Амангелді ауданының 2026 – 2028 жылдарға арналған аудандық бюджеті туралы
Қостанай облысы Амангелді ауданы мәслихатының 2025 жылғы 25 желтоқсандағы № 187 шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 91-бабына және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін - өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6 - бабына сәйкес Амангелді аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Амангелді ауданының 2026 - 2028 жылдарға арналған бюджеті тиісінше 1, 2 және 3 - қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 2 459 349,0 мың теңге, оның iшiнде:
салықтық түсімдер бойынша – 555 673,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер бойынша – 36 084,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер бойынша – 808,0 мың теңге;
трансферттер түсімі бойынша – 1 866 784,0 мың теңге;
2) шығындар – 2 209 652,0 мың теңге;
3) таза бюджеттiк кредиттеу – 23 888,0 мың теңге, оның iшiнде:
бюджеттiк кредиттер – 54 062,0 мың теңге;
бюджеттiк кредиттердi өтеу – 30 174,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0,0 мың теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0,0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 225 809,0 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 225809,0 мың теңге.
2. 2026 - 2028 жылдарға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен Амангелді ауданының ауыл, ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін субвенциялардың көлемдері көзделгені ескерілсін, оның iшiнде:
2026 жылға Амангелді ауылдық округіне – 55 570,0 мың теңге;
2026 жылға Амантоғай ауылдық округіне – 20 677,0 мың теңге;
2026 жылға Ақсай ауылына – 20 597,0 мың теңге;
2026 жылға Байғабыл ауылдық округіне – 25 672,0 мың теңге;
2026 жылға Қабырға ауылдық округіне – 27 277,0 мың теңге;
2026 жылға Қарасу ауылдық округіне – 32 700,0 мың теңге;
2026 жылға Құмкешу ауылдық округіне – 28 157,0 мың теңге;
2026 жылға Тасты ауылдық округіне – 14 934,0 мың теңге;
2026 жылға Үрпек ауылдық округіне – 29 349,0 мың теңге;
2026 жылға Үштоғай ауылдық округіне – 22 800,0 мың теңге;
2027 жылға Амангелді ауылдық округіне – 53 804,0 мың теңге;
2027 жылға Амантоғай ауылдық округіне – 21 587,0 мың теңге;
2027 жылға Ақсай ауылына – 23 259,0 мың теңге;
2027 жылға Байғабыл ауылдық округіне – 27 892,0 мың теңге;
2027 жылға Қабырға ауылдық округіне – 28 461,0 мың теңге;
2027 жылға Қарасу ауылдық округіне – 29 816,0 мың теңге;

О районном бюджете Амангельдинского района на 2026 - 2028 годы
Решение маслихата Амангельдинского района Костанайской области от 25 декабря 2025 года № 187
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2026
В соответствий со статьей 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Амангельдинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет Амангельдинского района на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 2 459 349,0 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 555 673,0 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям – 36 084,0 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 808,0 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов – 1 866 784,0 тысяча тенге;
2) затраты – 2 209 652,0 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 23 888,0 тысяча тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 54 062,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 30 174,0 тысяча тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0,0 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0,0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 225 809,0 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 225809,0 тысяч тенге.
2. Учесть, что в районном бюджете на 2026 – 2028 годы предусмотрены объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета бюджетам села, сельских округов Амангельдинского района, в том числе:
на 2026 год Амангельдинскому сельскому округу – 55 570,0 тысяч тенге;
на 2026 год Амантогайскому сельскому округу – 20 677,0 тысяч тенге;
на 2026 год селу Аксай – 20 597,0 тысяч тенге;
на 2026 год Байгабылскому сельскому округу – 25 672,0 тысяч тенге;
на 2026 год Кабыргинскому сельскому округу – 27 277,0 тысяч тенге;
на 2026 год Карасускому сельскому округу – 32 700,0 тысяч тенге;
на 2026 год Кумкешускому сельскому округу – 28 157,0 тысяч тенге;
на 2026 год Тастинскому сельскому округу – 14 934,0 тысяч тенге;
на 2026 год Урпекскому сельскому округу – 29 349,0 тысяч тенге;
на 2026 год Уштогайскому сельскому округу – 22 800,0 тысяч тенге;
на 2027 год Амангельдинскому сельскому округу – 53 804,0 тысяч тенге;
на 2027 год Амантогайскому сельскому округу – 21 587,0 тысяч тенге;
на 2027 год селу Аксай – 23 259,0 тысяч тенге;
на 2027 год Байгабылскому сельскому округу – 27 892,0 тысяч тенге;
на 2027 год Кабыргинскому сельскому округу – 28 461,0 тысяч тенге;
на 2027 год Карасускому сельскому округу – 29 816,0 тысяч тенге;

2027 жылға Құмкешу ауылдық округіне – 28 222,0 мың теңге;
2027 жылға Тасты ауылдық округіне – 20 250,0 мың теңге;
2027 жылға Үрпек ауылдық округіне – 29 927,0 мың теңге;
2027 жылға Үштогай ауылдық округіне – 25 000,0 мың теңге;
2028 жылға Амангелді ауылдық округіне – 54 740,0 мың теңге;
2028 жылға Амантоғай ауылдық округіне – 22 875,0 мың теңге;
2028 жылға Ақсай ауылына – 24 234,0 мың теңге;
2028 жылға Байғабыл ауылдық округіне – 30 924,0 мың теңге;
2028 жылға Қабырға ауылдық округіне – 28 409,0 мың теңге;
2028 жылға Қарасу ауылдық округіне – 30 000,0 мың теңге;
2028 жылға Құмкешу ауылдық округіне – 29 078,0 мың теңге;
2028 жылға Тасты ауылдық округіне – 19 418,0 мың теңге;
2028 жылға Үрпек ауылдық округіне – 31 402,0 мың теңге;
2028 жылға Үштогай ауылдық округіне – 28 198,0 мың теңге.
3. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер және даму трансферттері түсімдерінің көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
"Ауыл – Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым жөніндегі іс-шараларды іске асыруға;
заңнаманың қабылдауына байланысты ысырапты өтеуге арналған трансферттер.
4. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттер 54 062,0 мың теңге сомасында көзделгені ескерілсін.
5. Амангелді ауданының жергілікті атқарушы органының 2026 жылға арналған резерві 14 361,0 мың теңге сомасында бекітілсін.
6. 2026 жылға арналған облыстық бюджеттен аудандық бюджетке берілетін субвенцияның көлемі – 1 164 272,0 мың теңге.
7. Аудан бюджетінен облыстық бюджетке бюджеттік алып қоюлар көлемі көзделмеген.
8. 2026 жылға арналған аудандық бюджетті атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын жергілікті бюджеттік бағдарламалардың тізбесі бекітілген жоқ.
9. Осы шешім 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Амангелді аудандық мәслихатының төрағасы Н. Әлмағамбетов
КЕЛІСІЛДІ:
"Амангелді ауданы әкімдігінің
экономика және бюджеттік жоспарлау
бөлімі" коммуналдық мемлекеттік
мекемесі басшысының уақытша
міндетін атқарушысы
___________________ Е.А. Әмірбеков
"25" желтоқсан 2025 жыл
Мәслихаттың
2025 жылғы "25" желтоқсандағы
№ 187 шешіміне
1-қосымша
Амангелді ауданының 2026 жылға арналған аудандық бюджеті
Санаты
Сыныбы
Кіші сыныбы
Атауы
Сомасы, мың теңге
І. Кірістер

на 2027 год Кумкешускому сельскому округу – 28 222,0 тысяч тенге;
на 2027 год Тастинскому сельскому округу – 20 250,0 тысяч тенге;
на 2027 год Урпекскому сельскому округу – 27 927,0 тысяч тенге;
на 2027 год Уштогайскому сельскому округу – 25 000,0 тысяч тенге;
на 2028 год Амангельдинскому сельскому округу – 54 740,0 тысяч тенге;
на 2028 год Амантогайскому сельскому округу – 22 875,0 тысяч тенге;
на 2028 год селу Аксай – 24 234,0 тысяч тенге;
на 2028 год Байгабылскому сельскому округу – 30 924,0 тысяч тенге;
на 2028 год Кабыргинскому сельскому округу – 28 409,0 тысяч тенге;
на 2028 год Карасускому сельскому округу – 30 000,0 тысяч тенге;
на 2028 год Кумкешускому сельскому округу – 29 078,0 тысяч тенге;
на 2028 год Тастинскому сельскому округу – 19 418,0 тысяч тенге;
на 2028 год Урпекскому сельскому округу – 31 402,0 тысяч тенге;
на 2028 год Уштогайскому сельскому округу – 28 198,0 тысяч тенге.
3. Учесть, что в районном бюджете на 2026 год предусмотрено поступление целевых текущих трансфертов и трансфертов на развитие за счет целевого трансферта из областного бюджета, в том числе:
на реализацию мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл – Ел бесігі";
трансферты на компенсацию потерь в связи с принятием законодательства.
4. Учесть, что в районном бюджете на 2026 год предусмотрено бюджетные кредиты из республиканского бюджета для реализации мер социальной поддержки специалистов в сумме – 54 062,0 тысяча тенге.
5. Утвердить резерв местного исполнительного органа Амангельдинского района на 2026 год в сумме 14 361,0 тысяча тенге.
6. Объем субвенции на 2026 год выделяемых из областного бюджета на районный бюджет – 1 164 272,0 тысяч тенге.
7. Объем бюджетных изъятий из бюджета района в областной бюджет не предусмотрено.
8. Перечень местных бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения районного бюджета на 2026 год не утвержден.
9. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель Амангельдинского районного маслихата Н. Альмагамбетов
СОГЛАСОВАНО:
Временно исполняющий обязанности руководителя
коммунального государственного
учреждения "Отдел экономики и бюджетного
планирования акимата Амангельдинского района"
______________________________ Е.А. Амирбеков
"25" декабря 2025 года
Приложение 1
к решению маслихата
от "25" декабря 2025 года
№ 187
Районный бюджет Амангельдинского района на 2026 год
Категория
Класс
Подкласс
Наименование
Сумма, тысяч тенге
І. Доходы

300,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
27 657,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
3 270,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
4 641,0
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
16 691,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
93 741,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
93 741,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
57 163,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
4 041,0
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
31 037,0
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
1 500,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
10 705,0
1
Тұрғын үй шаруашылығы
10 705,0
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
10 705,0
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды үйымдастыру
10 705,0
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк
629 679,0
1
Мәдениет саласындағы қызмет
170 840,0
478
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат, мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
170 840,0
009
Мәдени-демалыс жұмысын қолдау
170 840,0
2
Спорт
188 386,0
465
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) дене шынықтыру және спорт бөлімі
173 386,0
001
Жергілікті деңгейде дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
26 564,0
005
Ұлттық және бұқаралық спорт түрлерін дамыту
133 880,0
006
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) деңгейде спорттық жарыстар өткiзу
2 000,0
007
Әртүрлi спорт түрлерi бойынша аудан (облыстық маңызы бар қала) құрама командаларының мүшелерiн дайындау және олардың облыстық спорт жарыстарына қатысуы
10 942,0
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
15 000,0
008
Cпорт объектілерін дамыту

300,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
27 657,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
3 270,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
4 641,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
16 691,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
93 741,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
93 741,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
57 163,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
4 041,0
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
31 037,0
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
1 500,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
10 705,0
1
Жилищное хозяйство
10 705,0
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
10 705,0
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда
10 705,0
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
629 679,0
1
Деятельность в области культуры
170 840,0
478
Отдел внутренней политики, культуры и развития языков района (города областного значения)
170 840,0
009
Поддержка культурно-досуговой работы
170 840,0
2
Спорт
188 386,0
465
Отдел физической культуры и спорта района (города областного значения)
173 386,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере физической культуры и спорта
26 564,0
005
Развитие массового спорта и национальных видов спорта
133 880,0
006
Проведение спортивных соревнований на районном (города областного значения) уровне
2 000,0
007
Подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных спортивных соревнованиях
10 942,0
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
15 000,0
008
Развитие объектов спорта