Қамысты ауданының 2026 - 2028 жылдарға арналған аудандық бюджеті туралы
Қостанай облысы Қамысты ауданы мәслихатының 2025 жылғы 26 желтоқсандағы № 402 шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 91-бабы 3-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағы 1) тармақшасына сәйкес Қамысты аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қамысты ауданының 2026 - 2028 жылдарға арналған аудандық бюджеті тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 3233357,0 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 1147642,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 249809,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 16738,0 мың теңге;
трансферттер түсімі – 1819168,0 мың теңге;
2) шығындар – 2609357,0 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 3588,0 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 38925,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 35337,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0,0 мың теңге, оның iшiнде: қаржы активтерiн сатып алу – 0,0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 620412,0 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – -620412,0 мың теңге.
2. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен берілетін субвенция көлемі 286716,0 мың теңге сомасында көзделгені ескерілсін.
3. Аудандық бюджетте 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджеттен ауыл және ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін субвенциялар көлемі көзделсін, оның ішінде:
2026 жылға 215 034,0 мың теңге сомасында;
2027 жылға 287 319,0 мың теңге сомасында;
2028 жылға 215 034,0 мың теңге сомасында.
4. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін республикалық бюджеттен 38925,0 мың теңге сомасында бюджеттік кредит түсімі көзделгені ескерілсін.
5. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте Қамысты ауылында дене шынықтыру-сауықтыру орталығын салуға, облыстық бюджеттен дамытуға арналған нысаналы трансферттер түсімі 400464,0 мың теңге сомасында ескерілсін.
6. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер түсімі ескерілсін, оның ішінде:
1) "Талдыкөл ауылына кіреберіс" аудандық маңызы бар автомобиль жолын орташа жөндеуге 78000,0 мың теңге сомасында;
2) мал қорымдарын сатып алуға 122500,0 мың теңге сомасында;
3) халықтың әлеуметтік осал топтары үшін коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алуға 136553,0 мың теңге сомасында;

О районном бюджете Камыстинского района на 2026 – 2028 годы
Решение маслихата Камыстинского района Костанайской области от 26 декабря 2025 года № 402
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2026
В соответствии с пунктом 3 статьи 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Камыстинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет Камыстинского района на 2026 - 2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 3233357,0 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 1147642,0 тысячи тенге;
неналоговым поступлениям – 249809,0 тысяч тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 16738,0 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов – 1819168,0 тысяч тенге;
2) затраты – 2609357,0 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 3588,0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 38925,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов - 35337,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0,0 тысяч тенге, в том числе приобретение финансовых активов – 0,0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 620412,0 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – -620412,0 тысяч тенге.
2. Учесть, что в районном бюджете на 2026 год предусмотрен объем субвенций, передаваемых из областного бюджета в сумме 286716,0 тысяч тенге.
3. Предусмотреть в районном бюджете на 2026-2028 годы объемы субвенции, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сел и сельских округов в том числе на:
2026 год в сумме 215 034,0 тысячи тенге;
2027 год в сумме 287 319,0 тысяч тенге;
2028 год в сумме 215 034,0 тысячи тенге.
4. Учесть, что в районном бюджете на 2026 год предусмотрено поступление бюджетного кредита из республиканского бюджета для реализации мер социальной поддержки специалистов в сумме 38925,0 тысяч тенге.
5. Учесть, в районном бюджете на 2026 год поступление целевых трансфертов на развитие из областного бюджета, на строительство оздоровительно - физкультурного центра в селе Камысты в сумме 400464,0 тысячи тенге.
6. Учесть в районном бюджете на 2026 год поступление целевых текущих трансфертов из областного бюджета, в том числе на:
1) средний ремонт автомобильной дороги районного значения "Подъезд к селу Талдыколь" в сумме 78000,0 тысяч тенге;
2) приобретение скотомогильников в сумме 122500,0 тысяч тенге;
3) приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения в сумме 136553,0 тысячи тенге;

4) мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу, жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз етуге 8386,0 мың теңге сомасында.
7. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте бюджеттің төмен тұрған деңгейіне трансферттер ескерілсін, оның ішінде:
1) Қамысты ауылдық округіне 33000,0 мың теңге сомасында;
2) Алтынсарин ауылына 5000,0 мың теңге сомасында.
8. Қамысты ауданының жергілікті атқарушы органының 2026 жылға арналған резерві 68817,0 мың теңге сомасында бекітілсін.
9. 2026 жылға арналған аудандық бюджетті атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын бюджеттік бағдарламалардың тізбесі бекітілмеген.
10. Осы шешім 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қамысты аудандық мәслихатының төрағасы Н. Искаков
"КЕЛІСІЛДІ"
"Қамысты ауданы әкімдігінің
экономика және бюджеттік жоспарлау
бөлімі" мемлекеттік мекемесінің
басшысы
__________________ З. Альдикешева
2025 жылғы "26" желтоқсан
Мәслихаттың
2025 жылғы "26" желтоқсандағы
№ 402 шешіміне
1-қосымша
Қамысты ауданының 2026 жылға арналған аудандық бюджеті
Санаты
Сомасы, мың тенге
Сыныбы
Кіші сыныбы
Атауы
I. Кірістер

4) обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью в сумме 8386,0 тысяч тенге.
7. Учесть в районном бюджете на 2026 год трансферты нижестоящему уровню бюджета, в том числе:
1) Камыстинскому сельскому округу в сумме 33000,0 тысяч тенге;
2) селу Алтынсарино в сумме 5000,0 тысяч тенге.
8. Утвердить резерв местного исполнительного органа Камыстинского района на 2026 года в сумме 68817,0 тысяч тенге.
9. Перечень бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения районного бюджета на 2026 год не утвержден.
10. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель Камыстинского районного маслихата Н. Искаков
"СОГЛАСОВАНО"
Руководитель государственного
учреждение "Отдел экономики
и бюджетного планирования
акимата Камыстинского района"
______________ З. Альдикешева
"26" декабря 2025 года
Приложение 1
к решению маслихата
от "26" декабря 2025 года
№ 402
Районный бюджет Камыстинского района на 2026 год
Категория
Сумма, тысяч тенге
Класс
Подкласс
Наименование
I. Доходы

123997,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
804,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
69105,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
884,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
32548,0
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу, жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
20656,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
53932,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
53932,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
45047,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
122,0
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
6114,0
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
2649,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
6387,0
1
Тұрғын үй шаруашылығы
4350,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
4150,0
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру
4150,0
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
200,0
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
100,0
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
100,0
3
Елді - мекендерді көркейту
2037,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
2037,0
018
Елдi мекендердi абаттандыру және көгалдандыру
2037,0
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістік
495897,0
1
Мәдениет саласындағы қызмет
148051,0
455
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
148051,0
003
Мәдени-демалыс жұмысын қолдау
148051,0
2
Спорт
98912,0
465
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) дене шынықтыру және спорт бөлімі
98912,0
001
Жергілікті деңгейде дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер

123997,0
006
Оказание жилищной помощи
804,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
69105,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
884,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
32548,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
20656,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
53932,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
53932,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
45047,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
122,0
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
6114,0
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
2649,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
6387,0
1
Жилищное хозяйство
4350,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
4150,0
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда
4150,0
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
200,0
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
100,0
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
100,0
3
Благоустройство населенных пунктов
2037,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
2037,0
018
Благоустройство и озеленение населенных пунктов
2037,0
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
495897,0
1
Деятельность в области культуры
148051,0
455
Отдел культуры и развития языков района (города областного значения)
148051,0
003
Поддержка культурно-досуговой работы
148051,0
2
Спорт
98912,0
465
Отдел физической культуры и спорта района (города областного значения)
98912,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере физической культуры и спорта

24518,0
005
Ұлттық және бұқаралық спорт түрлерін дамыту
62583,0
006
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) деңгейде спорттық жарыстар өткізу
2022,0
007
Әртүрлі спорт түрлері бойынша аудан (облыстық маңызы бар қала) құрама командаларының мүшелерін дайындау және олардың облыстық спорт жарыстарына қатысуы
9789,0
3
Ақпараттық кеңістік
138746,0
455
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
121376,0
006
Аудандық (қалалық) кітапханалардың жұмыс істеуі
82034,0
007
Мемлекеттік тілді және Қазақстан халқының басқа да тілдерін дамыту
39342,0
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
17370,0
002
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
17370,0
9
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiктi ұйымдастыру жөнiндегi өзге де қызметтер
110188,0
455
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
45099,0
001
Жергілікті деңгейде тілдерді және мәдениетті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
19096,0
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
26003,0
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
65089,0
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
39464,0
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
25625,0
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
100593,0
1
Ауыл шаруашылығы
40809,0
462
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ауыл шаруашылығы бөлімі
40809,0
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
40809,0
6
Жер қатынастары
30150,0
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
30150,0
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
30150,0
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
29634,0
453
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және бюджеттік жоспарлау бөлімі
29634,0
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
29634,0
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
47079,0
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
47079,0
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
47079,0
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайлы және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер

24518,0
005
Развитие массового спорта и национальных видов спорта
62583,0
006
Проведение спортивных соревнований на районном (города областного значения) уровне
2022,0
007
Подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных спортивных соревнованиях
9789,0
3
Информационное пространство
138746,0
455
Отдел культуры и развития языков района (города областного значения)
121376,0
006
Функционирование районных (городских) библиотек
82034,0
007
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
39342,0
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
17370,0
002
Услуги по проведению государственной информационной политики
17370,0
9
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства
110188,0
455
Отдел культуры и развития языков района (города областного значения)
45099,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития языков и культуры
19096,0
113
Целевые текущие трансферты из местных бюджетов
26003,0
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
65089,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
39464,0
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
25625,0
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
100593,0
1
Сельское хозяйство
40809,0
462
Отдел сельского хозяйства района (города областного значения)
40809,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере сельского хозяйства
40809,0
6
Земельные отношения
30150,0
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
30150,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
30150,0
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
29634,0
453
Отдел экономики и бюджетного планирования района (города областного значения)
29634,0
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
29634,0
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
47079,0
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
47079,0
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
47079,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)