Қамысты ауданында маусымдық жайылымдардың ауданы 204541,3 гектарды құрайды. Оның ішінде ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер 669394,8 гектар, елді мекендердің жерлері 108411,5 гектар, көлік, байланыс өнеркәсібінің жерлері, ғарыш қызметінің мұқтаждықтары үшін қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер 7525,7 гектар, ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерлері 60994,0 гектар, орман қорының жерлері 3803,0 гектар, қордағы жерлер 355295,0 гектар.
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы

В Камыстинском районе площадь сезонных пастбищ составляет 204541,3 гектар. В том числе земли сельскохозяйственного назначения 669394,8 гектаров, земли населенных пунктов 108411,5 гектаров, земли промышленности транспорта, связи, для нужд космической деятельности обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения 7525,7 гектаров, земли особо охраняемых природных территорий 60994,0 гектаров, земли лесного фонда 3803,0 гектаров, земли запаса 355295,0 гектаров.
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды

Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 "Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемені бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) сәйкес анықталады.

Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с Приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 "Об утверждении Методики по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14827).

Қамысты ауданы бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының ауыз суын есептеу әдістемесіне сәйкес суды тұтыну: ІҚМ - тәулігіне 50 литр, ұсақ мал - тәулігіне 8 литр, жылқы - тәулігіне 50 литр құрайды
Апандар, суару немесе суландыру каналдары, құбырлы немесе шахталы құдықтар жоқ.
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Р/с №
Ауылдардың, ауылдық округтердің атауы

Согласно методике расчета питьевой воды сельскохозяйственных животных по Камыстинскому району потребление воды составит: КРС - 50 литров в сутки, МРС - 8 литров в сутки, лошади - 50 литров в сутки.
Копаней, оросительных или обводнительных каналов, трубчатых или шахтных колодцев не имеется.
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сел, сельских округов

2025 жылдағы қашалар саны 2029 жылдағы қашалар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Адаевка ауылдық округі
демалатын
қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
күзгі
мезгіл
күзгі
мезгіл
демалатын
қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
2
Аралкөл ауылдық округі
демалатын
қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
күзгі
мезгіл
күзгі
мезгіл
демалатын
қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
3
Арқа ауылдық округі
демалатын
қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
күзгі
мезгіл
күзгі
мезгіл
демалатын
қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
4
Қамысты ауылдық округі
демалатын
қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
күзгі
мезгіл
күзгі
мезгіл
демалатын
қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
5
Клочков ауылдық округі
демалатын
қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
күзгі
мезгіл
күзгі
мезгіл
демалатын
қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
6
Алтынсарино ауылы
демалатын
қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
күзгі
мезгіл
күзгі
мезгіл
демалатын
қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
7
Бестөбе ауылы
демалатын
қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
күзгі
мезгіл
күзгі
мезгіл
демалатын
қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
8
Дружба ауылы
демалатын
қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
күзгі
мезгіл
күзгі
мезгіл
демалатын
қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
9
Карабатыр ауылы
демалатын
қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
күзгі
мезгіл
күзгі
мезгіл
демалатын
қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
Қамысты ауданының жер санаттары бойынша жайылымдарын бөлу
Р/с №
Ауылдық округтердің атауы
Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішінің коды
Жерлер санаттары
ауыл шаруашылығы мақсатындағы
елді мекендердің
өнеркәсіп, көлік және өзге де ауыл шаруашылығы мақсатындағы емес
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың
орман қорының
су қорының
босалқы жер (жайылым)
жерлер жиыны
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
Адаевка ауылдық округі

Количество загонов в 2025 году по Количество загонов в 2029 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Адаевский сельский округ
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
осенний сезон
осенний сезон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
2
Аралкольский сельский округ
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
осенний сезон
осенний сезон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
3
Аркинский сельский округ
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
осенний сезон
осенний сезон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
4
Камыстинский сельский округ
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
осенний сезон
осенний сезон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
5
Клочковский сельский округ
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
осенний сезон
осенний сезон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
6
село Алтынсарино
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
осенний сезон
осенний сезон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
7
село Бестобе
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
осенний сезон
осенний сезон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
8
село Дружба
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
осенний сезон
осенний сезон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
9
село Карабатыр
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
осенний сезон
осенний сезон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
Распределение пастбищ по категориям земель Камыстинского района
№ п/п
Наименование сельских округов
Код классификатора административно-территориальных объектов
Категории земель
сельско- хозяйственного назначения
населенных пунктов
промышленности, транспорта, связи и иного не сельскохозяйственного назначения
особо охраняемых природных территорий
лесного фонда
водного фонда
запаса (пастбище)
итог земель
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
Адаевский сельский округ

0,486
6
Арқа ауылдық округі
394851100
Электр және жылу энергиясымен қамтамасыз етуге арналған құрылысжайлар мен объектілер, жаңартылатын және баламалы энергия көздері пайдаланылатын объектілер
7
Арқа ауылдық округі
394851100
Сумен жабдықтау объектілері және тіршілікті қамтамасыз етудің басқа да түрлері, персоналдың маусымдық тұруына арналған құрылысжайлар және жайылымдарды күтіп-ұстау мен пайдалану үшін қажетті өзге де мүлік
Қамысты ауылдық округі
1
Қамысты ауылдық округі
394830100
Суландыру құрылысжайлары (ұңғымалар, құбырлы және шахталы құдықтар, апандар)
2
Қамысты ауылдық округі
394830100
Құрылысжайлар, көпірлер, жолдар
3
Қамысты ауылдық округі
394830100
Мал айдайтын жолдар, малды аялдатуға арналған алаңдар мен суат алаңдары
4
Қамысты ауылдық округі
394830100
Қойларды тоғытуға арналған ыдыстар, қоралар және қоршалған жерлер, жайылымдардың қоршаулары, шарбақтар (оның ішінде электрлі шарбақтар), ауыл шаруашылығы жануарларын қоршап-бөлшектеп жаюға арналған қашалар
5
Қамысты ауылдық округі
394830100
Ауыл шаруашылығы жануарларын ветеринариялық емдеуге арналған өткелектер
5
6
Қамысты ауылдық округі
394830100
Электр және жылу энергиясымен қамтамасыз етуге арналған құрылысжайлар мен объектілер, жаңартылатын және баламалы энергия көздері пайдаланылатын объектілер
4
7
Қамысты ауылдық округі
394830100
Сумен жабдықтау объектілері және тіршілікті қамтамасыз етудің басқа да түрлері, персоналдың маусымдық тұруына арналған құрылысжайлар және жайылымдарды күтіп-ұстау мен пайдалану үшін қажетті өзге де мүлік
4
Клочков ауылдық округі
1
Клочков ауылдық округі
394849100
Суландыру құрылысжайлары (ұңғымалар, құбырлы және шахталы құдықтар, апандар)
2
Клочков ауылдық округі
394849100
Құрылысжайлар, көпірлер, жолдар
3
Клочков ауылдық округі
394849100
Мал айдайтын жолдар, малды аялдатуға арналған алаңдар мен суат алаңдары
4
Клочков ауылдық округі
394849100
Қойларды тоғытуға арналған ыдыстар, қоралар және қоршалған жерлер, жайылымдардың қоршаулары, шарбақтар (оның ішінде электрлі шарбақтар), ауыл шаруашылығы жануарларын қоршап-бөлшектеп жаюға арналған қашалар
5
Клочков ауылдық округі
394849100
Ауыл шаруашылығы жануарларын ветеринариялық емдеуге арналған өткелектер
6
Клочков ауылдық округі
394849100
Электр және жылу энергиясымен қамтамасыз етуге арналған құрылысжайлар мен объектілер, жаңартылатын және баламалы энергия көздері пайдаланылатын объектілер
7
Клочков ауылдық округі
394849100
Сумен жабдықтау объектілері және тіршілікті қамтамасыз етудің басқа да түрлері, персоналдың маусымдық тұруына арналған құрылысжайлар және жайылымдарды күтіп-ұстау мен пайдалану үшін қажетті өзге де мүлік
Алтынсарин ауылы
1
Алтынсарин ауылы
394833100
Суландыру құрылысжайлары (ұңғымалар, құбырлы және шахталы құдықтар, апандар)
2
Алтынсарин ауылы
394833100
Құрылысжайлар, көпірлер, жолдар
3
Алтынсарин ауылы
394833100
Мал айдайтын жолдар, малды аялдатуға арналған алаңдар мен суат алаңдары
4
Алтынсарин ауылы
394833100
Қойларды тоғытуға арналған ыдыстар, қоралар және қоршалған жерлер, жайылымдардың қоршаулары, шарбақтар (оның ішінде электрлі шарбақтар), ауыл шаруашылығы жануарларын қоршап-бөлшектеп жаюға арналған қашалар
5
Алтынсарин ауылы
394833100
Ауыл шаруашылығы жануарларын ветеринариялық емдеуге арналған өткелектер
1

0,486
6
Аркинский сельский округ
394851100
Сооружения и объекты, предназначенные для обеспечения электрической и тепловой энергией, объекты по использованию возобновляемых и альтернативных источников энергии
7
Аркинский сельский округ
394851100
Объекты водоснабжения и другие виды жизнеобеспечения, сооружения для сезонного проживания персонала и иное имущество, необходимое для содержания и использования пастбищ
Камыстинский сельский округ
1
Камыстинский сельский округ
394830100
Обводнительные сооружения (скважины, трубчатые и шахтные колодцы, копани)
2
Камыстинский сельский округ
394830100
Сооружения, мосты, дороги
3
Камыстинский сельский округ
394830100
Скотопрогонные трассы, скотоостановочные и водопойные площадки
4
Камыстинский сельский округ
394830100
Емкости для купки овец, кошары и отгороженные места, ограждения пастбищ, изгороди (в том числе электроизгороди), загоны для загонно-порционного выпаса сельскохозяйственных животных
5
Камыстинский сельский округ
394830100
Расколы для ветеринарной обработки сельскохозяйственных животных
5
6
Камыстинский сельский округ
394830100
Сооружения и объекты, предназначенные для обеспечения электрической и тепловой энергией, объекты по использованию возобновляемых и альтернативных источников энергии
4
7
Камыстинский сельский округ
394830100
Объекты водоснабжения и другие виды жизнеобеспечения, сооружения для сезонного проживания персонала и иное имущество, необходимое для содержания и использования пастбищ
4
Клочковский сельский округ
1
Клочковский сельский округ
394849100
Обводнительные сооружения (скважины, трубчатые и шахтные колодцы, копани)
2
Клочковский сельский округ
394849100
Сооружения, мосты, дороги
3
Клочковский сельский округ
394849100
Скотопрогонные трассы, скотоостановочные и водопойные площадки
4
Клочковский сельский округ
394849100
Емкости для купки овец, кошары и отгороженные места, ограждения пастбищ, изгороди (в том числе электроизгороди), загоны для загонно-порционного выпаса сельскохозяйственных животных
5
Клочковский сельский округ
394849100
Расколы для ветеринарной обработки сельскохозяйственных животных
6
Клочковский сельский округ
394849100
Сооружения и объекты, предназначенные для обеспечения электрической и тепловой энергией, объекты по использованию возобновляемых и альтернативных источников энергии
7
Клочковский сельский округ
394849100
Объекты водоснабжения и другие виды жизнеобеспечения, сооружения для сезонного проживания персонала и иное имущество, необходимое для содержания и использования пастбищ
село Алтынсарино
1
село Алтынсарино
394833100
Обводнительные сооружения (скважины, трубчатые и шахтные колодцы, копани)
2
село Алтынсарино
394833100
Сооружения, мосты, дороги
3
село Алтынсарино
394833100
Скотопрогонные трассы, скотоостановочные и водопойные площадки
4
село Алтынсарино
394833100
Емкости для купки овец, кошары и отгороженные места, ограждения пастбищ, изгороди (в том числе электроизгороди), загоны для загонно-порционного выпаса сельскохозяйственных животных
5
село Алтынсарино
394833100
Расколы для ветеринарной обработки сельскохозяйственных животных
1