Глава 2. План по управлению пастбищами и их использованию
3. При разработке Плана учитываются:
1) данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра по форме согласно приложению 1 к настоящему Плану.
При формировании данных, указанных в части первой настоящего подпункта, использовалась официальная статистическая информация о наличии земель и распределении их по категориям, собственникам земельных участков, землепользователям и угодьям и сведения из информационной системы государственного земельного кадастра;
2) сведения геоботанического обследования пастбищ по форме согласно приложению 2 к настоящему Плану.
При формировании сведений, указанных в части первой настоящего подпункта, использовались результаты геоботанического обследования пастбищ по Карабалыкскому району, проводимого в 1982 году в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 октября 2022 года № 314 "Об утверждении Методики по проведению крупномасштабных (1:1 000 – 1:100 000) геоботанических изысканий природных кормовых угодий Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 30043);

3) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 3 ақпандағы № 314 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19987 болып тіркелген) бекітілген мал көмінділерінің (биотермиялық шұңқырлардың) тізілімін жүргізу қағидаларына сәйкес қалыптастырылатын мал көмінділері (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;
4) осы Жоспарға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген мәліметтерді қалыптастыруды облыстың жергілікті атқарушы органы әзірлеген жайылымдық инфрақұрылым объектілерін дамыту және реконструкциялау жөніндегі жоспардың негізінде кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдерімен бірлесіп, Қарабалық ауданының (қалалардағы аудандардан басқа) жергілікті атқарушы органдары жүзеге асырды;
5) осы Жоспарға 4-қосымшаның 1-кестесіне сәйкес нысан бойынша иелерін көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер;
6) осы Жоспарға 4-қосымшаның 2-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген мәліметтерді қалыптастыруды Қарабалық ауданының (қалалардағы аудандарданбасқа), облыстық маңызыбар қаланың жергілікті атқарушы органдары аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімдерімен бірлесіп жүзеге асырды;
7) осы Жоспарға 4-қосымшаның 3-кестесіне сәйкес нысан бойынша шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы мәліметтер.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген мәліметтерді қалыптастыруды ауданның (қалалардағы аудандардан басқа), облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органдары аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімдерімен бірлесіп жүзеге асырады;
8) ауыл шаруашылығы жануарларын мәдени және аридті жайылымдарда, орман, су қорлары мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлеріндежаюдың ерекшеліктері туралы деректер.
Жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жергілікті атқарушы органдар бекітетін ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады. (аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) әкімдіктері) "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 4- тармағының 5-1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 29 сәуірдегі № 145 бұйрығымен бекітілген (Мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген) Ауыл шаруашылығы жануарларын бағудың үлгі қағидалары негізінде № 20540 нормативтік құқықтық актілер).

3) сведения о скотомогильниках (биометрических ямах), формируемые в соответствии с Правилами ведения реестра скотомогильников (биотермических ям), утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 февраля 2020 года № 35 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19987);
4) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных по форме согласно приложению 3 к настоящему Плану.
Формирование сведений, указанных в части первой настоящего подпункта, осуществлялся местными исполнительными органами Карабалыкского района (кроме районов в городах), совместно с акимами поселков, сел, сельских округов на основании плана по развитию и реконструкции объектов пастбищной инфраструктуры, разработанного местным исполнительным органом области;
5) данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев по форме согласно таблице 1 приложения 4 к настоящему Плану;
6) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных по форме согласно таблице 2 приложения 4 к настоящему Плану.
Формирование сведений, указанных в части первой настоящего подпункта, осуществлялось местными исполнительными органами Карабалыкского района (кроме районов в городах), города областного значения совместно с акимами города районного значения, поселка, села, сельского округа;
7) сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах по форме согласно таблице 3 приложения 4 к настоящему Плану.
Формирование сведений, указанных в части первой настоящего подпункта, осуществляется местными исполнительными органами района (кроме районов в городах), города областного значения совместно с акимами города районного значения, поселка, села, сельского округа;
8) данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий.
Выпас сельскохозяйственных животных на пастбищах осуществляется в соответствии с правилами выпаса сельскохозяйственных животных, утверждаемыми местными исполнительными органами (акиматами) районов (городов областного значения) в соответствии с подпунктом 5-1) пункта 4 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" на основании Типовых правил выпаса сельскохозяйственных животных, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года № 145 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20540).

Орман, су қорларының және ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерлерінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаю Қазақстан Республикасы Орман кодексінің 99-бабына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 12 қазандағы № 18-02/909 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде шөп шабу және мал жаю қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады. (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12259 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Су кодексінің 95, 119, 125-баптарында, "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 23, 40, 43, 47, 48, 52, 69-баптарында;
9) осы Жоспарға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылым айналымдарының ұсынылатын схемалары;
10) малшаруашылығы және өсімдік шаруашылығы статистикасы бойынша ресми статистикалық ақпарат.
4. Жоспар мынадай қосымшаларды қамтиды:
1) әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жер санаттары бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы), онда жайылымдардың, оның ішінде шалғайдағы, маусымдық, аридтік және мәдени жайылымдардың шекаралары, алаңдары мен түрлері, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының негізінде олардың меншік иелері немесе жер пайдаланушылары туралы мәліметтер көрсетіледі;
2) жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын бағу бойынша халықтың мұқтаждықтарына арналған жайылымдар, оның ішінде жайылымдардың, оның ішінде жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын бағу бойынша халықтың мұқтаждықтарына арналған қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен аудандары көрсетілетін қоғамдық жайылымдар белгіленген схема (карта);
3) жайылымдарды геоботаникалық зерттеу негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілетін жайылым айналымдарының ұсынылатын схемалары белгіленген схема (карта);
Қособа ауылдық округі 980 гектар Лесное ауылы 294,5 гектар
4) ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өту үшін сервитуттарды, мал айдау жолдарын және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілерін, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өту үшін сервитуттарды, мал айдау жолдарын, жайылымдық инфрақұрылым объектілерін, мал қорымдарының орналасатын жерін (биометриялық шұңқырларды) белгілейтін сызба (карта) биометриялық шұңқырлар);
5) жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схема (карта).
Ауыл шаруашылығы мұқтаждары үшін жерқорын меншікке немесе жерпайдалан уға беру Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 138- бабына сәйкес жүзеге асырылады (бұдан әрі - Кодекс), Уақытша өтеулі жер пайдалану құқығын беру жөніндегі конкурсты ұйымдастыру және өткізу қағидаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Премьер- Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауылшаруашылығы министрінің 2018 жылғы 20 желтоқсандағы № 518 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18048 болып тіркелген) бекітілген шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін жалға алу (жалдау);

Выпас сельскохозяйственных животных на землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий осуществляется в соответствии со статьей 99 Лесного кодекса Республики Казахстан, Правилами сенокошения и пастьбы скота на участках государственного лесного фонда, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 12 октября 2015 года № 18-02/909 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12259), статьями 95, 119, 125 Водного кодекса Республики Казахстан, статьями 23, 40, 43, 47, 48, 52, 69 Закона Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях";
9) рекомендуемые схемы пастбищеоборотов по форме согласно приложению 5 к настоящему Плану;
10) официальная статистическая информация по статистике животноводства и растениеводства.
4. План содержит следующие приложения:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, на которой указываются границы, площади и виды пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных, сведения об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок;
2) схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, на которой указываются границы и площади пастбищ, в том числе общественных пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья;
3) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, на которой указываются схемы пастбищеоборотов, рекомендуемые на основании геоботанического обследования пастбищ;
4) схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), на которой указываются сервитуты для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонные трассы, объекты пастбищной инфраструктуры, месторасположение скотомогильников(биометрических ям);
5) схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям.
Предоставление земель запаса в собственность или землепользование для нужд сельского хозяйства осуществляется в соответствии со статьей 138 Земельного кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), Правилами организации и проведения конкурса по предоставлению права временного возмездного землепользования (аренды) для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 декабря 2018 года № 518 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18048);

6)​ Жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын бағу бойынша халықтың мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қоюға жататын жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетілетін, жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын бағу бойынша халықтың мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қоюға жататын жайылымдарды белгілейтін схема (карта).
Жерді резервте қалдыру Кодекстің 49-2-бабына, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 Ақпандағы № 178 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11337 болып тіркелген) бекітілген Жерді резервте қалдыру қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады;
7) су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, шұңқырларға, суландыру немесе суландыру каналдарына,құбырлы немесе шахталық құдықтарға) қол жеткізу схемасы, онда жануарлардың су көздеріне қозғалу маршруттары көрсетіледі.
ауыл шаруашылығы жануарлары
Ауыл шаруашылығы жануарларының орташа тәуліктік су тұтынуы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) бекітілген Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге 6-қосымшаның 10-кестесіне сәйкес айқындалады;
8) ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыру үшін шалғайдағы жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетілетін шалғайдағы жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыру схемасы;
9) жайылымдар мен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басы үшін ауылдық округтің ауылдық елді мекендері арасында жайылымдарды бөлу (қайта бөлу) схемасы көрсетілетін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу);
10) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктегі жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар, оларға мыналар жатады:
"Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің жол берілетін шекті нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің жол берілетін шекті нормасын сақтау;
жайылым айналымдары мен су пайдалану көздерін ескере отырып, жайылымдарды пайдалану;
жайылымалаңдарын жеке жайылым учаскелеріне бөлу;
жайылым учаскелерінің жыл маусымы бойынша кеңістікте және уақытта (маусым, жыл ішінде) кезектесуі;
жайылым айналымы учаскелерінің бірін жыл сайын жаюсыз және ауыл шаруашылығы жануарларынсыз қалдыру.
1 учаскі 2 учаскі
Бөрлі ауылдық округінің жерлері – Бөрлі ауылдық округінің жерлері - 211,3 гектар жайылым 186 Гектар жайылым
3 учаскі
Қособа ауылдық округінің округ -734 гектар жайылым
1-қосымша
Басқару жөніндегі жоспарға
жайылымдар мен оларды
пайдалану Пішін
Өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері
1-кесте. Қарабалық ауданы жерлерінің санаттары бойынша жайылымдарды бөлу, мың гектар
Ауылдық округ атаулары
КАТО коды
Жер санаттары
Барлық жерлер
а/ш
мақсатттағ ы
Елді
мекендер
өнеркәсіп, көлік, байланыс және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де
ООПТ
орман қорыны ң
Су қорыны ң
қордан
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Қарабалық кенті

6) схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, на которой указываются границы и площади пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья.
Резервирование земель осуществляется в соответствии со статьей 49-2 Кодекса, Правилами резервирования земель, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 178 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11337);
Участок 3 Земли Кособинского сельского округа – 734 гектаров пастбищ
7) схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, на которой указываются маршруты передвижения животных к водоисточникам.
Среднесуточное водопотребление сельскохозяйственных животных определяется согласно таблице 10 приложения 6 к Методике по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14827);
8) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах, на которой указываются границы и площади отгонных пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных;
9) проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ, на котором указывается схема распределения (перераспределения) пастбищ между сельскими населенными пунктами сельского округа для поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами;
10) требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице, к которым относятся:
соблюдение предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ согласно приказу Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064);
использование пастбищ с учетом пастбищеоборотов и источников водопользований;
разбивка площадей пастбищ на отдельные выпасные участки;
чередование участков пастбищ по сезонам года в пространстве и во времени (внутри сезона, года);
ежегодное оставление одного из участков пастбищеоборота без выпаса и сельскохозяйственных животных.
Приложение 1
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
Форма
Данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра
Таблица 1. Распределение пастбищ по категориям земель Карабалыкского района, тысяч гектаров
Наименование сельских округов
Код КАТО
Категории земель
Итого земель
с/х назначения
населенных пунктов
промышленности, транспорта, связи и иного не сельскохозяйственного назначения
ООПТ
лесного фонда
водного фонда
запаса
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
п. Карабалык

376
675
424
723
34
299
0
0
Барлығы:
Атауы ___________________________________________________________________________________
Мекенжайы _______________________________________________________________________________
Телефон _____________________ электрондық пошта мекенжайы___________________________
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
___________________________________________
(электрондық цифрлық қолтаңба)
___________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Қосымша
үшін арналған нысанға
әкімшілік құқықбұзушылық
"Мал басының саны"
ауыл шаруашылығы жануарлары
сәйкестендіру дерекқорынан ауыл
шаруашылығы жануарлар"
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру дерекқорынан ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны" нысанын толтыру бойынша түсіндірме (БДИСЖ-1)

376
675
424
723
34
299
0
0
Итого:
Наименование ____________________________________________________
Адрес____________________________________________________________
Телефон__________________________________________________________
Адрес электронной почты __________________________________________
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________
(электронная цифровая подпись)
______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Численность поголовья сельскохозяйственных
животных из базы данных идентификации
сельскохозяйственных животных"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Численность поголовья сельскохозяйственных животных из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных" (БДИСЖ-1)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру дерекқорынан ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұданәрі -Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды жергілікті атқарушы органдар құрған ветеринариялық ұйымдар толтырады.
3. Нысанға оның тегі мен аты-жөні көрсетіле отырып, басшы немесе оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
4. Нысан ауданның (қалалардағы аудандардан басқа), облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органына, аудандық маңызы бар қаланың,кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкіміне ұсынылады.
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. 1-кесте. Иелері көрсетілген ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректер:
1-кестенің 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі;
2-бағанда әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша кенттің, ауылдың, ауылдық округтің коды көрсетіледі;
3-бағанда кенттің,ауылдың,ауылдық округтің атауы көрсетіледі;
4-бағанда иесінің түрі көрсетіледі;
5-бағанда бизнес-сәйкестендіру нөмірі, иесінің жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
6-бағанда жеке тұлғалардың тегі,аты,әкесінің аты (бар болса) немесе заңды тұлғалардың атауы көрсетіледі;
7-бағанда ірі қарамалдың саны көрсетіледі;
8-бағанда ұсақ малдың саны көрсетіледі;
9-бағанда жылқылардың саны көрсетіледі;
10-бағанда түйелердің саны көрсетіледі.
7. 2-кесте. Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптасқан үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер:
1-Бағанда реттік нөмірі көрсетіледі;
2-бағанда әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша кенттің, ауылдың, ауылдық округтің коды көрсетіледі;
3-бағанда кенттің,ауылдың,ауылдық округтің атауы көрсетіледі;
4, 5, 6, 7-бағандарда жыныстық-жас топтары бойынша ірі қара мал гурттарының саны көрсетіледі;
8, 9, 10-бағандарда жыныстық-жас топтары бойынша ұсақ қара малдың отарлар саны көрсетіледі;
11, 12-бағандарда жыныстық-жас топтары бойынша жылқы табынының саны көрсетіледі;
13, 14-бағандарда жыныстық-жас топтары бойынша түйе табынының саны көрсетіледі.
8. 3-кесте. Шалғайдағы жайылымдарда жаюға арналған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы мәліметтер:
1-Бағанда реттік нөмірі көрсетіледі;
2-бағанда әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша кенттің, ауылдың, ауылдық округтің коды көрсетіледі;
3-бағанда кенттің,ауылдың,ауылдық округтің атауы көрсетіледі;
4-бағанда жеке шаруашылықтағы ірі қара мал басының саны көрсетіледі;
5-бағанда ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілердің ірі қара мал басының саны көрсетіледі;
6-бағандажекешаруашылықтыңұсақмалбасыныңсаныкөрсетіледі;
7-бағанда ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілердің ұсақ мал басының саны көрсетіледі;
8-бағанда жеке шаруашылықтағы жылқы басының саны көрсетіледі;
9-бағанда ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер жылқыларының саны көрсетіледі;
10-бағанда жеке төлдегі түйе басының саны көрсетіледі
11-​Бағанда ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілердің түйе басының саны көрсетіледі.
5-қосымша
Жоспарға
басқару жөніндегі
жайылымдар мен
олардың пайдалану
Пішін
Жайылым айналымдарының ұсынылатын схемалары
жылдар
Учаскісінің нөмірі
I
II
III
IV
Бірінші жыл
Көктем маусымы
Жазғы маусым
Күз маусымы
Демалатын учаске
Екінші жыл
Демалатын учаске
Көктем маусымы
Жазғы маусым
Күз маусымы
Үшінші жыл
Күз маусымы
Демалатын учаске
Көктем маусымы
Жазғы маусым
Төртінші жыл
Жазғы маусым
Күз маусымы
Демалатын учаске
Көктем маусымы

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Численность поголовья сельскохозяйственных животных из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных" (далее – Форма).
2. Форма заполняется ветеринарными организациями, созданными местными исполнительными органами.
3. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
4. Форма предоставляется в местный исполнительный орган района (кроме районов в городах), города областного значения, акиму города районного значения, поселка, села, сельского округа.
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. Таблица 1. Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев:
в графе 1 таблицы 1 указывается порядковый номер;
в графе 2 указывается код поселка, села, сельского округа по классификатору административно-территориальных объектов;
в графе 3 указывается наименование поселка, села, сельского округа;
в графе 4 указывается тип владельца;
в графе 5 указывается бизнес-идентификационный номер, индивидуальный идентификационный номер владельца;
в графе 6 указывается фамилия, имя, отчество (при наличии) физических лиц или наименование юридических лиц;
в графе 7 указывается численность крупного рогатого скота;
в графе 8 указывается численность мелкого рогатого скота;
в графе 9 указывается численность лошадей;
в графе 10 указывается численность верблюдов.
7. Таблица 2. Данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных:
в графе 1 указывается порядковый номер;
в графе 2 указывается код поселка, села, сельского округа по классификатору административно-территориальных объектов;
в графе 3 указывается наименование поселка, села, сельского округа;
в графах 4, 5, 6, 7 указывается количество гуртов крупного рогатого скота по половозрастным группам;
в графах 8, 9, 10 указывается количество отар мелкого рогатого скота по половозрастным группам;
в графах 11, 12 указывается количество табунов лошадей по половозрастным группам;
в графах 13, 14 указывается количество табунов верблюдов по половозрастным группам.
8. Таблица 3. Сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах:
в графе 1 указывается порядковый номер;
в графе 2 указывается код поселка, села, сельского округа по классификатору административно-территориальных объектов;
в графе 3 указывается наименование поселка, села, сельского округа;
в графе 4 указывается численность голов крупного рогатого скота личного подворья;
в графе 5 указывается численность голов крупного рогатого скота сельскохозяйственных товаропроизводителей;
в графе 6 указывается численность голов мелкого рогатого скота личного подворья;
в графе 7 указывается численность голов мелкого рогатого скота сельскохозяйственных товаропроизводителей;
в графе 8 указывается численность голов лошадей личного подворья;
в графе 9 указывается численность голов лошадей сельскохозяйственных товаропроизводителей;
в графе 10 указывается численность голов верблюдов личного подворья;
в графе 11 указывается численность голов верблюдов сельскохозяйственных товаропроизводителей.
Приложение 5
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
Форма
Рекомендуемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Номера участков
I
II
III
IV
первый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
второй год
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
третий год
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
четвертый год
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон