Жітіқара ауданының 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджеті туралы
Қостанай облысы Жітіқара ауданы мәслихатының 2025 жылғы 26 желтоқсандағы № 348 шешімі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 79-бабы 2-тармағына, 91-бабы 3-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Жітіқара аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Жітіқара ауданының 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджеті тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 4 906 867,8 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер бойынша – 3 746 885,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер бойынша – 69 261,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер бойынша – 112 409,0 мың теңге;
трансферттер түсiмi бойынша – 978 312,8 мың теңге;
2) шығындар – 5 017 969,6 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – -230 436,0 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 8 650,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 239 086,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0,0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 119 334,2 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – -119 334,2 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Қостанай облысы Жітіқара ауданы мәслихатының 18.02.2026 № 370 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2026 жылға арналған аудандық бюджеттен облыстық бюджетке бюджеттік алып қоюлар көлемі 1 164 813,0 мың теңгені құрайтыны ескерілсін.
3. 2026 жылға арналған облыстық бюджеттен аудандық бюджетке берілетін бюджеттік субвенциялар көлемі 0,0 мың теңге сомасында белгіленгені ескерілсін.
4. Аудандық бюджеттен Жітіқара ауданының аудандық маңызы бар қаласының, ауылдарының, ауылдық округтерінің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар көлемдері белгіленсін:
1) 2026 жылға арналған аудандық бюджеттен Жітіқара ауданының аудандық маңызы бар қаласының, ауылдарының, ауылдық округтерінің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар 295 448,0 мың теңге сомасында, оның ішінде:
Забелов ауылы – 25 802,0 мың теңге;
Милютин ауылы – 30 753,0 мың теңге;
Пригородный ауылы – 38 611,0 мың теңге;
Приречный ауылы – 25 628,0 мың теңге;
Чайковский ауылы – 26 041,0 мың теңге;
Ырсай ауылы – 28 377,0 мың теңге;
Большевик ауылдық округі – 33 529,0 мың теңге;
Мүктікөл ауылдық округі – 26 741,0 мың теңге;
Степной ауылдық округі – 33 302,0 мың теңге;

О районном бюджете Житикаринского района на 2026-2028 годы
Решение маслихата Житикаринского района Костанайской области от 26 декабря 2025 года № 348.
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2026
В соответствии с пунктом 2 статьи 79, пунктом 3 статьи 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Житикаринский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет Житикаринского района на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год, в следующих объемах:
1) доходы – 4 906 867,8 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 3 746 885,0 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям – 69 261,0 тысяча тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 112 409,0 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов – 978 312,8 тысяч тенге;
2) затраты – 5 017 969,6 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – -230 436,0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 8 650,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 239 086,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0,0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 119 334,2 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – -119 334,2 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения маслихата Житикаринского района Костанайской области от 18.02.2026 № 370 (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Учесть, что объем бюджетных изъятий на 2026 год из районного бюджета в областной бюджет составляет 1 164 813,0 тысяч тенге.
3. Учесть, что объем бюджетных субвенций, передаваемых из областного бюджета районному бюджету на 2026 год, установлен в сумме 0,0 тысяч тенге.
4. Установить объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты города районного значения, сел, сельских округов Житикаринского района:
1) бюджетные субвенции, передаваемые из районного бюджета в бюджеты города районного значения, сел, сельских округов Житикаринского района на 2026 год в сумме 295 448,0 тысяч тенге, в том числе:
села Забеловка – 25 802,0 тысячи тенге;
села Милютинка – 30 753,0 тысячи тенге;
села Пригородное – 38 611,0 тысяч тенге;
села Приречное – 25 628,0 тысяч тенге;
села Чайковское – 26 041,0 тысяча тенге;
села Ырсай – 28 377,0 тысяч тенге;
Большевистского сельского округа – 33 529,0 тысяч тенге;
Муктикольского сельского округа – 26 741,0 тысяча тенге;
Степного сельского округа – 33 302,0 тысячи тенге;

Тоқтаров ауылдық округі – 26 664,0 мың теңге.
2) 2027 жылға арналған аудандық бюджеттен Жітіқара ауданының аудандық маңызы бар қаласының, ауылдарының, ауылдық округтерінің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар 290 151,0 мың теңге сомасында, оның ішінде:
Забелов ауылы – 25 602,0 мың теңге;
Милютин ауылы – 30 315,0 мың теңге;
Пригородный ауылы – 37 481,0 мың теңге;
Приречный ауылы – 25 024,0 мың теңге;
Чайковский ауылы – 26 213,0 мың теңге;
Ырсай ауылы – 26 583,0 мың теңге;
Большевик ауылдық округі – 33 475,0 мың теңге;
Мүктікөл ауылдық округі – 26 347,0 мың теңге;
Степной ауылдық округі – 32 968,0 мың теңге;
Тоқтаров ауылдық округі – 26 143,0 мың теңге.
3) 2028 жылға арналған аудандық бюджеттен Жітіқара ауданының аудандық маңызы бар қаласының, ауылдарының, ауылдық округтерінің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар 291 049,0 мың теңге сомасында, оның ішінде:
Забелов ауылы – 25 680,0 мың теңге;
Милютин ауылы – 30 496,0 мың теңге;
Пригородный ауылы – 37 487,0 мың теңге;
Приречный ауылы – 25 198,0 мың теңге;
Чайковский ауылы – 26 418,0 мың теңге;
Ырсай ауылы – 26 690,0 мың теңге;
Большевик ауылдық округі – 33 425,0 мың теңге;
Мүктікөл ауылдық округі – 26 259,0 мың теңге;
Степной ауылдық округі – 33 052,0 мың теңге;
Тоқтаров ауылдық округі – 26 344,0 мың теңге.
5. 2026 жылға арналған Жітіқара ауданы Жітіқара қаласының, ауылдарының, ауылдық округтерінің бюджеттерінен аудандық бюджетке бюджеттік алып қоюлар көлемі 0,0 мың теңгені құрайтыны белгіленсін.
6. Жітіқара ауданының жергілікті атқарушы органының 2026 жылға арналған резерві 23 046,0 мың теңге сомасында бекітілсін.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - Қостанай облысы Жітіқара ауданы мәслихатының 18.02.2026 № 370 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
7. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін республикалық бюджеттен бюджеттік кредит түсімі көзделгені ескерілсін.
8. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен нысаналы трансферттер көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
1) сыйлықақы төлеу бойынша шығыстардың ұлғаюына байланысты шығындарды өтеуге;
2) арнаулы жүріп-тұру құралдарына;
3) протездік-ортопедиялық құралдарына;
4) тифлотехникалық құралдарына;
5) сурдотехникалық құралдарына;
6) "Отбасын қолдау орталығы" КММ ұстауға;
7) Жітіқара ауданы KP-JT-2 "Жітіқара-Бірсуат" аудандық маңызы бар автомобиль жолының 38-68 км учаскесін орташа жөндеуге;

Тохтаровского сельского округа – 26 664,0 тысячи тенге.
2) бюджетные субвенции, передаваемые из районного бюджета в бюджеты города районного значения, сел, сельских округов Житикаринского района на 2027 год в сумме 290 151,0 тысяча тенге, в том числе:
села Забеловка – 25 602,0 тысячи тенге;
села Милютинка – 30 315,0 тысяч тенге;
села Пригородное – 37 481,0 тысяча тенге;
села Приречное – 25 024,0 тысячи тенге;
села Чайковское – 26 213,0 тысяч тенге;
села Ырсай – 26 583,0 тысячи тенге;
Большевистского сельского округа – 33 475,0 тысяч тенге;
Муктикольского сельского округа – 26 347,0 тысяч тенге;
Степного сельского округа – 32 968,0 тысяч тенге;
Тохтаровского сельского округа – 26 143,0 тысячи тенге.
3) бюджетные субвенции, передаваемые из районного бюджета в бюджеты города районного значения, сел, сельских округов Житикаринского района на 2028 год в сумме 291 049,0 тысяч тенге, в том числе:
села Забеловка – 25 680,0 тысяч тенге;
села Милютинка – 30 496,0 тысяч тенге;
села Пригородное – 37 487,0 тысяч тенге;
села Приречное – 25 198,0 тысяч тенге;
села Чайковское – 26 418,0 тысяч тенге;
села Ырсай – 26 690,0 тысяч тенге;
Большевистского сельского округа – 33 425,0 тысяч тенге;
Муктикольского сельского округа – 26 259,0 тысяч тенге;
Степного сельского округа – 33 052,0 тысячи тенге;
Тохтаровского сельского округа – 26 344,0 тысячи тенге.
5. Установить, что объем бюджетных изъятий на 2026 год из бюджетов города Житикара, сел, сельских округов Житикаринского района в районный бюджет составляет 0,0 тысяч тенге.
6. Утвердить резерв местного исполнительного органа Житикаринского района на 2026 год в сумме 23 046,0 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 6 в редакции решения маслихата Житикаринского района Костанайской области от 18.02.2026 № 370 (вводится в действие с 01.01.2026).
7. Учесть, что в районном бюджете на 2026 год предусмотрено поступление бюджетного кредита из республиканского бюджета для реализации мер социальной поддержки специалистов.
8. Учесть, что в районном бюджете на 2026 год предусмотрены целевые трансферты из областного бюджета, в том числе на:
1) компенсацию потерь в связи с увеличением расходов по выплате вознаграждений;
2) специальные средства передвижения;
3) протезно-ортопедические средства;
4) тифлотехнические средства;
5) сурдотехнические средства;
6) содержание КГУ "Центр поддержки семьи";
7) средний ремонт участка автомобильной дороги районного значения KP-JT-2 "Житикара-Берсуат" на км 38-68, Житикаринского района;

8) Жітіқара ауданы KP-JT-1 "Дзержинское ауылына кіреберіс" аудандық маңызы бар автомобиль жолының су өткізу құбырларын қайта құрумен 14-35 км учаскесін орташа жөндеуге;
9) "Лайлы тау, Жітіқара қ." техногендік минералдық түзілімін рекультивациялау бойынша жұмыстарды жүргізуге.
9. Жітіқара ауданының аудандық бюджетінде кезекті қаржы жылына арналған секвестрлеуге жатпайтын бюджеттік бағдарламалардың тізбесі белгіленбегені ескерілсін.

8) средний ремонт участка автомобильной дороги районного значения KP-JT-1 "Подъезд к с. Дзержинское" с переустройством водопропускных труб на км 14-35, Житикаринского района;
9) проведение работ по рекультивации техногенного минерального образования "Иловая гора, г.Житикара".
9. Учесть, что перечень бюджетных программ, не подлежащих секвестру на очередной финансовый год в районном бюджете Житикаринского района не установлен.

10. Осы шешім 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Жітіқара аудандық мәслихатының төрағасы Н. Уразалинов
Мәслихаттың
2025 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 348 шешіміне
1-қосымша
Жітіқара ауданының 2026 жылға арналған аудандық бюджеті
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Қостанай облысы Жітіқара ауданы мәслихатының 18.02.2026 № 370 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
Санаты
Сомасы, мың теңге
Сыныбы
Кіші сыныбы
Атауы
І. Кірістер

10. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель Житикаринского районного маслихата Н. Уразалинов
Приложение 1
к решению маслихата
от 26 декабря 2025 года
№ 348
Районный бюджет Житикаринского района на 2026 год
Сноска. Приложение 1 в редакции решения маслихата Житикаринского района Костанайской области от 18.02.2026 № 370 (вводится в действие с 01.01.2026).
Категория
Сумма, тысяч тенге
Класс
Подкласс
Наименование
I. Доходы

9568,0
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
274628,0
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
94456,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
168532,1
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
168532,1
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
96565,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
534,0
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту
39983,0
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
26336,1
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
5114,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
113100,0
1
Тұрғын үй шаруашылығы
3100,0
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
3100,0
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды үйымдастыру
3100,0
2
Коммуналдық шаруашылық
110000,0
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
110000,0
012
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
110000,0
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк
718391,0
1
Мәдениет саласындағы қызмет
245871,0
455
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
245871,0
003
Мәдени-демалыс жұмысын қолдау
245871,0
2
Спорт
202543,0
465
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) дене шынықтыру және спорт бөлімі
202543,0
001
Жергілікті деңгейде дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
106039,0
005
Ұлттық және бұқаралық спорт түрлерін дамыту
66189,0
006
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) деңгейде спорттық жарыстар өткiзу
5436,0
007
Әртүрлi спорт түрлерi бойынша аудан (облыстық маңызы бар қала) құрама командаларының мүшелерiн дайындау және олардың облыстық спорт жарыстарына қатысуы

9568,0
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
274628,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
94456,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
168532,1
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
168532,1
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
96565,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
534,0
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
39983,0
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
26336,1
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
5114,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
113100,0
1
Жилищное хозяйство
3100,0
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
3100,0
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда
3100,0
2
Коммунальное хозяйство
110000,0
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
110000,0
012
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
110000,0
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
718391,0
1
Деятельность в области культуры
245871,0
455
Отдел культуры и развития языков района (города областного значения)
245871,0
003
Поддержка культурно-досуговой работы
245871,0
2
Спорт
202543,0
465
Отдел физической культуры и спорта района (города областного значения)
202543,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере физической культуры и спорта
106039,0
005
Развитие массового спорта и национальных видов спорта
66189,0
006
Проведение спортивных соревнований на районном (города областного значения) уровне
5436,0
007
Подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных спортивных соревнованиях